2017-06-25   10:51:46
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Åbne Københavnske Masters 2011

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:23   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    38.48        1:19.90   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    35.64        1:14.02   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Eva Beglund-Lindbäck  1955  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.28        1:12.01   
Annika Goos-Nielsen  1955  Polisens IF    36.64        1:17.39   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    37.61        1:18.11  National rekord 
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag    40.20        1:26.69   
Tone Grimsrud  1955  Oslo Idrettslag    44.64        1:35.47   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag    36.53        1:15.43   
Hilde Rygh  1958  Trondhjem SLK    36.76        1:18.10   
Anni Ø Nielsen  1958  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.03        1:18.99   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    42.05        1:29.11   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    32.61        1:08.43   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    34.54        1:11.15   
Radana Konarikova  1965  Trondhjem SLK    34.60        1:11.37   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap    34.73        1:11.99   
Heidi Prestbakmo  1966  Masters Sørlandet    35.72        1:15.04   
Dorthe Rathmann Bengtson  1966  Birkerød Svømmeklub    36.40        1:16.44   
Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap    35.89        1:17.27   
Dorothee Hausmann  1964  Rostock Masters    39.95        1:23.70   
Margot Jacobs  1964  Gustavsbergs Simsällskap    40.52        1:24.67   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Merete Løvberg  1967  Lambertseter Svømmeklubb    29.33        1:00.63   
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.18        1:02.36   
Trine Aasland Sekkesæter  1967  Ro-Ma    31.13        1:05.37   
Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg    36.52        1:15.86   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    29.35        1:02.23   
Marianne Fuglestveit  1976  Masters Sørlandet    30.56        1:03.27   
Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.82        1:04.60   
Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub    37.43        1:18.34   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Nathalie Andersson  1979  Simklubben Triton    29.05        1:00.70   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linda Lund Tietze  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.84        1:00.82   
Nina Rudkjær Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    30.81        1:03.17   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    29.87        1:03.40   
Fia Stephansson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    33.30        1:11.09   
Stine Lyngby  1982  Birkerød Svømmeklub    33.93        1:12.20   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:23 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:08   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    35.35        1:14.45   
Rolf Bagle  1942  Oslo Idrettslag    35.94        1:14.80   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    32.35        1:06.84   
Fin Biering-Sørensen  1948  U.S.G    33.13        1:07.44   
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub    33.67        1:11.06   
Bent Vangsgaard  1948  Lyngby Svømmeklub    37.71        1:20.60   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    31.13        1:04.52   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK    31.21        1:06.62   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim    33.17        1:08.15   
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet    32.04        1:08.92   
Bjørn Ove Myrvang  1952  Eidsvoll Svømmeklubb    35.70        1:14.50   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.22        1:02.21   
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne    1:02.27        1:02.27   
Karl Justh  1957  Göteborg Sim    29.31        1:02.46   
Rune Mesel  1961  Masters Sørlandet    29.22        1:02.56   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.91        1:03.98   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK    32.55        1:08.80   
Lars J Christensen  1960  Birkerød Svømmeklub    33.14        1:11.35   
Johan H. Bulie  1958  Hamar IL    35.00        1:14.26   
Lars Peder Haahr  1959  Birkerød Svømmeklub    35.88        1:16.88   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Birkerød Svømmeklub    27.20        57.45   
Lars Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap    29.24        1:00.76   
Peter Roll  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.03        1:03.11   
Frank Håbesland  1963  Masters Sørlandet    29.66        1:03.18   
Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap    31.45        1:06.29   
Jan Råsø Rasmussen  1962  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    30.93        1:06.52   
Tomas Strand  1964  Täby Sim    32.23        1:08.26   
Jan Bernhard Jørgensen  1964  Masters Sørlandet    33.64        1:09.41   
John Olav Bjørnestad  1964  Masters Sørlandet    32.41        1:09.77   
10  Jan-Erik Selin  1965  Simklubben Elfsborg    34.08        1:09.81   
11  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    34.17        1:09.85   
12  Tommy Kristensen  1963  Haldens Svømmeklub    33.19        1:10.37   
13  Dan Borgman  1964  Simklubben Elfsborg    34.53        1:12.83   
14  Torsten Meyer  1965  Barsinghausen    34.45        1:15.25   
Per Gustafsson  1964  Täby Sim            DNS   
Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    27.59        58.12   
Midhael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening    28.38        59.47   
Karsten Siewert  1969  Rostock Masters    1:00.58        1:00.58   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    29.86        1:01.49   
Arne Strid  1969  Täby Sim    30.37        1:02.60   
Morten Christensen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.31        1:03.53   
Bo Felding  1968  Birkerød Svømmeklub    32.12        1:07.72   
Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mads Gjerløv  1972  Birkerød Svømmeklub    27.40        58.51   
Joakim Karlsen  1972  Haldens Svømmeklub    1:01.36        1:01.36   
Anders Svenneby  1974  Simklubben Elfsborg    1:02.37        1:02.37   
Thomas Munksgaard  1972  Næstved IF    30.51        1:03.99   
Mathias Sandulescu  1974  Kristiansund    31.31        1:05.26   
Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub    32.79        1:09.77   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub    25.28        52.19   
Marcus Andersson  1981  Täby Sim    27.57        57.80   
Sebastiano Immé  1978  Helsingborgs Simsällskap    27.85        58.93   
Rune Solvang  1980  U.S.G    28.50        1:00.30   
Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb    28.81        1:00.44   
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    30.95        1:04.99   
Andrew Chalmers  1978  Gentofte Svømme Klub    33.13        1:06.53   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.98        1:10.62   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Thomas Ibsen Nielsen  1986  Malmö Kappsimningsklubb    25.49        53.46   
Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton    26.82        55.47   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    27.08        56.09   
Jesper Oxbøl  1986  GI-40 Hermes    27.80        59.86   
Steffen Ramlyng  1982  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    28.27        1:00.40   
Julius Kratzer  1982  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.84        1:02.84   
Jacob Lercke Skytte  1984  Birkerød Svømmeklub            DNS   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:08 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:35   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jette Lorich  1949  Allerød Svømmeklub            45.28   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Eva Bruusgaard  1954  Oslo Idrettslag            42.72   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            43.48   
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            45.86   
Nina Asper  1953  Oslo Idrettslag            48.18   
Jorunn Langhelle  1953  Kristiansund            52.39   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anne Sundell  1960  Polisens IF            42.62   
Lotta Tunmar  1958  Täby Sim            43.54   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            44.58   
Gina Hammer Øyahals  1960  Berlevåg            48.40   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Catarina Lindborg  1964  Malmö Kappsimningsklubb            39.35   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            39.48   
Ellen Åsgard  1966  Notodden            42.25   
Anette Aronsson  1964  Täby Sim            45.71   
Margot Jacobs  1964  Gustavsbergs Simsällskap            46.25   
Anett Benham  1964  Masters Sørlandet            46.68   
Dorothee Hausmann  1964  Rostock Masters            47.21   
Ann-Lisbeth Reisænen  1964  Masters Sørlandet            47.98   
Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub            55.43   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub            35.28  Dansk rekord 
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            38.43   
Jannecke Lauritzen  1967  Lambertseter Svømmeklubb            38.75   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton            39.49   
Lene Christin Paulsen  1970  Vadsø Svømmeklubb            43.57   
Helén Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            50.35   
Siv Solheim  1967  Masters Sørlandet            DNS   
Britt-Marie Bjerkhager  1971  Simklubben Triton            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub            39.33   
Maria Lövberg  1973  Simklubben Triton            41.17   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helen Holter  1979  Ro-Ma            37.23   
Ann Kristin R. Javnes  1977  Masters Sørlandet            37.39   
Rikke H. Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub            39.30   
Sofia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            40.48   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Malin Svensson  1985  Kristianstads SLS            36.16   
Jennie Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb            36.50   
Sylvia Yang  1986  U.S.G            40.31   
Fia Stephansson  1985  Malmö Kappsimningsklubb            41.69   
Astrid Marie Sinnerud  1982  Hamar IL            48.89   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:35 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:35   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            1:19.44   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Per Sturla Hofmo  1931  Hamar IL            50.04  Nordisk rekord. 
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Allers  1940  Bergens Svømme Club            41.90   
Odd Magnus Hansen  1940  Oslo Idrettslag            47.74   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            44.75   
Terje Benjaminsen  1943  Hamar IL            44.88   
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb            45.45   
Lars Broen  1946  Lyngby Svømmeklub            50.51   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øyvind Arentz  1950  Oslo Idrettslag            37.60   
Terje Ovesen  1950  Kristiansund            40.70   
Günter Busche  1951  Barsinghausen            43.43   
Jardar Strand  1948  Hamar IL            48.62   
Thor Bøhleng  1948  Hamar IL            48.85   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Dieter Mühlner  1953  Rostock Masters            37.12   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK            38.17   
Bjørn Ove Myrvang  1952  Eidsvoll Svømmeklubb            40.24   
Torsten Christensen  1954  Swim Team Tåstrup            45.62   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Torbjørn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            34.18   
Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            34.85   
Thomas Brorson  1958  Malmö Kappsimningsklubb            35.32   
Stanley Kvinlaug  1961  Masters Sørlandet            39.64   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet            39.73   
Arve Lund  1958  Oslo Idrettslag            40.03   
Johan Kvæken  1959  Hamar IL            40.64   
Jørgen Birch  1959  Korsør Sv & Livr. Klub            45.53   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub            45.96   
Bo Graaner  1961  Lambertseter Svømmeklubb            DNS   
Ole Jan Halvorsen  1957  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim            32.01   
John Olav Bjørnestad  1964  Masters Sørlandet            34.64   
Rolf Martin Breisnes  1965  Sogndal IL            38.17   
Jimmy Nielsen  1965  GI-40 Hermes            39.83   
Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub            40.20   
Torsten Meyer  1965  Barsinghausen            41.40   
Lars Reuterskiöld  1963  Danderyds Sim Club For Swimmin            44.98   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen            33.12   
Rune Myhrvold  1969  Modum Svømmeklubb            33.70   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton            34.96   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            35.28   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            35.71   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            35.73   
Kjetil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            36.36   
Torsten Sander  1969  Barsinghausen            37.91   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            38.45   
10  Christian Aagaard  1971  Hørsholm Svømmeforening            39.30   
11  Jakob Kirkegaard  1970  Hørsholm Svømmeforening            39.72   
12  Hans Birgander  1970  Helsingborgs Simsällskap            39.97   
13  Henrik Walldén  1968  Malmö Kappsimningsklubb            42.88   
14  Niels Kr. Mark  1967  Haldens Svømmeklub            43.66   
Anders Vestly  1969  Sande Svømmeklubb            DNS   
Per-Ola Skoglund  1969  Täby Sim            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mikael Olsson  1975  Ystads Simsällskap            30.99   
Bjørn Vestly  1972  Sande Svømmeklubb            38.12   
Thomas Munksgaard  1972  Næstved IF            38.43   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.11   
Mathias Tvedt  1978  Hamar IL            40.80   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim            32.34   
Andreas Tunmar  1982  Täby Sim            37.51   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:35 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  10:46   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    52.62        1:54.92   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet    31.86        1:09.00   
Torborg Duesten Blokkum  1966  Trondhjem SLK    35.81        1:19.30   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    39.18        1:24.27   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap    42.09        1:31.81   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub    32.91        1:09.36   
Annika Morin Gustavsson  1971  Simklubben Laxen    32.53        1:09.44   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.62        1:03.96  Dansk rekord. 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.74        1:05.75   
Marianne Fuglestveit  1976  Masters Sørlandet    31.79        1:08.42   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub    34.57        1:14.43   
Helena Dahlerus  1979  Kristianstads SLS    34.05        1:17.95   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    33.28        1:13.25   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  10:46 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:02   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Günter Busche  1951  Barsinghausen    41.41        1:29.56   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen    30.61        1:05.53   
Knut Måløy  1961  Hamar IL    31.96        1:09.50   
Eirik Vågshaug  1958  Eidsvoll Svømmeklubb    35.96        1:19.08   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Dirk Pröber  1962  Rostock Masters    35.20        1:16.00   
Peter Roll  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    35.12        1:16.64   
Thomas Struss  1963  Barsinghausen    35.07        1:17.79   
Hans Ahle Olsen  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    38.59        1:32.21   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christian Petersen  1971  Næstved IF    33.04        1:08.60   
Thomas Roll  1970  Lyngby Svømmeklub    34.43        1:15.53   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub    27.01        57.80   
Rune Solvang  1980  U.S.G    31.95        1:09.77   
Niels Troldborg  1978  U.S.G    34.28        1:14.69   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Tim Olsen  1986  U.S.G    28.85        1:04.31   
Julius Kratzer  1982  Malmö Kappsimningsklubb    34.80        1:18.67   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:02 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  11:05   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Polisens IF            36.82   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            48.80   
Hannelore Gildhorn  1947  Rostock Masters            52.27   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            54.08   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            37.12   
Ingrid Møllerop  1960  Ro-Ma            37.76   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag            39.23   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            41.89   
Gabriela Mahnke  1960  Rostock Masters            42.52   
Anne-Mette L. Pedersen  1960  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            45.71   
Britt-Gunni Lindskog  1957  Kristiansund            1:01.58   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            34.58   
Sanne Juel  1965  Næstved IF            35.46   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsingør Svømmeklub            32.05  Dansk og Nordisk Rek 
Christine Uhrlander Lindb  1971  Täby Sim            33.89   
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap            36.64   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            37.92   
Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening            46.20   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Heidi Lovisa Forssell  1975  Ro-Ma            39.80   
Angelica Karlsson  1975  Simklubben Elfsborg            45.19   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lisa Svensson  1980  Malmö Kappsimningsklubb            33.11   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hannah Gustavsson  1983  Malmö Kappsimningsklubb            35.27   
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            35.34   
Sylvia Yang  1986  U.S.G            36.47   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  11:05 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:08   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            1:17.28   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg            41.32   
Rolf Bagle  1942  Oslo Idrettslag            42.43   
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            50.72   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            56.70   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            34.16  Dansk rekord 
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            37.44   
Frank Seebald  1949  Rostock Masters            40.49   
Günter Busche  1951  Barsinghausen            43.98   
Jørn Sverdrup  1950  Kristiansund            44.09   
Karl-Heinz Neddemeier  1949  Barsinghausen            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag            36.08   
Lennart Sjöholm  1954  Helsingborgs Simsällskap            37.76   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bjørn Werner Johansen  1960  Varg, IL            32.36   
Holger Mundt  1960  Rostock Masters            32.48   
Karl Justh  1957  Göteborg Sim            32.93   
Eirik Vågshaug  1958  Eidsvoll Svømmeklubb            37.14   
Håkon Nordvik  1958  Ro-Ma            40.74   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub            44.82   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Aril Bråten  1966  Ro-Ma            31.14   
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap            31.89   
Lars Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            34.41   
Thomas Struss  1963  Barsinghausen            36.85   
Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub            37.80   
Torsten Meyer  1965  Barsinghausen            43.60   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            28.55   
Jonas Söderberg  1969  Simklubben Elfsborg            29.50   
Arne Strid  1969  Täby Sim            32.80   
Torsten Sander  1969  Barsinghausen            34.49   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            36.73   
Henrik Walldén  1968  Malmö Kappsimningsklubb            36.89   
Simon Augustsson  1968  SSK Skjetten Svømming            40.72   
Jonas Anderud  1971  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Thomas Eriksen  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.28   
Joakim Karlsen  1972  Haldens Svømmeklub            32.98   
Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub            41.39   
Kristian Tennebø  1975  Lambertseter Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bjarne Erichsen  1985  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            30.78   
Jesper Oxbøl  1986  GI-40 Hermes            33.55   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:08 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oslo IL 1 Lag D  205  Oslo Idrettslag            2:42.74   
  Wenche Lydersen  1954      47.21        47.21   
  Grethe Solberg Larsen  1952      46.70        1:33.91   
  Angela Ford  1979      32.10        2:06.01   
  Eva Bruusgaard  1954      36.73        2:42.74   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kvik Masters Damer 1  163  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:18.60  Dansk Rekord. 
  Mira Mazurkiewicz  1957      41.59        41.59   
  Linda Lund Tietze  1984      35.58        1:17.17   
  Sophia Skou  1975      28.88        1:46.05   
  Marianne N. Nielsen  1964      32.55        2:18.60   
                     
Hs Ladies  168  Helsingborgs Simsällskap            2:25.30   
  Helena Åberg  1971      33.38        33.38   
  Anette Fröberg  1977      40.81        1:14.19   
  Marie Sjöberg  1962      38.92        1:53.11   
  Anna Bjelm  1966      32.19        2:25.30   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK Lag Uno  126  Malmö Kappsimningsklubb            2:06.51   
  Lisa Svensson  1980      32.94        32.94   
  Jennie Svensson  1982      35.75        1:08.69   
  Anna Lohmann  1975      28.92        1:37.61   
  Cecilia Kentell  1975      28.90        2:06.51   
                     
Ksls  153  Kristianstads SLS            2:13.49   
  Maria Norberg  1963      33.73        33.73   
  Malin Svensson  1985      36.94        1:10.67   
  Helena Dahlerus  1979      32.09        1:42.76   
  Karin Elmberg  1965      30.73        2:13.49   
                     
Masør  159  Masters Sørlandet            2:17.45   
  Marianne Fuglestveit  1976      37.48        37.48   
  Ann Kristin R. Javnes  1977      37.55        1:15.03   
  Janne Thorstensen  1966      29.99        1:45.02   
  Heidi Prestbakmo  1966      32.43        2:17.45   
                     
Roma Damer 1  146  Ro-Ma            2:20.22   
  Heidi Lovisa Forssell  1975      40.00        40.00   
  Helen Holter  1979      37.19        1:17.19   
  Marion Degerstøm  1977      33.72        1:50.91   
  Trine Aasland Sekkesæter  1967      29.31        2:20.22   
                     
Malmö KK Lag Due  131  Malmö Kappsimningsklubb            2:20.72   
  Hannah Gustavsson  1983      35.32        35.32   
  Catarina Lindborg  1964      39.05        1:14.37   
  Sofia Borglin  1981      35.18        1:49.55   
  Fia Stephansson  1985      31.17        2:20.72   
                     
Damer 1 Birkerød  152  Birkerød Svømmeklub            2:25.60   
  Stine Lyngby  1982      43.49        43.49   
  Pia Alexandersen  1973      39.32        1:22.81   
  Caroline Suhr  1971      30.89        1:53.70   
  Dorthe Rathmann Bengtson  1966      31.90        2:25.60   
                     
Gentofte Damer  132  Gentofte Svømme Klub            DNS   
  Pauliina Gregersen  1978                 
  Rikke H. Nielsen  1977                 
  Ulla Nørskov  1978                 
  Kristina Vasiliauskaite  1979              DNS   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oslo IL 1 Lag H  288  Oslo Idrettslag            3:23.83   
  Rolf Bagle  1942      49.82        49.82   
  Odd Magnus Hansen  1940      26.04        1:15.86   
  Jan Haakonsen  1955      24.97        1:40.83   
  Sverre Bryne  1919      1:43.00        3:23.83   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hamar IL  242  Hamar IL            2:23.04   
  Knut Måløy  1961      34.44        34.44   
  Johan Kvæken  1959      40.06        1:14.50   
  Alexander W. Mills  1951      30.69        1:45.19   
  Per Sturla Hofmo  1931      37.85        2:23.04   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Herrer 2 Birkerød  203  Birkerød Svømmeklub            2:23.70   
  Lars Peder Haahr  1959      41.16        41.16   
  Bo Felding  1968      39.88        1:21.04   
  Lars J Christensen  1960      32.89        1:53.93   
  Ulrik Schäfer  1962      29.77        2:23.70   
                     
Eidsvoll Svømmeklubb  222  Eidsvoll Svømmeklubb            2:24.62   
  Eirik Vågshaug  1958      36.28        36.28   
  Bjørn Ove Myrvang  1952      40.56        1:16.84   
  John Inge Eklund  1944      40.03        1:56.87   
  Bjarte Nævdal  1968      27.75        2:24.62   
                     
Bsc  212  Barsinghausen            DNS   
  Thomas Struss  1963                 
  Karl-Heinz Neddemeier  1949                 
  Günter Busche  1951                 
  Torsten Sander  1969              DNS   
                     
Rostock Masters  221  Rostock Masters            DSQ  ej fortsat vend v 25 
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK  166  Malmö Kappsimningsklubb            1:54.24   
  Thomas Ibsen Nielsen  1986      28.97        28.97   
  Thomas Brorson  1958      34.14        1:03.11   
  Daniel Carlsson Engdahl  1976      25.19        1:28.30   
  Pontus Mark  1978      25.94        1:54.24   
                     
Hs Men  173  Helsingborgs Simsällskap            2:03.14   
  Lars Ericsson  1966      33.38        33.38   
  Mats Möller  1967      35.89        1:09.27   
  Anders Rasmusson  1967      27.32        1:36.59   
  Richard Nilsson  1971      26.55        2:03.14   
                     
Kvik Masters Herrer 2  173  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:05.86   
  Lennart Marmetschke  1966      35.21        35.21   
  Peter Roll  1963      36.46        1:11.67   
  Thomas Eriksen  1975      26.66        1:38.33   
  Morten Christensen  1967      27.53        2:05.86   
                     
Roma Herrer 1  167  Ro-Ma            2:08.92   
  Geir Patursson  1968      31.18        31.18   
  Rune Trettenes  1969      37.99        1:09.17   
  Aril Bråten  1966      33.31        1:42.48   
  Bill Strömberg  1967      26.44        2:08.92   
                     
SK Elfsborg  172  Simklubben Elfsborg            2:09.35   
  Jonas Söderberg  1969      28.84        28.84   
  Anders Svenneby  1974      34.62        1:03.46   
  Jan-Erik Selin  1965      35.19        1:38.65   
  Dan Borgman  1964      30.70        2:09.35   
                     
Hsk Masters 1  169  Haldens Svømmeklub            2:11.41   
  Joakim Karlsen  1972      33.06        33.06   
  Christian Børresen  1970      35.68        1:08.74   
  Kjetil Fjellstad  1968      31.48        1:40.22   
  Tommy Kristensen  1963      31.19        2:11.41   
                     
Kvik Masters Herrer 1  168  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:14.37   
  Hans Ahle Olsen  1963      38.87        38.87   
  Kristian Nissen  1981      35.46        1:14.33   
  Steen Nielsen  1960      30.91        1:45.24   
  Kell Quist  1972      29.13        2:14.37   
                     
Sande SK  167  Sande Svømmeklubb            2:17.74   
  Anders Vestly  1969      31.92        31.92   
  Bjørn Vestly  1972      38.93        1:10.85   
  Anders Ryli  1968      35.91        1:46.76   
  Geir Vestly  1968      30.98        2:17.74   
                     
Hsk Masters 2  182  Haldens Svømmeklub            2:41.32   
  Niels Kr. Mark  1967      42.34        42.34   
  Rune Offerdal  1969      38.83        1:21.17   
  Tommy Aksnes  1963      38.46        1:59.63   
  Magne Løvig  1956      41.69        2:41.32   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birkerød Herrer 1  156  Birkerød Svømmeklub            1:55.57  Dansk rekord 
  Claus Lerche Iversen  1977      28.11        28.11   
  Jan Friis Kamper  1966      32.60        1:00.71   
  Peter Holmsteen  1963      29.07        1:29.78   
  Mads Gjerløv  1972      25.79        1:55.57   
                     
Täby Masters 120-  143  Täby Sim            2:06.06   
  Arne Strid  1969      32.74        32.74   
  Marcus Pellfolk  1986      31.30        1:04.04   
  Andreas Tunmar  1982      32.73        1:36.77   
  Tomas Strand  1964      29.29        2:06.06   
                     
Usg Herrer B  156  U.S.G            2:06.95   
  Rune Solvang  1980      33.34        33.34   
  Rasmus Fog Jørgensen  1981      33.83        1:07.17   
  Niels Troldborg  1978      30.50        1:37.67   
  Ebbe Rasmussen  1949      29.28        2:06.95   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  12:11   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oslo IL 3 Lag  280  Oslo Idrettslag            3:40.94   
  Sverre Bryne  1919      1:17.37        1:17.37   
  Grethe Solberg Larsen  1952      47.65        2:05.02   
  Nina Asper  1953      1:35.92        3:40.94   
  Odd Magnus Hansen  1940              3:40.94   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oslo IL 1 Lag  244  Oslo Idrettslag            2:41.15   
  Rolf Bagle  1942      44.45        44.45   
  Øyvind Arentz  1950      39.04        1:23.49   
  Eva Bruusgaard  1954      40.89        2:04.38   
  Wenche Lydersen  1954      36.77        2:41.15   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Masters 200-  204  Täby Sim            2:15.27   
  Gunilla Rasmuson  1957      37.08        37.08   
  Håkan Persson  1963      32.17        1:09.25   
  Tommy Aspegårdh  1955      32.91        1:42.16   
  Lotta Tunmar  1958      33.11        2:15.27   
                     
Roma Mix 1  208  Ro-Ma            2:20.27   
  Ingrid Strugstad  1960      39.79        39.79   
  Cato Sletbakk  1957      38.32        1:18.11   
  Ingrid Møllerop  1960      35.45        1:53.56   
  Øyvind Eriksen  1959      26.71        2:20.27   
                     
Ts & Lk 1  206  Trondhjem SLK            2:21.33   
  Reidar Lorentzen  1956      36.33        36.33   
  Bjørn Pedersen  1958      36.97        1:13.30   
  Torborg Duesten Blokkum  1966      34.29        1:47.59   
  Hilde Rygh  1958      33.74        2:21.33   
                     
Oslo IL 2 Lag  216  Oslo Idrettslag            2:39.58   
  Gry Solberg  1960      40.04        40.04   
  Arve Lund  1958      41.74        1:21.78   
  Jan Haakonsen  1955      34.65        1:56.43   
  Tone Grimsrud  1955      43.15        2:39.58   
                     
Ksl 1 Mix  210  Korsør Sv & Livr. Klub            3:04.69   
  Bente Sørensen  1947      48.40        48.40   
  Kirsten Haugaard  1965      56.66        1:45.06   
  Jørgen Birch  1959      47.44        2:32.50   
  Gerhard Deneken  1963      32.19        3:04.69   
                     
Kristiansund  230  Kristiansund            DSQ  forkert svømmer 
  Jørn Sverdrup  1950      40.94           
  Jorunn Langhelle  1953                 
  Mathias Sandulescu  1974                 
  Marina Klychnikova  1959      94        DSQ   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Masters 160-  162  Täby Sim            2:08.31   
  Per Gustafsson  1964      32.79        32.79   
  Annica Åberg  1966      38.83        1:11.62   
  Marcus Andersson  1981      27.70        1:39.32   
  Christine Uhrlander Lindb  1971      28.99        2:08.31   
                     
Simklubben Triton Mix  166  Simklubben Triton            2:13.26   
  Lennart Fritzon  1968      34.05        34.05   
  Peter Ahlgren  1968      35.17        1:09.22   
  Camilla Davidsson  1971      35.05        1:44.27   
  Britt-Marie Bjerkhager  1971      28.99        2:13.26   
                     
Mix 1 Kungsbacka SS  179  Kungsbacka Simsällskap            2:18.72   
  Lars Sandberg  1965      32.29        32.29   
  Marja Haglund  1968      38.42        1:10.71   
  Sonja Haglund  1966      38.28        1:48.99   
  Niclas Renman  1966      29.73        2:18.72   
                     
Roma Mix 2  191  Ro-Ma            2:21.15   
  Håkon Nordvik  1958      40.96        40.96   
  Geir Patursson  1968      32.68        1:13.64   
  Inger Arctander  1966      35.21        1:48.85   
  Jeanette Aasland  1961      32.30        2:21.15   
                     
Hørsholm Mix  174  Hørsholm Svømmeforening            2:21.17   
  Midhael Schacht  1967      33.88        33.88   
  Bente Holm Gottlieb  1966      41.60        1:15.48   
  Jakob Kirkegaard  1970      33.56        1:49.04   
  Mette Nissen Jakobsen  1967      32.13        2:21.17   
                     
Lambern Mix  174  Lambertseter Svømmeklubb              udenfor konc. 
  Kristian Tennebø  1975      31.59        31.59   
  Jannecke Lauritzen  1967      38.18        1:09.77   
  Merete Løvberg  1967      30.56        1:40.33   
  Bo Graaner  1961                 
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gentofte Mix  132  Gentofte Svømme Klub            2:10.26   
  Nina Rudkjær Jørgensen  1985      33.47        33.47   
  Rikke H. Nielsen  1977      40.52        1:13.99   
  Mark Vogel  1970      26.76        1:40.75   
  Andrew Chalmers  1978      29.51        2:10.26   
                     
Usg Mix B  129  U.S.G            2:13.16   
  Sylvia Yang  1986      36.78        36.78   
  Tim Olsen  1986      32.81        1:09.59   
  Rune Solvang  1980      30.07        1:39.66   
  Ulla Olin  1963      33.50        2:13.16   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  12:11 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  14:01   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup    57.83        2:03.02   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Polisens IF    38.33        1:24.56   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    59.88        2:03.17   
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            DSQ  crawl tag v. 25 vend 
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag    49.89        1:38.69   
Tone Grimsrud  1955  Oslo Idrettslag    54.92        1:51.31   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim    37.67        1:19.62   
Ingrid Strugstad  1960  Ro-Ma    39.14        1:26.71   
Hilde Rygh  1958  Trondhjem SLK    41.84        1:29.24   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    41.05        1:29.41   
Kirsten S. Foldvik  1958  Larvik Svømmeklubb    45.20        1:34.91   
Marit Trå Hernes  1958  Bergen og Omegn Masters    46.93        1:36.78   
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    47.67        1:39.00   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    52.95        1:45.55   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sanne Juel  1965  Næstved IF    34.98        1:15.06   
Catarina Lindborg  1964  Malmö Kappsimningsklubb    38.69        1:20.76   
Inger Arctander  1966  Ro-Ma    38.62        1:25.69   
Dorthe Rathmann Bengtson  1966  Birkerød Svømmeklub    43.77        1:32.36   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Merete Løvberg  1967  Lambertseter Svømmeklubb    32.82        1:09.85   
Gitte Raagaard  1970  Helsingør Svømmeklub    32.24        1:11.15  Dansk rekord 
Annika Morin Gustavsson  1971  Simklubben Laxen    33.63        1:12.88   
Christine Uhrlander Lindb  1971  Täby Sim    34.28        1:15.31   
Britt-Marie Bjerkhager  1971  Simklubben Triton    37.33        1:18.31   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton    38.71        1:22.18   
Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg    44.58        1:30.19   
Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening    46.67        1:38.28   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    32.29        1:11.02   
Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub    42.67        1:27.33   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Angela Ford  1979  Oslo Idrettslag    34.07        1:14.29   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linda Lund Tietze  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.08        1:10.10   
Anja Bøjesen  1986  Næstved IF    33.37        1:11.79   
Nina Rudkjær Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    34.26        1:15.25   
Hannah Gustavsson  1983  Malmö Kappsimningsklubb    34.60        1:16.06   
Astrid Marie Sinnerud  1982  Hamar IL    45.30        1:35.96   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  14:01 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 13 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  14:35   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Alexander W. Mills  1951  Hamar IL    34.00        1:10.56  British rekord 
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    34.08        1:14.05   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    35.77        1:17.29   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim    36.69        1:18.73   
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    37.66        1:20.58   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Holger Mundt  1960  Rostock Masters    31.57        1:07.35   
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.71        1:11.85   
Knut Måløy  1961  Hamar IL    33.17        1:12.61   
Kjell-Erling Berg  1960  Vadsø Svømmeklubb    34.47        1:13.24   
Torsten Pröber  1958  Rostock Masters    34.06        1:17.32   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK    37.71        1:18.13   
Øystein Grytten  1958  Masters Sørlandet    35.89        1:20.78   
Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.42        1:23.92   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet    41.23        1:31.32   
10  Arve Lund  1958  Oslo Idrettslag    45.62        1:34.88   
11  Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub    46.14        1:36.37   
12  Jørgen Birch  1959  Korsør Sv & Livr. Klub    52.29        1:45.12   
Eirik Vågshaug  1958  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim    33.65        1:09.10   
Aril Bråten  1966  Ro-Ma    31.33        1:10.09   
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap    33.61        1:11.73   
Øyvind Røed  1963  Larvik Svømmeklubb    38.31        1:19.45   
Hans Ahle Olsen  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    38.45        1:23.78   
Lars Reuterskiöld  1963  Danderyds Sim Club For Swimmin            DNF   
Jimmy Nielsen  1965  GI-40 Hermes            DSQ  flyben før armtag 50 
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Geir Patursson  1968  Ro-Ma    29.22        1:01.89   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    32.89        1:09.14   
Karsten Siewert  1969  Rostock Masters    32.86        1:09.55   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap    36.71        1:13.56   
Anders Ryli  1968  Sande Svømmeklubb    35.89        1:20.69   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anders Svenneby  1974  Simklubben Elfsborg    32.03        1:08.76   
Kristian Tennebø  1975  Lambertseter Svømmeklubb    32.00        1:10.17   
Kasper Markussen  1973  Lyngby Svømmeklub    34.31        1:12.50   
Mikael Olsson  1975  Ystads Simsällskap            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rune Solvang  1980  U.S.G    31.80        1:10.17   
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    33.47        1:13.15   
Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.57        1:13.37   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    30.08        1:03.48   
Jesper Oxbøl  1986  GI-40 Hermes    31.56        1:09.67   
Julius Kratzer  1982  Malmö Kappsimningsklubb    33.55        1:15.72   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  14:35 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 14 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  14:35   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup            35.10   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap            33.77   
Hannelore Gildhorn  1947  Rostock Masters            43.85   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Eva Beglund-Lindbäck  1955  Danderyds Sim Club For Swimmin            31.67   
Annika Goos-Nielsen  1955  Polisens IF            33.44   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            34.71   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            36.07   
Mette Lindebjerg  1956  Bergen og Omegn Masters            43.32   
Jorunn Langhelle  1953  Kristiansund            43.51   
Tone Grimsrud  1955  Oslo Idrettslag            44.53   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ingrid Møllerop  1960  Ro-Ma            30.86   
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            31.14   
Jeanette Aasland  1961  Ro-Ma            32.13   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag            33.18   
Lotta Tunmar  1958  Täby Sim            34.01   
Anni Ø Nielsen  1958  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            34.20   
Gabriela Mahnke  1960  Rostock Masters            35.00   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            35.52   
Anne-Mette L. Pedersen  1960  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            35.55   
10  Else Møller  1958  GI-40 Hermes            39.81   
11  Regina Beyer  1958  Rostock Masters            40.68   
12  Britt-Gunni Lindskog  1957  Kristiansund            48.44   
Irene Eriksen  1960  Masters Sørlandet            DNS   
Jorunn Engbretsen  1960  Larvik Svømmeklubb            DNS   
Marina Klychnikova  1959  Kristiansund            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            28.23   
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet            29.65   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            29.82   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS            30.98   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            30.99   
Radana Konarikova  1965  Trondhjem SLK            31.85   
Inger Arctander  1966  Ro-Ma            32.66   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            32.73   
Marianne N. Nielsen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            32.75   
10  Heidi Prestbakmo  1966  Masters Sørlandet            32.76   
11  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            32.80   
12  Anette Aronsson  1964  Täby Sim            34.10   
13  Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap            34.63   
14  Gitte Aggerholm  1962  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.05   
15  Anett Benham  1964  Masters Sørlandet            36.84   
16  Dorothee Hausmann  1964  Rostock Masters            37.45   
17  Ann-Lisbeth Reisænen  1964  Masters Sørlandet            41.98   
18  Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub            47.42   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            27.61   
Merete Løvberg  1967  Lambertseter Svømmeklubb            28.01   
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin            28.28   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            29.20   
Christine Uhrlander Lindb  1971  Täby Sim            29.33   
Trine Aasland Sekkesæter  1967  Ro-Ma            30.15   
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap            30.86   
Jannecke Lauritzen  1967  Lambertseter Svømmeklubb            32.73   
Mette Nissen Jakobsen  1967  Hørsholm Svømmeforening            32.79   
10  Lisbeth Johnsen Pedersen  1967  Vadsø Svømmeklubb            34.27   
11  Christin Fast Andersen  1967  Masters Sørlandet            37.14   
12  Ellen Bjorvand  1969  Masters Sørlandet            38.85   
Helén Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Angelica Karlsson  1975  Simklubben Elfsborg            38.66   
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  Dansk rekord 
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Nathalie Andersson  1979  Simklubben Triton            28.21   
Pauliina Gregersen  1978  Gentofte Svømme Klub            29.35   
Marion Degerstøm  1977  Ro-Ma            30.07   
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            30.08   
Marte Sandø Lund  1979  Modum Svømmeklubb            30.20   
Angela Ford  1979  Oslo Idrettslag            30.41   
Ulla Nørskov  1978  Gentofte Svømme Klub            30.58   
Sofia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            33.58   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            28.91   
Linda Lund Tietze  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.36   
Fia Stephansson  1985  Malmö Kappsimningsklubb            31.31   
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            31.41   
Stine Lyngby  1982  Birkerød Svømmeklub            32.09   
Astrid Marie Sinnerud  1982  Hamar IL            38.46   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  14:35 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 15 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  14:51   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            1:09.33   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Per Sturla Hofmo  1931  Hamar IL            40.05   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rolf Bagle  1942  Oslo Idrettslag            31.93   
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg            33.15   
Terje Benjaminsen  1943  Hamar IL            35.80   
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb            38.71   
Lars Broen  1946  Lyngby Svømmeklub            45.05   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Alexander W. Mills  1951  Hamar IL            27.34  British record 
Glen Bengtsson  1949  Polisens IF            28.38   
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            30.47   
Frank Seebald  1949  Rostock Masters            32.36   
Jørn Sverdrup  1950  Kristiansund            34.69   
Jardar Strand  1948  Hamar IL            43.37   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øjvind Lien  1956  Bergen og Omegn Masters            28.46   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK            29.57   
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet            29.81   
Lennart Sjöholm  1954  Helsingborgs Simsällskap            30.41   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            30.77   
Yngvar Bjerke  1952  Oslo Idrettslag            32.30   
Magne Løvig  1956  Haldens Svømmeklub            41.69   
Dieter Mühlner  1953  Rostock Masters            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Haakon Schram Stokke  1960  Varg, IL            26.76   
Øyvind Eriksen  1959  Ro-Ma            27.11   
Bjørn Werner Johansen  1960  Varg, IL            27.43   
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            28.01   
Harald Lindbäck  1960  Varg, IL            28.02   
Rune Mesel  1961  Masters Sørlandet            28.16   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.32   
Tom Walle  1959  Varg, IL            28.61   
Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            28.71   
10  Johan H. Bulie  1958  Hamar IL            32.04   
11  Johan Kvæken  1959  Hamar IL            32.42   
12  Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.79   
13  Lars Peder Haahr  1959  Birkerød Svømmeklub            33.62   
14  Jarle Snilstveit  1957  Ro-Ma            34.51   
15  Håkon Nordvik  1958  Ro-Ma            35.23   
16  Jørgen Birch  1959  Korsør Sv & Livr. Klub            37.71   
Bo Graaner  1961  Lambertseter Svømmeklubb            DNS   
Johan Cavalli  1959  Simklubben Laxen            DNS   
Stanley Kvinlaug  1961  Masters Sørlandet            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Frank Håbesland  1963  Masters Sørlandet            27.58   
Göran Hedbys  1964  Malmö Kappsimningsklubb            28.82   
Jan Råsø Rasmussen  1962  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            28.99   
John Olav Bjørnestad  1964  Masters Sørlandet            29.36   
Rolf Martin Breisnes  1965  Sogndal IL            29.52   
Tomas Strand  1964  Täby Sim            29.70   
Dag A. Sande  1963  Ro-Ma            29.93   
Dirk Pröber  1962  Rostock Masters            29.94   
Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap            30.01   
10  Jan-Erik Selin  1965  Simklubben Elfsborg            30.11   
11  Jan Bernhard Jørgensen  1964  Masters Sørlandet            30.32   
12  Dan Borgman  1964  Simklubben Elfsborg            30.83   
13  Tommy Kristensen  1963  Haldens Svømmeklub            32.28   
14  Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes            32.47   
15  Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            33.16   
Lars Reuterskiöld  1963  Danderyds Sim Club For Swimmin            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anders Rasmusson  1967  Helsingborgs Simsällskap            25.73   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen            26.27   
Anders Dalsgaard  1970  Birkerød Svømmeklub            26.79   
Bill Strömberg  1967  Ro-Ma            27.04   
Kjetil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            27.78   
Morten Christensen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.19   
Christian Aagaard  1971  Hørsholm Svømmeforening            28.86   
Anders Ryli  1968  Sande Svømmeklubb            29.76   
Geir Vestly  1968  Sande Svømmeklubb            30.92   
10  Hans Birgander  1970  Helsingborgs Simsällskap            31.07   
11  Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            31.63   
12  Niels Kr. Mark  1967  Haldens Svømmeklub            33.36   
Anders Vestly  1969  Sande Svømmeklubb            DNS   
Bjarte Nævdal  1968  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
Simon Augustsson  1968  SSK Skjetten Svømming            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Thomas Eriksen  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            24.10   
Mads Gjerløv  1972  Birkerød Svømmeklub            26.11   
Thomas Munksgaard  1972  Næstved IF            28.66   
Kell Quist  1972  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.40   
Mathias Sandulescu  1974  Kristiansund            29.62   
Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub            31.11   
Bjørn Vestly  1972  Sande Svømmeklubb            32.26   
Mikkel Andersen  1973  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marcus Andersson  1981  Täby Sim            25.89   
Håkon Høyland Larsen  1978  Haugesund Svømmeklubb            26.41   
Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb            26.63   
Jonas Uebel  1981  Danderyds Sim Club For Swimmin            29.35   
Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            29.73   
Andrew Chalmers  1978  Gentofte Svømme Klub            29.96   
Mathias Tvedt  1978  Hamar IL            38.62   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Thomas Ibsen Nielsen  1986  Malmö Kappsimningsklubb            24.20   
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim            24.97   
Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton            25.68   
Andreas Tunmar  1982  Täby Sim            30.26   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  14:51 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  15:11   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    45.96        1:36.22   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Eva Bruusgaard  1954  Oslo Idrettslag    44.40        1:33.20   
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            DNS   
Nina Asper  1953  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anne Sundell  1960  Polisens IF    44.28        1:34.32   
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    49.42        1:42.82   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes    50.17        1:43.84   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Annica Åberg  1966  Täby Sim    41.77        1:26.08   
Catarina Lindborg  1964  Malmö Kappsimningsklubb    40.53        1:28.16   
Ellen Åsgard  1966  Notodden    43.81        1:33.55   
Anett Benham  1964  Masters Sørlandet    48.78        1:42.82   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub    37.13        1:17.80  Dansk rekord 
Jannecke Lauritzen  1967  Lambertseter Svømmeklubb    40.92        1:25.05   
Tine Broksø  1971  GI-40 Hermes    46.28        1:36.31   
Siv Solheim  1967  Masters Sørlandet            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub    42.18        1:27.58   
Åse Trettenes  1972  Ro-Ma    43.72        1:31.78   
Cecilia Johansen  1973  Masters Sørlandet            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ann Kristin R. Javnes  1977  Masters Sørlandet    37.75        1:20.08   
Helen Holter  1979  Ro-Ma    39.17        1:23.11   
Rikke H. Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub    40.19        1:24.99   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jennie Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb    37.44        1:18.22   
Malin Svensson  1985  Kristianstads SLS    37.68        1:21.08   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  15:11 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 17 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  15:11   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Allers  1940  Bergens Svømme Club    47.24        1:39.17   
Odd Magnus Hansen  1940  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Broen  1946  Lyngby Svømmeklub    53.53        1:53.68   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    53.05        1:55.45   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øyvind Arentz  1950  Oslo Idrettslag    42.51        1:26.53   
Fin Biering-Sørensen  1948  U.S.G    44.32        1:28.11   
Terje Ovesen  1950  Kristiansund    43.67        1:32.38   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torbjørn Berger  1961  Moss Svømmeklubb    35.91        1:15.54   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK    39.74        1:23.68   
Cato Sletbakk  1957  Ro-Ma    41.22        1:27.26   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet    42.17        1:30.56   
Arve Lund  1958  Oslo Idrettslag    44.30        1:31.80   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim    35.03        1:12.80   
Rune Otto Andreassen  1965  Ro-Ma    37.74        1:20.23   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    40.73        1:25.28   
Rolf Martin Breisnes  1965  Sogndal IL    40.39        1:25.56   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rune Myhrvold  1969  Modum Svømmeklubb    34.65        1:13.29   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    35.77        1:16.29   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen    37.12        1:16.55   
Rune Trettenes  1969  Ro-Ma    36.20        1:16.94   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    37.09        1:18.20   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G    37.67        1:18.50   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub    40.77        1:25.32   
Ulrik Schledermann  1970  Allerød Svømmeklub    43.57        1:31.85   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mikael Olsson  1975  Ystads Simsällskap    32.69        1:08.96   
Kasper Markussen  1973  Lyngby Svømmeklub    37.39        1:18.62   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G    35.74        1:17.50   
Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    36.66        1:19.23   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    34.13        1:11.13   
Tim Olsen  1986  U.S.G    33.63        1:12.36   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  15:11 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 18 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  15:32   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Polisens IF            39.62   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gabriela Mahnke  1960  Rostock Masters            39.27   
Marit Trå Hernes  1958  Bergen og Omegn Masters            42.27   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            42.90   
Kirsten S. Foldvik  1958  Larvik Svømmeklubb            47.13   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet            30.35   
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            31.16   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            33.10   
Inger Arctander  1966  Ro-Ma            34.71   
Radana Konarikova  1965  Trondhjem SLK            37.39   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            38.44   
Ulla Olin  1963  U.S.G            39.33   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            30.22  Svensk og norsk rek. 
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin            33.10   
Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg            38.34   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.96   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            29.13   
Berit Puggaard  1972  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.47   
Marianne Fuglestveit  1976  Masters Sørlandet            30.80   
Maria Lövberg  1973  Simklubben Triton            34.78   
Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub            37.07   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Angela Ford  1979  Oslo Idrettslag            31.74   
Nathalie Andersson  1979  Simklubben Triton            31.79   
Helena Dahlerus  1979  Kristianstads SLS            32.03   
Pauliina Gregersen  1978  Gentofte Svømme Klub            32.45   
Ulla Nørskov  1978  Gentofte Svømme Klub            33.34   
Marte Sandø Lund  1979  Modum Svømmeklubb            33.42   
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            33.87   
Pernilla Kullman  1980  Simklubben Triton            34.20   
Sofia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            35.31   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anja Bøjesen  1986  Næstved IF            31.60   
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            33.29   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  15:32 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 19 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  15:23   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Alexander W. Mills  1951  Hamar IL            30.14   
Glen Bengtsson  1949  Polisens IF            31.85   
Frank Seebald  1949  Rostock Masters            37.22   
Bent Vangsgaard  1948  Lyngby Svømmeklub            42.99   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim            32.29   
Øjvind Lien  1956  Bergen og Omegn Masters            34.37   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Haakon Schram Stokke  1960  Varg, IL            28.78   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            28.88   
Holger Mundt  1960  Rostock Masters            29.27   
Bjørn Werner Johansen  1960  Varg, IL            29.97   
Knut Måløy  1961  Hamar IL            30.32   
Øyvind Eriksen  1959  Ro-Ma            30.60   
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin            31.10   
Kjell-Erling Berg  1960  Vadsø Svømmeklubb            31.75   
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            31.86   
10  Torsten Pröber  1958  Rostock Masters            31.91   
11  Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.94   
12  Lars J Christensen  1960  Birkerød Svømmeklub            33.36   
13  Øystein Grytten  1958  Masters Sørlandet            33.99   
14  Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            34.47   
15  Stanley Kvinlaug  1961  Masters Sørlandet            35.55   
16  Anders Engstrand  1958  Danderyds Sim Club For Swimmin            36.24   
17  Johan Kvæken  1959  Hamar IL            39.36   
Bo Graaner  1961  Lambertseter Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Nils Rudolph  1965  Rostock Masters            27.28   
Aril Bråten  1966  Ro-Ma            28.97   
Lars Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            29.90   
Peter Holmsteen  1963  Birkerød Svømmeklub            30.02   
Frank Håbesland  1963  Masters Sørlandet            30.14   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.86   
Øyvind Røed  1963  Larvik Svømmeklubb            33.94   
Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes            36.53   
Jan-Erik Selin  1965  Simklubben Elfsborg            37.69   
10  Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub            38.62   
11  Kim Yousefi Jensen  1966  Hørsholm Svømmeforening            39.24   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            DNS   
Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anders Rasmusson  1967  Helsingborgs Simsällskap            27.37   
Bill Strömberg  1967  Ro-Ma            28.93   
Christian Petersen  1971  Næstved IF            30.89   
Kjetil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            30.93   
Morten Christensen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            32.17   
Mats Möller  1967  Helsingborgs Simsällskap            32.22   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            32.30   
Thomas Roll  1970  Lyngby Svømmeklub            32.84   
Henrik Walldén  1968  Malmö Kappsimningsklubb            33.84   
10  Ulrik Schledermann  1970  Allerød Svømmeklub            38.08   
Henry Naethbohm  1967  Rostock Masters            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Daniel Carlsson Engdahl  1976  Malmö Kappsimningsklubb            25.91   
Thomas Eriksen  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            26.43  Dansk rekord 
Mathias Sandulescu  1974  Kristiansund            34.16   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marcus Andersson  1981  Täby Sim            28.13   
Niels Troldborg  1978  U.S.G            30.64   
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap            31.96   
Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            34.90   
Toke Pedersen  1981  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Thomas Ibsen Nielsen  1986  Malmö Kappsimningsklubb            26.51   
Bjarne Erichsen  1985  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            28.19   
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim            28.28   
Andreas Tunmar  1982  Täby Sim            33.32   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  15:23 
 
Resultat Løb 20 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 20 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  15:26   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup    57.80        2:03.72   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    52.00        1:45.70   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    57.87        2:00.74   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hilde Rygh  1958  Trondhjem SLK    44.00        1:31.88   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    43.73        1:32.13   
Anne-Mette L. Pedersen  1960  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    47.70        1:41.01   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torborg Duesten Blokkum  1966  Trondhjem SLK    38.05        1:19.92   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsingør Svømmeklub    33.98        1:09.48  Dansk og Nordisk rek 
Annika Morin Gustavsson  1971  Simklubben Laxen    36.23        1:14.12   
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap    37.89        1:18.65   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Heidi Lovisa Forssell  1975  Ro-Ma    41.86        1:26.51   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Nina Rudkjær Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    36.63        1:14.01   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  15:26 
 
Resultat Løb 21 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 21 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  15:34   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    1:03.19        2:08.39   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    37.44        1:15.27   
Jørn Sverdrup  1950  Kristiansund    43.71        1:32.93   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    39.75        1:21.44   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Karl Justh  1957  Göteborg Sim    34.88        1:13.00   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap    34.07        1:11.05   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.72        1:20.65   
Hans Ahle Olsen  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    40.84        1:24.75   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    29.86        1:00.62   
Jonas Söderberg  1969  Simklubben Elfsborg    31.74        1:04.58   
Arne Strid  1969  Täby Sim    33.81        1:09.62   
Midhael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening    35.98        1:12.75   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristian Tennebø  1975  Lambertseter Svømmeklubb    33.53        1:08.96   
Joakim Karlsen  1972  Haldens Svømmeklub    36.75        1:12.79   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bjarne Erichsen  1985  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    32.63        1:08.26   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.18.26  Udskriftsdato  05 november 2011 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  15:34 
 
Resultat Løb 22 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 22 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  05 november 2011   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  16:11   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  05 november 2011         
 
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:17.36   
                   
                   
                   
        2:17.36        2:17.36   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:17.36   
        37.55        37.55   
        40.59        1:18.14   
        43.95        2:02.09   
        36.52        2:17.36   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:17.36   
  Dorothee Hausmann  1964                 
  Regina Beyer  1958                 
  Hannelore Gildhorn  1947                 
  Gabriela Mahnke  1960      2:17.36        2:17.36   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:17.36   
  Dorothee Hausmann  1964      37.55        37.55   
  Regina Beyer  1958      40.59        1:18.14   
  Hannelore Gildhorn  1947      43.95        2:02.09   
  Gabriela Mahnke  1960      36.52        2:17.36   
                     
Täby Masters 200-  206  Täby Sim            2:21.48   
  Lotta Tunmar  1958      34.02        34.02   
  Annika Ösman  1959      42.73        1:16.75   
  Anette Aronsson  1964      34.40        1:51.15   
  Gunilla Rasmuson  1957      30.33        2:21.48   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:38.61   
                   
                   
                   
        2:17.36        2:38.61   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:38.61   
        37.55        37.55   
        40.59        1:18.14   
        43.95        2:02.09   
        36.52        2:38.61   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:38.61   
  Dorothee Hausmann  1964                 
  Regina Beyer  1958                 
  Hannelore Gildhorn  1947                 
  Gabriela Mahnke  1960      2:17.36        2:38.61   
                     
Rostock Masters  215  Rostock Masters            2:38.61   
  Dorothee Hausmann  1964      37.55        37.55   
  Regina Beyer  1958      40.59        1:18.14   
  Hannelore Gildhorn  1947      43.95        2:02.09   
  Gabriela Mahnke  1960      36.52        2:38.61   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Roma Damer 1  160  Ro-Ma            2:01.29   
  Jeanette Aasland  1961      32.17        32.17   
  Helen Holter  1979      29.70        1:01.87   
  Marion Degerstøm  1977                 
  Trine Aasland Sekkesæter  1967      2:01.29        2:01.29   
                     
Hs Ladies  168  Helsingborgs Simsällskap            2:06.92   
  Marie Sjöberg  1962      34.85        34.85   
  Anette Fröberg  1977      32.33        1:07.18   
  Anna Bjelm  1966      32.61        1:39.79   
  Helena Åberg  1971      27.13        2:06.92   
                     
Roma Damer 2  185  Ro-Ma            2:10.42   
  Ingrid Møllerop  1960      30.93        30.93   
  Åse Trettenes  1972      34.39        1:05.32   
  Inger Arctander  1966      1:05.10        2:10.42   
  Ingrid Strugstad  1960              2:10.42   
                     
Masør  171  Masters Sørlandet            2:27.57   
  Cecilia Johansen  1973      37.35