Resultater for DM-L, DJM-L & DÃ…M-L gruppe 1
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 24 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 24, 100m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.25 2012-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 602 | 30.88 | 1:06.37 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 587 | 30.89 | 1:06.94 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
3 | Emma la Cour | 1999 | 573 | 31.67 | 1:07.46 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 565 | 31.45 | 1:07.80 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
5 | Lisa Schøn | 1999 | 541 | 31.78 | 1:08.76 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 540 | 32.08 | 1:08.81 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
7 | Vera Staun Hansen | 1999 | 540 | 32.68 | 1:08.82 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
8 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 536 | 32.01 | 1:09.00 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
9 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 530 | 32.65 | 1:09.24 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
10 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 527 | 33.01 | 1:09.36 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
11 | Katrine Stampe | 2000 | 520 | 32.90 | 1:09.67 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
12 | Sofie Rasmussen | 1999 | 513 | 32.09 | 1:10.00 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
13 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 510 | 33.81 | 1:10.16 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
14 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | 485 | 32.94 | 1:11.33 | |||||
Rønne Svømme Klub | ||||||||||
15 | Yazmin B. Gürtler | 2000 | 485 | 32.91 | 1:11.34 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
16 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 482 | 33.16 | 1:11.49 | |||||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
17 | Maria Olsen | 2000 | 481 | 34.12 | 1:11.53 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
18 | Amalie Bærentsen | 2000 | 480 | 33.44 | 1:11.59 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Merete Toft Jensen | 1999 | 478 | 32.99 | 1:11.69 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
20 | Mira Mass | 2000 | 477 | 33.13 | 1:11.74 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
21 | Helena Rosendahl Bach | 2000 | 475 | 33.40 | 1:11.83 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
22 | Katrine B. Hansen | 1999 | 473 | 32.81 | 1:11.94 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
23 | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 471 | 33.00 | 1:12.03 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | 463 | 33.34 | 1:12.43 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
25 | Hannah Pilgaard | 1999 | 457 | 33.73 | 1:12.73 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
26 | Nana Hansen | 2000 | 449 | 33.95 | 1:13.18 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
27 | Line Bremer Mortensen | 2000 | 448 | 34.25 | 1:13.23 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
28 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 444 | 34.17 | 1:13.46 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
29 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 441 | 33.29 | 1:13.64 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
30 | Laura B. Rasmussen | 1999 | 425 | 34.17 | 1:14.52 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
31 | Nicoline Christensen | 1999 | 421 | 34.42 | 1:14.79 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
32 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 416 | 35.13 | 1:15.08 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
33 | Katrine Jørgensen | 2000 | 408 | 35.11 | 1:15.58 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
34 | Christine Greisen | 2000 | 390 | 35.23 | 1:16.72 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
35 | Caroline Samuel | 2000 | 388 | 34.74 | 1:16.86 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
36 | Emma Maagøe | 1999 | 380 | 35.48 | 1:17.34 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
37 | Amalie Pedersen | 2000 | 367 | 36.18 | 1:18.24 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
38 | Sofie Strandby | 1999 | 348 | 35.50 | 1:19.68 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
39 | Josefine Bladt Wichmann | 2000 | 343 | 38.38 | 1:20.03 | |||||
Skanderborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Celia Erikstad | 1999 | 328 | 36.44 | 1:21.22 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 301 | 38.29 | 1:23.61 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
42 | Stella Krogh Lund | 2000 | 290 | 40.66 | 1:24.61 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |