Resultat för IKM finaalit 2021
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Perjantaiaamu
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tulokset |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paikka: |
|
Järjestäjä: |
UiTa & TaTU Tampere |
|
|
|
|
|
|
Allas: |
25m |
Päivämäärä: |
03 12 2021 - 05 12 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 2, P13,14,15,16 100m RU 13 years - Finaali |
|
|
CR 13 |
1:07.39 |
|
|
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet (FIN) |
Tampere (FIN) |
3.12.2021 |
|
|
|
|
CR 14 |
1:05.42 |
|
|
|
Marcus Forsel |
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
CR 15 |
1:03.31 |
|
|
|
Davin Lindholm |
|
|
2019 |
|
|
|
|
|
CR 16 |
1:01.52 |
|
|
|
Matti Mattsson |
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet |
+0.80 |
553 |
1:07.39 |
|
|
|
CR 13 |
|
|
|
Entry time: 1:08.70 |
(-1.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Kaapo Tuomainen |
2008 |
Salon Uimarit |
+0.71 |
497 |
1:09.84 |
+2.45 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.88 |
(-1.04) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Tuomas Heikkilä |
2008 |
Uimaseura Aquila |
+0.72 |
458 |
1:11.76 |
+4.37 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.43 |
(-0.67) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Pravin Perasath |
2008 |
Simmis Wanda ry |
+0.61 |
433 |
1:13.14 |
+5.75 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.37 |
(-0.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Niklas Ugolnikov |
2008 |
Vanders |
|
419 |
1:13.94 |
+6.55 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.25 |
(-1.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Alex Stickler |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.80 |
399 |
1:15.15 |
+7.76 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.53 |
(-4.38) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Tommi Mosconi |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.76 |
381 |
1:16.32 |
+8.93 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:17.19 |
(-0.87) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Oskari Juntti |
2008 |
Seinäjoen Uimarit -58 ry |
+0.80 |
380 |
1:16.35 |
+8.96 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:16.60 |
(-0.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Otso Johansson |
2008 |
Cetus Espoo |
+0.73 |
359 |
1:17.86 |
+10.47 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:17.72 |
(+0.14) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Samuli Liikamaa |
2008 |
Vanders |
+0.75 |
358 |
1:17.88 |
+10.49 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:20.81 |
(-2.93) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Emil Koskela |
2008 |
Vieskan Uimarit |
+0.83 |
355 |
1:18.15 |
+10.76 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.71 |
(-1.56) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Simon Hiltunen |
2008 |
Oulun Lohet |
+0.78 |
354 |
1:18.21 |
+10.82 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.08 |
(-0.87) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Eero Tandefelt-Kauste |
2008 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.73 |
350 |
1:18.48 |
+11.09 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.34 |
(-0.86) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Georg Aspholm |
2008 |
Uinti Tampere |
+0.73 |
337 |
1:19.48 |
+12.09 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:19.43 |
(+0.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 3.12.2021 11.29.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 2, P13,14,15,16 100m RU 14 years - Finaali |
|
|
CR 13 |
1:07.39 |
|
|
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet (FIN) |
Tampere (FIN) |
3.12.2021 |
|
|
|
|
CR 14 |
1:05.42 |
|
|
|
Marcus Forsel |
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
CR 15 |
1:03.31 |
|
|
|
Davin Lindholm |
|
|
2019 |
|
|
|
|
|
CR 16 |
1:01.52 |
|
|
|
Matti Mattsson |
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Lev Vlasov |
2007 |
TaTu Tampere |
+0.71 |
569 |
1:06.78 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.23 |
(-0.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Otso Heikkinen |
2007 |
Helsingin Uimarit |
+0.69 |
520 |
1:08.80 |
+2.02 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.65 |
(-0.85) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Leevi Väyrynen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.76 |
518 |
1:08.90 |
+2.12 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.48 |
(-0.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Juho Rosenström |
2007 |
Uimaseura Kangasalan Kuohu |
|
513 |
1:09.09 |
+2.31 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.02 |
(-1.93) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Leo Mannonen |
2007 |
Cetus Espoo |
+0.75 |
466 |
1:11.37 |
+4.59 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.85 |
(+0.52) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Tuukka Orre |
2007 |
Kajaanin Uimaseura |
+0.61 |
454 |
1:12.00 |
+5.22 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.18 |
(+0.82) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Väinö Hinkka |
2007 |
Uimaseura Kangasalan Kuohu |
+0.68 |
453 |
1:12.05 |
+5.27 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.55 |
(-1.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Oiva Koppelmäki |
2007 |
Hyvinkään Uimaseura |
+0.78 |
448 |
1:12.30 |
+5.52 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.30 |
(=) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Cristian Cannizzaro |
2007 |
Kuopion Uimaseura |
+0.68 |
427 |
1:13.44 |
+6.66 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.78 |
(+0.66) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Veeti Palo |
2007 |
Kempeleen Pyrintö |
+0.74 |
422 |
1:13.74 |
+6.96 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.10 |
(+0.64) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Mikael Uitto |
2007 |
Uinti Tampere |
+0.74 |
420 |
1:13.84 |
+7.06 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:14.72 |
(-0.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Eetu Niemi |
2007 |
Octopus Lohja |
+0.86 |
418 |
1:13.96 |
+7.18 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.91 |
(+0.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Niko Kumpulainen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.70 |
415 |
1:14.17 |
+7.39 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.86 |
(+2.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Lauri Jumppanen |
2007 |
Seinäjoen Uimarit -58 ry |
+0.82 |
411 |
1:14.42 |
+7.64 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:14.31 |
(+0.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 3.12.2021 11.29.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 2, P13,14,15,16 100m RU 15 years - Finaali |
|
|
CR 13 |
1:07.39 |
|
|
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet (FIN) |
Tampere (FIN) |
3.12.2021 |
|
|
|
|
CR 14 |
1:05.42 |
|
|
|
Marcus Forsel |
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
CR 15 |
1:03.31 |
|
|
|
Davin Lindholm |
|
|
2019 |
|
|
|
|
|
CR 16 |
1:01.52 |
|
|
|
Matti Mattsson |
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Boris Minkovski |
2006 |
Cetus Espoo |
+0.75 |
647 |
1:03.98 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:05.52 |
(-1.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Konsta Rantasuo |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.72 |
626 |
1:04.66 |
+0.68 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.19 |
(-2.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Sebastian Sojolin |
2006 |
TaTu Tampere |
+0.73 |
572 |
1:06.65 |
+2.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.15 |
(-2.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Kaapo Laaja |
2006 |
Keuruun Toverit |
+0.76 |
545 |
1:07.72 |
+3.74 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.66 |
(-2.94) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Aleksandr Vysotskiy |
2006 |
ORCA Helsinki |
+0.71 |
534 |
1:08.18 |
+4.20 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:08.51 |
(-0.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Matias Leiwo |
2006 |
TaTu Tampere |
+0.67 |
493 |
1:10.02 |
+6.04 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.55 |
(-2.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Ilari Hatunen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.51 |
488 |
1:10.29 |
+6.31 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.46 |
(-0.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Uuri Aaron Ilmari Ranz |
2006 |
Simmis Grani |
+0.69 |
477 |
1:10.79 |
+6.81 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.15 |
(-0.36) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Ilmari Partanen |
2006 |
Hämeenlinnan Uimaseura |
+0.75 |
453 |
1:12.05 |
+8.07 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.34 |
(-1.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Erik Kotanen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.69 |
448 |
1:12.32 |
+8.34 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:14.56 |
(-2.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Jesse Koskinen |
2006 |
Kemin Työväen Uimarit |
+0.67 |
432 |
1:13.15 |
+9.17 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.32 |
(-2.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Torsti Saarela |
2006 |
Vieskan Uimarit |
+0.76 |
428 |
1:13.38 |
+9.40 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.03 |
(-1.65) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Väinö Pitkänen |
2006 |
Uinti Tampere |
+0.68 |
422 |
1:13.76 |
+9.78 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:15.09 |
(-1.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.62 |
404 |
1:14.82 |
+10.84 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:14.23 |
(+0.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Aarne Nuutinen |
2006 |
Cetus Espoo |
+0.69 |
400 |
1:15.06 |
+11.08 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.14 |
(+1.92) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Mikael Rasinmäki |
2006 |
Cetus Espoo |
+0.32 |
385 |
1:16.01 |
+12.03 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.83 |
(+2.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 3.12.2021 11.29.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 2, P13,14,15,16 100m RU 16 years - Finaali |
|
|
CR 13 |
1:07.39 |
|
|
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet (FIN) |
Tampere (FIN) |
3.12.2021 |
|
|
|
|
CR 14 |
1:05.42 |
|
|
|
Marcus Forsel |
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
CR 15 |
1:03.31 |
|
|
|
Davin Lindholm |
|
|
2019 |
|
|
|
|
|
CR 16 |
1:01.52 |
|
|
|
Matti Mattsson |
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Samuel Sainio |
2005 |
Uinti Tampere |
+0.73 |
614 |
1:05.11 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.83 |
(-2.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Sakari Korri |
2005 |
TaTu Tampere |
+0.73 |
607 |
1:05.33 |
+0.22 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.98 |
(-2.65) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Miklas Pikkuhuhta |
2005 |
TaTu Tampere |
+0.64 |
606 |
1:05.36 |
+0.25 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:08.04 |
(-2.68) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Roni Heikkinen |
2005 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.66 |
549 |
1:07.55 |
+2.44 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.20 |
(-2.65) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Vilho Tikkanen |
2005 |
Jyväskylän Aalto |
+0.64 |
539 |
1:08.00 |
+2.89 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:08.40 |
(-0.40) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Oliver Priimägi |
2005 |
Uinti Tampere |
+0.76 |
530 |
1:08.38 |
+3.27 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.50 |
(-2.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Veikka Leväsalo |
2005 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.76 |
528 |
1:08.45 |
+3.34 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:07.78 |
(+0.67) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Konsta Vainio |
2005 |
Aurajoen Uinti Ry |
|
525 |
1:08.57 |
+3.46 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:08.08 |
(+0.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Topias Tynjä |
2005 |
Lahden Uimaseura |
+0.74 |
510 |
1:09.23 |
+4.12 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.11 |
(-0.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Miika Nurminen |
2005 |
Salon Uimarit |
+0.65 |
508 |
1:09.35 |
+4.24 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:09.53 |
(-0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Arttu Venemies |
2005 |
Jyväskylän Aalto |
+0.71 |
474 |
1:10.93 |
+5.82 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:12.22 |
(-1.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Jimi Kojo |
2005 |
Uimaseura Aquila |
+0.77 |
463 |
1:11.53 |
+6.42 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.96 |
(+0.57) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Jasper Oikarainen |
2005 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.71 |
455 |
1:11.93 |
+6.82 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.26 |
(+0.67) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Lauri Siurua |
2005 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.74 |
438 |
1:12.82 |
+7.71 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:11.74 |
(+1.08) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Serhat Kalin |
2005 |
ORCA Helsinki |
+0.77 |
436 |
1:12.93 |
+7.82 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:13.52 |
(-0.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 3.12.2021 11.29.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
03-12-2021 12.12.18 |
Tulospalvelu: WinGrodan 2,9 |
Lisensoitu: Uinti Tampere |
|
|
|
|
|
|