Resultat för Danmarks Mesterskaber langbane (DM-L/DJM-L/DÅM1-L)
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Løb 22 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 11 juli 2012 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 12:30 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 10 juli 2012 |
Løb 22, 200m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Nadja Higl (1987) 2:21.62 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Joline Höstmann (1988) 2:22.24 2009-07-30 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:23.34 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Amalie Mortensen | 1998 | Vallensbæk IF Af 1939 | 37.31 | 1:18.79 | 2:01.78 | 2:45.94 | |||
2 | Thea Schulze | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 38.07 | 1:20.77 | 2:04.33 | 2:47.98 | |||
3 | Katrine B. Hansen | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 38.36 | 1:21.80 | 2:05.49 | 2:48.01 | |||
4 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 40.12 | 1:23.16 | 2:06.85 | 2:49.46 | |||
5 | Tenna Jensen | 1998 | GI-40 Hermes | 39.49 | 1:22.62 | 2:06.64 | 2:49.81 | |||
6 | Simone H. Lauridsen | 1999 | West Swim Esbjerg | 38.24 | 1:20.89 | 2:05.19 | 2:49.88 | |||
7 | Maria Grandt | 1998 | GI-40 Hermes | 38.93 | 1:23.34 | 2:06.79 | 2:49.89 | |||
8 | Josefine Pedersen | 1999 | Svømmeklubben MK 31 | 38.34 | 1:21.50 | 2:05.87 | 2:50.90 | |||
9 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 39.36 | 1:23.16 | 2:07.35 | 2:51.04 | |||
10 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 37.99 | 1:22.22 | 2:06.91 | 2:51.18 | |||
11 | Silke Meyer | 1998 | Nyborg Svømmeklub | 39.42 | 1:23.54 | 2:07.69 | 2:51.83 | |||
12 | Julie Pavon Friis | 1999 | Agfs Svømmeafdeling | 38.72 | 1:22.49 | 2:07.23 | 2:51.93 | |||
13 | Ditte Elrum Hansen | 1998 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 39.64 | 1:23.80 | 2:09.13 | 2:54.71 | |||
14 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 38.80 | 1:24.55 | 2:09.96 | 2:55.14 | |||
15 | Alberte Sara Cornelius | 1998 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 39.85 | 1:24.73 | 2:09.34 | 2:55.57 | |||
16 | Frederikke Gunni | 1999 | Gentofte Svømme Klub | 41.19 | 1:25.72 | 2:11.02 | 2:55.59 | |||
17 | Alma Lundin | 1998 | Gentofte Svømme Klub | 39.45 | 1:24.55 | 2:10.44 | 2:55.79 | |||
18 | Anna C. Lange | 1998 | Swim Team Esbjerg | 40.23 | 1:24.81 | 2:10.40 | 2:57.06 | |||
19 | Sophie Lund Møller | 1998 | Odense Svømme Klub | 38.87 | 1:23.85 | 2:10.17 | 2:57.35 | |||
20 | Malene Bang | 1999 | Slangerup Svømmeklub | 39.55 | 1:25.74 | 2:11.65 | 2:57.69 | |||
21 | Anna Lund Henriksen | 1998 | O.S.L.F. | 40.76 | 1:26.66 | 2:12.55 | 2:58.46 | |||
22 | Freja Andersen | 1998 | Herlufsholm Svømmeklub | 39.29 | 1:24.25 | 2:11.79 | 2:59.27 | |||
23 | Anna Brandenborg Jensen | 1999 | Skovbakken Svømmeafdeling | 40.53 | 1:26.22 | 2:13.13 | 2:59.69 | |||
24 | Merle F. V. Christensen | 1998 | GI-40 Hermes | 40.11 | 1:26.19 | 2:12.51 | 2:59.94 | |||
25 | Maja Sandholm Pedersen | 1998 | Struer Svømmeklub | 40.99 | 1:26.36 | 2:12.95 | 3:00.11 | |||
26 | Marie Eske | 1999 | Randers GF Neptun | 40.97 | 1:27.07 | 2:13.33 | 3:00.20 | |||
27 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | Silkeborg Svømmeklub | 39.92 | 1:26.21 | 2:13.12 | 3:00.71 | |||
28 | Veronika Storm | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 40.31 | 1:26.25 | 2:13.69 | 3:01.03 | |||
29 | Katrine Hvid | 1998 | GI-40 Hermes | 42.77 | 1:28.98 | 2:15.36 | 3:01.10 | |||
30 | Tania Berry | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 41.16 | 1:26.67 | 2:13.41 | 3:01.23 | |||
31 | Astrid Delin | 1999 | Køge Svømmeklub | 41.04 | 1:26.65 | 2:14.71 | 3:02.42 | |||
32 | Astrid Ovesen | 1999 | Slagelse Svømmeklub | 41.65 | 1:28.77 | 2:14.88 | 3:02.53 | |||
33 | Caroline Windfeldt Trolle | 1998 | Gentofte Svømme Klub | 41.13 | 1:27.85 | 2:15.01 | 3:03.33 | |||
34 | Anne Hjortsøe Petersen | 1999 | Holstebro Svømme Club | 42.44 | 1:28.51 | 2:16.11 | 3:04.40 | |||
35 | Lærke Harksen Nehmdahl | 1999 | Viborg Svømme Klub | 40.91 | 1:27.85 | 2:15.78 | 3:04.48 | |||
36 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | Lyngby Svømmeklub | 41.97 | 1:29.26 | 2:16.84 | 3:04.82 | |||
37 | Sidse Thorup | 1999 | Odense Svømme Klub | 42.39 | 1:29.80 | 2:18.00 | 3:05.98 | |||
38 | Sandra Guldborg | 1998 | Kolding SK | 42.22 | 1:29.74 | 2:18.46 | 3:07.06 | |||
39 | Mathilde Hansen | 1998 | Svømmeklubben Tempo | 41.39 | 1:28.65 | 2:18.10 | 3:07.11 | |||
40 | Amanda Glerup Andersen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 40.85 | 1:26.57 | 2:14.26 | 3:07.19 | |||
41 | Therese E. Christensen | 1999 | Svømmeklubben Sønderborg | 42.24 | 1:30.21 | 2:18.82 | 3:08.17 | |||
42 | Karoline Lehmann | 1999 | Aalborg Svømmeklub | 42.29 | 1:30.41 | 2:19.33 | 3:08.45 | |||
43 | Sofie Schmidt | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 43.11 | 1:31.01 | 2:20.01 | 3:09.48 | |||
44 | Camilla Rask | 1999 | Odense Svømme Klub | 42.67 | 1:30.20 | 2:19.50 | 3:09.68 | |||
45 | Sofie Strandby | 1999 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 42.44 | 1:30.42 | 2:20.36 | 3:10.53 | |||
46 | Rebecca Grønlund | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 44.36 | 1:33.64 | 2:24.28 | 3:16.72 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.19.08 | Udskriftsdato | 11 juli 2012 |
Licens til Swim Team Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 12:30 |