Results for Vattenfall Swim Cup 2009 Morning SD
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 22 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | Vattenfall Swim Cup 2009 (SD) | Udskriftsdato | 24 maj 2009 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 23:31 | |||
Arrangør | West Swim Esbjerg |
Løb 22, 100m Backstroke Men, Indledende 19 år og ældre |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Kristian Outinen | 1983 | 618 | 27.74 | 59.24 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
2 | Patrick Ulrich Sommer | 1988 | 617 | 29.32 | 59.27 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Maik Michalski | 1989 | 611 | 28.52 | 59.48 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
4 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 543 | 29.78 | 1:01.87 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Markus Tasche | 1984 | 521 | 30.20 | 1:02.72 | |||||
Sgs Hannover | ||||||||||
6 | Andrew Metzner | 1989 | 499 | 30.51 | 1:03.64 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Kurt Pflugbeil | 1989 | 495 | 31.26 | 1:03.80 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Peer-Ole Hagedorn | 1988 | 491 | 30.93 | 1:03.96 | |||||
Preetzer Turn Und Sport | ||||||||||
9 | Tim Wallbaum | 1987 | 457 | 31.65 | 1:05.54 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
10 | Tom Havekes | 1989 | 412 | 32.98 | 1:07.82 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
11 | Martin Scheel | 1989 | 407 | 32.41 | 1:08.10 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
12 | Marco Klame | 1989 | 403 | 33.12 | 1:08.32 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
13 | Sören Krukenberg | 1987 | 373 | 33.67 | 1:10.10 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
14 | Tommy Richter | 1985 | 360 | 33.60 | 1:10.92 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
15 | Norbert Ruthenberg | 1989 | 360 | 33.47 | 1:10.94 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
16 | Jakob Oberle | 1986 | 207 | 40.57 | 1:25.32 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
17 | Michael Lenz | 1990 | 191 | 40.69 | 1:27.66 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
- | Stephan Molkenthin | 1986 | DNS | |||||||
Sg Wasserratten Norders | ||||||||||
Løb 22, 100m Backstroke Men, Indledende 17 - 18 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Anders Møller | 1991 | 595 | 29.17 | 1:00.01 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Rasmus Schmidt Sørensen | 1992 | 529 | 30.14 | 1:02.41 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Frans Johannessen | 1992 | 510 | 31.31 | 1:03.15 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Peter Lund Hansen | 1992 | 495 | 30.86 | 1:03.80 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
5 | Robin Mårtensson | 1991 | 491 | 30.33 | 1:03.98 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
6 | Marcus Orloff Søemod | 1991 | 485 | 31.06 | 1:04.24 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Mads Andersen | 1991 | 471 | 31.48 | 1:04.85 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
8 | Dennis Elmers | 1991 | 470 | 31.57 | 1:04.93 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
9 | Joshua Metzner | 1992 | 457 | 31.60 | 1:05.50 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
10 | Christian Christensen | 1991 | 422 | 31.84 | 1:07.29 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
11 | Christian Woitha | 1992 | 420 | 31.94 | 1:07.38 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
12 | Michael Petruschke | 1992 | 407 | 32.91 | 1:08.13 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
13 | Curt Rippka | 1991 | 304 | 35.96 | 1:15.02 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
14 | Andreas Garder | 1991 | 303 | 35.04 | 1:15.14 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
15 | Felix Homeyer | 1992 | 264 | 39.42 | 1:18.71 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
16 | Alexander Beier | 1991 | 259 | 38.89 | 1:19.16 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
17 | Frederik Bøgebjerg | 1992 | 225 | 40.56 | 1:22.93 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
18 | Felix Ruthenberg | 1991 | 174 | 44.75 | 1:30.48 | |||||
Preetzer Turn Und Sport | ||||||||||
- | Theis Bedsted | 1992 | DNS | |||||||
Odder IGF | ||||||||||
Løb 22, 100m Backstroke Men, Indledende 16 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Johannes Rach | 1993 | 466 | 31.46 | 1:05.11 | |||||
Köpenicker Sv Neptun 89 | ||||||||||
2 | Claus Fastrup | 1993 | 446 | 32.35 | 1:06.04 | |||||
Skive Svømmeklub Poseid | ||||||||||
3 | Marcel Petzold | 1993 | 439 | 32.31 | 1:06.42 | |||||
Hainsberger Sportsverei | ||||||||||
4 | Henrik Rathschau Sørensen | 1993 | 407 | 33.16 | 1:08.09 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Jacob Moos Larsen | 1993 | 399 | 32.53 | 1:08.55 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
6 | Asger Winther | 1993 | 301 | 36.52 | 1:15.29 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
7 | André Larsson | 1993 | 290 | 37.78 | 1:16.22 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
8 | Kevin Schnelldorfer | 1993 | 282 | 36.48 | 1:16.96 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
9 | Lasse Ejsing Nørgård | 1993 | 276 | 37.51 | 1:17.51 | |||||
Skive Svømmeklub Poseid | ||||||||||
10 | André Eichhorn | 1993 | 268 | 37.22 | 1:18.24 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Lasse Lessels | 1993 | 249 | 37.98 | 1:20.22 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
12 | Nikolaj Junker Madsen | 1993 | 249 | 36.74 | 1:20.26 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
13 | Jacob Brask Pedersen | 1993 | 215 | 41.99 | 1:24.28 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
14 | Robert Brendel-Heuer | 1993 | 140 | 45.39 | 1:37.19 | |||||
Preetzer Turn Und Sport | ||||||||||
- | Daniel Klippfors | 1993 | DNS | |||||||
Simsällskapet Stimmet | ||||||||||
Løb 22, 100m Backstroke Men, Indledende 15 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Jan- Hendrik Lesny | 1994 | 456 | 31.29 | 1:05.59 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
2 | Janne Winkelmann | 1994 | 451 | 31.47 | 1:05.79 | |||||
Tsv Rw Niebüll | ||||||||||
3 | Eden Turin | 1994 | 442 | 32.16 | 1:06.27 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Eetu Päivärinta | 1994 | 434 | 32.22 | 1:06.66 | |||||
Team Turku | ||||||||||
5 | Philip Harmuth | 1994 | 429 | 31.99 | 1:06.91 | |||||
Bov IF | ||||||||||
6 | Marcel Kempert | 1994 | 420 | 32.58 | 1:07.38 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
7 | Mathias Frandsen | 1994 | 417 | 33.34 | 1:07.55 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Frederik Andersen | 1994 | 406 | 33.36 | 1:08.14 | |||||
A6 | ||||||||||
9 | Morten Lundby Pedersen | 1994 | 395 | 33.50 | 1:08.77 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
10 | Michel Michelsen | 1994 | 381 | 33.82 | 1:09.62 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
11 | Erik Jäsert | 1994 | 380 | 33.47 | 1:09.68 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
12 | Erik Brügge | 1994 | 379 | 34.32 | 1:09.76 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
13 | Nicolai Thomsen | 1994 | 366 | 34.35 | 1:10.58 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
14 | Ollimatti Salovaara | 1994 | 348 | 35.05 | 1:11.72 | |||||
Team Turku | ||||||||||
15 | Philip Andersson | 1994 | 339 | 34.86 | 1:12.41 | |||||
Katrineholms Simsällska | ||||||||||
16 | Jacob Dahl Andersen | 1994 | 330 | 35.79 | 1:13.00 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
17 | Daan Viering | 1994 | 319 | 36.19 | 1:13.85 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
18 | Kasper Zysek | 1994 | 302 | 37.17 | 1:15.25 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
19 | Martin Weberg | 1994 | 300 | 36.70 | 1:15.43 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
20 | David Zieseniss | 1994 | 288 | 36.72 | 1:16.39 | |||||
Vfl Bad Nenndorf | ||||||||||
21 | Janik Naumann | 1994 | 270 | 1:18.06 | 1:18.06 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E | ||||||||||
22 | Alexander S. Halkjær | 1994 | 261 | 38.85 | 1:18.93 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
23 | Nikolaj Bruun | 1994 | 248 | 38.56 | 1:20.34 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
24 | John Brink | 1994 | 222 | 40.31 | 1:23.29 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
25 | Alexander Hofmann | 1994 | 219 | 39.82 | 1:23.68 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
26 | Kristoffer Rebsdorf | 1994 | 181 | 42.41 | 1:29.26 | |||||
Bov IF | ||||||||||
27 | Adrian Vaghar | 1994 | 179 | 44.83 | 1:29.50 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.17.02 |
Licens til West Swim Esbjerg |