Results for Danmarks Mesterskaber kortbane (DM-K/DJM-K)
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 26 (Indledende) Senior - Officiel |
Stævne navn | DM-K og DJM-K | Udskriftsdato | 26 november 2011 | |||
Stævne by | Thisted | Udskriftstidspunkt | 16:50 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion og Thisted Svømmeklub | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 01 januar 2012 |
Løb 26, 200m Butterfly Damer, Indledende, Senior |
Europarekord Senior: Mireia Belmonte (1990) 2:03.01 2009-11-26 |
Nordisk Rekord Senior: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-10 |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 |
Dansk Rekord Junior: Frederikke Glæsner (1986) 2:13.46 2002-11-09 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Christina Munkholm | 1996 | Køge Svømmeklub | 32.00 | 1:07.17 | 1:42.51 | 2:17.80 | |||
2 | Julie Leth-Espensen | 1992 | GI-40 Hermes | 31.56 | 1:06.90 | 1:42.05 | 2:18.33 | |||
3 | Cecilie Johannessen | 1990 | Bergen Svømmeklub - Ntc | 31.25 | 1:06.91 | 1:42.63 | 2:18.41 | Deltager ikke i finalen | ||
4 | Cecilie F. Jensen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 31.92 | 1:07.76 | 1:43.42 | 2:18.74 | |||
5 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | West Swim Esbjerg | 31.93 | 1:07.55 | 1:43.36 | 2:19.06 | |||
6 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | Swim Team Esbjerg | 30.87 | 1:05.90 | 1:42.28 | 2:19.32 | |||
7 | Marina Heller Hansen | 1994 | Allerød Svømmeklub | 31.39 | 1:06.33 | 1:42.17 | 2:20.02 | |||
8 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | GI-40 Hermes | 31.60 | 1:07.08 | 1:43.22 | 2:20.31 | |||
9 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | Allerød Svømmeklub | 31.88 | 1:07.21 | 1:43.04 | 2:20.62 | |||
10 | Amalie Emma Thomsen | 1994 | Swim Team Esbjerg | 32.10 | 1:07.39 | 1:43.80 | 2:21.14 | Deltager ikke i finalen | ||
11 | Signe Tolstrup | 1995 | Silkeborg Svømmeklub | 31.47 | 1:06.97 | 1:43.73 | 2:21.39 | |||
12 | Isabella K. Sørensen | 1994 | Hobro Svømmeklub | 30.61 | 1:06.30 | 1:43.42 | 2:21.54 | |||
12 | Julie Schmidt | 1995 | Allerød Svømmeklub | 31.44 | 1:06.67 | 1:43.28 | 2:21.54 | |||
14 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | Allerød Svømmeklub | 31.94 | 1:07.20 | 1:43.77 | 2:21.92 | |||
15 | Sabrina Wielsøe | 1990 | Køge Svømmeklub | 31.67 | 1:07.07 | 1:44.30 | 2:22.83 | |||
16 | Caroline Høgskilde | 1996 | Vallensbæk IF Af 1939 | 31.82 | 1:07.88 | 1:44.90 | 2:22.98 | |||
17 | Frederikke Elkjær | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 32.08 | 1:08.42 | 1:45.63 | 2:23.37 | |||
18 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | West Swim Esbjerg | 31.30 | 1:06.61 | 1:45.75 | 2:24.90 | |||
19 | Freja Kjær | 1995 | Hørsholm Svømmeforening | 31.38 | 1:07.47 | 1:45.29 | 2:24.92 | |||
20 | Mille Kjær Hindhede | 1997 | Herning Svømmeklub | 32.29 | 1:09.40 | 1:47.19 | 2:25.15 | |||
21 | Cæcilie Kisby Jensen | 1993 | JGI Svømning | 32.65 | 1:09.25 | 1:47.11 | 2:25.60 | |||
22 | Cecilie Emma Christiansen | 1995 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 32.97 | 1:09.29 | 1:46.52 | 2:25.78 | |||
23 | Amalie Mikkelsen | 1997 | Gentofte Svømme Klub | 31.72 | 1:08.10 | 1:45.81 | 2:25.83 | |||
24 | Kristina K Hedegaard | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 32.10 | 1:09.44 | 1:47.75 | 2:26.42 | |||
25 | Asta Blanch | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 32.30 | 1:09.07 | 1:47.17 | 2:26.45 | |||
26 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 31.40 | 1:07.58 | 1:46.27 | 2:26.59 | |||
27 | Cecilie Jensen | 1994 | Holstebro Svømme Club | 32.59 | 1:09.36 | 1:47.81 | 2:27.24 | |||
28 | Mette Meyer | 1995 | Hørsholm Svømmeforening | 32.92 | 1:10.70 | 1:48.91 | 2:27.39 | |||
29 | Caroline Eskildsen | 1995 | Køge Svømmeklub | 31.56 | 1:08.25 | 1:47.16 | 2:28.33 | |||
30 | Mette Pedersen | 1993 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 31.66 | 1:08.16 | 1:47.80 | 2:28.58 | |||
31 | Belinda Ervolder | 1995 | Slangerup Svømmeklub | 33.43 | 1:11.50 | 1:50.20 | 2:29.02 | |||
32 | Emma-Sofie Hestbech | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 32.25 | 1:10.13 | 1:49.08 | 2:29.33 | |||
33 | Henriette Stuhr | 1996 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 32.92 | 1:11.16 | 1:50.25 | 2:29.93 | |||
34 | Pernille Krogh Gøtzsche | 1996 | Hørsholm Svømmeforening | 33.07 | 1:10.51 | 1:49.67 | 2:30.14 | |||
35 | Pernille Christiansen | 1995 | Greve Svømmeklub | 33.50 | 1:10.90 | 1:50.52 | 2:30.31 | |||
36 | Laura Strøm Pedersen | 1995 | Gladsaxe Idræts Forening | 35.03 | 1:13.45 | 1:52.36 | 2:31.04 | |||
37 | Stine Mary Vissing | 1997 | Agfs Svømmeafdeling | 32.98 | 1:11.07 | 1:50.61 | 2:31.23 | |||
38 | Line Hedmann Jacobsen | 1993 | Slangerup Svømmeklub | 32.57 | 1:09.94 | 1:49.47 | 2:31.35 | |||
39 | Maja Jørgensen Bruun | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 32.43 | 1:10.37 | 1:50.58 | 2:31.74 | |||
40 | Isabella Wedel Hansen | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 34.13 | 1:13.35 | 1:53.49 | 2:32.45 | |||
41 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | West Swim Esbjerg | 33.08 | 1:11.04 | 1:51.53 | 2:33.20 | |||
42 | Kristina Delff Andersen | 1997 | Korsør Sv & Livr. Klub | 34.98 | 1:14.09 | 1:54.10 | 2:33.86 | |||
43 | Camilla Dufour | 1996 | Hørsholm Svømmeforening | 34.83 | 1:14.16 | 1:54.17 | 2:37.02 | |||
44 | Ida Krogh Gøtzsche | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 36.10 | 1:17.91 | 2:00.00 | 2:41.14 | |||
- | Rikke Møller Pedersen | 1989 | Frem Odense | DNS | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.18.26 | Udskriftsdato | 26 november 2011 |
Licens til Dansk Svømmeunion | Udskriftstidspunkt | 16:50 |