Program for Norrländska Mästerskapen 2023
Below are all entry- and startlists shown by session.
Competition session
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
100m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
53.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
53.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
53.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
52.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
56.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
56.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
54.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
54.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:01.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
59.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
58.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
47.84 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
225 |
|
Risto Martikainen |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
51.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
186 |
|
Erik Stensson |
2002 |
Värnamo Simsällskap |
SWE |
53.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
53.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
53.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
132 |
|
Theo Ylipää |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
54.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
54.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
55.27 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
2006 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
56.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
163 |
|
Gellert Szabo |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
56.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
56.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
56.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
56.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
56.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
57.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
202 |
|
Edvin Johansson |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
57.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
58.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
58.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
58.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
59.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
122 |
|
Jakob Nyström |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
59.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:00.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
91 |
|
Mert Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:00.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
68 |
|
Ludvig Utterström |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:00.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
232 |
|
Iivari Launonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:01.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:01.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
73 |
|
Joppe Berglin |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:01.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
7 |
|
Gustav Hedin |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:01.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:01.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
235 |
|
Kaj Jonatan Jakobsson |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:01.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:02.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
9 |
|
Gustaf Sandström |
2003 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:02.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
116 |
|
Viggo Wennberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:02.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:02.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
192 |
|
Elias Gardfors |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
1:03.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
30 |
|
Rasmus Viklander |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:04.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
155 |
|
Robin Westberg |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:04.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:04.80 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
43 |
230 |
|
Eemeli Nygård |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:04.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
238 |
|
Olli Korvakangas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:04.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
1:05.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:05.71 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
47 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:06.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:06.64 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
49 |
193 |
|
Felix Lundström |
2006 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
1:09.06 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:09.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:09.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
52 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:10.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
53 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:10.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
58 |
|
Theo Linnér |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:10.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:10.81 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
56 |
89 |
|
Emanuel Hammerin |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
1:11.33 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
1:11.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:12.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
59 |
153 |
|
Manfred Ågren |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:14.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
60 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:16.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:16.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
62 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:17.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
63 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:18.36 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
144 |
|
Ivan Karlsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:22.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
65 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:22.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:57 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|