Resultat för Danmarks Mesterskaber langbane (DM-L/DJM-L/DÅM1-L)
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Løb 26 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 11 juli 2012 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 13:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 10 juli 2012 |
Løb 26, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:01.80 1988-09-20 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Josephine Holm | 1999 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 31.07 | 1:04.74 | 1:38.50 | 2:11.42 | |||
2 | Signe Bro | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 31.20 | 1:04.96 | 1:39.25 | 2:12.57 | |||
3 | Rikke Dehn | 1999 | GI-40 Hermes | 32.27 | 1:06.95 | 1:40.68 | 2:14.51 | |||
4 | Chamie Kann | 1999 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 31.94 | 1:05.32 | 1:40.23 | 2:14.65 | |||
5 | Maria Grandt | 1998 | GI-40 Hermes | 31.76 | 1:06.02 | 1:40.77 | 2:14.75 | |||
6 | Amanda Højberg | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 31.78 | 1:06.13 | 1:40.92 | 2:15.29 | |||
7 | Emilie Heick | 1999 | Albertslund IF | 31.62 | 1:05.74 | 1:40.79 | 2:15.52 | |||
8 | Kathrine Hansen | 1998 | Køge Svømmeklub | 32.46 | 1:07.26 | 1:41.97 | 2:16.19 | |||
9 | Mei Mei Dreyer | 1998 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 31.40 | 1:05.91 | 1:41.06 | 2:16.43 | |||
10 | Christina F. Eriksen | 1999 | Frederikssund Svømmeklub | 31.05 | 1:05.47 | 1:41.84 | 2:18.21 | |||
11 | Jackie Gade | 1998 | Aalborg Svømmeklub | 32.41 | 1:07.67 | 1:43.36 | 2:18.26 | |||
12 | Freja Gram | 1999 | Gladsaxe Idræts Forening | 31.98 | 1:06.69 | 1:42.85 | 2:18.91 | |||
12 | Freja Hamann Larsen | 1999 | Kolding SK | 31.69 | 1:07.67 | 1:44.16 | 2:18.91 | |||
14 | Cecilie Jørgensen | 1998 | Helsinge Skytte & IF | 32.09 | 1:06.28 | 1:42.59 | 2:19.00 | |||
15 | Mathilde Zaggai | 1998 | GI-40 Hermes | 31.17 | 1:05.95 | 1:42.78 | 2:19.46 | |||
16 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | Sigma Swim Allerød | 32.76 | 1:07.99 | 1:44.41 | 2:19.77 | |||
17 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | Sigma Swim Allerød | 32.58 | 1:08.83 | 1:45.19 | 2:19.79 | |||
18 | Johanne Carr | 1999 | Nyborg Svømmeklub | 32.19 | 1:07.30 | 1:43.77 | 2:19.85 | |||
19 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 33.12 | 1:08.09 | 1:44.03 | 2:20.25 | |||
20 | Una Møller | 1998 | IHF Svømning | 31.93 | 1:08.23 | 1:45.56 | 2:20.39 | |||
21 | Emma H. Christiansen | 1999 | Agfs Svømmeafdeling | 32.10 | 1:07.33 | 1:44.21 | 2:20.67 | |||
22 | Mathilde Kjeldsen | 1999 | Agfs Svømmeafdeling | 32.40 | 1:08.44 | 1:45.20 | 2:20.74 | |||
23 | Emily Gantriis | 1999 | Helsinge Skytte & IF | 31.87 | 1:07.92 | 1:45.22 | 2:20.89 | |||
24 | Stinne Sørensen | 1999 | Herning Svømmeklub | 32.78 | 1:08.99 | 1:45.05 | 2:21.15 | |||
25 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 32.97 | 1:07.45 | 1:43.72 | 2:21.29 | |||
26 | Emma Gaardsted Andersen | 1998 | Hillerød Svømmeklub | 32.54 | 1:08.19 | 1:44.54 | 2:21.91 | |||
27 | Sofia Altoft | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 31.28 | 1:06.52 | 1:44.44 | 2:21.96 | |||
28 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 32.67 | 1:09.21 | 1:46.66 | 2:22.49 | |||
29 | Julie Bingen Jacobsen | 1999 | Svømmeklubben MK 31 | 31.93 | 1:07.96 | 1:45.30 | 2:22.77 | |||
30 | Simone H. Lauridsen | 1999 | West Swim Esbjerg | 33.20 | 1:09.34 | 1:46.25 | 2:22.87 | |||
31 | Nanna Drewsen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 32.15 | 1:08.59 | 1:46.35 | 2:23.41 | |||
32 | Emilie Elmeros Jersild | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 32.53 | 1:08.59 | 1:46.25 | 2:23.87 | |||
33 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | Agfs Svømmeafdeling | 33.51 | 1:09.45 | 1:46.50 | 2:23.95 | |||
34 | Martha Andersen | 1999 | Vejle Svømmeklub Triton | 33.33 | 1:09.74 | 1:47.48 | 2:24.45 | |||
35 | Tanja Lylloff | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 33.09 | 1:09.28 | 1:47.33 | 2:24.87 | |||
36 | Emma Hansen | 1999 | Køge Svømmeklub | 32.82 | 1:10.06 | 1:47.46 | 2:25.28 | |||
37 | Katrine Ejby | 1998 | Odense Svømme Klub | 33.78 | 1:11.22 | 1:49.87 | 2:26.29 | |||
38 | Camilla Rask | 1999 | Odense Svømme Klub | 32.90 | 1:10.09 | 1:48.58 | 2:26.56 | |||
39 | Ida Henriksen | 1998 | Køge Svømmeklub | 34.21 | 1:11.22 | 1:49.32 | 2:26.81 | |||
40 | Louise Bromose | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 34.17 | 1:12.24 | 1:49.53 | 2:27.03 | |||
41 | Anna Bonde | 1999 | Hobro Svømmeklub | 33.73 | 1:11.38 | 1:49.74 | 2:27.16 | |||
42 | Sofia Zachariassen | 1999 | O.S.L.F. | 33.48 | 1:11.31 | 1:50.05 | 2:27.47 | |||
43 | Nanna Sonne | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 34.42 | 1:12.47 | 1:50.85 | 2:27.90 | |||
44 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | Farum Svømmeklub | 35.35 | 1:13.69 | 1:53.11 | 2:30.68 | |||
45 | Amanda Glerup Andersen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 35.88 | 1:15.08 | 1:54.38 | 2:33.64 | |||
46 | Alberte Mantzius Heerwage | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.04 | 1:14.25 | 1:54.44 | 2:34.42 | |||
47 | Nicoline Christensen | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 35.13 | 1:15.14 | 1:56.23 | 2:35.62 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.19.08 | Udskriftsdato | 11 juli 2012 |
Licens til Swim Team Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 13:02 |