Resultater for Danmarks Mesterskaberne på kortbane (DM/DJM-K)
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 27 (Indledende) Senior - Officiel |
Stævne navn | DM-K og DJM-K | Udskriftsdato | 24 oktober 2009 | |||
Stævne by | Odense | Udskriftstidspunkt | 11:00 | |||
Arrangør | STO95 & Dansk Svømmeunion |
Løb 27, 50m Butterfly Damer, Indledende, Senior |
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.75 2009-10-17 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.75 2009-10-17 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.41 2008-11-12 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 |
Plac. | Navn | Født | Klub | Opnået | Status | |||||
1 | Jeanette Ottesen | 1987 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 27.01 | ||||||
2 | Mie Refn | 1993 | Farum Svømmeklub | 27.52 | ||||||
2 | Olivia Burmester | 1993 | Farum Svømmeklub | 27.52 | ||||||
4 | Pernille Juel | 1994 | Ringsted Svømme Klub | 27.95 | Deltager ikke i finalen | |||||
5 | Heidi Mikkelsen | 1985 | Herning Svømmeklub | 28.01 | ||||||
6 | Linda Lund | 1984 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 28.06 | ||||||
7 | Josephine Grønning | 1991 | Helsingør Svømmeklub | 28.32 | ||||||
8 | Clara Blohm Clemmensen | 1996 | Albertslund IF | 28.57 | ||||||
9 | Micha Østergaard | 1987 | Vallensbæk IF Af 1939 | 28.68 | ||||||
10 | Tine Aagaard | 1989 | Odense Svømme Klub | 28.81 | ||||||
11 | Michelle B. Strandskov | 1991 | Birkerød Svømmeklub | 28.95 | ||||||
12 | Julie Hougård | 1991 | O.S.L.F. | 28.98 | ||||||
13 | Emma Aabroe | 1994 | GI-40 Hermes | 29.12 | ||||||
14 | Mai Hjelmgaard | 1994 | Vallensbæk IF Af 1939 | 29.20 | ||||||
15 | Sofie Seheim | 1991 | Svømmeklubben Laksen | 29.34 | ||||||
16 | Marina Heller Hansen | 1994 | Farum Svømmeklub | 29.36 | ||||||
17 | Cecilie Hansen | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 29.42 | ||||||
18 | Sidse Kehlet | 1996 | West Swim Esbjerg | 29.51 | ||||||
19 | Thea Vanggård | 1985 | West Swim Esbjerg | 29.55 | ||||||
20 | Klara Grønne Leth | 1990 | Gentofte Svømme Klub | 29.65 | ||||||
21 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | West Swim Esbjerg | 29.67 | Deltager ikke i finalen | |||||
22 | Dominyka Skarbaliute | 1994 | Greve Svømmeklub | 29.69 | ||||||
23 | Marianne Duijm | 1993 | JGI Svømning | 29.70 | ||||||
24 | Julie Schmidt | 1995 | Allerød Svømmeklub | 29.74 | ||||||
25 | Helena Pedersen | 1991 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 29.79 | ||||||
25 | Charlotte Jensen | 1992 | Slangerup Svømmeklub | 29.79 | ||||||
27 | Christina Munkholm | 1996 | Køge Svømmeklub | 29.91 | ||||||
28 | Caroline Høgskilde | 1996 | Vallensbæk IF Af 1939 | 29.92 | ||||||
29 | Julie Damberg | 1992 | Greve Svømmeklub | 29.95 | ||||||
30 | Line Hedmann Jacobsen | 1993 | Hillerød Svømmeklub | 30.01 | ||||||
31 | Janni Overgaard | 1993 | Thisted Svømmeklub | 30.18 | ||||||
32 | Mette Hasemann | 1993 | Svømmeklubben Triton | 30.21 | ||||||
33 | Melizza Petersen | 1994 | Svømmeklubben Laksen | 30.27 | ||||||
34 | Stine Vindenes | 1993 | Vestkantsvømmerne | 30.33 | ||||||
35 | Klara Strand Olesen | 1995 | Vest-Brøndby | 30.35 | Deltager ikke i finalen | |||||
36 | Katja Løje | 1993 | Lyngby Svømmeklub | 30.38 | ||||||
37 | Marie Lensbjerg | 1991 | Farum Svømmeklub | 30.40 | ||||||
38 | Helene Nielsen | 1993 | Odense Svømme Klub | 30.65 | ||||||
39 | Louise Frederiksen | 1995 | Horsens Svømmeklub | 30.66 | ||||||
40 | Laura Nørreslet | 1994 | Vejle Svømmeklub Triton | 30.71 | ||||||
41 | Laura Jacobsen Barlo | 1992 | Swim Team Esbjerg | 30.82 | ||||||
42 | Cæcilie Kisby Jensen | 1993 | JGI Svømning | 30.83 | ||||||
43 | Simone Norman Pedersen | 1993 | Køge Svømmeklub | 30.87 | ||||||
44 | Nina Cawley | 1994 | Helsingør Svømmeklub | 30.89 | ||||||
45 | Katrine Axelsen | 1992 | Gladsaxe Idræts Forening | 30.91 | ||||||
46 | Freja Kjær | 1995 | Hørsholm Svømmeforening | 30.99 | ||||||
46 | Hildur Á Fløtti | 1993 | Svømmeklubben Ægir | 30.99 | ||||||
48 | Marie Reinertsen | 1993 | Vestkantsvømmerne | 31.01 | ||||||
49 | Mia Gersly | 1991 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 31.07 | ||||||
50 | Line Andersen | 1991 | Frederikssund Svømmeklub | 31.09 | ||||||
51 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | Frem Odense | 31.10 | ||||||
52 | Pernille Christiansen | 1995 | Greve Svømmeklub | 31.12 | ||||||
53 | Louise Østergaard Vinther | 1994 | Thisted Svømmeklub | 31.13 | ||||||
54 | Christine Bjerre | 1991 | Svømmeklubben Laksen | 31.22 | ||||||
55 | Julie Piihl Hansen | 1992 | Nakskov Svømme Klub | 31.28 | ||||||
56 | Runa Dalby | 1993 | Silkeborg Svømmeklub | 31.30 | ||||||
57 | Sofie Thorsø | 1992 | Holstebro Svømme Club | 31.31 | ||||||
58 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | Silkeborg Svømmeklub | 31.38 | ||||||
59 | Marisa Bjørklund | 1995 | Frederikssund Svømmeklub | 31.60 | ||||||
60 | Kathrine Øgendahl | 1991 | Haderslev Svømme Klub | 31.83 | ||||||
61 | Isabella Kjeldsen | 1993 | Silkeborg Svømmeklub | 31.87 | ||||||
62 | Marie Øverland | 1994 | Vestkantsvømmerne | 32.78 | ||||||
63 | Trine Zachariasen | 1994 | Helsingør Svømmeklub | 32.89 | ||||||
- | Rikke Møller Pedersen | 1989 | Frem Odense | DNS | ||||||
- | Emilie Egesborg | 1992 | Gentofte Svømme Klub | DSQ | tyvstart | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.17.12 | Udskriftsdato | 24 oktober 2009 |
Licens til O.S.L.F. | Udskriftstidspunkt | 11:00 |