2018-10-19   01:27:57
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Danish Open

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Lørdag indledende

Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Danish Open 2018    Udskriftsdato  14 april 2018   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  22:28   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Hovedstaden         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  12 april 2018         
 
 
Løb 19, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Evgeny Rylov (1996) 1:53.61 2017-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Alexander Gliese (1997) 2:01.10 2018-04-14 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alexander Gliese  1997    789  29.02  59.84  1:30.80    2:01.10  Dansk Rekord - Senior 
  Sigma Swim Birkerød  2:01.31                 
                     
Gustav Friberg  1997    696  30.65  1:02.49  1:34.43    2:06.24   
  Sigma Swim Birkerød  2:06.50                 
                     
Kasper Schultz  1995    681  29.95  1:01.84  1:34.49    2:07.15   
  Agfs Svømmeafdeling  2:02.45                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    675  30.64  1:02.89  1:35.66    2:07.53   
  Lyngby Svømmeklub  2:03.21                 
                     
Alexander Wildenschild  1997    672  30.22  1:02.84  1:35.63    2:07.73   
  Esbjerg Svømmeklub  2:03.17                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002    667  29.95  1:02.87  1:35.70    2:08.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:09.56                 
                     
Gustav Jørgensen  2000    661  30.71  1:03.47  1:36.43    2:08.47   
  Slagelse Svømmeklub  2:05.23                 
                     
Luccas Dam Brenner  2001    658  29.82  1:02.77  1:35.76    2:08.62   
  Herlev Svømning  2:08.13                 
                     
Nicklas Östman Pedersen  2002    646  30.00  1:02.70  1:36.14    2:09.42   
  Herlev Svømning  2:03.75                 
                     
10  Rasmus Nørfjand  2000    633  30.37  1:03.13  1:37.04    2:10.31   
  Holstebro Svømme Club  2:03.23                 
                     
11  Lukas Gustafson  1999    624  30.11  1:03.37  1:37.29    2:10.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:06.20                 
                     
12  Alfred August Grubert  2001    623  31.26  1:04.52  1:37.89    2:11.04   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:09.31                 
                     
13  Kasper Bonnichsen  2002    614  29.70  1:02.97  1:36.82    2:11.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:10.73                 
                     
14  Alexander Mundt  1994    596  32.70  1:06.32  1:40.10    2:12.94   
  Herlev Svømning  2:04.67                 
                     
15  Jon Riedel Pedersen  1998    592  31.87  1:05.30  1:39.47    2:13.26   
  VAT Copenhagen-MK31  2:13.32                 
                     
16  Frederik Riedel Lentz  2001    591  30.39  1:04.29  1:38.91    2:13.35   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:07.03                 
                     
17  Nicolaj Løth Andersen  2001    589  31.02  1:04.36  1:38.94    2:13.51   
  Horsens Svømmeklub  2:10.99                 
                     
18  Christian L H Frederiksen  2001    582  31.58  1:05.32  1:39.85    2:14.00   
  Agfs Svømmeafdeling  2:07.53                 
                     
19  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    569  31.18  1:05.18  1:39.85    2:15.01   
  Vest-Brøndby  2:07.23                 
                     
20  Lars Lyhne  1999    567  31.14  1:05.46  1:40.69    2:15.15   
  Aalborg Svømmeklub  2:14.29                 
                     
21  Mads Kloster  2002    564  30.87  1:05.18  1:40.45    2:15.46   
  Thisted Svømmeklub  2:13.00                 
                     
22  Oliver Degn  1996    561  30.90  1:05.25  1:40.64    2:15.67  Deltager ikke i finalen 
  Odder Svømmeklub  2:10.99                 
                     
23  Jakob Schmidt  1999    556  33.14  1:08.32  1:42.89    2:16.07   
  Holbæk Svømme Klub  2:13.23                 
                     
24  Mathias Vestergaard  2001    539  31.17  1:05.00  1:40.74    2:17.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:12.32                 
                     
25  Marius Nørgaard  2001    536  32.72  1:07.16  1:42.61    2:17.70   
  Aalborg Svømmeklub  2:13.58                 
                     
26  David Arneskov  2002    535  32.16  1:07.25  1:42.78    2:17.82   
  Holbæk Svømme Klub  2:10.45                 
                     
27  Thomas Schiby  2001    528  32.71  1:07.25  1:42.90    2:18.44   
  Aalborg Svømmeklub  2:13.22                 
                     
28  Frederik Nerving  1997    525  32.46  1:07.19  1:42.81    2:18.67  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:13.89                 
                     
29  Oliver Thor Sørensen  2000    523  32.00  1:06.92  1:43.16    2:18.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:13.74                 
                     
30  Gustaf Hansson  2001    510  32.29  1:08.29  1:45.29    2:20.00   
  Helsingborgs Simsällskap  2:13.17                 
                     
31  Ulrik Blach Petersen  2001    501  32.96  1:08.97  1:45.24    2:20.85   
  Sigma Swim Birkerød  2:11.06                 
                     
32  Mads Ejdrup Hansen  1999    500  30.81  1:05.81  1:43.36    2:20.95   
  Lyngby Svømmeklub  2:09.62                 
                     
33  Anders Engtorp Olesen  1999    497  32.11  1:07.75  1:45.08    2:21.25   
  Roskilde Svømning  2:14.26                 
                     
34  Marcus Skøtt Haslev  2002    480  33.15  1:09.07  1:45.94    2:22.88   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:13.73                 
                     
35  Mert Kaya  2001    460  33.06  1:09.31  1:47.73    2:24.92   
  Køge Svømmeklub  2:19.27                 
                     
Jonas Hansen  2001              DSQ  SW6.3 
  Slagelse Svømmeklub  2:12.72                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.26.00  Udskriftsdato  14 april 2018 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  22:28 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner
IC Result Danmark