2017-05-26   16:57:08
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Handelsbanken Farum Cup 2017

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 101 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 101 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  07 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  11:20   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 101, 800m Frisvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
Farum Cup Senior: Maj Howardsen (1997) 9:02.14 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Mia Steen Duus  2001    667  1:06.19  2:16.90  3:27.84  4:37.46  9:17.77   
  Sigma Swim Birkerød  9:33.79      5:48.01  6:58.95  8:09.46       
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    579  1:09.60  2:23.73  3:37.68  4:51.87  9:44.59   
  Sigma Swim Birkerød  9:44.12      6:05.56  7:19.08  8:32.87       
                     
Amanda Egerod Lund  2000    560  1:10.38  2:25.60  3:42.12  4:58.43  9:51.11   
  Sigma Swim Allerød  9:21.58      6:11.40  7:25.05  8:37.65       
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    546  1:08.81  2:22.61  3:37.81  4:53.03  9:56.07   
  Sigma Swim Allerød  9:35.30      6:09.54  7:25.30  8:41.98       
                     
Karina Garne Larsen  2000    532  1:11.68  2:27.07  3:42.79  4:58.62  10:01.20   
  Sigma Swim Allerød  10:04.48      6:15.17  7:30.88  8:46.70       
                     
Thea Blomsterberg  2002    525  1:11.00  2:25.85  3:41.55  4:57.01  10:04.10   
  Sigma Swim Birkerød  10:21.00      6:12.76  7:29.40  8:47.15       
                     
Cecilie Porsdal  2002    518  1:12.84  2:28.22  3:43.74  4:59.72  10:06.52   
  Sigma Swim Birkerød  10:21.69      6:16.24  7:33.35  8:50.48       
                     
Helena Hvid Hansen  2001    513  1:06.63  2:17.71  3:30.29  4:42.94  10:08.74   
  Helsingør Svømmeklub  9:48.99      6:07.79  7:27.12  8:47.82       
                     
Camilla Dufour  1996    504  1:11.26  2:28.09  3:45.32  5:03.51  10:12.09   
  Sigma Swim Allerød  9:40.10      6:21.92  7:40.92  8:58.44       
                     
10  Saga Nyborg  2003    455  1:12.88  2:32.19  3:52.08  5:12.64  10:33.39   
  Kristianstads SLS  10:17.76      6:33.79  7:54.31  9:14.75       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  07 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  11:20 
 
Resultat Løb 102 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 102 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  07 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  11:21   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 102, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:51.24 2015-08-04 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
Farum Cup Senior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:27.75 2012-04-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Frederik Bornemann  2001    566  1:06.09  2:15.76  3:25.20  4:34.68  9:06.48   
  Sigma Swim Allerød  9:12.76      5:43.34  6:52.10  8:00.40       
                     
Rasmus Nielsen  2001    425  1:09.53  2:25.96  3:43.45  4:58.27  10:01.21   
  Sigma Swim Allerød  11:12.53      6:15.25  7:31.78  8:47.44       
                     
Harry Petersson  2002    381  1:09.86  2:27.69  3:46.52  5:06.42  10:23.20   
  Kristianstads SLS  10:22.57      6:26.51  7:46.87  9:05.92       
                     
Cornelius Olsen  2005    355  1:13.58  2:34.21  3:55.39  5:16.90  10:38.13   
  Farum Svømmeklub  10:00.00      6:37.66  7:59.12  9:19.32       
                     
Morten Kilhof  2000    346  1:11.01  2:33.71  3:54.73  5:16.62  10:43.62   
  Solrød Svømmeklub  10:47.73      6:37.90  8:00.06  9:22.71       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  07 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  11:21 
 
Resultat Løb 103 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 103 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  04 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  23:55   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 103, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
Farum Cup Senior: Maj Howardsen (1997) 17:27.75 2015-05-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Marina Heller Hansen  1994    733  1:04.49  2:13.04  3:21.58  4:29.85  17:06.04  Farum Cup 
  Sigma Swim Allerød  17:25.29      5:38.35  6:47.01  7:56.04  9:04.87     
          10:13.27  11:22.12  12:31.23  13:40.58     
          14:50.64  15:58.95         
                     
Maria Grandt  1998    679  1:06.00  2:15.46  3:26.49  4:37.14  17:32.52   
  Hovedstadens Svømmeklub  17:30.00      5:47.25  6:57.20  8:07.45  9:17.93     
          10:28.25  11:38.68  12:49.28  14:00.30     
          15:10.88  16:21.90         
                     
Maj Howardsen  1997    674  1:05.62  2:14.65  3:24.34  4:34.34  17:35.15   
  Sigma Swim Allerød  17:16.80      5:44.28  6:54.45  8:05.07  9:16.24     
          10:28.00  11:39.92  12:51.95  14:03.51     
          15:14.93  16:26.08         
                     
Mia Steen Duus  2001    648  1:07.03  2:18.14  3:29.29  4:40.75  17:49.20   
  Sigma Swim Birkerød  19:01.39      5:52.48  7:03.51  8:15.06  9:26.96     
          10:39.08  11:51.44  13:02.67  14:15.04     
          15:27.97  16:39.83         
                     
Josefine Strand Nielsen  2000    641  1:06.67  2:17.54  3:28.41  4:39.91  17:53.17   
  Hovedstadens Svømmeklub  17:43.70      5:50.70  7:01.96  8:13.98  9:25.24     
          10:37.06  11:49.82  13:02.93  14:16.40     
          15:29.10  16:42.04         
                     
Caroline Erichsen  1998    620  1:08.71  2:21.38  3:34.86  4:47.51  18:04.97   
  Sigma Swim Birkerød  18:23.51      6:00.45  7:12.47  8:25.14  9:37.90     
          10:50.58  12:03.53  13:15.31  14:28.13     
          15:41.01  16:53.79         
                     
Julie Stampe  2002    583  1:47.35  3:02.43  4:18.54  5:33.95  18:27.46   
  Sigma Swim Allerød  19:02.48      6:48.20  8:03.35  9:18.07  10:33.14     
          11:47.19  13:00.64  14:14.48  15:27.54     
          16:40.83  17:52.31         
                     
Josephine Kruse  2002    570  1:09.37  2:23.14  3:37.91  4:53.02  18:35.57   
  Sigma Swim Allerød  19:00.08      6:08.62  7:23.62  8:39.74  9:54.85     
          11:10.83  12:25.94  13:41.47  14:57.27     
          16:10.92  17:24.65         
                     
Emma Maagøe  1999    567  1:10.63  2:24.03  3:37.33  4:51.57  18:38.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  18:30.00      6:05.77  7:20.90  8:35.91  9:51.24     
          11:06.31  12:22.62  13:38.45  14:54.19     
          16:09.39  17:24.17         
                     
10  Luna Donde Feilberg  2000    550  1:12.94  2:29.12  3:46.86  5:04.26  18:48.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  18:45.00      6:20.07  7:35.45  8:51.42  10:06.35     
          11:21.79  12:36.35  13:51.18  15:05.80     
          16:19.20  17:34.70         
                     
11  Maria Lund  2003    541  1:48.23  3:04.18  4:20.30  5:36.33  18:55.62   
  Sigma Swim Birkerød  19:49.00      6:52.45  8:08.31  9:24.27  10:40.36     
          11:56.10  13:13.09  14:29.64  15:46.11     
          17:02.40  18:18.89         
                     
12  Vera Staun Hansen  1999    535  1:10.82  2:27.11  3:44.82  5:01.32  18:59.65   
  Hovedstadens Svømmeklub  18:36.69      6:17.83  7:33.35  8:49.71  10:05.40     
          11:21.66  12:37.26  13:53.70  15:10.81     
          16:27.99  17:44.19         
                     
13  Signe Fich Hansen  2002    507  1:14.28  2:31.90  3:49.76  5:08.27  19:20.05   
  Hovedstadens Svømmeklub  18:50.00      6:26.07  7:44.16  9:02.53  10:19.52     
          11:36.63  12:53.94  14:11.34  15:29.60     
          16:46.48  18:03.98         
                     
14  Laura Boutrup  2003    482  1:49.15  3:05.56  4:22.51  5:41.02  19:40.34   
  Sigma Swim Birkerød  19:47.00      7:00.51  8:20.58  9:40.87  11:01.23     
          12:21.60  13:41.62  15:01.88  16:22.57     
          17:42.60  19:01.09         
                     
15  Amalie H. Falck-Schmith  1989    453  1:14.72  2:35.24  3:56.28  5:17.52  20:04.62   
  Hovedstadens Svømmeklub  19:00.00      6:37.26  7:56.89  9:17.38  10:38.74     
          11:59.70  13:20.45  14:41.86  16:03.84     
          17:25.72  18:45.52         
                     
Katharina Nekhorochko  2000              DNS   
  Sigma Swim Allerød  19:12.50                 
                     
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  04 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  23:55 
 
Resultat Løb 104 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 104 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  04 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  23:56   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 104, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
Farum Cup Senior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 15:48.10 2015-05-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Óli Mortensen  1996    725  1:02.63  2:08.03  3:13.52  4:18.76  16:09.31   
  Hovedstadens Svømmeklub  15:36.96      5:23.70  6:28.19  7:33.03  8:37.56     
          9:42.51  10:47.02  11:51.36  12:56.17     
          14:01.18  15:05.77         
                     
Alvi Hjelm  1996    659  1:02.61  2:08.32  3:14.76  4:21.08  16:40.76   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:15.00      5:28.34  6:35.01  7:42.21  8:49.53     
          9:57.06  11:04.60  12:12.06  13:19.55     
          14:27.79  15:35.37         
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    630  1:03.70  2:11.28  3:18.96  4:27.03  16:55.54   
  Sigma Swim Birkerød  16:44.64      5:35.56  6:43.45  7:51.47  8:59.52     
          10:07.65  11:16.00  12:24.30  13:32.43     
          14:40.28  15:48.09         
                     
Anton Borring Andersen  1999    623  1:05.30  2:14.22  3:23.10  4:32.69  16:59.41   
  Sigma Swim Allerød  17:04.13      5:41.69  6:50.34  7:59.06  9:07.16     
          10:15.80  11:23.81  12:31.12  13:38.58     
          14:46.72  15:53.87         
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    614  1:01.68  2:08.01  3:14.12  4:20.81  17:04.32   
  Sigma Swim Birkerød  16:16.20      5:28.84  6:37.78  7:46.54  8:55.67     
          10:04.91  11:15.03  12:24.94  13:34.97     
          14:45.29  15:54.68         
                     
Jonathan Müller  1997    610  1:05.27  2:13.70  3:22.82  4:31.41  17:06.71   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:30.00      5:40.85  6:50.17  7:59.37  9:08.25     
          10:17.28  11:26.52  12:35.39  13:44.27     
          14:52.59  16:01.08         
                     
Andreas Vestergaard  1999    583  1:03.02  2:11.58  3:20.37  4:31.32  17:22.40   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:10.72      5:41.36  6:51.81  8:02.24  9:12.96     
          10:23.87  11:34.30  12:45.33  13:54.98     
          15:05.28  16:14.84         
                     
Frederik Bornemann  2001    580  1:07.36  2:18.61  3:29.56  4:40.09  17:24.37   
  Sigma Swim Allerød  17:29.81      5:50.56  7:00.33  8:10.71  9:20.68     
          10:31.12  11:41.59  12:50.45  14:00.21     
          15:09.27  16:18.17         
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    579  1:07.14  2:18.53  3:29.67  4:40.22  17:24.79   
  Sigma Swim Birkerød  17:44.26      5:50.69  7:00.64  8:10.87  9:21.08     
          10:31.19  11:41.47  12:50.66  14:00.60     
          15:09.65  16:19.18         
                     
10  Sebastian Tullberg  2000    558  1:07.65  2:19.81  3:32.58  4:44.84  17:37.60   
  Sigma Swim Birkerød  17:19.00      5:57.57  7:09.70  8:20.33  9:30.80     
          10:41.33  11:51.04  13:00.56  14:10.04     
          15:19.82  16:29.60         
                     
11  Emil Engels Henriksen  1999    549  1:06.05  2:17.08  3:27.73  4:38.40  17:43.10   
  Sigma Swim Allerød  17:40.62      5:48.34  6:58.67  8:09.48  9:20.99     
          10:31.82  11:43.00  12:54.78  14:06.70     
          15:19.43  16:32.26         
                     
12  Linus Koefoed Weiss  1999    536  1:07.83  2:20.53  3:32.95  4:45.26  17:52.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:45.00      5:57.82  7:09.42  8:21.38  9:33.79     
          10:46.15  11:57.83  13:09.95  14:22.15     
          15:33.87  16:46.48         
                     
13  Mathias Vestergaard  2001    530  1:07.89  2:19.85  3:32.43  4:45.32  17:55.80   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:45.00      5:58.26  7:09.76  8:20.52  9:30.93     
          10:41.77  11:53.29  13:05.49  14:18.43     
          15:32.03  16:45.27         
                     
14  Jesper Frost Thomsen  1997    519  1:07.43  2:19.94  3:32.49  4:45.36  18:03.84   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:45.00      5:57.80  7:09.19  8:20.25  9:31.57     
          10:44.30  11:57.18  13:10.70  14:24.09     
          15:38.40  16:52.09         
                     
15  Jannick Hansen  2001    505  1:07.30  2:20.03  3:33.58  4:48.07  18:13.24   
  Sigma Swim Allerød  17:49.55      6:02.48  7:16.37  8:29.86  9:43.57     
          10:56.90  12:09.72  13:23.06  14:36.49     
          15:49.88  17:02.16         
                     
16  Frederik Helms  2001    415  1:11.75  2:28.59  3:45.38  5:02.34  19:27.20   
  Vest-Brøndby  18:45.00      6:20.21  7:38.33  8:56.30  10:15.04     
          11:33.81  12:52.24  14:10.72  15:30.27     
          16:49.08  18:08.67         
                     
17  Frederik Jørgensen  2003    403  1:11.05  2:28.86  3:46.91  5:04.86  19:38.64   
  Farum Svømmeklub        6:22.85  7:39.08  8:56.91  10:14.77     
              14:12.46       
                     
                     
18  Mathias Riff Alexandersen  2001    399  1:14.05  2:33.52  3:52.82  5:12.22  19:42.44   
  Sigma Swim Birkerød  19:49.08      6:31.51  7:51.27  9:11.14  10:31.28     
          11:51.19  13:10.35  14:29.69  15:48.75     
          17:06.95  18:25.03         
                     
19  Cornelius Olsen  2005    357  1:14.49  2:36.00  3:58.59  5:21.72  20:27.11   
  Farum Svømmeklub  19:59.99      6:44.77  8:08.04  9:30.31  10:52.70     
          12:15.91  13:39.73  15:02.83  16:26.15     
          17:47.20  19:08.26         
                     
Andreas Mårtensson  1997              DNS   
  Sigma Swim Allerød  16:05.78                 
                     
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  04 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  23:56 
 
Resultat Løb 201 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 201 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  05 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  17:07   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 201, 400m Medley Damer, Finaler Årg. 0-1999 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:50.04 2017-04-02 
Farum Cup Senior: Jaqueline Hippi (1996) 4:59.32 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    730  1:06.03  2:20.84  3:51.35    4:58.02  Farum Cup 
  Sigma Swim Allerød  5:00.82                 
                     
Maj Howardsen  1997    679  1:06.55  2:30.56  4:00.25    5:05.31   
  Sigma Swim Allerød  5:00.51                 
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    619  1:11.78  2:37.27  4:02.12    5:14.91   
  Sigma Swim Birkerød  5:09.49                 
                     
Camilla Dufour  1996    573  1:09.21  2:33.21  4:08.69    5:23.14   
  Sigma Swim Allerød  5:15.22                 
                     
 
Løb 201, 400m Medley Damer, Finaler Årg. 2000-2004 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:50.04 2017-04-02 
Farum Cup Senior: Jaqueline Hippi (1996) 4:59.32 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia Steen Duus  2001    718  1:07.28  2:27.18  3:51.85    4:59.64   
  Sigma Swim Birkerød  4:53.42                 
                     
Sofie Maagøe  2003    624  1:12.67  2:35.44  4:03.37    5:13.98   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:07.10                 
                     
Julie Stampe  2002    590  1:13.70  2:33.14  4:08.30    5:19.95   
  Sigma Swim Allerød  5:21.42                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    569  1:10.74  2:38.38  4:05.11    5:23.93   
  Sigma Swim Birkerød  5:22.92                 
                     
Hannah Höesch  2003    548  1:17.67  2:44.89  4:12.90    5:27.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:42.01                 
                     
Sofie Bruun Høvring  2004    535  1:12.31  2:38.82  4:14.55    5:30.48   
  VAT Copenhagen-MK31  5:34.81                 
                     
Olivia Callesen  2004    526  1:18.23  2:43.29  4:17.73    5:32.53   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:39.09                 
                     
Cecilie Porsdal  2002    519  1:15.50  2:40.34  4:20.99    5:34.00   
  Sigma Swim Birkerød  5:35.55                 
                     
Josefine Zebitz  2004    509  1:22.16  2:48.09  4:22.19    5:35.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:39.90                 
                     
10  Jasmin Philip  2004    499  1:18.55  2:45.02  4:24.10    5:38.22   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:32.38                 
                     
11  Karina Garne Larsen  2000    493  1:17.93  2:46.33  4:23.82    5:39.60   
  Sigma Swim Allerød  5:32.49                 
                     
12  Mia Lindberg  2003    479  1:27.08  2:54.96  4:30.13    5:42.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:34.38                 
                     
13  Caroline Wiuff Jensen  2004    467  1:24.13  2:52.30  4:26.59    5:45.96   
  Vest-Brøndby  5:46.92                 
                     
14  Malou Soelberg  2004    460  1:20.08  2:50.63  4:30.28    5:47.53   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:47.94                 
                     
15  Luna Gammelgaard  2003    457  1:27.32  2:53.10  4:37.29    5:48.27   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:37.11                 
                     
16  Emilia Naledi Madonsela  2003    457  1:25.35  2:55.37  4:33.70    5:48.37   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:45.00                 
                     
17  Laura Vangkilde  2004    423  1:27.24  2:59.62  4:37.36    5:57.43   
  Hovedstadens Svømmeklub  6:06.39                 
                     
18  Mia Witt  2002    401  1:26.46  3:02.22  4:43.71    6:03.92   
  Vest-Brøndby  6:09.76                 
                     
19  Thea Pedersen  2003    379  1:35.17  3:05.04  4:50.21    6:10.65   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:58.54                 
                     
20  Sofia Levisen  2002    299  1:31.48  3:11.24  5:09.90    6:41.22   
  Solrød Svømmeklub  6:15.00                 
                     
Mathilde Hagihara  2004              DNS   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:51.53                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  05 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:07 
 
Resultat Løb 202 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 202 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  05 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  17:40   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 202, 400m Medley Herrer, Finaler Årg. 0-1998 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
Farum Cup Senior: Daniel Christian (1998) 4:37.23 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Niklas Broch Thielemann  1994    572  1:06.44  2:23.56  3:47.64    4:53.72   
  Sigma Swim Birkerød  4:45.80                 
                     
 
Løb 202, 400m Medley Herrer, Finaler Årg. 1999-2003 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
Farum Cup Senior: Daniel Christian (1998) 4:37.23 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Anton Borring Andersen  1999    615  1:04.27  2:19.86  3:43.52    4:46.70   
  Sigma Swim Allerød  4:37.66                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    608  1:03.01  2:18.23  3:44.89    4:47.71   
  Sigma Swim Birkerød  4:40.59                 
                     
Bertram Dreyer Riis  2002    583  1:07.30  2:23.50  3:44.57    4:51.86   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:42.71                 
                     
Oliver Christiansen  1999    556  1:04.85  2:24.94  3:47.53    4:56.38   
  Helsinge Svømmeklub  4:56.36                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    551  1:08.28  2:26.35  3:49.95    4:57.30   
  Sigma Swim Birkerød  4:51.69                 
                     
Frederik Bornemann  2001    509  1:09.14  2:28.72  3:59.30    5:05.26   
  Sigma Swim Allerød  4:54.59                 
                     
Carl Emil Hertz Bugge  2003    489  1:11.57  2:30.39  4:00.13    5:09.46   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:57.58                 
                     
Jens Bomgaard  2002    486  1:13.76  2:29.12  4:01.93    5:10.04   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:22.02                 
                     
Jannick Hansen  2001    471  1:10.61  2:34.48  4:06.23    5:13.19   
  Sigma Swim Allerød  5:17.17                 
                     
10  Valdemar Brøns  2003    460  1:12.66  2:32.57  4:06.02    5:15.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:12.30                 
                     
11  Joshua P. Sidebotham  2003    421  1:13.98  2:33.10  4:12.19    5:25.30   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:26.18                 
                     
12  Frede Meincke  2002    418  1:18.25  2:42.35  4:18.77    5:26.10   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:34.44                 
                     
13  Rasmus Nielsen  2001    417  1:17.57  2:40.75  4:16.45    5:26.25   
  Sigma Swim Allerød  5:38.99                 
                     
14  Carl Magnus Krievs  2002    410  1:12.05  2:38.75  4:15.48    5:27.97   
  Vest-Brøndby  5:28.31                 
                     
15  Noah Koefoed Weiss  2003    407  1:16.62  2:41.78  4:14.25    5:28.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:22.74                 
                     
16  Jeppe Seelig Larsen  2002    404  1:14.51  2:42.79  4:13.57    5:29.67   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:47.56                 
                     
17  Frederik Emil Bækgaard  2002    400  1:15.33  2:42.75  4:17.94    5:30.88   
  Vest-Brøndby  5:26.84                 
                     
18  Mathias Riff Alexandersen  2001    387  1:21.74  2:43.69  4:17.67    5:34.46   
  Sigma Swim Birkerød  5:40.88                 
                     
19  Jakob Legaard  2003    357  1:23.01  2:47.28  4:24.20    5:43.59   
  Sigma Swim Allerød  5:42.02                 
                     
20  Mathias Holm  2001    350  1:19.05  2:50.93  4:31.42    5:45.76   
  Sigma Swim Birkerød  5:30.56                 
                     
21  Martin Jacobsen  2002    323  1:23.73  2:54.83  4:36.50    5:55.35   
  Vest-Brøndby  6:06.09                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød  4:41.42                 
                     
Oliver Søgaard-Andersen  2003              DNS   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:13.96                 
                     
Marcus Skøtt Haslev  2002              DSQ  Tyvstart 
  Hovedstadens Svømmeklub  5:03.90                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  05 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  17:40 
 
Resultat Løb 203 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 203 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  10:55   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 203, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 24.07 2016-08-13 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.25 2016-03-19 
Farum Cup Senior: Kristina Thomsen (1991) 26.22 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rebecca Heyliger  1992    709          26.61   
  Hvidovre Svømme Klub  26.23                 
Emily Gantriis  1999    701          26.71   
  Helsinge Svømmeklub  26.13                 
Sofia Altoft  1998    660          27.25   
  Farum Svømmeklub  27.10                 
Annie Lindström  1996    648          27.42   
  Kristianstads SLS  26.50                 
Marina Heller Hansen  1994    632          27.65  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  26.98                 
Mia Wennecke  1999    623          27.78   
  Helsingør Svømmeklub  27.45                 
Emilie Falbe-Hansen  1999    611          27.96   
  Gentofte Svømme Klub  28.13                 
Karla Louise Balle  2001    585          28.36   
  Helsingør Svømmeklub  27.31                 
Josephine Kruse  2002    567          28.66   
  Sigma Swim Allerød  28.27                 
10  Nina Toft  2000    565          28.69   
  Gentofte Svømme Klub  29.39                 
11  Camilla Dufour  1996    565          28.70   
  Sigma Swim Allerød  28.64                 
12  Stine Saaby Schmidt  2002    563          28.73   
  Farum Svømmeklub  28.54                 
13  Ida Gelineck Padborg  2002    558          28.81   
  Lyngby Svømmeklub  28.71                 
14  Mia Steen Duus  2001    555          28.86   
  Sigma Swim Birkerød  29.18                 
15  Claudia Sperling  2002    548          28.99   
  Lyngby Svømmeklub  29.60                 
16  Mille Bruun Høvring  2001    542          29.10   
  VAT Copenhagen-MK31  30.26                 
17  Sara Krog Christoffersen  1996    541          29.11   
  Sigma Swim Birkerød  27.79                 
18  Carolina Sahl Rasmussen  2001    536          29.20   
  Farum Svømmeklub  28.88                 
19  Mathilde Menck Nielsen  2002    532          29.28   
  Helsingør Svømmeklub  29.15                 
20  Josefine Søgaard Andresen  2000    529          29.34   
  Gentofte Svømme Klub  29.81                 
20  Sofie Louise Nimb  2001    529          29.34   
  Gentofte Svømme Klub  29.49                 
22  Simone Jørgensen  1999    524          29.43   
  Farum Svømmeklub  29.56                 
23  Thea Blomsterberg  2002    504          29.81   
  Sigma Swim Birkerød  29.60                 
24  Linnéa Högberg  1999    503          29.82   
  Kristianstads SLS  30.41                 
25  Emma Jensen  2002    491          30.06   
  Helsinge Svømmeklub  30.72                 
26  Karina Garne Larsen  2000    490          30.09   
  Sigma Swim Allerød  30.67                 
27  Cecilie Hjarsø  2001    485          30.20   
  VAT Copenhagen-MK31  31.60                 
28  Helena Hvid Hansen  2001    477          30.35   
  Helsingør Svømmeklub  30.62                 
29  Serina P. Snellman Floris  1995    470          30.51   
  Helsinge Svømmeklub  29.95                 
30  Iben Jeppesen  2000    466          30.60   
  Helsinge Svømmeklub  28.00                 
31  Amanda Modig  1999    459          30.75   
  Kristianstads SLS  30.99                 
32  Katrine Brandt Nielsen  2002    456          30.82   
  Lyngby Svømmeklub  29.36                 
33  Josefine Rosengren  2000    445          31.08   
  Kristianstads SLS  30.75                 
34  Sara Emilie Nimb  2002    435          31.31   
  Gentofte Svømme Klub  32.54                 
35  Cecilie Porsdal  2002    426          31.52   
  Sigma Swim Birkerød  31.63                 
36  Sarah Sejr Aagaard  2000    421          31.65   
  Farum Svømmeklub  31.49                 
37  Caroline Bach Offendal  2002    416          31.77   
  Helsinge Svømmeklub  32.74                 
38  Katrine Voss Thorsen  2002    413          31.84   
  Helsinge Svømmeklub  32.76                 
39  Astrid Elmberg  2002    404          32.08   
  Kristianstads SLS  33.15                 
40  Michelle Nguyen  2002    397          32.27   
  Kristianstads SLS  33.09                 
41  Sofia Levisen  2002    387          32.55   
  Solrød Svømmeklub  32.13                 
42  Julie Silberg  2002    357          33.42   
  Solrød Svømmeklub  34.22                 
43  Maja Fling  2001    329          34.35   
  Kristianstads SLS  34.36                 
44  Pernille Møller Leisted  2002    316          34.81   
  Helsinge Svømmeklub  34.69                 
45  Ida Bekker Poulsen  2002    306          35.20   
  Solrød Svømmeklub  40.83                 
46  Emma Antonisen  2002    301          35.37   
  Helsinge Svømmeklub  34.46                 
Caroline Waage Nowak  2001              DSQ  Tyvstart 
  Gentofte Svømme Klub  28.07                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:55 
 
Resultat Løb 203 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 203 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  09 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  13:59   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 203, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 24.07 2016-08-13 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.25 2016-03-19 
Farum Cup Senior: Kristina Thomsen (1991) 26.22 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emily Gantriis  1999    710          26.59   
  Helsinge Svømmeklub  26.13                 
Rebecca Heyliger  1992    688          26.88   
  Hvidovre Svømme Klub  26.23                 
Sofia Altoft  1998    663          27.21   
  Farum Svømmeklub  27.10                 
Annie Lindström  1996    650          27.39   
  Kristianstads SLS  26.50                 
Mia Wennecke  1999    632          27.65   
  Helsingør Svømmeklub  27.45                 
Emilie Falbe-Hansen  1999    606          28.03   
  Gentofte Svømme Klub  28.13                 
Karla Louise Balle  2001    613          27.92   
  Helsingør Svømmeklub  27.31                 
Josephine Kruse  2002    606          28.03   
  Sigma Swim Allerød  28.27                 
Stine Saaby Schmidt  2002    596          28.19   
  Farum Svømmeklub  28.54                 
10  Nina Toft  2000    572          28.58   
  Gentofte Svømme Klub  29.39                 
11  Ida Gelineck Padborg  2002    568          28.64   
  Lyngby Svømmeklub  28.71                 
12  Camilla Dufour  1996    507          29.75   
  Sigma Swim Allerød  28.64                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  09 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:59 
 
Resultat Løb 204 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 204 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  07 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  11:15   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 204, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
Farum Cup Senior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.43 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Siem Pedersen  1991    710          23.43  Farum Cup 
  Farum Svømmeklub  22.81                 
Daniel Christian  1998    592          24.90  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  25.47                 
Sebastian Tullberg  2000    577          25.11   
  Sigma Swim Birkerød  23.78                 
Julius Munk  2000    555          25.43  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  25.53                 
Sebastian Langhorn  1998    537          25.71  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  25.95                 
Anton Borring Andersen  1999    535          25.75   
  Sigma Swim Allerød  25.24                 
Viktor Nysøe Rehling  2001    527          25.88   
  Farum Svømmeklub  25.90                 
Oliver Schiellerup  2000    524          25.92   
  Sigma Swim Birkerød  26.39                 
Niklas Broch Thielemann  1994    517          26.04  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  25.01                 
10  Christoffer Weiss  2001    510          26.16   
  Gentofte Svømme Klub  26.52                 
11  Mads Ejdrup Hansen  1999    508          26.19   
  Helsingør Svømmeklub  25.99                 
12  Tomas Stensballe Larsen  2000    503          26.28  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  25.49                 
13  Felix Burmester  1999    501          26.31  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  26.92                 
14  Malthe Letting  2001    499          26.36  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  26.67                 
15  Jannick Hansen  2001    498          26.38   
  Sigma Swim Allerød  26.94                 
15  Nicklas Andersen  2001    498          26.38   
  Helsinge Svømmeklub  26.12                 
17  Emil Tönshoff  2000    477          26.75   
  Helsingør Svømmeklub  26.21                 
18  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    472          26.84   
  Vest-Brøndby  26.62                 
19  Villads Bomholt Larsen  2001    471          26.86   
  Helsingør Svømmeklub  27.77                 
20  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    459          27.09  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  27.20                 
21  Alexander Mogensen  1999    455          27.17   
  Helsinge Svømmeklub  27.71                 
22  Frederik Bornemann  2001    453          27.21   
  Sigma Swim Allerød  28.19                 
22  Frederik Røgind  2001    453          27.21   
  Sigma Swim Birkerød  27.86                 
24  Carl Terp Larsen  2001    447          27.34   
  VAT Copenhagen-MK31  27.80                 
25  August Hertz Bugge  2000    446          27.36   
  VAT Copenhagen-MK31  27.52                 
26  Gustav Frydensberg  1999    428          27.74   
  Lyngby Svømmeklub  27.72                 
27  Kristoffer Buus Langkilde  1999    417          27.97   
  Lyngby Svømmeklub  27.92                 
28  Ulrik Blach Petersen  2001    399          28.39   
  Sigma Swim Birkerød  28.59                 
29  David Cano Rosenvold  2001    394          28.52   
  Farum Svømmeklub  28.92                 
30  Jacob El Mokri  2001    393          28.54   
  Kristianstads SLS  28.43                 
31  Joel Johnsson  2000    383          28.78   
  Kristianstads SLS  29.22                 
31  Mathias Holm  2001    383          28.78   
  Sigma Swim Birkerød  27.58                 
33  Marcus Christiansen  2001    382          28.81   
  Helsinge Svømmeklub  30.00                 
34  Rasmus Nielsen  2001    381          28.82   
  Sigma Swim Allerød  29.22                 
35  Morten Kilhof  2000    355          29.52   
  Solrød Svømmeklub  29.52                 
36  Mathias Riff Alexandersen  2001    336          30.05   
  Sigma Swim Birkerød  31.40                 
37  Frederik Helms  2001    318          30.62   
  Vest-Brøndby  30.95                 
Emil Engels Henriksen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød  26.50                 
Christian Ong Hansen  2001              DSQ  Tyvstart 
  Farum Svømmeklub  27.72                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  07 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  11:15 
 
Resultat Løb 204 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 204 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  09 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  13:59   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 204, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
Farum Cup Senior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.43 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Siem Pedersen  1991    702          23.52   
  Farum Svømmeklub  22.81                 
Sebastian Tullberg  2000    612          24.62   
  Sigma Swim Birkerød  23.78                 
Anton Borring Andersen  1999    563          25.31   
  Sigma Swim Allerød  25.24                 
Viktor Nysøe Rehling  2001    548          25.55   
  Farum Svømmeklub  25.90                 
Oliver Schiellerup  2000    532          25.80   
  Sigma Swim Birkerød  26.39                 
Christoffer Weiss  2001    521          25.98   
  Gentofte Svømme Klub  26.52                 
Jannick Hansen  2001    496          26.41   
  Sigma Swim Allerød  26.94                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    495          26.43   
  Helsingør Svømmeklub  25.99                 
Emil Tönshoff  2000    459          27.10   
  Helsingør Svømmeklub  26.21                 
10  Villads Bomholt Larsen  2001    431          27.67   
  Helsingør Svømmeklub  27.77                 
Andreas Thybo Ganzhorn  2001              DNS   
  Vest-Brøndby  26.62                 
Nicklas Andersen  2001              DNS   
  Helsinge Svømmeklub  26.12                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  09 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:59 
 
Resultat Løb 205 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 205 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  07 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  16:00   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 205, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
Farum Cup Senior: Josephine Kruse (2002) 33.59 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josephine Kruse  2002    676          33.59  Farum Cup 
  Sigma Swim Allerød  33.05                 
Katrine V. Sørensen  1996    621          34.54   
  Vest-Brøndby  34.33                 
Sara Krog Christoffersen  1996    605          34.84   
  Sigma Swim Birkerød  33.27                 
Thea Blomsterberg  2002    601          34.92   
  Sigma Swim Birkerød  33.93                 
Thilde Lantz  2001    564          35.68   
  Kristianstads SLS  35.19                 
Nikoline Biltoft-Jensen  2001    550          35.97  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  34.76                 
Mia Steen Duus  2001    543          36.12   
  Sigma Swim Birkerød  35.22                 
Sofia Altoft  1998    534          36.33   
  Farum Svømmeklub  37.11                 
Josefine Søgaard Andresen  2000    508          36.93   
  Gentofte Svømme Klub  36.58                 
10  Caroline Hørlykke  2000    504          37.04   
  Gentofte Svømme Klub  36.81                 
10  Mille Bruun Høvring  2001    504          37.04   
  VAT Copenhagen-MK31  37.07                 
12  Camilla Dufour  1996    465          38.03   
  Sigma Swim Allerød  38.76                 
13  Silke Meyer  1998    463          38.09  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  36.18                 
14  Marina Heller Hansen  1994    455          38.32  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  39.13                 
15  Cecilie Hjarsø  2001    446          38.58   
  VAT Copenhagen-MK31  38.91                 
16  Amanda Hietala  2002    416          39.48   
  Helsingør Svømmeklub  39.66                 
17  Amalie V. Sørensen  2002    414          39.54   
  Vest-Brøndby  37.77                 
18  Katrine Brandt Nielsen  2002    385          40.52   
  Lyngby Svømmeklub  41.78                 
19  Karina Garne Larsen  2000    371          41.02   
  Sigma Swim Allerød  41.61                 
20  Mia Witt  2002    328          42.71   
  Vest-Brøndby  41.77                 
21  Cecilie Porsdal  2002    320          43.07   
  Sigma Swim Birkerød  42.42                 
22  Julie Silberg  2002    294          44.29   
  Solrød Svømmeklub  43.75                 
23  Ida Bekker Poulsen  2002    268          45.72   
  Solrød Svømmeklub  45.27                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  07 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  16:00 
 
Resultat Løb 205 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 205 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  09 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  13:58   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 205, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
Farum Cup Senior: Josephine Kruse (2002) 33.59 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josephine Kruse  2002    659          33.86   
  Sigma Swim Allerød  33.05                 
Thea Blomsterberg  2002    622          34.53   
  Sigma Swim Birkerød  33.93                 
Mia Steen Duus  2001    599          34.97   
  Sigma Swim Birkerød  35.22                 
Katrine V. Sørensen  1996    596          35.03   
  Vest-Brøndby  34.33                 
Sara Krog Christoffersen  1996    588          35.17   
  Sigma Swim Birkerød  33.27                 
Thilde Lantz  2001    582          35.30   
  Kristianstads SLS  35.19                 
Sofia Altoft  1998    520          36.66   
  Farum Svømmeklub  37.11                 
Mille Bruun Høvring  2001    498          37.19   
  VAT Copenhagen-MK31  37.07                 
Caroline Hørlykke  2000    481          37.60   
  Gentofte Svømme Klub  36.81                 
10  Josefine Søgaard Andresen  2000    472          37.84   
  Gentofte Svømme Klub  36.58                 
11  Camilla Dufour  1996    451          38.43   
  Sigma Swim Allerød  38.76                 
12  Cecilie Hjarsø  2001    432          38.98   
  VAT Copenhagen-MK31  38.91                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  09 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:58 
 
Resultat Løb 206 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 206 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  10:55   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 206, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.93 2017-04-05 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
Farum Cup Senior: Philip Greve (1998) 28.83 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Philip Greve  1998    801          28.44  Farum Cup 
  Farum Svømmeklub  27.93                 
Daniel Christian  1998    596          31.39  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  31.50                 
Lasse Kriegel Skovrup  1998    554          32.16  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  31.51                 
Niklas Broch Thielemann  1994    534          32.56  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  30.37                 
Frederik Junker Neldeberg  2000    508          33.11  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub  32.51                 
Lucas Hoffmann  2000    495          33.39   
  Helsingør Svømmeklub  32.79                 
Carl Terp Larsen  2001    475          33.86   
  VAT Copenhagen-MK31  33.52                 
Sebastian Tullberg  2000    463          34.15   
  Sigma Swim Birkerød  33.24                 
Oliver Schiellerup  2000    436          34.82   
  Sigma Swim Birkerød  33.95                 
10  Anton Borring Andersen  1999    425          35.12   
  Sigma Swim Allerød  35.06                 
11  Jakob Forsberg  2000    417          35.35  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub  35.91                 
12  Ulrik Blach Petersen  2001    404          35.71   
  Sigma Swim Birkerød  35.23                 
13  Frederik Røgind  2001    375          36.62   
  Sigma Swim Birkerød  33.64                 
14  Villads Bomholt Larsen  2001    364          36.97   
  Helsingør Svømmeklub  37.42                 
15  Jannick Hansen  2001    359          37.16   
  Sigma Swim Allerød  43.72                 
16  David Cano Rosenvold  2001    341          37.81   
  Farum Svømmeklub  37.48                 
17  Mathias Riff Alexandersen  2001    337          37.94   
  Sigma Swim Birkerød  39.22                 
18  Mathias Holm  2001    303          39.30   
  Sigma Swim Birkerød  37.93                 
19  Rasmus Nielsen  2001    279          40.43   
  Sigma Swim Allerød  36.85                 
Emil Engels Henriksen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød  35.79                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:55 
 
Resultat Løb 206 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 206 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  09 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  13:58   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 206, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.93 2017-04-05 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
Farum Cup Senior: Philip Greve (1998) 28.44 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Philip Greve  1998    752          29.05   
  Farum Svømmeklub  27.93                 
Sebastian Tullberg  2000    525          32.74   
  Sigma Swim Birkerød  33.24                 
Lucas Hoffmann  2000    492          33.46   
  Helsingør Svømmeklub  32.79                 
Carl Terp Larsen  2001    488          33.54   
  VAT Copenhagen-MK31  33.52                 
Oliver Schiellerup  2000    487          33.57   
  Sigma Swim Birkerød  33.95                 
Anton Borring Andersen  1999    444          34.62   
  Sigma Swim Allerød  35.06                 
Ulrik Blach Petersen  2001    457          34.28   
  Sigma Swim Birkerød  35.23                 
Frederik Røgind  2001    431          34.95   
  Sigma Swim Birkerød  33.64                 
Jannick Hansen  2001    402          35.77   
  Sigma Swim Allerød  43.72                 
10  Mathias Riff Alexandersen  2001    336          38.00   
  Sigma Swim Birkerød  39.22                 
David Cano Rosenvold  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub  37.48                 
Villads Bomholt Larsen  2001              DSQ  2 flybenspark ef.st. 
  Helsingør Svømmeklub  37.42                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  09 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  13:58 
 
Resultat Løb 207 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 207 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  10:55   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 207, 50m Butterfly Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 24.43 2014-07-05 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 26.92 2017-04-02 
Farum Cup Senior: Christina Kaas Elmgreen (1996) 28.58 2014-04-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    621          28.62   
  Sigma Swim Allerød  29.18                 
Camilla Dufour  1996    579          29.30   
  Sigma Swim Allerød  28.26                 
Emily Gantriis  1999    558          29.66   
  Helsinge Svømmeklub  28.73                 
Annie Lindström  1996    554          29.73   
  Kristianstads SLS  27.93                 
Mia Steen Duus  2001    535          30.08  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  30.49                 
Emilie Falbe-Hansen  1999    526          30.26   
  Gentofte Svømme Klub  30.14                 
Sara Krog Christoffersen  1996    473          31.34   
  Sigma Swim Birkerød  30.76                 
Nina Toft  2000    465          31.52   
  Gentofte Svømme Klub  31.86                 
Mathilde Menck Nielsen  2002    461          31.62  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  30.01                 
Stine Saaby Schmidt  2002    461          31.62   
  Farum Svømmeklub  30.88                 
11  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    459          31.66   
  Lyngby Svømmeklub  30.86                 
12  Sofie Louise Nimb  2001    455          31.76  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  32.14                 
13  Silke Meyer  1998    450          31.88  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  31.30                 
14  Serina P. Snellman Floris  1995    448          31.91  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub  31.71                 
15  Linnéa Högberg  1999    433          32.29   
  Kristianstads SLS  32.17                 
16  Simone Jørgensen  1999    432          32.30   
  Farum Svømmeklub  32.15                 
17  Thea Blomsterberg  2002    428          32.40  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  30.32                 
18  Caroline Waage Nowak  2001    422          32.56  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  33.02                 
19  Josephine Kruse  2002    415          32.75  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  31.55                 
20  Ida Gelineck Padborg  2002    400          33.14   
  Lyngby Svømmeklub  33.83                 
21  Katrine Brandt Nielsen  2002    394          33.30   
  Lyngby Svømmeklub  32.15                 
22  Sarah Sejr Aagaard  2000    388          33.49   
  Farum Svømmeklub  32.27                 
23  Emma Jensen  2002    377          33.79   
  Helsinge Svømmeklub  34.62                 
24  Cecilie Porsdal  2002    375          33.85   
  Sigma Swim Birkerød  34.17                 
25  Karina Garne Larsen  2000    359          34.35   
  Sigma Swim Allerød  34.51                 
26  Amalie V. Sørensen  2002    359          34.37   
  Vest-Brøndby  33.25                 
27  Iben Jeppesen  2000    345          34.80   
  Helsinge Svømmeklub  33.32                 
28  Julie Silberg  2002    343          34.90   
  Solrød Svømmeklub  34.50                 
29  Michelle Nguyen  2002    297          36.58   
  Kristianstads SLS  35.57                 
30  Katrine S. Frederiksen  2002    296          36.65   
  Helsinge Svømmeklub  36.76                 
31  Maja Fling  2001    199          41.82   
  Kristianstads SLS  41.65                 
32  Pernille Møller Leisted  2002    180          43.20   
  Helsinge Svømmeklub  45.00                 
33  Ida Bekker Poulsen  2002    180          43.26   
  Solrød Svømmeklub  43.64                 
Astrid Elmberg  2002              DSQ  Tyvstart 
  Kristianstads SLS  36.56                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:55 
 
Resultat Løb 207 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 207 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:52   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 207, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 24.43 2014-07-05 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 26.92 2017-04-02 
Farum Cup Senior: Christina Kaas Elmgreen (1996) 28.58 2014-04-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    610          28.80   
  Sigma Swim Allerød  29.18                 
Emily Gantriis  1999    582          29.25   
  Helsinge Svømmeklub  28.73                 
Annie Lindström  1996    578          29.32   
  Kristianstads SLS  27.93                 
Camilla Dufour  1996    566          29.52   
  Sigma Swim Allerød  28.26                 
Emilie Falbe-Hansen  1999    530          30.17   
  Gentofte Svømme Klub  30.14                 
Sara Krog Christoffersen  1996    510          30.57   
  Sigma Swim Birkerød  30.76                 
Nina Toft  2000    470          31.42   
  Gentofte Svømme Klub  31.86                 
Stine Saaby Schmidt  2002    466          31.51   
  Farum Svømmeklub  30.88                 
Linnéa Högberg  1999    450          31.86   
  Kristianstads SLS  32.17                 
10  Simone Jørgensen  1999    426          32.46   
  Farum Svømmeklub  32.15                 
11  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    416          32.72   
  Lyngby Svømmeklub  30.86                 
12  Ida Gelineck Padborg  2002    390          33.42   
  Lyngby Svømmeklub  33.83                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:52 
 
Resultat Løb 208 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 208 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  10:55   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 208, 50m Butterfly Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.10 2013-07-10 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 24.90 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Siem Pedersen  1991    664          25.70   
  Farum Svømmeklub  27.57                 
Philip Greve  1998    622          26.27  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  26.27                 
Julius Munk  2000    599          26.60   
  Helsingør Svømmeklub  27.10                 
Daniel Christian  1998    592          26.71  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  26.06                 
Felix Burmester  1999    590          26.73  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  27.25                 
Thomas Bech  1998    568          27.08   
  Farum Svømmeklub  26.40                 
Sebastian Tullberg  2000    554          27.31  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  25.87                 
Oliver Christiansen  1999    531          27.69   
  Helsinge Svømmeklub  27.43                 
Villads Bomholt Larsen  2001    524          27.82   
  Helsingør Svømmeklub  28.11                 
10  Lucas Bruun Strøbek  2001    508          28.10   
  Gentofte Svømme Klub  28.86                 
11  Anton Borring Andersen  1999    495          28.34   
  Sigma Swim Allerød  27.91                 
12  Niklas Broch Thielemann  1994    493          28.39  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  27.78                 
13  August Hertz Bugge  2000    478          28.68   
  VAT Copenhagen-MK31  29.46                 
14  Lasse Kriegel Skovrup  1998    476          28.72  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  28.76                 
15  Malthe Letting  2001    475          28.73   
  Farum Svømmeklub  28.57                 
16  Viktor Nysøe Rehling  2001    473          28.77   
  Farum Svømmeklub  29.07                 
17  Frederik Bornemann  2001    467          28.89   
  Sigma Swim Allerød  28.86                 
18  Carl Terp Larsen  2001    466          28.93   
  VAT Copenhagen-MK31  29.56                 
19  Lucas Hoffmann  2000    456          29.12   
  Helsingør Svømmeklub  29.84                 
20  Frederik Røgind  2001    453          29.20   
  Sigma Swim Birkerød  29.29                 
21  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    432          29.65   
  Vest-Brøndby  29.06                 
22  Christoffer Weiss  2001    421          29.91   
  Gentofte Svømme Klub  29.29                 
23  Oliver Schiellerup  2000    420          29.93   
  Sigma Swim Birkerød  30.58                 
24  Emil Tönshoff  2000    418          29.99   
  Helsingør Svømmeklub  29.75                 
25  Ulrik Blach Petersen  2001    410          30.18   
  Sigma Swim Birkerød  30.45                 
26  Mathias Holm  2001    395          30.56   
  Sigma Swim Birkerød  31.74                 
27  Joel Johnsson  2000    393          30.62   
  Kristianstads SLS  30.15                 
28  Jannick Hansen  2001    392          30.63   
  Sigma Swim Allerød  31.44                 
29  Jacob El Mokri  2001    359          31.54   
  Kristianstads SLS  31.10                 
30  Marcus Christiansen  2001    347          31.90   
  Helsinge Svømmeklub  33.00                 
31  Rasmus Nielsen  2001    314          32.98   
  Sigma Swim Allerød  31.75                 
32  Frederik Helms  2001    289          33.92   
  Vest-Brøndby  33.06                 
33  Mathias Riff Alexandersen  2001    270          34.67   
  Sigma Swim Birkerød  41.28                 
34  Jakob Forsberg  2000    266          34.87   
  Helsinge Svømmeklub  34.01                 
35  Morten Kilhof  2000    208          37.81   
  Solrød Svømmeklub  37.02                 
Emil Engels Henriksen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød  27.17                 
Sebastian Langhorn  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub  27.86                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:55 
 
Resultat Løb 208 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 208 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:52   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 208, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.10 2013-07-10 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 24.90 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Siem Pedersen  1991    674          25.57   
  Farum Svømmeklub  27.57                 
Julius Munk  2000    614          26.38   
  Helsingør Svømmeklub  27.10                 
Thomas Bech  1998    590          26.73   
  Farum Svømmeklub  26.40                 
Oliver Christiansen  1999    561          27.19   
  Helsinge Svømmeklub  27.43                 
Villads Bomholt Larsen  2001    530          27.70   
  Helsingør Svømmeklub  28.11                 
Lucas Bruun Strøbek  2001    480          28.63   
  Gentofte Svømme Klub  28.86                 
Anton Borring Andersen  1999    505          28.15   
  Sigma Swim Allerød  27.91                 
Frederik Bornemann  2001    474          28.76   
  Sigma Swim Allerød  28.86                 
Malthe Letting  2001    473          28.78   
  Farum Svømmeklub  28.57                 
10  August Hertz Bugge  2000    471          28.81   
  VAT Copenhagen-MK31  29.46                 
11  Carl Terp Larsen  2001    444          29.39   
  VAT Copenhagen-MK31  29.56                 
Viktor Nysøe Rehling  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub  29.07                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:52 
 
Resultat Løb 209 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 209 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  10:56   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 209, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Farum Cup Senior: Kristina Thomsen (1991) 29.63 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emilie Falbe-Hansen  1999    684          30.71   
  Gentofte Svømme Klub  30.42                 
Rebecca Heyliger  1992    630          31.56  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  31.78                 
Marina Heller Hansen  1994    629          31.57  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  30.98                 
Mia Wennecke  1999    596          32.14   
  Helsingør Svømmeklub  30.37                 
Mille Bruun Høvring  2001    595          32.17   
  VAT Copenhagen-MK31  33.37                 
Nina Toft  2000    579          32.46   
  Gentofte Svømme Klub  31.90                 
Camilla Dufour  1996    551          32.99   
  Sigma Swim Allerød  33.04                 
Claudia Sperling  2002    551          32.99   
  Lyngby Svømmeklub  32.26                 
Caroline Hørlykke  2000    519          33.66   
  Gentofte Svømme Klub  33.08                 
10  Josefine Rosengren  2000    512          33.82   
  Kristianstads SLS  34.69                 
11  Josephine Kruse  2002    505          33.96  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  32.82                 
12  Mia Steen Duus  2001    502          34.03  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  33.55                 
12  Sara Krog Christoffersen  1996    502          34.03   
  Sigma Swim Birkerød  33.97                 
14  Cecilie Porsdal  2002    470          34.79  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  41.11                 
15  Caroline Waage Nowak  2001    468          34.83  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  36.90                 
16  Stine Saaby Schmidt  2002    451          35.26   
  Farum Svømmeklub  34.76                 
17  Thea Blomsterberg  2002    436          35.67  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  35.80                 
18  Simone Jørgensen  1999    432          35.79   
  Farum Svømmeklub  37.77                 
19  Silke Meyer  1998    397          36.81  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  34.30                 
20  Sasia Lundhus  2002    377          37.44   
  Vest-Brøndby  36.14                 
21  Sofia Levisen  2002    373          37.57   
  Solrød Svømmeklub  35.94                 
22  Karina Garne Larsen  2000    357          38.14   
  Sigma Swim Allerød  37.57                 
23  Mia Witt  2002    320          39.53   
  Vest-Brøndby  38.85                 
24  Sara Emilie Nimb  2002    316          39.69   
  Gentofte Svømme Klub  39.88                 
25  Katrine Voss Thorsen  2002    253          42.77   
  Helsinge Svømmeklub  40.91                 
26  Emma Antonisen  2002    235          43.84   
  Helsinge Svømmeklub  40.90                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:56 
 
Resultat Løb 209 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 209 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:52   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 209, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.63 2015-08-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Farum Cup Senior: Kristina Thomsen (1991) 29.63 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emilie Falbe-Hansen  1999    700          30.47   
  Gentofte Svømme Klub  30.42                 
Mia Wennecke  1999    616          31.79   
  Helsingør Svømmeklub  30.37                 
Camilla Dufour  1996    596          32.14   
  Sigma Swim Allerød  33.04                 
Nina Toft  2000    596          32.14   
  Gentofte Svømme Klub  31.90                 
Mille Bruun Høvring  2001    591          32.24   
  VAT Copenhagen-MK31  33.37                 
Claudia Sperling  2002    565          32.73   
  Lyngby Svømmeklub  32.26                 
Sara Krog Christoffersen  1996    554          32.93   
  Sigma Swim Birkerød  33.97                 
Caroline Hørlykke  2000    547          33.08   
  Gentofte Svømme Klub  33.08                 
Stine Saaby Schmidt  2002    505          33.96   
  Farum Svømmeklub  34.76                 
10  Josefine Rosengren  2000    450          35.29   
  Kristianstads SLS  34.69                 
11  Simone Jørgensen  1999    448          35.36   
  Farum Svømmeklub  37.77                 
12  Sasia Lundhus  2002    363          37.93   
  Vest-Brøndby  36.14                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:52 
 
Resultat Løb 210 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 210 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  10:56   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 210, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.14 2014-08-20 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 26.10 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Jákupsson  1994    755          26.40   
  Farum Svømmeklub  25.43                 
Daniel Christian  1998    542          29.47  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  29.13                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    537          29.56   
  Helsingør Svømmeklub  27.92                 
Lucas Bruun Strøbek  2001    535          29.60   
  Gentofte Svømme Klub  30.57                 
Sebastian Tullberg  2000    496          30.35  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  29.70                 
Oliver Schiellerup  2000    488          30.52   
  Sigma Swim Birkerød  29.73                 
Nicklas Andersen  2001    475          30.79   
  Helsinge Svømmeklub  31.05                 
Villads Bomholt Larsen  2001    475          30.79   
  Helsingør Svømmeklub  29.97                 
Anton Borring Andersen  1999    465          31.03   
  Sigma Swim Allerød  31.27                 
10  Kristoffer Buus Langkilde  1999    434          31.74   
  Lyngby Svømmeklub  32.14                 
11  Niklas Broch Thielemann  1994    422          32.05  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  30.08                 
12  August Hertz Bugge  2000    415          32.22   
  VAT Copenhagen-MK31  35.22                 
13  Rasmus Nielsen  2001    404          32.51   
  Sigma Swim Allerød  31.36                 
14  Andreas Thybo Ganzhorn  2001    383          33.08   
  Vest-Brøndby  45.00                 
15  Christian Ong Hansen  2001    371          33.45   
  Farum Svømmeklub  32.84                 
16  Ulrik Blach Petersen  2001    367          33.55   
  Sigma Swim Birkerød  33.98                 
17  Mathias Riff Alexandersen  2001    361          33.75   
  Sigma Swim Birkerød  35.26                 
18  Jannick Hansen  2001    341          34.39   
  Sigma Swim Allerød  34.93                 
Emil Engels Henriksen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød  29.88                 
Frederik Røgind  2001              DSQ  Neddykket afslutning 
  Sigma Swim Birkerød  33.59                 
Mathias Holm  2001              DSQ  15m+ under vand v.st 
  Sigma Swim Birkerød  34.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  10:56 
 
Resultat Løb 210 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 210 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:52   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 210, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.14 2014-08-20 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jákupsson (1994) 25.43 2016-04-15 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 26.10 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Jákupsson  1994    784          26.07  Farum Cup 
  Farum Svømmeklub  25.43                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    541          29.49   
  Helsingør Svømmeklub  27.92                 
Lucas Bruun Strøbek  2001    534          29.62   
  Gentofte Svømme Klub  30.57                 
Oliver Schiellerup  2000    505          30.17   
  Sigma Swim Birkerød  29.73                 
Nicklas Andersen  2001    493          30.42   
  Helsinge Svømmeklub  31.05                 
Villads Bomholt Larsen  2001    466          31.00   
  Helsingør Svømmeklub  29.97                 
Anton Borring Andersen  1999    488          30.53   
  Sigma Swim Allerød  31.27                 
Kristoffer Buus Langkilde  1999    444          31.49   
  Lyngby Svømmeklub  32.14                 
Rasmus Nielsen  2001    434          31.73   
  Sigma Swim Allerød  31.36                 
10  August Hertz Bugge  2000    425          31.96   
  VAT Copenhagen-MK31  35.22                 
11  Christian Ong Hansen  2001    394          32.79   
  Farum Svømmeklub  32.84                 
Andreas Thybo Ganzhorn  2001              DNS   
  Vest-Brøndby  45.00                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:52 
 
Resultat Løb 211 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 211 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  05 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  19:19   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 211, 400m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 0-1999 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
Farum Cup Senior: Maj Howardsen (1997) 4:21.21 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    732  1:03.22  2:10.74  3:18.03    4:24.49   
  Sigma Swim Allerød  4:17.23                 
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    591  1:07.92  2:20.71  3:32.62    4:44.02   
  Sigma Swim Birkerød  4:43.13                 
                     
Camilla Dufour  1996    552  1:08.32  2:21.96  3:35.76    4:50.54   
  Sigma Swim Allerød  4:47.46                 
                     
Amanda Modig  1999    540  1:09.05  2:23.27  3:38.64    4:52.68   
  Kristianstads SLS  4:58.23                 
                     
 
Løb 211, 400m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 2000-2004 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
Farum Cup Senior: Maj Howardsen (1997) 4:21.21 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia Steen Duus  2001    665  1:06.24  2:16.13  3:25.67    4:32.96   
  Sigma Swim Birkerød  4:29.26                 
                     
Karla Louise Balle  2001    642  1:06.13  2:16.53  3:26.46    4:36.24   
  Helsingør Svømmeklub  4:27.57                 
                     
Josephine Kruse  2002    612  1:07.03  2:18.12  3:29.48    4:40.64   
  Sigma Swim Allerød  4:37.99                 
                     
Sofie Maagøe  2003    570  1:09.20  2:22.34  3:34.86    4:47.48   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:36.02                 
                     
Helena Hvid Hansen  2001    565  1:08.62  2:21.31  3:34.73    4:48.29   
  Helsingør Svømmeklub  4:50.27                 
                     
Mia Lindberg  2003    555  1:10.16  2:24.15  3:37.67    4:49.89   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:45.07                 
                     
Jasmin Philip  2004    550  1:09.54  2:24.08  3:38.72    4:50.80   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:56.17                 
                     
Hannah Höesch  2003    539  1:10.37  2:25.59  3:39.90    4:52.76   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:05.02                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    534  1:10.00  2:24.80  3:40.32    4:53.68   
  Sigma Swim Birkerød  4:52.16                 
                     
10  Luna Gammelgaard  2003    531  1:09.53  2:24.48  3:40.25    4:54.32   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:54.58                 
                     
11  Cecilie Porsdal  2002    530  1:11.60  2:26.12  3:41.07    4:54.51   
  Sigma Swim Birkerød  5:00.27                 
                     
12  Olivia Callesen  2004    523  1:10.84  2:25.87  3:41.48    4:55.73   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:59.69                 
                     
13  Karina Garne Larsen  2000    512  1:10.10  2:26.37  3:42.74    4:57.85   
  Sigma Swim Allerød  4:51.99                 
                     
14  Emilia Naledi Madonsela  2003    511  1:11.96  2:28.70  3:44.10    4:58.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:13.59                 
                     
15  Thilde Lantz  2001    502  1:10.31  2:26.18  3:43.39    4:59.87   
  Kristianstads SLS  4:51.36                 
                     
16  Josefine Zebitz  2004    501  1:12.60  2:30.10  3:46.44    5:00.12   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:15.69                 
                     
17  Saga Nyborg  2003    500  1:10.30  2:26.76  3:44.31    5:00.20   
  Kristianstads SLS  4:55.22                 
                     
18  Isabella Rosenberg  2003    492  1:13.05  2:30.72  3:47.65    5:01.81   
  VAT Copenhagen-MK31  5:14.63                 
                     
19  Emilia C. R. Olsen  2004    477  1:11.88  2:29.30  3:48.05    5:05.05   
  VAT Copenhagen-MK31  5:06.66                 
                     
20  Katrine S. Frederiksen  2002    471  1:14.63  2:32.24  3:49.23    5:06.29   
  Helsinge Svømmeklub  5:08.16                 
                     
21  Annie Thulin  2003    463  1:11.09  2:29.83  3:49.38    5:07.92   
  Kristianstads SLS  5:06.40                 
                     
22  Malou Soelberg  2004    450  1:16.01  2:35.99  3:54.90    5:10.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:09.34                 
                     
23  Olivia Jarl Halvarsson  2003    447  1:12.32  2:31.53  3:53.28    5:11.57   
  Kristianstads SLS  5:08.30                 
                     
24  Caroline Wiuff Jensen  2004    440  1:13.54  2:34.21  3:55.87    5:13.30   
  Vest-Brøndby  5:17.25                 
                     
25  Liva Søby  2004    429  1:14.74  2:36.41  3:58.42    5:16.01   
  VAT Copenhagen-MK31  5:10.41                 
                     
26  Caroline Bach Offendal  2002    426  1:14.51  2:35.46  3:56.82    5:16.72   
  Helsinge Svømmeklub  5:18.98                 
                     
27  Frida Jarl Halvarsson  2003    423  1:16.13  2:36.22  3:57.86    5:17.46   
  Kristianstads SLS  5:10.46                 
                     
28  Thea Pedersen  2003    406  1:15.91  2:38.08  4:00.43    5:21.71   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:09.03                 
                     
29  Laura Vangkilde  2004    402  1:16.77  2:40.13  4:02.67    5:22.83   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:30.87                 
                     
30  Annika Egenhardt  2003    364  1:16.95  2:41.40  4:07.78    5:33.65   
  Vest-Brøndby  5:26.72                 
                     
Mathilde Hagihara  2004              DNS   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:23.81                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  05 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  19:19 
 
Resultat Løb 212 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat Løb 212 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  05 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  19:56   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 212, 400m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 0-1998 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
Farum Cup Senior: Pál Joensen (1990) 3:56.10 2013-05-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Niklas Broch Thielemann  1994    677  59.31  2:02.23  3:06.70    4:10.57   
  Sigma Swim Birkerød  4:01.60                 
                     
 
Løb 212, 400m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1999-2005 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
Farum Cup Senior: Pál Joensen (1990) 3:56.10 2013-05-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Peter Vangsgaard  2000    692  59.09  2:02.40  3:06.76    4:08.74   
  Gentofte Svømme Klub  4:09.30                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    626  1:01.65  2:08.22  3:15.01    4:17.14   
  Sigma Swim Birkerød  4:11.77                 
                     
Anton Borring Andersen  1999    626  1:01.54  2:07.88  3:14.40    4:17.16   
  Sigma Swim Allerød  4:06.91                 
                     
William Textor Broch  2001    607  59.93  2:06.84  3:13.34    4:19.84   
  Lyngby Svømmeklub  4:34.32                 
                     
Christoffer Weiss  2001    593  1:03.51  2:10.71  3:16.83    4:21.89   
  Gentofte Svømme Klub  4:18.93                 
                     
Frederik Bornemann  2001    585  1:04.52  2:11.91  3:18.37    4:23.10   
  Sigma Swim Allerød  4:28.95                 
                     
Marcus Skøtt Haslev  2002    546  1:04.48  2:12.18  3:21.05    4:29.20   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:26.82                 
                     
Bertram Dreyer Riis  2002    543  1:02.58  2:11.96  3:20.22    4:29.72   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:14.39                 
                     
Jannick Hansen  2001    542  1:03.33  2:11.15  3:20.71    4:29.75   
  Sigma Swim Allerød  4:20.92                 
                     
10  Jens Bomgaard  2002    532  1:04.76  2:15.01  3:24.46    4:31.59   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:36.07                 
                     
11  Valdemar Brøns  2003    530  1:02.79  2:12.07  3:22.03    4:31.90   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:32.05                 
                     
12  Ulrik Blach Petersen  2001    509  1:06.09  2:16.01  3:26.83    4:35.49   
  Sigma Swim Birkerød  4:35.32                 
                     
13  Carl Emil Hertz Bugge  2003    502  1:06.71  2:19.04  3:27.98    4:36.77   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:31.11                 
                     
14  Gustav Frydensberg  1999    500  1:05.19  2:16.12  3:27.42    4:37.22   
  Lyngby Svømmeklub  4:34.84                 
                     
15  Alexander Mogensen  1999    485  1:07.10  2:18.62  3:29.91    4:39.98   
  Helsinge Svømmeklub  4:30.50                 
                     
16  Frede Meincke  2002    482  1:06.56  2:18.13  3:29.52    4:40.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:35.31                 
                     
17  Thor Bols Jeppesen  2002    475  1:07.06  2:19.94  3:32.77    4:41.90   
  Helsinge Svømmeklub  4:35.00                 
                     
18  Frederik Røgind  2001    465  1:05.99  2:18.07  3:31.45    4:44.00   
  Sigma Swim Birkerød  4:44.09                 
                     
19  Nicklas Taylor  2002    461  1:07.75  2:20.38  3:33.47    4:44.70   
  Sigma Swim Allerød  4:45.89                 
                     
20  Oliver Aagaard Jeppesen  2001    450  1:07.55  2:20.57  3:35.05    4:47.16   
  Lyngby Svømmeklub  4:47.79                 
                     
21  Rasmus Nielsen  2001    436  1:09.08  2:23.79  3:38.87    4:50.17   
  Sigma Swim Allerød  4:49.15                 
                     
22  Carl Magnus Krievs  2002    429  1:08.34  2:22.86  3:38.35    4:51.67   
  Vest-Brøndby  4:47.54                 
                     
23  Jeppe Seelig Larsen  2002    420  1:08.96  2:25.14  3:40.68    4:53.74   
  Hovedstadens Svømmeklub  5:07.09                 
                     
24  Joshua P. Sidebotham  2003    418  1:09.78  2:26.14  3:41.99    4:54.20   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:57.88                 
                     
25  Frederik Helms  2001    416  1:10.97  2:26.69  3:41.64    4:54.65   
  Vest-Brøndby  4:53.80                 
                     
26  Mathias Holm  2001    414  1:10.75  2:27.20  3:42.65    4:55.18   
  Sigma Swim Birkerød  4:54.86                 
                     
27  Harry Petersson  2002    413  1:08.71  2:24.24  3:41.43    4:55.32   
  Kristianstads SLS  4:48.84                 
                     
28  Noah Koefoed Weiss  2003    402  1:10.90  2:28.03  3:43.25    4:57.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:53.25                 
                     
29  Mathias Riff Alexandersen  2001    396  1:10.92  2:28.08  3:44.88    4:59.64   
  Sigma Swim Birkerød  5:08.93                 
                     
30  Tomislav Corluka  2003    387  1:09.39  2:26.81  3:45.03    5:01.95   
  Kristianstads SLS  5:02.71                 
                     
31  Frederik Emil Bækgaard  2002    378  1:11.27  2:29.91  3:49.15    5:04.36   
  Vest-Brøndby  5:58.00                 
                     
32  Herman Modig  2003    375  1:11.93  2:29.75  3:48.82    5:05.03   
  Kristianstads SLS  5:03.63                 
                     
33  Martin Jacobsen  2002    367  1:12.08  2:32.63  3:53.01    5:07.20   
  Vest-Brøndby  5:05.27                 
                     
34  Morten Kilhof  2000    363  1:08.71  2:27.48  3:49.41    5:08.50   
  Solrød Svømmeklub  5:03.87                 
                     
35  Asger Bols Jeppesen  2005    336  1:14.45  2:35.50  3:56.90    5:16.49   
  Helsinge Svømmeklub  6:06.09                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999              DNS   
  Sigma Swim Allerød  4:13.53                 
                     
Oliver Søgaard-Andersen  2003              DNS   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:47.96                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  05 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  19:56 
 
Resultat Løb 301 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 301 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  11:08   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 301, 200m Medley Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:17.89 2017-04-03 
Farum Cup Senior: Jaqueline Hippi (1996) 2:18.93 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    653  30.15  1:06.81  1:51.75    2:25.34   
  Sigma Swim Allerød  2:18.43                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    648  30.60  1:05.82  1:50.78    2:25.72   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.27                 
                     
Nina Toft  2000    632  32.34  1:09.63  1:53.82    2:26.93   
  Gentofte Svømme Klub  2:33.58                 
                     
Maria Grandt  1998    627  31.60  1:11.12  1:52.77    2:27.29   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.55                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    605  32.30  1:11.00  1:55.30    2:29.06   
  Gentofte Svømme Klub  2:25.81                 
                     
Vera Staun Hansen  1999    570  31.29  1:12.36  1:57.39    2:32.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.40                 
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    565  32.85  1:13.07  1:54.71    2:32.53   
  Gentofte Svømme Klub  2:33.21                 
                     
Amalie H. Falck-Schmith  1989    558  32.87  1:14.87  1:56.47    2:33.14   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:29.82                 
                     
Emma Maagøe  1999    556  32.61  1:10.79  1:58.72    2:33.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:29.54                 
                     
10  Camilla Dufour  1996    537  31.42  1:11.07  1:58.73    2:35.07   
  Sigma Swim Allerød  2:28.14                 
                     
11  Mille Bruun Høvring  2001    533  32.02  1:12.82  1:58.84    2:35.53   
  VAT Copenhagen-MK31  2:38.02                 
                     
12  Caroline Waage Nowak  2001    530  33.19  1:13.73  2:00.63    2:35.82  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:30.19                 
                     
13  Signe Fich Hansen  2002    516  32.30  1:15.96  2:03.67    2:37.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:33.93                 
                     
14  Thilde Lantz  2001    511  34.18  1:17.10  1:59.35    2:37.66  Deltager ikke i finalen 
  Kristianstads SLS  2:40.21                 
                     
15  Sofie Villum Færch  2002    502  34.12  1:17.18  2:02.06    2:38.65  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  2:34.75                 
                     
16  Katrine Brandt Nielsen  2002    467  33.44  1:15.32  2:04.33    2:42.50   
  Lyngby Svømmeklub  2:38.66                 
                     
17  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    459  34.43  1:19.12  2:04.00    2:43.42   
  Lyngby Svømmeklub  2:50.00                 
                     
18  Linnéa Högberg  1999    427  34.62  1:20.28  2:11.21    2:47.46   
  Kristianstads SLS  2:50.57                 
                     
19  Sasia Lundhus  2002    377  37.97  1:20.49  2:15.78    2:54.45   
  Vest-Brøndby  2:47.50                 
                     
20  Mia Witt  2002    374  39.50  1:26.15  2:17.21    2:54.99   
  Vest-Brøndby  2:54.82                 
                     
21  Nikoline Victoria Sass  1999    345  40.07  1:24.28  2:17.84    2:59.69   
  Solrød Svømmeklub  3:00.84                 
                     
22  Sofia Levisen  2002    319  41.39  1:27.66  2:25.23    3:04.39   
  Solrød Svømmeklub  3:05.84                 
                     
23  Michelle Nguyen  2002    310  41.17  1:33.20  2:25.46    3:06.16   
  Kristianstads SLS  2:54.08                 
                     
24  Julie Silberg  2002    304  36.82  1:28.31  2:23.70    3:07.46   
  Solrød Svømmeklub  3:14.77                 
                     
25  Pernille Møller Leisted  2002    290  43.93  1:36.71  2:28.04    3:10.52   
  Helsinge Svømmeklub  2:54.00                 
                     
Silke Meyer  1998              DNS   
  Gentofte Svømme Klub  2:29.20                 
                     
Josefine Strand Nielsen  2000              DSQ  Ryg afsl. på mave 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:36.08                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  11:08 
 
Resultat Løb 301 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 301 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:52   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 301, 200m Medley Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:17.89 2017-04-03 
Farum Cup Senior: Jaqueline Hippi (1996) 2:18.93 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Maria Grandt  1998    714  31.40  1:09.56  1:49.24    2:21.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.55                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    694  30.08  1:06.37  1:49.96    2:22.42   
  Sigma Swim Allerød  2:18.43                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    656  31.23  1:08.60  1:51.73    2:25.11   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.27                 
                     
Nina Toft  2000    626  32.65  1:09.67  1:54.06    2:27.39   
  Gentofte Svømme Klub  2:33.58                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    584  32.38  1:12.02  1:56.40    2:30.81   
  Gentofte Svømme Klub  2:25.81                 
                     
Vera Staun Hansen  1999    557  31.31  1:12.48  1:58.10    2:33.20   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.40                 
                     
Camilla Dufour  1996    586  30.97  1:09.69  1:55.31    2:30.63   
  Sigma Swim Allerød  2:28.14                 
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    574  32.92  1:12.98  1:55.70    2:31.69   
  Gentofte Svømme Klub  2:33.21                 
                     
Emma Maagøe  1999    565  33.52  1:11.28  1:58.76    2:32.47   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:29.54                 
                     
10  Amalie H. Falck-Schmith  1989    555  33.20  1:15.66  1:57.23    2:33.44   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:29.82                 
                     
11  Signe Fich Hansen  2002    531  31.90  1:14.57  2:02.81    2:35.70   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:33.93                 
                     
12  Mille Bruun Høvring  2001    522  33.90  1:15.03  2:00.90    2:36.58   
  VAT Copenhagen-MK31  2:38.02                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:52 
 
Resultat Løb 302 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 302 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  11:08   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 302, 200m Medley Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Daniel Skaaning (1993) 2:00.80 2017-04-02 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
Farum Cup Senior: Daniel Christian (1998) 2:08.03 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alvi Hjelm  1996    603  29.21  1:04.98  1:43.87    2:14.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:07.14                 
                     
Jonathan Müller  1997    600  29.17  1:04.21  1:43.55    2:15.12  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.12                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    596  29.43  1:05.30  1:44.75    2:15.42   
  Gentofte Svømme Klub  2:17.57                 
                     
Óli Mortensen  1996    593  28.07  1:03.22  1:44.50    2:15.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:22.31                 
                     
Linus Koefoed Weiss  1999    585  28.49  1:02.68  1:44.81    2:16.23   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.11                 
                     
Casper Davidsen  1999    532  30.49  1:07.76  1:46.62    2:20.64   
  Vest-Brøndby  2:19.49                 
                    &