2024-04-21   10:59:46
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultater for Danmarks Mesterskaber langbane (DM-L/DJM-L/DÅM1-L)

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Lb 1 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 1 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  09:27   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 1, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha stergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha stergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Katrine Holm Srensen  1992  Swim Team Esbjerg    30.23  1:05.19  1:42.44    2:17.99   
Mathilde Pugholm Hvid  1990  West Swim Esbjerg    31.40  1:05.96  1:42.09    2:20.37   
Sidse Kehlet  1996  West Swim Esbjerg    31.49  1:06.82  1:43.20    2:21.01   
Signe Tolstrup  1995  Silkeborg Svmmeklub    31.36  1:07.15  1:44.22    2:22.24   
Sabrina Wielse  1990  Kge Svmmeklub    31.40  1:06.75  1:44.16    2:22.81   
Christina Munkholm  1996  Kge Svmmeklub    31.91  1:08.92  1:45.03    2:22.93   
Julie Aglund Lauridsen  1996  Sigma Swim Allerd    32.73  1:08.84  1:45.39    2:23.34   
Mathilde Huss-Hansen  1994  GI-40 Hermes    32.48  1:08.37  1:45.27    2:23.75   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerd    32.27  1:08.19  1:45.31    2:24.25   
10  Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svmmeklub    31.69  1:07.99  1:46.19    2:26.72   
11  Julie Schmidt  1995  Sigma Swim Allerd    32.18  1:08.29  1:45.90    2:27.15   
12  Lisa Steen Duus  1997  Sigma Swim Birkerd    33.53  1:10.66  1:49.62    2:29.69   
13  Camilla Dufour  1996  Hrsholm Svmmeforening    33.02  1:12.10  1:51.02    2:30.23   
14  Mille Kjr Hindhede  1997  Herning Svmmeklub    33.00  1:11.18  1:50.68    2:30.49   
15  Asta Blanch  1996  Aalborg Svmmeklub    33.03  1:10.89  1:49.70    2:30.71   
16  Cecilie Emma Christiansen  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.24  1:10.08  1:49.26    2:31.22   
17  Isabella K. Srensen  1994  Hobro Svmmeklub    32.51  1:10.28  1:50.30    2:31.40   
18  Iben Grundtvig  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    32.63  1:11.50  1:51.31    2:31.88   
19  Marie Voigt Lauridsen  1995  West Swim Esbjerg    31.38  1:07.60  1:48.26    2:32.09   
20  Pernille Christiansen  1995  Kge Svmmeklub    34.04  1:11.51  1:51.49    2:32.26   
21  Frederikke Elkjr  1996  Aalborg Svmmeklub    32.76  1:11.70  1:51.29    2:33.17   
22  Henriette Stuhr  1996  Tune I.F. Svmmeafdeling    33.06  1:11.78  1:52.72    2:35.10   
23  Cecilie Jensen  1994  Holstebro Svmme Club    33.66  1:12.36  1:53.13    2:35.39   
24  Isabella Wedel Hansen  1996  Hillerd Svmmeklub    33.36  1:13.92  1:54.98    2:35.61   
25  Laura Strm Pedersen  1995  Gladsaxe Idrts Forening    34.73  1:14.67  1:55.09    2:35.69   
26  Stine Mary Vissing  1997  Agfs Svmmeafdeling    35.89  1:14.89  1:54.64    2:36.64   
27  Iben Helstrup Jensen  1996  Gladsaxe Idrts Forening    35.51  1:15.60  1:55.16    2:37.40   
28  Josefine Boisen  1996  Kge Svmmeklub    34.46  1:13.17  1:54.44    2:38.14   
29  Ida Vardinhus-Nielsen  1996  Aalborg Svmmeklub    32.95  1:12.54  1:55.75    2:38.88   
30  Julie Oxenvad  1997  Haderslev Svmme Klub    34.32  1:15.17  1:57.70    2:40.03   
31  Kathrine Holm  1996  Vest-Brndby    36.44  1:17.68  1:59.37    2:41.52   
32  Julie Lamberth  1996  Hillerd Svmmeklub    35.27  1:16.21  1:58.26    2:42.10   
33  Linnea Lau Everland  1996  Gladsaxe Idrts Forening    34.91  1:15.27  1:58.23    2:42.62   
34  Louise Srensen Gosvig  1997  Hillerd Svmmeklub    34.67  1:15.95  1:58.67    2:42.84   
35  Lrke Wilhelmsen  1996  Gladsaxe Idrts Forening    36.62  1:18.22  2:43.34    2:43.34   
36  Hanne Welinder  1995  Odense Svmme Klub    34.74  1:16.06  1:59.79    2:43.58   
37  Andrea Aagaard  1996  Ringe Svmme Klub    34.18  1:15.26  1:58.86    2:44.39   
38  Tatjana Hansen  1997  Svmmeklubben Snderborg    33.57  1:14.26  1:58.19    2:44.65   
39  Tine Christensen  1996  Aalborg Svmmeklub    35.90  1:17.98  2:01.85    2:47.83   
40  Catharina Skov Andersen  1997  Roskilde Svmning    36.21  1:19.39  2:04.90    2:50.67   
Astrid Koch  1994  Ringe Svmme Klub            DNF   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.13  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  09:27 
 
Resultat Lb 1 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 1 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:19   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 1, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha stergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha stergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Katrine Holm Srensen  1992  Swim Team Esbjerg    29.25  1:02.50  1:37.34    2:13.24   
Christina Munkholm  1996  Kge Svmmeklub    31.03  1:05.79  1:40.14    2:15.36  Dansk Rekord - Junior 
Mathilde Pugholm Hvid  1990  West Swim Esbjerg    30.95  1:05.14  1:40.37    2:16.40   
Sidse Kehlet  1996  West Swim Esbjerg    30.80  1:05.96  1:42.46    2:20.60   
Mathilde Huss-Hansen  1994  GI-40 Hermes    31.78  1:06.98  1:43.78    2:22.12   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997  Sigma Swim Allerd    31.99  1:06.85  1:43.89    2:22.55   
Signe Tolstrup  1995  Silkeborg Svmmeklub    32.73  1:09.20  1:46.42    2:24.06   
Sabrina Wielse  1990  Kge Svmmeklub    31.83  1:07.66  1:45.61    2:24.69   
Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svmmeklub    32.60  1:09.51  1:46.67    2:26.11   
10  Lisa Steen Duus  1997  Sigma Swim Birkerd    33.08  1:10.16  1:48.24    2:27.02   
11  Cecilie Emma Christiansen  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.53  1:11.87  1:50.09    2:28.69   
12  Pernille Christiansen  1995  Kge Svmmeklub    33.41  1:11.01  1:49.13    2:28.75   
13  Camilla Dufour  1996  Hrsholm Svmmeforening    32.94  1:10.69  1:49.92    2:29.80   
14  Iben Grundtvig  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.28  1:11.39  1:50.71    2:30.44   
15  Frederikke Elkjr  1996  Aalborg Svmmeklub    32.79  1:11.73  1:51.82    2:32.60   
Asta Blanch  1996  Aalborg Svmmeklub            DNF   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:19 
 
Resultat Lb 2 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 2 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  09:43   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 2, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjdin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Sebastian Strandberg  1994  Aalborg Svmmeklub    27.48  58.38  1:30.98    2:03.77   
Viktor B. Bromer  1993  Agfs Svmmeafdeling    27.65  59.45  1:31.65    2:03.82   
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    28.30  59.88  1:32.73    2:04.43   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg    28.29  1:00.11  1:33.03    2:06.14   
Nikolaj Kirketerp-Mller  1990  West Swim Esbjerg    27.71  59.46  1:32.79    2:07.55   
Jonas Srensen  1990  Glostrup Svmme Klub    28.20  1:00.70  1:34.20    2:08.71   
Martin Mathiesen  1994  Hillerd Svmmeklub    28.60  1:00.58  1:34.47    2:08.76   
Christian Rssel  1995  Herlev Svmning    28.68  1:00.83  1:34.20    2:08.97   
Sren Holm  1993  Vest-Brndby    28.66  1:01.22  1:35.20    2:09.58   
10  Mikkel Johansen  1994  Vallensbk IF Af 1939    28.60  1:01.41  1:35.36    2:09.69   
11  Rasmus Hrstedt  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    28.72  1:01.17  1:34.98    2:09.85   
12  Frederik K. Mortensen  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup    28.63  1:01.33  1:35.21    2:11.04   
13  Michael Grnlund Larsen  1993  Aalborg Svmmeklub    28.87  1:01.97  1:36.35    2:11.23   
14  Daniel Svane Halkjr  1991  Aalborg Svmmeklub    28.73  1:02.87  1:38.10    2:11.74   
15  Marc Bach Nielsen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    28.57  1:01.37  1:35.64    2:11.80   
16  Martin Dolang  1994  Greve Svmmeklub    29.23  1:02.65  1:36.62    2:12.32   
17  Magnus Sloth Poulsen  1995  Albertslund IF    28.67  1:01.76  1:36.33    2:12.39   
18  Marcus Thgersen  1995  Svmmeklubben S 68    28.78  1:02.03  1:37.16    2:13.36   
19  Alexander Skov Andersen  1993  Swim Team Tstrup    29.17  1:02.33  1:37.43    2:14.06   
20  Mark Bjerregaard  1994  Hvidovre Svmme Klub    29.19  1:02.46  1:37.11    2:14.27   
21  Thomas Olsen  1992  Vest-Brndby    29.71  1:03.44  1:38.69    2:15.25   
22  Daniel F. Haraldson  1994  Haderslev Svmme Klub    30.32  1:04.44  1:40.24    2:15.53   
23  Jensjakob Kristiansen  1994  Slagelse Svmmeklub    30.06  1:04.77  1:39.51    2:15.58   
24  Martin Weberg  1994  Sigma Swim Allerd    30.09  1:04.81  1:40.29    2:15.97   
25  Alexander Duus Jensen  1995  Vordingborg Svmme Klub    29.15  1:03.28  1:38.75    2:16.35   
26  Henrik Petersen  1994  Bov IF    29.96  1:04.58  1:40.40    2:17.54   
27  Anders Madsen  1995  Kge Svmmeklub    30.85  1:05.58  1:42.10    2:19.45   
28  Jacob Severinsen  1995  Viborg Svmme Klub    28.80  1:03.47  1:40.77    2:19.79   
29  Jakob Bjerre Knudsen  1990  Lyseng IF    29.51  1:03.40  1:39.86    2:21.73   
30  Jakob Vismann  1995  Helsinge Skytte & IF    30.31  1:06.42  1:43.77    2:22.63   
31  Lasse Meineche  1994  Herning Svmmeklub    30.11  1:06.62  1:44.18    2:22.76   
32  Lars Merl  1993  Kge Svmmeklub    29.92  1:04.01  1:41.22    2:23.24   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.13  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  09:43 
 
Resultat Lb 2 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 2 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:10   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 2, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjdin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Viktor B. Bromer  1993  Agfs Svmmeafdeling    26.72  56.88  1:27.44    1:59.36   
Nikolaj Kirketerp-Mller  1990  West Swim Esbjerg    27.02  57.35  1:29.47    2:02.58   
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    28.22  59.61  1:31.73    2:03.76   
Sebastian Strandberg  1994  Aalborg Svmmeklub    28.00  59.67  1:32.08    2:04.52   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg    27.57  59.50  1:31.84    2:05.21   
Martin Mathiesen  1994  Hillerd Svmmeklub    27.99  59.71  1:32.42    2:06.20   
Christian Rssel  1995  Herlev Svmning    28.54  1:00.79  1:33.38    2:06.48   
Jonas Srensen  1990  Glostrup Svmme Klub    28.11  1:00.10  1:32.95    2:09.17   
Frederik K. Mortensen  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup    29.27  1:02.58  1:36.20    2:09.80   
10  Michael Grnlund Larsen  1993  Aalborg Svmmeklub    28.91  1:02.22  1:36.13    2:10.14   
11  Rasmus Hrstedt  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    28.95  1:01.61  1:35.95    2:10.75   
12  Martin Dolang  1994  Greve Svmmeklub    29.87  1:04.10  1:37.96    2:12.12   
13  Magnus Sloth Poulsen  1995  Albertslund IF    29.46  1:03.52  1:37.98    2:12.39   
14  Marc Bach Nielsen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    29.02  1:02.82  1:37.63    2:13.52   
15  Alexander Skov Andersen  1993  Swim Team Tstrup    29.41  1:02.93  1:38.19    2:14.21   
16  Marcus Thgersen  1995  Svmmeklubben S 68    29.76  1:04.14  1:39.80    2:15.25   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:10 
 
Resultat Lb 3 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 3 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  09:56   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 3, 100m Frisvmning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjstrm (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Julie Levisen  1997  Svmmeklubben SMUT Terndrup    28.04        57.52   
Julie Brndum Petersen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    28.07        58.41   
Kelly Riber Rasmussen  1994  Lyngby Svmmeklub    28.28        58.62   
Maja Nielsen  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    28.33        58.64   
Katrine Holm Srensen  1992  Swim Team Esbjerg    28.74        58.72   
Sarah Bro  1996  Lyngby Svmmeklub    28.39        58.74   
Pernille Juel  1994  West Swim Esbjerg    27.87        58.85   
Julie Sundahl Jakobsen  1995  Aalborg Svmmeklub    28.96        59.16   
Line Kjr  1996  Gladsaxe Idrts Forening    28.82        59.41   
10  Megan Forslund Hansen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    29.09        59.58   
11  Maria Madsen  1995  Svmmeklubben MK 31    28.74        59.67   
12  Anne Frlund-Grangaard  1996  Lyngby Svmmeklub    29.11        1:00.29   
13  Frederikke Hall  1992  Lyngby Svmmeklub    29.02        1:00.35   
14  Emilie Beckmann  1997  Tune I.F. Svmmeafdeling    28.43        1:00.44   
15  Kalinka T. Mogensen  1995  Silkeborg Svmmeklub    29.05        1:00.60   
16  Bettina Caspersen  1992  Lyngby Svmmeklub    29.25        1:00.71   
17  Emma-Sofie Hestbech  1996  Aalborg Svmmeklub    29.30        1:00.75   
18  Line Jrgensen Bruun  1995  Aalborg Svmmeklub    29.51        1:00.76   
18  Maria Bjrnbak Bostrup  1997  Aalborg Svmmeklub    29.44        1:00.76   
20  Siv Nilsson Pedersen  1995  Gladsaxe Idrts Forening    29.63        1:00.78   
21  Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerd    29.23        1:00.83   
22  Line H. Vestergaard  1996  Silkeborg Svmmeklub    29.32        1:00.86   
23  Ida Schtt  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    29.16        1:00.90   
24  Amanda Sandager  1995  Vallensbk IF Af 1939    29.62        1:00.96   
25  Mai Hjelmgaard  1994  Vallensbk IF Af 1939    29.20        1:00.97   
26  Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerd    29.73        1:01.04   
27  Monique Johansen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    29.74        1:01.22   
28  Katrine Hansen  1994  Slagelse Svmmeklub    29.29        1:01.23   
29  Emma Nrgaard  1997  Horsens Svmmeklub    29.31        1:01.25   
30  Lise L. Nielsen  1996  Aalborg Svmmeklub    29.69        1:01.34   
31  Julie Lunau  1995  JGI Svmning    29.53        1:01.39   
32  Miriam Stupak Mller  1994  GI-40 Hermes    30.31        1:01.46   
33  Amalie Mikkelsen  1997  Gentofte Svmme Klub    29.69        1:01.69   
34  Tenna Holm  1995  Nakskov Svmme Klub    29.96        1:01.72   
35  Anna Fixdahl  1997  GI-40 Hermes    29.74        1:01.76   
36  Amalie Hansen  1995  Gladsaxe Idrts Forening    29.59        1:01.92   
37  Ditte Johansen  1994  Lyngby Svmmeklub    30.05        1:01.93   
38  Tone Laksafoss Sparre  1996  Sigma Swim Allerd    29.77        1:01.95   
39  Andrea Broe  1997  O.S.L.F.    29.47        1:02.09   
40  Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs Svmmeafdeling    29.98        1:02.23   
41  Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Idrts Forening    29.51        1:02.25   
42  Camilla Rasmussen  1991  Herning Svmmeklub    29.55        1:02.50   
43  Stephanie Hansen  1996  Hillerd Svmmeklub    30.28        1:02.56   
44  Helene Dahl  1996  Svmmeklubben MK 31    29.87        1:02.59   
45  Christina Kaas Elmgreen  1996  Lyngby Svmmeklub    30.25        1:02.64   
46  Kristina Delff Andersen  1997  Korsr Sv & Livr. Klub    30.36        1:02.65   
47  Julie Oxenvad  1997  Haderslev Svmme Klub    30.14        1:02.78   
48  Kathrine Barrett  1996  Greve Svmmeklub    29.67        1:02.79   
49  Mie Astrup Dresler  1996  Hillerd Svmmeklub    30.22        1:02.82   
50  Caroline Brostrup Jensen  1997  Korsr Sv & Livr. Klub    30.04        1:02.96   
50  Sofie Srensen  1997  Gladsaxe Idrts Forening    29.65        1:02.96   
52  Signe B. Thomasen  1996  Horsens Svmmeklub    30.44        1:02.98   
53  Louise Frederiksen  1995  Horsens Svmmeklub    29.83        1:03.18   
54  Thea Hovmand Larsen  1997  Gladsaxe Idrts Forening    30.98        1:03.36   
55  Sofie Burgaard  1997  Odense Svmme Klub    30.27        1:03.37   
56  Karina Srensen Gosvig  1996  Hillerd Svmmeklub    30.49        1:03.48   
57  Charlotte Jensen  1992  Gladsaxe Idrts Forening    30.30        1:03.79   
58  Anna Krusell  1994  Agfs Svmmeafdeling    31.21        1:04.40   
59  Frederikke Matthiassen  1996  JGI Svmning    29.72        1:04.57   
60  Julie F. V. Christensen  1995  GI-40 Hermes    31.00        1:04.69   
61  Marie-Louise Wibom  1996  Hillerd Svmmeklub    30.61        1:04.80   
62  Marie Philipsen  1992  West Swim Esbjerg    30.78        1:04.81   
63  Cecilie Christensen  1997  Gentofte Svmme Klub    31.74        1:06.76   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.13  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  09:56 
 
Resultat Lb 3 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 3 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:38   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 3, 100m Frisvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjstrm (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Julie Levisen  1997  Svmmeklubben SMUT Terndrup    27.93        57.58   
Julie Brndum Petersen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    27.84        57.64   
Maja Nielsen  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    28.05        58.01   
Sarah Bro  1996  Lyngby Svmmeklub    28.54        58.02   
Kelly Riber Rasmussen  1994  Lyngby Svmmeklub    28.06        58.18   
Pernille Juel  1994  West Swim Esbjerg    27.81        58.26   
Julie Sundahl Jakobsen  1995  Aalborg Svmmeklub    29.39        59.28   
Line Kjr  1996  Gladsaxe Idrts Forening    28.60        59.70   
Megan Forslund Hansen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    28.52        58.90   
10  Maria Madsen  1995  Svmmeklubben MK 31    28.34        59.25   
11  Anne Frlund-Grangaard  1996  Lyngby Svmmeklub    28.85        59.68   
12  Bettina Caspersen  1992  Lyngby Svmmeklub    28.47        59.90   
13  Emma-Sofie Hestbech  1996  Aalborg Svmmeklub    28.89        59.92   
14  Emilie Beckmann  1997  Tune I.F. Svmmeafdeling    28.82        1:00.07   
15  Frederikke Hall  1992  Lyngby Svmmeklub    28.82        1:00.28   
16  Kalinka T. Mogensen  1995  Silkeborg Svmmeklub    29.03        1:00.95   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  17:38 
 
Resultat Lb 4 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 4 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  15 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  23:12   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 4, 800m Frisvmning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederico Colbertaldo (1988) 7:43.84 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Pl Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Anton rskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnet  Status 
          500m  600m  700m       











 
Frans Johannessen  1992  West Swim Esbjerg    59.57  2:03.14  3:07.32  4:11.85  8:27.39   
          5:15.85  6:20.71  7:26.07       
Mikkel Johansen  1994  Vallensbk IF Af 1939    59.95  2:03.95  3:08.30  4:13.30  8:28.04   
          5:17.14  6:21.21  7:26.04       
Mathias Hvid  1994  GI-40 Hermes    1:00.59  2:05.20  3:10.70  4:16.20  8:34.77   
          5:21.38  6:27.28  7:32.39       
Frederik A. Mariegaard  1994  Swim Team Tstrup    1:00.61  2:04.44  3:09.60  4:15.04  8:36.49   
          5:20.61  6:26.32  7:32.20       
Nicolai Frejvald Petersen  1993  Herlev Svmning    1:00.32  2:05.47  3:10.87  4:16.33  8:40.89   
          5:21.00  6:27.11  7:34.04       
Marc Bach Nielsen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:01.53  2:06.75  3:12.84  4:19.12  8:43.03   
          5:25.31  6:31.50  7:37.75       
Martin Sander Pedersen  1992  West Swim Esbjerg    1:00.35  2:05.29  3:10.19  4:16.22  8:45.38   
          5:22.66  6:30.52  7:38.36       
Karim Mller  1994  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:00.84  2:06.75  3:13.18  4:19.94  8:45.81   
          5:26.49  6:33.28  7:40.20       
Karsten Vedel  1992  Farum Svmmeklub    1:01.34  2:07.26  3:12.24  4:18.99  8:48.73   
          5:25.14  6:33.01  7:41.50       
10  Tonni Kristensen  1992  Herning Svmmeklub    1:02.19  2:07.94  3:14.44  4:21.49  8:51.87   
          5:29.51  6:37.36  7:45.07       
11  Mikkel Knudsen  1990  Aalborg Svmmeklub    1:03.35  2:10.70  3:18.26  4:26.40  8:54.11   
          5:33.12  6:40.11  7:47.53       
12  Alexander Hjen Mnsson  1994  Nyborg Svmmeklub    1:01.34  2:07.23  3:14.19  4:21.84  8:56.70   
          5:30.43  6:40.28  7:49.67       
13  Viktor Christensen  1995  Kge Svmmeklub    1:01.74  2:08.10  3:14.89  4:23.08  8:57.04   
          5:31.59  6:40.65  7:49.15       
14  Kristoffer Weber Larsen  1993  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:03.58  2:10.52  3:17.06  4:24.59  8:58.29   
          5:33.26  6:41.98  7:50.55       
15  Daniel F. Haraldson  1994  Haderslev Svmme Klub    1:02.86  2:10.33  3:19.28  4:28.45  9:00.70   
          5:37.00  6:46.01  7:54.48       
16  Jonas Himmelstrup  1995  Sigma Swim Allerd    1:03.33  2:11.27  3:19.96  4:28.82  9:03.16   
          5:37.45  6:46.64  7:55.33       
17  Casper G. Kristensen  1995  Viborg Svmme Klub    1:03.08  2:10.75  3:19.17  4:27.77  9:03.89   
          5:37.02  6:46.60  7:55.74       
18  Emil Weis  1994  Silkeborg Svmmeklub    1:03.58  2:11.64  3:21.11  4:31.08  9:04.65   
          5:40.75  6:48.78  7:57.56       
19  Mads Pedersen  1991  Herning Svmmeklub    1:02.80  2:11.14  3:20.31  4:30.59  9:08.79   
          5:40.50  6:50.24  8:00.29       
20  Anders T. Rasmussen  1993  Silkeborg Svmmeklub    1:03.28  2:11.31  3:20.48  4:31.69  9:14.58   
          5:42.56  6:53.91  8:05.05       
21  Andreas Sandbirk  1995  Vordingborg Svmme Klub    1:02.69  2:10.51  3:21.22  4:32.48  9:19.23   
          5:44.10  6:56.39  8:07.73       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.16  Udskriftsdato  15 juli 2012 
Licens til Dansk Svmmeunion  Udskriftstidspunkt  23:12 
 
Resultat Lb 4 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 4 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:23   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 4, 800m Frisvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederico Colbertaldo (1988) 7:43.84 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Pl Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Mads Glsner (1988) 8:10.74 2006-04-13 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnet  Status 
          500m  600m  700m       











 
Frans Johannessen  1992  West Swim Esbjerg    59.57  2:03.14  3:07.32  4:11.85  8:27.39   
          5:15.85  6:20.71  7:26.07       
Mikkel Johansen  1994  Vallensbk IF Af 1939    59.95  2:03.95  3:08.30  4:13.30  8:28.04   
          5:17.14  6:21.21  7:26.04       
Mathias Hvid  1994  GI-40 Hermes    1:00.59  2:05.20  3:10.70  4:16.20  8:34.77   
          5:21.38  6:27.28  7:32.39       
Frederik A. Mariegaard  1994  Swim Team Tstrup    1:00.61  2:04.44  3:09.60  4:15.04  8:36.49   
          5:20.61  6:26.32  7:32.20       
Nicolai Frejvald Petersen  1993  Herlev Svmning    1:00.32  2:05.47  3:10.87  4:16.33  8:40.89   
          5:21.00  6:27.11  7:34.04       
Marc Bach Nielsen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:01.53  2:06.75  3:12.84  4:19.12  8:43.03   
          5:25.31  6:31.50  7:37.75       
Martin Sander Pedersen  1992  West Swim Esbjerg    1:00.35  2:05.29  3:10.19  4:16.22  8:45.38   
          5:22.66  6:30.52  7:38.36       
Karim Mller  1994  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:00.84  2:06.75  3:13.18  4:19.94  8:45.81   
          5:26.49  6:33.28  7:40.20       
Karsten Vedel  1992  Farum Svmmeklub    1:01.34  2:07.26  3:12.24  4:18.99  8:48.73   
          5:25.14  6:33.01  7:41.50       
10  Tonni Kristensen  1992  Herning Svmmeklub    1:02.19  2:07.94  3:14.44  4:21.49  8:51.87   
          5:29.51  6:37.36  7:45.07       
11  Mikkel Knudsen  1990  Aalborg Svmmeklub    1:03.35  2:10.70  3:18.26  4:26.40  8:54.11   
          5:33.12  6:40.11  7:47.53       
12  Alexander Hjen Mnsson  1994  Nyborg Svmmeklub    1:01.34  2:07.23  3:14.19  4:21.84  8:56.70   
          5:30.43  6:40.28  7:49.67       
13  Viktor Christensen  1995  Kge Svmmeklub    1:01.74  2:08.10  3:14.89  4:23.08  8:57.04   
          5:31.59  6:40.65  7:49.15       
14  Kristoffer Weber Larsen  1993  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:03.58  2:10.52  3:17.06  4:24.59  8:58.29   
          5:33.26  6:41.98  7:50.55       
15  Daniel F. Haraldson  1994  Haderslev Svmme Klub    1:02.86  2:10.33  3:19.28  4:28.45  9:00.70   
          5:37.00  6:46.01  7:54.48       
16  Jonas Himmelstrup  1995  Sigma Swim Allerd    1:03.33  2:11.27  3:19.96  4:28.82  9:03.16   
          5:37.45  6:46.64  7:55.33       
17  Casper G. Kristensen  1995  Viborg Svmme Klub    1:03.08  2:10.75  3:19.17  4:27.77  9:03.89   
          5:37.02  6:46.60  7:55.74       
18  Emil Weis  1994  Silkeborg Svmmeklub    1:03.58  2:11.64  3:21.11  4:31.08  9:04.65   
          5:40.75  6:48.78  7:57.56       
19  Mads Pedersen  1991  Herning Svmmeklub    1:02.80  2:11.14  3:20.31  4:30.59  9:08.79   
          5:40.50  6:50.24  8:00.29       
20  Anders T. Rasmussen  1993  Silkeborg Svmmeklub    1:03.28  2:11.31  3:20.48  4:31.69  9:14.58   
          5:42.56  6:53.91  8:05.05       
21  Andreas Sandbirk  1995  Vordingborg Svmme Klub    1:02.69  2:10.51  3:21.22  4:32.48  9:19.23   
          5:44.10  6:56.39  8:07.73       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  17:23 
 
Resultat Lb 5 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 5 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  10:18   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 5, 50m Rygsvmning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise rnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub            Opnet  Status 











 
Cecilie Hansen  1995  Aalborg Svmmeklub            30.28   
Stine Raaby Jensen  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup            30.91   
Hannah Nissen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            30.99   
Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs Svmmeafdeling            31.09   
Pernille Rasmussen  1996  Svmmeklubben S 68            31.11   
Christina Hvid Edill  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup            31.25   
Daniella Bender  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            31.41   
Julie-Sofie Hemdorff  1991  Farum Svmmeklub            31.66   
Michelle Icka Christensen  1995  Svmmeklubben MK 31            31.68   
10  Isabella K. Srensen  1994  Hobro Svmmeklub            32.09   
11  Line Kjr  1996  Gladsaxe Idrts Forening            32.27   
12  Sarah Sannung  1996  Gladsaxe Idrts Forening            32.44   
13  Cecilie Emma Christiansen  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            32.50   
14  Katrine Brahtz  1995  Albertslund IF            32.51   
15  Isabella Kjeldsen  1993  Silkeborg Svmmeklub            32.57   
16  Louise stergaard Vinther  1994  Thisted Svmmeklub            32.58   
17  Helene Jrgensen  1995  Ringe Svmme Klub            32.59   
18  Andrea Aagaard  1996  Ringe Svmme Klub            32.64   
19  Karen Tanderup Hansen  1996  Slagelse Svmmeklub            32.66   
19  Sabrina Wielse  1990  Kge Svmmeklub            32.66   
21  Maria Se Beith  1996  Thisted Svmmeklub            32.71   
22  Nina Hjris Jrgensen  1992  Lyseng IF            32.91   
23  Marianne Duijm  1993  JGI Svmning            33.09   
24  Cecilie Christensen  1997  Svmmeklubben MK 31            33.11   
25  Maria Nielsen  1996  Agfs Svmmeafdeling            33.13   
26  Amalie Mikkelsen  1997  Gentofte Svmme Klub            33.14   
27  Isabel Brylov  1994  GI-40 Hermes            33.19   
27  Maja Jrgensen Bruun  1995  Aalborg Svmmeklub            33.19   
29  Nicoline M. Riisberg  1997  Sigma Swim Allerd            33.21   
29  Sandra Semberlund  1994  Vordingborg Svmme Klub            33.21   
31  Thea Laurberg Simonsen  1997  Lyngby Svmmeklub            33.23   
32  Kathrine Barrett  1996  Greve Svmmeklub            33.26   
33  Anna Maria Svanbergsson  1993  Vallensbk IF Af 1939            33.29   
34  Josefine Mller Jeppesen  1995  Odense Svmme Klub            33.38   
35  Anne Frlund-Grangaard  1996  Lyngby Svmmeklub            33.41   
36  Karoline Hauerbach  1995  Hillerd Svmmeklub            33.42   
37  Julie Lunau  1995  JGI Svmning            33.43   
37  Rikke Dehn  1999  GI-40 Hermes            33.43   
39  Camilla Svane  1995  Herning Svmmeklub            33.54   
40  Miriam Stupak Mller  1994  GI-40 Hermes            33.61   
41  Katrine Hansen  1994  Slagelse Svmmeklub            33.67   
42  Louise Frederiksen  1995  Horsens Svmmeklub            33.75   
43  Anja Rytter Hansen  1997  GI-40 Hermes            33.86   
44  Elina Lynge Wagner  1996  Hvidovre Svmme Klub            33.94   
45  Amalie Ringgaard  1996  Frederikssund Svmmeklub            33.97   
46  Sarah Dahlquist  1995  Aalborg Svmmeklub            34.01   
47  Christine Pedersen  1993  Glostrup Svmme Klub            34.04   
48  Amalie H. Falck-Schmith  1989  GI-40 Hermes            34.09   
49  Helena Daugbjerg Petersen  1997  Hillerd Svmmeklub            34.20   
50  Mette Jensen  1997  Holbk Svmme Klub            34.39   
51  Marlene Jessing Larsen  1996  Agfs Svmmeafdeling            34.40   
52  Caroline Buhl  1995  Hrsholm Svmmeforening            34.47   
53  Emma Vanggrd  1996  Holbk Svmme Klub            34.50   
54  Mathilde Zaggai  1998  GI-40 Hermes            34.61   
55  Karoline Bdker  1997  Holbk Svmme Klub            34.80   
56  Anne-Kirstine Knudsen  1997  Herning Svmmeklub            34.93   
56  Cecilie Jensen  1994  Holstebro Svmme Club            34.93   
58  Xenia Bonnen Sjgren  1997  Vest-Brndby            34.96   
59  Rikke Glinvad  1997  Aalborg Svmmeklub            34.99   
60  Sarah Mariner  1998  Svmmeklubben MK 31            35.13   
61  Iben Rohde  1994  Herning Svmmeklub            35.60   
62  Frederikke Holm Iversen  1998  Gentofte Svmme Klub            36.13   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.13  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  10:18 
 
Resultat Lb 5 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 5 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  19:03   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 5, 50m Rygsvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise rnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub            Opnet  Status 











 
Cecilie Hansen  1995  Aalborg Svmmeklub            29.95   
Stine Raaby Jensen  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup            30.44   
Hannah Nissen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            30.76   
Daniella Bender  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            31.03   
Pernille Rasmussen  1996  Svmmeklubben S 68            31.03   
Christina Hvid Edill  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup            31.04   
Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs Svmmeafdeling            31.20   
Julie-Sofie Hemdorff  1991  Farum Svmmeklub            31.76   
Isabella K. Srensen  1994  Hobro Svmmeklub            31.32   
10  Michelle Icka Christensen  1995  Svmmeklubben MK 31            31.35   
11  Isabella Kjeldsen  1993  Silkeborg Svmmeklub            31.89   
12  Cecilie Emma Christiansen  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            32.07   
13  Sarah Sannung  1996  Gladsaxe Idrts Forening            32.08   
14  Louise stergaard Vinther  1994  Thisted Svmmeklub            32.29   
15  Line Kjr  1996  Gladsaxe Idrts Forening            32.34   
16  Katrine Brahtz  1995  Albertslund IF            32.38   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  19:03 
 
Resultat Lb 6 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 6 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  10:28   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 6, 50m Rygsvmning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.28 2012-05-24 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub            Opnet  Status 











 
Magnus Jkupsson  1994  Svmmeklubben MK 31            26.89   
Morten Klarskov  1992  Albertslund IF            27.40   
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg            27.41   
Lasse Vestergaard  1991  Helsingr Svmmeklub            27.42   
Sren Dahl  1993  Swim Team Tstrup            27.47   
Morten Bak Hansen  1995  JGI Svmning            27.48   
Sren Holm  1993  Vest-Brndby            27.75   
Jonas Srensen  1990  Glostrup Svmme Klub            27.76   
Anders Mller  1991  Swim Team Esbjerg            27.92   
10  Emil Skovfoged Gregersen  1992  Aalborg Svmmeklub            28.09   
11  Niels Wissing Srensen  1993  Greve Svmmeklub            28.14   
11  Sebastian Ovesen  1994  Slagelse Svmmeklub            28.14   
13  Morten Andersen  1994  Odense Svmme Klub            28.29   
14  Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg            28.33   
15  Nicolaj Kildevang Nielsen  1994  Helsinge Skytte & IF            28.52   
16  Jens Peter Trff  1988  Lyngby Svmmeklub            28.58   
17  Kasper Schultz  1995  Holstebro Svmme Club            28.61   
18  Rasmus Dufour  1993  Holbk Svmme Klub            28.71   
19  Rasmus Birkelund Rahe  1994  Hrsholm Svmmeforening            28.81   
20  Anton Bromer  1995  Agfs Svmmeafdeling            28.89   
21  Peter Lund Hansen  1992  Swim Team Esbjerg            29.00   
22  Frederik Christensen  1992  Kge Svmmeklub            29.01   
23  Gustav Friberg  1997  Ringsted Svmme Klub            29.07   
24  Marcus Olesen  1995  Herlev Svmning            29.13   
25  Jakob Kornmaaler  1995  Agfs Svmmeafdeling            29.28   
26  Lasse Klle Jrgensen  1996  Swim Team Tstrup            29.34   
27  Sebastian Merrildgaard  1995  Svmmeklubben Laksen            29.36   
28  Jonathan Weitling  1993  JGI Svmning            29.38   
28  Mikkel Austmann  1991  Herlev Svmning            29.38   
30  Frederik Fisker  1994  Svmmeklubben Laksen            29.50   
31  Nicolai Pedersen  1994  Vejle Svmmeklub Triton            29.73   
32  Sren Meier  1994  Hvidovre Svmme Klub            29.78   
33  Mark H. stermann  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup            29.81   
34  Sren Larsen  1993  Aalborg Svmmeklub            29.89   
35  Anders Paaske  1995  Kge Svmmeklub            29.90   
36  Frederik Bendix  1995  Kronjylland Svmmeklub            30.10   
37  Felix Zhringer  1994  Silkeborg Svmmeklub            30.11   
38  Mads Munk Srensen  1994  Aalborg Svmmeklub            30.13   
39  Emil Kamuk Frederiksen  1995  Vejle Svmmeklub Triton            30.34   
40  Tobias Skov  1995  Herning Svmmeklub            30.42   
41  Asger Terp  1996  Svmmeklubben Snderborg            30.44   
42  Jacob Jensen  1995  Vordingborg Svmme Klub            30.50   
43  Tobias Grnbk Melander  1994  Vest-Brndby            30.60   
44  Frederik V-Nielsen  1995  Aalborg Svmmeklub            30.67   
45  Alexander Duus Jensen  1995  Vordingborg Svmme Klub            30.68   
46  Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Skytte & IF            31.14   
47  Christian Warm  1992  Kge Svmmeklub            31.36   
48  Benjamin Alexander Jensen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            31.44   
49  Martin Dolang  1994  Greve Svmmeklub            31.65   
50  Mads Kildholt  1994  Greve Svmmeklub            32.21   
Andreas Sandbirk  1995  Vordingborg Svmme Klub            DSQ  over 15m u/vand 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.13  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  10:28 
 
Resultat Lb 6 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 6 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  19:09   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 6, 50m Rygsvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.28 2012-05-24 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub            Opnet  Status 











 
Magnus Jkupsson  1994  Svmmeklubben MK 31            26.34   
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg            27.07   
Lasse Vestergaard  1991  Helsingr Svmmeklub            27.09   
Morten Klarskov  1992  Albertslund IF            27.38   
Morten Bak Hansen  1995  JGI Svmning            27.43   
Anders Mller  1991  Swim Team Esbjerg            27.47   
Sren Holm  1993  Vest-Brndby            27.72   
Niels Wissing Srensen  1993  Greve Svmmeklub            28.18   
Sebastian Ovesen  1994  Slagelse Svmmeklub            28.13   
10  Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg            28.21   
11  Kasper Schultz  1995  Holstebro Svmme Club            28.30   
12  Jens Peter Trff  1988  Lyngby Svmmeklub            28.49   
13  Morten Andersen  1994  Odense Svmme Klub            28.61   
14  Peter Lund Hansen  1992  Swim Team Esbjerg            28.64   
15  Rasmus Birkelund Rahe  1994  Hrsholm Svmmeforening            28.68   
16  Anton Bromer  1995  Agfs Svmmeafdeling            29.08   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  19:09 
 
Resultat Lb 7 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 7 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  13:15   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 7, 200m Rygsvmning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Isabel Mass  1998  Slangerup Svmmeklub    33.86  1:10.19  1:47.91    2:25.80   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerd    34.92  1:12.51  1:49.96    2:28.59   
Cecilie Hgskilde  1999  Sigma Swim Birkerd    34.36  1:12.11  1:50.22    2:28.72   
Laura Rimmer Hansen  1998  Gladsaxe Idrts Forening    36.38  1:14.57  1:53.54    2:32.18   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svmmeklub    36.05  1:14.19  1:53.27    2:32.95   
Helle Dohn  1998  Holstebro Svmme Club    35.31  1:14.28  1:54.63    2:33.80   
Ida Krogh Gtzsche  1998  Hrsholm Svmmeforening    35.72  1:14.93  1:54.50    2:33.97  Deltager ikke i finalen 
Cecilie Forsberg Adolfsen  1998  Viborg Svmme Klub    35.22  1:13.42  1:53.57    2:34.05   
Johanne Carr  1999  Nyborg Svmmeklub    36.57  1:15.61  1:54.99    2:34.05  Deltager ikke i finalen 
10  Caroline Amalie Duus  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup    35.78  1:14.38  1:54.88    2:34.39   
11  Maja stergaard  1998  Svmmeklubben Laksen    36.38  1:15.23  1:55.15    2:34.67   
12  Nanna Drewsen  1998  Vallensbk IF Af 1939    36.59  1:15.24  1:55.23    2:34.72   
13  Tanja Lylloff  1998  Herlufsholm Svmmeklub    36.36  1:15.77  1:56.16    2:34.93   
14  Sofia Zachariassen  1999  O.S.L.F.    36.29  1:15.42  1:55.53    2:35.04   
15  Fiona Bracken  1998  Skovbakken Svmmeafdeling    35.78  1:14.97  1:55.42    2:35.96   
16  Sophie Amalie Schn  1999  Lyngby Svmmeklub    35.44  1:15.96  1:56.36    2:36.06   
17  Emilie Falbe-Hansen  1999  Gentofte Svmme Klub    36.44  1:16.65  1:56.58    2:36.31   
18  Rikke Dehn  1999  GI-40 Hermes    37.45  1:17.26  1:57.89    2:37.90   
19  Amalie Bach Nielsen  1999  Horsens Svmmeklub    37.40  1:17.30  1:57.99    2:38.71   
20  Rebecca Grnlund  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup    36.53  1:16.94  1:58.35    2:39.11   
21  Julie Bingen Jacobsen  1999  Svmmeklubben MK 31    36.18  1:15.92  1:57.55    2:39.37   
22  Maria Tanderup Hansen  1998  Slagelse Svmmeklub    38.02  1:18.27  1:59.35    2:39.63   
23  Frederikke Hansen  1998  Holbk Svmme Klub    37.40  1:17.95  1:59.54    2:39.96   
24  Louise Bromose  1999  Lyngby Svmmeklub    36.93  1:17.48  1:59.04    2:39.97   
25  Gitte Srensen Gosvig  1999  Sigma Swim Allerd    37.29  1:17.89  1:58.86    2:40.10   
26  Anna Sommer Harrits  1999  Agfs Svmmeafdeling    37.19  1:17.41  1:59.07    2:40.20   
27  Stinne Srensen  1999  Herning Svmmeklub    37.28  1:18.09  1:58.94    2:40.26   
28  Lrke Toft Ruby  1999  Svmmeklubben Laksen    37.98  1:18.98  2:00.90    2:40.52   
29  Ida Henriksen  1998  Kge Svmmeklub    38.10  1:18.73  1:59.70    2:40.65   
30  Frederikke Holm Iversen  1998  Gentofte Svmme Klub    37.07  1:17.12  1:58.93    2:40.71   
31  Vera Staun Hansen  1999  GI-40 Hermes    37.61  1:18.36  1:59.81    2:41.35   
32  Ditte Elrum Hansen  1998  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    37.71  1:18.08  1:59.76    2:41.40   
33  Sara Krell Refn  1999  Lyngby Svmmeklub    37.58  1:18.57  2:00.51    2:41.46   
34  Merete Toft Jensen  1999  Holstebro Svmme Club    37.14  1:18.32  2:00.63    2:42.03   
35  Sofie Rasmussen  1999  Svmmeklubben S 68    38.24  1:18.77  2:00.45    2:42.14   
36  Lykke K. Nielsen  1999  Odder IGF    38.53  1:19.53  2:01.54    2:42.66   
37  Laura B. Rasmussen  1999  Randers GF Neptun    37.32  1:18.71  2:01.17    2:43.18   
38  Caroline Hauritz Jensen  1999  Aalborg Svmmeklub    38.34  1:19.49  2:01.94    2:43.51   
39  Freja Hamann Larsen  1999  Kolding SK    37.81  1:19.53  2:01.99    2:43.73   
40  Sarah Mariner  1998  Svmmeklubben MK 31    37.54  1:18.81  2:01.21    2:43.91   
41  Sofie Mller Srensen  1998  Randers GF Neptun    37.16  1:19.14  2:02.10    2:43.96   
42  Nanna Sonne  1999  Svmmeklubben Triton Ballerup    38.35  1:19.19  2:01.44    2:44.15   
43  Rikke Munkholm  1998  Swim Team Tstrup    38.59  1:19.92  2:02.97    2:44.34   
44  Emma Maage  1999  GI-40 Hermes    37.75  1:18.88  2:01.97    2:44.43   
45  Nicoline Christensen  1999  Gentofte Svmme Klub    37.70  1:19.46  2:02.87    2:44.44   
46  Johanne Skovgaard Terp  1999  Odder IGF    39.41  1:21.20  2:03.63    2:44.57   
47  Anna Lund Henriksen  1998  O.S.L.F.    39.43  1:21.32  2:03.65    2:44.76   
48  Emma Hansen  1999  Kge Svmmeklub    38.79  1:19.39  2:01.86    2:44.88   
49  Astrid Ovesen  1999  Slagelse Svmmeklub    39.79  1:21.29  2:03.80    2:45.11   
50  Anna Hertzog  1999  Ringe Svmme Klub    37.82  1:19.44  2:02.82    2:45.12   
51  Alberte Mantzius Heerwage  1999  Svmmeklubben Triton Ballerup    38.42  1:19.92  2:02.73    2:45.25   
52  Anna Emilie Hansen  1999  Svmmeklubben Tempo    37.10  1:19.15  2:02.64    2:45.99   
53  Jasmin Koefoed Jacobsen  1998  West Swim Esbjerg    37.40  1:20.48  2:03.63    2:46.94   
54  Celina Lohmann  1999  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    39.06  1:21.57  2:05.86    2:47.20   
55  Anne Sofie Gadfelt  1999  Farum Svmmeklub    39.91  1:22.83  2:05.84    2:48.53   
56  Stinna Schnabl  1999  Hrsholm Svmmeforening    38.15  1:20.50  2:05.11    2:50.29   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  13:15 
 
Resultat Lb 7 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 7 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:02   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 7, 200m Rygsvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerd    34.44  1:10.59  1:46.86    2:23.79   
Isabel Mass  1998  Slangerup Svmmeklub    34.75  1:12.23  1:51.20    2:28.37   
Anna Brandt Nielsen  1998  Lyngby Svmmeklub    35.48  1:13.46  1:51.78    2:28.85   
Helle Dohn  1998  Holstebro Svmme Club    34.55  1:12.22  1:50.58    2:29.19   
Cecilie Hgskilde  1999  Sigma Swim Birkerd    36.06  1:14.58  1:53.59    2:32.02   
Caroline Amalie Duus  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup    36.05  1:14.82  1:54.95    2:34.78   
Laura Rimmer Hansen  1998  Gladsaxe Idrts Forening    36.47  1:15.74  1:56.17    2:35.95   
Cecilie Forsberg Adolfsen  1998  Viborg Svmme Klub            DSQ  svm p mave v/100m 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:02 
 
Resultat Lb 8 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 8 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  12:09   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 8, 200m Rygsvmning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: rn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Oliver Marcus Meng  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    32.28  1:06.41  1:41.44    2:15.98   
Asger Skafte  1996  Odense Svmme Klub    31.84  1:07.10  1:41.88    2:16.81   
Thomas Knudsen  1996  Holstebro Svmme Club    32.06  1:07.08  1:42.05    2:17.02   
Anders L. Mogensen  1996  Agfs Svmmeafdeling    32.90  1:06.83  1:42.19    2:17.22   
Viktor Holm  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    32.63  1:07.21  1:42.50    2:18.03   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svmme Klub    32.04  1:07.41  1:43.45    2:19.06   
Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Skytte & IF    32.72  1:08.36  1:44.82    2:19.84   
Lasse Klle Jrgensen  1996  Swim Team Tstrup    31.91  1:07.47  1:44.33    2:19.91   
Kasper Sveistrup Holck  1996  Sigma Swim Allerd    31.78  1:07.74  1:44.04    2:20.27   
10  Morten Brre Petersen  1996  Kge Svmmeklub    33.36  1:09.26  1:45.44    2:20.35   
11  Ditlev Balle  1996  Gladsaxe Idrts Forening    32.95  1:07.71  1:44.19    2:20.49   
12  Frederik M. Mortensen  1996  Viborg Svmme Klub    33.08  1:08.84  1:45.20    2:21.12   
13  Rasmus Mohr Nielsen  1996  Svmmeklubben Snderborg    34.69  1:10.90  1:47.16    2:22.88   
14  Oliver Berggren Smidt  1997  Sllerd Svmmeklub    33.41  1:09.09  1:46.15    2:23.35   
15  Robert Asfeldt  1996  Herning Svmmeklub    32.99  1:09.24  1:46.59    2:24.13   
16  Rasmus Christensen  1996  Bov IF    33.23  1:09.40  1:47.11    2:24.42   
17  Daniel Lund Bkkegrd  1996  Svmmeklubben Laksen    33.51  1:09.82  1:47.52    2:24.98   
18  Magnus Hvsgaard  1997  Odense Svmme Klub    32.77  1:09.12  1:47.28    2:25.01   
19  Maxemillian Pedersen  1996  Sigma Swim Allerd    34.00  1:10.83  1:49.07    2:25.35   
20  Victor Moritz  1996  Agfs Svmmeafdeling    34.06  1:11.25  1:48.66    2:25.74   
21  Christoffer Beck  1996  Viborg Svmme Klub    34.63  1:11.22  1:48.71    2:26.38   
22  Jesper Frost Thomsen  1997  GI-40 Hermes    34.43  1:10.96  1:49.02    2:26.78   
23  Mathias Bech  1996  Vejle Svmmeklub Triton    34.22  1:12.21  1:50.52    2:27.35   
24  Robin Thorsen  1996  Sigma Swim Birkerd    35.09  1:12.03  1:50.09    2:27.58   
25  Tobias Lynggaard Hansen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    33.86  1:11.15  1:49.17    2:28.08   
26  Laurits Mathiassen  1997  Lyngby Svmmeklub    34.12  1:11.57  1:49.86    2:28.13   
27  Anton Holten Lambert  1997  Nyborg Svmmeklub    33.46  1:10.48  1:49.51    2:28.67   
28  Tom Heilmann  1997  Svmmeklubben Tempo    34.29  1:12.37  1:51.24    2:29.33   
29  Bjrn Wismann  1996  Slagelse Svmmeklub    35.30  1:12.46  1:51.00    2:29.40   
30  Gustav Palm-Henriksen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    34.73  1:12.27  1:50.99    2:29.81   
31  Phillip W. Srensen  1997  Aalborg Svmmeklub    33.63  1:11.13  1:50.77    2:30.60   
32  Jens Frederik Vittrup  1996  Herlev Svmning    35.08  1:13.19  1:52.36    2:31.40   
33  Mikkel Pedersen  1997  Glostrup Svmme Klub    35.43  1:13.70  1:53.34    2:32.39   
34  Alexander Ohrt  1997  Kolding SK    36.44  1:15.65  1:55.32    2:33.30   
35  Martin Grnning  1997  Silkeborg Svmmeklub    35.91  1:14.66  1:55.09    2:33.87   
36  Benjamin Khler  1997  Holbk Svmme Klub    36.58  1:16.11  1:56.84    2:35.78   
37  Rasmus Wegener  1997  Slagelse Svmmeklub    36.05  1:15.36  1:56.79    2:37.97   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  12:09 
 
Resultat Lb 8 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 8 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:54   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 8, 200m Rygsvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: rn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m  150m    Opnet  Status 











 
Thomas Knudsen  1996  Holstebro Svmme Club    31.00  1:03.74  1:37.82    2:11.87   
Asger Skafte  1996  Odense Svmme Klub    31.77  1:05.98  1:40.73    2:15.18   
Viktor Holm  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    32.31  1:06.90  1:41.85    2:16.10   
Oliver Marcus Meng  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    32.18  1:06.91  1:42.53    2:16.62   
Anders L. Mogensen  1996  Agfs Svmmeafdeling    32.39  1:07.25  1:42.80    2:17.65   
Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Skytte & IF    33.15  1:08.01  1:43.99    2:19.40   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svmme Klub    32.41  1:07.25  1:43.59    2:19.88   
Lasse Klle Jrgensen  1996  Swim Team Tstrup    32.50  1:07.52  1:44.76    2:20.65   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  17:54 
 
Resultat Lb 9 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 9 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  12:19   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 9, 100m Frisvmning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjstrm (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Josephine Holm  1999  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    29.32        1:00.86   
Amanda Hjberg  1998  Lyngby Svmmeklub    29.65        1:01.11   
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerd    29.61        1:01.28   
Karen Gjerlff  1998  JGI Svmning    29.34        1:01.87   
Emma H. Christiansen  1999  Agfs Svmmeafdeling    29.78        1:01.91   
Ccilie Schade Cantby  1998  Slagelse Svmmeklub    29.53        1:02.20   
Mia Jensen  1998  Delta Svm    30.18        1:02.74   
Amalie Mortensen  1998  Vallensbk IF Af 1939    30.17        1:02.92   
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999  Sigma Swim Allerd    30.55        1:02.92   
10  Freja Gram  1999  Gladsaxe Idrts Forening    30.41        1:03.04   
11  Mathilde Zaggai  1998  GI-40 Hermes    30.57        1:03.16   
12  Chamie Kann  1999  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    30.15        1:03.17   
13  Emilie Heick  1999  Albertslund IF    30.54        1:03.19   
14  Sofia Altoft  1998  Hrsholm Svmmeforening    29.41        1:03.48   
15  Amalie Bach Nielsen  1999  Horsens Svmmeklub    31.46        1:03.67   
16  Fiona Bracken  1998  Skovbakken Svmmeafdeling    30.68        1:03.86   
17  Maria Grandt  1998  GI-40 Hermes    30.82        1:04.01   
18  Freja Hamann Larsen  1999  Kolding SK    30.52        1:04.24   
19  Christina F. Eriksen  1999  Frederikssund Svmmeklub    31.07        1:04.30   
20  Cecilie Jrgensen  1998  Helsinge Skytte & IF    30.78        1:04.31   
21  Mathilde Kjeldsen  1999  Agfs Svmmeafdeling    31.20        1:04.40   
22  Lrke Harksen Nehmdahl  1999  Viborg Svmme Klub    31.36        1:04.73   
23  Camilla Rask  1999  Odense Svmme Klub    30.75        1:04.76   
24  Tenna Jensen  1998  GI-40 Hermes    30.95        1:04.78   
25  Astrid Delin  1999  Kge Svmmeklub    30.99        1:04.86   
26  Kristine Barrett  1998  Greve Svmmeklub    30.99        1:04.96   
27  Emily Gantriis  1999  Helsinge Skytte & IF    30.47        1:05.06   
28  Una Mller  1998  IHF Svmning    31.68        1:05.25   
29  Sophie Lund Mller  1998  Odense Svmme Klub    30.99        1:05.43   
30  Lisa Schn  1999  Aalborg Svmmeklub    30.96        1:05.47   
31  Frederikke Hansen  1998  Holbk Svmme Klub    32.05        1:05.54   
32  Sofie Mller Srensen  1998  Randers GF Neptun    31.25        1:05.78   
33  Julie Bingen Jacobsen  1999  Svmmeklubben MK 31    31.25        1:05.86   
34  Emilie Elmeros Jersild  1998  Lyngby Svmmeklub    31.35        1:05.90   
35  Cecilie Reesbll  1999  Sigma Swim Allerd    31.80        1:05.91   
36  Katrine Ejby  1998  Odense Svmme Klub    31.93        1:06.15   
37  Stinne Srensen  1999  Herning Svmmeklub    31.85        1:06.25   
38  Anne Tollerup  1998  Svmmeklubben S 68    31.62        1:06.31   
39  Frederikke Dons  1998  Hvidovre Svmme Klub    31.27        1:06.42   
40  Malene Bang  1999  Slangerup Svmmeklub    32.38        1:06.57   
41  Anna Bonde  1999  Hobro Svmmeklub    31.48        1:06.81   
42  Helle Dohn  1998  Holstebro Svmme Club    31.30        1:07.02   
43  Cayanne Kjr Knoth  1999  Tune I.F. Svmmeafdeling    31.84        1:07.30   
44  Sofia Zachariassen  1999  O.S.L.F.    32.10        1:07.37   
45  Stine Madsen  1999  Ringe Svmme Klub    31.99        1:07.48   
46  Ditte Friis  1999  Sigma Swim Birkerd    32.21        1:07.49   
47  Celina Lohmann  1999  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.40        1:09.43   
Astrid Fly Oredsson  1998  Agfs Svmmeafdeling            DSQ  Tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  12:19 
 
Resultat Lb 9 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 9 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:27   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 9, 100m Frisvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjstrm (1993) 53.05 2011-12-04 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie stergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Caroline Erichsen  1998  Sigma Swim Birkerd    29.36        59.74   
Josephine Holm  1999  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    29.32        59.94   
Amanda Hjberg  1998  Lyngby Svmmeklub    29.65        1:01.14   
Karen Gjerlff  1998  JGI Svmning    29.83        1:01.84   
Emma H. Christiansen  1999  Agfs Svmmeafdeling    30.40        1:02.20   
Mia Jensen  1998  Delta Svm    30.69        1:02.61   
Ccilie Schade Cantby  1998  Slagelse Svmmeklub    30.13        1:03.21   
Amalie Mortensen  1998  Vallensbk IF Af 1939    30.47        1:04.01   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  17:27 
 
Resultat Lb 10 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 10 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  12:29   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 10, 100m Frisvmning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjr (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Christian V. Rasmussen  1996  Odense Svmme Klub    25.72        53.27   
Frederik J. Srensen  1997  O.S.L.F.    26.20        54.12   
Marcus Kryer Svendsen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    25.76        54.17   
Magnus Yde  1996  Aalborg Svmmeklub    26.11        54.45   
Kristoffer Moos  1996  Thisted Svmmeklub    26.31        55.01   
Jonas Nervic Kistorp  1997  Lyngby Svmmeklub    25.94        55.06   
Victor Tolstrup  1996  Delta Svm    26.39        55.27   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svmme Klub    27.34        55.48   
Bo Volf Brchner  1996  Agfs Svmmeafdeling    26.93        55.58   
10  Martin Nielsen  1996  Nakskov Svmme Klub    26.58        55.76   
11  Jakob Klint Axelsen  1996  Lyngby Svmmeklub    26.62        55.86   
12  Rasmus Svendsen  1996  Hvidovre Svmme Klub    26.33        55.94   
13  Oliver Srensen  1996  Vejle Svmmeklub Triton    26.64        56.15   
14  Simon Hansen  1997  Slagelse Svmmeklub    26.95        56.22   
15  Jens Bach  1997  Aalborg Svmmeklub    26.60        56.32   
16  Jakob Brinkmann  1996  Svmmeklubben Grindsted    27.10        56.39   
17  Jesper Jensen  1996  Agfs Svmmeafdeling    27.61        56.43   
18  Thomas Knudsen  1996  Holstebro Svmme Club    26.75        56.45   
19  August Willems  1997  GI-40 Hermes    27.55        56.49   
19  Peter Gjerulff  1996  GI-40 Hermes    26.76        56.49   
21  Rasmus Hasemann  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    27.24        56.56   
22  Asger Terp  1996  Svmmeklubben Snderborg    27.44        56.84   
23  Johannes E. Mariegaard  1997  Swim Team Tstrup    27.50        57.09   
24  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996  Sigma Swim Allerd    27.47        57.26   
25  Mathias Halvorsen  1996  Kge Svmmeklub    27.51        57.51   
26  Mathias Kristian Pedersen  1996  Vejle Svmmeklub Triton    27.07        57.54   
27  Mathias Brndholt  1996  Glostrup Svmme Klub    27.32        57.65   
28  Simon B. Jeppesen  1997  Vildbjerg Svmmeklub    27.71        57.70   
29  Isak Lichi  1997  GI-40 Hermes    27.49        57.81   
30  Thor Simonsen  1997  Sllerd Svmmeklub    27.93        57.85   
31  Stefan Blidarevic  1996  Hillerd Svmmeklub    27.81        57.95   
32  Frederik Nerving  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    27.96        58.08   
32  Gustav Bkgaard  1997  Herlufsholm Svmmeklub    27.13        58.08   
34  Mads Hgborg  1996  Lyngby Svmmeklub    27.43        58.14   
35  Mads S. Ljungstrm  1996  Silkeborg Svmmeklub    28.35        58.56   
36  Martin Jungersen  1997  Glostrup Svmme Klub    27.80        58.74   
37  Mikkel Vlund  1997  Brdstrup Svmmeklub    28.49        59.03   
38  Lasse Brock  1997  Herlev Svmning    28.38        59.09   
39  Tom Heilmann  1997  Svmmeklubben Tempo    28.61        59.24   
40  Daniel Lund Bkkegrd  1996  Svmmeklubben Laksen    28.28        59.25   
41  Lars Breum Hansen  1997  Helsinge Skytte & IF    28.43        59.44   
42  Nicolai Lwenstein  1997  Herlufsholm Svmmeklub    27.67        59.51   
43  Emil Deleuran Hansen  1997  Delta Svm    28.29        59.83   
44  Victor Hardenberg Jensen  1997  Tune I.F. Svmmeafdeling    28.00        1:00.28   
45  Nichlas Fonnesbech  1996  Frederiksvrk Svmmeklub    28.44        1:00.61   
46  Jannik Skov  1997  Aalborg Svmmeklub    28.90        1:00.73   
47  Nikolaj Borup  1997  Errits Gymnastik Og IF    29.90        1:02.02   
48  Benjamin Khler  1997  Holbk Svmme Klub    29.78        1:02.95   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  12:29 
 
Resultat Lb 10 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 10 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:31   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 10, 100m Frisvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjr (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Christian V. Rasmussen  1996  Odense Svmme Klub    25.68        52.76   
Frederik J. Srensen  1997  O.S.L.F.    26.10        53.93   
Marcus Kryer Svendsen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    26.56        54.22   
Magnus Yde  1996  Aalborg Svmmeklub    26.04        54.56   
Jonas Nervic Kistorp  1997  Lyngby Svmmeklub    26.06        54.71   
Victor Tolstrup  1996  Delta Svm    26.85        55.19   
Kristoffer Moos  1996  Thisted Svmmeklub    26.69        55.20   
Gustav Friberg  1997  Ringsted Svmme Klub    26.35        55.23   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  17:31 
 
Resultat Lb 11 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 11 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  12:55   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 11, 400m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m    Opnet  Status 











 
Cecilie F. Jensen  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:09.04  2:30.58  3:59.06    5:13.31   
Anna Boutrup  1998  Sigma Swim Birkerd    1:13.70  2:35.44  4:04.60    5:15.12   
Katrine B. Hansen  1999  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:15.15  2:40.30  4:09.48    5:23.73   
Ida Krogh Gtzsche  1998  Hrsholm Svmmeforening    1:14.54  2:36.94  4:09.04    5:24.06   
Mei Mei Dreyer  1998  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:14.75  2:37.60  4:09.72    5:25.05   
Kathrine Hansen  1998  Kge Svmmeklub    1:13.48  2:37.39  4:12.57    5:25.72   
Alberte Sara Cornelius  1998  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:14.61  2:42.58  4:14.96    5:29.96   
Johanne Carr  1999  Nyborg Svmmeklub    1:18.46  2:40.64  4:16.31    5:30.58   
Signe Bro  1999  Gentofte Svmme Klub    1:16.25  2:39.63  4:19.94    5:34.50   
10  Alma Lundin  1998  Gentofte Svmme Klub    1:17.17  2:48.38  4:19.63    5:36.04   
11  Jackie Gade  1998  Aalborg Svmmeklub    1:15.36  2:44.12  4:22.87    5:37.56   
12  Maja stergaard  1998  Svmmeklubben Laksen    1:18.62  2:44.63  4:25.87    5:39.11   
13  Cecilie Lykke Hansen  1999  Agfs Svmmeafdeling    1:12.47  2:41.01  4:22.21    5:40.08   
14  Emma Lyngby Larsen  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:18.02  2:46.91  4:21.95    5:40.79   
15  Silke Meyer  1998  Nyborg Svmmeklub    1:21.41  2:48.97  4:21.63    5:41.69   
16  Merete Toft Jensen  1999  Holstebro Svmme Club    1:16.82  2:46.55  4:25.19    5:42.47   
17  Emma la Cour  1999  Sllerd Svmmeklub    1:17.94  2:52.71  4:25.14    5:43.88   
18  Helle Dohn  1998  Holstebro Svmme Club    1:19.07  2:46.77  4:24.48    5:43.93   
19  Frederikke Gunni  1999  Gentofte Svmme Klub    1:26.04  2:56.11  4:25.16    5:44.37   
20  Amalie Henum  1999  Gladsaxe Idrts Forening    1:18.39  2:45.56  4:25.51    5:44.75   
21  Simone H. Lauridsen  1999  West Swim Esbjerg    1:21.53  2:50.49  4:26.90    5:44.80   
22  Sofie Rasmussen  1999  Svmmeklubben S 68    1:16.41  2:42.69  4:24.42    5:46.51   
23  Anne Sofie Nielsen  1999  Sigma Swim Allerd    1:19.98  2:50.27  4:29.57    5:46.96   
24  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998  Viborg Svmme Klub    1:20.45  2:45.05  4:27.72    5:47.58   
25  Veronika Storm  1998  Gladsaxe Idrts Forening    1:25.77  2:53.56  4:30.49    5:50.77   
26  Josefine Pedersen  1999  Svmmeklubben MK 31    1:26.14  2:58.86  4:31.16    5:53.37   
27  Nicoline Christensen  1999  Gentofte Svmme Klub    1:15.78  2:48.46  4:32.44    5:54.60   
28  Anne Hjortse Petersen  1999  Holstebro Svmme Club    1:22.35  2:58.92  4:36.14    5:55.16   
29  Karoline Lehmann  1999  Aalborg Svmmeklub    1:25.00  2:56.06  4:34.82    5:55.94   
30  Lrke Toft Ruby  1999  Svmmeklubben Laksen    1:25.64  2:52.83  4:39.69    5:56.47   
31  Julie Pavon Friis  1999  Agfs Svmmeafdeling    1:27.21  2:59.08  4:32.76    5:56.83   
32  Lrke Harksen Nehmdahl  1999  Viborg Svmme Klub    1:23.88  2:59.44  4:36.89    5:56.88   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  12:55 
 
Resultat Lb 11 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 11 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:59   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 11, 400m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m    Opnet  Status 











 
Cecilie F. Jensen  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:08.49  2:28.41  3:55.59    5:07.45   
Anna Boutrup  1998  Sigma Swim Birkerd    1:13.39  2:37.38  4:05.26    5:14.72   
Ida Krogh Gtzsche  1998  Hrsholm Svmmeforening    1:13.55  2:33.90  4:05.35    5:18.68   
Mei Mei Dreyer  1998  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:15.63  2:38.60  4:09.12    5:20.86   
Katrine B. Hansen  1999  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:16.43  2:41.84  4:09.81    5:21.40   
Alberte Sara Cornelius  1998  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:13.57  2:38.58  4:10.44    5:24.76   
Kathrine Hansen  1998  Kge Svmmeklub    1:14.69  2:38.92  4:13.81    5:27.23   
Johanne Carr  1999  Nyborg Svmmeklub            DSQ  flere flyben v/250m 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:59 
 
Resultat Lb 12 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 12 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  13:19   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 12, 400m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m    Opnet  Status 











 
Andreas Borre Heltborg  1996  Sigma Swim Allerd    1:05.31  2:25.62  3:47.14    4:51.64   
Thomas Knudsen  1996  Holstebro Svmme Club    1:03.92  2:18.24  3:44.81    4:51.67   
Asger Skafte  1996  Odense Svmme Klub    1:06.14  2:21.05  3:45.77    4:52.13   
Bjrn H. Bremholm Hansen  1996  Albertslund IF    1:06.11  2:21.54  3:44.82    4:54.88   
Jonathan Mller  1997  Svmmeklubben Syd    1:03.92  2:19.88  3:47.31    4:56.97   
Mikael Thode Srensen  1997  Aalborg Svmmeklub    1:05.55  2:24.39  3:48.47    4:57.05   
Nicolas Blanch  1997  Aalborg Svmmeklub    1:06.37  2:23.01  3:50.18    4:57.64   
Thomas Birkkjr  1996  Aalborg Svmmeklub    1:05.53  2:21.24  3:50.28    4:58.39   
Peter Mandrup Madsen  1997  Horsens Svmmeklub    1:08.07  2:24.51  3:50.11    4:58.45   
10  Morten Brre Petersen  1996  Kge Svmmeklub    1:07.59  2:26.50  3:51.31    4:59.56   
11  Rasmus Hasemann  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:05.38  2:22.56  3:48.62    4:59.57   
12  Jacob Weberg  1997  Sigma Swim Allerd    1:08.32  2:25.86  3:52.40    5:00.97   
13  Jacob Adolfsen  1996  Viborg Svmme Klub    1:06.43  2:26.83  3:53.18    5:01.33   
14  Andreas Mrtensson  1997  JGI Svmning    1:10.64  2:28.16  3:55.09    5:01.67   
15  Victor Bdker  1997  GI-40 Hermes    1:06.16  2:27.14  3:52.45    5:03.07   
16  Robert Asfeldt  1996  Herning Svmmeklub    1:08.96  2:25.57  3:53.16    5:03.51   
17  Gustav Friberg  1997  Ringsted Svmme Klub    1:10.57  2:28.79  3:56.42    5:04.03   
18  Rasmus Birkedal  1997  Kge Svmmeklub    1:07.72  2:25.35  3:55.82    5:05.61   
19  Jacob M. Jrgensen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.07  2:29.74  3:53.53    5:05.86   
20  Timon Wedekind  1996  GI-40 Hermes    1:11.81  2:33.74  3:53.30    5:06.37   
21  Thor Simonsen  1997  Sllerd Svmmeklub    1:12.74  2:35.87  4:00.91    5:07.46   
22  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Idrts Forening    1:11.12  2:31.76  3:56.20    5:08.56   
23  Daniel Nielsen  1997  Herning Svmmeklub    1:06.89  2:25.95  3:56.89    5:08.81   
24  Christoffer Bjrner  1997  Gentofte Svmme Klub    1:07.51  2:29.47  4:00.74    5:08.97   
25  Asger A. Schfer  1997  Sigma Swim Birkerd    1:07.94  2:25.13  4:00.01    5:10.62   
26  Tobias M. Kristensen  1996  Struer Svmmeklub    1:09.22  2:28.97  4:01.16    5:11.10   
27  Benjamin S. Tollundgaard  1996  Swim Team Tstrup    1:06.50  2:26.11  3:57.47    5:11.12   
28  Rasmus Christensen  1996  Bov IF    1:11.16  2:30.74  4:02.42    5:12.94   
29  Frederik H Thomsen  1997  Ringe Svmme Klub    1:10.01  2:29.01  4:00.18    5:14.67   
30  Frederik Knudsen  1997  Svmmeklubben Grindsted    1:12.59  2:32.91  4:03.69    5:14.85   
31  Victor Drevskich  1996  Svmmeklubben MK 31    1:10.39  2:38.60  4:03.30    5:17.43   
32  Rasmus Larsen  1997  West Swim Esbjerg    1:14.90  2:35.27  4:11.32    5:23.00   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  13:19 
 
Resultat Lb 12 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 12 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:47   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 12, 400m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m    Opnet  Status 











 
Thomas Knudsen  1996  Holstebro Svmme Club    1:02.86  2:14.88  3:38.73    4:43.21   
Asger Skafte  1996  Odense Svmme Klub    1:07.35  2:22.01  3:45.78    4:49.77   
Andreas Borre Heltborg  1996  Sigma Swim Allerd    1:05.73  2:25.61  3:46.87    4:49.91   
Jonathan Mller  1997  Svmmeklubben Syd    1:05.60  2:21.99  3:48.23    4:54.58   
Bjrn H. Bremholm Hansen  1996  Albertslund IF    1:06.08  2:22.48  3:46.97    4:55.01   
Nicolas Blanch  1997  Aalborg Svmmeklub    1:08.01  2:24.72  3:52.43    4:58.27   
Thomas Birkkjr  1996  Aalborg Svmmeklub    1:07.65  2:25.15  3:51.79    4:59.01   
Mikael Thode Srensen  1997  Aalborg Svmmeklub    1:07.74  2:29.48  3:55.49    5:05.98   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:47 
 
Resultat Lb 13 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 13 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  13:53   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 13, 4X200m Frisvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m      Opnet  Status 











 
Kvik Piger  1999  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            9:02.80   
  Chamie Kann  1999      1:07.48  2:19.32      2:19.32   
  Mei Mei Dreyer  1998      1:05.43  2:16.39      4:35.71   
  Alberte Sara Cornelius  1998      1:05.67  2:16.69      6:52.40   
  Josephine Holm  1999      1:02.59  2:10.40      9:02.80   
                     
Sigma Piger 1  Sigma Swim            9:05.37   
  Anna Boutrup  1998      1:05.73  2:13.89      2:13.89   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      1:08.55  2:19.94      4:33.83   
  Cecilie Hgskilde  1999      1:08.02  2:20.98      6:54.81   
  Caroline Erichsen  1998      1:02.48  2:10.56      9:05.37   
                     
Pigerne 1  1998  GI-40 Hermes            9:13.31   
  Maria Grandt  1998      1:07.90  2:18.42      2:18.42   
  Tenna Jensen  1998      1:08.03  2:24.37      4:42.79   
  Rikke Dehn  1999      1:04.89  2:14.64      6:57.43   
  Mathilde Zaggai  1998      1:06.26  2:15.88      9:13.31   
                     
Vat Copenhagen 1  VAT Kbenhavn            9:13.84   
  Amalie Mortensen  1998      1:06.68  2:22.00      2:22.00   
  Emilie Heick  1999      1:05.99  2:15.64      4:37.64   
  Rikke Munkholm  1998      1:06.00  2:15.38      6:53.02   
  Julie Bingen Jacobsen  1999      1:06.64  2:20.82      9:13.84   
                     
Lyngby Piger 1  1998  Lyngby Svmmeklub            9:15.88   
  Amanda Hjberg  1998      1:05.59  2:14.65      2:14.65   
  Sophie Amalie Schn  1999      1:08.00  2:21.76      4:36.41   
  Anna Brandt Nielsen  1998      1:06.64  2:17.55      6:53.96   
  Emilie Elmeros Jersild  1998      1:07.16  2:21.92      9:15.88   
                     
Agf Piger  Agfs Svmmeafdeling            9:18.95   
  Astrid Fly Oredsson  1998      1:08.40  2:21.33      2:21.33   
  Emma H. Christiansen  1999      1:08.34  2:19.37      4:40.70   
  Mathilde Kjeldsen  1999      1:07.44  2:19.27      6:59.97   
  Cecilie Lykke Hansen  1999      1:06.01  2:18.98      9:18.95   
                     
Gentofte Piger  Gentofte Svmme Klub            9:19.13   
  Emilie Falbe-Hansen  1999      1:08.34  2:21.44      2:21.44   
  Signe Bro  1999      1:06.47  2:15.13      4:36.57   
  Frederikke Holm Iversen  1998      1:07.90  2:22.49      6:59.06   
  Alma Lundin  1998      1:07.84  2:20.07      9:19.13   
                     
Triton Piger 1  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup            9:28.71   
  Cecilie F. Jensen  1998      1:05.74  2:14.58      2:14.58   
  Katrine B. Hansen  1999      1:08.29  2:20.38      4:34.96   
  Caroline Amalie Duus  1998      1:08.44  2:23.41      6:58.37   
  Emma Lyngby Larsen  1998      1:12.97  2:30.34      9:28.71   
                     
Stv-Piger  1998  Swim Team Vestsjlland            9:37.67   
  Maria Tanderup Hansen  1998      1:08.32  2:19.69      2:19.69   
  Ccilie Schade Cantby  1998      1:07.03  2:20.79      4:40.48   
  Amanda Glerup Andersen  1998      1:10.91  2:28.68      7:09.16   
  Astrid Ovesen  1999      1:13.51  2:28.51      9:37.67   
                     
10  Kge Piger  1998  Kge Svmmeklub            9:38.50   
  Emma Hansen  1999      1:11.08  2:28.65      2:28.65   
  Astrid Delin  1999      1:09.47  2:24.90      4:53.55   
  Kathrine Hansen  1998      1:06.40  2:17.80      7:11.35   
  Ida Henriksen  1998      1:11.77  2:27.15      9:38.50   
                     
11  Piger Viborg  1998  Viborg Svmme Klub            9:46.76   
  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998      1:12.26  2:28.78      2:28.78   
  Lrke Harksen Nehmdahl  1999      1:11.04  2:26.04      4:54.82   
  Ida Kristensen  1998      1:08.96  2:24.77      7:19.59   
  Caroline Beck  1998      1:12.48  2:27.17      9:46.76   
                     
12  Vat Copenhagen 2  VAT Kbenhavn            9:48.81   
  Nanna Drewsen  1998      1:08.38  2:21.83      2:21.83   
  Laura Christensen  1999      1:11.56  2:26.59      4:48.42   
  Sarah Mariner  1998      1:12.19  2:31.72      7:20.14   
  Josefine Pedersen  1999      1:12.36  2:28.67      9:48.81   
                     
13  Sto Piger  Swim Team Odense            9:51.98   
  Camilla Rask  1999      1:09.95  2:26.33      2:26.33   
  Sofia Zachariassen  1999      1:10.26  2:25.91      4:52.24   
  Anna Lund Henriksen  1998      1:11.65  2:30.44      7:22.68   
  Helena Terp  1999      1:11.31  2:29.30      9:51.98   
                     
14  Mks Turbo Tser  Aalborg Svmmeklub            9:52.49   
  Caroline Hauritz Jensen  1999      1:12.32  2:30.76      2:30.76   
  Jackie Gade  1998      1:06.34  2:17.80      4:48.56   
  Lisa Schn  1999      1:11.76  2:28.05      7:16.61   
  Karoline Lehmann  1999      1:15.42  2:35.88      9:52.49   
                     
15  Gsc m Piger  1998  Gladsaxe Idrts Forening            9:56.50   
  Veronika Storm  1998      1:12.43  2:29.78      2:29.78   
  Freja Gram  1999      1:09.90           
  Laura Rimmer Hansen  1998      6:05.10  7:23.84      7:23.84   
  Amalie Henum  1999      1:14.75  2:32.66      9:56.50   
                     
16  Hrsholm Piger  Hrsholm Svmmeforening            10:01.68   
  Thea Schulze  1998      1:09.51  2:24.12      2:24.12   
  Sofia Altoft  1998      1:09.96  2:26.64      4:50.76   
  Stinna Schnabl  1999      1:13.71  2:34.36      7:25.12   
  Tania Berry  1998      1:14.35  2:36.56      10:01.68   
                     
17  Triton Piger 2  1998  Svmmeklubben Triton Ballerup            10:10.87   
  Nanna Sonne  1999      1:13.23  2:30.47      2:30.47   
  Rebecca Grnlund  1998      1:08.93  2:25.07      4:55.54   
  Nicoline Clement  1999      1:12.01  2:31.45      7:26.99   
  Sofie Strandby  1999      1:17.44  2:43.88      10:10.87   
                     
Lyngby Piger 2  1998  Lyngby Svmmeklub            DSQ  Tyvstart 3. svmmer 
  Helena Kornerup Klejstrup  1999      1:11.75  2:29.29      2:29.29   
  Louise Bromose  1999              4:57.57   
                     
Pigerne 2  1998  GI-40 Hermes            DSQ  Tyvstart 1. svmmer 
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  13:53 
 
Resultat Lb 14 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 14 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  14:15   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 14, 4X200m Frisvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27 
Dansk Rekord Senior: EliteSvm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m      Opnet  Status 











 
Bjrnebanden  Aalborg Svmmeklub            8:15.84   
  Magnus Yde  1996      58.44  2:01.29      2:01.29   
  Jens Bach  1997      1:00.94  2:07.98      4:09.27   
  Nicolas Blanch  1997      57.94  2:03.31      6:12.58   
  Thomas Birkkjr  1996      58.21  2:03.26      8:15.84   
                     
Kvik Drenge  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            8:17.12   
  Oliver Marcus Meng  1997      1:00.79  2:05.09      2:05.09   
  Viktor Holm  1996      1:00.86  2:05.21      4:10.30   
  Marcus Kryer Svendsen  1997      56.87  1:58.51      6:08.81   
  Jacob M. Jrgensen  1997      1:02.83  2:08.31      8:17.12   
                     
Drengene 1  1996  GI-40 Hermes            8:23.06   
  Hannibal Steenfos  1996      59.88  2:03.95      2:03.95   
  August Willems  1997      58.48  2:01.89      4:05.84   
  Peter Gjerulff  1996      58.56  2:06.72      6:12.56   
  Isak Lichi  1997      1:01.77  2:10.50      8:23.06   
                     
Agf Drenge  Agfs Svmmeafdeling            8:26.18   
  Gustav Emil Lings  1996      1:01.73  2:08.90      2:08.90   
  Bo Volf Brchner  1996      57.95  1:59.65      4:08.55   
  Jonatan Balladone  1997      1:01.61  2:10.96      6:19.51   
  Jesper Jensen  1996      1:00.98  2:06.67      8:26.18   
                     
Sigma Drenge 1  Sigma Swim            8:29.12   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      1:01.08  2:05.64      2:05.64   
  Maxemillian Pedersen  1996      1:02.47  2:08.62      4:14.26   
  Andreas Borre Heltborg  1996      1:01.12  2:08.36      6:22.62   
  Kasper Sveistrup Holck  1996      1:00.88  2:06.50      8:29.12   
                     
Lyngby Drenge  1996  Lyngby Svmmeklub            8:29.33   
  Jakob Klint Axelsen  1996      1:00.18  2:03.75      2:03.75   
  Mads Hgborg  1996      59.49  2:07.71      4:11.46   
  Laurits Mathiassen  1997      1:04.34  2:14.55      6:26.01   
  Jonas Nervic Kistorp  1997      58.01  2:03.32      8:29.33   
                     
Vat Copenhagen 1  VAT Kbenhavn            8:30.38   
  Victor Drevskich  1996      1:01.54  2:09.56      2:09.56   
  Johannes E. Mariegaard  1997      1:00.13  2:05.78      4:15.34   
  Mathias Brndholt  1996      1:01.01  2:07.74      6:23.08   
  Bjrn H. Bremholm Hansen  1996      1:01.35  2:07.30      8:30.38   
                     
Kge Drenge  1996  Kge Svmmeklub            8:31.07   
  Magnus Lundgren  1996      1:01.59  2:07.42      2:07.42   
  Mathias Halvorsen  1996      1:01.99  2:09.16      4:16.58   
  Rasmus Birkedal  1997      1:02.53  2:08.41      6:24.99   
  Morten Brre Petersen  1996      59.61  2:06.08      8:31.07   
                     
Stv-Drenge  1996  Swim Team Vestsjlland            8:43.69   
  Rasmus B. Larsen  1997      1:03.30  2:13.46      2:13.46   
  Bjrn Wismann  1996      1:02.62  2:09.97      4:23.43   
  Rasmus Wegener  1997      1:04.51  2:15.53      6:38.96   
  Simon Hansen  1997      59.42  2:04.73      8:43.69   
                     
10  Bss Elite  Aalborg Svmmeklub            8:48.21   
  Jannik Skov  1997      1:05.64  2:16.53      2:16.53   
  Christian Bro Srensen  1997      1:01.14  2:06.40      4:22.93   
  Mikael Thode Srensen  1997      1:01.59  2:08.96      6:31.89   
  Phillip W. Srensen  1997      1:05.80  2:16.32      8:48.21   
                     
11  Drengene 2  1996  GI-40 Hermes            9:04.87   
  Kasper Leisted Bertelsen  1997      1:06.97  2:17.26      2:17.26   
  Jesper Frost Thomsen  1997      1:04.93  2:14.60      4:31.86   
  Timon Wedekind  1996      1:06.93  2:19.80      6:51.66   
  Victor Bdker  1997      1:04.23  2:13.21      9:04.87   
                     
Drenge Viborg  1996  Viborg Svmme Klub            DSQ  Tyvstart 3. svmmer 
  Frederik M. Mortensen  1996      1:02.08  2:08.43      2:08.43   
  Christoffer Beck  1996              4:22.89   
                     
Vat Copenhagen 2  VAT Kbenhavn            DSQ  Tyvstart 3. svmmer 
  Benjamin S. Tollundgaard  1996      1:00.66  2:07.81      2:07.81   
  Marcus Roldgaard  1996              4:21.17   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  14:15 
 
Resultat Lb 15 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 15 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  10 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  19:37   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 15, 4X100m Frisvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11 
Dansk Rekord Senior: EliteSvm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m  100m      Opnet  Status 











 
Elite Svm Esbjerg 1  EliteSvm Esbjerg            3:30.77   
  Nikolaj Kirketerp-Mller  1990      24.97  52.24      52.24   
  Anders Mller  1991      25.50  53.01      1:45.25   
  Frans Johannessen  1992      25.99  52.54      2:37.79   
  Chris Christensen  1988      25.28  52.98      3:30.77   
                     
Vat Herrer 1  VAT Kbenhavn            3:32.21   
  Jonas Srensen  1990      25.68  53.28      53.28   
  Morten Klarskov  1992      25.89  53.39      1:46.67   
  Alexander Skov Andersen  1993      26.05  55.37      2:42.04   
  Sren Dahl  1993      23.85  50.17      3:32.21   
                     
Aalborg Herrer 1  Aalborg Svmmeklub            3:32.55   
  Daniel Svane Halkjr  1991      25.98  53.74      53.74   
  Michael Grnlund Larsen  1993      26.02  54.95      1:48.69   
  Emil Skovfoged Gregersen  1992      24.32  50.68      2:39.37   
  Lasse Schrder Jakobsen  1993      25.07  53.18      3:32.55   
                     
Vat Herrer 2  VAT Kbenhavn            3:33.30   
  Magnus Jkupsson  1994      25.52  51.91      51.91   
  Frederik A. Mariegaard  1994      25.88  53.93      1:45.84   
  Magnus Sloth Poulsen  1995      25.80  54.44      2:40.28   
  Mikkel Johansen  1994      25.87  53.02      3:33.30   
                     
A6 Junior Drenge  1994  A6            3:33.80   
  Tobias Gjerlff  1995      25.64  53.50      53.50   
  Lasse Pittioni  1995      25.82  53.91      1:47.41   
  Frederik Fisker  1994      26.22  55.34      2:42.75   
  Morten Bak Hansen  1995      24.59  51.05      3:33.80   
                     
Farum Guns1  1988  Farum Svmmeklub            3:35.66   
  Niklas Hedegaard  1990      25.07  52.06      52.06   
  Karsten Vedel  1992      25.72  53.85      1:45.91   
  Nikolai Ammekilde  1990      25.95  54.88      2:40.79   
  Johan rskov Ipsen  1989      26.19  54.87      3:35.66   
                     
Kvik Herrer  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup            3:37.27   
  Rasmus Hrstedt  1994      26.12  54.68      54.68   
  Marc Bach Nielsen  1994      26.22  55.24      1:49.92   
  Kristoffer Weber Larsen  1993      26.37  55.41      2:45.33   
  Kristian Weber Larsen  1990      24.55  51.94      3:37.27   
                     
Herrer Sigma  1994  Sigma Swim            3:38.77   
  Jonas Olczyk  1994      25.94  55.34      55.34   
  Thomas Steenberg  1994      25.24  53.42      1:48.76   
  Jonas Himmelstrup  1995      27.19  57.56      2:46.32   
  Anton rskov Ipsen  1994      25.41  52.45      3:38.77   
                     
Herrer Helsinge  1994  Helsinge Skytte & IF            3:38.94   
  Nicolaj Kildevang Nielsen  1994      25.85  53.57      53.57   
  Lasse Lykke Nielsen  1995      25.81  53.15      1:46.72   
  Niels Breum Hansen  1994      26.12  54.86      2:41.58   
  Jakob Vismann  1995      26.76  57.36      3:38.94   
                     
10  Elite Svm Esbjerg 2  EliteSvm Esbjerg            3:39.29   
  Martin Terp Olesen  1994      26.32  53.92      53.92   
  Peter Lund Hansen  1992      26.57  55.27      1:49.19   
  Martin Sander Pedersen  1992      25.60  55.04      2:44.23   
  Henrik Rathschau Srensen  1993      26.48  55.06      3:39.29   
                     
11  Agf Herrer  Agfs Svmmeafdeling            3:42.67   
  Sebastian Friis  1995      27.63  56.54      56.54   
  Anton Bromer  1995      26.13  53.38      1:49.92   
  David Trring  1995      26.93  57.40      2:47.32   
  Jakob Kornmaaler  1995      26.77  55.35      3:42.67   
                     
12  Herlev Herrer  1991  Herlev Svmning            3:43.73   
  Mikkel Austmann  1991      26.08  55.41      55.41   
  Marcus Olesen  1995      25.88  55.48      1:50.89   
  Nicolai Frejvald Petersen  1993      27.03  56.50      2:47.39   
  Christian Rssel  1995      26.65  56.34      3:43.73   
                     
13  Junior Vordingborg  1995  Vordingborg Svmme Klub            3:47.05   
  Jesper Andersen  1995      28.23  58.86      58.86   
  Andreas Sandbirk  1995      26.31  55.38      1:54.24   
  Alexander Duus Jensen  1995      25.93  55.86      2:50.10   
  Jacob Jensen  1995      26.80  56.95      3:47.05   
                     
14  Stm 1  Swim Team Midtjylland            3:47.11   
  Mads Pedersen  1991      26.70  56.80      56.80   
  Tonni Kristensen  1992      26.06  54.92      1:51.72   
  Lasse Meineche  1994      27.63  58.31      2:50.03   
  Casper Iversen  1991      25.82  57.08      3:47.11   
                     
15  Kge Herrer  Kge Svmmeklub            3:49.31   
  Anders Paaske  1995      26.84  56.25      56.25   
  Viktor Christensen  1995      26.99  56.24      1:52.49   
  Magnus Christensen  1995      27.80  58.82      2:51.31   
  Anders Madsen  1995      27.38  58.00      3:49.31   
                     
16  Triton Herre  1993  Svmmeklubben Triton Ballerup            3:52.09   
  Frederik K. Mortensen  1995      27.30  57.21      57.21   
  Mark H. stermann  1995      28.04  59.03      1:56.24   
  Karim Mller  1994      27.23  57.00      2:53.24   
  Emil Andersen  1992      27.99  58.85      3:52.09   
                     
17  Hvidovre Herrer  Hvidovre Svmme Klub            3:53.22   
  Christian Jensen  1987      25.98  55.16      55.16   
  Sren Meier  1994      26.51  56.44      1:51.60   
  Mark Bjerregaard  1994      27.40  58.04      2:49.64   
  Thomas st-Jacobsen  1988      28.41  1:03.58      3:53.22   
                     
Silkeborg Herrer  1991  Silkeborg Svmmeklub            DSQ  tyvstart 4. svmmer 
  Mads Mller  1991      26.86  56.48      56.48   
  Anders T. Rasmussen  1993      26.66        1:52.92   
  Felix Zhringer  1994              2:49.73   
                     
Stv-Herrer  1993  Swim Team Vestsjlland            DSQ  tyvstart 2. svmmer 
  Jensjakob Kristiansen  1994      27.01        57.07   
                     
Aalborg Herrer 2  Aalborg Svmmeklub            DSQ  tyvstart 1. svmmer 
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  10 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  19:37 
 
Resultat Lb 16 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 16 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  11 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  09:19   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 16, 100m Brystsvmning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Mller-Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Mller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Cecilie Holten  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    34.54        1:12.63   
Katrine Liljedahl  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.95        1:13.05   
Anna Wermuth  1996  Odense Svmme Klub    33.82        1:13.49   
Josephina Bartela  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    34.40        1:13.60   
Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerd    34.72        1:14.08   
Olivia Ane Frey  1994  GI-40 Hermes    33.95        1:14.28   
Maria Se Beith  1996  Thisted Svmmeklub    34.92        1:14.81   
Frederikke Hall  1992  Lyngby Svmmeklub    35.53        1:15.79   
Sidse Kehlet  1996  West Swim Esbjerg    35.48        1:15.90   
10  Sofie Seheim  1991  Gladsaxe Idrts Forening    36.09        1:15.95   
11  Maja Nielsen  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    35.21        1:15.96   
12  Anne-Sofie Lindblad  1997  Vallensbk IF Af 1939    36.24        1:16.26   
13  Line H. Vestergaard  1996  Silkeborg Svmmeklub    36.39        1:16.64   
14  Pernille H. Gravgaard  1997  Vejle Svmmeklub Triton    35.96        1:16.72   
15  Anna Puggaard  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    35.81        1:16.94   
15  Freydis Magnusdottir  1995  Ringsted Svmme Klub    36.40        1:16.94   
17  Ghita Kobbelgaard  1995  Aalborg Svmmeklub    36.40        1:17.16   
18  Nina Hjris Jrgensen  1992  Lyseng IF    35.82        1:17.17   
19  Lise Norgil Damgaard  1997  Gentofte Svmme Klub    35.47        1:17.61   
20  Karen Tanderup Hansen  1996  Slagelse Svmmeklub    36.22        1:17.62   
21  Emma Nrgaard  1997  Horsens Svmmeklub    36.42        1:17.66   
22  Katarina Vogel  1997  Sigma Swim Allerd    37.00        1:17.70   
23  Amalie H. Falck-Schmith  1989  GI-40 Hermes    36.06        1:17.87   
24  Clara Amalie Lisbjerg  1996  Hillerd Svmmeklub    36.29        1:17.97   
25  Julie Leth-Petersen  1997  Hillerd Svmmeklub    37.12        1:17.99   
26  Emma-Sofie Hestbech  1996  Aalborg Svmmeklub    36.21        1:18.02   
27  Anne Frlund-Grangaard  1996  Lyngby Svmmeklub    36.67        1:18.23   
28  Julie Lamberth  1996  Hillerd Svmmeklub    36.51        1:18.24   
29  Louise G. Riget  1995  Svmmeklubben Triton Ballerup    36.32        1:18.37   
30  Louise Hedmann Jacobsen  1996  JGI Svmning    36.66        1:18.78   
31  Nikoline Marker-Pedersen  1996  Vest-Brndby    37.42        1:19.00   
32  Johanne Klbk  1996  Herning Svmmeklub    36.20        1:19.01   
33  Hannah Nissen  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    37.14        1:19.07   
34  Olivia Larsen  1995  Lyseng IF    36.34        1:19.13   
35  Cecilie Bjerg  1996  Agfs Svmmeafdeling    36.99        1:19.14   
36  Nathja Larsen  1995  Hvidovre Svmme Klub    36.77        1:19.31   
37  Bettina Caspersen  1992  Lyngby Svmmeklub    36.93        1:19.51   
38  Matilde Schrder  1996  Ringe Svmme Klub    36.97        1:19.57   
39  Freja Englund  1997  Hillerd Svmmeklub    36.44        1:19.66   
40  Julie D. Hald  1996  Vildbjerg Svmmeklub    37.47        1:19.76   
41  Julie Levisen  1997  Svmmeklubben SMUT Terndrup    37.85        1:19.85   
42  Marie Philipsen  1992  West Swim Esbjerg    37.44        1:19.89   
43  Louise Frederiksen  1995  Horsens Svmmeklub    37.29        1:20.09   
44  Kathrine V. Srensen  1996  Vest-Brndby    36.91        1:20.17   
44  Natasja Simonsen  1995  O.S.L.F.    36.57        1:20.17   
46  Kamilla Larsen  1996  Gladsaxe Idrts Forening    37.38        1:20.50   
47  Helle Kjr  1994  Thisted Svmmeklub    38.11        1:20.59   
48  Rikke Mundt Lohse  1996  Hillerd Svmmeklub    38.32        1:20.62   
49  Emma Srensen  1997  Herning Svmmeklub    38.12        1:20.68   
50  Nicoline M. Riisberg  1997  Sigma Swim Allerd    38.31        1:21.12   
51  Emma D. Rasmussen  1996  Holstebro Svmme Club    38.32        1:21.17   
52  Signe B. Thomasen  1996  Horsens Svmmeklub    37.74        1:21.19   
53  Tine Christensen  1996  Aalborg Svmmeklub    38.20        1:21.22   
54  Katja Lund Cliff  1996  Holstebro Svmme Club    38.01        1:21.25   
55  Rebecca Winther  1996  Gentofte Svmme Klub    38.05        1:21.32   
56  Anna Fixdahl  1997  GI-40 Hermes    38.25        1:22.01   
57  Simone Friis  1991  IHF Svmning    39.00        1:22.08   
58  Sara Fogh Myrup  1997  Sigma Swim Birkerd    38.30        1:22.11   
59  Marie-Louise Wibom  1996  Hillerd Svmmeklub    36.97        1:22.15   
60  Kamille Bager Herskind  1995  Viborg Svmme Klub    37.94        1:22.28   
61  Mathilde Leth-Espensen  1995  GI-40 Hermes    38.81        1:22.65   
62  Louise Srensen Gosvig  1997  Hillerd Svmmeklub    39.27        1:23.45   
63  Mette Brendstrup Petersen  1996  Bov IF    39.58        1:23.82   
64  Karina Srensen  1995  Ringsted Svmme Klub    39.01        1:24.56   
65  Kathrine Holm  1996  Vest-Brndby    41.89        1:27.48   
Charlotte Jensen  1992  Gladsaxe Idrts Forening            DSQ  cravlben ef/vend.50m 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  11 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  09:19 
 
Resultat Lb 16 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 16 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  11 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  17:53   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 16, 100m Brystsvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Yuliya Efimova (1992) 1:05.41 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Mller-Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Rikke Mller Pedersen (1989) 1:06.38 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Josephina Bartela  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.32        1:11.69   
Cecilie Holten  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    33.76        1:12.27   
Katrine Liljedahl  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    33.74        1:12.28   
Sara Krog Christoffersen  1996  Sigma Swim Birkerd    34.82        1:13.35   
Anna Wermuth  1996  Odense Svmme Klub    34.18        1:13.46   
Olivia Ane Frey  1994  GI-40 Hermes    34.59        1:14.12   
Maria Se Beith  1996  Thisted Svmmeklub    35.15        1:15.29   
Frederikke Hall  1992  Lyngby Svmmeklub    36.02        1:17.06   
Sofie Seheim  1991  Gladsaxe Idrts Forening    34.71        1:13.77   
10  Sidse Kehlet  1996  West Swim Esbjerg    34.67        1:14.40   
11  Maja Nielsen  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    34.90        1:14.77   
12  Line H. Vestergaard  1996  Silkeborg Svmmeklub    35.39        1:15.30   
13  Anne-Sofie Lindblad  1997  Vallensbk IF Af 1939    35.19        1:15.33   
14  Anna Puggaard  1996  Svmmeklubben Triton Ballerup    35.37        1:15.83   
15  Pernille H. Gravgaard  1997  Vejle Svmmeklub Triton    35.65        1:16.50   
16  Freydis Magnusdottir  1995  Ringsted Svmme Klub    36.92        1:17.68   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  11 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  17:53 
 
Resultat Lb 17 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 17 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  11 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  09:27   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 17, 100m Brystsvmning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Joachim Mortensen  1995  Aalborg Svmmeklub    30.19        1:03.89   
Niklas Hedegaard  1990  Farum Svmmeklub    30.16        1:05.26   
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    31.12        1:06.05   
Lasse Pittioni  1995  JGI Svmning    30.85        1:06.30   
Martin Mathiesen  1994  Hillerd Svmmeklub    31.19        1:07.09   
Oliver Mirkovic  1993  Vest-Brndby    32.25        1:07.51   
Andreas Olczyk  1992  Sigma Swim Allerd    31.85        1:07.71   
Mads Mller  1991  Silkeborg Svmmeklub    31.02        1:07.78   
Mads Larsen  1994  Aalborg Svmmeklub    31.60        1:08.04   
10  Jon Pommersgaard  1990  Hillerd Svmmeklub    31.30        1:08.05   
11  Julius Skaarup Schmidt  1988  Sigma Swim Birkerd    31.74        1:08.06   
12  Christian Jensen  1987  Hvidovre Svmme Klub    31.63        1:08.24   
13  Lars Merl  1993  Kge Svmmeklub    31.82        1:08.63   
14  Janus Meinert  1995  Aalborg Svmmeklub    32.39        1:08.74   
15  Christian Blom Jensen  1994  Vejle Svmmeklub Triton    31.96        1:08.83   
16  Anders Paaske  1995  Kge Svmmeklub    32.20        1:08.85   
17  Viktor Christensen  1995  Kge Svmmeklub    32.79        1:09.43   
18  Mads Pedersen  1991  Herning Svmmeklub    32.15        1:09.76   
19  Jacob Lindeman Holm  1994  West Swim Esbjerg    33.17        1:10.33   
20  Michael Petersen  1994  Swim Team Esbjerg    32.45        1:10.37   
21  Jens Peter Trff  1988  Lyngby Svmmeklub    33.38        1:10.46   
22  Rasmus Koch  1992  Haderslev Svmme Klub    32.48        1:10.49   
23  Emil Sainis  1992  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    32.44        1:10.87   
24  Andreas Levin Pedersen  1995  Silkeborg Svmmeklub    33.66        1:11.61   
25  Michael Kjr  1995  Thisted Svmmeklub    33.47        1:11.67   
26  Christian Warm  1992  Kge Svmmeklub    32.34        1:12.21   
27  David Trring  1995  Agfs Svmmeafdeling    34.24        1:12.44   
28  Rasmus Hansen  1994  Vest-Brndby    33.80        1:12.46   
29  Sebastian Friis  1995  Agfs Svmmeafdeling    34.30        1:12.55   
30  Lasse Kammer  1995  Viborg Svmme Klub    33.26        1:12.81   
31  Kasper Winther  1995  Silkeborg Svmmeklub    33.97        1:12.99   
32  Gkhan Dagidir  1995  Vest-Brndby    34.69        1:13.07   
33  Kasper Vitten  1995  Gentofte Svmme Klub    34.35        1:13.19   
33  Nicolai Pedersen  1994  Vejle Svmmeklub Triton    34.46        1:13.19   
35  Malte Thom  1993  Ringsted Svmme Klub    33.65        1:14.13   
36  Burak Dagidir  1995  Vest-Brndby    34.25        1:15.01   
37  Emil Andersen  1992  Svmmeklubben Triton Ballerup    35.14        1:15.62   
38  Dennis Skov Gravsen  1991  Holstebro Svmme Club    35.49        1:15.96   
39  Jonas Frei  1995  Korsr Sv & Livr. Klub    35.81        1:18.23   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  11 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  09:27 
 
Resultat Lb 17 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 17 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  11 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:41   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 17, 100m Brystsvmning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Joachim Mortensen  1995  Aalborg Svmmeklub    29.19        1:02.76  Dansk Rekord - Junior 
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    29.91        1:03.53   
Niklas Hedegaard  1990  Farum Svmmeklub    29.32        1:04.11   
Lasse Pittioni  1995  JGI Svmning    30.71        1:06.37   
Mads Mller  1991  Silkeborg Svmmeklub    31.48        1:06.53   
Oliver Mirkovic  1993  Vest-Brndby    31.91        1:06.87   
Martin Mathiesen  1994  Hillerd Svmmeklub    31.94        1:07.71   
Andreas Olczyk  1992  Sigma Swim Allerd    32.01        1:08.25   
Lars Merl  1993  Kge Svmmeklub    31.56        1:07.17   
10  Christian Blom Jensen  1994  Vejle Svmmeklub Triton    31.52        1:07.40   
11  Julius Skaarup Schmidt  1988  Sigma Swim Birkerd    31.06        1:07.62   
12  Christian Jensen  1987  Hvidovre Svmme Klub    30.89        1:07.75   
13  Mads Larsen  1994  Aalborg Svmmeklub    31.43        1:07.92   
14  Janus Meinert  1995  Aalborg Svmmeklub    31.89        1:08.26   
15  Jon Pommersgaard  1990  Hillerd Svmmeklub    31.56        1:08.27   
16  Anders Paaske  1995  Kge Svmmeklub    31.60        1:08.94   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  11 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:41 
 
Resultat Lb 18 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 18 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  15 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  23:13   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 18, 800m Frisvmning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnet  Status 
          500m  600m  700m       











 
Mathilde Huss-Hansen  1994  GI-40 Hermes    1:03.25  2:09.75  3:17.49  4:25.33  8:55.98   
          5:33.39  6:41.26  7:49.38       
Julie Aglund Lauridsen  1996  Sigma Swim Allerd    1:04.41  2:11.70  3:18.66  4:26.66  9:03.01   
          5:34.61  6:43.79  7:54.23       
Amalie strup  1997  Horsens Svmmeklub    1:05.07  2:13.72  3:22.01  4:31.28  9:05.74   
          5:39.86  6:49.07  7:58.41       
Line Jrgensen Bruun  1995  Aalborg Svmmeklub    1:05.95  2:14.16  3:23.01  4:32.38  9:09.93   
          5:42.05  6:51.53  8:01.92       
Ida Schtt  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:04.94  2:13.37  3:22.20  4:31.57  9:11.81   
          5:41.21  6:51.50  8:02.43       
Mathilde Riis Srensen  1988  West Swim Esbjerg    1:05.17  2:13.19  3:21.95  4:31.56  9:12.38   
          5:42.78  6:53.22  8:03.54       
Mathilde Pugholm Hvid  1990  West Swim Esbjerg    1:04.48  2:13.85  3:23.92  4:33.77  9:16.77   
          5:44.48  6:55.47  8:06.53       
Megan Forslund Hansen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:04.96  2:15.78  3:26.95  4:38.54  9:21.35   
          5:49.61  7:01.27  8:12.35       
Isabel Brylov  1994  GI-40 Hermes    1:07.34  2:17.67  3:28.22  4:38.97  9:23.14   
          5:49.84  7:00.87  8:12.19       
10  Maria Bastiansen  1995  Farum Svmmeklub    1:06.26  2:16.13  3:26.26  4:37.23  9:24.01   
          5:48.57  7:00.06  8:12.14       
11  Simone Kronborg Riis  1997  Hillerd Svmmeklub    1:07.24  2:19.07  3:30.73  4:42.14  9:26.05   
          5:54.16  7:05.96  8:17.59       
12  Julie Lunau  1995  JGI Svmning    1:05.99  2:16.76  3:28.28  4:40.42  9:26.99   
          5:52.73  7:04.61  8:16.45       
13  Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerd    1:04.98  2:14.40  3:25.63  4:37.39  9:27.95   
          5:49.14  7:01.80  8:15.20       
14  Iben Grundtvig  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:08.86  2:20.81  3:32.64  4:44.34  9:29.42   
          5:55.86  7:07.93  8:19.47       
15  Amanda Sandager  1995  Vallensbk IF Af 1939    1:06.16  2:16.15  3:28.28  4:41.08  9:31.90   
          5:53.78  7:06.85  8:19.78       
16  Lisa Steen Duus  1997  Sigma Swim Birkerd    1:06.30  2:16.83  3:28.70  4:41.27  9:32.75   
          5:54.05  7:07.29  8:20.26       
17  Maria Bjrnbak Bostrup  1997  Aalborg Svmmeklub    1:05.84  2:16.19  3:26.98  4:39.28  9:34.97   
          5:52.89  7:07.01  8:21.91       
18  Maja Jrgensen Bruun  1995  Aalborg Svmmeklub    1:08.72  2:20.10  3:31.61  4:44.21  9:35.01   
          5:56.91  7:10.14  8:23.61       
19  Cecilie Emma Christiansen  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.86  2:22.81  3:35.75  4:47.92  9:36.09   
          6:00.44  7:12.85  8:25.02       
20  Mille Kjr Hindhede  1997  Herning Svmmeklub    1:07.16  2:18.68  3:30.66  4:43.97  9:37.06   
          5:58.00  7:12.78  8:26.69       
21  Mette Meyer  1995  Hrsholm Svmmeforening    1:07.56  2:19.14  3:31.83  4:45.00  9:37.16   
          5:58.47  7:12.35  8:26.34       
22  Ditte Johansen  1994  Lyngby Svmmeklub    1:07.16  2:18.58  3:30.47  4:42.97  9:38.25   
          5:56.07  7:09.98  8:24.90       
23  Hanne Welinder  1995  Odense Svmme Klub    1:10.56  2:22.03  3:34.18  4:46.69  9:39.54   
          5:59.50  7:13.06  8:27.20       
24  Mie Astrup Dresler  1996  Hillerd Svmmeklub    1:08.57  2:21.85  3:35.31  4:48.79  9:39.87   
          6:01.60  7:14.83  8:27.71       
25  Stephanie Hansen  1996  Hillerd Svmmeklub    1:08.44  2:21.71  3:34.83  4:47.92  9:41.68   
          6:00.94  7:14.34  8:28.35       
26  Caroline Brostrup Jensen  1997  Korsr Sv & Livr. Klub    1:08.61  2:21.74  3:33.95  4:47.64  9:41.81   
          6:01.17  7:15.34  8:29.11       
27  Louise Mller Jessen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:06.59  2:18.94  3:32.49  4:46.31  9:42.44   
          6:00.98  7:14.86  8:29.31       
28  Camilla Hansen  1995  Svmmeklubben Syd    1:09.57  2:22.91  3:35.87  4:50.07  9:45.48   
          6:04.10  7:18.24  8:32.38       
29  Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    1:08.47  2:21.26  3:34.73  4:48.82  9:46.35   
          6:02.82  7:17.25  8:32.40       
30  Natascha Zender  1997  Nyborg Svmmeklub    1:08.71  2:21.90  3:35.74  4:50.33  9:48.80   
          6:04.89  7:20.49  8:35.76       
31  Emilie Riisberg  1996  Sigma Swim Allerd    1:09.29  2:23.37  3:37.23  4:50.94  9:49.10   
          6:05.25  7:20.18  8:35.11       
32  Frederikke Elkjr  1996  Aalborg Svmmeklub    1:08.83  2:22.30  3:36.20  4:50.61  9:49.67   
          6:05.53  7:20.74  8:36.12       
33  Sandra Semberlund  1994  Vordingborg Svmme Klub    1:08.22  2:22.52  3:37.28  4:51.83  9:49.95   
          6:06.31  7:21.01  8:36.06       
34  Julie Oxenvad  1997  Haderslev Svmme Klub    1:08.64  2:22.30  3:36.34  4:52.44  9:58.30   
          6:09.99  7:26.88  8:43.76       
35  Josefine Mller Jeppesen  1995  Odense Svmme Klub    1:08.75  2:23.04  3:39.05  4:55.65  10:01.14   
          6:11.49  7:28.89  8:45.42       
36  Katrine Drest Jrgensen  1995  O.S.L.F.    1:08.93  2:24.61  3:40.73  4:58.04  10:07.01   
          6:15.50  7:32.62  8:50.09       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.16  Udskriftsdato  15 juli 2012 
Licens til Dansk Svmmeunion  Udskriftstidspunkt  23:13 
 
Resultat Lb 18 (Finaler) - Officiel
Resultat Lb 18 (Finaler) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  11 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  18:50   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 18, 800m Frisvmning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnet  Status 
          500m  600m  700m       











 
Mathilde Huss-Hansen  1994  GI-40 Hermes    1:03.25  2:09.75  3:17.49  4:25.33  8:55.98   
          5:33.39  6:41.26  7:49.38       
Julie Aglund Lauridsen  1996  Sigma Swim Allerd    1:04.41  2:11.70  3:18.66  4:26.66  9:03.01   
          5:34.61  6:43.79  7:54.23       
Amalie strup  1997  Horsens Svmmeklub    1:05.07  2:13.72  3:22.01  4:31.28  9:05.74   
          5:39.86  6:49.07  7:58.41       
Line Jrgensen Bruun  1995  Aalborg Svmmeklub    1:05.95  2:14.16  3:23.01  4:32.38  9:09.93   
          5:42.05  6:51.53  8:01.92       
Ida Schtt  1996  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:04.94  2:13.37  3:22.20  4:31.57  9:11.81   
          5:41.21  6:51.50  8:02.43       
Mathilde Riis Srensen  1988  West Swim Esbjerg    1:05.17  2:13.19  3:21.95  4:31.56  9:12.38   
          5:42.78  6:53.22  8:03.54       
Mathilde Pugholm Hvid  1990  West Swim Esbjerg    1:04.48  2:13.85  3:23.92  4:33.77  9:16.77   
          5:44.48  6:55.47  8:06.53       
Megan Forslund Hansen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:04.96  2:15.78  3:26.95  4:38.54  9:21.35   
          5:49.61  7:01.27  8:12.35       
Isabel Brylov  1994  GI-40 Hermes    1:07.34  2:17.67  3:28.22  4:38.97  9:23.14   
          5:49.84  7:00.87  8:12.19       
10  Maria Bastiansen  1995  Farum Svmmeklub    1:06.26  2:16.13  3:26.26  4:37.23  9:24.01   
          5:48.57  7:00.06  8:12.14       
11  Simone Kronborg Riis  1997  Hillerd Svmmeklub    1:07.24  2:19.07  3:30.73  4:42.14  9:26.05   
          5:54.16  7:05.96  8:17.59       
12  Julie Lunau  1995  JGI Svmning    1:05.99  2:16.76  3:28.28  4:40.42  9:26.99   
          5:52.73  7:04.61  8:16.45       
13  Maj Howardsen  1997  Sigma Swim Allerd    1:04.98  2:14.40  3:25.63  4:37.39  9:27.95   
          5:49.14  7:01.80  8:15.20       
14  Iben Grundtvig  1997  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:08.86  2:20.81  3:32.64  4:44.34  9:29.42   
          5:55.86  7:07.93  8:19.47       
15  Amanda Sandager  1995  Vallensbk IF Af 1939    1:06.16  2:16.15  3:28.28  4:41.08  9:31.90   
          5:53.78  7:06.85  8:19.78       
16  Lisa Steen Duus  1997  Sigma Swim Birkerd    1:06.30  2:16.83  3:28.70  4:41.27  9:32.75   
          5:54.05  7:07.29  8:20.26       
17  Maria Bjrnbak Bostrup  1997  Aalborg Svmmeklub    1:05.84  2:16.19  3:26.98  4:39.28  9:34.97   
          5:52.89  7:07.01  8:21.91       
18  Maja Jrgensen Bruun  1995  Aalborg Svmmeklub    1:08.72  2:20.10  3:31.61  4:44.21  9:35.01   
          5:56.91  7:10.14  8:23.61       
19  Cecilie Emma Christiansen  1995  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.86  2:22.81  3:35.75  4:47.92  9:36.09   
          6:00.44  7:12.85  8:25.02       
20  Mille Kjr Hindhede  1997  Herning Svmmeklub    1:07.16  2:18.68  3:30.66  4:43.97  9:37.06   
          5:58.00  7:12.78  8:26.69       
21  Mette Meyer  1995  Hrsholm Svmmeforening    1:07.56  2:19.14  3:31.83  4:45.00  9:37.16   
          5:58.47  7:12.35  8:26.34       
22  Ditte Johansen  1994  Lyngby Svmmeklub    1:07.16  2:18.58  3:30.47  4:42.97  9:38.25   
          5:56.07  7:09.98  8:24.90       
23  Hanne Welinder  1995  Odense Svmme Klub    1:10.56  2:22.03  3:34.18  4:46.69  9:39.54   
          5:59.50  7:13.06  8:27.20       
24  Mie Astrup Dresler  1996  Hillerd Svmmeklub    1:08.57  2:21.85  3:35.31  4:48.79  9:39.87   
          6:01.60  7:14.83  8:27.71       
25  Stephanie Hansen  1996  Hillerd Svmmeklub    1:08.44  2:21.71  3:34.83  4:47.92  9:41.68   
          6:00.94  7:14.34  8:28.35       
26  Caroline Brostrup Jensen  1997  Korsr Sv & Livr. Klub    1:08.61  2:21.74  3:33.95  4:47.64  9:41.81   
          6:01.17  7:15.34  8:29.11       
27  Louise Mller Jessen  1997  Svmmeklubben Triton Ballerup    1:06.59  2:18.94  3:32.49  4:46.31  9:42.44   
          6:00.98  7:14.86  8:29.31       
28  Camilla Hansen  1995  Svmmeklubben Syd    1:09.57  2:22.91  3:35.87  4:50.07  9:45.48   
          6:04.10  7:18.24  8:32.38       
29  Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    1:08.47  2:21.26  3:34.73  4:48.82  9:46.35   
          6:02.82  7:17.25  8:32.40       
30  Natascha Zender  1997  Nyborg Svmmeklub    1:08.71  2:21.90  3:35.74  4:50.33  9:48.80   
          6:04.89  7:20.49  8:35.76       
31  Emilie Riisberg  1996  Sigma Swim Allerd    1:09.29  2:23.37  3:37.23  4:50.94  9:49.10   
          6:05.25  7:20.18  8:35.11       
32  Frederikke Elkjr  1996  Aalborg Svmmeklub    1:08.83  2:22.30  3:36.20  4:50.61  9:49.67   
          6:05.53  7:20.74  8:36.12       
33  Sandra Semberlund  1994  Vordingborg Svmme Klub    1:08.22  2:22.52  3:37.28  4:51.83  9:49.95   
          6:06.31  7:21.01  8:36.06       
34  Julie Oxenvad  1997  Haderslev Svmme Klub    1:08.64  2:22.30  3:36.34  4:52.44  9:58.30   
          6:09.99  7:26.88  8:43.76       
35  Josefine Mller Jeppesen  1995  Odense Svmme Klub    1:08.75  2:23.04  3:39.05  4:55.65  10:01.14   
          6:11.49  7:28.89  8:45.42       
36  Katrine Drest Jrgensen  1995  O.S.L.F.    1:08.93  2:24.61  3:40.73  4:58.04  10:07.01   
          6:15.50  7:32.62  8:50.09       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  11 juli 2012 
Licens til Swim Team Esbjerg  Udskriftstidspunkt  18:50 
 
Resultat Lb 19 (Indledende) - Officiel
Resultat Lb 19 (Indledende) - Officiel 
 
  Stvne navn  Danmarks Mesterskaber (L)    Udskriftsdato  11 juli 2012   
  Stvne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  10:20   
  Arrangr  Dansk Svmmeunion         
  Bassin  50m         
  Stvne dato  10 juli 2012         
 
 
Lb 19, 100m Frisvmning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjr (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Fdt  Klub    50m        Opnet  Status 











 
Magnus Westermann  1995  Herlev Svmning    25.73        51.41   
Emil Skovfoged Gregersen  1992  Aalborg Svmmeklub    25.06        51.45   
Sren Dahl  1993  Swim Team Tstrup    25.25        52.44   
Morten Bak Hansen  1995  JGI Svmning    25.74        52.65   
Frans Johannessen  1992  West Swim Esbjerg    25.94        52.88   
Kristian Weber Larsen  1990  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    25.71        52.90   
Lasse Lykke Nielsen  1995  Helsinge Skytte & IF    25.81        53.13   
Martin Mathiesen  1994  Hillerd Svmmeklub    26.10        53.24   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg    25.75        53.48   
10  Magnus Jkupsson  1994  Svmmeklubben MK 31    26.30        53.52   
11  Anton rskov Ipsen  1994  Sigma Swim Birkerd    25.98        53.53   
12  Nikolaj Kirketerp-Mller  1990  West Swim Esbjerg    25.55        53.63   
13  Thomas Steenberg  1994  Sigma Swim Birkerd    26.16        53.83   
14  Lasse Vestergaard  1991  Helsingr Svmmeklub    25.55        53.92   
15  Nicolaj Kildevang Nielsen  1994  Helsinge Skytte & IF    26.17        53.98   
16  Mathias Hvid  1994  GI-40 Hermes    26.11        54.03   
17  Anders Mller  1991  Swim Team Esbjerg    26.30        54.12   
18  Ulrik Peter Willn  1995  Sllerd Svmmeklub    26.49        54.28   
19  Kasper Schultz  1995  Holstebro Svmme Club    26.18        54.29   
20  Sebastian Ovesen  1994  Slagelse Svmmeklub    26.12        54.30   
21  Joachim Blach Kristensen  1995  Slagelse Svmmeklub    25.76        54.31   
22  Sren Holm  1993  Vest-Brndby    26.53        54.33   
23  Rasmus Hrstedt  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    26.02        54.35   
24  Anton Bromer  1995  Agfs Svmmeafdeling    26.76        54.43   
25  Alexander Hjen Mnsson  1994  Nyborg Svmmeklub    26.81        54.49   
26  Karsten Vedel  1992  Farum Svmmeklub    26.48        54.59   
27  Jacob Severinsen  1995  Viborg Svmme Klub    25.86        54.80   
28  Sebastian Merrildgaard  1995  Svmmeklubben Laksen    26.21        54.88   
29  Frederik A. Mariegaard  1994  Swim Team Tstrup    26.56        54.90   
30  Patrick Hesselberg  1991  Gladsaxe Idrts Forening    26.70        55.06   
31  Frederik Christensen  1992  Kge Svmmeklub    26.81        55.19   
32  Niels Breum Hansen  1994  Helsinge Skytte & IF    26.61        55.35   
33  Alexander Mundt  1994  Helsingr Svmmeklub    26.82        55.38   
34  Thomas Olsen  1992  Vest-Brndby    26.47        55.48   
35  Marc Bach Nielsen  1994  Svmmeklubben Kvik, Kastrup    27.43        55.64   
36  Henrik Rathschau Srensen  1993  West Swim Esbjerg    26.33        55.75   
37  Alexander Duus Jensen  1995  Vordingborg Svmme Klub    26.86        55.76   
38  Andreas Sandbirk  1995  Vordingborg Svmme Klub    27.05        55.88   
39  Mathias Niemann Tygesen  1995  Haderslev Svmme Klub    26.74        56.03   
40  Frederik Fisker  1994  Svmmeklubben Laksen    26.62        56.31   
41  Jakob Kornmaaler  1995  Agfs Svmmeafdeling    27.35        56.38   
42  Frederik V-Nielsen  1995  Aalborg Svmmeklub    27.30