2017-11-21   11:04:07
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM Junior Langbane

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 1, 400m Medley Damer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:48.17 2017-05-26 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Victoria Haahr Pallesen  2002    652  1:11.41  2:31.45  3:55.67    5:07.03   
  Aalborg Svømmeklub  5:04.63                 
                     
Sofie Hansen  2002    651  1:09.46  2:27.79  3:55.06    5:07.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:51.69                 
                     
Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    639  1:12.36  2:33.39  3:59.88    5:09.12   
  Roskilde Svømning  5:03.76                 
                     
Line Johannsen  2001    632  1:11.70  2:30.92  3:59.49    5:10.31   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  5:06.62                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000    607  1:09.01  2:34.11  4:05.72    5:14.50   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:09.48                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    590  1:11.54  2:36.70  4:01.10    5:17.51   
  Sigma Swim Birkerød  5:22.92                 
                     
Cecilie Grøndal  2002    582  1:10.61  2:33.46  4:05.51    5:18.89   
  Horsens Svømmeklub  5:13.94                 
                     
Anna Aavang Brendstrup  2000    580  1:14.83  2:34.44  4:11.17    5:19.36   
  Roskilde Svømning  5:13.58                 
                     
Silja Nielsdóttir Hansen  2001    579  1:12.41  2:37.92  4:08.16    5:19.50  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  5:15.37                 
                     
10  Liva Schmid  2000    578  1:09.42  2:34.89  4:06.05    5:19.60   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:06.70                 
                     
11  Josefine Due Christensen  2001    576  1:11.76  2:39.71  4:10.25    5:20.07   
  Horsens Svømmeklub  5:09.52                 
                     
12  Emma Bjørnholdt  2000    570  1:13.80  2:39.15  4:09.49    5:21.08   
  Lyngby Svømmeklub  5:06.62                 
                     
13  Sofie Nielsen  2001    564  1:13.40  2:33.67  4:09.90    5:22.30   
  Slagelse Svømmeklub  5:11.53                 
                     
14  Emilie Krog  2002    563  1:15.01  2:36.56  4:11.22    5:22.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:16.07                 
                     
15  Lærke Toftgaard  2001    561  1:10.87  2:35.20  4:09.75    5:22.81   
  Kolding SK  5:20.39                 
                     
16  Kristine Mikkelsen  2000    559  1:10.67  2:33.56  4:08.01    5:23.27  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  5:03.53                 
                     
17  Regitze Gotthard  2002    557  1:12.48  2:39.79  4:08.63    5:23.62   
  Slagelse Svømmeklub  5:20.86                 
                     
18  Freja A. Skov  2000    553  1:14.06  2:36.63  4:11.63    5:24.49   
  Helsingør Svømmeklub  5:17.48                 
                     
19  Victoria Vorm  2001    550  1:10.65  2:35.10  4:11.75    5:24.91   
  Vallensbæk IF Af 1939  5:14.47                 
                     
20  Line Strandby  2001    547  1:14.66  2:38.53  4:10.98    5:25.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:17.19                 
                     
21  Helena Berg Wenk  2000    544  1:13.18  2:37.50  4:13.00    5:26.15   
  Roskilde Svømning  5:11.93                 
                     
22  Zenia Aarestrup  2001    541  1:17.37  2:38.29  4:11.65    5:26.78   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:27.57                 
                     
23  Amanda Egerod Lund  2000    538  1:14.25  2:38.52  4:15.66    5:27.36   
  Sigma Swim Allerød  5:25.53                 
                     
24  Cecilie Daluiso Salmonsen  2001    537  1:10.14  2:36.59  4:11.06    5:27.57   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  5:25.12                 
                     
25  Josefine Strand Nielsen  2000    533  1:11.45  2:43.84  4:20.88    5:28.50  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  5:22.97                 
                     
26  Josefine Søgaard Andresen  2000    532  1:14.66  2:39.27  4:08.72    5:28.60   
  Gentofte Svømme Klub  5:23.54                 
                     
27  Sascha Lausten  2002    524  1:16.94  2:44.04  4:16.43    5:30.31   
  Holstebro Svømme Club  5:23.44                 
                     
28  Elisabeth Sølvkjær  2002    513  1:15.78  2:46.15  4:13.08    5:32.52   
  Thisted Svømmeklub  5:32.93                 
                     
29  Isa Hovmand  2000    512  1:15.70  2:38.47  4:15.34    5:32.84   
  Svømmeklubben Syd  5:17.96                 
                     
30  Katja Kjær Nielsen  2002    504  1:11.25  2:43.76  4:21.23    5:34.55   
  Ringsted Svømme Klub  5:32.17                 
                     
31  Cecilie Porsdal  2002    497  1:15.79  2:40.06  4:22.12    5:36.08   
  Sigma Swim Birkerød  5:34.00                 
                     
32  Sofie Hertzberg  2002    493  1:13.92  2:44.32  4:19.29    5:37.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:27.78                 
                     
33  Victoria K. Jespersen  2001    488  1:16.52  2:47.83  4:21.89    5:38.19   
  IHF Svømning  5:30.25                 
                     
34  Alberte Fie Petersen  2002    485  1:13.17  2:40.89  4:24.19    5:38.97   
  Roskilde Svømning  5:32.91                 
                     
35  Caroline Liboriussen  2002    484  1:15.74  2:42.44  4:21.60    5:39.18   
  Horsens Svømmeklub  5:29.58                 
                     
36  Johanne B. Hansen  2002    480  1:16.70  2:40.17  4:23.46    5:40.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:36.34                 
                     
37  Ida T Mose  2002    479  1:10.52  2:39.63  4:21.83    5:40.33   
  Herlev Svømning  5:31.75                 
                     
38  Cæcilie Buchholt Johansen  2001    477  1:17.23  2:40.78  4:20.08    5:40.70  Deltager ikke i finalen 
  Slangerup Svømmeklub  5:20.76                 
                     
39  Mikkeline Mentz  2001    474  1:18.79  2:48.95  4:24.42    5:41.42   
  Holbæk Svømme Klub  5:24.16                 
                     
40  Louise Hvarre  2001    470  1:15.21  2:45.45  4:26.51    5:42.38   
  Vejle Svømmeklub  5:22.35                 
                     
41  Mitzi D. Jensen  2002    464  1:13.92  2:43.85  4:24.78    5:43.93   
  Aalborg Svømmeklub  5:35.52                 
                     
42  Viktoria Bæts Kristensen  2002    463  1:20.88  2:49.53  4:29.17    5:44.16   
  Næstved IF  5:32.50                 
                     
43  Lærke Juul Nielsen  2000    452  1:16.54  2:45.48  4:28.86    5:46.98   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  5:25.92                 
                     
44  Jasmin Larsen  2002    436  1:20.17  2:49.10  4:32.79    5:51.15   
  Ringsted Svømme Klub  5:39.67                 
                     
Thea Søe Bach  2002              DNF   
  Thisted Svømmeklub  5:13.12                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:28   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 1, 400m Medley Damer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:48.17 2017-05-26 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Victoria Haahr Pallesen  2002  35  682  1:10.53  2:30.81  3:56.08    5:02.57   
  Aalborg Svømmeklub  5:04.63                 
                     
Kaya Fjeldsted Kristensen  2002  30  676  1:12.54  2:32.66  3:55.94    5:03.47   
  Roskilde Svømning  5:03.76                 
                     
Line Johannsen  2001  30  676  1:10.54  2:28.60  3:54.70    5:03.47   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  5:06.62                 
                     
Sofie Hansen  2002  23  669  1:08.98  2:27.07  3:54.79    5:04.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:51.69                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000  20  627  1:09.11  2:33.52  4:04.73    5:11.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:09.48                 
                     
Thea Blomsterberg  2002  19  613  1:10.53  2:35.71  3:59.18    5:13.53   
  Sigma Swim Birkerød  5:22.92                 
                     
Cecilie Grøndal  2002  18  575  1:12.87  2:36.46  4:07.69    5:20.16   
  Horsens Svømmeklub  5:13.94                 
                     
Anna Aavang Brendstrup  2000  17  555  1:14.90  2:37.32  4:14.08    5:23.93   
  Roskilde Svømning  5:13.58                 
                     
Emilie Krog  2002  16  601  1:13.24  2:32.44  4:05.20    5:15.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:16.07                 
                     
10  Sofie Nielsen  2001  15  594  1:11.99  2:32.14  4:05.79    5:16.77   
  Slagelse Svømmeklub  5:11.53                 
                     
11  Liva Schmid  2000  14  587  1:09.21  2:35.15  4:05.34    5:17.95   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  5:06.70                 
                     
12  Emma Bjørnholdt  2000  13  585  1:15.16  2:41.21  4:08.73    5:18.38   
  Lyngby Svømmeklub  5:06.62                 
                     
13  Regitze Gotthard  2002  12  561  1:14.10  2:39.38  4:07.40    5:22.84   
  Slagelse Svømmeklub  5:20.86                 
                     
14  Freja A. Skov  2000  11  553  1:14.86  2:37.51  4:11.57    5:24.41   
  Helsingør Svømmeklub  5:17.48                 
                     
15  Lærke Toftgaard  2001  10  539  1:10.82  2:36.41  4:12.81    5:27.26   
  Kolding SK  5:20.39                 
                     
16  Josefine Due Christensen  2001  529  1:14.55  2:42.07  4:14.38    5:29.15   
  Horsens Svømmeklub  5:09.52                 
                     
17  Amanda Egerod Lund  2000  568  1:12.80  2:36.44  4:13.75    5:21.48   
  Sigma Swim Allerød  5:25.53                 
                     
18  Josefine Søgaard Andresen  2000  564  1:16.00  2:41.52  4:07.57    5:22.23   
  Gentofte Svømme Klub  5:23.54                 
                     
19  Victoria Vorm  2001  556  1:12.10  2:36.09  4:12.23    5:23.90   
  Vallensbæk IF Af 1939  5:14.47                 
                     
20  Zenia Aarestrup  2001  555  1:15.19  2:36.14  4:09.40    5:24.07   
  Gladsaxe Svømmeklub  5:27.57                 
                     
21  Line Strandby  2001  548  1:15.04  2:39.26  4:11.54    5:25.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  5:17.19                 
                     
22  Cecilie Daluiso Salmonsen  2001  547  1:09.43  2:36.70  4:11.05    5:25.67   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  5:25.12                 
                     
23  Helena Berg Wenk  2000  542  1:13.88  2:38.32  4:14.52    5:26.62   
  Roskilde Svømning  5:11.93                 
                     
24  Sascha Lausten  2002  506  1:15.55  2:43.77  4:18.16    5:34.23   
  Holstebro Svømme Club  5:23.44                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:28 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 2, 400m Medley Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Arthur Dalén Ellegaard  2001    674  1:00.50  2:14.43  3:36.41    4:37.98   
  Lyngby Svømmeklub  4:36.20                 
                     
Magnus B. Høgild  1999    640  1:02.26  2:15.62  3:37.40    4:42.91   
  Esbjerg Svømmeklub  4:30.86                 
                     
Andreas Hansen  2000    633  1:02.14  2:15.58  3:39.69    4:43.95   
  Vejle Svømmeklub  4:33.28                 
                     
Markus Kjeldsen  2000    615  1:04.96  2:17.21  3:42.46    4:46.61   
  Silkeborg Svømmeklub  4:41.57                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999    607  1:03.39  2:18.51  3:42.13    4:47.97   
  Sigma Swim Allerød  4:44.17                 
                     
Alfred August Grubert  2001    591  1:04.67  2:18.06  3:43.77    4:50.47   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:46.90                 
                     
Jeppe Vestergaard Jensen  2001    572  1:07.97  2:25.04  3:44.92    4:53.62   
  Svømmeklubben Sønderborg  4:59.85                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    565  1:08.45  2:24.32  3:47.31    4:54.87   
  Sigma Swim Birkerød  4:53.80                 
                     
Sebastian Bidstrup Lantz  1999    553  1:07.01  2:21.70  3:46.94    4:57.03  Deltager ikke i finalen 
  Vest-Brøndby  4:45.92                 
                     
10  Andreas Rasmussen  2000    547  1:04.47  2:22.91  3:52.19    4:58.13   
  Horsens Svømmeklub  4:59.91                 
                     
11  Viktor Bull Kramer  2000    542  1:03.71  2:26.31  3:46.41    4:59.01   
  Horsens Svømmeklub  4:56.21                 
                     
12  Christian L H Frederiksen  2001    540  1:06.16  2:23.91  3:53.71    4:59.27  Deltager ikke i finalen 
  Agfs Svømmeafdeling  4:53.97                 
                     
13  Johan Joensen  2000    529  1:01.61  2:20.57  3:46.37    5:01.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:49.50                 
                     
14  Daniel Jensen  2001    515  1:05.70  2:24.78  3:55.24    5:04.09   
  DeltaSwim  4:57.32                 
                     
15  Mathias Rasmussen  2001    512  1:04.33  2:26.42  3:55.02    5:04.62   
  Holstebro Svømme Club  4:59.47                 
                     
16  Daniel Berg Wenk  2000    493  1:05.70  2:26.69  3:58.20    5:08.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:56.74                 
                     
17  Martin H. Abel  2001    491  1:02.18  2:21.09  3:57.51    5:08.88  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub  4:58.71                 
                     
18  Oliver Widemann Bache  2001    487  1:08.30  2:27.76  3:55.58    5:09.90  Deltager ikke i finalen 
  Viborg Svømme Klub  4:56.87                 
                     
19  Mert Kaya  2001    485  1:07.07  2:26.52  3:57.90    5:10.20   
  Køge Svømmeklub  5:06.91                 
                     
20  Emil Kragh  2001    479  1:07.63  2:36.70  3:59.53    5:11.46   
  Vejle Svømmeklub  5:01.19                 
                     
21  Luis Velasquez  2001  475  1:08.97  2:31.33  4:02.93    5:12.36   
  Esbjerg Svømmeklub  5:10.63                 
                     
22  Magnus V. Ancker  2001  465  1:14.56  2:35.99  3:59.89    5:14.72   
  Agfs Svømmeafdeling  5:09.49                 
                     
23  Christian Bonde  2001  455  1:13.67  2:36.90  4:07.90    5:16.81   
  Aalborg Svømmeklub  5:02.41                 
                     
24  Sebastian Jensen  2001  447  1:06.85  2:35.99  4:08.19    5:18.69   
  Nakskov Svømme Klub  5:09.81                 
                     
Anton Borring Andersen  1999              DSQ  ej sam berør v 250 m 
  Sigma Swim Allerød  4:36.06                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:28   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 2, 400m Medley Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Arthur Dalén Ellegaard  2001  35  704  1:01.76  2:14.25  3:33.54    4:34.00   
  Lyngby Svømmeklub  4:36.20                 
                     
Magnus B. Høgild  1999  30  696  1:01.32  2:12.14  3:31.64    4:35.03   
  Esbjerg Svømmeklub  4:30.86                 
                     
Markus Kjeldsen  2000  26  631  1:05.00  2:15.95  3:41.62    4:44.27   
  Silkeborg Svømmeklub  4:41.57                 
                     
Alfred August Grubert  2001  23  627  1:05.34  2:16.84  3:40.41    4:44.84   
  Gladsaxe Svømmeklub  4:46.90                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999  20  622  1:03.79  2:18.12  3:42.32    4:45.56   
  Sigma Swim Allerød  4:44.17                 
                     
Andreas Hansen  2000  19  618  1:03.91  2:17.96  3:43.82    4:46.15   
  Vejle Svømmeklub  4:33.28                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001  18  592  1:06.14  2:21.51  3:43.07    4:50.33   
  Sigma Swim Birkerød  4:53.80                 
                     
Jeppe Vestergaard Jensen  2001  17  575  1:05.71  2:24.37  3:45.51    4:53.19   
  Svømmeklubben Sønderborg  4:59.85                 
                     
Viktor Bull Kramer  2000  16  595  1:04.60  2:25.36  3:43.61    4:49.77   
  Horsens Svømmeklub  4:56.21                 
                     
10  Johan Joensen  2000  15  587  1:03.14  2:22.52  3:43.88    4:51.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:49.50                 
                     
11  Andreas Rasmussen  2000  14  550  1:04.27  2:21.92  3:51.95    4:57.55   
  Horsens Svømmeklub  4:59.91                 
                     
12  Daniel Jensen  2001  13  526  1:04.10  2:23.18  3:54.09    5:01.97   
  DeltaSwim  4:57.32                 
                     
13  Mathias Rasmussen  2001  12  524  1:03.94  2:22.65  3:53.16    5:02.28   
  Holstebro Svømme Club  4:59.47                 
                     
14  Daniel Berg Wenk  2000  11  522  1:05.89  2:25.26  3:56.77    5:02.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:56.74                 
                     
15  Mert Kaya  2001  10  496  1:07.92  2:28.05  3:59.61    5:07.85   
  Køge Svømmeklub  5:06.91                 
                     
16  Emil Kragh  2001  483  1:07.50  2:33.57  3:56.46    5:10.60   
  Vejle Svømmeklub  5:01.19                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:28 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.35 2016-08-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Karoline Barrett  2002    741  27.32        57.53   
  Greve Svømmeklub  57.28                 
                     
Snæfridur Sol  2000    726  28.01        57.91   
  Agfs Svømmeafdeling  58.99                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    719  27.86        58.09   
  Gentofte Svømme Klub  57.29                 
                     
Johanne Hingebjerg  2002    700  28.57        58.63   
  Hovedstadens Svømmeklub  59.46                 
                     
Amalie Bærentsen  2000    690  28.61        58.90   
  Aalborg Svømmeklub  58.21                 
                     
Ellen Nielsen  2001    686  28.39        59.01   
  Esbjerg Svømmeklub  59.16                 
                     
Sarah Missing  2001    680  28.86        59.20   
  Vest-Brøndby  58.41                 
                     
Andrea Paaske  2001    673  28.40        59.39   
  Roskilde Svømning  58.59                 
                     
Julie Krøyer Svendsen  2002    671  28.67        59.45   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  59.62                 
                     
10  Karoline Sørensen  2002    668  28.32        59.54   
  Thisted Svømmeklub  1:03.85                 
                     
11  Lisa Rijkhoff  2001    667  28.51        59.57   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.50                 
                     
12  Camilla Ottesen  2000    664  28.64        59.65   
  Aalborg Svømmeklub  59.75                 
                     
13  Louise Bach Andersen  2001    652  29.60        1:00.02  Deltager ikke i finalen 
  Aalborg Svømmeklub  59.32                 
                     
14  Iben Bak  2001    649  29.60        1:00.10   
  Nyborg Svømmeklub  1:00.31                 
                     
15  Emma Bugge Fynbo  2001    646  29.24        1:00.21   
  Holstebro Svømme Club  59.85                 
                     
16  Karla Louise Balle  2001    643  29.15        1:00.30   
  Helsingør Svømmeklub  59.67                 
                     
17  Trine Kjøngerskov  2000    641  29.06        1:00.36   
  Agfs Svømmeafdeling  59.34                 
                     
18  Helena V. Ellling  2000    640  29.24        1:00.41   
  Silkeborg Svømmeklub  1:00.19                 
                     
19  Caroline Hørlykke  2000    637  29.07        1:00.50   
  Gentofte Svømme Klub  1:00.74                 
                     
20  Julie Darlem Brandt  2001    634  29.12        1:00.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.98                 
                     
21  Karina Høybye Olesen  2001    631  29.38        1:00.69   
  Nyborg Svømmeklub  58.29                 
                     
22  Johanne Marie Poulsen  2001    628  29.67        1:00.78   
  Aalborg Svømmeklub  59.96                 
                     
23  Josefine Due Christensen  2001    627  29.78        1:00.81   
  Horsens Svømmeklub  1:00.51                 
                     
24  Cecilie B. Andersen  2001    625  29.27        1:00.86   
  Vejle Svømmeklub  1:01.12                 
                     
25  Martha Vitus Tversted  2002    624  29.53        1:00.92   
  Søllerød Svømmeklub  1:01.04                 
                     
26  Caroline Laursen  2002    623  29.52        1:00.93   
  Esbjerg Svømmeklub  59.98                 
                     
27  Louise D. Liboriussen  2002    622  28.66        1:00.97   
  Viborg Svømme Klub  1:01.66                 
                     
28  Mille Moeslund Lausen  2002    620  29.63        1:01.04   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.60                 
                     
29  Marina Nissen Jakobsen  2000    617  29.22        1:01.13   
  Hørsholm Svømmeforening  1:01.18                 
                     
30  Signe Fich Hansen  2002    614  29.66        1:01.23   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:00.69                 
                     
31  Astrid Nielsen  2002    614  29.38        1:01.25  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub  1:01.18                 
                     
32  Line J. V. Hededal  2001    611  28.75        1:01.33   
  Vejle Svømmeklub  58.44                 
                     
33  Amanda Duus  2000    607  29.77        1:01.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:00.15                 
                     
33  Katja Korbo Petersson  2001    607  29.62        1:01.48   
  JGI Svømning  1:00.48                 
                     
35  Clara Schade Cantby  2000    605  29.10        1:01.55   
  Slagelse Svømmeklub  1:00.95                 
                     
36  Camilla Brøgger-Andersen  2002    600  29.55        1:01.71   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.23                 
                     
37  Marie Christensen  2002    598  29.77        1:01.79   
  Odder Svømmeklub  1:02.11                 
                     
38  Maria Cleman Hatting  2001    594  29.71        1:01.90   
  Holstebro Svømme Club  1:02.49                 
                     
39  Julie Stampe  2002    593  29.69        1:01.94   
  Sigma Swim Allerød  1:02.77                 
                     
40  Ida Just Mikkelsen  2001    589  30.78        1:02.09   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:01.61                 
                     
41  Trine Dam  2001    587  29.62        1:02.16   
  Horsens Svømmeklub  1:04.04                 
                     
42  Ida Gelineck Padborg  2002    586  29.55        1:02.18   
  Lyngby Svømmeklub  1:02.53                 
                     
43  Xenia Huryn  2000    583  29.52        1:02.31   
  Herlev Svømning  1:04.03                 
                     
44  Mathilde Menck Nielsen  2002    581  30.10        1:02.36   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.69                 
                     
45  Amalie W. Olsen  2001    580  29.75        1:02.40   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:00.96                 
                     
46  Kamille Auerbach-Lind  2001    579  29.73        1:02.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:01.76                 
                     
47  Chastine Melhede  2002    573  30.06        1:02.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:03.36                 
                     
48  Melanie Eggertsen  2002    573  29.65        1:02.67   
  Nakskov Svømme Klub  1:02.57                 
                     
49  Frederikke Echardt  2002    569  30.16        1:02.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:01.76                 
                     
50  Maria Bredal Larsen  2002    568  30.32        1:02.83   
  Nyborg Svømmeklub  1:01.96                 
                     
51  Thyra Jørgensen  2002    568  30.31        1:02.84   
  Svømmeklubben Syd  1:03.14                 
                     
52  Frederikke Skau Hansen  2002    557  30.46        1:03.26   
  DeltaSwim  1:03.40                 
                     
53  Sara Mortensen  2001    554  30.35        1:03.35   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:02.93                 
                     
54  Emma Jørgensen  2001    554  29.88        1:03.38   
  Esbjerg Svømmeklub  1:01.94                 
                     
55  Laura Janner  2002    552  30.03        1:03.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:03.38                 
                     
56  Stine Saaby Schmidt  2002    552  30.08        1:03.45   
  Farum Svømmeklub  1:02.49                 
                     
57  Isabella Bach  2002    548  30.58        1:03.60   
  Holstebro Svømme Club  1:03.08                 
                     
58  Ida Holm Hansen  2002    548  30.30        1:03.61   
  Værløse Svømmeklub  1:03.87                 
                     
59  Lærke Rask Sander  2002    545  30.68        1:03.72   
  VAT Copenhagen-MK31  1:03.28                 
                     
60  Olivia Olivarius Vølund  2002    544  30.40        1:03.75   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.97                 
                     
61  Sofie Amalie J. Bisgaard  2000    543  30.37        1:03.79   
  Horsens Svømmeklub  1:02.81                 
                     
62  Anne Bøjstrup Bertelsen  2002    542  30.74        1:03.83   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.61                 
                     
62  Cecilie Christensen  2002    542  30.42        1:03.83   
  Esbjerg Svømmeklub  1:02.96                 
                     
64  Gry Floor  2000    537  31.01        1:04.03   
  H2Odense  1:04.65                 
                     
65  Signe Villumsen  2001    535  30.52        1:04.09   
  Aalborg Svømmeklub  1:04.47                 
                     
66  Zara Wendel  2002    530  29.96        1:04.31   
  Holbæk Svømme Klub  1:03.96                 
                     
67  Maria Szokody  2002    528  30.95        1:04.41   
  Ringsted Svømme Klub  1:04.66                 
                     
68  Maja Fridberg Madsen  2002    526  30.82        1:04.49   
  Odder Svømmeklub  1:02.88                 
                     
69  Katrine Brandt Nielsen  2002    523  30.80        1:04.58   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.90                 
                     
70  Lea Serup Schøn  2002    517  31.15        1:04.85   
  Aalborg Svømmeklub  1:02.12                 
                     
71  Sarah Aarslew Jensen  2000    513  31.67        1:05.01   
  Køge Svømmeklub  1:05.51                 
                     
72  Emilie Larsen  2001    507  30.48        1:05.28   
  Vest-Brøndby  1:03.53                 
                     
73  Sofie Sjøgren  2002    503  31.92        1:05.42   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:06.17                 
                     
74  Laura Gam  2001    501  31.13        1:05.51   
  Herning Svømmeklub  1:04.76                 
                     
75  Caroline Liboriussen  2002    493  31.69        1:05.87   
  Horsens Svømmeklub  1:03.37                 
                     
76  Lærke Juul Nielsen  2000    493  31.63        1:05.89   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  1:04.40                 
                     
77  Victoria Bang  2001    492  31.13        1:05.93   
  Svendborg Svømme Klub  1:05.76                 
                     
78  Sofia Qvade Rasmusen  2001    491  30.89        1:05.96   
  Hillerød Svømmeklub  1:04.76                 
                     
79  Ida Rishøj  2002    466  32.31        1:07.13   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:07.99                 
                     
Ingrid Bo Andersen  2001              DNS   
  Roskilde Svømning  1:01.86                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.35 2016-08-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Snæfridur Sol  2000  35  749  27.92        57.30   
  Agfs Svømmeafdeling  58.99                 
                     
Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002  30  737  27.83        57.62   
  Gentofte Svømme Klub  57.29                 
                     
Karoline Barrett  2002  26  732  27.16        57.74   
  Greve Svømmeklub  57.28                 
                     
Johanne Hingebjerg  2002  23  704  28.29        58.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  59.46                 
                     
Andrea Paaske  2001  20  694  28.62        58.80   
  Roskilde Svømning  58.59                 
                     
Amalie Bærentsen  2000  19  691  28.53        58.88   
  Aalborg Svømmeklub  58.21                 
                     
Ellen Nielsen  2001  18  686  28.23        59.01   
  Esbjerg Svømmeklub  59.16                 
                     
Sarah Missing  2001  17  682  28.52        59.12   
  Vest-Brøndby  58.41                 
                     
Karla Louise Balle  2001  16  685  28.72        59.03   
  Helsingør Svømmeklub  59.67                 
                     
10  Julie Krøyer Svendsen  2002  15  681  28.43        59.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  59.62                 
                     
11  Emma Bugge Fynbo  2001  14  657  28.86        59.87   
  Holstebro Svømme Club  59.85                 
                     
12  Karoline Sørensen  2002  13  656  28.62        59.91   
  Thisted Svømmeklub  1:03.85                 
                     
13  Trine Kjøngerskov  2000  12  654  28.90        59.96   
  Agfs Svømmeafdeling  59.34                 
                     
14  Lisa Rijkhoff  2001  11  654  28.66        59.97   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.50                 
                     
15  Camilla Ottesen  2000  10  651  28.84        1:00.06   
  Aalborg Svømmeklub  59.75                 
                     
16  Iben Bak  2001  646  29.01        1:00.21   
  Nyborg Svømmeklub  1:00.31                 
                     
17  Caroline Hørlykke  2000  664  29.01        59.67   
  Gentofte Svømme Klub  1:00.74                 
                     
18  Josefine Due Christensen  2001  637  29.58        1:00.50   
  Horsens Svømmeklub  1:00.51                 
                     
19  Julie Darlem Brandt  2001  635  29.18        1:00.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.98                 
                     
20  Helena V. Ellling  2000  631  29.39        1:00.67   
  Silkeborg Svømmeklub  1:00.19                 
                     
21  Johanne Marie Poulsen  2001  631  29.56        1:00.68   
  Aalborg Svømmeklub  59.96                 
                     
22  Martha Vitus Tversted  2002  622  29.26        1:00.98   
  Søllerød Svømmeklub  1:01.04                 
                     
23  Karina Høybye Olesen  2001  621  29.75        1:00.99   
  Nyborg Svømmeklub  58.29                 
                     
24  Cecilie B. Andersen  2001  620  29.14        1:01.03   
  Vejle Svømmeklub  1:01.12                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 4, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sebastian Tullberg  2000    705  25.95        52.69   
  Sigma Swim Birkerød  52.03                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    688  25.66        53.12   
  Gentofte Svømme Klub  52.40                 
                     
Jakob Juul  2000    687  25.70        53.14   
  Vejle Svømmeklub  53.14                 
                     
Michael Terp Olesen  1999    671  26.11        53.58   
  Esbjerg Svømmeklub  52.11                 
                     
Pierre Høgenhaug  1999    670  25.94        53.60   
  Søllerød Svømmeklub  53.86                 
                     
Christian Holm Jørgensen  1999    667  26.17        53.68   
  Esbjerg Svømmeklub  52.81                 
                     
Alexander Eggers  1999    662  25.66        53.80   
  Sigma Swim Birkerød  55.30                 
                     
Andreas Vestergaard  1999    662  26.36        53.82   
  Vest-Brøndby  52.63                 
                     
William Textor Broch  2001    656  26.27        53.97   
  Lyngby Svømmeklub  54.64                 
                     
10  Simon Brixner  2000    655  25.76        54.00   
  Holbæk Svømme Klub  53.62                 
                     
11  Gustav Jørgensen  2000    653  26.19        54.05   
  Slagelse Svømmeklub  54.09                 
                     
12  Malthe Lindeblad  2001    651  25.98        54.11   
  DeltaSwim  55.46                 
                     
13  Lucas Bruun Strøbek  2001    650  26.09        54.13   
  Gentofte Svømme Klub  54.91                 
                     
14  Rasmus Udbye  2000    650  26.29        54.15   
  Horsens Svømmeklub  52.17                 
                     
15  Marius Rasmussen  1999    645  26.26        54.27   
  Svømmeklubben Syd  54.09                 
                     
16  Felix Lund  2001    645  26.02        54.29   
  Herlev Svømning  54.22                 
                     
17  Rasmus Steenberg  2000    644  26.12        54.30   
  Gladsaxe Svømmeklub  53.88                 
                     
18  Mads Tornow Rasmussen  2000    640  26.19        54.41   
  Slangerup Svømmeklub  54.29                 
                     
19  Anton Borg Hjort  2000    636  26.35        54.52  Deltager ikke i finalen 
  Lyseng IF  54.71                 
                     
20  Emil Hedegaard  1999    633  26.47        54.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.43                 
                     
21  Jonas M. Jørgensen  2001    631  25.76        54.69   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  54.56                 
                     
22  William Houen  2001    630  26.56        54.72   
  Helsingør Svømmeklub  55.88                 
                     
23  Andreas Bui  2000    628  26.52        54.76   
  H2Odense  54.20                 
                     
24  Malthe Burgaard  2000    621  26.46        54.98   
  H2Odense  54.89                 
                     
25  Frederik O. Møller  1999    620  25.88        55.01   
  Hovedstadens Svømmeklub  53.75                 
                     
26  Anton Borring Andersen  1999    619  26.95        55.03   
  Sigma Swim Allerød  55.90                 
                     
27  Matthias Bach Mikkelsen  2000    619  26.80        55.04   
  Kolding SK  55.69                 
                     
28  Markus Bøjsen  1999    612  26.70        55.25   
  Holbæk Svømme Klub  54.99                 
                     
29  Niels Paulli Sparholt  2000    611  26.58        55.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  55.74                 
                     
30  Matthias Hansen  2001    611  26.90        55.27   
  Slagelse Svømmeklub  55.59                 
                     
31  Simon Juul Henriksen  2001    610  27.06        55.29   
  H2Odense  56.97                 
                     
32  Mathias Vestergaard  2001    604  27.34        55.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  55.49                 
                     
33  Lukas Storm  1999    602  26.95        55.55  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.02                 
                     
34  Anders Vestergaard  2001    599  27.03        55.64   
  Aalborg Svømmeklub  55.83                 
                     
35  Christian Crone  2001    598  26.91        55.65   
  Gladsaxe Svømmeklub  55.93                 
                     
36  Oliver Frølund  2001    597  26.63        55.69   
  Silkeborg Svømmeklub  56.53                 
                     
37  Chris Lund Rasmussen  2001    597  26.85        55.70   
  Viborg Svømme Klub  56.04                 
                     
37  Jens Sørensen  2001    597  27.06        55.70   
  Herning Svømmeklub  55.10                 
                     
39  Viktor Nysøe Rehling  2001    592  26.96        55.86   
  Farum Svømmeklub  56.38                 
                     
40  Tais Andkjær Kristensen  1999    591  26.69        55.88   
  Horsens Svømmeklub  55.40                 
                     
41  Magnus Lerche  1999    590  26.84        55.91   
  Aars Svømmeklub  55.69                 
                     
42  Roar Andersen  2001    590  26.53        55.92   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  56.93                 
                     
42  Thomas Thingstrup Mehlsen  1999    590  26.90        55.92   
  Herning Svømmeklub  55.23                 
                     
44  Jannick Hansen  2001    590  26.79        55.93   
  Sigma Swim Allerød  56.31                 
                     
45  Casper Eickhardt  1999    587  26.62        56.01   
  Esbjerg Svømmeklub  54.67                 
                     
46  Christoffer Weiss  2001    586  27.67        56.04   
  Gentofte Svømme Klub  56.85                 
                     
47  August Houborg  2001    584  26.67        56.11   
  Lyngby Svømmeklub  57.54                 
                     
48  Mads Toft  2001    582  26.84        56.17   
  Holbæk Svømme Klub  56.18                 
                     
49  Jens Riisgaard  2000    581  27.14        56.19   
  Silkeborg Svømmeklub  56.95                 
                     
49  Lawrence Langley  2001    581  27.18        56.19   
  Aalborg Svømmeklub  57.35                 
                     
51  Mads Ørsted Nielsen  1999    580  26.89        56.22   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  54.72                 
                     
52  Emil Blomgaard  1999    577  27.07        56.32   
  Roskilde Svømning  56.27                 
                     
53  Mathias Kjær Nielsen  2000    575  26.95        56.39   
  Haderslev Svømme Klub  56.99                 
                     
54  Hans Mølbak Petersen  2001    573  26.64        56.45   
  Greve Svømmeklub  58.51                 
                     
55  Nicolaj Løth Andersen  2001    572  27.06        56.49   
  Horsens Svømmeklub  56.32                 
                     
56  Rasmus Danielsen  2001    571  27.42        56.53   
  Køge Svømmeklub  56.84                 
                     
57  Philip Krogh Brønnicke  2000    570  26.80        56.57   
  Køge Svømmeklub  56.34                 
                     
58  Oliver Schiellerup  2000    569  26.41        56.59   
  Sigma Swim Birkerød  56.96                 
                     
59  Jonas Hansen  2001    567  27.27        56.65   
  Slagelse Svømmeklub  56.72                 
                     
60  Malthe Letting  2001    567  27.30        56.66   
  Farum Svømmeklub  57.32                 
                     
61  Mads Sørensen  2000    566  26.74        56.68   
  H2Odense  54.96                 
                     
62  Victor Kristensen  1999    563  27.09        56.79   
  Haderslev Svømme Klub  55.95                 
                     
63  Filip Bækgaard  2000    562  27.04        56.83   
  Herlufsholm Svømmeklub  57.22                 
                     
64  Alexander Rendlev  2001    561  27.67        56.87   
  Vallensbæk IF Af 1939  56.82                 
                     
65  Marius Nørgaard  2001    559  27.86        56.93   
  Aalborg Svømmeklub  57.21                 
                     
66  Nicklas Andersen  2001    556  27.56        57.02   
  Helsinge Svømmeklub  57.34                 
                     
67  Oliver Christensen  2000    556  27.11        57.03   
  Esbjerg Svømmeklub  57.11                 
                     
68  Magnus Løhr  2001    556  27.22        57.04   
  Herlufsholm Svømmeklub  57.99                 
                     
69  Magnus Aasberg  2001    555  27.72        57.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  57.63                 
                     
70  Mads Raaby Jensen  2001    553  26.90        57.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  56.00                 
                     
71  Simon Krøyer Svendsen  1999    548  27.28        57.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  58.11                 
                     
72  Frederik Bornemann  2001    547  27.84        57.33   
  Sigma Swim Allerød  57.43                 
                     
73  Lukas Jeppesen  2001    547  27.37        57.35   
  Erritsø Gymnastik Og IF  58.03                 
                     
74  Emil Tönshoff  2000    546  27.66        57.36   
  Helsingør Svømmeklub  57.49                 
                     
75  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    545  27.83        57.41   
  Lyngby Svømmeklub  58.70                 
                     
76  Oliver Mølby  2001    544  27.86        57.45   
  Esbjerg Svømmeklub  56.09                 
                     
77  Benjamin Perruchon  2001    539  27.68        57.63   
  Haderslev Svømme Klub  56.25                 
                     
78  Christian L H Frederiksen  2001    536  27.82        57.74   
  Agfs Svømmeafdeling  56.11                 
                     
79  Boje Fokkink  2001    533  27.59        57.84   
  Svømmeklubben Grindsted  58.37                 
                     
79  Oliver Thor Sørensen  2000    533  27.85        57.84   
  Gladsaxe Svømmeklub  56.54                 
                     
81  Victor Bendix Beiter  2001    529  27.28        58.00   
  Herlev Svømning  58.53                 
                     
82  Valdemar Kjærgaard  2001    527  27.87        58.05   
  Agfs Svømmeafdeling  58.30                 
                     
83  Magnus Funder  2001    526  27.91        58.08   
  Vejle Svømmeklub  57.48                 
                     
84  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    525  27.74        58.13   
  Ringsted Svømme Klub  58.85                 
                     
85  Steffen Vesterø Uldal  1999    525  27.81        58.14   
  Haderslev Svømme Klub  57.39                 
                     
86  Oscar Fischer Kokholm  2000    524  27.86        58.16   
  Slagelse Svømmeklub  57.01                 
                     
87  Anders Nielsen  2001    522  27.68        58.25   
  Ringsted Svømme Klub  58.48                 
                     
88  Sebastian Møller Jürgense  2001    520  28.31        58.33   
  Odder Svømmeklub  57.66                 
                     
89  Nicolai Andersen  2001    518  27.56        58.39   
  Gladsaxe Svømmeklub  58.13                 
                     
90  Frederik Clausen  2001    517  28.35        58.44   
  Hillerød Svømmeklub  59.28                 
                     
91  Jakob Grene  2001    511  27.77        58.64   
  Esbjerg Svømmeklub  57.84                 
                     
92  Lauge Bastian Maar  2001    511  27.85        58.66   
  Næstved IF  58.62                 
                     
93  Villads Bomholt Larsen  2001    510  28.08        58.68   
  Helsingør Svømmeklub  58.44                 
                     
94  Alexander Ravn Borch  2001    510  28.26        58.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  59.45                 
                     
95  Hjalte Lillevik Frost  2001    501  28.64        59.03   
  Svømmeklubben S 68  59.44                 
                     
96  Mads Frydenholm  2001    498  28.34        59.17   
  Esbjerg Svømmeklub  1:00.44                 
                     
97  Sebastian Ejdesgaard  2001    494  28.56        59.34   
  Hillerød Svømmeklub  59.40                 
                     
98  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    489  27.88        59.51   
  Vest-Brøndby  58.05                 
                     
99  Thor Malmby Jørgin  2001    488  27.70        59.55   
  Dragsholm Svømmeklub  58.14                 
                     
100  Kristoffer Erbo Kjær  2001    486  28.67        59.64   
  Vejle Svømmeklub  1:00.75                 
                     
101  Lucas Jensen  2001    470  28.84        1:00.30   
  Vest-Brøndby  1:01.92                 
                     
102  Frederik Kongstad Hansen  2001    453  28.70        1:01.04   
  Haslev Svømmeklub  59.98                 
                     
103  Thomas Christiansen  1999    448  28.20        1:01.30   
  Haderslev Svømme Klub  57.89                 
                     
104  Mathias Persson  2001    438  29.51        1:01.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:01.47                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 4, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sebastian Tullberg  2000  35  743  25.59        51.78   
  Sigma Swim Birkerød  52.03                 
                     
Michael Terp Olesen  1999  30  702  25.79        52.76   
  Esbjerg Svømmeklub  52.11                 
                     
Jakob Juul  2000  26  699  25.81        52.85   
  Vejle Svømmeklub  53.14                 
                     
Peter Vangsgaard  2000  23  695  25.53        52.95   
  Gentofte Svømme Klub  52.40                 
                     
Pierre Høgenhaug  1999  20  691  25.74        53.05   
  Søllerød Svømmeklub  53.86                 
                     
Christian Holm Jørgensen  1999  19  684  25.74        53.24   
  Esbjerg Svømmeklub  52.81                 
                     
Andreas Vestergaard  1999  18  674  25.89        53.49   
  Vest-Brøndby  52.63                 
                     
Alexander Eggers  1999  17  639  25.87        54.45   
  Sigma Swim Birkerød  55.30                 
                     
William Textor Broch  2001  16  683  25.76        53.25   
  Lyngby Svømmeklub  54.64                 
                     
10  Felix Lund  2001  15  661  25.83        53.84   
  Herlev Svømning  54.22                 
                     
11  Marius Rasmussen  1999  14  657  26.01        53.95   
  Svømmeklubben Syd  54.09                 
                     
12  Gustav Jørgensen  2000  13  654  26.07        54.02   
  Slagelse Svømmeklub  54.09                 
                     
12  Rasmus Udbye  2000  13  654  25.79        54.02   
  Horsens Svømmeklub  52.17                 
                     
14  Lucas Bruun Strøbek  2001  11  653  26.16        54.06   
  Gentofte Svømme Klub  54.91                 
                     
15  Simon Brixner  2000  10  647  25.85        54.22   
  Holbæk Svømme Klub  53.62                 
                     
16  Malthe Lindeblad  2001  639  26.06        54.44   
  DeltaSwim  55.46                 
                     
17  Rasmus Steenberg  2000  675  26.01        53.47   
  Gladsaxe Svømmeklub  53.88                 
                     
18  Malthe Burgaard  2000  640  26.46        54.42   
  H2Odense  54.89                 
                     
19  Mads Tornow Rasmussen  2000  635  26.78        54.56   
  Slangerup Svømmeklub  54.29                 
                     
20  Andreas Bui  2000  628  26.29        54.76   
  H2Odense  54.20                 
                     
21  William Houen  2001  625  26.45        54.84   
  Helsingør Svømmeklub  55.88                 
                     
22  Emil Hedegaard  1999  620  26.53        54.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  55.43                 
                     
23  Jonas M. Jørgensen  2001  620  26.43        55.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  54.56                 
                     
24  Frederik O. Møller  1999  599  26.82        55.62   
  Hovedstadens Svømmeklub  53.75                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 5, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josephine Kruse  2002    695          33.27   
  Sigma Swim Allerød  33.05                 
Sigrid Lei Lamberg  2002    636          34.28   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  34.16                 
Thea Blomsterberg  2002    631          34.37   
  Sigma Swim Birkerød  33.93                 
Jessica Yu Mortensen  2000    623          34.50   
  Lyngby Svømmeklub  33.98                 
Victoria Haahr Pallesen  2002    617          34.61   
  Aalborg Svømmeklub  34.20                 
Emma Bjørnholdt  2000    605          34.85   
  Lyngby Svømmeklub  33.85                 
Kathrine Fog  2000    602          34.90   
  Viborg Svømme Klub  34.53                 
Astrid Nielsen  2002    602          34.91   
  Esbjerg Svømmeklub  34.27                 
Esther Flø  2001    600          34.94   
  Silkeborg Svømmeklub  35.10                 
10  Maria Møller Glargaard  2001    592          35.10   
  Esbjerg Svømmeklub  35.35                 
11  Heidi Glintborg  2002    583          35.27   
  H2Odense  37.30                 
12  Frederikke Mertins  2000    577          35.40   
  Hvidovre Svømme Klub  34.93                 
13  Melanie Degner  2000    570          35.54   
  Køge Svømmeklub  34.65                 
14  Regitze Gotthard  2002    570          35.55   
  Slagelse Svømmeklub  34.73                 
15  Trine Dam  2001    562          35.72   
  Horsens Svømmeklub  36.04                 
16  Karoline Barrett  2002    557          35.81   
  Greve Svømmeklub  36.08                 
17  Ida Jensdottir Fremming  2002    551          35.95   
  Herlev Svømning  36.76                 
18  Line Johannsen  2001    550          35.98  Deltager ikke i finalen 
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  35.51                 
19  Julia Harpøth  2002    548          36.02   
  Brædstrup Svømmeklub  37.65                 
20  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    546          36.05   
  Lyngby Svømmeklub  35.10                 
21  Helene Olesen  2000    545          36.07   
  Vejle Svømmeklub  35.48                 
22  Josephine G. Lauridsen  2001    544          36.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  33.98                 
23  Celine Termark Brock  2000    540          36.19   
  Herlev Svømning  35.16                 
24  Lærke Toftgaard  2001    539          36.22   
  Kolding SK  36.44                 
25  Christina Christensen  2000    538          36.24   
  Vejle Svømmeklub  34.49                 
26  Emilie Nyegaard  2001    532          36.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  35.42                 
26  Freja Nicholas  2000    532          36.37   
  Frem Odense  35.66                 
28  Rikke Vagtborg Jensen  2002    528          36.46   
  Esbjerg Svømmeklub  37.01                 
29  Natascha Holm Byskov  2000    527          36.49   
  Holstebro Svømme Club  36.29                 
30  Elisabeth Sølvkjær  2002    525          36.54   
  Thisted Svømmeklub  36.13                 
31  Martha Vitus Tversted  2002    522          36.60   
  Søllerød Svømmeklub  35.92                 
32  Katharina N Møller  2001    522          36.61   
  Vest-Brøndby  35.59                 
33  Emma Bruhn  2002    517          36.73   
  Herlufsholm Svømmeklub  36.62                 
34  Mette Bruun-Petersen  2001    514          36.78   
  Nyborg Svømmeklub  36.02                 
35  Mette Baack  2000    514          36.79   
  Agfs Svømmeafdeling  36.92                 
36  Liva Schmid  2000    509          36.92   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  35.63                 
37  Malou Carlsen  2000    503          37.05   
  Nakskov Svømme Klub  35.76                 
38  Silke Mehr  2000    497          37.21   
  Roskilde Svømning  35.72                 
39  Kaya Fjeldsted Kristensen  2002    487          37.45   
  Roskilde Svømning  37.04                 
40  Malea Benediktson  2001    480          37.63   
  H2Odense  36.91                 
41  Johanne S. Christiansen  2002    475          37.78   
  Svømmeklubben Sønderborg  37.65                 
42  Maiken Hougaard  2002    466          38.02   
  Auning Svømmeklub  37.65                 
43  Mikkeline Mentz  2001    464          38.07   
  Holbæk Svømme Klub  36.07                 
44  Alberte Schnieber Klausen  2002    457          38.26   
  Herning Svømmeklub  37.19                 
45  Victoria Bang  2001    444          38.64   
  Svendborg Svømme Klub  36.92                 
46  Johanne B. Hansen  2002    438          38.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  39.55                 
47  Signe Frits Nielsen  2002    435          38.88   
  Haderslev Svømme Klub  38.94                 
48  Amalie Averhoff Møbes  2002    435          38.89   
  Haderslev Svømme Klub  37.53                 
49  Viktoria Bæts Kristensen  2002    432          38.97   
  Næstved IF  37.77                 
50  Sofie Boesgaard Weber  2002    426          39.15   
  Herlev Svømning  38.61                 
51  Josefine Mikkelsen  2002    419          39.38   
  Horsens Svømmeklub  37.65                 
52  Amalie V. Sørensen  2002    383          40.58   
  Vest-Brøndby  37.77                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:28   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 5, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josephine Kruse  2002  35  703          33.14   
  Sigma Swim Allerød  33.05                 
Sigrid Lei Lamberg  2002  30  665          33.76   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  34.16                 
Emma Bjørnholdt  2000  26  660          33.85   
  Lyngby Svømmeklub  33.85                 
Jessica Yu Mortensen  2000  23  637          34.26   
  Lyngby Svømmeklub  33.98                 
Astrid Nielsen  2002  20  633          34.33   
  Esbjerg Svømmeklub  34.27                 
Thea Blomsterberg  2002  19  625          34.48   
  Sigma Swim Birkerød  33.93                 
Victoria Haahr Pallesen  2002  18  619          34.58   
  Aalborg Svømmeklub  34.20                 
Kathrine Fog  2000  17  592          35.09   
  Viborg Svømme Klub  34.53                 
Maria Møller Glargaard  2001  16  624          34.49   
  Esbjerg Svømmeklub  35.35                 
10  Heidi Glintborg  2002  15  602          34.90   
  H2Odense  37.30                 
11  Melanie Degner  2000  14  600          34.95   
  Køge Svømmeklub  34.65                 
12  Esther Flø  2001  13  589          35.16   
  Silkeborg Svømmeklub  35.10                 
13  Frederikke Mertins  2000  12  573          35.48   
  Hvidovre Svømme Klub  34.93                 
14  Trine Dam  2001  11  565          35.65   
  Horsens Svømmeklub  36.04                 
15  Karoline Barrett  2002  10  563          35.70   
  Greve Svømmeklub  36.08                 
16  Regitze Gotthard  2002  561          35.74   
  Slagelse Svømmeklub  34.73                 
17  Ida Jensdottir Fremming  2002  581          35.31   
  Herlev Svømning  36.76                 
18  Celine Termark Brock  2000  554          35.88   
  Herlev Svømning  35.16                 
19  Lærke Toftgaard  2001  550          35.98   
  Kolding SK  36.44                 
20  Helene Olesen  2000  549          36.00   
  Vejle Svømmeklub  35.48                 
21  Nikoline Biltoft-Jensen  2001  548          36.01   
  Lyngby Svømmeklub  35.10                 
22  Christina Christensen  2000  547          36.03   
  Vejle Svømmeklub  34.49                 
23  Julia Harpøth  2002  546          36.06   
  Brædstrup Svømmeklub  37.65                 
24  Josephine G. Lauridsen  2001  534          36.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  33.98                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:28 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 6, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.93 2017-04-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nikolaj Isdahl  1999    694          29.84   
  Odder Svømmeklub  30.07                 
Mikkel Kirkegaard  1999    649          30.51   
  Silkeborg Svømmeklub  31.65                 
Aksel Skrydstrup  2001    639          30.66   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.29                 
Esben Vad Arentoft  1999    636          30.72   
  Horsens Svømmeklub  30.09                 
Nicklas Steen Hansen  1999    625          30.89   
  Horsens Svømmeklub  31.02                 
Andreas Hougaard  2000    619          31.00   
  Auning Svømmeklub  30.79                 
Emil Knudsen  1999    615          31.06   
  Haderslev Svømme Klub  31.18                 
Marcus Mantzius Mosegaard  2001    614          31.07   
  Slagelse Svømmeklub  31.41                 
Mikkel S. Hansen  2000    607          31.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  30.39                 
10  Rasmus Steenberg  2000    600          31.31   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.13                 
11  Magnus Carstensen  1999    593          31.43   
  Ringsted Svømme Klub  31.76                 
12  Morten Due Nielsen  1999    590          31.49   
  Aalborg Svømmeklub  30.66                 
13  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000    588          31.52   
  Vejle Svømmeklub  31.98                 
14  Hans Mølbak Petersen  2001    587          31.54   
  Greve Svømmeklub  33.84                 
15  Lawrence Langley  2001    584          31.60   
  Aalborg Svømmeklub  31.07                 
16  Martin Vennick Haugbølle  2001    583          31.61   
  Hørsholm Svømmeforening  32.26                 
17  Alexander Eggers  1999    580          31.68  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  31.69                 
18  Magnus Mikkelsen  2001    572          31.81   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  31.36                 
19  Ferdinand Wahl  2000    569          31.87   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.74                 
20  Krestian Gelmark-Sørensen  2001    567          31.91   
  Brædstrup Svømmeklub  31.55                 
21  Pierre Høgenhaug  1999    567          31.92  Deltager ikke i finalen 
  Søllerød Svømmeklub  31.78                 
22  Christian Crone  2001    565          31.94   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.41                 
23  Viktor Bull Kramer  2000    560          32.04   
  Horsens Svømmeklub  31.88                 
24  Magnus Nygaard  2000    553          32.18   
  Slagelse Svømmeklub  32.16                 
25  Andreas L. Damgård  2000    551          32.21   
  Køge Svømmeklub  31.38                 
26  August Houborg  2001    544          32.35   
  Lyngby Svømmeklub  32.74                 
27  Casper Davidsen  1999    541          32.42   
  Vest-Brøndby  32.28                 
28  Malthe Burgaard  2000    540          32.43   
  H2Odense  30.93                 
29  Casper Krohn  2001    538          32.48   
  Agfs Svømmeafdeling  33.14                 
30  Jeppe Vestergaard Jensen  2001    533          32.57   
  Svømmeklubben Sønderborg  32.96                 
31  Tais Andkjær Kristensen  1999    532          32.60   
  Horsens Svømmeklub  32.27                 
32  Anders Thingstrup Mehlsen  2001    531          32.62   
  Herning Svømmeklub  32.85                 
33  Albert Voldum Krog  2001    529          32.65   
  Vest-Brøndby  33.31                 
34  Peter Hymøller  2001    522          32.80   
  Svømmeklubben Sønderborg  34.61                 
35  Nikolai Hougaard  1999    520          32.84   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  32.53                 
36  Carl Terp Larsen  2001    503          33.22   
  VAT Copenhagen-MK31  32.38                 
37  Lucas Hoffmann  2000    499          33.29   
  Helsingør Svømmeklub  32.79                 
38  Johan Joensen  2000    496          33.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  32.79                 
39  Frederik Junker Neldeberg  2000    495          33.39   
  Helsinge Svømmeklub  32.51                 
40  William Textor Broch  2001    494          33.42   
  Lyngby Svømmeklub  33.07                 
41  Magnus V. Ancker  2001    492          33.46   
  Agfs Svømmeafdeling  33.20                 
42  Christian Hovmark  2001    490          33.49   
  Thisted Svømmeklub  34.74                 
43  Ehab Basha  2000    476          33.82   
  Agfs Svømmeafdeling  33.54                 
44  Carl M Gadegaard  2001    475          33.84   
  Nyborg Svømmeklub  34.64                 
45  Mathias Hatting Petersen  2000    474          33.87   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  33.59                 
46  Andreas Hansen  2001    473          33.89   
  Brædstrup Svømmeklub  34.33                 
46  Oliver Schiellerup  2000    473          33.89   
  Sigma Swim Birkerød  33.57                 
48  Victor Bendix Beiter  2001    471          33.94   
  Herlev Svømning  34.33                 
49  Thomas Schiby  2001    469          34.00   
  Aalborg Svømmeklub  33.63                 
50  Emil Kragh  2001    466          34.06   
  Vejle Svømmeklub  33.68                 
51  Hans Christian L. Thomsen  2001    465          34.10   
  Svømmeklubben Opnør  33.96                 
52  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    464          34.12   
  Lyngby Svømmeklub  33.81                 
53  Anders Vestergaard  2001    447          34.55   
  Aalborg Svømmeklub  34.36                 
54  Jakob Grene  2001    439          34.74   
  Esbjerg Svømmeklub  33.24                 
55  Ulrik Blach Petersen  2001    436          34.82   
  Sigma Swim Birkerød  34.28                 
56  Mark Wiskum  2001    434          34.89   
  Søllerød Svømmeklub  34.43                 
57  August Becktor  2001    431          34.97   
  Gentofte Svømme Klub  34.58                 
57  Martin Broch  2001    431          34.97   
  DeltaSwim  34.83                 
59  Gustav Nissen  2001    408          35.62   
  Herlufsholm Svømmeklub  35.84                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:28   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 6, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.93 2017-04-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nikolaj Isdahl  1999  35  686          29.95   
  Odder Svømmeklub  30.07                 
Aksel Skrydstrup  2001  30  653          30.45   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  30.29                 
Marcus Mantzius Mosegaard  2001  26  647          30.54   
  Slagelse Svømmeklub  31.41                 
Andreas Hougaard  2000  23  642          30.61   
  Auning Svømmeklub  30.79                 
Esben Vad Arentoft  1999  20  638          30.68   
  Horsens Svømmeklub  30.09                 
Nicklas Steen Hansen  1999  19  629          30.83   
  Horsens Svømmeklub  31.02                 
Mikkel Kirkegaard  1999  18  623          30.93   
  Silkeborg Svømmeklub  31.65                 
Emil Knudsen  1999  17  614          31.08   
  Haderslev Svømme Klub  31.18                 
Rasmus Steenberg  2000  16  625          30.89   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.13                 
10  Morten Due Nielsen  1999  15  612          31.11   
  Aalborg Svømmeklub  30.66                 
11  Hans Mølbak Petersen  2001  14  606          31.22   
  Greve Svømmeklub  33.84                 
12  Magnus Carstensen  1999  13  600          31.32   
  Ringsted Svømme Klub  31.76                 
13  Mikkel S. Hansen  2000  12  594          31.42   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  30.39                 
14  Lawrence Langley  2001  11  591          31.48   
  Aalborg Svømmeklub  31.07                 
15  Mikkel Thagaard Jakobsen  2000  10  590          31.49   
  Vejle Svømmeklub  31.98                 
16  Martin Vennick Haugbølle  2001  568          31.89   
  Hørsholm Svømmeforening  32.26                 
17  Christian Crone  2001  586          31.56   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.41                 
18  Magnus Mikkelsen  2001  586          31.57   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  31.36                 
19  Andreas L. Damgård  2000  564          31.97   
  Køge Svømmeklub  31.38                 
20  Krestian Gelmark-Sørensen  2001  557          32.10   
  Brædstrup Svømmeklub  31.55                 
21  Magnus Nygaard  2000  553          32.18   
  Slagelse Svømmeklub  32.16                 
22  Ferdinand Wahl  2000  550          32.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  32.74                 
23  August Houborg  2001  549          32.26   
  Lyngby Svømmeklub  32.74                 
24  Viktor Bull Kramer  2000  531          32.62   
  Horsens Svømmeklub  31.88                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:28 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Liva Palmund  2002    690          30.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.50                 
Katharina Nekhorochko  2000    678          30.80   
  Sigma Swim Allerød  30.54                 
Sofie Hansen  2002    672          30.89   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.45                 
Cecilie Grøndal  2002    651          31.21   
  Horsens Svømmeklub  30.54                 
Julie Krøyer Svendsen  2002    644          31.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.92                 
Johanne Hingebjerg  2002    636          31.46   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.33                 
Nicoline Ingeman-Petersen  2002    632          31.52   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.12                 
Jessica Yu Mortensen  2000    631          31.54   
  Lyngby Svømmeklub  31.88                 
Caroline Mathiesen  2001    620          31.72   
  Albertslund IF  31.10                 
10  Cecilie B. Andersen  2001    619          31.75   
  Vejle Svømmeklub  31.64                 
11  Emma Bugge Fynbo  2001    617          31.77   
  Holstebro Svømme Club  31.49                 
11  Frederikke Mertins  2000    617          31.77   
  Hvidovre Svømme Klub  31.01                 
13  Ellen Nielsen  2001    606          31.97  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub  31.14                 
14  Karoline Barrett  2002    602          32.03  Deltager ikke i finalen 
  Greve Svømmeklub  31.78                 
15  Mille Bruun Høvring  2001    601          32.06   
  VAT Copenhagen-MK31  31.98                 
16  Josefine Due Christensen  2001    588          32.29   
  Horsens Svømmeklub  31.78                 
17  Clara Schade Cantby  2000    586          32.32   
  Slagelse Svømmeklub  31.47                 
18  Camilla Ottesen  2000    580          32.44   
  Aalborg Svømmeklub  32.12                 
19  Claudia Sperling  2002    579          32.46   
  Lyngby Svømmeklub  32.44                 
19  Zenia Aarestrup  2001    579          32.46   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.13                 
21  Jennifer Thorius Bek  2000    576          32.52   
  Horsens Svømmeklub  31.24                 
22  Cecilie Elkjær  2001    575          32.53   
  Hvidovre Svømme Klub  31.95                 
23  Zara Wendel  2002    567          32.68   
  Holbæk Svømme Klub  32.19                 
24  Ida Bøgh Hald  2001    567          32.69   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  32.15                 
25  Isabella Bach  2002    565          32.72   
  Holstebro Svømme Club  32.18                 
26  Isa Hovmand  2000    556          32.89   
  Svømmeklubben Syd  32.80                 
27  Marie Christensen  2002    544          33.14   
  Odder Svømmeklub  32.54                 
28  Olivia Olivarius Vølund  2002    541          33.20   
  Lyngby Svømmeklub  32.27                 
29  Johanna Juul Bay-Smidt  2002    538          33.26   
  Helsingør Svømmeklub  34.01                 
30  Ditte Toft Ibsen  2001    537          33.29   
  Hobro Svømmeklub  32.56                 
31  Lærke Rask Sander  2002    533          33.36   
  VAT Copenhagen-MK31  31.26                 
32  Stine Eskebo Nielsen  2001    529          33.45   
  Vest-Brøndby  31.96                 
33  Natascha Laigaard  2002    526          33.51   
  Hillerød Svømmeklub  32.85                 
34  Mille Moeslund Lausen  2002    524          33.56   
  Aalborg Svømmeklub  32.37                 
35  Emilie Holst Lange  2002    518          33.68   
  Gentofte Svømme Klub  33.97                 
36  Carli Mark  2002    516          33.73   
  Durup IF  32.63                 
36  Sofia Ingeberg  2002    516          33.73   
  Odder Svømmeklub  34.27                 
38  Julie Søgaard  2001    513          33.79   
  Viborg Svømme Klub  32.64                 
39  Emma Ildal Djørup  2002    510          33.86   
  Aalborg Svømmeklub  33.69                 
40  Sarah Missing  2001    509          33.87   
  Vest-Brøndby  32.14                 
41  Nicoline Kristiansen  2002    506          33.94   
  Agfs Svømmeafdeling  33.57                 
42  Josephine G. Lauridsen  2001    506          33.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  31.27                 
43  Emilia Lønborg  2002    505          33.96   
  Herlufsholm Svømmeklub  33.22                 
44  Lise Lindemann-Larsen  2002    505          33.98   
  Thisted Svømmeklub  34.25                 
45  Mette Bruun-Petersen  2001    504          33.99   
  Nyborg Svømmeklub  32.43                 
45  Pernille Pedersen  2001    504          33.99   
  Køge Svømmeklub  33.04                 
47  Sarah Bryld Jensen  2001    504          34.00   
  Esbjerg Svømmeklub  33.12                 
48  Emma Bækgaard  2002    498          34.12   
  Herlufsholm Svømmeklub  33.69                 
49  Emma Bruhn  2002    494          34.23   
  Herlufsholm Svømmeklub  33.32                 
50  Josefine Bladt Wichmann  2000    489          34.33   
  Agfs Svømmeafdeling  32.70                 
51  Cecilie Porsdal  2002    484          34.46   
  Sigma Swim Birkerød  34.12                 
52  Sigrid Lei Lamberg  2002    477          34.63   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  33.59                 
53  Ida Just Mikkelsen  2001    473          34.71   
  Gladsaxe Svømmeklub  33.19                 
54  Ida Holm Hansen  2002    458          35.08   
  Værløse Svømmeklub  35.11                 
55  Frederikke Echardt  2002    455          35.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  33.59                 
56  Stine Saaby Schmidt  2002    449          35.33   
  Farum Svømmeklub  33.96                 
57  Maja Fridberg Madsen  2002    446          35.41   
  Odder Svømmeklub  33.41                 
58  Lærke Juul Nielsen  2000    435          35.69   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  34.26                 
Karina Høybye Olesen  2001              DSQ  over 15m uv eft st 
  Nyborg Svømmeklub  31.97                 
Melanie Eggertsen  2002              DSQ  tyvstart 
  Nakskov Svømme Klub  30.97                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:27 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:28   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Liva Palmund  2002  35  719          30.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  29.50                 
Katharina Nekhorochko  2000  30  688          30.64   
  Sigma Swim Allerød  30.54                 
Sofie Hansen  2002  26  682          30.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.45                 
Cecilie Grøndal  2002  23  666          30.98   
  Horsens Svømmeklub  30.54                 
Julie Krøyer Svendsen  2002  20  659          31.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  29.92                 
Johanne Hingebjerg  2002  19  654          31.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  30.33                 
Jessica Yu Mortensen  2000  18  617          31.78   
  Lyngby Svømmeklub  31.88                 
Nicoline Ingeman-Petersen  2002  17  615          31.82   
  Gladsaxe Svømmeklub  31.12                 
Caroline Mathiesen  2001  16  636          31.45   
  Albertslund IF  31.10                 
10  Mille Bruun Høvring  2001  15  634          31.49   
  VAT Copenhagen-MK31  31.98                 
11  Emma Bugge Fynbo  2001  14  620          31.72   
  Holstebro Svømme Club  31.49                 
12  Frederikke Mertins  2000  13  611          31.88   
  Hvidovre Svømme Klub  31.01                 
13  Cecilie B. Andersen  2001  12  609          31.91   
  Vejle Svømmeklub  31.64                 
14  Clara Schade Cantby  2000  11  608          31.94   
  Slagelse Svømmeklub  31.47                 
15  Josefine Due Christensen  2001  10  585          32.35   
  Horsens Svømmeklub  31.78                 
16  Camilla Ottesen  2000  511          33.83   
  Aalborg Svømmeklub  32.12                 
17  Isa Hovmand  2000  608          31.94   
  Svømmeklubben Syd  32.80                 
18  Claudia Sperling  2002  593          32.20   
  Lyngby Svømmeklub  32.44                 
19  Zenia Aarestrup  2001  585          32.34   
  Gladsaxe Svømmeklub  32.13                 
20  Zara Wendel  2002  578          32.48   
  Holbæk Svømme Klub  32.19                 
21  Cecilie Elkjær  2001  576          32.51   
  Hvidovre Svømme Klub  31.95                 
22  Ida Bøgh Hald  2001  568          32.67   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  32.15                 
23  Isabella Bach  2002  553          32.95   
  Holstebro Svømme Club  32.18                 
24  Jennifer Thorius Bek  2000  540          33.21   
  Horsens Svømmeklub  31.24                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  24 juni 2017 
Licens til Esbjerg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:28 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DMJ-L    Udskriftsdato  24 juni 2017   
  Stævne by  Esbjerg    Udskriftstidspunkt  20:27   
  Arrangør  Esbjerg Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Lukas Gustafson  1999    679          27.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.14                 
Marcus Mantzius Mosegaard  2001    612          28.30   
  Slagelse Svømmeklub  27.79                 
Linus Koefoed Weiss  1999    612          28.31   
  Hovedstadens Svømmeklub  28.09                 
Rasmus Nørfjand  2000    605          28.41   
  Holstebro Svømme Club  27.85                 
Anton Borg Hjort  2000    605          28.42   
  Lyseng IF  27.81                 
Julius Munk  2000    600          28.49   
  Helsingør Svømmeklub  29.37                 
Alexander Eggers  1999    594          28.59   
  Sigma Swim Birkerød  28.00                 
Rasmus Udbye  2000    594          28.59   
  Horsens Svømmeklub  26.85                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    592          28.63   
  Lyngby Svømmeklub  27.92                 
10  Mikkel Henriksen  1999    591          28.64   
  Holbæk Svømme Klub  28.47                 
11  Frederik Oxenvad  1999    580          28.82   
  Haderslev Svømme Klub  28.33                 
12  Nikolai Hougaard  1999    577          28.86   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  27.90                 
13  Jakob Schmidt  1999    576          28.88   
  Holbæk Svømme Klub  27.84                 
14  Frederik O. Møller  1999    576          28.89   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.81                 
14  Lars Lyhne  1999    576          28.89   
  Aalborg Svømmeklub  28.58                 
16  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    569          29.00   
  Vest-Brøndby  28.21                 
17  Markus Kjeldsen  2000    568          29.02  Deltager ikke i finalen 
  Silkeborg Svømmeklub  30.01                 
18  Filip Bækgaard  2000    567          29.03   
  Herlufsholm Svømmeklub  28.73                 
19  Thomas Frederiksen  2000    566          29.05   
  Odder Svømmeklub  29.52                 
20  Christoffer Vang-Jensen  2001    565          29.07   
  Gentofte Svømme Klub  29.97                 
21  Malthe Lindeblad  2001    563          29.11   
  DeltaSwim  30.09                 
22  Kristoffer Desmareth  2000    559          29.18   
  Ringe Svømme Klub  28.93                 
23  Magnus Lerche  1999    556          29.23   
  Aars Svømmeklub  29.19                 
24  Peter Vangsgaard  2000    553          29.28  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  28.88                 
25  Mads Witthøft  2000    544          29.44   
  Kalundborg SK  29.50                 
26  Mads Raaby Jensen  2001    534          29.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  28.02                 
27  Luccas Dam Brenner  2001    530          29.69   
  Herlev Svømning  29.76                 
28  Jakob Bjerre Eriksen  2000    530          29.70   
  Hillerød Svømmeklub  28.87                 
29  Anders Rasmussen  2001    522          29.84   
  Vejle Svømmeklub  29.40                 
30  David Hjort  2000    519          29.91   
  Agfs Svømmeafdeling  27.84                 
31  Marius Nørgaard  2001    517          29.94   
  Aalborg Svømmeklub  29.10                 
32  Jonas Hansen  2001    515          29.99   
  Slagelse Svømmeklub  28.98                 
33  Laurits Kenskov  2001    501          30.26   
  Herlev Svømning  30.88                 
34  Martin H. Abel  2001    497          30.33   
  Esbjerg Svømmeklub  28.68                 
35  Oliver Frølund  2001    496          30.35   
  Silkeborg Svømmeklub  30.11