2014-08-31   12:12:31
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danmarks Mesterskaberne på kortbane (DM/DJM-K)

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Stævneafsnit

Resultat Løb 41 (Indledende) Senior - Officiel
Resultat Løb 41 (Indledende) Senior - Officiel 
 
  Stævne navn  DM-K og DJM-K    Udskriftsdato  25 oktober 2009   
  Stævne by  Odense    Udskriftstidspunkt  11:31   
  Arrangør  STO95 & Dansk Svømmeunion         
 
 
Løb 41, 200m Butterfly Herrer, Indledende, Senior 
Europarekord Senior: Nikolay Skvortsov (1984) 1:50.53 2009-02-11 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:54.23 2008-12-13 
Dansk Rekord Senior: Chris Christense (1988) 1:55.77 2009-04-22 
Dansk Rekord Junior: Anders Bo Pedersen (1981) 1:58.72 1999-03-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Mads Glæsner  1988  Allerød Svømmeklub    26.63  56.68  1:27.00    1:57.64   
Viktor B. Bromer  1993  Agfs Svømmeafdeling    27.26  57.77  1:28.43    1:58.73   
Emil Dall-Nielsen  1984  Allerød Svømmeklub    27.91  58.91  1:30.42    2:00.00   
Mads Jensen  1991  Birkerød Svømmeklub    27.17  57.74  1:28.49    2:00.77   
Nikolaj Kirketerp-Møller  1990  West Swim Esbjerg    26.49  57.23  1:28.66    2:01.20   
Jonas Hansen  1991  Farum Svømmeklub    27.25  57.17  1:28.70    2:01.61   
Lasse Offersen  1989  Greve Svømmeklub    28.11  59.65  1:31.04    2:02.11   
Alexander B. Skeltved  1987  Vestkantsvømmerne    27.65  58.83  1:30.38    2:03.54  Deltager ikke i finalen 
Daniel Svane Halkjær  1991  Aalborg Svømmeklub    27.95  1:00.50  1:32.60    2:04.54   
10  Marcus Bak  1991  Allerød Svømmeklub    27.47  58.70  1:31.27    2:05.28  Deltager ikke i finalen 
11  Ömer Faruk Benli  1993  Helsingør Svømmeklub    28.42  59.90  1:32.59    2:06.06   
12  Jonas Sørensen  1990  Glostrup Svømme Klub    27.06  58.44  1:32.23    2:06.74  Deltager ikke i finalen 
13  Andreas Ortmann  1991  Allerød Svømmeklub    28.82  1:01.48  1:34.16    2:06.91   
14  Christian R. Svejstrup  1990  Agfs Svømmeafdeling    28.13  1:00.52  1:33.98    2:07.22   
15  Nikolai Ammekilde  1990  Farum Svømmeklub    28.08  1:00.27  1:33.03    2:07.36  Deltager ikke i finalen 
16  Karsten Schütt  1991  West Swim Esbjerg    27.86  1:00.43  1:34.00    2:08.68   
17  Jonas Christensen  1992  Svømmeklubben Syd    28.65  1:00.92  1:34.57    2:09.16   
18  Niels Wissing Sørensen  1993  Greve Svømmeklub    25.45  58.98  1:34.17    2:09.54  Deltager ikke i finalen 
19  Frederik Frederiksen  1992  Hvidovre Svømme Klub    28.43  1:01.12  1:34.98    2:09.96   
20  Stefan B. Høgild  1991  Herning Svømmeklub    29.74  1:02.60  1:36.59    2:11.32   
21  Christian Rasmussen  1989  Gladsaxe Idræts Forening    27.99  59.92  1:34.05    2:11.39  Deltager ikke i finalen 
22  Martin Mathiesen  1994  Frederikssund Svømmeklub    29.43  1:03.05  1:36.89    2:11.93   
23  Lasse Schrøder Jakobsen  1993  Aalborg Svømmeklub    28.72  1:01.83  1:37.04    2:12.23   
24  Kris Wesselink  1990  Swim Team Esbjerg    28.30  1:01.28  1:36.36    2:12.54   
25  Tobias Gjerløff  1995  JGI Svømning    30.52  1:04.45  1:38.78    2:12.74   
26  Bjarke Stevnsborg  1990  West Swim Esbjerg    26.98  59.34  1:34.62    2:12.83   
27  Martin G. Hansen  1992  Herning Svømmeklub    29.45  1:04.39  1:38.74    2:12.92   
28  Morten Bak Hansen  1995  Svømmeklubben Laksen    30.69  1:04.38  1:38.55    2:13.27   
29  Piet Løje  1991  Svømmeklubben Syd    28.72  1:01.11  1:34.98    2:13.39   
30  Christian Wich  1993  Helsingør Svømmeklub    29.38  1:02.58  1:37.49    2:13.44   
31  Morten Suhr  1993  Køge Svømmeklub    30.02  1:04.09  1:38.51    2:13.69   
32  Sigurd Greve Dideriksen  1992  GI-40 Hermes    29.55  1:02.93  1:37.29    2:14.11   
33  Kasper Holkjær  1993  Allerød Svømmeklub    29.64  1:03.02  1:37.78    2:14.31   
34  Anders Lie  1991  Farum Svømmeklub    29.76  1:04.02  1:38.92    2:14.46   
35  Sebastian Grønning  1993  Helsingør Svømmeklub    28.73  1:02.52  1:38.46    2:14.65   
36  Andreas Mouritsen  1992  Greve Svømmeklub    28.90  1:02.88  1:38.42    2:14.72   
37  Julian Kressner Læbel  1992  Vest-Brøndby    30.22  1:04.31  1:39.74    2:15.42   
38  Mads Munk Sørensen  1994  Aalborg Svømmeklub    29.09  1:02.23  1:37.82    2:15.70   
39  Daniel Steen Andersen  1995  Horsens Svømmeklub    30.23  1:05.27  1:40.71    2:16.12   
40  Jonas Andersen  1992  Svendborg Svømme Klub    29.68  1:04.05  1:40.01    2:16.53   
41  Mikkel Johansen  1994  Vallensbæk IF Af 1939    31.03  1:05.14  1:40.16    2:17.36   
42  Troels Johansson  1992  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.30  1:05.17  1:41.51    2:17.62   
43  Jacob Skelsager  1993  Slangerup Svømmeklub    30.77  1:05.64  1:41.23    2:18.15   
44  Mark Bjerregaard  1994  Hvidovre Svømme Klub    30.59  1:05.29  1:41.58    2:18.68   
45  Rasmus Busk Sørensen  1991  Holstebro Svømme Club    31.50  1:07.38  1:43.10    2:19.41   
46  Frederik Gustafsson  1993  Birkerød Svømmeklub    29.55  1:03.85  1:39.85    2:20.31   
47  Christian Nørregaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.50  1:05.72  1:43.07    2:21.23   
48  Tobias T. Jensen  1988  Nyborg Svømmeklub    31.77  1:08.35  1:46.37    2:23.62   
49  Peder Engstrup-Jepsen  1993  Svømmeklubben Sønderborg    32.46  1:09.60  1:47.46    2:25.97   
David Jakobsen  1990  Agfs Svømmeafdeling            DNS   
Kristoffer Codam  1990  Lyngby Svømmeklub              akut syg 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.17.12  Udskriftsdato  25 oktober 2009 
Licens til O.S.L.F.  Udskriftstidspunkt  11:31 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark