Resultat för DM Langbane Åben Klasse
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Fredag Finale 17.00
Resultat Løb 18 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 18 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danmarksmesterskaber Langbane |
|
Udskriftsdato |
07 juli 2017 |
|
|
Stævne by |
København |
|
Udskriftstidspunkt |
11:40 |
|
|
Arrangør |
Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
06 juli 2017 |
|
|
|
|
|
|
Løb 18, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Evgeny Rylov (1996) 1:54.21 2016-04-21 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Alexander Gliese (1997) 2:01.31 2017-06-03 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Andreas Kaas Elmgreen |
1999 |
|
689 |
30.31 |
1:01.30 |
1:33.57 |
|
2:06.69 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:00.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anton Ørskov Ipsen |
1994 |
|
674 |
30.81 |
1:02.71 |
1:35.34 |
|
2:07.64 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:05.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kasper Schultz |
1995 |
|
659 |
29.84 |
1:02.60 |
1:35.39 |
|
2:08.60 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
2:02.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
William Matras |
1998 |
|
605 |
30.53 |
1:04.07 |
1:38.46 |
|
2:12.30 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:11.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
|
596 |
30.87 |
1:05.31 |
1:39.45 |
|
2:12.94 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:11.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Magnus Andersen |
1995 |
|
581 |
30.54 |
1:03.89 |
1:39.34 |
|
2:14.10 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:15.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Jonathan Müller |
1997 |
|
580 |
32.62 |
1:06.40 |
1:40.62 |
|
2:14.15 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:07.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Frederik Jessen |
1998 |
|
570 |
31.49 |
1:05.73 |
1:40.51 |
|
2:14.94 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
2:09.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Jesper Frost Thomsen |
1997 |
|
567 |
32.13 |
1:06.58 |
1:41.28 |
|
2:15.17 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:12.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Claus Lerche Iversen |
1977 |
|
553 |
32.25 |
1:06.86 |
1:42.07 |
|
2:16.35 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Birkerød |
2:11.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Mads Ejdrup Hansen |
1999 |
|
543 |
31.42 |
1:06.03 |
1:41.85 |
|
2:17.16 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:08.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Oliver Degn |
1996 |
|
542 |
32.05 |
1:07.15 |
1:42.67 |
|
2:17.23 |
|
|
Odder Svømmeklub |
2:09.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Jakob Schmidt |
1999 |
|
516 |
32.08 |
1:07.07 |
1:43.37 |
|
2:19.49 |
Deltager ikke i finalen |
|
Holbæk Svømme Klub |
2:08.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
David Arneskov |
2002 |
|
494 |
33.66 |
1:10.45 |
1:46.16 |
|
2:21.54 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:20.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Mathias Bech |
1996 |
|
458 |
33.89 |
1:09.59 |
1:46.81 |
|
2:25.16 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
2:13.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.14 |
Udskriftsdato |
07 juli 2017 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
11:40 |
|