Results for Danish Open
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danish Open |
|
Udskriftsdato |
27 marts 2013 |
|
|
Stævne by |
Brønshøj |
|
Udskriftstidspunkt |
19:33 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
26 marts 2013 |
|
|
|
|
|
|
Løb 16, 800m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Opnået |
Status |
|
Klub |
|
|
|
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lotte Friis |
1988 |
|
935 |
1:00.88 |
2:04.26 |
3:07.55 |
4:11.13 |
8:25.29 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
5:14.61 |
6:18.40 |
7:22.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anina Nicole Lund |
1998 |
|
768 |
1:02.62 |
2:10.18 |
3:18.64 |
4:27.84 |
8:59.40 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
5:36.37 |
6:45.02 |
7:53.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mathilde Huss-Hansen |
1994 |
|
749 |
1:04.59 |
2:13.08 |
3:21.89 |
4:30.87 |
9:03.90 |
|
|
Hovedstaden |
|
|
|
5:40.14 |
6:49.43 |
7:57.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ida Schütt |
1996 |
|
748 |
1:04.42 |
2:12.63 |
3:21.65 |
4:30.89 |
9:04.10 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
5:39.88 |
6:49.08 |
7:57.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
730 |
1:04.78 |
2:12.81 |
3:21.24 |
4:30.78 |
9:08.60 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
5:40.14 |
6:50.10 |
7:59.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Amalie Østrup |
1997 |
|
713 |
1:04.23 |
2:13.36 |
3:22.39 |
4:32.15 |
9:12.85 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
|
|
|
5:42.49 |
6:53.45 |
8:04.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
713 |
1:05.93 |
2:16.06 |
3:26.67 |
4:36.87 |
9:12.98 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
5:46.49 |
6:56.50 |
8:05.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Josefine Hansson |
1992 |
|
701 |
1:07.89 |
2:18.14 |
3:28.26 |
4:38.35 |
9:15.99 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
|
|
|
5:48.22 |
6:57.76 |
8:07.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Erica Sjöholm |
1997 |
|
670 |
1:06.16 |
2:16.03 |
3:26.61 |
4:37.73 |
9:24.48 |
|
|
Sjöbo Simsällskap |
|
|
|
5:49.11 |
7:00.91 |
8:12.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Simone Kronborg Riis |
1997 |
|
665 |
1:08.55 |
2:20.20 |
3:32.35 |
4:44.73 |
9:25.97 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
|
|
|
5:57.51 |
7:07.20 |
8:17.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Maria Bjørnbak Bostrup |
1997 |
|
654 |
1:05.53 |
2:15.88 |
3:27.14 |
4:38.81 |
9:29.13 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
5:50.56 |
7:03.21 |
8:16.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Cecilia Eysturdal |
1996 |
|
653 |
1:07.10 |
2:18.54 |
3:30.89 |
4:43.36 |
9:29.24 |
|
|
Ægir Klaksvik |
|
|
|
5:55.80 |
7:08.79 |
8:20.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
651 |
1:06.12 |
2:14.43 |
3:23.96 |
4:35.09 |
9:29.86 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
5:47.75 |
7:04.34 |
8:21.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Victoria Wigant Eysturdal |
1998 |
|
645 |
1:08.64 |
2:21.19 |
3:33.83 |
4:46.67 |
9:31.60 |
|
|
Ægir Klaksvik |
|
|
|
5:58.84 |
7:10.75 |
8:22.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Stephanie Hansen |
1996 |
|
643 |
1:09.19 |
2:20.87 |
3:33.01 |
4:45.17 |
9:32.25 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
|
|
|
5:57.84 |
7:09.18 |
8:21.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Jackie Gade |
1998 |
|
640 |
1:07.12 |
2:18.75 |
3:30.69 |
4:42.98 |
9:33.09 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
5:55.75 |
7:08.50 |
8:21.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Lisa Steen Duus |
1997 |
|
640 |
1:09.72 |
2:22.28 |
3:34.92 |
4:47.41 |
9:33.11 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
5:59.70 |
7:12.01 |
8:23.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Julie Sundahl Jakobsen |
1995 |
|
636 |
1:08.49 |
2:20.92 |
3:33.71 |
4:46.60 |
9:34.46 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
5:58.36 |
7:10.70 |
8:23.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Lise L. Nielsen |
1996 |
|
625 |
1:07.46 |
2:19.35 |
3:32.25 |
4:45.74 |
9:37.78 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
5:58.83 |
7:12.43 |
8:26.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Frederikke Elkjær |
1996 |
|
623 |
1:08.09 |
2:20.33 |
3:33.60 |
4:46.90 |
9:38.31 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
5:59.07 |
7:12.26 |
8:26.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Mette Meyer |
1995 |
|
621 |
1:09.95 |
2:21.86 |
3:34.17 |
4:47.07 |
9:38.95 |
|
|
Hørsholm Svømmeforening |
|
|
|
6:00.13 |
7:13.40 |
8:26.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Lea Moesgaard |
1998 |
|
616 |
1:10.30 |
2:23.01 |
3:35.71 |
4:49.45 |
9:40.55 |
|
|
Herning Svømmeklub |
|
|
|
6:02.64 |
7:15.75 |
8:28.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Maria Bastiansen |
1995 |
|
609 |
1:09.09 |
2:21.59 |
3:34.65 |
4:47.93 |
9:42.83 |
|
|
Farum Svømmeklub |
|
|
|
6:01.62 |
7:15.77 |
8:29.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Tone Laksafoss Sparre |
1996 |
|
590 |
1:08.98 |
2:22.23 |
3:35.48 |
4:49.51 |
9:48.80 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
6:04.59 |
7:19.66 |
8:34.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Louise Hjalmarsson |
1997 |
|
569 |
1:08.72 |
2:22.76 |
3:37.95 |
4:54.22 |
9:55.95 |
|
|
Skövde Simsällskap |
|
|
|
6:09.99 |
7:26.42 |
8:42.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.21.01 |
Udskriftsdato |
27 marts 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
19:33 |
|