Results for Vattenfall Swim Cup 2009 Morning SD
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 37 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | Vattenfall Swim Cup 2009 (SD) | Udskriftsdato | 24 maj 2009 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 23:33 | |||
Arrangør | West Swim Esbjerg |
Løb 37, 100m Breaststroke Women, Indledende 17 år og ældre |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Larissa Brak | 1988 | 665 | 35.06 | 1:14.37 | |||||
de Zijl Lgb | ||||||||||
2 | Julie Leth-Espensen | 1992 | 659 | 35.60 | 1:14.60 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
3 | Elspa Mørkøre | 1991 | 657 | 35.60 | 1:14.70 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Silje Bergström Tronsmoen | 1991 | 653 | 35.88 | 1:14.86 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
5 | Wiebke Conrad | 1981 | 641 | 35.37 | 1:15.29 | |||||
Sgs Hannover | ||||||||||
6 | Patricia Köhler | 1992 | 629 | 36.59 | 1:15.77 | |||||
Ssg Leipzig ssg Leipzi | ||||||||||
7 | Frida Olsson | 1991 | 615 | 36.64 | 1:16.36 | Deltager ikke i finalen | ||||
Katrineholms Simsällska | ||||||||||
8 | Charlotte Jensen | 1992 | 606 | 36.51 | 1:16.72 | |||||
A6 | ||||||||||
9 | Josefin Palm | 1991 | 569 | 36.87 | 1:18.35 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
10 | Deike Homeyer | 1991 | 535 | 38.50 | 1:20.00 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
10 | Marie Philipsen | 1992 | 535 | 38.36 | 1:20.00 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
12 | Line Petersen | 1991 | 527 | 38.07 | 1:20.41 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
13 | Paulin Wendler | 1992 | 524 | 37.55 | 1:20.56 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
14 | Nicole Jünger | 1984 | 499 | 38.38 | 1:21.87 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
15 | Jana Weßolowski | 1992 | 496 | 38.55 | 1:22.03 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
16 | Kerrin Steensen | 1990 | 474 | 39.02 | 1:23.25 | |||||
Tsv Rw Niebüll | ||||||||||
17 | Wencke Steensen | 1992 | 469 | 37.94 | 1:23.58 | |||||
Tsv Rw Niebüll | ||||||||||
18 | Kimberley Teunissen | 1992 | 460 | 39.61 | 1:24.11 | |||||
Noord Limburg(sg) | ||||||||||
19 | Svenja Brinkmann | 1992 | 433 | 40.32 | 1:25.81 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E | ||||||||||
20 | Sina Krukenberg | 1990 | 431 | 40.67 | 1:25.96 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
21 | Michelle Svane Halkjær | 1989 | 428 | 40.92 | 1:26.15 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
22 | Maria Jensen | 1992 | 419 | 42.14 | 1:26.77 | |||||
A6 | ||||||||||
23 | Heidi Hollænder | 1991 | 418 | 40.27 | 1:26.87 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
24 | Mareike Peters | 1991 | 415 | 40.88 | 1:27.03 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E | ||||||||||
25 | Kim-Angela Reincke | 1991 | 415 | 41.04 | 1:27.05 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
26 | Jana Brennecke | 1986 | 411 | 40.53 | 1:27.32 | |||||
Sgs Hannover | ||||||||||
27 | Theresa Pendorf | 1990 | 402 | 41.30 | 1:27.95 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
28 | Imke Fietzek | 1990 | 400 | 41.79 | 1:28.14 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
29 | Lina Flath | 1992 | 392 | 41.92 | 1:28.69 | |||||
Sg Wasserratten Norders | ||||||||||
30 | Jenny Sand | 1990 | 391 | 42.13 | 1:28.76 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
31 | Julia Elert | 1992 | 384 | 42.39 | 1:29.30 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
32 | Inger Husveg | 1992 | 378 | 43.08 | 1:29.78 | |||||
Klepp Svømme- og Stupek | ||||||||||
33 | Ann-Christin Reske | 1988 | 373 | 42.12 | 1:30.22 | |||||
Preetzer Turn Und Sport | ||||||||||
34 | Rafaela Schöneich | 1992 | 364 | 42.22 | 1:30.91 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
35 | Alina Lorenzen | 1992 | 364 | 43.23 | 1:30.97 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
36 | Pernille Rønde Jensen | 1991 | 351 | 43.61 | 1:32.02 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
37 | Elisabeth Lindner | 1991 | 349 | 42.95 | 1:32.21 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
38 | Cindy Hendriks | 1992 | 348 | 44.65 | 1:32.34 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
39 | Alexandra Tomm | 1992 | 328 | 44.70 | 1:34.13 | |||||
Kaltenkirchener Ts V 18 | ||||||||||
40 | Annika Jackisch | 1989 | 326 | 44.30 | 1:34.36 | |||||
Kaltenkirchener Ts V 18 | ||||||||||
41 | Karoline W Noer | 1991 | 322 | 45.05 | 1:34.70 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
42 | Johanna Brügge | 1991 | 321 | 44.19 | 1:34.87 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
43 | Susanne Voll | 1990 | 316 | 43.89 | 1:35.28 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
44 | Juliane Friese | 1985 | 313 | 44.62 | 1:35.64 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
45 | Marjoke Debets | 1986 | 306 | 46.21 | 1:36.35 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
46 | Dana Beecken | 1992 | 283 | 46.46 | 1:38.84 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
47 | Siv Vuilliomenet | 1992 | 282 | 47.28 | 1:39.06 | |||||
Klepp Svømme- og Stupek | ||||||||||
48 | Franziska Jaensch | 1992 | 277 | 46.68 | 1:39.64 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
- | Stefanie Meyer | 1992 | DNS | |||||||
Ssg Leipzig ssg Leipzi | ||||||||||
Løb 37, 100m Breaststroke Women, Indledende 15 - 16 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Nicole Møller | 1993 | 630 | 35.96 | 1:15.73 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Cora Zwiesigk | 1993 | 617 | 35.77 | 1:16.29 | |||||
Köpenicker Sv Neptun 89 | ||||||||||
3 | Agnes Sporrong | 1993 | 592 | 36.68 | 1:17.34 | |||||
Katrineholms Simsällska | ||||||||||
4 | Frederikke Hedegaard | 1993 | 573 | 37.06 | 1:18.16 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Rikke Nissen | 1994 | 556 | 37.87 | 1:18.94 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
6 | Erica Ydesand | 1994 | 540 | 36.92 | 1:19.75 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Lina Johansson | 1994 | 526 | 38.04 | 1:20.44 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
8 | Kathrine Maron | 1994 | 495 | 38.77 | 1:22.10 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
9 | Victoria Johnsson | 1994 | 491 | 38.56 | 1:22.31 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
10 | Louise Nielsen | 1993 | 490 | 39.37 | 1:22.38 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
11 | Marianne Duijm | 1993 | 478 | 39.41 | 1:23.07 | |||||
A6 | ||||||||||
12 | Lisa Frank | 1993 | 477 | 39.68 | 1:23.09 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
13 | Moa Bertelsen | 1994 | 431 | 40.29 | 1:25.93 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
14 | Irene Porschhöfer | 1994 | 431 | 40.45 | 1:25.97 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
15 | Jeanne Kirk Grundmann | 1994 | 429 | 40.90 | 1:26.09 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
16 | Stephanie Mäder | 1994 | 418 | 40.78 | 1:26.85 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
17 | Miriam Stupak Møller | 1994 | 415 | 41.08 | 1:27.06 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
18 | Louise Kjær | 1994 | 411 | 40.72 | 1:27.33 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
19 | Amalie Henriksen | 1994 | 409 | 41.48 | 1:27.45 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
20 | Ewa Axeborg | 1993 | 406 | 40.64 | 1:27.71 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
21 | Maxi Kossak | 1993 | 404 | 40.88 | 1:27.83 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
22 | Pia Du Puits | 1994 | 403 | 41.35 | 1:27.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
23 | Alberte Bang | 1993 | 400 | 42.09 | 1:28.15 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
24 | Pia Gerstner | 1994 | 397 | 42.43 | 1:28.34 | |||||
Hainsberger Sportsverei | ||||||||||
25 | Anna Lehrum | 1993 | 387 | 41.73 | 1:29.10 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
26 | Levke Steensen | 1994 | 370 | 42.64 | 1:30.47 | |||||
Tsv Rw Niebüll | ||||||||||
27 | Katrine Hansen | 1994 | 366 | 42.68 | 1:30.80 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
28 | Merle Stöver | 1994 | 338 | 44.30 | 1:33.17 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
29 | Luna Demmers | 1994 | 337 | 42.62 | 1:33.31 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
30 | Lise Bak | 1993 | 330 | 43.89 | 1:34.00 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
31 | Signe V. Henriksen | 1994 | 321 | 44.83 | 1:34.84 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
32 | Anna Carlsson | 1994 | 320 | 43.41 | 1:34.94 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
33 | Luisa Richter | 1993 | 320 | 43.82 | 1:34.95 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
34 | Veronica Evers | 1993 | 318 | 43.81 | 1:35.16 | |||||
Kaltenkirchener Ts V 18 | ||||||||||
35 | Camilla Johansen | 1994 | 317 | 45.02 | 1:35.26 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
36 | Fardau Lettinga | 1994 | 308 | 46.35 | 1:36.12 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
37 | Isabelle Stratmann | 1993 | 304 | 45.60 | 1:36.61 | |||||
Kaltenkirchener Ts V 18 | ||||||||||
38 | Marlit Elsner | 1993 | 303 | 45.01 | 1:36.66 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
39 | Claudia Lange | 1994 | 303 | 44.65 | 1:36.70 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
40 | Line Højberg | 1993 | 302 | 45.40 | 1:36.82 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
41 | Jacqueline Elna Taudien | 1994 | 301 | 45.72 | 1:36.89 | |||||
Preetzer Turn Und Sport | ||||||||||
42 | Betina K. Pedersen | 1994 | 300 | 45.78 | 1:36.98 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
43 | Sara Danielsson | 1994 | 300 | 46.85 | 1:37.04 | |||||
Tyringe Simsällskap | ||||||||||
44 | Nelly Aronsson | 1994 | 293 | 45.77 | 1:37.77 | |||||
Simsällskapet Stimmet | ||||||||||
45 | Stinne W. Noer | 1994 | 293 | 45.25 | 1:37.78 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
46 | Sofie Skovfoged | 1994 | 292 | 46.43 | 1:37.86 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
47 | Emma Jacobsen Barlo | 1994 | 289 | 45.16 | 1:38.19 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
48 | Laura Krogh Christensen | 1994 | 283 | 47.12 | 1:38.84 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
49 | Rebecca Thijssen | 1993 | 277 | 47.39 | 1:39.55 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
50 | Solveig Vuilliomenet | 1994 | 277 | 47.97 | 1:39.66 | |||||
Klepp Svømme- og Stupek | ||||||||||
51 | Iris Carranza | 1994 | 273 | 45.84 | 1:40.07 | |||||
Sv Blau-Weiß Wesselbure | ||||||||||
52 | Louise Sofie Jensen | 1994 | 266 | 48.00 | 1:40.98 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
52 | Nicole Flügge | 1993 | 266 | 46.79 | 1:40.98 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
54 | Victoria Dietrich | 1993 | 261 | 48.69 | 1:41.60 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
55 | Sidsel Andresen | 1994 | 255 | 48.69 | 1:42.45 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
56 | Anne Mette Bigom | 1993 | 248 | 48.24 | 1:43.37 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
57 | Melissa Brügge | 1994 | 231 | 49.39 | 1:45.75 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
58 | Charlotte Lordz | 1993 | 218 | 47.10 | 1:47.87 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
- | Roxana Mojen | 1994 | DNS | |||||||
Kreis Harburg | ||||||||||
- | Jördis Mangels | 1994 | DNS | |||||||
Sv Blau-Weiß Wesselbure | ||||||||||
- | Camilla Mikkelsen | 1993 | DNS | |||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Julia Lundgreen Tarp | 1994 | DNS | |||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
- | Iben Nielsen | 1994 | DNS | |||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Amanda Gitlesen | 1994 | DSQ | false start | ||||||
Klepp Svømme- og Stupek | ||||||||||
Løb 37, 100m Breaststroke Women, Indledende 14 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Jasmina Soininen | 1995 | 538 | 37.64 | 1:19.81 | |||||
Team Turku | ||||||||||
2 | Frida Lundbergh | 1995 | 534 | 38.27 | 1:20.04 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
3 | Lisa Matthes | 1995 | 506 | 37.82 | 1:21.46 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Mathilde Leth-Espensen | 1995 | 490 | 39.22 | 1:22.36 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
5 | Mette Grauballe | 1995 | 486 | 38.76 | 1:22.60 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
6 | Gigi W. Larsen | 1995 | 483 | 38.65 | 1:22.77 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
7 | Jenna Kukkonen | 1995 | 478 | 38.70 | 1:23.07 | |||||
Team Turku | ||||||||||
8 | Elin Persson | 1995 | 467 | 39.15 | 1:23.69 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
9 | Rea Kalantzis | 1995 | 427 | 41.31 | 1:26.22 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
10 | Agata Zieba | 1995 | 426 | 40.35 | 1:26.32 | |||||
Mks Rokita | ||||||||||
11 | Julia Schaufel | 1995 | 417 | 40.72 | 1:26.89 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
12 | Ramona Raita | 1995 | 413 | 41.86 | 1:27.18 | |||||
Team Turku | ||||||||||
13 | Lydia Douglasdotter | 1995 | 404 | 41.01 | 1:27.83 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
14 | Amalie Holm | 1995 | 402 | 41.83 | 1:27.99 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
15 | Annemarie Agostinho | 1995 | 394 | 40.23 | 1:28.57 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
16 | Nanna Wilenski | 1995 | 361 | 43.46 | 1:31.22 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
17 | Sofie Wessberg Rasmussen | 1995 | 352 | 43.00 | 1:31.99 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
18 | Lara Friede | 1995 | 343 | 43.35 | 1:32.73 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
18 | Verena Zengerling | 1995 | 343 | 42.61 | 1:32.73 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
20 | Nadja Christiansen | 1995 | 338 | 44.61 | 1:33.18 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
21 | Janine Skoeries | 1995 | 338 | 44.84 | 1:33.24 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E | ||||||||||
22 | Nicki-Ann Poser | 1995 | 336 | 44.19 | 1:33.40 | |||||
Sv Rotation Halle | ||||||||||
23 | Nina Lehrum | 1995 | 332 | 43.96 | 1:33.76 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
24 | Anna Elkjær Jensen | 1995 | 318 | 44.72 | 1:35.16 | |||||
A6 | ||||||||||
25 | Nina Woschetzky | 1995 | 311 | 45.27 | 1:35.84 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
26 | Ellen Leth Jensen | 1995 | 306 | 44.52 | 1:36.32 | |||||
GI-40 Hermes | ||||||||||
27 | Janina Heinemann | 1995 | 304 | 44.98 | 1:36.58 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
28 | Chiara Noreen Schütze | 1995 | 293 | 45.53 | 1:37.81 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E | ||||||||||
29 | Felicia Haraldsson | 1995 | 288 | 46.88 | 1:38.31 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
30 | Sofie Grønlund | 1995 | 277 | 46.47 | 1:39.58 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
31 | Antonia Hinz | 1995 | 271 | 46.99 | 1:40.33 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
32 | Tilbe Kaya | 1995 | 266 | 48.19 | 1:40.93 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
33 | Anna Lowin | 1995 | 257 | 48.15 | 1:42.11 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
34 | Jessica Bochmann | 1995 | 255 | 47.81 | 1:42.41 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
35 | Elke Naumann | 1995 | 252 | 47.85 | 1:42.80 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
36 | Lisa Peters | 1995 | 240 | 49.63 | 1:44.50 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
37 | Nanna Lakmann Pallesen | 1995 | 173 | 54.40 | 1:56.45 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
- | Melina Vihdanmäki | 1995 | DNS | |||||||
Team Turku | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.17.02 |
Licens til West Swim Esbjerg |