Resultat för Ruskauinnit
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Lauantai iltajakso
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Oulun Uimahalli |
Organizer: |
Oulun Uinti |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
25m |
Competition Date: |
loka 3, 2020 to loka 4, 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 26, 50m Backstroke Men 10 and younger - Final |
|
|
SM |
28.13 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
28.70 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
31.00 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29.70 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
45.15 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Elias Salmela |
2011 |
Kempeleen Pyrintö |
|
112 |
45.97 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 46.19 |
(-0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Eemeli Välitalo |
2010 |
Tornion Uimaseura |
|
106 |
46.88 |
+0.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Peetu Pulkkinen |
2010 |
Oulun Uinti 1906 |
|
104 |
47.20 |
+1.23 |
|
|
|
|
|
Entry time: 46.59 |
(+0.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Hugo Pörhölä |
2010 |
Oulun Uinti 1906 |
|
103 |
47.35 |
+1.38 |
|
|
|
|
|
Entry time: 49.24 |
(-1.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Emil Peuhkuri |
2010 |
Oulun Uinti 1906 |
|
89 |
49.74 |
+3.77 |
|
|
|
|
|
Entry time: 47.42 |
(+2.32) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Eelis Illikainen |
2010 |
Oulun Uinti 1906 |
|
80 |
51.39 |
+5.42 |
|
|
|
|
|
Entry time: 56.23 |
(-4.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Matti Leinonen |
2011 |
Haukiputaan Heitto uintijaosto |
|
77 |
52.07 |
+6.10 |
|
|
|
|
|
Entry time: 50.68 |
(+1.39) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Otto Kyntömaa |
2011 |
Oulun Uinti 1906 |
|
74 |
52.71 |
+6.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Otto Havana |
2010 |
Oulun Lohet |
|
70 |
53.70 |
+7.73 |
|
|
|
|
|
Entry time: 54.68 |
(-0.98) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Aapo Tervo |
2010 |
Oulun Lohet |
|
63 |
55.84 |
+9.87 |
|
|
|
|
|
Entry time: 55.46 |
(+0.38) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Leevi Mannermaa |
2010 |
Tornion Uimaseura |
|
58 |
57.21 |
+11.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Niila Moilanen |
2011 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
50 |
59.97 |
+14.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Veeti Mannermaa |
2012 |
Tornion Uimaseura |
|
36 |
1:06.96 |
+20.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Henry Paavola |
2011 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 6.6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 19:06:05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 26, 50m Backstroke Men 11 years - Final |
|
|
SM |
28.13 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
28.70 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
31.00 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29.70 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
45.15 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Reetu Jauhojärvi |
2009 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
153 |
41.52 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 39.79 |
(+1.73) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Iikka Heiko |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
136 |
43.15 |
+1.63 |
|
|
|
|
|
Entry time: 41.49 |
(+1.66) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Leevi Rasila |
2009 |
Kempeleen Pyrintö |
|
133 |
43.50 |
+1.98 |
|
|
|
|
|
Entry time: 45.21 |
(-1.71) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Alvar Mikkola |
2009 |
Haukiputaan Heitto uintijaosto |
|
110 |
46.32 |
+4.80 |
|
|
|
|
|
Entry time: 45.89 |
(+0.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Otso Mannila |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
95 |
48.62 |
+7.10 |
|
|
|
|
|
Entry time: 52.67 |
(-4.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Daniel Pulli |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
93 |
48.87 |
+7.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Aleksi Kallioinen |
2009 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
83 |
50.87 |
+9.35 |
|
|
|
|
|
Entry time: 48.35 |
(+2.52) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
TongWei Qu |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
75 |
52.56 |
+11.04 |
|
|
|
|
|
Entry time: 51.96 |
(+0.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Sakari Vakkala |
2009 |
Oulun Lohet |
|
65 |
55.15 |
+13.63 |
|
|
|
|
|
Entry time: 52.25 |
(+2.90) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Aatu Riskilä |
2009 |
Rovaniemen Uimaseura |
|
57 |
57.45 |
+15.93 |
|
|
|
|
|
Entry time: 1:10.82 |
(-13.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Iivari Tihinen |
2009 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 4.4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 19:06:05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 26, 50m Backstroke Men 12 years - Final |
|
|
SM |
28.13 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
28.70 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
31.00 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29.70 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
45.15 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Emil Koskela |
2008 |
Vieskan Uimarit |
|
208 |
37.46 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 39.14 |
(-1.68) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Tommi Kangas |
2008 |
Vieskan Uimarit |
|
204 |
37.70 |
+0.24 |
|
|
|
|
|
Entry time: 39.06 |
(-1.36) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Tuomas Nissinen |
2008 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
157 |
41.17 |
+3.71 |
|
|
|
|
|
Entry time: 44.39 |
(-3.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Santeri Vanhala |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
141 |
42.64 |
+5.18 |
|
|
|
|
|
Entry time: 41.37 |
(+1.27) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Paavo Kilpeläinen |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
119 |
45.13 |
+7.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 43.36 |
(+1.77) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Jonne Rantakeisu |
2008 |
Oulun Lohet |
|
114 |
45.79 |
+8.33 |
|
|
|
|
|
Entry time: 46.64 |
(-0.85) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Sami Kummu |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
109 |
46.47 |
+9.01 |
|
|
|
|
|
Entry time: 48.05 |
(-1.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Lukas Ruonakoski |
2008 |
Haukiputaan Heitto uintijaosto |
|
106 |
46.86 |
+9.40 |
|
|
|
|
|
Entry time: 46.75 |
(+0.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Okko-Pekka Häkkinen |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
101 |
47.57 |
+10.11 |
|
|
|
|
|
Entry time: 48.39 |
(-0.82) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
German Voronin |
2008 |
Haukiputaan Heitto uintijaosto |
|
99 |
47.93 |
+10.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Touko Hukkanen |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
92 |
49.13 |
+11.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 47.93 |
(+1.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Eemeli Tihinen |
2008 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
91 |
49.23 |
+11.77 |
|
|
|
|
|
Entry time: 47.44 |
(+1.79) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Veikka Niku |
2008 |
Kempeleen Pyrintö |
|
89 |
49.73 |
+12.27 |
|
|
|
|
|
Entry time: 49.16 |
(+0.57) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Miko Helve |
2008 |
Kempeleen Pyrintö |
|
82 |
51.13 |
+13.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 51.48 |
(-0.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Veeti Polojärvi |
2008 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
81 |
51.35 |
+13.89 |
|
|
|
|
|
Entry time: 47.10 |
(+4.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 19:06:05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 26, 50m Backstroke Men 13 and older - Final |
|
|
SM |
28.13 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
28.70 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
31.00 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29.70 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
45.15 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Joakim Harjaks |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
546 |
27.18 |
|
|
|
SM |
|
|
|
Entry time: 27.48 |
(-0.30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Oliver Kela |
2002 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
470 |
28.56 |
+1.38 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 28.78 |
(-0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Eemeli Kauppila |
2002 |
Oulun Lohet |
|
465 |
28.68 |
+1.50 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 28.67 |
(+0.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Antti Latikka |
1990 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
448 |
29.02 |
+1.84 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 27.60 |
(+1.42) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Anssi Hätälä |
1994 |
Oulun Uinti 1906 |
|
441 |
29.18 |
+2.00 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 28.81 |
(+0.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Valtteri Taskinen |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
432 |
29.39 |
+2.21 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 29.39 |
(=) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Erblin Latifi |
2005 |
Oulun Uinti 1906 |
|
409 |
29.93 |
+2.75 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 29.91 |
(+0.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Rasmus Koskela |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
398 |
30.20 |
+3.02 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 30.80 |
(-0.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Veeti Riskilä |
2007 |
Rovaniemen Uimaseura |
|
303 |
33.07 |
+5.89 |
|
|
|
|
|
Entry time: 38.36 |
(-5.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Juho Tarvainen |
2004 |
Kuusamon Erä-Veikot |
|
263 |
34.66 |
+7.48 |
|
|
|
|
|
Entry time: 37.67 |
(-3.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Arttu Kortetjärvi |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
247 |
35.39 |
+8.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Paavo Lyly-Yrjänäinen |
2005 |
Oulun Lohet |
|
174 |
39.77 |
+12.59 |
|
|
|
|
|
Entry time: 41.39 |
(-1.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Rasmus Kinnunen |
2007 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
140 |
42.78 |
+15.60 |
|
|
|
|
|
Entry time: 42.91 |
(-0.13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Niila Viitala |
2007 |
Kemin Uimaseura |
|
111 |
46.23 |
+19.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 19:06:05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020-10-03 19:07:02 |
Datahandling: WinGrodan 2.6 |
Licensed to: Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|