Resultater for Danmarksmesterskaber på Kortbane
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 36 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | DM kortbane | Udskriftsdato | 20 november 2016 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 11:17 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 17 november 2016 |
Løb 36, 100m Medley Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.34 2014-10-05 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 56.67 2015-12-04 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Mie Ø. Nielsen | 1996 | 758 | 27.56 | 1:02.14 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 59.68 | |||||||||
2 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | 755 | 29.05 | 1:02.22 | |||||
Holbæk Svømme Klub | 1:02.48 | |||||||||
3 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 719 | 28.46 | 1:03.25 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:04.57 | |||||||||
4 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 711 | 29.08 | 1:03.48 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:02.74 | |||||||||
5 | Caroline Erichsen | 1998 | 693 | 28.66 | 1:04.02 | Deltager ikke i finalen | ||||
Sigma Swim Birkerød | 1:02.39 | |||||||||
6 | Maria Grandt | 1998 | 688 | 30.16 | 1:04.17 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:05.81 | |||||||||
7 | Sofie Hansen | 2002 | 686 | 29.48 | 1:04.23 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:04.06 | |||||||||
8 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 680 | 28.48 | 1:04.44 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:04.86 | |||||||||
9 | Emma H. Christiansen | 1999 | 667 | 30.40 | 1:04.84 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | 1:04.13 | |||||||||
10 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 659 | 29.18 | 1:05.10 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:04.78 | |||||||||
11 | Rebecca Heyliger | 1992 | 648 | 29.87 | 1:05.47 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:07.32 | |||||||||
12 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 640 | 29.35 | 1:05.75 | Deltager ikke i finalen | ||||
Gentofte Svømme Klub | 1:06.73 | |||||||||
13 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 635 | 31.19 | 1:05.90 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:04.84 | |||||||||
14 | Regitze Gaard | 2001 | 631 | 30.43 | 1:06.05 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:04.76 | |||||||||
15 | Josefine B. Pedersen | 1999 | 629 | 31.35 | 1:06.11 | Deltager ikke i finalen | ||||
VAT Copenhagen-MK31 | 1:07.49 | |||||||||
16 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 606 | 29.90 | 1:06.95 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:06.69 | |||||||||
17 | Lisa Schøn | 1999 | 604 | 30.91 | 1:07.03 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:04.84 | |||||||||
18 | Laura Findahl Andersen | 2001 | 594 | 31.55 | 1:07.41 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:07.45 | |||||||||
19 | Camilla Dufour | 1996 | 587 | 30.27 | 1:07.67 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:07.48 | |||||||||
20 | Sara Krog Christoffersen | 1996 | 584 | 31.84 | 1:07.79 | Deltager ikke i finalen | ||||
Sigma Swim Birkerød | 1:04.47 | |||||||||
21 | Vera Staun Hansen | 1999 | 580 | 31.39 | 1:07.93 | Deltager ikke i finalen | ||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:06.76 | |||||||||
22 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 552 | 33.17 | 1:09.06 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 1:06.74 | |||||||||
23 | Xenia Bonnén Sjøgren | 1997 | 541 | 32.34 | 1:09.53 | |||||
Vest-Brøndby | 1:09.70 | |||||||||
24 | Frederikke Mertins | 2000 | 532 | 31.67 | 1:09.92 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:07.41 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 | Udskriftsdato | 20 november 2016 |
Licens til Esbjerg Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 11:17 |