Resultat för DM-L, DJM-L & DÅM-L gruppe 1
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Fredag
Resultat Løb 62 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 62, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Lotte Friis | 1988 | 764 | 29.27 | 1:00.60 | 1:32.19 | 2:03.56 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 756 | 29.12 | 1:00.39 | 1:32.07 | 2:03.99 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 722 | 30.35 | 1:02.34 | 1:34.25 | 2:05.88 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
4 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 718 | 30.18 | 1:02.14 | 1:34.45 | 2:06.13 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 714 | 30.02 | 1:02.58 | 1:34.84 | 2:06.40 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 711 | 30.37 | 1:02.65 | 1:35.55 | 2:06.54 | Deltager ikke i finalen | ||
Hovedstaden | ||||||||||
7 | Christina Munkholm | 1996 | 708 | 30.41 | 1:02.80 | 1:34.94 | 2:06.76 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Ida Schütt | 1996 | 692 | 29.98 | 1:02.35 | 1:35.18 | 2:07.69 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Maj Howardsen | 1997 | 691 | 30.74 | 1:02.69 | 1:35.24 | 2:07.74 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
10 | Megan Forslund Hansen | 1997 | 686 | 29.44 | 1:01.99 | 1:35.34 | 2:08.07 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 682 | 30.91 | 1:03.03 | 1:35.85 | 2:08.30 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Amalie Østrup | 1997 | 682 | 29.92 | 1:02.43 | 1:35.81 | 2:08.32 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
13 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 675 | 30.25 | 1:03.33 | 1:36.49 | 2:08.79 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
14 | Julie Lunau | 1995 | 674 | 30.62 | 1:03.16 | 1:36.04 | 2:08.84 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
15 | Anna Fixdahl | 1997 | 661 | 30.08 | 1:02.60 | 1:35.99 | 2:09.68 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Line H. Vestergaard | 1996 | 641 | 30.43 | 1:03.66 | 1:37.41 | 2:10.99 | Deltager ikke i finalen | ||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Maria Madsen | 1995 | 640 | 30.99 | 1:03.51 | 1:37.20 | 2:11.04 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
18 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 636 | 30.63 | 1:03.49 | 1:37.54 | 2:11.34 | Deltager ikke i finalen | ||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 631 | 31.14 | 1:03.60 | 1:37.39 | 2:11.71 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
20 | Emma Wael | 1993 | 625 | 31.18 | 1:04.10 | 1:37.91 | 2:12.13 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
21 | Ghita Kobbelgaard | 1995 | 624 | 31.04 | 1:04.90 | 1:38.68 | 2:12.18 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 619 | 31.12 | 1:04.54 | 1:38.64 | 2:12.54 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
23 | Maria Grandt | 1998 | 616 | 31.74 | 1:05.67 | 1:39.65 | 2:12.77 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
24 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 614 | 30.87 | 1:04.30 | 1:38.86 | 2:12.90 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
25 | Annelouise Dolleris | 1995 | 609 | 31.06 | 1:04.68 | 1:38.97 | 2:13.25 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
26 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 608 | 30.61 | 1:04.17 | 1:38.60 | 2:13.32 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
27 | Sara Fogh Myrup | 1997 | 606 | 31.90 | 1:05.85 | 1:39.96 | 2:13.44 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
28 | Stephanie Hansen | 1996 | 605 | 31.08 | 1:04.47 | 1:38.98 | 2:13.57 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
29 | Lisa Steen Duus | 1997 | 604 | 31.62 | 1:05.68 | 1:40.71 | 2:13.63 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
30 | Jackie Gade | 1998 | 603 | 31.70 | 1:05.01 | 1:39.58 | 2:13.68 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Frederikke Elkjær | 1996 | 602 | 31.07 | 1:05.29 | 1:39.96 | 2:13.78 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
32 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 591 | 31.47 | 1:05.74 | 1:40.05 | 2:14.59 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
33 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 585 | 31.99 | 1:05.90 | 1:40.72 | 2:15.03 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
34 | Laura K. Westergaard | 1997 | 584 | 32.25 | 1:06.19 | 1:40.57 | 2:15.16 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Tatjana Hansen | 1997 | 583 | 30.68 | 1:04.99 | 1:40.61 | 2:15.20 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
36 | Ditte Johansen | 1994 | 576 | 31.79 | 1:05.45 | 1:40.55 | 2:15.77 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
37 | Iben Helstrup Jensen | 1996 | 575 | 31.93 | 1:05.99 | 1:40.69 | 2:15.83 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
38 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 573 | 31.47 | 1:06.28 | 1:41.09 | 2:15.98 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
39 | Amanda Højberg | 1998 | 572 | 31.76 | 1:05.49 | 1:40.44 | 2:16.06 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
40 | Natascha Zender | 1997 | 571 | 31.32 | 1:05.47 | 1:40.50 | 2:16.14 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Mia Jensen | 1998 | 571 | 31.14 | 1:05.00 | 1:39.94 | 2:16.15 | |||
Delta Svøm | ||||||||||
42 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 567 | 30.63 | 1:04.89 | 1:40.80 | 2:16.50 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
43 | Nikoline Svensson | 1998 | 560 | 31.63 | 1:06.41 | 1:41.66 | 2:17.04 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
44 | Tenna Holm | 1995 | 559 | 31.56 | 1:06.12 | 1:41.38 | 2:17.14 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
45 | Maria Bastiansen | 1995 | 552 | 32.43 | 1:07.19 | 1:42.71 | 2:17.69 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
46 | Lise L. Nielsen | 1996 | 551 | 31.38 | 1:05.97 | 1:41.83 | 2:17.81 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
47 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 550 | 31.75 | 1:06.06 | 1:42.54 | 2:17.83 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
48 | Alma Lundin | 1998 | 550 | 31.46 | 1:06.15 | 1:42.40 | 2:17.89 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
49 | Shanna Armstrong | 1998 | 547 | 32.16 | 1:07.06 | 1:42.80 | 2:18.11 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
50 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | 545 | 32.74 | 1:07.78 | 1:43.00 | 2:18.29 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
51 | Rikke Munkholm | 1998 | 542 | 31.60 | 1:06.34 | 1:42.40 | 2:18.56 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
52 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 541 | 31.93 | 1:07.07 | 1:43.18 | 2:18.63 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
53 | Frederikke Dons | 1998 | 535 | 32.66 | 1:07.88 | 1:44.26 | 2:19.11 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
54 | Thea Lund Petersen | 1998 | 533 | 32.88 | 1:08.20 | 1:44.62 | 2:19.28 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
55 | Ida Petersen | 1998 | 530 | 31.45 | 1:07.47 | 1:43.67 | 2:19.57 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
56 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 530 | 32.18 | 1:07.47 | 1:44.15 | 2:19.59 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
57 | Camilla Madsen | 1997 | 527 | 31.87 | 1:06.99 | 1:43.56 | 2:19.82 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
57 | Isabella Wolsted | 1998 | 527 | 31.74 | 1:07.09 | 1:43.80 | 2:19.82 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
59 | Lenette Nielsen | 1997 | 522 | 32.07 | 1:06.73 | 1:42.87 | 2:20.29 | |||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
60 | Rebecca Grønlund | 1998 | 521 | 32.11 | 1:07.88 | 1:44.12 | 2:20.34 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
61 | Anne Tollerup | 1998 | 518 | 32.85 | 1:08.58 | 1:45.13 | 2:20.59 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
62 | Katrine Hvid | 1998 | 495 | 33.83 | 1:10.87 | 1:47.15 | 2:22.81 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
63 | Sandra Guldborg | 1998 | 418 | 33.79 | 1:12.05 | 1:51.34 | 2:31.10 | |||
Kolding SK | ||||||||||
64 | Stine Mary Vissing | 1997 | 391 | 29.87 | 1:02.90 | 1:52.37 | 2:34.49 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |