2020-12-01   10:13:13
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for Vattenfall Swim Cup 2013 Morning SD

Below are all results from the competition shown by session.

Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2013 (SD)    Print Date  13 May 2013   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  08:58   
  Organizer  Esbjerg SvÝmmeklub         
  Pool  25m         
  Competition date  10 May 2013         
 
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 17 - 99 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as preliminary heats and finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Sidse Kehlet  1996  599          34.16   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Moa StŚhl  1995  594          34.25   
  Simklubben Triton                   
Sabrina GrŁnder  1996  594          34.25   
  Ksv Neptun Berlin                   
Emelie ŇkerstrŲm  1995  590          34.32   
  Všsby Simsšllskap                   
Andrea Martin  1981  588          34.37   
  Sgs Hannover                   
Cora Zwiesigk  1993  566          34.80   
  Berliner Tsc                   
Emma D. Rasmussen  1996  561          34.90   
  Holstebro SvÝmme Club                   
Maiju Houni  1996  551          35.11   
  Raision Urheilijat                   
Lina Wingren  1996    529          35.61   
  Simklubben Triton                   
10  Sophia Reck  1996    525          35.69   
  Psv Schwerin                   
11  Katja Lund Cliff  1996    522          35.76   
  Holstebro SvÝmme Club                   
12  Annie LindstrŲm  1996    505          36.16   
  Kristianstads SLS                   
13  Katharina Luise Ehmke  1996    501          36.25   
  Sve Hamburg                   
14  Helene Frasez SÝrensen  1995    459          37.32   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
15  Sylvia Gorzolla  1996    439          37.87   
  Ssv Freiberg 90                   
16  Pia Du Puits  1994    438          37.91   
  Tsv Einheit SŁd Chemnitz E.v.                   
17  Sabrina H. Lauridsen  1996    424          38.31   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
18  Diana Schneider  1987    422          38.38   
  Sv Hof 1911 E.v.                   
19  Hanna Nilsson  1996    398          39.14   
  Kristianstads SLS                   
20  Michele Obermann  1996    396          39.19   
  Svv Plauen                   
21  Julia Elert  1992    383          39.65   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
22  Celine Sporrer  1996    381          39.71   
  Sv Zwickau 04                   
23  Julia Aschenbrenner  1996    376          39.89   
  Berliner Tsc                   
24  Lisa Wiklund  1996    360          40.46   
  Všsby Simsšllskap                   
25  Elisa GroŖer  1991    349          40.89   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
26  Nikoline Egerod Leth  1996    332          41.56   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
27  Anika Kirchhof  1996    320          42.09   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
28  Josepha GlŁck  1996    320          42.10   
  Svv Plauen                   
29  Lise Bak  1993    316          42.26   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
30  Merle MŁller  1992    314          42.36   
  Preetzer Tsv                   
31  Luise GŁnther  1996    307          42.65   
  Chemnitzer Psv E. V.                   
32  Ina Scholz  1996    277          44.13   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
33  Jacqueline Taudien  1994    277          44.18   
  Preetzer Tsv                   
34  Natalie FrŲhlich  1996    269          44.57   
  Sv Zwickau 04                   
35  Melanie Soltau  1996    254          45.43   
  Sf Meckelfeld                   
Michelle Liljegren  1995              DNS   
  Simsšllskapet Delfin                   
Josefin Lantz  1996              DSQ  False turn 
  Všsby Simsšllskap                   
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 15 - 16 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as preliminary heats and finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Kim Losensky  1998  644          33.34   
  Esv Frankfurt Oder                   
Julia Irmer  1997  608          33.98   
  Sc Magdeburg                   
Emma Wahlund  1998  541          35.33   
  Všsby Simsšllskap                   
Josefin Sšurich  1997  532          35.54   
  Sv Zwickau 04                   
Paulina Wiklund-Nilsson  1997  526          35.67   
  Simsšllskapet Delfin                   
Fanny Andersson  1997  492          36.48   
  Simklubben Triton                   
Anna C. Lange  1998  487          36.59   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Elisabeth GrŲsel  1998  483          36.69   
  Ssv Freiberg 90                   
Camilla Madsen  1997    468          37.08   
  Holstebro SvÝmme Club                   
10  Marianne Bergť  1997    458          37.36   
  Canards Rochelais                   
11  Gynn Davidsen  1998    396          39.21   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
12  Emma F. SÝrensen  1998    393          39.31   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
13  Stine T. SÝndergaard  1998    382          39.66   
  Holstebro SvÝmme Club                   
14  Vanessa Nordling  1998    382          39.69   
  Všsby Simsšllskap                   
15  Ebba Persson  1997    376          39.89   
  Simsšllskapet Delfin                   
16  Klara Andersson  1997    370          40.11   
  Simsšllskapet Delfin                   
17  Kitty Thai  1998    362          40.39   
  Kristianstads SLS                   
18  Theresa Lindner  1998    362          40.40   
  Svv Plauen                   
19  Annika Nestler  1998    355          40.66   
  Sv Zwickau 04                   
20  Cecilie Knudsen  1997    328          41.74   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
21  Laura Windisch  1998    321          42.05   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
22  Anne Jakobsen  1997    308          42.63   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
23  Charlotte GroŖ  1998    289          43.52   
  Preetzer Tsv                   
24  Thora Elise Fśrgemann Jen  1998    278          44.09   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
25  Meghan Olsen  1998    271          44.48   
  Hobro SvÝmmeklub                   
26  Jenny Wittig  1998    270          44.52   
  Chemnitzer Psv E. V.                   
27  Lea Mohr  1998    263          44.92   
  Preetzer Tsv                   
28  Christie PrÝhl  1998    256          45.31   
  Viborg SvÝmme Klub                   
29  Isabel Drzewiecki  1998    251          45.62   
  AlingsŚs SLS                   
30  Carlijn Viering  1997    246          45.96   
  de Wallstroom                   
30  Caroline Amstrup Pajbjerg  1997    246          45.96   
  Viborg SvÝmme Klub                   
32  Vivien Koller  1998    225          47.33   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
33  Jule ReuŖ  1997    213          48.18   
  Preetzer Tsv                   
34  Chantal FŲrster  1998    185          50.49   
  Harzer Schwimmverein 2002                   
35  Rixt Lettinga  1998    173          51.60   
  de Wallstroom                   
36  Julie Pagh Pedersen  1998    162          52.82   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
37  Lovisa Forsgren  1998    148          54.37   
  Simklubben Triton                   
Helen Stubbe  1997              DSQ  False start 
  Sc Rotation Halle                   
Jasmin Troschier  1998              DSQ  Illegal suit 
  Esv Frankfurt Oder                   
Matilda Holse  1998              DSQ  False turn 
  Svendborg SvÝmme Klub                   
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 14 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as preliminary heats and finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Sophie Fischer  1999  590          34.33   
  Ssv Freiberg 90                   
Simone H. Lauridsen  1999  564          34.84   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Frauke Seidel  1999  463          37.22   
  Esv Frankfurt Oder                   
Eva Sperlich  1999  430          38.14   
  Psv Schwerin                   
Stephanie Zubke  1999  414          38.63   
  Sv Olympia Rostock                   
Anne Opštz  1999  405          38.92   
  Berliner Tsc                   
Cecilia Gabrielsson  1999  399          39.11   
  Všsby Simsšllskap                   
Vanessa Kreusel  1999  389          39.44   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
Birte Kristin Petersen  1999    381          39.72   
  Sf Meckelfeld                   
10  Julia Bengtsson  1999    367          40.21   
  Osby Simsšllskap                   
11  Mathilde Hedemand  1999    355          40.65   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
11  Paula Leupold  1999    355          40.65   
  Ksv Neptun Berlin                   
13  Karoline Jetsmark Geiker  1999    348          40.91   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
14  Emma Kjśr  1999    335          41.46   
  Aars SvÝmmeklub                   
14  Hanne Melin-Romstad  1999    335          41.46   
  Všsby Simsšllskap                   
16  Gallyon Olde Hengel  1999    331          41.60   
  de Wallstroom                   
17  Fanny Isaksson  1999    330          41.65   
  Všsby Simsšllskap                   
17  Louise Kronborg Frandsen  1999    330          41.65   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
19  Ida Persson  1999    325          41.87   
  SŲsdala Simsšllskap                   
20  Alicia Liebold  1999    323          41.95   
  Sv Zwickau 04                   
21  Annika Hoffmann  1999    305          42.74   
  Preetzer Tsv                   
22  Lilly-Sophie GroŖ  1999    303          42.84   
  Svv Plauen                   
23  Marie-Lise MŲdl  1999    281          43.95   
  Preetzer Tsv                   
24  Alexandra Penzold  1999    279          44.05   
  Svv Plauen                   
25  Frida Munch JÝrgensen  1999    268          44.63   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
26  Nicoline Larsen  1999    263          44.95   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
27  AimeŤ Lindner  1999    252          45.58   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
28  Marie Frandsen  1999    250          45.66   
  Viborg SvÝmme Klub                   
29  Klara Therkildsen  1999    246          45.93   
  Aars SvÝmmeklub                   
30  Maria SÝrensen  1999    217          47.88   
  Aars SvÝmmeklub                   
31  Ida Frandsen  1999    208          48.57   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
32  Adriana Rank  1999    207          48.66   
  Sc Rotation Halle                   
33  Mie Kirstine Nikolajsen  1999    186          50.40   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
34  Freya Tilsted Falden  1999    165          52.48   
  Aars SvÝmmeklub                   
Nadine Wiegand  1999              DSQ  False start 
  Ksv Neptun Berlin                   
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 13 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as preliminary heats and finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Zoť Cara Peucelle  2000  492          36.46   
  Berliner Tsc                   
Moa Williamsson  2000  454          37.46   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
Annalena Wolter  2000  436          37.97   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
Nadia NÝrskov Vogt  2000  434          38.02   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Ellen Torkelsson  2000  426          38.25   
  Osby Simsšllskap                   
Laura Triebe  2000  420          38.43   
  Berliner Tsc                   
Hanna Knuhr  2000  405          38.90   
  Sg Einheit Rathenow E.v.                   
Alva Ericsson  2000  392          39.33   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
Celine FŲrster  2000    390          39.40   
  Esv Frankfurt Oder                   
10  Alice MŲller  2000    382          39.69   
  Simsšllskapet Delfin                   
11  Lisa Marie Just  2000    378          39.81   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
12  Joana BŁttner  2000    361          40.44   
  Sg Einheit Rathenow E.v.                   
13  Alisa Fritzsch  2000    359          40.50   
  Sv Zwickau 04                   
14  Vanessa Stšdter  2000    349          40.90   
  Svv Plauen                   
15  Amanda Dittlau  2000    344          41.09   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
16  Michelle FŲrster  2000    334          41.50   
  Esv Frankfurt Oder                   
17  Hannah Fleng M. Jensen  2000    333          41.54   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
18  Thea LindstrŲm  2000    332          41.58   
  Simklubben Triton                   
19  Tilda Alfredsson  2000    326          41.84   
  Simsšllskapet Delfin                   
20  Hannah RŁhlke  2000    322          41.99   
  Psv Schwerin                   
21  Kathrine Fog  2000    321          42.04   
  Viborg SvÝmme Klub                   
22  Anne-Christin Fleck  2000    320          42.09   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
23  Moa FrŲberg  2000    311          42.49   
  Všsby Simsšllskap                   
24  Julie Lund  2000    309          42.56   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
25  Annkathrin KŁhl  2000    308          42.63   
  Schwimm-Clib Seevetal                   
26  Judith Jahnke  2000    306          42.70   
  SŲsdala Simsšllskap                   
27  Lisa Riediger  2000    303          42.87   
  Sc Rotation Halle                   
28  Klara Tenhagen  2000    298          43.10   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
29  Camilla Heide Nielsen  2000    292          43.37   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
30  Natascha Spiegel  2000    291          43.45   
  Potsdamer Sv                   
31  Emilie Madsen  2000    291          43.46   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
32  Moa Nygren  2000    282          43.88   
  Všsby Simsšllskap                   
33  Wilma Ohlsson  2000    278          44.08   
  Simklubben Triton                   
34  Michelle Finger  2000    278          44.10   
  Sve Hamburg                   
35  Marie-Fee Tobaben  2000    275          44.24   
  Schwimm-Clib Seevetal                   
36  Johanna Sternskog  2000    265          44.81   
  Simklubben Triton                   
37  Karoline Munch Hansen  2000    261          45.02   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
38  Celine Ruedebusch  2000    259          45.15   
  Delmenhorster Sch                   
39  Natascha Holm Byskov  2000    255          45.38   
  Holstebro SvÝmme Club                   
40  Nicole Schmid  2000    243          46.11   
  Svv Plauen                   
41  Maria GŲring  2000    237          46.51   
  Sc Rotation Halle                   
42  Julie HÝegh-JÝrgensen  2000    234          46.70   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
43  Sidse MŚnsson  2000    228          47.10   
  Aars SvÝmmeklub                   
44  Cornelia Forsgren  2000    228          47.11   
  Simklubben Triton                   
45  Laura Bartz  2000    223          47.47   
  Esv Frankfurt Oder                   
46  Johanna Mohr  2000    209          48.51   
  Preetzer Tsv                   
47  Elin Gustafsson  2000    199          49.31   
  Simklubben Triton                   
48  Nikoline Skinbjerg  2000    193          49.80   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
49  Julie Galsgaard Hansen  2000    191          49.95   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
50  Emma Beyer  2000    186          50.41   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
51  Anne Sofie Thrane  2000    169          52.04   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
52  Nikoline Laura Rasmussen  2000    157          53.29   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
53  Mathilde Laursen  2000    138          55.72   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
Lea Martin  2000              DNS   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
Annika KŁhne  2000              DSQ  Asyym pull 
  Sve Hamburg                   
Freya Ellehus  2000              DSQ  False start 
  Svendborg SvÝmme Klub                   
Marie Skowronnek  2000              DSQ  False start 
  Schwimm-Clib Seevetal                   
 
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 12 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as preliminary heats and finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Maria MÝller Glargaard  2001  428          38.21   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Daniella Horvath  2001  419          38.46   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
Alicia Lundblad  2001  416          38.57   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
Jannie Eickhardt  2001  399          39.09   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Julie SÝgaard  2001  357          40.59   
  Viborg SvÝmme Klub                   
Jule Kramer  2001  350          40.85   
  Sv Olympia Rostock                   
Charlotte-Christin Sander  2001  319          42.13   
  Psv Schwerin                   
Simone Karlsson  2001  318          42.16   
  Osby Simsšllskap                   
Maja Atlas  2001    316          42.26   
  Sg Einheit Rathenow E.v.                   
10  Emma Bugge Fynbo  2001    314          42.35   
  Holstebro SvÝmme Club                   
11  Ida Kroon  2001    311          42.50   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
12  Julie Gadgaard  2001    297          43.16   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
13  Felicia Jartelius  2001    293          43.34   
  Simklubben Triton                   
14  Agnes Cato  2001    283          43.84   
  Osby Simsšllskap                   
15  Lene Sophie Urban  2001    280          44.01   
  Psv Schwerin                   
16  Jennifer Dreke  2001    276          44.19   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
17  Malou Poulsen  2001    275          44.27   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
18  Svenja Leupold  2001    264          44.88   
  Ksv Neptun Berlin                   
19  Thilde Lantz  2001    259          45.17   
  Kristianstads SLS                   
20  Ester MÝller  2001    255          45.38   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
21  Maria Rye  2001    253          45.52   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
22  Alee Mohammed  2001    250          45.66   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
23  Thilde Rud Iversen  2001    250          45.68   
  Holstebro SvÝmme Club                   
24  Lilly von der Reith  2001    249          45.75   
  Sv Zwickau 04                   
25  Therese Jetsmark Geiker  2001    248          45.83   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
26  Andrea Prai  2001    246          45.95   
  Osby Simsšllskap                   
27  Kalee Mohammed  2001    245          46.01   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
28  Maja Ibsen  2001    239          46.39   
  Aars SvÝmmeklub                   
29  Theresa Podsiadly  2001    236          46.54   
  Sc Chemnitz 1892                   
30  Vera Veronica Jervidalo  2001    226          47.24   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
31  Julie K Madsen  2001    219          47.74   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
32  Luca Isa Gorzolla  2001    217          47.92   
  Ssv Freiberg 90                   
33  Jennyfer Gomez  2001    212          48.30   
  Osby Simsšllskap                   
34  Emma Rosquist Andersen  2001    205          48.82   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
35  Cathrine SÝrensen  2001    204          48.87   
  Aars SvÝmmeklub                   
36  Sophia Lindegaard  2001    203          48.98   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
37  Angelina Dzhumelya  2001    198          49.37   
  Delmenhorster Sch                   
38  Helene Levring Andersen  2001    186          50.40   
  Viborg SvÝmme Klub                   
39  Nikoline V Hansen  2001    186          50.42   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
40  Caroline Lindquist  2001    182          50.79   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
41  Marlene Kochan  2001    176          51.34   
  Sve Hamburg                   
42  Tenna Knigge  2001    174          51.58   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
43  Jana Sierck  2001    172          51.70   
  Sve Hamburg                   
44  Carina Bro  2001    172          51.73   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
45  Mathilde Sofie SÝrensen  2001    164          52.61   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
46  Victoria Bang  2001    157          53.29   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
47  Ellinor Forsgren  2001    142          55.14   
  Simklubben Triton                   
48  Sofie Amalie BÝss  2001    142          55.20   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
49  Anne Almvig  2001    141          55.28   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
50  Zara EnkebÝlle  2001    110          1:00.08   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
Maja Fling  2001              DNS   
  Kristianstads SLS                   
Nina Peuker  2001              DNS   
  Ssv Freiberg 90                   
Cecilie Biltoft  2001              DSQ  2 pulls u. w. a. sta 
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Frederike Gerkens  2001              DSQ  False turn 
  Sve Hamburg                   
Ida Koefoed  2001              DSQ  False start 
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  13 May 2013 
Licensed to: Esbjerg SvÝmmeklub  Print Time  08:58 
 
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2013 (SD)    Print Date  13 May 2013   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  08:58   
  Organizer  Esbjerg SvÝmmeklub         
  Pool  25m         
  Competition date  10 May 2013         
 
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 19 - 99 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Erik Steinhagen  1989  792          27.28  Over all Record 
  Sg Essen                   
Frans Johannessen  1992  696          28.49   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Andrť Schšfer  1990  647          29.19   
  Berliner Tsc                   
Robert Palosaari  1992  613          29.71   
  Všsby Simsšllskap                   
Tuukka Myller  1994  603          29.88   
  Raision Urheilijat                   
Nils Frese  1984  598          29.96   
  Sgs Hannover                   
SÝrin Martin Johannessen  1991  582          30.24   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Anders MÝller  1991  577          30.32   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Martin Terp Olesen  1994    571          30.42   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
10  Christian Rasmussen  1993    561          30.60   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
11  Michael Petersen  1994    561          30.61   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
12  Henrik Nilsson  1994    558          30.66   
  Simklubben Triton                   
13  Sebastian MŁller  1987    553          30.75   
  Berliner Tsc                   
14  Julius Weck  1990    515          31.50   
  Berliner Tsc                   
15  Simo Laiho  1993    489          32.04   
  Raision Urheilijat                   
16  Jacob Lindeman Holm  1994    483          32.17   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
17  Peter Lund Hansen  1992    477          32.30   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
18  Gabriel Stolze  1993    473          32.40   
  Svv Plauen                   
19  Max Steinert  1993    465          32.58   
  Tsv Einheit SŁd Chemnitz E.v.                   
20  Claus S. Jensen  1990    453          32.87   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
21  Christopher Schulze  1992    429          33.46   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
21  Henrik Rathschau SÝrensen  1993    429          33.46   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
23  Christian Scheliga  1989    415          33.83   
  Esv Frankfurt Oder                   
24  Alexander Woeschka  1987    407          34.05   
  Chemnitzer Psv E. V.                   
25  Mikael Frost  1993    396          34.38   
  AlingsŚs SLS                   
26  Marcel Kempert  1994    377          34.94   
  Psv Schwerin                   
27  Ulf Petzoldt  1967    373          35.07   
  Potsdamer Sv                   
28  Chris RŲsler  1990    356          35.61   
  Esv Frankfurt Oder                   
29  Renť Rebsdorf  1990    347          35.91   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
30  Dan MÝller Nielsen  1988    339          36.21   
  Aars SvÝmmeklub                   
31  Kim MÝller Nielsen  1992    338          36.22   
  Aars SvÝmmeklub                   
32  Martin Henning  1985    329          36.56   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
33  Andreas Nordh  1991    313          37.17   
  Osby Simsšllskap                   
34  Finn MÝller Nielsen  1994    296          37.88   
  Aars SvÝmmeklub                   
35  Vincent Hartig  1993    262          39.42   
  Tsv Einheit SŁd Chemnitz E.v.                   
36  Marco Klame  1989    256          39.73   
  Esv Frankfurt Oder                   
37  William Andersen  1994    214          42.16   
  Aars SvÝmmeklub                   
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 17 - 18 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Kasper Schultz  1995  582          30.24   
  Holstebro SvÝmme Club                   
Rasmus Wetterborg  1996  566          30.52   
  Simklubben Triton                   
Alexander Ozerov  1996  555          30.72   
  Všsby Simsšllskap                   
Max Zimmermann  1995  544          30.93   
  Ssv Freiberg 90                   
Kevin Rohde  1995  481          32.21   
  Sf Meckelfeld                   
Benjamin Beirholm Larsen  1995  474          32.37   
  Aars SvÝmmeklub                   
Felix Legler  1995  441          33.16   
  Sc Rotation Halle                   
Teddi Rasmussen  1996  430          33.45   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
Paul Ehmke  1996    413          33.89   
  Sve Hamburg                   
10  Gilbert Erlandsson  1995    402          34.19   
  Simsšllskapet Delfin                   
11  Alexander Jensen  1995    386          34.67   
  Aars SvÝmmeklub                   
12  Niklas Heese  1995    380          34.84   
  Psv Schwerin                   
13  Linus Aulich  1996    356          35.61   
  Esv Frankfurt Oder                   
14  Franz SchŲnecker  1995    350          35.80   
  Svv Plauen                   
15  Johannes Wagner  1996    343          36.06   
  Sv 1990 Zschopau E.v.                   
16  Sven Torben Lesny  1996    325          36.72   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
17  Linus-Alexander Storm  1996    302          37.63   
  Preetzer Tsv                   
18  Janis Costard  1996    300          37.68   
  Psv Schwerin                   
19  Florian Laukner  1996    296          37.87   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
20  Robert Domeier  1995    286          38.28   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
21  Fabian Garin  1996    258          39.62   
  SŲsdala Simsšllskap                   
22  Tobias KuŖ  1996    254          39.85   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
Anders BjÝrn Fries  1996              DNS   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 16 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Franz Schmidt  1997  511          31.58   
  Ksv Neptun Berlin                   
Marcus Brandborg  1997  471          32.45   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
Lars Andre GroŖmann  1997  465          32.57   
  Psv Schwerin                   
Pit Zimmermann  1997  450          32.94   
  Ssv Freiberg 90                   
Alexander Reppin  1997  450          32.95   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
Jesper Kaudern  1997  369          35.20   
  AlingsŚs SLS                   
Anders Husted  1997  365          35.31   
  Viborg SvÝmme Klub                   
Fabian Newald  1997  344          36.02   
  Chemnitzer Psv E. V.                   
Arvid Lundgren  1997    315          37.09   
  AlingsŚs SLS                   
10  Gustav Dandanell  1997    312          37.21   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
11  Christoph SchrŲter  1997    286          38.28   
  Sc Rotation Halle                   
12  Jacob Hunsballe  1997    284          38.41   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
13  Steffen Trog  1997    253          39.92   
  Preetzer Tsv                   
14  Asger Mikkelsen  1997    239          40.65   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
15  Simon Rosťn  1997    211          42.37   
  Simklubben Triton                   
16  Rune Linnemann JÝrgensen  1997    147          47.74   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
Frederik Knudsen  1997              DSQ  False start 
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
 
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 15 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA          Finish  Status 
  Club                   











 
Kristian Hermiz  1998  460          32.69   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Nic Wetzel  1998  438          33.24   
  Berliner Tsc                   
Simon Lundby Pedersen  1998  418          33.77   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Nico FaŖhauer  1998  374          35.02   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
Nils Beyer  1998  339          36.21   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
Florian KuŖ  1998  306          37.43   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
Anes Jahic  1998  305          37.51   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
Jan-Florian Kšter  1998  301          37.66   
  Weser Ems Oldenburg                   
Marcus Dam EnkebÝlle  1998    270          39.03   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
10  Theis Vibskov Kristensen  1998    240          40.59   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
11  Mathias Edvardsen  1998    232          41.08   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
12  Jens Elkjśr Nielsen  1998    232          41.09   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
13  Maximilian Jahnke  1998    228          41.29   
  SŲsdala Simsšllskap                   
14  Gustav Ollvik  1998    212          42.32   
  Simklubben Triton                   
15  Martin Vest Vognsen  1998    178          44.87   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
16  Andreas Rask SÝrensen  1998    176          44.99   
  Aars SvÝmmeklub                   
17  Peter Filip Brandt  1998    175          45.09   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
Emil Christensen  1998              DNS   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  13 May 2013 
Licensed to: Esbjerg SvÝmmeklub  Print Time  08:58 
 
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2013 (SD)    Print Date  13 May 2013   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  08:58   
  Organizer  Esbjerg SvÝmmeklub         
  Pool  25m         
  Competition date  10 May 2013         
 
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 17 - 99 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Pernille Juel  1994  739  28.71  1:00.30  1:31.49    2:02.92   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Mathilde Pugholm Hvid  1990  716  29.03  1:00.09  1:32.10    2:04.21   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Moa StŚhl  1995  689  29.48  1:01.42  1:33.85    2:05.81   
  Simklubben Triton                   
                     
Felicia Hedman  1995  685  28.53  1:00.83  1:33.82    2:06.06   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Julia Robertsson  1995  685  29.69  1:01.65  1:33.98    2:06.07   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Emma SjŲsten  1996  661  29.23  1:01.17  1:34.30    2:07.60   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Emelie Bšck  1996  651  29.86  1:02.23  1:35.22    2:08.25   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Mikaela Bšck  1995  622  30.18  1:02.60  1:36.14    2:10.20   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Jennie Andersson  1993    619  30.80  1:03.35  1:36.77    2:10.40   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
10  Annie LindstrŲm  1996    601  30.97  1:04.18  1:38.40    2:11.73   
  Kristianstads SLS                   
                     
11  Tove Sparrman  1996    588  29.97  1:03.27  1:37.45    2:12.69   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
12  Svenja Buchholz  1989    550  31.24  1:05.57  1:40.59    2:15.67   
  Sgs Hannover                   
                     
13  Madelen Rydqvist  1996    537  32.13  1:06.39  1:41.43    2:16.73   
  Simklubben Triton                   
                     
14  Josephine Dunger  1987    533  31.80  1:06.70  1:42.45    2:17.03   
  Berliner Tsc                   
                     
15  Tenna Holm  1995    507  31.63  1:06.83  1:42.89    2:19.41   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
16  Alice Marko-Varga  1996    495  32.23  1:07.87  1:44.42    2:20.48   
  Simklubben Triton                   
                     
17  Helene Frasez SÝrensen  1995    477  33.39  1:09.39  1:46.35    2:22.23   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
                     
18  Anne T. Nielsen  1996    428  34.53  1:11.45  1:50.49    2:27.51   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
19  Christa Schuivens  1996    416  33.00  1:09.99  1:48.58    2:28.82   
  de Wallstroom                   
                     
20  Sofie BrÝndum Bossen  1996    416  33.39  1:10.74  1:49.82    2:28.85   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
21  Ulrike BŁttner  1995    407  34.95  1:13.47  1:53.15    2:29.95   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
                     
22  Laura Reen  1993    401  33.97  1:11.49  1:51.04    2:30.72   
  de Wallstroom                   
                     
23  Elisa GroŖer  1991    352  35.08  1:14.40  1:56.06    2:37.37   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
24  Janina Heinemann  1995    351  35.07  1:15.66  1:57.04    2:37.58   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
25  Julia GŲhre  1994    332  36.87  1:17.12  1:59.09    2:40.43   
  Sc Rotation Halle                   
                     
26  Nadja Joy TÝnnesen  1987    290  37.44  1:19.84  2:04.36    2:47.77   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
27  Lena Schindler  1996    279  35.69  1:17.44  2:03.13    2:49.93   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
                     
28  Anja Susanne Haring  1983    194  39.00  1:26.32  2:20.40    3:11.92   
  Psv Halle E.v                   
                     
Jana Frese  1986              DNS   
  Sgs Hannover                   
                     
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 15 - 16 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Shanna Armstrong  1998  582  30.90  1:04.23  1:38.27    2:13.12   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Isabell Kjellberg  1997  567  32.40  1:06.33  1:40.34    2:14.26   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Marie Hanson  1997  559  31.30  1:05.80  1:40.69    2:14.88   
  Simklubben Triton                   
                     
Maike Fiebelkorn  1998  540  30.48  1:04.91  1:40.74    2:16.51   
  Sf Meckelfeld                   
                     
Jennifer Biel  1998  525  31.14  1:05.58  1:41.78    2:17.80   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
Jenna Ranki  1997  519  31.02  1:05.56  1:41.71    2:18.29   
  Raision Urheilijat                   
                     
Alice Edfast  1998  502  31.53  1:06.54  1:43.74    2:19.82   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
Ida Kristensen  1998  486  31.90  1:06.91  1:44.51    2:21.34   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
Vanessa Schuster  1997    484  30.86  1:05.87  1:43.88    2:21.50   
  Psv Schwerin                   
                     
10  Sofie Boel Torp  1997    484  32.24  1:07.58  1:44.68    2:21.55   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
11  Emma Wahlund  1998    483  32.52  1:08.69  1:45.02    2:21.68   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
12  Sofia BjŲrnfot  1998    453  33.02  1:09.34  1:46.99    2:24.69   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
13  Aada Tiermas  1998    451  33.16  1:09.27  1:46.63    2:24.86   
  Raision Urheilijat                   
                     
14  Elin Andersson  1998    431  34.39  1:10.79  1:49.17    2:27.06   
  Kristianstads SLS                   
                     
15  Alexsandra Maric  1997    413  34.00  1:10.79  1:50.12    2:29.27   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
16  Laura Harrer  1998    409  33.16  1:11.20  1:51.75    2:29.68   
  Sc Chemnitz 1892                   
                     
17  Neele Kozak  1997    407  32.51  1:09.79  1:49.80    2:30.00   
  Delmenhorster Sch                   
                     
18  Ňsa Eriksson  1998    402  33.76  1:12.15  1:51.90    2:30.57   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
19  Theresa Matzat  1998    400  33.42  1:12.62  1:52.96    2:30.86   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
20  Mona Beutin  1997    379  33.48  1:11.50  1:52.70    2:33.61   
  Sf Meckelfeld                   
                     
21  Simone Glevitzky  1997    310  35.68  1:16.61  2:00.01    2:44.17   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
22  Cynthia Franke  1997    281  36.01  1:18.55  2:03.96    2:49.72   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
23  Sabrina Walter  1997    280  37.32  1:21.20  2:07.33    2:49.84   
  Delmenhorster Sch                   
                     
24  Trine Bak  1998    254  39.02  1:23.16  2:09.35    2:55.35   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
25  Meghan Olsen  1998    253  41.66  1:28.52  2:15.47    2:55.68   
  Hobro SvÝmmeklub                   
                     
26  Cecilie Knudsen  1997    199  39.63  1:26.56  2:17.70    3:10.30   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 14 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Franziska Fischer  1999  605  29.92  1:03.49  1:38.16    2:11.38   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Sara Kazi  1999  551  31.14  1:05.23  1:40.12    2:15.54   
  Raision Urheilijat                   
                     
Kajsa Sparrman  1999  534  30.44  1:04.42  1:40.86    2:16.96   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Madeleine GrŲnberg  1999  515  32.05  1:06.73  1:42.58    2:18.63   
  Simklubben Triton                   
                     
Amalie Gotthard  1999  506  31.63  1:06.46  1:43.04    2:19.45   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
Alicia Peters  1999  505  32.26  1:07.92  1:44.58    2:19.56   
  Berliner Tsc                   
                     
Silvana Bodenstein  1999  503  32.75  1:08.81  1:45.24    2:19.72   
  Psv Schwerin                   
                     
Irene Ruuskanen  1999  495  33.10  1:08.89  1:45.09    2:20.46   
  Raision Urheilijat                   
                     
Johanne Laursen  1999    485  33.16  1:09.16  1:45.53    2:21.44   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
10  Anne HjortsÝe Pedersen  1999    484  33.20  1:09.70  1:45.83    2:21.59   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
11  Hanna Olsson  1999    465  33.35  1:09.28  1:46.41    2:23.43   
  Kristianstads SLS                   
                     
12  Amanda Modig  1999    460          2:24.01   
  Kristianstads SLS                   
                     
13  Elin Nilsson  1999    448  31.68  1:07.61  1:46.79    2:25.28   
  Kristianstads SLS                   
                     
14  Line Nielsen  1999    411  34.02  1:12.60  1:51.65    2:29.48   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
15  Dersim Esmaelzadeh  1999    401  32.98  1:10.34  1:50.08    2:30.70   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
16  Anne Opštz  1999    393  34.01  1:12.90  1:52.95    2:31.75   
  Berliner Tsc                   
                     
17  Sissel L. Madsen  1999    382  34.87  1:14.55  1:54.74    2:33.20   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
18  Julia Bengtsson  1999    365  34.56  1:13.33  1:55.18    2:35.50   
  Osby Simsšllskap                   
                     
19  Meike Glau  1999    330  34.55  1:14.30  1:57.55    2:40.82   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
20  Julie JÝrgensen  1999    329  36.93  1:17.96  2:00.32    2:40.93   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
21  Linnťa HŲgberg  1999    298  35.98  1:18.42  2:02.83    2:46.38   
  Kristianstads SLS                   
                     
22  Janine Wilhelm  1999    294  36.38  1:19.37  2:04.03    2:47.00   
  Sf Meckelfeld                   
                     
23  Nanna Lousdal Nielsen  1999    285  39.14  1:21.64  2:06.30    2:48.75   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
24  AimeŤ Lindner  1999    256  37.92  1:21.30  2:08.68    2:54.89   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 13 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Viktoria Trommer  2000  488  31.71  1:08.29  1:45.86    2:21.11   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Ebba Hallbšck  2000  481  32.20  1:08.19  1:45.03    2:21.79   
  Helsingborgs Simsšllskap                   
                     
Gina Elisa Koop  2000  480  37.33  1:11.95  1:46.80    2:21.97   
  Psv Schwerin                   
                     
Alice MŲller  2000  479  32.02  1:08.83  1:46.19    2:22.00   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
Sofie West  2000  449  33.10  1:10.09  1:48.02    2:25.12   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Janine Sossna  2000  438  31.91  1:08.34  1:47.43    2:26.36   
  Berliner Tsc                   
                     
Freya Ellehus  2000  437  32.71  1:08.84  1:47.53    2:26.46   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
                     
Nadia NÝrskov Vogt  2000  420  33.50  1:11.60  1:50.61    2:28.41   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Neele Gehrke  2000    416  33.88  1:12.03  1:51.54    2:28.85   
  Sf Meckelfeld                   
                     
10  Josefine Bengtsson  2000    401  33.67  1:12.47  1:53.23    2:30.72   
  Kristianstads SLS                   
                     
11  Anna Rabis  2000    380  34.70  1:13.96  1:55.83    2:33.45   
  Sv Zwickau 04                   
                     
12  Sarah Schumann  2000    369  35.00  1:15.63  1:57.32    2:34.99   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
13  Laura Dargen  2000    352  37.05  1:17.13  1:57.91    2:37.37   
  Sve Hamburg                   
                     
14  Gabriella Sjursen  2000    348  35.53  1:15.20  1:57.84    2:38.03   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
15  Astrid Albertsson  2000    344  36.03  1:17.16  1:58.96    2:38.52   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
16  Ellen Torkelsson  2000    334  37.30  1:18.50  2:01.22    2:40.16   
  Osby Simsšllskap                   
                     
17  Nicole Schmid  2000    326  35.78  1:18.86  2:02.03    2:41.51   
  Svv Plauen                   
                     
18  Ane Wildenschild  2000    319  36.84  1:18.58  2:00.52    2:42.62   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
19  Camilla Heide Nielsen  2000    317  37.33  1:19.43  2:01.88    2:42.94   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
20  Moa FrŲberg  2000    317  36.75  1:18.56  2:02.61    2:42.95   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
21  Celine Ruedebusch  2000    294  37.72  1:19.68  2:04.00    2:47.18   
  Delmenhorster Sch                   
                     
22  Suze Sips  2000    287  37.91  1:19.83  2:05.21    2:48.38   
  de Wallstroom                   
                     
23  Line Larsen  2000    283  38.73  1:21.89  2:05.91    2:49.19   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
24  Sofie Haahr  2000    275  39.25  1:22.80  2:07.78    2:50.89   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
25  Lo Lindeblad  2000    274  38.26  1:21.76  2:06.76    2:51.15   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
26  Freja Maack Lykke  2000    270  38.04  1:21.95  2:06.56    2:51.86   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
27  Elena Haszing  2000    268  37.96  1:20.97  2:05.90    2:52.41   
  de Wallstroom                   
                     
28  Lilian Bouvain  2000    261  40.57  1:25.86  2:12.45    2:53.78   
  Hamburg Sc 1879                   
                     
29  Josefine Dalsgaard  2000    250  38.48  1:22.09  2:09.28    2:56.34   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
30  Janne Roehsler  2000    239  39.86  1:25.91  2:13.81    2:58.99   
  Hamburg Sc 1879                   
                     
31  Julie Illeborg Jensen  2000    235  39.16  1:24.84  2:12.82    2:59.93   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
32  Julie HÝegh-JÝrgensen  2000    227  42.22  1:28.48  2:17.38    3:02.02   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
33  Nikoline Laura Rasmussen  2000    201  44.41  1:32.59  2:21.99    3:09.49   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
Nanette Nikolajsen  2000              DSQ  False start 
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Tara Ebrahimi  2000              DSQ  False start 
  Všsby Simsšllskap                   
                     
 
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 12 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Ronja Windoffer  2001  456  33.36  1:10.13  1:47.77    2:24.35   
  Berliner Tsc                   
                     
Sara Stenberg  2001  441  33.98  1:11.05  1:48.77    2:25.99   
  Simklubben Triton                   
                     
Simone Karlsson  2001  409  34.25  1:12.91  1:52.02    2:29.75   
  Osby Simsšllskap                   
                     
Jannie Eickhardt  2001  396  35.50  1:13.00  1:52.03    2:31.36   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Stephanie Kretschmar  2001  393  33.48  1:11.61  1:52.49    2:31.68   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
Theresa Freytag  2001  354  35.31  1:15.49  1:57.55    2:37.06   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Cecilie Tommerup SÝrensen  2001  333  35.20  1:15.73  1:58.47    2:40.32   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
Julie Gadgaard  2001  330  35.20  1:15.14  1:58.15    2:40.82   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Anna Blum  2001    307  36.67  1:17.88  2:01.86    2:44.75   
  Delmenhorster Sch                   
                     
10  Therese Jetsmark Geiker  2001    274  39.50  1:24.13  2:09.63    2:51.01   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
11  Josefine Schmeiser  2001    266  39.24  1:24.82  2:10.07    2:52.70   
  Hamburg Sc 1879                   
                     
12  Madeleine Thornsen  2001    265          2:52.92   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
13  Victoria Bang  2001    240  41.64  1:28.46  2:14.83    2:58.77   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
                     
14  Maja Ibsen  2001    228  41.48  1:28.62  2:17.73    3:01.86   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
15  Ester MÝller  2001    220  40.91  1:28.61  2:17.64    3:04.02   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
16  Carina Bro  2001    219  41.68  1:29.55  2:18.15    3:04.19   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
17  Jule Weigele  2001    216  40.47  1:28.74  2:19.27    3:05.08   
  Hamburg Sc 1879                   
                     
18  Mathilde Lundgaard  2001    199  41.03  1:29.15  2:21.02    3:10.37   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
19  Katharina Schmidt Madsen  2001    187  43.04  1:33.01  2:26.58    3:14.24   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
20  Pepita Szidat  2001    182  43.52  1:32.49  2:25.10    3:15.82   
  Hamburg Sc 1879                   
                     
21  Selina G. Carlsen  2001    180  42.36  1:33.29  2:26.91    3:16.86   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
22  Luca Isa Gorzolla  2001    164  45.30  1:39.69  2:35.35    3:22.99   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
23  Cecilie Biltoft  2001    160  43.80  1:36.73  2:32.52    3:24.43   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
24  Caroline Lindquist  2001    155  44.77  1:38.14  2:34.67    3:26.84   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Nina Peuker  2001              DNS   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Thilde Lantz  2001              DNS   
  Kristianstads SLS                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  13 May 2013 
Licensed to: Esbjerg SvÝmmeklub  Print Time  08:58 
 
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 4 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2013 (SD)    Print Date  13 May 2013   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  08:59   
  Organizer  Esbjerg SvÝmmeklub         
  Pool  25m         
  Competition date  10 May 2013         
 
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 19 - 99 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Frans Johannessen  1992  808  25.58  52.73  1:19.59    1:46.68   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Robin Backhaus  1989  798  25.38  52.32  1:19.61    1:47.13   
  Sg Neukolln Berlin                   
                     
Anders MÝller  1991  727  26.27  53.82  1:22.11    1:50.49   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Karsten SchŁtt  1991  666  26.64  55.57  1:24.34    1:53.77   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Morten Lundby Pedersen  1994  635  27.05  56.08  1:25.45    1:55.57   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Nils Frese  1984  595  27.34  56.89  1:27.39    1:58.10   
  Sgs Hannover                   
                     
Markus Tasche  1984  545  27.47  58.07  1:29.92    2:01.60   
  Sgs Hannover                   
                     
Alexander S. Halkjśr  1994  505  28.49  59.19  1:31.47    2:04.72   
  Hobro SvÝmmeklub                   
                     
Christian Woitha  1992    505  27.67  57.68  1:30.37    2:04.74   
  Weser Ems Oldenburg                   
                     
10  Daan Viering  1994    477  29.64  1:01.65  1:34.43    2:07.16   
  de Wallstroom                   
                     
11  Lars Wienecke  1994    464  28.48  1:00.68  1:34.54    2:08.31   
  Weser Ems Oldenburg                   
                     
12  Andreas Nordh  1991    426  30.29  1:04.13  1:39.23    2:12.03   
  Osby Simsšllskap                   
                     
13  Till Neubert  1991    422  29.59  1:02.59  1:37.29    2:12.38   
  Sgs Hannover                   
                     
14  Gustav Josterud  1994    402  30.79  1:05.68  1:41.72    2:14.60   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
15  Alexander Dolling  1992    387  30.78  1:05.41  1:41.87    2:16.34   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
16  Kristian SkjÝdt  1994    361  31.72  1:07.53  1:43.72    2:19.45   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
17  Renť Rebsdorf  1990    311  32.69  1:09.50  1:48.90    2:26.61   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
18  Finn MÝller Nielsen  1994    288  33.33  1:10.86  1:50.57    2:30.31   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 17 - 18 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Markus FŁrst  1996  671  26.60  55.17  1:24.21    1:53.48   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Eetu Soini  1996  666  27.25  56.02  1:24.79    1:53.76   
  Raision Urheilijat                   
                     
Roope Lehtonen  1996  642  27.39  56.33  1:25.80    1:55.16   
  Raision Urheilijat                   
                     
Martin Nielsen  1996  604  26.94  56.83  1:27.17    1:57.55   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
Mikkel Rathschau SÝrensen  1996  572  27.90  57.52  1:28.25    1:59.68   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Johannes Lindroos  1996  563  27.22  57.33  1:29.28    2:00.32   
  Raision Urheilijat                   
                     
Aaro Liitti  1996  550  28.50  58.84  1:30.12    2:01.23   
  Raision Urheilijat                   
                     
Jakob Brinkmann  1996  549  27.75  57.83  1:29.26    2:01.31   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
                     
Tobias Edvardsen  1995    536  28.43  59.01  1:30.56    2:02.29   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
10  Mads Hansen  1995    510  28.92  1:00.25  1:32.88    2:04.35   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
11  Paul Lampert  1996    479  28.63  1:00.44  1:33.80    2:06.98   
  Wardenburger Sc                   
                     
12  Oscar Frisk-Garcia  1996    474  28.44  1:00.88  1:34.16    2:07.40   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
13  Marcus Bischoff  1995    472  26.76  58.86  1:33.33    2:07.60   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
14  Samuel Laiho  1995    471  29.64  1:02.00  1:34.63    2:07.67   
  Raision Urheilijat                   
                     
15  Christoffer Beck  1996    447  29.29  1:02.44  1:36.60    2:09.93   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
16  Benjamin Beirholm Larsen  1995    431  29.13  1:01.44  1:36.14    2:11.55   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
17  Andre Schnakenberg  1995    429  28.65  1:00.78  1:36.42    2:11.68   
  Delmenhorster Sch                   
                     
18  Ian Cumming  1995    391  31.09  1:05.35  1:41.33    2:15.78   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
19  Daniel Swahn  1995    349  31.02  1:06.67  1:44.43    2:21.05   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
20  Gor Galunz  1996    244  33.78  1:14.66  1:58.38    2:39.02   
  Preetzer Tsv                   
                     
21  Mads Hald  1996    237  35.52  1:15.76  1:59.50    2:40.46   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
Sebastian Johansen  1995              DNS   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
                     
Tobias Marquardt  1995              DSQ  False start 
  Sf Meckelfeld                   
                     
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 16 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Oskari Soini  1997  573  27.75  58.04  1:29.30    1:59.57   
  Raision Urheilijat                   
                     
Frederik Knudsen  1997  543  28.29  58.76  1:30.24    2:01.77   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
                     
Rasmus Larsen  1997  524  28.79  59.77  1:31.56    2:03.25   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Lars Andre GroŖmann  1997  513  27.87  58.98  1:31.41    2:04.12   
  Psv Schwerin                   
                     
Oliver Gustafsson  1997  472  27.58  58.79  1:32.45    2:07.59   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
Vilppu Penttilš  1997  459  29.52  1:02.40  1:36.07    2:08.78   
  Raision Urheilijat                   
                     
Simon Juhl Schmidt  1997  458  29.02  1:01.04  1:35.05    2:08.84   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Marcus Brandborg  1997  438  30.36  1:03.75  1:38.27    2:10.78   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
Anders Esbjerg Nielsen  1997    437  29.08  1:01.63  1:35.96    2:10.92   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
10  Bjarne Holfeld  1997    410  29.37  1:03.55  1:39.69    2:13.71   
  Sv Zwickau 04                   
                     
11  Simon Maahn Christensen  1997    382  31.01  1:05.76  1:41.84    2:16.85   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
12  Adam JÝrgensen  1997    352  31.34  1:06.78  1:45.00    2:20.67   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
13  Nicolai Bruun Thomsen  1997    329  32.63  1:08.81  1:46.58    2:23.90   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
14  Kevin Kiefer  1997    318  31.15  1:07.69  1:47.20    2:25.50   
  Wardenburger Sc                   
                     
15  Dirk Haalen  1997    293  31.70  1:08.38  1:48.67    2:29.50   
  de Wallstroom                   
                     
16  Georg Schulze  1997    264  32.32  1:09.63  1:51.12    2:34.72   
  Sc Chemnitz 1892                   
                     
Julian Gebel  1997              DNS   
  Sc Chemnitz 1892                   
                     
Julian Wolf  1997              DNS   
  Esv Frankfurt Oder                   
                     
Thomas Fairchild Olsen  1997              DSQ  False start 
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
 
Event 4, 200m Freestyle Men, Finals 15 years 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m  100m  150m    Finish  Status 
  Club                   











 
Casper Salminen  1998  551  28.83  59.79  1:31.11    2:01.18   
  Raision Urheilijat                   
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998  548  28.86  59.47  1:30.73    2:01.38   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Waltteri Rintala  1998  528  29.25  1:00.35  1:32.11    2:02.89   
  Raision Urheilijat                   
                     
Max Sziburies  1998  486  28.49  1:00.76  1:34.37    2:06.36   
  Psv Schwerin                   
                     
Henrik SjŲdin  1998  481  28.74  1:01.41  1:34.95    2:06.76   
  Simklubben Triton                   
                     
Christian Rasmussen  1998  478  30.27  1:02.52  1:35.11    2:07.06   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
Elias Peters  1998  470  29.09  1:01.24  1:34.99    2:07.72   
  Berliner Tsc                   
                     
Wilko Blaauw  1998  467  29.53  1:01.81  1:35.42    2:08.05   
  de Wallstroom                   
                     
Philip Drews  1998    457  28.65  1:01.58  1:35.79    2:08.96   
  Weser Ems Oldenburg                   
                     
10  Nicolai Grene  1998    436  29.52  1:02.85  1:37.14    2:11.02   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
11  Christian Kaul  1998    431  29.48  1:02.89  1:37.33    2:11.54   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
12  Samu Kallio  1998    413  30.10  1:03.84  1:39.12    2:13.36   
  Raision Urheilijat                   
                     
13  Jerri Pinomški  1998    407  31.96  1:05.38  1:39.85    2:14.01   
  Raision Urheilijat                   
                     
14  Sverre van Brink  1998    403  30.16  1:04.84  1:40.50    2:14.42   
  Osby Simsšllskap                   
                     
15  Tobias Alstrup Kjśr  1998    398  31.68  1:05.64  1:40.62    2:15.06   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
16  Aron Keemers  1998    392  29.98  1:03.64  1:39.15    2:15.70   
  de Wallstroom                   
                     
17  Jan-Florian Kšter  1998    386  31.14  1:05.62  1:41.76    2:16.47   
  Weser Ems Oldenburg                   
                     
18  Malte Nagel  1998    365  31.01  1:06.35  1:43.06    2:18.94   
  Wardenburger Sc                   
                     
19  Mikkel Sandberg Andersen  1998    360  31.76  1:07.13  1:44.20    2:19.67   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
20  Nemo Laiho  1998    357  31.94  1:07.24  1:43.80    2:19.96   
  Raision Urheilijat                   
                     
21  Marcus ō. Lauritsen  1998    335  32.90  1:08.70  1:46.30    2:23.03   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
22  Bartho Broeke  1998    334  32.56  1:08.77  1:46.28    2:23.09   
  de Wallstroom                   
                     
23  Jakob Vingborg  1998    294  33.65  1:11.35  1:51.11    2:29.34   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
24  Felix Jahnke  1998    292  32.80  1:10.03  1:49.58    2:29.69   
  SŲsdala Simsšllskap                   
                     
25  Magnus Lerche  1998    253  35.14  1:15.38  1:57.57    2:37.06   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
26  Jonas Poulsen  1998    246  35.26  1:15.96  1:58.65    2:38.45   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
                     
27  Hakob Hakopian  1998    237  32.81  1:14.55  1:59.27    2:40.49   
  Kristianstads SLS                   
                     
28  Niklas Drechsel  1998    220  35.77  1:18.14  2:02.79    2:44.57   
  Chemnitzer Psv E. V.                   
                     
Arvid Elmberg  1998              DNS   
  Kristianstads SLS                   
                     
 
 

Generated by WinGrodan 1.21.01  Print Date  13 May 2013 
Licensed to: Esbjerg SvÝmmeklub  Print Time  08:59 
 
Results Event 5 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times
Results Event 5 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times 
 
  Competition name  Vattenfall Swim Cup 2013 (SD)    Print Date  13 May 2013   
  Competition place  Esbjerg    Print Time  08:59   
  Organizer  Esbjerg SvÝmmeklub         
  Pool  25m         
  Competition date  10 May 2013         
 
 
Event 5, 100m Medley Women, Heats 17 - 99 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Katrine Holm SÝrensen  1992    807  28.60        1:02.01   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Pernille Juel  1994    689  29.50        1:05.37   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Emma SjŲsten  1996    645  30.27        1:06.80   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Emelie ŇkerstrŲm  1995    644  31.16        1:06.84   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
Mathilde Pugholm Hvid  1990    643  30.40        1:06.89   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Hilla Kortetjšrvi  1996    627  31.79        1:07.45   
  Raision Urheilijat                   
                     
Erika BergstrŲm  1996    623  31.34        1:07.60   
  Raision Urheilijat                   
                     
Anu BergstrŲm  1996    618  31.37        1:07.76   
  Raision Urheilijat                   
                     
Moa StŚhl  1995    615  32.53        1:07.88   
  Simklubben Triton                   
                     
10  Sabrina GrŁnder  1996    596  32.81        1:08.60   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
11  Emma D. Rasmussen  1996    576  33.88        1:09.37   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
12  Andrea Martin  1981    572  32.77        1:09.55   
  Sgs Hannover                   
                     
13  Maiju Houni  1996    565  33.45        1:09.81   
  Raision Urheilijat                   
                     
14  Katja Lund Cliff  1996    562  32.70        1:09.93   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
15  Marie Voigt Lauridsen  1995    557  30.76        1:10.17   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
16  Angelina Righult  1994    553  31.78        1:10.33   
  Simklubben Triton                   
                     
17  Tove Sparrman  1996    543  32.52        1:10.75   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
18  Josefin Lantz  1996    523  34.52        1:11.62   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
19  Sophia Reck  1996    522  33.81        1:11.68   
  Psv Schwerin                   
                     
20  Melina Schaper  1995    521  33.34        1:11.74   
  Sgs Hannover                   
                     
21  Vilma Lagebro  1996    517  31.79        1:11.90   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
22  Cora Zwiesigk  1993    516  34.59        1:11.97   
  Berliner Tsc                   
                     
23  Lina Wingren  1996    501  35.29        1:12.66   
  Simklubben Triton                   
                     
24  Katharina Luise Ehmke  1996    489  34.09        1:13.24   
  Sve Hamburg                   
                     
25  Madelen Rydqvist  1996    473  34.96        1:14.10   
  Simklubben Triton                   
                     
26  Camilla Fischer  1992    472  33.56        1:14.14   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
27  Lisanne-Marie GroŖmann  1995    464  33.33        1:14.55   
  Psv Schwerin                   
                     
28  Alexandra Volkova  1996    462  34.25        1:14.67   
  Simklubben Triton                   
                     
29  Michele Obermann  1996    452  34.50        1:15.19   
  Svv Plauen                   
                     
30  Sabrina H. Lauridsen  1996    447  35.07        1:15.48   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
31  Sarah Leonhardt  1995    444  34.97        1:15.67   
  Chemnitzer Psv E. V.                   
                     
32  Charlotte Jensen  1994    431  34.64        1:16.40   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
33  Alice Marko-Varga  1996    430  34.97        1:16.47   
  Simklubben Triton                   
                     
34  Franziska Martens  1996    424  35.25        1:16.80   
  Delmenhorster Sch                   
                     
35  Julia Hartwig  1996    419  33.87        1:17.16   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
36  Hanna Nilsson  1996    407  35.23        1:17.90   
  Kristianstads SLS                   
                     
37  Laura Stawinsky  1995    396  37.36        1:18.59   
  Delmenhorster Sch                   
                     
38  Jasmin Keck  1996    396  35.08        1:18.62   
  Sc Rotation Halle                   
                     
39  Marie Meyer  1994    393  35.28        1:18.79   
  Sv Zwickau 04                   
                     
40  Julia Elert  1992    379  36.49        1:19.72   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
41  Pia Du Puits  1994    374  37.79        1:20.07   
  Tsv Einheit SŁd Chemnitz E.v.                   
                     
42  Katja Drosihn  1990    372  36.57        1:20.24   
  Sc Rotation Halle                   
                     
43  Anne T. Nielsen  1996    367  37.55        1:20.58   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
44  Janina Heinemann  1995    367  37.42        1:20.64   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
45  Lydia Jache  1996    361  36.28        1:21.06   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
46  Louise Sofie Jensen  1994    350  36.72        1:21.90   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
47  Anika Kirchhof  1996    341  37.51        1:22.61   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
                     
48  Merle MŁller  1992    335  38.65        1:23.10   
  Preetzer Tsv                   
                     
49  Celine Sporrer  1996    333  40.06        1:23.27   
  Sv Zwickau 04                   
                     
50  Josepha GlŁck  1996    331  38.04        1:23.39   
  Svv Plauen                   
                     
51  Ina Scholz  1996    330  37.96        1:23.50   
  Stv Limbach-Oberfrohna                   
                     
52  Lena Schindler  1996    326  39.00        1:23.82   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
                     
53  Jacqueline Taudien  1994    319  37.15        1:24.46   
  Preetzer Tsv                   
                     
54  Nikoline Egerod Leth  1996    316  39.19        1:24.72   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
                     
55  Nikoline Findinge  1996    311  37.34        1:25.21   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
56  Natalie FrŲhlich  1996    310  37.97        1:25.28   
  Sv Zwickau 04                   
                     
57  Melanie Soltau  1996    273  42.24        1:28.93   
  Sf Meckelfeld                   
                     
58  Nadja Joy TÝnnesen  1987    214  45.98        1:36.39   
  TŚrnborg-Vemmelev SvÝmning                   
                     
59  Anja Susanne Haring  1983    197  44.43        1:39.14   
  Psv Halle E.v                   
                     
Cecilie Kjśrgaard  1996              DNS   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
                     
Ida Villa  1993              DNS   
  Raision Urheilijat                   
                     
Jana Frese  1986              DNS   
  Sgs Hannover                   
                     
Michelle Liljegren  1995              DNS   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
Patricia Aschan  1994              DNS   
  Raision Urheilijat                   
                     
Cecilie Ravn Jensen  1994              DSQ  False turn 50m 
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
Helene Frasez SÝrensen  1995              DSQ  False start 
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
                     
Michelle G. Carlsen  1996              DSQ  False start 
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
 
Event 5, 100m Medley Women, Heats 15 - 16 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Kim Losensky  1998    626  31.30        1:07.47   
  Esv Frankfurt Oder                   
                     
Julia Irmer  1997    610  30.90        1:08.07   
  Sc Magdeburg                   
                     
Helle Dohn  1998    575  32.52        1:09.42   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
Elisabeth GrŲsel  1998    561  31.32        1:10.00   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Paulina Wiklund-Nilsson  1997    553  32.52        1:10.34   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
Miranda Orajšrvi  1998    536  31.82        1:11.07   
  Osby Simsšllskap                   
                     
Susanne Reeg  1998    531  32.74        1:11.30   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
Fanny Andersson  1997    523  33.97        1:11.63   
  Simklubben Triton                   
                     
Chiara Maluck  1998    522  32.84        1:11.68   
  Sv Olympia Rostock                   
                     
10  Maike Fiebelkorn  1998    520  32.29        1:11.77   
  Sf Meckelfeld                   
                     
11  Camilla Madsen  1997    505  34.35        1:12.47   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
12  Friederike LŁbbert  1997    503  32.82        1:12.57   
  Psv Schwerin                   
                     
13  Tatjana Hansen  1997    502  33.33        1:12.63   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
14  Ida Borg  1997    499  33.77        1:12.75   
  Simklubben Triton                   
                     
15  Marie Hanson  1997    498  34.15        1:12.81   
  Simklubben Triton                   
                     
16  Anne Duderstadt  1998    489  34.08        1:13.27   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
17  Victoria Ruhmland  1998    472  33.49        1:14.12   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
18  Elin Talback  1997    466  35.26        1:14.45   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
19  Caroline Beck  1998    462  35.66        1:14.66   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
20  Josefin Sšurich  1997    453  36.70        1:15.16   
  Sv Zwickau 04                   
                     
21  Tina Schubert  1997    452  34.83        1:15.19   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
22  Pauline Klose  1998    443  34.05        1:15.72   
  Sv 1990 Zschopau E.v.                   
                     
23  Rosa Marie Eckert  1998    437  34.74        1:16.06   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
24  Vanessa Nordling  1998    430  34.02        1:16.44   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
25  Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    430  32.77        1:16.46   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
26  Alice Edfast  1998    424  36.09        1:16.81   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
27  Sofia Kirschnick  1997    416  35.15        1:17.29   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
28  Matilda Holse  1998    408  35.29        1:17.81   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
                     
29  Sofie Boel Torp  1997    399  35.28        1:18.42   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
30  Hanna Centerdal  1997    397  34.66        1:18.50   
  SŲsdala Simsšllskap                   
                     
31  Mona Beutin  1997    395  36.90        1:18.64   
  Sf Meckelfeld                   
                     
32  Nora Vihervuori  1998    395  39.46        1:18.68   
  Raision Urheilijat                   
                     
33  Maja Jensen  1997    391  35.04        1:18.92   
  Hobro SvÝmmeklub                   
                     
34  Alina Korzynietz  1998    390  35.90        1:19.01   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
35  Lisa Geissler  1997    384  37.08        1:19.41   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
36  Kirstine Theilgaard  1997    383  35.76        1:19.46   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
37  Dana Wehlert  1998    382  35.51        1:19.51   
  Schwimm-Clib Seevetal                   
                     
38  Theresa Lindner  1998    380  37.82        1:19.68   
  Svv Plauen                   
                     
39  Bianca Witt  1997    376  34.96        1:19.93   
  Sc Chemnitz 1892                   
                     
40  Klara Andersson  1997    376  37.15        1:19.95   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
40  Linnťa SŲderman  1998    376  34.50        1:19.95   
  AlingsŚs SLS                   
                     
42  Gynn Davidsen  1998    371  39.60        1:20.34   
  SvÝmmeklubben Grindsted                   
                     
43  Ebba Persson  1997    370  39.01        1:20.41   
  Simsšllskapet Delfin                   
                     
44  Marianne Bergť  1997    368  38.44        1:20.54   
  Canards Rochelais                   
                     
45  Sissy RŲŖler  1998    366  35.55        1:20.71   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
                     
46  Anne Jakobsen  1997    361  37.70        1:21.07   
  Idrśtsforening Jarl, Arden                   
                     
47  Elin Andersson  1998    355  36.70        1:21.54   
  Kristianstads SLS                   
                     
48  Kitty Thai  1998    354  37.88        1:21.57   
  Kristianstads SLS                   
                     
49  Theresa Matzat  1998    351  38.33        1:21.78   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
50  Stine T. SÝndergaard  1998    344  38.12        1:22.39   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
51  Christie PrÝhl  1998    340  37.64        1:22.71   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
52  Laura Windisch  1998    337  37.89        1:22.95   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
                     
53  Sofia BjŲrnfot  1998    336  37.52        1:22.98   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
54  Emma F. SÝrensen  1998    335  40.78        1:23.08   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
                     
55  Ňsa Eriksson  1998    334  39.25        1:23.16   
  Všsby Simsšllskap                   
                     
56  Alexsandra Maric  1997    334  39.64        1:23.19   
  Nakskov SvÝmme Klub                   
                     
57  Jessica Wohlgemuth  1997    328  38.03        1:23.72   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
                     
58  Charline Kunze  1998    317  36.73        1:24.61   
  Sc Chemnitz 1892                   
                     
59  Charlotte GroŖ  1998    317  39.08        1:24.65   
  Preetzer Tsv                   
                     
60  Sabrina Walter  1997    312  40.58        1:25.07   
  Delmenhorster Sch                   
                     
61  Lena Kuck  1997    312  38.78        1:25.10   
  Sve Hamburg                   
                     
62  Simone Glevitzky  1997    310  39.33        1:25.27   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
63  Kathrine KrÝier SÝrensen  1998    310  37.81        1:25.31   
  Aars SvÝmmeklub                   
                     
64  Lea Mohr  1998    306  37.38        1:25.61   
  Preetzer Tsv                   
                     
65  Cynthia Franke  1997    304  41.72        1:25.87   
  Lsv Delphin 1990 E.v.                   
                     
66  Annika Nestler  1998    301  39.85        1:26.14   
  Sv Zwickau 04                   
                     
67  Thora Elise Fśrgemann Jen  1998    291  39.10        1:27.11   
  Aarhus Idrśtsforening Af 1900                   
                     
68  Emmeke Arends  1998    278  39.58        1:28.38   
  de Wallstroom                   
                     
69  Giuliana Peter  1997    270  40.26        1:29.29   
  Schwimm-Clib Seevetal                   
                     
70  Stella Wolfram  1998    268  41.63        1:29.47   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
71  Vivien Koller  1998    267  39.63        1:29.66   
  Ssv Aue-Schneeberg                   
                     
72  Isabel Drzewiecki  1998    263  40.34        1:30.11   
  AlingsŚs SLS                   
                     
73  Jule ReuŖ  1997    256  40.47        1:30.92   
  Preetzer Tsv                   
                     
74  Cecilie Knudsen  1997    248  43.67        1:31.88   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
75  Lovisa Forsgren  1998    238  42.33        1:33.17   
  Simklubben Triton                   
                     
76  Trine Bak  1998    204  46.90        1:37.93   
  StÝvring SvÝmmeklub Pingvinen                   
                     
77  Rixt Lettinga  1998    152  52.28        1:48.04   
  de Wallstroom                   
                     
Chantal FŲrster  1998              DSQ  False turn 50 m 
  Harzer Schwimmverein 2002                   
                     
Helen Stubbe  1997              DSQ  False turn 50 m 
  Sc Rotation Halle                   
                     
 
Event 5, 100m Medley Women, Heats 14 years 
Age group 4(00) - 5(01) are swom as timed finals 
 
 
Place  Name  Born  Points  FINA  50m        Finish  Status 
  Club                   











 
Eveliina Kallio  1999    612  30.06        1:07.98   
  Raision Urheilijat                   
                     
Sophie Fischer  1999    576  33.21        1:09.38   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Simone H. Lauridsen  1999    561  33.01        1:09.99   
  Esbjerg SvÝmmeklub                   
                     
Franziska Fischer  1999    536  33.16        1:11.08   
  Ssv Freiberg 90                   
                     
Merete Toft Jensen  1999    517  32.77        1:11.94   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
Rebecca Cron  1999    515  34.13        1:12.00   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
Lśrke Harksen Nehmdahl  1999    491  35.32        1:13.18   
  Viborg SvÝmme Klub                   
                     
Franziska Nissen  1999    482  34.21        1:13.60   
  Sve Hamburg                   
                     
Emma Dimitriou Sagrť  1999    474  33.43        1:14.03   
  AlingsŚs SLS                   
                     
10  Eva Sperlich  1999    469  34.63        1:14.28   
  Psv Schwerin                   
                     
11  Delia LŁbcke  1999    469  34.12        1:14.29   
  Sv Olympia Rostock                   
                     
12  Anna Bonde  1999    451  35.29        1:15.29   
  Hobro SvÝmmeklub                   
                     
13  Sara Kazi  1999    439  35.24        1:15.97   
  Raision Urheilijat                   
                     
14  Eerica Kuusjšrvi  1999    438  37.13        1:15.98   
  Raision Urheilijat                   
                     
15  Madeleine GrŲnberg  1999    430  35.44        1:16.48   
  Simklubben Triton                   
                     
16  Frida Frydendal  1999    417  34.30        1:17.28   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
                     
17  Jasmin Bahr  1999    414  35.46        1:17.41   
  Ssv 70 Halle Neustadt                   
                     
18  Victoria Stšrke  1999    414  35.88        1:17.46   
  Sv Olympia Rostock                   
                     
19  Hanna Olsson  1999    413  35.41        1:17.52   
  Kristianstads SLS                   
                     
20  Greta Otto  1999    408  35.72        1:17.82   
  Ksv Neptun Berlin                   
                     
21  Cecilia Gabrielsson  1999