Results for DM-L & DMJ-L 2014
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 42 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 42 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danmarks Mesterskaber (L) |
|
Udskriftsdato |
05 juli 2014 |
|
|
Stævne by |
Odense |
|
Udskriftstidspunkt |
12:09 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
01 juli 2014 |
|
|
|
|
|
|
Løb 42, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mads Knoblauch |
1993 |
|
629 |
30.66 |
1:04.30 |
1:37.66 |
|
2:10.58 |
|
|
Odense Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Oliver Marcus Meng |
1997 |
|
629 |
30.99 |
1:04.21 |
1:38.01 |
|
2:10.60 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Viktor B. Bromer |
1993 |
|
624 |
31.64 |
1:05.28 |
1:38.20 |
|
2:10.94 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Alexander Wildenschild |
1997 |
|
621 |
30.78 |
1:03.64 |
1:37.54 |
|
2:11.17 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kasper Schultz |
1995 |
|
612 |
31.43 |
1:04.60 |
1:38.55 |
|
2:11.81 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Martin Terp Olesen |
1994 |
|
605 |
31.22 |
1:04.58 |
1:38.42 |
|
2:12.28 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Lars Breum Hansen |
1997 |
|
599 |
31.61 |
1:04.77 |
1:39.00 |
|
2:12.70 |
|
|
Helsinge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jonathan Müller |
1997 |
|
599 |
31.79 |
1:05.11 |
1:38.68 |
|
2:12.71 |
|
|
Svømmeklubben Syd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Karim Møller |
1994 |
|
584 |
31.97 |
1:05.73 |
1:39.75 |
|
2:13.85 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Gustav Friberg |
1997 |
|
580 |
31.57 |
1:05.16 |
1:39.56 |
|
2:14.20 |
Deltager ikke i finalen |
|
Ringsted Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Oliver Berggren Smidt |
1997 |
|
578 |
31.59 |
1:04.99 |
1:39.18 |
|
2:14.35 |
|
|
Søllerød Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Jakob Kornmaaler |
1995 |
|
560 |
31.30 |
1:06.14 |
1:41.06 |
|
2:15.73 |
Deltager ikke i finalen |
|
Agfs Svømmeafdeling |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Oliver Huban |
1996 |
|
549 |
31.21 |
1:05.32 |
1:40.87 |
|
2:16.66 |
|
|
Vest-Brøndby |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Frederik M. Mortensen |
1996 |
|
547 |
32.35 |
1:07.01 |
1:42.34 |
|
2:16.79 |
|
|
Viborg Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Magnus Andersen |
1995 |
|
545 |
31.61 |
1:07.22 |
1:42.49 |
|
2:16.94 |
|
|
Roskilde Svømning |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Ditlev Balle |
1996 |
|
541 |
32.94 |
1:07.50 |
1:42.34 |
|
2:17.35 |
|
|
Gladsaxe Idræts Forening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Morten Børre |
1996 |
|
530 |
31.27 |
1:04.86 |
1:40.64 |
|
2:18.27 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Jesper Frost Thomsen |
1997 |
|
524 |
32.89 |
1:08.15 |
1:43.35 |
|
2:18.75 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Viktor Holm |
1996 |
|
514 |
32.98 |
1:08.36 |
1:44.52 |
|
2:19.68 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Chris Johansen |
1996 |
|
511 |
31.91 |
1:07.05 |
1:43.83 |
|
2:19.93 |
|
|
Herlev Svømning |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Ralf Dalby |
1995 |
|
510 |
32.43 |
1:07.26 |
1:43.56 |
|
2:20.00 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Mark H. Østermann |
1995 |
|
500 |
33.16 |
1:08.94 |
1:45.48 |
|
2:20.93 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Peter Birk |
1996 |
|
499 |
31.26 |
1:06.06 |
1:43.71 |
|
2:21.08 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Jeppe Krog Poulsen |
1997 |
|
492 |
32.99 |
1:08.50 |
1:45.61 |
|
2:21.77 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Alexander Piihl Hansen |
1997 |
|
482 |
33.45 |
1:09.44 |
1:46.13 |
|
2:22.66 |
|
|
Nakskov Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Mathias Bech |
1996 |
|
475 |
32.75 |
1:08.65 |
1:46.18 |
|
2:23.39 |
|
|
Vejle Svømmeklub Triton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Maxemillian Pedersen |
1996 |
|
473 |
33.46 |
1:09.45 |
1:46.72 |
|
2:23.63 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Alexander Ohrt |
1997 |
|
456 |
33.80 |
1:11.15 |
1:49.14 |
|
2:25.34 |
|
|
Kolding SK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 |
Udskriftsdato |
05 juli 2014 |
Licens til Odense Svømme Klub |
Udskriftstidspunkt |
12:09 |
|