Resultat för Oulun Uinnit
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
1. jakso
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Organizer: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Oulun Uimahalli |
Oulun Uinti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Feb 23, 2019 to Feb 24, 2019 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 200m Medley Men 13 and younger - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Club |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Konsta Rantasuo |
2006 |
Oulun Lohet |
|
|
2:44.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Miko Saukkonen |
2006 |
Kemin Uimaseura |
|
|
2:48.21 |
+3.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Eetu Autio |
2007 |
Uimaseura Aquila |
|
|
2:53.35 |
+8.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Tuukka Orre |
2007 |
Kajaanin Uimaseura |
|
|
2:56.34 |
+11.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Julius Schroderus |
2006 |
Oulun Lohet |
|
|
2:56.78 |
+12.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Torsti Saarela |
2006 |
Vieskan Uimarit |
|
|
2:58.37 |
+13.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Leevi Väyrynen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
3:02.67 |
+17.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Weeti Niemi |
2006 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
|
3:05.08 |
+20.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Jesse Koskinen |
2006 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
|
3:06.14 |
+21.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Miika Suorsa |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
3:08.86 |
+24.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Markus Tervaskanto |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
3:16.52 |
+31.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Leevi Sammalmaa |
2007 |
Vieskan Uimarit |
|
|
3:17.19 |
+32.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
3:24.76 |
+40.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Joonas Keränen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
3:32.03 |
+47.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Aatu Poikkimäki |
2008 |
Vieskan Uimarit |
|
|
3:33.36 |
+48.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Sandy Yin |
2007 |
Oulun Lohet |
|
|
3:34.60 |
+49.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Julius Jakkula |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
3:39.28 |
+54.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Aapo Alaniska |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
3:42.66 |
+57.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Aatu Jämsä |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
3:44.02 |
+59.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Simon Hiltunen |
2008 |
Oulun Lohet |
|
|
3:46.29 |
+1:01.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Arttu Ranta-Valkama |
2006 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
|
3:47.34 |
+1:02.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Oliver Rannanpää |
2008 |
Oulun Lohet |
|
|
4:04.81 |
+1:20.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Olli Henriksson |
2007 |
Oulun Lohet |
|
|
4:04.97 |
+1:20.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Lauri Junttari |
2007 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 8.2 |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Tuomo Leinonen |
2006 |
Haukiputaan Heitto |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 9.3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23.2.2019 17:29:58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 200m Medley Men 14-16 years - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Club |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Simon Ravals |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
2:23.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Paavo Erkinaro |
2003 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
2:24.15 |
+0.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Elias Kalliokoski |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
2:25.17 |
+1.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Alex Lydman |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
2:25.81 |
+2.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Eetu Haipus |
2004 |
Oulun Lohet |
|
|
2:27.87 |
+4.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Arttu Haipus |
2004 |
Oulun Lohet |
|
|
2:27.92 |
+4.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Filip Jåfs |
2004 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
2:28.28 |
+4.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Cedric Decena |
2004 |
Oulun Lohet |
|
|
2:33.74 |
+10.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Lucas Lydman |
2005 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
2:37.55 |
+14.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Vili Rantasuo |
2004 |
Oulun Lohet |
|
|
2:40.21 |
+16.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Mikael Ryynänen |
2003 |
Oulun Lohet |
|
|
2:42.99 |
+19.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Jere Heikkilä |
2004 |
Oulun Lohet |
|
|
2:43.88 |
+20.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Tuomas Orre |
2005 |
Kajaanin Uimaseura |
|
|
2:49.92 |
+26.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Elias Mikkonen |
2005 |
Oulun Lohet |
|
|
2:53.86 |
+30.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Aapo Karjalainen |
2004 |
Kajaanin Uimaseura |
|
|
2:56.56 |
+33.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Antti Ylönen |
2005 |
Kajaanin Uimaseura |
|
|
3:19.29 |
+55.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Benjamin Evans |
2003 |
Swimming Club Vuokatti |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 9.3 |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Felix Koho |
2005 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23.2.2019 17:29:58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 200m Medley Men 17 and older - Final |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Club |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Tapio Junninen |
1995 |
Alvesta Simsällskap |
|
|
2:11.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Noa Mäkelä |
2001 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
2:21.42 |
+9.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Elias Juntunen |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
2:22.03 |
+10.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Topi Lukkarinen |
2000 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
|
2:26.73 |
+15.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Valtteri Taskinen |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
2:27.68 |
+16.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Janne Tyni |
2000 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
2:29.54 |
+18.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Joonas Järvi |
2002 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsäll |
|
|
2:30.50 |
+19.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Esa Päätalo |
1965 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
2:53.48 |
+42.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23.2.2019 17:29:58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2019-02-23 17:30:12 |
Datahandling: WinGrodan 2.0 |
Licensed to: Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|