Resultat för Hela-uinnit
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tulokset |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paikka: |
Impivaaran uimahalli |
Järjestäjä: |
Åbo Simklubb - Uintiklubi Turku ry ja Aurajo |
|
|
|
|
|
|
Allas: |
50m |
Päivämäärä: |
26 05 2022 - 26 05 2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 17, 200m Selkäuinti Naiset, T15 Sarja T15 - Finaali |
|
|
Sponsori: |
Asianajotoimisto Aura Oy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Kerttu Rantanen |
2007 |
Åbo Simklubb |
+0.72 |
636 |
2:23.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Amanda Ruusuvaara |
2008 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.54 |
492 |
2:36.17 |
+12.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Hilma Mannersalo |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.73 |
448 |
2:41.17 |
+17.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Eine Idman |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.80 |
434 |
2:42.88 |
+19.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Aino Laine |
2007 |
Åbo Simklubb |
+0.67 |
422 |
2:44.37 |
+20.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Roosa Junnila |
2007 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.71 |
411 |
2:45.85 |
+22.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Minni Kovalainen |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.60 |
400 |
2:47.33 |
+23.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Aino Suomalainen |
2007 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.76 |
386 |
2:49.35 |
+25.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Ella Lindholm |
2008 |
Salon Uimarit |
+0.86 |
385 |
2:49.49 |
+26.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Krista Kaasinen |
2009 |
Borgå Simmare-Porvoon Uimarit |
+0.85 |
361 |
2:53.20 |
+29.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Anjelica Sood |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.81 |
356 |
2:53.89 |
+30.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Emilia Valtonen |
2009 |
Rauman Uimaseura |
+0.82 |
340 |
2:56.56 |
+33.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Vilma Päivärinta |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.81 |
324 |
2:59.59 |
+36.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Venla Pentikäinen |
2011 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.70 |
303 |
3:03.54 |
+40.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Miina Mäkinen |
2009 |
Raision Urheilijat |
+0.87 |
301 |
3:03.98 |
+40.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Liine Raantse |
2008 |
Gladius Kirkkonummi |
+0.77 |
300 |
3:04.19 |
+40.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Elsa Mänttäri |
2009 |
Cetus Espoo |
+0.78 |
287 |
3:06.84 |
+43.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Ella Ääri |
2011 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.65 |
255 |
3:14.33 |
+50.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Netta Kivelä |
2008 |
Loimaan Uimaseura |
+0.67 |
254 |
3:14.55 |
+51.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Inka Jäntti |
2009 |
Porin Uimaseura |
+0.74 |
211 |
3:27.09 |
+1:03.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Helmi Rantala |
2010 |
Åbo Simklubb |
+0.77 |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.2 Uintia vatsallaan |
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 26.5.2022 14.59.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 17, 200m Selkäuinti Naiset, T15 Sarja Naiset - Finaali |
|
|
Sponsori: |
Asianajotoimisto Aura Oy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Laura Kousa |
2005 |
Cetus Espoo |
+0.77 |
641 |
2:22.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Maija Nurmi |
2003 |
Åbo Simklubb |
+0.68 |
571 |
2:28.67 |
+5.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Kukka Kangas |
2005 |
Åbo Simklubb |
+0.65 |
568 |
2:28.91 |
+5.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Daniela Lietzén |
2006 |
Åbo Simklubb |
+0.66 |
554 |
2:30.12 |
+7.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Saana Yritys |
2003 |
Hyvinkään Uimaseura |
+0.68 |
549 |
2:30.58 |
+7.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Tuuli Pippuri |
2005 |
Cetus Espoo |
+0.75 |
524 |
2:32.91 |
+9.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Kerttu Nurmi |
2003 |
Åbo Simklubb |
+0.78 |
514 |
2:33.89 |
+10.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Ellen Kaituri |
2006 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.67 |
510 |
2:34.33 |
+11.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Tilda Aaltonen |
2006 |
Åbo Simklubb |
+0.74 |
508 |
2:34.50 |
+11.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Fiona Laakso |
2005 |
Åbo Simklubb |
+0.68 |
460 |
2:39.77 |
+16.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Ella Alanko |
2003 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.66 |
382 |
2:49.89 |
+26.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Johanna Kara |
1965 |
Espoon Kilpauinti |
+0.77 |
262 |
3:12.62 |
+49.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Kristiina Kangastalo-Hoda |
1978 |
Loimaan Uimaseura |
+0.88 |
186 |
3:35.74 |
+1:12.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Tytti Rantanen |
2006 |
Hämeenlinnan Uimaseura |
|
|
|
|
DNF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 26.5.2022 14.59.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26-05-2022 15.00.03 |
Tulospalvelu: WinGrodan 2,9 |
Lisensoitu: Aurajoen Uinti Ry |
|
|
|
|
|
|