Resultat för Vattenfall Swim Cup 2013 Morning SD
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Friday Morning
Results Event 9 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2013 (SD) | Print Date | 13 May 2013 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 08:59 | |||
Organizer | Esbjerg Svømmeklub | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 10 May 2013 |
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 17 years and older |
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Pernille Juel | 1994 | 658 | 29.72 | 1:03.28 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 639 | 30.18 | 1:03.89 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 638 | 30.64 | 1:03.94 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Julia Robertsson | 1995 | 615 | 30.46 | 1:04.71 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
5 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 595 | 30.50 | 1:05.42 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Annie Lindström | 1996 | 593 | 30.30 | 1:05.52 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
7 | Felicia Hedman | 1995 | 586 | 29.90 | 1:05.77 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
8 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 579 | 31.17 | 1:06.02 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
9 | Jennie Andersson | 1993 | 574 | 31.91 | 1:06.23 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
10 | Emelie Åkerström | 1995 | 571 | 31.16 | 1:06.34 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
11 | Anu Bergström | 1996 | 560 | 31.37 | 1:06.75 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
12 | Vilma Lagebro | 1996 | 533 | 31.67 | 1:07.86 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
13 | Melina Schaper | 1995 | 532 | 31.41 | 1:07.92 | |||||
Sgs Hannover | ||||||||||
14 | Josefin Lantz | 1996 | 502 | 31.98 | 1:09.24 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
15 | Svenja Buchholz | 1989 | 498 | 32.08 | 1:09.44 | |||||
Sgs Hannover | ||||||||||
16 | Sophia Reck | 1996 | 488 | 32.07 | 1:09.92 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
17 | Tove Sparrman | 1996 | 473 | 31.91 | 1:10.64 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
18 | Lisa Wiklund | 1996 | 469 | 32.99 | 1:10.83 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
19 | Camilla Fischer | 1992 | 427 | 33.34 | 1:13.07 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
20 | Mikaela Bäck | 1995 | 420 | 33.42 | 1:13.46 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
21 | Marina Mann | 1996 | 418 | 33.10 | 1:13.62 | |||||
Delmenhorster Sch | ||||||||||
22 | Jasmin Keck | 1996 | 399 | 34.28 | 1:14.76 | |||||
Sc Rotation Halle | ||||||||||
23 | Sylvia Gorzolla | 1996 | 382 | 32.34 | 1:15.86 | |||||
Ssv Freiberg 90 | ||||||||||
24 | Laura Reen | 1993 | 370 | 34.65 | 1:16.65 | |||||
de Wallstroom | ||||||||||
25 | Louise Sofie Jensen | 1994 | 366 | 35.15 | 1:16.90 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
26 | Franziska Martens | 1996 | 340 | 36.09 | 1:18.85 | |||||
Delmenhorster Sch | ||||||||||
27 | Lise Bak | 1993 | 325 | 36.11 | 1:20.03 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
28 | Laura Stawinsky | 1995 | 247 | 39.36 | 1:27.67 | |||||
Delmenhorster Sch | ||||||||||
29 | Julia Göhre | 1994 | 236 | 38.66 | 1:29.05 | |||||
Sc Rotation Halle | ||||||||||
30 | Nadja Joy Tønnesen | 1987 | 138 | 48.40 | 1:46.35 | |||||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | ||||||||||
- | Ida Villa | 1993 | DNS | |||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
- | Lisa-Kristin Schulz | 1993 | DNS | |||||||
Lsv Delphin 1990 E.v. | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 15 - 16 years |
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Fanny Andersson | 1997 | 570 | 31.99 | 1:06.38 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Marie Hanson | 1997 | 543 | 31.58 | 1:07.45 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Isabell Kjellberg | 1997 | 543 | 31.80 | 1:07.46 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
4 | Anne Duderstadt | 1998 | 508 | 31.55 | 1:08.96 | |||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
5 | Jennifer Biel | 1998 | 503 | 32.52 | 1:09.20 | |||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
6 | Susanne Reeg | 1998 | 498 | 31.65 | 1:09.42 | |||||
Ssv 70 Halle Neustadt | ||||||||||
7 | Miranda Orajärvi | 1998 | 462 | 33.55 | 1:11.19 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
8 | Tatjana Hansen | 1997 | 452 | 34.49 | 1:11.69 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Friederike Lübbert | 1997 | 445 | 31.69 | 1:12.09 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
10 | Tina Schubert | 1997 | 441 | 33.01 | 1:12.27 | |||||
Ssv 70 Halle Neustadt | ||||||||||
11 | Victoria Ruhmland | 1998 | 428 | 32.57 | 1:13.02 | |||||
Ssv 70 Halle Neustadt | ||||||||||
12 | Ida Kristensen | 1998 | 419 | 34.33 | 1:13.54 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
13 | Anna C. Lange | 1998 | 418 | 34.24 | 1:13.62 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Rosa Marie Eckert | 1998 | 408 | 33.16 | 1:14.19 | |||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
15 | Caroline Beck | 1998 | 408 | 35.16 | 1:14.22 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
16 | Matilda Holse | 1998 | 396 | 33.67 | 1:14.92 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
17 | Chiara Maluck | 1998 | 392 | 33.73 | 1:15.17 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
18 | Shanna Armstrong | 1998 | 385 | 35.50 | 1:15.61 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Dana Wehlert | 1998 | 379 | 34.52 | 1:16.06 | |||||
Schwimm-Clib Seevetal | ||||||||||
20 | Christie Prøhl | 1998 | 364 | 35.41 | 1:17.06 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
21 | Neele Kozak | 1997 | 357 | 35.29 | 1:17.58 | |||||
Delmenhorster Sch | ||||||||||
22 | Sofia Kirschnick | 1997 | 323 | 36.43 | 1:20.21 | |||||
Ssv 70 Halle Neustadt | ||||||||||
23 | Maja Jensen | 1997 | 320 | 36.46 | 1:20.46 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
24 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 311 | 36.34 | 1:21.20 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
25 | Laura Harrer | 1998 | 303 | 35.42 | 1:21.94 | |||||
Sc Chemnitz 1892 | ||||||||||
26 | Vanessa Nordling | 1998 | 303 | 35.95 | 1:21.95 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
27 | Sofia Björnfot | 1998 | 294 | 36.88 | 1:22.76 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
28 | Kitty Thai | 1998 | 278 | 37.34 | 1:24.31 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
29 | Kathrine Krøier Sørensen | 1998 | 276 | 38.92 | 1:24.49 | |||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
30 | Charline Kunze | 1998 | 268 | 36.30 | 1:25.32 | |||||
Sc Chemnitz 1892 | ||||||||||
31 | Charlotte Groß | 1998 | 259 | 40.30 | 1:26.29 | |||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
32 | Elin Andersson | 1998 | 255 | 39.25 | 1:26.77 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
33 | Kirstine Lykke Sørensen | 1997 | 252 | 39.75 | 1:27.13 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
34 | Emmeke Arends | 1998 | 248 | 39.81 | 1:27.54 | |||||
de Wallstroom | ||||||||||
35 | Bianca Witt | 1997 | 235 | 35.02 | 1:29.14 | |||||
Sc Chemnitz 1892 | ||||||||||
36 | Giuliana Peter | 1997 | 234 | 40.00 | 1:29.30 | |||||
Schwimm-Clib Seevetal | ||||||||||
37 | Chantal Förster | 1998 | 95 | 54.52 | 2:00.36 | |||||
Harzer Schwimmverein 2002 | ||||||||||
- | Laura Mäki | 1997 | DNS | |||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 14 years |
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Julia Becker | 1999 | 531 | 31.61 | 1:07.97 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
2 | Ronja Mehtonen | 1999 | 484 | 32.88 | 1:10.11 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Merete Toft Jensen | 1999 | 467 | 33.25 | 1:10.91 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
4 | Silvana Bodenstein | 1999 | 458 | 33.44 | 1:11.41 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
5 | Rebecca Cron | 1999 | 456 | 33.18 | 1:11.50 | |||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
6 | Alicia Peters | 1999 | 453 | 32.96 | 1:11.66 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Jasmin Bahr | 1999 | 438 | 33.59 | 1:12.47 | |||||
Ssv 70 Halle Neustadt | ||||||||||
8 | Delia Lübcke | 1999 | 432 | 32.62 | 1:12.80 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
9 | Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 431 | 34.65 | 1:12.84 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
10 | Hanna Olsson | 1999 | 430 | 33.96 | 1:12.89 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
11 | Madeleine Grönberg | 1999 | 423 | 34.93 | 1:13.30 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
12 | Irene Ruuskanen | 1999 | 421 | 34.44 | 1:13.42 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
13 | Frida Frydendal | 1999 | 415 | 33.84 | 1:13.79 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
14 | Kajsa Sparrman | 1999 | 409 | 33.57 | 1:14.13 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
15 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 402 | 33.90 | 1:14.55 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Lærke Harksen Nehmdahl | 1999 | 400 | 34.98 | 1:14.68 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
17 | Greta Otto | 1999 | 389 | 34.52 | 1:15.41 | |||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
18 | Hanne Melin-Romstad | 1999 | 376 | 35.50 | 1:16.22 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
19 | Elin Nilsson | 1999 | 338 | 35.70 | 1:19.00 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
20 | Dersim Esmaelzadeh | 1999 | 306 | 37.08 | 1:21.64 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
21 | Karoline Jetsmark Geiker | 1999 | 297 | 37.12 | 1:22.48 | |||||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | ||||||||||
22 | Amanda Modig | 1999 | 282 | 38.39 | 1:23.88 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
23 | Ebba Bjurman | 1999 | 265 | 39.15 | 1:25.62 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
24 | Sina Rockstroh | 1999 | 242 | 37.77 | 1:28.28 | |||||
Sv Zwickau 04 | ||||||||||
25 | Jennifer Backhoff Wahlund | 1999 | 237 | 40.80 | 1:28.91 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
26 | Linnéa Högberg | 1999 | 232 | 1:29.54 | ||||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
27 | Gitta Nielsen | 1999 | 229 | 40.87 | 1:29.93 | |||||
Idrætsforening Jarl, Arden | ||||||||||
28 | Birte Kristin Petersen | 1999 | 218 | 42.74 | 1:31.46 | |||||
Sf Meckelfeld | ||||||||||
29 | Stefanie Jorga | 1999 | 215 | 40.76 | 1:31.81 | |||||
Schwimm-Clib Seevetal | ||||||||||
30 | Nanna Lousdal Nielsen | 1999 | 179 | 45.72 | 1:37.54 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
31 | Annika Hoffmann | 1999 | 146 | 46.42 | 1:44.34 | |||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
- | Emma Dimitriou Sagré | 1999 | DNS | |||||||
Alingsås SLS | ||||||||||
- | Marie Frandsen | 1999 | DNS | |||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Sascia Uhlitzsch | 1999 | DNS | |||||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
- | Gallyon Olde Hengel | 1999 | DSQ | False suit | ||||||
de Wallstroom | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 13 years |
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Moa Williamsson | 2000 | 470 | 32.43 | 1:10.78 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
2 | Laura Triebe | 2000 | 455 | 33.05 | 1:11.57 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Nina Klinke | 2000 | 451 | 33.28 | 1:11.77 | |||||
Ksv Neptun Berlin | ||||||||||
4 | Janine Sossna | 2000 | 411 | 34.38 | 1:13.99 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Vanessa Städter | 2000 | 397 | 34.72 | 1:14.90 | |||||
Svv Plauen | ||||||||||
6 | Rebecca Hesslevik | 2000 | 382 | 35.85 | 1:15.81 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
7 | Nele Wöstenberg | 2000 | 356 | 34.44 | 1:17.64 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
8 | Anna Rabis | 2000 | 329 | 37.01 | 1:19.68 | |||||
Sv Zwickau 04 | ||||||||||
9 | Michelle Förster | 2000 | 289 | 38.63 | 1:23.25 | |||||
Esv Frankfurt Oder | ||||||||||
10 | Freja Maack Lykke | 2000 | 282 | 37.90 | 1:23.93 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Laura Davidsen Nielsen | 2000 | 273 | 37.95 | 1:24.79 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
12 | Astrid Albertsson | 2000 | 255 | 38.83 | 1:26.80 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
13 | Saskia Wehebrink | 2000 | 234 | 41.20 | 1:29.28 | |||||
Sf Meckelfeld | ||||||||||
14 | Ane Wildenschild | 2000 | 231 | 42.46 | 1:29.67 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Josefine Bengtsson | 2000 | 230 | 39.40 | 1:29.73 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
16 | Lea Martin | 2000 | 227 | 39.36 | 1:30.14 | |||||
Stv Limbach-Oberfrohna | ||||||||||
17 | Ellen Torkelsson | 2000 | 222 | 40.33 | 1:30.80 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
18 | Lo Lindeblad | 2000 | 178 | 43.41 | 1:37.79 | |||||
Väsby Simsällskap | ||||||||||
- | Wilma Rènud | 2000 | DNS | |||||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 12 years |
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Sara Stenberg | 2001 | 348 | 36.45 | 1:18.20 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Maria Møller Glargaard | 2001 | 340 | 37.08 | 1:18.85 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Theresa Lohberg | 2001 | 278 | 38.68 | 1:24.34 | |||||
Sg Einheit Rathenow E.v. | ||||||||||
4 | Moa Nilsson | 2001 | 267 | 36.37 | 1:25.42 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
5 | Simone Karlsson | 2001 | 259 | 41.21 | 1:26.31 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
6 | Agnes Cato | 2001 | 233 | 38.99 | 1:29.44 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Clara Thomasson | 2001 | 230 | 41.37 | 1:29.84 | |||||
Helsingborgs Simsällskap | ||||||||||
8 | Sofie Amalie Bøss | 2001 | 154 | 45.24 | 1:42.58 | |||||
Idrætsforening Jarl, Arden | ||||||||||
9 | Femke Pauline Ide | 2001 | 153 | 46.15 | 1:42.73 | |||||
Lsv Delphin 1990 E.v. | ||||||||||
10 | Julie Stig Olsen | 2001 | 130 | 45.49 | 1:48.43 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
- | Ida Koefoed | 2001 | DNS | |||||||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.21.01 | Print Date | 13 May 2013 |
Licensed to: Esbjerg Svømmeklub | Print Time | 08:59 |