Tulokset DM Langbane Ã…ben Klasse
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Søndag Finale 17.00
Resultat Løb 33 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 33 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danmarksmesterskaber Langbane |
|
Udskriftsdato |
09 juli 2017 |
|
|
Stævne by |
København |
|
Udskriftstidspunkt |
10:50 |
|
|
Arrangør |
Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
06 juli 2017 |
|
|
|
|
|
|
Løb 33, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anina Nicole Lund |
1998 |
|
762 |
29.27 |
1:00.62 |
1:32.41 |
|
2:03.65 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:02.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Laura Glerup Jensen |
1998 |
|
760 |
29.46 |
1:01.36 |
1:32.82 |
|
2:03.75 |
|
|
H2Odense |
2:04.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
|
751 |
29.31 |
1:00.92 |
1:32.88 |
|
2:04.26 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:03.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Marina Heller Hansen |
1994 |
|
751 |
29.60 |
1:01.10 |
1:32.68 |
|
2:04.27 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:01.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
742 |
29.91 |
1:01.76 |
1:33.63 |
|
2:04.77 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:01.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Emily Gantriis |
1999 |
|
738 |
28.87 |
1:00.04 |
1:32.28 |
|
2:05.00 |
|
|
Helsinge Svømmeklub |
2:04.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Ida Schütt |
1996 |
|
720 |
29.73 |
1:01.38 |
1:33.84 |
|
2:06.04 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:03.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Anna Brandt Nielsen |
1998 |
|
701 |
29.73 |
1:01.96 |
1:34.67 |
|
2:07.15 |
Deltager ikke i finalen |
|
Lyngby Svømmeklub |
2:04.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Amalie Bærentsen |
2000 |
|
698 |
30.12 |
1:02.19 |
1:34.82 |
|
2:07.33 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:05.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Freja Gram |
1999 |
|
688 |
29.60 |
1:01.51 |
1:34.81 |
|
2:07.95 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:03.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Linda Shaw |
1997 |
|
688 |
30.09 |
1:01.96 |
1:35.12 |
|
2:07.97 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:03.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Klara Reeh |
1999 |
|
681 |
29.96 |
1:02.44 |
1:35.46 |
|
2:08.37 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:04.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Sarah Bro |
1996 |
|
681 |
29.57 |
1:01.69 |
1:34.53 |
|
2:08.40 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:02.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Christina Munkholm |
1996 |
|
680 |
30.11 |
1:02.31 |
1:35.39 |
|
2:08.47 |
|
|
Køge Svømmeklub |
2:02.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Annabelle Grønbech Ladik |
1997 |
|
678 |
29.19 |
1:00.98 |
1:34.05 |
|
2:08.57 |
|
|
Ringsted Svømme Klub |
2:07.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Jackie Gade |
1998 |
|
656 |
30.19 |
1:03.25 |
1:36.81 |
|
2:10.00 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:07.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Nina Toft |
2000 |
|
654 |
29.97 |
1:02.84 |
1:36.33 |
|
2:10.14 |
Deltager ikke i finalen |
|
Gentofte Svømme Klub |
2:06.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
646 |
30.41 |
1:03.10 |
1:37.09 |
|
2:10.67 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:06.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Camilla Rask |
1999 |
|
633 |
30.15 |
1:03.06 |
1:37.04 |
|
2:11.55 |
Deltager ikke i finalen |
|
H2Odense |
2:08.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Mai Pallvi |
2000 |
|
633 |
31.21 |
1:04.02 |
1:37.76 |
|
2:11.57 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:11.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Emma Maagøe |
1999 |
|
627 |
30.83 |
1:03.67 |
1:37.86 |
|
2:11.97 |
Deltager ikke i finalen |
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:08.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Amanda Højberg |
1998 |
|
626 |
30.64 |
1:03.89 |
1:37.51 |
|
2:12.06 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:08.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Georgiana Gardner |
1997 |
|
613 |
30.82 |
1:04.36 |
1:38.45 |
|
2:12.98 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:08.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Sofia Altoft |
1998 |
|
589 |
29.34 |
1:02.27 |
1:37.93 |
|
2:14.72 |
Deltager ikke i finalen |
|
Farum Svømmeklub |
2:10.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Lea Moesgaard |
1998 |
|
556 |
31.82 |
1:06.15 |
1:41.98 |
|
2:17.36 |
|
|
Viborg Svømme Klub |
2:20.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Mikkeline Mentz |
2001 |
|
548 |
33.17 |
1:08.28 |
1:43.58 |
|
2:17.98 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:20.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.14 |
Udskriftsdato |
09 juli 2017 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
10:50 |
|