Tulokset DM Junior Kortbane 2016
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
torsdag 09.30
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | DMJ Kortbane | Udskriftsdato | 10 november 2016 | |||
Stævne by | Brønshøj | Udskriftstidspunkt | 14:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 10 november 2016 |
Løb 8, 100m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 47.44 2007-12-14 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 2009-12-05 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Michael Terp Olesen | 1999 | 701 | 24.33 | 50.58 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 51.95 | |||||||||
2 | Johan Bragason | 1999 | 699 | 24.46 | 50.63 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 50.66 | |||||||||
3 | Frederik Rindshøj | 1999 | 698 | 24.75 | 50.65 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 51.38 | |||||||||
4 | Rasmus Udbye | 2000 | 695 | 24.28 | 50.72 | |||||
Horsens Svømmeklub | 51.39 | |||||||||
5 | Mikkel Gadgaard | 1999 | 694 | 24.38 | 50.75 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 51.00 | |||||||||
6 | Peter Vangsgaard | 2000 | 687 | 24.80 | 50.91 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 52.20 | |||||||||
7 | Andreas Vestergaard | 1999 | 682 | 24.74 | 51.05 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 52.62 | |||||||||
8 | Sebastian Tullberg | 2000 | 668 | 24.78 | 51.40 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 51.27 | |||||||||
9 | Andreas Hansen | 2000 | 660 | 25.11 | 51.60 | |||||
Vejle Svømmeklub | 52.04 | |||||||||
10 | Christian Holm Jørgensen | 1999 | 657 | 24.99 | 51.69 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 50.28 | |||||||||
11 | Jakob Juul | 2000 | 644 | 25.07 | 52.04 | |||||
Vejle Svømmeklub | 52.52 | |||||||||
12 | Mathias Immerkjær | 1999 | 625 | 25.01 | 52.56 | |||||
Swim Team Taastrup | 53.12 | |||||||||
13 | Oliver Kramer Andersen | 1999 | 621 | 25.62 | 52.67 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 54.22 | |||||||||
14 | Andreas Bui | 2000 | 620 | 25.48 | 52.70 | |||||
O.S.L.F. | 52.98 | |||||||||
15 | William Textor Broch | 2001 | 611 | 25.53 | 52.94 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 54.13 | |||||||||
16 | Rasmus Steenberg | 2000 | 609 | 25.37 | 52.99 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 53.38 | |||||||||
17 | Markus Kjeldsen | 2000 | 608 | 25.69 | 53.02 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | 53.36 | |||||||||
18 | Marius Rasmussen | 1999 | 608 | 25.49 | 53.03 | |||||
Svømmeklubben Syd | 52.86 | |||||||||
19 | Jonas M. Jørgensen | 2001 | 607 | 25.26 | 53.06 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 54.60 | |||||||||
20 | Mads Tornow Rasmussen | 2000 | 606 | 25.60 | 53.09 | |||||
Slangerup Svømmeklub | 53.62 | |||||||||
21 | Frederik Riedel Lentz | 2001 | 601 | 25.23 | 53.23 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 54.12 | |||||||||
22 | William Lehn-Schiøler | 2000 | 599 | 26.00 | 53.29 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 53.82 | |||||||||
23 | Arthur Dalén Ellegaard | 2001 | 599 | 25.71 | 53.30 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 52.61 | |||||||||
24 | Lukas Storm | 1999 | 598 | 25.87 | 53.32 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 53.76 | |||||||||
25 | Valdemar Mariegaard | 1999 | 595 | 26.17 | 53.41 | |||||
Vest-Brøndby | 54.14 | |||||||||
26 | Anton Borg Hjort | 2000 | 594 | 26.45 | 53.44 | Deltager ikke i finalen | ||||
Lyseng IF | 53.82 | |||||||||
27 | Gustav Westerlin Larsen | 1999 | 593 | 25.61 | 53.47 | Deltager ikke i finalen | ||||
O.S.L.F. | 53.76 | |||||||||
28 | Simon Brixner | 2000 | 592 | 25.45 | 53.50 | |||||
Vejle Svømmeklub | 53.08 | |||||||||
29 | Mads Ørsted Nielsen | 1999 | 587 | 25.88 | 53.66 | |||||
Swim Team Taastrup | 53.02 | |||||||||
30 | Malthe Burgaard | 2000 | 587 | 25.81 | 53.67 | |||||
Odense Svømme Klub | 53.41 | |||||||||
31 | Magnus Stender Berg | 1999 | 585 | 26.28 | 53.71 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 53.45 | |||||||||
32 | Oliver Thor Sørensen | 2000 | 581 | 26.17 | 53.85 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 55.34 | |||||||||
33 | Jens Sørensen | 2001 | 577 | 25.95 | 53.96 | |||||
Herning Svømmeklub | 53.86 | |||||||||
33 | Mathias Vestergaard | 2001 | 577 | 26.15 | 53.96 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 55.70 | |||||||||
35 | Victor Grandjean | 2001 | 576 | 25.89 | 54.00 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 57.40 | |||||||||
36 | Gustav Jørgensen | 2000 | 575 | 26.13 | 54.03 | |||||
SVØM Korsør | 55.01 | |||||||||
37 | Matthias Hansen | 2001 | 574 | 26.17 | 54.05 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 54.78 | |||||||||
38 | Jacob F. Frederiksen | 1999 | 573 | 25.90 | 54.10 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | 54.21 | |||||||||
39 | Anders Vestergaard | 2001 | 572 | 26.32 | 54.13 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 57.34 | |||||||||
40 | William Houen | 2001 | 570 | 26.23 | 54.18 | |||||
Helsingør Svømmeklub | 54.88 | |||||||||
41 | Mads Raaby Jensen | 2001 | 566 | 26.00 | 54.30 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 56.23 | |||||||||
41 | Oskar Lindholm | 2001 | 566 | 26.55 | 54.30 | Deltager ikke i finalen | ||||
Lyseng IF | 55.72 | |||||||||
43 | Martin H. Abel | 2001 | 560 | 25.90 | 54.49 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 54.39 | |||||||||
44 | Benjamin Perruchon | 2001 | 559 | 26.66 | 54.55 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 55.57 | |||||||||
45 | Felix Lund | 2001 | 554 | 26.15 | 54.71 | |||||
Herlev Svømning | 55.11 | |||||||||
46 | Christian K. Jensen | 2000 | 549 | 26.20 | 54.86 | |||||
Sigma Swim Allerød | 55.43 | |||||||||
47 | Matthias Bach Mikkelsen | 2000 | 545 | 26.42 | 55.01 | |||||
Kolding SK | 53.97 | |||||||||
48 | Rasmus Danielsen | 2001 | 541 | 26.61 | 55.14 | |||||
Køge Svømmeklub | 57.33 | |||||||||
49 | Christoffer Weiss | 2001 | 541 | 26.52 | 55.15 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 56.00 | |||||||||
50 | Jakob Petersen | 1999 | 538 | 26.62 | 55.25 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 57.13 | |||||||||
51 | Mathias Kjær Nielsen | 2000 | 536 | 26.73 | 55.29 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 56.04 | |||||||||
52 | Alexander Rendlev | 2001 | 536 | 26.85 | 55.31 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | 55.60 | |||||||||
52 | Chris Lund Rasmussen | 2001 | 536 | 26.70 | 55.31 | |||||
Viborg Svømme Klub | 56.07 | |||||||||
54 | Simon Juul Henriksen | 2001 | 535 | 26.53 | 55.34 | |||||
Odense Svømme Klub | 56.61 | |||||||||
55 | Mads Toft | 2001 | 532 | 26.46 | 55.44 | |||||
Holbæk Svømme Klub | 55.26 | |||||||||
56 | Lawrence Langley | 2001 | 526 | 26.68 | 55.67 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 54.68 | |||||||||
57 | Steffen Vesterø Uldal | 1999 | 525 | 26.81 | 55.69 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 57.01 | |||||||||
58 | Martin Szokody | 1999 | 524 | 26.30 | 55.73 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 56.86 | |||||||||
59 | Christian Crone | 2001 | 524 | 26.58 | 55.74 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 55.82 | |||||||||
60 | Jannick Hansen | 2001 | 523 | 27.10 | 55.75 | |||||
Sigma Swim Allerød | 57.20 | |||||||||
61 | Filip Bækgaard | 2000 | 520 | 27.10 | 55.87 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 55.52 | |||||||||
62 | Malthe Letting | 2001 | 519 | 26.84 | 55.89 | |||||
Farum Svømmeklub | 56.09 | |||||||||
63 | Christian L H Frederiksen | 2001 | 519 | 26.88 | 55.92 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | 57.21 | |||||||||
63 | Mathias Yu Fagerberg | 2000 | 519 | 26.11 | 55.92 | |||||
Ishøj Svømme Klub | 52.72 | |||||||||
65 | Magnus Aasberg | 2001 | 518 | 27.02 | 55.93 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 56.94 | |||||||||
66 | Oliver Schiellerup | 2000 | 513 | 27.02 | 56.12 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 57.97 | |||||||||
67 | August Weilguny | 2001 | 510 | 26.98 | 56.24 | |||||
Herlev Svømning | 56.70 | |||||||||
68 | Roar Andersen | 2001 | 509 | 27.25 | 56.27 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 56.03 | |||||||||
69 | Malthe Lindeblad | 2001 | 508 | 27.39 | 56.29 | |||||
DeltaSwim | 57.14 | |||||||||
70 | Nicolai Yung Hansen | 2000 | 507 | 27.16 | 56.33 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 56.56 | |||||||||
71 | Jonas Hansen | 2001 | 504 | 26.93 | 56.45 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 57.19 | |||||||||
72 | Oscar Fischer Kokholm | 2000 | 503 | 27.36 | 56.49 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 58.20 | |||||||||
73 | Viktor Nysøe Rehling | 2001 | 499 | 27.42 | 56.64 | |||||
Farum Svømmeklub | 57.66 | |||||||||
74 | Magnus Løhr | 2001 | 495 | 27.22 | 56.81 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 56.29 | |||||||||
75 | Gustav T Madsen | 2001 | 492 | 27.30 | 56.90 | |||||
Nakskov Svømme Klub | 57.78 | |||||||||
76 | Frederik S. Løwe | 2001 | 488 | 27.30 | 57.07 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 57.60 | |||||||||
77 | Oliver Aagaard Jeppesen | 2001 | 487 | 27.63 | 57.11 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 57.14 | |||||||||
78 | Casper Ramsdahl Sørensen | 2000 | 486 | 27.30 | 57.15 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 57.40 | |||||||||
79 | Andreas Thybo Ganzhorn | 2001 | 484 | 27.29 | 57.22 | |||||
Vest-Brøndby | 57.01 | |||||||||
80 | Lauge Bastian Maar | 2001 | 479 | 27.71 | 57.43 | |||||
Næstved IF | 57.56 | |||||||||
81 | Lukas Jeppesen | 2001 | 478 | 27.61 | 57.45 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | 57.68 | |||||||||
81 | William Christoffersen | 2001 | 478 | 26.77 | 57.45 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 56.36 | |||||||||
83 | Victor Bendix Beiter | 2001 | 476 | 27.36 | 57.52 | |||||
Herlev Svømning | 57.26 | |||||||||
84 | Oliver Mølby | 2001 | 475 | 27.52 | 57.57 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 57.15 | |||||||||
85 | Magnus Funder | 2001 | 471 | 27.71 | 57.74 | |||||
Vejle Svømmeklub | 57.15 | |||||||||
86 | Emil Compen | 2000 | 471 | 27.36 | 57.75 | |||||
Haslev Svømmeklub | 56.44 | |||||||||
87 | Martin Vennick Haugbølle | 2001 | 467 | 28.11 | 57.91 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | 57.13 | |||||||||
88 | Christopher Kristiansen | 2000 | 463 | 27.95 | 58.06 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | 59.73 | |||||||||
89 | Anders Rasmussen | 2001 | 463 | 27.77 | 58.09 | |||||
Vejle Svømmeklub | 57.03 | |||||||||
90 | Thomas Christiansen | 1999 | 458 | 27.91 | 58.27 | |||||
Haderslev Svømme Klub | 56.19 | |||||||||
91 | Valdemar Piihl Hansen | 2001 | 451 | 28.09 | 58.60 | |||||
Nakskov Svømme Klub | 59.55 | |||||||||
91 | Victor Bjerre | 2001 | 451 | 28.09 | 58.60 | |||||
Herning Svømmeklub | 56.60 | |||||||||
93 | Anders Eenberg | 2001 | 439 | 28.41 | 59.09 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 1:01.27 | |||||||||
94 | Hans Mølbak Petersen | 2001 | 435 | 27.69 | 59.30 | |||||
Greve Svømmeklub | 55.33 | |||||||||
95 | Jakob Dynesen | 2000 | 419 | 28.03 | 1:00.04 | |||||
Haslev Svømmeklub | 58.88 | |||||||||
96 | Jonas Andersen | 2001 | 411 | 29.23 | 1:00.43 | |||||
Holbæk Svømme Klub | 1:00.86 | |||||||||
97 | Lucas Jensen | 2001 | 404 | 28.69 | 1:00.78 | |||||
Vest-Brøndby | 1:01.45 | |||||||||
- | Nikolaj Isdahl | 1999 | DNS | |||||||
Odder Svømmeklub | 52.58 | |||||||||
- | Niels Paulli Sparholt | 2000 | DSQ | Tyvstart | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 54.46 | |||||||||
- | William Kristiansen | 2001 | DSQ | Tyvstart | ||||||
Holbæk Svømme Klub | 58.22 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 | Udskriftsdato | 10 november 2016 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 14:03 |