Results for Öppna Masters SM 2009
Spodaj so vsi rezultati tekmovanja po deli tekmovanja.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 20 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 18:46 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: V V S-konstruktioner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
- | Margit Ohlsson | 1945 | Polisens IF | DNS | ||||||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: V V S-konstruktioner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Pia Strandh | 1958 | Simklubben Neptun | 40.26 | 1:24.83 | 2:15.06 | 2:55.98 | |||
2 | Maria Rhodin | 1955 | Luleå Simsällskap | 34.41 | 1:22.90 | 2:18.74 | 3:03.19 | |||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: V V S-konstruktioner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anne Mannela | 1963 | Sundsvalls Simsällskap | 34.05 | 1:15.70 | 2:08.68 | 2:47.75 | |||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: V V S-konstruktioner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 34.07 | 1:12.63 | 1:55.69 | 2:29.56 | |||
2 | Su Sutcliffe | 1969 | Södertälje Simsällskap | 34.12 | 1:20.26 | 2:09.41 | 2:50.77 | |||
3 | Lena Marklund | 1965 | Upsala Simsällskap | 39.29 | 1:27.15 | 2:19.52 | 3:01.86 | |||
4 | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | Polisens IF | 49.78 | 1:56.60 | 3:04.94 | 3:56.64 | |||
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: V V S-konstruktioner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | Täby Sim | 34.61 | 1:16.64 | 2:04.45 | 2:40.22 | |||
2 | Lourette Griphem | 1972 | Simklubben Elfsborg | 35.79 | 1:20.00 | 2:04.52 | 2:41.88 | |||
3 | Jelena Pavlovicha | 1973 | Kipsala | 35.00 | 1:18.73 | 2:06.62 | 2:45.23 | |||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 20 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 18:46 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
- | Gunnar Lenning | 1942 | Simklubben Neptun | DSQ | ||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Hans Ljungberg | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 34.79 | 1:19.68 | 2:09.58 | 2:46.72 | |||
2 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 34.99 | 1:22.48 | 2:10.49 | 2:50.82 | |||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jan Blomgren | 1950 | Södertälje Simsällskap | 34.11 | 1:18.61 | 2:11.02 | 2:46.84 | |||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 31.59 | 1:11.17 | 1:56.04 | 2:32.13 | |||
2 | Viktor Komarov | 1958 | Kipsala | 31.95 | 1:14.81 | 2:03.23 | 2:38.65 | |||
3 | Veikko Mattola | 1956 | Södertälje Simsällskap | 35.19 | 1:16.75 | 2:03.33 | 2:40.25 | |||
4 | Tommy Aspegårdh | 1955 | Täby Sim | 34.33 | 1:22.81 | 2:15.37 | 2:56.20 | |||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Göran Fält | 1963 | Linköpings Allmänna SS | 34.18 | 1:16.24 | 2:00.01 | 2:35.90 | |||
2 | Per Gustafsson | 1964 | Täby Sim | 32.22 | 1:13.25 | 2:04.66 | 2:40.24 | |||
3 | Rolf Gustafsson | 1960 | Simklubben Neptun | 34.06 | 1:16.38 | 2:06.85 | 2:45.04 | |||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jonas Lögdberg | 1968 | Täby Sim | 30.10 | 1:05.61 | 1:48.31 | 2:21.96 | |||
2 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 31.52 | 1:11.46 | 1:53.48 | 2:29.02 | |||
3 | Lars Sandberg | 1965 | Kungsbacka Simsällskap | 31.97 | 1:10.20 | 1:54.77 | 2:30.17 | |||
4 | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 30.66 | 1:13.23 | 2:00.46 | 2:36.00 | |||
5 | Henrik Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 33.26 | 1:19.27 | 2:05.84 | 2:44.54 | |||
6 | Peter Håkansson | 1965 | Täby Sim | 38.89 | 1:28.62 | 2:24.44 | 3:04.43 | |||
- | Harald Kruger | 1967 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 30.59 | 1:09.10 | 1:51.32 | 2:26.28 | |||
2 | Magnus Berglund | 1972 | Södertälje Simsällskap | 31.98 | 1:18.28 | 2:03.36 | 2:46.17 | |||
- | Lars Hansson | 1970 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Martin Jutesten | 1976 | Växjö Simsällskap | 32.69 | 1:18.43 | 2:09.28 | 2:48.92 | |||
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Kallsuparna |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 29.37 | 1:05.15 | 1:44.67 | 2:18.41 | |||
2 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 32.23 | 1:10.36 | 1:55.50 | 2:32.47 | |||
3 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 34.17 | 1:18.33 | 2:06.41 | 2:49.21 | |||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 20 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 19:07 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:21.22 | 2:47.27 | 4:14.69 | 5:42.03 | 11:30.45 | ||
7:09.45 | 8:37.17 | 10:04.85 | ||||||||
2 | Barbro Grufman | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:41.11 | 3:33.56 | 5:23.42 | 7:12.86 | 14:21.64 | ||
9:03.11 | 10:50.60 | 12:38.36 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:36.63 | 3:23.44 | 5:10.07 | 6:57.59 | 14:05.28 | ||
8:45.36 | 10:33.71 | 12:22.24 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:19.58 | 2:47.34 | 4:16.56 | 5:45.22 | 11:41.84 | ||
7:15.17 | 8:44.79 | 10:14.38 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 1:07.97 | 2:19.53 | 3:31.74 | 4:44.11 | 9:36.13 | ||
5:56.73 | 7:10.01 | 8:23.47 | ||||||||
2 | Annelie Larsson | 1962 | Karlskoga Simförening | 1:36.24 | 3:19.29 | 5:03.93 | 6:50.10 | 13:48.35 | ||
8:35.75 | 10:21.08 | 12:07.15 | ||||||||
3 | Marie Öhman | 1961 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:44.21 | 3:38.83 | 5:32.35 | 7:25.29 | 14:52.92 | ||
9:18.00 | 11:11.70 | 13:03.81 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Erika Edstedt | 1966 | Umeå Simsällskap | 1:14.45 | 2:34.55 | 3:54.15 | 5:13.46 | 10:32.32 | ||
6:34.08 | 7:54.53 | 9:15.26 | ||||||||
2 | Marie Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 1:12.85 | 2:32.94 | 3:55.27 | 5:20.10 | 11:07.20 | ||
6:47.07 | 8:14.63 | 9:41.38 | ||||||||
3 | Camilla Thuné | 1967 | Täby Sim | 1:18.86 | 2:48.08 | 4:14.38 | 5:41.08 | 11:35.14 | ||
7:08.58 | 8:37.21 | 10:05.84 | ||||||||
4 | Sonja Haglund | 1966 | Kungsbacka Simsällskap | 1:22.44 | 2:49.31 | 4:18.28 | 5:48.53 | 11:49.97 | ||
7:19.22 | 8:49.49 | 10:19.66 | ||||||||
5 | Lena Marklund | 1965 | Upsala Simsällskap | 1:19.05 | 2:46.89 | 4:15.20 | 5:44.48 | 11:50.38 | ||
7:14.77 | 8:46.06 | 10:17.41 | ||||||||
6 | Bodil Bassmann | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 1:20.58 | 2:53.88 | 4:32.65 | 6:12.65 | 13:00.38 | ||
7:53.63 | 9:36.99 | 11:19.74 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Antra Roga | 1973 | Kipsala | 1:25.09 | 2:56.51 | 4:27.75 | 5:59.19 | 12:15.29 | ||
7:32.18 | 9:08.10 | 10:43.47 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Maria Clementz | 1976 | Linköpings Allmänna SS | 1:27.63 | 3:02.33 | 4:37.95 | 6:14.70 | 12:46.66 | ||
7:51.90 | 9:29.09 | 11:07.89 | ||||||||
2 | Angelica Karlsson | 1975 | Simklubben Elfsborg | 1:29.22 | 3:04.30 | 4:42.33 | 6:21.64 | 12:59.03 | ||
8:01.50 | 9:41.73 | 11:21.90 | ||||||||
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Vågbro Servicepartner AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Jessica Schenck | 1980 | Upsala Simsällskap | 1:19.67 | 2:46.48 | 4:14.76 | 5:43.22 | 11:31.01 | ||
7:12.16 | 8:40.53 | 10:08.31 | ||||||||
- | Stina Franzon | 1982 | Qwarnsvedens Triathlon Klubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 20 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 20:20 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 90 - 94 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Nils Ferm | 1917 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:26.85 | 5:02.48 | 7:36.21 | 10:10.56 | 20:03.96 | ||
12:45.02 | 15:16.81 | 17:45.33 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | 1:19.19 | 2:46.66 | 4:15.87 | 5:44.96 | 11:44.54 | ||
7:13.80 | 8:43.88 | 10:15.98 | ||||||||
2 | Hans Lindström | 1937 | SSH Nyköping | 1:27.35 | 2:59.48 | 4:32.13 | 6:03.81 | 12:16.90 | ||
7:36.63 | 9:10.15 | 10:43.68 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 1:21.36 | 2:51.06 | 4:18.74 | 5:47.08 | 11:27.58 | ||
7:12.84 | 8:38.32 | 10:04.35 | ||||||||
2 | Bo Ljungberg | 1945 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:18.95 | 2:45.22 | 4:13.01 | 5:41.09 | 11:31.65 | ||
7:09.77 | 8:38.07 | 10:06.72 | ||||||||
3 | Yaroslav Novitskiy | 1945 | Moscow All Stars | 1:28.02 | 3:06.05 | 4:43.75 | 6:19.32 | 12:25.89 | ||
7:54.25 | 9:28.00 | 11:00.71 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:15.79 | 2:36.07 | 3:56.95 | 5:20.44 | 10:50.85 | ||
6:44.86 | 8:07.99 | 9:31.15 | ||||||||
2 | Per Wengström | 1952 | Simklubben Elfsborg | 1:29.33 | 3:06.38 | 4:45.74 | 6:24.45 | 12:53.81 | ||
8:01.86 | 9:39.20 | 11:16.79 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Henrik Bodén | 1959 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:18.30 | 2:45.88 | 4:15.14 | 5:44.71 | 11:29.85 | ||
7:12.50 | 8:39.95 | 10:06.43 | ||||||||
2 | Lars Nielsen | 1955 | Linköpings Allmänna SS | 1:34.07 | 3:15.02 | 4:54.84 | 6:35.74 | 13:31.33 | ||
8:17.94 | 10:02.27 | 11:48.83 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Anders Haglund | 1961 | Turebergs Simklubb | 1:06.12 | 2:16.76 | 3:27.67 | 4:38.27 | 9:13.00 | ||
5:48.10 | 6:56.39 | 8:04.99 | ||||||||
2 | Michael Edstedt | 1961 | Umeå Simsällskap | 1:06.66 | 2:17.90 | 3:28.89 | 4:39.65 | 9:22.54 | ||
5:50.26 | 7:01.00 | 8:12.45 | ||||||||
3 | Stefan Svensson | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 1:16.30 | 2:40.52 | 4:03.51 | 5:26.60 | 10:55.98 | ||
6:49.27 | 8:12.42 | 9:35.89 | ||||||||
4 | Jim Johansson | 1960 | Simklubben Neptun | 1:19.49 | 2:46.79 | 4:12.55 | 5:38.59 | 11:18.61 | ||
7:03.88 | 8:30.10 | 9:54.88 | ||||||||
5 | Jan-Åke Hammarlund | 1960 | Simklubben Elfsborg | 1:19.09 | 2:46.95 | 4:17.68 | 5:48.73 | 11:46.22 | ||
7:19.71 | 8:49.77 | 10:19.56 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Jari Dahl | 1968 | Täby Sim | 1:05.91 | 2:17.99 | 3:30.82 | 4:43.66 | 9:35.87 | ||
5:55.06 | 7:08.58 | 8:22.47 | ||||||||
2 | Per Norstroem | 1965 | Södertälje Simsällskap | 1:06.64 | 2:19.45 | 3:32.54 | 4:46.18 | 9:40.58 | ||
5:59.75 | 7:13.57 | 8:28.50 | ||||||||
3 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 1:05.55 | 2:17.78 | 3:30.73 | 4:44.97 | 9:42.49 | ||
5:59.81 | 7:14.91 | 8:30.02 | ||||||||
4 | Henrik Johansson | 1968 | Luleå Simsällskap | 57.49 | 2:00.32 | 3:26.60 | 4:47.33 | 10:11.58 | ||
6:08.28 | 7:30.22 | 8:52.75 | ||||||||
5 | Anders Bladh | 1966 | Södertälje Simsällskap | 1:06.63 | 2:23.81 | 3:43.07 | 5:03.73 | 10:17.03 | ||
6:22.81 | 7:37.95 | 8:58.80 | ||||||||
6 | Fredrik Björn | 1966 | Växjö Simsällskap | 1:13.37 | 2:33.75 | 3:56.52 | 5:20.64 | 11:03.27 | ||
6:46.17 | 8:12.09 | 9:38.56 | ||||||||
7 | Alioscha Lopez | 1966 | Södertälje Simsällskap | 1:27.06 | 3:03.93 | 4:44.14 | 6:25.40 | 13:11.05 | ||
8:08.04 | 9:50.90 | 11:32.89 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Mikael E Rosén | 1974 | Södertörns Simsällskap | 1:01.91 | 2:05.62 | 3:09.20 | 4:14.01 | 8:33.39 | ||
5:18.96 | 6:24.77 | 7:30.03 | ||||||||
2 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 1:06.86 | 2:18.11 | 3:31.47 | 4:47.33 | 9:54.12 | ||
6:04.19 | 7:21.32 | 8:38.35 | ||||||||
3 | Olof Andersson | 1971 | Södertälje Simsällskap | 1:25.94 | 3:07.63 | 4:49.71 | 6:32.87 | 13:34.86 | ||
8:19.17 | 10:07.26 | 11:53.55 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Fred Niemelä | 1977 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:12.74 | 2:31.55 | 3:54.32 | 5:19.87 | 10:59.66 | ||
6:44.25 | 8:10.42 | 9:35.66 | ||||||||
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Lennart Moberg | 1980 | Polisens IF | 1:06.61 | 2:16.16 | 3:26.89 | 4:37.19 | 9:20.39 | ||
5:47.77 | 6:59.41 | 8:10.86 | ||||||||
2 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 1:08.51 | 2:23.82 | 3:40.79 | 4:59.15 | 10:11.58 | ||
6:17.87 | 7:37.54 | 8:56.17 | ||||||||
3 | Niclas Tönnfält | 1981 | Väsby Simsällskap | 1:13.71 | 2:34.65 | 3:57.92 | 5:21.53 | 10:50.62 | ||
6:44.53 | 8:07.59 | 9:30.07 | ||||||||
4 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:10.00 | 2:31.23 | 3:55.49 | 5:21.34 | 10:58.61 | ||
6:47.74 | 8:12.58 | 9:37.67 | ||||||||
5 | Erik Baubeta | 1982 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:08.12 | 2:27.87 | 3:51.48 | 5:16.56 | 11:01.89 | ||
6:43.29 | 8:10.37 | 9:38.00 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 09:20 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Britt Grilli | 1928 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 44.17 | ||||||
2 | Kerstin Gjöres | 1927 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 45.71 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Marianne Grane | 1931 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 49.43 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Vivi-Ann Johansson | 1935 | Simklubben Elfsborg | 42.08 | ||||||
2 | Birgitta Hjalmarsson | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 43.36 | ||||||
3 | Anita Karlsson | 1939 | Blå Sim&Hoppklubb | 45.66 | ||||||
4 | Elisabet Fredriksson | 1938 | Täby Sim | 51.16 | ||||||
5 | Gun Björkenlid Beskow | 1936 | Blå Sim&Hoppklubb | 56.22 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bitte Axling | 1946 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.85 | SR | |||||
2 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 33.13 | ||||||
3 | Harriet Bure | 1946 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 36.45 | ||||||
4 | Barbro Grufman | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.43 | ||||||
5 | Bibbi Lundin | 1947 | Karlstads Simsällskap | 43.41 | ||||||
6 | Edit Belik | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 45.99 | ||||||
7 | Åsa Sternbrink | 1949 | Blå Sim&Hoppklubb | 58.78 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Kerstin Hargin | 1954 | Simklubben Neptun | 35.33 | ||||||
2 | Solveig Luckhurst | 1950 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 39.39 | ||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 39.62 | ||||||
4 | Leena Norman | 1950 | Karlstads Simsällskap | 40.27 | ||||||
5 | Anita Brakowska | 1951 | IFK Lidingö Simklubb | 43.51 | ||||||
6 | Berit Helsing | 1950 | Karlskoga Simförening | 49.49 | ||||||
7 | Sonja Ritter Wall | 1954 | Blå Sim&Hoppklubb | 57.22 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | Täby Sim | 29.94 | ||||||
2 | Eva Beglund-Lindbäck | 1955 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.10 | ||||||
3 | Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | Blå Sim&Hoppklubb | 33.78 | ||||||
4 | Reija Reini | 1958 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 34.62 | ||||||
5 | Annika Östman | 1959 | Täby Sim | 38.57 | ||||||
6 | Britt-Marie Olsson | 1956 | Karlstads Simsällskap | 38.62 | ||||||
7 | Viveca Arvidsson | 1959 | Täby Sim | 40.55 | ||||||
8 | Lena Håkansson | 1959 | Simklubben Ägir | 42.86 | ||||||
9 | Kristina Carlson | 1956 | Blå Sim&Hoppklubb | 45.47 | ||||||
- | Annika Goos-Nilsson | 1955 | Polisens IF | DSQ | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 28.09 | SR | |||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | Polisens IF | 28.50 | ||||||
3 | Monika Parsmark-Jansson | 1960 | Hudiksvalls Simsällskap | 30.87 | ||||||
4 | Annika Nilsson | 1960 | Skuru Idrottsklubb | 32.81 | ||||||
5 | Inga-Lill Lagergren | 1960 | Simklubben Neptun | 33.75 | ||||||
6 | Marie Öhman | 1961 | Blå Sim&Hoppklubb | 43.74 | ||||||
7 | Anne Jönsson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 48.81 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 27.72 | ||||||
2 | Åsa Wallberg | 1967 | Bollnäs Simsällskap | 28.39 | ||||||
3 | Su Sutcliffe | 1969 | Södertälje Simsällskap | 28.60 | ||||||
4 | Marja Haglund | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 28.96 | ||||||
5 | Helen Allstadius | 1965 | Polisens IF | 29.06 | ||||||
6 | Birgitta Olofsson | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 30.87 | ||||||
7 | Ulrika Balslev | 1966 | Varberg-Falkenberg Sim | 31.49 | ||||||
8 | Marie Dahlbom | 1965 | Blå Sim&Hoppklubb | 31.81 | ||||||
9 | Sonja Haglund | 1966 | Kungsbacka Simsällskap | 32.30 | ||||||
10 | Katarina Van Mulders | 1968 | Simklubben Elfsborg | 34.08 | ||||||
11 | Karin Eriksson | 1968 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 36.87 | ||||||
12 | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | Polisens IF | 41.17 | ||||||
13 | Lillemor Bock | 1965 | Karlskoga Simförening | 41.33 | ||||||
14 | Kym Eklund | 1965 | Bollnäs Simsällskap | 52.73 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | Täby Sim | 28.80 | ||||||
2 | Lena Steinbock | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 34.23 | ||||||
- | Susanne Norvell | 1970 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Angelica Karlsson | 1975 | Simklubben Elfsborg | 38.37 | ||||||
2 | Camilla Sånebo-Hellman | 1976 | Karlskoga Simförening | 55.97 | ||||||
- | Helene Thulin | 1978 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.46 | ||||||
2 | Elin Qvale | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.52 | ||||||
3 | Katja Westergren | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 31.42 | ||||||
4 | Jessica Schenck | 1980 | Upsala Simsällskap | 33.79 | ||||||
5 | Stina Franzon | 1982 | Qwarnsvedens Triathlon Klubb | 35.22 | ||||||
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Hotell Linblomman |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Karin Pettersson | 1985 | Kungsbacka Simsällskap | 30.46 | ||||||
2 | Sofia Åkerberg | 1987 | Kungsbacka Simsällskap | 31.16 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 09:57 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 90 - 94 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Nils Ferm | 1917 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 54.71 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bengt Ager | 1928 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.86 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anders Söderqvist | 1933 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 31.93 | ||||||
2 | Rune Nilsson | 1933 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 42.69 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Peter Bergengren | 1938 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 30.17 | ||||||
2 | Erik Forslund | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 32.28 | ||||||
3 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | 32.36 | ||||||
4 | Olof Söderqvist | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 33.99 | ||||||
5 | Hans Lindström | 1937 | SSH Nyköping | 34.31 | ||||||
6 | Rolf Otterberg | 1938 | Karlstads Simsällskap | 35.46 | ||||||
7 | Sören Andersson | 1938 | Karlstads Simsällskap | 37.22 | ||||||
8 | Göran Bure | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.33 | ||||||
9 | Denis Larsson | 1935 | Mälarhöjdens Simsällskap | 45.54 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Nils Wahlberg | 1943 | Polisens IF | 29.07 | ||||||
2 | Gunnar Lenning | 1942 | Simklubben Neptun | 31.31 | ||||||
3 | Bo Toresäter | 1944 | Simklubben Elfsborg | 31.61 | ||||||
4 | Matthias Kroner | 1943 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 32.25 | ||||||
5 | Bo Hansson | 1942 | Karlstads Simsällskap | 32.84 | ||||||
6 | Håkan Bengtsson | 1942 | Polisens IF | 33.47 | ||||||
7 | Kjell-Åke Högblad | 1943 | Karlstads Simsällskap | 36.64 | ||||||
- | Lennart Gustavsson | 1942 | Karlstads Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Hans Ljungberg | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 29.21 | ||||||
2 | Olle Axling | 1945 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.32 | ||||||
3 | Lars Backlund | 1949 | Mariestads Simsällskap | 29.83 | ||||||
4 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 29.99 | ||||||
5 | Ulf Gabrielsson | 1948 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.16 | ||||||
6 | Yaroslav Novitskiy | 1945 | Moscow All Stars | 30.54 | ||||||
7 | Eric Brandelius | 1949 | Västerås Simsällskap | 32.07 | ||||||
8 | Anders Backlund | 1946 | Mariestads Simsällskap | 34.04 | ||||||
9 | Kaj Gorosch | 1948 | IFK Lidingö Simklubb | 34.17 | ||||||
10 | Jan Patrikson | 1948 | Simklubben Elfsborg | 40.80 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Jan Blomgren | 1950 | Södertälje Simsällskap | 28.84 | ||||||
2 | Leif Björklund | 1953 | Södertörns Simsällskap | 28.97 | ||||||
3 | Per Wengström | 1952 | Simklubben Elfsborg | 31.39 | ||||||
4 | Lars Ekdahl | 1954 | Västerås Simsällskap | 32.58 | ||||||
5 | Göran Wall | 1953 | Blå Sim&Hoppklubb | 33.85 | ||||||
6 | Eric Germundsson | 1954 | Södertälje Simsällskap | 34.11 | ||||||
7 | Dan Eriksson | 1954 | Södertälje Simsällskap | 36.00 | ||||||
- | Tomas Thunell | 1950 | Polisens IF | DNS | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | Täby Sim | 24.94 | SR | |||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 27.19 | ||||||
3 | Bengt Jönsson | 1955 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 27.44 | ||||||
4 | Bo Fogelberg | 1957 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 28.30 | ||||||
5 | Bengt Olsson | 1956 | Täby Sim | 28.37 | ||||||
6 | Jan Ladeborn | 1958 | Varberg-Falkenberg Sim | 28.67 | ||||||
7 | Per Lindqvist | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 29.32 | ||||||
8 | Peter Lillieström | 1959 | Södertörns Simsällskap | 29.35 | ||||||
9 | Mats Dänsel | 1957 | Simklubben Neptun | 29.42 | ||||||
10 | Pär Eriksson | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 30.41 | ||||||
11 | Tommy Aspegårdh | 1955 | Täby Sim | 30.60 | ||||||
12 | Ulf Zachrisson | 1958 | Simklubben Elfsborg | 30.93 | ||||||
13 | Lars Nielsen | 1955 | Linköpings Allmänna SS | 31.97 | ||||||
14 | Anders Persson | 1957 | Bollnäs Simsällskap | 42.80 | ||||||
- | Per-Alvar Magnusson | 1958 | Bollnäs Simsällskap | DNS | ||||||
- | Henrik Bodén | 1959 | Danderyds Sim Club For Swimmin | DNS | ||||||
- | Viktor Komarov | 1958 | Kipsala | DNS | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Joakim Sjöholm | 1963 | Polisens IF | 24.79 | ||||||
2 | Anders Haglund | 1961 | Turebergs Simklubb | 25.16 | ||||||
3 | Tomas Lindgren | 1961 | Södertälje Simsällskap | 26.51 | ||||||
4 | Torbjörn Svensk | 1964 | Bollnäs Simsällskap | 26.55 | ||||||
5 | Per Gustafsson | 1964 | Täby Sim | 27.38 | ||||||
6 | Jan Svensson | 1964 | Järfälla Simsällskap | 27.59 | ||||||
7 | Hans Palmqvist | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | 27.61 | ||||||
8 | Pär Örtenholm | 1964 | Simklubben Neptun | 27.67 | ||||||
9 | Harri Mossmyr | 1962 | Polisens IF | 27.77 | ||||||
10 | Stefan Svensson | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 28.42 | ||||||
11 | Bo Wänghammar | 1960 | Södertälje Simsällskap | 28.55 | ||||||
12 | Joakim Samson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 28.98 | ||||||
13 | Jörgen Tisell | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.99 | ||||||
14 | Rolf Gustafsson | 1960 | Simklubben Neptun | 29.39 | ||||||
15 | Göran Isenborg | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 29.50 | ||||||
16 | Jim Johansson | 1960 | Simklubben Neptun | 29.54 | ||||||
17 | Håkan Frank | 1963 | Södertörns Simsällskap | 29.58 | ||||||
18 | Kalle Magnusson | 1960 | Bollnäs Simsällskap | 29.88 | ||||||
19 | Stefan Aminoff | 1962 | Simklubben Hajen | 30.04 | ||||||
20 | Richard Livijn | 1964 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.37 | ||||||
21 | Anders Kussak | 1964 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 31.17 | ||||||
22 | Per Meyer | 1964 | Simklubben Neptun | 31.19 | ||||||
23 | Henrik Alsterberg | 1963 | Kanaans Simsällskap | 31.20 | ||||||
24 | Stefan Erikson | 1963 | Täby Sim | 31.34 | ||||||
25 | Leif Eriksson | 1963 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 31.80 | ||||||
26 | Leif Nyman | 1963 | Skuru Idrottsklubb | 32.03 | ||||||
27 | Dan Borgman | 1964 | Simklubben Elfsborg | 33.03 | ||||||
28 | Lars Hällgren | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 33.24 | ||||||
29 | Jan-Åke Hammarlund | 1960 | Simklubben Elfsborg | 34.33 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Jan Karlsson | 1968 | Täby Sim | 24.43 | ||||||
2 | Henrik Johansson | 1968 | Luleå Simsällskap | 24.60 | ||||||
3 | Harald Kruger | 1967 | Täby Sim | 25.05 | ||||||
4 | Jonas Lögdberg | 1968 | Täby Sim | 25.60 | ||||||
5 | Anders Bladh | 1966 | Södertälje Simsällskap | 25.92 | ||||||
6 | Dan Anderberg | 1967 | Täby Sim | 25.96 | ||||||
7 | Robert Jensen | 1968 | Täby Sim | 26.21 | ||||||
8 | Timmy Jansson | 1966 | Blå Sim&Hoppklubb | 26.60 | ||||||
9 | Jari Dahl | 1968 | Täby Sim | 26.62 | ||||||
10 | Lars Sandberg | 1965 | Kungsbacka Simsällskap | 27.00 | ||||||
11 | Peter Schuller | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 27.13 | ||||||
12 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 27.27 | ||||||
13 | Jan Sigurdh | 1965 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.65 | ||||||
14 | Fredrik Björn | 1966 | Växjö Simsällskap | 27.94 | ||||||
15 | Erik Rydahl | 1968 | Karlstads Simsällskap | 28.37 | ||||||
16 | Tomas Svensson | 1966 | Sundsvalls Simsällskap | 28.41 | ||||||
17 | Anders Bergqvist | 1965 | Bollnäs Simsällskap | 29.04 | ||||||
18 | Erik Bodén | 1965 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.07 | ||||||
19 | Peder Evers | 1967 | Simklubben Elfsborg | 29.22 | ||||||
20 | Thomas Bäckman | 1966 | Täby Sim | 29.35 | ||||||
21 | Jan-Erik Selin | 1965 | Simklubben Elfsborg | 29.40 | ||||||
22 | Tomas Wiiand | 1968 | Väsby Simsällskap | 29.55 | ||||||
23 | Kristoffer Lyberg | 1968 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.61 | ||||||
24 | Mats-Erik Hådén | 1965 | Sundsvalls Simsällskap | 29.98 | ||||||
25 | Stefan Sundström | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 30.26 | ||||||
26 | Lars Sundermeyer | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 30.56 | ||||||
27 | Per-Ola Skoglund | 1969 | Täby Sim | 30.80 | ||||||
28 | Peter Håkansson | 1965 | Täby Sim | 30.91 | ||||||
29 | Alioscha Lopez | 1966 | Södertälje Simsällskap | 32.54 | ||||||
30 | Kristian Wirfalk | 1968 | Simklubben Elfsborg | 32.65 | ||||||
31 | Johannes Dellby | 1965 | Blå Sim&Hoppklubb | 33.49 | ||||||
32 | Stefan Jonsson | 1965 | Täby Sim | 34.68 | ||||||
- | Michael Brinkenstierna | 1967 | Bollnäs Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Tony Danielsson | 1969 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Patric Robertsson | 1972 | Södertälje Simsällskap | 25.16 | ||||||
2 | Erik Johansson | 1974 | Solna Sundbyberg SS 04 | 25.32 | ||||||
3 | Håkan Agnell | 1970 | Simklubben Neptun | 25.69 | ||||||
4 | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | 25.70 | ||||||
5 | Martin Andersson | 1970 | Varberg-Falkenberg Sim | 26.06 | ||||||
6 | Stefan Andersson | 1970 | Sundsvalls Simsällskap | 26.29 | ||||||
7 | Kenneth Sääf | 1973 | Solna Sundbyberg SS 04 | 26.60 | ||||||
7 | Peter Pärlklo | 1971 | Täby Sim | 26.60 | ||||||
9 | Lars Pettersson | 1974 | Blå Sim&Hoppklubb | 26.67 | ||||||
10 | Magnus Berglund | 1972 | Södertälje Simsällskap | 27.08 | ||||||
11 | Hans Roosmark | 1971 | Täby Sim | 27.12 | ||||||
12 | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | 28.09 | ||||||
12 | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | 28.09 | ||||||
14 | Ola Wallberg | 1972 | Bollnäs Simsällskap | 28.95 | ||||||
15 | Petter Larsson | 1974 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.92 | ||||||
16 | Olof Andersson | 1971 | Södertälje Simsällskap | 32.34 | ||||||
- | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | DNS | ||||||
- | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Fredrik Pålsson | 1975 | Simklubben Laxen | 25.19 | ||||||
2 | Börje Lehrman | 1976 | Polisens IF | 25.63 | ||||||
3 | Johan Bursell | 1976 | Solna Sundbyberg SS 04 | 26.83 | ||||||
4 | Rasmus Renglin | 1979 | Polisens IF | 26.87 | ||||||
5 | Fred Niemelä | 1977 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 27.41 | ||||||
6 | Martin Jutesten | 1976 | Växjö Simsällskap | 28.13 | ||||||
7 | Fredrik Jonsson | 1977 | Skuru Idrottsklubb | 28.20 | ||||||
8 | Tobias Eriksson | 1975 | Sundsvalls Simsällskap | 28.42 | ||||||
9 | Anders Jorlin | 1976 | Blå Sim&Hoppklubb | 28.84 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Henrik Åkerberg | 1983 | Kungsbacka Simsällskap | 24.32 | ||||||
2 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 24.60 | ||||||
3 | Robert Grynner | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 25.75 | ||||||
4 | Elliot Gansner | 1980 | Polisens IF | 26.06 | ||||||
5 | Erik Rosenqvist | 1983 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 26.13 | ||||||
6 | David Jonsson | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 26.30 | ||||||
7 | Jon Sjöström | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 26.54 | ||||||
8 | Carl-Martin Morin | 1984 | Täby Sim | 27.01 | ||||||
9 | Daniel Persson | 1980 | Kungsbacka Simsällskap | 27.26 | ||||||
10 | Lars Lindblom | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 27.61 | ||||||
11 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 27.69 | ||||||
12 | Patrik Patrikson | 1981 | Simklubben Elfsborg | 27.80 | ||||||
13 | Patrick Josefsson | 1982 | Kungsbacka Simsällskap | 28.28 | ||||||
14 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 28.77 | ||||||
15 | Niclas Tönnfält | 1981 | Väsby Simsällskap | 29.06 | ||||||
16 | Raymond Baker | 1982 | Karlskoga Simförening | 34.49 | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Aquarena Hällåsen |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Marcus Pellfolk | 1986 | Täby Sim | 26.79 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 10:08 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
- | Barbro Thörnelöf | 1927 | Sim o Idrottsklubben Hellas | DNS | ||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elisabet Fredriksson | 1938 | Täby Sim | 58.88 | 2:08.87 | |||||
2 | Gun Björkenlid Beskow | 1936 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:03.02 | 2:12.83 | |||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 46.14 | 1:37.94 | SR | ||||
- | Harriet Bure | 1946 | Sim o Idrottsklubben Hellas | DNS | ||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | Polisens IF | 43.39 | 1:30.38 | SR | ||||
2 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 52.40 | 1:49.67 | |||||
3 | Anita Brakowska | 1951 | IFK Lidingö Simklubb | 55.43 | 1:55.06 | |||||
4 | Sonja Ritter Wall | 1954 | Blå Sim&Hoppklubb | 57.42 | 2:04.18 | |||||
5 | Berit Helsing | 1950 | Karlskoga Simförening | 57.16 | 2:04.32 | |||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | 39.90 | 1:24.36 | SR | ||||
2 | Lillie Larsson | 1961 | Täby Sim | 40.41 | 1:28.44 | |||||
3 | Annelie Larsson | 1962 | Karlskoga Simförening | 49.14 | 1:43.31 | |||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lillemor Bock | 1965 | Karlskoga Simförening | 51.88 | 1:49.73 | |||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lourette Griphem | 1972 | Simklubben Elfsborg | 39.72 | 1:22.79 | |||||
2 | Helena Tredal | 1972 | Polisens IF | 40.37 | 1:23.98 | |||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Helene Thulin | 1978 | Täby Sim | 43.81 | 1:33.58 | |||||
- | Caroline Dahlberg | 1979 | IFK Lidingö Simklubb | DNS | ||||||
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Hotell Söderhamn H |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jessica Schenck | 1980 | Upsala Simsällskap | 46.70 | 1:37.21 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 10:53 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Erik Forslund | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 51.05 | 1:48.17 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.24 | 1:24.97 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | Sundsvalls Simsällskap | 39.32 | 1:23.60 | |||||
2 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 40.50 | 1:25.90 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | Föreningen Sim Team Engelholm | 41.56 | 1:27.52 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 36.85 | 1:16.27 | |||||
2 | Jan Ladeborn | 1958 | Varberg-Falkenberg Sim | 37.50 | 1:18.08 | |||||
3 | Pär Eriksson | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 38.76 | 1:22.50 | |||||
- | Glen Christiansen | 1957 | Simklubben Neptun | DNS | ||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Vladislav Zagrebenko | 1963 | Moscow | 32.36 | 1:09.73 | |||||
2 | Håkan Persson | 1963 | Täby Sim | 34.13 | 1:13.80 | |||||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | 35.10 | 1:14.53 | |||||
4 | Per Matsson | 1962 | Sundsvalls Simsällskap | 34.86 | 1:15.96 | |||||
5 | Anders Törnqvist | 1960 | Simklubben Elfsborg | 37.45 | 1:18.73 | |||||
6 | Göran Fält | 1963 | Linköpings Allmänna SS | 37.02 | 1:18.81 | |||||
7 | Lars Hennert | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.78 | 1:19.24 | |||||
8 | Harri Mossmyr | 1962 | Polisens IF | 38.34 | 1:20.66 | |||||
9 | Anders Kussak | 1964 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.66 | 1:26.97 | |||||
10 | Stefan Erikson | 1963 | Täby Sim | 43.14 | 1:31.15 | |||||
11 | Lars Hällgren | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 43.73 | 1:32.58 | |||||
12 | Henrik Alsterberg | 1963 | Kanaans Simsällskap | 43.66 | 1:33.84 | |||||
13 | Leif Eriksson | 1963 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 46.82 | 1:39.16 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 34.69 | 1:13.56 | |||||
2 | Pär Kristoffersson | 1969 | Polisens IF | 34.17 | 1:14.02 | |||||
3 | Harald Kruger | 1967 | Täby Sim | 35.60 | 1:14.93 | |||||
4 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 34.49 | 1:15.12 | |||||
5 | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 36.77 | 1:19.04 | |||||
6 | Lars Sandberg | 1965 | Kungsbacka Simsällskap | 37.58 | 1:19.32 | |||||
7 | Ola Jensen | 1965 | Simklubben Nautilus | 38.51 | 1:21.17 | |||||
8 | Henrik Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 38.22 | 1:22.96 | |||||
9 | Alioscha Lopez | 1966 | Södertälje Simsällskap | 39.00 | 1:24.07 | |||||
10 | Lars Sundermeyer | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 39.89 | 1:27.04 | |||||
11 | Kristian Wirfalk | 1968 | Simklubben Elfsborg | 42.30 | 1:30.38 | |||||
12 | Johan Ekeroot | 1965 | Karlskoga Simförening | 51.10 | 1:47.84 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Per Svanberg | 1971 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.65 | 1:03.77 | SR | ||||
2 | Patric Robertsson | 1972 | Södertälje Simsällskap | 33.16 | 1:10.90 | |||||
3 | Ulf Hausman | 1971 | Simklubben Neptun | 33.39 | 1:11.23 | |||||
4 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 34.08 | 1:13.42 | |||||
5 | Magnus Berglund | 1972 | Södertälje Simsällskap | 38.70 | 1:21.44 | |||||
6 | Olof Andersson | 1971 | Södertälje Simsällskap | 41.47 | 1:29.20 | |||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Staffan Tell | 1979 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.10 | 1:05.90 | |||||
2 | Anders Wallin | 1979 | Polisens IF | 32.07 | 1:07.87 | |||||
3 | Johan Bursell | 1976 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.80 | 1:11.96 | |||||
- | Johan Åberg | 1978 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Aquarapid |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Carl-Mikael Lönn | 1980 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.76 | 1:07.36 | |||||
2 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 31.62 | 1:07.88 | |||||
3 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 32.66 | 1:10.22 | |||||
4 | Elliot Gansner | 1980 | Polisens IF | 33.33 | 1:11.41 | |||||
5 | Erik Rosenqvist | 1983 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.28 | 1:13.04 | |||||
6 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 38.96 | 1:22.03 | |||||
7 | Raymond Baker | 1982 | Karlskoga Simförening | 42.76 | 1:36.50 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 10:38 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Kerstin Gjöres | 1927 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 52.15 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Marianne Grane | 1931 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 59.46 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Vivi-Ann Johansson | 1935 | Simklubben Elfsborg | 47.20 | ||||||
2 | Elisabet Fredriksson | 1938 | Täby Sim | 1:01.24 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bitte Axling | 1946 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 39.13 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Kerstin Hargin | 1954 | Simklubben Neptun | 41.55 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | Täby Sim | 35.95 | ||||||
2 | Pia Strandh | 1958 | Simklubben Neptun | 36.38 | ||||||
3 | Britt-Marie Olsson | 1956 | Karlstads Simsällskap | 48.02 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 33.45 | ||||||
2 | Anne Mannela | 1963 | Sundsvalls Simsällskap | 33.73 | ||||||
3 | Carola Ektander | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 37.22 | ||||||
4 | Lillie Larsson | 1961 | Täby Sim | 37.83 | ||||||
5 | Monika Parsmark-Jansson | 1960 | Hudiksvalls Simsällskap | 37.94 | ||||||
6 | Marie Öhman | 1961 | Blå Sim&Hoppklubb | 53.92 | ||||||
- | Anne Jönsson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | DNS | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 33.68 | ||||||
2 | Åsa Wallberg | 1967 | Bollnäs Simsällskap | 35.45 | ||||||
3 | Marie Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 36.27 | ||||||
4 | Camilla Thuné | 1967 | Täby Sim | 37.49 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Antra Roga | 1973 | Kipsala | 37.37 | ||||||
2 | Lena Steinbock | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 39.58 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Angelica Karlsson | 1975 | Simklubben Elfsborg | 43.76 | ||||||
2 | Camilla Sånebo-Hellman | 1976 | Karlskoga Simförening | 58.90 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Elin Qvale | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.96 | ||||||
2 | Katja Westergren | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 37.14 | ||||||
3 | Maria Öhman | 1984 | Njurunda Simsällskap | 38.52 | ||||||
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: First Hotell Stadt |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Elin Lindholm | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.35 | ||||||
2 | Claire Luckhurst | 1985 | Spårvägens Simförening | 34.76 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:09 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 90 - 94 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Nils Ferm | 1917 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 57.27 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Rune Nilsson | 1933 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 56.44 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Forslund | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 37.96 | ||||||
2 | Peter Bergengren | 1938 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 38.21 | ||||||
3 | Ernst-Hjalmar Rydahl | 1939 | Karlstads Simsällskap | 42.98 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bo Toresäter | 1944 | Simklubben Elfsborg | 37.69 | ||||||
2 | Bengt Furberg | 1941 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 39.38 | ||||||
3 | Gunnar Lenning | 1942 | Simklubben Neptun | 40.64 | ||||||
4 | Matthias Kroner | 1943 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.42 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Hans Ljungberg | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 35.69 | ||||||
2 | Rolf Tegeback | 1948 | Sundsvalls Simsällskap | 36.70 | ||||||
3 | Kaj Gorosch | 1948 | IFK Lidingö Simklubb | 40.45 | ||||||
4 | Bengt Rydahl | 1946 | Karlstads Simsällskap | 42.40 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lars Ekdahl | 1954 | Västerås Simsällskap | 40.41 | ||||||
- | Tomas Thunell | 1950 | Polisens IF | DNS | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 31.30 | ||||||
2 | Veikko Mattola | 1956 | Södertälje Simsällskap | 32.43 | ||||||
3 | Viktor Komarov | 1958 | Kipsala | 33.90 | ||||||
4 | Jan Ladeborn | 1958 | Varberg-Falkenberg Sim | 35.35 | ||||||
5 | Pär Eriksson | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 39.33 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Per Gustafsson | 1964 | Täby Sim | 32.66 | ||||||
2 | Pär Örtenholm | 1964 | Simklubben Neptun | 33.17 | ||||||
3 | Stefan Svensson | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 33.71 | ||||||
4 | Rolf Gustafsson | 1960 | Simklubben Neptun | 34.40 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Jonas Söderberg | 1969 | Simklubben Elfsborg | 28.45 | ||||||
2 | Mats Norlin | 1965 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.77 | ||||||
3 | Hans Fredin | 1966 | Södertörns Simsällskap | 30.83 | ||||||
4 | Kaj Nilsson | 1968 | Simklubben Neptun | 31.17 | ||||||
5 | Jari Dahl | 1968 | Täby Sim | 31.52 | ||||||
6 | Per Von Wovern | 1965 | Täby Sim | 34.09 | ||||||
7 | Per Norstroem | 1965 | Södertälje Simsällskap | 34.14 | ||||||
8 | Tomas Wiiand | 1968 | Väsby Simsällskap | 36.86 | ||||||
9 | Peter Håkansson | 1965 | Täby Sim | 39.13 | ||||||
- | Jan Sigurdh | 1965 | Solna Sundbyberg SS 04 | DNS | ||||||
- | Jan Karlsson | 1968 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Peter Pärlklo | 1971 | Täby Sim | 30.23 | ||||||
2 | Fredrik Wallner | 1973 | Hudiksvalls Simsällskap | 30.47 | ||||||
3 | Federico Engler | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 31.62 | ||||||
4 | Martin Andersson | 1970 | Varberg-Falkenberg Sim | 31.94 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Martin Hedlund | 1978 | Sundsvalls Simsällskap | 32.90 | ||||||
2 | Fredrik Jonsson | 1977 | Skuru Idrottsklubb | 34.45 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 29.29 | ||||||
2 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 29.59 | ||||||
3 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | 31.97 | ||||||
4 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 32.02 | ||||||
5 | Niklas Andersson | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 32.89 | ||||||
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Freeker Sport |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Niklas Borin | 1989 | Turebergs Simklubb | 26.82 | ||||||
2 | Marcus Pellfolk | 1986 | Täby Sim | 31.33 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:16 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Fstighetssnabben |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | Luleå Simsällskap | 35.51 | 1:20.92 | |||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Fstighetssnabben |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 31.63 | 1:09.29 | |||||
2 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | 33.61 | 1:11.39 | |||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Fstighetssnabben |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 33.11 | 1:09.17 | |||||
2 | Helen Allstadius | 1965 | Polisens IF | 33.07 | 1:09.88 | |||||
3 | Su Sutcliffe | 1969 | Södertälje Simsällskap | 34.30 | 1:11.50 | |||||
4 | Helena Wallner | 1965 | Sundsvalls Simsällskap | 38.34 | 1:26.66 | |||||
5 | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | Polisens IF | 50.99 | 1:46.38 | |||||
- | Lena Marklund | 1965 | Upsala Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Fstighetssnabben |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | Täby Sim | 35.19 | 1:13.84 | |||||
2 | Jelena Pavlovicha | 1973 | Kipsala | 35.75 | 1:15.98 | |||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Fstighetssnabben |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Charlotta Lindahl | 1980 | Solna Sundbyberg SS 04 | 37.82 | 1:20.85 | |||||
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Fstighetssnabben |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Sofia Åkerberg | 1987 | Kungsbacka Simsällskap | 35.55 | 1:15.86 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:31 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | 40.56 | 1:32.54 | |||||
2 | Hans Lindström | 1937 | SSH Nyköping | 47.70 | 1:45.17 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 35.39 | 1:17.69 | |||||
2 | Eric Brandelius | 1949 | Västerås Simsällskap | 38.38 | 1:21.94 | |||||
3 | Yaroslav Novitskiy | 1945 | Moscow All Stars | 42.36 | 1:32.84 | |||||
- | Kaj Gorosch | 1948 | IFK Lidingö Simklubb | DNS | ||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jan Blomgren | 1950 | Södertälje Simsällskap | 35.00 | 1:18.29 | |||||
2 | Per Wengström | 1952 | Simklubben Elfsborg | 43.69 | 1:33.89 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 32.39 | 1:09.60 | |||||
2 | Henrik Bodén | 1959 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.12 | 1:11.22 | |||||
3 | Viktor Komarov | 1958 | Kipsala | 33.28 | 1:11.89 | |||||
4 | Bengt Olsson | 1956 | Täby Sim | 34.24 | 1:12.12 | |||||
5 | Anders Berlin | 1959 | Simklubben Neptun | 33.81 | 1:12.42 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jan Westrup | 1960 | Skuru Idrottsklubb | 30.89 | 1:07.19 | |||||
2 | Per Matsson | 1962 | Sundsvalls Simsällskap | 31.55 | 1:07.24 | |||||
3 | Jan Svensson | 1964 | Järfälla Simsällskap | 32.44 | 1:08.77 | |||||
4 | Tomas Lindgren | 1961 | Södertälje Simsällskap | 32.36 | 1:11.40 | |||||
- | Håkan Frank | 1963 | Södertörns Simsällskap | DNS | ||||||
- | Mats Josefsson | 1964 | Norrköpings Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jan Karlsson | 1968 | Täby Sim | 26.96 | 58.36 | SR | ||||
2 | Jonas Lögdberg | 1968 | Täby Sim | 28.09 | 1:00.98 | |||||
3 | Henrik Johansson | 1968 | Luleå Simsällskap | 28.34 | 1:01.20 | |||||
4 | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 29.96 | 1:05.46 | |||||
5 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 31.96 | 1:08.64 | |||||
6 | Anders Bladh | 1966 | Södertälje Simsällskap | 31.53 | 1:09.73 | |||||
7 | Per Norstroem | 1965 | Södertälje Simsällskap | 33.89 | 1:15.67 | |||||
8 | Erik Bodén | 1965 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.48 | 1:18.94 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Ulf Hausman | 1971 | Simklubben Neptun | 29.16 | 1:02.14 | |||||
2 | Patric Robertsson | 1972 | Södertälje Simsällskap | 29.01 | 1:04.25 | |||||
3 | Håkan Agnell | 1970 | Simklubben Neptun | 30.14 | 1:04.30 | |||||
4 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 30.99 | 1:08.03 | |||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Martin Jutesten | 1976 | Växjö Simsällskap | 34.64 | 1:13.60 | |||||
- | Johan Bursell | 1976 | Solna Sundbyberg SS 04 | DSQ | ||||||
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Söderhamnskåpan AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Henrik Åkerberg | 1983 | Kungsbacka Simsällskap | 27.54 | 59.91 | |||||
2 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 28.12 | 1:00.39 | |||||
3 | David Jonsson | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 28.75 | 1:03.40 | |||||
4 | Daniel Persson | 1980 | Kungsbacka Simsällskap | 31.39 | 1:06.72 | |||||
5 | Niklas Andersson | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 31.17 | 1:09.66 | |||||
6 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 35.75 | 1:19.41 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 13:03 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 320 - 359 år |
Sponsor: Tappers Allservice AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas | 320 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:56.63 | ||||||
Nils Ferm | 1917 | 52.89 | 52.89 | |||||||
Britt Grilli | 1928 | 43.93 | 1:36.82 | |||||||
Ingvar Eriksson | 1944 | 33.32 | 2:10.14 | |||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 46.49 | 2:56.63 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Tappers Allservice AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas Lag 1 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:27.64 | ||||||
Marianne Grane | 1931 | 48.43 | 48.43 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 31.29 | 1:19.72 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 36.80 | 1:56.52 | |||||||
Peter Bergengren | 1938 | 31.12 | 2:27.64 | |||||||
2 | Hellas Lag 2 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:40.29 | ||||||
Birgitta Hjalmarsson | 1937 | 43.65 | 43.65 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 51.42 | 1:35.07 | |||||||
Erik Forslund | 1937 | 33.06 | 2:08.13 | |||||||
Hans Ljungberg | 1948 | 32.16 | 2:40.29 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Tappers Allservice AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If | 240 | Polisens IF | 2:06.13 | ||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 34.91 | 34.91 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 31.03 | 1:05.94 | |||||||
Annika Goos-Nilsson | 1955 | 31.32 | 1:37.26 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 28.87 | 2:06.13 | |||||||
2 | Hellas | 240 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:09.87 | ||||||
Reija Reini | 1958 | 34.72 | 34.72 | |||||||
Margareta Rainer | 1949 | 33.23 | 1:07.95 | |||||||
Matthias Kroner | 1943 | 32.02 | 1:39.97 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 29.90 | 2:09.87 | |||||||
3 | Karstad Lag 1 | 240 | Karlstads Simsällskap | 2:21.83 | ||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 33.01 | 33.01 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 31.92 | 1:04.93 | |||||||
Leena Norman | 1950 | 38.61 | 1:43.54 | |||||||
Britt-Marie Olsson | 1956 | 38.29 | 2:21.83 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Tappers Allservice AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim | 200 | Täby Sim | 1:53.35 | ||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 25.24 | 25.24 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 31.11 | 56.35 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.51 | 1:25.86 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 27.49 | 1:53.35 | |||||||
2 | Danderyd | 200 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:59.93 | ||||||
Erik Rosenqvist | 1983 | 26.44 | 26.44 | |||||||
Bitte Axling | 1946 | 32.00 | 58.44 | |||||||
Eva Beglund-Lindbäck | 1955 | 32.78 | 1:31.22 | |||||||
Olle Axling | 1945 | 28.71 | 1:59.93 | |||||||
3 | Polisens If | 200 | Polisens IF | 2:01.99 | ||||||
Jan Färjh | 1959 | 29.42 | 29.42 | |||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 26.87 | 56.29 | |||||||
Diana Sundin | 1957 | 32.17 | 1:28.46 | |||||||
Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 33.53 | 2:01.99 | |||||||
4 | Sk Neptun | 200 | Simklubben Neptun | 2:04.75 | ||||||
Pär Örtenholm | 1964 | 27.90 | 27.90 | |||||||
Inga-Lill Lagergren | 1960 | 31.74 | 59.64 | |||||||
Kerstin Hargin | 1954 | 36.21 | 1:35.85 | |||||||
Mats Dänsel | 1957 | 28.90 | 2:04.75 | |||||||
5 | Sk Elfsborg Lag 2 | 200 | Simklubben Elfsborg | 2:26.76 | ||||||
Ulf Zachrisson | 1958 | 31.49 | 31.49 | |||||||
Angelica Karlsson | 1975 | 38.98 | 1:10.47 | |||||||
Jan-Åke Hammarlund | 1960 | 34.62 | 1:45.09 | |||||||
Vivi-Ann Johansson | 1935 | 41.67 | 2:26.76 | |||||||
6 | Hellas | 200 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:26.94 | ||||||
Barbro Grufman | 1948 | 40.21 | 40.21 | |||||||
Edit Belik | 1949 | 45.69 | 1:25.90 | |||||||
Anders Kussak | 1964 | 31.01 | 1:56.91 | |||||||
Stefan Sundström | 1967 | 30.03 | 2:26.94 | |||||||
7 | Blå Sim&hoppklubb | 200 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:55.92 | ||||||
Göran Wall | 1953 | 34.33 | 34.33 | |||||||
Sonja Ritter Wall | 1954 | 55.92 | 1:30.25 | |||||||
Gun Björkenlid Beskow | 1936 | 56.92 | 2:27.17 | |||||||
Anders Jorlin | 1976 | 28.75 | 2:55.92 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Tappers Allservice AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If Lag 1 | 160 | Polisens IF | 1:45.94 | ||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 24.72 | 24.72 | |||||||
Måns Yngerskog | 1972 | 25.16 | 49.88 | |||||||
Helen Allstadius | 1965 | 28.53 | 1:18.41 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 27.53 | 1:45.94 | |||||||
2 | Täby Sim | 160 | Täby Sim | 1:48.23 | ||||||
Jan Karlsson | 1968 | 24.16 | 24.16 | |||||||
Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | 28.40 | 52.56 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 31.28 | 1:23.84 | |||||||
Harald Kruger | 1967 | 24.39 | 1:48.23 | |||||||
3 | Varberg Falkenbergs Sim | 160 | Varberg-Falkenberg Sim | 1:52.10 | ||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 26.80 | 26.80 | |||||||
Martin Andersson | 1970 | 25.33 | 52.13 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 29.24 | 1:21.37 | |||||||
Ulrika Balslev | 1966 | 30.73 | 1:52.10 | |||||||
4 | Sundsvalls Ss Lag 1 | 160 | Sundsvalls Simsällskap | 1:54.87 | ||||||
Johan Åberg | 1978 | 26.28 | 26.28 | |||||||
Anne Mannela | 1963 | 29.92 | 56.20 | |||||||
Helena Wallner | 1965 | 33.20 | 1:29.40 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 25.47 | 1:54.87 | |||||||
5 | Lass Lag 1 | 184 | Linköpings Allmänna SS | 1:57.13 | ||||||
Stefan Svensson | 1962 | 28.81 | 28.81 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 27.57 | 56.38 | |||||||
Anette Philipsson | 1965 | 27.35 | 1:23.73 | |||||||
Carola Ektander | 1962 | 33.40 | 1:57.13 | |||||||
6 | Hudiksvall | 160 | Hudiksvalls Simsällskap | 1:57.33 | ||||||
Fredrik Wallner | 1973 | 26.83 | 26.83 | |||||||
Ulrika Johansson | 1971 | 34.04 | 1:00.87 | |||||||
Monika Parsmark-Jansson | 1960 | 30.18 | 1:31.05 | |||||||
Bo Jonsson | 1957 | 26.28 | 1:57.33 | |||||||
7 | Bollnäs Ss | 160 | Bollnäs Simsällskap | 1:59.87 | ||||||
Åsa Wallberg | 1967 | 28.45 | 28.45 | |||||||
Torbjörn Svensk | 1964 | 25.70 | 54.15 | |||||||
Petra Abrahamsson | 1971 | 36.99 | 1:31.14 | |||||||
Michael Brinkenstierna | 1967 | 28.73 | 1:59.87 | |||||||
8 | Blå Sim&hoppklubb Lag 1 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:02.36 | ||||||
Pär Eriksson | 1955 | 30.14 | 30.14 | |||||||
Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | 33.20 | 1:03.34 | |||||||
Marie Dahlbom | 1965 | 31.51 | 1:34.85 | |||||||
Federico Engler | 1970 | 27.51 | 2:02.36 | |||||||
9 | Kbss Lag Mixed 2 | 160 | Kungsbacka Simsällskap | 2:02.37 | ||||||
Jonas Petersson | 1974 | 28.24 | 28.24 | |||||||
Jan Johansson | 1968 | 26.58 | 54.82 | |||||||
Sonja Haglund | 1966 | 31.63 | 1:26.45 | |||||||
Helena Bockner | 1968 | 35.92 | 2:02.37 | |||||||
10 | Sk Elfsborg Lag 1 | 160 | Simklubben Elfsborg | 2:04.66 | ||||||
Jan-Erik Selin | 1965 | 29.41 | 29.41 | |||||||
Lourette Griphem | 1972 | 30.50 | 59.91 | |||||||
Dan Borgman | 1964 | 31.64 | 1:31.55 | |||||||
Katarina Van Mulders | 1968 | 33.11 | 2:04.66 | |||||||
11 | Hellas | 160 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:07.95 | ||||||
Karin Eriksson | 1968 | 37.54 | 37.54 | |||||||
Leif Eriksson | 1963 | 32.54 | 1:10.08 | |||||||
Birgitta Olofsson | 1967 | 31.00 | 1:41.08 | |||||||
Fred Niemelä | 1977 | 26.87 | 2:07.95 | |||||||
12 | Skuru Lag 1 | 160 | Skuru Idrottsklubb | 2:24.82 | ||||||
Mats J Larsson | 1965 | 28.15 | 28.15 | |||||||
Leif Nyman | 1963 | 31.63 | 59.78 | |||||||
Bodil Bassmann | 1965 | 35.12 | 1:34.90 | |||||||
Anne Jönsson | 1964 | 49.92 | 2:24.82 | |||||||
13 | Blå Sim&hoppklubb Lag 2 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:41.57 | ||||||
Per Lindqvist | 1955 | 29.98 | 29.98 | |||||||
Åsa Sternbrink | 1949 | 1:00.11 | 1:30.09 | |||||||
Marie Öhman | 1961 | 43.59 | 2:13.68 | |||||||
Per-Magnus Grönlund | 1982 | 27.89 | 2:41.57 | |||||||
14 | Karskoga Sf | 160 | Karlskoga Simförening | 2:45.87 | ||||||
Raymond Baker | 1982 | 36.22 | 36.22 | |||||||
Johan Ekeroot | 1965 | 32.26 | 1:08.48 | |||||||
Annelie Larsson | 1962 | 55.09 | 2:03.57 | |||||||
Lillemor Bock | 1965 | 42.30 | 2:45.87 | |||||||
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Tappers Allservice AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Stockholm Kapps Klubb | 120 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:47.87 | ||||||
Elin Qvale | 1983 | 30.07 | 30.07 | |||||||
Mats Norlin | 1965 | 25.08 | 55.15 | |||||||
Annalena Hanson | 1984 | 27.59 | 1:22.74 | |||||||
Robert Grynner | 1983 | 25.13 | 1:47.87 | |||||||
2 | Kbss Lag Mixed 1 | 120 | Kungsbacka Simsällskap | 1:51.14 | ||||||
Henrik Åkerberg | 1983 | 24.75 | 24.75 | |||||||
Marie Holmberg | 1969 | 29.93 | 54.68 | |||||||
Marja Haglund | 1968 | 28.28 | 1:22.96 | |||||||
Patrick Josefsson | 1982 | 28.18 | 1:51.14 | |||||||
3 | Skuru | 120 | Skuru Idrottsklubb | 1:57.67 | ||||||
David Jonsson | 1984 | 26.54 | 26.54 | |||||||
Fredrik Jonsson | 1977 | 28.04 | 54.58 | |||||||
Katja Westergren | 1984 | 30.83 | 1:25.41 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 32.26 | 1:57.67 | |||||||
4 | Polisens If | 120 | Polisens IF | 1:59.64 | ||||||
Börje Lehrman | 1976 | 26.01 | 26.01 | |||||||
Elliot Gansner | 1980 | 25.20 | 51.21 | |||||||
Helena Tredal | 1972 | 29.50 | 1:20.71 | |||||||
Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 38.93 | 1:59.64 | |||||||
5 | Täby Sim | 120 | Täby Sim | 2:08.41 | ||||||
0 | 27.35 | 27.35 | ||||||||
0 | 27.33 | 54.68 | ||||||||
0 | 34.39 | 1:29.07 | ||||||||
0 | 39.34 | 2:08.41 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 15:20 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 320 - 359 år |
Sponsor: Resecity AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas | 320 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 3:26.41 | ||||||
Nils Ferm | 1917 | 59.66 | 59.66 | |||||||
Britt Grilli | 1928 | 1:02.95 | 2:02.61 | |||||||
Ingvar Eriksson | 1944 | 37.66 | 2:40.27 | |||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 46.14 | 3:26.41 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Resecity AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas Lag 1 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:48.75 | ||||||
Marianne Grane | 1931 | 47.64 | 47.64 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 51.86 | 1:39.50 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 38.99 | 2:18.49 | |||||||
Peter Bergengren | 1938 | 30.26 | 2:48.75 | |||||||
2 | Hellas Lag 2 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 3:14.29 | ||||||
Erik Forslund | 1937 | 42.70 | 42.70 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 1:10.65 | 1:53.35 | |||||||
Hans Ljungberg | 1948 | 34.37 | 2:27.72 | |||||||
Birgitta Hjalmarsson | 1937 | 46.57 | 3:14.29 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Resecity AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If | 240 | Polisens IF | 2:21.35 | ||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 37.43 | 37.43 | |||||||
Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 41.19 | 1:18.62 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 31.34 | 1:49.96 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 31.39 | 2:21.35 | |||||||
2 | Hellas | 240 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:28.28 | ||||||
Reija Reini | 1958 | 42.16 | 42.16 | |||||||
Matthias Kroner | 1943 | 38.01 | 1:20.17 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 21.22 | 1:41.39 | |||||||
Margareta Rainer | 1949 | 46.89 | 2:28.28 | |||||||
3 | SK Elfsborg Lag 1 | 240 | Simklubben Elfsborg | 2:35.11 | ||||||
Bo Toresäter | 1944 | 38.45 | 38.45 | |||||||
Lourette Griphem | 1972 | 37.72 | 1:16.17 | |||||||
Göran Magnusson | 1945 | 37.07 | 1:53.24 | |||||||
Vivi-Ann Johansson | 1935 | 41.87 | 2:35.11 | |||||||
4 | Karstad Lag 1 | 240 | Karlstads Simsällskap | 2:44.23 | ||||||
Britt-Marie Olsson | 1956 | 44.79 | 44.79 | |||||||
Rolf Otterberg | 1938 | 41.80 | 1:26.59 | |||||||
Anders Thoreson | 1946 | 38.19 | 2:04.78 | |||||||
Leena Norman | 1950 | 39.45 | 2:44.23 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Resecity AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim | 200 | Täby Sim | 2:09.72 | ||||||
Lillie Larsson | 1961 | 37.35 | 37.35 | |||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 32.76 | 1:10.11 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 29.94 | 1:40.05 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.67 | 2:09.72 | |||||||
2 | Sk Neptun | 200 | Simklubben Neptun | 2:24.59 | ||||||
Kerstin Hargin | 1954 | 42.60 | 42.60 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 37.61 | 1:20.21 | |||||||
Anders Berlin | 1959 | 31.54 | 1:51.75 | |||||||
Inga-Lill Lagergren | 1960 | 32.84 | 2:24.59 | |||||||
3 | Hellas | 200 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:56.93 | ||||||
Anders Kussak | 1964 | 41.27 | 41.27 | |||||||
Barbro Grufman | 1948 | 56.38 | 1:37.65 | |||||||
Stefan Sundström | 1967 | 33.76 | 2:11.41 | |||||||
Edit Belik | 1949 | 45.52 | 2:56.93 | |||||||
4 | Blå Sim&hoppklubb | 200 | Blå Sim&Hoppklubb | 3:15.63 | ||||||
Göran Wall | 1953 | 43.94 | 43.94 | |||||||
Gun Björkenlid Beskow | 1936 | 59.77 | 1:43.71 | |||||||
Anders Jorlin | 1976 | 33.77 | 2:17.48 | |||||||
Åsa Sternbrink | 1949 | 58.15 | 3:15.63 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Resecity AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If Lag 1 | 160 | Polisens IF | 1:59.09 | ||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 29.82 | 29.82 | |||||||
Anders Wallin | 1979 | 30.58 | 1:00.40 | |||||||
Helen Allstadius | 1965 | 30.82 | 1:31.22 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 27.87 | 1:59.09 | |||||||
2 | Täby Sim | 160 | Täby Sim | 2:00.92 | ||||||
Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | 33.90 | 33.90 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 32.05 | 1:05.95 | |||||||
Jan Karlsson | 1968 | 24.44 | 1:30.39 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 30.53 | 2:00.92 | |||||||
3 | Varberg Falkenbergs Sim | 160 | Varberg-Falkenberg Sim | 2:05.90 | ||||||
Martin Andersson | 1970 | 31.46 | 31.46 | |||||||
Hans Palmqvist | 1962 | 32.94 | 1:04.40 | |||||||
Anna-Karin Josefson | 1964 | 31.05 | 1:35.45 | |||||||
Ulrika Balslev | 1966 | 30.45 | 2:05.90 | |||||||
4 | Sundsvalls Ss Lag 1 | 160 | Sundsvalls Simsällskap | 2:12.09 | ||||||
Anne Mannela | 1963 | 34.47 | 34.47 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 34.44 | 1:08.91 | |||||||
Helena Wallner | 1965 | 37.31 | 1:46.22 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 25.87 | 2:12.09 | |||||||
5 | Lass Lag 1 | 184 | Linköpings Allmänna SS | 2:13.49 | ||||||
Carola Ektander | 1962 | 37.72 | 37.72 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 35.59 | 1:13.31 | |||||||
Anette Philipsson | 1965 | 31.28 | 1:44.59 | |||||||
Stefan Svensson | 1962 | 28.90 | 2:13.49 | |||||||
6 | Bollnäs Ss | 160 | Bollnäs Simsällskap | 2:18.76 | ||||||
Åsa Wallberg | 1967 | 35.82 | 35.82 | |||||||
Anders Bergqvist | 1965 | 38.22 | 1:14.04 | |||||||
Torbjörn Svensk | 1964 | 28.42 | 1:42.46 | |||||||
Petra Abrahamsson | 1971 | 36.30 | 2:18.76 | |||||||
7 | Danderyd | 160 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 2:20.91 | ||||||
Eva Beglund-Lindbäck | 1955 | 42.39 | 42.39 | |||||||
Erik Rosenqvist | 1983 | 33.40 | 1:15.79 | |||||||
Bitte Axling | 1946 | 33.92 | 1:49.71 | |||||||
Richard Livijn | 1964 | 31.20 | 2:20.91 | |||||||
8 | Blå Sim&hoppklubb Lag 1 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:22.55 | ||||||
Federico Engler | 1970 | 31.71 | 31.71 | |||||||
Marie Dahlbom | 1965 | 42.12 | 1:13.83 | |||||||
Per Lindqvist | 1955 | 35.07 | 1:48.90 | |||||||
Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | 33.65 | 2:22.55 | |||||||
9 | Kbss Lag Mixed 2 | 160 | Kungsbacka Simsällskap | 2:22.75 | ||||||
Lars Sandberg | 1965 | 32.65 | 32.65 | |||||||
Henrik Holmberg | 1969 | 35.80 | 1:08.45 | |||||||
Sonja Haglund | 1966 | 38.04 | 1:46.49 | |||||||
Helena Bockner | 1968 | 36.26 | 2:22.75 | |||||||
10 | Sk Elfsborg Lag 2 | 160 | Simklubben Elfsborg | 2:24.95 | ||||||
Angelica Karlsson | 1975 | 44.20 | 44.20 | |||||||
Anders Törnqvist | 1960 | 34.08 | 1:18.28 | |||||||
Peder Evers | 1967 | 32.61 | 1:50.89 | |||||||
Katarina Van Mulders | 1968 | 34.06 | 2:24.95 | |||||||
11 | Polisens If Lag 2 | 160 | Polisens IF | 2:26.65 | ||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 35.13 | 35.13 | |||||||
Pär Kristoffersson | 1969 | 32.45 | 1:07.58 | |||||||
Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 46.90 | 1:54.48 | |||||||
Annika Goos-Nilsson | 1955 | 32.17 | 2:26.65 | |||||||
12 | Hellas | 160 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:28.62 | ||||||
Fred Niemelä | 1977 | 33.21 | 33.21 | |||||||
Leif Eriksson | 1963 | 43.42 | 1:16.63 | |||||||
Birgitta Olofsson | 1967 | 34.91 | 1:51.54 | |||||||
Karin Eriksson | 1968 | 37.08 | 2:28.62 | |||||||
13 | Blå Sim&hoppklubb Lag 2 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:33.03 | ||||||
Lena Steinbock | 1970 | 39.81 | 39.81 | |||||||
Pär Eriksson | 1955 | 35.06 | 1:14.87 | |||||||
Per-Magnus Grönlund | 1982 | 30.54 | 1:45.41 | |||||||
Anita Karlsson | 1939 | 47.62 | 2:33.03 | |||||||
14 | Skuru Lag 1 | 160 | Skuru Idrottsklubb | 2:44.02 | ||||||
Mats J Larsson | 1965 | 34.90 | 34.90 | |||||||
Lars Hällgren | 1964 | 41.40 | 1:16.30 | |||||||
Anne Jönsson | 1964 | 52.75 | 2:09.05 | |||||||
Bodil Bassmann | 1965 | 34.97 | 2:44.02 | |||||||
15 | Karskoga Sf | 160 | Karlskoga Simförening | 3:03.40 | ||||||
Annelie Larsson | 1962 | 46.55 | 46.55 | |||||||
Johan Ekeroot | 1965 | 49.08 | 1:35.63 | |||||||
Raymond Baker | 1982 | 46.80 | 2:22.43 | |||||||
Lillemor Bock | 1965 | 40.97 | 3:03.40 | |||||||
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Resecity AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Stockholm Kapps Klubb | 120 | Stockholms Kappsimningsklubb | 2:04.38 | ||||||
Elin Qvale | 1983 | 34.24 | 34.24 | |||||||
Annalena Hanson | 1984 | 37.28 | 1:11.52 | |||||||
Robert Grynner | 1983 | 27.68 | 1:39.20 | |||||||
Mats Norlin | 1965 | 25.18 | 2:04.38 | |||||||
2 | Kbss Lag Mixed 1 | 120 | Kungsbacka Simsällskap | 2:04.68 | ||||||
Daniel Persson | 1980 | 31.67 | 31.67 | |||||||
Henrik Åkerberg | 1983 | 31.89 | 1:03.56 | |||||||
Marie Holmberg | 1969 | 32.60 | 1:36.16 | |||||||
Marja Haglund | 1968 | 28.52 | 2:04.68 | |||||||
3 | Polisens If | 120 | Polisens IF | 2:09.75 | ||||||
Diana Sundin | 1957 | 37.97 | 37.97 | |||||||
Helena Tredal | 1972 | 37.77 | 1:15.74 | |||||||
Rasmus Renglin | 1979 | 28.50 | 1:44.24 | |||||||
Börje Lehrman | 1976 | 25.51 | 2:09.75 | |||||||
4 | Skuru | 120 | Skuru Idrottsklubb | 2:14.70 | ||||||
Fredrik Jonsson | 1977 | 34.11 | 34.11 | |||||||
Katja Westergren | 1984 | 40.58 | 1:14.69 | |||||||
David Jonsson | 1984 | 27.77 | 1:42.46 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 32.24 | 2:14.70 | |||||||
5 | Väsby Ss | 120 | Väsby Simsällskap | 2:17.23 | ||||||
Tomas Wiiand | 1968 | 36.87 | 36.87 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 39.48 | 1:16.35 | |||||||
Åsa Pettersson | 1977 | 31.87 | 1:48.22 | |||||||
Niclas Tönnfält | 1981 | 29.01 | 2:17.23 | |||||||
6 | Täby Sim | 120 | Täby Sim | 2:23.89 | ||||||
Per Gustafsson | 1964 | 31.91 | 31.91 | |||||||
Helene Thulin | 1978 | 43.10 | 1:15.01 | |||||||
Carl-Martin Morin | 1984 | 29.62 | 1:44.63 | |||||||
Annika Östman | 1959 | 39.26 | 2:23.89 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 15:37 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | Polisens IF | 43.63 | 1:27.46 | |||||
2 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 51.13 | 1:44.19 | |||||
3 | Anita Brakowska | 1951 | IFK Lidingö Simklubb | 55.40 | 1:55.20 | |||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Pia Strandh | 1958 | Simklubben Neptun | 38.02 | 1:19.68 | SR | ||||
2 | Maria Rhodin | 1955 | Luleå Simsällskap | 36.67 | 1:22.44 | |||||
3 | Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | Blå Sim&Hoppklubb | 41.13 | 1:28.11 | |||||
- | Annika Östman | 1959 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | 36.59 | 1:15.29 | |||||
2 | Monika Parsmark-Jansson | 1960 | Hudiksvalls Simsällskap | 36.63 | 1:18.07 | |||||
3 | Anne Mannela | 1963 | Sundsvalls Simsällskap | 35.60 | 1:18.66 | |||||
4 | Lillie Larsson | 1961 | Täby Sim | 37.94 | 1:19.50 | |||||
5 | Carola Ektander | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 38.18 | 1:24.79 | |||||
6 | Marie Öhman | 1961 | Blå Sim&Hoppklubb | 54.84 | 1:54.50 | |||||
7 | Anne Jönsson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 55.09 | 1:58.33 | |||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 33.15 | 1:09.77 | |||||
2 | Helen Allstadius | 1965 | Polisens IF | 34.08 | 1:12.12 | |||||
3 | Marja Haglund | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 38.16 | 1:21.46 | |||||
4 | Karin Eriksson | 1968 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 43.15 | 1:33.92 | |||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | Täby Sim | 34.28 | 1:14.24 | |||||
2 | Jelena Pavlovicha | 1973 | Kipsala | 36.60 | 1:16.74 | |||||
3 | Helena Tredal | 1972 | Polisens IF | 37.94 | 1:17.77 | |||||
4 | Antra Roga | 1973 | Kipsala | 37.09 | 1:21.12 | |||||
5 | Marianne Steen | 1974 | Väsby Simsällskap | 38.06 | 1:23.19 | |||||
6 | Lena Steinbock | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 41.50 | 1:29.41 | |||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Åsa Pettersson | 1977 | Väsby Simsällskap | 36.36 | 1:17.74 | |||||
2 | Annica Wallin Gyökeres | 1979 | Väsby Simsällskap | 37.33 | 1:19.90 | |||||
3 | Linda Fleck | 1976 | Väsby Simsällskap | 39.64 | 1:20.93 | |||||
4 | Helene Thulin | 1978 | Täby Sim | 40.28 | 1:26.96 | |||||
- | Caroline Dahlberg | 1979 | IFK Lidingö Simklubb | DNS | ||||||
- | Camilla Sånebo-Hellman | 1976 | Karlskoga Simförening | DSQ | ||||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.32 | 1:12.47 | |||||
2 | Elin Qvale | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 34.98 | 1:14.37 | |||||
3 | Katja Westergren | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 36.58 | 1:17.84 | |||||
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Öhrlings Pricew Coopers |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Lindholm | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.86 | 1:15.01 | |||||
2 | Karin Pettersson | 1985 | Kungsbacka Simsällskap | 34.69 | 1:15.62 | |||||
3 | Claire Luckhurst | 1985 | Spårvägens Simförening | 34.55 | 1:17.93 | |||||
4 | Sofia Åkerberg | 1987 | Kungsbacka Simsällskap | 36.96 | 1:19.84 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 16:07 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anders Söderqvist | 1933 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 42.40 | 1:32.96 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Erik Forslund | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 42.46 | 1:28.76 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 39.72 | 1:22.20 | |||||
2 | Ingvar Eriksson | 1944 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 39.12 | 1:23.11 | |||||
3 | Gunnar Lenning | 1942 | Simklubben Neptun | 38.95 | 1:25.30 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hans Ljungberg | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 35.18 | 1:15.07 | |||||
2 | Rolf Tegeback | 1948 | Sundsvalls Simsällskap | 34.93 | 1:15.89 | |||||
3 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 36.10 | 1:16.37 | |||||
4 | Olle Axling | 1945 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 38.04 | 1:22.87 | |||||
5 | Lars Backlund | 1949 | Mariestads Simsällskap | 40.24 | 1:23.31 | |||||
6 | Bengt Rydahl | 1946 | Karlstads Simsällskap | 43.49 | 1:35.62 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jan Blomgren | 1950 | Södertälje Simsällskap | 37.00 | 1:17.23 | |||||
2 | Lars Ekdahl | 1954 | Västerås Simsällskap | 39.95 | 1:25.91 | |||||
3 | Göran Wall | 1953 | Blå Sim&Hoppklubb | 41.56 | 1:28.48 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | Täby Sim | 29.85 | 1:04.31 | |||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 30.91 | 1:06.76 | |||||
3 | Viktor Komarov | 1958 | Kipsala | 32.23 | 1:10.87 | |||||
4 | Veikko Mattola | 1956 | Södertälje Simsällskap | 34.05 | 1:11.93 | |||||
5 | Henrik Bodén | 1959 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.68 | 1:14.17 | |||||
6 | Peter Lillieström | 1959 | Södertörns Simsällskap | 34.70 | 1:14.58 | |||||
7 | Pär Eriksson | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 36.31 | 1:15.66 | |||||
8 | Mats Dänsel | 1957 | Simklubben Neptun | 35.92 | 1:17.65 | |||||
9 | Anders Berlin | 1959 | Simklubben Neptun | 38.17 | 1:18.70 | |||||
10 | Tommy Aspegårdh | 1955 | Täby Sim | 37.21 | 1:18.79 | |||||
11 | Per Lindqvist | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 42.38 | 1:28.46 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hans Palmqvist | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | 33.34 | 1:08.71 | |||||
2 | Håkan Persson | 1963 | Täby Sim | 33.35 | 1:09.67 | |||||
3 | Per Matsson | 1962 | Sundsvalls Simsällskap | 33.67 | 1:10.20 | |||||
4 | Harri Mossmyr | 1962 | Polisens IF | 32.68 | 1:10.61 | |||||
5 | Per Gustafsson | 1964 | Täby Sim | 32.75 | 1:11.57 | |||||
6 | Pär Örtenholm | 1964 | Simklubben Neptun | 33.42 | 1:11.65 | |||||
7 | Håkan Frank | 1963 | Södertörns Simsällskap | 34.17 | 1:13.95 | |||||
8 | Lars Hennert | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.85 | 1:14.67 | |||||
9 | Rolf Gustafsson | 1960 | Simklubben Neptun | 34.70 | 1:15.00 | |||||
10 | Göran Isenborg | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 35.77 | 1:16.04 | |||||
11 | Stefan Gudmandsen | 1960 | Järfälla Simsällskap | 37.71 | 1:20.19 | |||||
12 | Leif Nyman | 1963 | Skuru Idrottsklubb | 40.18 | 1:25.37 | |||||
13 | Richard Livijn | 1964 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 39.52 | 1:27.27 | |||||
- | Anders Törnqvist | 1960 | Simklubben Elfsborg | DNS | ||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jonas Lögdberg | 1968 | Täby Sim | 29.10 | 1:03.20 | |||||
2 | Henrik Johansson | 1968 | Luleå Simsällskap | 31.50 | 1:05.57 | |||||
3 | Harald Kruger | 1967 | Täby Sim | 31.96 | 1:06.63 | |||||
4 | Anders Bladh | 1966 | Södertälje Simsällskap | 30.92 | 1:07.70 | |||||
5 | Timmy Jansson | 1966 | Blå Sim&Hoppklubb | 32.30 | 1:07.78 | |||||
6 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 32.28 | 1:08.61 | |||||
7 | Tony Danielsson | 1969 | Sundsvalls Simsällskap | 32.25 | 1:09.55 | |||||
8 | Per Von Wovern | 1965 | Täby Sim | 31.75 | 1:09.90 | |||||
9 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 33.62 | 1:10.00 | |||||
10 | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 32.89 | 1:10.27 | |||||
11 | Peter Schuller | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 32.27 | 1:10.72 | |||||
12 | Hans Fredin | 1966 | Södertörns Simsällskap | 31.08 | 1:10.86 | |||||
13 | Erik Rydahl | 1968 | Karlstads Simsällskap | 34.91 | 1:13.38 | |||||
14 | Tomas Svensson | 1966 | Sundsvalls Simsällskap | 35.07 | 1:14.28 | |||||
15 | Tomas Wiiand | 1968 | Väsby Simsällskap | 35.64 | 1:15.66 | |||||
16 | Mats-Erik Hådén | 1965 | Sundsvalls Simsällskap | 35.90 | 1:17.62 | |||||
17 | Per-Ola Skoglund | 1969 | Täby Sim | 35.32 | 1:18.17 | |||||
18 | Peder Evers | 1967 | Simklubben Elfsborg | 34.48 | 1:19.26 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Per Svanberg | 1971 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.74 | 1:00.10 | |||||
2 | Martin Andersson | 1970 | Varberg-Falkenberg Sim | 29.12 | 1:04.06 | |||||
3 | Patric Robertsson | 1972 | Södertälje Simsällskap | 30.08 | 1:04.22 | |||||
4 | Stefan Andersson | 1970 | Sundsvalls Simsällskap | 32.16 | 1:08.14 | |||||
5 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 32.30 | 1:08.63 | |||||
6 | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | 32.45 | 1:08.72 | |||||
7 | Lars Pettersson | 1974 | Blå Sim&Hoppklubb | 31.11 | 1:08.91 | |||||
8 | Magnus Berglund | 1972 | Södertälje Simsällskap | 33.85 | 1:12.28 | |||||
9 | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | 33.69 | 1:13.94 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Staffan Tell | 1979 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.66 | 1:00.87 | |||||
2 | Anders Wallin | 1979 | Polisens IF | 29.28 | 1:02.20 | |||||
3 | Börje Lehrman | 1976 | Polisens IF | 31.51 | 1:07.54 | |||||
4 | Martin Hedlund | 1978 | Sundsvalls Simsällskap | 33.26 | 1:12.78 | |||||
5 | Fredrik Jonsson | 1977 | Skuru Idrottsklubb | 33.68 | 1:13.13 | |||||
6 | Martin Jutesten | 1976 | Växjö Simsällskap | 34.61 | 1:14.62 | |||||
7 | Tobias Eriksson | 1975 | Sundsvalls Simsällskap | 36.88 | 1:19.03 | |||||
- | Anders Jorlin | 1976 | Blå Sim&Hoppklubb | DSQ | ||||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 28.60 | 1:01.03 | |||||
2 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 29.07 | 1:01.21 | |||||
3 | Carl-Mikael Lönn | 1980 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.41 | 1:02.84 | |||||
4 | Henrik Åkerberg | 1983 | Kungsbacka Simsällskap | 30.06 | 1:05.18 | |||||
5 | Elliot Gansner | 1980 | Polisens IF | 32.90 | 1:08.11 | |||||
6 | Daniel Persson | 1980 | Kungsbacka Simsällskap | 31.44 | 1:08.50 | |||||
7 | Erik Rosenqvist | 1983 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.57 | 1:08.53 | |||||
8 | Niklas Andersson | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 31.94 | 1:10.05 | |||||
9 | Carl-Martin Morin | 1984 | Täby Sim | 32.87 | 1:10.60 | |||||
10 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 32.05 | 1:10.94 | |||||
11 | Lars Lindblom | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 33.33 | 1:12.18 | |||||
12 | Patrik Patrikson | 1981 | Simklubben Elfsborg | 33.69 | 1:12.41 | |||||
13 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 34.93 | 1:14.44 | |||||
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Plåtteknik AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marcus Pellfolk | 1986 | Täby Sim | 30.18 | 1:07.55 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 16:38 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Britt Grilli | 1928 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:53.96 | 3:57.03 | 5:58.58 | 7:53.24 | ER | ||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Gun Björkenlid Beskow | 1936 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:09.18 | 4:37.00 | 7:10.50 | 9:45.36 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:20.30 | 2:46.68 | 4:13.64 | 5:39.11 | ER | ||
2 | Barbro Grufman | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:42.20 | 3:36.39 | 5:27.74 | 7:17.07 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Kerstin Hargin | 1954 | Simklubben Neptun | 1:23.84 | 2:55.09 | 4:28.04 | 5:58.37 | |||
2 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 1:40.92 | 3:32.68 | 5:26.79 | 7:16.57 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:19.09 | 2:48.30 | 4:18.07 | 5:46.35 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 1:06.09 | 2:17.11 | 3:28.07 | 4:38.86 | ER | ||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | Polisens IF | 1:08.61 | 2:25.79 | 3:45.27 | 5:05.00 | |||
3 | Annelie Larsson | 1962 | Karlskoga Simförening | 1:34.93 | 3:16.83 | 4:59.80 | 6:40.85 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Erika Edstedt | 1966 | Umeå Simsällskap | 1:12.00 | 2:31.81 | 3:51.64 | 5:09.24 | |||
2 | Marie Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 1:14.45 | 2:35.18 | 3:57.56 | 5:18.78 | |||
3 | Birgitta Olofsson | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:15.90 | 2:39.27 | 4:03.72 | 5:27.45 | |||
4 | Lena Marklund | 1965 | Upsala Simsällskap | 1:20.37 | 2:47.97 | 4:14.98 | 5:46.12 | |||
5 | Sonja Haglund | 1966 | Kungsbacka Simsällskap | 1:23.04 | 2:52.03 | 4:22.30 | 5:50.39 | |||
6 | Bodil Bassmann | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 1:25.00 | 2:58.38 | 4:34.18 | 6:08.88 | |||
7 | Helena Bockner | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 1:27.14 | 3:01.66 | 4:40.17 | 6:17.06 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lourette Griphem | 1972 | Simklubben Elfsborg | 1:28.79 | 2:59.96 | 4:32.67 | 5:55.97 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Maria Clementz | 1976 | Linköpings Allmänna SS | 1:26.75 | 3:01.41 | 4:38.36 | 6:14.37 | |||
2 | Angelica Karlsson | 1975 | Simklubben Elfsborg | 1:29.31 | 3:06.12 | 4:44.34 | 6:22.22 | |||
Gren 17, 400m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Bygg Bengt i Söderhamn AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Katja Westergren | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 1:13.37 | 2:32.41 | 3:51.43 | 5:09.60 | |||
2 | Jessica Schenck | 1980 | Upsala Simsällskap | 1:18.96 | 2:45.47 | 4:12.39 | 5:35.12 | |||
3 | Stina Franzon | 1982 | Qwarnsvedens Triathlon Klubb | 1:25.87 | 2:59.24 | 4:32.86 | 6:05.92 | |||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 17:26 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 90 - 94 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Nils Ferm | 1917 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:18.58 | 4:48.30 | 7:15.31 | 9:32.71 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | 1:18.45 | 2:44.39 | 4:13.28 | 5:42.86 | |||
2 | Hans Lindström | 1937 | SSH Nyköping | 1:25.91 | 3:00.26 | 4:34.53 | 6:06.97 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Bo Ljungberg | 1945 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:17.92 | 2:41.32 | 4:04.78 | 5:24.92 | |||
2 | Göran Magnusson | 1945 | Simklubben Elfsborg | 1:22.91 | 2:52.25 | 4:19.91 | 5:47.74 | |||
3 | Eric Brandelius | 1949 | Västerås Simsällskap | 1:24.22 | 2:55.08 | 4:26.05 | 5:52.32 | |||
4 | Yaroslav Novitskiy | 1945 | Moscow All Stars | 1:25.18 | 3:00.83 | 4:34.71 | 6:02.80 | |||
- | Jan Patrikson | 1948 | Simklubben Elfsborg | DSQ | ||||||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Kent Hamberg | 1951 | Föreningen Sim Team Engelholm | 1:13.92 | 2:33.02 | 3:53.20 | 5:10.43 | |||
2 | Per Wengström | 1952 | Simklubben Elfsborg | 1:29.81 | 3:06.30 | 4:42.90 | 6:18.25 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Bengt Jönsson | 1955 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 1:07.94 | 2:19.66 | 3:32.04 | 4:43.29 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Anders Haglund | 1961 | Turebergs Simklubb | 1:05.35 | 2:12.41 | 3:19.07 | 4:23.92 | |||
2 | Michael Edstedt | 1961 | Umeå Simsällskap | 1:06.03 | 2:14.32 | 3:23.43 | 4:31.30 | |||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | 1:10.19 | 2:25.77 | 3:42.43 | 4:55.76 | |||
4 | Stefan Gudmandsen | 1960 | Järfälla Simsällskap | 1:12.96 | 2:30.04 | 3:45.38 | 4:57.94 | |||
5 | Göran Fält | 1963 | Linköpings Allmänna SS | 1:13.92 | 2:30.25 | 3:47.15 | 5:03.38 | |||
6 | Stefan Aminoff | 1962 | Simklubben Hajen | 1:14.76 | 2:33.62 | 3:53.28 | 5:10.77 | |||
7 | Jan Westrup | 1960 | Skuru Idrottsklubb | 1:11.04 | 2:29.53 | 3:52.10 | 5:16.04 | |||
8 | Stefan Svensson | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 1:12.83 | 2:34.63 | 4:00.22 | 5:21.98 | |||
9 | Jan-Åke Hammarlund | 1960 | Simklubben Elfsborg | 1:17.20 | 2:44.01 | 4:14.01 | 5:42.33 | |||
10 | Anders Kussak | 1964 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:17.64 | 2:45.99 | 4:16.44 | 5:44.81 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Ulf Eriksson | 1967 | Upsala Simsällskap | 1:02.65 | 2:09.68 | 3:15.91 | 4:22.45 | |||
2 | Jari Dahl | 1968 | Täby Sim | 1:04.28 | 2:13.81 | 3:23.69 | 4:34.64 | |||
3 | Kaj Nilsson | 1968 | Simklubben Neptun | 1:06.69 | 2:18.39 | 3:28.26 | 4:36.01 | |||
4 | Per Norstroem | 1965 | Södertälje Simsällskap | 1:09.08 | 2:20.20 | 3:31.84 | 4:42.99 | |||
5 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 1:05.87 | 2:18.90 | 3:32.04 | 4:43.79 | |||
6 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 1:06.17 | 2:19.42 | 3:37.68 | 4:55.85 | |||
7 | Lars Sandberg | 1965 | Kungsbacka Simsällskap | 1:11.63 | 2:28.80 | 3:46.29 | 5:03.50 | |||
8 | Fredrik Björn | 1966 | Växjö Simsällskap | 1:13.41 | 2:31.76 | 3:50.10 | 5:09.64 | |||
9 | Peter Håkansson | 1965 | Täby Sim | 1:14.26 | 2:38.57 | 4:06.70 | 5:33.91 | |||
10 | Stefan Sundström | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:17.78 | 2:41.52 | 4:07.28 | 5:35.00 | |||
11 | Johannes Dellby | 1965 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:16.65 | 2:50.11 | 4:25.27 | 5:55.94 | |||
12 | Jan-Erik Selin | 1965 | Simklubben Elfsborg | 1:17.74 | 2:46.63 | 4:21.37 | 5:59.17 | |||
- | Jan Sigurdh | 1965 | Solna Sundbyberg SS 04 | DNS | ||||||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Mikael E Rosén | 1974 | Södertörns Simsällskap | 59.25 | 2:01.55 | 3:04.61 | 4:08.12 | |||
2 | Ulf Hausman | 1971 | Simklubben Neptun | 1:04.55 | 2:13.31 | 3:22.69 | 4:29.64 | |||
3 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 1:06.33 | 2:17.91 | 3:33.09 | 4:48.19 | |||
4 | Olof Andersson | 1971 | Södertälje Simsällskap | 1:24.93 | 3:08.43 | 4:53.59 | 6:31.72 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Fredrik Pålsson | 1975 | Simklubben Laxen | 1:02.97 | 2:10.09 | 3:19.63 | 4:32.32 | |||
2 | Fred Niemelä | 1977 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:10.65 | 2:29.10 | 3:48.56 | 5:08.31 | |||
Gren 18, 400m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: El-Planering i Söderhamn |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Lennart Moberg | 1980 | Polisens IF | 1:04.17 | 2:12.46 | 3:21.90 | 4:31.91 | |||
2 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 1:11.33 | 2:26.77 | 3:42.21 | 4:57.92 | |||
3 | Niclas Tönnfält | 1981 | Väsby Simsällskap | 1:12.63 | 2:31.07 | 3:50.36 | 5:07.31 | |||
4 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:10.48 | 2:30.45 | 3:53.22 | 5:15.07 | |||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 17:47 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 19, 4X50m Frisim Damer, Finaler 320 - 359 år |
Sponsor: Ljuskopiering KB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas | 320 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 3:13.04 | ||||||
Marianne Grane | 1931 | 48.98 | 48.98 | |||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 44.51 | 1:33.49 | |||||||
Barbro Thörnelöf | 1927 | 55.57 | 2:29.06 | |||||||
Britt Grilli | 1928 | 43.98 | 3:13.04 | |||||||
Gren 19, 4X50m Frisim Damer, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Ljuskopiering KB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas | 240 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:29.65 | ||||||
Reija Reini | 1958 | 35.05 | 35.05 | |||||||
Birgitta Hjalmarsson | 1937 | 42.84 | 1:17.89 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 36.89 | 1:54.78 | |||||||
Margareta Rainer | 1949 | 34.87 | 2:29.65 | |||||||
2 | Blå Sim&hoppklubb | 240 | Blå Sim&Hoppklubb | 3:43.34 | ||||||
Gun Björkenlid Beskow | 1936 | 58.74 | 58.74 | |||||||
Åsa Sternbrink | 1949 | 40.67 | 1:39.41 | |||||||
Sonja Ritter Wall | 1954 | 1:16.26 | 2:55.67 | |||||||
Anita Karlsson | 1939 | 47.67 | 3:43.34 | |||||||
Gren 19, 4X50m Frisim Damer, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Ljuskopiering KB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If | 200 | Polisens IF | 2:04.02 | ||||||
Annika Goos-Nilsson | 1955 | 32.06 | 32.06 | |||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 34.21 | 1:06.27 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 28.66 | 1:34.93 | |||||||
Helen Allstadius | 1965 | 29.09 | 2:04.02 | |||||||
2 | Hellas | 200 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:33.60 | ||||||
Karin Eriksson | 1968 | 36.93 | 36.93 | |||||||
Barbro Grufman | 1948 | 40.90 | 1:17.83 | |||||||
Edit Belik | 1949 | 44.64 | 2:02.47 | |||||||
Birgitta Olofsson | 1967 | 31.13 | 2:33.60 | |||||||
3 | Täby Sim | 200 | Täby Sim | 2:44.96 | ||||||
Viveca Arvidsson | 1959 | 39.60 | 39.60 | |||||||
Elisabet Fredriksson | 1938 | 51.84 | 1:31.44 | |||||||
Annika Östman | 1959 | 38.97 | 2:10.41 | |||||||
Helene Thulin | 1978 | 34.55 | 2:44.96 | |||||||
Gren 19, 4X50m Frisim Damer, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Ljuskopiering KB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim | 160 | Täby Sim | 1:59.66 | ||||||
Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | 29.02 | 29.02 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 30.57 | 59.59 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 30.80 | 1:30.39 | |||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 29.27 | 1:59.66 | |||||||
2 | Kbss Lag Damer 1 | 160 | Kungsbacka Simsällskap | 2:08.17 | ||||||
Marie Holmberg | 1969 | 30.91 | 30.91 | |||||||
Marja Haglund | 1968 | 28.29 | 59.20 | |||||||
Sonja Haglund | 1966 | 32.62 | 1:31.82 | |||||||
Helena Bockner | 1968 | 36.35 | 2:08.17 | |||||||
3 | Polisens If Lag 1 | 160 | Polisens IF | 2:15.32 | ||||||
Helena Tredal | 1972 | 29.99 | 29.99 | |||||||
Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 39.73 | 1:09.72 | |||||||
Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 33.47 | 1:43.19 | |||||||
Diana Sundin | 1957 | 32.13 | 2:15.32 | |||||||
4 | Sk Elfsborg Lag 1 | 160 | Simklubben Elfsborg | 2:26.11 | ||||||
Lourette Griphem | 1972 | 32.03 | 32.03 | |||||||
Vivi-Ann Johansson | 1935 | 41.92 | 1:13.95 | |||||||
Angelica Karlsson | 1975 | 39.13 | 1:53.08 | |||||||
Katarina Van Mulders | 1968 | 33.03 | 2:26.11 | |||||||
5 | Skuru | 160 | Skuru Idrottsklubb | 2:30.32 | ||||||
Katja Westergren | 1984 | 31.97 | 31.97 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 32.71 | 1:04.68 | |||||||
Bodil Bassmann | 1965 | 34.47 | 1:39.15 | |||||||
Anne Jönsson | 1964 | 51.17 | 2:30.32 | |||||||
6 | Blå Sim&hoppklubb Lag 1 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:34.78 | ||||||
Marie Dahlbom | 1965 | 32.05 | 32.05 | |||||||
Kristina Carlson | 1956 | 45.63 | 1:17.68 | |||||||
Marie Öhman | 1961 | 43.10 | 2:00.78 | |||||||
Lena Steinbock | 1970 | 34.00 | 2:34.78 | |||||||
7 | Karskoga Sf | 160 | Karlskoga Simförening | 3:06.11 | ||||||
Berit Helsing | 1950 | 50.16 | 50.16 | |||||||
Annelie Larsson | 1962 | 37.18 | 1:27.34 | |||||||
Camilla Sånebo-Hellman | 1976 | 57.17 | 2:24.51 | |||||||
Lillemor Bock | 1965 | 41.60 | 3:06.11 | |||||||
Gren 19, 4X50m Frisim Damer, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Ljuskopiering KB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Väsby Ss | 120 | Väsby Simsällskap | 2:02.41 | ||||||
Åsa Pettersson | 1977 | 29.19 | 29.19 | |||||||
Annica Wallin Gyökeres | 1979 | 30.77 | 59.96 | |||||||
Marianne Steen | 1974 | 31.37 | 1:31.33 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 31.08 | 2:02.41 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 21 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 17:54 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 20, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Byggk B Haraldsson AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas Lag 1 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:04.34 | ||||||
Erik Forslund | 1937 | 32.68 | 32.68 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 30.39 | 1:03.07 | |||||||
Anders Söderqvist | 1933 | 30.83 | 1:33.90 | |||||||
Peter Bergengren | 1938 | 30.44 | 2:04.34 | |||||||
Gren 20, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Byggk B Haraldsson AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If | 240 | Polisens IF | 1:57.98 | ||||||
Jan Färjh | 1959 | 28.06 | 28.06 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 28.57 | 56.63 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 31.32 | 1:27.95 | |||||||
Tomas Thunell | 1950 | 30.03 | 1:57.98 | |||||||
2 | Hellas | 240 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:58.70 | ||||||
Ingvar Eriksson | 1944 | 31.86 | 31.86 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 28.03 | 59.89 | |||||||
Hans Ljungberg | 1948 | 29.14 | 1:29.03 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 29.67 | 1:58.70 | |||||||
3 | Karstad Lag 1 | 240 | Karlstads Simsällskap | 2:16.96 | ||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 33.07 | 33.07 | |||||||
Bo Hansson | 1942 | 33.01 | 1:06.08 | |||||||
Anders Thoreson | 1946 | 35.55 | 1:41.63 | |||||||
Rolf Otterberg | 1938 | 35.33 | 2:16.96 | |||||||
4 | Karlstad Lag 2 | 240 | Karlstads Simsällskap | 2:25.64 | ||||||
Sören Andersson | 1938 | 36.07 | 36.07 | |||||||
Lennart Swärd | 1943 | 36.38 | 1:12.45 | |||||||
Kjell-Åke Högblad | 1943 | 36.36 | 1:48.81 | |||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 36.83 | 2:25.64 | |||||||
Gren 20, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Byggk B Haraldsson AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim | 200 | Täby Sim | 1:45.23 | ||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 24.74 | 24.74 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 28.82 | 53.56 | |||||||
Jonas Lögdberg | 1968 | 24.64 | 1:18.20 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 27.03 | 1:45.23 | |||||||
2 | Södertälje Ss | 200 | Södertälje Simsällskap | 1:46.28 | ||||||
Ronny Oltner | 1956 | 27.30 | 27.30 | |||||||
Anders Bladh | 1966 | 24.69 | 51.99 | |||||||
Tomas Lindgren | 1961 | 25.80 | 1:17.79 | |||||||
Jan Blomgren | 1950 | 28.49 | 1:46.28 | |||||||
3 | Solna Sundbyberg SS 04 | 200 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:51.33 | ||||||
Lars Hennert | 1961 | 28.16 | 28.16 | |||||||
Jörgen Tisell | 1961 | 28.26 | 56.42 | |||||||
Ulf Gabrielsson | 1948 | 28.78 | 1:25.20 | |||||||
Jan Sigurdh | 1965 | 26.13 | 1:51.33 | |||||||
4 | Sk Neptun | 200 | Simklubben Neptun | 1:58.60 | ||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 29.01 | 29.01 | |||||||
Pär Örtenholm | 1964 | 27.74 | 56.75 | |||||||
Per Meyer | 1964 | 30.67 | 1:27.42 | |||||||
Gunnar Lenning | 1942 | 31.18 | 1:58.60 | |||||||
5 | Blå Sim&hoppklubb | 200 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:00.49 | ||||||
Federico Engler | 1970 | 28.05 | 28.05 | |||||||
Göran Wall | 1953 | 33.81 | 1:01.86 | |||||||
Per Lindqvist | 1955 | 29.21 | 1:31.07 | |||||||
Pär Eriksson | 1955 | 29.42 | 2:00.49 | |||||||
6 | SK Elfsborg Lag 1 | 200 | Simklubben Elfsborg | 2:04.24 | ||||||
Ulf Zachrisson | 1958 | 31.43 | 31.43 | |||||||
Göran Magnusson | 1945 | 30.73 | 1:02.16 | |||||||
Bo Toresäter | 1944 | 30.97 | 1:33.13 | |||||||
Dan Borgman | 1964 | 31.11 | 2:04.24 | |||||||
7 | Sk Elfsborg Lag 2 | 200 | Simklubben Elfsborg | 2:23.46 | ||||||
Kristian Wirfalk | 1968 | 32.13 | 32.13 | |||||||
Jan-Åke Hammarlund | 1960 | 35.58 | 1:07.71 | |||||||
Per Wengström | 1952 | 32.55 | 1:40.26 | |||||||
Jan Patrikson | 1948 | 43.20 | 2:23.46 | |||||||
Gren 20, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Byggk B Haraldsson AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim Lag 1 | 160 | Täby Sim | 1:40.03 | ||||||
Jan Karlsson | 1968 | 24.20 | 24.20 | |||||||
Jari Dahl | 1968 | 26.17 | 50.37 | |||||||
Dan Anderberg | 1967 | 25.09 | 1:15.46 | |||||||
Harald Kruger | 1967 | 24.57 | 1:40.03 | |||||||
2 | Polisens If Lag 1 | 160 | Polisens IF | 1:42.55 | ||||||
Måns Yngerskog | 1972 | 25.78 | 25.78 | |||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 24.16 | 49.94 | |||||||
Börje Lehrman | 1976 | 25.84 | 1:15.78 | |||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 26.77 | 1:42.55 | |||||||
3 | Sk Neptun | 160 | Simklubben Neptun | 1:44.90 | ||||||
Håkan Agnell | 1970 | 25.89 | 25.89 | |||||||
Ulf Hausman | 1971 | 25.86 | 51.75 | |||||||
Kaj Nilsson | 1968 | 25.97 | 1:17.72 | |||||||
Mats Rubertson | 1967 | 27.18 | 1:44.90 | |||||||
4 | Sundsvalls Ss Lag 1 | 160 | Sundsvalls Simsällskap | 1:46.73 | ||||||
Tony Danielsson | 1969 | 26.36 | 26.36 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 25.77 | 52.13 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 26.88 | 1:19.01 | |||||||
Tobias Eriksson | 1975 | 27.72 | 1:46.73 | |||||||
5 | Täby Sim Lag 2 | 160 | Täby Sim | 1:48.14 | ||||||
Håkan Persson | 1963 | 27.37 | 27.37 | |||||||
Hans Roosmark | 1971 | 26.54 | 53.91 | |||||||
Per Von Wovern | 1965 | 27.18 | 1:21.09 | |||||||
Per Gustafsson | 1964 | 27.05 | 1:48.14 | |||||||
6 | Södertälje Ss | 160 | Södertälje Simsällskap | 1:48.88 | ||||||
Patric Robertsson | 1972 | 25.18 | 25.18 | |||||||
Veikko Mattola | 1956 | 28.45 | 53.63 | |||||||
Per Norstroem | 1965 | 27.83 | 1:21.46 | |||||||
Bo Wänghammar | 1960 | 27.42 | 1:48.88 | |||||||
7 | Södertörn | 160 | Södertörns Simsällskap | 1:49.56 | ||||||
Hans Fredin | 1966 | 27.55 | 27.55 | |||||||
Leif Björklund | 1953 | 28.61 | 56.16 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 28.32 | 1:24.48 | |||||||
Mikael E Rosén | 1974 | 25.08 | 1:49.56 | |||||||
8 | Bollnäs Ss | 160 | Bollnäs Simsällskap | 1:52.64 | ||||||
Torbjörn Svensk | 1964 | 26.15 | 26.15 | |||||||
Ola Wallberg | 1972 | 27.92 | 54.07 | |||||||
Anders Bergqvist | 1965 | 29.33 | 1:23.40 | |||||||
Michael Brinkenstierna | 1967 | 29.24 | 1:52.64 | |||||||
9 | Danderyd | 160 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:54.11 | ||||||
Erik Rosenqvist | 1983 | 26.40 | 26.40 | |||||||
Henrik Bodén | 1959 | 29.59 | 55.99 | |||||||
Richard Livijn | 1964 | 29.72 | 1:25.71 | |||||||
Olle Axling | 1945 | 28.40 | 1:54.11 | |||||||
10 | Sk Elfsborg Lag 1 | 160 | Simklubben Elfsborg | 1:54.64 | ||||||
Patrik Patrikson | 1981 | 27.71 | 27.71 | |||||||
Jan-Erik Selin | 1965 | 29.82 | 57.53 | |||||||
Anders Törnqvist | 1960 | 28.17 | 1:25.70 | |||||||
Peder Evers | 1967 | 28.94 | 1:54.64 | |||||||
11 | Sundsvalls Ss Lag 2 | 160 | Sundsvalls Simsällskap | 1:54.88 | ||||||
Martin Hedlund | 1978 | 28.82 | 28.82 | |||||||
Tomas Svensson | 1966 | 28.44 | 57.26 | |||||||
Rolf Tegeback | 1948 | 28.51 | 1:25.77 | |||||||
Mats-Erik Hådén | 1965 | 29.11 | 1:54.88 | |||||||
12 | Skuru Lag 1 | 160 | Skuru Idrottsklubb | 1:56.58 | ||||||
Göran Isenborg | 1964 | 29.83 | 29.83 | |||||||
Joakim Samson | 1964 | 28.20 | 58.03 | |||||||
Jan Westrup | 1960 | 28.38 | 1:26.41 | |||||||
Lars Sundermeyer | 1965 | 30.17 | 1:56.58 | |||||||
13 | Täby Sim Lag 3 | 160 | Täby Sim | 2:00.85 | ||||||
Thomas Bäckman | 1966 | 29.05 | 29.05 | |||||||
Per-Ola Skoglund | 1969 | 30.09 | 59.14 | |||||||
Peter Håkansson | 1965 | 31.22 | 1:30.36 | |||||||
Tommy Aspegårdh | 1955 | 30.49 | 2:00.85 | |||||||
14 | Hellas | 160 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:02.73 | ||||||
Stefan Sundström | 1967 | 31.93 | 31.93 | |||||||
Leif Eriksson | 1963 | 32.14 | 1:04.07 | |||||||
Anders Kussak | 1964 | 31.19 | 1:35.26 | |||||||
Fred Niemelä | 1977 | 27.47 | 2:02.73 | |||||||
Gren 20, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Byggk B Haraldsson AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Solna Sundbyberg SS 04 | 120 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:39.54 | ||||||
Carl-Mikael Lönn | 1980 | 26.24 | 26.24 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 24.19 | 50.43 | |||||||
Erik Johansson | 1974 | 24.53 | 1:14.96 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 24.58 | 1:39.54 | |||||||
2 | Hudiksvall | 120 | Hudiksvalls Simsällskap | 1:43.37 | ||||||
Björn C-G Eriksson | 1981 | 24.45 | 24.45 | |||||||
Fredrik Wallner | 1973 | 26.62 | 51.07 | |||||||
Fredrik Olsson | 1981 | 23.98 | 1:15.05 | |||||||
Bo Jonsson | 1957 | 28.32 | 1:43.37 | |||||||
3 | Polisens If | 120 | Polisens IF | 1:43.80 | ||||||
Pär Kristoffersson | 1969 | 28.07 | 28.07 | |||||||
Elliot Gansner | 1980 | 25.40 | 53.47 | |||||||
Rasmus Renglin | 1979 | 25.65 | 1:19.12 | |||||||
Anders Wallin | 1979 | 24.68 | 1:43.80 | |||||||
4 | Kbss Lag Herrar 1 | 120 | Kungsbacka Simsällskap | 1:44.28 | ||||||
Lars Sandberg | 1965 | 27.32 | 27.32 | |||||||
Henrik Åkerberg | 1983 | 24.09 | 51.41 | |||||||
Daniel Persson | 1980 | 26.40 | 1:17.81 | |||||||
Jan Johansson | 1968 | 26.47 | 1:44.28 | |||||||
5 | Täby Sim | 120 | Täby Sim | 1:44.85 | ||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 26.39 | 26.39 | |||||||
Robert Jensen | 1968 | 25.46 | 51.85 | |||||||
Matthias Seel | 1970 | 26.08 | 1:17.93 | |||||||
Carl-Martin Morin | 1984 | 26.92 | 1:44.85 | |||||||
6 | Skuru | 120 | Skuru Idrottsklubb | 1:48.03 | ||||||
David Jonsson | 1984 | 26.39 | 26.39 | |||||||
Fredrik Jonsson | 1977 | 27.56 | 53.95 | |||||||
Mats J Larsson | 1965 | 27.06 | 1:21.01 | |||||||
Peter Schuller | 1965 | 27.02 | 1:48.03 | |||||||
7 | Stockholm Kapps Klubb | 120 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:49.53 | ||||||
Robert Grynner | 1983 | 25.82 | 25.82 | |||||||
Petter Larsson | 1974 | 29.26 | 55.08 | |||||||
Kristoffer Lyberg | 1968 | 28.92 | 1:24.00 | |||||||
Mats Norlin | 1965 | 25.53 | 1:49.53 | |||||||
8 | Växjö | 120 | Växjö Simsällskap | 1:51.72 | ||||||
Ryan Provencher | 1974 | 28.23 | 28.23 | |||||||
Martin Jutesten | 1976 | 27.69 | 55.92 | |||||||
Jonas Andersson | 1983 | 27.92 | 1:23.84 | |||||||
Fredrik Björn | 1966 | 27.88 | 1:51.72 | |||||||
9 | Södertälje Ss | 120 | Södertälje Simsällskap | 2:00.04 | ||||||
Magnus Berglund | 1972 | 27.37 | 27.37 | |||||||
Andreas Jonerholm | 1981 | 28.77 | 56.14 | |||||||
Alioscha Lopez | 1966 | 30.16 | 1:26.30 | |||||||
Olof Andersson | 1971 | 33.74 | 2:00.04 | |||||||
- | Kbss Lag Herrar 2 | 120 | Kungsbacka Simsällskap | 1:50.25 | EXTRA | |||||
Fredrik Pålsson | 1975 | 26.25 | 26.25 | |||||||
Jonas Petersson | 1974 | 27.43 | 53.68 | |||||||
Patrick Josefsson | 1982 | 27.53 | 1:21.21 | |||||||
Henrik Holmberg | 1969 | 29.04 | 1:50.25 | |||||||
Gren 20, 4x50m Frisim Herrar, Finaler 100 - 119 år |
Sponsor: Byggk B Haraldsson AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hudiksvall | 100 | Hudiksvalls Simsällskap | 1:45.63 | ||||||
Jörgen Martinsson | 1984 | 25.10 | 25.10 | |||||||
Lars Lindblom | 1982 | 27.06 | 52.16 | |||||||
Niklas Andersson | 1982 | 27.85 | 1:20.01 | |||||||
Jon Sjöström | 1982 | 25.62 | 1:45.63 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 10:12 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Britt Grilli | 1928 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 48.74 | 1:42.99 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marianne Grane | 1931 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 52.75 | 1:49.89 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Vivi-Ann Johansson | 1935 | Simklubben Elfsborg | 44.73 | 1:34.10 | |||||
2 | Birgitta Hjalmarsson | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 48.27 | 1:40.54 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 34.71 | 1:12.43 | SR | ||||
2 | Bitte Axling | 1946 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.02 | 1:13.12 | |||||
3 | Barbro Grufman | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 43.92 | 1:33.30 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 42.89 | 1:29.42 | |||||
2 | Solveig Luckhurst | 1950 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 43.22 | 1:31.11 | |||||
3 | Berit Helsing | 1950 | Karlskoga Simförening | 55.54 | 1:58.56 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Birgitta Appelfeldt Thylw | 1957 | Blå Sim&Hoppklubb | 35.68 | 1:15.03 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 28.86 | 1:01.06 | ER | ||||
2 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | Polisens IF | 29.57 | 1:02.72 | |||||
3 | Annika Nilsson | 1960 | Skuru Idrottsklubb | 35.08 | 1:15.12 | |||||
4 | Marie Öhman | 1961 | Blå Sim&Hoppklubb | 46.72 | 1:38.63 | |||||
- | Inga-Lill Lagergren | 1960 | Simklubben Neptun | DSQ | ||||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 29.93 | 1:01.30 | |||||
2 | Helen Allstadius | 1965 | Polisens IF | 30.57 | 1:03.05 | |||||
3 | Birgitta Olofsson | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 32.25 | 1:09.21 | |||||
4 | Lena Marklund | 1965 | Upsala Simsällskap | 35.45 | 1:13.19 | |||||
5 | Katarina Van Mulders | 1968 | Simklubben Elfsborg | 35.80 | 1:16.76 | |||||
6 | Bodil Bassmann | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 37.39 | 1:18.39 | |||||
7 | Helena Bockner | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 38.83 | 1:21.09 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marianne Steen | 1974 | Väsby Simsällskap | 33.71 | 1:10.92 | |||||
2 | Lena Steinbock | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 36.64 | 1:16.39 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Åsa Pettersson | 1977 | Väsby Simsällskap | 30.66 | 1:04.69 | |||||
2 | Annica Wallin Gyökeres | 1979 | Väsby Simsällskap | 32.31 | 1:09.06 | |||||
3 | Angelica Karlsson | 1975 | Simklubben Elfsborg | 40.58 | 1:25.90 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.73 | 1:02.21 | |||||
2 | Jessica Schenck | 1980 | Upsala Simsällskap | 36.38 | 1:15.38 | |||||
3 | Stina Franzon | 1982 | Qwarnsvedens Triathlon Klubb | 38.15 | 1:18.19 | |||||
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Ivar Renngård AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Karin Pettersson | 1985 | Kungsbacka Simsällskap | 31.41 | 1:05.38 | |||||
2 | Sofia Åkerberg | 1987 | Kungsbacka Simsällskap | 32.68 | 1:06.38 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 10:46 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 90 - 94 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Nils Ferm | 1917 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:00.89 | 2:07.97 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anders Söderqvist | 1933 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 35.91 | 1:15.75 | |||||
2 | Rune Nilsson | 1933 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 49.36 | 1:49.54 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Peter Bergengren | 1938 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 34.61 | 1:10.61 | |||||
2 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | 35.16 | 1:11.95 | |||||
3 | Hans Lindström | 1937 | SSH Nyköping | 36.08 | 1:16.47 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Gunnar Lenning | 1942 | Simklubben Neptun | 34.27 | 1:12.35 | |||||
- | Bo Toresäter | 1944 | Simklubben Elfsborg | DNS | ||||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hans Ljungberg | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 31.73 | 1:05.93 | |||||
2 | Olle Axling | 1945 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.11 | 1:06.67 | |||||
3 | Bo Ljungberg | 1945 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 32.34 | 1:06.74 | |||||
4 | Ulf Gabrielsson | 1948 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.53 | 1:06.77 | |||||
5 | Göran Magnusson | 1945 | Simklubben Elfsborg | 32.01 | 1:07.39 | |||||
6 | Lars Backlund | 1949 | Mariestads Simsällskap | 32.52 | 1:08.20 | |||||
7 | Yaroslav Novitskiy | 1945 | Moscow All Stars | 33.80 | 1:11.29 | |||||
8 | Eric Brandelius | 1949 | Västerås Simsällskap | 34.31 | 1:11.81 | |||||
9 | Jan Patrikson | 1948 | Simklubben Elfsborg | 46.05 | 1:37.38 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | Föreningen Sim Team Engelholm | 30.16 | 1:03.82 | |||||
2 | Jan Blomgren | 1950 | Södertälje Simsällskap | 31.47 | 1:05.18 | |||||
3 | Leif Björklund | 1953 | Södertörns Simsällskap | 31.35 | 1:05.98 | |||||
4 | Lars Ekdahl | 1954 | Västerås Simsällskap | 34.34 | 1:11.68 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | Täby Sim | 26.91 | 55.02 | ER | ||||
2 | Bengt Jönsson | 1955 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 28.54 | 58.80 | |||||
3 | Jan Ladeborn | 1958 | Varberg-Falkenberg Sim | 29.43 | 1:01.43 | |||||
4 | Bo Fogelberg | 1957 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 31.20 | 1:03.82 | |||||
5 | Peter Lillieström | 1959 | Södertörns Simsällskap | 31.08 | 1:04.78 | |||||
6 | Mats Dänsel | 1957 | Simklubben Neptun | 30.89 | 1:05.10 | |||||
7 | Henrik Bodén | 1959 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.10 | 1:06.61 | |||||
8 | Tommy Aspegårdh | 1955 | Täby Sim | 32.22 | 1:07.35 | |||||
9 | Lars Nielsen | 1955 | Linköpings Allmänna SS | 35.86 | 1:14.14 | |||||
10 | Ulf Zachrisson | 1958 | Simklubben Elfsborg | 35.80 | 1:14.19 | |||||
11 | Per Lindqvist | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 31.99 | 1:20.81 | |||||
12 | Thomas Svensson | 1958 | Linköpings Allmänna SS | 40.40 | 1:24.47 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anders Haglund | 1961 | Turebergs Simklubb | 26.17 | 54.64 | SR | ||||
2 | Per Gustafsson | 1964 | Täby Sim | 28.77 | 59.27 | |||||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | 28.54 | 1:00.92 | |||||
4 | Göran Fält | 1963 | Linköpings Allmänna SS | 29.43 | 1:01.15 | |||||
5 | Jan Svensson | 1964 | Järfälla Simsällskap | 29.62 | 1:01.62 | |||||
6 | Gunnar Persson | 1961 | Simklubben Poseidon | 30.05 | 1:01.83 | |||||
7 | Joakim Samson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 30.22 | 1:03.52 | |||||
8 | Jörgen Tisell | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.19 | 1:04.04 | |||||
9 | Rolf Gustafsson | 1960 | Simklubben Neptun | 30.60 | 1:04.64 | |||||
10 | Bo Wänghammar | 1960 | Södertälje Simsällskap | 32.08 | 1:04.91 | |||||
11 | Stefan Aminoff | 1962 | Simklubben Hajen | 31.33 | 1:05.00 | |||||
12 | Göran Isenborg | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 31.10 | 1:06.46 | |||||
13 | Anders Kussak | 1964 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 32.37 | 1:09.33 | |||||
14 | Stefan Erikson | 1963 | Täby Sim | 33.20 | 1:11.73 | |||||
14 | Henrik Alsterberg | 1963 | Kanaans Simsällskap | 33.83 | 1:11.73 | |||||
16 | Per Meyer | 1964 | Simklubben Neptun | 33.29 | 1:11.77 | |||||
17 | Richard Livijn | 1964 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.23 | 1:11.79 | |||||
18 | Dan Borgman | 1964 | Simklubben Elfsborg | 34.49 | 1:12.92 | |||||
19 | Lars Hällgren | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 35.63 | 1:15.86 | |||||
20 | Leif Eriksson | 1963 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 35.24 | 1:15.93 | |||||
- | Tomas Lindgren | 1961 | Södertälje Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Henrik Johansson | 1968 | Luleå Simsällskap | 25.61 | 52.63 | |||||
2 | Harald Kruger | 1967 | Täby Sim | 26.58 | 55.12 | |||||
3 | Jonas Lögdberg | 1968 | Täby Sim | 26.22 | 55.87 | |||||
4 | Dan Anderberg | 1967 | Täby Sim | 27.11 | 56.84 | |||||
5 | Timmy Jansson | 1966 | Blå Sim&Hoppklubb | 27.90 | 56.88 | |||||
6 | Anders Bladh | 1966 | Södertälje Simsällskap | 27.49 | 57.30 | |||||
7 | Tony Danielsson | 1969 | Sundsvalls Simsällskap | 27.26 | 57.32 | |||||
8 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 28.19 | 57.91 | |||||
9 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 28.01 | 58.94 | |||||
10 | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 28.82 | 1:00.09 | |||||
11 | Jari Dahl | 1968 | Täby Sim | 28.29 | 1:00.20 | |||||
12 | Lars Sandberg | 1965 | Kungsbacka Simsällskap | 28.70 | 1:01.37 | |||||
13 | Fredrik Björn | 1966 | Växjö Simsällskap | 29.36 | 1:02.58 | |||||
14 | Tomas Svensson | 1966 | Sundsvalls Simsällskap | 29.76 | 1:04.32 | |||||
15 | Tomas Wiiand | 1968 | Väsby Simsällskap | 29.86 | 1:04.80 | |||||
16 | Thomas Bäckman | 1966 | Täby Sim | 30.17 | 1:04.98 | |||||
17 | Jan-Erik Selin | 1965 | Simklubben Elfsborg | 30.91 | 1:05.42 | |||||
18 | Stefan Sundström | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 31.50 | 1:06.77 | |||||
19 | Lars Sundermeyer | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 32.72 | 1:09.05 | |||||
20 | Johannes Dellby | 1965 | Blå Sim&Hoppklubb | 35.03 | 1:14.43 | |||||
21 | Kristian Wirfalk | 1968 | Simklubben Elfsborg | 35.69 | 1:17.38 | |||||
- | Jan Sigurdh | 1965 | Solna Sundbyberg SS 04 | DNS | ||||||
- | Peter Håkansson | 1965 | Täby Sim | DSQ | ||||||
- | Alioscha Lopez | 1966 | Södertälje Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Martin Andersson | 1970 | Varberg-Falkenberg Sim | 27.57 | 56.25 | |||||
2 | Ulf Hausman | 1971 | Simklubben Neptun | 27.47 | 56.26 | |||||
3 | Håkan Agnell | 1970 | Simklubben Neptun | 26.82 | 56.84 | |||||
4 | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | 27.79 | 57.33 | |||||
5 | Erik Johansson | 1974 | Solna Sundbyberg SS 04 | 57.52 | ||||||
5 | Erik Johansson | 1974 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.41 | 57.52 | |||||
7 | Olof Andersson | 1971 | Södertälje Simsällskap | 34.81 | 1:15.17 | |||||
- | Matthias Seel | 1970 | Täby Sim | DNS | ||||||
- | Erik Johansson | 1974 | Solna Sundbyberg SS 04 | DNS | ||||||
- | Erik Johansson | 1974 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.41 | DNS | |||||
- | Stefan Andersson | 1970 | Sundsvalls Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Lars Pettersson | 1974 | Blå Sim&Hoppklubb | DSQ | ||||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Fredrik Pålsson | 1975 | Simklubben Laxen | 26.37 | 55.03 | |||||
2 | Börje Lehrman | 1976 | Polisens IF | 26.62 | 55.72 | |||||
3 | Fredrik Jonsson | 1977 | Skuru Idrottsklubb | 28.94 | 1:01.48 | |||||
4 | Martin Jutesten | 1976 | Växjö Simsällskap | 29.92 | 1:02.45 | |||||
5 | Anders Jorlin | 1976 | Blå Sim&Hoppklubb | 31.49 | 1:07.23 | |||||
6 | Andreas Carlsson | 1977 | Linköpings Allmänna SS | 43.46 | 1:28.28 | |||||
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: AB Karl Hedin |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Henrik Åkerberg | 1983 | Kungsbacka Simsällskap | 25.14 | 53.49 | |||||
2 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 26.16 | 55.21 | |||||
3 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 26.56 | 55.70 | |||||
4 | Robert Grynner | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.61 | 55.81 | |||||
5 | Erik Rosenqvist | 1983 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 27.97 | 57.97 | |||||
6 | David Jonsson | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 27.96 | 58.38 | |||||
7 | Carl-Martin Morin | 1984 | Täby Sim | 28.44 | 1:00.59 | |||||
8 | Patrik Patrikson | 1981 | Simklubben Elfsborg | 29.62 | 1:01.35 | |||||
9 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | 29.54 | 1:02.14 | |||||
10 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 31.15 | 1:05.82 | |||||
- | Patrick Josefsson | 1982 | Kungsbacka Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 10:57 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Barbro Thörnelöf | 1927 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:11.73 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 75 - 79 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Gun Larsson | 1932 | Mälarhöjdens Simsällskap | 1:35.68 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anita Karlsson | 1939 | Blå Sim&Hoppklubb | 56.62 | ||||||
2 | Elisabet Fredriksson | 1938 | Täby Sim | 59.33 | ||||||
3 | Gun Björkenlid Beskow | 1936 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:01.19 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Margareta Rainer | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 45.36 | ||||||
2 | Harriet Bure | 1946 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 45.53 | ||||||
3 | Margit Ohlsson | 1945 | Polisens IF | 46.87 | ||||||
4 | Edit Belik | 1949 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 54.22 | ||||||
5 | Åsa Sternbrink | 1949 | Blå Sim&Hoppklubb | 1:02.96 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | Polisens IF | 41.53 | SR | |||||
2 | Anita Brakowska | 1951 | IFK Lidingö Simklubb | 51.19 | ||||||
3 | Lena Johansson | 1954 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 51.58 | ||||||
4 | Berit Helsing | 1950 | Karlskoga Simförening | 56.77 | ||||||
5 | Sonja Ritter Wall | 1954 | Blå Sim&Hoppklubb | 56.82 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Gunilla Rasmuson | 1957 | Täby Sim | 40.78 | ||||||
2 | Reija Reini | 1958 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 44.92 | ||||||
3 | Kristina Carlson | 1956 | Blå Sim&Hoppklubb | 48.64 | ||||||
4 | Lena Håkansson | 1959 | Simklubben Ägir | 52.24 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | 37.54 | SR | |||||
2 | Lillie Larsson | 1961 | Täby Sim | 39.63 | ||||||
3 | Annelie Larsson | 1962 | Karlskoga Simförening | 45.91 | ||||||
4 | Anne Jönsson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 59.94 | ||||||
- | Annika Nilsson | 1960 | Skuru Idrottsklubb | DNS | ||||||
- | Birgitta Flensburg | 1961 | Skuru Idrottsklubb | DNS | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Marja Haglund | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 38.11 | ||||||
2 | Marie Dahlbom | 1965 | Blå Sim&Hoppklubb | 41.13 | ||||||
3 | Lillemor Bock | 1965 | Karlskoga Simförening | 47.32 | ||||||
4 | Kym Eklund | 1965 | Bollnäs Simsällskap | 1:02.86 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Helena Tredal | 1972 | Polisens IF | 38.34 | ||||||
2 | Lourette Griphem | 1972 | Simklubben Elfsborg | 39.10 | ||||||
3 | Susanne Norvell | 1970 | Sundsvalls Simsällskap | 48.48 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Linda Fleck | 1976 | Väsby Simsällskap | 38.94 | ||||||
2 | Helene Thulin | 1978 | Täby Sim | 42.98 | ||||||
- | Caroline Dahlberg | 1979 | IFK Lidingö Simklubb | DNS | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | Stockholms Kappsimningsklubb | 38.36 | ||||||
2 | Elin Qvale | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 38.68 | ||||||
3 | Katja Westergren | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 41.17 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Swedbank |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Karin Pettersson | 1985 | Kungsbacka Simsällskap | 39.55 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:13 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bengt Ager | 1928 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 51.92 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Erik Forslund | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 41.33 | ||||||
2 | Rolf Otterberg | 1938 | Karlstads Simsällskap | 42.04 | ||||||
3 | Olof Söderqvist | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 46.07 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Matthias Kroner | 1943 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 37.58 | SR | |||||
2 | Ulf Brangefält | 1942 | Västerås Simsällskap | 45.46 | ||||||
3 | Kjell-Åke Högblad | 1943 | Karlstads Simsällskap | 48.07 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Rolf Tegeback | 1948 | Sundsvalls Simsällskap | 37.43 | ||||||
2 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 37.77 | ||||||
3 | Lars Backlund | 1949 | Mariestads Simsällskap | 37.97 | ||||||
4 | Anders Backlund | 1946 | Mariestads Simsällskap | 42.03 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Kent Hamberg | 1951 | Föreningen Sim Team Engelholm | 37.53 | ||||||
2 | Göran Wall | 1953 | Blå Sim&Hoppklubb | 42.71 | ||||||
3 | Dan Eriksson | 1954 | Södertälje Simsällskap | 47.37 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Dmitri Khodko | 1959 | Täby Sim | 32.10 | ||||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 32.55 | ||||||
3 | Jan Ladeborn | 1958 | Varberg-Falkenberg Sim | 34.76 | ||||||
4 | Pär Eriksson | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 35.04 | ||||||
5 | Thomas Svensson | 1958 | Linköpings Allmänna SS | 46.79 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Vladislav Zagrebenko | 1963 | Moscow | 30.85 | ||||||
2 | Håkan Persson | 1963 | Täby Sim | 32.08 | ||||||
3 | Hans Palmqvist | 1962 | Varberg-Falkenberg Sim | 33.50 | ||||||
4 | Per Matsson | 1962 | Sundsvalls Simsällskap | 33.75 | ||||||
5 | Lars Hennert | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.12 | ||||||
6 | Anders Törnqvist | 1960 | Simklubben Elfsborg | 34.46 | ||||||
7 | Gunnar Persson | 1961 | Simklubben Poseidon | 35.13 | ||||||
8 | Harri Mossmyr | 1962 | Polisens IF | 35.54 | ||||||
9 | Richard Livijn | 1964 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 39.27 | ||||||
10 | Joakim Samson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 39.29 | ||||||
11 | Stefan Erikson | 1963 | Täby Sim | 41.54 | ||||||
12 | Lars Hällgren | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 41.90 | ||||||
13 | Henrik Alsterberg | 1963 | Kanaans Simsällskap | 42.23 | ||||||
14 | Leif Eriksson | 1963 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 42.91 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Pär Kristoffersson | 1969 | Polisens IF | 33.36 | ||||||
2 | Harald Kruger | 1967 | Täby Sim | 33.74 | ||||||
3 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 33.89 | ||||||
4 | Anders Bladh | 1966 | Södertälje Simsällskap | 34.23 | ||||||
5 | Robert Jensen | 1968 | Täby Sim | 34.80 | ||||||
6 | Henrik Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 35.93 | ||||||
7 | Ola Jensen | 1965 | Simklubben Nautilus | 36.25 | ||||||
8 | Tomas Wiiand | 1968 | Väsby Simsällskap | 37.70 | ||||||
9 | Thomas Bäckman | 1966 | Täby Sim | 37.84 | ||||||
10 | Per-Ola Skoglund | 1969 | Täby Sim | 38.13 | ||||||
11 | Alioscha Lopez | 1966 | Södertälje Simsällskap | 38.45 | ||||||
12 | Kristian Wirfalk | 1968 | Simklubben Elfsborg | 38.50 | ||||||
13 | Lars Sundermeyer | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 39.50 | ||||||
14 | Kristoffer Lyberg | 1968 | Stockholms Kappsimningsklubb | 41.31 | ||||||
15 | Johan Ekeroot | 1965 | Karlskoga Simförening | 49.01 | ||||||
16 | Stefan Jonsson | 1965 | Täby Sim | 49.17 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Per Svanberg | 1971 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.63 | WR | |||||
2 | Martin Andersson | 1970 | Varberg-Falkenberg Sim | 33.58 | ||||||
3 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 33.66 | ||||||
4 | Hans Roosmark | 1971 | Täby Sim | 34.61 | ||||||
5 | Magnus Berglund | 1972 | Södertälje Simsällskap | 35.65 | ||||||
6 | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | 36.57 | ||||||
7 | Olof Andersson | 1971 | Södertälje Simsällskap | 40.94 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Staffan Tell | 1979 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.98 | ||||||
2 | Anders Wallin | 1979 | Polisens IF | 30.29 | ||||||
3 | Johan Bursell | 1976 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.18 | ||||||
4 | Andreas Carlsson | 1977 | Linköpings Allmänna SS | 50.14 | ||||||
Gren 24, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Söderhamns Kommun |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Carl-Mikael Lönn | 1980 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.41 | ||||||
2 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 31.72 | ||||||
3 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 31.86 | ||||||
4 | Elliot Gansner | 1980 | Polisens IF | 31.87 | ||||||
5 | Erik Rosenqvist | 1983 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.00 | ||||||
6 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 36.29 | ||||||
7 | Raymond Baker | 1982 | Karlskoga Simförening | 41.94 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:25 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 80 - 84 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Kerstin Gjöres | 1927 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 55.22 | 1:57.93 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Vivi-Ann Johansson | 1935 | Simklubben Elfsborg | 50.70 | 1:42.68 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Kerstin Hargin | 1954 | Simklubben Neptun | 45.11 | 1:32.15 | |||||
2 | Berit Helsing | 1950 | Karlskoga Simförening | 1:08.96 | 2:28.18 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Pia Strandh | 1958 | Simklubben Neptun | 38.73 | 1:20.34 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 34.21 | 1:10.40 | ER | ||||
2 | Anne Mannela | 1963 | Sundsvalls Simsällskap | 35.06 | 1:13.29 | |||||
3 | Carola Ektander | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 38.32 | 1:20.75 | |||||
- | Annelie Larsson | 1962 | Karlskoga Simförening | DNS | ||||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | 35.41 | 1:11.55 | |||||
2 | Erika Edstedt | 1966 | Umeå Simsällskap | 37.68 | 1:17.42 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Antra Roga | 1973 | Kipsala | 39.86 | 1:22.68 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Camilla Sånebo-Hellman | 1976 | Karlskoga Simförening | 1:04.69 | 2:13.02 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Qvale | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.97 | 1:13.62 | |||||
2 | Jessica Schenck | 1980 | Upsala Simsällskap | 46.03 | 1:34.18 | |||||
Gren 25, 100m Ryggsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Dina Försäkringar |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Lindholm | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.01 | 1:10.92 | |||||
2 | Claire Luckhurst | 1985 | Spårvägens Simförening | 35.93 | 1:15.07 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:35 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 90 - 94 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Nils Ferm | 1917 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 1:00.49 | 2:05.76 | SR | ||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Erik Forslund | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 44.10 | 1:30.18 | |||||
2 | Ernst-Hjalmar Rydahl | 1939 | Karlstads Simsällskap | 46.22 | 1:38.29 | |||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
- | Bo Toresäter | 1944 | Simklubben Elfsborg | DSQ | ||||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hans Ljungberg | 1948 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 39.94 | 1:22.93 | |||||
2 | Kaj Gorosch | 1948 | IFK Lidingö Simklubb | 43.08 | 1:32.85 | |||||
3 | Bengt Rydahl | 1946 | Karlstads Simsällskap | 45.61 | 1:36.21 | |||||
4 | Yaroslav Novitskiy | 1945 | Moscow All Stars | 49.27 | 1:39.79 | |||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Veikko Mattola | 1956 | Södertälje Simsällskap | 34.77 | 1:10.74 | |||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 35.12 | 1:10.85 | |||||
3 | Jan Ladeborn | 1958 | Varberg-Falkenberg Sim | 35.97 | 1:14.44 | |||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Gunnar Persson | 1961 | Simklubben Poseidon | 33.56 | 1:06.80 | |||||
2 | Anders Haglund | 1961 | Turebergs Simklubb | 34.28 | 1:09.29 | |||||
3 | Per Gustafsson | 1964 | Täby Sim | 35.02 | 1:10.90 | |||||
4 | Pär Örtenholm | 1964 | Simklubben Neptun | 35.52 | 1:13.43 | |||||
5 | Stefan Svensson | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 36.41 | 1:16.33 | |||||
- | Mats Josefsson | 1964 | Norrköpings Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jonas Söderberg | 1969 | Simklubben Elfsborg | 30.16 | 1:02.51 | SR | ||||
2 | Jari Dahl | 1968 | Täby Sim | 32.75 | 1:07.90 | |||||
3 | Per Norstroem | 1965 | Södertälje Simsällskap | 34.96 | 1:12.63 | |||||
4 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | 36.36 | 1:14.05 | |||||
- | Mats Norlin | 1965 | Stockholms Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Federico Engler | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 32.93 | 1:08.43 | |||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Fredrik Jonsson | 1977 | Skuru Idrottsklubb | 36.43 | 1:14.72 | |||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 30.75 | 1:04.10 | |||||
2 | Jonas Andersson | 1983 | Växjö Simsällskap | 33.47 | 1:08.46 | |||||
3 | Daniel Persson | 1980 | Kungsbacka Simsällskap | 33.25 | 1:08.58 | |||||
4 | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | 33.51 | 1:11.00 | |||||
Gren 26, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Söderhamn Nära |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Niklas Borin | 1989 | Turebergs Simklubb | 29.65 | 1:00.45 | |||||
2 | Marcus Pellfolk | 1986 | Täby Sim | 32.01 | 1:07.63 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 11:44 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Birgitta Hjalmarsson | 1937 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 51.33 | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bitte Axling | 1946 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 38.49 | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Solveig Luckhurst | 1950 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 46.18 | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Maria Rhodin | 1955 | Luleå Simsällskap | 33.43 | ||||||
2 | Diana Sundin | 1957 | Polisens IF | 36.83 | ||||||
3 | Annika Goos-Nilsson | 1955 | Polisens IF | 42.50 | ||||||
4 | Annika Östman | 1959 | Täby Sim | 47.44 | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Susanna Rosén | 1963 | Ystads Simsällskap | 31.39 | ||||||
2 | Anna-Karin Josefson | 1964 | Varberg-Falkenberg Sim | 31.72 | ||||||
3 | Ann-Louise Arktoft | 1964 | Polisens IF | 31.81 | ||||||
4 | Annika Nilsson | 1960 | Skuru Idrottsklubb | 36.89 | ||||||
- | Anne Jönsson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Helen Allstadius | 1965 | Polisens IF | 31.09 | ||||||
2 | Marja Haglund | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 32.25 | ||||||
3 | Marie Holmberg | 1969 | Kungsbacka Simsällskap | 33.18 | ||||||
4 | Ulrika Balslev | 1966 | Varberg-Falkenberg Sim | 33.68 | ||||||
5 | Camilla Thuné | 1967 | Täby Sim | 34.74 | ||||||
6 | Birgitta Olofsson | 1967 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 35.28 | ||||||
7 | Helena Wallner | 1965 | Sundsvalls Simsällskap | 36.24 | ||||||
8 | Helena Bockner | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 41.67 | ||||||
9 | Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | Polisens IF | 44.63 | ||||||
- | Su Sutcliffe | 1969 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | Täby Sim | 31.51 | ||||||
2 | Jelena Pavlovicha | 1973 | Kipsala | 32.30 | ||||||
3 | Lourette Griphem | 1972 | Simklubben Elfsborg | 36.91 | ||||||
4 | Lena Steinbock | 1970 | Blå Sim&Hoppklubb | 38.71 | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Annalena Hanson | 1984 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.90 | ||||||
2 | Elin Qvale | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.35 | ||||||
3 | Maria Öhman | 1984 | Njurunda Simsällskap | 35.12 | ||||||
4 | Katja Westergren | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 35.21 | ||||||
5 | Charlotta Lindahl | 1980 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.21 | ||||||
Gren 27, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Söderhamns Inovation AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Karin Pettersson | 1985 | Kungsbacka Simsällskap | 33.41 | ||||||
2 | Sofia Åkerberg | 1987 | Kungsbacka Simsällskap | 33.45 | ||||||
3 | Claire Luckhurst | 1985 | Spårvägens Simförening | 33.79 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 12:08 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Peter Bergengren | 1938 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 36.14 | ||||||
2 | Lauri Malk | 1937 | Cetus | 37.55 | ||||||
3 | Hans Lindström | 1937 | SSH Nyköping | 42.91 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Nils Wahlberg | 1943 | Polisens IF | 32.14 | ||||||
2 | Gunnar Lenning | 1942 | Simklubben Neptun | 35.23 | ||||||
3 | Ingvar Eriksson | 1944 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 35.75 | ||||||
4 | Matthias Kroner | 1943 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 38.26 | ||||||
5 | Håkan Bengtsson | 1942 | Polisens IF | 38.82 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Jean-Pierre Saracco | 1949 | Täby Sim | 32.51 | ||||||
2 | Peter Feil | 1947 | Eskilstuna Simsällskap | 32.58 | ||||||
3 | Rolf Tegeback | 1948 | Sundsvalls Simsällskap | 32.64 | ||||||
4 | Bo Ljungberg | 1945 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 33.44 | ||||||
5 | Ulf Gabrielsson | 1948 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.26 | ||||||
6 | Lars Backlund | 1949 | Mariestads Simsällskap | 34.49 | ||||||
7 | Eric Brandelius | 1949 | Västerås Simsällskap | 34.62 | ||||||
8 | Olle Axling | 1945 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.60 | ||||||
9 | Kaj Gorosch | 1948 | IFK Lidingö Simklubb | 39.32 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Leif Björklund | 1953 | Södertörns Simsällskap | 31.93 | ||||||
2 | Per Wengström | 1952 | Simklubben Elfsborg | 36.74 | ||||||
3 | Lars Ekdahl | 1954 | Västerås Simsällskap | 37.90 | ||||||
4 | Göran Wall | 1953 | Blå Sim&Hoppklubb | 37.92 | ||||||
- | Jan Blomgren | 1950 | Södertälje Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Bengt Olsson | 1956 | Täby Sim | 30.16 | ||||||
2 | Ronny Oltner | 1956 | Södertälje Simsällskap | 30.17 | ||||||
3 | Viktor Komarov | 1958 | Kipsala | 30.49 | ||||||
4 | Bengt Jönsson | 1955 | Sollefteå Allmänna Simsällskap | 30.74 | ||||||
5 | Henrik Bodén | 1959 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.21 | ||||||
6 | Anders Berlin | 1959 | Simklubben Neptun | 31.88 | ||||||
7 | Tommy Aspegårdh | 1955 | Täby Sim | 32.95 | ||||||
8 | Bo Fogelberg | 1957 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 33.45 | ||||||
9 | Mats Dänsel | 1957 | Simklubben Neptun | 33.89 | ||||||
10 | Per Lindqvist | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 34.26 | ||||||
11 | Pär Eriksson | 1955 | Blå Sim&Hoppklubb | 34.54 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Torbjörn Svensk | 1964 | Bollnäs Simsällskap | 29.28 | ||||||
2 | Mats Josefsson | 1964 | Norrköpings Kappsimningsklubb | 29.33 | ||||||
3 | Tomas Lindgren | 1961 | Södertälje Simsällskap | 29.34 | ||||||
4 | Jan Svensson | 1964 | Järfälla Simsällskap | 29.78 | ||||||
5 | Harri Mossmyr | 1962 | Polisens IF | 29.83 | ||||||
6 | Jan Westrup | 1960 | Skuru Idrottsklubb | 29.91 | ||||||
7 | Gunnar Persson | 1961 | Simklubben Poseidon | 30.02 | ||||||
8 | Håkan Frank | 1963 | Södertörns Simsällskap | 30.23 | ||||||
9 | Stefan Svensson | 1962 | Linköpings Allmänna SS | 31.63 | ||||||
10 | Rolf Gustafsson | 1960 | Simklubben Neptun | 31.73 | ||||||
11 | Lars Hennert | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.08 | ||||||
12 | Joakim Samson | 1964 | Skuru Idrottsklubb | 32.23 | ||||||
13 | Anders Törnqvist | 1960 | Simklubben Elfsborg | 33.05 | ||||||
14 | Richard Livijn | 1964 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.34 | ||||||
15 | Leif Nyman | 1963 | Skuru Idrottsklubb | 36.84 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Jan Karlsson | 1968 | Täby Sim | 25.29 | SR | |||||
2 | Henrik Johansson | 1968 | Luleå Simsällskap | 27.00 | ||||||
3 | Jonas Lögdberg | 1968 | Täby Sim | 27.08 | ||||||
4 | Jan Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | 28.71 | ||||||
5 | Per Von Wovern | 1965 | Täby Sim | 28.77 | ||||||
6 | Kaj Nilsson | 1968 | Simklubben Neptun | 28.90 | ||||||
7 | Timmy Jansson | 1966 | Blå Sim&Hoppklubb | 29.39 | ||||||
8 | Mats J Larsson | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 29.52 | ||||||
9 | Hans Fredin | 1966 | Södertörns Simsällskap | 29.79 | ||||||
10 | Peter Schuller | 1965 | Skuru Idrottsklubb | 29.87 | ||||||
11 | Erik Rydahl | 1968 | Karlstads Simsällskap | 31.84 | ||||||
12 | Kristoffer Lyberg | 1968 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.25 | ||||||
13 | Mats-Erik Hådén | 1965 | Sundsvalls Simsällskap | 32.53 | ||||||
14 | Peder Evers | 1967 | Simklubben Elfsborg | 32.61 | ||||||
15 | Per-Ola Skoglund | 1969 | Täby Sim | 33.98 | ||||||
16 | Alioscha Lopez | 1966 | Södertälje Simsällskap | 35.51 | ||||||
- | Robert Jensen | 1968 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Per Svanberg | 1971 | Solna Sundbyberg SS 04 | 26.96 | ||||||
2 | Martin Andersson | 1970 | Varberg-Falkenberg Sim | 27.98 | ||||||
3 | Matthias Seel | 1970 | Täby Sim | 28.00 | ||||||
4 | Kenneth Sääf | 1973 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.37 | ||||||
5 | Håkan Agnell | 1970 | Simklubben Neptun | 28.96 | ||||||
6 | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | 29.66 | ||||||
6 | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | 29.66 | ||||||
8 | Lars Pettersson | 1974 | Blå Sim&Hoppklubb | 30.38 | ||||||
9 | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | 30.41 | ||||||
10 | Jonas Petersson | 1974 | Kungsbacka Simsällskap | 30.48 | ||||||
11 | Magnus Berglund | 1972 | Södertälje Simsällskap | 31.14 | ||||||
12 | Petter Larsson | 1974 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.11 | ||||||
- | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | DNS | ||||||
- | Måns Yngerskog | 1972 | Polisens IF | DNS | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Staffan Tell | 1979 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.77 | ||||||
2 | Fredrik Pålsson | 1975 | Simklubben Laxen | 28.00 | ||||||
3 | Rasmus Renglin | 1979 | Polisens IF | 28.49 | ||||||
4 | Börje Lehrman | 1976 | Polisens IF | 28.89 | ||||||
5 | Johan Bursell | 1976 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.96 | ||||||
6 | Fred Niemelä | 1977 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 30.01 | ||||||
7 | Martin Jutesten | 1976 | Växjö Simsällskap | 30.64 | ||||||
8 | Anders Jorlin | 1976 | Blå Sim&Hoppklubb | 33.52 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Henrik Åkerberg | 1983 | Kungsbacka Simsällskap | 26.65 | ||||||
2 | Björn C-G Eriksson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 26.66 | ||||||
3 | Fredrik Olsson | 1981 | Hudiksvalls Simsällskap | 27.37 | ||||||
4 | David Jonsson | 1984 | Skuru Idrottsklubb | 27.98 | ||||||
5 | Jon Sjöström | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 28.10 | ||||||
6 | Daniel Persson | 1980 | Kungsbacka Simsällskap | 29.71 | ||||||
7 | Niklas Andersson | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | 30.29 | ||||||
8 | Carl-Martin Morin | 1984 | Täby Sim | 30.34 | ||||||
9 | Erik Rosenqvist | 1983 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.48 | ||||||
10 | Patrik Patrikson | 1981 | Simklubben Elfsborg | 31.97 | ||||||
11 | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | 33.49 | ||||||
Gren 28, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år |
Sponsor: Melins Bil AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Niklas Borin | 1989 | Turebergs Simklubb | 26.39 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 12:33 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 29, 4X50m Medley Damer, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: NCC Roads AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 3:01.44 | ||||||
Kerstin Gjöres | 1927 | 52.36 | 52.36 | |||||||
Margareta Rainer | 1949 | 46.37 | 1:38.73 | |||||||
Harriet Bure | 1946 | 39.33 | 2:18.06 | |||||||
Britt Grilli | 1928 | 43.38 | 3:01.44 | |||||||
Gren 29, 4X50m Medley Damer, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: NCC Roads AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Blå Sim&hoppklubb | 240 | Blå Sim&Hoppklubb | 3:39.84 | ||||||
Gun Björkenlid Beskow | 1936 | 1:03.73 | 1:03.73 | |||||||
Sonja Ritter Wall | 1954 | 57.08 | 2:00.81 | |||||||
Marie Öhman | 1961 | 51.27 | 2:52.08 | |||||||
Anita Karlsson | 1939 | 47.76 | 3:39.84 | |||||||
Gren 29, 4X50m Medley Damer, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: NCC Roads AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If | 200 | Polisens IF | 2:21.64 | ||||||
Margit Ohlsson | 1945 | 37.22 | 37.22 | |||||||
Anna-Lena Bryngelsson | 1954 | 41.40 | 1:18.62 | |||||||
Helen Allstadius | 1965 | 31.37 | 1:49.99 | |||||||
Annika Goos-Nilsson | 1955 | 31.65 | 2:21.64 | |||||||
2 | Hellas | 200 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:59.61 | ||||||
Karin Eriksson | 1968 | 43.90 | 43.90 | |||||||
Barbro Grufman | 1948 | 55.81 | 1:39.71 | |||||||
Birgitta Olofsson | 1967 | 35.05 | 2:14.76 | |||||||
Edit Belik | 1949 | 44.85 | 2:59.61 | |||||||
3 | Täby Sim | 200 | Täby Sim | 3:04.39 | ||||||
Helene Thulin | 1978 | 42.17 | 42.17 | |||||||
Elisabet Fredriksson | 1938 | 58.26 | 1:40.43 | |||||||
Annika Östman | 1959 | 46.01 | 2:26.44 | |||||||
Viveca Arvidsson | 1959 | 37.95 | 3:04.39 | |||||||
Gren 29, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: NCC Roads AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim | 160 | Täby Sim | 2:16.70 | ||||||
Gunilla Rasmuson | 1957 | 35.58 | 35.58 | |||||||
Lillie Larsson | 1961 | 39.51 | 1:15.09 | |||||||
Christine Uhrlander-Lindb | 1971 | 31.04 | 1:46.13 | |||||||
Camilla Thuné | 1967 | 30.57 | 2:16.70 | |||||||
2 | Kbss Lag Damer 1 | 160 | Kungsbacka Simsällskap | 2:27.42 | ||||||
Marie Holmberg | 1969 | 36.95 | 36.95 | |||||||
Marja Haglund | 1968 | 37.47 | 1:14.42 | |||||||
Helena Bockner | 1968 | 41.60 | 1:56.02 | |||||||
Sonja Haglund | 1966 | 31.40 | 2:27.42 | |||||||
3 | Polisens If Lag 1 | 160 | Polisens IF | 2:28.02 | ||||||
Diana Sundin | 1957 | 38.91 | 38.91 | |||||||
Helena Tredal | 1972 | 38.25 | 1:17.16 | |||||||
Ann-Louise Arktoft | 1964 | 32.12 | 1:49.28 | |||||||
Tatiana Abu Nijmeh | 1965 | 38.74 | 2:28.02 | |||||||
4 | Sk Elfsborg Lag 1 | 160 | Simklubben Elfsborg | 2:49.34 | ||||||
Vivi-Ann Johansson | 1935 | 48.23 | 48.23 | |||||||
Katarina Van Mulders | 1968 | 46.11 | 1:34.34 | |||||||
Lourette Griphem | 1972 | 36.82 | 2:11.16 | |||||||
Angelica Karlsson | 1975 | 38.18 | 2:49.34 | |||||||
5 | Karskoga Sf | 160 | Karlskoga Simförening | 3:12.67 | ||||||
Camilla Sånebo-Hellman | 1976 | 59.83 | 59.83 | |||||||
Berit Helsing | 1950 | 54.77 | 1:54.60 | |||||||
Annelie Larsson | 1962 | 38.75 | 2:33.35 | |||||||
Lillemor Bock | 1965 | 39.32 | 3:12.67 | |||||||
- | Skuru | 160 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Katja Westergren | 1984 | 37.53 | 37.53 | |||||||
Birgitta Flensburg | 1961 | 57.84 | 1:35.37 | |||||||
Annika Nilsson | 1960 | 36.85 | 2:12.22 | |||||||
- | Blå Sim&hoppklubb Lag 1 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | DSQ | ||||||
Gren 29, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: NCC Roads AB |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Väsby Ss | 120 | Väsby Simsällskap | 2:21.40 | ||||||
Marianne Steen | 1974 | 38.28 | 38.28 | |||||||
Linda Fleck | 1976 | 40.46 | 1:18.74 | |||||||
Åsa Pettersson | 1977 | 31.99 | 1:50.73 | |||||||
Annica Wallin Gyökeres | 1979 | 30.67 | 2:21.40 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Öppna Masters SM 2009 | Utskriftsdatum | 22 mars 2009 | |||
Tävlingsort | Söderhamn | Utskriftstid | 12:53 | |||
Arrangör | Söderhamns SS |
Gren 30, 4X50m Medley Herrar, Finaler 280 - 319 år |
Sponsor: Anticimex |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hellas Lag 1 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:23.99 | ||||||
Erik Forslund | 1937 | 38.49 | 38.49 | |||||||
Matthias Kroner | 1943 | 37.54 | 1:16.03 | |||||||
Peter Bergengren | 1938 | 37.77 | 1:53.80 | |||||||
Anders Söderqvist | 1933 | 30.19 | 2:23.99 | |||||||
2 | Hellas Lag 2 | 280 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 3:02.44 | ||||||
Olof Söderqvist | 1937 | 49.77 | 49.77 | |||||||
Bengt Ager | 1928 | 52.03 | 1:41.80 | |||||||
Bengt Furberg | 1941 | 37.48 | 2:19.28 | |||||||
Rune Nilsson | 1933 | 43.16 | 3:02.44 | |||||||
Gren 30, 4X50m Medley Herrar, Finaler 240 - 279 år |
Sponsor: Anticimex |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Polisens If | 240 | Polisens IF | 2:13.20 | ||||||
Tomas Thunell | 1950 | 36.81 | 36.81 | |||||||
Jan Färjh | 1959 | 33.23 | 1:10.04 | |||||||
Nils Wahlberg | 1943 | 31.83 | 1:41.87 | |||||||
Håkan Bengtsson | 1942 | 31.33 | 2:13.20 | |||||||
2 | Hellas | 240 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:17.84 | ||||||
Hans Ljungberg | 1948 | 35.60 | 35.60 | |||||||
Bo Ljungberg | 1945 | 39.33 | 1:14.93 | |||||||
Ingvar Eriksson | 1944 | 35.01 | 1:49.94 | |||||||
Bo Fogelberg | 1957 | 27.90 | 2:17.84 | |||||||
3 | Karlstad Lag 2 | 240 | Karlstads Simsällskap | 2:53.54 | ||||||
Ernst-Hjalmar Rydahl | 1939 | 43.27 | 43.27 | |||||||
Kjell-Åke Högblad | 1943 | 48.31 | 1:31.58 | |||||||
Lennart Swärd | 1943 | 44.88 | 2:16.46 | |||||||
Sören Andersson | 1938 | 37.08 | 2:53.54 | |||||||
- | Karstad Lag 1 | 240 | Karlstads Simsällskap | DSQ | ||||||
Bengt Rydahl | 1946 | 41.74 | 41.74 | |||||||
Rolf Otterberg | 1938 | 39.53 | 1:21.27 | |||||||
Gren 30, 4X50m Medley Herrar, Finaler 200 - 239 år |
Sponsor: Anticimex |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim | 200 | Täby Sim | 1:57.94 | ||||||
Jan Karlsson | 1968 | 27.44 | 27.44 | |||||||
Dmitri Khodko | 1959 | 31.52 | 58.96 | |||||||
Jean-Pierre Saracco | 1949 | 31.70 | 1:30.66 | |||||||
Bengt Olsson | 1956 | 27.28 | 1:57.94 | |||||||
2 | Södertälje Ss | 200 | Södertälje Simsällskap | 2:02.59 | ||||||
Veikko Mattola | 1956 | 32.75 | 32.75 | |||||||
Ronny Oltner | 1956 | 31.80 | 1:04.55 | |||||||
Tomas Lindgren | 1961 | 29.19 | 1:33.74 | |||||||
Jan Blomgren | 1950 | 28.85 | 2:02.59 | |||||||
3 | Sk Neptun | 200 | Simklubben Neptun | 2:13.88 | ||||||
Pär Örtenholm | 1964 | 32.94 | 32.94 | |||||||
Rolf Gustafsson | 1960 | 37.99 | 1:10.93 | |||||||
Anders Berlin | 1959 | 30.86 | 1:41.79 | |||||||
Gunnar Lenning | 1942 | 32.09 | 2:13.88 | |||||||
4 | SK Elfsborg Lag 1 | 200 | Simklubben Elfsborg | 2:22.48 | ||||||
Peder Evers | 1967 | 36.76 | 36.76 | |||||||
Kristian Wirfalk | 1968 | 38.43 | 1:15.19 | |||||||
Per Wengström | 1952 | 36.92 | 1:52.11 | |||||||
Göran Magnusson | 1945 | 30.37 | 2:22.48 | |||||||
Gren 30, 4X50m Medley Herrar, Finaler 160 - 199 år |
Sponsor: Anticimex |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Täby Sim Lag 1 | 160 | Täby Sim | 1:53.80 | ||||||
Peter Pärlklo | 1971 | 30.32 | 30.32 | |||||||
Håkan Persson | 1963 | 31.91 | 1:02.23 | |||||||
Jonas Lögdberg | 1968 | 26.65 | 1:28.88 | |||||||
Harald Kruger | 1967 | 24.92 | 1:53.80 | |||||||
2 | Sk Neptun | 160 | Simklubben Neptun | 1:55.84 | ||||||
Kaj Nilsson | 1968 | 30.76 | 30.76 | |||||||
Mats Rubertson | 1967 | 32.30 | 1:03.06 | |||||||
Ulf Hausman | 1971 | 27.79 | 1:30.85 | |||||||
Håkan Agnell | 1970 | 24.99 | 1:55.84 | |||||||
3 | Blå Sim&hoppklubb Lag 1 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:00.59 | ||||||
Federico Engler | 1970 | 31.31 | 31.31 | |||||||
Pär Eriksson | 1955 | 34.34 | 1:05.65 | |||||||
Timmy Jansson | 1966 | 28.96 | 1:34.61 | |||||||
Lars Pettersson | 1974 | 25.98 | 2:00.59 | |||||||
4 | Sk Elfsborg Lag 1 | 160 | Simklubben Elfsborg | 2:01.11 | ||||||
Jonas Söderberg | 1969 | 28.10 | 28.10 | |||||||
Anders Törnqvist | 1960 | 33.70 | 1:01.80 | |||||||
Patrik Patrikson | 1981 | 31.51 | 1:33.31 | |||||||
Jan-Erik Selin | 1965 | 27.80 | 2:01.11 | |||||||
5 | Sundsvalls Ss Lag 1 | 160 | Sundsvalls Simsällskap | 2:03.58 | ||||||
Tomas Svensson | 1966 | 35.92 | 35.92 | |||||||
Per Matsson | 1962 | 33.88 | 1:09.80 | |||||||
Tony Danielsson | 1969 | 24.57 | 1:34.37 | |||||||
Stefan Andersson | 1970 | 29.21 | 2:03.58 | |||||||
6 | Solna Sundbyberg SS 04 | 160 | Solna Sundbyberg SS 04 | 2:03.67 | ||||||
Johan Bursell | 1976 | 33.18 | 33.18 | |||||||
Lars Hennert | 1961 | 34.61 | 1:07.79 | |||||||
Kenneth Sääf | 1973 | 28.01 | 1:35.80 | |||||||
Jörgen Tisell | 1961 | 27.87 | 2:03.67 | |||||||
7 | Täby Sim Lag 2 | 160 | Täby Sim | 2:04.19 | ||||||
Per Gustafsson | 1964 | 32.21 | 32.21 | |||||||
Per-Ola Skoglund | 1969 | 37.45 | 1:09.66 | |||||||
Per Von Wovern | 1965 | 28.82 | 1:38.48 | |||||||
Robert Jensen | 1968 | 25.71 | 2:04.19 | |||||||
8 | Södertörn | 160 | Södertörns Simsällskap | 2:06.39 | ||||||
Hans Fredin | 1966 | 30.69 | 30.69 | |||||||
Peter Lillieström | 1959 | 37.14 | 1:07.83 | |||||||
Håkan Frank | 1963 | 29.80 | 1:37.63 | |||||||
Leif Björklund | 1953 | 28.76 | 2:06.39 | |||||||
9 | Södertälje Ss | 160 | Södertälje Simsällskap | 2:06.56 | ||||||
Per Norstroem | 1965 | 33.42 | 33.42 | |||||||
Alioscha Lopez | 1966 | 36.97 | 1:10.39 | |||||||
Anders Bladh | 1966 | 28.26 | 1:38.65 | |||||||
Bo Wänghammar | 1960 | 27.91 | 2:06.56 | |||||||
10 | Danderyd | 160 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 2:13.37 | ||||||
Henrik Bodén | 1959 | 37.41 | 37.41 | |||||||
Erik Rosenqvist | 1983 | 33.82 | 1:11.23 | |||||||
Richard Livijn | 1964 | 33.48 | 1:44.71 | |||||||
Olle Axling | 1945 | 28.66 | 2:13.37 | |||||||
11 | Blå Sim&hoppklubb Lag 2 | 160 | Blå Sim&Hoppklubb | 2:15.23 | ||||||
Per-Magnus Grönlund | 1982 | 31.60 | 31.60 | |||||||
Göran Wall | 1953 | 40.46 | 1:12.06 | |||||||
Anders Jorlin | 1976 | 33.89 | 1:45.95 | |||||||
Per Lindqvist | 1955 | 29.28 | 2:15.23 | |||||||
12 | Hellas | 160 | Sim o Idrottsklubben Hellas | 2:18.82 | ||||||
Stefan Sundström | 1967 | 38.00 | 38.00 | |||||||
Anders Kussak | 1964 | 39.15 | 1:17.15 | |||||||
Fred Niemelä | 1977 | 29.86 | 1:47.01 | |||||||
Leif Eriksson | 1963 | 31.81 | 2:18.82 | |||||||
13 | Skuru Lag 1 | 160 | Skuru Idrottsklubb | 2:21.67 | ||||||
Jan Westrup | 1960 | 37.68 | 37.68 | |||||||
Lars Hällgren | 1964 | 41.82 | 1:19.50 | |||||||
Joakim Samson | 1964 | 31.59 | 1:51.09 | |||||||
Lars Sundermeyer | 1965 | 30.58 | 2:21.67 | |||||||
14 | Täby Sim Lag 3 | 160 | Täby Sim | 2:21.90 | ||||||
Peter Håkansson | 1965 | 38.89 | 38.89 | |||||||
Stefan Erikson | 1963 | 40.93 | 1:19.82 | |||||||
Tommy Aspegårdh | 1955 | 32.07 | 1:51.89 | |||||||
Thomas Bäckman | 1966 | 30.01 | 2:21.90 | |||||||
15 | Lass Lag 1 | 198 | Linköpings Allmänna SS | 2:22.88 | ||||||
Stefan Svensson | 1962 | 34.04 | 34.04 | |||||||
Thomas Svensson | 1958 | 45.39 | 1:19.43 | |||||||
Göran Fält | 1963 | 32.13 | 1:51.56 | |||||||
Lars Nielsen | 1955 | 31.32 | 2:22.88 | |||||||
Gren 30, 4X50m Medley Herrar, Finaler 120 - 159 år |
Sponsor: Anticimex |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Solna Sundbyberg SS 04 | 120 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:48.83 | ||||||
Carl-Mikael Lönn | 1980 | 29.99 | 29.99 | |||||||
Per Svanberg | 1971 | 28.54 | 58.53 | |||||||
Staffan Tell | 1979 | 25.84 | 1:24.37 | |||||||
Erik Johansson | 1974 | 24.46 | 1:48.83 | |||||||
2 | Polisens If | 120 | Polisens IF | 1:52.54 | ||||||
Joakim Sjöholm | 1963 | 29.63 | 29.63 | |||||||
Anders Wallin | 1979 | 30.03 | 59.66 | |||||||
Börje Lehrman | 1976 | 28.07 | 1:27.73 | |||||||
Måns Yngerskog | 1972 | 24.81 | 1:52.54 | |||||||
3 | Täby Sim | 120 | Täby Sim | 1:57.49 | ||||||
Jari Dahl | 1968 | 31.84 | 31.84 | |||||||
Hans Roosmark | 1971 | 32.90 | 1:04.74 | |||||||
Matthias Seel | 1970 | 27.92 | 1:32.66 | |||||||
Dan Anderberg | 1967 | 24.83 | 1:57.49 | |||||||
4 | Kbss Lag Herrar 1 | 120 | Kungsbacka Simsällskap | 1:57.55 | ||||||
Daniel Persson | 1980 | 31.87 | 31.87 | |||||||
Jan Johansson | 1968 | 32.80 | 1:04.67 | |||||||
Henrik Åkerberg | 1983 | 26.40 | 1:31.07 | |||||||
Lars Sandberg | 1965 | 26.48 | 1:57.55 | |||||||
5 | Polisens If Lag 2 | 120 | Polisens IF | 2:00.13 | ||||||
Harri Mossmyr | 1962 | 34.38 | 34.38 | |||||||
Pär Kristoffersson | 1969 | 32.17 | 1:06.55 | |||||||
Rasmus Renglin | 1979 | 28.23 | 1:34.78 | |||||||
Elliot Gansner | 1980 | 25.35 | 2:00.13 | |||||||
6 | Skuru | 120 | Skuru Idrottsklubb | 2:03.48 | ||||||
Fredrik Jonsson | 1977 | 33.95 | 33.95 | |||||||
Mats J Larsson | 1965 | 35.37 | 1:09.32 | |||||||
David Jonsson | 1984 | 27.38 | 1:36.70 | |||||||
Peter Schuller | 1965 | 26.78 | 2:03.48 | |||||||
7 | Växjö | 120 | Växjö Simsällskap | 2:04.27 | ||||||
Jonas Andersson | 1983 | 32.34 | 32.34 | |||||||
Ryan Provencher | 1974 | 33.82 | 1:06.16 | |||||||
Martin Jutesten | 1976 | 30.83 | 1:36.99 | |||||||
Fredrik Björn | 1966 | 27.28 | 2:04.27 | |||||||
8 | Stockholm Kapps Klubb | 120 | Stockholms Kappsimningsklubb | 2:07.03 | ||||||
Robert Grynner | 1983 | 31.78 | 31.78 | |||||||
Mats Norlin | 1965 | 34.72 | 1:06.50 | |||||||
Kristoffer Lyberg | 1968 | 31.58 | 1:38.08 | |||||||
Petter Larsson | 1974 | 28.95 | 2:07.03 | |||||||
9 | Södertälje Ss | 120 | Södertälje Simsällskap | 2:23.06 | ||||||
Andreas Jonerholm | 1981 | 36.68 | 36.68 | |||||||
Olof Andersson | 1971 | 38.85 | 1:15.53 | |||||||
Magnus Berglund | 1972 | 30.22 | 1:45.75 | |||||||
Dan Eriksson | 1954 | 37.31 | 2:23.06 | |||||||
- | Kbss Lag Herrar 2 | 120 | Kungsbacka Simsällskap | 2:05.94 | EXTRA | |||||
Fredrik Pålsson | 1975 | 32.02 | 32.02 | |||||||
Henrik Holmberg | 1969 | 35.32 | 1:07.34 | |||||||
Jonas Petersson | 1974 | 30.14 | 1:37.48 | |||||||
Patrick Josefsson | 1982 | 28.46 | 2:05.94 | |||||||
Gren 30, 4X50m Medley Herrar, Finaler 100 - 119 år |
Sponsor: Anticimex |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Hudiksvall | 100 | Hudiksvalls Simsällskap | 1:59.19 | ||||||
Fredrik Olsson | 1981 | 29.31 | 29.31 | |||||||
Lars Lindblom | 1982 | 34.69 | 1:04.00 | |||||||
Niklas Andersson | 1982 | 29.53 | 1:33.53 | |||||||
Jon Sjöström | 1982 | 25.66 | 1:59.19 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.17.06 |
Licensierad till: IC Control AB |