Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | DM - JDM (50m) 2014 | Utskriftsdatum | 08 juni 2014 | |||
Tävlingsort | Köping | Utskriftstid | 20:25 | |||
Arrangör | Mellansvenska Simförbundet | |||||
Bassäng | 50m | |||||
Tävlingsdatum | 07 juni 2014 |
Gren 1, 200m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:04.34 2014-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:06.87 2010-07-17 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anton Björck-Teuscher | 1993 | Karlstads Simsällskap | 30.26 | 1:07.32 | 1:45.61 | 2:16.88 | |||
2 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.01 | 1:05.12 | 1:46.59 | 2:18.45 | |||
3 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.43 | 1:04.71 | 1:46.48 | 2:19.32 | |||
4 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 28.54 | 1:05.23 | 1:48.89 | 2:22.99 | |||
5 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 29.06 | 1:07.33 | 1:52.34 | 2:23.97 | |||
6 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.16 | 1:06.93 | 1:49.92 | 2:24.75 | |||
7 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.82 | 1:07.83 | 1:53.25 | 2:26.82 | |||
8 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.31 | 1:08.01 | 1:53.00 | 2:27.46 | |||
9 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 30.00 | 1:08.44 | 1:55.48 | 2:31.18 | |||
10 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 32.06 | 1:10.10 | 1:56.29 | 2:31.55 | |||
11 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.81 | 1:09.24 | 1:56.81 | 2:32.24 | |||
12 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 28.01 | 1:07.32 | 1:57.13 | 2:32.44 | |||
13 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 33.11 | 1:12.82 | 1:59.22 | 2:34.26 | |||
14 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 32.89 | 1:11.05 | 1:58.71 | 2:34.57 | |||
15 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 31.23 | 1:12.92 | 1:59.88 | 2:35.18 | |||
16 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.99 | 1:13.59 | 1:59.04 | 2:36.55 | |||
17 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 32.94 | 1:17.09 | 1:59.81 | 2:37.05 | |||
18 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 32.29 | 1:17.20 | 2:00.56 | 2:38.11 | |||
19 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.15 | 1:16.67 | 2:06.04 | 2:40.06 | |||
20 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.51 | 1:15.44 | 2:07.51 | 2:40.88 | |||
21 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.46 | 1:21.96 | 2:05.77 | 2:44.08 | |||
22 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 35.35 | 1:17.44 | 2:06.49 | 2:45.28 | |||
22 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 33.64 | 1:16.27 | 2:08.67 | 2:45.28 | |||
24 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.83 | 1:18.53 | 2:06.27 | 2:45.34 | |||
25 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 35.02 | 1:18.02 | 2:09.23 | 2:45.66 | |||
26 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.03 | 1:21.23 | 2:08.35 | 2:46.07 | |||
27 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.52 | 1:21.77 | 2:11.46 | 2:50.67 | |||
28 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 36.27 | 1:22.97 | 2:13.36 | 2:51.38 | |||
29 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.95 | 1:23.08 | 2:13.27 | 2:51.69 | |||
30 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 39.43 | 1:25.74 | 2:24.58 | 3:06.49 | |||
- | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 1, 200m Medley Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:04.34 2014-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:06.87 2010-07-17 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.01 | 1:05.12 | 1:46.59 | 2:18.45 | |||
2 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.43 | 1:04.71 | 1:46.48 | 2:19.32 | |||
3 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 28.54 | 1:05.23 | 1:48.89 | 2:22.99 | |||
4 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 29.06 | 1:07.33 | 1:52.34 | 2:23.97 | |||
5 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.16 | 1:06.93 | 1:49.92 | 2:24.75 | |||
6 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.82 | 1:07.83 | 1:53.25 | 2:26.82 | |||
7 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.31 | 1:08.01 | 1:53.00 | 2:27.46 | |||
8 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 30.00 | 1:08.44 | 1:55.48 | 2:31.18 | |||
9 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 32.06 | 1:10.10 | 1:56.29 | 2:31.55 | |||
10 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.81 | 1:09.24 | 1:56.81 | 2:32.24 | |||
11 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 28.01 | 1:07.32 | 1:57.13 | 2:32.44 | |||
12 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 33.11 | 1:12.82 | 1:59.22 | 2:34.26 | |||
13 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 32.89 | 1:11.05 | 1:58.71 | 2:34.57 | |||
14 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 31.23 | 1:12.92 | 1:59.88 | 2:35.18 | |||
15 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.99 | 1:13.59 | 1:59.04 | 2:36.55 | |||
16 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 32.94 | 1:17.09 | 1:59.81 | 2:37.05 | |||
17 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 32.29 | 1:17.20 | 2:00.56 | 2:38.11 | |||
18 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.15 | 1:16.67 | 2:06.04 | 2:40.06 | |||
19 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.51 | 1:15.44 | 2:07.51 | 2:40.88 | |||
20 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.46 | 1:21.96 | 2:05.77 | 2:44.08 | |||
21 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 35.35 | 1:17.44 | 2:06.49 | 2:45.28 | |||
21 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 33.64 | 1:16.27 | 2:08.67 | 2:45.28 | |||
23 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.83 | 1:18.53 | 2:06.27 | 2:45.34 | |||
24 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 35.02 | 1:18.02 | 2:09.23 | 2:45.66 | |||
25 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.03 | 1:21.23 | 2:08.35 | 2:46.07 | |||
26 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.52 | 1:21.77 | 2:11.46 | 2:50.67 | |||
27 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 36.27 | 1:22.97 | 2:13.36 | 2:51.38 | |||
28 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.95 | 1:23.08 | 2:13.27 | 2:51.69 | |||
29 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 39.43 | 1:25.74 | 2:24.58 | 3:06.49 | |||
- | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:07.63 | 2:19.84 | 3:32.82 | 4:46.41 | 9:43.30 | ||
6:00.67 | 7:15.62 | 8:30.47 | ||||||||
2 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 1:08.72 | 2:22.49 | 3:37.58 | 4:53.39 | 9:56.06 | ||
6:09.98 | 7:26.49 | 8:42.72 | ||||||||
3 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 1:10.72 | 2:27.72 | 3:45.55 | 5:03.78 | 10:13.37 | ||
6:22.47 | 7:40.49 | 8:58.07 | ||||||||
4 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 1:11.05 | 2:29.95 | 3:48.59 | 5:08.16 | 10:23.61 | ||
6:27.49 | 7:47.48 | 9:07.16 | ||||||||
5 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 1:13.28 | 2:32.62 | 3:51.70 | 5:12.98 | 10:28.36 | ||
6:32.78 | 7:52.49 | 9:12.22 | ||||||||
6 | Johanna Nilsson | 1996 | Arvika Simsällskap | 1:10.78 | 2:30.05 | 3:50.11 | 5:11.52 | 10:33.87 | ||
6:32.73 | 7:54.13 | 9:15.45 | ||||||||
7 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 1:12.19 | 2:31.22 | 3:50.05 | 5:10.36 | 10:35.53 | ||
6:31.14 | 7:52.75 | 9:15.22 | ||||||||
8 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 1:12.84 | 2:34.15 | 3:56.10 | 5:19.01 | 10:46.10 | ||
6:41.49 | 8:02.74 | 9:24.86 | ||||||||
9 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:12.63 | 2:34.77 | 3:57.06 | 5:20.92 | 10:47.82 | ||
6:42.63 | 8:05.41 | 9:28.30 | ||||||||
10 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 1:14.44 | 2:37.21 | 4:01.81 | 5:26.93 | 11:00.98 | ||
6:52.41 | 8:17.03 | 9:40.46 | ||||||||
11 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 1:14.47 | 2:37.82 | 4:02.29 | 5:27.56 | 11:01.91 | ||
6:52.78 | 8:17.41 | 9:41.53 | ||||||||
12 | Hannele Ålander | 2001 | Simklubben Ena | 1:18.05 | 2:47.55 | 4:20.32 | 5:54.54 | 12:13.87 | ||
7:30.46 | 9:04.69 | 10:39.11 | ||||||||
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 9:26.20 2013-04-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:07.63 | 2:19.84 | 3:32.82 | 4:46.41 | 9:43.30 | ||
6:00.67 | 7:15.62 | 8:30.47 | ||||||||
2 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 1:08.72 | 2:22.49 | 3:37.58 | 4:53.39 | 9:56.06 | ||
6:09.98 | 7:26.49 | 8:42.72 | ||||||||
3 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 1:10.72 | 2:27.72 | 3:45.55 | 5:03.78 | 10:13.37 | ||
6:22.47 | 7:40.49 | 8:58.07 | ||||||||
4 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 1:11.05 | 2:29.95 | 3:48.59 | 5:08.16 | 10:23.61 | ||
6:27.49 | 7:47.48 | 9:07.16 | ||||||||
5 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 1:13.28 | 2:32.62 | 3:51.70 | 5:12.98 | 10:28.36 | ||
6:32.78 | 7:52.49 | 9:12.22 | ||||||||
6 | Johanna Nilsson | 1996 | Arvika Simsällskap | 1:10.78 | 2:30.05 | 3:50.11 | 5:11.52 | 10:33.87 | ||
6:32.73 | 7:54.13 | 9:15.45 | ||||||||
7 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 1:12.19 | 2:31.22 | 3:50.05 | 5:10.36 | 10:35.53 | ||
6:31.14 | 7:52.75 | 9:15.22 | ||||||||
8 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 1:12.84 | 2:34.15 | 3:56.10 | 5:19.01 | 10:46.10 | ||
6:41.49 | 8:02.74 | 9:24.86 | ||||||||
9 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:12.63 | 2:34.77 | 3:57.06 | 5:20.92 | 10:47.82 | ||
6:42.63 | 8:05.41 | 9:28.30 | ||||||||
10 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 1:14.44 | 2:37.21 | 4:01.81 | 5:26.93 | 11:00.98 | ||
6:52.41 | 8:17.03 | 9:40.46 | ||||||||
11 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 1:14.47 | 2:37.82 | 4:02.29 | 5:27.56 | 11:01.91 | ||
6:52.78 | 8:17.41 | 9:41.53 | ||||||||
12 | Hannele Ålander | 2001 | Simklubben Ena | 1:18.05 | 2:47.55 | 4:20.32 | 5:54.54 | 12:13.87 | ||
7:30.46 | 9:04.69 | 10:39.11 | ||||||||
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 |
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Simon Skoglund | 1991 | Eskilstuna Simklubb | 24.16 | ||||||
2 | Hampus Ny | 1990 | Strängnäs Simklubb | 25.42 | ||||||
3 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 25.52 | ||||||
3 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 25.52 | ||||||
5 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 25.58 | ||||||
6 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 25.99 | ||||||
7 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 26.18 | ||||||
8 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 26.20 | ||||||
8 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 26.20 | ||||||
10 | Nicklas Eriksson | 1996 | Nyköpings Simsällskap | 26.43 | ||||||
11 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 26.47 | ||||||
12 | Fredrik Byström | 1996 | Västerås Simsällskap | 26.62 | ||||||
12 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 26.62 | ||||||
14 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 26.75 | ||||||
15 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 26.87 | ||||||
16 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 27.05 | ||||||
17 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 27.21 | ||||||
18 | Leon Lindström | 1996 | Upsala Simsällskap | 27.24 | ||||||
19 | Simon Bergquist | 1996 | Örebro Simallians | 27.32 | ||||||
20 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 27.44 | ||||||
21 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 27.53 | ||||||
22 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 27.58 | ||||||
23 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 27.72 | ||||||
24 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 27.73 | ||||||
25 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 27.85 | ||||||
26 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 27.87 | ||||||
27 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 28.04 | ||||||
28 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 28.16 | ||||||
29 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 28.20 | ||||||
30 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 28.26 | ||||||
31 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 28.35 | ||||||
32 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 28.39 | ||||||
33 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 28.64 | ||||||
34 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 28.71 | ||||||
35 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 28.72 | ||||||
36 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 28.74 | ||||||
37 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 28.88 | ||||||
38 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.08 | ||||||
39 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 29.09 | ||||||
40 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.62 | ||||||
41 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.08 | ||||||
42 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 30.31 | ||||||
43 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 30.38 | ||||||
44 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.41 | ||||||
45 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 30.45 | ||||||
46 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 30.86 | ||||||
47 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 31.57 | ||||||
48 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 31.86 | ||||||
48 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 31.86 | ||||||
50 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 31.94 | ||||||
51 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 31.98 | ||||||
- | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 3, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 |
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 25.52 | ||||||
1 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 25.52 | ||||||
3 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 25.58 | ||||||
4 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 25.99 | ||||||
5 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 26.18 | ||||||
6 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 26.20 | ||||||
6 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 26.20 | ||||||
8 | Nicklas Eriksson | 1996 | Nyköpings Simsällskap | 26.43 | ||||||
9 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 26.47 | ||||||
10 | Fredrik Byström | 1996 | Västerås Simsällskap | 26.62 | ||||||
10 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 26.62 | ||||||
12 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 26.75 | ||||||
13 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 26.87 | ||||||
14 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 27.05 | ||||||
15 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 27.21 | ||||||
16 | Leon Lindström | 1996 | Upsala Simsällskap | 27.24 | ||||||
17 | Simon Bergquist | 1996 | Örebro Simallians | 27.32 | ||||||
18 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 27.44 | ||||||
19 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 27.53 | ||||||
20 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 27.58 | ||||||
21 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 27.72 | ||||||
22 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 27.73 | ||||||
23 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 27.85 | ||||||
24 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 27.87 | ||||||
25 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 28.04 | ||||||
26 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 28.16 | ||||||
27 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 28.20 | ||||||
28 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 28.26 | ||||||
29 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 28.35 | ||||||
30 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 28.39 | ||||||
31 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 28.64 | ||||||
32 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 28.71 | ||||||
33 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 28.72 | ||||||
34 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 28.74 | ||||||
35 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 28.88 | ||||||
36 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.08 | ||||||
37 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 29.09 | ||||||
38 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.62 | ||||||
39 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.08 | ||||||
40 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 30.31 | ||||||
41 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 30.38 | ||||||
42 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.41 | ||||||
43 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 30.45 | ||||||
44 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 30.86 | ||||||
45 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 31.57 | ||||||
46 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 31.86 | ||||||
46 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 31.86 | ||||||
48 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 31.94 | ||||||
49 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 31.98 | ||||||
- | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 4, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 27.68 | ||||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 28.09 | ||||||
3 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 28.22 | ||||||
4 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 28.39 | ||||||
5 | Matilda Åhlström | 1991 | Bollnäs Simsällskap | 28.69 | ||||||
6 | Alice Rigbäck | 1994 | Örebro Simallians | 28.75 | ||||||
7 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 29.18 | ||||||
8 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 29.34 | ||||||
9 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 29.37 | ||||||
10 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 29.50 | ||||||
11 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.71 | ||||||
12 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 29.76 | ||||||
13 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 29.77 | ||||||
14 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 29.86 | ||||||
15 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 29.93 | ||||||
15 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 29.93 | ||||||
17 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.96 | ||||||
18 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 30.01 | ||||||
19 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 30.05 | ||||||
20 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 30.14 | ||||||
21 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.26 | ||||||
22 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 30.27 | ||||||
23 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 30.32 | ||||||
24 | Malin Hedberg | 1991 | Västerås Simsällskap | 30.33 | ||||||
25 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 30.44 | ||||||
26 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 30.57 | ||||||
27 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 30.69 | ||||||
28 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 30.73 | ||||||
29 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.87 | ||||||
30 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 31.18 | ||||||
31 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.25 | ||||||
32 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 31.28 | ||||||
33 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.37 | ||||||
34 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 31.54 | ||||||
35 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 31.72 | ||||||
35 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 31.72 | ||||||
37 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.73 | ||||||
38 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 31.77 | ||||||
39 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 32.09 | ||||||
40 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 32.12 | ||||||
41 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.13 | ||||||
42 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 32.46 | ||||||
43 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 32.82 | ||||||
44 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 33.38 | ||||||
45 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.46 | ||||||
Gren 4, 50m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 27.68 | ||||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 28.09 | ||||||
3 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 28.22 | ||||||
4 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 28.39 | ||||||
5 | Alice Rigbäck | 1994 | Örebro Simallians | 28.75 | ||||||
6 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 29.18 | ||||||
7 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 29.34 | ||||||
8 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 29.37 | ||||||
9 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 29.50 | ||||||
10 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.71 | ||||||
11 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 29.76 | ||||||
12 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 29.77 | ||||||
13 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 29.86 | ||||||
14 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 29.93 | ||||||
14 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 29.93 | ||||||
16 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.96 | ||||||
17 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 30.01 | ||||||
18 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 30.05 | ||||||
19 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 30.14 | ||||||
20 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.26 | ||||||
21 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 30.27 | ||||||
22 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 30.32 | ||||||
23 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 30.44 | ||||||
24 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 30.57 | ||||||
25 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 30.69 | ||||||
26 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 30.73 | ||||||
27 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.87 | ||||||
28 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 31.18 | ||||||
29 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.25 | ||||||
30 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 31.28 | ||||||
31 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.37 | ||||||
32 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 31.54 | ||||||
33 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 31.72 | ||||||
33 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 31.72 | ||||||
35 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.73 | ||||||
36 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 31.77 | ||||||
37 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 32.09 | ||||||
38 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 32.12 | ||||||
39 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.13 | ||||||
40 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 32.46 | ||||||
41 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 32.82 | ||||||
42 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 33.38 | ||||||
43 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.46 | ||||||
Gren 5, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:18.46 2013-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Pierre Zarebski (1993) 2:25.68 2011-02-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 32.61 | 1:09.77 | 1:48.75 | 2:29.20 | |||
2 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 35.07 | 1:16.34 | 1:58.26 | 2:41.34 | |||
3 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.82 | 1:19.16 | 2:01.77 | 2:44.25 | |||
4 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 36.81 | 1:21.41 | 2:07.29 | 2:50.58 | |||
5 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 38.54 | 1:23.20 | 2:09.09 | 2:57.18 | |||
6 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.95 | 1:27.35 | 2:13.64 | 3:00.84 | |||
7 | Ognjen Blagojevic | 1997 | Karlskoga Simförening | 36.92 | 1:24.07 | 2:12.89 | 3:02.87 | |||
8 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.81 | 1:29.04 | 2:17.33 | 3:06.69 | |||
9 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 39.86 | 1:29.99 | 2:20.70 | 3:14.10 | |||
Gren 5, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:18.46 2013-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Pierre Zarebski (1993) 2:25.68 2011-02-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 35.07 | 1:16.34 | 1:58.26 | 2:41.34 | |||
2 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.82 | 1:19.16 | 2:01.77 | 2:44.25 | |||
3 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 36.81 | 1:21.41 | 2:07.29 | 2:50.58 | |||
4 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 38.54 | 1:23.20 | 2:09.09 | 2:57.18 | |||
5 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.95 | 1:27.35 | 2:13.64 | 3:00.84 | |||
6 | Ognjen Blagojevic | 1997 | Karlskoga Simförening | 36.92 | 1:24.07 | 2:12.89 | 3:02.87 | |||
7 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.81 | 1:29.04 | 2:17.33 | 3:06.69 | |||
8 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 39.86 | 1:29.99 | 2:20.70 | 3:14.10 | |||
Gren 6, 200m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:29.77 2012-06-28 |
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:36.97 2013-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 37.22 | 1:19.08 | 2:01.86 | 2:45.70 | |||
2 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 37.87 | 1:19.60 | 2:02.61 | 2:45.71 | |||
3 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 39.60 | 1:24.73 | 2:09.79 | 2:54.52 | |||
4 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 39.97 | 1:25.11 | 2:11.21 | 2:56.01 | |||
5 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.07 | 1:26.30 | 2:12.26 | 2:58.67 | |||
6 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 40.40 | 1:26.52 | 2:13.16 | 3:01.05 | |||
7 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 40.83 | 1:27.76 | 2:14.19 | 3:02.29 | |||
8 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 40.32 | 1:27.42 | 2:14.79 | 3:02.78 | |||
9 | Elin Waara | 1997 | Karlskoga Simförening | 42.23 | 1:29.92 | 2:19.48 | 3:04.94 | |||
10 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 41.25 | 1:28.05 | 2:16.61 | 3:05.12 | |||
11 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 41.36 | 1:29.70 | 2:18.38 | 3:06.82 | |||
12 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 41.46 | 1:30.84 | 2:20.38 | 3:10.13 | |||
13 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 42.57 | 1:31.69 | 2:21.55 | 3:10.94 | |||
14 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 42.48 | 1:32.50 | 2:22.78 | 3:11.69 | |||
15 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.85 | 1:31.13 | 2:22.59 | 3:12.71 | |||
16 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.36 | 1:31.68 | 2:21.73 | 3:13.03 | |||
16 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 41.99 | 1:32.15 | 2:22.75 | 3:13.03 | |||
18 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 40.64 | 1:30.62 | 2:21.07 | 3:13.14 | |||
Gren 6, 200m Bröstsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 2:29.77 2012-06-28 |
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:36.97 2013-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 37.22 | 1:19.08 | 2:01.86 | 2:45.70 | |||
2 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 37.87 | 1:19.60 | 2:02.61 | 2:45.71 | |||
3 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 39.60 | 1:24.73 | 2:09.79 | 2:54.52 | |||
4 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 39.97 | 1:25.11 | 2:11.21 | 2:56.01 | |||
5 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.07 | 1:26.30 | 2:12.26 | 2:58.67 | |||
6 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 40.40 | 1:26.52 | 2:13.16 | 3:01.05 | |||
7 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 40.83 | 1:27.76 | 2:14.19 | 3:02.29 | |||
8 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 40.32 | 1:27.42 | 2:14.79 | 3:02.78 | |||
9 | Elin Waara | 1997 | Karlskoga Simförening | 42.23 | 1:29.92 | 2:19.48 | 3:04.94 | |||
10 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 41.25 | 1:28.05 | 2:16.61 | 3:05.12 | |||
11 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 41.36 | 1:29.70 | 2:18.38 | 3:06.82 | |||
12 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 41.46 | 1:30.84 | 2:20.38 | 3:10.13 | |||
13 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 42.57 | 1:31.69 | 2:21.55 | 3:10.94 | |||
14 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 42.48 | 1:32.50 | 2:22.78 | 3:11.69 | |||
15 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.85 | 1:31.13 | 2:22.59 | 3:12.71 | |||
16 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 42.36 | 1:31.68 | 2:21.73 | 3:13.03 | |||
16 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 41.99 | 1:32.15 | 2:22.75 | 3:13.03 | |||
18 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 40.64 | 1:30.62 | 2:21.07 | 3:13.14 | |||
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 27.42 | 59.65 | |||||
2 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 28.47 | 1:01.44 | |||||
3 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.43 | 1:02.34 | |||||
4 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.26 | 1:02.52 | |||||
5 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 29.23 | 1:03.09 | |||||
6 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 28.76 | 1:03.54 | |||||
7 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 30.45 | 1:03.58 | |||||
8 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 29.06 | 1:04.32 | |||||
9 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 29.55 | 1:04.60 | |||||
10 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.57 | 1:05.40 | |||||
11 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 30.06 | 1:06.29 | |||||
12 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.54 | 1:06.73 | |||||
13 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 30.38 | 1:06.80 | |||||
14 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.82 | 1:09.79 | |||||
15 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 32.61 | 1:10.89 | |||||
16 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 33.15 | 1:11.19 | |||||
17 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.95 | 1:12.19 | |||||
18 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 32.31 | 1:12.37 | |||||
19 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 36.51 | 1:17.33 | |||||
20 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 36.30 | 1:20.38 | |||||
21 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 34.78 | 1:21.00 | |||||
22 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.00 | 1:21.47 | |||||
23 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 38.46 | 1:24.97 | |||||
24 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 39.24 | 1:28.79 | |||||
25 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.27 | 1:35.68 | |||||
- | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Adam Ackerstierna (1995) 56.22 2013-04-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 27.42 | 59.65 | |||||
2 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 28.47 | 1:01.44 | |||||
3 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 29.43 | 1:02.34 | |||||
4 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.26 | 1:02.52 | |||||
5 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 29.23 | 1:03.09 | |||||
6 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 28.76 | 1:03.54 | |||||
7 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 30.45 | 1:03.58 | |||||
8 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 29.06 | 1:04.32 | |||||
9 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 29.55 | 1:04.60 | |||||
10 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.57 | 1:05.40 | |||||
11 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 30.06 | 1:06.29 | |||||
12 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.54 | 1:06.73 | |||||
13 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 30.38 | 1:06.80 | |||||
14 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.82 | 1:09.79 | |||||
15 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 32.61 | 1:10.89 | |||||
16 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 33.15 | 1:11.19 | |||||
17 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.95 | 1:12.19 | |||||
18 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 32.31 | 1:12.37 | |||||
19 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 36.51 | 1:17.33 | |||||
20 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 36.30 | 1:20.38 | |||||
21 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 34.78 | 1:21.00 | |||||
22 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.00 | 1:21.47 | |||||
23 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 38.46 | 1:24.97 | |||||
24 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 39.24 | 1:28.79 | |||||
25 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.27 | 1:35.68 | |||||
- | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 |
Distriktrekord Juniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 30.23 | 1:04.28 | |||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 29.83 | 1:05.36 | |||||
3 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 30.54 | 1:05.87 | |||||
4 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 31.31 | 1:08.31 | |||||
5 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 31.48 | 1:09.67 | |||||
6 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 32.55 | 1:10.03 | |||||
7 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 32.53 | 1:10.22 | |||||
8 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 32.38 | 1:10.36 | |||||
9 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 33.45 | 1:12.15 | |||||
10 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.50 | 1:12.27 | |||||
11 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 33.48 | 1:12.37 | |||||
12 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 34.18 | 1:13.31 | |||||
13 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 34.10 | 1:13.91 | |||||
14 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 33.34 | 1:14.26 | |||||
15 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 34.10 | 1:14.54 | |||||
16 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 32.45 | 1:16.70 | |||||
17 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 35.50 | 1:17.36 | |||||
18 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 34.86 | 1:17.73 | |||||
19 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 35.56 | 1:18.75 | |||||
20 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 35.58 | 1:18.83 | |||||
21 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 34.86 | 1:18.90 | |||||
22 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.95 | 1:19.16 | |||||
23 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 34.89 | 1:20.16 | |||||
24 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 36.04 | 1:20.84 | |||||
25 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.73 | 1:21.75 | |||||
26 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 37.48 | 1:22.52 | |||||
27 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 35.97 | 1:23.25 | |||||
28 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 37.70 | 1:23.48 | |||||
29 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 34.64 | 1:23.60 | |||||
30 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.36 | 1:23.81 | |||||
31 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 38.54 | 1:24.79 | |||||
32 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.76 | 1:24.82 | |||||
33 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 39.36 | 1:26.05 | |||||
34 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.73 | 1:26.17 | |||||
35 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 38.10 | 1:26.61 | |||||
36 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 38.15 | 1:26.76 | |||||
37 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 39.89 | 1:30.05 | |||||
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 |
Distriktrekord Juniorer: Vera Rohlin-Johansson (1995) 1:03.35 2013-07-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 30.23 | 1:04.28 | |||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 29.83 | 1:05.36 | |||||
3 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 30.54 | 1:05.87 | |||||
4 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 31.31 | 1:08.31 | |||||
5 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 31.48 | 1:09.67 | |||||
6 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 32.55 | 1:10.03 | |||||
7 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 32.53 | 1:10.22 | |||||
8 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 32.38 | 1:10.36 | |||||
9 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 33.45 | 1:12.15 | |||||
10 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.50 | 1:12.27 | |||||
11 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 33.48 | 1:12.37 | |||||
12 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 34.18 | 1:13.31 | |||||
13 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 34.10 | 1:13.91 | |||||
14 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 33.34 | 1:14.26 | |||||
15 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 34.10 | 1:14.54 | |||||
16 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 32.45 | 1:16.70 | |||||
17 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 35.50 | 1:17.36 | |||||
18 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 34.86 | 1:17.73 | |||||
19 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 35.56 | 1:18.75 | |||||
20 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 35.58 | 1:18.83 | |||||
21 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 34.86 | 1:18.90 | |||||
22 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.95 | 1:19.16 | |||||
23 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 34.89 | 1:20.16 | |||||
24 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 36.04 | 1:20.84 | |||||
25 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.73 | 1:21.75 | |||||
26 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 37.48 | 1:22.52 | |||||
27 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 35.97 | 1:23.25 | |||||
28 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 37.70 | 1:23.48 | |||||
29 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 34.64 | 1:23.60 | |||||
30 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.36 | 1:23.81 | |||||
31 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 38.54 | 1:24.79 | |||||
32 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.76 | 1:24.82 | |||||
33 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 39.36 | 1:26.05 | |||||
34 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.73 | 1:26.17 | |||||
35 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 38.10 | 1:26.61 | |||||
36 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 38.15 | 1:26.76 | |||||
37 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 39.89 | 1:30.05 | |||||
Gren 9, 400m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:04.96 2012-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 4:06.31 2013-06-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 1:01.76 | 2:06.33 | 3:11.65 | 4:15.96 | |||
2 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:01.75 | 2:07.66 | 3:13.20 | 4:17.45 | |||
3 | Anton Björck-Teuscher | 1993 | Karlstads Simsällskap | 1:03.72 | 2:10.11 | 3:15.69 | 4:20.61 | |||
4 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:03.82 | 2:11.43 | 3:18.59 | 4:22.10 | |||
5 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:02.49 | 2:10.30 | 3:18.99 | 4:27.39 | |||
6 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 1:04.38 | 2:15.66 | 3:26.43 | 4:32.57 | |||
7 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:04.60 | 2:15.56 | 3:26.99 | 4:34.76 | |||
8 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 1:04.59 | 2:14.83 | 3:26.34 | 4:35.87 | |||
9 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 1:02.60 | 2:12.95 | 3:25.42 | 4:36.60 | |||
10 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:04.66 | 2:16.34 | 3:28.71 | 4:38.47 | |||
11 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:04.83 | 2:16.78 | 3:30.73 | 4:40.88 | |||
12 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:05.49 | 2:17.93 | 3:30.75 | 4:41.66 | |||
13 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 1:06.37 | 2:19.26 | 3:33.33 | 4:47.59 | |||
14 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:07.03 | 2:22.31 | 3:38.21 | 4:51.71 | |||
15 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 1:09.13 | 2:24.28 | 3:39.28 | 4:52.17 | |||
16 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 1:08.78 | 2:25.45 | 3:41.49 | 4:53.43 | |||
17 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:08.86 | 2:25.71 | 3:42.25 | 4:53.49 | |||
18 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 1:10.03 | 2:26.40 | 3:41.78 | 4:53.90 | |||
19 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:06.80 | 2:22.32 | 3:39.33 | 4:55.63 | |||
20 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 1:08.90 | 2:26.06 | 3:44.48 | 4:58.17 | |||
21 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:10.32 | 2:27.03 | 3:43.22 | 4:58.22 | |||
22 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:10.19 | 2:26.90 | 3:46.26 | 5:05.22 | |||
23 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 1:10.89 | 2:30.83 | 3:50.96 | 5:07.90 | |||
24 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 1:13.34 | 2:33.92 | 3:54.62 | 5:13.46 | |||
Gren 9, 400m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:04.96 2012-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 4:06.31 2013-06-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:01.75 | 2:07.66 | 3:13.20 | 4:17.45 | |||
2 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:03.82 | 2:11.43 | 3:18.59 | 4:22.10 | |||
3 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:02.49 | 2:10.30 | 3:18.99 | 4:27.39 | |||
4 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 1:04.38 | 2:15.66 | 3:26.43 | 4:32.57 | |||
5 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:04.60 | 2:15.56 | 3:26.99 | 4:34.76 | |||
6 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 1:04.59 | 2:14.83 | 3:26.34 | 4:35.87 | |||
7 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 1:02.60 | 2:12.95 | 3:25.42 | 4:36.60 | |||
8 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:04.66 | 2:16.34 | 3:28.71 | 4:38.47 | |||
9 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:04.83 | 2:16.78 | 3:30.73 | 4:40.88 | |||
10 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:05.49 | 2:17.93 | 3:30.75 | 4:41.66 | |||
11 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 1:06.37 | 2:19.26 | 3:33.33 | 4:47.59 | |||
12 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:07.03 | 2:22.31 | 3:38.21 | 4:51.71 | |||
13 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 1:09.13 | 2:24.28 | 3:39.28 | 4:52.17 | |||
14 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 1:08.78 | 2:25.45 | 3:41.49 | 4:53.43 | |||
15 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:08.86 | 2:25.71 | 3:42.25 | 4:53.49 | |||
16 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 1:10.03 | 2:26.40 | 3:41.78 | 4:53.90 | |||
17 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:06.80 | 2:22.32 | 3:39.33 | 4:55.63 | |||
18 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 1:08.90 | 2:26.06 | 3:44.48 | 4:58.17 | |||
19 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:10.32 | 2:27.03 | 3:43.22 | 4:58.22 | |||
20 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:10.19 | 2:26.90 | 3:46.26 | 5:05.22 | |||
21 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 1:10.89 | 2:30.83 | 3:50.96 | 5:07.90 | |||
22 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 1:13.34 | 2:33.92 | 3:54.62 | 5:13.46 | |||
Gren 10, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Västerås SS Damer Lag 1 | 1991 | Västerås Simsällskap | 9:04.38 | ||||||
Clara Wiman | 1996 | 1:06.64 | 2:17.85 | 2:17.85 | ||||||
Frida Berggren | 1994 | 1:02.36 | 2:08.11 | 4:25.96 | ||||||
Elin Berggren | 1996 | 1:08.77 | 2:21.69 | 6:47.65 | ||||||
Malin Hedberg | 1991 | 1:05.66 | 2:16.73 | 9:04.38 | ||||||
2 | Strängnäs Tjejer 1 | 1998 | Strängnäs Simklubb | 9:17.22 | ||||||
Anna Eriksson | 1999 | 1:06.65 | 2:18.58 | 2:18.58 | ||||||
Lisa Eriksson | 1998 | 1:03.70 | 2:13.22 | 4:31.80 | ||||||
Emma Bergkvist | 2000 | 1:08.26 | 2:21.85 | 6:53.65 | ||||||
Amanda Hyllbrant | 1999 | 1:08.68 | 2:23.57 | 9:17.22 | ||||||
3 | Säffle SS Damer | 1997 | Säffle Simsällskap | 9:27.59 | ||||||
Petra Johansson | 1997 | 1:04.90 | 2:14.87 | 2:14.87 | ||||||
Julia Mulikova | 1998 | 1:11.20 | 2:31.22 | 4:46.09 | ||||||
Therese Johansson | 1999 | 1:07.94 | 2:24.93 | 7:11.02 | ||||||
Elin Thörner | 1998 | 1:04.44 | 2:16.57 | 9:27.59 | ||||||
4 | Eskilstuna Sk Damer | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 9:56.40 | ||||||
Moa Sundholm | 1997 | 1:09.16 | 2:23.12 | 2:23.12 | ||||||
Nelly Neuman | 1996 | 1:08.41 | 2:22.61 | 4:45.73 | ||||||
Jennie Isaksen | 2000 | 1:12.44 | 2:30.41 | 7:16.14 | ||||||
Amanda Kullman | 2000 | 1:14.82 | 2:40.26 | 9:56.40 | ||||||
5 | Västerås SS Damer Lag 2 | 1994 | Västerås Simsällskap | 9:56.78 | ||||||
Victoria Åberg | 2001 | 1:08.39 | 2:24.44 | 2:24.44 | ||||||
Andréa Persson | 1999 | 1:10.84 | 2:26.30 | 4:50.74 | ||||||
Edith Jernstedt | 2002 | 1:14.13 | 2:35.97 | 7:26.71 | ||||||
Julia Faleke-Novy | 2000 | 1:11.21 | 2:30.07 | 9:56.78 | ||||||
6 | Karlstads SS Damer Lag 1 | 1996 | Karlstads Simsällskap | 10:04.76 | ||||||
Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | 1:09.86 | 2:25.32 | 2:25.32 | ||||||
Josefin Ericson | 1999 | 1:12.98 | 2:37.47 | 5:02.79 | ||||||
Lina Watz | 1996 | 1:10.85 | 2:27.77 | 7:30.56 | ||||||
Julia Wahlund | 1999 | 1:14.21 | 2:34.20 | 10:04.76 | ||||||
7 | Us Damer Lag 1 | 1995 | Upsala Simsällskap | 10:17.99 | ||||||
Tova Franzén | 2001 | 1:16.47 | 2:42.60 | 2:42.60 | ||||||
Saga Söderberg | 1997 | 1:11.47 | 2:31.52 | 5:14.12 | ||||||
Julia Norlin | 1998 | 1:16.25 | 2:39.64 | 7:53.76 | ||||||
Lina Westerlund | 1995 | 1:08.34 | 2:24.23 | 10:17.99 | ||||||
Gren 11, 400m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 |
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:09.07 | 2:28.55 | 3:57.70 | 5:05.13 | |||
2 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:16.12 | 2:43.86 | 4:11.49 | 5:26.91 | |||
3 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:14.10 | 2:39.24 | 4:18.48 | 5:29.60 | |||
4 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 1:11.70 | 2:42.14 | 4:10.04 | 5:29.65 | |||
5 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 1:18.56 | 2:45.96 | 4:22.48 | 5:43.89 | |||
6 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 1:18.26 | 2:49.39 | 4:29.79 | 5:44.02 | |||
7 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:24.98 | 2:58.04 | 4:43.39 | 6:04.72 | |||
8 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 1:33.04 | 3:08.67 | 4:54.02 | 6:20.66 | |||
9 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 1:26.25 | 3:12.31 | 5:03.89 | 6:30.34 | |||
10 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 1:37.17 | 3:23.37 | 5:06.81 | 6:35.24 | |||
- | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | DSQ | ||||||
Gren 11, 400m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 |
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:09.07 | 2:28.55 | 3:57.70 | 5:05.13 | |||
2 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:16.12 | 2:43.86 | 4:11.49 | 5:26.91 | |||
3 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:14.10 | 2:39.24 | 4:18.48 | 5:29.60 | |||
4 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 1:11.70 | 2:42.14 | 4:10.04 | 5:29.65 | |||
5 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 1:18.56 | 2:45.96 | 4:22.48 | 5:43.89 | |||
6 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 1:18.26 | 2:49.39 | 4:29.79 | 5:44.02 | |||
7 | Alexandra Kinell | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:24.98 | 2:58.04 | 4:43.39 | 6:04.72 | |||
8 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 1:33.04 | 3:08.67 | 4:54.02 | 6:20.66 | |||
9 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 1:26.25 | 3:12.31 | 5:03.89 | 6:30.34 | |||
10 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 1:37.17 | 3:23.37 | 5:06.81 | 6:35.24 | |||
- | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | DSQ | ||||||
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 |
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Måns Stomvall | 1990 | Eskilstuna Simklubb | 25.92 | ||||||
2 | Simon Skoglund | 1991 | Eskilstuna Simklubb | 26.17 | ||||||
3 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.31 | ||||||
4 | Hampus Ny | 1990 | Strängnäs Simklubb | 26.46 | ||||||
5 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 26.59 | ||||||
6 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 27.02 | ||||||
7 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 27.20 | ||||||
8 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 27.77 | ||||||
9 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 28.04 | ||||||
10 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 28.30 | ||||||
11 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 28.34 | ||||||
12 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 28.37 | ||||||
13 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 28.50 | ||||||
14 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 28.60 | ||||||
15 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 28.61 | ||||||
16 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 28.77 | ||||||
17 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 28.85 | ||||||
18 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 28.93 | ||||||
19 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 28.95 | ||||||
20 | Leon Lindström | 1996 | Upsala Simsällskap | 29.41 | ||||||
21 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 29.68 | ||||||
22 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 29.75 | ||||||
23 | Fredrik Byström | 1996 | Västerås Simsällskap | 29.83 | ||||||
24 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 30.03 | ||||||
25 | Nicklas Eriksson | 1996 | Nyköpings Simsällskap | 30.06 | ||||||
26 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 30.08 | ||||||
27 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 30.22 | ||||||
28 | Simon Bergquist | 1996 | Örebro Simallians | 30.28 | ||||||
29 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 30.37 | ||||||
30 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 31.38 | ||||||
31 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 31.43 | ||||||
32 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 31.55 | ||||||
33 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 31.76 | ||||||
34 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 32.25 | ||||||
35 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.30 | ||||||
36 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 32.42 | ||||||
37 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 32.83 | ||||||
38 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 33.28 | ||||||
39 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 33.41 | ||||||
40 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.68 | ||||||
41 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 34.55 | ||||||
42 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 34.68 | ||||||
43 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 34.73 | ||||||
44 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 34.86 | ||||||
45 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.17 | ||||||
46 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.44 | ||||||
47 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 36.47 | ||||||
48 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 38.67 | ||||||
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 |
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.31 | ||||||
2 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 26.59 | ||||||
3 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 27.02 | ||||||
4 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 27.77 | ||||||
5 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 28.04 | ||||||
6 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 28.30 | ||||||
7 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 28.34 | ||||||
8 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 28.37 | ||||||
9 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 28.50 | ||||||
10 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 28.60 | ||||||
11 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 28.61 | ||||||
12 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 28.77 | ||||||
13 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 28.85 | ||||||
14 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 28.93 | ||||||
15 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 28.95 | ||||||
16 | Leon Lindström | 1996 | Upsala Simsällskap | 29.41 | ||||||
17 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 29.68 | ||||||
18 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 29.75 | ||||||
19 | Fredrik Byström | 1996 | Västerås Simsällskap | 29.83 | ||||||
20 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 30.03 | ||||||
21 | Nicklas Eriksson | 1996 | Nyköpings Simsällskap | 30.06 | ||||||
22 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 30.08 | ||||||
23 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 30.22 | ||||||
24 | Simon Bergquist | 1996 | Örebro Simallians | 30.28 | ||||||
25 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 30.37 | ||||||
26 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 31.38 | ||||||
27 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 31.43 | ||||||
28 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 31.55 | ||||||
29 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 31.76 | ||||||
30 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 32.25 | ||||||
31 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.30 | ||||||
32 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 32.42 | ||||||
33 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 32.83 | ||||||
34 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 33.28 | ||||||
35 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 33.41 | ||||||
36 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.68 | ||||||
37 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 34.55 | ||||||
38 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 34.68 | ||||||
39 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 34.73 | ||||||
40 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 34.86 | ||||||
41 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.17 | ||||||
42 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 35.44 | ||||||
43 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 36.47 | ||||||
44 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 38.67 | ||||||
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 28.57 | ||||||
2 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 29.81 | ||||||
3 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 29.93 | ||||||
4 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 30.73 | ||||||
5 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 31.16 | ||||||
6 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 31.65 | ||||||
7 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 31.72 | ||||||
8 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 31.81 | ||||||
8 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 31.81 | ||||||
10 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 32.23 | ||||||
11 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 32.51 | ||||||
12 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 32.55 | ||||||
13 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 32.59 | ||||||
14 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 32.67 | ||||||
15 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 32.73 | ||||||
16 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 33.03 | ||||||
17 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 33.60 | ||||||
18 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.75 | ||||||
19 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.83 | ||||||
20 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 33.97 | ||||||
21 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 34.08 | ||||||
22 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 34.10 | ||||||
23 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 34.23 | ||||||
24 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 34.59 | ||||||
25 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 34.65 | ||||||
26 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 34.68 | ||||||
27 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 35.10 | ||||||
28 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 35.17 | ||||||
29 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 35.19 | ||||||
30 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.68 | ||||||
31 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 35.72 | ||||||
32 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 36.26 | ||||||
33 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 36.43 | ||||||
34 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 36.66 | ||||||
35 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 36.70 | ||||||
36 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.14 | ||||||
37 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.88 | ||||||
- | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 28.00 2011-04-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 28.57 | ||||||
2 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 29.81 | ||||||
3 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 29.93 | ||||||
4 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 30.73 | ||||||
5 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 31.16 | ||||||
6 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 31.65 | ||||||
7 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 31.72 | ||||||
8 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 31.81 | ||||||
8 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 31.81 | ||||||
10 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 32.23 | ||||||
11 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 32.51 | ||||||
12 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 32.55 | ||||||
13 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 32.59 | ||||||
14 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 32.67 | ||||||
15 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 32.73 | ||||||
16 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 33.03 | ||||||
17 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 33.60 | ||||||
18 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.75 | ||||||
19 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.83 | ||||||
20 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 33.97 | ||||||
21 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 34.08 | ||||||
22 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 34.10 | ||||||
23 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 34.23 | ||||||
24 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 34.59 | ||||||
25 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 34.65 | ||||||
26 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 34.68 | ||||||
27 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 35.10 | ||||||
28 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 35.17 | ||||||
29 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 35.19 | ||||||
30 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.68 | ||||||
31 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 35.72 | ||||||
32 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 36.26 | ||||||
33 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 36.43 | ||||||
34 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 36.66 | ||||||
35 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 36.70 | ||||||
36 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.14 | ||||||
37 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.88 | ||||||
- | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 14, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 31.49 | 1:05.39 | 1:39.60 | 2:13.46 | |||
2 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 32.81 | 1:08.52 | 1:45.28 | 2:21.24 | |||
3 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 33.54 | 1:11.20 | 1:49.74 | 2:26.60 | |||
4 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 35.05 | 1:13.28 | 1:52.84 | 2:31.68 | |||
5 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.67 | 1:14.82 | 1:55.84 | 2:33.77 | |||
6 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 34.79 | 1:15.45 | 1:58.15 | 2:38.30 | |||
7 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.05 | 1:17.88 | 1:58.71 | 2:39.54 | |||
8 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.81 | 1:17.65 | 2:00.28 | 2:40.07 | |||
9 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 36.16 | 1:17.82 | 2:01.22 | 2:40.56 | |||
10 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 35.28 | 1:16.59 | 1:59.11 | 2:40.76 | |||
11 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 36.78 | 1:18.39 | 2:01.40 | 2:42.25 | |||
12 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 37.43 | 1:18.95 | 2:02.63 | 2:43.62 | |||
13 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 37.74 | 1:18.93 | 2:03.09 | 2:46.64 | |||
14 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.97 | 1:20.58 | 2:03.58 | 2:46.77 | |||
15 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 40.92 | 1:25.59 | 2:11.58 | 2:56.32 | |||
16 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.57 | 1:27.87 | 2:14.47 | 2:58.93 | |||
17 | Oskar Sandberg | 1998 | Sala Simsällskap | 41.08 | 1:26.46 | 2:13.61 | 2:59.98 | |||
- | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | DNS | ||||||
- | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | DNS | ||||||
- | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Isak Brundin | 2000 | Sala Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | DSQ | ||||||
- | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
- | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 14, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 32.81 | 1:08.52 | 1:45.28 | 2:21.24 | |||
2 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 33.54 | 1:11.20 | 1:49.74 | 2:26.60 | |||
3 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 35.05 | 1:13.28 | 1:52.84 | 2:31.68 | |||
4 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.67 | 1:14.82 | 1:55.84 | 2:33.77 | |||
5 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 34.79 | 1:15.45 | 1:58.15 | 2:38.30 | |||
6 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.05 | 1:17.88 | 1:58.71 | 2:39.54 | |||
7 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.81 | 1:17.65 | 2:00.28 | 2:40.07 | |||
8 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 36.16 | 1:17.82 | 2:01.22 | 2:40.56 | |||
9 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 35.28 | 1:16.59 | 1:59.11 | 2:40.76 | |||
10 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 36.78 | 1:18.39 | 2:01.40 | 2:42.25 | |||
11 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 37.43 | 1:18.95 | 2:02.63 | 2:43.62 | |||
12 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 37.74 | 1:18.93 | 2:03.09 | 2:46.64 | |||
13 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 37.97 | 1:20.58 | 2:03.58 | 2:46.77 | |||
14 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 40.92 | 1:25.59 | 2:11.58 | 2:56.32 | |||
15 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.57 | 1:27.87 | 2:14.47 | 2:58.93 | |||
16 | Oskar Sandberg | 1998 | Sala Simsällskap | 41.08 | 1:26.46 | 2:13.61 | 2:59.98 | |||
- | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | DNS | ||||||
- | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | DNS | ||||||
- | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Isak Brundin | 2000 | Sala Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | DSQ | ||||||
- | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
- | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 |
Distriktrekord Juniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 35.03 | 1:13.46 | 1:51.93 | 2:29.53 | |||
2 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 35.19 | 1:13.56 | 1:53.63 | 2:32.78 | |||
3 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.47 | 1:14.50 | 1:53.99 | 2:33.13 | |||
4 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 36.26 | 1:16.23 | 1:57.46 | 2:35.79 | |||
5 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 35.86 | 1:15.93 | 1:57.69 | 2:38.55 | |||
6 | Clara Momats | 2000 | Örebro Simallians | 38.57 | 1:21.15 | 2:03.88 | 2:44.33 | |||
7 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 38.97 | 1:21.02 | 2:03.44 | 2:45.15 | |||
8 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 38.70 | 1:21.07 | 2:04.86 | 2:47.45 | |||
9 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 38.40 | 1:22.13 | 2:05.79 | 2:48.06 | |||
10 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 38.65 | 1:21.66 | 2:06.27 | 2:48.87 | |||
11 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 41.31 | 1:26.18 | 2:12.48 | 2:56.64 | |||
12 | Julia Mulikova | 1998 | Säffle Simsällskap | 39.72 | 1:24.92 | 2:11.57 | 2:57.01 | |||
13 | Therese Johansson | 1999 | Säffle Simsällskap | 41.10 | 1:25.67 | 2:11.88 | 2:57.77 | |||
14 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 41.81 | 1:27.96 | 2:15.18 | 2:59.38 | |||
15 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.68 | 1:31.33 | 2:21.35 | 3:07.99 | |||
- | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | DNS | ||||||
- | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
- | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 15, 200m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 |
Distriktrekord Juniorer: Paulina Björkbacka (1995) 2:26.20 2014-05-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 35.03 | 1:13.46 | 1:51.93 | 2:29.53 | |||
2 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 35.19 | 1:13.56 | 1:53.63 | 2:32.78 | |||
3 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.47 | 1:14.50 | 1:53.99 | 2:33.13 | |||
4 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 36.26 | 1:16.23 | 1:57.46 | 2:35.79 | |||
5 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 35.86 | 1:15.93 | 1:57.69 | 2:38.55 | |||
6 | Clara Momats | 2000 | Örebro Simallians | 38.57 | 1:21.15 | 2:03.88 | 2:44.33 | |||
7 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 38.97 | 1:21.02 | 2:03.44 | 2:45.15 | |||
8 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 38.70 | 1:21.07 | 2:04.86 | 2:47.45 | |||
9 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 38.40 | 1:22.13 | 2:05.79 | 2:48.06 | |||
10 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 38.65 | 1:21.66 | 2:06.27 | 2:48.87 | |||
11 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 41.31 | 1:26.18 | 2:12.48 | 2:56.64 | |||
12 | Julia Mulikova | 1998 | Säffle Simsällskap | 39.72 | 1:24.92 | 2:11.57 | 2:57.01 | |||
13 | Therese Johansson | 1999 | Säffle Simsällskap | 41.10 | 1:25.67 | 2:11.88 | 2:57.77 | |||
14 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 41.81 | 1:27.96 | 2:15.18 | 2:59.38 | |||
15 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.68 | 1:31.33 | 2:21.35 | 3:07.99 | |||
- | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | DNS | ||||||
- | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
- | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Simon Skoglund | 1991 | Eskilstuna Simklubb | 25.97 | 54.16 | |||||
2 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.95 | 55.95 | |||||
3 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 26.88 | 56.12 | |||||
4 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 27.19 | 56.59 | |||||
5 | Hampus Ny | 1990 | Strängnäs Simklubb | 27.70 | 57.52 | |||||
6 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 27.97 | 57.63 | |||||
7 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 28.23 | 58.30 | |||||
8 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 27.73 | 58.37 | |||||
9 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 27.90 | 58.71 | |||||
10 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 27.76 | 58.75 | |||||
11 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 28.48 | 58.79 | |||||
12 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 28.40 | 59.08 | |||||
13 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 28.60 | 59.36 | |||||
14 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 27.81 | 59.49 | |||||
15 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 28.43 | 59.98 | |||||
16 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 27.98 | 1:00.09 | |||||
17 | Leon Lindström | 1996 | Upsala Simsällskap | 28.60 | 1:00.50 | |||||
18 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 28.13 | 1:00.58 | |||||
19 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 28.65 | 1:00.68 | |||||
20 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 28.38 | 1:00.72 | |||||
21 | Nicklas Eriksson | 1996 | Nyköpings Simsällskap | 28.34 | 1:01.21 | |||||
22 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 29.18 | 1:01.31 | |||||
23 | Simon Bergquist | 1996 | Örebro Simallians | 29.78 | 1:01.32 | |||||
24 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.14 | 1:01.50 | |||||
25 | Fredrik Byström | 1996 | Västerås Simsällskap | 28.84 | 1:01.55 | |||||
26 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.01 | 1:01.78 | |||||
27 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.40 | 1:01.91 | |||||
28 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.41 | 1:02.01 | |||||
29 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 29.14 | 1:02.32 | |||||
30 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 29.16 | 1:02.43 | |||||
31 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 30.28 | 1:02.72 | |||||
32 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 30.24 | 1:03.37 | |||||
33 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.35 | 1:03.48 | |||||
34 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 29.54 | 1:03.61 | |||||
35 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 29.55 | 1:04.01 | |||||
36 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 31.09 | 1:05.08 | |||||
37 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 31.38 | 1:05.66 | |||||
38 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 31.64 | 1:07.23 | |||||
39 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 31.88 | 1:07.40 | |||||
40 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.18 | 1:07.61 | |||||
41 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 32.41 | 1:07.79 | |||||
42 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 33.18 | 1:08.32 | |||||
43 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 33.86 | 1:09.82 | |||||
44 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 33.30 | 1:09.85 | |||||
45 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.60 | 1:09.87 | |||||
46 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 33.09 | 1:10.10 | |||||
47 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.95 | 1:10.74 | |||||
48 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 34.39 | 1:11.58 | |||||
49 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.04 | 1:12.32 | |||||
50 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 34.08 | 1:14.45 | |||||
Gren 16, 100m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 52.93 2013-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Adam Ackerstierna | 1995 | Simklubben Ena | 26.95 | 55.95 | |||||
2 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 26.88 | 56.12 | |||||
3 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 27.19 | 56.59 | |||||
4 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 27.97 | 57.63 | |||||
5 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 28.23 | 58.30 | |||||
6 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 27.73 | 58.37 | |||||
7 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 27.90 | 58.71 | |||||
8 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 27.76 | 58.75 | |||||
9 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 28.48 | 58.79 | |||||
10 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 28.40 | 59.08 | |||||
11 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 28.60 | 59.36 | |||||
12 | André Gradin | 1994 | Örebro Simallians | 27.81 | 59.49 | |||||
13 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 28.43 | 59.98 | |||||
14 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 27.98 | 1:00.09 | |||||
15 | Leon Lindström | 1996 | Upsala Simsällskap | 28.60 | 1:00.50 | |||||
16 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 28.13 | 1:00.58 | |||||
17 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 28.65 | 1:00.68 | |||||
18 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 28.38 | 1:00.72 | |||||
19 | Nicklas Eriksson | 1996 | Nyköpings Simsällskap | 28.34 | 1:01.21 | |||||
20 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 29.18 | 1:01.31 | |||||
21 | Simon Bergquist | 1996 | Örebro Simallians | 29.78 | 1:01.32 | |||||
22 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.14 | 1:01.50 | |||||
23 | Fredrik Byström | 1996 | Västerås Simsällskap | 28.84 | 1:01.55 | |||||
24 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.01 | 1:01.78 | |||||
25 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.40 | 1:01.91 | |||||
26 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 29.41 | 1:02.01 | |||||
27 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 29.14 | 1:02.32 | |||||
28 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 29.16 | 1:02.43 | |||||
29 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 30.28 | 1:02.72 | |||||
30 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 30.24 | 1:03.37 | |||||
31 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.35 | 1:03.48 | |||||
32 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 29.54 | 1:03.61 | |||||
33 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 29.55 | 1:04.01 | |||||
34 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 31.09 | 1:05.08 | |||||
35 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 31.38 | 1:05.66 | |||||
36 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 31.64 | 1:07.23 | |||||
37 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 31.88 | 1:07.40 | |||||
38 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.18 | 1:07.61 | |||||
39 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 32.41 | 1:07.79 | |||||
40 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 33.18 | 1:08.32 | |||||
41 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 33.86 | 1:09.82 | |||||
42 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 33.30 | 1:09.85 | |||||
43 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.60 | 1:09.87 | |||||
44 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 33.09 | 1:10.10 | |||||
45 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.95 | 1:10.74 | |||||
46 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 34.39 | 1:11.58 | |||||
47 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.04 | 1:12.32 | |||||
48 | Oscar Eriksson | 2000 | Västerås Simsällskap | 34.08 | 1:14.45 | |||||
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 29.25 | 59.39 | |||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 29.04 | 59.64 | |||||
3 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 29.71 | 1:01.89 | |||||
4 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 30.45 | 1:02.51 | |||||
5 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 30.14 | 1:02.86 | |||||
6 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 29.92 | 1:02.88 | |||||
7 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 30.44 | 1:03.82 | |||||
8 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 30.72 | 1:03.86 | |||||
9 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 30.87 | 1:03.89 | |||||
10 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 30.74 | 1:04.32 | |||||
11 | Malin Hedberg | 1991 | Västerås Simsällskap | 31.58 | 1:04.75 | |||||
12 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 31.25 | 1:05.17 | |||||
13 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 31.63 | 1:05.36 | |||||
14 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 31.40 | 1:05.47 | |||||
15 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 31.74 | 1:05.66 | |||||
16 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 31.98 | 1:05.77 | |||||
17 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 31.32 | 1:05.90 | |||||
18 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 31.26 | 1:06.50 | |||||
19 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.84 | 1:06.55 | |||||
20 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 31.50 | 1:06.70 | |||||
21 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 31.84 | 1:06.75 | |||||
22 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 32.07 | 1:07.02 | |||||
23 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 32.12 | 1:07.05 | |||||
24 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.40 | 1:07.48 | |||||
25 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 32.86 | 1:07.85 | |||||
26 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 32.25 | 1:08.05 | |||||
27 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 31.76 | 1:08.08 | |||||
28 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 33.23 | 1:08.77 | |||||
29 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 32.66 | 1:08.96 | |||||
30 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.29 | 1:09.31 | |||||
31 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 33.12 | 1:09.94 | |||||
32 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 33.30 | 1:10.21 | |||||
33 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 32.90 | 1:10.27 | |||||
34 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 33.15 | 1:10.65 | |||||
35 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.68 | 1:10.75 | |||||
35 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.99 | 1:10.75 | |||||
37 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 33.59 | 1:10.94 | |||||
38 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 33.91 | 1:10.98 | |||||
39 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 33.93 | 1:11.18 | |||||
40 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.78 | 1:11.28 | |||||
41 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 34.90 | 1:12.93 | |||||
42 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 33.99 | 1:13.47 | |||||
43 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 34.85 | 1:14.56 | |||||
44 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.46 | 1:15.62 | |||||
45 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 33.93 | 1:16.25 | |||||
46 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.82 | 1:18.17 | |||||
47 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 37.15 | 1:18.19 | |||||
- | Alice Rigbäck | 1994 | Örebro Simallians | DNS | ||||||
Gren 17, 100m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 29.25 | 59.39 | |||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 29.04 | 59.64 | |||||
3 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 29.71 | 1:01.89 | |||||
4 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 30.45 | 1:02.51 | |||||
5 | Vera Rohlin Johansson | 1995 | Örebro Simallians | 30.14 | 1:02.86 | |||||
6 | Julia Nordlund | 1998 | Falu Simsällskap | 29.92 | 1:02.88 | |||||
7 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 30.44 | 1:03.82 | |||||
8 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 30.72 | 1:03.86 | |||||
9 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 30.87 | 1:03.89 | |||||
10 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 30.74 | 1:04.32 | |||||
11 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 31.25 | 1:05.17 | |||||
12 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 31.63 | 1:05.36 | |||||
13 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 31.40 | 1:05.47 | |||||
14 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 31.74 | 1:05.66 | |||||
15 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 31.98 | 1:05.77 | |||||
16 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 31.32 | 1:05.90 | |||||
17 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 31.26 | 1:06.50 | |||||
18 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.84 | 1:06.55 | |||||
19 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 31.50 | 1:06.70 | |||||
20 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 31.84 | 1:06.75 | |||||
21 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 32.07 | 1:07.02 | |||||
22 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 32.12 | 1:07.05 | |||||
23 | Rebecka Östh | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.40 | 1:07.48 | |||||
24 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 32.86 | 1:07.85 | |||||
25 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 32.25 | 1:08.05 | |||||
26 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 31.76 | 1:08.08 | |||||
27 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 33.23 | 1:08.77 | |||||
28 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 32.66 | 1:08.96 | |||||
29 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 32.29 | 1:09.31 | |||||
30 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 33.12 | 1:09.94 | |||||
31 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 33.30 | 1:10.21 | |||||
32 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 32.90 | 1:10.27 | |||||
33 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 33.15 | 1:10.65 | |||||
34 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.68 | 1:10.75 | |||||
34 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.99 | 1:10.75 | |||||
36 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 33.59 | 1:10.94 | |||||
37 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 33.91 | 1:10.98 | |||||
38 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 33.93 | 1:11.18 | |||||
39 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.78 | 1:11.28 | |||||
40 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 34.90 | 1:12.93 | |||||
41 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 33.99 | 1:13.47 | |||||
42 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 34.85 | 1:14.56 | |||||
43 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.46 | 1:15.62 | |||||
44 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 33.93 | 1:16.25 | |||||
45 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.82 | 1:18.17 | |||||
46 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 37.15 | 1:18.19 | |||||
- | Alice Rigbäck | 1994 | Örebro Simallians | DNS | ||||||
Gren 18, 1500m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 16:15.63 2011-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Anton Björck-Teuscher (1993) 16:25.31 2013-06-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Anton Björck-Teuscher | 1993 | Karlstads Simsällskap | 1:04.64 | 2:13.34 | 3:22.71 | 4:32.17 | 17:05.76 | ||
5:41.48 | 6:50.46 | 8:00.04 | 9:10.19 | |||||||
10:20.53 | 11:31.04 | 12:37.22 | 13:45.36 | |||||||
14:53.83 | 16:01.84 | |||||||||
2 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:06.39 | 2:16.85 | 3:27.31 | 4:37.83 | 17:19.81 | ||
5:47.86 | 6:58.22 | 8:08.42 | 9:18.65 | |||||||
10:28.45 | 11:38.36 | 12:48.20 | 13:57.40 | |||||||
15:07.06 | 16:15.80 | |||||||||
3 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 1:06.07 | 2:18.04 | 3:30.83 | 4:44.66 | 18:23.79 | ||
5:58.47 | 7:13.78 | 8:28.49 | 9:44.27 | |||||||
10:59.61 | 12:14.91 | 13:30.89 | 14:46.38 | |||||||
16:01.05 | 17:15.00 | |||||||||
4 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:09.58 | 2:23.83 | 3:39.24 | 4:55.72 | 18:41.21 | ||
6:11.45 | 7:27.39 | 8:43.31 | 9:58.08 | |||||||
11:12.55 | 12:27.04 | 13:41.46 | 14:56.55 | |||||||
16:11.30 | 17:26.04 | |||||||||
5 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:07.97 | 2:21.21 | 3:35.95 | 4:51.00 | 18:46.04 | ||
6:06.40 | 7:22.49 | 8:38.77 | 9:55.61 | |||||||
11:11.77 | 12:26.84 | 13:42.52 | 14:58.00 | |||||||
16:14.65 | 17:30.37 | |||||||||
6 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:08.27 | 2:23.29 | 3:41.68 | 5:02.31 | 19:54.99 | ||
6:24.66 | 7:47.36 | 9:11.45 | 10:33.42 | |||||||
11:56.11 | 13:17.60 | 14:38.96 | 15:59.46 | |||||||
17:15.25 | 18:25.50 | |||||||||
7 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 1:12.43 | 2:35.39 | 3:59.24 | 5:23.36 | 20:34.47 | ||
6:46.95 | 8:10.39 | 9:33.77 | 10:58.32 | |||||||
12:20.42 | 13:44.01 | 15:07.82 | 16:32.46 | |||||||
17:53.86 | 19:16.16 | |||||||||
8 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 1:17.78 | 2:45.39 | 4:13.34 | 5:40.99 | 22:07.36 | ||
7:09.13 | 8:37.37 | 10:06.08 | 11:36.13 | |||||||
13:05.41 | 14:35.06 | 16:04.58 | 17:36.40 | |||||||
19:07.35 | 20:37.32 | |||||||||
Gren 18, 1500m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 16:15.63 2011-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Anton Björck-Teuscher (1993) 16:25.31 2013-06-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:06.39 | 2:16.85 | 3:27.31 | 4:37.83 | 17:19.81 | ||
5:47.86 | 6:58.22 | 8:08.42 | 9:18.65 | |||||||
10:28.45 | 11:38.36 | 12:48.20 | 13:57.40 | |||||||
15:07.06 | 16:15.80 | |||||||||
2 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 1:06.07 | 2:18.04 | 3:30.83 | 4:44.66 | 18:23.79 | ||
5:58.47 | 7:13.78 | 8:28.49 | 9:44.27 | |||||||
10:59.61 | 12:14.91 | 13:30.89 | 14:46.38 | |||||||
16:01.05 | 17:15.00 | |||||||||
3 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:09.58 | 2:23.83 | 3:39.24 | 4:55.72 | 18:41.21 | ||
6:11.45 | 7:27.39 | 8:43.31 | 9:58.08 | |||||||
11:12.55 | 12:27.04 | 13:41.46 | 14:56.55 | |||||||
16:11.30 | 17:26.04 | |||||||||
4 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:07.97 | 2:21.21 | 3:35.95 | 4:51.00 | 18:46.04 | ||
6:06.40 | 7:22.49 | 8:38.77 | 9:55.61 | |||||||
11:11.77 | 12:26.84 | 13:42.52 | 14:58.00 | |||||||
16:14.65 | 17:30.37 | |||||||||
5 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:08.27 | 2:23.29 | 3:41.68 | 5:02.31 | 19:54.99 | ||
6:24.66 | 7:47.36 | 9:11.45 | 10:33.42 | |||||||
11:56.11 | 13:17.60 | 14:38.96 | 15:59.46 | |||||||
17:15.25 | 18:25.50 | |||||||||
6 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 1:12.43 | 2:35.39 | 3:59.24 | 5:23.36 | 20:34.47 | ||
6:46.95 | 8:10.39 | 9:33.77 | 10:58.32 | |||||||
12:20.42 | 13:44.01 | 15:07.82 | 16:32.46 | |||||||
17:53.86 | 19:16.16 | |||||||||
7 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 1:17.78 | 2:45.39 | 4:13.34 | 5:40.99 | 22:07.36 | ||
7:09.13 | 8:37.37 | 10:06.08 | 11:36.13 | |||||||
13:05.41 | 14:35.06 | 16:04.58 | 17:36.40 | |||||||
19:07.35 | 20:37.32 | |||||||||
Gren 19, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Västerås SS Damer Lag 1 | 1991 | Västerås Simsällskap | 4:41.05 | ||||||
Victoria Åberg | 2001 | 34.82 | 1:12.06 | 1:12.06 | ||||||
Andréa Persson | 1999 | 36.43 | 1:18.07 | 2:30.13 | ||||||
Clara Wiman | 1996 | 32.00 | 1:10.43 | 3:40.56 | ||||||
Frida Berggren | 1994 | 29.17 | 1:00.49 | 4:41.05 | ||||||
2 | Strängnäs Tjejer 1 | 1998 | Strängnäs Simklubb | 4:47.24 | ||||||
Emma Bergkvist | 2000 | 35.14 | 1:14.16 | 1:14.16 | ||||||
Adina Nyström | 1999 | 38.25 | 1:24.62 | 2:38.78 | ||||||
Anna Eriksson | 1999 | 30.70 | 1:06.74 | 3:45.52 | ||||||
Lisa Eriksson | 1998 | 29.44 | 1:01.72 | 4:47.24 | ||||||
3 | Ösa`s Brudar | 1993 | Örebro Simallians | 4:52.44 | ||||||
Clara Momats | 2000 | 37.31 | 1:16.54 | 1:16.54 | ||||||
Ida Nederman | 2000 | 38.70 | 1:21.53 | 2:38.07 | ||||||
Lina Nederman | 2000 | 34.42 | 1:13.40 | 3:51.47 | ||||||
Vera Rohlin Johansson | 1995 | 29.04 | 1:00.97 | 4:52.44 | ||||||
4 | Ludvika Ss Damer | 0 | Ludvika Simsällskap | 4:56.14 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 35.58 | 1:13.60 | 1:13.60 | ||||||
Maja Fredriksson | 1999 | 37.13 | 1:22.46 | 2:36.06 | ||||||
Frida Lannhard | 2000 | 33.64 | 1:13.60 | 3:49.66 | ||||||
Rebecka Östh | 1999 | 31.23 | 1:06.48 | 4:56.14 | ||||||
5 | Västerås SS Damer Lag 2 | 1994 | Västerås Simsällskap | 4:58.53 | ||||||
Edith Jernstedt | 2002 | 37.70 | 1:18.82 | 1:18.82 | ||||||
Emelie Ångström | 2001 | 39.86 | 1:25.40 | 2:44.22 | ||||||
Elin Berggren | 1996 | 32.32 | 1:08.87 | 3:53.09 | ||||||
Malin Hedberg | 1991 | 31.55 | 1:05.44 | 4:58.53 | ||||||
6 | Us Damer Lag 1 | 1995 | Upsala Simsällskap | 4:58.68 | ||||||
Tova Franzén | 2001 | 38.10 | 1:18.33 | 1:18.33 | ||||||
Lina Westerlund | 1995 | 35.32 | 1:15.76 | 2:34.09 | ||||||
Miranda Söderberg | 1999 | 36.21 | 1:16.96 | 3:51.05 | ||||||
Saga Söderberg | 1997 | 31.83 | 1:07.63 | 4:58.68 | ||||||
7 | Filipstad Damer | 0 | Filipstads Simklubb | 5:06.39 | ||||||
Ajla Omic | 1999 | 38.06 | 1:19.37 | 1:19.37 | ||||||
Amanda Persson | 1996 | 36.00 | 1:17.40 | 2:36.77 | ||||||
Ive Johansson | 1998 | 34.11 | 1:19.46 | 3:56.23 | ||||||
Ebba Wiklund | 2000 | 33.08 | 1:10.16 | 5:06.39 | ||||||
8 | Eskilstuna Sk Damer | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 5:09.24 | ||||||
Amanda Kullman | 2000 | 40.88 | 1:24.66 | 1:24.66 | ||||||
Jennie Isaksen | 2000 | 41.43 | 1:28.82 | 2:53.48 | ||||||
Nelly Neuman | 1996 | 32.42 | 1:10.63 | 4:04.11 | ||||||
Moa Sundholm | 1997 | 30.63 | 1:05.13 | 5:09.24 | ||||||
9 | Karlstads SS Damer Lag 1 | 1996 | Karlstads Simsällskap | 5:11.21 | ||||||
Lina Watz | 1996 | 37.34 | 1:17.29 | 1:17.29 | ||||||
Josefin Ericson | 1999 | 39.91 | 1:30.52 | 2:47.81 | ||||||
Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | 33.94 | 1:13.64 | 4:01.45 | ||||||
Julia Wahlund | 1999 | 33.62 | 1:09.76 | 5:11.21 | ||||||
10 | Säffle SS Damer | 1997 | Säffle Simsällskap | 5:11.99 | ||||||
Julia Mulikova | 1998 | 40.02 | 1:23.87 | 1:23.87 | ||||||
Petra Johansson | 1997 | 41.86 | 1:29.18 | 2:53.05 | ||||||
Elin Thörner | 1998 | 33.16 | 1:11.68 | 4:04.73 | ||||||
Therese Johansson | 1999 | 32.15 | 1:07.26 | 5:11.99 | ||||||
11 | SK Ena Damer | 1995 | Simklubben Ena | 5:29.07 | ||||||
Rebecka Gustafsson | 1998 | 34.30 | 1:12.03 | 1:12.03 | ||||||
Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | 41.57 | 1:30.16 | 2:42.19 | ||||||
Lovisa Sved | 2000 | 37.44 | 1:29.72 | 4:11.91 | ||||||
Hannele Ålander | 2001 | 36.27 | 1:17.16 | 5:29.07 | ||||||
- | Karlskoga Aaa Damer | 1812 | Karlskoga Simförening | DSQ | ||||||
Elin Håkansson | 1997 | 37.41 | 1:18.01 | 1:18.01 | ||||||
Elin Waara | 1997 | 39.83 | 2:44.93 | |||||||
Mikaela Jarlemark | 1998 | 4:06.50 | ||||||||
Gren 20, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Västerås Ss Herrar Lag 1 | 0 | Västerås Simsällskap | 4:15.07 | ||||||
Lukas Steiner | 1998 | 31.83 | 1:06.34 | 1:06.34 | ||||||
Linus Kanth | 1991 | 30.64 | 1:06.30 | 2:12.64 | ||||||
Filip Björkholm | 1998 | 29.86 | 1:04.34 | 3:16.98 | ||||||
David Hallberg | 1994 | 27.91 | 58.09 | 4:15.07 | ||||||
2 | Esk Herrar Lag 1 | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 4:15.89 | ||||||
Axel Brorsson | 1996 | 32.45 | 1:08.45 | 1:08.45 | ||||||
Alexander Kotevski | 1994 | 34.51 | 1:15.48 | 2:23.93 | ||||||
Måns Stomvall | 1990 | 27.74 | 58.69 | 3:22.62 | ||||||
Simon Skoglund | 1991 | 24.95 | 53.27 | 4:15.89 | ||||||
3 | Karlstads Ss Herrar Lag 1 | 0 | Karlstads Simsällskap | 4:20.83 | ||||||
Adam Albringer | 1999 | 32.48 | 1:07.65 | 1:07.65 | ||||||
Anton Björck-Teuscher | 1993 | 34.09 | 1:12.89 | 2:20.54 | ||||||
Johan Rydahl | 2001 | 29.12 | 1:03.74 | 3:24.28 | ||||||
Elias Haglund | 1996 | 26.86 | 56.55 | 4:20.83 | ||||||
4 | Sk Ena Herrar [1995] | 1995 | Simklubben Ena | 4:25.04 | ||||||
Fredrik Ekesten | 1995 | 34.60 | 1:11.32 | 1:11.32 | ||||||
Adam Ackerstierna | 1995 | 31.96 | 1:10.05 | 2:21.37 | ||||||
Olle Lindberg | 1995 | 29.43 | 1:04.23 | 3:25.60 | ||||||
Johannes Ålander | 1995 | 27.54 | 59.44 | 4:25.04 | ||||||
5 | Ösa`s Supergossar | 1993 | Örebro Simallians | 4:25.96 | ||||||
Victor Zetterman | 1995 | 31.81 | 1:07.05 | 1:07.05 | ||||||
Dennis Finnström | 1995 | 34.57 | 1:17.77 | 2:24.82 | ||||||
André Gradin | 1994 | 27.55 | 1:01.43 | 3:26.25 | ||||||
Simon Bergquist | 1996 | 28.05 | 59.71 | 4:25.96 | ||||||
6 | Strängnäs Herrar | 0 | Strängnäs Simklubb | 4:31.31 | ||||||
Timo Oosterveld | 1998 | 35.31 | 1:14.68 | 1:14.68 | ||||||
Andreas Westerlund | 1996 | 34.68 | 1:17.18 | 2:31.86 | ||||||
Hampus Ny | 1990 | 28.04 | 1:02.76 | 3:34.62 | ||||||
Pontus Lindholm | 1994 | 26.55 | 56.69 | 4:31.31 | ||||||
7 | Västerås Ss Herrar Lag 2 | 0 | Västerås Simsällskap | 4:36.78 | ||||||
Alessandro Bonetti | 1999 | 33.16 | 1:08.05 | 1:08.05 | ||||||
Gijs Dijkhuizen | 2000 | 34.76 | 1:16.09 | 2:24.14 | ||||||
Harald Brobacke | 1999 | 31.25 | 1:08.99 | 3:33.13 | ||||||
Anton Johansson | 1999 | 29.92 | 1:03.65 | 4:36.78 | ||||||
8 | Us Herrar Lag 1 | 0 | Upsala Simsällskap | 4:42.01 | ||||||
John Bankefors | 1996 | 33.45 | 1:11.65 | 1:11.65 | ||||||
Jakob Granelli | 1995 | 33.55 | 1:16.23 | 2:27.88 | ||||||
Carl Göransson | 2000 | 33.88 | 1:12.53 | 3:40.41 | ||||||
Leon Lindström | 1996 | 28.80 | 1:01.60 | 4:42.01 | ||||||
9 | Esk Herrar Lag 2 | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 4:45.54 | ||||||
Stefan Biscevic | 1998 | 35.83 | 1:14.17 | 1:14.17 | ||||||
Karl Lindoff | 1998 | 37.16 | 1:21.19 | 2:35.36 | ||||||
Erik Skogfors | 1996 | 31.14 | 1:07.17 | 3:42.53 | ||||||
Marko Biscevic | 1998 | 29.33 | 1:03.01 | 4:45.54 | ||||||
10 | Västerås Ss Herrar Lag 3 | 0 | Västerås Simsällskap | 4:52.47 | ||||||
Johan Brewitz | 2001 | 36.11 | 1:14.64 | 1:14.64 | ||||||
Jesper Eklund | 1998 | 33.97 | 1:14.47 | 2:29.11 | ||||||
Emil Skytt | 1999 | 34.82 | 1:16.86 | 3:45.97 | ||||||
Anton Laxbäck | 2001 | 30.97 | 1:06.50 | 4:52.47 | ||||||
11 | Karlstads Ss Herrar Lag 2 | 0 | Karlstads Simsällskap | 5:07.12 | ||||||
Vilhelm Lovén | 1999 | 37.37 | 1:16.92 | 1:16.92 | ||||||
Jonathan Ahlbäck | 1995 | 37.98 | 1:21.22 | 2:38.14 | ||||||
David Albringer | 2001 | 39.41 | 1:26.89 | 4:05.03 | ||||||
Niclas Lindow | 1999 | 29.17 | 1:02.09 | 5:07.12 | ||||||
- | Karlsko Sf Herrar A-Team | 1999 | Karlskoga Simförening | DSQ | ||||||
Alexander Nylén | 2000 | 38.92 | 1:24.61 | |||||||
- | Ludvika Ss Herrar | 0 | Ludvika Simsällskap | DSQ | ||||||
Jakob Gustafsson | 1999 | 37.54 | 1:18.82 | 1:18.82 | ||||||
Anton Campalto | 1998 | 2:37.60 | ||||||||
Gren 21, 200m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 |
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 31.64 | 1:10.08 | 1:53.90 | 2:27.05 | |||
2 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 31.96 | 1:10.96 | 1:54.78 | 2:31.03 | |||
3 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 31.74 | 1:12.18 | 1:57.71 | 2:32.76 | |||
4 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.65 | 1:12.04 | 2:00.58 | 2:36.21 | |||
5 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.27 | 1:15.08 | 2:01.22 | 2:36.59 | |||
6 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 35.16 | 1:17.12 | 2:01.64 | 2:38.21 | |||
7 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 33.48 | 1:16.47 | 2:02.95 | 2:39.34 | |||
8 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 34.60 | 1:17.57 | 2:02.50 | 2:40.30 | |||
9 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 32.53 | 1:18.59 | 2:00.63 | 2:40.75 | |||
10 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 34.68 | 1:16.80 | 2:03.30 | 2:42.37 | |||
11 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.05 | 1:13.67 | 2:05.99 | 2:45.00 | |||
12 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 36.61 | 1:17.40 | 2:08.79 | 2:46.54 | |||
13 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 36.15 | 1:18.39 | 2:07.94 | 2:46.64 | |||
14 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 36.68 | 1:23.27 | 2:11.99 | 2:49.07 | |||
15 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 35.57 | 1:20.64 | 2:10.64 | 2:49.71 | |||
16 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 36.65 | 1:20.76 | 2:09.78 | 2:50.29 | |||
17 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.65 | 1:21.08 | 2:12.31 | 2:51.08 | |||
18 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.20 | 1:22.03 | 2:12.66 | 2:52.21 | |||
19 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 37.06 | 1:22.53 | 2:12.35 | 2:52.25 | |||
20 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.47 | 1:23.58 | 2:10.14 | 2:52.47 | |||
21 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 35.92 | 1:18.89 | 2:14.76 | 2:52.77 | |||
22 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.21 | 1:22.72 | 2:12.32 | 2:53.12 | |||
23 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 36.51 | 1:22.49 | 2:14.85 | 2:53.35 | |||
24 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 34.02 | 1:22.17 | 2:14.34 | 2:53.60 | |||
25 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 38.11 | 1:26.79 | 2:16.68 | 2:58.43 | |||
26 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 37.77 | 1:27.37 | 2:16.00 | 2:58.80 | |||
27 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 37.04 | 1:28.54 | 2:21.95 | 3:03.83 | |||
- | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 21, 200m Medley Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 |
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 31.64 | 1:10.08 | 1:53.90 | 2:27.05 | |||
2 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 31.96 | 1:10.96 | 1:54.78 | 2:31.03 | |||
3 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 31.74 | 1:12.18 | 1:57.71 | 2:32.76 | |||
4 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 32.65 | 1:12.04 | 2:00.58 | 2:36.21 | |||
5 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.27 | 1:15.08 | 2:01.22 | 2:36.59 | |||
6 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 35.16 | 1:17.12 | 2:01.64 | 2:38.21 | |||
7 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 33.48 | 1:16.47 | 2:02.95 | 2:39.34 | |||
8 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 34.60 | 1:17.57 | 2:02.50 | 2:40.30 | |||
9 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 32.53 | 1:18.59 | 2:00.63 | 2:40.75 | |||
10 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 34.68 | 1:16.80 | 2:03.30 | 2:42.37 | |||
11 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.05 | 1:13.67 | 2:05.99 | 2:45.00 | |||
12 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 36.61 | 1:17.40 | 2:08.79 | 2:46.54 | |||
13 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 36.15 | 1:18.39 | 2:07.94 | 2:46.64 | |||
14 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 36.68 | 1:23.27 | 2:11.99 | 2:49.07 | |||
15 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 35.57 | 1:20.64 | 2:10.64 | 2:49.71 | |||
16 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 36.65 | 1:20.76 | 2:09.78 | 2:50.29 | |||
17 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 35.65 | 1:21.08 | 2:12.31 | 2:51.08 | |||
18 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.20 | 1:22.03 | 2:12.66 | 2:52.21 | |||
19 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 37.06 | 1:22.53 | 2:12.35 | 2:52.25 | |||
20 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.47 | 1:23.58 | 2:10.14 | 2:52.47 | |||
21 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 35.92 | 1:18.89 | 2:14.76 | 2:52.77 | |||
22 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.21 | 1:22.72 | 2:12.32 | 2:53.12 | |||
23 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 36.51 | 1:22.49 | 2:14.85 | 2:53.35 | |||
24 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 34.02 | 1:22.17 | 2:14.34 | 2:53.60 | |||
25 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 38.11 | 1:26.79 | 2:16.68 | 2:58.43 | |||
26 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 37.77 | 1:27.37 | 2:16.00 | 2:58.80 | |||
27 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 37.04 | 1:28.54 | 2:21.95 | 3:03.83 | |||
- | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 22, 800m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 8:31.69 2011-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 8:37.01 2014-03-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:01.85 | 2:09.00 | 3:16.52 | 4:24.13 | 8:51.17 | ||
5:31.58 | 6:39.21 | 7:46.41 | ||||||||
2 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:04.26 | 2:13.05 | 3:23.45 | 4:34.79 | 9:19.84 | ||
5:47.33 | 6:59.76 | 8:11.74 | ||||||||
3 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 1:03.26 | 2:12.65 | 3:23.71 | 4:34.95 | 9:21.89 | ||
5:47.28 | 6:59.59 | 8:12.07 | ||||||||
4 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 1:08.52 | 2:21.36 | 3:33.49 | 4:45.81 | 9:33.39 | ||
5:59.53 | 7:12.54 | 8:25.35 | ||||||||
5 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:05.71 | 2:17.56 | 3:30.58 | 4:43.64 | 9:34.49 | ||
5:56.51 | 7:09.65 | 8:22.94 | ||||||||
6 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 1:04.12 | 2:15.59 | 3:27.45 | 4:40.90 | 9:35.75 | ||
5:55.49 | 7:09.75 | 8:24.20 | ||||||||
7 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:07.46 | 2:21.47 | 3:36.41 | 4:54.88 | 9:58.17 | ||
6:12.95 | 7:30.60 | 8:46.07 | ||||||||
8 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:08.61 | 2:23.81 | 3:40.74 | 4:57.17 | 9:58.50 | ||
6:13.45 | 7:28.68 | 8:44.23 | ||||||||
9 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:02.00 | 2:09.31 | 3:18.98 | 4:32.07 | 10:14.46 | ||
6:10.30 | 7:34.00 | 8:54.22 | ||||||||
10 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 1:11.09 | 2:29.54 | 3:47.87 | 5:08.19 | 10:23.94 | ||
6:28.83 | 7:48.94 | 9:09.29 | ||||||||
11 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:09.20 | 2:28.74 | 3:48.93 | 5:08.75 | 10:28.10 | ||
6:29.42 | 7:49.47 | 9:09.49 | ||||||||
12 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:09.42 | 2:28.07 | 3:48.32 | 5:08.62 | 10:34.42 | ||
6:29.53 | 7:51.14 | 9:13.44 | ||||||||
13 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 1:15.67 | 2:38.55 | 4:02.96 | 5:27.69 | 10:55.25 | ||
6:50.16 | 8:13.23 | 9:35.44 | ||||||||
14 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 1:16.10 | 2:39.25 | 4:02.88 | 5:27.13 | 11:01.86 | ||
6:51.54 | 8:15.60 | 9:40.30 | ||||||||
15 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 1:13.93 | 2:37.98 | 4:02.82 | 5:27.80 | 11:05.80 | ||
6:53.92 | 8:18.36 | 9:43.92 | ||||||||
16 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 1:16.57 | 2:43.88 | 4:13.21 | 5:45.81 | 11:37.14 | ||
7:14.26 | 8:44.61 | 10:13.99 | ||||||||
Gren 22, 800m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 8:31.69 2011-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 8:37.01 2014-03-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:01.85 | 2:09.00 | 3:16.52 | 4:24.13 | 8:51.17 | ||
5:31.58 | 6:39.21 | 7:46.41 | ||||||||
2 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 1:04.26 | 2:13.05 | 3:23.45 | 4:34.79 | 9:19.84 | ||
5:47.33 | 6:59.76 | 8:11.74 | ||||||||
3 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 1:03.26 | 2:12.65 | 3:23.71 | 4:34.95 | 9:21.89 | ||
5:47.28 | 6:59.59 | 8:12.07 | ||||||||
4 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 1:08.52 | 2:21.36 | 3:33.49 | 4:45.81 | 9:33.39 | ||
5:59.53 | 7:12.54 | 8:25.35 | ||||||||
5 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:05.71 | 2:17.56 | 3:30.58 | 4:43.64 | 9:34.49 | ||
5:56.51 | 7:09.65 | 8:22.94 | ||||||||
6 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 1:04.12 | 2:15.59 | 3:27.45 | 4:40.90 | 9:35.75 | ||
5:55.49 | 7:09.75 | 8:24.20 | ||||||||
7 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 1:07.46 | 2:21.47 | 3:36.41 | 4:54.88 | 9:58.17 | ||
6:12.95 | 7:30.60 | 8:46.07 | ||||||||
8 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:08.61 | 2:23.81 | 3:40.74 | 4:57.17 | 9:58.50 | ||
6:13.45 | 7:28.68 | 8:44.23 | ||||||||
9 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:02.00 | 2:09.31 | 3:18.98 | 4:32.07 | 10:14.46 | ||
6:10.30 | 7:34.00 | 8:54.22 | ||||||||
10 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 1:11.09 | 2:29.54 | 3:47.87 | 5:08.19 | 10:23.94 | ||
6:28.83 | 7:48.94 | 9:09.29 | ||||||||
11 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:09.20 | 2:28.74 | 3:48.93 | 5:08.75 | 10:28.10 | ||
6:29.42 | 7:49.47 | 9:09.49 | ||||||||
12 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:09.42 | 2:28.07 | 3:48.32 | 5:08.62 | 10:34.42 | ||
6:29.53 | 7:51.14 | 9:13.44 | ||||||||
13 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 1:15.67 | 2:38.55 | 4:02.96 | 5:27.69 | 10:55.25 | ||
6:50.16 | 8:13.23 | 9:35.44 | ||||||||
14 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 1:16.10 | 2:39.25 | 4:02.88 | 5:27.13 | 11:01.86 | ||
6:51.54 | 8:15.60 | 9:40.30 | ||||||||
15 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 1:13.93 | 2:37.98 | 4:02.82 | 5:27.80 | 11:05.80 | ||
6:53.92 | 8:18.36 | 9:43.92 | ||||||||
16 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 1:16.57 | 2:43.88 | 4:13.21 | 5:45.81 | 11:37.14 | ||
7:14.26 | 8:44.61 | 10:13.99 | ||||||||
Gren 23, 50m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.90 2013-05-09 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 29.32 2012-06-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.28 | ||||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 33.36 | ||||||
3 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 34.71 | ||||||
4 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 34.93 | ||||||
5 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 35.22 | ||||||
6 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 35.36 | ||||||
7 | Alice Rigbäck | 1994 | Örebro Simallians | 35.74 | ||||||
8 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 35.82 | ||||||
9 | Clara Momats | 2000 | Örebro Simallians | 36.05 | ||||||
10 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 36.57 | ||||||
11 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 36.74 | ||||||
11 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 36.74 | ||||||
13 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 36.80 | ||||||
13 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 36.80 | ||||||
13 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 36.80 | ||||||
16 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 36.99 | ||||||
17 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 37.04 | ||||||
18 | Julia Mulikova | 1998 | Säffle Simsällskap | 37.08 | ||||||
19 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 37.12 | ||||||
20 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 37.53 | ||||||
21 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 37.98 | ||||||
22 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 38.07 | ||||||
23 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 38.33 | ||||||
24 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 38.38 | ||||||
25 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 39.08 | ||||||
26 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 39.39 | ||||||
27 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 40.27 | ||||||
- | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 23, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.90 2013-05-09 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 29.32 2012-06-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.28 | ||||||
2 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 33.36 | ||||||
3 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 34.71 | ||||||
4 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 34.93 | ||||||
5 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 35.22 | ||||||
6 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 35.36 | ||||||
7 | Alice Rigbäck | 1994 | Örebro Simallians | 35.74 | ||||||
8 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 35.82 | ||||||
9 | Clara Momats | 2000 | Örebro Simallians | 36.05 | ||||||
10 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 36.57 | ||||||
11 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 36.74 | ||||||
11 | Ellen Holmberg | 1998 | Upsala Simsällskap | 36.74 | ||||||
13 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 36.80 | ||||||
13 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 36.80 | ||||||
13 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 36.80 | ||||||
16 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 36.99 | ||||||
17 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 37.04 | ||||||
18 | Julia Mulikova | 1998 | Säffle Simsällskap | 37.08 | ||||||
19 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 37.12 | ||||||
20 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 37.53 | ||||||
21 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 37.98 | ||||||
22 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 38.07 | ||||||
23 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 38.33 | ||||||
24 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 38.38 | ||||||
25 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 39.08 | ||||||
26 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 39.39 | ||||||
27 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 40.27 | ||||||
- | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 24, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 27.89 2012-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Christian Karlsson (1993) 28.15 2013-01-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 28.94 | ||||||
2 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 29.81 | ||||||
3 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 30.29 | ||||||
4 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 30.37 | ||||||
5 | Sean Johansson | 1997 | Simklubben Ena | 31.17 | ||||||
6 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 31.33 | ||||||
7 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 31.40 | ||||||
8 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 31.93 | ||||||
9 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 32.06 | ||||||
10 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 32.46 | ||||||
11 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 32.51 | ||||||
12 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 32.83 | ||||||
13 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 32.98 | ||||||
14 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 33.64 | ||||||
15 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 33.83 | ||||||
16 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.86 | ||||||
17 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 33.92 | ||||||
18 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 34.00 | ||||||
18 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 34.00 | ||||||
20 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 34.34 | ||||||
21 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.42 | ||||||
22 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.45 | ||||||
23 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.37 | ||||||
24 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.58 | ||||||
25 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 36.96 | ||||||
26 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.01 | ||||||
- | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | DNS | ||||||
- | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 24, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 27.89 2012-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Christian Karlsson (1993) 28.15 2013-01-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 29.81 | ||||||
2 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 30.29 | ||||||
3 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 30.37 | ||||||
4 | Sean Johansson | 1997 | Simklubben Ena | 31.17 | ||||||
5 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 31.33 | ||||||
6 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 31.40 | ||||||
7 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 31.93 | ||||||
8 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 32.06 | ||||||
9 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 32.46 | ||||||
10 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 32.51 | ||||||
11 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 32.83 | ||||||
12 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 32.98 | ||||||
13 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 33.64 | ||||||
14 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 33.83 | ||||||
15 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 33.86 | ||||||
16 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 33.92 | ||||||
17 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 34.00 | ||||||
17 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 34.00 | ||||||
19 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 34.34 | ||||||
20 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.42 | ||||||
21 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.45 | ||||||
22 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.37 | ||||||
23 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.58 | ||||||
24 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 36.96 | ||||||
25 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 37.01 | ||||||
- | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | DNS | ||||||
- | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:05.44 2012-03-08 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:05.44 2012-03-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 30.49 | 1:03.17 | 1:36.81 | 2:09.21 | |||
2 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 30.95 | 1:05.47 | 1:41.60 | 2:16.62 | |||
3 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.27 | 1:07.63 | 1:42.95 | 2:16.99 | |||
4 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.57 | 1:07.83 | 1:43.22 | 2:17.21 | |||
5 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 32.05 | 1:07.23 | 1:43.05 | 2:17.54 | |||
6 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 32.34 | 1:08.27 | 1:43.84 | 2:19.02 | |||
7 | Malin Hedberg | 1991 | Västerås Simsällskap | 32.83 | 1:08.23 | 1:43.93 | 2:19.21 | |||
8 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 32.07 | 1:07.64 | 1:45.30 | 2:21.55 | |||
9 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 32.05 | 1:08.45 | 1:45.64 | 2:22.19 | |||
10 | Johanna Nilsson | 1996 | Arvika Simsällskap | 32.52 | 1:09.12 | 1:46.76 | 2:22.75 | |||
11 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 32.60 | 1:09.08 | 1:46.70 | 2:22.76 | |||
12 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 34.30 | 1:11.60 | 1:47.98 | 2:23.78 | |||
13 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 32.75 | 1:08.99 | 1:46.65 | 2:24.07 | |||
14 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 32.46 | 1:08.79 | 1:47.34 | 2:25.02 | |||
15 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 33.16 | 1:10.45 | 1:48.45 | 2:25.47 | |||
16 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.49 | 1:10.29 | 1:48.74 | 2:26.30 | |||
17 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 33.60 | 1:11.38 | 1:50.94 | 2:28.49 | |||
18 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 33.15 | 1:11.37 | 1:51.80 | 2:28.88 | |||
19 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 33.70 | 1:12.51 | 1:52.84 | 2:32.35 | |||
20 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 35.15 | 1:15.22 | 1:57.49 | 2:40.12 | |||
- | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:05.44 2012-03-08 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:05.44 2012-03-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 30.49 | 1:03.17 | 1:36.81 | 2:09.21 | |||
2 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 30.95 | 1:05.47 | 1:41.60 | 2:16.62 | |||
3 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.27 | 1:07.63 | 1:42.95 | 2:16.99 | |||
4 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 32.57 | 1:07.83 | 1:43.22 | 2:17.21 | |||
5 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 32.05 | 1:07.23 | 1:43.05 | 2:17.54 | |||
6 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 32.34 | 1:08.27 | 1:43.84 | 2:19.02 | |||
7 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 32.07 | 1:07.64 | 1:45.30 | 2:21.55 | |||
8 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 32.05 | 1:08.45 | 1:45.64 | 2:22.19 | |||
9 | Johanna Nilsson | 1996 | Arvika Simsällskap | 32.52 | 1:09.12 | 1:46.76 | 2:22.75 | |||
10 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 32.60 | 1:09.08 | 1:46.70 | 2:22.76 | |||
11 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 34.30 | 1:11.60 | 1:47.98 | 2:23.78 | |||
12 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 32.75 | 1:08.99 | 1:46.65 | 2:24.07 | |||
13 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 32.46 | 1:08.79 | 1:47.34 | 2:25.02 | |||
14 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 33.16 | 1:10.45 | 1:48.45 | 2:25.47 | |||
15 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.49 | 1:10.29 | 1:48.74 | 2:26.30 | |||
16 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 33.60 | 1:11.38 | 1:50.94 | 2:28.49 | |||
17 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 33.15 | 1:11.37 | 1:51.80 | 2:28.88 | |||
18 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 33.70 | 1:12.51 | 1:52.84 | 2:32.35 | |||
19 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 35.15 | 1:15.22 | 1:57.49 | 2:40.12 | |||
- | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Gustaf Dahlman (1997) 1:54.98 2014-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 1:54.98 2014-04-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 28.26 | 58.47 | 1:29.32 | 2:00.23 | |||
2 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 28.82 | 1:00.54 | 1:32.89 | 2:04.41 | |||
3 | Simon Skoglund | 1991 | Eskilstuna Simklubb | 27.86 | 59.07 | 1:32.55 | 2:05.69 | |||
4 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 27.85 | 59.33 | 1:32.76 | 2:05.91 | |||
5 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 30.97 | 1:03.70 | 1:37.60 | 2:08.04 | |||
6 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.32 | 1:02.29 | 1:36.52 | 2:08.40 | |||
7 | Hampus Ny | 1990 | Strängnäs Simklubb | 28.72 | 1:01.42 | 1:35.72 | 2:09.72 | |||
8 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 29.79 | 1:02.64 | 1:36.89 | 2:10.30 | |||
9 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.65 | 1:03.30 | 1:38.06 | 2:10.54 | |||
10 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.97 | 1:03.59 | 1:38.49 | 2:11.17 | |||
11 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 29.88 | 1:03.91 | 1:38.32 | 2:11.63 | |||
12 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 30.13 | 1:04.33 | 1:38.79 | 2:12.31 | |||
13 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 29.61 | 1:03.24 | 1:38.04 | 2:12.43 | |||
14 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.22 | 1:05.09 | 1:42.24 | 2:15.79 | |||
15 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 29.65 | 1:03.54 | 1:39.51 | 2:15.91 | |||
16 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.65 | 1:05.24 | 1:41.46 | 2:16.20 | |||
17 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 30.60 | 1:04.91 | 1:41.40 | 2:16.33 | |||
18 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 31.01 | 1:05.99 | 1:42.64 | 2:17.12 | |||
19 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 31.07 | 1:06.06 | 1:42.36 | 2:17.18 | |||
20 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.70 | 1:05.36 | 1:40.89 | 2:17.58 | |||
21 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 31.55 | 1:06.68 | 1:42.43 | 2:17.68 | |||
22 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 31.65 | 1:06.83 | 1:42.86 | 2:17.76 | |||
23 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 30.20 | 1:05.60 | 1:43.24 | 2:18.50 | |||
24 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 31.29 | 1:07.46 | 1:45.40 | 2:22.70 | |||
25 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 30.94 | 1:07.66 | 1:46.25 | 2:23.11 | |||
26 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 31.73 | 1:08.31 | 1:47.18 | 2:23.98 | |||
27 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 34.10 | 1:11.26 | 1:49.12 | 2:25.86 | |||
28 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 31.19 | 1:07.70 | 1:47.74 | 2:27.10 | |||
29 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 34.66 | 1:12.28 | 1:51.70 | 2:28.82 | |||
30 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.00 | 1:11.04 | 1:51.02 | 2:28.87 | |||
31 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.86 | 1:12.51 | 1:52.14 | 2:29.67 | |||
32 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 34.76 | 1:13.26 | 1:51.03 | 2:34.28 | |||
33 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 34.59 | 1:14.19 | 1:55.18 | 2:34.39 | |||
34 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.71 | 1:12.79 | 1:54.71 | 2:36.33 | |||
- | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | DNS | ||||||
- | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Gustaf Dahlman (1997) 1:54.98 2014-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 1:54.98 2014-04-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 28.82 | 1:00.54 | 1:32.89 | 2:04.41 | |||
2 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 27.85 | 59.33 | 1:32.76 | 2:05.91 | |||
3 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 30.97 | 1:03.70 | 1:37.60 | 2:08.04 | |||
4 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.32 | 1:02.29 | 1:36.52 | 2:08.40 | |||
5 | Niclas Lindow | 1999 | Karlstads Simsällskap | 29.79 | 1:02.64 | 1:36.89 | 2:10.30 | |||
6 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 29.65 | 1:03.30 | 1:38.06 | 2:10.54 | |||
7 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 29.97 | 1:03.59 | 1:38.49 | 2:11.17 | |||
8 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 29.88 | 1:03.91 | 1:38.32 | 2:11.63 | |||
9 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 30.13 | 1:04.33 | 1:38.79 | 2:12.31 | |||
10 | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | 29.61 | 1:03.24 | 1:38.04 | 2:12.43 | |||
11 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.22 | 1:05.09 | 1:42.24 | 2:15.79 | |||
12 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 29.65 | 1:03.54 | 1:39.51 | 2:15.91 | |||
13 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 30.65 | 1:05.24 | 1:41.46 | 2:16.20 | |||
14 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 30.60 | 1:04.91 | 1:41.40 | 2:16.33 | |||
15 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 31.01 | 1:05.99 | 1:42.64 | 2:17.12 | |||
16 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 31.07 | 1:06.06 | 1:42.36 | 2:17.18 | |||
17 | Adam Albringer | 1999 | Karlstads Simsällskap | 30.70 | 1:05.36 | 1:40.89 | 2:17.58 | |||
18 | Elias Nordgren | 2001 | Sala Simsällskap | 31.55 | 1:06.68 | 1:42.43 | 2:17.68 | |||
19 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 31.65 | 1:06.83 | 1:42.86 | 2:17.76 | |||
20 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 30.20 | 1:05.60 | 1:43.24 | 2:18.50 | |||
21 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 31.29 | 1:07.46 | 1:45.40 | 2:22.70 | |||
22 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 30.94 | 1:07.66 | 1:46.25 | 2:23.11 | |||
23 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 31.73 | 1:08.31 | 1:47.18 | 2:23.98 | |||
24 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 34.10 | 1:11.26 | 1:49.12 | 2:25.86 | |||
25 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 31.19 | 1:07.70 | 1:47.74 | 2:27.10 | |||
26 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 34.66 | 1:12.28 | 1:51.70 | 2:28.82 | |||
27 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.00 | 1:11.04 | 1:51.02 | 2:28.87 | |||
28 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 33.86 | 1:12.51 | 1:52.14 | 2:29.67 | |||
29 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 34.76 | 1:13.26 | 1:51.03 | 2:34.28 | |||
30 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 34.59 | 1:14.19 | 1:55.18 | 2:34.39 | |||
31 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 33.71 | 1:12.79 | 1:54.71 | 2:36.33 | |||
- | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | DNS | ||||||
- | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 27, 100m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Lina Westerlund (1995) 1:12.79 2010-02-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.61 | 1:14.02 | |||||
2 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 36.12 | 1:16.73 | |||||
3 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 36.87 | 1:17.69 | |||||
4 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.83 | 1:19.20 | |||||
5 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.53 | 1:19.49 | |||||
6 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 37.95 | 1:20.91 | |||||
7 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 37.79 | 1:21.52 | |||||
8 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 38.28 | 1:22.22 | |||||
9 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 38.07 | 1:22.33 | |||||
10 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 38.74 | 1:23.26 | |||||
11 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.12 | 1:23.51 | |||||
12 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 38.77 | 1:23.70 | |||||
13 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 39.76 | 1:24.13 | |||||
14 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 40.24 | 1:24.24 | |||||
15 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 38.87 | 1:24.25 | |||||
16 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 39.12 | 1:24.97 | |||||
17 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 39.41 | 1:25.37 | |||||
18 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 40.01 | 1:25.78 | |||||
19 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 40.89 | 1:26.09 | |||||
20 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 39.74 | 1:26.64 | |||||
21 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 41.13 | 1:28.10 | |||||
22 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 41.98 | 1:28.14 | |||||
23 | Elin Waara | 1997 | Karlskoga Simförening | 41.80 | 1:29.10 | |||||
24 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.95 | 1:29.44 | |||||
25 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 42.28 | 1:29.57 | |||||
26 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 42.43 | 1:30.31 | |||||
27 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 43.02 | 1:31.03 | |||||
28 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.52 | 1:31.07 | |||||
29 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.98 | 1:31.73 | |||||
30 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 43.06 | 1:32.42 | |||||
31 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 43.57 | 1:32.52 | |||||
32 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 43.55 | 1:32.97 | |||||
33 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 43.19 | 1:33.47 | |||||
34 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 45.00 | 1:33.90 | |||||
35 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 45.03 | 1:36.38 | |||||
36 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 46.84 | 1:39.66 | |||||
Gren 27, 100m Bröstsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 |
Distriktrekord Juniorer: Lina Westerlund (1995) 1:12.79 2010-02-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.61 | 1:14.02 | |||||
2 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 36.12 | 1:16.73 | |||||
3 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 36.87 | 1:17.69 | |||||
4 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.83 | 1:19.20 | |||||
5 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.53 | 1:19.49 | |||||
6 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 37.95 | 1:20.91 | |||||
7 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 37.79 | 1:21.52 | |||||
8 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 38.28 | 1:22.22 | |||||
9 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 38.07 | 1:22.33 | |||||
10 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 38.74 | 1:23.26 | |||||
11 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.12 | 1:23.51 | |||||
12 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 38.77 | 1:23.70 | |||||
13 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 39.76 | 1:24.13 | |||||
14 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 40.24 | 1:24.24 | |||||
15 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 38.87 | 1:24.25 | |||||
16 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 39.12 | 1:24.97 | |||||
17 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 39.41 | 1:25.37 | |||||
18 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 40.01 | 1:25.78 | |||||
19 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 40.89 | 1:26.09 | |||||
20 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 39.74 | 1:26.64 | |||||
21 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 41.13 | 1:28.10 | |||||
22 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 41.98 | 1:28.14 | |||||
23 | Elin Waara | 1997 | Karlskoga Simförening | 41.80 | 1:29.10 | |||||
24 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.95 | 1:29.44 | |||||
25 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 42.28 | 1:29.57 | |||||
26 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 42.43 | 1:30.31 | |||||
27 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 43.02 | 1:31.03 | |||||
28 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.52 | 1:31.07 | |||||
29 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.98 | 1:31.73 | |||||
30 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 43.06 | 1:32.42 | |||||
31 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 43.57 | 1:32.52 | |||||
32 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 43.55 | 1:32.97 | |||||
33 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 43.19 | 1:33.47 | |||||
34 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 45.00 | 1:33.90 | |||||
35 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 45.03 | 1:36.38 | |||||
36 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 46.84 | 1:39.66 | |||||
Gren 28, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Mattias Kahlin (1987) 1:04.59 2010-07-14 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 1:06.82 2011-06-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anton Björck-Teuscher | 1993 | Karlstads Simsällskap | 33.48 | 1:11.54 | |||||
2 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.87 | 1:11.69 | |||||
3 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.06 | 1:13.17 | |||||
4 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.06 | 1:14.23 | |||||
5 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.66 | 1:15.04 | |||||
6 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 35.65 | 1:15.53 | |||||
7 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.23 | 1:15.98 | |||||
8 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 35.79 | 1:16.01 | |||||
9 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 35.59 | 1:16.48 | |||||
10 | Sean Johansson | 1997 | Simklubben Ena | 36.71 | 1:16.86 | |||||
11 | André Lauri | 1996 | Karlskoga Simförening | 36.01 | 1:17.55 | |||||
12 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 36.51 | 1:17.78 | |||||
13 | Drago Blagojevic | 1995 | Karlskoga Simförening | 34.95 | 1:17.97 | |||||
14 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 36.27 | 1:18.71 | |||||
15 | Ognjen Blagojevic | 1997 | Karlskoga Simförening | 37.43 | 1:19.78 | |||||
16 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.39 | 1:19.79 | |||||
17 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 37.36 | 1:20.77 | |||||
18 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 36.28 | 1:20.99 | |||||
19 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 37.54 | 1:21.20 | |||||
20 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 37.30 | 1:21.88 | |||||
21 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 37.96 | 1:21.90 | |||||
22 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 37.72 | 1:23.03 | |||||
23 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 37.69 | 1:23.06 | |||||
24 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 41.43 | 1:27.43 | |||||
25 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 41.37 | 1:27.75 | |||||
26 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 42.38 | 1:28.47 | |||||
27 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 42.07 | 1:28.66 | |||||
28 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 41.98 | 1:29.53 | |||||
29 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.73 | 1:31.27 | |||||
30 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 43.47 | 1:31.78 | |||||
31 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 42.86 | 1:34.29 | |||||
32 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 44.66 | 1:37.37 | |||||
- | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | DNS | ||||||
- | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | DSQ | ||||||
Gren 28, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Mattias Kahlin (1987) 1:04.59 2010-07-14 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 1:06.82 2011-06-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.87 | 1:11.69 | |||||
2 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.06 | 1:13.17 | |||||
3 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 35.06 | 1:14.23 | |||||
4 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.66 | 1:15.04 | |||||
5 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 35.65 | 1:15.53 | |||||
6 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.23 | 1:15.98 | |||||
7 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 35.79 | 1:16.01 | |||||
8 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 35.59 | 1:16.48 | |||||
9 | Sean Johansson | 1997 | Simklubben Ena | 36.71 | 1:16.86 | |||||
10 | André Lauri | 1996 | Karlskoga Simförening | 36.01 | 1:17.55 | |||||
11 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 36.51 | 1:17.78 | |||||
12 | Drago Blagojevic | 1995 | Karlskoga Simförening | 34.95 | 1:17.97 | |||||
13 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 36.27 | 1:18.71 | |||||
14 | Ognjen Blagojevic | 1997 | Karlskoga Simförening | 37.43 | 1:19.78 | |||||
15 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.39 | 1:19.79 | |||||
16 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 37.36 | 1:20.77 | |||||
17 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 36.28 | 1:20.99 | |||||
18 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 37.54 | 1:21.20 | |||||
19 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 37.30 | 1:21.88 | |||||
20 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 37.96 | 1:21.90 | |||||
21 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 37.72 | 1:23.03 | |||||
22 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 37.69 | 1:23.06 | |||||
23 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 41.43 | 1:27.43 | |||||
24 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 41.37 | 1:27.75 | |||||
25 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 42.38 | 1:28.47 | |||||
26 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 42.07 | 1:28.66 | |||||
27 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 41.98 | 1:29.53 | |||||
28 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.73 | 1:31.27 | |||||
29 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 43.47 | 1:31.78 | |||||
30 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 42.86 | 1:34.29 | |||||
31 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 44.66 | 1:37.37 | |||||
- | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simklubb | DNS | ||||||
- | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | DSQ | ||||||
Gren 29, 400m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 4:25.55 2011-07-23 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 4:25.55 2011-07-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 1:06.11 | 2:18.08 | 3:30.70 | 4:43.15 | |||
2 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:08.69 | 2:21.91 | 3:34.89 | 4:46.67 | |||
3 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 1:09.34 | 2:23.92 | 3:38.39 | 4:50.39 | |||
4 | Malin Hedberg | 1991 | Västerås Simsällskap | 1:09.74 | 2:24.28 | 3:40.49 | 4:55.19 | |||
5 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 1:11.16 | 2:27.26 | 3:44.61 | 4:57.84 | |||
6 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 1:10.89 | 2:28.89 | 3:47.29 | 5:01.08 | |||
7 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 1:11.62 | 2:29.07 | 3:47.29 | 5:02.98 | |||
8 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 1:13.44 | 2:32.61 | 3:49.88 | 5:05.04 | |||
9 | Therese Johansson | 1999 | Säffle Simsällskap | 1:10.31 | 2:28.14 | 3:47.43 | 5:06.21 | |||
10 | Johanna Nilsson | 1996 | Arvika Simsällskap | 1:12.16 | 2:31.15 | 3:50.91 | 5:08.24 | |||
11 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 1:09.73 | 2:28.87 | 3:50.19 | 5:09.82 | |||
12 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 1:13.27 | 2:34.01 | 3:54.17 | 5:10.76 | |||
13 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 1:11.83 | 2:32.52 | 3:54.15 | 5:10.92 | |||
Gren 29, 400m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 4:25.55 2011-07-23 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 4:25.55 2011-07-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 1:06.11 | 2:18.08 | 3:30.70 | 4:43.15 | |||
2 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 1:08.69 | 2:21.91 | 3:34.89 | 4:46.67 | |||
3 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 1:09.34 | 2:23.92 | 3:38.39 | 4:50.39 | |||
4 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 1:11.16 | 2:27.26 | 3:44.61 | 4:57.84 | |||
5 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 1:10.89 | 2:28.89 | 3:47.29 | 5:01.08 | |||
6 | Frida Lannhard | 2000 | Ludvika Simsällskap | 1:11.62 | 2:29.07 | 3:47.29 | 5:02.98 | |||
7 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 1:13.44 | 2:32.61 | 3:49.88 | 5:05.04 | |||
8 | Therese Johansson | 1999 | Säffle Simsällskap | 1:10.31 | 2:28.14 | 3:47.43 | 5:06.21 | |||
9 | Johanna Nilsson | 1996 | Arvika Simsällskap | 1:12.16 | 2:31.15 | 3:50.91 | 5:08.24 | |||
10 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 1:09.73 | 2:28.87 | 3:50.19 | 5:09.82 | |||
11 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 1:13.27 | 2:34.01 | 3:54.17 | 5:10.76 | |||
12 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 1:11.83 | 2:32.52 | 3:54.15 | 5:10.92 | |||
Gren 30, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Västerås Ss Herrar Lag 1 | 0 | Västerås Simsällskap | 8:21.16 | ||||||
David Hallberg | 1994 | 1:01.06 | 2:08.11 | 2:08.11 | ||||||
Lukas Steiner | 1998 | 59.26 | 2:03.22 | 4:11.33 | ||||||
Linus Kanth | 1991 | 58.72 | 2:00.70 | 6:12.03 | ||||||
Filip Björkholm | 1998 | 1:02.62 | 2:09.13 | 8:21.16 | ||||||
2 | Karlstads Ss Herrar Lag 1 | 0 | Karlstads Simsällskap | 8:37.34 | ||||||
Anton Björck-Teuscher | 1993 | 1:01.01 | 2:05.27 | 2:05.27 | ||||||
Elias Haglund | 1996 | 1:00.67 | 2:09.14 | 4:14.41 | ||||||
Adam Albringer | 1999 | 1:03.89 | 2:15.07 | 6:29.48 | ||||||
Johan Rydahl | 2001 | 1:00.62 | 2:07.86 | 8:37.34 | ||||||
3 | Esk Herrar Lag 1 | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 8:42.21 | ||||||
Erik Skogfors | 1996 | 1:02.66 | 2:12.15 | 2:12.15 | ||||||
Axel Brorsson | 1996 | 1:01.54 | 2:09.24 | 4:21.39 | ||||||
Simon Skoglund | 1991 | 58.66 | 2:08.50 | 6:29.89 | ||||||
William Brand | 1998 | 1:02.99 | 2:12.32 | 8:42.21 | ||||||
4 | Strängnäs Herrar | 0 | Strängnäs Simklubb | 8:49.04 | ||||||
Pontus Lindholm | 1994 | 1:01.20 | 2:08.25 | 2:08.25 | ||||||
Hampus Ny | 1990 | 1:02.23 | 2:08.15 | 4:16.40 | ||||||
Timo Oosterveld | 1998 | 1:06.48 | 2:18.92 | 6:35.32 | ||||||
Andreas Westerlund | 1996 | 1:03.25 | 2:13.72 | 8:49.04 | ||||||
5 | Sk Ena Herrar [1995] | 1995 | Simklubben Ena | 8:58.61 | ||||||
Fredrik Ekesten | 1995 | 1:03.46 | 2:11.82 | 2:11.82 | ||||||
Olle Lindberg | 1995 | 1:02.55 | 2:11.50 | 4:23.32 | ||||||
Sean Johansson | 1997 | 1:03.33 | 2:15.88 | 6:39.20 | ||||||
Johannes Ålander | 1995 | 1:01.69 | 2:19.41 | 8:58.61 | ||||||
6 | Västerås Ss Herrar Lag 2 | 0 | Västerås Simsällskap | 9:11.02 | ||||||
Emil Skytt | 1999 | 1:06.86 | 2:19.73 | 2:19.73 | ||||||
Anton Johansson | 1999 | 1:06.18 | 2:19.77 | 4:39.50 | ||||||
Harald Brobacke | 1999 | 1:04.92 | 2:15.61 | 6:55.11 | ||||||
Alessandro Bonetti | 1999 | 1:04.79 | 2:15.91 | 9:11.02 | ||||||
7 | Esk Herrar Lag 2 | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 9:39.98 | ||||||
Marko Biscevic | 1998 | 1:09.22 | 2:25.42 | 2:25.42 | ||||||
Karl Lindoff | 1998 | 1:02.42 | 2:12.45 | 4:37.87 | ||||||
Stefan Biscevic | 1998 | 1:10.19 | 2:28.72 | 7:06.59 | ||||||
Viktor Syrén | 2000 | 1:13.87 | 2:33.39 | 9:39.98 | ||||||
8 | Karlstads Ss Herrar Lag 2 | 0 | Karlstads Simsällskap | 9:44.25 | ||||||
Niclas Lindow | 1999 | 1:03.57 | 2:11.45 | 2:11.45 | ||||||
Jonathan Ahlbäck | 1995 | 1:06.87 | 2:21.06 | 4:32.51 | ||||||
August Mathisen | 2001 | 1:16.91 | 2:39.24 | 7:11.75 | ||||||
David Albringer | 2001 | 1:13.51 | 2:32.50 | 9:44.25 | ||||||
9 | Västerås Ss Herrar Lag 3 | 0 | Västerås Simsällskap | 9:50.45 | ||||||
Jesper Eklund | 1998 | 1:03.40 | 2:15.01 | 2:15.01 | ||||||
Gijs Dijkhuizen | 2000 | 1:11.68 | 2:31.90 | 4:46.91 | ||||||
William Ejlegård | 2000 | 1:14.40 | 2:34.07 | 7:20.98 | ||||||
Anton Laxbäck | 2001 | 1:10.52 | 2:29.47 | 9:50.45 | ||||||
Gren 31, 400m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:27.67 2011-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 4:27.67 2011-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:06.51 | 2:20.15 | 3:41.83 | 4:48.16 | |||
2 | Anton Björck-Teuscher | 1993 | Karlstads Simsällskap | 1:09.81 | 2:25.51 | 3:48.37 | 4:54.38 | |||
3 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 1:06.33 | 2:24.80 | 3:52.22 | 4:58.61 | |||
4 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:10.20 | 2:32.60 | 4:01.74 | 5:13.25 | |||
5 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 1:10.52 | 2:33.68 | 4:06.67 | 5:16.55 | |||
6 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:15.24 | 2:34.75 | 4:10.72 | 5:23.28 | |||
7 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:14.99 | 2:42.84 | 4:09.64 | 5:24.00 | |||
8 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:16.51 | 2:38.90 | 4:14.26 | 5:25.97 | |||
9 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:20.46 | 2:41.74 | 4:14.57 | 5:27.71 | |||
10 | Sean Johansson | 1997 | Simklubben Ena | 1:08.60 | 2:36.52 | 4:16.33 | 5:28.42 | |||
11 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:25.10 | 2:52.91 | 4:25.13 | 5:38.17 | |||
12 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:19.47 | 2:46.22 | 4:25.89 | 5:41.12 | |||
13 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:20.18 | 2:57.41 | 4:34.58 | 5:49.79 | |||
14 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 1:17.68 | 2:51.88 | 4:39.35 | 5:55.50 | |||
15 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 1:26.88 | 2:55.78 | 4:40.42 | 5:58.67 | |||
16 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 1:28.51 | 3:01.84 | 4:49.36 | 6:11.06 | |||
- | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
Gren 31, 400m Medley Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:27.67 2011-07-03 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 4:27.67 2011-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lukas Steiner | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:06.51 | 2:20.15 | 3:41.83 | 4:48.16 | |||
2 | Johan Rydahl | 2001 | Karlstads Simsällskap | 1:06.33 | 2:24.80 | 3:52.22 | 4:58.61 | |||
3 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 1:10.20 | 2:32.60 | 4:01.74 | 5:13.25 | |||
4 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 1:10.52 | 2:33.68 | 4:06.67 | 5:16.55 | |||
5 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:15.24 | 2:34.75 | 4:10.72 | 5:23.28 | |||
6 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 1:14.99 | 2:42.84 | 4:09.64 | 5:24.00 | |||
7 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:16.51 | 2:38.90 | 4:14.26 | 5:25.97 | |||
8 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 1:20.46 | 2:41.74 | 4:14.57 | 5:27.71 | |||
9 | Sean Johansson | 1997 | Simklubben Ena | 1:08.60 | 2:36.52 | 4:16.33 | 5:28.42 | |||
10 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:25.10 | 2:52.91 | 4:25.13 | 5:38.17 | |||
11 | Emil Skytt | 1999 | Västerås Simsällskap | 1:19.47 | 2:46.22 | 4:25.89 | 5:41.12 | |||
12 | Alexander Nylén | 2000 | Karlskoga Simförening | 1:20.18 | 2:57.41 | 4:34.58 | 5:49.79 | |||
13 | Emil Haakonsen | 1999 | Karlskoga Simförening | 1:17.68 | 2:51.88 | 4:39.35 | 5:55.50 | |||
14 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 1:26.88 | 2:55.78 | 4:40.42 | 5:58.67 | |||
15 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 1:28.51 | 3:01.84 | 4:49.36 | 6:11.06 | |||
- | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
Gren 32, 50m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-24 |
Distriktrekord Juniorer: Lina Westerlund (1995) 33.18 2012-06-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.02 | ||||||
2 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 34.76 | ||||||
3 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 35.62 | ||||||
4 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.97 | ||||||
5 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 36.28 | ||||||
6 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.52 | ||||||
7 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 37.09 | ||||||
8 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 37.25 | ||||||
9 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 37.28 | ||||||
10 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 37.38 | ||||||
11 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 37.51 | ||||||
12 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 37.60 | ||||||
13 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 37.73 | ||||||
14 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 38.10 | ||||||
15 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 38.35 | ||||||
16 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 38.49 | ||||||
17 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 38.96 | ||||||
18 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.14 | ||||||
19 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 39.65 | ||||||
20 | Elin Waara | 1997 | Karlskoga Simförening | 39.84 | ||||||
21 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 40.07 | ||||||
22 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.19 | ||||||
23 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 40.24 | ||||||
24 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 40.31 | ||||||
25 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.33 | ||||||
26 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.67 | ||||||
27 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.90 | ||||||
28 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 40.93 | ||||||
29 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.19 | ||||||
30 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 41.79 | ||||||
31 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 41.95 | ||||||
32 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.84 | ||||||
33 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 43.59 | ||||||
34 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 45.27 | ||||||
Gren 32, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-24 |
Distriktrekord Juniorer: Lina Westerlund (1995) 33.18 2012-06-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lina Westerlund | 1995 | Upsala Simsällskap | 34.02 | ||||||
2 | Jennie Sveronius | 1994 | Bollnäs Simsällskap | 34.76 | ||||||
3 | Amanda Persson | 1996 | Filipstads Simklubb | 35.62 | ||||||
4 | Maja Fredriksson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.97 | ||||||
5 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 36.28 | ||||||
6 | Sarah Wallin | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.52 | ||||||
7 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 37.09 | ||||||
8 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 37.25 | ||||||
9 | Moa Holmström | 2001 | Ludvika Simsällskap | 37.28 | ||||||
10 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 37.38 | ||||||
11 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 37.51 | ||||||
12 | Maja Jansson | 2000 | Ludvika Simsällskap | 37.60 | ||||||
13 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 37.73 | ||||||
14 | Emelie Hansson | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 38.10 | ||||||
15 | Ida Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 38.35 | ||||||
16 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 38.49 | ||||||
17 | Elsa Bergh | 2002 | Söderhamns Simsällskap | 38.96 | ||||||
18 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.14 | ||||||
19 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 39.65 | ||||||
20 | Elin Waara | 1997 | Karlskoga Simförening | 39.84 | ||||||
21 | Julia Norlin | 1998 | Upsala Simsällskap | 40.07 | ||||||
22 | Julia Wahlund | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.19 | ||||||
23 | Mikaela Jarlemark | 1998 | Karlskoga Simförening | 40.24 | ||||||
24 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 40.31 | ||||||
25 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.33 | ||||||
26 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.67 | ||||||
27 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.90 | ||||||
28 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 40.93 | ||||||
29 | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.19 | ||||||
30 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 41.79 | ||||||
31 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 41.95 | ||||||
32 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.84 | ||||||
33 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 43.59 | ||||||
34 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 45.27 | ||||||
Gren 33, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Mattias Kahlin (1987) 29.13 2010-07-15 |
Distriktrekord Juniorer: Robert Lindblom (1995) 29.79 2013-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.42 | ||||||
2 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 32.50 | ||||||
3 | Drago Blagojevic | 1995 | Karlskoga Simförening | 32.98 | ||||||
4 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.24 | ||||||
5 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 33.26 | ||||||
6 | André Lauri | 1996 | Karlskoga Simförening | 33.69 | ||||||
7 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 33.97 | ||||||
8 | Simon Skoglund | 1991 | Eskilstuna Simklubb | 34.16 | ||||||
9 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 34.49 | ||||||
10 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 34.65 | ||||||
11 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.76 | ||||||
12 | Ognjen Blagojevic | 1997 | Karlskoga Simförening | 34.79 | ||||||
13 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 34.98 | ||||||
14 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 35.10 | ||||||
15 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 35.50 | ||||||
16 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 35.88 | ||||||
16 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 35.88 | ||||||
18 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.05 | ||||||
19 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 37.44 | ||||||
20 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.50 | ||||||
21 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 37.96 | ||||||
22 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 38.15 | ||||||
23 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.80 | ||||||
24 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.20 | ||||||
25 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.50 | ||||||
26 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 40.75 | ||||||
27 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.75 | ||||||
28 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 42.53 | ||||||
29 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 43.76 | ||||||
- | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 33, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Mattias Kahlin (1987) 29.13 2010-07-15 |
Distriktrekord Juniorer: Robert Lindblom (1995) 29.79 2013-07-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Petter Cyrén | 1996 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 31.42 | ||||||
2 | Pontus Lindholm | 1994 | Strängnäs Simklubb | 32.50 | ||||||
3 | Drago Blagojevic | 1995 | Karlskoga Simförening | 32.98 | ||||||
4 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 33.24 | ||||||
5 | Jakob Granelli | 1995 | Upsala Simsällskap | 33.26 | ||||||
6 | André Lauri | 1996 | Karlskoga Simförening | 33.69 | ||||||
7 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 33.97 | ||||||
8 | Anton Campalto | 1998 | Ludvika Simsällskap | 34.49 | ||||||
9 | Andreas Westerlund | 1996 | Strängnäs Simklubb | 34.65 | ||||||
10 | Jesper Eklund | 1998 | Västerås Simsällskap | 34.76 | ||||||
11 | Ognjen Blagojevic | 1997 | Karlskoga Simförening | 34.79 | ||||||
12 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 34.98 | ||||||
13 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 35.10 | ||||||
14 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 35.50 | ||||||
15 | Dennis Finnström | 1995 | Örebro Simallians | 35.88 | ||||||
15 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 35.88 | ||||||
17 | Samuel Hillman | 1997 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 36.05 | ||||||
18 | Jacob Rydelius | 1999 | Ludvika Simsällskap | 37.44 | ||||||
19 | Anton Johansson | 1999 | Västerås Simsällskap | 37.50 | ||||||
20 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 37.96 | ||||||
21 | Jonathan Ahlbäck | 1995 | Karlstads Simsällskap | 38.15 | ||||||
22 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 39.80 | ||||||
23 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 40.20 | ||||||
24 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 40.50 | ||||||
25 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 40.75 | ||||||
26 | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.75 | ||||||
27 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 42.53 | ||||||
28 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 43.76 | ||||||
- | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 34, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:21.08 2014-05-25 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:21.08 2014-05-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 32.30 | 1:09.28 | 1:46.90 | 2:24.47 | |||
2 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.74 | 1:09.45 | 1:48.29 | 2:26.91 | |||
3 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 34.19 | 1:13.53 | 1:53.18 | 2:31.67 | |||
4 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 33.71 | 1:13.35 | 1:53.56 | 2:34.72 | |||
5 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 33.91 | 1:12.99 | 1:55.94 | 2:38.60 | |||
6 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 35.61 | 1:16.21 | 1:58.15 | 2:39.32 | |||
7 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 34.41 | 1:15.03 | 1:58.80 | 2:42.61 | |||
8 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 36.57 | 1:18.34 | 2:01.98 | 2:46.59 | |||
9 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 37.38 | 1:19.40 | 2:06.22 | 2:49.23 | |||
10 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 36.28 | 1:19.49 | 2:04.41 | 2:49.34 | |||
11 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 37.64 | 1:21.73 | 2:08.58 | 2:54.70 | |||
12 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 35.49 | 1:19.07 | 2:08.67 | 2:54.84 | |||
13 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 38.26 | 1:22.83 | 2:10.77 | 2:57.45 | |||
14 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 37.37 | 1:22.52 | 2:10.79 | 2:58.53 | |||
15 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 40.74 | 1:29.95 | 2:22.52 | 3:13.65 | |||
16 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 39.02 | 1:27.88 | 2:22.02 | 3:16.15 | |||
17 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.92 | 1:33.68 | 2:27.28 | 3:16.67 | |||
18 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 40.83 | 1:33.32 | 2:28.08 | 3:22.39 | |||
19 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 40.60 | 1:35.21 | 2:31.53 | 3:26.30 | |||
- | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
- | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 34, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:21.08 2014-05-25 |
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:21.08 2014-05-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Frida Berggren | 1994 | Västerås Simsällskap | 32.30 | 1:09.28 | 1:46.90 | 2:24.47 | |||
2 | Anna Eriksson | 1999 | Strängnäs Simklubb | 31.74 | 1:09.45 | 1:48.29 | 2:26.91 | |||
3 | Clara Wiman | 1996 | Västerås Simsällskap | 34.19 | 1:13.53 | 1:53.18 | 2:31.67 | |||
4 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 33.71 | 1:13.35 | 1:53.56 | 2:34.72 | |||
5 | Elin Thörner | 1998 | Säffle Simsällskap | 33.91 | 1:12.99 | 1:55.94 | 2:38.60 | |||
6 | Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | Karlstads Simsällskap | 35.61 | 1:16.21 | 1:58.15 | 2:39.32 | |||
7 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 34.41 | 1:15.03 | 1:58.80 | 2:42.61 | |||
8 | Miranda Söderberg | 1999 | Upsala Simsällskap | 36.57 | 1:18.34 | 2:01.98 | 2:46.59 | |||
9 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 37.38 | 1:19.40 | 2:06.22 | 2:49.23 | |||
10 | Lina Nederman | 2000 | Örebro Simallians | 36.28 | 1:19.49 | 2:04.41 | 2:49.34 | |||
11 | Saga Söderberg | 1997 | Upsala Simsällskap | 37.64 | 1:21.73 | 2:08.58 | 2:54.70 | |||
12 | Amanda Hyllbrant | 1999 | Strängnäs Simklubb | 35.49 | 1:19.07 | 2:08.67 | 2:54.84 | |||
13 | Jennie Isaksen | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 38.26 | 1:22.83 | 2:10.77 | 2:57.45 | |||
14 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 37.37 | 1:22.52 | 2:10.79 | 2:58.53 | |||
15 | Linnéa Ärlegård | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 40.74 | 1:29.95 | 2:22.52 | 3:13.65 | |||
16 | Ive Johansson | 1998 | Filipstads Simklubb | 39.02 | 1:27.88 | 2:22.02 | 3:16.15 | |||
17 | Julia Faleke-Novy | 2000 | Västerås Simsällskap | 42.92 | 1:33.68 | 2:27.28 | 3:16.67 | |||
18 | Nora Laine | 2000 | Köpings Simsällskap | 40.83 | 1:33.32 | 2:28.08 | 3:22.39 | |||
19 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 40.60 | 1:35.21 | 2:31.53 | 3:26.30 | |||
- | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simklubb | DSQ | ||||||
- | Ebba Vongheer | 2000 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 35, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 2:04.66 2011-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Måns Stomvall (1990) 2:05.50 2010-07-15 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 30.09 | 1:03.99 | 1:39.06 | 2:15.22 | |||
2 | Linus Kanth | 1991 | Västerås Simsällskap | 29.57 | 1:03.75 | 1:39.98 | 2:19.30 | |||
3 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 31.70 | 1:08.13 | 1:43.77 | 2:20.57 | |||
4 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 31.03 | 1:08.37 | 1:48.73 | 2:26.07 | |||
5 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 32.44 | 1:16.61 | 2:05.88 | 2:49.40 | |||
6 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.02 | 1:19.25 | 2:03.95 | 2:49.42 | |||
7 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 38.93 | 1:23.42 | 2:10.03 | 2:55.44 | |||
8 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 37.78 | 1:25.22 | 2:14.08 | 3:03.74 | |||
9 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 40.61 | 1:29.98 | 2:20.33 | 3:09.41 | |||
10 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 42.90 | 1:33.34 | 2:25.99 | 3:16.73 | |||
11 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 40.36 | 1:33.61 | 2:31.91 | 3:24.63 | |||
12 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 41.83 | 1:34.66 | 2:32.92 | 3:29.25 | |||
- | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | DNF | ||||||
- | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | DSQ | ||||||
- | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | DSQ | ||||||
- | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 35, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 2:04.66 2011-06-30 |
Distriktrekord Juniorer: Måns Stomvall (1990) 2:05.50 2010-07-15 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Filip Björkholm | 1998 | Västerås Simsällskap | 30.09 | 1:03.99 | 1:39.06 | 2:15.22 | |||
2 | Carl Rogne | 1996 | Säffle Simsällskap | 31.70 | 1:08.13 | 1:43.77 | 2:20.57 | |||
3 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 31.03 | 1:08.37 | 1:48.73 | 2:26.07 | |||
4 | Edvin Persson | 1999 | Simsällskapet Mora | 32.44 | 1:16.61 | 2:05.88 | 2:49.40 | |||
5 | William Ejlegård | 2000 | Västerås Simsällskap | 36.02 | 1:19.25 | 2:03.95 | 2:49.42 | |||
6 | Axel Björstam | 1997 | Karlskoga Simförening | 38.93 | 1:23.42 | 2:10.03 | 2:55.44 | |||
7 | Vilhelm Lovén | 1999 | Karlstads Simsällskap | 37.78 | 1:25.22 | 2:14.08 | 3:03.74 | |||
8 | Viktor Syrén | 2000 | Eskilstuna Simklubb | 40.61 | 1:29.98 | 2:20.33 | 3:09.41 | |||
9 | August Mathisen | 2001 | Karlstads Simsällskap | 42.90 | 1:33.34 | 2:25.99 | 3:16.73 | |||
10 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 40.36 | 1:33.61 | 2:31.91 | 3:24.63 | |||
11 | Anton Waller-Kaustinen | 2000 | Borlänge Simsällskap | 41.83 | 1:34.66 | 2:32.92 | 3:29.25 | |||
- | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | DNF | ||||||
- | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | DSQ | ||||||
- | Olle Lindberg | 1995 | Simklubben Ena | DSQ | ||||||
- | Victor Nilsson | 2000 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 36, 100m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 1:04.69 2013-07-10 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 1:05.08 2012-06-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.86 | 1:10.63 | |||||
2 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 35.44 | 1:12.83 | |||||
3 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 35.15 | 1:13.52 | |||||
4 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 36.11 | 1:13.56 | |||||
5 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 36.04 | 1:13.87 | |||||
6 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 35.47 | 1:14.90 | |||||
7 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 36.20 | 1:15.17 | |||||
8 | Clara Momats | 2000 | Örebro Simallians | 37.66 | 1:16.59 | |||||
9 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 37.04 | 1:17.15 | |||||
10 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 37.62 | 1:17.30 | |||||
11 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 37.37 | 1:17.93 | |||||
12 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 37.95 | 1:17.96 | |||||
13 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 38.11 | 1:18.32 | |||||
14 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 38.04 | 1:18.48 | |||||
15 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 38.36 | 1:18.96 | |||||
16 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 38.60 | 1:19.25 | |||||
16 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 37.65 | 1:19.25 | |||||
16 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 37.81 | 1:19.25 | |||||
19 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 38.59 | 1:19.64 | |||||
20 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 38.59 | 1:21.64 | |||||
21 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 39.56 | 1:21.76 | |||||
22 | Julia Mulikova | 1998 | Säffle Simsällskap | 39.46 | 1:22.99 | |||||
23 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 40.09 | 1:23.31 | |||||
24 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 40.95 | 1:24.17 | |||||
25 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 41.80 | 1:25.48 | |||||
26 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.96 | 1:25.70 | |||||
27 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 42.48 | 1:27.77 | |||||
28 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 42.83 | 1:28.97 | |||||
29 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.69 | 1:32.67 | |||||
Gren 36, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 1:04.69 2013-07-10 |
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 1:05.08 2012-06-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Victoria Åberg | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.86 | 1:10.63 | |||||
2 | Lisa Eriksson | 1998 | Strängnäs Simklubb | 35.44 | 1:12.83 | |||||
3 | Klara Eriksson | 2000 | Nyköpings Simsällskap | 35.15 | 1:13.52 | |||||
4 | Anna Miram | 1999 | Ludvika Simsällskap | 36.11 | 1:13.56 | |||||
5 | Emma Bergkvist | 2000 | Strängnäs Simklubb | 36.04 | 1:13.87 | |||||
6 | Rebecka Gustafsson | 1998 | Simklubben Ena | 35.47 | 1:14.90 | |||||
7 | Elin Berggren | 1996 | Västerås Simsällskap | 36.20 | 1:15.17 | |||||
8 | Clara Momats | 2000 | Örebro Simallians | 37.66 | 1:16.59 | |||||
9 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 37.04 | 1:17.15 | |||||
10 | Emmy Östling | 2001 | Falu Simsällskap | 37.62 | 1:17.30 | |||||
11 | Elin Håkansson | 1997 | Karlskoga Simförening | 37.37 | 1:17.93 | |||||
12 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 37.95 | 1:17.96 | |||||
13 | Andréa Persson | 1999 | Västerås Simsällskap | 38.11 | 1:18.32 | |||||
14 | Lina Watz | 1996 | Karlstads Simsällskap | 38.04 | 1:18.48 | |||||
15 | Ajla Omic | 1999 | Filipstads Simklubb | 38.36 | 1:18.96 | |||||
16 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 38.60 | 1:19.25 | |||||
16 | Edith Jernstedt | 2002 | Västerås Simsällskap | 37.65 | 1:19.25 | |||||
16 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simklubb | 37.81 | 1:19.25 | |||||
19 | Tova Franzén | 2001 | Upsala Simsällskap | 38.59 | 1:19.64 | |||||
20 | Josefin Ericson | 1999 | Karlstads Simsällskap | 38.59 | 1:21.64 | |||||
21 | Alva Klang | 2000 | Bollnäs Simsällskap | 39.56 | 1:21.76 | |||||
22 | Julia Mulikova | 1998 | Säffle Simsällskap | 39.46 | 1:22.99 | |||||
23 | Emelie Ångström | 2001 | Västerås Simsällskap | 40.09 | 1:23.31 | |||||
24 | Lovisa Sved | 2000 | Simklubben Ena | 40.95 | 1:24.17 | |||||
25 | Michaela Thyberg | 2000 | Karlstads Simsällskap | 41.80 | 1:25.48 | |||||
26 | Elin Lindgren | 2000 | Västerås Simsällskap | 41.96 | 1:25.70 | |||||
27 | Adina Nyström | 1999 | Strängnäs Simklubb | 42.48 | 1:27.77 | |||||
28 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 42.83 | 1:28.97 | |||||
29 | Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | Simklubben Ena | 42.69 | 1:32.67 | |||||
Gren 37, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 59.09 2012-08-01 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 59.91 2011-07-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 31.69 | 1:05.52 | |||||
2 | Anton Björck-Teuscher | 1993 | Karlstads Simsällskap | 33.39 | 1:06.63 | |||||
3 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 31.88 | 1:06.68 | |||||
4 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 32.71 | 1:06.70 | |||||
5 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 32.50 | 1:08.30 | |||||
6 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 33.09 | 1:09.03 | |||||
7 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 33.66 | 1:09.53 | |||||
8 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 32.94 | 1:10.08 | |||||
9 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 34.54 | 1:10.23 | |||||
10 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 33.52 | 1:10.79 | |||||
11 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 34.41 | 1:11.25 | |||||
12 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 35.35 | 1:11.56 | |||||
13 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.58 | 1:11.68 | |||||
14 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 34.85 | 1:11.78 | |||||
15 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 35.05 | 1:12.77 | |||||
16 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 35.05 | 1:13.04 | |||||
17 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 35.91 | 1:13.83 | |||||
18 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 35.06 | 1:13.99 | |||||
19 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.97 | 1:14.24 | |||||
20 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 36.47 | 1:14.89 | |||||
21 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 36.29 | 1:14.93 | |||||
22 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 36.49 | 1:14.95 | |||||
23 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.27 | 1:15.38 | |||||
24 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 36.85 | 1:15.87 | |||||
25 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 35.71 | 1:16.07 | |||||
26 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 38.09 | 1:18.40 | |||||
27 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 38.84 | 1:21.57 | |||||
28 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 39.97 | 1:22.75 | |||||
29 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.06 | 1:23.68 | |||||
30 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 42.47 | 1:27.70 | |||||
Gren 37, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 59.09 2012-08-01 |
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 59.91 2011-07-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Victor Zetterman | 1995 | Örebro Simallians | 31.69 | 1:05.52 | |||||
2 | Axel Brorsson | 1996 | Eskilstuna Simklubb | 31.88 | 1:06.68 | |||||
3 | Alessandro Bonetti | 1999 | Västerås Simsällskap | 32.71 | 1:06.70 | |||||
4 | John Bankefors | 1996 | Upsala Simsällskap | 32.50 | 1:08.30 | |||||
5 | Elias Haglund | 1996 | Karlstads Simsällskap | 33.09 | 1:09.03 | |||||
6 | Harald Brobacke | 1999 | Västerås Simsällskap | 33.66 | 1:09.53 | |||||
7 | Isak Meding | 1998 | Örebro Simallians | 32.94 | 1:10.08 | |||||
8 | Fredrik Ekesten | 1995 | Simklubben Ena | 34.54 | 1:10.23 | |||||
9 | Anton Klasson | 1998 | Säffle Simsällskap | 33.52 | 1:10.79 | |||||
10 | David Hallberg | 1994 | Västerås Simsällskap | 34.41 | 1:11.25 | |||||
11 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 35.35 | 1:11.56 | |||||
12 | Johan Brewitz | 2001 | Västerås Simsällskap | 34.58 | 1:11.68 | |||||
13 | Alfred Lindén | 1997 | Ludvika Simsällskap | 34.85 | 1:11.78 | |||||
14 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 35.05 | 1:12.77 | |||||
15 | William Borg | 2000 | Harnäs Skutskär Simsällskap | 35.05 | 1:13.04 | |||||
16 | Jacob Pedersen | 2000 | Simklubben Ena | 35.91 | 1:13.83 | |||||
17 | Timo Oosterveld | 1998 | Strängnäs Simklubb | 35.06 | 1:13.99 | |||||
18 | Henrik Bransell | 1999 | Ludvika Simsällskap | 35.97 | 1:14.24 | |||||
19 | Carl Göransson | 2000 | Upsala Simsällskap | 36.47 | 1:14.89 | |||||
20 | Ivo Kuijpers | 1999 | Säffle Simsällskap | 36.29 | 1:14.93 | |||||
21 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simklubb | 36.49 | 1:14.95 | |||||
22 | Dennis Tillquist | 1999 | Hallsberg Kumla Simklubb | 35.27 | 1:15.38 | |||||
23 | Anton Laxbäck | 2001 | Västerås Simsällskap | 36.85 | 1:15.87 | |||||
24 | Jesper Engström | 1996 | Upsala Simsällskap | 35.71 | 1:16.07 | |||||
25 | Jakob Gustafsson | 1999 | Ludvika Simsällskap | 38.09 | 1:18.40 | |||||
26 | Johannes Ålander | 1995 | Simklubben Ena | 38.84 | 1:21.57 | |||||
27 | David Albringer | 2001 | Karlstads Simsällskap | 39.97 | 1:22.75 | |||||
28 | Gijs Dijkhuizen | 2000 | Västerås Simsällskap | 40.06 | 1:23.68 | |||||
29 | Ludwig Larsson | 2000 | Karlstads Simsällskap | 42.47 | 1:27.70 | |||||
Gren 38, 1500m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Distriktrekord Seniorer: Malin Hedberg (1991) 18:04.38 2010-07-16 |
Distriktrekord Juniorer: Malin Hedberg (1991) 18:04.38 2010-07-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 1:09.38 | 2:24.52 | 3:40.99 | 4:58.42 | 18:54.15 | ||
6:15.17 | 7:32.11 | 8:48.38 | 10:05.15 | |||||||
11:21.97 | 12:37.81 | 13:54.66 | 15:10.57 | |||||||
16:25.72 | 17:40.98 | |||||||||
2 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 1:15.89 | 2:40.31 | 4:05.70 | 5:31.37 | 21:11.74 | ||
6:58.21 | 8:23.48 | 9:50.13 | 11:16.55 | |||||||
12:42.72 | 14:08.97 | 15:35.10 | 17:00.77 | |||||||
18:25.13 | 19:50.40 | |||||||||
3 | Hannele Ålander | 2001 | Simklubben Ena | 1:15.95 | 2:41.70 | 4:13.12 | 5:47.14 | 22:59.84 | ||
7:22.22 | 8:55.98 | 10:31.73 | 12:06.94 | |||||||
13:43.46 | 15:16.81 | 16:52.97 | 18:27.60 | |||||||
19:58.71 | 21:31.90 | |||||||||
Gren 38, 1500m Frisim Damer, Finaler 20 år och yngre |
Distriktrekord Seniorer: Malin Hedberg (1991) 18:04.38 2010-07-16 |
Distriktrekord Juniorer: Malin Hedberg (1991) 18:04.38 2010-07-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Petra Johansson | 1997 | Säffle Simsällskap | 1:09.38 | 2:24.52 | 3:40.99 | 4:58.42 | 18:54.15 | ||
6:15.17 | 7:32.11 | 8:48.38 | 10:05.15 | |||||||
11:21.97 | 12:37.81 | 13:54.66 | 15:10.57 | |||||||
16:25.72 | 17:40.98 | |||||||||
2 | Ebba Wiklund | 2000 | Filipstads Simklubb | 1:15.89 | 2:40.31 | 4:05.70 | 5:31.37 | 21:11.74 | ||
6:58.21 | 8:23.48 | 9:50.13 | 11:16.55 | |||||||
12:42.72 | 14:08.97 | 15:35.10 | 17:00.77 | |||||||
18:25.13 | 19:50.40 | |||||||||
3 | Hannele Ålander | 2001 | Simklubben Ena | 1:15.95 | 2:41.70 | 4:13.12 | 5:47.14 | 22:59.84 | ||
7:22.22 | 8:55.98 | 10:31.73 | 12:06.94 | |||||||
13:43.46 | 15:16.81 | 16:52.97 | 18:27.60 | |||||||
19:58.71 | 21:31.90 | |||||||||
Gren 39, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Esk Herrar Lag 1 | 1994 | Eskilstuna Simklubb | 3:45.64 | ||||||
Erik Skogfors | 1996 | 28.61 | 59.33 | 59.33 | ||||||
Simon Skoglund | 1991 | 25.33 | 53.21 | 1:52.54 | ||||||
Axel Brorsson | 1996 | 26.01 | 55.78 | 2:48.32 | ||||||
Karl Lindoff | 1998 | 27.26 | 57.32 | 3:45.64 | ||||||
2 | Västerås Ss Herrar Lag 1 | 0 | Västerås Simsällskap | 3:48.68 | ||||||
Lukas Steiner | 1998 | 27.58 | 57.15 | 57.15 | ||||||
Filip Björkholm | 1998 | 28.29 | 58.41 | 1:55.56 | ||||||
Linus Kanth | 1991 | 26.15 | 54.93 | 2:50.49 | ||||||
David Hallberg | 1994 | 28.16 | 58.19 | 3:48.68 | ||||||
3 | Karlstads Ss Herrar Lag 1 | 0 | Karlstads Simsällskap | 3:49.40 | ||||||
Elias Haglund | 1996 | 27.37 | 56.13 | 56.13 | ||||||
Anton Björck-Teuscher | 1993 | 27.98 | 58.35 | 1:54.48 | ||||||
Adam Albringer | 1999 | 27.40 | 57.80 | 2:52.28 | ||||||
Johan Rydahl | 2001 | 27.21 | 57.12 | 3:49.40 | ||||||
4 | Strängnäs Herrar | 0 | Strängnäs Simklubb | 4:02.38 | ||||||
Pontus Lindholm | 1994 | 26.55 | 55.96 | 55.96 | ||||||
Timo Oosterveld | 1998 | 28.14 | 1:01.53 | 1:57.49 | ||||||
Andreas Westerlund | 1996 | 29.21 | 1:01.75 | 2:59.24 | ||||||
Jakob Idesten | 1999 | 29.34 | 1:03.14 | 4:02.38 | ||||||
5 | Sk Ena Herrar [1995] | 1995 | Simklubben Ena | 4:07.66 | ||||||
Fredrik Ekesten | 1995 | 29.89 | 1:01.06 | 1:01.06 | ||||||
Olle Lindberg | 1995 | 28.41 | 1:00.75 | 2:01.81 | ||||||
Sean Johansson | 1997 | 29.32 | 1:02.05 | 3:03.86 | ||||||
Johannes Ålander | 1995 | 30.19 | 1:03.80 | 4:07.66 | ||||||
6 | Västerås Ss Herrar Lag 2 | 0 | Västerås Simsällskap | 4:09.05 | ||||||
Alessandro Bonetti | 1999 | 30.02 | 1:02.09 | 1:02.09 | ||||||
Anton Johansson | 1999 | 29.39 | 1:01.90 | 2:03.99 | ||||||
Harald Brobacke | 1999 | 29.54 | 1:01.72 | 3:05.71 | ||||||
Emil Skytt | 1999 | 30.28 | 1:03.34 | 4:09.05 | ||||||
7 | Ludvika Ss Herrar | 0 | Ludvika Simsällskap | 4:14.93 | ||||||
Henrik Bransell | 1999 | 29.74 | 1:02.70 | 1:02.70 | ||||||
Alfred Lindén | 1997 | 28.38 | 1:00.14 | 2:02.84 | ||||||
Anton Campalto | 1998 | 29.63 | 1:03.43 | 3:06.27 | ||||||
Jakob Gustafsson | 1999 | 32.36 | 1:08.66 | 4:14.93 | ||||||
8 | Karlstads Ss Herrar Lag 2 | 0 | Karlstads Simsällskap | 4:18.76 | ||||||
Niclas Lindow | 1999 | 29.14 | 59.66 | 59.66 | ||||||
Jonathan Ahlbäck | 1995 | 29.11 | 1:02.08 | 2:01.74 | ||||||
August Mathisen | 2001 | 33.01 | 1:08.47 | 3:10.21 | ||||||
David Albringer | 2001 | 32.17 | 1:08.55 | 4:18.76 | ||||||
9 | Esk Herrar Lag 2 | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 4:19.33 | ||||||
Marko Biscevic | 1998 | 30.36 | 1:03.97 | 1:03.97 | ||||||
Stefan Biscevic | 1998 | 31.39 | 1:06.71 | 2:10.68 | ||||||
William Brand | 1998 | 28.72 | 1:00.01 | 3:10.69 | ||||||
Viktor Syrén | 2000 | 32.61 | 1:08.64 | 4:19.33 | ||||||
10 | Karlsko Sf Herrar A-Team | 1999 | Karlskoga Simförening | 4:20.03 | ||||||
Alexander Nylén | 2000 | 31.45 | 1:08.06 | 1:08.06 | ||||||
Ognjen Blagojevic | 1997 | 29.64 | 1:03.35 | 2:11.41 | ||||||
André Lauri | 1996 | 29.31 | 1:02.81 | 3:14.22 | ||||||
Emil Haakonsen | 1999 | 30.88 | 1:05.81 | 4:20.03 | ||||||
11 | Västerås Ss Herrar Lag 3 | 0 | Västerås Simsällskap | 4:24.78 | ||||||
Jesper Eklund | 1998 | 29.66 | 1:01.63 | 1:01.63 | ||||||
Gijs Dijkhuizen | 2000 | 31.68 | 1:07.60 | 2:09.23 | ||||||
Johan Brewitz | 2001 | 32.19 | 1:08.41 | 3:17.64 | ||||||
Anton Laxbäck | 2001 | 31.79 | 1:07.14 | 4:24.78 | ||||||
Gren 40, 4X100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Strängnäs Tjejer 1 | 1998 | Strängnäs Simklubb | 4:10.41 | ||||||
Amanda Hyllbrant | 1999 | 31.01 | 1:05.15 | 1:05.15 | ||||||
Anna Eriksson | 1999 | 29.35 | 1:02.02 | 2:07.17 | ||||||
Lisa Eriksson | 1998 | 28.98 | 1:00.58 | 3:07.75 | ||||||
Emma Bergkvist | 2000 | 30.14 | 1:02.66 | 4:10.41 | ||||||
2 | Västerås SS Damer Lag 1 | 1991 | Västerås Simsällskap | 4:14.00 | ||||||
Frida Berggren | 1994 | 29.06 | 59.17 | 59.17 | ||||||
Clara Wiman | 1996 | 31.51 | 1:05.33 | 2:04.50 | ||||||
Elin Berggren | 1996 | 30.68 | 1:04.26 | 3:08.76 | ||||||
Victoria Åberg | 2001 | 31.09 | 1:05.24 | 4:14.00 | ||||||
3 | Säffle SS Damer | 1997 | Säffle Simsällskap | 4:23.47 | ||||||
Therese Johansson | 1999 | 31.52 | 1:05.33 | 1:05.33 | ||||||
Julia Mulikova | 1998 | 32.93 | 1:09.31 | 2:14.64 | ||||||
Elin Thörner | 1998 | 31.13 | 1:04.53 | 3:19.17 | ||||||
Petra Johansson | 1997 | 30.05 | 1:04.30 | 4:23.47 | ||||||
4 | Eskilstuna Sk Damer | 1995 | Eskilstuna Simklubb | 4:27.81 | ||||||
Moa Sundholm | 1997 | 31.64 | 1:06.29 | 1:06.29 | ||||||
Ebba Engström | 1995 | 30.61 | 1:03.74 | 2:10.03 | ||||||
Jennie Isaksen | 2000 | 32.38 | 1:07.57 | 3:17.60 | ||||||
Amanda Kullman | 2000 | 33.02 | 1:10.21 | 4:27.81 | ||||||
5 | Karlstads SS Damer Lag 1 | 1996 | Karlstads Simsällskap | 4:28.94 | ||||||
Elvira Eklund-Ramböl | 1997 | 31.42 | 1:04.75 | 1:04.75 | ||||||
Josefin Ericson | 1999 | 31.46 | 1:08.09 | 2:12.84 | ||||||
Lina Watz | 1996 | 31.75 | 1:06.63 | 3:19.47 | ||||||
Julia Wahlund | 1999 | 33.34 | 1:09.47 | 4:28.94 | ||||||
6 | Filipstad Damer | 0 | Filipstads Simklubb | 4:31.40 | ||||||
Ive Johansson | 1998 | 32.14 | 1:08.18 | 1:08.18 | ||||||
Ajla Omic | 1999 | 31.94 | 1:07.70 | 2:15.88 | ||||||
Amanda Persson | 1996 | 30.20 | 1:04.00 | 3:19.88 | ||||||
Ebba Wiklund | 2000 | 34.58 | 1:11.52 | 4:31.40 | ||||||
7 | Ludvika Ss Damer | 0 | Ludvika Simsällskap | 4:35.01 | ||||||
Maja Jansson | 2000 | 32.39 | 1:08.90 | 1:08.90 | ||||||
Frida Lannhard | 2000 | 31.38 | 1:07.48 | 2:16.38 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 31.10 | 1:05.80 | 3:22.18 | ||||||
Moa Holmström | 2001 | 33.74 | 1:12.83 | 4:35.01 | ||||||
8 | Us Damer Lag 1 | 1995 | Upsala Simsällskap | 4:39.92 | ||||||
Lina Westerlund | 1995 | 31.26 | 1:05.41 | 1:05.41 | ||||||
Julia Norlin | 1998 | 35.03 | 1:14.40 | 2:19.81 | ||||||
Miranda Söderberg | 1999 | 33.77 | 1:12.79 | 3:32.60 | ||||||
Saga Söderberg | 1997 | 31.68 | 1:07.32 | 4:39.92 | ||||||
9 | SK Ena Damer | 1995 | Simklubben Ena | 4:54.85 | ||||||
Rebecka Gustafsson | 1998 | 30.32 | 1:06.08 | 1:06.08 | ||||||
Lovisa Sved | 2000 | 34.62 | 1:13.44 | 2:19.52 | ||||||
Ida-Karin Fjällmyr | 1995 | 33.53 | 1:15.30 | 3:34.82 | ||||||
Hannele Ålander | 2001 | 37.32 | 1:20.03 | 4:54.85 | ||||||
- | Västerås SS Damer Lag 2 | 1994 | Västerås Simsällskap | DSQ | ||||||
Julia Faleke-Novy | 2000 | 32.78 | 1:08.79 | 1:08.79 | ||||||
Emelie Ångström | 2001 | 33.85 | 2:21.26 | |||||||
Edith Jernstedt | 2002 | 3:31.49 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.14 | Utskriftsdatum | 08 juni 2014 |
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet | Utskriftstid | 20:25 |