Resultat Total Junior - Officiel |
Stævne navn | Østdanske Langbanemesterskaber | Udskriftsdato | 02 marts 2014 | |||
Stævne by | Ballerup | Udskriftstidspunkt | 19:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion og Triton Ballerup | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 28 februar 2014 |
Løb 1, 400m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | ||
1 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 1:05.94 | 2:15.11 | 3:24.35 | 4:31.74 | |||
2 | Cecilie Høgskilde | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 1:05.66 | 2:15.74 | 3:26.59 | 4:35.43 | |||
3 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 1:06.53 | 2:17.49 | 3:27.10 | 4:36.54 | |||
4 | Klara Reeh | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:07.03 | 2:18.26 | 3:28.69 | 4:37.82 | |||
5 | Rikke Dehn | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:06.52 | 2:16.79 | 3:27.88 | 4:38.29 | |||
6 | Lærke Toft Ruby | 1999 | Svømmeklubben Laksen | 1:05.77 | 2:17.05 | 3:28.85 | 4:38.72 | |||
7 | Freja Gram | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:08.16 | 2:19.21 | 3:30.08 | 4:39.89 | |||
8 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:06.82 | 2:18.66 | 3:30.61 | 4:40.92 | |||
9 | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 1:08.07 | 2:19.49 | 3:30.08 | 4:40.93 | |||
10 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 1:07.43 | 2:19.94 | 3:30.92 | 4:41.74 | |||
11 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 1:06.95 | 2:19.25 | 3:32.01 | 4:43.62 | |||
12 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 1:07.19 | 2:19.44 | 3:32.55 | 4:43.82 | |||
13 | Mathilde Christjansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:07.40 | 2:20.16 | 3:32.25 | 4:44.78 | |||
14 | Rikke Munkholm | 1998 | Swim Team Tåstrup | 1:07.38 | 2:20.06 | 3:34.07 | 4:47.01 | |||
15 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:08.40 | 2:19.90 | 3:33.43 | 4:47.09 | |||
16 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | Sigma Swim Allerød | 1:08.25 | 2:20.63 | 3:34.23 | 4:47.30 | |||
17 | Emily Gantriis | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 1:06.27 | 2:19.06 | 3:34.04 | 4:47.94 | |||
18 | Mira Mass | 2000 | Slangerup Svømmeklub | 1:09.23 | 2:23.25 | 3:37.15 | 4:48.62 | |||
19 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:07.32 | 2:21.17 | 3:35.90 | 4:48.80 | |||
20 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | Sigma Swim Allerød | 1:10.10 | 2:23.35 | 3:36.94 | 4:49.48 | |||
21 | Cecilie Jørgensen | 1998 | Helsinge Skytte & IF | 1:08.82 | 2:23.61 | 3:38.94 | 4:52.64 | |||
22 | Helena Berg Wenk | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:10.25 | 2:25.15 | 3:40.68 | 4:52.94 | |||
23 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 1:06.71 | 2:21.36 | 3:37.91 | 4:53.73 | |||
24 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:08.07 | 2:23.37 | 3:38.34 | 4:53.89 | |||
25 | Nina Toft | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:10.17 | 2:25.67 | 3:41.21 | 4:56.66 | |||
26 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 1:10.74 | 2:26.49 | 3:42.89 | 4:57.55 | |||
27 | Martha Vitus Tversted | 2002 | Søllerød Svømmeklub | 1:09.15 | 2:25.17 | 3:42.08 | 4:57.62 | |||
28 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:11.12 | 2:27.69 | 3:43.47 | 4:58.23 | |||
29 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:09.28 | 2:24.91 | 3:42.06 | 4:58.39 | |||
30 | Amalie Gotthard | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 1:10.75 | 2:26.90 | 3:44.11 | 5:00.20 | |||
31 | Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | Ishøj Svømme Klub | 1:10.55 | 2:26.23 | 3:44.53 | 5:01.13 | |||
32 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:09.10 | 2:25.72 | 3:43.85 | 5:01.81 | |||
33 | Isabella Wolsted | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 1:10.23 | 2:29.02 | 3:47.18 | 5:03.60 | |||
34 | Frida Hausting Jørgensen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 1:10.62 | 2:27.43 | 3:45.39 | 5:04.03 | |||
35 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | Farum Svømmeklub | 1:11.20 | 2:28.63 | 3:48.15 | 5:07.79 | |||
36 | Mathilde Nielsen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 1:10.40 | 2:28.67 | 3:47.98 | 5:08.13 | |||
37 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:13.56 | 2:33.92 | 3:54.73 | 5:15.06 | |||
- | Anne Sofie Nielsen | 1999 | Sigma Swim Allerød | DNS | ||||||
Løb 2, 400m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | ||
1 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 1:00.57 | 2:05.53 | 3:10.57 | 4:14.85 | |||
2 | Mads Holm | 1998 | Nakskov Svømme Klub | 1:01.85 | 2:07.04 | 3:12.17 | 4:14.90 | |||
3 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 1:00.45 | 2:05.56 | 3:11.43 | 4:15.51 | |||
4 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:01.55 | 2:06.76 | 3:12.46 | 4:16.61 | |||
5 | Victor Drevskich | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 1:00.61 | 2:05.80 | 3:12.56 | 4:18.13 | |||
6 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 1:02.24 | 2:08.12 | 3:14.04 | 4:18.20 | |||
7 | Andreas Mårtensson | 1997 | JGI Svømning | 1:01.43 | 2:06.53 | 3:12.96 | 4:18.28 | |||
8 | Johan Müller | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:02.94 | 2:08.63 | 3:14.53 | 4:20.71 | |||
9 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 1:03.33 | 2:10.32 | 3:17.62 | 4:22.54 | |||
10 | Jonas Gram-Lange | 1999 | Svømmeklubben Syd | 1:04.49 | 2:12.63 | 3:19.11 | 4:22.73 | |||
11 | Daniel Christian | 1998 | Farum Svømmeklub | 1:02.91 | 2:10.01 | 3:17.78 | 4:22.80 | |||
12 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:02.02 | 2:09.12 | 3:16.22 | 4:23.05 | |||
13 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:04.09 | 2:10.53 | 3:16.86 | 4:23.21 | |||
14 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 1:02.56 | 2:09.77 | 3:17.57 | 4:23.42 | |||
15 | Jacob Weberg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 1:03.29 | 2:10.37 | 3:17.81 | 4:24.41 | |||
16 | Hannibal Steenfos | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:02.99 | 2:11.40 | 3:20.04 | 4:26.01 | |||
17 | Martin Nielsen | 1997 | Vest-Brøndby | 1:02.56 | 2:10.15 | 3:18.92 | 4:26.14 | |||
18 | Jonathan Müller | 1997 | Svømmeklubben Syd | 1:02.96 | 2:10.22 | 3:18.35 | 4:26.41 | |||
19 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | Svømmeklubben Laksen | 1:03.82 | 2:12.62 | 3:21.61 | 4:27.43 | |||
20 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svømning | 1:03.52 | 2:12.68 | 3:21.03 | 4:27.74 | |||
21 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 1:03.24 | 2:11.93 | 3:20.68 | 4:28.06 | |||
22 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:03.20 | 2:10.81 | 3:20.49 | 4:30.47 | |||
23 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 1:04.96 | 2:14.45 | 3:23.04 | 4:30.79 | |||
24 | Anders Aaboe Jensen | 1997 | Sigma Swim Allerød | 1:04.06 | 2:12.89 | 3:22.59 | 4:30.93 | |||
25 | Mads Steen Petersen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 1:04.43 | 2:13.67 | 3:23.17 | 4:32.00 | |||
26 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:03.47 | 2:12.70 | 3:22.70 | 4:32.32 | |||
27 | Marius Rasmussen | 1999 | Svømmeklubben Syd | 1:04.35 | 2:14.18 | 3:23.71 | 4:32.60 | |||
28 | Lars Breum Hansen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 1:04.90 | 2:14.85 | 3:25.66 | 4:36.14 | |||
29 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svømning | 1:04.39 | 2:15.36 | 3:26.60 | 4:36.73 | |||
30 | Rasmus Wegener | 1997 | Slagelse Svømmeklub | 1:05.53 | 2:15.39 | 3:26.90 | 4:36.76 | |||
31 | Daniel Højme | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:06.57 | 2:16.62 | 3:26.88 | 4:37.12 | |||
32 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 1:03.37 | 2:12.97 | 3:25.40 | 4:37.55 | |||
33 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:04.18 | 2:15.27 | 3:26.84 | 4:38.14 | |||
34 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:06.89 | 2:18.19 | 3:29.43 | 4:38.98 | |||
35 | Carl Fabiansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:04.65 | 2:15.87 | 3:29.18 | 4:42.96 | |||
36 | Tobias Andersen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:06.82 | 2:18.46 | 3:31.59 | 4:43.44 | |||
- | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | DNS | ||||||
- | Oskar Lilleøre | 1998 | Helsingør Svømmeklub | DNS | ||||||
Løb 3, 50m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 |
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Julie Kepp Jensen | 2000 | JGI Svømning | 25.79 | ||||||
2 | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 27.14 | ||||||
3 | Klara Reeh | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 28.01 | ||||||
4 | Victoria Bierre | 2000 | Herlev Svømning | 28.15 | ||||||
5 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 28.24 | ||||||
6 | Sofia Altoft | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 28.30 | ||||||
7 | Frederikke Dons | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 28.32 | ||||||
8 | Emily Gantriis | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 28.39 | ||||||
9 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 28.48 | ||||||
9 | Signe Bro | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 28.48 | ||||||
11 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.54 | ||||||
12 | Ida Petersen | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 28.60 | ||||||
13 | Clara Schade Cantby | 2000 | Slagelse Svømmeklub | 28.67 | ||||||
14 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 28.93 | ||||||
15 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | Farum Svømmeklub | 28.97 | ||||||
16 | Tenna Jensen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 28.99 | ||||||
17 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 29.02 | ||||||
18 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 29.04 | ||||||
19 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 29.08 | ||||||
20 | Christina F. Eriksen | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 29.12 | ||||||
21 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | Sigma Swim Allerød | 29.35 | ||||||
22 | Emma Maagøe | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.42 | ||||||
23 | Nina Corydon-Petersen | 1999 | Roskilde Svømning | 29.47 | ||||||
24 | Frida Hausting Jørgensen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 29.48 | ||||||
25 | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 29.55 | ||||||
26 | My Weitling | 2000 | Hillerød Svømmeklub | 30.35 | ||||||
27 | Amalie Gotthard | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 30.37 | ||||||
28 | Caroline Sofie Lund | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 30.45 | ||||||
29 | Irene Halck | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 30.74 | ||||||
30 | Katrine Hvid | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 31.65 | ||||||
Løb 4, 50m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 |
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 24.50 | ||||||
2 | Philip Greve | 1998 | Farum Svømmeklub | 24.91 | ||||||
3 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 24.92 | ||||||
4 | Peter Gjerulff | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 24.94 | ||||||
5 | Gustav Bækgaard | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 25.40 | ||||||
6 | Nicolai Løwenstein | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 25.46 | ||||||
7 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 25.51 | ||||||
8 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 25.55 | ||||||
9 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 25.70 | ||||||
9 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 25.70 | ||||||
11 | Mikkel Samsøe Borch | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 25.72 | ||||||
12 | Rasmus Svendsen | 1996 | Hvidovre Svømme Klub | 25.82 | ||||||
13 | Søren Fritzbøger | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 25.83 | ||||||
14 | Lasse Kølle Jørgensen | 1996 | Herlev Svømning | 25.96 | ||||||
15 | Oliver Jacobsen | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 26.00 | ||||||
15 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 26.00 | ||||||
17 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 26.01 | ||||||
18 | Jakob Deleuran | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 26.05 | ||||||
19 | Mathias Marsengo | 1997 | Helsingør Svømmeklub | 26.09 | ||||||
20 | Stefan Blidarevic | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 26.19 | ||||||
21 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | Næstved IF | 26.20 | ||||||
22 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 26.24 | ||||||
23 | Oliver Huban | 1996 | Vest-Brøndby | 26.27 | ||||||
24 | Lars Breum Hansen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 26.29 | ||||||
25 | Carl Fabiansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 26.35 | ||||||
26 | Andreas Noer Sejrskild | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 26.46 | ||||||
27 | Martin Jungersen | 1997 | Vat Copenhagen/mk31 | 26.52 | ||||||
28 | Asbjørn Lau Everland | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 26.54 | ||||||
29 | Victor Hardenberg Jensen | 1997 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 26.76 | ||||||
30 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 26.81 | ||||||
30 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 26.81 | ||||||
32 | Thomas Bech | 1998 | Farum Svømmeklub | 26.95 | ||||||
33 | Bertil Binau-Uldal | 1998 | Helsingør Svømmeklub | 27.11 | ||||||
34 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 27.25 | ||||||
35 | Lasse Termark Brock | 1997 | Herlev Svømning | 27.42 | ||||||
Løb 5, 50m Butterfly Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 27.95 | ||||||
2 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 28.71 | ||||||
3 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 29.30 | ||||||
4 | Emma Gaardsted Andersen | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 29.51 | ||||||
5 | Cecilie F. Jensen | 1998 | Herlev Svømning | 29.82 | ||||||
6 | Nicoline Reinstrup | 1998 | Helsingør Svømmeklub | 29.96 | ||||||
7 | Eva Olsen | 2000 | Ishøj Svømme Klub | 30.03 | ||||||
8 | Amanda Duus | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 30.37 | ||||||
9 | Kristine Barrett | 1998 | Greve Svømmeklub | 30.41 | ||||||
9 | Vera Staun Hansen | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 30.41 | ||||||
11 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | Sigma Swim Allerød | 30.85 | ||||||
12 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 30.87 | ||||||
13 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.94 | ||||||
14 | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 30.99 | ||||||
15 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | Farum Svømmeklub | 31.06 | ||||||
16 | Mira Mass | 2000 | Slangerup Svømmeklub | 31.13 | ||||||
17 | Ditte Friis | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 31.28 | ||||||
18 | Clara Schade Cantby | 2000 | Slagelse Svømmeklub | 31.37 | ||||||
19 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | Rønne Svømme Klub | 31.39 | ||||||
20 | Frederikke Dons | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 31.54 | ||||||
21 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 31.65 | ||||||
22 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 31.85 | ||||||
23 | Christina F. Eriksen | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 31.87 | ||||||
23 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 31.87 | ||||||
25 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.91 | ||||||
26 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | Hillerød Svømmeklub | 31.98 | ||||||
27 | Nana Hansen | 2000 | Vordingborg Svømme Klub | 32.08 | ||||||
28 | Mathilde Nielsen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 32.37 | ||||||
29 | Frida Hausting Jørgensen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 32.56 | ||||||
30 | Camilla Feldmann | 1999 | Helsingør Svømmeklub | 33.04 | ||||||
31 | Amanda Glerup Andersen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 33.31 | ||||||
32 | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 33.48 | ||||||
33 | Rosemarie Blicher | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 33.93 | ||||||
34 | Nina Corydon-Petersen | 1999 | Roskilde Svømning | 34.18 | ||||||
Løb 6, 50m Butterfly Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Søren Fritzbøger | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 26.64 | ||||||
2 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 26.75 | ||||||
3 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 26.77 | ||||||
4 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 26.97 | ||||||
5 | Johan Müller | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 27.11 | ||||||
6 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 27.40 | ||||||
7 | Oliver Huban | 1996 | Vest-Brøndby | 27.51 | ||||||
8 | Nicolai Løwenstein | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 27.71 | ||||||
9 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 27.79 | ||||||
10 | Mads Christian Sandager | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 28.16 | ||||||
11 | Asbjørn Lau Everland | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.50 | ||||||
12 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.57 | ||||||
13 | Carl Fabiansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 28.62 | ||||||
14 | Rasmus Svendsen | 1996 | Hvidovre Svømme Klub | 28.63 | ||||||
15 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.71 | ||||||
16 | Lasse Termark Brock | 1997 | Herlev Svømning | 28.72 | ||||||
17 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 28.76 | ||||||
18 | Martin Jungersen | 1997 | Vat Copenhagen/mk31 | 29.06 | ||||||
19 | Mathias Marsengo | 1997 | Helsingør Svømmeklub | 29.22 | ||||||
20 | Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.37 | ||||||
21 | Mads Steen Petersen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 29.39 | ||||||
22 | Jakob Schmidt | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 29.56 | ||||||
23 | Marius Rasmussen | 1999 | Svømmeklubben Syd | 29.71 | ||||||
- | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | DSQ | bryder hoved ef. 15m | |||||
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.43 2014-01-25 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Julie Kepp Jensen | 2000 | JGI Svømning | 29.70 | ||||||
2 | Victoria Bierre | 2000 | Herlev Svømning | 30.30 | ||||||
3 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 31.47 | ||||||
4 | Cecilie Høgskilde | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 31.53 | ||||||
5 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 31.96 | ||||||
6 | Isabel Mass | 1998 | Slangerup Svømmeklub | 32.36 | ||||||
7 | Caroline Amalie Duus | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 32.60 | ||||||
8 | Emma Maagøe | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 33.06 | ||||||
9 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 33.16 | ||||||
9 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 33.16 | ||||||
11 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 33.69 | ||||||
12 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.74 | ||||||
13 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.76 | ||||||
14 | Mathilde Olsen | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 33.77 | ||||||
15 | Sarah Mariner | 1998 | Vat Copenhagen/mk31 | 33.79 | ||||||
16 | Hannah Pilgaard | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 34.04 | ||||||
17 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 34.12 | ||||||
18 | Clara Schade Cantby | 2000 | Slagelse Svømmeklub | 34.20 | ||||||
19 | Rebecca Grønlund | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 34.29 | ||||||
20 | Frederikke Houen | 1998 | Helsingør Svømmeklub | 34.43 | ||||||
20 | Matilde Zaggai | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 34.43 | ||||||
22 | Sara Krell Refn | 1999 | Farum Svømmeklub | 34.44 | ||||||
23 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 34.52 | ||||||
24 | Pernille Nislev | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 34.57 | ||||||
25 | Cecilie Jørgensen | 1998 | Helsinge Skytte & IF | 34.60 | ||||||
26 | Amalie Frederiksen | 2001 | Herlufsholm Svømmeklub | 34.91 | ||||||
27 | Sofia Cathrine Doni | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 35.05 | ||||||
28 | Nina Toft | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 35.10 | ||||||
29 | Laura Rimmer Hansen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 35.33 | ||||||
30 | Julie Bingen Jacobsen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 35.45 | ||||||
31 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 35.52 | ||||||
32 | Line Aunstrup | 2000 | JGI Svømning | 35.53 | ||||||
33 | Signe Skousen | 1999 | Hvidovre Svømme Klub | 35.62 | ||||||
34 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.63 | ||||||
35 | Frederikke Arentoft | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 35.70 | ||||||
36 | Emily Gantriis | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 35.99 | ||||||
37 | Mathilde Nielsen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 36.13 | ||||||
38 | Mille Rask Sander | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 36.39 | ||||||
39 | Cecilie Wiuff | 2000 | Herlev Svømning | 36.41 | ||||||
40 | Rosemarie Blicher | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 36.60 | ||||||
41 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | Farum Svømmeklub | 37.29 | ||||||
- | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | DNS | ||||||
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 |
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Morten Børre Petersen | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 28.36 | ||||||
2 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 28.56 | ||||||
3 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 28.79 | ||||||
4 | Lukas Gustafson | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 29.41 | ||||||
5 | Lars Breum Hansen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 30.08 | ||||||
6 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 30.13 | ||||||
7 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svømning | 30.31 | ||||||
8 | Maxemillian Pedersen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 30.35 | ||||||
9 | Frederik Weibel | 1999 | Hillerød Svømmeklub | 30.39 | ||||||
10 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.95 | ||||||
11 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | Farum Svømmeklub | 31.15 | ||||||
12 | Gustav Bækgaard | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 31.50 | ||||||
13 | Anders Juul Rasmussen | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 31.60 | ||||||
14 | Mads Jørner | 1998 | Farum Svømmeklub | 32.67 | ||||||
Løb 9, 50m Brystsvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Josefine Pedersen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 34.45 | ||||||
2 | Maria Grandt | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 34.68 | ||||||
3 | Astrid Ovesen | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 35.01 | ||||||
4 | Merle F. V. Christensen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 35.28 | ||||||
5 | Isabel Mass | 1998 | Slangerup Svømmeklub | 35.78 | ||||||
6 | Malene Bang | 1999 | Slangerup Svømmeklub | 35.95 | ||||||
7 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 36.03 | ||||||
8 | Thea Schulze | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 36.21 | ||||||
9 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 36.22 | ||||||
10 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 36.24 | ||||||
11 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 36.27 | ||||||
12 | Tenna Jensen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 36.30 | ||||||
13 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 36.37 | ||||||
14 | Emma la Cour | 1999 | Søllerød Svømmeklub | 37.38 | ||||||
15 | Amanda Glerup Andersen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 37.51 | ||||||
16 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 37.68 | ||||||
17 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | JGI Svømning | 37.69 | ||||||
18 | Johanna Berthelsen | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 37.72 | ||||||
19 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 37.78 | ||||||
20 | Veronika Storm | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 38.20 | ||||||
21 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 38.46 | ||||||
22 | Sofie Strandby | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 38.56 | ||||||
23 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 38.65 | ||||||
24 | Anna Fiedler | 2001 | Hørsholm Svømmeforening | 39.92 | ||||||
- | Amalie Bonnesen | 1999 | Næstved IF | DSQ | ej adsk. hænder afs. | |||||
Løb 10, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 29.67 | ||||||
2 | Philip Greve | 1998 | Farum Svømmeklub | 29.89 | ||||||
3 | Mathias Brændholt | 1996 | Herlev Svømning | 31.67 | ||||||
4 | Stefan Blidarevic | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 31.85 | ||||||
5 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | Næstved IF | 31.92 | ||||||
6 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 32.03 | ||||||
7 | Mathias Wilquin | 1998 | Vest-Brøndby | 32.63 | ||||||
8 | Timon Wedekind | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 32.68 | ||||||
9 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.75 | ||||||
10 | Esben Norup | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 33.35 | ||||||
11 | Niklas Beyer Hansen | 1997 | Vest-Brøndby | 33.44 | ||||||
12 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | Farum Svømmeklub | 33.57 | ||||||
13 | Mathias Holdrup | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 34.31 | ||||||
14 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 34.62 | ||||||
15 | Philip Schiøtz | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 35.28 | ||||||
Løb 12, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | Opnået | Status | |||
1 | Hovedstad Herrer 2 | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 8:51.48 | ||||||
Jesper Frost Thomsen | 1997 | 1:04.78 | 2:14.05 | 2:14.05 | ||||||
Morten Børre Petersen | 1996 | 1:01.49 | 2:09.96 | 4:24.01 | ||||||
Daniel Højme | 1997 | 1:03.80 | 2:12.51 | 6:36.52 | ||||||
Timon Wedekind | 1996 | 1:05.40 | 2:14.96 | 8:51.48 | ||||||
Løb 13, 200m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Signe Bro | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 30.00 | 1:03.98 | 1:36.64 | 2:09.67 | |||
2 | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 30.41 | 1:04.38 | 1:37.38 | 2:11.44 | |||
3 | Klara Reeh | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 31.19 | 1:05.28 | 1:39.38 | 2:12.94 | |||
4 | Julie Kepp Jensen | 2000 | JGI Svømning | 30.62 | 1:05.62 | 1:39.83 | 2:14.20 | Deltager ikke i finalen | ||
5 | Emily Gantriis | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 29.77 | 1:03.74 | 1:38.94 | 2:14.50 | |||
6 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 31.87 | 1:05.20 | 1:40.57 | 2:14.51 | |||
7 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 31.38 | 1:06.30 | 1:40.98 | 2:15.44 | |||
8 | Mira Mass | 2000 | Slangerup Svømmeklub | 31.28 | 1:06.41 | 1:41.54 | 2:16.41 | |||
9 | Mathilde Christjansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 32.15 | 1:06.57 | 1:42.04 | 2:16.80 | |||
9 | Rikke Munkholm | 1998 | Swim Team Tåstrup | 31.42 | 1:06.55 | 1:41.96 | 2:16.80 | |||
11 | Sofia Altoft | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 30.74 | 1:04.49 | 1:40.94 | 2:16.84 | |||
12 | Clara Schade Cantby | 2000 | Slagelse Svømmeklub | 32.01 | 1:06.30 | 1:42.33 | 2:17.04 | |||
13 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 31.90 | 1:06.81 | 1:42.82 | 2:17.16 | |||
14 | Eva Olsen | 2000 | Ishøj Svømme Klub | 32.32 | 1:06.17 | 1:41.59 | 2:17.32 | |||
15 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 31.72 | 1:07.03 | 1:41.53 | 2:17.60 | |||
16 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 31.87 | 1:07.35 | 1:43.41 | 2:18.10 | |||
17 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 30.81 | 1:06.83 | 1:42.41 | 2:18.91 | |||
18 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 31.18 | 1:06.63 | 1:43.28 | 2:20.41 | |||
19 | Mille Rask Sander | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 31.73 | 1:08.06 | 1:43.93 | 2:20.72 | |||
20 | Astrid Ovesen | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 32.71 | 1:08.68 | 1:44.95 | 2:21.03 | |||
21 | Helena Berg Wenk | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.12 | 1:09.07 | 1:45.91 | 2:21.11 | |||
22 | Nina Toft | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 31.72 | 1:07.84 | 1:44.10 | 2:21.36 | |||
23 | Mathilde Hager | 2001 | Hovedstadens Svømmeklub | 33.30 | 1:08.96 | 1:46.12 | 2:21.51 | |||
24 | Ida Petersen | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 32.68 | 1:07.55 | 1:44.18 | 2:21.56 | |||
25 | Martha Vitus Tversted | 2002 | Søllerød Svømmeklub | 34.01 | 1:09.19 | 1:46.46 | 2:21.66 | |||
26 | Katrine Hvid | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 33.75 | 1:10.08 | 1:46.70 | 2:22.05 | |||
27 | Frida Hausting Jørgensen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 32.22 | 1:08.19 | 1:45.38 | 2:22.22 | |||
28 | Isabella Wolsted | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 32.32 | 1:08.73 | 1:46.30 | 2:23.79 | |||
29 | Victoria Wolsted | 2000 | Frederikssund Svømmeklub | 32.52 | 1:10.06 | 1:46.98 | 2:23.84 | |||
30 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 33.51 | 1:09.94 | 1:47.31 | 2:23.91 | |||
31 | Amalie Gotthard | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 33.76 | 1:09.62 | 1:47.59 | 2:24.24 | |||
32 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 32.86 | 1:09.28 | 1:47.15 | 2:25.38 | |||
33 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 32.37 | 1:10.59 | 1:48.20 | 2:25.77 | |||
34 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 32.27 | 1:08.93 | 1:46.76 | 2:26.08 | |||
35 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 33.89 | 1:12.08 | 1:49.90 | 2:27.34 | |||
36 | Caroline Sofie Lund | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 33.58 | 1:11.34 | 1:50.11 | 2:28.30 | |||
37 | Sofia Cathrine Doni | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 33.80 | 1:11.17 | 1:50.75 | 2:29.00 | |||
Løb 14, 200m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 27.92 | 57.42 | 1:26.50 | 1:57.22 | |||
2 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 28.13 | 58.76 | 1:29.47 | 1:59.53 | |||
3 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 28.15 | 58.65 | 1:29.69 | 1:59.82 | |||
4 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 28.04 | 58.92 | 1:29.33 | 2:00.64 | Deltager ikke i finalen | ||
4 | Nicolai Løwenstein | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 28.43 | 59.51 | 1:30.51 | 2:00.64 | |||
6 | Philip Greve | 1998 | Farum Svømmeklub | 27.88 | 58.70 | 1:29.71 | 2:00.73 | Deltager ikke i finalen | ||
7 | Daniel Christian | 1998 | Farum Svømmeklub | 28.71 | 1:00.07 | 1:31.79 | 2:03.02 | |||
8 | Nikolai Skelsager | 1996 | Slangerup Svømmeklub | 29.12 | 1:00.45 | 1:31.89 | 2:03.23 | Deltager ikke i finalen | ||
9 | Mads Holm | 1998 | Nakskov Svømme Klub | 29.45 | 1:01.27 | 1:32.89 | 2:03.31 | |||
10 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 29.18 | 1:00.54 | 1:32.10 | 2:04.13 | |||
11 | Anders Aaboe Jensen | 1997 | Sigma Swim Allerød | 28.58 | 1:00.49 | 1:32.36 | 2:04.82 | |||
12 | Martin Nielsen | 1997 | Vest-Brøndby | 28.43 | 1:00.12 | 1:32.39 | 2:05.66 | |||
13 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | Svømmeklubben Laksen | 29.00 | 1:00.63 | 1:33.45 | 2:06.42 | Deltager ikke i finalen | ||
14 | Hannibal Steenfos | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.22 | 1:01.63 | 1:34.49 | 2:06.80 | |||
15 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 29.05 | 1:00.67 | 1:34.32 | 2:07.43 | |||
16 | Oliver Jacobsen | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 29.26 | 1:02.97 | 1:36.34 | 2:07.54 | |||
17 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 29.26 | 1:02.24 | 1:34.37 | 2:07.72 | |||
18 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 30.09 | 1:02.42 | 1:35.33 | 2:07.78 | |||
19 | Morten Børre Petersen | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.84 | 1:02.15 | 1:35.21 | 2:07.89 | |||
20 | Peter Gjerulff | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.82 | 1:04.11 | 1:35.38 | 2:07.98 | |||
21 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.93 | 1:01.08 | 1:35.08 | 2:08.78 | |||
22 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svømning | 28.66 | 1:01.82 | 1:34.93 | 2:09.16 | |||
23 | Frederik O. Møller | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 29.75 | 1:03.09 | 1:37.16 | 2:09.32 | |||
24 | Carl Fabiansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 29.53 | 1:02.14 | 1:35.81 | 2:09.83 | |||
25 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 29.73 | 1:03.17 | 1:36.25 | 2:09.89 | |||
26 | Andreas Noer Sejrskild | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 28.96 | 1:02.20 | 1:35.94 | 2:09.92 | |||
27 | Marius Rasmussen | 1999 | Svømmeklubben Syd | 30.37 | 1:03.53 | 1:37.48 | 2:10.30 | |||
28 | Anders Juul Rasmussen | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 30.02 | 1:03.59 | 1:36.87 | 2:10.31 | |||
29 | Victor Larsen | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 29.68 | 1:02.84 | 1:37.06 | 2:10.76 | |||
30 | Mikkel Samsøe Borch | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 29.17 | 1:02.94 | 1:37.51 | 2:11.01 | |||
31 | Lasse Kølle Jørgensen | 1996 | Herlev Svømning | 29.37 | 1:02.37 | 1:36.56 | 2:11.40 | |||
32 | Gustav Bækgaard | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 29.75 | 1:02.32 | 1:37.07 | 2:11.52 | |||
33 | Asbjørn Lau Everland | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 29.55 | 1:03.63 | 1:38.34 | 2:13.35 | |||
34 | Christian Andersen | 1999 | Søllerød Svømmeklub | 30.37 | 1:04.32 | 1:39.56 | 2:14.16 | |||
- | Andreas Vestergaard | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | DNS | ||||||
- | Mads Steen Petersen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | DSQ | tyvstart | |||||
Løb 15, 400m Medley Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | ||
1 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 1:11.65 | 2:32.05 | 3:57.57 | 5:04.39 | |||
2 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:09.75 | 2:31.74 | 4:02.48 | 5:16.08 | |||
3 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:14.80 | 2:37.66 | 4:07.58 | 5:17.94 | |||
4 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:10.89 | 2:34.08 | 4:05.16 | 5:20.71 | |||
5 | Johanne Carr | 1999 | Korsør Sv & Livr. Klub | 1:13.48 | 2:34.31 | 4:07.24 | 5:22.38 | |||
6 | Cecilie Høgskilde | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 1:12.09 | 2:32.75 | 4:11.06 | 5:22.69 | |||
7 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:13.16 | 2:37.65 | 4:09.81 | 5:26.30 | |||
8 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:15.91 | 2:42.52 | 4:11.90 | 5:27.05 | |||
9 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 1:15.50 | 2:32.97 | 4:12.61 | 5:27.54 | |||
10 | Freja Gram | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:19.40 | 2:41.95 | 4:20.09 | 5:29.86 | |||
11 | Josefine Pedersen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 1:19.61 | 2:46.70 | 4:12.97 | 5:30.95 | |||
12 | Klara Reeh | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:17.11 | 2:40.92 | 4:19.48 | 5:32.11 | |||
13 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | Sigma Swim Allerød | 1:15.39 | 2:43.34 | 4:22.47 | 5:33.97 | |||
14 | Thea Schulze | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 1:18.14 | 2:48.06 | 4:15.45 | 5:35.10 | |||
15 | Helena Berg Wenk | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:17.68 | 2:45.68 | 4:25.75 | 5:39.70 | |||
16 | Christina F. Eriksen | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 1:16.25 | 2:42.69 | 4:25.47 | 5:40.29 | |||
17 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:15.51 | 2:47.92 | 4:28.26 | 5:40.37 | |||
18 | Luna Donde Feilberg | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:18.31 | 2:51.70 | 4:26.90 | 5:40.84 | |||
19 | Emma Maagøe | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:15.55 | 2:42.84 | 4:24.23 | 5:41.14 | |||
20 | Natasja Kepp | 2000 | Søllerød Svømmeklub | 1:16.82 | 2:48.80 | 4:28.01 | 5:43.82 | |||
21 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:16.09 | 2:42.71 | 4:24.53 | 5:44.60 | |||
22 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:18.02 | 2:47.61 | 4:29.32 | 5:46.55 | |||
23 | Signe Skousen | 1999 | Hvidovre Svømme Klub | 1:25.96 | 2:47.99 | 4:29.18 | 5:46.56 | |||
24 | Rosemarie Blicher | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 1:20.83 | 2:50.03 | 4:27.36 | 5:47.52 | |||
25 | Veronika Storm | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:21.64 | 2:47.61 | 4:25.02 | 5:47.56 | |||
26 | Irene Halck | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:19.10 | 2:47.69 | 4:27.42 | 5:47.71 | |||
27 | Mathilde Nielsen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 1:16.78 | 2:47.74 | 4:25.07 | 5:47.97 | |||
28 | Julie Brosbøl Olsen | 1999 | Hvidovre Svømme Klub | 1:20.74 | 2:51.95 | 4:33.77 | 5:51.35 | |||
29 | Johanna Berthelsen | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 1:21.31 | 2:54.49 | 4:33.67 | 6:00.84 | |||
- | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | DSQ | Ej samt. berør.300m | |||||
Løb 16, 400m Medley Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 |
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | ||
1 | Jonathan Müller | 1997 | Svømmeklubben Syd | 1:05.60 | 2:19.25 | 3:39.81 | 4:46.56 | |||
2 | Victor Drevskich | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 1:05.57 | 2:23.25 | 3:51.03 | 4:53.67 | |||
3 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 1:03.23 | 2:20.89 | 3:50.07 | 4:55.02 | |||
4 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:06.35 | 2:20.18 | 3:49.30 | 4:55.70 | |||
5 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 1:05.83 | 2:27.56 | 3:50.39 | 4:57.14 | |||
6 | Jacob Weberg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 1:08.46 | 2:24.54 | 3:52.12 | 4:58.38 | |||
7 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:07.86 | 2:24.12 | 3:49.91 | 5:01.68 | |||
8 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svømning | 1:05.42 | 2:24.75 | 3:53.36 | 5:02.87 | |||
9 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:09.36 | 2:29.01 | 3:54.21 | 5:04.74 | |||
10 | Giano Grillo | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:12.04 | 2:34.56 | 4:00.86 | 5:07.37 | |||
11 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:11.78 | 2:32.83 | 4:02.80 | 5:11.58 | |||
12 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | Søllerød Svømmeklub | 1:10.62 | 2:31.73 | 4:01.69 | 5:12.88 | |||
13 | Jonas Hyllested | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:11.24 | 2:33.68 | 3:59.40 | 5:13.34 | |||
14 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | Sigma Swim Allerød | 1:11.49 | 2:34.16 | 4:03.87 | 5:13.86 | |||
15 | Oliver Christiansen | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 1:09.31 | 2:35.29 | 4:04.80 | 5:17.97 | |||
16 | Linus Koefoed Weiss | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:18.25 | 2:41.45 | 4:15.45 | 5:28.61 | |||
Løb 17, 200m Butterfly Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 31.02 | 1:07.42 | 1:44.74 | 2:25.15 | |||
2 | Cecilie F. Jensen | 1998 | Herlev Svømning | 32.05 | 1:09.25 | 1:46.09 | 2:26.27 | |||
3 | Kristine Barrett | 1998 | Greve Svømmeklub | 31.26 | 1:08.61 | 1:47.98 | 2:31.64 | |||
4 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 33.93 | 1:12.62 | 1:52.81 | 2:32.21 | Deltager ikke i finalen | ||
5 | Hannah Pilgaard | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 32.72 | 1:11.07 | 1:51.40 | 2:34.40 | |||
6 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 33.16 | 1:12.06 | 1:53.16 | 2:35.24 | |||
7 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.86 | 1:13.76 | 1:55.09 | 2:37.83 | |||
8 | Maja Østergaard | 1998 | Svømmeklubben Laksen | 35.07 | 1:14.64 | 1:55.49 | 2:37.98 | |||
9 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 36.19 | 1:16.65 | 1:57.98 | 2:38.91 | |||
10 | Amanda Duus | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 32.81 | 1:11.81 | 1:56.19 | 2:44.49 | |||
11 | Cecilie Wiuff | 2000 | Herlev Svømning | 34.81 | 1:16.01 | 1:59.58 | 2:44.68 | |||
12 | Katrine Hvid | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 36.57 | 1:19.14 | 2:01.82 | 2:45.15 | |||
13 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | Rønne Svømme Klub | 35.96 | 1:17.59 | 2:01.63 | 2:51.12 | |||
Løb 18, 200m Butterfly Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:57.67 2013-07-01 |
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 28.21 | 1:03.04 | 1:36.43 | 2:10.61 | |||
2 | Jonathan Müller | 1997 | Svømmeklubben Syd | 30.09 | 1:04.69 | 1:38.50 | 2:14.56 | |||
3 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 31.25 | 1:06.87 | 1:42.47 | 2:17.63 | |||
4 | Mads Christian Sandager | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 29.78 | 1:05.85 | 1:43.13 | 2:22.85 | |||
5 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 32.51 | 1:09.13 | 1:46.57 | 2:24.89 | Deltager ikke i finalen | ||
6 | Christian Andersen | 1999 | Søllerød Svømmeklub | 32.71 | 1:11.19 | 1:49.82 | 2:29.09 | |||
7 | Jacob Weberg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 32.95 | 1:11.11 | 1:51.56 | 2:31.07 | |||
8 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 31.96 | 1:11.07 | 1:51.87 | 2:33.82 | |||
9 | Jakob Schmidt | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.79 | 1:10.95 | 1:52.44 | 2:34.32 | |||
10 | Oliver Christiansen | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 33.87 | 1:13.85 | 1:54.43 | 2:34.63 | |||
11 | Jonas Hyllested | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 34.72 | 1:14.68 | 1:57.16 | 2:40.67 | |||
- | Mads Steen Petersen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | DSQ | Tyvstart | |||||
Løb 19, 100m Rygsvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Julie Kepp Jensen | 2000 | JGI Svømning | 31.46 | 1:05.90 | |||||
2 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 32.19 | 1:06.30 | |||||
3 | Victoria Bierre | 2000 | Herlev Svømning | 31.79 | 1:06.52 | |||||
4 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 32.19 | 1:07.36 | |||||
5 | Victoria Wolsted | 2000 | Frederikssund Svømmeklub | 33.48 | 1:08.54 | |||||
6 | Caroline Amalie Duus | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 34.13 | 1:09.19 | |||||
7 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 33.77 | 1:10.05 | |||||
8 | Mathilde Olsen | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 33.50 | 1:10.75 | |||||
9 | Isabel Mass | 1998 | Slangerup Svømmeklub | 33.94 | 1:10.93 | |||||
10 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 33.98 | 1:11.12 | |||||
11 | Sarah Mariner | 1998 | Vat Copenhagen/mk31 | 34.55 | 1:12.00 | |||||
12 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 34.02 | 1:12.11 | |||||
13 | Clara Schade Cantby | 2000 | Slagelse Svømmeklub | 35.41 | 1:12.25 | |||||
14 | Nina Toft | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 35.37 | 1:12.46 | |||||
15 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.62 | 1:12.62 | |||||
16 | Matilde Zaggai | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 35.03 | 1:12.72 | |||||
17 | Hannah Pilgaard | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 34.99 | 1:12.79 | |||||
18 | Emma Maagøe | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 35.36 | 1:13.31 | |||||
19 | Frederikke Houen | 1998 | Helsingør Svømmeklub | 35.24 | 1:13.61 | Deltager ikke i finalen | ||||
20 | Johanne Carr | 1999 | Korsør Sv & Livr. Klub | 35.89 | 1:13.70 | |||||
21 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.61 | 1:13.92 | |||||
22 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.66 | 1:14.02 | |||||
23 | Julie Bingen Jacobsen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 35.96 | 1:14.08 | |||||
24 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 35.72 | 1:14.27 | |||||
25 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.77 | 1:14.45 | |||||
26 | Pernille Nislev | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 36.76 | 1:15.10 | |||||
27 | Freja Gram | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 36.58 | 1:15.11 | |||||
28 | Sara Krell Refn | 1999 | Farum Svømmeklub | 35.88 | 1:15.74 | |||||
29 | My Weitling | 2000 | Hillerød Svømmeklub | 36.91 | 1:15.83 | |||||
30 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 36.48 | 1:15.91 | |||||
30 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 36.26 | 1:15.91 | |||||
32 | Line Aunstrup | 2000 | JGI Svømning | 37.11 | 1:16.12 | |||||
33 | Frederikke Arentoft | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 37.24 | 1:16.52 | |||||
34 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.69 | 1:16.80 | |||||
35 | Sofia Cathrine Doni | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 37.79 | 1:17.04 | |||||
36 | Cecilie Wiuff | 2000 | Herlev Svømning | 38.00 | 1:17.77 | |||||
37 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | Farum Svømmeklub | 38.13 | 1:19.05 | |||||
Løb 20, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 29.56 | 1:01.94 | |||||
2 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 30.63 | 1:02.29 | |||||
3 | Lars Breum Hansen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 30.34 | 1:03.09 | |||||
4 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | Søllerød Svømmeklub | 31.32 | 1:03.79 | |||||
5 | Morten Børre Petersen | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 30.23 | 1:04.55 | |||||
6 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.10 | 1:04.78 | |||||
7 | Lukas Gustafson | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.03 | 1:04.86 | |||||
8 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 32.20 | 1:05.26 | Deltager ikke i finalen | ||||
9 | Mads Ejdrup Hansen | 1999 | Helsingør Svømmeklub | 31.47 | 1:05.48 | Deltager ikke i finalen | ||||
10 | Daniel Christian | 1998 | Farum Svømmeklub | 32.02 | 1:05.55 | |||||
11 | Frederik O. Møller | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 32.70 | 1:06.29 | |||||
12 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svømning | 31.88 | 1:06.86 | |||||
13 | Mads Jørner | 1998 | Farum Svømmeklub | 32.02 | 1:07.63 | |||||
14 | Alexander Piihl Hansen | 1997 | Nakskov Svømme Klub | 32.24 | 1:07.70 | |||||
15 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | Farum Svømmeklub | 32.44 | 1:07.74 | Deltager ikke i finalen | ||||
16 | Gustav Bækgaard | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 31.93 | 1:08.25 | |||||
17 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.41 | 1:08.26 | |||||
18 | Lasse Kølle Jørgensen | 1996 | Herlev Svømning | 32.80 | 1:08.82 | |||||
19 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 33.73 | 1:08.97 | |||||
20 | Victor Larsen | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 34.30 | 1:09.71 | |||||
- | Maxemillian Pedersen | 1996 | Sigma Swim Allerød | DSQ | Ej forts. bev. v50m | |||||
Løb 21, 100m Brystsvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Astrid Ovesen | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 35.60 | 1:15.84 | |||||
2 | Josefine Pedersen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 35.91 | 1:16.43 | |||||
3 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 36.85 | 1:17.07 | |||||
4 | Malene Bang | 1999 | Slangerup Svømmeklub | 36.77 | 1:18.12 | Deltager ikke i finalen | ||||
5 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 36.33 | 1:18.32 | |||||
6 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 37.33 | 1:18.46 | |||||
7 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 37.49 | 1:18.54 | |||||
8 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 37.97 | 1:19.22 | |||||
9 | Thea Schulze | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 37.25 | 1:20.03 | |||||
10 | Merle F. V. Christensen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 37.32 | 1:20.86 | |||||
11 | Eva Olsen | 2000 | Ishøj Svømme Klub | 37.91 | 1:20.87 | |||||
12 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 38.73 | 1:21.94 | |||||
13 | Mathilde Hager | 2001 | Hovedstadens Svømmeklub | 38.30 | 1:22.09 | |||||
14 | Amanda Glerup Andersen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 38.95 | 1:22.25 | |||||
15 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 38.98 | 1:22.42 | |||||
16 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 39.29 | 1:22.94 | |||||
17 | Johanna Berthelsen | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 39.42 | 1:23.23 | |||||
18 | Amalie Bonnesen | 1999 | Næstved IF | 39.26 | 1:23.46 | |||||
19 | Rebecca Grønlund | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 40.09 | 1:23.70 | |||||
20 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 39.99 | 1:23.88 | |||||
21 | Sofie Strandby | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 39.62 | 1:24.07 | |||||
22 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 38.57 | 1:24.14 | |||||
23 | Helena Højsted Eriksen | 2000 | Helsingør Svømmeklub | 39.44 | 1:24.19 | Deltager ikke i finalen | ||||
24 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 39.48 | 1:24.40 | |||||
25 | Rosemarie Blicher | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 39.30 | 1:24.44 | |||||
26 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | JGI Svømning | 40.22 | 1:26.48 | Deltager ikke i finalen | ||||
27 | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 41.27 | 1:26.55 | |||||
28 | Anna Fiedler | 2001 | Hørsholm Svømmeforening | 40.47 | 1:26.78 | |||||
29 | Veronika Storm | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 39.86 | 1:27.60 | |||||
30 | Luna Donde Feilberg | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 43.26 | 1:29.15 | |||||
Løb 22, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 30.67 | 1:06.03 | |||||
2 | Philip Greve | 1998 | Farum Svømmeklub | 31.45 | 1:08.07 | |||||
3 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 32.29 | 1:09.91 | |||||
4 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.55 | 1:10.42 | |||||
5 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | Næstved IF | 33.65 | 1:11.86 | |||||
6 | Esben Norup | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 34.04 | 1:12.90 | |||||
7 | Mathias Wilquin | 1998 | Vest-Brøndby | 33.86 | 1:13.36 | |||||
8 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | Farum Svømmeklub | 33.87 | 1:13.82 | |||||
9 | Jonas Hyllested | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 35.50 | 1:14.40 | |||||
10 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 35.71 | 1:14.68 | |||||
11 | Daniel Højme | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 36.63 | 1:14.69 | |||||
12 | Frederik Weiss | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 35.67 | 1:15.35 | |||||
13 | Niklas Beyer Hansen | 1997 | Vest-Brøndby | 34.82 | 1:15.39 | |||||
14 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.68 | 1:15.44 | |||||
15 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 35.42 | 1:15.66 | |||||
16 | Martin Jungersen | 1997 | Vat Copenhagen/mk31 | 34.86 | 1:16.81 | |||||
17 | Philip Schiøtz | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 34.91 | 1:17.24 | |||||
18 | Stefan Blidarevic | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 35.83 | 1:17.40 | |||||
19 | Linus Koefoed Weiss | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 37.80 | 1:21.57 | |||||
- | Andreas Vestergaard | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | DNS | ||||||
Løb 23, 1500m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Lærke Toft Ruby | 1999 | Svømmeklubben Laksen | 1:07.97 | 2:20.82 | 3:33.95 | 4:46.94 | 18:15.21 | ||
5:59.88 | 7:13.01 | 8:27.10 | 9:40.72 | |||||||
10:54.66 | 12:08.57 | 13:22.68 | 14:36.94 | |||||||
15:50.88 | 17:05.06 | |||||||||
2 | Cecilie Høgskilde | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 1:07.58 | 2:19.81 | 3:33.84 | 4:46.83 | 18:22.81 | ||
6:00.62 | 7:14.38 | 8:28.33 | 9:42.39 | |||||||
10:57.27 | 12:11.85 | 13:26.38 | 14:41.08 | |||||||
15:55.50 | 17:09.95 | |||||||||
3 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:13.57 | 2:32.32 | 3:51.38 | 5:10.36 | 19:31.25 | ||
6:30.15 | 7:48.80 | 9:09.54 | 10:27.81 | |||||||
11:46.30 | 13:06.09 | 14:24.87 | 15:43.10 | |||||||
17:00.30 | 18:16.46 | |||||||||
Løb 24, 800m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Mads Holm | 1998 | Nakskov Svømme Klub | 1:03.85 | 2:10.93 | 3:17.27 | 4:23.55 | 8:44.77 | ||
5:30.33 | 6:37.00 | 7:43.07 | ||||||||
2 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 1:03.10 | 2:10.45 | 3:17.38 | 4:24.12 | 8:44.82 | ||
5:30.66 | 6:36.89 | 7:42.71 | ||||||||
3 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 1:03.52 | 2:11.27 | 3:17.88 | 4:24.96 | 8:48.38 | ||
5:31.58 | 6:38.26 | 7:45.73 | ||||||||
4 | Victor Drevskich | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 1:03.52 | 2:10.89 | 3:18.72 | 4:26.62 | 8:51.53 | ||
5:33.55 | 6:41.10 | 7:47.40 | ||||||||
5 | Jonas Gram-Lange | 1999 | Svømmeklubben Syd | 1:05.63 | 2:15.12 | 3:23.21 | 4:31.89 | 8:56.77 | ||
5:38.88 | 6:47.07 | 7:53.81 | ||||||||
6 | Hannibal Steenfos | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:06.03 | 2:15.63 | 3:25.88 | 4:36.88 | 9:07.73 | ||
5:45.69 | 6:54.79 | 8:02.90 | ||||||||
7 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 1:05.55 | 2:15.36 | 3:25.35 | 4:35.25 | 9:12.91 | ||
5:44.83 | 6:54.74 | 8:04.03 | ||||||||
8 | Marius Rasmussen | 1999 | Svømmeklubben Syd | 1:08.29 | 2:20.84 | 3:33.04 | 4:45.44 | 9:28.72 | ||
5:57.38 | 7:09.31 | 8:20.02 | ||||||||
Løb 25, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 |
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | Opnået | Status | |||
1 | Gladsaxe Damer | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 4:03.96 | ||||||
Thea Hovmand Larsen | 1997 | 29.29 | 1:01.74 | 1:01.74 | ||||||
Freja Gram | 1999 | 28.81 | 1:01.03 | 2:02.77 | ||||||
Ida Agerbak Trandum | 1996 | 28.99 | 1:00.93 | 3:03.70 | ||||||
Caroline Øhrstrøm | 1995 | 28.47 | 1:00.26 | 4:03.96 | ||||||
2 | Gentofte Piger 1 | 1998 | Gentofte Svømme Klub | 4:04.93 | ||||||
Signe Bro | 1999 | 28.68 | 1:00.64 | 1:00.64 | ||||||
Caroline Hørlykke | 2000 | 28.51 | 1:00.80 | 2:01.44 | ||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 28.15 | 1:01.13 | 3:02.57 | ||||||
Jessica Yu Mortensen | 2000 | 29.51 | 1:02.36 | 4:04.93 | ||||||
3 | Frederikssund Piger | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 4:13.68 | ||||||
Emma Gaardsted Andersen | 1998 | 30.43 | 1:03.07 | 1:03.07 | ||||||
Adriana Natalia Bankowska | 1997 | 30.63 | 1:05.38 | 2:08.45 | ||||||
Christina F. Eriksen | 1999 | 29.76 | 1:02.81 | 3:11.26 | ||||||
Victoria Wolsted | 2000 | 30.18 | 1:02.42 | 4:13.68 | ||||||
4 | Triton Piger | 1997 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 4:16.62 | ||||||
Amanda Duus | 2000 | 30.21 | 1:04.09 | 1:04.09 | ||||||
Anna Puggaard | 1996 | 30.26 | 1:04.50 | 2:08.59 | ||||||
Emma Lyngby Larsen | 1998 | 30.12 | 1:03.89 | 3:12.48 | ||||||
Caroline Amalie Duus | 1998 | 30.49 | 1:04.14 | 4:16.62 | ||||||
5 | A6 Piger | 1998 | A6 | 4:18.20 | ||||||
Lærke Toft Ruby | 1999 | 29.81 | 1:03.78 | 1:03.78 | ||||||
Malene Bang | 1999 | 30.32 | 1:04.40 | 2:08.18 | ||||||
Isabel Mass | 1998 | 29.74 | 1:04.28 | 3:12.46 | ||||||
Maja Østergaard | 1998 | 30.68 | 1:05.74 | 4:18.20 | ||||||
6 | Hvidovre Damer | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 4:18.48 | ||||||
Signe Skousen | 1999 | 32.13 | 1:06.85 | 1:06.85 | ||||||
Elina Lynge Wagner | 1996 | 28.99 | 1:02.14 | 2:08.99 | ||||||
Frederikke Dons | 1998 | 29.74 | 1:02.25 | 3:11.24 | ||||||
Mathilde Olsen | 1998 | 32.19 | 1:07.24 | 4:18.48 | ||||||
Løb 26, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 |
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | Opnået | Status | |||
1 | Farum Miniguns | 1998 | Farum Svømmeklub | 3:55.21 | ||||||
Thomas Bech | 1998 | 28.55 | 59.29 | 59.29 | ||||||
Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 28.06 | 59.51 | 1:58.80 | ||||||
Mads Jørner | 1998 | 27.67 | 59.49 | 2:58.29 | ||||||
Daniel Christian | 1998 | 27.03 | 56.92 | 3:55.21 | ||||||
Løb 27, 100m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Signe Bro | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 28.90 | 59.68 | Deltager ikke i finalen | ||||
2 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 29.05 | 1:00.67 | Deltager ikke i finalen | ||||
3 | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 28.91 | 1:00.77 | |||||
4 | Freja Gram | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 29.48 | 1:00.99 | |||||
5 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 29.54 | 1:01.06 | |||||
6 | Maria Grandt | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.47 | 1:01.36 | |||||
7 | Klara Reeh | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 29.96 | 1:01.86 | |||||
8 | Emily Gantriis | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 29.27 | 1:02.09 | Deltager ikke i finalen | ||||
9 | Sofia Altoft | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 29.33 | 1:02.14 | |||||
10 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 30.15 | 1:02.21 | |||||
11 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 30.17 | 1:02.45 | |||||
12 | Tenna Jensen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.85 | 1:02.59 | |||||
13 | Emma Gaardsted Andersen | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 30.59 | 1:03.00 | |||||
14 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.33 | 1:03.10 | |||||
15 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 30.04 | 1:03.20 | |||||
16 | Mira Mass | 2000 | Slangerup Svømmeklub | 30.34 | 1:03.34 | |||||
17 | Frederikke Dons | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 30.22 | 1:03.40 | |||||
18 | Freja Andersen | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 29.92 | 1:03.43 | |||||
19 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | Sigma Swim Allerød | 29.97 | 1:03.46 | |||||
20 | Christina F. Eriksen | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 29.96 | 1:03.50 | |||||
21 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | Sigma Swim Allerød | 30.24 | 1:03.64 | |||||
22 | Rikke Munkholm | 1998 | Swim Team Tåstrup | 30.74 | 1:04.04 | |||||
23 | Cecilie Jørgensen | 1998 | Helsinge Skytte & IF | 30.94 | 1:04.49 | Deltager ikke i finalen | ||||
24 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | Farum Svømmeklub | 30.66 | 1:04.57 | |||||
25 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 30.89 | 1:05.02 | |||||
26 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 31.00 | 1:05.15 | |||||
27 | Astrid Ovesen | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 31.63 | 1:05.43 | |||||
28 | Frida Hausting Jørgensen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 30.95 | 1:05.55 | |||||
28 | Martha Vitus Tversted | 2002 | Søllerød Svømmeklub | 31.42 | 1:05.55 | |||||
30 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | Rønne Svømme Klub | 31.41 | 1:05.56 | |||||
31 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 30.71 | 1:05.68 | |||||
32 | Isabella Wolsted | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 31.30 | 1:05.81 | |||||
33 | Mathilde Hager | 2001 | Hovedstadens Svømmeklub | 31.24 | 1:05.86 | |||||
34 | Nina Toft | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 31.31 | 1:06.05 | |||||
35 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.26 | 1:06.36 | |||||
36 | Pernille Nislev | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 31.63 | 1:06.38 | |||||
37 | Ida Just Mikkelsen | 2001 | Gladsaxe Idræts Forening | 31.90 | 1:06.59 | |||||
38 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 31.50 | 1:06.81 | |||||
39 | Irene Halck | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 31.97 | 1:07.49 | |||||
40 | Line Aunstrup | 2000 | JGI Svømning | 31.73 | 1:07.67 | |||||
- | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | akut syg | ||||||
Løb 28, 100m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 |
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 25.36 | 53.65 | |||||
2 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 26.10 | 54.88 | Deltager ikke i finalen | ||||
3 | Nicolai Løwenstein | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 27.06 | 55.36 | |||||
4 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 26.91 | 55.88 | |||||
5 | Søren Fritzbøger | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 26.72 | 55.97 | Deltager ikke i finalen | ||||
6 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 27.04 | 56.00 | |||||
7 | Gustav Bækgaard | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 26.58 | 56.04 | |||||
8 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 27.12 | 56.16 | |||||
9 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 26.75 | 56.23 | Deltager ikke i finalen | ||||
10 | Stefan Blidarevic | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 27.20 | 56.53 | Deltager ikke i finalen | ||||
11 | Oliver Huban | 1996 | Vest-Brøndby | 27.21 | 57.15 | |||||
11 | Rasmus Svendsen | 1996 | Hvidovre Svømme Klub | 27.09 | 57.15 | |||||
13 | Nikolai Skelsager | 1996 | Slangerup Svømmeklub | 27.39 | 57.17 | |||||
14 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 27.26 | 57.18 | |||||
15 | Giano Grillo | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 27.17 | 57.50 | |||||
16 | Carl Fabiansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 27.93 | 57.79 | |||||
17 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 27.47 | 57.89 | Deltager ikke i finalen | ||||
18 | Martin Jungersen | 1997 | Vat Copenhagen/mk31 | 27.45 | 57.92 | |||||
19 | Martin Nielsen | 1997 | Vest-Brøndby | 27.97 | 58.12 | |||||
20 | Anders Aaboe Jensen | 1997 | Sigma Swim Allerød | 27.71 | 58.18 | Deltager ikke i finalen | ||||
21 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 28.13 | 58.25 | |||||
22 | Oliver Jacobsen | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 28.41 | 58.32 | |||||
23 | Johan Müller | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 27.92 | 58.34 | |||||
24 | Mikkel Samsøe Borch | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 27.43 | 58.51 | |||||
25 | Mads Steen Petersen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 28.03 | 58.68 | |||||
26 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 27.76 | 58.94 | |||||
27 | Mathias Marsengo | 1997 | Helsingør Svømmeklub | 27.84 | 59.18 | |||||
28 | Andreas Noer Sejrskild | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 28.50 | 59.19 | |||||
29 | Thomas Bech | 1998 | Farum Svømmeklub | 28.66 | 59.30 | |||||
30 | Victor Hardenberg Jensen | 1997 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 28.15 | 59.48 | |||||
31 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.36 | 59.89 | |||||
Løb 29, 200m Rygsvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Victoria Bierre | 2000 | Herlev Svømning | 33.81 | 1:10.69 | 1:48.64 | 2:25.42 | |||
2 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 33.59 | 1:10.61 | 1:47.46 | 2:25.71 | |||
3 | Cecilie Høgskilde | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 33.57 | 1:10.82 | 1:48.31 | 2:27.10 | |||
4 | Caroline Amalie Duus | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.42 | 1:14.15 | 1:51.85 | 2:28.55 | |||
5 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 33.90 | 1:11.69 | 1:50.32 | 2:28.87 | |||
6 | Victoria Wolsted | 2000 | Frederikssund Svømmeklub | 34.58 | 1:12.08 | 1:51.19 | 2:29.99 | |||
7 | Maja Østergaard | 1998 | Svømmeklubben Laksen | 35.69 | 1:14.64 | 1:53.00 | 2:31.21 | Deltager ikke i finalen | ||
8 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 34.83 | 1:13.37 | 1:53.37 | 2:32.30 | |||
9 | Mathilde Olsen | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 35.28 | 1:13.76 | 1:53.32 | 2:33.59 | |||
10 | Isabel Mass | 1998 | Slangerup Svømmeklub | 35.55 | 1:13.55 | 1:54.07 | 2:33.99 | Deltager ikke i finalen | ||
11 | Johanne Carr | 1999 | Korsør Sv & Livr. Klub | 36.57 | 1:15.81 | 1:55.93 | 2:35.57 | |||
12 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 34.91 | 1:14.33 | 1:54.34 | 2:35.91 | |||
13 | Sarah Mariner | 1998 | Vat Copenhagen/mk31 | 35.59 | 1:13.74 | 1:54.94 | 2:36.08 | |||
14 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 37.84 | 1:16.32 | 1:57.10 | 2:36.31 | |||
15 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 36.97 | 1:16.15 | 1:57.22 | 2:37.09 | |||
16 | Laura Rimmer Hansen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 37.56 | 1:16.37 | 1:56.99 | 2:37.77 | |||
17 | Signe Skousen | 1999 | Hvidovre Svømme Klub | 38.05 | 1:18.64 | 1:59.10 | 2:38.72 | |||
18 | Julie Bingen Jacobsen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 36.16 | 1:16.46 | 1:57.22 | 2:39.20 | |||
19 | Veronika Storm | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 36.07 | 1:16.93 | 1:58.50 | 2:40.57 | |||
20 | Helena Berg Wenk | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 37.80 | 1:19.14 | 1:59.70 | 2:40.63 | |||
21 | Cecilie Wiuff | 2000 | Herlev Svømning | 36.79 | 1:17.79 | 1:59.10 | 2:40.86 | |||
22 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 39.23 | 1:20.27 | 2:01.69 | 2:42.22 | |||
23 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 37.99 | 1:19.22 | 2:01.46 | 2:43.80 | |||
24 | Frederikke Arentoft | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 37.66 | 1:19.59 | 2:02.31 | 2:44.73 | |||
25 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | Farum Svømmeklub | 39.63 | 1:21.78 | 2:04.13 | 2:45.37 | |||
26 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 39.09 | 1:21.73 | 2:04.50 | 2:46.46 | |||
27 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 36.40 | 1:18.96 | 2:03.20 | 2:48.28 | |||
Løb 30, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Jonathan Müller | 1997 | Svømmeklubben Syd | 32.73 | 1:07.48 | 1:40.94 | 2:14.24 | |||
2 | Lars Breum Hansen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 31.73 | 1:05.45 | 1:39.51 | 2:14.31 | |||
3 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 31.99 | 1:07.60 | 1:41.91 | 2:15.46 | |||
4 | Daniel Christian | 1998 | Farum Svømmeklub | 33.22 | 1:08.71 | 1:44.44 | 2:19.47 | |||
5 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 33.32 | 1:09.14 | 1:44.19 | 2:19.66 | |||
6 | Lukas Gustafson | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 32.33 | 1:08.45 | 1:44.41 | 2:20.64 | |||
7 | Marcus Mantzius Mosegaard | 2001 | Slagelse Svømmeklub | 34.32 | 1:10.83 | 1:46.94 | 2:22.45 | |||
8 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 33.16 | 1:09.57 | 1:46.60 | 2:22.90 | |||
9 | Frederik O. Møller | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 33.69 | 1:09.85 | 1:46.94 | 2:22.99 | |||
10 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 34.01 | 1:10.78 | 1:47.39 | 2:23.43 | |||
11 | Mads Christian Sandager | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 33.98 | 1:10.08 | 1:47.04 | 2:24.02 | |||
12 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 33.85 | 1:10.14 | 1:46.70 | 2:24.09 | |||
13 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 34.06 | 1:11.24 | 1:48.09 | 2:24.45 | |||
14 | Maxemillian Pedersen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 33.40 | 1:10.46 | 1:48.14 | 2:24.84 | |||
15 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 34.55 | 1:10.78 | 1:48.23 | 2:24.87 | |||
16 | Jonas Gram-Lange | 1999 | Svømmeklubben Syd | 34.70 | 1:12.15 | 1:49.09 | 2:25.02 | Deltager ikke i finalen | ||
17 | Alexander Piihl Hansen | 1997 | Nakskov Svømme Klub | 34.02 | 1:10.70 | 1:48.26 | 2:25.72 | |||
18 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svømning | 33.66 | 1:11.16 | 1:49.16 | 2:26.50 | |||
19 | Victor Larsen | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 34.30 | 1:12.42 | 1:50.23 | 2:28.31 | |||
20 | Rasmus Wegener | 1997 | Slagelse Svømmeklub | 36.75 | 1:15.85 | 1:56.28 | 2:35.49 | |||
21 | Philip Schiøtz | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 38.71 | 1:19.53 | 2:01.75 | 2:42.10 | |||
- | Andreas Vestergaard | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | DNS | ||||||
- | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | DSQ | ej fort. bev. v. 150 | |||||
Løb 31, 200m Brystsvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Astrid Ovesen | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 36.76 | 1:17.73 | 1:58.96 | 2:41.39 | |||
2 | Josefine Pedersen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 37.94 | 1:20.51 | 2:02.31 | 2:44.02 | |||
3 | Maria Grandt | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 37.32 | 1:20.60 | 2:03.16 | 2:46.92 | |||
4 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 37.74 | 1:21.19 | 2:04.48 | 2:47.03 | |||
5 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 37.49 | 1:21.31 | 2:05.05 | 2:49.47 | |||
6 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 37.97 | 1:20.69 | 2:05.59 | 2:50.78 | |||
7 | Eva Olsen | 2000 | Ishøj Svømme Klub | 39.56 | 1:24.40 | 2:08.18 | 2:52.66 | |||
8 | Thea Schulze | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 39.38 | 1:23.18 | 2:08.38 | 2:52.93 | |||
9 | Emma la Cour | 1999 | Søllerød Svømmeklub | 39.84 | 1:25.04 | 2:08.65 | 2:53.66 | |||
10 | Tenna Jensen | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 39.06 | 1:23.65 | 2:08.92 | 2:54.20 | |||
11 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 39.83 | 1:24.81 | 2:10.55 | 2:54.48 | |||
12 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 39.79 | 1:24.89 | 2:10.83 | 2:55.56 | |||
13 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 39.62 | 1:24.16 | 2:10.03 | 2:56.29 | |||
14 | Rosemarie Blicher | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 40.19 | 1:25.29 | 2:11.60 | 2:56.48 | |||
15 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 39.67 | 1:25.14 | 2:10.90 | 2:56.75 | |||
16 | Amalie Bonnesen | 1999 | Næstved IF | 39.89 | 1:24.62 | 2:10.18 | 2:56.87 | Deltager ikke i finalen | ||
17 | Thea Blomsterberg | 2002 | Hillerød Svømmeklub | 39.95 | 1:26.25 | 2:11.71 | 2:58.81 | |||
18 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 40.03 | 1:26.44 | 2:12.38 | 2:59.77 | |||
19 | Anna Fiedler | 2001 | Hørsholm Svømmeforening | 40.36 | 1:27.45 | 2:13.36 | 3:00.62 | |||
20 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | JGI Svømning | 41.88 | 1:28.11 | 2:15.03 | 3:01.88 | |||
21 | Johanna Berthelsen | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 40.87 | 1:26.50 | 2:14.64 | 3:02.62 | |||
22 | Sofie Strandby | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 41.63 | 1:27.51 | 2:15.68 | 3:03.28 | |||
23 | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 41.59 | 1:29.55 | 2:16.18 | 3:03.89 | |||
24 | Freja Andersen | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 39.84 | 1:26.09 | 2:14.70 | 3:04.24 | |||
25 | Mathilde Nielsen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 42.14 | 1:28.65 | 2:17.61 | 3:06.20 | |||
- | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | DNS | ||||||
Løb 32, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 33.71 | 1:14.15 | 1:51.71 | 2:30.03 | |||
2 | Timon Wedekind | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 33.59 | 1:12.58 | 1:50.70 | 2:30.04 | |||
3 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 33.91 | 1:13.97 | 1:53.88 | 2:34.10 | |||
4 | Philip Greve | 1998 | Farum Svømmeklub | 34.69 | 1:14.91 | 1:54.64 | 2:35.78 | |||
5 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 36.56 | 1:17.28 | 1:58.07 | 2:37.10 | |||
6 | Jonas Hyllested | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 36.59 | 1:18.17 | 1:57.93 | 2:39.02 | |||
7 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 37.66 | 1:18.41 | 1:59.22 | 2:39.57 | |||
8 | Esben Norup | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 36.93 | 1:17.46 | 1:57.99 | 2:40.16 | |||
9 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | Næstved IF | 37.24 | 1:20.02 | 2:03.39 | 2:44.80 | Deltager ikke i finalen | ||
10 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 37.46 | 1:19.67 | 2:02.24 | 2:45.80 | |||
11 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | Sigma Swim Allerød | 37.44 | 1:20.57 | 2:02.78 | 2:46.11 | |||
12 | Frederik Weiss | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 37.48 | 1:20.36 | 2:03.62 | 2:47.15 | |||
13 | Linus Koefoed Weiss | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 40.62 | 1:24.21 | 2:08.42 | 2:52.54 | |||
Løb 33, 200m Medley Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 32.06 | 1:11.64 | 1:52.32 | 2:25.80 | |||
2 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.04 | 1:10.48 | 1:53.24 | 2:27.42 | |||
3 | Rikke Dehn | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 34.11 | 1:12.96 | 1:55.10 | 2:27.54 | |||
4 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 31.70 | 1:07.95 | 1:55.30 | 2:30.17 | Deltager ikke i finalen | ||
5 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 31.85 | 1:11.72 | 1:57.34 | 2:33.09 | Deltager ikke i finalen | ||
6 | Johanne Carr | 1999 | Korsør Sv & Livr. Klub | 33.27 | 1:13.24 | 1:59.20 | 2:34.88 | |||
7 | Freja Gram | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 33.49 | 1:13.83 | 2:01.20 | 2:35.61 | |||
8 | Caroline Amalie Duus | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.69 | 1:12.42 | 1:59.30 | 2:35.84 | |||
9 | Nikoline Nilsson Norby | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 36.00 | 1:15.86 | 1:59.54 | 2:36.00 | Deltager ikke i finalen | ||
10 | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 32.61 | 1:15.28 | 2:01.18 | 2:36.39 | |||
11 | Victoria Bierre | 2000 | Herlev Svømning | 34.15 | 1:12.88 | 2:00.98 | 2:36.80 | |||
12 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.87 | 1:13.30 | 2:01.82 | 2:36.86 | |||
13 | Victoria Wolsted | 2000 | Frederikssund Svømmeklub | 36.08 | 1:15.27 | 2:02.30 | 2:37.47 | |||
14 | Nina Toft | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 34.95 | 1:13.74 | 2:01.62 | 2:37.99 | |||
14 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 34.80 | 1:16.98 | 2:01.12 | 2:37.99 | |||
16 | Christina F. Eriksen | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 33.09 | 1:14.35 | 2:02.96 | 2:38.22 | |||
17 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 35.03 | 1:16.87 | 2:01.28 | 2:38.31 | Deltager ikke i finalen | ||
18 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 33.28 | 1:17.70 | 2:04.40 | 2:39.56 | |||
19 | Josefine Pedersen | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 35.93 | 1:19.76 | 2:02.20 | 2:39.69 | |||
20 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.23 | 1:18.54 | 2:01.77 | 2:40.05 | |||
21 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | Farum Svømmeklub | 32.86 | 1:17.81 | 2:03.95 | 2:40.82 | |||
22 | Helena Berg Wenk | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 34.02 | 1:16.99 | 2:05.51 | 2:40.85 | |||
23 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.37 | 1:19.24 | 2:04.83 | 2:41.41 | |||
24 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.88 | 1:16.18 | 2:03.54 | 2:42.40 | |||
25 | Maja Østergaard | 1998 | Svømmeklubben Laksen | 34.80 | 1:15.45 | 2:05.62 | 2:42.87 | |||
26 | Luna Donde Feilberg | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 36.62 | 1:20.20 | 2:06.96 | 2:43.25 | |||
27 | Frida Hausting Jørgensen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 34.66 | 1:18.13 | 2:06.46 | 2:43.79 | |||
28 | Nicole Bennetsen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 34.88 | 1:19.50 | 2:06.53 | 2:45.39 | |||
29 | Mathilde Hager | 2001 | Hovedstadens Svømmeklub | 35.57 | 1:24.79 | 2:11.96 | 2:46.43 | |||
30 | Veronika Storm | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 35.91 | 1:16.87 | 2:06.10 | 2:48.60 | |||
31 | Johanna Berthelsen | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 37.31 | 1:24.82 | 2:12.33 | 2:51.85 | |||
32 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 35.61 | 1:21.01 | 2:10.45 | 2:53.14 | |||
- | Rebecca Grønlund | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | DSQ | afs. ryg på maven | |||||
Løb 34, 200m Medley Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Jonathan Müller | 1997 | Svømmeklubben Syd | 28.99 | 1:04.57 | 1:43.61 | 2:16.56 | |||
2 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 29.33 | 1:05.64 | 1:46.35 | 2:18.42 | |||
3 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 28.65 | 1:04.84 | 1:47.72 | 2:18.55 | |||
4 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.05 | 1:06.38 | 1:46.40 | 2:18.64 | |||
5 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.07 | 1:04.28 | 1:47.00 | 2:18.89 | |||
6 | Nicolai Løwenstein | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 29.37 | 1:06.15 | 1:48.58 | 2:19.85 | Deltager ikke i finalen | ||
7 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 30.69 | 1:06.18 | 1:46.99 | 2:19.94 | Deltager ikke i finalen | ||
8 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 29.12 | 1:08.14 | 1:48.05 | 2:21.42 | Deltager ikke i finalen | ||
9 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 30.24 | 1:07.08 | 1:46.72 | 2:21.44 | |||
10 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 28.23 | 1:05.80 | 1:50.83 | 2:22.73 | Deltager ikke i finalen | ||
11 | Lars Breum Hansen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 30.56 | 1:07.79 | 1:50.21 | 2:22.85 | Deltager ikke i finalen | ||
12 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 31.39 | 1:08.62 | 1:52.86 | 2:24.06 | |||
13 | Jacob Weberg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 31.04 | 1:08.02 | 1:51.63 | 2:24.08 | |||
14 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svømning | 29.39 | 1:07.07 | 1:50.24 | 2:24.31 | |||
15 | Anders Juul Rasmussen | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 30.80 | 1:07.94 | 1:50.41 | 2:24.35 | |||
16 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | Farum Svømmeklub | 30.49 | 1:08.96 | 1:51.19 | 2:24.36 | |||
17 | Marcus Mantzius Mosegaard | 2001 | Slagelse Svømmeklub | 32.05 | 1:09.42 | 1:50.79 | 2:25.05 | |||
18 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.92 | 1:09.30 | 1:52.09 | 2:25.45 | |||
19 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 31.44 | 1:09.94 | 1:51.29 | 2:25.46 | |||
20 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 31.13 | 1:11.43 | 1:53.39 | 2:26.19 | |||
21 | Rasmus Wegener | 1997 | Slagelse Svømmeklub | 31.20 | 1:09.98 | 1:52.45 | 2:27.01 | |||
22 | Mads Holm | 1998 | Nakskov Svømme Klub | 30.62 | 1:09.60 | 1:54.85 | 2:27.16 | Deltager ikke i finalen | ||
23 | Jonas Hyllested | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.51 | 1:13.48 | 1:53.62 | 2:28.23 | |||
24 | Alexander Piihl Hansen | 1997 | Nakskov Svømme Klub | 31.48 | 1:08.75 | 1:55.10 | 2:29.06 | |||
25 | Timon Wedekind | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 32.19 | 1:12.18 | 1:53.89 | 2:29.72 | |||
26 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | Sigma Swim Allerød | 30.81 | 1:11.32 | 1:55.04 | 2:29.80 | |||
26 | Jakob Schmidt | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.39 | 1:10.67 | 1:55.74 | 2:29.80 | |||
28 | Niklas Beyer Hansen | 1997 | Vest-Brøndby | 31.12 | 1:11.66 | 1:54.21 | 2:30.40 | |||
29 | Gustav Bækgaard | 1997 | Herlufsholm Svømmeklub | 30.40 | 1:10.96 | 1:55.97 | 2:31.31 | |||
30 | Martin Jungersen | 1997 | Vat Copenhagen/mk31 | 30.05 | 1:12.29 | 1:55.22 | 2:33.70 | |||
31 | Christian Andersen | 1999 | Søllerød Svømmeklub | 32.50 | 1:13.83 | 1:59.89 | 2:35.31 | |||
- | Oliver Christiansen | 1999 | Helsinge Skytte & IF | DNS | ||||||
Løb 35, 100m Butterfly Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 29.48 | 1:03.79 | |||||
2 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 30.49 | 1:06.23 | |||||
3 | Cecilie F. Jensen | 1998 | Herlev Svømning | 31.22 | 1:06.58 | |||||
4 | Kristine Barrett | 1998 | Greve Svømmeklub | 30.99 | 1:08.08 | |||||
5 | Vera Staun Hansen | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 32.79 | 1:08.09 | |||||
6 | Emma la Cour | 1999 | Søllerød Svømmeklub | 32.38 | 1:08.44 | |||||
7 | Amanda Duus | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.83 | 1:08.78 | |||||
8 | Ditte Friis | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 32.49 | 1:09.35 | |||||
9 | Nicoline Reinstrup | 1998 | Helsingør Svømmeklub | 31.67 | 1:09.42 | Deltager ikke i finalen | ||||
10 | Hannah Pilgaard | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 32.03 | 1:09.53 | |||||
11 | Mira Mass | 2000 | Slangerup Svømmeklub | 32.40 | 1:09.84 | |||||
12 | Emma Gaardsted Andersen | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 32.79 | 1:10.16 | |||||
13 | Marie-Louise Stentved | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.13 | 1:10.28 | |||||
14 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | Vat Copenhagen/mk31 | 31.72 | 1:10.40 | |||||
15 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | Sigma Swim Allerød | 32.60 | 1:10.45 | |||||
16 | Nikoline Svensson | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 32.22 | 1:10.54 | |||||
17 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 33.07 | 1:10.56 | |||||
18 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 32.21 | 1:10.74 | |||||
19 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 33.15 | 1:10.94 | |||||
20 | Nana Hansen | 2000 | Vordingborg Svømme Klub | 32.29 | 1:11.72 | |||||
21 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | Rønne Svømme Klub | 33.74 | 1:12.15 | |||||
22 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | Hillerød Svømmeklub | 32.09 | 1:12.17 | |||||
23 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 33.78 | 1:12.30 | |||||
24 | Caroline Hørlykke | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 33.35 | 1:13.08 | |||||
25 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 32.93 | 1:13.51 | |||||
26 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | Gladsaxe Idræts Forening | 33.43 | 1:13.57 | |||||
27 | Cecilie Wiuff | 2000 | Herlev Svømning | 34.47 | 1:14.19 | |||||
28 | Mille Rask Sander | 1999 | Vat Copenhagen/mk31 | 33.71 | 1:14.21 | |||||
29 | Stinna Schnabl | 1999 | Hørsholm Svømmeforening | 33.96 | 1:14.82 | |||||
30 | Caroline Sofie Lund | 2000 | Hørsholm Svømmeforening | 33.95 | 1:16.50 | |||||
31 | Julie Brosbøl Olsen | 1999 | Hvidovre Svømme Klub | 35.39 | 1:16.74 | |||||
32 | Rosemarie Blicher | 2000 | Gentofte Svømme Klub | 35.04 | 1:17.34 | |||||
33 | Mathilde Nielsen | 2001 | Gentofte Svømme Klub | 35.65 | 1:17.50 | |||||
- | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | Tune I.F. Svømmeafdeling | akut syg | ||||||
- | Freja Andersen | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | DSQ | tyvstart | |||||
Løb 36, 100m Butterfly Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Mikkel-Emil Rosenbom | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 27.06 | 58.05 | |||||
2 | Johan Müller | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 27.87 | 59.11 | |||||
3 | Jonas Nervil Kistorp | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 27.16 | 1:00.58 | Deltager ikke i finalen | ||||
4 | Gustav Friberg | 1997 | Ringsted Svømme Klub | 28.50 | 1:01.29 | |||||
5 | Søren Fritzbøger | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 28.28 | 1:02.04 | |||||
6 | Oliver Huban | 1996 | Vest-Brøndby | 28.81 | 1:02.12 | Deltager ikke i finalen | ||||
7 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svømning | 29.15 | 1:02.50 | |||||
8 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 29.08 | 1:03.04 | |||||
9 | Magnus Carstensen | 1999 | Ringsted Svømme Klub | 30.29 | 1:03.15 | |||||
10 | Marius Møldrup | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 29.54 | 1:03.74 | |||||
11 | Thomas Bech | 1998 | Farum Svømmeklub | 29.81 | 1:03.92 | |||||
12 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 30.15 | 1:04.30 | |||||
13 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 29.52 | 1:04.40 | |||||
14 | Frederik O. Møller | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 30.38 | 1:04.42 | |||||
15 | Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 29.80 | 1:04.46 | |||||
16 | Mads Steen Petersen | 1997 | Helsinge Skytte & IF | 30.12 | 1:04.95 | |||||
17 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | Farum Svømmeklub | 29.66 | 1:04.96 | |||||
18 | Carl Fabiansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 30.67 | 1:05.70 | |||||
19 | Lasse Termark Brock | 1997 | Herlev Svømning | 30.24 | 1:09.10 | |||||
Løb 37, 800m Frisvømning Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Signe Bro | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 1:06.58 | 2:17.75 | 3:27.75 | 4:37.83 | 9:16.35 | ||
5:47.98 | 6:58.19 | 8:08.05 | ||||||||
2 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 1:07.85 | 2:19.69 | 3:31.31 | 4:42.48 | 9:21.73 | ||
5:53.17 | 7:03.51 | 8:13.70 | ||||||||
3 | Cecilie Høgskilde | 1999 | Sigma Swim Birkerød | 1:07.64 | 2:19.63 | 3:32.91 | 4:46.50 | 9:33.86 | ||
5:58.99 | 7:11.96 | 8:24.17 | ||||||||
4 | Lærke Toft Ruby | 1999 | Svømmeklubben Laksen | 1:09.13 | 2:22.02 | 3:35.41 | 4:48.44 | 9:35.34 | ||
6:00.67 | 7:12.90 | 8:24.46 | ||||||||
5 | Rikke Dehn | 1999 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:08.71 | 2:20.99 | 3:33.63 | 4:47.17 | 9:36.28 | ||
6:00.24 | 7:14.15 | 8:27.32 | ||||||||
6 | Klara Reeh | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:09.13 | 2:22.21 | 3:34.99 | 4:48.10 | 9:37.65 | ||
6:00.60 | 7:13.62 | 8:26.33 | ||||||||
7 | Mathilde Christjansen | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 1:09.01 | 2:21.52 | 3:34.01 | 4:46.92 | 9:39.74 | ||
5:59.80 | 7:12.99 | 8:26.13 | ||||||||
8 | Rikke Munkholm | 1998 | Swim Team Tåstrup | 1:09.80 | 2:24.53 | 3:39.22 | 4:54.63 | 9:54.79 | ||
6:10.09 | 7:25.17 | 8:40.32 | ||||||||
9 | Cecilie Jørgensen | 1998 | Helsinge Skytte & IF | 1:10.66 | 2:25.75 | 3:39.01 | 4:53.98 | 9:56.18 | ||
6:08.99 | 7:25.38 | 8:41.50 | ||||||||
10 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | Sigma Swim Allerød | 1:10.42 | 2:25.06 | 3:40.31 | 4:57.41 | 9:59.17 | ||
6:13.49 | 7:30.89 | 8:47.05 | ||||||||
11 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:12.54 | 2:30.12 | 3:46.37 | 5:02.21 | 9:59.37 | ||
6:17.65 | 7:33.15 | 8:47.40 | ||||||||
12 | Helena Berg Wenk | 2000 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:11.79 | 2:28.67 | 3:45.95 | 5:03.52 | 10:10.75 | ||
6:20.58 | 7:38.54 | 8:55.37 | ||||||||
13 | Natasja Kepp | 2000 | Søllerød Svømmeklub | 1:10.60 | 2:26.96 | 3:44.27 | 5:02.61 | 10:15.05 | ||
6:21.90 | 7:41.51 | 8:59.77 | ||||||||
14 | Martha Vitus Tversted | 2002 | Søllerød Svømmeklub | 1:13.11 | 2:31.22 | 3:50.15 | 5:09.50 | 10:18.79 | ||
6:28.40 | 7:47.37 | 9:05.52 | ||||||||
15 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:14.48 | 2:33.20 | 3:52.80 | 5:13.30 | 10:31.97 | ||
6:34.51 | 7:55.52 | 9:14.46 | ||||||||
- | Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | Ishøj Svømme Klub | DNS | ||||||
- | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | Hovedstadens Svømmeklub | DNS | ||||||
Løb 38, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Mads Holm | 1998 | Nakskov Svømme Klub | 1:04.15 | 2:11.48 | 3:18.74 | 4:26.10 | 16:35.14 | ||
5:33.74 | 6:40.74 | 7:47.46 | 8:54.55 | |||||||
10:01.31 | 11:07.62 | 12:14.27 | 13:20.12 | |||||||
14:25.90 | 15:31.21 | |||||||||
2 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 1:04.41 | 2:12.07 | 3:19.83 | 4:27.28 | 16:41.97 | ||
5:34.35 | 6:41.52 | 7:48.72 | 8:55.72 | |||||||
10:02.87 | 11:09.55 | 12:16.31 | 13:23.13 | |||||||
14:30.25 | 15:36.89 | |||||||||
3 | Victor Drevskich | 1996 | Vat Copenhagen/mk31 | 1:03.90 | 2:11.75 | 3:19.98 | 4:28.29 | 16:47.99 | ||
5:36.30 | 6:44.09 | 7:51.10 | 8:58.77 | |||||||
10:05.89 | 11:13.11 | 12:20.62 | 13:28.50 | |||||||
14:36.04 | 15:42.90 | |||||||||
4 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 1:03.84 | 2:11.95 | 3:20.14 | 4:28.40 | 16:57.24 | ||
5:36.35 | 6:42.83 | 7:50.82 | 8:58.97 | |||||||
10:07.23 | 11:16.41 | 12:26.47 | 13:33.43 | |||||||
14:43.43 | 15:50.75 | |||||||||
5 | Jonas Gram-Lange | 1999 | Svømmeklubben Syd | 1:06.81 | 2:17.29 | 3:27.63 | 4:37.67 | 17:09.67 | ||
5:47.22 | 6:55.83 | 8:05.56 | 9:14.82 | |||||||
10:23.79 | 11:32.74 | 12:41.10 | 13:49.57 | |||||||
14:57.66 | 16:05.91 | |||||||||
6 | Andreas Mårtensson | 1997 | JGI Svømning | 1:01.44 | 2:07.65 | 3:15.31 | 4:23.66 | 17:16.05 | ||
5:32.60 | 6:42.30 | 7:52.56 | 9:03.58 | |||||||
10:14.21 | 11:24.36 | 12:35.18 | 13:45.20 | |||||||
14:55.34 | 16:06.03 | |||||||||
7 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 1:04.94 | 2:15.37 | 3:25.81 | 4:35.85 | 17:32.78 | ||
5:46.29 | 6:56.66 | 8:07.44 | 9:18.02 | |||||||
10:28.91 | 11:39.75 | 12:50.75 | 14:01.83 | |||||||
15:12.72 | 16:23.23 | |||||||||
8 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:06.61 | 2:18.10 | 3:30.70 | 4:43.34 | 17:45.23 | ||
5:53.73 | 7:04.41 | 8:15.40 | 9:26.71 | |||||||
10:37.85 | 11:49.63 | 13:01.12 | 14:12.37 | |||||||
15:24.04 | 16:35.10 | |||||||||
9 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | Søllerød Svømmeklub | 1:06.11 | 2:16.80 | 3:28.94 | 4:41.93 | 18:00.84 | ||
5:55.20 | 7:08.09 | 8:20.90 | 9:34.10 | |||||||
10:47.32 | 12:00.31 | 13:13.61 | 14:26.43 | |||||||
15:38.88 | 16:51.21 | |||||||||
10 | William Matras | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:05.46 | 2:16.86 | 3:29.71 | 4:42.92 | 18:05.12 | ||
5:55.44 | 7:09.76 | 8:24.56 | 9:37.84 | |||||||
10:51.85 | 12:05.71 | 13:18.30 | 14:31.29 | |||||||
15:42.64 | 16:54.76 | |||||||||
11 | Giano Grillo | 1998 | Hovedstadens Svømmeklub | 1:09.66 | 2:23.02 | 3:30.72 | 4:40.87 | 18:11.80 | ||
5:52.19 | 7:10.70 | 8:27.63 | 9:39.32 | |||||||
10:52.04 | 12:05.03 | 13:22.62 | 14:38.62 | |||||||
15:50.07 | 17:01.79 | |||||||||
12 | Frederik Rindshøj | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:06.87 | 2:18.03 | 3:30.02 | 4:42.88 | 18:40.93 | ||
5:56.74 | 7:11.12 | 8:26.89 | 9:44.67 | |||||||
11:01.45 | 12:18.76 | 13:36.24 | 14:52.71 | |||||||
16:09.34 | 17:25.47 | |||||||||
- | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | akut syg | ||||||
Løb 39, 4X100m Medley Damer, Finaler, Junior |
Dansk Rekord Senior: STO95 (1900) 4:12.15 2009-04-12 |
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | Opnået | Status | |||
1 | Gentofte Piger 1 | 1998 | Gentofte Svømme Klub | 4:32.52 | ||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 32.56 | 1:07.15 | 1:07.15 | ||||||
Nikoline Nilsson Norby | 2000 | 37.04 | 1:18.33 | 2:25.48 | ||||||
Jessica Yu Mortensen | 2000 | 30.63 | 1:05.58 | 3:31.06 | ||||||
Caroline Hørlykke | 2000 | 29.68 | 1:01.46 | 4:32.52 | ||||||
2 | Hovedstad Damer 1 | 1997 | Hovedstadens Svømmeklub | 4:32.78 | ||||||
Amalie Mikkelsen | 1997 | 34.47 | 1:09.97 | 1:09.97 | ||||||
Maria Grandt | 1998 | 35.47 | 1:15.90 | 2:25.87 | ||||||
Vera Staun Hansen | 1999 | 31.95 | 1:07.28 | 3:33.15 | ||||||
Rikke Dehn | 1999 | 28.87 | 59.63 | 4:32.78 | ||||||
3 | Triton Piger | 1997 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 4:38.05 | ||||||
Caroline Amalie Duus | 1998 | 33.57 | 1:08.41 | 1:08.41 | ||||||
Louise G. Riget | 1995 | 35.23 | 1:17.89 | 2:26.30 | ||||||
Amanda Duus | 2000 | 31.49 | 1:09.79 | 3:36.09 | ||||||
Katrine B. Hansen | 1999 | 29.87 | 1:01.96 | 4:38.05 | ||||||
4 | Gladsaxe Damer | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 4:41.53 | ||||||
Caroline Øhrstrøm | 1995 | 33.99 | 1:11.39 | 1:11.39 | ||||||
Kamilla Larsen | 1996 | 37.34 | 1:22.40 | 2:33.79 | ||||||
Ida Agerbak Trandum | 1996 | 30.73 | 1:07.46 | 3:41.25 | ||||||
Thea Hovmand Larsen | 1997 | 28.07 | 1:00.28 | 4:41.53 | ||||||
5 | A6 Piger | 1998 | A6 | 4:41.72 | ||||||
Isabel Mass | 1998 | 33.74 | 1:10.31 | 1:10.31 | ||||||
Malene Bang | 1999 | 35.80 | 1:16.83 | 2:27.14 | ||||||
Maja Østergaard | 1998 | 33.07 | 1:13.33 | 3:40.47 | ||||||
Lærke Toft Ruby | 1999 | 28.89 | 1:01.25 | 4:41.72 | ||||||
6 | Hvidovre Damer | 1997 | Hvidovre Svømme Klub | 4:42.08 | ||||||
Mathilde Olsen | 1998 | 33.71 | 1:11.15 | 1:11.15 | ||||||
Julie Bak | 1997 | 35.50 | 1:18.55 | 2:29.70 | ||||||
Elina Lynge Wagner | 1996 | 31.27 | 1:09.41 | 3:39.11 | ||||||
Frederikke Dons | 1998 | 29.39 | 1:02.97 | 4:42.08 | ||||||
7 | Farum Piger | 1999 | Farum Svømmeklub | 5:06.00 | ||||||
Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 36.58 | 1:17.27 | 1:17.27 | ||||||
Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 38.10 | 1:23.84 | 2:41.11 | ||||||
Sara Krell Refn | 1999 | 33.08 | 1:16.54 | 3:57.65 | ||||||
Simone Jørgensen | 1999 | 31.47 | 1:08.35 | 5:06.00 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 | Udskriftsdato | 02 marts 2014 |
Licens til Svømmeklubben Triton | Udskriftstidspunkt | 19:03 |