Resultat för Danmarks Mesterskaberne på kortbane (DM/DJM-K)
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Søndag aften
Resultat Løb 40 (Indledende) Senior - Officiel |
Stævne navn | DM-K og DJM-K | Udskriftsdato | 25 oktober 2009 | |||
Stævne by | Odense | Udskriftstidspunkt | 11:51 | |||
Arrangør | STO95 & Dansk Svømmeunion |
Løb 40, 50m Rygsvømning Damer, Indledende, Senior |
Europarekord Senior: Sanja Jovanovic (1986) 26.23 2008-12-13 |
Nordisk Rekord Senior: Louise Örnstedt (1985) 27.26 2005-12-10 |
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 27.26 2005-12-10 |
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 28.24 2008-12-13 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Pernille Larsen | 1992 | Agfs Svømmeafdeling | 28.30 | ||||||
2 | Kristina Thomsen | 1991 | JGI Svømning | 28.78 | ||||||
3 | Josephine Grønning | 1991 | Helsingør Svømmeklub | 28.92 | ||||||
4 | Mette Pedersen | 1993 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 29.06 | ||||||
5 | Mie Ø. Nielsen | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 29.25 | Deltager ikke i finalen | |||||
6 | Klara Strand Olesen | 1995 | Vest-Brøndby | 29.59 | ||||||
7 | Line Gregersen | 1994 | O.S.L.F. | 29.63 | ||||||
8 | Line Møller Pedersen | 1989 | Frem Odense | 29.68 | ||||||
9 | Christine Pedersen | 1993 | Glostrup Svømme Klub | 29.90 | ||||||
10 | Louise Østergaard Vinther | 1994 | Thisted Svømmeklub | 30.19 | ||||||
11 | Cecilie Hansen | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 30.21 | ||||||
12 | Thea Vanggård | 1985 | West Swim Esbjerg | 30.56 | ||||||
13 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | Lyngby Svømmeklub | 30.60 | ||||||
14 | Pernille Mouritzen | 1993 | Vest-Brøndby | 30.67 | ||||||
15 | Line Præst Lauridsen | 1989 | West Swim Esbjerg | 30.75 | Deltager ikke i finalen | |||||
15 | Sofie Reffstrup Pedersen | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 30.75 | ||||||
17 | Marina Heller Hansen | 1994 | Farum Svømmeklub | 30.93 | Deltager ikke i finalen | |||||
18 | Louise Frederiksen | 1995 | Horsens Svømmeklub | 31.01 | Deltager ikke i finalen | |||||
18 | Julie-Sofie Hemdorff | 1991 | Svømmeklubben Triton | 31.01 | ||||||
20 | Yasmin Saud | 1994 | Herlev Svømning | 31.08 | ||||||
21 | Randi F. Nielsen | 1989 | O.S.L.F. | 31.12 | ||||||
22 | Miriam Stupak Møller | 1994 | GI-40 Hermes | 31.36 | ||||||
23 | Sabrina Wielsøe | 1990 | Køge Svømmeklub | 31.38 | ||||||
24 | Annelouise Dolleris | 1995 | Glostrup Svømme Klub | 31.39 | ||||||
25 | Laura Smidt Hansen | 1992 | Vest-Brøndby | 31.45 | ||||||
26 | Stine Raaby Jensen | 1995 | Svømmeklubben Triton | 31.50 | ||||||
27 | Camilla Rønbøg | 1992 | Albertslund IF | 31.59 | ||||||
28 | Benedicte Kausland | 1992 | Vestkantsvømmerne | 31.60 | Deltager ikke i finalen | |||||
29 | Kamma Christensen | 1994 | Herlev Svømning | 31.67 | ||||||
30 | Astrid Brink Hundebøl | 1991 | Holstebro Svømme Club | 31.80 | ||||||
30 | Julie Langhorn | 1994 | Slangerup Svømmeklub | 31.80 | ||||||
32 | Sofie Kisbye Høj | 1992 | Ishøj Svømme Klub | 31.85 | ||||||
33 | Camilla Tschikai Pedersen | 1991 | Farum Svømmeklub | 31.90 | ||||||
34 | Janni Overgaard | 1993 | Thisted Svømmeklub | 32.00 | ||||||
35 | Mette Marie Blæsbjerg | 1993 | Holstebro Svømme Club | 32.02 | ||||||
36 | Simone Norman Pedersen | 1993 | Køge Svømmeklub | 32.04 | ||||||
37 | Katja Løje | 1993 | Lyngby Svømmeklub | 32.10 | ||||||
37 | Caroline Øhrstrøm | 1995 | Gladsaxe Idræts Forening | 32.10 | ||||||
39 | Christine Bjerre | 1991 | Svømmeklubben Laksen | 32.13 | ||||||
39 | Sarah Harder Bruun | 1993 | Silkeborg Svømmeklub | 32.13 | ||||||
41 | Mette Hasemann | 1993 | Svømmeklubben Triton | 32.29 | ||||||
42 | Christina Holmboe-Olesen | 1993 | Svømmeklubben Triton | 32.31 | ||||||
42 | Pernille Hansen | 1991 | Svømmeklubben Syd | 32.31 | ||||||
44 | Mathilde Balle | 1989 | Herning Svømmeklub | 32.38 | ||||||
45 | Michelle Icka Christensen | 1995 | Dragør Svømmeklub | 32.48 | ||||||
46 | Sarah Bro | 1996 | Gentofte Svømme Klub | 32.66 | ||||||
47 | Josefine Møller Jeppesen | 1995 | Odense Svømme Klub | 32.67 | ||||||
47 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 32.67 | ||||||
49 | Runa Dalby | 1993 | Silkeborg Svømmeklub | 32.69 | ||||||
50 | Marie Øverland | 1994 | Vestkantsvømmerne | 32.98 | Deltager ikke i finalen | |||||
50 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | Silkeborg Svømmeklub | 32.98 | ||||||
52 | Laura Jacobsen Barlo | 1992 | Swim Team Esbjerg | 32.99 | ||||||
53 | Asvatha P. Veerasingham | 1993 | Nyborg Svømmeklub | 33.01 | ||||||
54 | Nina Vestergaard | 1992 | Delta Svøm | 33.11 | ||||||
55 | Isabel Brylov | 1994 | Svømmeklubben MK 31 | 33.45 | ||||||
56 | Laura Tvermoes | 1993 | Farum Svømmeklub | 33.69 | ||||||
57 | Tenna Holm | 1995 | Nakskov Svømme Klub | 33.74 | ||||||
- | Marianne Vinsand | 1995 | Kalundborg SK | DNS | ||||||
- | Ida Kyhl | 1995 | Helsingør Svømmeklub | DSQ | sv. over 15 m u vand | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.17.12 | Udskriftsdato | 25 oktober 2009 |
Licens til O.S.L.F. | Udskriftstidspunkt | 11:51 |