Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021 NZ Secondary School Swimming Championships
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
|
Organizer: |
Swimming New Zealand |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
25m |
Competition Date: |
Jul 22, 2021 to Jul 25, 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 23, 200m Butterfly Women 13 years - Final |
|
|
13NZR |
2:17.80 |
|
|
|
|
|
HPKCO |
|
1/07/2012 |
|
|
|
|
14NZR |
2:16.16 |
|
|
|
Elizabeth Brown |
|
ASTCB |
|
23/09/2007 |
|
|
|
|
NZR |
2:07.14 |
|
|
|
Helena Gasson |
1994 |
CSCAK (NZL) |
Budapest, Hungary |
16/11/2020 |
|
|
|
|
18NZR |
2:13.01 |
|
|
|
Vanessa Ouwehand |
|
PHOAK (NZL) |
|
6/10/2018 |
|
|
|
|
17NZR |
2:11.49 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN (NZL) |
|
27/09/2009 |
|
|
|
|
15NZR |
2:13.72 |
|
|
|
Yeonsu Lee |
|
NSSAK (NZL) |
|
6/09/2014 |
|
|
|
|
16NZR |
2:12.58 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN |
|
28/09/2008 |
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Ania Maritz |
|
Rangitoto College |
|
|
2:24.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:28.37 |
(-4.14) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Lola Nicholls |
|
Napier Girls High School |
+0.35 |
|
2:25.27 |
+1.04 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:40.95 |
(-15.68) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Sophie Barry |
|
Glendowie College |
|
|
2:30.67 |
+6.44 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.76 |
(+0.91) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
McKenzie Rowlands |
|
New Plymouth Girls High School |
+0.78 |
|
2:33.77 |
+9.54 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:48.35 |
(-14.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Olivia Emmett |
|
Cambridge High School |
|
|
2:34.01 |
+9.78 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:39.12 |
(-5.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Mae-Ying Reynolds |
|
Botany Downs Secondary Colleg |
|
|
2:45.60 |
+21.37 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:50.53 |
(-4.93) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Anahera Martin |
|
Inglewood High School |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Ava Tremain |
|
John Paul College |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23/07/2021 5:36:35 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 23, 200m Butterfly Women 14 years - Final |
|
|
13NZR |
2:17.80 |
|
|
|
|
|
HPKCO |
|
1/07/2012 |
|
|
|
|
14NZR |
2:16.16 |
|
|
|
Elizabeth Brown |
|
ASTCB |
|
23/09/2007 |
|
|
|
|
NZR |
2:07.14 |
|
|
|
Helena Gasson |
1994 |
CSCAK (NZL) |
Budapest, Hungary |
16/11/2020 |
|
|
|
|
18NZR |
2:13.01 |
|
|
|
Vanessa Ouwehand |
|
PHOAK (NZL) |
|
6/10/2018 |
|
|
|
|
17NZR |
2:11.49 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN (NZL) |
|
27/09/2009 |
|
|
|
|
15NZR |
2:13.72 |
|
|
|
Yeonsu Lee |
|
NSSAK (NZL) |
|
6/09/2014 |
|
|
|
|
16NZR |
2:12.58 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN |
|
28/09/2008 |
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Danielle Asiata |
|
Macleans College |
|
|
2:24.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:33.57 |
(-8.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Evie Skidmore |
|
Woodford House |
|
|
2:30.29 |
+5.32 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:35.88 |
(-5.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Islay Boyes |
|
St Cuthbert's College - Epsom |
|
|
2:35.61 |
+10.64 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:37.23 |
(-1.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Nancy Johnson |
|
Napier Girls High School |
+0.80 |
|
2:36.61 |
+11.64 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:44.38 |
(-7.77) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Trelise Chote |
|
Tauranga Girls' College |
|
|
2:40.70 |
+15.73 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:46.54 |
(-5.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Zoe Pedersen |
|
Whangaparaoa College |
+0.61 |
|
2:40.87 |
+15.90 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:38.46 |
(+2.41) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Isla McNulty |
|
Hillcrest High School |
+0.71 |
|
2:43.19 |
+18.22 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:43.34 |
(-0.15) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23/07/2021 5:36:35 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 23, 200m Butterfly Women 15 years - Final |
|
|
13NZR |
2:17.80 |
|
|
|
|
|
HPKCO |
|
1/07/2012 |
|
|
|
|
14NZR |
2:16.16 |
|
|
|
Elizabeth Brown |
|
ASTCB |
|
23/09/2007 |
|
|
|
|
NZR |
2:07.14 |
|
|
|
Helena Gasson |
1994 |
CSCAK (NZL) |
Budapest, Hungary |
16/11/2020 |
|
|
|
|
18NZR |
2:13.01 |
|
|
|
Vanessa Ouwehand |
|
PHOAK (NZL) |
|
6/10/2018 |
|
|
|
|
17NZR |
2:11.49 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN (NZL) |
|
27/09/2009 |
|
|
|
|
15NZR |
2:13.72 |
|
|
|
Yeonsu Lee |
|
NSSAK (NZL) |
|
6/09/2014 |
|
|
|
|
16NZR |
2:12.58 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN |
|
28/09/2008 |
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Neve Tassicker |
|
Wellington East Girls College |
|
|
2:19.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:19.63 |
(-0.08) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Kate Wheeler |
|
Pukekohe High School |
|
|
2:22.27 |
+2.72 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:25.45 |
(-3.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Kendall Oliver |
|
Pakuranga College |
+0.65 |
|
2:22.84 |
+3.29 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:26.27 |
(-3.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Talitha McEwan |
|
Mt Maunganui College |
+0.74 |
|
2:24.17 |
+4.62 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.87 |
(-3.70) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Jodiesha Kirkpatrick |
|
Te Aho o Te Kura Ponunamu |
+0.58 |
|
2:26.15 |
+6.60 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.33 |
(-1.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Danielle Curlett |
|
Botany Downs Secondary Colleg |
+0.47 |
|
2:27.39 |
+7.84 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:23.86 |
(+3.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Lena Hamblyn-Ough |
|
Westlake Girls High School |
|
|
2:35.83 |
+16.28 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:33.96 |
(+1.87) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Heidi Uys |
|
Timaru Girls High School |
+0.59 |
|
2:36.94 |
+17.39 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:32.17 |
(+4.77) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Camryn Williams |
|
Sacred Heart Girls College - H |
+0.89 |
|
2:39.25 |
+19.70 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:35.19 |
(+4.06) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Samantha Ward |
|
Rototuna High School |
|
|
2:39.77 |
+20.22 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:38.12 |
(+1.65) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Chloe Haddon |
|
Rototuna High School |
+0.68 |
|
2:43.27 |
+23.72 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:35.77 |
(+7.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23/07/2021 5:36:35 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 23, 200m Butterfly Women 16 years - Final |
|
|
13NZR |
2:17.80 |
|
|
|
|
|
HPKCO |
|
1/07/2012 |
|
|
|
|
14NZR |
2:16.16 |
|
|
|
Elizabeth Brown |
|
ASTCB |
|
23/09/2007 |
|
|
|
|
NZR |
2:07.14 |
|
|
|
Helena Gasson |
1994 |
CSCAK (NZL) |
Budapest, Hungary |
16/11/2020 |
|
|
|
|
18NZR |
2:13.01 |
|
|
|
Vanessa Ouwehand |
|
PHOAK (NZL) |
|
6/10/2018 |
|
|
|
|
17NZR |
2:11.49 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN (NZL) |
|
27/09/2009 |
|
|
|
|
15NZR |
2:13.72 |
|
|
|
Yeonsu Lee |
|
NSSAK (NZL) |
|
6/09/2014 |
|
|
|
|
16NZR |
2:12.58 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN |
|
28/09/2008 |
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Grace Baik |
|
Epsom Girls Grammar School |
|
|
2:17.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:16.95 |
(+0.75) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Emilia Finer |
|
Kerikeri High School |
+0.59 |
|
2:20.35 |
+2.65 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:24.89 |
(-4.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Estee Jacobs |
|
Scots College |
+0.56 |
|
2:22.60 |
+4.90 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:21.74 |
(+0.86) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Charlie Twose |
|
Rangitoto College |
|
|
2:24.62 |
+6.92 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:19.29 |
(+5.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Isabella Campion |
|
Saint Kentigern College |
+0.62 |
|
2:28.54 |
+10.84 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:30.24 |
(-1.70) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Maia Adams |
|
Kapiti College |
+0.70 |
|
2:29.95 |
+12.25 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:30.04 |
(-0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Ella Crowe |
|
Pakuranga College |
+0.53 |
|
2:34.31 |
+16.61 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.30 |
(+5.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Izzy Sharp |
|
Craighead Diocesan School |
|
|
2:38.60 |
+20.90 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:33.08 |
(+5.52) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Poppy Henderson |
|
Columba College |
+0.40 |
|
2:39.28 |
+21.58 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:38.49 |
(+0.79) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Peta Clark |
|
Diocesan School For Girls |
+0.76 |
|
2:40.98 |
+23.28 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:43.89 |
(-2.91) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23/07/2021 5:36:35 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 23, 200m Butterfly Women 17-18 years - Final |
|
|
13NZR |
2:17.80 |
|
|
|
|
|
HPKCO |
|
1/07/2012 |
|
|
|
|
14NZR |
2:16.16 |
|
|
|
Elizabeth Brown |
|
ASTCB |
|
23/09/2007 |
|
|
|
|
NZR |
2:07.14 |
|
|
|
Helena Gasson |
1994 |
CSCAK (NZL) |
Budapest, Hungary |
16/11/2020 |
|
|
|
|
18NZR |
2:13.01 |
|
|
|
Vanessa Ouwehand |
|
PHOAK (NZL) |
|
6/10/2018 |
|
|
|
|
17NZR |
2:11.49 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN (NZL) |
|
27/09/2009 |
|
|
|
|
15NZR |
2:13.72 |
|
|
|
Yeonsu Lee |
|
NSSAK (NZL) |
|
6/09/2014 |
|
|
|
|
16NZR |
2:12.58 |
|
|
|
Samantha Lee |
|
CAPWN |
|
28/09/2008 |
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Age |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Laura Littlejohn |
|
St Paul's Collegiate |
|
|
2:16.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:14.85 |
(+1.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Georgia Wills |
|
Aotea College |
|
|
2:20.15 |
+3.72 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:15.97 |
(+4.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Jenna Rolston-Larking |
|
Tawa College |
|
|
2:20.97 |
+4.54 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:14.91 |
(+6.06) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Isla Marsh |
|
Mt Albert Grammar School |
+0.37 |
|
2:26.33 |
+9.90 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:26.90 |
(-0.57) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Meg Christophers |
|
Kavanagh College |
+0.68 |
|
2:27.74 |
+11.31 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:32.26 |
(-4.52) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Gabriella Jacobs |
|
Scots College |
+0.63 |
|
2:27.87 |
+11.44 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:21.81 |
(+6.06) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Madison Wills |
|
Otago Girls High School |
+0.71 |
|
2:30.34 |
+13.91 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:35.15 |
(-4.81) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Charlotte Mathieson |
|
Epsom Girls Grammar School |
+0.58 |
|
2:36.39 |
+19.96 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:33.93 |
(+2.46) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Alice Petrie |
|
Waitaki Girls High School |
|
|
2:44.73 |
+28.30 |
|
|
|
|
|
Entry time: 2:33.28 |
(+11.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 23/07/2021 5:36:35 pm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021-07-23 17:36:39 |
Datahandling: WinGrodan 2.8 |
Licensed to: Swimming New Zealand |
|
|
|
|
|
|