Resultat för Finnish Open GP
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finnish Open Grand Prix 2021
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Aaltoalvari |
Organizer: |
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
25m |
Competition Date: |
Nov 20, 2021 to Nov 21, 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 27, 200m Vapaauinti Miehet - Heat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Roope Paatos |
2002 |
Raision Urheilijat |
0.75 |
712 |
1:51.24 |
|
|
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:52.80 |
(-1.56) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Davin Lindholm |
2004 |
Helsingfors Simsällskap |
0.75 |
704 |
1:51.68 |
+0.44 |
|
- |
|
|
|
|
Entry time: 1:52.17 |
(-0.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Lassi Haimi |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
0.72 |
695 |
1:52.14 |
+0.90 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:48.27 |
(+3.87) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Lari Tumanoff |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
0.66 |
687 |
1:52.61 |
+1.37 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:49.49 |
(+3.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Aku Kaila |
2003 |
Cetus Espoo |
0.71 |
676 |
1:53.20 |
+1.96 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:56.40 |
(-3.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Jesper Lietzén |
2002 |
Turun Urheiluliitto |
0.70 |
671 |
1:53.45 |
+2.21 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:52.61 |
(+0.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Lassi Niemi |
2004 |
TaTu Tampere |
0.71 |
643 |
1:55.12 |
+3.88 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:53.03 |
(+2.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Ajjuub Ezzat |
2005 |
Aurajoen Uinti Ry |
0.62 |
640 |
1:55.28 |
+4.04 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:54.44 |
(+0.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Rasmus Söderholm |
2002 |
Helsingfors Simsällskap |
0.69 |
634 |
1:55.67 |
+4.43 |
|
Q |
|
|
|
|
Entry time: 1:53.62 |
(+2.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Alex Lydman |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
0.73 |
621 |
1:56.45 |
+5.21 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:52.92 |
(+3.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Johan Fredriksson |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
0.64 |
619 |
1:56.58 |
+5.34 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:55.03 |
(+1.55) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Boris Minkovski |
2006 |
Cetus Espoo |
0.51 |
619 |
1:56.59 |
+5.35 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:54.87 |
(+1.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Elias Juntunen |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
0.66 |
614 |
1:56.91 |
+5.67 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:53.86 |
(+3.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Santeri Hulkko |
2000 |
Lahden Uimaseura |
0.78 |
613 |
1:56.94 |
+5.70 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:54.45 |
(+2.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Risto Martikainen |
2003 |
Lahden Uimaseura |
0.72 |
612 |
1:57.00 |
+5.76 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:55.95 |
(+1.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Mohamed Ezzat |
2001 |
Aurajoen Uinti Ry |
0.67 |
611 |
1:57.07 |
+5.83 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:53.28 |
(+3.79) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Juuso Pulkkinen |
2004 |
Cetus Espoo |
0.69 |
610 |
1:57.15 |
+5.91 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:59.75 |
(-2.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Jere Hannuksela |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
0.61 |
604 |
1:57.52 |
+6.28 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:55.94 |
(+1.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Waldemar Palombi |
2004 |
Helsingfors Simsällskap |
0.64 |
603 |
1:57.61 |
+6.37 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:54.24 |
(+3.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Taavi Backman |
2004 |
Lahden Uimaseura |
|
602 |
1:57.66 |
+6.42 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:57.06 |
(+0.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Simon Ravals |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
0.77 |
597 |
1:58.00 |
+6.76 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:55.90 |
(+2.10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Tapio Roiko-Jokela |
1996 |
JyväsSeudun Uinti |
0.70 |
591 |
1:58.36 |
+7.12 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:57.92 |
(+0.44) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Toni Lipponen |
2003 |
Kemin Työväen Uimarit |
0.62 |
583 |
1:58.93 |
+7.69 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:56.27 |
(+2.66) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Arttu Haipus |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
0.78 |
580 |
1:59.09 |
+7.85 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:57.50 |
(+1.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
William Fagerstedt |
2005 |
Helsingfors Simsällskap |
|
580 |
1:59.15 |
+7.91 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:56.72 |
(+2.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Nooa Matela |
2005 |
Lappeenrannan Uimarit |
0.69 |
579 |
1:59.16 |
+7.92 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:59.30 |
(-0.14) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Jere Broman |
2002 |
Uinti Tampere |
|
561 |
2:00.42 |
+9.18 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:57.35 |
(+3.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Mikael Böckerman |
2006 |
Gladius Kirkkonummi |
0.62 |
548 |
2:01.37 |
+10.13 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:00.00 |
(+1.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Tuukka Orre |
2007 |
Kajaanin Uimaseura |
0.59 |
547 |
2:01.48 |
+10.24 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:02.20 |
(-0.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Saku Romo |
2000 |
Lahden Uimaseura |
0.70 |
546 |
2:01.53 |
+10.29 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:55.90 |
(+5.63) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet |
0.68 |
545 |
2:01.58 |
+10.34 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:02.98 |
(-1.40) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Nuutti Laitinen |
2004 |
Cetus Espoo |
0.77 |
536 |
2:02.32 |
+11.08 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:02.08 |
(+0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Pietari Puutio |
2004 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
0.73 |
525 |
2:03.16 |
+11.92 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:00.70 |
(+2.46) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Teemu Oksakari |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
0.74 |
513 |
2:04.10 |
+12.86 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 1:59.21 |
(+4.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
|
Erik Peuhkuri |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
0.70 |
508 |
2:04.53 |
+13.29 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:01.91 |
(+2.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Samuel Saari |
2004 |
Cetus Espoo |
|
503 |
2:04.93 |
+13.69 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:00.89 |
(+4.04) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
|
Elis Fokin |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
0.65 |
501 |
2:05.06 |
+13.82 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:02.06 |
(+3.00) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 11/21/2021 10:33:32 AM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021-11-21 11:08:44 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licensed to: Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|