Program för Norrländska Mästerskapen 2023
Nedan visas startlistor och heatlistor uppdelade per tävlingspass.
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
100m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
53.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
53.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
53.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
52.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
56.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
56.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
54.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
54.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:01.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
59.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
58.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
47.84 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
225 |
|
Risto Martikainen |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
51.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
186 |
|
Erik Stensson |
2002 |
Värnamo Simsällskap |
SWE |
53.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
53.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
53.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
132 |
|
Theo Ylipää |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
54.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
54.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
55.27 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
2006 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
56.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
163 |
|
Gellert Szabo |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
56.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
56.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
56.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
56.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
56.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
57.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
202 |
|
Edvin Johansson |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
57.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
58.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
58.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
58.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
59.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
122 |
|
Jakob Nyström |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
59.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:00.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
91 |
|
Mert Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:00.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
68 |
|
Ludvig Utterström |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:00.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
232 |
|
Iivari Launonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:01.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:01.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
73 |
|
Joppe Berglin |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:01.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
7 |
|
Gustav Hedin |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:01.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:01.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
235 |
|
Kaj Jonatan Jakobsson |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:01.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:02.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
9 |
|
Gustaf Sandström |
2003 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:02.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
116 |
|
Viggo Wennberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:02.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:02.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
192 |
|
Elias Gardfors |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
1:03.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
30 |
|
Rasmus Viklander |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:04.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
155 |
|
Robin Westberg |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:04.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:04.80 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
43 |
230 |
|
Eemeli Nygård |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:04.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
238 |
|
Olli Korvakangas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:04.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
1:05.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:05.71 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
47 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:06.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:06.64 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
49 |
193 |
|
Felix Lundström |
2006 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
1:09.06 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:09.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:09.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
52 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:10.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
53 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:10.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
58 |
|
Theo Linnér |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:10.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:10.81 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
56 |
89 |
|
Emanuel Hammerin |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
1:11.33 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
1:11.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:12.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
59 |
153 |
|
Manfred Ågren |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:14.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
60 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:16.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:16.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
62 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:17.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
63 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:18.36 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
144 |
|
Ivan Karlsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:22.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
65 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:22.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:57 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
200m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:08.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:10.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:07.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:09.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:14.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:14.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:10.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:11.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:18.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:18.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:07.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:10.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
60 |
|
Clara Bergh |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:12.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:13.06 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
69 |
|
Frida Florén |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:14.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
71 |
|
Linnea Sjöberg |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:15.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:16.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:18.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
124 |
|
Tyra Östberg |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:18.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:19.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
2:19.21 |
|
|
|
12 |
198 |
|
Emelie Betzel |
|
|
Simklubben Ägir |
|
2:20.23 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
13 |
129 |
|
Alva Löfgren |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:20.33 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
14 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:21.39 |
|
|
|
2010 |
FIN |
S |
|
15 |
200 |
|
Emilia Eliasson |
|
|
Simklubben Ägir |
|
2:22.10 |
|
|
|
2008 |
SWE |
|
16 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:22.21 |
|
|
|
2009 |
FIN |
S |
|
17 |
86 |
|
Heidi Nilsson |
|
|
Piteå Sim |
|
2:24.36 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
18 |
102 |
|
Maja Henningsson |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:24.74 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
19 |
37 |
|
Ester Isaksson |
|
|
Luleå Simsällskap |
|
2:25.21 |
|
|
|
2006 |
SWE |
S |
|
20 |
162 |
|
Sandra Trigell |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:25.41 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
21 |
41 |
|
Tyra Vidman |
|
|
Luleå Simsällskap |
|
2:26.03 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
22 |
34 |
|
Stina Ahlström |
|
|
Luleå Simsällskap |
|
2:26.60 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
23 |
203 |
|
Julia Johansson |
|
|
Simklubben Ägir |
|
2:28.03 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
24 |
239 |
|
Molly Riska |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:28.37 |
|
|
|
2011 |
FIN |
|
25 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:29.40 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
26 |
117 |
|
Iris Löfgren |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:30.28 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
27 |
125 |
|
Olivia Norling |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:30.83 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
28 |
10 |
|
Minna Hedlund |
|
|
Hudiksvalls Simsällskap |
|
2:31.13 |
|
|
|
2007 |
SWE |
S |
|
29 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
|
|
Luleå Simsällskap |
|
2:33.11 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
30 |
137 |
|
Signe Åström |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:34.02 |
|
|
|
2009 |
SWE |
|
31 |
205 |
|
Alma Djusberg |
|
|
Simklubben Ägir |
|
2:34.69 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
32 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:34.91 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
33 |
104 |
|
Noelia Frank |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:35.16 |
|
|
|
2007 |
SWE |
S |
|
34 |
208 |
|
Towa Carlberg |
|
|
Simklubben Ägir |
|
2:38.12 |
|
|
|
2008 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
35 |
59 |
|
Wira Andersson |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:40.48 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
36 |
245 |
|
Mikaela Ainassaari |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:40.70 |
|
|
|
2007 |
FIN |
S |
|
|
|
|
|
37 |
139 |
|
Maia Lillieroth |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:40.84 |
|
|
|
2008 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
38 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:42.52 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
39 |
75 |
|
Haben Tsegay |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:43.20 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
40 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:43.26 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
41 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:46.64 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
42 |
121 |
|
Emelie Wiberg |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:47.05 |
|
|
|
2008 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
43 |
24 |
|
Moa Sjödin |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:47.84 |
|
|
|
2009 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
44 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:47.97 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
45 |
22 |
|
Stina Frånberg |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:50.94 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
46 |
53 |
|
Ellen Magnusdotter |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:55.25 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
47 |
51 |
|
Anna Brandström |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:55.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
48 |
145 |
|
Regina Wahlqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
3:10.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
49 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
3:39.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
50 |
223 |
|
Milla Vestberg |
2006 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:58 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
50m Bröstsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
30.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
31.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
30.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
30.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
32.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
33.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
31.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
31.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
34.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
27.70 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
28.41 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
67 |
|
Jonathan Hiltonsson |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
30.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
1 |
|
Isak Olsson |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
30.60 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
138 |
|
Samuel Henze |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
202 |
|
Edvin Johansson |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
33.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
226 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
33.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
224 |
|
Rasmus Prinsback |
2007 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
33.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
33.90 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
12 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
33.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
34.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
201 |
|
Albin Svärd |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
35.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
73 |
|
Joppe Berglin |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
35.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
30 |
|
Rasmus Viklander |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
36.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
36.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
36.51 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
36.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
36.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
161 |
|
Albert Björk |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
36.99 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
230 |
|
Eemeli Nygård |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
37.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
89 |
|
Emanuel Hammerin |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
38.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
91 |
|
Mert Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
38.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
38.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
40.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
40.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
40.55 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
42.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
235 |
|
Kaj Jonatan Jakobsson |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
42.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
43.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
43.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
46.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
238 |
|
Olli Korvakangas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
47.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
142 |
|
Hjalmar Bengtson Kemppe |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
47.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
144 |
|
Ivan Karlsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
48.47 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:58 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
100m Bröstsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
1:14.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
1:15.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
1:14.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
1:15.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:18.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:19.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
1:15.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
1:16.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:23.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:22.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:21.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:09.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:11.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
61 |
|
Agnes Jonasson |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:14.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
133 |
|
Emma Haglund |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:15.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
65 |
|
Tyra Strömbom |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:15.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
126 |
|
Randi Arnesen |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:15.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
106 |
|
Ronja Widell |
2004 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:16.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
66 |
|
Saga Pihlqvist |
2003 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:17.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
127 |
|
Tindra Arvidsson |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:18.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:18.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:19.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:20.48 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:22.34 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
141 |
|
Sofia Izarra |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:22.36 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:24.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:24.60 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:24.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:24.99 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
245 |
|
Mikaela Ainassaari |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:26.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
2008 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:28.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:28.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
115 |
|
Wilma Mostén |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:30.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:31.02 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:32.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
248 |
|
Aino Tolonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:33.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
4 |
|
Adina Persson |
2007 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:33.55 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
231 |
|
Alma Holmlund |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:34.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
85 |
|
Leia Ekberg |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:35.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:35.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:35.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:35.78 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:36.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:37.06 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
5 |
|
Ottilia Persson |
2010 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:38.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
236 |
|
Isabelle Fellman |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:38.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:39.02 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
251 |
|
Ella Gassner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:41.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:42.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:50.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:57.44 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
2:01.62 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
42 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
2:08.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
258 |
|
Adelia Långdahl |
2010 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
2:18.03 |
S |
EFT |
|
|
|
|
|
44 |
11 |
|
Eva Brigic |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
12 |
|
Ida Käller |
2009 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:58 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
400m Medley Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
4:50.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
4:57.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
4:53.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
4:46.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
5:08.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
5:11.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
4:55.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
5:01.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
5:27.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
5:21.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
4:52.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
152 |
|
Adrian Bengtson |
1976 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:53.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:56.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:08.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
226 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:08.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:08.80 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:33.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:40.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
253 |
|
Denis Ivachev |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:53.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:55.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:57.91 |
|
|
|
12 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
6:20.47 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
13 |
58 |
|
Theo Linnér |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
6:26.71 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
14 |
20 |
|
Emil Einarsson |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
6:42.89 |
|
|
|
2004 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:59 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
100m Fjärilsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
1:05.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
1:06.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
1:04.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
1:05.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:08.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:08.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
1:05.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
1:06.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:13.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:12.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:10.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:05.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
204 |
|
Arwen Wikström |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:05.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:06.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:06.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
140 |
|
Elin Malmbeck |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:06.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
70 |
|
Hanna Jonasson |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:07.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
199 |
|
Linnea Betzel |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:09.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
69 |
|
Frida Florén |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:10.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
200 |
|
Emilia Eliasson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:12.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
65 |
|
Tyra Strömbom |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:12.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:12.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:12.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:13.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
236 |
|
Isabelle Fellman |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:13.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
220 |
|
Sonja Winter |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
1:15.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:16.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
86 |
|
Heidi Nilsson |
2005 |
Piteå Sim |
SWE |
1:20.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
117 |
|
Iris Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:20.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:20.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:22.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:24.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
121 |
|
Emelie Wiberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:25.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:28.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
24 |
|
Moa Sjödin |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:30.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
2008 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:47.10 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:59 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
100m Ryggsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
1:01.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
1:02.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
1:01.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
1:00.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:05.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:05.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
1:02.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
1:03.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:13.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:09.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:07.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:01.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
186 |
|
Erik Stensson |
2002 |
Värnamo Simsällskap |
SWE |
1:01.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
132 |
|
Theo Ylipää |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:02.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:03.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:04.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:07.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:13.81 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
2006 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:14.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:14.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:15.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
7 |
|
Gustav Hedin |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:15.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
232 |
|
Iivari Launonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:15.78 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:17.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
116 |
|
Viggo Wennberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:18.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
230 |
|
Eemeli Nygård |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:18.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:20.27 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:20.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
150 |
|
Morgan Kemppe |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:20.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:21.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
1:21.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
253 |
|
Denis Ivachev |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:22.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
142 |
|
Hjalmar Bengtson Kemppe |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:25.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:28.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:28.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:30.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:34.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:39.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:59 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
50m Ryggsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
31.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
31.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
31.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
31.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
32.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
33.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
31.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
32.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
33.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
29.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
135 |
|
Victoria Niska |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
30.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
31.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
103 |
|
Nike Norlander |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
32.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
2 |
|
Agnes Olsson |
2004 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
32.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
199 |
|
Linnea Betzel |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
32.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
118 |
|
Julia Hellström |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
32.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
33.51 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
33.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
34.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
204 |
|
Arwen Wikström |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
34.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.60 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
34.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
130 |
|
Linn Lidström |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
35.06 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
41 |
|
Tyra Vidman |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
35.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
106 |
|
Ronja Widell |
2004 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
36.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
36.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
248 |
|
Aino Tolonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
37.06 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
208 |
|
Towa Carlberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
37.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
10 |
|
Minna Hedlund |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
37.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
37.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
34 |
|
Stina Ahlström |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
37.48 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
37.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
37.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
219 |
|
Greta Sullivan |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
37.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
38.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
198 |
|
Emelie Betzel |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
38.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
5 |
|
Ottilia Persson |
2010 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
38.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
188 |
|
Linnea Olsén |
2007 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
38.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
24 |
|
Moa Sjödin |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
38.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
4 |
|
Adina Persson |
2007 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
39.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
39.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
251 |
|
Ella Gassner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
39.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
75 |
|
Haben Tsegay |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
39.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
39.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
39.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
139 |
|
Maia Lillieroth |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
40.10 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
40.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
40.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
41.14 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
162 |
|
Sandra Trigell |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
41.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
44 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
41.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
41.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
41.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
53 |
|
Ellen Magnusdotter |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
41.60 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
245 |
|
Mikaela Ainassaari |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
41.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
49 |
22 |
|
Stina Frånberg |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
41.98 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
42.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
134 |
|
Disa Bengtson |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
42.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
52 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
43.51 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
53 |
51 |
|
Anna Brandström |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
43.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
43.64 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
11 |
|
Eva Brigic |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
43.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
56 |
147 |
|
Mika Björk |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
44.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
46.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
145 |
|
Regina Wahlqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
46.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
59 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
46.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
60 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
48.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
157 |
|
Elsa Trägårdh |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
49.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
62 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
50.16 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
63 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
51.98 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
258 |
|
Adelia Långdahl |
2010 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
53.15 |
S |
EFT |
|
|
|
|
|
65 |
12 |
|
Ida Käller |
2009 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:59 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
1500m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
17:16.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
17:37.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
17:32.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
17:11.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
18:06.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
18:17.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
17:21.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
17:42.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
18:52.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
16:43.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
17:07.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
152 |
|
Adrian Bengtson |
1976 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
17:30.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
18:02.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
18:13.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
18:52.44 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
19:18.78 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
19:32.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:20:59 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
4x200m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM lag |
8:54.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM lag |
4:54.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
10:02.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM lag |
9:27.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
76 |
|
Njurunda Simsällskap |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
8:37.20 |
|
|
|
2002 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
2 |
77 |
|
Njurunda Simsällskap lag 2 |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
8:40.16 |
|
|
|
2004 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
3 |
166 |
|
Umeå Simsällskap |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
9:04.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
4 |
78 |
|
Njurunda Simsällskap lag 3 |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
9:08.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
5 |
214 |
|
Simklubben Ägir |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
9:19.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
167 |
|
Umeå Simsällskap lag 2 |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
9:34.95 |
S |
|
|
|
|
|
|
7 |
47 |
|
Luleå Simsällskap |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
9:38.80 |
S |
|
|
|
|
|
|
8 |
215 |
|
Simklubben Ägir lag 2 |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
10:20.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
168 |
|
Umeå Simsällskap lag 3 |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
10:29.71 |
S |
|
|
|
|
|
|
10 |
32 |
|
Härnösands Simsällskap |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
11:02.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
11 |
111 |
|
Sundsvalls Simsällskap lag 2 |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:00 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
200m Fjärilsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:13.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:16.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:14.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:11.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:27.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:28.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:15.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:18.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:38.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:38.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
152 |
|
Adrian Bengtson |
1976 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:17.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:20.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:20.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
68 |
|
Ludvig Utterström |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:27.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:27.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:27.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:33.34 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
238 |
|
Olli Korvakangas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:43.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:45.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
2:54.48 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
3:01.69 |
S |
|
|
12 |
58 |
|
Theo Linnér |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
3:04.97 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
13 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2009 |
FIN |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:00 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
200m Medley Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:26.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:28.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:25.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:27.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:32.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:33.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:28.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:29.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:42.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
2:38.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:37.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:21.25 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:26.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
126 |
|
Randi Arnesen |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:27.34 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
124 |
|
Tyra Östberg |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:34.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
2 |
|
Agnes Olsson |
2004 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
2:35.14 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
65 |
|
Tyra Strömbom |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:35.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:37.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
200 |
|
Emilia Eliasson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:39.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:40.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:40.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:41.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:42.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:42.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:44.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
86 |
|
Heidi Nilsson |
2005 |
Piteå Sim |
SWE |
2:46.25 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
220 |
|
Sonja Winter |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
2:47.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:48.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:51.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
231 |
|
Alma Holmlund |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:52.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
203 |
|
Julia Johansson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:53.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:53.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
34 |
|
Stina Ahlström |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:55.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
2:56.25 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:56.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:58.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:58.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
3:00.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
3:01.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
139 |
|
Maia Lillieroth |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
3:01.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
3:05.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
2008 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:07.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
245 |
|
Mikaela Ainassaari |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
3:08.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
3:08.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
3:10.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
61 |
|
Agnes Jonasson |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:16.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
3:20.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
3:21.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
223 |
|
Milla Vestberg |
2006 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
|
|
EFT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:00 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
400m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
4:14.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
4:18.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
4:15.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
4:11.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
4:26.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
4:28.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
4:16.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
4:20.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
4:52.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
4:42.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
4:36.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
225 |
|
Risto Martikainen |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:04.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:15.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:19.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
226 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:19.44 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:20.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
4:24.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:25.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:29.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:30.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:33.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
4:34.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:35.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
202 |
|
Edvin Johansson |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:36.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:37.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:41.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
122 |
|
Jakob Nyström |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:45.10 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
232 |
|
Iivari Launonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:47.87 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
253 |
|
Denis Ivachev |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:54.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
191 |
|
Jonah Norberg |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
4:56.98 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
235 |
|
Kaj Jonatan Jakobsson |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:58.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
4:59.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
238 |
|
Olli Korvakangas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:00.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:04.08 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:05.80 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
230 |
|
Eemeli Nygård |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:10.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
5:12.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:15.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
193 |
|
Felix Lundström |
2006 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
5:20.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:24.25 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
5:45.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
151 |
|
Eskil Bengtson |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
6:40.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:00 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
50m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
27.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
27.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
27.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
27.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
28.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
28.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
27.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
27.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
29.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
25.78 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
26.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
27.26 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
70 |
|
Hanna Jonasson |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
27.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
126 |
|
Randi Arnesen |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
27.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
118 |
|
Julia Hellström |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.95 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
140 |
|
Elin Malmbeck |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
28.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
133 |
|
Emma Haglund |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
28.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
66 |
|
Saga Pihlqvist |
2003 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
135 |
|
Victoria Niska |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
28.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
71 |
|
Linnea Sjöberg |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
60 |
|
Clara Bergh |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
127 |
|
Tindra Arvidsson |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
28.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
28.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
2 |
|
Agnes Olsson |
2004 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
28.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
28.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
29.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
29.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
106 |
|
Ronja Widell |
2004 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
29.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
29.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
200 |
|
Emilia Eliasson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
29.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
29.48 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
41 |
|
Tyra Vidman |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
29.51 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
29.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
29.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
29.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
10 |
|
Minna Hedlund |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
29.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
248 |
|
Aino Tolonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
29.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
204 |
|
Arwen Wikström |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
29.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
103 |
|
Nike Norlander |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
29.80 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
30.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
220 |
|
Sonja Winter |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
30.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
141 |
|
Sofia Izarra |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
30.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
30.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
30.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
130 |
|
Linn Lidström |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
30.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
34 |
|
Stina Ahlström |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
30.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
31.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
31.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
208 |
|
Towa Carlberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
31.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
44 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
31.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
31.66 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
245 |
|
Mikaela Ainassaari |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
31.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
129 |
|
Alva Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
219 |
|
Greta Sullivan |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
31.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
32.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
162 |
|
Sandra Trigell |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
203 |
|
Julia Johansson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
32.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
52 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
53 |
117 |
|
Iris Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
24 |
|
Moa Sjödin |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
32.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
55 |
4 |
|
Adina Persson |
2007 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
32.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
56 |
134 |
|
Disa Bengtson |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
231 |
|
Alma Holmlund |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
32.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
58 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
33.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
59 |
85 |
|
Leia Ekberg |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
33.48 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
60 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
33.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
5 |
|
Ottilia Persson |
2010 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
33.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
62 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
33.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
63 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
128 |
|
Marie Nilsson |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
65 |
205 |
|
Alma Djusberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
33.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
66 |
121 |
|
Emelie Wiberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
67 |
22 |
|
Stina Frånberg |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
34.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
68 |
251 |
|
Ella Gassner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
34.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
69 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
2008 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
34.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
70 |
11 |
|
Eva Brigic |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
34.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
71 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
34.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
72 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
34.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
73 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
34.87 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
74 |
51 |
|
Anna Brandström |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
34.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
75 |
157 |
|
Elsa Trägårdh |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
76 |
143 |
|
Johanna Niska |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
77 |
147 |
|
Mika Björk |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
78 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
79 |
12 |
|
Ida Käller |
2009 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
36.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
80 |
188 |
|
Linnea Olsén |
2007 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
36.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
81 |
145 |
|
Regina Wahlqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
38.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
82 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
38.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
83 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
40.88 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
84 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
41.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
85 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
41.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
86 |
258 |
|
Adelia Långdahl |
2010 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
42.73 |
S |
EFT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:01 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
200m Bröstsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:29.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:32.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:29.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:27.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:40.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:41.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:31.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:34.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:49.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:49.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:14.70 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
152 |
|
Adrian Bengtson |
1976 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:38.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:39.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:40.66 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
226 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:41.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:45.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
191 |
|
Jonah Norberg |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
2:51.67 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
224 |
|
Rasmus Prinsback |
2007 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
2:52.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:52.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
30 |
|
Rasmus Viklander |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
3:02.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:02.41 |
S |
|
|
12 |
253 |
|
Denis Ivachev |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
3:02.84 |
|
|
|
2009 |
FIN |
|
13 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
3:04.53 |
|
|
|
2009 |
FIN |
|
14 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
3:04.88 |
|
|
|
2009 |
FIN |
|
15 |
89 |
|
Emanuel Hammerin |
|
|
Piteå Sim |
|
3:08.08 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
16 |
25 |
|
Dante Rombouts |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
3:10.44 |
|
|
|
2006 |
SWE |
S |
|
17 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
3:12.35 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
18 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
3:22.17 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
19 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
3:46.41 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
20 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
3:47.81 |
|
|
|
2009 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:01 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
800m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
9:34.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
9:42.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
9:32.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
9:40.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
9:53.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
9:57.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
9:36.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
9:44.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
10:09.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
10:09.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
9:37.65 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
9:51.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
69 |
|
Frida Florén |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
9:58.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
198 |
|
Emelie Betzel |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
10:07.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
10:21.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
10:23.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
31 |
|
Kristina Vestman |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
10:31.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
162 |
|
Sandra Trigell |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
10:32.47 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
10:35.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
129 |
|
Alva Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
10:36.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
10:39.20 |
S |
|
|
12 |
86 |
|
Heidi Nilsson |
|
|
Piteå Sim |
|
10:40.96 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
13 |
115 |
|
Wilma Mostén |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
11:00.55 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
14 |
117 |
|
Iris Löfgren |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
11:04.33 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
15 |
104 |
|
Noelia Frank |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
11:05.10 |
|
|
|
2007 |
SWE |
S |
|
16 |
205 |
|
Alma Djusberg |
|
|
Simklubben Ägir |
|
11:11.92 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
17 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
11:15.94 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
18 |
75 |
|
Haben Tsegay |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
12:50.09 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
19 |
53 |
|
Ellen Magnusdotter |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
|
|
|
|
2009 |
SWE |
|
20 |
125 |
|
Olivia Norling |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
2010 |
SWE |
|
21 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
2009 |
SWE |
|
22 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
2009 |
SWE |
|
23 |
221 |
|
Selma Westman |
|
|
Stöcke TS Järnet |
|
|
|
|
|
2005 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:01 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
50m Fjärilsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
25.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
26.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
25.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
25.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
27.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
27.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
26.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
26.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
28.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
24.24 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
24.91 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
186 |
|
Erik Stensson |
2002 |
Värnamo Simsällskap |
SWE |
24.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
163 |
|
Gellert Szabo |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
25.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
26.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
132 |
|
Theo Ylipää |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.81 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
27.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
201 |
|
Albin Svärd |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
27.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
27.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
28.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
212 |
|
Gustav Jonsson |
2002 |
Simklubben Ägir |
SWE |
28.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
67 |
|
Jonathan Hiltonsson |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
28.51 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
9 |
|
Gustaf Sandström |
2003 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
28.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
68 |
|
Ludvig Utterström |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
161 |
|
Albert Björk |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
28.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
1 |
|
Isak Olsson |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
29.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
29.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
29.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
30.10 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
23 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
30.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
30.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
2006 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
30.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
30.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
73 |
|
Joppe Berglin |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
30.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
7 |
|
Gustav Hedin |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
30.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
30.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
31.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
31.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
192 |
|
Elias Gardfors |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
31.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
91 |
|
Mert Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
31.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
31.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
32.08 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
32.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
32.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
33.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
33.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
33.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
34.36 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
155 |
|
Robin Westberg |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
44 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
35.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
58 |
|
Theo Linnér |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
36.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
36.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
47 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
36.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
37.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
150 |
|
Morgan Kemppe |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
37.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
193 |
|
Felix Lundström |
2006 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
38.25 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
20 |
|
Emil Einarsson |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
39.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
52 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
40.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
53 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
40.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
142 |
|
Hjalmar Bengtson Kemppe |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
41.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
151 |
|
Eskil Bengtson |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
42.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
56 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
45.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
49.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:01 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
200m Ryggsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:27.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:29.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:25.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:28.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:33.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:33.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:28.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:30.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:37.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:37.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:17.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
2:23.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
60 |
|
Clara Bergh |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:32.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
199 |
|
Linnea Betzel |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:34.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:39.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
130 |
|
Linn Lidström |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:42.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:45.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
128 |
|
Marie Nilsson |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:55.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
2:57.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
41 |
|
Tyra Vidman |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:58.76 |
S |
|
|
12 |
5 |
|
Ottilia Persson |
|
|
Bureå Simsällskap |
|
3:03.67 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
13 |
251 |
|
Ella Gassner |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
3:03.85 |
|
|
|
2010 |
FIN |
|
14 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
3:36.44 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
15 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2009 |
FIN |
|
16 |
257 |
|
Bea Lundgren |
|
|
Simklubben Arvidsjaur |
|
|
|
EFT |
|
2008 |
SWE |
|
17 |
90 |
|
Enya Romedahl |
|
|
Piteå Sim |
|
|
|
|
|
2010 |
SWE |
|
18 |
51 |
|
Anna Brandström |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
|
|
|
|
2010 |
SWE |
|
19 |
19 |
|
Lisen Bergman |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
|
|
|
|
2010 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:02 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
4x100m Medley Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
3:59.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM lag |
3:59.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM lag |
4:07.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
4:53.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM lag |
4:24.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
178 |
|
Umeå Simsällskap |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:01.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
82 |
|
Njurunda Simsällskap |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:07.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
218 |
|
Simklubben Ägir |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:17.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
180 |
|
Umeå Simsällskap lag 2 |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:19.55 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
46 |
|
Luleå Simsällskap |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:40.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
195 |
|
ÖASS |
2004 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
4:47.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
181 |
|
Umeå Simsällskap lag 3 |
1976 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:50.85 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
33 |
|
Härnösands Simsällskap |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
4:51.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
255 |
|
Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:52.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
83 |
|
Njurunda Simsällskap lag 2 |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
5:35.29 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
11 |
182 |
|
Umeå Simsällskap lag 4 |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
5:57.69 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
12 |
113 |
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
2000 |
SWE |
|
13 |
15 |
|
Hudiksvalls Simsällskap |
|
|
Hudiksvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
2003 |
SWE |
|
14 |
92 |
|
Piteå Sim |
|
|
Piteå Sim |
|
|
|
|
|
2000 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:02 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
4x100m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM lag |
4:03.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM lag |
4:07.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
4:30.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM lag |
4:14.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
169 |
|
Umeå Simsällskap |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
4:00.35 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
2 |
81 |
|
Njurunda Simsällskap lag 3 |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
4:00.61 |
|
|
|
2004 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
3 |
79 |
|
Njurunda Simsällskap |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:02.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
4 |
80 |
|
Njurunda Simsällskap lag 2 |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:04.99 |
S |
|
|
|
|
|
|
5 |
48 |
|
Luleå Simsällskap lag 2 |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:11.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
6 |
170 |
|
Umeå Simsällskap lag 2 |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:14.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
7 |
214 |
|
Simklubben Ägir |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:18.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
47 |
|
Luleå Simsällskap |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:21.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
9 |
171 |
|
Umeå Simsällskap lag 3 |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:34.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
10 |
173 |
|
Umeå Simsällskap lag 5 |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:38.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
11 |
172 |
|
Umeå Simsällskap lag 4 |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:39.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
12 |
254 |
|
Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:39.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
215 |
|
Simklubben Ägir lag 2 |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:46.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
32 |
|
Härnösands Simsällskap |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
4:52.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
174 |
|
Umeå Simsällskap lag 6 |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:58.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
112 |
|
Sundsvalls Simsällskap |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
111 |
|
Sundsvalls Simsällskap lag 2 |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:02 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
100m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
59.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
59.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
58.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
59.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:01.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:01.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
59.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
1:00.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:04.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:03.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:02.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
57.55 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
58.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
126 |
|
Randi Arnesen |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
59.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
70 |
|
Hanna Jonasson |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
140 |
|
Elin Malmbeck |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:00.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
118 |
|
Julia Hellström |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:00.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
60 |
|
Clara Bergh |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:00.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
66 |
|
Saga Pihlqvist |
2003 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:01.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:01.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:01.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:02.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
135 |
|
Victoria Niska |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:02.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
71 |
|
Linnea Sjöberg |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:02.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:02.64 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
2 |
|
Agnes Olsson |
2004 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:02.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
69 |
|
Frida Florén |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:02.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
127 |
|
Tindra Arvidsson |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:03.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
61 |
|
Agnes Jonasson |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:03.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:03.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
95 |
|
Astrid Newsham |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:03.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:03.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
141 |
|
Sofia Izarra |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:04.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
200 |
|
Emilia Eliasson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:04.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:05.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:05.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
41 |
|
Tyra Vidman |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:05.27 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:05.66 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:05.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
220 |
|
Sonja Winter |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
1:05.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:06.12 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
31 |
10 |
|
Minna Hedlund |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:06.14 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:06.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
34 |
|
Stina Ahlström |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:06.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
199 |
|
Linnea Betzel |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:06.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:06.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
248 |
|
Aino Tolonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:06.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:06.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
130 |
|
Linn Lidström |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:07.27 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:07.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:08.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:08.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:08.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
203 |
|
Julia Johansson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:09.14 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
44 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:09.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:09.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:09.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
208 |
|
Towa Carlberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:09.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
117 |
|
Iris Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:10.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:10.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
24 |
|
Moa Sjödin |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:11.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:11.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
52 |
134 |
|
Disa Bengtson |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:11.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
53 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:11.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:12.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
219 |
|
Greta Sullivan |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
1:12.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
56 |
4 |
|
Adina Persson |
2007 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:12.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
205 |
|
Alma Djusberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:12.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:13.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
59 |
121 |
|
Emelie Wiberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:14.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
60 |
22 |
|
Stina Frånberg |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:14.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:15.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
62 |
5 |
|
Ottilia Persson |
2010 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:15.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
63 |
75 |
|
Haben Tsegay |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:15.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:15.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
65 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:15.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
66 |
143 |
|
Johanna Niska |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:16.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
67 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:16.50 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
68 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:17.35 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
69 |
85 |
|
Leia Ekberg |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:17.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
70 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:18.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
71 |
11 |
|
Eva Brigic |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:19.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
72 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:19.47 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
73 |
53 |
|
Ellen Magnusdotter |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:19.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
74 |
51 |
|
Anna Brandström |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:19.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
75 |
12 |
|
Ida Käller |
2009 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:20.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
76 |
147 |
|
Mika Björk |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:20.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
77 |
157 |
|
Elsa Trägårdh |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:22.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
78 |
145 |
|
Regina Wahlqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:24.02 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
79 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:29.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
80 |
223 |
|
Milla Vestberg |
2006 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
1:32.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
81 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
1:34.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
82 |
258 |
|
Adelia Långdahl |
2010 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
|
|
EFT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
83 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
|
|
EFT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
84 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:02 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
200m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
1:57.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
1:59.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
1:57.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
1:55.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:04.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:04.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
1:59.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:00.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:11.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:09.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:46.45 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
225 |
|
Risto Martikainen |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:52.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:57.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:00.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:01.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:02.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:04.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:04.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:05.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:06.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:06.73 |
S |
|
|
12 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
|
|
Hudiksvalls Simsällskap |
|
2:07.25 |
|
|
|
2006 |
SWE |
S |
|
13 |
202 |
|
Edvin Johansson |
|
|
Simklubben Ägir |
|
2:08.56 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
14 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:10.05 |
|
|
|
2009 |
FIN |
S |
|
15 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:10.29 |
|
|
|
2005 |
SWE |
|
16 |
43 |
|
Per Lindqvist |
|
|
Luleå Simsällskap |
|
2:10.97 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
17 |
105 |
|
Petter Lidén |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:13.92 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
18 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:16.50 |
|
|
|
2004 |
SWE |
S |
|
19 |
91 |
|
Mert Güngör |
|
|
Piteå Sim |
|
2:17.97 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
20 |
191 |
|
Jonah Norberg |
|
|
Örnsköldsviks Allmänna SS |
|
2:19.05 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
21 |
7 |
|
Gustav Hedin |
|
|
Hudiksvalls Simsällskap |
|
2:19.32 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
22 |
17 |
|
Mattis Andersson |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:19.34 |
|
|
|
2007 |
SWE |
S |
|
23 |
253 |
|
Denis Ivachev |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:20.49 |
|
|
|
2009 |
FIN |
|
24 |
237 |
|
Anton Qvisén |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:21.90 |
|
|
|
2009 |
FIN |
|
25 |
155 |
|
Robin Westberg |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:23.55 |
|
|
|
2007 |
SWE |
S |
|
26 |
116 |
|
Viggo Wennberg |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:23.74 |
|
|
|
2008 |
SWE |
|
27 |
99 |
|
Isak Norgren |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
2:24.49 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
28 |
158 |
|
Arne Björk |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
2:26.23 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
29 |
39 |
|
Emil Taavo |
|
|
Luleå Simsällskap |
|
2:26.55 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
30 |
193 |
|
Felix Lundström |
|
|
Örnsköldsviks Allmänna SS |
|
2:29.09 |
|
|
|
2006 |
SWE |
S |
|
31 |
58 |
|
Theo Linnér |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:38.68 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
32 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
|
|
Höga Kustens Simsällskap |
|
2:41.34 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
33 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:45.18 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
34 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
2:45.39 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
35 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:55.93 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
36 |
55 |
|
Loke Karlsson |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
2:59.37 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
37 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
3:00.18 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
38 |
142 |
|
Hjalmar Bengtson Kemppe |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
2010 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:03 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
50m Bröstsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
34.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
34.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
33.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
34.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
35.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
36.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
34.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
34.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
37.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
32.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
32.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
133 |
|
Emma Haglund |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
33.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
34.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
126 |
|
Randi Arnesen |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
127 |
|
Tindra Arvidsson |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
61 |
|
Agnes Jonasson |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
34.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
95 |
|
Astrid Newsham |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
34.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
65 |
|
Tyra Strömbom |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
34.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
66 |
|
Saga Pihlqvist |
2003 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
35.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
106 |
|
Ronja Widell |
2004 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
36.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
36.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
36.26 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
124 |
|
Tyra Östberg |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
36.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
71 |
|
Linnea Sjöberg |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
37.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
37.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
37.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
204 |
|
Arwen Wikström |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
38.29 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
38.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
38.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
41 |
|
Tyra Vidman |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
38.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
38.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
10 |
|
Minna Hedlund |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
39.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
39.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
103 |
|
Nike Norlander |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
40.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
40.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
164 |
|
Max Luthman |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
40.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
41.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
41.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
115 |
|
Wilma Mostén |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
41.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
4 |
|
Adina Persson |
2007 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
42.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
2008 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
42.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
85 |
|
Leia Ekberg |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
42.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
24 |
|
Moa Sjödin |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
43.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
43.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
44.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
44.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
44.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
44.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
45.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
11 |
|
Eva Brigic |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
45.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
22 |
|
Stina Frånberg |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
45.98 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
44 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
46.19 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
251 |
|
Ella Gassner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
46.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
47.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
47 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
49.08 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
12 |
|
Ida Käller |
2009 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
50.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
49 |
157 |
|
Elsa Trägårdh |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
51.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
52.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
143 |
|
Johanna Niska |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
55.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
52 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
55.78 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
53 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
57.66 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
258 |
|
Adelia Långdahl |
2010 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
1:05.67 |
S |
EFT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:03 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
100m Bröstsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
1:07.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
1:08.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
1:07.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
1:06.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:12.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:12.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
1:08.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
1:09.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:20.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:18.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:15.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:05.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
67 |
|
Jonathan Hiltonsson |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:07.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
138 |
|
Samuel Henze |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:10.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:10.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:11.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
226 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:12.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:13.93 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
8 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:14.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
224 |
|
Rasmus Prinsback |
2007 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
1:16.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
191 |
|
Jonah Norberg |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
1:17.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:18.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
30 |
|
Rasmus Viklander |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:19.87 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
73 |
|
Joppe Berglin |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:21.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:21.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:22.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
161 |
|
Albert Björk |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:22.09 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
17 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:22.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:24.95 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:26.35 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:26.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:27.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:30.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
153 |
|
Manfred Ågren |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:32.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:34.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:37.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:39.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:43.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
150 |
|
Morgan Kemppe |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:04.95 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:03 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
400m Medley Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
5:16.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
5:21.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
5:15.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
5:19.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
5:29.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
5:32.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
5:18.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
5:23.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
5:41.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
5:41.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
5:17.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
5:21.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
69 |
|
Frida Florén |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
5:23.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:53.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
86 |
|
Heidi Nilsson |
2005 |
Piteå Sim |
SWE |
6:04.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
6:21.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
117 |
|
Iris Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
6:22.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:03 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
100m Fjärilsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
57.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
58.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
57.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
57.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:01.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:02.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
58.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
59.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:10.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:06.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:05.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
186 |
|
Erik Stensson |
2002 |
Värnamo Simsällskap |
SWE |
55.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
57.95 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
163 |
|
Gellert Szabo |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
59.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:00.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:00.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
201 |
|
Albin Svärd |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:00.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
132 |
|
Theo Ylipää |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:01.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:02.87 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:03.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:03.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:03.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:04.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
9 |
|
Gustaf Sandström |
2003 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:04.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
68 |
|
Ludvig Utterström |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:04.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:06.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:06.85 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
17 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
2006 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:07.02 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
7 |
|
Gustav Hedin |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:07.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:07.32 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:08.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:09.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:11.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:11.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:11.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
1:13.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:14.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:15.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
155 |
|
Robin Westberg |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:16.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:17.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
192 |
|
Elias Gardfors |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
1:18.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
253 |
|
Denis Ivachev |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:19.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:20.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:21.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
1:22.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
58 |
|
Theo Linnér |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:23.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:26.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
20 |
|
Emil Einarsson |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:30.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:40.35 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
151 |
|
Eskil Bengtson |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:46.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:04 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
100m Ryggsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
1:07.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
1:08.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
1:06.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
1:08.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
1:10.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
1:10.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
1:08.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
1:08.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
1:14.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
1:13.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
1:12.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:03.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
135 |
|
Victoria Niska |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:07.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
2 |
|
Agnes Olsson |
2004 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:07.80 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
103 |
|
Nike Norlander |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:07.85 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
118 |
|
Julia Hellström |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:08.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
199 |
|
Linnea Betzel |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
1:08.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
1:10.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
60 |
|
Clara Bergh |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:11.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
1:11.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
65 |
|
Tyra Strömbom |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:13.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:14.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:14.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:15.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:15.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
130 |
|
Linn Lidström |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:16.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
70 |
|
Hanna Jonasson |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:17.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:19.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:20.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
34 |
|
Stina Ahlström |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
1:21.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:21.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:21.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
164 |
|
Max Luthman |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:22.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
251 |
|
Ella Gassner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:24.10 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:24.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
5 |
|
Ottilia Persson |
2010 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
1:25.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:26.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:26.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
1:26.65 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:27.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:27.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
75 |
|
Haben Tsegay |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:28.45 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
139 |
|
Maia Lillieroth |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:29.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
53 |
|
Ellen Magnusdotter |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:30.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
1:30.71 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
51 |
|
Anna Brandström |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:32.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:32.55 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:33.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
147 |
|
Mika Björk |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:34.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
145 |
|
Regina Wahlqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
1:37.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
2008 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
1:38.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
22 |
|
Stina Frånberg |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
1:39.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
90 |
|
Enya Romedahl |
2010 |
Piteå Sim |
SWE |
1:50.36 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
257 |
|
Bea Lundgren |
2008 |
Simklubben Arvidsjaur |
SWE |
1:55.92 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
44 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:02.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
248 |
|
Aino Tolonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:04 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
50m Ryggsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
28.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
29.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
28.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
27.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
30.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
30.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
29.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
29.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
31.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
26.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
27.44 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
29.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
29.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
30.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
30.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
31.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
31.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
202 |
|
Edvin Johansson |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
31.65 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
33.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
91 |
|
Mert Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
33.98 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
34.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
116 |
|
Viggo Wennberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
35.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
35.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
35.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
35.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
150 |
|
Morgan Kemppe |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
36.71 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
36.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
37.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
20 |
|
Emil Einarsson |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
37.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
37.98 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
38.25 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
142 |
|
Hjalmar Bengtson Kemppe |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
39.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
42.20 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
42.85 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
43.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
45.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
151 |
|
Eskil Bengtson |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
47.86 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
206 |
|
Håkan Djusberg |
1978 |
Simklubben Ägir |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:04 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
1500m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
18:37.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
18:57.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
18:31.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
18:43.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
19:16.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
19:30.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
18:43.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
19:10.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
19:49.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
19:49.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
124 |
|
Tyra Östberg |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
18:53.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
19:37.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
198 |
|
Emelie Betzel |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
19:43.87 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
19:44.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
21:15.38 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
115 |
|
Wilma Mostén |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
22:10.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
205 |
|
Alma Djusberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
22:25.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
95 |
|
Astrid Newsham |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:05 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
4x200m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM lag |
8:05.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM lag |
8:23.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
9:51.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM lag |
8:55.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
256 |
|
VUS-VSS 1 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
8:01.61 |
|
|
|
2003 |
FIN |
S |
|
|
|
|
|
2 |
178 |
|
Umeå Simsällskap |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
8:02.90 |
|
|
|
2001 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
3 |
82 |
|
Njurunda Simsällskap |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
8:23.99 |
S |
|
|
|
|
|
|
4 |
218 |
|
Simklubben Ägir |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
8:27.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
179 |
|
Umeå Simsällskap lag 2 |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
8:50.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
6 |
46 |
|
Luleå Simsällskap |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
9:00.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
7 |
33 |
|
Härnösands Simsällskap |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
9:39.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
8 |
83 |
|
Njurunda Simsällskap lag 2 |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
11:16.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
9 |
113 |
|
Sundsvalls Simsällskap |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:05 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
200m Fjärilsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:28.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:31.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:25.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:29.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:38.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:40.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:30.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:33.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:49.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:46.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
204 |
|
Arwen Wikström |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:25.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:34.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:05 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
200m Medley Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:13.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:15.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:13.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:12.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:21.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:22.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:15.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:17.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:35.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
2:30.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:26.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:04.90 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:12.15 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:14.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:22.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:22.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:23.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:26.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:27.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:31.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:33.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:34.69 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
12 |
253 |
|
Denis Ivachev |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:44.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:44.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
246 |
|
Emil Jungner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:45.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
155 |
|
Robin Westberg |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:46.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
16 |
237 |
|
Anton Qvisén |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:47.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
1 |
|
Isak Olsson |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
2:52.39 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:52.66 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:52.69 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:52.85 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
2:58.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
58 |
|
Theo Linnér |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:00.26 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
250 |
|
Kasper Lehto |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
3:00.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
20 |
|
Emil Einarsson |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
3:12.26 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:15.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:16.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:25.48 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
3:37.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:05 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
400m Frisim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
4:36.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
4:38.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
4:35.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
4:37.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
4:44.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
4:46.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
4:37.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
4:40.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
5:00.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 15å |
4:54.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
4:52.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
95 |
|
Astrid Newsham |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
4:42.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
69 |
|
Frida Florén |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:46.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
71 |
|
Linnea Sjöberg |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:50.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:50.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
210 |
|
Linnea Wallskog |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:50.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
93 |
|
Millie Eriksson |
2007 |
Skellefteå Simklubb |
SWE |
4:52.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:58.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
36 |
|
Fanny Landstedt Aldengren |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:58.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
198 |
|
Emelie Betzel |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:58.95 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
129 |
|
Alva Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:01.30 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:02.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
5:02.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
5:03.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
5:04.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:04.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:13.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
203 |
|
Julia Johansson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
5:16.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:23.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:24.70 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
117 |
|
Iris Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:25.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
205 |
|
Alma Djusberg |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
5:34.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
22 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:35.02 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
128 |
|
Marie Nilsson |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:37.10 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:40.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
25 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:42.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
139 |
|
Maia Lillieroth |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:42.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:44.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
5:46.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
29 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:47.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
251 |
|
Ella Gassner |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
5:50.34 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
5:56.27 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
51 |
|
Anna Brandström |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
6:02.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
6:05.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
6:07.72 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
223 |
|
Milla Vestberg |
2006 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
6:07.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
75 |
|
Haben Tsegay |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
6:11.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
53 |
|
Ellen Magnusdotter |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
6:15.81 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
6:29.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
147 |
|
Mika Björk |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:05 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
50m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
24.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
24.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
24.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
24.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
25.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
25.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
24.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
25.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
26.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
211 |
|
Viktor Svärd |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
21.71 |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
24.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
225 |
|
Risto Martikainen |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
24.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
186 |
|
Erik Stensson |
2002 |
Värnamo Simsällskap |
SWE |
24.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
163 |
|
Gellert Szabo |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
24.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
24.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
97 |
|
Danny Simaleza |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
24.99 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
8 |
|
Sebastian Pettersson |
2006 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
25.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
212 |
|
Gustav Jonsson |
2002 |
Simklubben Ägir |
SWE |
25.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
25.66 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
107 |
|
Simon Ryd |
2005 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
25.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
132 |
|
Theo Ylipää |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
25.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
25.85 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
119 |
|
Melvin Hellström |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
25.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
25.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
25.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
17 |
26 |
|
Reijk Rombouts |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
25.97 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
26.14 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
19 |
1 |
|
Isak Olsson |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
26.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
206 |
|
Håkan Djusberg |
1978 |
Simklubben Ägir |
SWE |
26.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
21 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
26.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
64 |
|
Samuel Sjökvist |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
26.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
202 |
|
Edvin Johansson |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
26.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
67 |
|
Jonathan Hiltonsson |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
26.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
73 |
|
Joppe Berglin |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
26.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
114 |
|
Theodore Brändström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
7 |
|
Gustav Hedin |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
27.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
28 |
201 |
|
Albin Svärd |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
27.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
91 |
|
Mert Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
27.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
30 |
120 |
|
Johan Dellbring |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
88 |
|
Ege Güngör |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
27.79 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
32 |
9 |
|
Gustaf Sandström |
2003 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
27.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
161 |
|
Albert Björk |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
27.96 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
34 |
17 |
|
Mattis Andersson |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
28.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
68 |
|
Ludvig Utterström |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
191 |
|
Jonah Norberg |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
28.42 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
30 |
|
Rasmus Viklander |
2007 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
28.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
38 |
192 |
|
Elias Gardfors |
2005 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
28.74 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
87 |
|
Johannes Persson |
2008 |
Piteå Sim |
SWE |
29.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
155 |
|
Robin Westberg |
2007 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
29.36 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
29.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
42 |
116 |
|
Viggo Wennberg |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
29.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
45 |
|
Emil Lundkvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
29.83 |
|
EFT |
|
|
|
|
|
44 |
13 |
|
Linus Almberg |
2005 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
30.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
39 |
|
Emil Taavo |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
30.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
46 |
249 |
|
Sylvester Pihlaja |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
30.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
47 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
30.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
55 |
|
Loke Karlsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
30.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
49 |
222 |
|
Elis Fredriksson |
2010 |
Höga Kustens Simsällskap |
SWE |
31.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
193 |
|
Felix Lundström |
2006 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
31.55 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
25 |
|
Dante Rombouts |
2006 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
31.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
52 |
138 |
|
Samuel Henze |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.77 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
53 |
14 |
|
Melker Nord |
2010 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
32.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
23 |
|
Elias Zetterberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
32.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
153 |
|
Manfred Ågren |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
56 |
20 |
|
Emil Einarsson |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
32.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
58 |
|
Theo Linnér |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
32.62 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
146 |
|
Rasmus Eriksson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
59 |
150 |
|
Morgan Kemppe |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
60 |
142 |
|
Hjalmar Bengtson Kemppe |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
34.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
62 |
144 |
|
Ivan Karlsson |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
36.22 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
63 |
151 |
|
Eskil Bengtson |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
36.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
57 |
|
Rasmus Olsson |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
36.59 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:06 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
200m Bröstsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:43.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:45.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:42.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:45.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:50.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:51.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:44.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:46.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
2:56.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:56.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:34.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:36.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
65 |
|
Tyra Strömbom |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:41.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
95 |
|
Astrid Newsham |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:42.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
61 |
|
Agnes Jonasson |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:43.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
197 |
|
Juni D. Linder |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:43.87 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
124 |
|
Tyra Östberg |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:45.54 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
66 |
|
Saga Pihlqvist |
2003 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:51.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
2:51.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:55.07 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
141 |
|
Sofia Izarra |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:57.07 |
S |
|
|
12 |
247 |
|
Anna Kotanen |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
2:57.79 |
|
|
|
2010 |
FIN |
S |
|
13 |
233 |
|
Emma Hertsbacka |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
3:05.70 |
|
|
|
2010 |
FIN |
|
14 |
86 |
|
Heidi Nilsson |
|
|
Piteå Sim |
|
3:05.79 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
15 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
3:07.37 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
16 |
54 |
|
Ester Magnusdotter |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
3:12.24 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
17 |
125 |
|
Olivia Norling |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
3:15.12 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
18 |
115 |
|
Wilma Mostén |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
3:16.08 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
19 |
4 |
|
Adina Persson |
|
|
Bureå Simsällskap |
|
3:25.17 |
|
|
|
2007 |
SWE |
S |
|
20 |
85 |
|
Leia Ekberg |
|
|
Piteå Sim |
|
3:33.29 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
21 |
19 |
|
Lisen Bergman |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
3:35.53 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
22 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
3:35.97 |
|
|
|
2010 |
SWE |
S |
|
23 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
3:42.05 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
24 |
149 |
|
Siri Edvardsson |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
2009 |
SWE |
|
25 |
251 |
|
Ella Gassner |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2010 |
FIN |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:06 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
800m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
8:57.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
9:06.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
9:01.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
8:53.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
9:24.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
9:29.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
9:02.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
9:11.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
9:46.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
9:46.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
226 |
|
Iivari Kautiainen |
2006 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
8:57.91 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
152 |
|
Adrian Bengtson |
1976 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
9:11.07 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
209 |
|
Alexander Rydefjord |
2005 |
Simklubben Ägir |
SWE |
9:13.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
9:14.34 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
227 |
|
Aaron Qvisén |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
9:16.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
243 |
|
Arvid Kaas |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
9:24.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
43 |
|
Per Lindqvist |
2008 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
9:31.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
100 |
|
Jonathan Nilsson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
9:42.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
122 |
|
Jakob Nyström |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
9:54.01 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
105 |
|
Petter Lidén |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
10:16.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
99 |
|
Isak Norgren |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
10:18.01 |
S |
|
|
12 |
101 |
|
Lukas Sagmo |
|
|
Sundsvalls Simsällskap |
|
10:19.24 |
|
|
|
2008 |
SWE |
S |
|
13 |
253 |
|
Denis Ivachev |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
10:25.28 |
|
|
|
2009 |
FIN |
S |
|
14 |
191 |
|
Jonah Norberg |
|
|
Örnsköldsviks Allmänna SS |
|
10:42.60 |
|
|
|
2005 |
SWE |
S |
|
15 |
193 |
|
Felix Lundström |
|
|
Örnsköldsviks Allmänna SS |
|
11:01.15 |
|
|
|
2006 |
SWE |
S |
|
16 |
16 |
|
Niklas Lundgren |
|
|
Härnösands Simsällskap |
|
12:11.63 |
|
|
|
2009 |
SWE |
S |
|
17 |
250 |
|
Kasper Lehto |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2010 |
FIN |
|
18 |
56 |
|
Phoenix Stenling |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
|
|
|
|
2010 |
SWE |
|
19 |
246 |
|
Emil Jungner |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2010 |
FIN |
|
20 |
237 |
|
Anton Qvisén |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2009 |
FIN |
|
21 |
228 |
|
Konstantinos Karagiannis |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
2009 |
FIN |
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:06 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
50m Fjärilsim Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
28.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
29.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
28.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
29.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
30.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
30.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
29.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
29.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
31.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
74 |
|
Sara Strömsöe |
2006 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
28.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
42 |
|
Klara Lindqvist |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
28.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
62 |
|
Elsa Bergh |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
29.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
63 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
29.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
133 |
|
Emma Haglund |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
29.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
140 |
|
Elin Malmbeck |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
29.40 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
70 |
|
Hanna Jonasson |
2004 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
29.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
3 |
|
Wilma Wendén |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
29.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
126 |
|
Randi Arnesen |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
29.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
204 |
|
Arwen Wikström |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
30.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
84 |
|
Miranda Henriksson |
2009 |
Piteå Sim |
SWE |
30.84 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
135 |
|
Victoria Niska |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
38 |
|
Nelly Brevemark |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
31.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
199 |
|
Linnea Betzel |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
31.37 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
72 |
|
Ida Sundholm |
2005 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
31.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
118 |
|
Julia Hellström |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
31.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
200 |
|
Emilia Eliasson |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
31.89 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
240 |
|
Meja Riska |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
32.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
108 |
|
Tova Nilsson Bergström |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
32.58 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
20 |
106 |
|
Ronja Widell |
2004 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
32.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
131 |
|
Stina Koskenniemi |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
32.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
2 |
|
Agnes Olsson |
2004 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
32.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
23 |
103 |
|
Nike Norlander |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
33.43 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
24 |
130 |
|
Linn Lidström |
2001 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
33.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
10 |
|
Minna Hedlund |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
34.10 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
26 |
44 |
|
Klara Åström |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
34.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
27 |
125 |
|
Olivia Norling |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
34.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
234 |
|
Lina Koivulahti |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
34.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
220 |
|
Sonja Winter |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
34.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
102 |
|
Maja Henningsson |
2008 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
34.68 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
31 |
37 |
|
Ester Isaksson |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
34.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
24 |
|
Moa Sjödin |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
35.03 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
33 |
35 |
|
Sigrid Heintz |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
35.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
34 |
4 |
|
Adina Persson |
2007 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
35.24 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
35 |
117 |
|
Iris Löfgren |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.47 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
36 |
59 |
|
Wira Andersson |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
35.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
37 |
137 |
|
Signe Åström |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
35.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
21 |
|
Lexie Holmberg |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
35.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
39 |
109 |
|
Tyra Henningsson |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
35.94 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
40 |
123 |
|
Nathalie Säfsten |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
36.04 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
41 |
239 |
|
Molly Riska |
2011 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
36.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
94 |
|
Astrid Karlsson Ädel |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
36.28 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
43 |
41 |
|
Tyra Vidman |
2009 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
36.31 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
44 |
34 |
|
Stina Ahlström |
2010 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
36.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
45 |
248 |
|
Aino Tolonen |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
36.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
241 |
|
Emilia Kalliokoski |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
36.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
219 |
|
Greta Sullivan |
2008 |
Idrottsklubben Studenterna i Umeå |
SWE |
36.92 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
48 |
18 |
|
Isolde Lönnefors |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
37.17 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
49 |
11 |
|
Eva Brigic |
2007 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
37.41 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
50 |
128 |
|
Marie Nilsson |
2006 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
37.83 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
51 |
134 |
|
Disa Bengtson |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
38.00 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
52 |
242 |
|
Sara Kärki |
2007 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
39.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
53 |
252 |
|
Ellinor Österblad |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
39.52 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
54 |
75 |
|
Haben Tsegay |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
39.61 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
55 |
247 |
|
Anna Kotanen |
2010 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
39.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
56 |
98 |
|
Isabelle Mineur |
2009 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
39.88 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
57 |
156 |
|
Hedvig Sollén |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
40.13 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
58 |
143 |
|
Johanna Niska |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
41.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
59 |
19 |
|
Lisen Bergman |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
41.75 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
60 |
12 |
|
Ida Käller |
2009 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
43.11 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
61 |
22 |
|
Stina Frånberg |
2010 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
43.16 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
62 |
5 |
|
Ottilia Persson |
2010 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
43.26 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
63 |
104 |
|
Noelia Frank |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
43.57 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
64 |
145 |
|
Regina Wahlqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
43.90 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
65 |
29 |
|
Amanda Ljungdahl |
2009 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
44.33 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
66 |
160 |
|
Greta Vaitkeviciute |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
46.26 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
67 |
148 |
|
Nike Lindqvist |
2010 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
52.46 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
68 |
157 |
|
Elsa Trägårdh |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
56.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:06 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
200m Ryggsim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 20- |
2:15.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 20- |
2:18.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM B 22 |
2:16.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM A 22 |
2:13.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 13- |
2:24.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 13- |
2:25.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM A 18- |
2:17.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM B 18- |
2:19.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 16å |
2:30.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
96 |
|
Carl Hansson |
2003 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:11.05 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
159 |
|
Magnus Lindström |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:12.23 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
213 |
|
Lias Sandström |
2007 |
Simklubben Ägir |
SWE |
2:20.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
110 |
|
Viktor Tjernström |
2007 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
2:20.96 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
40 |
|
Khaled Ahmed |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
2:32.71 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
244 |
|
Karl Wik |
2008 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:39.82 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
229 |
|
Michail Angelos Karagiannis |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
2:40.56 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
150 |
|
Morgan Kemppe |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
2:52.21 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
158 |
|
Arne Björk |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
52 |
|
Arvid Lindgren |
2010 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:07 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
4x100m Medley Damer |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM lag |
4:31.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM lag |
4:36.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
5:03.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM lag |
4:45.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
78 |
|
Njurunda Simsällskap lag 3 |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
4:13.26 |
|
|
|
2002 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
2 |
77 |
|
Njurunda Simsällskap lag 2 |
|
|
Njurunda Simsällskap |
|
4:19.82 |
|
|
|
2004 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
3 |
175 |
|
Umeå Simsällskap |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:25.78 |
S |
|
|
|
|
|
|
4 |
76 |
|
Njurunda Simsällskap |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:28.09 |
S |
|
|
|
|
|
|
5 |
176 |
|
Umeå Simsällskap lag 2 |
2004 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:42.53 |
S |
|
|
|
|
|
|
6 |
216 |
|
Simklubben Ägir |
2006 |
Simklubben Ägir |
SWE |
4:42.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
49 |
|
Luleå Simsällskap |
2005 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:46.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
8 |
254 |
|
Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:53.12 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
217 |
|
Simklubben Ägir lag 2 |
2008 |
Simklubben Ägir |
SWE |
5:08.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
50 |
|
Luleå Simsällskap lag 2 |
2006 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
5:09.14 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
177 |
|
Umeå Simsällskap lag 4 |
2008 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:18.07 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
6 |
|
Bureå Simsällskap |
2002 |
Bureå Simsällskap |
SWE |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
168 |
|
Umeå Simsällskap lag 3 |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:23.35 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
32 |
|
Härnösands Simsällskap |
2008 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
5:36.18 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
15 |
111 |
|
Sundsvalls Simsällskap lag 2 |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
112 |
|
Sundsvalls Simsällskap |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:07 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Startlista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norrländska Mästerskapen 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Plats: |
Navet |
Arrangör: |
Umeå SS och Norrlands simförbund |
|
|
|
Bassäng: |
50m |
Tävlingsdatum: |
den 13 maj 2023 till den 14 maj 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
4x100m Frisim Herrar |
|
|
|
|
|
|
|
|
SM lag |
3:37.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
JSM lag |
3:41.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM 13-1 |
4:20.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
SUM lag |
3:54.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
# |
ID |
|
Namn |
Född |
Klubb |
Nat |
Anm tid |
Status |
|
1 |
178 |
|
Umeå Simsällskap |
|
|
Umeå Simsällskap |
|
3:36.16 |
|
|
|
2001 |
SWE |
S |
|
|
|
|
|
2 |
218 |
|
Simklubben Ägir |
|
|
Simklubben Ägir |
|
3:46.65 |
|
|
|
2005 |
SWE |
|
|
|
|
|
|
3 |
82 |
|
Njurunda Simsällskap |
2000 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
3:47.63 |
S |
|
|
|
|
|
|
4 |
183 |
|
Umeå Simsällskap lag 2 |
2005 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
3:54.49 |
S |
|
|
|
|
|
|
5 |
15 |
|
Hudiksvalls Simsällskap |
2003 |
Hudiksvalls Simsällskap |
SWE |
4:02.33 |
S |
|
|
|
|
|
|
6 |
46 |
|
Luleå Simsällskap |
2007 |
Luleå Simsällskap |
SWE |
4:06.51 |
S |
|
|
|
|
|
|
7 |
255 |
|
Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap |
2009 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
FIN |
4:14.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
195 |
|
ÖASS |
2004 |
Örnsköldsviks Allmänna SS |
SWE |
4:14.76 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
33 |
|
Härnösands Simsällskap |
2004 |
Härnösands Simsällskap |
SWE |
4:15.02 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
184 |
|
Umeå Simsällskap lag 3 |
2003 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
4:21.93 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
11 |
83 |
|
Njurunda Simsällskap lag 2 |
2009 |
Njurunda Simsällskap |
SWE |
4:51.73 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
12 |
185 |
|
Umeå Simsällskap lag 4 |
2009 |
Umeå Simsällskap |
SWE |
5:12.08 |
S |
|
|
|
|
|
|
|
13 |
92 |
|
Piteå Sim |
2000 |
Piteå Sim |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
113 |
|
Sundsvalls Simsällskap |
2000 |
Sundsvalls Simsällskap |
SWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-05-12 20:21:07 |
Resultathantering: WinGrodan 2.9 |
Licensierad till: Umeå Simsällskap |
|
|
|
|