Resultat för Öppna Svenska Mästerskapen Masterssimning 25m 2014
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 17:37 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 855 | 41.32 | 1:26.45 | 2:25.57 | 3:12.36 | |||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lena Johansson | 1954 | 381 | 52.93 | 1:52.34 | 2:50.91 | 3:42.81 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 7 | 805 | 31.78 | 1:13.43 | 2:04.15 | 2:41.90 | NR | |
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 5 | 730 | 33.73 | 1:19.02 | 2:08.74 | 2:47.24 | NR | |
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 4 | 573 | 35.44 | 1:23.14 | 2:16.61 | 3:01.25 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Kicki Molin | 1964 | 3 | 548 | 39.19 | 1:26.05 | 2:22.53 | 3:04.07 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
5 | Anne Sundell | 1960 | 2 | 532 | 38.35 | 1:30.42 | 2:23.10 | 3:05.80 | ||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
6 | Margot Jacobs | 1964 | 1 | 443 | 42.89 | 1:38.73 | 2:32.12 | 3:17.54 | ||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
7 | Ann-Marie Näslund | 1962 | 218 | 48.06 | 2:01.72 | 3:10.77 | 4:09.97 | |||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anna Hammar | 1968 | 7 | 892 | 32.41 | 1:11.12 | 1:52.76 | 2:27.02 | ER | |
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
2 | Anette Philipsson | 1965 | 5 | 783 | 33.76 | 1:13.86 | 1:58.32 | 2:33.55 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Maria Gustafsson | 1967 | 4 | 666 | 34.91 | 1:19.95 | 2:06.14 | 2:42.06 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
4 | Gunilla Höög | 1968 | 3 | 515 | 36.26 | 1:25.72 | 2:16.50 | 2:56.50 | ||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
5 | Lena Mandahl | 1965 | 2 | 452 | 39.63 | 1:28.04 | 2:21.84 | 3:04.32 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
6 | Mari Ekelund | 1967 | 1 | 443 | 40.19 | 1:27.54 | 2:24.63 | 3:05.57 | ||
Simklubben Lödde | ||||||||||
7 | Monika Larsson | 1968 | 381 | 41.91 | 1:35.35 | 2:32.97 | 3:15.25 | |||
Eskilstuna Simsällskap | ||||||||||
8 | Inger Eriksson | 1967 | 365 | 42.02 | 1:33.31 | 2:30.23 | 3:18.03 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 639 | 32.89 | 1:16.10 | 2:04.46 | 2:41.58 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 5 | 601 | 35.32 | 1:19.65 | 2:06.52 | 2:44.96 | ||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
3 | Sofi Cyréus | 1971 | 4 | 592 | 33.56 | 1:17.39 | 2:06.97 | 2:45.70 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
4 | Annika Ericsson | 1974 | 3 | 542 | 37.09 | 1:22.46 | 2:12.03 | 2:50.72 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 2 | 504 | 37.66 | 1:21.84 | 2:13.67 | 2:54.91 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Marie Lindman | 1973 | 1 | 500 | 37.77 | 1:20.50 | 2:14.45 | 2:55.31 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Anna-Carin Nordin | 1970 | 425 | 39.24 | 1:28.04 | 2:23.16 | 3:05.06 | |||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 467 | 36.19 | 1:23.56 | 2:14.93 | 2:57.40 | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Maria Johansson | 1979 | 466 | 37.35 | 1:22.84 | 2:14.52 | 2:57.56 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Britt-Louise Forsberg | 1978 | DNS | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Maria Funk | 1981 | 519 | 35.61 | 1:17.38 | 2:07.72 | 2:45.95 | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
- | Olga Kosovskaya | 1982 | DSQ | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Fanny D Lillieström | 1989 | 7 | 904 | 31.33 | 1:09.29 | 1:47.51 | 2:21.82 | NR | |
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Josefin Wede | 1987 | 5 | 829 | 30.87 | 1:07.82 | 1:50.06 | 2:25.98 | ||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Susie Moonan | 1987 | 4 | 801 | 30.45 | 1:05.47 | 1:51.47 | 2:27.65 | ||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
4 | Sofie Pettersson | 1988 | 3 | 623 | 34.37 | 1:15.32 | 2:03.74 | 2:40.56 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Tove Brickner | 1985 | 2 | 616 | 35.10 | 1:16.29 | 2:02.86 | 2:41.13 | ||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
6 | Astrid Rosén | 1989 | 1 | 451 | 37.42 | 1:22.28 | 2:16.46 | 2:58.85 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Isabella Manzoni | 1987 | DNS | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 33.44 | 1:16.30 | 2:01.94 | 2:37.72 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ronja Nilsson | 1993 | 32.55 | 1:13.89 | 2:02.21 | 2:39.51 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Saga Berntson | 1994 | 33.44 | 1:16.31 | 2:00.44 | 2:40.27 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 17:37 |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 17:53 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 591 | 1:25.77 | 3:14.43 | 5:05.85 | 6:41.68 | SR | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | David Schardt | 1959 | 4 | 644 | 1:13.66 | 2:41.27 | 4:23.48 | 5:37.99 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mats Örth | 1955 | 3 | 424 | 1:19.33 | 3:00.51 | 4:55.95 | 6:28.41 | ||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
3 | Anders Engstrand | 1958 | 2 | 401 | 1:18.39 | 3:14.80 | 5:09.98 | 6:35.63 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
4 | Rikard Unelius | 1958 | 1 | 304 | 1:28.01 | 3:32.43 | 5:38.91 | 7:14.15 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 3 | 646 | 1:16.40 | 2:45.67 | 4:23.23 | 5:33.17 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jörgen Tisell | 1961 | 2 | 486 | 1:26.63 | 3:04.61 | 4:48.48 | 6:06.20 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Fredrik Månsson | 1962 | 1 | 450 | 1:24.99 | 3:06.02 | 4:49.73 | 6:15.75 | ||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
- | Per Matsson | 1962 | DNS | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mats Rubertson | 1967 | 649 | 1:11.48 | 2:36.45 | 4:01.75 | 5:13.40 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Christer Granström | 1965 | 569 | 1:12.17 | 2:35.14 | 4:15.07 | 5:27.44 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Stefan Andersson | 1970 | 4 | 598 | 1:12.41 | 2:37.57 | 4:09.47 | 5:22.75 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Ryan Provencher | 1974 | 3 | 536 | 1:14.54 | 2:40.85 | 4:16.59 | 5:34.59 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Martin Nyberg | 1971 | 2 | 469 | 1:11.08 | 2:47.73 | 4:30.05 | 5:49.93 | ||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
4 | Romain Haettel | 1970 | 1 | 412 | 1:17.42 | 2:57.60 | 4:41.33 | 6:05.37 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
- | Ulf Hausman | 1971 | DNS | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Adrian Bengtson | 1976 | 3 | 534 | 1:12.31 | 2:41.51 | 4:10.82 | 5:25.74 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Apostolos Theos | 1978 | 2 | 376 | 1:14.20 | 2:52.39 | 4:36.73 | 6:06.08 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Tommie Nilsson | 1978 | DSQ | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 717 | 1:01.62 | 2:17.96 | 3:38.69 | 4:44.23 | SR | ||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Marcus Pellfolk | 1986 | 456 | 1:13.73 | 2:32.63 | 4:06.31 | 5:30.56 | |||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 1:05.81 | 2:20.92 | 3:51.31 | 5:05.50 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 17:53 |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 19:42 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 816 | 1:25.50 | 2:56.32 | 4:27.38 | 5:59.16 | 23:14.85 | ER | |
Gävle Simsällskap | 7:32.07 | 9:05.54 | 10:39.66 | 12:13.80 | ||||||
13:48.26 | 15:22.87 | 16:57.88 | 18:32.57 | |||||||
20:07.61 | 21:42.79 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 670 | 1:18.14 | 2:41.97 | 4:06.63 | 5:31.65 | 21:23.89 | NR | |
Uppsala Mastersimklubb | 6:57.82 | 8:23.67 | 9:49.84 | 11:16.67 | ||||||
12:43.98 | 14:11.15 | 15:37.92 | 17:03.67 | |||||||
18:30.52 | 19:58.45 | |||||||||
2 | Carina Ljung | 1957 | 207 | 1:54.04 | 4:04.75 | 6:14.20 | 8:25.37 | 31:37.21 | ||
Simklubben Neptun | 10:36.22 | 12:43.55 | 14:50.75 | 16:59.18 | ||||||
19:05.06 | 21:10.81 | 23:16.74 | 25:24.17 | |||||||
27:32.52 | 29:39.29 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Anne Mannela | 1963 | 5 | 560 | 1:16.98 | 2:41.14 | 4:06.95 | 5:31.92 | 21:36.77 | SR |
Sundsvalls Simsällskap | 6:57.85 | 8:24.21 | 9:50.87 | 11:18.15 | ||||||
12:45.96 | 14:14.60 | 15:42.98 | 17:12.08 | |||||||
18:41.12 | 20:10.82 | |||||||||
2 | Annika Åström | 1963 | 4 | 520 | 1:21.38 | 2:50.07 | 4:19.31 | 5:48.25 | 22:09.02 | |
Upplands-Bro Simsällskap | 7:18.05 | 8:47.18 | 10:16.88 | 11:46.69 | ||||||
13:15.32 | 14:44.92 | 16:15.11 | 17:44.56 | |||||||
19:15.06 | 20:44.33 | |||||||||
3 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 3 | 439 | 1:17.63 | 2:44.16 | 4:14.90 | 5:47.85 | 23:26.32 | |
Umeå Simsällskap | 7:23.02 | 8:59.50 | 10:35.79 | 12:12.24 | ||||||
13:48.47 | 15:25.10 | 17:01.11 | 18:39.23 | |||||||
20:16.20 | 21:53.99 | |||||||||
4 | Margot Jacobs | 1964 | 2 | 385 | 1:32.69 | 3:10.70 | 4:48.03 | 6:25.29 | 24:28.53 | |
Stockholmspolisens Sim IF | 8:03.17 | 9:41.91 | 11:19.98 | 12:57.90 | ||||||
14:36.77 | 16:15.78 | 17:54.89 | 19:33.75 | |||||||
21:13.21 | 22:51.46 | |||||||||
5 | Ingrid Litborn | 1962 | 1 | 180 | 1:47.92 | 3:50.00 | 5:54.89 | 7:59.70 | 31:31.32 | |
Borlänge Simsällskap | 10:07.25 | 12:17.18 | 14:25.05 | 16:35.15 | ||||||
18:45.10 | 20:56.03 | 23:05.69 | 25:13.65 | |||||||
27:23.96 | 29:34.25 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Karin Elmberg | 1965 | 7 | 652 | 1:17.43 | 2:39.78 | 4:02.23 | 5:24.36 | 20:29.15 | |
Kristianstads SLS | 6:46.94 | 8:08.85 | 9:30.67 | 10:52.60 | ||||||
12:14.88 | 13:37.42 | 14:59.97 | 16:22.90 | |||||||
17:45.57 | 19:08.19 | |||||||||
2 | Jeanette Rubertson | 1966 | 5 | 473 | 1:22.94 | 2:53.38 | 4:24.40 | 5:54.24 | 22:47.77 | |
Simklubben Neptun | 7:26.10 | 8:58.44 | 10:30.17 | 12:01.83 | ||||||
13:34.20 | 15:06.73 | 16:39.56 | 18:12.95 | |||||||
19:46.57 | 21:19.27 | |||||||||
3 | Lena Mandahl | 1965 | 4 | 464 | 1:22.83 | 2:51.58 | 4:26.90 | 5:58.58 | 22:57.15 | |
Upsala Simsällskap | 7:30.54 | 9:03.46 | 10:36.37 | 12:10.57 | ||||||
13:43.70 | 15:16.44 | 16:48.62 | 18:21.80 | |||||||
19:55.05 | 21:27.12 | |||||||||
4 | Helena Bockner | 1968 | 3 | 455 | 1:26.50 | 2:57.96 | 4:30.72 | 6:03.57 | 23:05.59 | |
Simklubben Neptun | 7:36.82 | 9:09.51 | 10:42.02 | 12:15.59 | ||||||
13:48.85 | 15:22.32 | 16:55.35 | 18:28.57 | |||||||
20:01.98 | 21:35.05 | |||||||||
5 | Helena Wallner | 1965 | 2 | 405 | 1:21.40 | 2:53.96 | 4:29.98 | 6:07.12 | 24:00.72 | |
Sundsvalls Simsällskap | 7:44.08 | 9:21.67 | 11:00.11 | 12:38.34 | ||||||
14:17.01 | 15:54.36 | 17:31.80 | 19:10.20 | |||||||
20:48.14 | 22:25.27 | |||||||||
6 | Margareth Fredriksson Timossi | 1966 | 1 | 304 | 1:30.72 | 3:15.74 | 5:03.57 | 6:52.96 | 26:24.25 | |
Norrköpings Kappsimningsklubb | 8:39.14 | 10:25.15 | 12:11.05 | 13:58.57 | ||||||
15:46.08 | 17:32.78 | 19:19.93 | 21:06.62 | |||||||
22:53.55 | 24:41.28 | |||||||||
7 | Pernilla Otto | 1969 | 170 | 1:53.22 | 4:05.49 | 6:14.81 | 8:23.94 | 32:02.76 | ||
Simklubben Neptun | 10:31.18 | 12:39.22 | 14:43.73 | 16:50.85 | ||||||
19:00.72 | 21:09.70 | 23:17.95 | 25:30.13 | |||||||
27:40.94 | 29:54.40 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Anna-Carin Nordin | 1970 | 439 | 1:25.66 | 2:56.86 | 4:27.69 | 5:58.38 | 22:52.22 | ||
IFK Lidingö Simklubb | 8:14.63 | 9:46.92 | 11:19.40 | 12:51.92 | ||||||
14:23.41 | 15:56.20 | 17:30.09 | 19:03.09 | |||||||
20:36.10 | 22:09.03 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Maria Funk | 1981 | 485 | 1:17.06 | 2:40.98 | 4:06.52 | 5:31.83 | 20:55.77 | ||
Linköpings Allmänna SS | 6:56.58 | 8:20.87 | 9:45.13 | 11:09.49 | ||||||
12:33.65 | 13:58.46 | 15:23.38 | 16:47.63 | |||||||
18:11.56 | 19:35.59 | |||||||||
2 | Helena Hillerström | 1980 | 362 | 1:23.44 | 2:55.52 | 4:30.03 | 6:04.43 | 23:04.04 | ||
Södertörns Simsällskap | 7:37.69 | 9:09.23 | 10:42.84 | 12:15.69 | ||||||
13:49.10 | 15:22.98 | 16:55.53 | 18:29.10 | |||||||
20:02.16 | 21:33.94 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Sofie Pettersson | 1988 | 3 | 681 | 1:08.56 | 2:22.15 | 3:36.75 | 4:52.53 | 18:51.82 | |
Linköpings Allmänna SS | 6:08.28 | 7:24.60 | 8:40.45 | 9:56.57 | ||||||
11:13.17 | 12:30.02 | 13:46.83 | 15:03.68 | |||||||
16:20.06 | 17:36.27 | |||||||||
2 | Mari Sorvari | 1988 | 2 | 422 | 1:12.41 | 2:34.38 | 4:00.38 | 5:30.24 | 22:07.17 | |
Sundsvalls Simsällskap | 7:02.23 | 8:33.91 | 10:05.17 | 11:36.74 | ||||||
13:07.50 | 14:38.43 | 16:10.36 | 17:41.66 | |||||||
19:12.21 | 20:40.49 | |||||||||
3 | Sara Leonardsson | 1985 | 1 | 331 | 1:21.64 | 2:55.85 | 4:32.43 | 6:09.61 | 23:59.53 | |
Simklubben Neptun | 7:48.10 | 9:26.64 | 11:05.26 | 12:43.11 | ||||||
14:20.70 | 15:58.73 | 17:37.70 | 19:15.89 | |||||||
20:52.26 | 22:28.64 | |||||||||
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 1:09.96 | 2:26.21 | 3:43.57 | 5:00.89 | 19:14.20 | |||
Umeå Simsällskap | 6:16.85 | 7:33.17 | 8:51.23 | 10:09.94 | ||||||
11:28.04 | 12:47.78 | 14:05.94 | 15:25.09 | |||||||
16:43.01 | 18:00.24 | |||||||||
2 | Jessica Åhlund | 1991 | 1:17.07 | 2:40.35 | 4:03.48 | 5:27.52 | 20:52.32 | |||
Umeå Simsällskap | 6:51.50 | 8:15.45 | 9:39.44 | 11:03.93 | ||||||
12:27.69 | 13:52.40 | 15:16.92 | 16:41.33 | |||||||
18:06.04 | 19:30.52 | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 19:42 |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 21:36 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Hans Lindström | 1937 | 384 | 1:48.50 | 3:44.48 | 5:39.03 | 7:34.38 | 15:06.25 | ||
Simklubben Neptun | 9:27.42 | 11:21.63 | 13:14.07 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Håkan Bengtsson | 1942 | 455 | 1:34.97 | 3:22.80 | 5:11.71 | 6:59.18 | 14:08.25 | ||
Stockholmspolisens Sim IF | 8:46.92 | 10:34.84 | 12:24.59 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 3 | 729 | 1:15.10 | 2:37.18 | 4:00.36 | 5:25.78 | 11:24.33 | NR |
Solna Sundbyberg SS 04 | 6:52.83 | 8:21.78 | 9:53.72 | |||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | 2 | 568 | 1:29.07 | 3:03.42 | 4:39.24 | 6:15.74 | 12:23.60 | |
Hellas Simklubb | 7:51.90 | 9:26.81 | 10:58.80 | |||||||
3 | Lennart Larsson | 1949 | 1 | 535 | 1:28.91 | 3:03.39 | 4:39.60 | 6:15.88 | 12:38.64 | |
Örebro Simallians | 7:52.24 | 9:28.20 | 11:05.47 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Stigbjörn Åman | 1953 | 3 | 548 | 1:22.32 | 2:49.30 | 4:18.93 | 5:47.30 | 11:34.35 | |
Luleå Simsällskap | 7:15.45 | 8:42.89 | 10:10.44 | |||||||
2 | Kent Hamberg | 1951 | 2 | 515 | 1:23.83 | 2:50.88 | 4:20.05 | 5:48.75 | 11:48.57 | |
Helsingborgs Simsällskap | 8:04.11 | 9:35.49 | 11:05.68 | |||||||
3 | Jan Blomgren | 1950 | 1 | 479 | 1:23.48 | 2:52.72 | 4:23.20 | 5:54.24 | 12:06.14 | |
Södertälje Simsällskap | 7:26.32 | 8:59.26 | 10:33.10 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | David Schardt | 1959 | 7 | 695 | 1:10.00 | 2:24.83 | 3:40.55 | 4:56.46 | 9:59.70 | NR |
Simklubben Neptun | 6:11.33 | 7:27.40 | 8:43.69 | |||||||
2 | Jan Pettersson | 1959 | 5 | 566 | 1:18.81 | 2:41.58 | 4:03.06 | 5:24.18 | 10:42.05 | |
Trollhättans Simsällskap | 6:45.41 | 8:06.61 | 9:26.82 | |||||||
3 | Eric Sjöström | 1959 | 4 | 440 | 1:16.24 | 2:42.38 | 4:11.69 | 5:41.17 | 11:38.47 | |
IFK Lidingö Simklubb | 7:10.46 | 8:40.58 | 10:10.68 | |||||||
4 | Mats Dänsel | 1957 | 3 | 439 | 1:17.59 | 2:42.57 | 4:10.20 | 5:40.22 | 11:38.92 | |
Simklubben Neptun | 7:10.59 | 8:42.40 | 10:13.17 | |||||||
5 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 2 | 431 | 1:23.45 | 2:52.85 | 4:21.63 | 5:50.45 | 11:42.88 | |
Täby Sim | 7:18.65 | 8:47.92 | 10:17.67 | |||||||
6 | Jörgen Danielsson | 1958 | 1 | 426 | 1:22.91 | 2:51.99 | 4:22.37 | 5:52.65 | 11:45.89 | |
Malungs Simsällskap | 7:22.27 | 8:52.43 | 10:20.81 | |||||||
7 | Mats Gunnarsson | 1959 | 266 | 1:28.55 | 3:10.88 | 4:57.19 | 6:43.13 | 13:45.57 | ||
Norrköpings Kappsimningsklubb | 8:29.66 | 10:16.77 | 12:03.50 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 3 | 765 | 1:07.58 | 2:20.71 | 3:33.87 | 4:45.62 | 9:33.43 | |
Simklubben Neptun | 5:57.88 | 7:10.77 | 8:23.69 | |||||||
2 | Niels Jörgen Larsen | 1962 | 2 | 606 | 1:15.15 | 2:35.87 | 3:55.12 | 5:12.21 | 10:19.68 | |
Simklubben Neptun | 6:29.91 | 7:46.95 | 9:03.90 | |||||||
3 | Thomas Langemar | 1964 | 1 | 511 | 1:12.22 | 2:30.51 | 3:52.06 | 5:15.85 | 10:55.92 | |
Åkersberga Simsällskap | 6:40.74 | 8:06.38 | 9:32.73 | |||||||
- | Jonas Hallgren | 1964 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Mats Rubertson | 1967 | 7 | 673 | 1:09.65 | 2:24.51 | 3:40.15 | 4:55.61 | 9:43.46 | |
Simklubben Neptun | 6:06.13 | 7:16.60 | 8:28.96 | |||||||
2 | Tony Danielsson | 1969 | 5 | 621 | 1:08.33 | 2:21.72 | 3:36.97 | 4:53.11 | 9:59.23 | |
Sundsvalls Simsällskap | 6:09.07 | 7:25.37 | 8:42.84 | |||||||
3 | Kaj Nilsson | 1968 | 4 | 596 | 1:11.79 | 2:28.12 | 3:45.13 | 5:03.01 | 10:07.56 | |
Simklubben Neptun | 6:19.51 | 7:36.73 | 8:53.40 | |||||||
4 | Per Norstroem | 1965 | 3 | 576 | 1:12.10 | 2:26.89 | 3:42.63 | 4:59.94 | 10:14.40 | |
Södertälje Simsällskap | 6:18.21 | 7:37.31 | 8:56.74 | |||||||
5 | Ola Söderberg | 1966 | 2 | 563 | 1:11.28 | 2:27.70 | 3:45.14 | 5:03.52 | 10:19.20 | |
Växjö Simsällskap | 6:22.04 | 7:41.65 | 9:01.60 | |||||||
6 | Lars Mattson | 1968 | 1 | 552 | 1:12.87 | 2:27.46 | 3:44.80 | 5:03.34 | 10:23.47 | |
IKSU Simning | 6:22.64 | 7:43.10 | 9:03.49 | |||||||
7 | Per Sundström | 1968 | 525 | 1:07.99 | 2:22.41 | 3:38.60 | 4:56.98 | 10:33.68 | ||
Sundsvalls Simsällskap | 6:17.45 | 7:41.83 | 9:08.42 | |||||||
8 | Fredrik Björn | 1966 | 497 | 1:11.97 | 2:30.06 | 3:49.01 | 5:10.39 | 10:45.62 | ||
Växjö Simsällskap | 6:33.04 | 7:56.68 | 9:21.27 | |||||||
9 | Jonas Järnö | 1968 | 440 | 1:14.43 | 1:54.75 | 3:19.66 | 4:45.66 | 11:12.09 | ||
Umeå Simsällskap | 6:12.70 | 7:39.27 | 9:06.36 | |||||||
10 | Mats Sandahl | 1967 | 418 | 1:16.73 | 2:40.41 | 4:07.43 | 5:35.89 | 11:24.07 | ||
Skuru Idrottsklubb | 7:04.61 | 8:33.81 | 10:01.24 | |||||||
11 | John Iggström | 1966 | 409 | 1:14.06 | 2:35.67 | 4:00.57 | 5:27.56 | 11:28.65 | ||
Sundsvalls Simsällskap | 6:57.63 | 8:28.91 | 10:00.57 | |||||||
12 | Peter Håkansson | 1965 | 365 | 1:22.65 | 2:52.33 | 4:22.70 | 5:54.34 | 11:55.32 | ||
Täby Sim | 7:26.63 | 8:58.71 | 10:30.01 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Mikael E Rosén | 1974 | 7 | 836 | 1:03.29 | 2:10.00 | 3:17.04 | 4:24.10 | 8:52.62 | NR |
Södertörns Simsällskap | 5:31.99 | 6:39.79 | 7:47.80 | |||||||
2 | Roger Andrée | 1971 | 5 | 666 | 1:08.57 | 2:21.69 | 3:35.35 | 4:49.11 | 9:34.34 | |
Trollhättans Simsällskap | 6:02.54 | 7:15.37 | 8:26.36 | |||||||
3 | Ryan Provencher | 1974 | 4 | 570 | 1:08.98 | 2:22.55 | 3:38.40 | 4:55.09 | 10:04.94 | |
Växjö Simsällskap | 6:12.83 | 7:31.41 | 8:49.01 | |||||||
4 | Fredrik Hellberg | 1973 | 3 | 558 | 1:12.32 | 2:26.74 | 3:41.56 | 4:57.63 | 10:09.45 | |
IKSU Simning | 6:15.29 | 7:32.87 | 8:51.95 | |||||||
5 | Stefan Norman | 1970 | 2 | 418 | 1:23.92 | 2:51.05 | 4:16.94 | 5:43.25 | 11:11.01 | |
Tyresö Simsällskap | 7:07.47 | 8:30.55 | 9:52.31 | |||||||
6 | Olof Andersson | 1971 | 1 | 270 | 1:25.30 | 3:02.69 | 4:40.91 | 6:20.94 | 12:56.07 | |
Södertälje Simsällskap | 8:01.20 | 9:43.55 | 11:21.69 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Johan Backlund | 1975 | 5 | 610 | 1:07.54 | 2:20.55 | 3:34.10 | 4:48.08 | 9:44.94 | |
Sundsvalls Simsällskap | 6:02.20 | 6:39.39 | 7:53.67 | |||||||
2 | Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 4 | 551 | 1:09.72 | 2:24.43 | 3:40.22 | 4:55.60 | 10:05.11 | |
Simklubben Neptun | 6:10.60 | 7:27.35 | 8:46.75 | |||||||
3 | Robert Westman | 1975 | 3 | 468 | 1:14.64 | 2:33.28 | 3:52.88 | 5:14.10 | 10:38.95 | |
Falu Simsällskap | 6:36.03 | 7:57.93 | 9:19.46 | |||||||
4 | Tommie Nilsson | 1978 | 2 | 462 | 1:14.35 | 2:33.09 | 3:52.79 | 5:13.64 | 10:41.53 | |
Sundsvalls Simsällskap | 6:35.02 | 7:57.41 | 9:20.48 | |||||||
5 | Carl Magnus Helin | 1976 | 1 | 392 | 1:15.10 | 2:38.19 | 4:03.84 | 5:29.84 | 11:17.87 | |
IFK Lidingö Simklubb | 6:57.00 | 8:25.58 | 9:51.77 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Magnus Rölin | 1984 | 7 | 578 | 1:07.81 | 2:20.54 | 3:34.49 | 4:48.84 | 9:56.64 | |
Umeå Simsällskap | 6:04.41 | 7:21.38 | 8:39.34 | |||||||
2 | Erland Ekheden | 1982 | 5 | 493 | 1:12.65 | 2:31.77 | 3:51.51 | 5:12.10 | 10:28.88 | |
Solna Sundbyberg SS 04 | 6:31.95 | 7:52.58 | 9:12.22 | |||||||
3 | David Lindahl | 1982 | 4 | 448 | 1:13.03 | 2:32.15 | 3:52.81 | 5:15.14 | 10:49.18 | |
Linköpings Allmänna SS | 6:39.55 | 8:04.05 | 9:28.63 | |||||||
4 | Patrik Noll | 1980 | 3 | 369 | 1:14.52 | 2:37.24 | 4:03.70 | 5:31.94 | 11:32.83 | |
Örebro Simallians | 7:00.78 | 8:30.91 | 10:02.41 | |||||||
5 | Martin Lindvall | 1981 | 2 | 324 | 1:14.31 | 2:39.79 | 4:10.94 | 5:46.82 | 12:03.27 | |
Umeå Simsällskap | 7:22.28 | 8:56.91 | 10:31.84 | |||||||
6 | William van Beek | 1982 | 1 | 280 | 1:19.87 | 2:50.83 | 4:27.28 | 6:06.48 | 12:38.92 | |
Umeå Simsällskap | 7:46.59 | 9:26.86 | 11:04.72 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Gustaf Toll | 1985 | 7 | 625 | 1:04.43 | 2:13.43 | 3:23.97 | 4:36.60 | 9:30.66 | |
Danderyds Sim Club For Swimmin | 5:50.09 | 7:04.51 | 8:18.21 | |||||||
2 | Peter Ingemansson | 1985 | 5 | 500 | 1:11.10 | 2:27.39 | 3:44.75 | 5:02.52 | 10:14.54 | |
Växjö Simsällskap | 6:20.06 | 7:39.05 | 8:57.69 | |||||||
3 | Jonatan Bejmar | 1987 | 4 | 495 | 1:11.68 | 2:27.73 | 3:44.92 | 5:03.13 | 10:16.66 | |
Ösmo Simsällskap | 6:21.19 | 7:40.45 | 8:58.98 | |||||||
4 | Johan Nykvist | 1986 | 3 | 483 | 1:12.43 | 2:32.07 | 3:51.13 | 5:10.06 | 10:21.69 | |
Skuru Idrottsklubb | 6:29.82 | 7:49.27 | 9:08.59 | |||||||
5 | Sebastian Tinnerholm | 1989 | 2 | 312 | 1:16.92 | 2:42.55 | 4:10.16 | 5:41.27 | 11:58.84 | |
Sundsvalls Simsällskap | 7:14.03 | 8:49.57 | 10:25.98 | |||||||
6 | Benjamin Chardon | 1985 | 1 | 264 | 1:28.26 | 3:02.16 | 4:39.28 | 6:17.82 | 12:40.03 | |
Norrköpings Kappsimningsklubb | 7:54.73 | 9:32.63 | 11:08.13 | |||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status |
Förening | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Peter Lundberg | 1991 | 1:14.84 | 2:39.39 | 4:09.05 | 5:38.70 | 11:35.10 | |||
Umeå Simsällskap | 7:08.86 | 8:41.37 | 10:10.88 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 14 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 21:36 |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 09:00 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kerstin Gjöres | 1927 | 507 | 56.02 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
2 | Barbro Thörnelöf | 1927 | 310 | 1:06.00 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 5 | 883 | 33.16 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
2 | Margareta Rainer | 1949 | 4 | 808 | 34.16 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
3 | Harriet Bure | 1946 | 3 | 563 | 38.52 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Ulla Öhman | 1948 | 2 | 532 | 39.25 | |||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
5 | Marie Crisp | 1949 | 1 | 268 | 49.33 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Solveig Luckhurst | 1950 | 403 | 39.57 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 382 | 40.28 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 7 | 841 | 30.18 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 5 | 679 | 32.40 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Gunilla Leinsköld | 1955 | 4 | 650 | 32.88 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 3 | 610 | 33.59 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
5 | Reija Reini | 1958 | 2 | 544 | 34.90 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
6 | Karin Bergström | 1959 | 1 | 543 | 34.91 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
7 | Caroline Magnusson | 1956 | 483 | 36.29 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Karin Toll | 1959 | 476 | 36.48 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
9 | Carina Ljung | 1957 | 216 | 47.44 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 7 | 1015 | 27.67 | WR | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 5 | 864 | 29.19 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Anne Mannela | 1963 | 4 | 763 | 30.43 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Gunilla Siljebäck | 1960 | 3 | 749 | 30.62 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Annika Åström | 1963 | 2 | 648 | 32.13 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
6 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 1 | 646 | 32.16 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Annika Svanberg | 1962 | 635 | 32.35 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
8 | Boel Schill | 1962 | 610 | 32.79 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
9 | Annika Nilsson | 1960 | 572 | 33.50 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Birgitta Flensburg | 1961 | 562 | 33.68 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
11 | Eva Fjällid-Blomster | 1961 | 558 | 33.77 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
12 | Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 508 | 34.84 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
13 | Kerstin Talback | 1961 | 476 | 35.61 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
14 | Anette Aronsson | 1964 | 407 | 37.50 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
15 | Ann-Marie Näslund | 1962 | 336 | 39.98 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
16 | Margit Svenson | 1961 | 281 | 42.45 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
17 | Lena Magnusson | 1964 | 266 | 43.20 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 7 | 856 | 27.77 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Maria Gustafsson | 1967 | 5 | 806 | 28.33 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Annette Bloom | 1965 | 4 | 718 | 29.44 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Marika Rohlin | 1966 | 3 | 695 | 29.76 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Ulrika Balslev | 1966 | 2 | 681 | 29.97 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Annica Åberg | 1966 | 1 | 623 | 30.86 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Annette Andersson | 1969 | 608 | 31.12 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
8 | Johanna Fyrk | 1969 | 579 | 31.63 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Anna Blomster | 1967 | 571 | 31.78 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
10 | Mari Ekelund | 1967 | 564 | 31.90 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
11 | Jeanette Rubertson | 1966 | 539 | 32.40 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
12 | Anna Möller | 1965 | 518 | 32.83 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
13 | Helena Wallner | 1965 | 510 | 33.00 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
14 | Marie Jernberg | 1969 | 468 | 33.96 | ||||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
15 | Inger Eriksson | 1967 | 396 | 35.88 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
16 | Annelie Carlström | 1969 | 353 | 37.31 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
17 | Margareth Fredriksson Timossi | 1966 | 327 | 38.24 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
18 | Jenni Åkerman | 1969 | 297 | 39.50 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
19 | Carin Saracco | 1966 | 248 | 41.93 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
20 | Helena Åbom | 1968 | 244 | 42.16 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
21 | Marie Sveronius | 1966 | 204 | 44.73 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Cecilia Landin | 1972 | 7 | 700 | 29.52 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
2 | Karin Axelsson | 1970 | 5 | 629 | 30.60 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Pernilla Lundström | 1974 | 4 | 627 | 30.62 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Maria Lövberg | 1973 | 3 | 627 | 30.63 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Ulla Eriksson | 1974 | 2 | 599 | 31.09 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Jenny Sjöholm | 1974 | 1 | 582 | 31.39 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Liselotte Lindgren | 1971 | 571 | 31.60 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
8 | Lisa Reda | 1972 | 542 | 32.15 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Cecilia Jönsson | 1974 | 523 | 32.53 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
10 | Susanne Norvell | 1970 | 408 | 35.33 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Malin Hazard | 1970 | 390 | 35.88 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Erika Nilsson | 1971 | 235 | 42.46 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Linda Fleck | 1976 | 5 | 548 | 30.66 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
2 | Therese Hammarberg | 1977 | 4 | 484 | 31.95 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Anna Granberg | 1978 | 3 | 483 | 31.98 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
4 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 2 | 471 | 32.25 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Maria Johansson | 1979 | 1 | 427 | 33.31 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Johanna Nyysti | 1984 | 7 | 787 | 27.69 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Annalena Hanson | 1984 | 5 | 695 | 28.86 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Matilda Isaksson | 1983 | 4 | 691 | 28.92 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
4 | Maria Funk | 1981 | 3 | 634 | 29.76 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Carina Hertz | 1983 | 2 | 573 | 30.77 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Jennie Turunen | 1981 | 1 | 441 | 33.57 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
7 | Malgorzata Sikora | 1983 | 440 | 33.60 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
8 | Ella Wessén | 1982 | 406 | 34.51 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
9 | Annika Hagström | 1982 | 388 | 35.04 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Therese Mattsson | 1985 | 7 | 808 | 27.29 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
2 | Marie-Therese Öberg | 1986 | 5 | 733 | 28.19 | |||||
Ösmo Simsällskap | ||||||||||
3 | Hedvig Lestander | 1988 | 4 | 642 | 29.46 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
4 | Jonna Meerits | 1986 | 3 | 638 | 29.52 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Jennie Karlsson | 1987 | 2 | 626 | 29.71 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Tove Brickner | 1985 | 1 | 606 | 30.03 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
7 | Hlin Sundberg | 1988 | 588 | 30.33 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
8 | Kristina von Schreeb | 1989 | 549 | 31.04 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
9 | Elin Nyysti | 1987 | 541 | 31.18 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Helena Ekdahl | 1985 | 506 | 31.90 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
11 | Sannah Sjöholm | 1985 | 473 | 32.61 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
12 | Astrid Rosén | 1989 | 464 | 32.82 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
13 | Sara Leonardsson | 1985 | 450 | 33.16 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
14 | Alexandra Hamark | 1989 | 400 | 34.50 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
15 | Josefine Sjöström | 1985 | 226 | 41.68 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
16 | Andrea Myrander | 1985 | 154 | 47.35 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Stort |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ronja Nilsson | 1993 | 28.65 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lovisa Nyman | 1994 | 29.67 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Saga Berntson | 1994 | 29.96 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Marie Håkansson | 1992 | 30.61 | |||||||
Uddevalla Sim | ||||||||||
5 | Johanna Blommé | 1993 | 30.65 | |||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
6 | Louise Axdorff | 1992 | 31.88 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
7 | Irma Pasztor | 1992 | 32.12 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
8 | Jessica Åhlund | 1991 | 33.30 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | Linnea Niemi | 1991 | 35.10 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 09:00 |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 09:31 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 306 | 51.22 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anders Söderqvist | 1933 | 824 | 34.28 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Kristian König | 1932 | 359 | 45.20 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Peter Bergengren | 1938 | 7 | 725 | 33.56 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Erik Forslund | 1937 | 5 | 572 | 36.30 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Hans Lindström | 1937 | 4 | 485 | 38.37 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Olof Söderqvist | 1937 | 3 | 435 | 39.77 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
5 | Lars Edstedt | 1936 | 2 | 415 | 40.39 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Ulf Blanck | 1939 | 1 | 389 | 41.27 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Nils Wahlberg | 1943 | 7 | 628 | 32.33 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Christian Tollstoy | 1943 | 5 | 586 | 33.09 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
3 | Olof Burebo | 1944 | 4 | 564 | 33.51 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
4 | Matthias Kroner | 1943 | 3 | 506 | 34.74 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
5 | Håkan Bengtsson | 1942 | 2 | 449 | 36.16 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
6 | Ingvar Eriksson | 1944 | 1 | 281 | 42.28 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 7 | 706 | 28.77 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Glen Bengtsson | 1949 | 695 | 28.92 | ||||||
Bergen og Omegn Masters | ||||||||||
3 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | 5 | 534 | 31.56 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Lennart Larsson | 1949 | 4 | 477 | 32.77 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Eric Brandelius | 1949 | 3 | 458 | 33.22 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Kaj Gorosch | 1948 | 2 | 330 | 37.07 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
7 | Kennerth Persson | 1945 | 1 | 245 | 40.94 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
- | Kjell Hanserius | 1947 | DSQ | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 4 | 788 | 26.95 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Jan Blomgren | 1950 | 3 | 490 | 31.57 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Ekdahl | 1954 | 2 | 450 | 32.47 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Bill Engman | 1952 | 1 | 418 | 33.29 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | 7 | 754 | 27.13 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | David Schardt | 1959 | 5 | 727 | 27.46 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Peter Lundin | 1959 | 4 | 678 | 28.11 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
4 | Bengt Olsson | 1956 | 3 | 619 | 28.98 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Henrik Bodén | 1959 | 2 | 617 | 29.01 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
6 | Peter Lillieström | 1959 | 1 | 583 | 29.56 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
7 | Stefan Andersson | 1955 | 561 | 29.94 | ||||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
8 | Mikael Magnusson | 1958 | 552 | 30.10 | ||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
9 | Bo Fogelberg | 1957 | 546 | 30.21 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
10 | Jan Pettersson | 1959 | 539 | 30.35 | ||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
11 | Rikard Unelius | 1958 | 529 | 30.53 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
12 | Mats Dänsel | 1957 | 516 | 30.78 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
13 | Anders Engstrand | 1958 | 460 | 31.98 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
14 | Jörgen Danielsson | 1958 | 445 | 32.33 | ||||||
Malungs Simsällskap | ||||||||||
15 | Mats Gunnarsson | 1959 | 403 | 33.42 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
16 | Håkan Blonde | 1958 | 213 | 41.33 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Torbjörn Svensk | 1964 | 7 | 723 | 26.04 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
2 | Anders Haglund | 1961 | 5 | 722 | 26.06 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Jonas Hallgren | 1964 | 4 | 682 | 26.56 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Rolf Gustafsson | 1960 | 3 | 617 | 27.45 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Niels Jörgen Larsen | 1962 | 2 | 599 | 27.73 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Hans Palmqvist | 1962 | 1 | 575 | 28.11 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Lars Hennert | 1961 | 1 | 575 | 28.11 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Lars Bruksås | 1964 | 573 | 28.14 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Per Gustafsson | 1964 | 562 | 28.33 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
10 | Gunnar Bergman | 1963 | 543 | 28.65 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
11 | Björn Modée | 1962 | 527 | 28.94 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
12 | Jörgen Tisell | 1961 | 525 | 28.98 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
13 | Tomas Hägg | 1964 | 521 | 29.04 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
14 | Håkan Frank | 1963 | 481 | 29.82 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
15 | Björn Sidenhjärta | 1963 | 472 | 30.02 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
16 | Kalle Magnusson | 1960 | 442 | 30.68 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
17 | Leif Nyman | 1963 | 440 | 30.72 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
18 | Richard Livijn | 1964 | 424 | 31.11 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
19 | Per Enzell | 1960 | 417 | 31.29 | ||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
20 | Jan Andersson | 1962 | 345 | 33.31 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
21 | Håkan Quist | 1961 | 342 | 33.42 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
22 | Lars Reuterskiöld | 1963 | 332 | 33.76 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
23 | Per Hallqvist | 1960 | 276 | 35.87 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
24 | Peter Karlsson | 1963 | 253 | 36.93 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Henrik Johansson-Berlin | 1968 | 7 | 832 | 25.14 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ola Söderberg | 1966 | 5 | 804 | 25.43 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Dan Anderberg | 1967 | 4 | 739 | 26.15 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Tony Danielsson | 1969 | 3 | 691 | 26.75 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Per Sundström | 1968 | 2 | 672 | 26.99 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Lars Sandberg | 1965 | 1 | 669 | 27.03 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
7 | Fredrik Björn | 1966 | 663 | 27.11 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
8 | Christer Granström | 1965 | 659 | 27.17 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | Mats Norlin | 1965 | 655 | 27.23 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Jan Sigurdh | 1965 | 630 | 27.58 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
10 | Mikael Andreasson | 1967 | 630 | 27.58 | ||||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
12 | Jonas Järnö | 1968 | 611 | 27.87 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
13 | Krister Sikström | 1965 | 598 | 28.07 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
14 | Anders Bergqvist | 1965 | 581 | 28.34 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
15 | Jonas Törnqvist | 1965 | 556 | 28.76 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
16 | Björn Stille | 1969 | 552 | 28.83 | ||||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
17 | Michael Brinkenstierna | 1967 | 522 | 29.37 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
18 | Lars Malmqvist | 1967 | 521 | 29.38 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
19 | Peter Håkansson | 1965 | 493 | 29.92 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
20 | Mats-Erik Hådén | 1965 | 492 | 29.95 | ||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
21 | Tomas Wiiand | 1968 | 491 | 29.96 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
22 | Mats Sandahl | 1967 | 488 | 30.03 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
23 | Thomas Bäckman | 1966 | 486 | 30.06 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
24 | Per-Ola Skoglund | 1969 | 474 | 30.33 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
25 | Lars Sundermeyer | 1965 | 456 | 30.71 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
26 | Ola Jensen | 1965 | 401 | 32.05 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
27 | Kristoffer Lyberg | 1968 | 395 | 32.22 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
28 | Christer Rodin | 1969 | 325 | 34.37 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
29 | Ulf Eriksson | 1965 | 325 | 34.39 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Arvid Bruhn | 1974 | 7 | 731 | 25.59 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
2 | Per Svanberg | 1971 | 5 | 721 | 25.71 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Mikael Lennehag | 1974 | 4 | 720 | 25.72 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Håkan Agnell | 1970 | 3 | 714 | 25.80 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Andreas Taflin | 1973 | 2 | 710 | 25.84 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Martin Nyberg | 1971 | 1 | 700 | 25.96 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Lars Pettersson | 1974 | 691 | 26.08 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Martin Andersson | 1970 | 681 | 26.20 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
9 | Stefan Andersson | 1970 | 676 | 26.27 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
10 | Jonas Aneheim | 1971 | 652 | 26.58 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Magnus Frölander | 1972 | 637 | 26.80 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Pierre Leander | 1973 | 618 | 27.06 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
13 | Lennart Norrby | 1970 | 602 | 27.31 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
14 | Niklas Bruhn | 1971 | 598 | 27.36 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
15 | Michael Atkinson | 1970 | 561 | 27.96 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
16 | Fredrik Hellberg | 1973 | 513 | 28.80 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
17 | Örjan Olsson | 1972 | 510 | 28.86 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
18 | Nicklas Täck | 1973 | 498 | 29.08 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
19 | Stefan Norman | 1970 | 498 | 29.09 | ||||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
20 | Ryan Provencher | 1974 | 496 | 29.12 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
21 | Michael Lundin | 1974 | 482 | 29.40 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
22 | Ola Wallberg | 1972 | 453 | 30.01 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
23 | Magnus Rodin | 1973 | 438 | 30.36 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
24 | Peder Larsson | 1972 | 425 | 30.66 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 624 | 25.19 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Johan Backlund | 1975 | 5 | 613 | 25.34 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Rikard Täpp | 1979 | 4 | 590 | 25.67 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Rasmus Renglin | 1979 | 3 | 560 | 26.12 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
5 | Daniel Wramfors | 1978 | 2 | 552 | 26.24 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
6 | Magnús Konrádsson | 1975 | 1 | 534 | 26.53 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 517 | 26.81 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Börje Lehrman | 1976 | 509 | 26.96 | ||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
9 | Martijn Caarls | 1976 | 454 | 28.00 | ||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
10 | Tobias Brännlund | 1978 | 413 | 28.90 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Tommie Nilsson | 1978 | 408 | 29.02 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
12 | Apostolos Theos | 1978 | 406 | 29.07 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
13 | Jesper Olsson | 1975 | 329 | 31.17 | ||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
14 | Carl Magnus Helin | 1976 | 309 | 31.84 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Peter Edvardsson | 1981 | 7 | 795 | 23.72 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mikael Gerlach | 1984 | 5 | 719 | 24.53 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Martin Harlenbäck | 1983 | 4 | 682 | 24.97 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
4 | Magnus Rölin | 1984 | 3 | 632 | 25.60 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Robert Grynner | 1983 | 2 | 602 | 26.03 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Björn Sievert | 1984 | 1 | 499 | 27.70 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
7 | Erland Ekheden | 1982 | 484 | 27.98 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | David Lindahl | 1982 | 469 | 28.28 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
9 | Erik Sjöstrand | 1984 | 383 | 30.25 | ||||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
10 | Lukas Bergliden | 1983 | 359 | 30.92 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | William van Beek | 1982 | 329 | 31.81 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
12 | Martin Lindvall | 1981 | 321 | 32.10 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Mark Åström-Karlsson | 1987 | 7 | 767 | 24.12 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Redir Ajiul | 1988 | 5 | 702 | 24.84 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Joakim Sandberg | 1987 | 4 | 643 | 25.57 | |||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
4 | Peter Ingemansson | 1985 | 3 | 579 | 26.48 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
5 | Gustaf Toll | 1985 | 2 | 564 | 26.72 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
6 | Kim Grimberg | 1986 | 1 | 556 | 26.85 | |||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
7 | Erik Smiding | 1988 | 546 | 27.00 | ||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
8 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 536 | 27.18 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
9 | Martin Brattmyr | 1988 | 535 | 27.19 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
10 | Johan Nykvist | 1986 | 501 | 27.79 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
11 | Jonatan Bejmar | 1987 | 474 | 28.30 | ||||||
Ösmo Simsällskap | ||||||||||
12 | Benjamin Chardon | 1985 | 237 | 35.66 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 25.19 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Henrik Dahlin | 1992 | 25.47 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Johan Ivarsson | 1990 | 25.86 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Oskar Holmgren | 1994 | 26.02 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Daniel Pettersson | 1991 | 27.51 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
6 | Patrik Pettersson | 1993 | 27.93 | |||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
7 | Christian Sjölin | 1990 | 28.41 | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
8 | Peter Lundberg | 1991 | 29.67 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 09:31 |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 09:48 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 721 | 47.06 | 1:38.91 | NR | ||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
2 | Harriet Bure | 1946 | 509 | 51.82 | 1:51.06 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 728 | 45.12 | 1:36.07 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 460 | 53.90 | 1:51.92 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Caroline Magnusson | 1956 | 461 | 47.02 | 1:41.52 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 7 | 720 | 40.56 | 1:23.92 | SR | |||
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Marie Hansson | 1964 | 5 | 665 | 40.41 | 1:26.17 | SR | |||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
3 | Annika Åström | 1963 | 4 | 630 | 41.85 | 1:27.70 | ||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
4 | Lillie Larsson | 1961 | 3 | 572 | 41.10 | 1:30.61 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Anne Sundell | 1960 | 2 | 568 | 42.33 | 1:30.79 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
6 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 1 | 515 | 44.31 | 1:33.83 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Ingrid Litborn | 1962 | 309 | 52.72 | 1:51.20 | |||||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
8 | Margit Svenson | 1961 | 288 | 54.20 | 1:53.90 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Hammar | 1968 | 7 | 949 | 35.13 | 1:13.90 | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
2 | Maria Gustafsson | 1967 | 5 | 711 | 38.86 | 1:21.37 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Annica Åberg | 1966 | 4 | 595 | 41.94 | 1:26.36 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Katarina Hallerstedt | 1966 | 3 | 551 | 41.44 | 1:28.56 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Gunilla Höög | 1968 | 2 | 500 | 42.66 | 1:31.46 | ||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
6 | Monika Larsson | 1968 | 1 | 384 | 48.25 | 1:39.92 | ||||
Eskilstuna Simsällskap | ||||||||||
7 | Helena Bockner | 1968 | 332 | 51.06 | 1:44.89 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 615 | 39.36 | 1:22.93 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Anna Långström | 1973 | 521 | 41.12 | 1:27.65 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Linda Fleck | 1976 | 4 | 513 | 40.96 | 1:26.43 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
2 | Erika Luthman | 1976 | 3 | 501 | 41.41 | 1:27.10 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 2 | 472 | 42.48 | 1:28.83 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Martina Löfstrand | 1976 | 1 | 464 | 41.52 | 1:29.38 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hanna Wengrud | 1984 | 619 | 36.89 | 1:18.57 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Fanny D Lillieström | 1989 | 5 | 885 | 34.37 | 1:12.26 | SR | |||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Josefin Wede | 1987 | 4 | 742 | 35.92 | 1:16.63 | ||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Carolina Nordin | 1987 | 3 | 716 | 36.08 | 1:17.52 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Ida Kjos | 1988 | 2 | 590 | 38.70 | 1:22.71 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Veronica Johansson | 1987 | 1 | 524 | 39.95 | 1:26.03 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Saga Berntson | 1994 | 37.68 | 1:19.67 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lovisa Nyman | 1994 | 38.14 | 1:21.59 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Jessica Åhlund | 1991 | 42.64 | 1:29.07 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 09:48 |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 10:10 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Otterberg | 1938 | 554 | 48.91 | 1:45.61 | SR | ||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
2 | Erik Forslund | 1937 | 450 | 51.27 | 1:53.15 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | 3 | 701 | 44.25 | 1:31.64 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Olof Burebo | 1944 | 2 | 591 | 44.64 | 1:36.98 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Ulf Brangefält | 1942 | 1 | 588 | 45.23 | 1:37.17 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 811 | 37.92 | 1:21.32 | NR | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | René Tour | 1954 | 3 | 651 | 38.18 | 1:21.99 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Stigbjörn Åman | 1953 | 2 | 536 | 40.69 | 1:27.47 | ||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
3 | Kjell Westin | 1954 | 1 | 496 | 42.46 | 1:29.74 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Eric Sjöström | 1959 | 7 | 599 | 37.52 | 1:20.82 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Ulf Hedin | 1958 | 5 | 536 | 40.16 | 1:23.86 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Mats Örth | 1955 | 4 | 535 | 39.42 | 1:23.92 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
4 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 3 | 487 | 41.16 | 1:26.55 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Stefan Andersson | 1955 | 2 | 441 | 42.62 | 1:29.44 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
6 | Claes Holmén | 1959 | 1 | 418 | 42.33 | 1:31.09 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
7 | Håkan Blonde | 1958 | 332 | 46.59 | 1:38.38 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Mats Gunnarsson | 1959 | 330 | 47.23 | 1:38.50 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Rikard Unelius | 1958 | DNS | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Håkan Persson | 1963 | 7 | 747 | 33.24 | 1:11.10 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Hans Palmqvist | 1962 | 5 | 616 | 35.81 | 1:15.85 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Mikael Sirenius | 1963 | 4 | 564 | 36.16 | 1:18.09 | ||||
Alingsås SLS | ||||||||||
4 | Michael Macdonald | 1962 | 3 | 545 | 37.18 | 1:18.99 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
5 | Lars Hennert | 1961 | 2 | 538 | 36.98 | 1:19.31 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Göran Fält | 1963 | 1 | 534 | 38.02 | 1:19.55 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
7 | Fredrik Månsson | 1962 | 532 | 37.07 | 1:19.64 | |||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
8 | Lars Bruksås | 1964 | 516 | 38.95 | 1:20.45 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Jan Anders Olsson | 1964 | 451 | 37.98 | 1:24.14 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
10 | Jan Andersson | 1962 | 345 | 43.22 | 1:31.94 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
11 | Peter Karlsson | 1963 | 256 | 46.73 | 1:41.52 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
- | Igor Lishajko | 1963 | DNS | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mats Rubertson | 1967 | 5 | 643 | 35.24 | 1:14.59 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Per Sundström | 1968 | 4 | 629 | 36.12 | 1:15.13 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Mattson | 1968 | 3 | 510 | 37.42 | 1:20.57 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
4 | Tomas Wiiand | 1968 | 2 | 475 | 38.80 | 1:22.48 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Lars Sundermeyer | 1965 | 1 | 351 | 41.37 | 1:31.26 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Per Svanberg | 1971 | 7 | 770 | 31.55 | 1:07.03 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Jan Björk | 1973 | 5 | 599 | 33.68 | 1:12.86 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Jesper Hedblom | 1972 | 4 | 557 | 35.31 | 1:14.67 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Niklas Elison | 1971 | 3 | 511 | 35.29 | 1:16.81 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Ryan Provencher | 1974 | 2 | 509 | 35.70 | 1:16.92 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Marcus Olsson | 1973 | 1 | 500 | 32.62 | 1:17.36 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Rickard Broddvall | 1973 | 434 | 38.16 | 1:21.10 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
8 | Romain Haettel | 1970 | 421 | 38.01 | 1:21.97 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
9 | Olof Andersson | 1971 | 325 | 42.47 | 1:29.34 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Staffan Tell | 1979 | 5 | 722 | 32.66 | 1:08.17 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Magnús Konrádsson | 1975 | 4 | 678 | 32.38 | 1:09.62 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Rikard Täpp | 1979 | 3 | 582 | 34.10 | 1:13.27 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Adrian Bengtson | 1976 | 2 | 478 | 36.32 | 1:18.21 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Apostolos Theos | 1978 | 1 | 417 | 37.90 | 1:21.86 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Christoffer Andersson | 1980 | 689 | 32.18 | 1:08.72 | |||||
Eskilstuna Simsällskap | ||||||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Niklas Tour | 1989 | 3 | 871 | 28.94 | 1:01.99 | ER | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Andreas Edlund | 1989 | 2 | 692 | 31.38 | 1:06.91 | ||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
3 | Marcus Pellfolk | 1986 | 1 | 533 | 33.59 | 1:12.99 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 10:10 |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 10:57 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kerstin Gjöres | 1927 | 789 | 1:01.08 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 3 | 856 | 37.46 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Bitte Axling | 1946 | 2 | 696 | 40.13 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Ulla Öhman | 1948 | 1 | 506 | 44.63 | |||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Solveig Luckhurst | 1950 | 256 | 51.97 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 251 | 52.33 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 4 | 701 | 36.71 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Pia Strandh | 1958 | 3 | 644 | 37.76 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 2 | 543 | 39.96 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
4 | Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 1 | 473 | 41.86 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 4 | 774 | 33.30 | NR | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Anne Mannela | 1963 | 3 | 682 | 34.74 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Annika Svanberg | 1962 | 2 | 555 | 37.19 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
4 | Kicki Molin | 1964 | 1 | 483 | 38.95 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Hammar | 1968 | 7 | 859 | 31.88 | NR | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
2 | Anette Philipsson | 1965 | 5 | 773 | 33.02 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Ulrika Balslev | 1966 | 4 | 570 | 36.55 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Annette Andersson | 1969 | 3 | 556 | 36.86 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Camilla Thuné | 1967 | 2 | 496 | 38.29 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Marie Jernberg | 1969 | 1 | 483 | 38.62 | |||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
7 | Mari Ekelund | 1967 | 428 | 40.21 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
8 | Inger Eriksson | 1967 | 366 | 42.36 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Thuné | 1972 | 7 | 746 | 33.03 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Marie Lindman | 1973 | 5 | 619 | 35.15 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 4 | 615 | 35.23 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Anna-Carin Nordin | 1970 | 3 | 520 | 37.24 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Cecilia Jönsson | 1974 | 2 | 503 | 37.65 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
6 | Maria Lövberg | 1973 | 1 | 497 | 37.81 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
7 | Marianne Steen | 1974 | 474 | 38.41 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
8 | Karin Axelsson | 1970 | 473 | 38.43 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
9 | Lisa Reda | 1972 | 445 | 39.22 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Liselotte Lindgren | 1971 | 431 | 39.65 | ||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
11 | Malin Hazard | 1970 | 306 | 44.44 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Erika Nilsson | 1971 | 156 | 55.60 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Larsson | 1979 | 4 | 464 | 36.32 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
2 | Anna Granberg | 1978 | 3 | 431 | 37.24 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
3 | Maria Johansson | 1979 | 2 | 412 | 37.78 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Ulrika Westerberg | 1977 | DSQ | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Hanna Wengrud | 1984 | 5 | 569 | 33.09 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
2 | Carina Hertz | 1983 | 4 | 471 | 35.23 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Caroline Petersson | 1981 | 3 | 450 | 35.79 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
4 | Ella Wessén | 1982 | 2 | 341 | 39.24 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Jennie Turunen | 1981 | 1 | 179 | 48.67 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Katarina Tour | 1987 | 5 | 806 | 30.94 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Helena Ekdahl | 1985 | 4 | 603 | 34.08 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Jennie Karlsson | 1987 | 3 | 478 | 36.81 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Astrid Rosén | 1989 | 2 | 447 | 37.65 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Hedvig Lestander | 1988 | DSQ | |||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Ronja Nilsson | 1993 | 30.81 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lovisa Nyman | 1994 | 34.05 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Saga Berntson | 1994 | 34.82 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Johanna Blommé | 1993 | 35.72 | |||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
5 | Irma Pasztor | 1992 | 38.57 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 10:57 |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 11:16 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 234 | 1:05.83 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
- | Kristian König | 1932 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 3 | 662 | 40.74 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Lars Edstedt | 1936 | 2 | 425 | 47.21 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Olof Söderqvist | 1937 | 1 | 277 | 54.46 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Christian Tollstoy | 1943 | 3 | 521 | 41.63 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
2 | Matthias Kroner | 1943 | 2 | 442 | 43.96 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Bengt Furberg | 1941 | 1 | 366 | 46.83 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Glen Bengtsson | 1949 | 644 | 35.12 | ||||||
Bergen og Omegn Masters | ||||||||||
2 | Kjell Hanserius | 1947 | 4 | 627 | 35.43 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 3 | 588 | 36.20 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Rolf Tegeback | 1948 | 2 | 559 | 36.81 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Kaj Gorosch | 1948 | 1 | 314 | 44.62 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
- | Lars Ekdahl | 1954 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Veikko Mattola | 1956 | 3 | 666 | 33.21 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Claes Holmén | 1959 | 2 | 454 | 37.74 | |||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
3 | Jan Pettersson | 1959 | 1 | 450 | 37.83 | |||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lennart Mentor | 1960 | 7 | 592 | 32.57 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Rolf Gustafsson | 1960 | 5 | 585 | 32.71 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Anders Haglund | 1961 | 4 | 584 | 32.73 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Per Gustafsson | 1964 | 3 | 561 | 33.16 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Lars Hennert | 1961 | 2 | 460 | 35.44 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Björn Sidenhjärta | 1963 | 1 | 297 | 40.99 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Hans Fredin | 1966 | 7 | 640 | 31.34 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Lars Sandberg | 1965 | 5 | 634 | 31.44 | |||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
3 | Christer Granström | 1965 | 4 | 628 | 31.54 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Kaj Nilsson | 1968 | 3 | 628 | 31.55 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Jari Dahl | 1968 | 2 | 605 | 31.93 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Mats Norlin | 1965 | 1 | 598 | 32.06 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Krister Sikström | 1965 | 569 | 32.60 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | John Iggström | 1966 | 516 | 33.67 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Peter Håkansson | 1965 | 362 | 37.90 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
10 | Ulf Eriksson | 1965 | 182 | 47.63 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Lönnberg | 1972 | 7 | 885 | 26.59 | ER | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mikael Lennehag | 1974 | 5 | 673 | 29.13 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Arvid Bruhn | 1974 | 4 | 621 | 29.92 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
4 | Peter Pärlklo | 1971 | 3 | 608 | 30.13 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Lars Pettersson | 1974 | 2 | 503 | 32.09 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Martin Nyberg | 1971 | 1 | 428 | 33.86 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
7 | Örjan Olsson | 1972 | 383 | 35.14 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
8 | Ryan Provencher | 1974 | 369 | 35.59 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
9 | Nicklas Täck | 1973 | 356 | 36.01 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Magnús Konrádsson | 1975 | 3 | 639 | 29.86 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Martijn Caarls | 1976 | 2 | 463 | 33.23 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Apostolos Theos | 1978 | 1 | 307 | 38.09 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Martin Harlenbäck | 1983 | 7 | 679 | 28.22 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Magnus Rölin | 1984 | 5 | 424 | 33.01 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | David Lindahl | 1982 | 4 | 385 | 34.08 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Björn Sievert | 1984 | 3 | 320 | 36.24 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
5 | Martin Lindvall | 1981 | 2 | 286 | 37.65 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | William van Beek | 1982 | 1 | 238 | 40.00 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Martin Brattmyr | 1988 | 4 | 548 | 29.99 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
2 | Erik Smiding | 1988 | 3 | 427 | 32.58 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
3 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 2 | 427 | 32.59 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
- | Benjamin Chardon | 1985 | DSQ | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 28.06 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Henrik Dahlin | 1992 | 29.82 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Oskar Holmgren | 1994 | 30.72 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
4 | Patrik Pettersson | 1993 | 32.49 | |||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
5 | Daniel Pettersson | 1991 | 32.89 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
6 | Peter Lundberg | 1991 | 38.15 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Christian Sjölin | 1990 | DSQ | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 11:16 |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 11:27 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 5 | 780 | 34.63 | 1:12.69 | NR | |||
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 4 | 704 | 34.44 | 1:15.21 | NR | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Annika Åström | 1963 | 3 | 645 | 37.12 | 1:17.45 | ||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
4 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 2 | 518 | 36.07 | 1:23.32 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Anne Sundell | 1960 | 1 | 469 | 38.16 | 1:26.13 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Möller | 1965 | 443 | 38.22 | 1:23.22 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
2 | Katarina Hallerstedt | 1966 | 441 | 39.24 | 1:23.38 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Cecilia Landin | 1972 | 7 | 688 | 31.47 | 1:09.88 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
2 | Åsa Vikander | 1970 | 5 | 615 | 33.31 | 1:12.55 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 4 | 557 | 34.92 | 1:14.95 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
4 | Anna-Carin Nordin | 1970 | 3 | 496 | 37.59 | 1:17.93 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Annika Ericsson | 1974 | 2 | 394 | 38.64 | 1:24.16 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Sofi Cyréus | 1971 | DSQ | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 491 | 37.34 | 1:19.45 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Therese Hammarberg | 1977 | 371 | 39.78 | 1:27.22 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Matilda Isaksson | 1983 | 5 | 551 | 32.79 | 1:13.29 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
2 | Carina Hertz | 1983 | 4 | 499 | 34.84 | 1:15.78 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Maria Funk | 1981 | 3 | 429 | 36.36 | 1:19.69 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Olga Kosovskaya | 1982 | 2 | 426 | 36.72 | 1:19.84 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Malgorzata Sikora | 1983 | 1 | 259 | 41.07 | 1:34.27 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Isabella Manzoni | 1987 | 7 | 761 | 31.10 | 1:05.90 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Josefin Wede | 1987 | 5 | 688 | 31.48 | 1:08.16 | ||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Therese Mattsson | 1985 | 4 | 643 | 31.79 | 1:09.72 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Jonna Meerits | 1986 | 3 | 536 | 33.72 | 1:14.07 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Sofie Pettersson | 1988 | 2 | 521 | 34.81 | 1:14.75 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Tove Brickner | 1985 | 2 | 521 | 34.98 | 1:14.75 | ||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
7 | Hlin Sundberg | 1988 | 505 | 34.49 | 1:15.56 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 33.55 | 1:11.28 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Saga Berntson | 1994 | 34.46 | 1:14.04 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Marie Håkansson | 1992 | DSQ | |||||||
Uddevalla Sim | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 11:27 |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 11:42 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | 3 | 521 | 36.70 | 1:21.87 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | 2 | 398 | 41.68 | 1:29.52 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
- | Eric Brandelius | 1949 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 778 | 31.97 | 1:09.20 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | David Schardt | 1959 | 7 | 659 | 31.77 | 1:08.70 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Henrik Bodén | 1959 | 5 | 607 | 33.13 | 1:10.62 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 4 | 461 | 35.36 | 1:17.40 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Anders Engstrand | 1958 | 3 | 454 | 36.26 | 1:17.77 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
5 | Jörgen Danielsson | 1958 | 2 | 279 | 40.17 | 1:31.42 | ||||
Malungs Simsällskap | ||||||||||
- | Mats Dänsel | 1957 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 7 | 774 | 29.69 | 1:02.38 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Jan Westrup | 1960 | 5 | 589 | 31.23 | 1:08.33 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
3 | Rolf Gustafsson | 1960 | 4 | 545 | 32.84 | 1:10.13 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Dan Larsson | 1961 | 3 | 544 | 33.59 | 1:10.17 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Lennart Mentor | 1960 | 2 | 518 | 32.63 | 1:11.33 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
6 | Göran Fält | 1963 | 1 | 476 | 34.61 | 1:13.35 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ola Söderberg | 1966 | 7 | 653 | 31.76 | 1:05.44 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Torbjörn Gärdefors | 1965 | 5 | 619 | 31.31 | 1:06.60 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Per Sundström | 1968 | 4 | 594 | 31.10 | 1:07.52 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Jonas Järnö | 1968 | 3 | 578 | 31.38 | 1:08.13 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Christer Granström | 1965 | 2 | 562 | 31.71 | 1:08.80 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Mats J Larsson | 1965 | 1 | 544 | 31.54 | 1:09.54 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
7 | Lars Mattson | 1968 | 478 | 33.40 | 1:12.60 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
8 | Per Norstroem | 1965 | 403 | 35.05 | 1:16.87 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lars Frölander | 1974 | 7 | 1101 | 25.10 | 53.81 | WR | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Håkan Agnell | 1970 | 5 | 671 | 29.55 | 1:03.47 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Jonas Aneheim | 1971 | 4 | 531 | 30.96 | 1:08.60 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Nicklas Täck | 1973 | 3 | 423 | 31.95 | 1:13.98 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Ryan Provencher | 1974 | 2 | 422 | 33.35 | 1:14.07 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
- | Andreas Taflin | 1973 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 770 | 27.26 | 59.21 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Johan Backlund | 1975 | 5 | 672 | 28.57 | 1:01.93 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Rasmus Renglin | 1979 | 4 | 657 | 28.56 | 1:02.41 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
4 | Daniel Wramfors | 1978 | 3 | 570 | 30.11 | 1:05.44 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Adrian Bengtson | 1976 | 2 | 504 | 31.49 | 1:08.19 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Apostolos Theos | 1978 | 1 | 468 | 32.97 | 1:09.87 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Tommie Nilsson | 1978 | 440 | 33.63 | 1:11.31 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Carl Magnus Helin | 1976 | 275 | 37.21 | 1:23.42 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Martin Lindvall | 1981 | 323 | 36.20 | 1:16.65 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 765 | 27.15 | 57.34 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Gustaf Toll | 1985 | 561 | 29.72 | 1:03.58 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Peter Lundberg | 1991 | 38.01 | 1:27.52 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 11:42 |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 12:36 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Smed Engineering |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Mix [280] | 280 | 2:52.09 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Rolf Friberg | 1937 | 45.08 | 45.08 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 46.49 | 1:31.57 | |||||||
Kristian König | 1932 | 4.67 | 1:36.24 | |||||||
Helena Bockner | 1968 | 1:15.85 | 2:52.09 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Smed Engineering |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Polisen Mix [240] | 240 | 4 | 2:12.27 | ||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 32.53 | 32.53 | |||||||
Anne Sundell | 1960 | 31.30 | 1:03.83 | |||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 34.66 | 1:38.49 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 33.78 | 2:12.27 | |||||||
2 | Hellas SK Mix [240] | 240 | 2 | 2:12.90 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 31.71 | 31.71 | |||||||
Reija Reini | 1958 | 34.18 | 1:05.89 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 29.27 | 1:35.16 | |||||||
Solveig Luckhurst | 1950 | 37.74 | 2:12.90 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Smed Engineering |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Mix [200] 1 | 200 | 14 | 1:50.90 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 29.43 | 29.43 | |||||||
Annette Bloom | 1965 | 29.06 | 58.49 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 26.87 | 1:25.36 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.54 | 1:50.90 | |||||||
2 | Täby Mixed 200 Lag 1 | 200 | 10 | 1:53.49 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 26.62 | 26.62 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 32.02 | 58.64 | |||||||
Dan Anderberg | 1967 | 25.39 | 1:24.03 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.46 | 1:53.49 | |||||||
3 | Sundsvall Mix [200] | 200 | 8 | 1:57.10 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Per Matsson | 1962 | 27.94 | 27.94 | |||||||
Lars Bruksås | 1964 | 27.54 | 55.48 | |||||||
Helena Wallner | 1965 | 32.15 | 1:27.63 | |||||||
Anne Mannela | 1963 | 29.47 | 1:57.10 | |||||||
4 | Danderyd Mix [200] | 200 | 6 | 1:58.72 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gustaf Toll | 1985 | 26.67 | 26.67 | |||||||
Bitte Axling | 1946 | 33.09 | 59.76 | |||||||
Anders Engstrand | 1958 | 30.94 | 1:30.70 | |||||||
Maria Gustafsson | 1967 | 28.02 | 1:58.72 | |||||||
5 | SK Neptun Mix [200] 2 | 200 | 4 | 2:00.79 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Niklas Elison | 1971 | 27.45 | 27.45 | |||||||
Pia Strandh | 1958 | 33.35 | 1:00.80 | |||||||
Jeanette Rubertson | 1966 | 32.54 | 1:33.34 | |||||||
David Schardt | 1959 | 27.45 | 2:00.79 | |||||||
6 | Sundsvall Mix 2 [200] | 200 | 2 | 2:02.32 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 29.23 | 29.23 | |||||||
Hans Bergqvist | 1961 | 26.88 | 56.11 | |||||||
Annika Edin | 1975 | 31.14 | 1:27.25 | |||||||
Susanne Norvell | 1970 | 35.07 | 2:02.32 | |||||||
7 | Täby Mixed 200 Lag 2 | 200 | 2:09.84 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 27.06 | 27.06 | |||||||
Carin Saracco | 1966 | 41.46 | 1:08.52 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 26.22 | 1:34.74 | |||||||
Anette Aronsson | 1964 | 35.10 | 2:09.84 | |||||||
8 | Västerås Mix [200] | 200 | 2:10.49 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gunilla Siljebäck | 1960 | 30.63 | 30.63 | |||||||
Lars Ekdahl | 1954 | 31.98 | 1:02.61 | |||||||
Anna Blomster | 1967 | 31.75 | 1:34.36 | |||||||
Peter Karlsson | 1963 | 36.13 | 2:10.49 | |||||||
9 | Södertälje SS D200-239 M1 | 200 | 2:13.52 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Jan Blomgren | 1950 | 31.26 | 31.26 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 29.34 | 1:00.60 | |||||||
Marie Sveronius | 1966 | 43.50 | 1:44.10 | |||||||
Per Norstroem | 1965 | 29.42 | 2:13.52 | |||||||
10 | Umeå SS Mix [200] | 200 | 2:18.31 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 33.41 | 33.41 | |||||||
Adrian Bengtson | 1976 | 28.58 | 1:01.99 | |||||||
Inger Eriksson | 1967 | 34.79 | 1:36.78 | |||||||
Lars Edstedt | 1936 | 41.53 | 2:18.31 | |||||||
11 | Danderyd 2 Mix [200] | 200 | 2:30.29 | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Richard Livijn | 1964 | 31.58 | 31.58 | |||||||
Marie Crisp | 1949 | 46.62 | 1:18.20 | |||||||
Ann-Marie Näslund | 1962 | 38.65 | 1:56.85 | |||||||
Lars Reuterskiöld | 1963 | 33.44 | 2:30.29 | |||||||
- | Täby Mixed 200 Lag 3 | 200 | DSQ | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Caroline Magnusson | 1956 | 36.89 | 36.89 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Smed Engineering |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lass Mix [160] A | 160 | 14 | 1:45.18 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Isabella Manzoni | 1987 | 27.93 | 27.93 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 28.02 | 55.95 | |||||||
Lars Frölander | 1974 | 22.35 | 1:18.30 | |||||||
Anette Philipsson | 1965 | 26.88 | 1:45.18 | |||||||
2 | Sundsvalls SS 1 Mix | 160 | 10 | 1:46.97 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Johan Backlund | 1975 | 25.02 | 25.02 | |||||||
Rikard Täpp | 1979 | 24.70 | 49.72 | |||||||
Maria Norberg | 1963 | 27.48 | 1:17.20 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 29.77 | 1:46.97 | |||||||
3 | SK Neptun Mix [160] 1 | 160 | 8 | 1:48.81 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Åsa Vikander | 1970 | 29.89 | 29.89 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 30.70 | 1:00.59 | |||||||
Håkan Agnell | 1970 | 25.14 | 1:25.73 | |||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 23.08 | 1:48.81 | |||||||
4 | SK Neptun Mix [160] 2 | 160 | 6 | 1:51.65 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 24.78 | 24.78 | |||||||
Andreas Taflin | 1973 | 24.74 | 49.52 | |||||||
Marie Lindman | 1973 | 30.67 | 1:20.19 | |||||||
Lisa Reda | 1972 | 31.46 | 1:51.65 | |||||||
5 | Varberg Mix 160 | 160 | 4 | 1:51.89 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Ulrika Balslev | 1966 | 30.14 | 30.14 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 29.39 | 59.53 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 26.86 | 1:26.39 | |||||||
Martin Andersson | 1970 | 25.50 | 1:51.89 | |||||||
6 | Täby Mixed 160 Lag 1 | 160 | 2 | 1:52.78 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Anders Forsberg | 1977 | 26.01 | 26.01 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 29.92 | 55.93 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 24.84 | 1:20.77 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 32.01 | 1:52.78 | |||||||
7 | Sundsvalls Simsällskap | 160 | 1:56.41 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Per Sundström | 1968 | 27.27 | 27.27 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 25.37 | 52.64 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 31.15 | 1:23.79 | |||||||
Cecilia Geijer | 1980 | 32.62 | 1:56.41 | |||||||
8 | Lag 1 SK Lödde Mix | 160 | 1:56.62 | |||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Cecilia Landin | 1972 | 29.17 | 29.17 | |||||||
Mari Ekelund | 1967 | 31.26 | 1:00.43 | |||||||
Jan Anders Olsson | 1964 | 29.55 | 1:29.98 | |||||||
André Ahlfors-Dahl | 1986 | 26.64 | 1:56.62 | |||||||
9 | Umeå SS Mix [160] Lag 6 | 160 | 1:56.85 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 32.44 | 32.44 | |||||||
Jonas Hallgren | 1964 | 26.50 | 58.94 | |||||||
Erika Luthman | 1976 | 32.52 | 1:31.46 | |||||||
Magnus Rölin | 1984 | 25.39 | 1:56.85 | |||||||
10 | Lidingö SK Mix [160] | 160 | 1:59.78 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Igor Lishajko | 1963 | 28.12 | 28.12 | |||||||
Annette Andersson | 1969 | 30.74 | 58.86 | |||||||
Eric Sjöström | 1959 | 29.07 | 1:27.93 | |||||||
Anna-Carin Nordin | 1970 | 31.85 | 1:59.78 | |||||||
11 | Väsby SS Lag 1 | 160 | 2:01.41 | |||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Tomas Wiiand | 1968 | 29.69 | 29.69 | |||||||
Marianne Steen | 1974 | 30.56 | 1:00.25 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 30.63 | 1:30.88 | |||||||
Kenneth Arvidsson | 1959 | 30.53 | 2:01.41 | |||||||
12 | Skuru Lag 1 Mixed | 160 | 2:02.54 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Tomas Hägg | 1964 | 28.71 | 28.71 | |||||||
Martina Löfstrand | 1976 | 33.13 | 1:01.84 | |||||||
Johan Nykvist | 1986 | 28.14 | 1:29.98 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 32.56 | 2:02.54 | |||||||
13 | Ösa Mix [160] | 160 | 2:02.67 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Patrik Noll | 1980 | 28.88 | 28.88 | |||||||
Ola Jensen | 1965 | 31.13 | 1:00.01 | |||||||
Jenny Cederlind | 1977 | 33.51 | 1:33.52 | |||||||
Marika Rohlin | 1966 | 29.15 | 2:02.67 | |||||||
14 | Södertörn Mix [160] | 160 | 2:04.26 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 32.52 | 32.52 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 29.19 | 1:01.71 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 29.04 | 1:30.75 | |||||||
Helena Hillerström | 1980 | 33.51 | 2:04.26 | |||||||
15 | Bollnäs SS Mix Lag 1C | 160 | 2:05.43 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Ola Wallberg | 1972 | 30.34 | 30.34 | |||||||
Gunilla Höög | 1968 | 31.72 | 1:02.06 | |||||||
Michael Brinkenstierna | 1967 | 28.90 | 1:30.96 | |||||||
Karin Bergström | 1959 | 34.47 | 2:05.43 | |||||||
16 | Upsala S Mix [160] | 160 | 2:07.22 | |||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Jesper Olsson | 1975 | 30.72 | 30.72 | |||||||
Jan Mandahl | 1961 | 29.95 | 1:00.67 | |||||||
Lena Mandahl | 1965 | 33.21 | 1:33.88 | |||||||
Carina Andersson | 1975 | 33.34 | 2:07.22 | |||||||
17 | Nkk Mix [160] Lag 1 | 160 | 2:08.17 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Martin Nyberg | 1971 | 26.51 | 26.51 | |||||||
Malin Hazard | 1970 | 37.00 | 1:03.51 | |||||||
Mats Gunnarsson | 1959 | 32.85 | 1:36.36 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 31.81 | 2:08.17 | |||||||
18 | Skuru Lag 2 Mixed | 160 | 2:10.90 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats Sandahl | 1967 | 30.17 | 30.17 | |||||||
Annelie Carlström | 1969 | 36.61 | 1:06.78 | |||||||
Anna Möller | 1965 | 32.70 | 1:39.48 | |||||||
Lars Sundermeyer | 1965 | 31.42 | 2:10.90 | |||||||
19 | Bollnäs SS Mix Lag 2C | 160 | 2:19.65 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Magnus Rodin | 1973 | 30.42 | 30.42 | |||||||
Helena Åbom | 1968 | 41.22 | 1:11.64 | |||||||
Kalle Magnusson | 1960 | 30.24 | 1:41.88 | |||||||
Jenni Åkerman | 1969 | 37.77 | 2:19.65 | |||||||
20 | Nkk Mix [160] Lag 2 | 160 | 2:22.22 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Benjamin Chardon | 1985 | 35.69 | 35.69 | |||||||
Annika Hagström | 1982 | 33.68 | 1:09.37 | |||||||
Jan Andersson | 1962 | 32.84 | 1:42.21 | |||||||
Lena Johansson | 1954 | 40.01 | 2:22.22 | |||||||
- | Täby Mixed 160 Lag 2 | 160 | DSQ | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 31.22 | 31.22 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Smed Engineering |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Mix [120] | 120 | 14 | 1:47.36 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Joakim Dahl | 1976 | 24.78 | 24.78 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 28.80 | 53.58 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 29.27 | 1:22.85 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 24.51 | 1:47.36 | |||||||
2 | Södertörn Mix [120] | 120 | 10 | 1:48.19 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 27.80 | 27.80 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 27.67 | 55.47 | |||||||
Susie Moonan | 1987 | 26.80 | 1:22.27 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 25.92 | 1:48.19 | |||||||
3 | SS04 Mix [120] Lag 2 | 120 | 8 | 1:48.94 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 24.02 | 24.02 | |||||||
Stina Mittermaier | 1988 | 29.27 | 53.29 | |||||||
Karin Axelsson | 1970 | 30.02 | 1:23.31 | |||||||
Lars Pettersson | 1974 | 25.63 | 1:48.94 | |||||||
4 | Sundsvall Mix [120] | 120 | 6 | 1:50.95 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Stefan Andersson | 1970 | 26.29 | 26.29 | |||||||
Mikael Gerlach | 1984 | 24.00 | 50.29 | |||||||
Veronica Johansson | 1987 | 31.49 | 1:21.78 | |||||||
Mari Sorvari | 1988 | 29.17 | 1:50.95 | |||||||
5 | Iksu Mix 1 [120] | 120 | 4 | 1:52.00 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Hedvig Lestander | 1988 | 29.09 | 29.09 | |||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 26.77 | 55.86 | |||||||
Matilda Isaksson | 1983 | 28.47 | 1:24.33 | |||||||
Örjan Olsson | 1972 | 27.67 | 1:52.00 | |||||||
6 | Lidingö SK Mix [120] | 120 | 2 | 1:54.31 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Pierre Leander | 1973 | 26.96 | 26.96 | |||||||
Hlin Sundberg | 1988 | 30.03 | 56.99 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 26.97 | 1:23.96 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 30.35 | 1:54.31 | |||||||
7 | Lass Mix [120] | 120 | 1:55.68 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Maria Funk | 1981 | 30.04 | 30.04 | |||||||
David Lindahl | 1982 | 27.89 | 57.93 | |||||||
Dan Larsson | 1961 | 28.19 | 1:26.12 | |||||||
Sofie Pettersson | 1988 | 29.56 | 1:55.68 | |||||||
8 | Umeå SS Mix [120] | 120 | 1:59.75 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Astrid Rosén | 1989 | 32.36 | 32.36 | |||||||
Maria Johansson | 1979 | 32.28 | 1:04.64 | |||||||
Jonas Järnö | 1968 | 28.14 | 1:32.78 | |||||||
Christer Granström | 1965 | 26.97 | 1:59.75 | |||||||
9 | SK Neptun Mix [120] | 120 | 2:12.23 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Lukas Bergliden | 1983 | 30.45 | 30.45 | |||||||
Michael Lundin | 1974 | 28.72 | 59.17 | |||||||
Josefine Sjöström | 1985 | 40.42 | 1:39.59 | |||||||
Sara Leonardsson | 1985 | 32.64 | 2:12.23 | |||||||
- | Skk Mix [120] Lag 1 | 120 | DSQ | |||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Magnus Frölander | 1972 | 26.79 | 26.79 | |||||||
- | Västerås Mix [120] Lag1 | 120 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 80 - 96 år |
Sponsor: Smed Engineering |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Umeå SS Premasters | 80 | 1:52.76 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Lovisa Nyman | 1994 | 29.46 | 29.46 | |||||||
Ronja Nilsson | 1993 | 28.69 | 58.15 | |||||||
Peter Lundberg | 1991 | 29.84 | 1:27.99 | |||||||
Magnus Edlund | 1991 | 24.77 | 1:52.76 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 12:36 |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 15:36 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ösa Mix [280] | 280 | 4 | 3:33.09 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 59.02 | 59.02 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 1:24.51 | 2:23.53 | |||||||
Ola Jensen | 1965 | 36.44 | 2:59.97 | |||||||
Lennart Larsson | 1949 | 33.12 | 3:33.09 | |||||||
2 | SK Neptun Mix [280] | 280 | 2 | 3:36.64 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ebba Wahlström | 1976 | 56.19 | 56.19 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 57.58 | 1:53.77 | |||||||
Kristian König | 1932 | 1:00.59 | 2:54.36 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 42.28 | 3:36.64 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Mix [240] | 240 | 6 | 2:27.13 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Pia Strandh | 1958 | 37.68 | 37.68 | |||||||
David Schardt | 1959 | 36.26 | 1:13.94 | |||||||
Gunilla Leinsköld | 1955 | 35.12 | 1:49.06 | |||||||
Hans Lindström | 1937 | 38.07 | 2:27.13 | |||||||
2 | Polisen Mix [240] | 240 | 4 | 2:35.67 | ||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 37.42 | 37.42 | |||||||
Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 42.68 | 1:20.10 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 39.56 | 1:59.66 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 36.01 | 2:35.67 | |||||||
3 | Hellas SK Mix [240] | 240 | 2 | 2:42.65 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 40.63 | 40.63 | |||||||
Reija Reini | 1958 | 46.16 | 1:26.79 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 36.20 | 2:02.99 | |||||||
Solveig Luckhurst | 1950 | 39.66 | 2:42.65 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Mix [200] 1 | 200 | 14 | 2:10.85 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Anders Haglund | 1961 | 33.63 | 33.63 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 39.02 | 1:12.65 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 28.95 | 1:41.60 | |||||||
Annette Bloom | 1965 | 29.25 | 2:10.85 | |||||||
2 | Täby Mixed 200 Lag 1 | 200 | 10 | 2:10.98 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Anders Forsberg | 1977 | 30.54 | 30.54 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 40.11 | 1:10.65 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 30.84 | 1:41.49 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.49 | 2:10.98 | |||||||
3 | Sundsvall Mix [200] | 200 | 8 | 2:13.03 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Anne Mannela | 1963 | 34.92 | 34.92 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 34.44 | 1:09.36 | |||||||
John Iggström | 1966 | 31.12 | 1:40.48 | |||||||
Helena Wallner | 1965 | 32.55 | 2:13.03 | |||||||
4 | SK Neptun Mix [200] 2 | 200 | 6 | 2:19.52 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Marie Lindman | 1973 | 35.56 | 35.56 | |||||||
Rikard Unelius | 1958 | 37.21 | 1:12.77 | |||||||
Anders Berlin | 1959 | 34.24 | 1:47.01 | |||||||
Jeanette Rubertson | 1966 | 32.51 | 2:19.52 | |||||||
5 | Sundsvall Mix 2 [200] | 200 | 4 | 2:24.49 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 36.54 | 36.54 | |||||||
Susanne Norvell | 1970 | 47.00 | 1:23.54 | |||||||
Hans Bergqvist | 1961 | 30.20 | 1:53.74 | |||||||
Annika Edin | 1975 | 30.75 | 2:24.49 | |||||||
6 | Skuru Lag 3 Mixed | 200 | 2 | 2:24.84 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Jonas Törnqvist | 1965 | 36.41 | 36.41 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 45.33 | 1:21.74 | |||||||
Mats J Larsson | 1965 | 30.52 | 1:52.26 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 32.58 | 2:24.84 | |||||||
7 | Södertälje SS D200-239 M1 | 200 | 2:26.46 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Veikko Mattola | 1956 | 33.28 | 33.28 | |||||||
Ulf Hedin | 1958 | 37.27 | 1:10.55 | |||||||
Sofi Cyréus | 1971 | 32.77 | 1:43.32 | |||||||
Marie Sveronius | 1966 | 43.14 | 2:26.46 | |||||||
8 | Täby Mixed 200 Lag 2 | 200 | 2:30.64 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Anette Aronsson | 1964 | 47.29 | 47.29 | |||||||
Hans Roosmark | 1971 | 32.47 | 1:19.76 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 33.53 | 1:53.29 | |||||||
Caroline Magnusson | 1956 | 37.35 | 2:30.64 | |||||||
9 | Umeå SS Mix [200] | 200 | 2:36.39 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Lars Edstedt | 1936 | 48.00 | 48.00 | |||||||
Jonas Järnö | 1968 | 37.05 | 1:25.05 | |||||||
Maria Johansson | 1979 | 35.90 | 2:00.95 | |||||||
Inger Eriksson | 1967 | 35.44 | 2:36.39 | |||||||
10 | Danderyd 2 Mix [200] | 200 | 2:56.73 | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Björn Sievert | 1984 | 36.48 | 36.48 | |||||||
Margit Svenson | 1961 | 52.76 | 1:29.24 | |||||||
Anders Engstrand | 1958 | 36.26 | 2:05.50 | |||||||
Marie Crisp | 1949 | 51.23 | 2:56.73 | |||||||
- | Danderyd Mix [200] | 200 | DSQ | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Bitte Axling | 1946 | 40.37 | 40.37 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sundsvalls SS 1 Mix | 160 | 14 | 2:01.16 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Maria Norberg | 1963 | 33.34 | 33.34 | |||||||
Rikard Täpp | 1979 | 32.03 | 1:05.37 | |||||||
Johan Backlund | 1975 | 26.44 | 1:31.81 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 29.35 | 2:01.16 | |||||||
2 | SK Neptun Mix [160] 1 | 160 | 10 | 2:01.87 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 26.81 | 26.81 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 32.85 | 59.66 | |||||||
Åsa Vikander | 1970 | 31.33 | 1:30.99 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 30.88 | 2:01.87 | |||||||
3 | SK Neptun Mix Tour [160] | 160 | 8 | 2:01.92 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Katarina Tour | 1987 | 30.13 | 30.13 | |||||||
Niklas Tour | 1989 | 27.18 | 57.31 | |||||||
Ylva Tour | 1959 | 34.80 | 1:32.11 | |||||||
René Tour | 1954 | 29.81 | 2:01.92 | |||||||
4 | Varberg Mix 160 | 160 | 6 | 2:05.55 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
Martin Andersson | 1970 | 31.96 | 31.96 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 33.34 | 1:05.30 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 31.13 | 1:36.43 | |||||||
Ulrika Balslev | 1966 | 29.12 | 2:05.55 | |||||||
5 | Lass Mix [160] A | 160 | 4 | 2:06.58 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Anette Philipsson | 1965 | 33.48 | 33.48 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 35.52 | 1:09.00 | |||||||
Isabella Manzoni | 1987 | 29.37 | 1:38.37 | |||||||
Dan Larsson | 1961 | 28.21 | 2:06.58 | |||||||
6 | Täby Mixed 160 Lag 1 | 160 | 2 | 2:08.40 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 30.26 | 30.26 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 38.97 | 1:09.23 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 27.66 | 1:36.89 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 31.51 | 2:08.40 | |||||||
7 | Täby Mixed 160 Lag 2 | 160 | 2:08.72 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Jari Dahl | 1968 | 32.03 | 32.03 | |||||||
Anna Långström | 1973 | 39.54 | 1:11.57 | |||||||
Johan Mattsson | 1977 | 26.46 | 1:38.03 | |||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 30.69 | 2:08.72 | |||||||
8 | Umeå SS Mix [160] | 160 | 2:09.99 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Christer Granström | 1965 | 32.59 | 32.59 | |||||||
Erika Luthman | 1976 | 38.43 | 1:11.02 | |||||||
Jonas Hallgren | 1964 | 27.54 | 1:38.56 | |||||||
Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 31.43 | 2:09.99 | |||||||
9 | Lidingö SK Mix [160] | 160 | 2:12.29 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Annette Andersson | 1969 | 37.73 | 37.73 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 34.65 | 1:12.38 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 33.17 | 1:45.55 | |||||||
Pierre Leander | 1973 | 26.74 | 2:12.29 | |||||||
10 | Lag 1 SK Lödde Mix | 160 | 2:12.97 | |||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Cecilia Jönsson | 1974 | 38.44 | 38.44 | |||||||
Jan Anders Olsson | 1964 | 36.90 | 1:15.34 | |||||||
Cecilia Landin | 1972 | 31.01 | 1:46.35 | |||||||
André Ahlfors-Dahl | 1986 | 26.62 | 2:12.97 | |||||||
11 | Nkk Mix [160] Lag 1 | 160 | 2:18.70 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Olga Kosovskaya | 1982 | 38.78 | 38.78 | |||||||
Jan Andersson | 1962 | 40.18 | 1:18.96 | |||||||
Martin Nyberg | 1971 | 28.22 | 1:47.18 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 31.52 | 2:18.70 | |||||||
12 | Sundsvalls Simsällskap | 160 | 2:19.81 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Per Sundström | 1968 | 34.16 | 34.16 | |||||||
Cecilia Geijer | 1980 | 44.15 | 1:18.31 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 29.26 | 1:47.57 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 32.24 | 2:19.81 | |||||||
13 | Upsala S Mix [160] | 160 | 2:20.64 | |||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Carina Andersson | 1975 | 39.97 | 39.97 | |||||||
Jan Mandahl | 1961 | 34.52 | 1:14.49 | |||||||
Jesper Olsson | 1975 | 32.90 | 1:47.39 | |||||||
Lena Mandahl | 1965 | 33.25 | 2:20.64 | |||||||
14 | Väsby SS Lag 1 | 160 | 2:21.14 | |||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Marianne Steen | 1974 | 38.97 | 38.97 | |||||||
Tomas Wiiand | 1968 | 37.56 | 1:16.53 | |||||||
Kenneth Arvidsson | 1959 | 32.95 | 1:49.48 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 31.66 | 2:21.14 | |||||||
15 | Södertörn Mix [160] | 160 | 2:22.33 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Helena Hillerström | 1980 | 42.20 | 42.20 | |||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 38.85 | 1:21.05 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 31.74 | 1:52.79 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 29.54 | 2:22.33 | |||||||
16 | Västerås Mix 160 Lag1 | 160 | 2:26.29 | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Ella Wessén | 1982 | 38.61 | 38.61 | |||||||
Krister Sikström | 1965 | 36.04 | 1:14.65 | |||||||
Håkan Quist | 1961 | 38.93 | 1:53.58 | |||||||
Eva Fjällid-Blomster | 1961 | 32.71 | 2:26.29 | |||||||
17 | Skuru Lag 1 Mixed | 160 | 2:26.53 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Tomas Hägg | 1964 | 38.76 | 38.76 | |||||||
Martina Löfstrand | 1976 | 40.77 | 1:19.53 | |||||||
Johan Nykvist | 1986 | 30.56 | 1:50.09 | |||||||
Annelie Carlström | 1969 | 36.44 | 2:26.53 | |||||||
18 | Bollnäs SS Mix Lag 1C | 160 | 2:31.95 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Anders Bergqvist | 1965 | 36.15 | 36.15 | |||||||
Ola Wallberg | 1972 | 38.65 | 1:14.80 | |||||||
Gunilla Höög | 1968 | 35.89 | 1:50.69 | |||||||
Lena Magnusson | 1964 | 41.26 | 2:31.95 | |||||||
19 | Bollnäs SS Mix Lag 2C | 160 | 2:33.63 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Karin Bergström | 1959 | 43.63 | 43.63 | |||||||
Jenni Åkerman | 1969 | 48.43 | 1:32.06 | |||||||
Torbjörn Svensk | 1964 | 27.78 | 1:59.84 | |||||||
Christer Rodin | 1969 | 33.79 | 2:33.63 | |||||||
20 | Nkk Mix [160] Lag 2 | 160 | 2:50.93 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Annika Hagström | 1982 | 44.50 | 44.50 | |||||||
Lena Johansson | 1954 | 51.94 | 1:36.44 | |||||||
Benjamin Chardon | 1985 | 40.70 | 2:17.14 | |||||||
Mats Gunnarsson | 1959 | 33.79 | 2:50.93 | |||||||
- | Lidingö SK Mix [160] Lag 2 | 160 | DSQ | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Anna-Carin Nordin | 1970 | 37.82 | 37.82 | |||||||
- | SK Ägir | 189 | DSQ | |||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
Emma Wallin | 1985 | 32.08 | 32.08 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Mix [120] | 120 | 14 | 1:57.84 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 29.25 | 29.25 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 34.25 | 1:03.50 | |||||||
Joakim Dahl | 1976 | 25.24 | 1:28.74 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 29.10 | 1:57.84 | |||||||
2 | Södertörn Mix [120] | 120 | 10 | 1:59.09 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 30.74 | 30.74 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 33.67 | 1:04.41 | |||||||
Susie Moonan | 1987 | 28.97 | 1:33.38 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 25.71 | 1:59.09 | |||||||
3 | Skk Mix [120] Lag 1 | 120 | 8 | 2:02.81 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Mats Norlin | 1965 | 32.14 | 32.14 | |||||||
Johanna Nyysti | 1984 | 34.23 | 1:06.37 | |||||||
Robert Grynner | 1983 | 28.00 | 1:34.37 | |||||||
Annalena Hanson | 1984 | 28.44 | 2:02.81 | |||||||
4 | Iksu Mix 1 [120] | 120 | 6 | 2:05.76 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Lars Mattson | 1968 | 33.81 | 33.81 | |||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 32.42 | 1:06.23 | |||||||
Matilda Isaksson | 1983 | 30.61 | 1:36.84 | |||||||
Hedvig Lestander | 1988 | 28.92 | 2:05.76 | |||||||
5 | Sundsvall Mix [120] | 120 | 4 | 2:07.22 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Stefan Andersson | 1970 | 33.06 | 33.06 | |||||||
Veronica Johansson | 1987 | 38.78 | 1:11.84 | |||||||
Mari Sorvari | 1988 | 31.60 | 1:43.44 | |||||||
Mikael Gerlach | 1984 | 23.78 | 2:07.22 | |||||||
6 | Umeå SS Mix [120] | 120 | 2 | 2:13.77 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 35.63 | 35.63 | |||||||
Adrian Bengtson | 1976 | 34.59 | 1:10.22 | |||||||
Astrid Rosén | 1989 | 36.39 | 1:46.61 | |||||||
Magnus Rölin | 1984 | 27.16 | 2:13.77 | |||||||
7 | Polisen Mix [120] | 120 | 2:17.83 | |||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Elena Pollacchi | 1972 | 41.54 | 41.54 | |||||||
Anne Sundell | 1960 | 41.32 | 1:22.86 | |||||||
Rasmus Renglin | 1979 | 27.58 | 1:50.44 | |||||||
Erik Smiding | 1988 | 27.39 | 2:17.83 | |||||||
8 | SK Neptun Mix [120] | 120 | 2:27.72 | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Lisa Reda | 1972 | 40.46 | 40.46 | |||||||
Mats Rubertson | 1967 | 35.24 | 1:15.70 | |||||||
Lukas Bergliden | 1983 | 38.89 | 1:54.59 | |||||||
Sara Leonardsson | 1985 | 33.13 | 2:27.72 | |||||||
- | SS04 Mix [120] Lag 2 | 120 | DSQ | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Magnús Konrádsson | 1975 | 29.92 | 29.92 | |||||||
- | Västerås Mix [120] Lag1 | 120 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 33.51 | 33.51 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 80 - 96 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Umeå SS Premasters | 80 | 2:09.30 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Ronja Nilsson | 1993 | 32.99 | 32.99 | |||||||
Saga Berntson | 1994 | 38.08 | 1:11.07 | |||||||
Magnus Edlund | 1991 | 27.86 | 1:38.93 | |||||||
Peter Lundberg | 1991 | 30.37 | 2:09.30 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 15:36 |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 16:20 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulla-Britt Öberg | 1934 | 641 | 57.37 | 1:58.78 | NR | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 776 | 40.31 | 1:27.98 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Ulla Öhman | 1948 | 486 | 47.41 | 1:42.81 | |||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 3 | 543 | 44.27 | 1:31.97 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Solveig Luckhurst | 1950 | 2 | 357 | 50.81 | 1:45.73 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | 1 | 320 | 55.15 | 1:49.68 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 3 | 681 | 38.21 | 1:20.28 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Gunilla Leinsköld | 1955 | 2 | 500 | 40.94 | 1:28.99 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Karin Toll | 1959 | 1 | 377 | 47.21 | 1:37.77 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 7 | 841 | 32.53 | 1:12.33 | ER | |||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Marie Hansson | 1964 | 5 | 568 | 39.96 | 1:22.44 | ||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
3 | Annika Svanberg | 1962 | 4 | 563 | 37.67 | 1:22.66 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
4 | Lillie Larsson | 1961 | 3 | 555 | 39.51 | 1:23.05 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 2 | 546 | 39.38 | 1:23.54 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Anne Sundell | 1960 | 1 | 533 | 40.48 | 1:24.17 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
7 | Boel Schill | 1962 | 425 | 43.45 | 1:30.75 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Annika Nilsson | 1960 | 411 | 42.50 | 1:31.79 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
9 | Kerstin Talback | 1961 | 399 | 43.64 | 1:32.73 | |||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
10 | Ann-Marie Näslund | 1962 | 261 | 51.08 | 1:46.78 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
11 | Margit Svenson | 1961 | 217 | 58.29 | 1:53.57 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Hammar | 1968 | 7 | 920 | 31.67 | 1:07.44 | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
2 | Annica Åberg | 1966 | 5 | 574 | 38.76 | 1:18.91 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Katarina Hallerstedt | 1966 | 4 | 513 | 38.73 | 1:21.93 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
4 | Mari Ekelund | 1967 | 3 | 468 | 39.01 | 1:24.45 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
5 | Marie Jernberg | 1969 | 2 | 463 | 39.58 | 1:24.80 | ||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
6 | Anna Möller | 1965 | 1 | 415 | 41.04 | 1:27.89 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
7 | Inger Eriksson | 1967 | 377 | 42.63 | 1:30.76 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Monika Larsson | 1968 | 357 | 44.38 | 1:32.41 | |||||
Eskilstuna Simsällskap | ||||||||||
9 | Annelie Carlström | 1969 | 279 | 45.53 | 1:40.29 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Åsa Vikander | 1970 | 7 | 642 | 35.99 | 1:14.45 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Cecilia Landin | 1972 | 5 | 631 | 33.09 | 1:14.87 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
3 | Annika Ericsson | 1974 | 4 | 561 | 36.95 | 1:17.89 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Maria Lövberg | 1973 | 3 | 535 | 35.98 | 1:19.11 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Liselotte Lindgren | 1971 | 2 | 510 | 37.41 | 1:20.39 | ||||
Alingsås SLS | ||||||||||
6 | Anna Långström | 1973 | 1 | 507 | 38.33 | 1:20.53 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Karin Axelsson | 1970 | 500 | 36.77 | 1:20.91 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Cecilia Jönsson | 1974 | 469 | 38.25 | 1:22.67 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
9 | Lisa Reda | 1972 | 466 | 38.12 | 1:22.83 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Malin Hazard | 1970 | 328 | 43.16 | 1:33.07 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
11 | Susanne Norvell | 1970 | 314 | 44.49 | 1:34.51 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Westerberg | 1977 | 7 | 558 | 34.84 | 1:16.70 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 5 | 500 | 37.15 | 1:19.54 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Anna Granberg | 1978 | 4 | 491 | 35.86 | 1:20.02 | ||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
4 | Maria Johansson | 1979 | 3 | 481 | 36.72 | 1:20.57 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Martina Löfstrand | 1976 | 2 | 448 | 39.67 | 1:22.54 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
6 | Carina Andersson | 1975 | 1 | 428 | 39.61 | 1:23.82 | ||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
7 | Linda Fleck | 1976 | 411 | 41.02 | 1:24.91 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
8 | Erika Luthman | 1976 | 398 | 41.54 | 1:25.86 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | Therese Hammarberg | 1977 | 389 | 39.92 | 1:26.53 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hanna Wengrud | 1984 | 5 | 644 | 33.57 | 1:12.37 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
2 | Elin Qvale | 1983 | 4 | 562 | 35.94 | 1:15.74 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
3 | Maria Funk | 1981 | 3 | 549 | 35.53 | 1:16.35 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Olga Kosovskaya | 1982 | 2 | 497 | 37.13 | 1:18.92 | ||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
5 | Malgorzata Sikora | 1983 | 1 | 343 | 42.51 | 1:29.29 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Susie Moonan | 1987 | 7 | 851 | 30.07 | 1:06.90 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Therese Mattsson | 1985 | 5 | 784 | 31.91 | 1:08.75 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
3 | Isabella Manzoni | 1987 | 4 | 775 | 32.94 | 1:09.01 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Fanny D Lillieström | 1989 | 3 | 757 | 34.16 | 1:09.57 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
5 | Marie-Therese Öberg | 1986 | 2 | 699 | 32.65 | 1:11.44 | ||||
Ösmo Simsällskap | ||||||||||
6 | Tove Brickner | 1985 | 1 | 638 | 34.36 | 1:13.64 | ||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
7 | Stina Mittermaier | 1988 | 631 | 34.20 | 1:13.89 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Jonna Meerits | 1986 | 587 | 35.02 | 1:15.72 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
9 | Jennie Karlsson | 1987 | 586 | 35.10 | 1:15.75 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
10 | Hlin Sundberg | 1988 | 573 | 35.99 | 1:16.30 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
11 | Sannah Sjöholm | 1985 | 432 | 39.73 | 1:23.86 | |||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
12 | Kristina von Schreeb | 1989 | 418 | 38.85 | 1:24.80 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
13 | Sara Leonardsson | 1985 | 402 | 38.42 | 1:25.89 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Helena Ekdahl | 1985 | DNS | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
- | Astrid Rosén | 1989 | DNF | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Josefin Wede | 1987 | DSQ | |||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ronja Nilsson | 1993 | 32.96 | 1:12.91 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lovisa Nyman | 1994 | 34.21 | 1:13.82 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Saga Berntson | 1994 | 35.81 | 1:16.85 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Jessica Åhlund | 1991 | 42.60 | 1:24.83 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Linnea Niemi | 1991 | 41.43 | 1:35.90 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 16:20 |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 17:03 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
- | Kristian König | 1932 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 466 | 46.22 | 1:41.61 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | 3 | 573 | 41.60 | 1:29.56 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Håkan Bengtsson | 1942 | 2 | 338 | 50.56 | 1:46.75 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
- | Ulf Brangefält | 1942 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 4 | 812 | 35.02 | 1:15.28 | SR | |||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | 3 | 596 | 39.89 | 1:23.45 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Bo Ljungberg | 1945 | 2 | 596 | 41.08 | 1:23.48 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
4 | Lennart Larsson | 1949 | 1 | 418 | 45.09 | 1:33.94 | ||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 3 | 709 | 34.11 | 1:13.47 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Jan Blomgren | 1950 | 2 | 484 | 39.79 | 1:23.45 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Ekdahl | 1954 | 1 | 358 | 42.47 | 1:32.23 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | 7 | 876 | 30.40 | 1:06.33 | NR | |||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Veikko Mattola | 1956 | 5 | 665 | 33.97 | 1:12.70 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Eric Sjöström | 1959 | 4 | 620 | 33.85 | 1:14.42 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Rikard Unelius | 1958 | 3 | 553 | 36.39 | 1:17.31 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Claes Holmén | 1959 | 2 | 507 | 37.25 | 1:19.59 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
6 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 1 | 506 | 36.53 | 1:19.64 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
7 | Ulf Hedin | 1958 | 506 | 40.00 | 1:19.66 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
8 | Stefan Andersson | 1955 | 490 | 37.27 | 1:20.49 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
9 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 454 | 38.09 | 1:22.56 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
10 | Håkan Blonde | 1958 | 237 | 50.06 | 1:42.53 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
- | Mats Dänsel | 1957 | DNS | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 7 | 740 | 32.10 | 1:07.39 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Rolf Gustafsson | 1960 | 5 | 652 | 31.80 | 1:10.30 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | 4 | 614 | 34.38 | 1:11.69 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Lars Hennert | 1961 | 3 | 567 | 33.17 | 1:13.63 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Lennart Mentor | 1960 | 2 | 566 | 33.68 | 1:13.68 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
6 | Fredrik Månsson | 1962 | 1 | 548 | 35.70 | 1:14.48 | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
7 | Jan Westrup | 1960 | 529 | 34.35 | 1:15.34 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
8 | Anders Haglund | 1961 | 504 | 36.71 | 1:16.57 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Gunnar Bergman | 1963 | 459 | 35.05 | 1:18.97 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
10 | Jan Anders Olsson | 1964 | 427 | 39.02 | 1:20.90 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
11 | Richard Livijn | 1964 | 314 | 42.76 | 1:29.64 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
- | Lars Reuterskiöld | 1963 | DSQ | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Henrik Johansson-Berlin | 1968 | 7 | 661 | 31.23 | 1:06.19 | ||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Torbjörn Gärdefors | 1965 | 5 | 631 | 30.93 | 1:07.22 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Per Sundström | 1968 | 4 | 597 | 32.59 | 1:08.47 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Lars Sandberg | 1965 | 3 | 587 | 31.69 | 1:08.87 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
5 | Jonas Järnö | 1968 | 2 | 574 | 32.66 | 1:09.38 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Fredrik Björn | 1966 | 1 | 554 | 33.35 | 1:10.20 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Christer Granström | 1965 | 548 | 32.24 | 1:10.48 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Mikael Andreasson | 1967 | 546 | 33.34 | 1:10.55 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
9 | Krister Sikström | 1965 | 543 | 32.18 | 1:10.67 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
10 | Mats Rubertson | 1967 | 542 | 34.17 | 1:10.73 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Lars Mattson | 1968 | 474 | 34.60 | 1:13.97 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
12 | Mats J Larsson | 1965 | 454 | 35.44 | 1:15.01 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
13 | Jonas Törnqvist | 1965 | 432 | 35.94 | 1:16.27 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
14 | Björn Stille | 1969 | 414 | 35.52 | 1:17.35 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
15 | Tomas Wiiand | 1968 | 408 | 37.51 | 1:17.74 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
16 | Ulf Eriksson | 1965 | 187 | 48.16 | 1:40.82 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Kaj Nilsson | 1968 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Lönnberg | 1972 | 7 | 828 | 27.52 | 1:01.10 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Per Svanberg | 1971 | 5 | 701 | 31.14 | 1:04.59 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Martin Andersson | 1970 | 4 | 681 | 30.25 | 1:05.23 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Peter Pärlklo | 1971 | 3 | 602 | 31.17 | 1:07.94 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Mikael Lennehag | 1974 | 2 | 588 | 30.78 | 1:08.48 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Stefan Andersson | 1970 | 1 | 583 | 32.33 | 1:08.69 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Jan Björk | 1973 | 575 | 31.87 | 1:09.00 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Martin Nyberg | 1971 | 566 | 30.86 | 1:09.34 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Niklas Elison | 1971 | 519 | 34.63 | 1:11.41 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Romain Haettel | 1970 | 477 | 33.64 | 1:13.43 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
11 | Nicklas Täck | 1973 | 455 | 34.21 | 1:14.59 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
12 | Rickard Broddvall | 1973 | 423 | 36.05 | 1:16.45 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
13 | Örjan Olsson | 1972 | 409 | 35.03 | 1:17.28 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
14 | Peder Larsson | 1972 | 380 | 1:19.21 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
15 | Michael Lundin | 1974 | 341 | 37.08 | 1:22.08 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Magnús Konrádsson | 1975 | 7 | 724 | 29.20 | 1:02.75 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Joakim Dahl | 1976 | 5 | 714 | 28.45 | 1:03.04 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Staffan Tell | 1979 | 4 | 704 | 30.03 | 1:03.35 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Daniel Wramfors | 1978 | 3 | 647 | 29.49 | 1:05.14 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Rikard Täpp | 1979 | 2 | 607 | 30.88 | 1:06.53 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 1 | 561 | 31.57 | 1:08.30 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Börje Lehrman | 1976 | 544 | 32.27 | 1:09.04 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
8 | Rasmus Renglin | 1979 | 542 | 31.44 | 1:09.09 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
9 | Adrian Bengtson | 1976 | 511 | 33.49 | 1:10.48 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
10 | Tommie Nilsson | 1978 | 450 | 34.13 | 1:13.51 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Apostolos Theos | 1978 | 441 | 34.28 | 1:14.01 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Peter Edvardsson | 1981 | 7 | 796 | 27.68 | 59.33 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Martin Harlenbäck | 1983 | 5 | 714 | 27.33 | 1:01.53 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Christoffer Andersson | 1980 | 4 | 594 | 30.68 | 1:05.40 | ||||
Eskilstuna Simsällskap | ||||||||||
4 | Magnus Rölin | 1984 | 3 | 470 | 31.86 | 1:10.71 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | David Lindahl | 1982 | 2 | 419 | 34.42 | 1:13.47 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
6 | Lukas Bergliden | 1983 | 1 | 267 | 40.50 | 1:25.36 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | William van Beek | 1982 | 266 | 37.46 | 1:25.44 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Björn Sievert | 1984 | DSQ | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 7 | 693 | 28.35 | 1:00.42 | ||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Mark Åström-Karlsson | 1987 | 5 | 575 | 29.68 | 1:04.30 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Marcus Pellfolk | 1986 | 4 | 558 | 29.50 | 1:04.93 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Kim Grimberg | 1986 | 3 | 556 | 29.73 | 1:05.00 | ||||
Jönköpings Simsällskap | ||||||||||
5 | Martin Brattmyr | 1988 | 2 | 512 | 30.68 | 1:06.82 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
6 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 1 | 447 | 31.30 | 1:09.88 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
7 | Erik Smiding | 1988 | 439 | 31.22 | 1:10.33 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 28.04 | 1:01.09 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Daniel Pettersson | 1991 | 31.72 | 1:11.17 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Patrik Pettersson | 1993 | 32.85 | 1:14.10 | ||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
4 | Peter Lundberg | 1991 | 37.80 | 1:21.56 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 17:03 |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 17:28 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 830 | 38.88 | 1:21.36 | 2:05.61 | 2:48.76 | NR | ||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
2 | Marie Crisp | 1949 | 226 | 55.54 | 2:01.25 | 3:11.15 | 4:20.11 | |||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 590 | 35.57 | 1:16.39 | 1:59.63 | 2:40.26 | |||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 7 | 734 | 32.47 | 1:08.88 | 1:45.98 | 2:24.88 | NR | |
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 5 | 732 | 33.91 | 1:10.29 | 1:47.81 | 2:24.98 | NR | |
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 4 | 690 | 34.18 | 1:11.72 | 1:50.19 | 2:27.93 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Anne Mannela | 1963 | 3 | 643 | 34.81 | 1:13.07 | 1:52.90 | 2:31.45 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 2 | 544 | 35.47 | 1:14.65 | 1:57.68 | 2:40.04 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Kicki Molin | 1964 | 1 | 540 | 35.88 | 1:15.72 | 1:58.82 | 2:40.52 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
7 | Ingrid Litborn | 1962 | 196 | 49.19 | 1:47.74 | 2:49.89 | 3:44.83 | |||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Maria Gustafsson | 1967 | 7 | 788 | 31.74 | 1:05.28 | 1:40.27 | 2:16.30 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
2 | Birgitta Olofsson | 1967 | 5 | 607 | 34.24 | 1:11.86 | 1:50.57 | 2:28.72 | ||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Gunilla Höög | 1968 | 4 | 593 | 35.24 | 1:13.22 | 1:51.36 | 2:29.85 | ||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
4 | Lena Mandahl | 1965 | 3 | 446 | 37.03 | 1:18.14 | 2:01.66 | 2:44.75 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
5 | Helena Bockner | 1968 | 2 | 388 | 40.98 | 1:24.85 | 2:09.76 | 2:52.67 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Monika Larsson | 1968 | 1 | 386 | 39.09 | 1:22.35 | 2:08.10 | 2:52.87 | ||
Eskilstuna Simsällskap | ||||||||||
7 | Margareth Fredriksson Timossi | 1966 | 293 | 42.38 | 1:27.74 | 2:18.04 | 3:09.53 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
8 | Elisabeth Gustawsson | 1967 | 272 | 43.63 | 1:31.31 | 2:23.85 | 3:14.16 | |||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
9 | Pernilla Otto | 1969 | 129 | 48.81 | 1:47.72 | 2:56.20 | 4:08.73 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Thuné | 1972 | 4 | 748 | 33.00 | 1:08.74 | 1:44.33 | 2:17.95 | ||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Sofi Cyréus | 1971 | 3 | 667 | 32.72 | 1:08.56 | 1:45.85 | 2:23.35 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Annika Ericsson | 1974 | 2 | 578 | 34.85 | 1:12.50 | 1:51.81 | 2:30.29 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Anna-Carin Nordin | 1970 | 1 | 410 | 37.73 | 1:21.06 | 2:05.61 | 2:48.51 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Martina Löfstrand | 1976 | 4 | 463 | 35.63 | 1:15.25 | 1:56.81 | 2:39.11 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
2 | Carina Andersson | 1975 | 3 | 461 | 36.07 | 1:16.09 | 1:57.75 | 2:39.30 | ||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
3 | Therese Hammarberg | 1977 | 2 | 448 | 36.53 | 1:17.37 | 1:59.70 | 2:40.88 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Erika Luthman | 1976 | 1 | 338 | 37.82 | 1:21.36 | 2:08.42 | 2:56.71 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | 5 | 590 | 32.67 | 1:09.28 | 1:46.99 | 2:26.11 | ||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Carina Hertz | 1983 | 4 | 521 | 33.58 | 1:12.27 | 1:52.56 | 2:32.30 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Cecilia Geijer | 1980 | 3 | 451 | 35.74 | 1:15.87 | 1:58.15 | 2:39.77 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Helena Hillerström | 1980 | 2 | 446 | 36.97 | 1:16.06 | 1:58.09 | 2:40.44 | ||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
5 | Jennie Turunen | 1981 | 1 | 331 | 40.91 | 1:26.24 | 2:13.25 | 2:57.20 | ||
Alingsås SLS | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Isabella Manzoni | 1987 | 4 | 758 | 30.77 | 1:04.15 | 1:37.91 | 2:11.32 | SR | |
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Sofie Pettersson | 1988 | 3 | 639 | 32.10 | 1:07.39 | 1:43.57 | 2:19.05 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Hlin Sundberg | 1988 | 2 | 598 | 32.35 | 1:08.09 | 1:45.09 | 2:22.15 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
4 | Astrid Rosén | 1989 | 1 | 443 | 35.16 | 1:13.62 | 1:54.72 | 2:37.01 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 17, 200m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 32.14 | 1:07.80 | 1:43.97 | 2:18.78 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Saga Berntson | 1994 | 34.10 | 1:11.78 | 1:51.71 | 2:32.15 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Jessica Åhlund | 1991 | 35.63 | 1:15.89 | 1:57.44 | 2:37.51 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Marie Håkansson | 1992 | 35.30 | 1:15.99 | 1:58.35 | 2:39.72 | ||||
Uddevalla Sim | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 17:28 |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 18:03 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 314 | 1:03.78 | 2:16.49 | 3:30.90 | 4:43.55 | |||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anders Söderqvist | 1933 | 617 | 41.59 | 1:29.90 | 2:22.38 | 3:14.05 | NR | ||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Hans Lindström | 1937 | 445 | 45.76 | 1:34.25 | 2:24.86 | 3:13.15 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Lars Edstedt | 1936 | 272 | 49.10 | 1:47.49 | 2:48.19 | 3:47.52 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Håkan Bengtsson | 1942 | 406 | 42.79 | 1:33.72 | 2:25.67 | 3:14.77 | |||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Glen Bengtsson | 1949 | 816 | 34.65 | 1:12.11 | 1:49.08 | 2:24.88 | NR | ||
Bergen og Omegn Masters | ||||||||||
2 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 4 | 747 | 33.72 | 1:11.65 | 1:51.02 | 2:29.16 | NR | |
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Kjell Hanserius | 1947 | 3 | 516 | 36.62 | 1:18.02 | 2:03.71 | 2:48.75 | ||
Hellas Simklubb | ||||||||||
4 | Lennart Larsson | 1949 | 2 | 495 | 37.84 | 1:20.11 | 2:06.61 | 2:51.06 | ||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Eric Brandelius | 1949 | 1 | 495 | 38.83 | 1:22.86 | 2:08.07 | 2:51.10 | ||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | 464 | 36.91 | 1:17.69 | 2:02.00 | 2:45.22 | |||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | David Schardt | 1959 | 7 | 682 | 31.59 | 1:06.00 | 1:40.40 | 2:15.27 | NR | |
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Henrik Bodén | 1959 | 5 | 597 | 34.18 | 1:10.99 | 1:47.02 | 2:21.42 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Peter Lundin | 1959 | 4 | 550 | 31.45 | 1:06.79 | 1:44.84 | 2:25.28 | ||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
4 | Jan Pettersson | 1959 | 3 | 509 | 35.47 | 1:15.60 | 1:54.60 | 2:29.05 | ||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
5 | Mats Örth | 1955 | 2 | 500 | 34.49 | 1:12.47 | 1:51.46 | 2:30.02 | ||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
6 | Mats Dänsel | 1957 | 1 | 429 | 35.19 | 1:14.48 | 1:55.52 | 2:37.81 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Anders Engstrand | 1958 | 419 | 36.32 | 1:17.00 | 1:59.06 | 2:39.07 | |||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
8 | Jörgen Danielsson | 1958 | 416 | 36.53 | 1:18.04 | 2:00.40 | 2:39.40 | |||
Malungs Simsällskap | ||||||||||
9 | Mats Gunnarsson | 1959 | 287 | 39.25 | 1:24.46 | 2:12.60 | 3:00.47 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 7 | 731 | 29.35 | 1:00.89 | 1:33.60 | 2:07.19 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jonas Hallgren | 1964 | 5 | 708 | 30.73 | 1:03.28 | 1:36.04 | 2:08.56 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Niels Jörgen Larsen | 1962 | 4 | 539 | 32.74 | 1:08.55 | 1:45.37 | 2:20.76 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Dan Larsson | 1961 | 3 | 528 | 33.55 | 1:09.94 | 1:46.65 | 2:21.77 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Björn Modée | 1962 | 2 | 527 | 31.78 | 1:06.34 | 1:43.87 | 2:21.82 | ||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
6 | Jörgen Tisell | 1961 | 1 | 521 | 31.87 | 1:08.10 | 1:45.36 | 2:22.42 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Tomas Hägg | 1964 | 424 | 33.11 | 1:11.70 | 1:52.84 | 2:32.52 | |||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Ola Söderberg | 1966 | 7 | 687 | 30.91 | 1:03.72 | 1:36.20 | 2:07.86 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Mats Rubertson | 1967 | 5 | 657 | 30.96 | 1:03.76 | 1:36.90 | 2:09.81 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Tony Danielsson | 1969 | 4 | 656 | 30.37 | 1:02.22 | 1:35.69 | 2:09.87 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Per Sundström | 1968 | 3 | 568 | 32.23 | 1:07.03 | 1:42.30 | 2:16.25 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Fredrik Björn | 1966 | 2 | 543 | 32.74 | 1:08.07 | 1:43.39 | 2:18.29 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Per Norstroem | 1965 | 1 | 528 | 33.40 | 1:08.73 | 1:44.60 | 2:19.60 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
7 | Lars Mattson | 1968 | 512 | 33.00 | 1:09.27 | 1:45.57 | 2:21.02 | |||
IKSU Simning | ||||||||||
8 | Peter Håkansson | 1965 | 441 | 34.26 | 1:11.92 | 1:50.32 | 2:28.18 | |||
Täby Sim | ||||||||||
9 | Mats Sandahl | 1967 | 436 | 33.97 | 1:10.90 | 1:49.81 | 2:28.78 | |||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Lars Malmqvist | 1967 | 422 | 32.98 | 1:10.39 | 1:50.50 | 2:30.45 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Stefan Sundström | 1967 | 410 | 35.28 | 1:13.91 | 1:53.41 | 2:31.83 | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
12 | Ulf Eriksson | 1965 | 229 | 41.85 | 1:29.71 | 2:19.62 | 3:04.43 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Jonas Järnö | 1968 | DSQ | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mikael E Rosén | 1974 | 7 | 787 | 28.68 | 58.82 | 1:28.90 | 1:59.20 | ||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
2 | Martin Andersson | 1970 | 5 | 678 | 30.26 | 1:01.91 | 1:33.44 | 2:05.26 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Roger Andrée | 1971 | 4 | 651 | 30.07 | 1:02.49 | 1:35.02 | 2:06.98 | ||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
4 | Håkan Agnell | 1970 | 3 | 612 | 28.73 | 1:01.28 | 1:35.45 | 2:09.59 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Lars Pettersson | 1974 | 2 | 526 | 31.11 | 1:05.47 | 1:40.72 | 2:16.30 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Michael Atkinson | 1970 | 1 | 515 | 31.53 | 1:05.46 | 1:41.33 | 2:17.26 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Fredrik Hellberg | 1973 | 513 | 33.11 | 1:07.40 | 1:42.75 | 2:17.46 | |||
IKSU Simning | ||||||||||
8 | Stefan Norman | 1970 | 455 | 33.45 | 1:09.73 | 1:46.60 | 2:23.02 | |||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
9 | Nicklas Täck | 1973 | 439 | 32.38 | 1:08.88 | 1:46.84 | 2:24.81 | |||
S77 Stenungsund | ||||||||||
10 | Peder Larsson | 1972 | 389 | 34.93 | 1:11.52 | 1:50.17 | 2:30.75 | |||
IKSU Simning | ||||||||||
11 | Michael Lundin | 1974 | 293 | 34.80 | 1:14.83 | 1:59.48 | 2:45.68 | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
12 | Olof Andersson | 1971 | 259 | 38.42 | 1:22.51 | 2:08.33 | 2:52.58 | |||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Johan Backlund | 1975 | 5 | 712 | 29.68 | 1:01.20 | 1:32.56 | 2:04.60 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Martijn Caarls | 1976 | 4 | 550 | 29.99 | 1:04.38 | 1:40.60 | 2:15.84 | ||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Tommie Nilsson | 1978 | 3 | 464 | 33.83 | 1:10.08 | 1:46.62 | 2:23.72 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Apostolos Theos | 1978 | 2 | 423 | 32.77 | 1:10.93 | 1:50.10 | 2:28.26 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Carl Magnus Helin | 1976 | 1 | 353 | 34.15 | 1:13.79 | 1:56.02 | 2:37.43 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Martin Harlenbäck | 1983 | 5 | 667 | 28.54 | 58.99 | 1:29.48 | 2:01.89 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Magnus Rölin | 1984 | 4 | 587 | 30.08 | 1:02.19 | 1:35.08 | 2:07.15 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Martin Lindvall | 1981 | 3 | 322 | 35.29 | 1:14.31 | 1:55.05 | 2:35.28 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Lukas Bergliden | 1983 | 2 | 293 | 36.75 | 1:16.64 | 1:59.69 | 2:40.29 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | William van Beek | 1982 | 1 | 247 | 37.21 | 1:20.36 | 2:05.51 | 2:49.56 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Peter Ingemansson | 1985 | 7 | 551 | 29.45 | 1:01.60 | 1:34.65 | 2:07.91 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Gustaf Toll | 1985 | 5 | 541 | 29.84 | 1:02.62 | 1:35.72 | 2:08.70 | ||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Joakim Sandberg | 1987 | 4 | 509 | 30.34 | 1:03.26 | 1:36.62 | 2:11.31 | ||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
4 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 3 | 488 | 30.58 | 1:03.19 | 1:38.12 | 2:13.23 | ||
Simklubben Lödde | ||||||||||
5 | Johan Nykvist | 1986 | 2 | 453 | 31.84 | 1:07.51 | 1:43.25 | 2:16.58 | ||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
6 | Jonatan Bejmar | 1987 | 1 | 452 | 31.76 | 1:06.02 | 1:41.77 | 2:16.67 | ||
Ösmo Simsällskap | ||||||||||
7 | Benjamin Chardon | 1985 | 221 | 39.04 | 1:22.60 | 2:08.01 | 2:53.39 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 18, 200m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Christian Sjölin | 1990 | 33.43 | 1:12.43 | 1:57.86 | 2:49.09 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 18:03 |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 18:41 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Lena Johansson | 1954 | 316 | 56.77 | 1:55.58 | 2:57.62 | 3:57.21 | |||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Pia Strandh | 1958 | 684 | 44.30 | 1:31.33 | 2:17.42 | 3:01.60 | NR | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anne Mannela | 1963 | 3 | 584 | 41.99 | 1:26.46 | 2:11.41 | 2:54.59 | ||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Anette Aronsson | 1964 | 2 | 264 | 51.72 | 1:48.94 | 2:48.14 | 3:47.41 | ||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Ingrid Litborn | 1962 | 1 | 201 | 59.09 | 2:03.18 | 3:08.26 | 4:08.88 | ||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | 5 | 606 | 38.93 | 1:20.80 | 2:02.56 | 2:43.21 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Karin Elmberg | 1965 | 4 | 505 | 40.84 | 1:24.44 | 2:08.87 | 2:53.45 | ||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Marie Jernberg | 1969 | 3 | 451 | 42.91 | 1:28.21 | 2:14.63 | 3:00.04 | ||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
4 | Ulrika Balslev | 1966 | 2 | 409 | 42.79 | 1:29.10 | 2:18.66 | 3:06.10 | ||
Varberg Sim | ||||||||||
5 | Inger Eriksson | 1967 | 1 | 309 | 47.77 | 1:38.03 | 2:31.54 | 3:24.13 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 4 | 582 | 39.11 | 1:21.50 | 2:04.74 | 2:46.49 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Marie Lindman | 1973 | 3 | 554 | 39.36 | 1:21.70 | 2:05.63 | 2:49.31 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Marianne Steen | 1974 | 2 | 514 | 39.73 | 1:22.44 | 2:07.11 | 2:53.53 | ||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Anna-Carin Nordin | 1970 | 1 | 382 | 44.10 | 1:32.77 | 2:22.85 | 3:11.55 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Larsson | 1979 | 482 | 39.39 | 1:21.77 | 2:06.16 | 2:50.01 | |||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
2 | Maria Johansson | 1979 | 424 | 41.15 | 1:24.98 | 2:10.89 | 2:57.43 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Elin Qvale | 1983 | 5 | 515 | 39.24 | 1:21.18 | 2:03.21 | 2:44.50 | ||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Caroline Petersson | 1981 | 4 | 496 | 37.91 | 1:19.28 | 2:02.34 | 2:46.47 | ||
Göteborg Sim | ||||||||||
3 | Maria Funk | 1981 | 3 | 484 | 39.03 | 1:21.56 | 2:05.32 | 2:47.94 | ||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Carina Hertz | 1983 | 2 | 418 | 39.49 | 1:23.91 | 2:10.50 | 2:56.28 | ||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
5 | Olga Kosovskaya | 1982 | 1 | 390 | 42.82 | 1:27.70 | 2:13.76 | 3:00.38 | ||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Jennie Karlsson | 1987 | 482 | 39.70 | 1:21.63 | 2:05.98 | 2:49.32 | |||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Astrid Rosén | 1989 | 416 | 41.71 | 1:26.41 | 2:12.22 | 2:57.89 | |||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Helena Ekdahl | 1985 | DNS | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Ronja Nilsson | 1993 | 36.01 | 1:16.30 | 1:56.86 | 2:36.20 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lovisa Nyman | 1994 | 36.69 | 1:17.53 | 1:58.57 | 2:37.25 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 18:41 |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 19:00 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 204 | 1:17.39 | 2:43.22 | 4:12.61 | 5:36.78 | |||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Christian Tollstoy | 1943 | 432 | 45.49 | 1:37.73 | 2:33.93 | 3:28.87 | |||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 3 | 570 | 43.32 | 1:31.03 | 2:20.41 | 3:06.81 | SR | |
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | 2 | 430 | 48.41 | 1:41.27 | 2:33.81 | 3:25.22 | ||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Kaj Gorosch | 1948 | 1 | 299 | 52.09 | 1:51.25 | 2:54.44 | 3:51.53 | ||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Veikko Mattola | 1956 | 3 | 630 | 37.52 | 1:17.91 | 1:59.79 | 2:39.82 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
2 | Claes Holmén | 1959 | 2 | 419 | 41.98 | 1:28.39 | 2:17.14 | 3:03.05 | ||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
3 | Jan Pettersson | 1959 | 1 | 405 | 45.61 | 1:36.08 | 2:23.68 | 3:05.22 | ||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 3 | 516 | 38.62 | 1:20.25 | 2:03.48 | 2:44.27 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Per Gustafsson | 1964 | 2 | 480 | 40.74 | 1:23.94 | 2:07.78 | 2:48.36 | ||
Täby Sim | ||||||||||
- | Per Hallqvist | 1960 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Christer Granström | 1965 | 4 | 607 | 34.80 | 1:12.43 | 1:51.57 | 2:28.19 | ||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Jari Dahl | 1968 | 3 | 545 | 35.60 | 1:14.02 | 1:53.25 | 2:33.69 | ||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Kaj Nilsson | 1968 | 2 | 488 | 36.49 | 1:15.91 | 1:57.57 | 2:39.45 | ||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Per Norstroem | 1965 | 1 | 486 | 39.31 | 1:19.94 | 2:00.09 | 2:39.58 | ||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Mikael Lennehag | 1974 | 4 | 568 | 33.66 | 1:11.93 | 1:51.31 | 2:29.49 | ||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Roger Andrée | 1971 | 3 | 536 | 37.35 | 1:16.86 | 1:55.50 | 2:32.43 | ||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
3 | Jesper Hedblom | 1972 | 2 | 495 | 37.70 | 1:18.23 | 1:58.34 | 2:36.53 | ||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
4 | Örjan Olsson | 1972 | 1 | 339 | 42.13 | 1:26.73 | 2:12.68 | 2:57.45 | ||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | David Lindahl | 1982 | 370 | 38.27 | 1:19.07 | 2:01.49 | 2:40.76 | |||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 3 | 571 | 32.09 | 1:07.31 | 1:44.07 | 2:20.01 | ||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Erik Smiding | 1988 | 2 | 347 | 36.10 | 1:16.11 | 1:59.90 | 2:45.28 | ||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
- | André Ahlfors-Dahl | 1986 | DSQ | |||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Sundsvall Energi |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | |
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 30.73 | 1:04.74 | 1:40.31 | 2:13.92 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 19:00 |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 19:15 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Damer [240] | 240 | 4 | 2:26.75 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 46.58 | 46.58 | |||||||
Gunilla Leinsköld | 1955 | 32.21 | 1:18.79 | |||||||
Pia Strandh | 1958 | 34.22 | 1:53.01 | |||||||
Anneli Blomberg | 1950 | 33.74 | 2:26.75 | |||||||
- | Ösa Damer [240] | 240 | DSQ | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Harriet Bure | 1946 | 38.60 | 38.60 | |||||||
Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Sim 200 Lag 1 | 200 | 10 | 2:03.54 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Annica Åberg | 1966 | 30.65 | 30.65 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 31.60 | 1:02.25 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 31.79 | 1:34.04 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.50 | 2:03.54 | |||||||
2 | Danderyd Damer [200] | 200 | 8 | 2:04.29 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Maria Gustafsson | 1967 | 28.42 | 28.42 | |||||||
Bitte Axling | 1946 | 32.66 | 1:01.08 | |||||||
Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 31.39 | 1:32.47 | |||||||
Kicki Molin | 1964 | 31.82 | 2:04.29 | |||||||
3 | SK Neptun Damer [200] | 200 | 6 | 2:04.98 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 29.62 | 29.62 | |||||||
Jeanette Rubertson | 1966 | 32.54 | 1:02.16 | |||||||
Annette Bloom | 1965 | 29.19 | 1:31.35 | |||||||
Ylva Tour | 1959 | 33.63 | 2:04.98 | |||||||
4 | Västerås Damer [200] | 200 | 4 | 2:08.24 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gunilla Siljebäck | 1960 | 30.85 | 30.85 | |||||||
Anna Blomster | 1967 | 31.02 | 1:01.87 | |||||||
Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 33.19 | 1:35.06 | |||||||
Eva Fjällid-Blomster | 1961 | 33.18 | 2:08.24 | |||||||
5 | Skuru Lag 1 Dam | 200 | 2 | 2:16.23 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Annika Nilsson | 1960 | 34.11 | 34.11 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 32.85 | 1:06.96 | |||||||
Annelie Carlström | 1969 | 36.75 | 1:43.71 | |||||||
Anna Möller | 1965 | 32.52 | 2:16.23 | |||||||
Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sundsvall Damer [160] | 160 | 14 | 1:57.40 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Anne Mannela | 1963 | 30.64 | 30.64 | |||||||
Maria Norberg | 1963 | 27.73 | 58.37 | |||||||
Mari Sorvari | 1988 | 29.46 | 1:27.83 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 29.57 | 1:57.40 | |||||||
2 | SK Neptun Damer [160] | 160 | 10 | 2:04.79 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Åsa Vikander | 1970 | 30.93 | 30.93 | |||||||
Marie Lindman | 1973 | 31.44 | 1:02.37 | |||||||
Lisa Reda | 1972 | 31.31 | 1:33.68 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 31.11 | 2:04.79 | |||||||
3 | Sundsvall Damer 2 [160] | 160 | 8 | 2:08.20 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Helena Wallner | 1965 | 32.84 | 32.84 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 30.86 | 1:03.70 | |||||||
Annika Edin | 1975 | 31.13 | 1:34.83 | |||||||
Cecilia Geijer | 1980 | 33.37 | 2:08.20 | |||||||
4 | Umeå SS Damer [160] | 160 | 6 | 2:13.73 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Erika Luthman | 1976 | 33.24 | 33.24 | |||||||
Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 32.41 | 1:05.65 | |||||||
Astrid Rosén | 1989 | 32.41 | 1:38.06 | |||||||
Inger Eriksson | 1967 | 35.67 | 2:13.73 | |||||||
5 | Täby Sim 160 Lag 1 | 160 | 4 | 2:22.73 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Anna Långström | 1973 | 32.31 | 32.31 | |||||||
Caroline Magnusson | 1956 | 37.79 | 1:10.10 | |||||||
Carin Saracco | 1966 | 41.55 | 1:51.65 | |||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 31.08 | 2:22.73 | |||||||
6 | Nkk Damer [160] | 160 | 2 | 2:23.89 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Annika Hagström | 1982 | 35.21 | 35.21 | |||||||
Malin Hazard | 1970 | 36.74 | 1:11.95 | |||||||
Lena Johansson | 1954 | 40.95 | 1:52.90 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 30.99 | 2:23.89 | |||||||
7 | Bollnäs SS Damer Lag 1 C | 160 | 2:37.02 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Karin Bergström | 1959 | 35.17 | 35.17 | |||||||
Lena Magnusson | 1964 | 42.19 | 1:17.36 | |||||||
Jenni Åkerman | 1969 | 37.57 | 1:54.93 | |||||||
Helena Åbom | 1968 | 42.09 | 2:37.02 | |||||||
Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Väsby SS Lag 1 | 120 | 10 | 1:52.85 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Petra Granlund | 1987 | 25.96 | 25.96 | |||||||
Therese Mattsson | 1985 | 27.14 | 53.10 | |||||||
Marianne Steen | 1974 | 30.01 | 1:23.11 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 29.74 | 1:52.85 | |||||||
2 | Lass Damer [120] | 120 | 8 | 1:57.31 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Maria Funk | 1981 | 30.26 | 30.26 | |||||||
Isabella Manzoni | 1987 | 28.08 | 58.34 | |||||||
Anette Philipsson | 1965 | 27.73 | 1:26.07 | |||||||
Therese Hammarberg | 1977 | 31.24 | 1:57.31 | |||||||
3 | SS04 Damer [120] | 120 | 6 | 1:58.21 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Carolina Nordin | 1987 | 29.40 | 29.40 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 29.29 | 58.69 | |||||||
Karin Axelsson | 1970 | 30.44 | 1:29.13 | |||||||
Stina Mittermaier | 1988 | 29.08 | 1:58.21 | |||||||
4 | Lidingö SK Damer [120] | 120 | 4 | 2:04.38 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Annette Andersson | 1969 | 30.81 | 30.81 | |||||||
Anna-Carin Nordin | 1970 | 33.28 | 1:04.09 | |||||||
Ulrika Westerberg | 1977 | 30.27 | 1:34.36 | |||||||
Hlin Sundberg | 1988 | 30.02 | 2:04.38 | |||||||
5 | SK Neptun Damer [120] | 120 | 2 | 2:33.51 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Sara Leonardsson | 1985 | 32.92 | 32.92 | |||||||
Josefine Sjöström | 1985 | 40.39 | 1:13.31 | |||||||
Pernilla Otto | 1969 | 44.71 | 1:58.02 | |||||||
Helena Bockner | 1968 | 35.49 | 2:33.51 | |||||||
- | Umeå SS Damer [120] | 120 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Erika Luthman | 1976 | |||||||||
Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | |||||||||
Astrid Rosén | 1989 | |||||||||
Camilla Johansson Sponseller | 1974 | DNS | ||||||||
Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 100 - 119 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Södertörn Damer [100] | 100 | 4 | 1:58.97 | ||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Susie Moonan | 1987 | 27.17 | 27.17 | |||||||
Fanny D Lillieström | 1989 | 27.49 | 54.66 | |||||||
Sannah Sjöholm | 1985 | 31.24 | 1:25.90 | |||||||
Helena Hillerström | 1980 | 33.07 | 1:58.97 | |||||||
2 | Västerås Damer [100] | 100 | 2 | 2:03.75 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jonna Meerits | 1986 | 29.34 | 29.34 | |||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 29.35 | 58.69 | |||||||
Helena Ekdahl | 1985 | 30.70 | 1:29.39 | |||||||
Ella Wessén | 1982 | 34.36 | 2:03.75 | |||||||
Gren 21, 4X50m Frisim Damer, Finaler 80 - 96 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Umeå SS Damer [80] | 80 | 2:00.13 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Jessica Åhlund | 1991 | 33.13 | 33.13 | |||||||
Saga Berntson | 1994 | 30.40 | 1:03.53 | |||||||
Lovisa Nyman | 1994 | 28.66 | 1:32.19 | |||||||
Ronja Nilsson | 1993 | 27.94 | 2:00.13 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 15 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 19:15 |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 10:54 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hellas SK 3 Herrar [280] | 280 | 2:17.45 | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Erik Forslund | 1937 | 36.53 | 36.53 | |||||||
Olof Burebo | 1944 | 33.55 | 1:10.08 | |||||||
Matthias Kroner | 1943 | 34.22 | 1:44.30 | |||||||
Peter Bergengren | 1938 | 33.15 | 2:17.45 | |||||||
2 | Hellas SK 1 Herrar [280] | 280 | 2:19.82 | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 30.66 | 30.66 | |||||||
Kennerth Persson | 1945 | 38.72 | 1:09.38 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 33.71 | 1:43.09 | |||||||
Anders Söderqvist | 1933 | 36.73 | 2:19.82 | |||||||
3 | Hellas SK 2 Herrar [280] | 280 | 2:21.98 | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kjell Hanserius | 1947 | 30.41 | 30.41 | |||||||
Olof Söderqvist | 1937 | 37.21 | 1:07.62 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 32.05 | 1:39.67 | |||||||
Ingvar Eriksson | 1944 | 42.31 | 2:21.98 | |||||||
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sundsvall Herrar [240] | 240 | 8 | 2:05.09 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Ulf Blanck | 1939 | 42.43 | 42.43 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 27.49 | 1:09.92 | |||||||
Hans Bergqvist | 1961 | 26.49 | 1:36.41 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 28.68 | 2:05.09 | |||||||
2 | SK Neptun Herrar [240] 1 | 240 | 6 | 2:05.12 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Niels Jörgen Larsen | 1962 | 27.66 | 27.66 | |||||||
Hans Lindström | 1937 | 37.20 | 1:04.86 | |||||||
Mats Dänsel | 1957 | 30.37 | 1:35.23 | |||||||
Rikard Unelius | 1958 | 29.89 | 2:05.12 | |||||||
3 | Västerås Herrar [240] | 240 | 4 | 2:22.09 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Ulf Brangefält | 1942 | 38.93 | 38.93 | |||||||
Eric Brandelius | 1949 | 33.07 | 1:12.00 | |||||||
Peter Karlsson | 1963 | 36.94 | 1:48.94 | |||||||
Håkan Quist | 1961 | 33.15 | 2:22.09 | |||||||
4 | SK Neptun Herrar [240] 2 | 240 | 2 | 2:25.16 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Kristian König | 1932 | 45.28 | 45.28 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 25.33 | 1:10.61 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 20.20 | 1:30.81 | |||||||
Kaj Nilsson | 1968 | 54.35 | 2:25.16 | |||||||
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Herrar [200] | 200 | 14 | 1:45.97 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 27.39 | 27.39 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.41 | 52.80 | |||||||
David Schardt | 1959 | 26.64 | 1:19.44 | |||||||
Jonas Aneheim | 1971 | 26.53 | 1:45.97 | |||||||
2 | Täby Sim 200 Lag 1 | 200 | 10 | 1:47.68 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 27.16 | 27.16 | |||||||
Anders Forsberg | 1977 | 25.31 | 52.47 | |||||||
Per Gustafsson | 1964 | 27.05 | 1:19.52 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 28.16 | 1:47.68 | |||||||
3 | SS04 Herrar [200] | 200 | 8 | 1:49.36 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Lars Hennert | 1961 | 27.98 | 27.98 | |||||||
Ulf Gabrielsson | 1948 | 28.48 | 56.46 | |||||||
Michael Atkinson | 1970 | 26.40 | 1:22.86 | |||||||
Jan Sigurdh | 1965 | 26.50 | 1:49.36 | |||||||
4 | Täby Sim 200 Lag 2 | 200 | 6 | 1:51.40 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Håkansson | 1965 | 30.05 | 30.05 | |||||||
Johan Mattsson | 1977 | 24.63 | 54.68 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 30.29 | 1:24.97 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 26.43 | 1:51.40 | |||||||
5 | Skuru Lag 2 Herr | 200 | 4 | 1:54.88 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Mats J Larsson | 1965 | 29.19 | 29.19 | |||||||
Tomas Hägg | 1964 | 28.09 | 57.28 | |||||||
Jan Westrup | 1960 | 28.92 | 1:26.20 | |||||||
Jonas Törnqvist | 1965 | 28.68 | 1:54.88 | |||||||
6 | Västerås Herrar [200] | 200 | 2 | 1:56.64 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Björn Sidenhjärta | 1963 | 29.78 | 29.78 | |||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 27.04 | 56.82 | |||||||
Krister Sikström | 1965 | 27.77 | 1:24.59 | |||||||
Lars Ekdahl | 1954 | 32.05 | 1:56.64 | |||||||
7 | Södertälje SS D200-239 H1 | 200 | 2:02.99 | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Rickard Broddvall | 1973 | 29.44 | 29.44 | |||||||
Ulf Hedin | 1958 | 29.81 | 59.25 | |||||||
Jan Blomgren | 1950 | 31.20 | 1:30.45 | |||||||
Olof Andersson | 1971 | 32.54 | 2:02.99 | |||||||
8 | Täby Sim 200 Lag 3 | 200 | 2:05.82 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Lennart Norrby | 1970 | 27.51 | 27.51 | |||||||
Jari Dahl | 1968 | 27.14 | 54.65 | |||||||
Tommy Aspegårdh | 1955 | 30.77 | 1:25.42 | |||||||
Håkan Blonde | 1958 | 40.40 | 2:05.82 | |||||||
- | Umeå SS Herrar [200] | 200 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Charlie Bostedt | 1986 | |||||||||
Christer Granström | 1965 | |||||||||
Jonas Hallgren | 1964 | |||||||||
Jonas Järnö | 1968 | DNS | ||||||||
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Herrar [160] | 160 | 14 | 1:37.46 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 23.59 | 23.59 | |||||||
Håkan Agnell | 1970 | 24.93 | 48.52 | |||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 24.31 | 1:12.83 | |||||||
Andreas Taflin | 1973 | 24.63 | 1:37.46 | |||||||
2 | Sundsvall Herrar [160] | 160 | 10 | 1:41.19 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Rikard Täpp | 1979 | 25.66 | 25.66 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 25.78 | 51.44 | |||||||
Johan Backlund | 1975 | 24.39 | 1:15.83 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 25.36 | 1:41.19 | |||||||
3 | SS04 Herrar [160] | 160 | 8 | 1:41.32 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 25.47 | 25.47 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 25.04 | 50.51 | |||||||
Lars Pettersson | 1974 | 25.76 | 1:16.27 | |||||||
Magnús Konrádsson | 1975 | 25.05 | 1:41.32 | |||||||
4 | Täby Sim 160 Lag 1 | 160 | 6 | 1:42.30 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dan Anderberg | 1967 | 26.23 | 26.23 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 24.74 | 50.97 | |||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 25.51 | 1:16.48 | |||||||
Hans Roosmark | 1971 | 25.82 | 1:42.30 | |||||||
5 | Umeå SS | 160 | 4 | 1:45.61 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Magnus Rölin | 1984 | 25.66 | 25.66 | |||||||
Jonas Järnö | 1968 | 26.94 | 52.60 | |||||||
Jonas Hallgren | 1964 | 26.43 | 1:19.03 | |||||||
Christer Granström | 1965 | 26.58 | 1:45.61 | |||||||
6 | Ubss Herrar | 160 | 2 | 1:48.81 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
Gunnar Bergman | 1963 | 28.69 | 28.69 | |||||||
Jari Penttinen | 1963 | 28.13 | 56.82 | |||||||
Niklas Bruhn | 1971 | 27.02 | 1:23.84 | |||||||
Arvid Bruhn | 1974 | 24.97 | 1:48.81 | |||||||
7 | Sundsvall Herrar 2 [160] | 160 | 1:50.80 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Per Sundström | 1968 | 27.12 | 27.12 | |||||||
John Iggström | 1966 | 27.54 | 54.66 | |||||||
Tommie Nilsson | 1978 | 27.78 | 1:22.44 | |||||||
Tobias Brännlund | 1978 | 28.36 | 1:50.80 | |||||||
8 | Polisen Herrar [160] | 160 | 1:51.04 | |||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Erik Smiding | 1988 | 27.67 | 27.67 | |||||||
Rasmus Renglin | 1979 | 25.37 | 53.04 | |||||||
Börje Lehrman | 1976 | 25.79 | 1:18.83 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 32.21 | 1:51.04 | |||||||
9 | Lidingö SK Herrar [160] | 160 | 1:51.40 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Pierre Leander | 1973 | 27.21 | 27.21 | |||||||
Eric Sjöström | 1959 | 28.73 | 55.94 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 28.17 | 1:24.11 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 27.29 | 1:51.40 | |||||||
10 | Södertörn Herrar [160] | 160 | 1:51.48 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 28.12 | 28.12 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 29.20 | 57.32 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 28.65 | 1:25.97 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 25.51 | 1:51.48 | |||||||
11 | SK Ägir Herrar [160] | 160 | 1:54.97 | |||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
Mikael Magnusson | 1958 | 29.10 | 29.10 | |||||||
Per Enzell | 1960 | 29.90 | 59.00 | |||||||
Peter Hjortsberg | 1971 | 28.30 | 1:27.30 | |||||||
Martijn Caarls | 1976 | 27.67 | 1:54.97 | |||||||
12 | Iksu Herrar [160] | 160 | 1:55.85 | |||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Peder Larsson | 1972 | 30.62 | 30.62 | |||||||
Lars Mattson | 1968 | 28.70 | 59.32 | |||||||
Fredrik Hellberg | 1973 | 28.26 | 1:27.58 | |||||||
Örjan Olsson | 1972 | 28.27 | 1:55.85 | |||||||
13 | Skuru Lag 1 Herr | 160 | 1:57.67 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Johan Nykvist | 1986 | 28.13 | 28.13 | |||||||
Leif Nyman | 1963 | 29.98 | 58.11 | |||||||
Lars Sundermeyer | 1965 | 29.91 | 1:28.02 | |||||||
Mats Sandahl | 1967 | 29.65 | 1:57.67 | |||||||
14 | Danderyd Herrar [160] | 160 | 2:00.00 | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Lars Reuterskiöld | 1963 | 34.39 | 34.39 | |||||||
Gustaf Toll | 1985 | 26.01 | 1:00.40 | |||||||
Björn Sievert | 1984 | 27.38 | 1:27.78 | |||||||
Richard Livijn | 1964 | 32.22 | 2:00.00 | |||||||
15 | Bollnäs SS Herrar Lag 1 C | 160 | 2:03.45 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Magnus Rodin | 1973 | 30.39 | 30.39 | |||||||
Michael Brinkenstierna | 1967 | 28.79 | 59.18 | |||||||
Christer Rodin | 1969 | 34.26 | 1:33.44 | |||||||
Kalle Magnusson | 1960 | 30.01 | 2:03.45 | |||||||
16 | Nkk Herrar [160] | 160 | 2:10.45 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Martin Nyberg | 1971 | 27.06 | 27.06 | |||||||
Benjamin Chardon | 1985 | 36.58 | 1:03.64 | |||||||
Mats Gunnarsson | 1959 | 32.27 | 1:35.91 | |||||||
Ulf Eriksson | 1965 | 34.54 | 2:10.45 | |||||||
- | Västerås Herrar Lag1[160] | 160 | DNS | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | DNS | |||||||||
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Herrar [120] | 120 | 8 | 1:37.62 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 23.99 | 23.99 | |||||||
Joakim Dahl | 1976 | 24.07 | 48.06 | |||||||
Redir Ajiul | 1988 | 25.12 | 1:13.18 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 24.44 | 1:37.62 | |||||||
2 | Växjö SS Herrar [120] | 120 | 6 | 1:40.87 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Martin Harlenbäck | 1983 | 24.47 | 24.47 | |||||||
Fredrik Björn | 1966 | 26.36 | 50.83 | |||||||
Ola Söderberg | 1966 | 24.77 | 1:15.60 | |||||||
Peter Ingemansson | 1985 | 25.27 | 1:40.87 | |||||||
3 | Sundsvall Herrar [120] | 120 | 4 | 1:44.43 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Carl Wikblom | 1987 | 25.53 | 25.53 | |||||||
Mikael Gerlach | 1984 | 23.87 | 49.40 | |||||||
Marcus Olsson | 1973 | 26.81 | 1:16.21 | |||||||
Sebastian Tinnerholm | 1989 | 28.22 | 1:44.43 | |||||||
4 | Umeå SS Herrar Lag 1 | 120 | 2 | 2:01.07 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Adrian Bengtson | 1976 | 29.38 | 29.38 | |||||||
Martin Lindvall | 1981 | 32.10 | 1:01.48 | |||||||
William van Beek | 1982 | 31.01 | 1:32.49 | |||||||
Apostolos Theos | 1978 | 28.58 | 2:01.07 | |||||||
Gren 22, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 100 - 119 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
- | Umeå SS Herrar [100] | 100 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Magnus Rölin | 1984 | |||||||||
Charlie Bostedt | 1986 | |||||||||
Jan Jämte | 1979 | |||||||||
Simon Andersson | 1989 | DNS | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 10:54 |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 10:42 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | 3 | 820 | 1:15.57 | 1:15.57 | ||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
2 | Harriet Bure | 1946 | 2 | 522 | 1:27.84 | 1:27.84 | ||||
Örebro Simallians | ||||||||||
3 | Ulla Öhman | 1948 | 1 | 493 | 1:29.52 | 1:29.52 | ||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
- | Marie Crisp | 1949 | DNF | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Solveig Luckhurst | 1950 | 368 | 1:29.05 | 1:29.05 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Lena Johansson | 1954 | 344 | 1:31.11 | 1:31.11 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 7 | 736 | 1:07.91 | 1:07.91 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Birgitta Appelfeldt Thylwe | 1957 | 5 | 580 | 1:13.54 | 1:13.54 | ||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
3 | Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 4 | 549 | 1:14.87 | 1:14.87 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
4 | Karin Bergström | 1959 | 3 | 464 | 1:19.18 | 1:19.18 | ||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
5 | Karin Toll | 1959 | 2 | 404 | 1:22.94 | 1:22.94 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
6 | Carina Ljung | 1957 | 1 | 208 | 1:43.47 | 1:43.47 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 7 | 879 | 1:04.17 | 1:04.17 | NR | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Gunilla Siljebäck | 1960 | 5 | 720 | 1:08.58 | 1:08.58 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 4 | 668 | 1:10.32 | 1:10.32 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Kicki Molin | 1964 | 3 | 639 | 1:11.39 | 1:11.39 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
5 | Boel Schill | 1962 | 2 | 566 | 1:14.33 | 1:14.33 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Ann-Marie Näslund | 1962 | 1 | 325 | 1:29.43 | 1:29.43 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
- | Maria Norberg | 1963 | DSQ | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Gustafsson | 1967 | 7 | 820 | 29.85 | 1:02.61 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
2 | Karin Elmberg | 1965 | 5 | 664 | 32.18 | 1:07.18 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Annette Bloom | 1965 | 4 | 644 | 31.36 | 1:07.86 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Annette Andersson | 1969 | 3 | 622 | 32.63 | 1:08.65 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Mari Ekelund | 1967 | 2 | 565 | 34.18 | 1:10.87 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
6 | Jeanette Rubertson | 1966 | 1 | 515 | 34.85 | 1:13.11 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Helena Wallner | 1965 | 508 | 34.57 | 1:13.41 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Lena Mandahl | 1965 | 499 | 35.30 | 1:13.88 | |||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
9 | Helena Bockner | 1968 | 412 | 38.63 | 1:18.72 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Inger Eriksson | 1967 | 406 | 37.74 | 1:19.11 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
11 | Margareth Fredriksson Timossi | 1966 | 330 | 38.89 | 1:24.80 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
12 | Carin Saracco | 1966 | 229 | 1:35.78 | 1:35.78 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
13 | Pernilla Otto | 1969 | 196 | 1:40.88 | 1:40.88 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
- | Anna Hammar | 1968 | DNS | |||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
- | Elisabeth Gustawsson | 1967 | DNS | |||||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Cecilia Landin | 1972 | 7 | 716 | 29.95 | 1:04.30 | ||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
2 | Sofi Cyréus | 1971 | 5 | 662 | 31.54 | 1:06.00 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Karin Axelsson | 1970 | 4 | 600 | 32.21 | 1:08.23 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Annika Ericsson | 1974 | 3 | 584 | 33.25 | 1:08.85 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Liselotte Lindgren | 1971 | 2 | 577 | 33.21 | 1:09.11 | ||||
Alingsås SLS | ||||||||||
6 | Maria Lövberg | 1973 | 1 | 574 | 31.95 | 1:09.21 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
7 | Ulla Eriksson | 1974 | 555 | 32.75 | 1:10.01 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Marianne Steen | 1974 | 545 | 32.07 | 1:10.44 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
9 | Elena Pollacchi | 1972 | 506 | 34.23 | 1:12.20 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
10 | Lisa Reda | 1972 | 490 | 33.28 | 1:12.97 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Erika Nilsson | 1971 | 185 | 46.57 | 1:40.94 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Therese Hammarberg | 1977 | 3 | 462 | 33.99 | 1:11.03 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Martina Löfstrand | 1976 | 2 | 458 | 34.06 | 1:11.25 | ||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
3 | Carina Andersson | 1975 | 1 | 438 | 34.55 | 1:12.31 | ||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | 7 | 624 | 31.04 | 1:04.07 | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Matilda Isaksson | 1983 | 5 | 618 | 30.80 | 1:04.27 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
3 | Maria Funk | 1981 | 4 | 569 | 31.15 | 1:06.04 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Carina Hertz | 1983 | 3 | 496 | 32.84 | 1:09.14 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
5 | Helena Hillerström | 1980 | 2 | 435 | 34.92 | 1:12.22 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
6 | Jennie Turunen | 1981 | 1 | 375 | 37.37 | 1:15.90 | ||||
Alingsås SLS | ||||||||||
7 | Malgorzata Sikora | 1983 | 367 | 37.12 | 1:16.45 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Therese Mattsson | 1985 | 7 | 817 | 28.26 | 59.13 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
2 | Hlin Sundberg | 1988 | 5 | 614 | 31.46 | 1:05.03 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
3 | Tove Brickner | 1985 | 4 | 599 | 31.73 | 1:05.57 | ||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
4 | Jonna Meerits | 1986 | 3 | 593 | 31.48 | 1:05.77 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Astrid Rosén | 1989 | 2 | 461 | 34.23 | 1:11.51 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Kristina von Schreeb | 1989 | 1 | 440 | 33.11 | 1:12.68 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Sara Leonardsson | 1985 | 430 | 34.68 | 1:13.21 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Josefine Sjöström | 1985 | 175 | 45.01 | 1:38.75 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 30.52 | 1:03.40 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Saga Berntson | 1994 | 31.48 | 1:05.29 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Ronja Nilsson | 1993 | 31.11 | 1:05.32 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Marie Håkansson | 1992 | 32.87 | 1:09.61 | ||||||
Uddevalla Sim | ||||||||||
5 | Jessica Åhlund | 1991 | 35.09 | 1:12.42 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
6 | Louise Axdorff | 1992 | 33.67 | 1:13.58 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
7 | Linnea Niemi | 1991 | 36.97 | 1:24.05 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 10:42 |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 11:20 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 270 | 57.86 | 2:02.77 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hans Lindström | 1937 | 441 | 41.81 | 1:25.55 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Lars Edstedt | 1936 | 307 | 43.39 | 1:36.49 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Håkan Bengtsson | 1942 | 431 | 40.26 | 1:23.78 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 4 | 756 | 30.36 | 1:04.30 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | 3 | 556 | 34.93 | 1:11.23 | ||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Eric Brandelius | 1949 | 2 | 502 | 36.35 | 1:13.66 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
- | Lennart Larsson | 1949 | DSQ | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 3 | 791 | 30.12 | 1:01.23 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Lars Ekdahl | 1954 | 2 | 463 | 35.18 | 1:13.16 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Bill Engman | 1952 | 1 | 419 | 35.76 | 1:15.63 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | 7 | 752 | 29.56 | 59.91 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | David Schardt | 1959 | 5 | 716 | 29.13 | 1:00.90 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Peter Lundin | 1959 | 4 | 649 | 30.02 | 1:02.92 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
4 | Henrik Bodén | 1959 | 3 | 616 | 30.88 | 1:04.05 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
5 | Peter Lillieström | 1959 | 2 | 591 | 31.49 | 1:04.93 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
6 | Mats Örth | 1955 | 1 | 583 | 30.70 | 1:05.21 | ||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
7 | Jan Pettersson | 1959 | 562 | 32.60 | 1:06.01 | |||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
8 | Bo Fogelberg | 1957 | 521 | 33.77 | 1:07.73 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
9 | Mikael Magnusson | 1958 | 518 | 32.90 | 1:07.86 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
10 | Mats Dänsel | 1957 | 505 | 33.27 | 1:08.43 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
11 | Anders Engstrand | 1958 | 492 | 33.46 | 1:09.03 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
12 | Ulf Hedin | 1958 | 452 | 33.75 | 1:10.99 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | 7 | 749 | 27.07 | 56.82 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Jonas Hallgren | 1964 | 5 | 690 | 27.97 | 58.38 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Rolf Gustafsson | 1960 | 4 | 644 | 27.96 | 59.75 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Niels Jörgen Larsen | 1962 | 3 | 585 | 29.58 | 1:01.68 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Björn Modée | 1962 | 2 | 547 | 29.96 | 1:03.10 | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
6 | Hans Palmqvist | 1962 | 1 | 543 | 29.13 | 1:03.24 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
7 | Jörgen Tisell | 1961 | 526 | 29.99 | 1:03.92 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Tomas Hägg | 1964 | 475 | 31.07 | 1:06.13 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
9 | Björn Sidenhjärta | 1963 | 452 | 32.62 | 1:07.23 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
10 | Leif Nyman | 1963 | 429 | 32.55 | 1:08.42 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
11 | Per Enzell | 1960 | 408 | 32.40 | 1:09.55 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
12 | Kalle Magnusson | 1960 | 368 | 33.42 | 1:12.00 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
13 | Håkan Quist | 1961 | 335 | 34.70 | 1:14.30 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
14 | Peter Karlsson | 1963 | 216 | 40.03 | 1:26.01 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Henrik Johansson-Berlin | 1968 | 7 | 834 | 26.66 | 54.48 | NR | |||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ola Söderberg | 1966 | 5 | 758 | 27.39 | 56.24 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Tony Danielsson | 1969 | 4 | 679 | 27.56 | 58.35 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Dan Anderberg | 1967 | 3 | 678 | 27.91 | 58.39 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Mats Rubertson | 1967 | 2 | 635 | 29.24 | 59.67 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
6 | Fredrik Björn | 1966 | 1 | 620 | 28.24 | 1:00.16 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
7 | Per Sundström | 1968 | 607 | 28.69 | 1:00.58 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Jan Sigurdh | 1965 | 605 | 28.63 | 1:00.63 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
9 | Mikael Andreasson | 1967 | 575 | 29.39 | 1:01.68 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
10 | John Iggström | 1966 | 559 | 29.97 | 1:02.27 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Jonas Järnö | 1968 | 549 | 28.46 | 1:02.65 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
12 | Krister Sikström | 1965 | 529 | 29.59 | 1:03.43 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
13 | Lars Mattson | 1968 | 516 | 30.86 | 1:03.92 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
14 | Björn Stille | 1969 | 489 | 30.28 | 1:05.08 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
15 | Mats Sandahl | 1967 | 481 | 31.48 | 1:05.47 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
16 | Lars Malmqvist | 1967 | 477 | 30.22 | 1:05.63 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
17 | Stefan Sundström | 1967 | 437 | 32.59 | 1:07.57 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
18 | Michael Brinkenstierna | 1967 | 414 | 31.12 | 1:08.81 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
19 | Lars Sundermeyer | 1965 | 413 | 32.40 | 1:08.87 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
20 | Ulf Eriksson | 1965 | 229 | 38.60 | 1:23.79 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Taflin | 1973 | 7 | 746 | 26.61 | 55.59 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mikael E Rosén | 1974 | 5 | 734 | 27.77 | 55.90 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
3 | Martin Andersson | 1970 | 4 | 700 | 27.77 | 56.78 | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Håkan Agnell | 1970 | 3 | 698 | 27.10 | 56.83 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Roger Andrée | 1971 | 2 | 641 | 28.67 | 58.46 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
6 | Lars Pettersson | 1974 | 1 | 633 | 28.37 | 58.71 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Pierre Leander | 1973 | 603 | 28.75 | 59.68 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
8 | Jonas Aneheim | 1971 | 566 | 27.95 | 1:00.94 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Michael Atkinson | 1970 | 564 | 30.06 | 1:01.02 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
10 | Fredrik Hellberg | 1973 | 522 | 30.28 | 1:02.62 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
11 | Stefan Norman | 1970 | 514 | 30.92 | 1:02.94 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
12 | Nicklas Täck | 1973 | 496 | 30.38 | 1:03.68 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
13 | Rickard Broddvall | 1973 | 454 | 31.34 | 1:05.58 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
14 | Peder Larsson | 1972 | 416 | 32.35 | 1:07.54 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
15 | Ola Wallberg | 1972 | 363 | 32.74 | 1:10.65 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
16 | Olof Andersson | 1971 | 318 | 35.36 | 1:13.87 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
17 | Magnus Rodin | 1973 | 316 | 33.59 | 1:14.02 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 711 | 26.39 | 55.48 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Johan Backlund | 1975 | 5 | 709 | 26.65 | 55.54 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Magnús Konrádsson | 1975 | 4 | 679 | 27.30 | 56.34 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Rikard Täpp | 1979 | 3 | 667 | 27.01 | 56.66 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
5 | Rasmus Renglin | 1979 | 2 | 643 | 27.24 | 57.37 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
6 | Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 1 | 622 | 28.10 | 58.00 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Börje Lehrman | 1976 | 617 | 27.68 | 58.16 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
8 | Daniel Wramfors | 1978 | 597 | 27.34 | 58.82 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
9 | Martijn Caarls | 1976 | 559 | 28.71 | 1:00.11 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
10 | Tommie Nilsson | 1978 | 475 | 29.79 | 1:03.46 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Tobias Brännlund | 1978 | 447 | 29.00 | 1:04.77 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
12 | Carl Magnus Helin | 1976 | 350 | 33.91 | 1:10.25 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Peter Edvardsson | 1981 | 7 | 873 | 24.95 | 51.31 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Martin Harlenbäck | 1983 | 5 | 781 | 25.63 | 53.24 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Magnus Rölin | 1984 | 4 | 665 | 27.09 | 56.18 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | David Lindahl | 1982 | 3 | 504 | 29.91 | 1:01.62 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Björn Sievert | 1984 | 2 | 482 | 29.46 | 1:02.54 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
6 | Martin Lindvall | 1981 | 1 | 355 | 33.37 | 1:09.25 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | William van Beek | 1982 | 340 | 33.64 | 1:10.22 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
- | Lukas Bergliden | 1983 | DSQ | |||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Mark Åström-Karlsson | 1987 | 7 | 743 | 25.25 | 53.31 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Peter Ingemansson | 1985 | 5 | 659 | 26.48 | 55.49 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Joakim Sandberg | 1987 | 4 | 630 | 26.63 | 56.33 | ||||
Spårvägens Simförening | ||||||||||
4 | Redir Ajiul | 1988 | 3 | 608 | 26.56 | 57.00 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Marcus Pellfolk | 1986 | 2 | 598 | 27.22 | 57.30 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Gustaf Toll | 1985 | 1 | 590 | 27.74 | 57.57 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
7 | Erik Smiding | 1988 | 518 | 28.46 | 1:00.09 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
8 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 513 | 28.24 | 1:00.30 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
9 | Johan Nykvist | 1986 | 494 | 29.25 | 1:01.07 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Jonatan Bejmar | 1987 | 471 | 29.42 | 1:02.05 | |||||
Ösmo Simsällskap | ||||||||||
11 | Benjamin Chardon | 1985 | 234 | 37.30 | 1:18.36 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Arena Water Instinct |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Henrik Dahlin | 1992 | 26.49 | 56.05 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Daniel Pettersson | 1991 | 28.31 | 59.94 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Peter Lundberg | 1991 | 31.38 | 1:07.69 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Christian Sjölin | 1990 | 32.35 | 1:08.64 | ||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 11:20 |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 11:31 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Barbro Thörnelöf | 1927 | 289 | 1:28.42 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 3 | 827 | 43.56 | NR | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
2 | Margareta Rainer | 1949 | 2 | 715 | 45.73 | |||||
Gävle Simsällskap | ||||||||||
3 | Harriet Bure | 1946 | 1 | 519 | 50.89 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
- | Marie Crisp | 1949 | DNS | |||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 3 | 693 | 43.61 | NR | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Solveig Luckhurst | 1950 | 2 | 416 | 51.70 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | 1 | 411 | 51.90 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | 3 | 631 | 42.31 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Caroline Magnusson | 1956 | 2 | 521 | 45.09 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Reija Reini | 1958 | 1 | 491 | 46.00 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 7 | 752 | 37.33 | SR | ||||
Varberg Sim | ||||||||||
2 | Marie Hansson | 1964 | 5 | 680 | 38.61 | SR | ||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
3 | Annika Åström | 1963 | 4 | 588 | 40.52 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
4 | Lillie Larsson | 1961 | 3 | 574 | 40.84 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Anne Sundell | 1960 | 2 | 542 | 41.65 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
6 | Annika Svanberg | 1962 | 1 | 516 | 42.34 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
7 | Eva Fjällid-Blomster | 1961 | 500 | 42.77 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
8 | Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 476 | 43.47 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
9 | Birgitta Flensburg | 1961 | 476 | 43.49 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
10 | Kerstin Talback | 1961 | 444 | 44.50 | ||||||
Järfälla Simsällskap | ||||||||||
11 | Ingrid Litborn | 1962 | 336 | 48.81 | ||||||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
12 | Margit Svenson | 1961 | 239 | 54.65 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Hammar | 1968 | 7 | 974 | 34.10 | |||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
2 | Maria Gustafsson | 1967 | 5 | 693 | 38.20 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Annica Åberg | 1966 | 4 | 627 | 39.49 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Katarina Hallerstedt | 1966 | 3 | 599 | 40.09 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Anna Blomster | 1967 | 2 | 586 | 40.38 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Gunilla Höög | 1968 | 1 | 523 | 41.94 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
7 | Inger Eriksson | 1967 | 365 | 47.30 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Marie Sveronius | 1966 | 316 | 49.62 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Britt-Marie Nilsson | 1971 | 7 | 608 | 38.00 | |||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Anna Långström | 1973 | 5 | 542 | 39.48 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Åsa Vikander | 1970 | 4 | 464 | 41.58 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Cecilia Jönsson | 1974 | 3 | 449 | 42.05 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
5 | Susanne Norvell | 1970 | 2 | 298 | 48.16 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Erika Nilsson | 1971 | 1 | 202 | 54.87 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Erika Luthman | 1976 | 7 | 533 | 39.30 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Linda Fleck | 1976 | 5 | 505 | 40.02 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
3 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 4 | 476 | 40.79 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Anna Granberg | 1978 | 3 | 471 | 40.95 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
5 | Martina Löfstrand | 1976 | 2 | 470 | 40.99 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
6 | Maria Johansson | 1979 | 1 | 411 | 42.86 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | Jenny Cederlind | 1977 | 400 | 43.22 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Johanna Nyysti | 1984 | 3 | 777 | 34.49 | SR | ||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Hanna Wengrud | 1984 | 2 | 698 | 35.74 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
3 | Olga Kosovskaya | 1982 | 1 | 497 | 40.03 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Katarina Tour | 1987 | 7 | 809 | 33.90 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Carolina Nordin | 1987 | 5 | 727 | 35.13 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Josefin Wede | 1987 | 4 | 704 | 35.50 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
4 | Stina Mittermaier | 1988 | 3 | 669 | 36.11 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Ida Kjos | 1988 | 2 | 622 | 37.00 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
6 | Veronica Johansson | 1987 | 1 | 531 | 38.99 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Jennie Karlsson | 1987 | 480 | 40.34 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Kristina von Schreeb | 1989 | 458 | 40.96 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
9 | Elin Nyysti | 1987 | 455 | 41.06 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Alexandra Hamark | 1989 | 337 | 45.37 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
11 | Andrea Myrander | 1985 | 292 | 47.61 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 25, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Prolympia |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 35.66 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Saga Berntson | 1994 | 36.07 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Jessica Åhlund | 1991 | 42.05 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Linnea Niemi | 1991 | 45.94 | |||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 11:31 |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 11:49 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Otterberg | 1938 | 4 | 594 | 46.44 | |||||
Karlstads Simsällskap | ||||||||||
2 | Erik Forslund | 1937 | 3 | 571 | 47.04 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Olof Söderqvist | 1937 | 2 | 463 | 50.44 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
4 | Ulf Blanck | 1939 | 1 | 452 | 50.87 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | 3 | 709 | 40.19 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Olof Burebo | 1944 | 2 | 670 | 40.96 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Ulf Brangefält | 1942 | 1 | 560 | 43.49 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 715 | 37.85 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Kennerth Persson | 1945 | 230 | 55.25 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | René Tour | 1954 | 725 | 35.79 | SR | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Kjell Westin | 1954 | 506 | 40.34 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Fältman | 1959 | 7 | 821 | 32.57 | NR | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
2 | Eric Sjöström | 1959 | 5 | 617 | 35.81 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
3 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 4 | 532 | 37.64 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Ulf Hedin | 1958 | 3 | 525 | 37.79 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Stefan Andersson | 1955 | 2 | 519 | 37.94 | |||||
Uppsala Mastersimklubb | ||||||||||
6 | Claes Holmén | 1959 | 1 | 475 | 39.09 | |||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
6 | Rikard Unelius | 1958 | 1 | 475 | 39.09 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
8 | Mats Gunnarsson | 1959 | 391 | 41.70 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Håkan Blonde | 1958 | 333 | 43.99 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Håkan Persson | 1963 | 7 | 790 | 32.27 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Torbjörn Svensk | 1964 | 5 | 754 | 32.78 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Hennert | 1961 | 4 | 696 | 33.67 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Mikael Sirenius | 1963 | 3 | 695 | 33.68 | |||||
Alingsås SLS | ||||||||||
5 | Hans Palmqvist | 1962 | 2 | 689 | 33.78 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
6 | Per Matsson | 1962 | 1 | 623 | 34.92 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Michael Macdonald | 1962 | 606 | 35.25 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
8 | Fredrik Månsson | 1962 | 579 | 35.80 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
9 | Igor Lishajko | 1963 | 574 | 35.90 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
10 | Jan Anders Olsson | 1964 | 540 | 36.63 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
11 | Lars Reuterskiöld | 1963 | 348 | 42.39 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
12 | Richard Livijn | 1964 | 341 | 42.71 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
- | Peter Karlsson | 1963 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Per Sundström | 1968 | 7 | 676 | 32.88 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Mats Rubertson | 1967 | 5 | 576 | 34.68 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Tomas Wiiand | 1968 | 4 | 485 | 36.72 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Anders Bergqvist | 1965 | 3 | 484 | 36.77 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
5 | Ola Jensen | 1965 | 2 | 458 | 37.44 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
6 | Per-Ola Skoglund | 1969 | 1 | 457 | 37.46 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | Thomas Bäckman | 1966 | 440 | 37.93 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
8 | Christer Rodin | 1969 | 294 | 43.39 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
- | Lars Sundermeyer | 1965 | DSQ | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Per Svanberg | 1971 | 7 | 821 | 30.46 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Arvid Bruhn | 1974 | 5 | 817 | 30.51 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
3 | Jan Björk | 1973 | 4 | 647 | 32.98 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
4 | Niklas Elison | 1971 | 3 | 600 | 33.82 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Hans Roosmark | 1971 | 2 | 580 | 34.20 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Martin Andersson | 1970 | 1 | 577 | 34.25 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
7 | Stefan Andersson | 1970 | 557 | 34.67 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Martin Nyberg | 1971 | 515 | 35.59 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Romain Haettel | 1970 | 512 | 35.65 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
10 | Rickard Broddvall | 1973 | 442 | 37.45 | ||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
11 | Nicklas Täck | 1973 | 384 | 39.22 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
12 | Ola Wallberg | 1972 | 373 | 39.60 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
13 | Magnus Rodin | 1973 | 364 | 39.94 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Staffan Tell | 1979 | 5 | 722 | 30.97 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Magnús Konrádsson | 1975 | 4 | 684 | 31.54 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Adrian Bengtson | 1976 | 3 | 504 | 34.90 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Apostolos Theos | 1978 | 2 | 413 | 37.29 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Jesper Olsson | 1975 | 1 | 386 | 38.14 | |||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Mathias Öman | 1982 | 4 | 609 | 31.97 | |||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
2 | Patrik Noll | 1980 | 3 | 440 | 35.63 | |||||
Örebro Simallians | ||||||||||
3 | Björn Sievert | 1984 | 2 | 346 | 38.58 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
4 | William van Beek | 1982 | 1 | 258 | 42.58 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Niklas Tour | 1989 | 5 | 904 | 28.24 | ER | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Andreas Edlund | 1989 | 4 | 696 | 30.81 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
3 | Martin Brattmyr | 1988 | 3 | 613 | 32.14 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
4 | Mark Åström-Karlsson | 1987 | 2 | 409 | 36.78 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 1 | 357 | 38.49 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Gren 26, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: KanslietOnline |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 31.04 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Oskar Holmgren | 1994 | 32.88 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
3 | Daniel Pettersson | 1991 | 37.04 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Patrik Pettersson | 1993 | 38.31 | |||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
5 | Christian Sjölin | 1990 | 39.02 | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Peter Lundberg | 1991 | 42.24 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 11:49 |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 12:12 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | 888 | 39.42 | 1:21.07 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Ulla Öhman | 1948 | 419 | 47.85 | 1:44.17 | |||||
Fagersta Simklubb | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lena Johansson | 1954 | 270 | 56.37 | 1:52.50 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Pia Strandh | 1958 | 693 | 39.47 | 1:21.62 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Anne Mannela | 1963 | 3 | 683 | 36.62 | 1:17.33 | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Kicki Molin | 1964 | 2 | 445 | 43.81 | 1:29.17 | ||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Ingrid Litborn | 1962 | 1 | 219 | 1:52.93 | 1:52.93 | ||||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Marie Jernberg | 1969 | 440 | 41.63 | 1:24.72 | |||||
Älvsjö AIK Fritid | ||||||||||
2 | Inger Eriksson | 1967 | 310 | 46.24 | 1:35.20 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ulrika Thuné | 1972 | 5 | 677 | 35.02 | 1:12.28 | ||||
Simklubben Sydsim | ||||||||||
2 | Marie Lindman | 1973 | 4 | 574 | 37.29 | 1:16.37 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 3 | 555 | 38.34 | 1:17.22 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Marianne Steen | 1974 | 2 | 470 | 39.17 | 1:21.64 | ||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Elena Pollacchi | 1972 | 1 | 352 | 44.21 | 1:29.84 | ||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Camilla Larsson | 1979 | 467 | 38.14 | 1:18.08 | |||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
2 | Maria Johansson | 1979 | 381 | 40.07 | 1:23.59 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Caroline Petersson | 1981 | 3 | 506 | 36.93 | 1:16.42 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Maria Funk | 1981 | 2 | 502 | 36.99 | 1:16.62 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Carina Hertz | 1983 | 1 | 482 | 36.97 | 1:17.64 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Ronja Nilsson | 1993 | 34.28 | 1:12.78 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Lovisa Nyman | 1994 | 35.79 | 1:14.21 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 12:12 |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 12:26 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 85 - 89 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Tamas Borossy | 1928 | 199 | 1:11.39 | 2:32.30 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Erik Forslund | 1937 | 493 | 48.80 | 1:39.30 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
- | Lars Edstedt | 1936 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
- | Christian Tollstoy | 1943 | DSQ | |||||||
Karlskoga Simförening | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Kjell Hanserius | 1947 | 3 | 595 | 38.39 | 1:20.45 | SR | |||
Hellas Simklubb | ||||||||||
2 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 2 | 530 | 40.15 | 1:23.60 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Kaj Gorosch | 1948 | 1 | 285 | 47.48 | 1:42.74 | ||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | 3 | 770 | 34.48 | 1:09.05 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
2 | Veikko Mattola | 1956 | 2 | 677 | 34.63 | 1:12.06 | ||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Jan Pettersson | 1959 | 1 | 407 | 42.50 | 1:25.40 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 4 | 633 | 34.89 | 1:09.77 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Anders Haglund | 1961 | 3 | 622 | 34.73 | 1:10.16 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Rolf Gustafsson | 1960 | 2 | 571 | 35.06 | 1:12.18 | ||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Lennart Mentor | 1960 | 1 | 555 | 34.32 | 1:12.89 | ||||
Göteborg Sim | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Christer Granström | 1965 | 7 | 609 | 33.02 | 1:07.22 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Torbjörn Gärdefors | 1965 | 5 | 588 | 33.38 | 1:08.00 | ||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
3 | Lars Sandberg | 1965 | 4 | 576 | 32.80 | 1:08.47 | ||||
Kungsbacka Simsällskap | ||||||||||
4 | Jari Dahl | 1968 | 3 | 526 | 34.22 | 1:10.59 | ||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Hans Fredin | 1966 | 2 | 473 | 34.38 | 1:13.12 | ||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
6 | Lars Mattson | 1968 | 1 | 454 | 35.93 | 1:14.16 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
7 | Per Norstroem | 1965 | 417 | 37.73 | 1:16.25 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Lönnberg | 1972 | 7 | 812 | 28.47 | 58.79 | NR | |||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Mikael Lennehag | 1974 | 5 | 616 | 30.56 | 1:04.44 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Roger Andrée | 1971 | 4 | 516 | 33.83 | 1:08.38 | ||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
4 | Lars Pettersson | 1974 | 3 | 485 | 33.92 | 1:09.80 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Jesper Hedblom | 1972 | 2 | 477 | 33.97 | 1:10.16 | ||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
6 | Örjan Olsson | 1972 | 1 | 340 | 37.76 | 1:18.57 | ||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Magnús Konrádsson | 1975 | 3 | 609 | 32.27 | 1:06.00 | ||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Adrian Bengtson | 1976 | 2 | 361 | 37.55 | 1:18.51 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Apostolos Theos | 1978 | 1 | 323 | 38.81 | 1:21.49 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Martin Harlenbäck | 1983 | 4 | 684 | 29.87 | 59.78 | ||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Magnus Rölin | 1984 | 3 | 382 | 34.90 | 1:12.57 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | David Lindahl | 1982 | 2 | 368 | 36.59 | 1:13.51 | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
4 | Martin Lindvall | 1981 | 1 | 277 | 38.48 | 1:20.72 | ||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 438 | 34.51 | 1:11.40 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
Gren 28, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Sogeti |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Magnus Edlund | 1991 | 29.19 | 1:00.50 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Henrik Dahlin | 1992 | 30.88 | 1:05.22 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Peter Lundberg | 1991 | 40.69 | 1:27.34 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 12:26 |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 12:40 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Bitte Axling | 1946 | 778 | 38.11 | NR | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Solveig Luckhurst | 1950 | 337 | 46.55 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Gunilla Leinsköld | 1955 | 686 | 35.28 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Ylva Tour | 1959 | 668 | 35.60 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Maria Norberg | 1963 | 7 | 878 | 30.54 | ER | ||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Anna-Karin Josefson | 1964 | 5 | 782 | 31.74 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
3 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | 4 | 758 | 32.07 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
4 | Annika Åström | 1963 | 3 | 692 | 33.06 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
5 | Annika Svanberg | 1962 | 2 | 618 | 34.33 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Anne Sundell | 1960 | 1 | 541 | 35.89 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
7 | Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 537 | 35.97 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Annika Nilsson | 1960 | 432 | 38.67 | ||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
9 | Ann-Marie Näslund | 1962 | 244 | 46.77 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Anna Hammar | 1968 | 7 | 899 | 29.88 | NR | ||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
2 | Maria Gustafsson | 1967 | 5 | 715 | 32.25 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
3 | Ulrika Balslev | 1966 | 4 | 707 | 32.36 | |||||
Varberg Sim | ||||||||||
4 | Annette Andersson | 1969 | 3 | 579 | 34.60 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
5 | Katarina Hallerstedt | 1966 | 2 | 524 | 35.77 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Anna Möller | 1965 | 1 | 513 | 36.01 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
7 | Gunilla Höög | 1968 | 496 | 36.41 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
8 | Mari Ekelund | 1967 | 450 | 37.62 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
9 | Johanna Fyrk | 1969 | 442 | 37.86 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
10 | Inger Eriksson | 1967 | 324 | 41.95 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Cecilia Landin | 1972 | 7 | 748 | 31.05 | |||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
2 | Åsa Vikander | 1970 | 5 | 688 | 31.93 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Pernilla Lundström | 1974 | 4 | 676 | 32.12 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Sofi Cyréus | 1971 | 3 | 619 | 33.06 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
5 | Karin Axelsson | 1970 | 2 | 579 | 33.82 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
6 | Annika Ericsson | 1974 | 1 | 506 | 35.37 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Malin Hazard | 1970 | 273 | 43.43 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 5 | 608 | 33.38 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Ulrika Westerberg | 1977 | 4 | 601 | 33.50 | |||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
3 | Erika Luthman | 1976 | 3 | 500 | 35.61 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Maria Johansson | 1979 | 2 | 487 | 35.94 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Therese Hammarberg | 1977 | 1 | 464 | 36.51 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Johanna Nyysti | 1984 | 7 | 856 | 29.28 | |||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
2 | Matilda Isaksson | 1983 | 5 | 717 | 31.06 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
3 | Carina Hertz | 1983 | 4 | 546 | 34.02 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
4 | Maria Funk | 1981 | 3 | 518 | 34.61 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
5 | Olga Kosovskaya | 1982 | 2 | 482 | 35.45 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Caroline Petersson | 1981 | 1 | 455 | 36.14 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
- | Malgorzata Sikora | 1983 | DSQ | |||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Katarina Tour | 1987 | 7 | 815 | 29.05 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Isabella Manzoni | 1987 | 5 | 759 | 29.74 | |||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
3 | Therese Mattsson | 1985 | 4 | 724 | 30.22 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Josefin Wede | 1987 | 3 | 685 | 30.78 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
5 | Hedvig Lestander | 1988 | 2 | 593 | 32.30 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
6 | Jonna Meerits | 1986 | 1 | 592 | 32.31 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
7 | Jennie Karlsson | 1987 | 588 | 32.39 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
8 | Veronica Johansson | 1987 | 488 | 34.47 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
9 | Astrid Rosén | 1989 | 409 | 36.55 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
10 | Alexandra Hamark | 1989 | 356 | 38.27 | ||||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Trippelmontage |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lovisa Nyman | 1994 | 31.52 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ronja Nilsson | 1993 | 32.70 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
3 | Saga Berntson | 1994 | 33.02 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
4 | Irma Pasztor | 1992 | 34.58 | |||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
5 | Marie Håkansson | 1992 | 35.23 | |||||||
Uddevalla Sim | ||||||||||
6 | Johanna Blommé | 1993 | 36.29 | |||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 12:40 |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 13:05 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Kristian König | 1932 | 304 | 56.15 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Nils Wahlberg | 1943 | 3 | 559 | 38.28 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
2 | Matthias Kroner | 1943 | 2 | 474 | 40.45 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
3 | Håkan Bengtsson | 1942 | 1 | 456 | 40.97 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | 5 | 678 | 32.90 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Ulf Gabrielsson | 1948 | 4 | 664 | 33.13 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | 3 | 618 | 33.94 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Eric Brandelius | 1949 | 2 | 478 | 36.96 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
5 | Bo Ljungberg | 1945 | 1 | 467 | 37.25 | |||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Leonard Bielicz | 1951 | 3 | 834 | 29.60 | |||||
Göteborg Sim | ||||||||||
2 | Jan Blomgren | 1950 | 2 | 507 | 34.95 | |||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
3 | Lars Ekdahl | 1954 | 1 | 360 | 39.15 | |||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | David Schardt | 1959 | 7 | 643 | 30.63 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
2 | Bengt Olsson | 1956 | 5 | 593 | 31.48 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
3 | Henrik Bodén | 1959 | 4 | 586 | 31.60 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
4 | Tommy Aspegårdh | 1955 | 3 | 508 | 33.14 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
5 | Kenneth Arvidsson | 1959 | 2 | 504 | 33.23 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
6 | Rikard Unelius | 1958 | 1 | 479 | 33.80 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Mikael Magnusson | 1958 | 456 | 34.35 | ||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
8 | Mats Dänsel | 1957 | 454 | 34.41 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Anders Berlin | 1959 | 450 | 34.50 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Anders Engstrand | 1958 | 445 | 34.63 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
11 | Claes Holmén | 1959 | 433 | 34.96 | ||||||
Trollhättans Simsällskap | ||||||||||
12 | Bo Fogelberg | 1957 | 387 | 36.29 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
- | Håkan Blonde | 1958 | DSQ | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Jonas Hallgren | 1964 | 7 | 746 | 28.10 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
2 | Torbjörn Svensk | 1964 | 5 | 705 | 28.63 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
3 | Håkan Persson | 1963 | 4 | 692 | 28.81 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
4 | Rolf Gustafsson | 1960 | 3 | 666 | 29.18 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
5 | Per Matsson | 1962 | 2 | 594 | 30.32 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
6 | Jan Westrup | 1960 | 1 | 591 | 30.36 | |||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
7 | Lennart Mentor | 1960 | 590 | 30.38 | ||||||
Göteborg Sim | ||||||||||
8 | Dan Larsson | 1961 | 584 | 30.49 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
9 | Niels Jörgen Larsen | 1962 | 559 | 30.94 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Lars Hennert | 1961 | 541 | 31.27 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
11 | Björn Modée | 1962 | 526 | 31.57 | ||||||
Saltsjöbadens Idrottsförening | ||||||||||
12 | Gunnar Bergman | 1963 | 468 | 32.82 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
13 | Jan Anders Olsson | 1964 | 448 | 33.29 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
14 | Richard Livijn | 1964 | 383 | 35.08 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
15 | Håkan Quist | 1961 | 273 | 39.29 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
- | Björn Sidenhjärta | 1963 | DSQ | |||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Henrik Johansson-Berlin | 1968 | 7 | 794 | 27.62 | |||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
2 | Ola Söderberg | 1966 | 5 | 748 | 28.17 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
3 | Per Sundström | 1968 | 4 | 708 | 28.69 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Christer Granström | 1965 | 3 | 655 | 29.44 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Dan Anderberg | 1967 | 2 | 633 | 29.79 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
6 | Kaj Nilsson | 1968 | 1 | 585 | 30.58 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
7 | Mikael Andreasson | 1967 | 573 | 30.79 | ||||||
Luleå Simsällskap | ||||||||||
8 | Jonas Järnö | 1968 | 563 | 30.97 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | John Iggström | 1966 | 545 | 31.31 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
10 | Björn Stille | 1969 | 479 | 32.68 | ||||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
11 | Anders Bergqvist | 1965 | 409 | 34.46 | ||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
12 | Kristoffer Lyberg | 1968 | 406 | 34.52 | ||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
13 | Per-Ola Skoglund | 1969 | 403 | 34.63 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
14 | Mats-Erik Hådén | 1965 | 394 | 34.87 | ||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
15 | Ola Jensen | 1965 | 342 | 36.55 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
- | Ulf Eriksson | 1965 | DNS | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Michael Brinkenstierna | 1967 | DSQ | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Lars Frölander | 1974 | 7 | 1073 | 24.14 | WR | ||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Daniel Lönnberg | 1972 | 5 | 869 | 25.90 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Andreas Taflin | 1973 | 4 | 719 | 27.59 | |||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
3 | Arvid Bruhn | 1974 | 4 | 719 | 27.59 | |||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
5 | Martin Nyberg | 1971 | 2 | 706 | 27.75 | |||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Per Svanberg | 1971 | 1 | 656 | 28.44 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
7 | Martin Andersson | 1970 | 651 | 28.51 | ||||||
Varberg Sim | ||||||||||
8 | Håkan Agnell | 1970 | 641 | 28.67 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
9 | Jonas Aneheim | 1971 | 616 | 29.04 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
10 | Michael Atkinson | 1970 | 535 | 30.44 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
11 | Nicklas Täck | 1973 | 512 | 30.88 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
12 | Lennart Norrby | 1970 | 508 | 30.98 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
13 | Romain Haettel | 1970 | 494 | 31.26 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
14 | Örjan Olsson | 1972 | 439 | 32.51 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
15 | Peder Larsson | 1972 | 356 | 34.85 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Joakim Dahl | 1976 | 7 | 774 | 25.83 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
2 | Johan Backlund | 1975 | 5 | 666 | 27.16 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Rikard Täpp | 1979 | 4 | 655 | 27.31 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
4 | Staffan Tell | 1979 | 3 | 644 | 27.46 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
5 | Rasmus Renglin | 1979 | 2 | 638 | 27.54 | |||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
6 | Daniel Wramfors | 1978 | 1 | 634 | 27.61 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
7 | Apostolos Theos | 1978 | 456 | 30.80 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
8 | Adrian Bengtson | 1976 | 442 | 31.12 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
9 | Tobias Brännlund | 1978 | 426 | 31.51 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
10 | Tommie Nilsson | 1978 | 377 | 32.81 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
11 | Carl Magnus Helin | 1976 | 276 | 36.41 | ||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
- | Jesper Olsson | 1975 | DNS | |||||||
Upsala Simsällskap | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Martin Harlenbäck | 1983 | 7 | 667 | 26.17 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
2 | Mikael Gerlach | 1984 | 5 | 624 | 26.75 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
3 | Mathias Öman | 1982 | 4 | 557 | 27.79 | |||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
4 | Magnus Rölin | 1984 | 3 | 482 | 29.15 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
5 | Björn Sievert | 1984 | 2 | 344 | 32.61 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
6 | Martin Lindvall | 1981 | 1 | 323 | 33.33 | |||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
7 | William van Beek | 1982 | 268 | 35.44 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Andreas Edlund | 1989 | 7 | 737 | 26.04 | |||||
Örnsköldsviks Allmänna SS | ||||||||||
2 | Redir Ajiul | 1988 | 5 | 582 | 28.17 | |||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
3 | Martin Brattmyr | 1988 | 4 | 554 | 28.64 | |||||
IKSU Simning | ||||||||||
4 | Gustaf Toll | 1985 | 3 | 543 | 28.84 | |||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
5 | Peter Ingemansson | 1985 | 2 | 526 | 29.14 | |||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
6 | Marcus Pellfolk | 1986 | 1 | 520 | 29.25 | |||||
Täby Sim | ||||||||||
7 | André Ahlfors-Dahl | 1986 | 515 | 29.35 | ||||||
Simklubben Lödde | ||||||||||
8 | Erik Smiding | 1988 | 498 | 29.67 | ||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
9 | Benjamin Chardon | 1985 | 201 | 40.11 | ||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Gren 30, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Kalabrador |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | ||||||||||
1 | Daniel Pettersson | 1991 | 29.53 | |||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
2 | Patrik Pettersson | 1993 | 32.64 | |||||||
Njurunda Simsällskap | ||||||||||
3 | Peter Lundberg | 1991 | 34.95 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 13:05 |
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 13:36 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 31, 4X50m Medley Damer, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Damer [240] | 240 | 4 | 2:40.94 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Pia Strandh | 1958 | 38.27 | 38.27 | |||||||
Ylva Tour | 1959 | 43.91 | 1:22.18 | |||||||
Gunilla Leinsköld | 1955 | 35.14 | 1:57.32 | |||||||
Ulla-Britt Öberg | 1934 | 43.62 | 2:40.94 | |||||||
2 | Ösa Damer [240] | 240 | 2 | 2:53.04 | ||||||
Örebro Simallians | ||||||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 57.63 | 57.63 | |||||||
Marika Rohlin | 1966 | 39.99 | 1:37.62 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 43.29 | 2:20.91 | |||||||
Jenny Cederlind | 1977 | 32.13 | 2:53.04 | |||||||
Gren 31, 4X50m Medley Damer, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Sim 200 Lag 1 | 200 | 6 | 2:23.19 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Camilla Thuné | 1967 | 38.48 | 38.48 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 40.10 | 1:18.58 | |||||||
Annica Åberg | 1966 | 34.87 | 1:53.45 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.74 | 2:23.19 | |||||||
2 | Danderyd Damer [200] | 200 | 4 | 2:33.32 | ||||||
Danderyds Sim Club For Swimmin | ||||||||||
Kicki Molin | 1964 | 39.10 | 39.10 | |||||||
Karin Toll | 1959 | 50.66 | 1:29.76 | |||||||
Maria Gustafsson | 1967 | 31.88 | 2:01.64 | |||||||
Eva Berglund-Lindbäck | 1955 | 31.68 | 2:33.32 | |||||||
- | Skuru Lag 1 Dam | 200 | DNS | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Annelie Carlström | 1969 | |||||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | |||||||||
Anna Möller | 1965 | |||||||||
Annika Nilsson | 1960 | DNS | ||||||||
- | Polisen Damer 200 | 200 | DSQ | |||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 31, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Damer [160] (1) | 160 | 14 | 2:09.32 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Katarina Tour | 1987 | 30.70 | 30.70 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 38.17 | 1:08.87 | |||||||
Åsa Vikander | 1970 | 31.09 | 1:39.96 | |||||||
Annette Bloom | 1965 | 29.36 | 2:09.32 | |||||||
2 | Sundsvall Damer [160] | 160 | 10 | 2:13.25 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Anne Mannela | 1963 | 34.82 | 34.82 | |||||||
Veronica Johansson | 1987 | 38.85 | 1:13.67 | |||||||
Maria Norberg | 1963 | 30.07 | 1:43.74 | |||||||
Pernilla Lundström | 1974 | 29.51 | 2:13.25 | |||||||
3 | Umeå SS Damer [160] | 160 | 8 | 2:21.51 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Camilla Johansson Sponseller | 1974 | 36.17 | 36.17 | |||||||
Erika Luthman | 1976 | 39.17 | 1:15.34 | |||||||
Maria Johansson | 1979 | 34.91 | 1:50.25 | |||||||
Ingrid Lindelöw-Berntsson | 1964 | 31.26 | 2:21.51 | |||||||
4 | SK Neptun Damer [160] (2) | 160 | 6 | 2:25.76 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Marie Lindman | 1973 | 36.06 | 36.06 | |||||||
Jeanette Rubertson | 1966 | 43.63 | 1:19.69 | |||||||
Annika Ericsson | 1974 | 34.47 | 1:54.16 | |||||||
Lisa Reda | 1972 | 31.60 | 2:25.76 | |||||||
5 | Västerås Damer [160] | 160 | 4 | 2:29.44 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Ella Wessén | 1982 | 39.09 | 39.09 | |||||||
Eva Fjällid-Blomster | 1961 | 41.92 | 1:21.01 | |||||||
Anna Blomster | 1967 | 34.59 | 1:55.60 | |||||||
Ulla-Karin Aufrecht | 1964 | 33.84 | 2:29.44 | |||||||
6 | Sundsvall Damer 2 [160] | 160 | 2 | 2:35.31 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Helena Wallner | 1965 | 40.44 | 40.44 | |||||||
Susanne Norvell | 1970 | 46.21 | 1:26.65 | |||||||
Cecilia Geijer | 1980 | 37.69 | 2:04.34 | |||||||
Jenny Sjöholm | 1974 | 30.97 | 2:35.31 | |||||||
7 | Täby Sim 160 Lag 1 | 160 | 2:37.51 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Anette Aronsson | 1964 | 46.23 | 46.23 | |||||||
Caroline Magnusson | 1956 | 45.03 | 1:31.26 | |||||||
Anna Långström | 1973 | 35.26 | 2:06.52 | |||||||
Ulla Eriksson | 1974 | 30.99 | 2:37.51 | |||||||
8 | Nkk Damer [160] | 160 | 2:48.85 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Annika Hagström | 1982 | 43.37 | 43.37 | |||||||
Lena Johansson | 1954 | 50.81 | 1:34.18 | |||||||
Malin Hazard | 1970 | 42.61 | 2:16.79 | |||||||
Johanna Fyrk | 1969 | 32.06 | 2:48.85 | |||||||
9 | Bollnäs SS Damer Lag 1 C | 160 | 2:50.96 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Karin Bergström | 1959 | 44.27 | 44.27 | |||||||
Jenni Åkerman | 1969 | 49.96 | 1:34.23 | |||||||
Gunilla Höög | 1968 | 34.89 | 2:09.12 | |||||||
Lena Magnusson | 1964 | 41.84 | 2:50.96 | |||||||
Gren 31, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SS04 Damer [120] | 120 | 8 | 2:10.50 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Stina Mittermaier | 1988 | 35.04 | 35.04 | |||||||
Carolina Nordin | 1987 | 34.62 | 1:09.66 | |||||||
Jennie Karlsson | 1987 | 31.22 | 1:40.88 | |||||||
Karin Axelsson | 1970 | 29.62 | 2:10.50 | |||||||
2 | Västerås Damer [120] | 120 | 6 | 2:10.55 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Helena Ekdahl | 1985 | 34.49 | 34.49 | |||||||
Hanna Wengrud | 1984 | 35.02 | 1:09.51 | |||||||
Jonna Meerits | 1986 | 31.24 | 1:40.75 | |||||||
Gunilla Siljebäck | 1960 | 29.80 | 2:10.55 | |||||||
3 | Väsby SS Lag 1 | 120 | 4 | 2:10.92 | ||||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
Marianne Steen | 1974 | 37.04 | 37.04 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 39.10 | 1:16.14 | |||||||
Petra Granlund | 1987 | 27.42 | 1:43.56 | |||||||
Therese Mattsson | 1985 | 27.36 | 2:10.92 | |||||||
4 | Lass Damer [120] | 120 | 2 | 2:11.21 | ||||||
Linköpings Allmänna SS | ||||||||||
Maria Funk | 1981 | 35.77 | 35.77 | |||||||
Isabella Manzoni | 1987 | 35.10 | 1:10.87 | |||||||
Helena Gällerdal Högfeldt | 1975 | 33.53 | 1:44.40 | |||||||
Anette Philipsson | 1965 | 26.81 | 2:11.21 | |||||||
Gren 31, 4X50m Medley Damer, Finaler 100 - 119 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Skk Damer [120] | 100 | 2:11.83 | |||||||
Stockholms Kappsimningsklubb | ||||||||||
Elin Qvale | 1983 | 35.77 | 35.77 | |||||||
Johanna Nyysti | 1984 | 33.95 | 1:09.72 | |||||||
Annalena Hanson | 1984 | 31.49 | 1:41.21 | |||||||
Elin Nyysti | 1987 | 30.62 | 2:11.83 | |||||||
Gren 31, 4X50m Medley Damer, Finaler 80 - 96 år |
Sponsor: Akzo Nobel |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Umeå SS Damer [80] | 80 | 2:12.56 | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Ronja Nilsson | 1993 | 32.80 | 32.80 | |||||||
Saga Berntson | 1994 | 36.39 | 1:09.19 | |||||||
Lovisa Nyman | 1994 | 30.98 | 1:40.17 | |||||||
Jessica Åhlund | 1991 | 32.39 | 2:12.56 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 13:36 |
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Öppna Masters-SM Simning 2014 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sundsvall | Utskriftstid | 14:01 | |||
Arrangör | Sundsvalls Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 14 mars 2014 |
Gren 32, 4X50m Medley Herrar, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Hellas SK 2 Herrar [280] | 280 | 6 | 2:40.87 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Kjell Hanserius | 1947 | 36.01 | 36.01 | |||||||
Olof Söderqvist | 1937 | 49.48 | 1:25.49 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 36.04 | 2:01.53 | |||||||
Ingvar Eriksson | 1944 | 39.34 | 2:40.87 | |||||||
2 | Hellas SK 1 Herrar [280] | 280 | 4 | 2:49.37 | ||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Bengt Furberg | 1941 | 45.00 | 45.00 | |||||||
Kennerth Persson | 1945 | 53.45 | 1:38.45 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 35.95 | 2:14.40 | |||||||
Anders Söderqvist | 1933 | 34.97 | 2:49.37 | |||||||
3 | SK Neptun Herrar [280] | 280 | 2 | 3:12.02 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Kristian König | 1932 | 58.70 | 58.70 | |||||||
Rolf Friberg | 1937 | 1:01.00 | 1:59.70 | |||||||
Anders Berlin | 1959 | 33.34 | 2:33.04 | |||||||
Hans Lindström | 1937 | 38.98 | 3:12.02 | |||||||
- | Hellas SK 3 Herrar [280] | 280 | DNS | |||||||
Hellas Simklubb | ||||||||||
Erik Forslund | 1937 | |||||||||
Olof Burebo | 1944 | |||||||||
Matthias Kroner | 1943 | |||||||||
Peter Bergengren | 1938 | DNS | ||||||||
Gren 32, 4X50m Medley Herrar, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Sundsvall Herrar [240] | 240 | 2:22.50 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 36.83 | 36.83 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 33.90 | 1:10.73 | |||||||
Hans Bergqvist | 1961 | 30.29 | 1:41.02 | |||||||
Ulf Blanck | 1939 | 41.48 | 2:22.50 | |||||||
Gren 32, 4X50m Medley Herrar, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Sim 200 Lag 1 | 200 | 14 | 1:58.58 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 30.92 | 30.92 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 32.01 | 1:02.93 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 30.78 | 1:33.71 | |||||||
Anders Forsberg | 1977 | 24.87 | 1:58.58 | |||||||
2 | SK Neptun Herrar [200] 2 | 200 | 10 | 2:00.93 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Kaj Nilsson | 1968 | 31.03 | 31.03 | |||||||
René Tour | 1954 | 35.62 | 1:06.65 | |||||||
Jonas Aneheim | 1971 | 28.79 | 1:35.44 | |||||||
Anders Haglund | 1961 | 25.49 | 2:00.93 | |||||||
3 | SK Neptun Herrar [200] 1 | 200 | 8 | 2:01.06 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
David Schardt | 1959 | 33.79 | 33.79 | |||||||
Mats Rubertson | 1967 | 33.73 | 1:07.52 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 28.50 | 1:36.02 | |||||||
Håkan Agnell | 1970 | 25.04 | 2:01.06 | |||||||
4 | SS04 Herrar [200] | 200 | 6 | 2:06.75 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Ulf Gabrielsson | 1948 | 37.87 | 37.87 | |||||||
Jan Björk | 1973 | 31.93 | 1:09.80 | |||||||
Michael Atkinson | 1970 | 30.40 | 1:40.20 | |||||||
Jan Sigurdh | 1965 | 26.55 | 2:06.75 | |||||||
5 | Täby Sim 200 Lag 2 | 200 | 4 | 2:08.14 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Per Gustafsson | 1964 | 33.26 | 33.26 | |||||||
Marcus Pellfolk | 1986 | 31.61 | 1:04.87 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 32.84 | 1:37.71 | |||||||
Tommy Aspegårdh | 1955 | 30.43 | 2:08.14 | |||||||
6 | Västerås Herrar [200] | 200 | 2 | 2:13.74 | ||||||
Västerås Simsällskap | ||||||||||
Jesper Hedblom | 1972 | 32.86 | 32.86 | |||||||
Krister Sikström | 1965 | 35.48 | 1:08.34 | |||||||
Lars Ekdahl | 1954 | 36.62 | 1:44.96 | |||||||
Björn Sidenhjärta | 1963 | 28.78 | 2:13.74 | |||||||
7 | Skuru Lag 1 Herr | 200 | 2:14.89 | |||||||
Skuru Idrottsklubb | ||||||||||
Jonas Törnqvist | 1965 | 35.14 | 35.14 | |||||||
Lars Sundermeyer | 1965 | 40.62 | 1:15.76 | |||||||
Jan Westrup | 1960 | 30.00 | 1:45.76 | |||||||
Mats Sandahl | 1967 | 29.13 | 2:14.89 | |||||||
- | Södertälje SS D200-239 H1 | 200 | DNS | |||||||
Södertälje Simsällskap | ||||||||||
Veikko Mattola | 1956 | |||||||||
Ulf Hedin | 1958 | |||||||||
Jan Blomgren | 1950 | |||||||||
Rickard Broddvall | 1973 | DNS | ||||||||
- | Umeå SS Herrar [200] | 200 | DNS | |||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Lars Edstedt | 1936 | |||||||||
Adrian Bengtson | 1976 | |||||||||
Jonas Hallgren | 1964 | |||||||||
Christer Granström | 1965 | DNS | ||||||||
Gren 32, 4X50m Medley Herrar, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Täby Sim 160 Lag 1 | 160 | 14 | 1:54.40 | ||||||
Täby Sim | ||||||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 30.28 | 30.28 | |||||||
Hans Roosmark | 1971 | 32.49 | 1:02.77 | |||||||
Johan Mattsson | 1977 | 26.61 | 1:29.38 | |||||||
Dan Anderberg | 1967 | 25.02 | 1:54.40 | |||||||
2 | SS04 Herrar [160] | 160 | 10 | 1:55.93 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Magnús Konrádsson | 1975 | 29.91 | 29.91 | |||||||
Lars Hennert | 1961 | 32.81 | 1:02.72 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 27.51 | 1:30.23 | |||||||
Lars Pettersson | 1974 | 25.70 | 1:55.93 | |||||||
3 | Sundsvall Herrar [160] | 160 | 8 | 1:56.21 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Johan Backlund | 1975 | 31.21 | 31.21 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 33.31 | 1:04.52 | |||||||
Rikard Täpp | 1979 | 26.29 | 1:30.81 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 25.40 | 1:56.21 | |||||||
4 | Umeå SS Lag 1[160] | 160 | 6 | 1:59.74 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Christer Granström | 1965 | 31.78 | 31.78 | |||||||
Adrian Bengtson | 1976 | 34.57 | 1:06.35 | |||||||
Jonas Hallgren | 1964 | 28.19 | 1:34.54 | |||||||
Magnus Rölin | 1984 | 25.20 | 1:59.74 | |||||||
5 | Ubss Herrar | 160 | 4 | 2:03.83 | ||||||
Upplands-Bro Simsällskap | ||||||||||
Niklas Bruhn | 1971 | 33.23 | 33.23 | |||||||
Arvid Bruhn | 1974 | 30.08 | 1:03.31 | |||||||
Gunnar Bergman | 1963 | 32.56 | 1:35.87 | |||||||
Jari Penttinen | 1963 | 27.96 | 2:03.83 | |||||||
6 | SK Neptun Herrar [160] | 160 | 2 | 2:04.54 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Viktor Ehrnholm Larsson | 1979 | 33.38 | 33.38 | |||||||
Niklas Elison | 1971 | 33.48 | 1:06.86 | |||||||
Niels Jörgen Larsen | 1962 | 30.16 | 1:37.02 | |||||||
Lars Malmqvist | 1967 | 27.52 | 2:04.54 | |||||||
7 | Södertörn Herrar [160] | 160 | 2:04.60 | |||||||
Södertörns Simsällskap | ||||||||||
Hans Fredin | 1966 | 30.69 | 30.69 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 37.26 | 1:07.95 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 31.04 | 1:38.99 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 25.61 | 2:04.60 | |||||||
8 | Sundsvall Herrar 2 [160] | 160 | 2:06.95 | |||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Tommie Nilsson | 1978 | 35.85 | 35.85 | |||||||
Per Sundström | 1968 | 31.83 | 1:07.68 | |||||||
John Iggström | 1966 | 31.20 | 1:38.88 | |||||||
Tobias Brännlund | 1978 | 28.07 | 2:06.95 | |||||||
9 | Lidingö SK Herrar [160] | 160 | 2:09.62 | |||||||
IFK Lidingö Simklubb | ||||||||||
Pierre Leander | 1973 | 33.90 | 33.90 | |||||||
Igor Lishajko | 1963 | 36.32 | 1:10.22 | |||||||
Romain Haettel | 1970 | 30.82 | 1:41.04 | |||||||
Eric Sjöström | 1959 | 28.58 | 2:09.62 | |||||||
10 | Bollnäs SS Herrar Lag 1 C | 160 | 2:12.59 | |||||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
Anders Bergqvist | 1965 | 36.60 | 36.60 | |||||||
Ola Wallberg | 1972 | 38.43 | 1:15.03 | |||||||
Torbjörn Svensk | 1964 | 28.47 | 1:43.50 | |||||||
Michael Brinkenstierna | 1967 | 29.09 | 2:12.59 | |||||||
11 | Täby Sim 160 Lag 2 | 160 | 2:17.60 | |||||||
Täby Sim | ||||||||||
Lennart Norrby | 1970 | 36.41 | 36.41 | |||||||
Thomas Bäckman | 1966 | 37.15 | 1:13.56 | |||||||
Per-Ola Skoglund | 1969 | 34.90 | 1:48.46 | |||||||
Peter Håkansson | 1965 | 29.14 | 2:17.60 | |||||||
12 | SK Ägir Herrar [160] | 160 | 2:20.78 | |||||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
Martijn Caarls | 1976 | 33.71 | 33.71 | |||||||
Per Enzell | 1960 | 43.56 | 1:17.27 | |||||||
Peter Hjortsberg | 1971 | 33.09 | 1:50.36 | |||||||
Mikael Magnusson | 1958 | 30.42 | 2:20.78 | |||||||
13 | Nkk Herrar [160] | 160 | 2:33.12 | |||||||
Norrköpings Kappsimningsklubb | ||||||||||
Ulf Eriksson | 1965 | 48.24 | 48.24 | |||||||
Mats Gunnarsson | 1959 | 41.02 | 1:29.26 | |||||||
Martin Nyberg | 1971 | 28.48 | 1:57.74 | |||||||
Benjamin Chardon | 1985 | 35.38 | 2:33.12 | |||||||
- | Polisen Herrar [160] | 160 | DSQ | |||||||
Stockholmspolisens Sim IF | ||||||||||
Gren 32, 4X50m Medley Herrar, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: AhlaVent |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | SK Neptun Herrar [120] | 120 | 10 | 1:44.20 | ||||||
Simklubben Neptun | ||||||||||
Daniel Lönnberg | 1972 | 26.74 | 26.74 | |||||||
Niklas Tour | 1989 | 27.42 | 54.16 | |||||||
Andreas Taflin | 1973 | 26.76 | 1:20.92 | |||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 23.28 | 1:44.20 | |||||||
2 | SS04 Herrar [120] | 120 | 8 | 1:46.90 | ||||||
Solna Sundbyberg SS 04 | ||||||||||
Mikael Lennehag | 1974 | 29.14 | 29.14 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 29.80 | 58.94 | |||||||
Joakim Dahl | 1976 | 24.85 | 1:23.79 | |||||||
Mark Åström-Karlsson | 1987 | 23.11 | 1:46.90 | |||||||
3 | Sundsvall Herrar [120] | 120 | 6 | 1:56.50 | ||||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
Carl Wikblom | 1987 | 30.40 | 30.40 | |||||||
Marcus Olsson | 1973 | 31.20 | 1:01.60 | |||||||
Mikael Gerlach | 1984 | 26.15 | 1:27.75 | |||||||
Sebastian Tinnerholm | 1989 | 28.75 | 1:56.50 | |||||||
4 | Iksu Herrar [120] | 120 | 4 | 2:06.13 | ||||||
IKSU Simning | ||||||||||
Lars Mattson | 1968 | 33.81 | 33.81 | |||||||
Martin Brattmyr | 1988 | 32.94 | 1:06.75 | |||||||
Örjan Olsson | 1972 | 31.06 | 1:37.81 | |||||||
Fredrik Hellberg | 1973 | 28.32 | 2:06.13 | |||||||
5 | Umeå SS Herrar Lag 1 | 120 | 2 | 2:16.93 | ||||||
Umeå Simsällskap | ||||||||||
Martin Lindvall | 1981 | 37.32 | 37.32 | |||||||
Apostolos Theos | 1978 | 37.69 | 1:15.01 | |||||||
Jonas Järnö | 1968 | 31.04 | 1:46.05 | |||||||
William van Beek | 1982 | 30.88 | 2:16.93 | |||||||
- | Växjö SS Herrar [120] | 120 | DNS | |||||||
Växjö Simsällskap | ||||||||||
Martin Harlenbäck | 1983 | |||||||||
Fredrik Björn | 1966 | |||||||||
Ola Söderberg | 1966 | |||||||||
Peter Ingemansson | 1985 | DNS | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.06 | Utskriftsdatum | 16 mars 2014 |
Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap | Utskriftstid | 14:01 |