Tulokset DM-L, DJM-L & DÃ…M-L gruppe 1
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:58 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 1, 200m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 700 | 30.92 | 1:05.77 | 1:41.51 | 2:17.18 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Christina Munkholm | 1996 | 660 | 31.66 | 1:06.96 | 1:42.69 | 2:19.89 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
3 | Signe Tolstrup | 1995 | 647 | 31.95 | 1:07.44 | 1:43.06 | 2:20.81 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 629 | 32.14 | 1:07.94 | 1:44.76 | 2:22.10 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 604 | 31.96 | 1:08.10 | 1:45.53 | 2:24.06 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
5 | Sidse Kehlet | 1996 | 604 | 32.33 | 1:08.51 | 1:45.45 | 2:24.06 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Camilla Dufour | 1996 | 583 | 31.85 | 1:08.65 | 1:47.12 | 2:25.78 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
8 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 574 | 31.74 | 1:07.35 | 1:45.69 | 2:26.51 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
9 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 574 | 32.70 | 1:09.42 | 1:48.28 | 2:26.54 | |||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
10 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 571 | 30.66 | 1:05.40 | 1:44.13 | 2:26.76 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 568 | 33.03 | 1:09.99 | 1:48.47 | 2:27.01 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
12 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 567 | 33.10 | 1:10.74 | 1:47.85 | 2:27.12 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Asta Blanch | 1996 | 562 | 33.14 | 1:09.97 | 1:47.56 | 2:27.59 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Kristine Barrett | 1998 | 551 | 31.94 | 1:09.06 | 1:47.94 | 2:28.52 | |||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
15 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 550 | 32.16 | 1:09.48 | 1:47.89 | 2:28.59 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Cecilie Jensen | 1994 | 548 | 33.34 | 1:10.73 | 1:49.14 | 2:28.77 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
17 | Kristina K Hedegaard | 1995 | 541 | 32.32 | 1:09.58 | 1:48.63 | 2:29.44 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 524 | 33.09 | 1:11.28 | 1:50.69 | 2:31.00 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
19 | Pernille Christiansen | 1995 | 516 | 33.00 | 1:10.85 | 1:50.88 | 2:31.79 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
20 | Julie Lamberth | 1996 | 455 | 34.41 | 1:14.39 | 1:56.11 | 2:38.32 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
21 | Maja Østergaard | 1998 | 454 | 34.69 | 1:14.72 | 1:56.63 | 2:38.41 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
22 | Iben Helstrup Jensen | 1996 | 450 | 34.31 | 1:13.69 | 1:55.13 | 2:38.88 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
23 | Thea Lund Petersen | 1998 | 443 | 34.81 | 1:14.77 | 1:57.01 | 2:39.78 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
- | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | DSQ | 1 hånd i vend /50m | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:58 |
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 1, 200m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 787 | 29.91 | 1:03.53 | 1:37.23 | 2:11.89 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Christina Munkholm | 1996 | 754 | 30.39 | 1:04.04 | 1:38.07 | 2:13.82 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
3 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 697 | 31.01 | 1:05.61 | 1:41.33 | 2:17.38 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Signe Tolstrup | 1995 | 675 | 31.48 | 1:06.44 | 1:41.94 | 2:18.81 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Sidse Kehlet | 1996 | 648 | 31.78 | 1:07.52 | 1:43.74 | 2:20.72 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 617 | 31.56 | 1:07.07 | 1:44.11 | 2:23.05 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
7 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 589 | 32.41 | 1:08.55 | 1:45.93 | 2:25.30 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Camilla Dufour | 1996 | 556 | 32.20 | 1:09.30 | 1:48.30 | 2:28.12 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
9 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 631 | 30.85 | 1:06.55 | 1:43.39 | 2:22.00 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 626 | 30.86 | 1:07.46 | 1:44.48 | 2:22.39 | |||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
11 | Asta Blanch | 1996 | 593 | 32.67 | 1:09.60 | 1:46.99 | 2:24.96 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 588 | 33.18 | 1:10.04 | 1:47.35 | 2:25.35 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Cecilie Jensen | 1994 | 586 | 32.26 | 1:09.20 | 1:47.34 | 2:25.55 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
14 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 566 | 32.11 | 1:09.66 | 1:48.09 | 2:27.23 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 536 | 33.03 | 1:10.55 | 1:49.76 | 2:29.95 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
16 | Kristine Barrett | 1998 | 525 | 32.94 | 1:10.94 | 1:50.68 | 2:30.98 | |||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:58 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 2, 200m Butterfly Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 |
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 |
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 804 | 27.35 | 58.28 | 1:28.90 | 1:59.90 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Sebastian Strandberg | 1994 | 685 | 28.46 | 1:01.10 | 1:35.29 | 2:06.47 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Martin Terp Olesen | 1994 | 677 | 28.52 | 1:00.90 | 1:33.82 | 2:06.98 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Jonas Sørensen | 1990 | 668 | 28.55 | 1:00.50 | 1:33.09 | 2:07.50 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Christian Røssel | 1995 | 668 | 28.46 | 59.98 | 1:33.32 | 2:07.53 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Rasmus Härstedt | 1994 | 659 | 28.71 | 1:01.08 | 1:34.12 | 2:08.10 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 630 | 29.00 | 1:01.60 | 1:35.36 | 2:10.01 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Mark Bjerregaard | 1994 | 619 | 28.75 | 1:00.97 | 1:35.08 | 2:10.78 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
9 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 601 | 29.50 | 1:03.11 | 1:37.20 | 2:12.12 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
10 | Laust Moesgaard | 1996 | 594 | 29.00 | 1:02.38 | 1:36.99 | 2:12.64 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
11 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 577 | 29.37 | 1:02.91 | 1:37.76 | 2:13.91 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
12 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 573 | 30.07 | 1:05.71 | 1:40.17 | 2:14.25 | Deltager ikke i finalen | ||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 572 | 28.90 | 1:01.81 | 1:37.23 | 2:14.29 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
14 | Patrick Hesselberg | 1991 | 565 | 29.94 | 1:04.13 | 1:39.47 | 2:14.81 | Deltager ikke i finalen | ||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
15 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 560 | 28.91 | 1:02.74 | 1:37.73 | 2:15.21 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Mads S. Ljungstrøm | 1996 | 554 | 30.25 | 1:04.81 | 1:40.27 | 2:15.70 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Robert Asfeldt | 1996 | 552 | 29.83 | 1:04.54 | 1:39.59 | 2:15.88 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
18 | Alexander Skov Andersen | 1993 | 524 | 30.10 | 1:04.13 | 1:40.24 | 2:18.29 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
19 | Emil Müller | 1995 | 503 | 29.61 | 1:03.67 | 1:41.12 | 2:20.20 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
20 | Thomas Birkkjær | 1996 | 502 | 30.38 | 1:05.70 | 1:42.19 | 2:20.24 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:58 |
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 2, 200m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 |
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 |
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 851 | 26.35 | 56.03 | 1:26.34 | 1:57.67 | Dansk Rekord - Senior | ||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Rasmus Härstedt | 1994 | 704 | 27.45 | 59.16 | 1:31.44 | 2:05.33 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Sebastian Strandberg | 1994 | 704 | 27.89 | 1:00.38 | 1:34.35 | 2:05.33 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Martin Terp Olesen | 1994 | 698 | 28.24 | 59.94 | 1:32.55 | 2:05.69 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Jonas Sørensen | 1990 | 673 | 27.87 | 1:00.36 | 1:33.78 | 2:07.21 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Christian Røssel | 1995 | 663 | 28.48 | 59.89 | 1:32.89 | 2:07.88 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Mark Bjerregaard | 1994 | 611 | 29.21 | 1:02.32 | 1:36.68 | 2:11.39 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
8 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 575 | 29.39 | 1:03.13 | 1:38.23 | 2:14.06 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 648 | 28.65 | 1:00.95 | 1:34.02 | 2:08.86 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 625 | 28.10 | 1:01.02 | 1:35.12 | 2:10.40 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 615 | 28.77 | 1:01.85 | 1:35.80 | 2:11.06 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
12 | Laust Moesgaard | 1996 | 613 | 29.15 | 1:02.25 | 1:36.94 | 2:11.26 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
13 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 598 | 29.27 | 1:02.75 | 1:36.80 | 2:12.30 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
14 | Mads S. Ljungstrøm | 1996 | 573 | 30.31 | 1:04.58 | 1:39.83 | 2:14.23 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Robert Asfeldt | 1996 | 553 | 29.52 | 1:04.11 | 1:39.82 | 2:15.79 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
16 | Alexander Skov Andersen | 1993 | 520 | 29.96 | 1:04.11 | 1:40.56 | 2:18.61 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:58 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.01 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Pernille Blume | 1994 | 823 | 27.10 | 55.55 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 727 | 28.08 | 57.89 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Julie Levisen | 1997 | 727 | 28.58 | 57.89 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 710 | 28.21 | 58.36 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
5 | Pernille Juel | 1994 | 705 | 28.23 | 58.50 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Sarah Bro | 1996 | 688 | 28.55 | 58.96 | Deltager ikke i finalen | ||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
7 | Maria Madsen | 1995 | 681 | 28.45 | 59.16 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
8 | Amalie Østrup | 1997 | 681 | 28.60 | 59.18 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
9 | Annelouise Dolleris | 1995 | 675 | 28.74 | 59.33 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
10 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 668 | 28.90 | 59.56 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Christina Munkholm | 1996 | 666 | 28.64 | 59.60 | Deltager ikke i finalen | ||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
12 | Anna Fixdahl | 1997 | 666 | 28.61 | 59.62 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
12 | Line H. Vestergaard | 1996 | 666 | 28.79 | 59.62 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Julie Schmidt | 1995 | 655 | 29.05 | 59.93 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
15 | Iben Grundtvig | 1997 | 654 | 28.78 | 59.96 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
16 | Amanda Højberg | 1998 | 654 | 28.98 | 59.97 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
17 | Ida Schütt | 1996 | 653 | 29.04 | 1:00.00 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
18 | Maj Howardsen | 1997 | 650 | 29.13 | 1:00.09 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
19 | Caroline Erichsen | 1998 | 638 | 29.59 | 1:00.46 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
20 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 636 | 29.06 | 1:00.54 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
21 | Line Kjær | 1996 | 633 | 28.91 | 1:00.63 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
22 | Julie Oxenvad | 1997 | 621 | 29.48 | 1:01.00 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
23 | Julie Lunau | 1995 | 618 | 29.48 | 1:01.13 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
24 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 617 | 29.40 | 1:01.16 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
25 | Bettina Caspersen | 1992 | 616 | 29.06 | 1:01.18 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
26 | Maja Nielsen | 1996 | 615 | 29.26 | 1:01.20 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
27 | Mia Jensen | 1998 | 615 | 29.34 | 1:01.22 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
28 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 613 | 29.38 | 1:01.28 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
29 | Maria Grandt | 1998 | 603 | 30.21 | 1:01.63 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
30 | Ida Agerbak Trandum | 1996 | 599 | 29.47 | 1:01.74 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
31 | Emma Wael | 1993 | 598 | 30.07 | 1:01.78 | |||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
32 | Frederikke Hall | 1992 | 598 | 29.38 | 1:01.80 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
33 | Jackie Gade | 1998 | 597 | 30.13 | 1:01.82 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
34 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 592 | 30.04 | 1:01.99 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
35 | Matilde Zaggai | 1998 | 590 | 30.04 | 1:02.05 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
36 | Stephanie Hansen | 1996 | 590 | 30.11 | 1:02.06 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
37 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 585 | 29.89 | 1:02.25 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
38 | Sara Fogh Myrup | 1997 | 584 | 29.82 | 1:02.26 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
39 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 584 | 29.77 | 1:02.27 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
40 | Tatjana Hansen | 1997 | 578 | 29.90 | 1:02.49 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Nikoline Svensson | 1998 | 576 | 29.81 | 1:02.56 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
42 | Laura K. Westergaard | 1997 | 574 | 30.09 | 1:02.63 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
43 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 569 | 29.74 | 1:02.81 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
44 | Frederikke Dons | 1998 | 568 | 30.15 | 1:02.84 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
45 | Maria Bastiansen | 1995 | 567 | 30.58 | 1:02.91 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
46 | Tenna Jensen | 1998 | 565 | 29.50 | 1:02.96 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
47 | Rikke Munkholm | 1998 | 565 | 30.46 | 1:02.98 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
48 | Sofia Altoft | 1998 | 559 | 29.88 | 1:03.19 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
49 | Pernille H. Gravgaard | 1997 | 556 | 29.68 | 1:03.32 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
50 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | 554 | 30.52 | 1:03.39 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
51 | Karina Sørensen Gosvig | 1996 | 553 | 29.95 | 1:03.42 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
52 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 553 | 30.67 | 1:03.43 | |||||
Durup IF | ||||||||||
53 | Louise Delani | 1984 | 552 | 30.77 | 1:03.47 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
54 | Lenette Nielsen | 1997 | 551 | 30.41 | 1:03.49 | |||||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
55 | Emma Nørgaard | 1997 | 548 | 29.94 | 1:03.61 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
56 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 537 | 30.73 | 1:04.06 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
57 | Ida Petersen | 1998 | 532 | 30.42 | 1:04.25 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
58 | Tenna Holm | 1995 | 531 | 30.76 | 1:04.29 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
59 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 523 | 30.88 | 1:04.60 | |||||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
60 | Camilla Madsen | 1997 | 510 | 31.16 | 1:05.15 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
61 | Anne Tollerup | 1998 | 509 | 31.57 | 1:05.19 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
62 | Natascha Zender | 1997 | 509 | 31.07 | 1:05.21 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
63 | Katrine Hvid | 1998 | 507 | 31.23 | 1:05.28 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
64 | Sarah Mariner | 1998 | 498 | 30.61 | 1:05.67 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
65 | Helene Grønnegaard | 1998 | 491 | 32.04 | 1:05.99 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
66 | Stine Johansen | 1997 | 477 | 31.46 | 1:06.61 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:58 |
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 3, 100m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.01 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Pernille Blume | 1994 | 839 | 26.67 | 55.19 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Julie Levisen | 1997 | 766 | 27.76 | 56.89 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 739 | 27.89 | 57.57 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 738 | 27.82 | 57.60 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
5 | Pernille Juel | 1994 | 732 | 28.06 | 57.77 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Amalie Østrup | 1997 | 692 | 28.36 | 58.85 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
7 | Maria Madsen | 1995 | 684 | 28.31 | 59.08 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
8 | Annelouise Dolleris | 1995 | 662 | 28.74 | 59.73 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
9 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 706 | 28.67 | 58.47 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Ida Schütt | 1996 | 695 | 28.58 | 58.78 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Iben Grundtvig | 1997 | 693 | 28.69 | 58.82 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Line H. Vestergaard | 1996 | 684 | 28.73 | 59.07 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Anna Fixdahl | 1997 | 676 | 28.65 | 59.32 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
14 | Amanda Højberg | 1998 | 672 | 28.97 | 59.43 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
15 | Maj Howardsen | 1997 | 670 | 29.28 | 59.49 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
16 | Julie Schmidt | 1995 | 631 | 29.65 | 1:00.70 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 4, 800m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederico Colbertaldo (1988) 7:43.84 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 8:10.74 2006-04-13 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 685 | 58.64 | 2:01.41 | 3:05.85 | 4:11.21 | 8:32.79 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:16.94 | 6:22.86 | 7:28.93 | |||||||
2 | Laust Moesgaard | 1996 | 683 | 1:01.21 | 2:05.79 | 3:10.18 | 4:14.86 | 8:33.32 | ||
Herning Svømmeklub | 5:19.71 | 6:25.01 | 7:29.99 | |||||||
3 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 660 | 1:00.20 | 2:04.54 | 3:09.65 | 4:15.01 | 8:39.10 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:20.83 | 6:27.17 | 7:33.18 | |||||||
4 | Magnus Andersen | 1995 | 655 | 1:01.57 | 2:06.05 | 3:10.96 | 4:16.53 | 8:40.59 | ||
Roskilde Svømning | 5:22.98 | 6:29.90 | 7:36.60 | |||||||
5 | Jens Saugmann | 1996 | 653 | 1:01.90 | 2:07.82 | 3:14.53 | 4:21.04 | 8:40.89 | ||
Svømmeklubben Syd | 5:27.01 | 6:32.44 | 7:37.50 | |||||||
6 | Viktor Holm | 1996 | 650 | 1:02.25 | 2:08.18 | 3:14.82 | 4:21.10 | 8:41.84 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:26.65 | 6:32.24 | 7:37.36 | |||||||
7 | Karim Møller | 1994 | 635 | 1:01.28 | 2:06.67 | 3:12.78 | 4:19.48 | 8:45.89 | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:26.35 | 6:33.23 | 7:40.26 | |||||||
8 | Martin Nielsen | 1996 | 621 | 1:01.54 | 2:07.67 | 3:14.48 | 4:21.93 | 8:49.72 | ||
Nakskov Svømme Klub | 5:29.07 | 6:37.03 | 7:45.62 | |||||||
9 | Kasper Vitten | 1995 | 615 | 1:01.19 | 2:06.98 | 3:13.97 | 4:21.10 | 8:51.52 | ||
Hovedstaden | 5:28.88 | 6:36.80 | 7:44.85 | |||||||
10 | Victor Drevskich | 1996 | 613 | 1:01.79 | 2:08.53 | 3:15.55 | 4:23.83 | 8:52.06 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 5:31.96 | 6:40.58 | 7:48.81 | |||||||
11 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 604 | 1:01.80 | 2:07.80 | 3:15.14 | 4:22.57 | 8:54.65 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:30.83 | 6:39.05 | 7:47.50 | |||||||
12 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 603 | 1:02.04 | 2:08.15 | 3:14.92 | 4:22.22 | 8:55.09 | ||
Agfs Svømmeafdeling | 5:30.66 | 6:39.00 | 7:47.44 | |||||||
13 | Casper G. Kristensen | 1995 | 582 | 1:02.57 | 2:09.63 | 3:17.47 | 4:25.70 | 9:01.23 | ||
Viborg Svømme Klub | 5:33.86 | 6:42.87 | 7:52.42 | |||||||
14 | Hannibal Steenfos | 1996 | 573 | 1:03.30 | 2:10.99 | 3:19.95 | 4:29.11 | 9:04.11 | ||
Hovedstaden | 5:38.76 | 6:48.07 | 7:57.37 | |||||||
15 | Magnus Lundgren | 1996 | 569 | 1:03.56 | 2:11.95 | 3:20.34 | 4:29.63 | 9:05.31 | ||
Køge Svømmeklub | 5:39.29 | 6:48.56 | 7:57.51 | |||||||
16 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | 558 | 1:01.42 | 2:08.82 | 3:17.98 | 4:27.89 | 9:08.87 | ||
Herlev Svømning | 5:37.92 | 6:48.52 | 7:58.70 | |||||||
17 | Ditlev Balle | 1996 | 544 | 1:04.91 | 2:11.82 | 3:20.74 | 4:30.98 | 9:13.62 | ||
Gladsaxe Idræts Forening | 5:41.67 | 6:52.95 | 8:03.81 | |||||||
18 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | 521 | 1:03.88 | 2:12.25 | 3:21.74 | 4:32.28 | 9:21.79 | ||
Svømmeklubben Laksen | 5:43.30 | 6:56.01 | 8:08.95 | |||||||
- | Pál Joensen | 1990 | 57.52 | 1:58.03 | 2:58.66 | 3:59.64 | 8:03.77 | EXTRA | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:00.88 | 6:03.06 | 7:04.94 | |||||||
- | Jonas Himmelstrup | 1995 | DSQ | tyvstart | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
- | Peter Birk | 1996 | DSQ | Tyvstart | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:58 |
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 4, 800m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Frederico Colbertaldo (1988) 7:43.84 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 8:10.74 2006-04-13 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 685 | 58.64 | 2:01.41 | 3:05.85 | 4:11.21 | 8:32.79 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:16.94 | 6:22.86 | 7:28.93 | |||||||
2 | Laust Moesgaard | 1996 | 683 | 1:01.21 | 2:05.79 | 3:10.18 | 4:14.86 | 8:33.32 | ||
Herning Svømmeklub | 5:19.71 | 6:25.01 | 7:29.99 | |||||||
3 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 660 | 1:00.20 | 2:04.54 | 3:09.65 | 4:15.01 | 8:39.10 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:20.83 | 6:27.17 | 7:33.18 | |||||||
4 | Magnus Andersen | 1995 | 655 | 1:01.57 | 2:06.05 | 3:10.96 | 4:16.53 | 8:40.59 | ||
Roskilde Svømning | 5:22.98 | 6:29.90 | 7:36.60 | |||||||
5 | Jens Saugmann | 1996 | 653 | 1:01.90 | 2:07.82 | 3:14.53 | 4:21.04 | 8:40.89 | ||
Svømmeklubben Syd | 5:27.01 | 6:32.44 | 7:37.50 | |||||||
6 | Viktor Holm | 1996 | 650 | 1:02.25 | 2:08.18 | 3:14.82 | 4:21.10 | 8:41.84 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:26.65 | 6:32.24 | 7:37.36 | |||||||
7 | Karim Møller | 1994 | 635 | 1:01.28 | 2:06.67 | 3:12.78 | 4:19.48 | 8:45.89 | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:26.35 | 6:33.23 | 7:40.26 | |||||||
8 | Martin Nielsen | 1996 | 621 | 1:01.54 | 2:07.67 | 3:14.48 | 4:21.93 | 8:49.72 | ||
Nakskov Svømme Klub | 5:29.07 | 6:37.03 | 7:45.62 | |||||||
9 | Kasper Vitten | 1995 | 615 | 1:01.19 | 2:06.98 | 3:13.97 | 4:21.10 | 8:51.52 | ||
Hovedstaden | 5:28.88 | 6:36.80 | 7:44.85 | |||||||
10 | Victor Drevskich | 1996 | 613 | 1:01.79 | 2:08.53 | 3:15.55 | 4:23.83 | 8:52.06 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 5:31.96 | 6:40.58 | 7:48.81 | |||||||
11 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 604 | 1:01.80 | 2:07.80 | 3:15.14 | 4:22.57 | 8:54.65 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:30.83 | 6:39.05 | 7:47.50 | |||||||
12 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 603 | 1:02.04 | 2:08.15 | 3:14.92 | 4:22.22 | 8:55.09 | ||
Agfs Svømmeafdeling | 5:30.66 | 6:39.00 | 7:47.44 | |||||||
13 | Casper G. Kristensen | 1995 | 582 | 1:02.57 | 2:09.63 | 3:17.47 | 4:25.70 | 9:01.23 | ||
Viborg Svømme Klub | 5:33.86 | 6:42.87 | 7:52.42 | |||||||
14 | Hannibal Steenfos | 1996 | 573 | 1:03.30 | 2:10.99 | 3:19.95 | 4:29.11 | 9:04.11 | ||
Hovedstaden | 5:38.76 | 6:48.07 | 7:57.37 | |||||||
15 | Magnus Lundgren | 1996 | 569 | 1:03.56 | 2:11.95 | 3:20.34 | 4:29.63 | 9:05.31 | ||
Køge Svømmeklub | 5:39.29 | 6:48.56 | 7:57.51 | |||||||
16 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | 558 | 1:01.42 | 2:08.82 | 3:17.98 | 4:27.89 | 9:08.87 | ||
Herlev Svømning | 5:37.92 | 6:48.52 | 7:58.70 | |||||||
17 | Ditlev Balle | 1996 | 544 | 1:04.91 | 2:11.82 | 3:20.74 | 4:30.98 | 9:13.62 | ||
Gladsaxe Idræts Forening | 5:41.67 | 6:52.95 | 8:03.81 | |||||||
18 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | 521 | 1:03.88 | 2:12.25 | 3:21.74 | 4:32.28 | 9:21.79 | ||
Svømmeklubben Laksen | 5:43.30 | 6:56.01 | 8:08.95 | |||||||
- | Pál Joensen | 1990 | 57.52 | 1:58.03 | 2:58.66 | 3:59.64 | 8:03.77 | EXTRA | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:00.88 | 6:03.06 | 7:04.94 | |||||||
- | Jonas Himmelstrup | 1995 | DSQ | tyvstart | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
- | Peter Birk | 1996 | DSQ | Tyvstart | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 5, 50m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Hansen | 1995 | 726 | 30.10 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 697 | 30.51 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
3 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 680 | 30.77 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
4 | Pernille Rasmussen | 1996 | 671 | 30.90 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
5 | Stine Raaby Jensen | 1995 | 669 | 30.93 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
6 | Sarah Bro | 1996 | 668 | 30.95 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
7 | Kristina Thomsen | 1991 | 664 | 31.01 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
8 | Christina Hvid Edill | 1995 | 640 | 31.40 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
9 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 638 | 31.43 | ||||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
10 | Hannah Nissen | 1997 | 628 | 31.59 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 619 | 31.74 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
12 | Daniella Bender | 1996 | 594 | 32.19 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Julie Levisen | 1997 | 588 | 32.29 | Deltager ikke i finalen | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 586 | 32.33 | ||||||
Durup IF | ||||||||||
15 | Katrine Brahtz | 1995 | 580 | 32.43 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
16 | Mathilde Olsen | 1998 | 579 | 32.46 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
17 | Isabel Mass | 1998 | 576 | 32.51 | ||||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
18 | Line Kjær | 1996 | 576 | 32.52 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
19 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 575 | 32.54 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
20 | Stine Johansen | 1997 | 572 | 32.59 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Helle Dohn | 1998 | 565 | 32.72 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
22 | Caroline Øhrstrøm | 1995 | 563 | 32.77 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
23 | Asvatha P. Veerasingham | 1993 | 560 | 32.82 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
24 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 558 | 32.86 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
25 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 555 | 32.92 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
26 | Matilde Schrøder | 1996 | 554 | 32.94 | ||||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
26 | Sarah Mariner | 1998 | 554 | 32.94 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
28 | Isabella Kjeldsen | 1993 | 553 | 32.96 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Sofie Witthøft | 1997 | 547 | 33.08 | ||||||
Kalundborg SK | ||||||||||
30 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 546 | 33.10 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
31 | Marianne Duijm | 1993 | 532 | 33.38 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
32 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 520 | 33.65 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
33 | Sarah Sannung | 1996 | 508 | 33.91 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
34 | Laura Rimmer Hansen | 1998 | 499 | 34.11 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
35 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 496 | 34.17 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
36 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 480 | 34.54 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
37 | Frederikke Holm Iversen | 1998 | 471 | 34.77 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
38 | Xenia Bonnen Sjøgren | 1997 | 469 | 34.82 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
39 | Rikke Glinvad | 1997 | 468 | 34.83 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Nanna Drewsen | 1998 | 460 | 35.04 | ||||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
41 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 454 | 35.20 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 5, 50m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Hansen | 1995 | 733 | 30.01 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Stine Raaby Jensen | 1995 | 709 | 30.34 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Pernille Rasmussen | 1996 | 703 | 30.42 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
4 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 699 | 30.48 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
5 | Sarah Bro | 1996 | 695 | 30.54 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
6 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 694 | 30.55 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Kristina Thomsen | 1991 | 680 | 30.77 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
8 | Christina Hvid Edill | 1995 | 636 | 31.45 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
9 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 698 | 30.50 | ||||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
10 | Hannah Nissen | 1997 | 659 | 31.08 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 642 | 31.36 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
12 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 610 | 31.90 | ||||||
Durup IF | ||||||||||
13 | Daniella Bender | 1996 | 606 | 31.96 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
14 | Katrine Brahtz | 1995 | 605 | 31.98 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
15 | Mathilde Olsen | 1998 | 591 | 32.24 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
16 | Isabel Mass | 1998 | 577 | 32.49 | ||||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 6, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.28 2012-05-24 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 |
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Magnus Jákupsson | 1994 | 737 | 26.61 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Andreas Schiellerup | 1993 | 700 | 27.07 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Lasse Vestergaard | 1991 | 676 | 27.38 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
4 | Morten Bak Hansen | 1995 | 670 | 27.46 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
5 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 664 | 27.55 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
6 | Mads Knoblauch | 1993 | 655 | 27.67 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
7 | Sebastian Ovesen | 1994 | 634 | 27.97 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
8 | Anders Møller | 1991 | 634 | 27.98 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Søren Holm | 1993 | 630 | 28.03 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
10 | Morten Klarskov | 1992 | 629 | 28.05 | Deltager ikke i finalen | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
11 | Andreas Gerlach | 1995 | 613 | 28.29 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
12 | Kasper Schultz | 1995 | 612 | 28.30 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
13 | Marcus Olesen | 1995 | 598 | 28.52 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
14 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 593 | 28.61 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 592 | 28.62 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
16 | Jens Peter Träff | 1988 | 591 | 28.64 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
17 | Anders L. Mogensen | 1996 | 582 | 28.79 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
18 | Morten Børre Petersen | 1996 | 576 | 28.89 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
19 | Peter Lund Hansen | 1992 | 574 | 28.92 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Lasse Thor Carstensen | 1994 | 567 | 29.03 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Rasmus Dufour | 1993 | 554 | 29.27 | ||||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
22 | Nicolai Pedersen | 1994 | 548 | 29.37 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
22 | Sebastian Vang | 1991 | 548 | 29.37 | ||||||
Næstved IF | ||||||||||
24 | Sebastian Strandberg | 1994 | 530 | 29.69 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
25 | Magnus Yde | 1996 | 514 | 30.01 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 505 | 30.17 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
27 | Robert Asfeldt | 1996 | 502 | 30.24 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
28 | Jacob Jensen | 1995 | 497 | 30.34 | ||||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
29 | Maxemillian Pedersen | 1996 | 488 | 30.53 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
30 | Frederik M. Mortensen | 1996 | 481 | 30.67 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
31 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 476 | 30.78 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
32 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 462 | 31.08 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
33 | Rasmus Christensen | 1996 | 452 | 31.32 | ||||||
Bov IF | ||||||||||
34 | Mathias Bech | 1996 | 439 | 31.62 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
35 | Christoffer Beck | 1996 | 434 | 31.74 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 6, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.28 2012-05-24 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 |
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Magnus Jákupsson | 1994 | 825 | 25.63 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Andreas Schiellerup | 1993 | 784 | 26.07 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Morten Bak Hansen | 1995 | 729 | 26.71 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
4 | Lasse Vestergaard | 1991 | 720 | 26.81 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
5 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 689 | 27.21 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
6 | Anders Møller | 1991 | 670 | 27.46 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Mads Knoblauch | 1993 | 654 | 27.69 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
8 | Sebastian Ovesen | 1994 | 650 | 27.74 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
9 | Kasper Schultz | 1995 | 647 | 27.79 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
10 | Andreas Gerlach | 1995 | 643 | 27.85 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
11 | Søren Holm | 1993 | 634 | 27.97 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
12 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 620 | 28.18 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
13 | Marcus Olesen | 1995 | 607 | 28.39 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
14 | Jens Peter Träff | 1988 | 603 | 28.45 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
15 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 601 | 28.48 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Anders L. Mogensen | 1996 | 588 | 28.68 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 7, 200m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 2:13.61 2000-09-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Victoria Bierre | 2000 | 635 | 34.06 | 1:10.61 | 1:47.67 | 2:25.19 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
2 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 602 | 34.03 | 1:11.33 | 1:49.78 | 2:27.77 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 595 | 33.98 | 1:11.35 | 1:50.04 | 2:28.32 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
4 | Katrine B. Hansen | 1999 | 593 | 35.60 | 1:13.24 | 1:50.68 | 2:28.50 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
5 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 573 | 35.71 | 1:14.09 | 1:52.66 | 2:30.20 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
6 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 565 | 34.64 | 1:12.87 | 1:52.02 | 2:30.92 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
7 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 556 | 35.70 | 1:14.19 | 1:53.30 | 2:31.71 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
8 | Victoria Wolsted | 2000 | 554 | 35.59 | 1:14.17 | 1:53.47 | 2:31.95 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
9 | Sofia Zachariassen | 1999 | 550 | 35.67 | 1:14.06 | 1:52.96 | 2:32.32 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
10 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 548 | 35.74 | 1:14.22 | 1:53.71 | 2:32.43 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Stine Knudsen | 1999 | 541 | 35.59 | 1:14.20 | 1:53.72 | 2:33.08 | |||
Kolding SK | ||||||||||
12 | Emma Maagøe | 1999 | 535 | 35.41 | 1:14.39 | 1:54.46 | 2:33.69 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
13 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 526 | 36.31 | 1:15.68 | 1:55.57 | 2:34.59 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
14 | Clara Schade Cantby | 2000 | 520 | 36.31 | 1:15.25 | 1:55.31 | 2:35.16 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
15 | Johanne Carr | 1999 | 516 | 36.38 | 1:15.68 | 1:55.21 | 2:35.52 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
16 | Emma A Andersen | 2000 | 515 | 37.06 | 1:15.87 | 1:55.90 | 2:35.66 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Sara Sylvest | 2000 | 512 | 36.64 | 1:15.81 | 1:56.54 | 2:35.95 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
18 | Nina Toft | 2000 | 510 | 36.33 | 1:15.58 | 1:55.44 | 2:36.19 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
19 | Anna Emilie Hansen | 1999 | 508 | 36.05 | 1:15.98 | 1:56.75 | 2:36.33 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
20 | Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 506 | 37.05 | 1:17.01 | 1:57.21 | 2:36.53 | |||
Odder IGF | ||||||||||
21 | Louise Sørensen | 2000 | 502 | 37.07 | 1:16.87 | 1:57.28 | 2:36.96 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
22 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 502 | 36.36 | 1:16.98 | 1:57.48 | 2:36.97 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
23 | Caroline Samuel | 2000 | 496 | 36.23 | 1:15.74 | 1:56.81 | 2:37.65 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
24 | Emily Brophy | 1999 | 494 | 36.91 | 1:16.37 | 1:56.75 | 2:37.88 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
25 | Anna Sommer Harrits | 1999 | 492 | 36.60 | 1:16.08 | 1:57.16 | 2:38.08 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
26 | Sara Krell Refn | 1999 | 485 | 36.41 | 1:16.45 | 1:57.84 | 2:38.85 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
27 | Julia Jønsson | 2000 | 482 | 36.47 | 1:17.10 | 1:57.89 | 2:39.08 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
28 | Emma H. Christiansen | 1999 | 479 | 36.91 | 1:16.20 | 1:57.51 | 2:39.48 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
29 | Nanna Sonne | 1999 | 478 | 36.54 | 1:16.65 | 1:58.02 | 2:39.55 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
29 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 478 | 37.22 | 1:17.37 | 1:58.48 | 2:39.55 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 478 | 37.17 | 1:18.19 | 1:58.86 | 2:39.58 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
32 | Katrine Stampe | 2000 | 469 | 38.89 | 1:18.38 | 1:59.78 | 2:40.59 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
33 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 457 | 38.55 | 1:19.65 | 2:00.80 | 2:41.99 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
34 | Anna Mathiasen | 2000 | 456 | 38.58 | 1:19.39 | 2:01.09 | 2:42.08 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
35 | Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 455 | 37.43 | 1:18.15 | 2:00.18 | 2:42.21 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Celia Erikstad | 1999 | 455 | 37.88 | 1:19.51 | 2:01.15 | 2:42.21 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 454 | 38.71 | 1:19.85 | 2:01.08 | 2:42.28 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
38 | My Weitling | 2000 | 445 | 37.76 | 1:18.77 | 2:01.25 | 2:43.46 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
39 | Anna Hertzog | 1999 | 444 | 37.97 | 1:19.60 | 2:01.67 | 2:43.49 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
40 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 440 | 37.87 | 1:19.33 | 2:02.18 | 2:44.05 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
41 | Maria M. Porsmose | 2000 | 438 | 38.88 | 1:20.44 | 2:03.05 | 2:44.34 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Maria Olsen | 2000 | 437 | 38.42 | 1:20.62 | 2:03.82 | 2:44.46 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
43 | Cecilie Wiuff | 2000 | 434 | 37.54 | 1:19.48 | 2:02.03 | 2:44.73 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
44 | Nicoline Bredahl | 2000 | 434 | 38.50 | 1:20.48 | 2:03.43 | 2:44.80 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
45 | Cecilie Dalgas | 2000 | 432 | 39.27 | 1:20.90 | 2:03.62 | 2:45.10 | |||
Odder IGF | ||||||||||
46 | Rosemarie Blicher | 2000 | 431 | 38.03 | 1:20.29 | 2:03.43 | 2:45.14 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
47 | Eline Victoria Rasmussen | 2000 | 431 | 38.70 | 1:21.11 | 2:03.63 | 2:45.23 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
48 | Josefine Bladt Wichmann | 2000 | 428 | 39.67 | 1:22.11 | 2:04.01 | 2:45.55 | |||
Skanderborg Svømmeklub | ||||||||||
49 | Clara Marott Schelde | 2000 | 427 | 38.39 | 1:20.36 | 2:03.18 | 2:45.69 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
50 | Thit Bondo | 2000 | 426 | 39.17 | 1:21.40 | 2:03.81 | 2:45.85 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
51 | Johanne A. Christiansen | 2000 | 421 | 39.13 | 1:20.77 | 2:04.03 | 2:46.52 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
52 | Natascha Bonnen Sjøgren | 2000 | 418 | 39.03 | 1:21.64 | 2:04.54 | 2:46.88 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
53 | Laura B. Rasmussen | 1999 | 414 | 37.83 | 1:19.79 | 2:03.63 | 2:47.40 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
54 | Lykke K. Nielsen | 1999 | 412 | 38.65 | 1:21.01 | 2:05.04 | 2:47.70 | |||
Odder IGF | ||||||||||
55 | Kristine Lønne | 2000 | 407 | 39.59 | 1:21.82 | 2:05.58 | 2:48.33 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
56 | Julie Højer Truelsen | 2000 | 394 | 39.05 | 1:22.09 | 2:06.29 | 2:50.12 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
57 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 391 | 40.13 | 1:22.58 | 2:06.55 | 2:50.60 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
58 | Karina Garne Larsen | 2000 | 386 | 40.91 | 1:23.49 | 2:07.93 | 2:51.33 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
59 | Camilla Strandqvist | 2000 | 383 | 38.81 | 1:22.00 | 2:07.44 | 2:51.75 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
60 | Nanna Kibsgaard Madsen | 2000 | 380 | 40.01 | 1:23.36 | 2:07.92 | 2:52.17 | |||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
61 | Natasja Kepp | 2000 | 351 | 40.60 | 1:25.54 | 2:12.23 | 2:56.92 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 7, 200m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Louise Ørnstedt (1985) 2:13.61 2000-09-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Katrine B. Hansen | 1999 | 628 | 35.13 | 1:12.47 | 1:49.55 | 2:25.67 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
2 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 625 | 34.12 | 1:11.55 | 1:49.40 | 2:25.94 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
3 | Victoria Bierre | 2000 | 611 | 34.69 | 1:11.66 | 1:49.36 | 2:27.06 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 602 | 35.27 | 1:12.82 | 1:50.93 | 2:27.78 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
5 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 576 | 35.35 | 1:12.87 | 1:51.37 | 2:29.96 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
6 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 573 | 35.77 | 1:14.28 | 1:52.34 | 2:30.18 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
7 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 573 | 34.65 | 1:13.02 | 1:51.46 | 2:30.22 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
8 | Victoria Wolsted | 2000 | 551 | 35.98 | 1:14.46 | 1:53.70 | 2:32.23 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 8, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 607 | 30.60 | 1:04.17 | 1:38.36 | 2:12.17 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Lars Breum Hansen | 1997 | 588 | 31.86 | 1:05.37 | 1:39.77 | 2:13.56 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
3 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 584 | 31.72 | 1:05.74 | 1:40.05 | 2:13.87 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Jonathan Müller | 1997 | 572 | 32.29 | 1:06.36 | 1:40.85 | 2:14.79 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
5 | Mathias Rysgaard | 1998 | 564 | 31.52 | 1:05.80 | 1:41.24 | 2:15.44 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
6 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 561 | 30.88 | 1:04.97 | 1:40.45 | 2:15.68 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
7 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 544 | 31.62 | 1:06.25 | 1:41.70 | 2:17.09 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Alexander Wildenschild | 1997 | 532 | 31.95 | 1:07.39 | 1:43.85 | 2:18.07 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 529 | 32.56 | 1:06.73 | 1:42.59 | 2:18.31 | |||
Lyseng IF | ||||||||||
10 | Frederik Galving | 1998 | 525 | 32.36 | 1:07.13 | 1:43.18 | 2:18.68 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 514 | 32.43 | 1:07.40 | 1:43.27 | 2:19.67 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
12 | Rasmus Birkedal | 1997 | 496 | 32.85 | 1:08.47 | 1:45.01 | 2:21.31 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
13 | Tom Heilmann | 1997 | 496 | 32.42 | 1:08.60 | 1:45.13 | 2:21.38 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
14 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | 489 | 33.45 | 1:09.46 | 1:46.16 | 2:22.01 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Bjørn Hansen | 1998 | 484 | 34.55 | 1:10.29 | 1:46.90 | 2:22.46 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
16 | Jacob Samuel | 1998 | 484 | 32.97 | 1:09.12 | 1:45.99 | 2:22.47 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
17 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 471 | 33.99 | 1:10.85 | 1:47.76 | 2:23.77 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
18 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | 469 | 32.80 | 1:09.25 | 1:47.21 | 2:23.97 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
19 | Jeppe Krog Poulsen | 1997 | 467 | 34.29 | 1:11.31 | 1:48.40 | 2:24.18 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
20 | Mads Jørner | 1998 | 461 | 34.07 | 1:11.24 | 1:48.19 | 2:24.78 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
21 | Søren Villumsen | 1998 | 453 | 32.88 | 1:09.37 | 1:47.26 | 2:25.70 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Gustav Palm-Henriksen | 1997 | 446 | 34.09 | 1:11.17 | 1:49.34 | 2:26.44 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
23 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 444 | 34.97 | 1:12.53 | 1:50.04 | 2:26.61 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
24 | Laurits Mathiassen | 1997 | 444 | 33.25 | 1:08.99 | 1:47.39 | 2:26.64 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
25 | Christoffer Bjørner | 1997 | 440 | 34.80 | 1:12.49 | 1:50.42 | 2:27.10 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
26 | Mikkel Holm Jensen | 1997 | 436 | 35.00 | 1:12.33 | 1:50.49 | 2:27.56 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
27 | Kasper Levring Andersen | 1998 | 431 | 34.83 | 1:12.40 | 1:49.99 | 2:28.07 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
28 | Alexander Ohrt | 1997 | 431 | 34.45 | 1:12.27 | 1:51.06 | 2:28.09 | |||
Kolding SK | ||||||||||
29 | Oskar Jørgensen | 1998 | 428 | 34.60 | 1:12.18 | 1:50.58 | 2:28.48 | |||
Odder IGF | ||||||||||
30 | Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 424 | 35.44 | 1:12.83 | 1:51.36 | 2:28.93 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
31 | Victor Larsen | 1998 | 418 | 35.20 | 1:13.25 | 1:51.92 | 2:29.60 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
32 | Johannes Kjærgaard | 1998 | 418 | 35.30 | 1:12.88 | 1:51.53 | 2:29.65 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
33 | Victor Emil Lundgaard | 1998 | 416 | 35.07 | 1:13.11 | 1:51.98 | 2:29.87 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
34 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 415 | 34.59 | 1:12.48 | 1:51.93 | 2:29.94 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
35 | Martin Grønning | 1997 | 414 | 35.15 | 1:13.02 | 1:52.19 | 2:30.11 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
36 | Christian Kaul | 1998 | 414 | 34.92 | 1:12.57 | 1:52.09 | 2:30.14 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 414 | 35.04 | 1:13.13 | 1:51.97 | 2:30.16 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
38 | Martin Larsen | 1998 | 412 | 35.50 | 1:13.77 | 1:52.92 | 2:30.40 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
39 | Mads Andersen | 1998 | 411 | 35.51 | 1:13.94 | 1:52.74 | 2:30.44 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
40 | Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 391 | 34.88 | 1:13.43 | 1:52.64 | 2:32.98 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
41 | Simon Juhl Schmidt | 1997 | 383 | 35.98 | 1:15.55 | 1:55.38 | 2:34.10 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | 374 | 36.77 | 1:16.30 | 1:56.19 | 2:35.34 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
- | Holger Boe Krogh | 1998 | DNF | |||||||
Lyseng IF | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 8, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 644 | 30.85 | 1:04.38 | 1:37.33 | 2:09.54 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jonathan Müller | 1997 | 603 | 31.92 | 1:05.47 | 1:39.19 | 2:12.46 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
3 | Lars Breum Hansen | 1997 | 583 | 31.79 | 1:05.47 | 1:40.21 | 2:13.92 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Mathias Rysgaard | 1998 | 577 | 32.23 | 1:06.49 | 1:41.41 | 2:14.37 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
5 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 568 | 31.93 | 1:05.93 | 1:40.91 | 2:15.07 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 547 | 31.97 | 1:06.11 | 1:41.70 | 2:16.84 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 543 | 31.59 | 1:05.69 | 1:41.39 | 2:17.12 | |||
Lyseng IF | ||||||||||
8 | Alexander Wildenschild | 1997 | 531 | 32.81 | 1:08.04 | 1:43.94 | 2:18.14 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 9, 100m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.01 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Rikke Dehn | 1999 | 666 | 29.24 | 59.61 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
2 | Klaudia W. Mogensen | 2000 | 660 | 29.16 | 59.80 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Josephine Holm | 1999 | 651 | 29.14 | 1:00.06 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 648 | 29.46 | 1:00.15 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
5 | Signe Bro | 1999 | 626 | 29.61 | 1:00.86 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
6 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 623 | 29.73 | 1:00.95 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
7 | Freja Gram | 1999 | 616 | 30.06 | 1:01.19 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
8 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 602 | 29.89 | 1:01.66 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
9 | Emily Gantriis | 1999 | 602 | 29.75 | 1:01.66 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
10 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 594 | 29.81 | 1:01.94 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
11 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 580 | 30.36 | 1:02.42 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
12 | Emilie Heick | 1999 | 571 | 30.58 | 1:02.76 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
13 | Klara Reeh | 1999 | 566 | 30.41 | 1:02.94 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
14 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 564 | 30.03 | 1:03.02 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
15 | Stinne Sørensen | 1999 | 560 | 30.48 | 1:03.15 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
16 | Astrid Delin | 1999 | 558 | 30.67 | 1:03.21 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
17 | Amalie Bærentsen | 2000 | 557 | 31.03 | 1:03.26 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 555 | 30.25 | 1:03.34 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Camilla Rask | 1999 | 544 | 29.84 | 1:03.76 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
20 | Mira Mass | 2000 | 541 | 30.55 | 1:03.87 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
21 | Sofie Brøgger | 2000 | 537 | 30.86 | 1:04.05 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
22 | Clara Schade Cantby | 2000 | 534 | 30.94 | 1:04.16 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
23 | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 534 | 31.09 | 1:04.18 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Victoria Bierre | 2000 | 533 | 31.15 | 1:04.21 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
25 | Martha Andersen | 1999 | 533 | 31.12 | 1:04.22 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
26 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 530 | 30.96 | 1:04.32 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
27 | Amalie Bach Nielsen | 1999 | 529 | 31.14 | 1:04.35 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
28 | Stinna Schnabl | 1999 | 524 | 31.21 | 1:04.56 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
29 | Smilla Lyhne | 2000 | 521 | 31.20 | 1:04.69 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
30 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 518 | 30.95 | 1:04.80 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
31 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 514 | 31.66 | 1:04.98 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
32 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 512 | 30.94 | 1:05.05 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
32 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 512 | 31.75 | 1:05.05 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
34 | Amalie Müller Lindemann | 1999 | 511 | 30.50 | 1:05.12 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
35 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | 508 | 31.55 | 1:05.25 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
36 | Yazmin B. Gürtler | 2000 | 504 | 31.15 | 1:05.39 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
37 | Sara Sylvest | 2000 | 504 | 31.40 | 1:05.40 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
38 | Nina Corydon-Petersen | 1999 | 503 | 30.56 | 1:05.44 | |||||
Roskilde Svømning | ||||||||||
39 | Alberte M Hansen | 2000 | 502 | 31.58 | 1:05.51 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
40 | Caroline Hørlykke | 2000 | 500 | 30.58 | 1:05.57 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
41 | Celina G Winther | 1999 | 499 | 31.66 | 1:05.63 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
42 | Anna Bonde | 1999 | 497 | 31.33 | 1:05.70 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
43 | Melanie Degner | 2000 | 497 | 31.42 | 1:05.72 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
44 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 496 | 31.68 | 1:05.74 | |||||
Durup IF | ||||||||||
45 | Sofie Kornbek | 2000 | 493 | 31.81 | 1:05.88 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
46 | Astrid Ovesen | 1999 | 491 | 31.80 | 1:05.98 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
47 | Regitze Munch Nielsen | 2000 | 487 | 32.00 | 1:06.16 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
48 | Hannah Pilgaard | 1999 | 487 | 31.35 | 1:06.17 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
49 | Stine Knudsen | 1999 | 486 | 31.96 | 1:06.20 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
50 | Mia Walter | 2000 | 482 | 32.35 | 1:06.39 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
51 | Nina Toft | 2000 | 480 | 32.50 | 1:06.48 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
52 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | 479 | 32.07 | 1:06.54 | |||||
Rønne Svømme Klub | ||||||||||
53 | Nana Hansen | 2000 | 477 | 32.54 | 1:06.61 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
54 | Augusta Marie Christensen | 2000 | 474 | 32.50 | 1:06.75 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
55 | Sofie W. Bunten | 1999 | 474 | 31.74 | 1:06.78 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
56 | Pernille Maj Thorup | 1999 | 472 | 32.12 | 1:06.83 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
57 | Rebecca Hansen | 2000 | 470 | 32.07 | 1:06.96 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
58 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 468 | 32.11 | 1:07.04 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
59 | Victoria Wolsted | 2000 | 468 | 32.00 | 1:07.05 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
60 | Anne Katrine Jørgensen | 2000 | 461 | 32.14 | 1:07.38 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
61 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | 460 | 32.60 | 1:07.43 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
62 | Xenia Huryn | 2000 | 454 | 32.25 | 1:07.70 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
63 | Sofie West | 2000 | 454 | 32.81 | 1:07.73 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
64 | Amalie Pedersen | 2000 | 452 | 32.66 | 1:07.80 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
64 | Line Bremer Mortensen | 2000 | 452 | 32.73 | 1:07.80 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
66 | Freja Nicholas | 2000 | 449 | 32.36 | 1:07.98 | |||||
Frem Odense | ||||||||||
67 | Christine Greisen | 2000 | 448 | 32.58 | 1:08.01 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
68 | Helena Splidt-Samuelsen | 2000 | 448 | 32.74 | 1:08.02 | |||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
69 | Caroline Sofie Lund | 2000 | 446 | 32.31 | 1:08.12 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
69 | My Weitling | 2000 | 446 | 32.66 | 1:08.12 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
71 | Helena Rosendahl Bach | 2000 | 446 | 33.32 | 1:08.15 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
72 | Kristine Lønne | 2000 | 442 | 32.87 | 1:08.31 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
73 | Marina Nissen Jakobsen | 2000 | 441 | 32.81 | 1:08.36 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
74 | Katrine Jørgensen | 2000 | 441 | 32.63 | 1:08.38 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
75 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | 437 | 33.10 | 1:08.59 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
76 | Caroline Schwenger | 2000 | 432 | 32.79 | 1:08.87 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
77 | Helena Berg Wenk | 2000 | 429 | 33.00 | 1:09.03 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
78 | Anne Sofie Sølvkjær | 2000 | 425 | 32.72 | 1:09.22 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
79 | Sarah Andersen | 1999 | 425 | 33.47 | 1:09.24 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
80 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 424 | 32.54 | 1:09.26 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
81 | Helena V. Ellling | 2000 | 424 | 32.56 | 1:09.30 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
82 | Daniella Thea Johansen | 2000 | 422 | 33.06 | 1:09.40 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
83 | Nanna Kibsgaard Madsen | 2000 | 417 | 33.80 | 1:09.65 | |||||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
84 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 417 | 33.35 | 1:09.66 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
85 | Julie Højer Truelsen | 2000 | 417 | 33.05 | 1:09.69 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
86 | Karina Garne Larsen | 2000 | 406 | 33.97 | 1:10.27 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
87 | Sarah Aarslew Jensen | 2000 | 379 | 35.08 | 1:11.92 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
88 | Clara Marott Schelde | 2000 | 359 | 34.63 | 1:13.24 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
- | Frederikke Mertins | 2000 | DSQ | Ikke i ro u start | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 9, 100m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 53.05 2011-12-04 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.01 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 704 | 28.53 | 58.53 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Rikke Dehn | 1999 | 675 | 29.22 | 59.33 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
3 | Signe Bro | 1999 | 671 | 29.22 | 59.46 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
4 | Klaudia W. Mogensen | 2000 | 659 | 28.93 | 59.82 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 656 | 29.23 | 59.90 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
6 | Freja Gram | 1999 | 630 | 29.53 | 1:00.73 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
7 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 628 | 29.61 | 1:00.78 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
8 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 618 | 29.44 | 1:01.13 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 10, 100m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 680 | 25.94 | 53.33 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
2 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 677 | 25.71 | 53.42 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 657 | 25.79 | 53.96 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Nicolas Blanch | 1997 | 649 | 26.13 | 54.18 | Deltager ikke i finalen | ||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Anton Olsen | 1998 | 636 | 26.26 | 54.54 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
6 | Jens Bach | 1997 | 634 | 26.17 | 54.58 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Magnus Fallesen | 1998 | 611 | 26.38 | 55.27 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Simon Hansen | 1997 | 606 | 26.56 | 55.43 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
9 | Gustav Bækgaard | 1997 | 605 | 26.81 | 55.46 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
10 | Johan Müller | 1998 | 601 | 26.89 | 55.57 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Johannes E. Mariegaard | 1997 | 597 | 26.97 | 55.71 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
12 | Nicolai Løwenstein | 1997 | 591 | 26.59 | 55.89 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
13 | Simon B. Jeppesen | 1997 | 585 | 27.30 | 56.06 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
14 | Andreas Mårtensson | 1997 | 582 | 27.17 | 56.16 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
15 | Søren Villumsen | 1998 | 579 | 27.13 | 56.26 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 573 | 27.48 | 56.47 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
17 | Jonathan Kristensen | 1998 | 572 | 26.82 | 56.49 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
18 | Tom Heilmann | 1997 | 568 | 27.30 | 56.64 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
19 | Frederik Nerving | 1997 | 564 | 27.17 | 56.77 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
20 | Martin Jungersen | 1997 | 562 | 27.02 | 56.82 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
21 | Giano Grillo | 1998 | 554 | 27.37 | 57.10 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
22 | Emil Bæk Hjermitslev | 1997 | 553 | 27.64 | 57.12 | |||||
Svømmeklubben Nord | ||||||||||
23 | Mikkel Vølund | 1997 | 552 | 27.67 | 57.16 | |||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
24 | Rasmus Birkedal | 1997 | 549 | 27.50 | 57.28 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
25 | Jens N. Nielsen | 1997 | 546 | 27.71 | 57.38 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 545 | 27.81 | 57.41 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
26 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 545 | 27.88 | 57.41 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Victor Bødker | 1997 | 542 | 27.40 | 57.51 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
29 | Anders Aaboe Jensen | 1997 | 537 | 27.86 | 57.71 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
30 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 533 | 28.53 | 57.85 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
31 | Johannes Kjærgaard | 1998 | 529 | 27.35 | 57.99 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
32 | Mads Steen Petersen | 1997 | 527 | 27.98 | 58.04 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
33 | Simon Sønderriis | 1997 | 527 | 27.43 | 58.07 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
34 | Isak Lichi | 1997 | 526 | 27.89 | 58.11 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
35 | Andreas Noer Sejrskild | 1998 | 523 | 28.33 | 58.21 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
36 | Thor Simonsen | 1997 | 522 | 27.79 | 58.23 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
37 | Lasse Brock | 1997 | 516 | 27.57 | 58.47 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
38 | Thomas Bech | 1998 | 511 | 28.10 | 58.66 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
39 | Martin Nielsen | 1997 | 506 | 28.50 | 58.86 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
40 | Mikkel Strand | 1997 | 502 | 27.43 | 58.99 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
41 | Anton Holten Lambert | 1997 | 500 | 27.98 | 59.07 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Oskar Lilleøre | 1998 | 500 | 28.29 | 59.09 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
43 | Malthe Bøg | 1998 | 496 | 27.87 | 59.26 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
44 | Emil Toft | 1998 | 495 | 28.90 | 59.27 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
45 | Victor Hardenberg Jensen | 1997 | 494 | 28.37 | 59.33 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
46 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 492 | 28.56 | 59.39 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
47 | Tobias Andersen | 1998 | 489 | 28.53 | 59.51 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
48 | Mads D. Kristensen | 1998 | 485 | 28.35 | 59.67 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
49 | Mads Keis Jepsen | 1998 | 485 | 28.14 | 59.68 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
50 | Mads Hauge Sørensen | 1997 | 482 | 28.41 | 59.81 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
51 | Mathias M. Trebbien | 1997 | 481 | 28.27 | 59.85 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
52 | Mathias Wilquin | 1998 | 473 | 28.92 | 1:00.18 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
53 | Casper Wagner | 1998 | 472 | 28.44 | 1:00.24 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
54 | Anders Laursen | 1998 | 468 | 29.04 | 1:00.40 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
55 | Martin W. Wiftstrand | 1998 | 463 | 29.48 | 1:00.62 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
56 | Mads Due Kristensen | 1998 | 462 | 28.91 | 1:00.65 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
57 | Martin Larsen | 1998 | 461 | 29.40 | 1:00.72 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
58 | Jeppe Krog Poulsen | 1997 | 458 | 29.42 | 1:00.85 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
59 | Niels Ottosen | 1998 | 457 | 29.23 | 1:00.86 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
60 | Tobias Alstrup Kjær | 1998 | 457 | 29.39 | 1:00.87 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
61 | Bertil Binau-Uldal | 1998 | 456 | 28.80 | 1:00.92 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
62 | Sebastian Reese | 1998 | 452 | 29.41 | 1:01.09 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
63 | Martin Bruun Andersen | 1998 | 452 | 28.97 | 1:01.10 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
64 | Rune Dirk Willén | 1998 | 451 | 29.20 | 1:01.17 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
65 | Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 449 | 29.52 | 1:01.23 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
66 | Nikolaj J. Jørgensen | 1998 | 448 | 29.73 | 1:01.27 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
67 | Christian Kaul | 1998 | 448 | 29.69 | 1:01.28 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
68 | Martin Grønning | 1997 | 446 | 29.01 | 1:01.39 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
69 | Thomas Engdal | 1998 | 443 | 29.52 | 1:01.51 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
70 | Oliver Pedersen | 1998 | 438 | 29.66 | 1:01.76 | |||||
Bov IF | ||||||||||
71 | Jonas Rohwedder | 1998 | 437 | 29.78 | 1:01.77 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
72 | Tobias Fournais | 1998 | 432 | 29.05 | 1:02.01 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
73 | Victor Kjær Eskildsen | 1997 | 426 | 29.64 | 1:02.34 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
74 | Jacob Harboe | 1998 | 422 | 29.65 | 1:02.51 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
75 | Lasse Sieben | 1997 | 422 | 29.23 | 1:02.52 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
76 | Jannik Skov | 1997 | 418 | 30.12 | 1:02.71 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
77 | Holger Boe Krogh | 1998 | 412 | 29.13 | 1:03.02 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
78 | Thomas Kjær | 1998 | 410 | 29.98 | 1:03.12 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 10, 100m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 728 | 25.62 | 52.13 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 688 | 25.68 | 53.12 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
3 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 665 | 25.95 | 53.73 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Anton Olsen | 1998 | 661 | 26.07 | 53.83 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | Jens Bach | 1997 | 642 | 26.09 | 54.35 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Simon Hansen | 1997 | 608 | 26.37 | 55.37 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
7 | Gustav Bækgaard | 1997 | 605 | 26.95 | 55.44 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Magnus Fallesen | 1998 | 602 | 26.71 | 55.53 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 11, 400m Medley Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:57.14 2011-07-06 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 582 | 1:16.09 | 2:35.65 | 4:11.03 | 5:22.58 | Deltager ikke i finalen | ||
JGI Svømning | ||||||||||
2 | Eva Olsen | 2000 | 574 | 1:10.50 | 2:34.32 | 4:09.96 | 5:24.09 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
3 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 570 | 1:12.73 | 2:36.48 | 4:10.14 | 5:24.83 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
4 | Lisa Schøn | 1999 | 560 | 1:13.20 | 2:40.46 | 4:14.91 | 5:26.72 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Sofie Brøgger | 2000 | 560 | 1:14.27 | 2:36.97 | 4:13.56 | 5:26.83 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Johanne Carr | 1999 | 560 | 1:14.70 | 2:37.63 | 4:10.80 | 5:26.88 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
7 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 555 | 1:15.55 | 2:40.88 | 4:11.95 | 5:27.74 | Deltager ikke i finalen | ||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
8 | Vera Staun Hansen | 1999 | 549 | 1:14.27 | 2:39.33 | 4:13.81 | 5:28.95 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
9 | Emma la Cour | 1999 | 549 | 1:11.62 | 2:39.76 | 4:13.42 | 5:29.02 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
10 | Sofie Rasmussen | 1999 | 545 | 1:11.90 | 2:34.48 | 4:11.19 | 5:29.70 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
11 | Christina F. Eriksen | 1999 | 541 | 1:14.01 | 2:38.28 | 4:16.99 | 5:30.49 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
12 | Freja Gram | 1999 | 530 | 1:17.23 | 2:42.34 | 4:19.73 | 5:32.77 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
13 | Caroline Hørlykke | 2000 | 529 | 1:18.63 | 2:43.05 | 4:17.25 | 5:32.99 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
14 | Nikoline N. Norby | 2000 | 525 | 1:22.10 | 2:43.95 | 4:15.60 | 5:33.89 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
15 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 523 | 1:18.34 | 2:47.84 | 4:19.72 | 5:34.30 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Merete Toft Jensen | 1999 | 522 | 1:14.27 | 2:40.37 | 4:19.59 | 5:34.47 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
17 | Emma A Andersen | 2000 | 510 | 1:20.68 | 2:43.01 | 4:21.74 | 5:37.11 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 505 | 1:16.21 | 2:45.02 | 4:20.22 | 5:38.15 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Karoline Lehmann | 1999 | 504 | 1:19.39 | 2:46.75 | 4:21.20 | 5:38.55 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Helena Rosendahl Bach | 2000 | 502 | 1:17.09 | 2:44.43 | 4:23.52 | 5:38.94 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
21 | Emma Sand Majlund | 1999 | 492 | 1:19.61 | 2:47.40 | 4:24.21 | 5:41.30 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
22 | Sofia Zachariassen | 1999 | 491 | 1:18.39 | 2:39.95 | 4:22.89 | 5:41.45 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
23 | Laura Christensen | 1999 | 484 | 1:19.16 | 2:50.07 | 4:27.58 | 5:43.13 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
24 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 474 | 1:22.73 | 2:49.23 | 4:24.95 | 5:45.37 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
25 | Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 471 | 1:20.69 | 2:54.13 | 4:28.02 | 5:46.10 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
26 | Sofie Kornbek | 2000 | 468 | 1:21.51 | 2:48.34 | 4:29.53 | 5:46.83 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
27 | Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 457 | 1:22.28 | 2:51.55 | 4:29.45 | 5:49.69 | |||
Odder IGF | ||||||||||
28 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 426 | 1:17.84 | 2:50.34 | 4:30.96 | 5:57.97 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
29 | Freja Nicholas | 2000 | 406 | 1:22.31 | 2:58.77 | 4:42.62 | 6:03.84 | |||
Frem Odense | ||||||||||
30 | Cecilie Wiuff | 2000 | 377 | 1:23.54 | 2:53.23 | 4:46.20 | 6:12.92 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
- | Lærke Toft Ruby | 1999 | Akut syg | |||||||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
- | Mia Ishøj Nielsen | 2000 | DSQ | afslut p mave v 200m | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 11, 400m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:57.14 2011-07-06 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Eva Olsen | 2000 | 620 | 1:11.05 | 2:33.46 | 4:04.07 | 5:15.94 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
2 | Lisa Schøn | 1999 | 593 | 1:12.37 | 2:36.69 | 4:10.58 | 5:20.69 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 592 | 1:13.22 | 2:37.64 | 4:10.45 | 5:20.87 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
4 | Sofie Rasmussen | 1999 | 582 | 1:13.40 | 2:35.22 | 4:10.29 | 5:22.68 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
5 | Johanne Carr | 1999 | 575 | 1:13.12 | 2:35.77 | 4:08.82 | 5:23.88 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
6 | Sofie Brøgger | 2000 | 570 | 1:14.37 | 2:37.71 | 4:13.49 | 5:24.88 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Emma la Cour | 1999 | 564 | 1:11.85 | 2:40.21 | 4:11.92 | 5:26.05 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Vera Staun Hansen | 1999 | 547 | 1:14.61 | 2:39.74 | 4:15.49 | 5:29.34 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 12, 400m Medley Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 |
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Nicolas Blanch | 1997 | 623 | 1:05.30 | 2:19.98 | 3:40.84 | 4:45.36 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jonathan Müller | 1997 | 609 | 1:04.94 | 2:19.08 | 3:39.93 | 4:47.55 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
3 | Anton Olsen | 1998 | 598 | 1:04.13 | 2:17.64 | 3:43.54 | 4:49.34 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
4 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 595 | 1:06.00 | 2:23.21 | 3:42.46 | 4:49.75 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Daniel Christian | 1998 | 591 | 1:06.04 | 2:19.68 | 3:41.42 | 4:50.44 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
6 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 587 | 1:06.57 | 2:19.20 | 3:46.13 | 4:51.08 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 582 | 1:05.01 | 2:21.64 | 3:44.95 | 4:51.94 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Frederik Jessen | 1998 | 578 | 1:09.44 | 2:23.83 | 3:48.74 | 4:52.67 | Deltager ikke i finalen | ||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
9 | William Matras | 1998 | 568 | 1:06.39 | 2:21.10 | 3:48.23 | 4:54.27 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
10 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 562 | 1:09.68 | 2:24.54 | 3:49.48 | 4:55.35 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Jacob Weberg | 1997 | 556 | 1:06.82 | 2:23.55 | 3:49.84 | 4:56.39 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
12 | Peter Mandrup Madsen | 1997 | 549 | 1:09.54 | 2:26.33 | 3:51.37 | 4:57.63 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
13 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 545 | 1:09.94 | 2:28.42 | 3:51.88 | 4:58.42 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Mikkel B. Høgild | 1998 | 534 | 1:04.16 | 2:20.04 | 3:51.81 | 5:00.49 | |||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Christoffer Bjørner | 1997 | 522 | 1:07.23 | 2:27.12 | 3:57.48 | 5:02.71 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
16 | Sebastian H. Andersen | 1997 | 519 | 1:05.74 | 2:25.32 | 3:52.74 | 5:03.38 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
17 | Christian Bro Sørensen | 1997 | 505 | 1:07.34 | 2:28.61 | 3:57.93 | 5:06.05 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Rasmus Larsen | 1997 | 502 | 1:09.44 | 2:27.42 | 3:58.47 | 5:06.81 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Frederik H Thomsen | 1997 | 493 | 1:07.69 | 2:25.64 | 3:55.65 | 5:08.57 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
20 | Christian Rasmussen | 1998 | 491 | 1:13.10 | 2:32.51 | 4:00.39 | 5:09.03 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
21 | Bjørn Hansen | 1998 | 484 | 1:07.13 | 2:27.23 | 3:57.63 | 5:10.54 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
22 | Nicklas Rasmussen | 1997 | 483 | 1:09.63 | 2:28.33 | 4:00.37 | 5:10.63 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
23 | Mads Ottosen | 1997 | 480 | 1:10.75 | 2:34.50 | 4:04.13 | 5:11.41 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
24 | Christian Gravgaard | 1997 | 479 | 1:10.65 | 2:35.05 | 3:57.40 | 5:11.63 | |||
Kolding SK | ||||||||||
25 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 477 | 1:12.35 | 2:31.61 | 4:01.84 | 5:12.07 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
26 | Rasmus Wegener | 1997 | 472 | 1:10.74 | 2:29.20 | 4:01.02 | 5:13.12 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
27 | Malthe Bøg | 1998 | 450 | 1:09.33 | 2:34.18 | 4:01.88 | 5:18.07 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
28 | Rasmus B. Larsen | 1997 | 446 | 1:12.81 | 2:38.38 | 4:05.15 | 5:19.07 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
29 | Rune Holm Skovby | 1998 | 443 | 1:10.65 | 2:35.07 | 4:08.74 | 5:19.83 | |||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
30 | Kristian Svenstrup | 1998 | 436 | 1:12.15 | 2:33.15 | 4:08.30 | 5:21.50 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
31 | Oskar Jørgensen | 1998 | 430 | 1:13.89 | 2:38.20 | 4:11.79 | 5:22.91 | |||
Odder IGF | ||||||||||
- | Frederik Galving | 1998 | DNF | |||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 12, 400m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 |
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Nicolas Blanch | 1997 | 664 | 1:02.43 | 2:16.45 | 3:36.07 | 4:39.38 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jonathan Müller | 1997 | 647 | 1:03.62 | 2:17.24 | 3:38.39 | 4:41.91 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
3 | Daniel Christian | 1998 | 645 | 1:04.57 | 2:18.21 | 3:37.20 | 4:42.10 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 626 | 1:04.37 | 2:20.90 | 3:39.84 | 4:44.94 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Anton Olsen | 1998 | 584 | 1:04.16 | 2:18.66 | 3:45.72 | 4:51.65 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
6 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 571 | 1:04.77 | 2:21.24 | 3:46.03 | 4:53.83 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | William Matras | 1998 | 562 | 1:06.43 | 2:20.68 | 3:49.00 | 4:55.40 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
8 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 538 | 1:08.30 | 2:23.82 | 3:52.02 | 4:59.69 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 13, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13 |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 |
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Gentofte Piger 1 | 1999 | 616 | 9:03.03 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Nina Toft | 2000 | 1:06.16 | 2:18.62 | 2:18.62 | ||||||
Caroline Hørlykke | 2000 | 1:05.31 | 2:16.21 | 4:34.83 | ||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 1:05.01 | 2:16.39 | 6:51.22 | ||||||
Signe Bro | 1999 | 1:03.80 | 2:11.81 | 9:03.03 | ||||||
2 | Sigma Piger 1 | 1999 | 611 | 9:04.31 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 1:06.02 | 2:15.25 | 2:15.25 | ||||||
Anne Sofie Nielsen | 1999 | 1:06.51 | 2:18.89 | 4:34.14 | ||||||
Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 1:06.91 | 2:18.46 | 6:52.60 | ||||||
Cecilie Høgskilde | 1999 | 1:03.72 | 2:11.71 | 9:04.31 | ||||||
3 | Agf Piger | 1999 | 605 | 9:06.12 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 1:06.63 | 2:16.34 | 2:16.34 | ||||||
Emma H. Christiansen | 1999 | 1:07.54 | 2:18.90 | 4:35.24 | ||||||
Matilde Kjeldsen | 1999 | 1:03.01 | 2:10.45 | 6:45.69 | ||||||
Natascha Alexandra Green | 2000 | 1:08.62 | 2:20.43 | 9:06.12 | ||||||
4 | Vat-Cph Piger 1 | 1999 | 598 | 9:08.25 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Emilie Heick | 1999 | 1:06.40 | 2:16.00 | 2:16.00 | ||||||
Alberte M Hansen | 2000 | 1:07.80 | 2:19.48 | 4:35.48 | ||||||
Phoebe Linde Atkins | 2000 | 1:04.93 | 2:15.19 | 6:50.67 | ||||||
Laura Christensen | 1999 | 1:06.85 | 2:17.58 | 9:08.25 | ||||||
5 | Stm 1 Piger | 1999 | 596 | 9:08.85 | ||||||
Swim Team Midtjylland | ||||||||||
Trine Kjøngerskov | 2000 | 1:04.09 | 2:13.09 | 2:13.09 | ||||||
Frederikke Asfeldt | 1999 | 1:08.87 | 2:21.43 | 4:34.52 | ||||||
Emma Sand Majlund | 1999 | 1:06.72 | 2:19.48 | 6:54.00 | ||||||
Stinne Sørensen | 1999 | 1:05.86 | 2:14.85 | 9:08.85 | ||||||
6 | Hovedstaden Piger 1 | 1999 | 585 | 9:12.46 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Vera Staun Hansen | 1999 | 1:07.87 | 2:21.51 | 2:21.51 | ||||||
Rikke Dehn | 1999 | 1:04.49 | 2:11.76 | 4:33.27 | ||||||
Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 1:08.07 | 2:19.54 | 6:52.81 | ||||||
Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 1:08.53 | 2:19.65 | 9:12.46 | ||||||
7 | Triton Piger 1 | 1999 | 557 | 9:21.40 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Nanna Sonne | 1999 | 1:08.45 | 2:21.27 | 2:21.27 | ||||||
Katrine B. Hansen | 1999 | 1:05.44 | 2:14.71 | 4:35.98 | ||||||
Katharina Nekhorochko | 2000 | 1:10.50 | 2:25.69 | 7:01.67 | ||||||
Victoria Bierre | 2000 | 1:07.12 | 2:19.73 | 9:21.40 | ||||||
8 | Piger Gti | 1999 | 554 | 9:22.41 | ||||||
GTI | ||||||||||
Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 1:07.92 | 2:19.31 | 2:19.31 | ||||||
Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 1:08.30 | 2:22.10 | 4:41.41 | ||||||
Eva Olsen | 2000 | 1:07.65 | 2:16.65 | 6:58.06 | ||||||
Helena Splidt-Samuelsen | 2000 | 1:09.78 | 2:24.35 | 9:22.41 | ||||||
9 | Lyngby Piger 1 | 1999 | 545 | 9:25.39 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Klara Reeh | 1999 | 1:07.14 | 2:17.99 | 2:17.99 | ||||||
Sophie Amalie Schøn | 1999 | 1:08.85 | 2:21.20 | 4:39.19 | ||||||
Mathilde Christjansen | 1999 | 1:06.84 | 2:20.30 | 6:59.49 | ||||||
Hannah Pilgaard | 1999 | 1:07.81 | 2:25.90 | 9:25.39 | ||||||
10 | Kvik Piger 1 | 1999 | 528 | 9:31.42 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Sofie Brøgger | 2000 | 1:06.29 | 2:18.55 | 2:18.55 | ||||||
Sofie Kornbek | 2000 | 1:09.70 | 2:25.42 | 4:43.97 | ||||||
Sara Sylvest | 2000 | 1:08.01 | 2:21.22 | 7:05.19 | ||||||
Emily Brophy | 1999 | 1:09.33 | 2:26.23 | 9:31.42 | ||||||
11 | Farum Piger | 1999 | 525 | 9:32.75 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 1:11.25 | 2:26.59 | 2:26.59 | ||||||
Emily Gantriis | 1999 | 1:05.47 | 2:17.85 | 4:44.44 | ||||||
Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 1:10.09 | 2:23.84 | 7:08.28 | ||||||
Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 1:10.24 | 2:24.47 | 9:32.75 | ||||||
12 | Nikolajs Små Guldklumper | 1999 | 522 | 9:33.86 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Merete Toft Jensen | 1999 | 1:08.31 | 2:20.33 | 2:20.33 | ||||||
Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 1:10.61 | 2:23.65 | 4:43.98 | ||||||
Johanne Laursen | 1999 | 1:10.21 | 2:23.53 | 7:07.51 | ||||||
Helena Rosendahl Bach | 2000 | 1:11.66 | 2:26.35 | 9:33.86 | ||||||
13 | As Piger 1 | 1999 | 510 | 9:38.22 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Amalie Bærentsen | 2000 | 1:08.87 | 2:19.64 | 2:19.64 | ||||||
Lisa Schøn | 1999 | 1:10.45 | 2:22.03 | 4:41.67 | ||||||
Ella Christensen Blanch | 2000 | 1:13.16 | 2:30.36 | 7:12.03 | ||||||
Emma A Andersen | 2000 | 1:10.33 | 2:26.19 | 9:38.22 | ||||||
14 | Køge Piger | 1999 | 508 | 9:39.02 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Melanie Degner | 2000 | 1:10.00 | 2:24.41 | 2:24.41 | ||||||
Yazmin B. Gürtler | 2000 | 1:08.63 | 2:23.13 | 4:47.54 | ||||||
Caroline Samuel | 2000 | 1:09.99 | 2:25.99 | 7:13.53 | ||||||
Emma Hansen | 1999 | 1:10.61 | 2:25.49 | 9:39.02 | ||||||
15 | Stv Piger 99 | 1999 | 503 | 9:40.86 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Clara Schade Cantby | 2000 | 1:07.89 | 2:19.67 | 2:19.67 | ||||||
Astrid Ovesen | 1999 | 1:09.25 | 2:24.32 | 4:43.99 | ||||||
Johanne Carr | 1999 | 1:08.47 | 2:19.50 | 7:03.49 | ||||||
Daniella Thea Johansen | 2000 | 1:17.33 | 2:37.37 | 9:40.86 | ||||||
16 | Gentofte Piger 2 | 1999 | 497 | 9:43.01 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Rebecca Hansen | 2000 | 1:10.19 | 2:24.94 | 2:24.94 | ||||||
Nikoline N. Norby | 2000 | 1:13.48 | 2:30.51 | 4:55.45 | ||||||
Rosemarie Blicher | 2000 | 1:10.15 | 2:24.95 | 7:20.40 | ||||||
Jessica Yu Mortensen | 2000 | 1:09.98 | 2:22.61 | 9:43.01 | ||||||
17 | Hovedstaden Piger 2 | 1999 | 492 | 9:44.96 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Emma Maagøe | 1999 | 1:08.98 | 2:24.31 | 2:24.31 | ||||||
Josefine Strand Nielsen | 2000 | 1:10.88 | 2:23.68 | 4:47.99 | ||||||
Lea Alberte Olsen | 2000 | 1:12.86 | 2:30.26 | 7:18.25 | ||||||
Luna Donde Feilberg | 2000 | 1:12.96 | 2:26.71 | 9:44.96 | ||||||
18 | Lyngby Piger 2 | 1999 | 492 | 9:45.25 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Irene Halck | 1999 | 1:09.93 | 2:27.09 | 2:27.09 | ||||||
Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 1:08.78 | 2:22.24 | 4:49.33 | ||||||
Mia Walter | 2000 | 1:10.58 | 2:26.79 | 7:16.12 | ||||||
Sara Krell Refn | 1999 | 1:12.63 | 2:29.13 | 9:45.25 | ||||||
19 | Silkeborg Piger | 1999 | 482 | 9:49.20 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Sofie W. Bunten | 1999 | 1:12.31 | 2:26.96 | 2:26.96 | ||||||
Klaudia W. Mogensen | 2000 | 1:05.15 | 2:16.60 | 4:43.56 | ||||||
Nicoline Bredahl | 2000 | 1:12.97 | 2:32.41 | 7:15.97 | ||||||
Helena V. Ellling | 2000 | 1:13.27 | 2:33.23 | 9:49.20 | ||||||
20 | Odder Piger | 1999 | 475 | 9:52.15 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
Helene G. Nedergaard | 1999 | 1:12.37 | 2:29.45 | 2:29.45 | ||||||
Cecilie Dalgas | 2000 | 1:11.46 | 2:29.01 | 4:58.46 | ||||||
Lykke K. Nielsen | 1999 | 1:09.34 | 2:25.98 | 7:24.44 | ||||||
Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 1:09.80 | 2:27.71 | 9:52.15 | ||||||
21 | Piger 1 Triton | 1999 | 473 | 9:52.67 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Pernille Maj Thorup | 1999 | 1:10.23 | 2:24.99 | 2:24.99 | ||||||
Martha Andersen | 1999 | 1:07.92 | 2:18.61 | 4:43.60 | ||||||
Christina Christensen | 2000 | 1:13.38 | 2:33.34 | 7:16.94 | ||||||
Johanne A. Christiansen | 2000 | 1:14.03 | 2:35.73 | 9:52.67 | ||||||
22 | Sigma Piger 2 | 1999 | 449 | 10:03.05 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Karina Garne Larsen | 2000 | 1:14.24 | 2:33.19 | 2:33.19 | ||||||
Augusta Marie Christensen | 2000 | 1:10.99 | 2:25.93 | 4:59.12 | ||||||
Thit Bondo | 2000 | 1:10.48 | 2:27.97 | 7:27.09 | ||||||
Amanda Egerod Lund | 2000 | 1:15.53 | 2:35.96 | 10:03.05 | ||||||
- | Triton Piger 2 | 1999 | DSQ | tyvstart | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Sofie Strandby | 1999 | 1:13.89 | 2:34.32 | 2:34.32 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 09:59 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 14, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27 |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Kvik Drenge 1 | 1997 | 655 | 8:01.84 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oliver Marcus Meng | 1997 | 58.99 | 2:01.68 | 2:01.68 | ||||||
Jacob M. Jørgensen | 1997 | 1:00.93 | 2:03.43 | 4:05.11 | ||||||
Frederik Nerving | 1997 | 57.51 | 2:01.65 | 6:06.76 | ||||||
Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 55.77 | 1:55.08 | 8:01.84 | ||||||
2 | As Drenge 1 | 1997 | 647 | 8:03.72 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Jens Bach | 1997 | 59.74 | 2:03.62 | 2:03.62 | ||||||
Mikael Thode Sørensen | 1997 | 59.76 | 2:01.75 | 4:05.37 | ||||||
Christian Bro Sørensen | 1997 | 58.81 | 2:03.11 | 6:08.48 | ||||||
Nicolas Blanch | 1997 | 55.67 | 1:55.24 | 8:03.72 | ||||||
3 | Farum Miniguns | 1997 | 590 | 8:18.87 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Philip Greve | 1998 | 59.18 | 2:02.93 | 2:02.93 | ||||||
Daniel Christian | 1998 | 59.41 | 2:03.21 | 4:06.14 | ||||||
Mads Steen Petersen | 1997 | 1:01.19 | 2:09.09 | 6:15.23 | ||||||
Lars Breum Hansen | 1997 | 58.80 | 2:03.64 | 8:18.87 | ||||||
4 | Esbjerg Drenge 1 | 1997 | 570 | 8:24.76 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Simon Lundby Pedersen | 1998 | 1:01.57 | 2:06.72 | 2:06.72 | ||||||
Simon Vingolf Larsen | 1998 | 1:00.13 | 2:05.86 | 4:12.58 | ||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 1:01.44 | 2:07.38 | 6:19.96 | ||||||
Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 1:00.21 | 2:04.80 | 8:24.76 | ||||||
5 | Hovedstaden Drenge | 1997 | 546 | 8:32.07 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Daniel Højme | 1997 | 1:04.35 | 2:14.02 | 2:14.02 | ||||||
Giano Grillo | 1998 | 59.17 | 2:03.32 | 4:17.34 | ||||||
Isak Lichi | 1997 | 1:02.39 | 2:08.34 | 6:25.68 | ||||||
Victor Bødker | 1997 | 1:00.69 | 2:06.39 | 8:32.07 | ||||||
6 | Kalundborg Drenge | 1997 | 537 | 8:34.65 | ||||||
Kalundborg SK | ||||||||||
Mathias Rysgaard | 1998 | 1:00.55 | 2:03.88 | 2:03.88 | ||||||
Sebastian H. Andersen | 1997 | 1:01.61 | 2:05.97 | 4:09.85 | ||||||
Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 1:02.81 | 2:12.84 | 6:22.69 | ||||||
Danny Corell | 1997 | 1:04.49 | 2:11.96 | 8:34.65 | ||||||
7 | Køge Drenge | 1997 | 537 | 8:34.91 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Jacob Samuel | 1998 | 1:03.11 | 2:10.80 | 2:10.80 | ||||||
Rasmus Birkedal | 1997 | 1:01.89 | 2:07.51 | 4:18.31 | ||||||
Gustav Bækgaard | 1997 | 1:01.69 | 2:08.01 | 6:26.32 | ||||||
Mikkel Holm Jensen | 1997 | 1:02.14 | 2:08.59 | 8:34.91 | ||||||
8 | Farum Drenge | 1997 | 501 | 8:46.87 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Joachim Frimann | 1997 | 1:03.52 | 2:12.51 | 2:12.51 | ||||||
Christian Sejr Aagaard | 1998 | 1:02.82 | 2:09.67 | 4:22.18 | ||||||
Thomas Bech | 1998 | 1:03.93 | 2:11.94 | 6:34.12 | ||||||
Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 1:03.70 | 2:12.75 | 8:46.87 | ||||||
9 | Drenge Kolding | 1997 | 496 | 8:48.59 | ||||||
Kolding SK | ||||||||||
Alexander Ohrt | 1997 | 1:05.58 | 2:16.05 | 2:16.05 | ||||||
Christian Gravgaard | 1997 | 1:05.94 | 2:14.37 | 4:30.42 | ||||||
Frederik Elmann | 1997 | 1:05.60 | 2:14.85 | 6:45.27 | ||||||
Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 59.41 | 2:03.32 | 8:48.59 | ||||||
10 | Kvik Drenge 2 | 1997 | 495 | 8:48.87 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 1:05.05 | 2:15.97 | 2:15.97 | ||||||
Jon Riedel Pedersen | 1998 | 1:02.83 | 2:07.43 | 4:23.40 | ||||||
Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 1:03.89 | 2:12.30 | 6:35.70 | ||||||
Gustav Palm-Henriksen | 1997 | 1:03.51 | 2:13.17 | 8:48.87 | ||||||
11 | Stv Drenge 97 | 1997 | 491 | 8:50.41 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Simon Hansen | 1997 | 1:00.38 | 2:04.56 | 2:04.56 | ||||||
Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 1:08.18 | 2:18.37 | 4:22.93 | ||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 1:02.78 | 2:10.05 | 6:32.98 | ||||||
Rasmus Wegener | 1997 | 1:05.82 | 2:17.43 | 8:50.41 | ||||||
12 | Agf Drenge | 1997 | 478 | 8:54.94 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Jonatan Balladone | 1997 | 1:01.00 | 2:06.68 | 2:06.68 | ||||||
Toke Cramer | 1998 | 1:07.37 | 2:20.15 | 4:26.83 | ||||||
Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 1:05.31 | 2:14.48 | 6:41.31 | ||||||
Johannes Kjærgaard | 1998 | 1:05.63 | 2:13.63 | 8:54.94 | ||||||
13 | Esbjerg Drenge 2 | 1997 | 476 | 8:56.01 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Alexander Wildenschild | 1997 | 1:04.18 | 2:13.37 | 2:13.37 | ||||||
Kristian Hermiz | 1998 | 1:02.63 | 2:12.25 | 4:25.62 | ||||||
Simon Juhl Schmidt | 1997 | 1:03.62 | 2:12.38 | 6:38.00 | ||||||
Christian Kaul | 1998 | 1:07.05 | 2:18.01 | 8:56.01 | ||||||
14 | Sigma Drenge | 1997 | 471 | 8:57.92 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Anders Aaboe Jensen | 1997 | 1:01.05 | 2:07.22 | 2:07.22 | ||||||
Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | 1:05.73 | 2:16.46 | 4:23.68 | ||||||
Mads Keis Jepsen | 1998 | 1:05.70 | 2:16.59 | 6:40.27 | ||||||
Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 1:06.23 | 2:17.65 | 8:57.92 | ||||||
15 | Silkeborg Drenge | 1998 | 469 | 8:58.68 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Jens N. Nielsen | 1997 | 1:01.69 | 2:08.68 | 2:08.68 | ||||||
Anders Laursen | 1998 | 1:04.79 | 2:13.74 | 4:22.42 | ||||||
Martin Harder Bruun | 1998 | 1:06.10 | 2:20.04 | 6:42.46 | ||||||
Martin Grønning | 1997 | 1:04.48 | 2:16.22 | 8:58.68 | ||||||
16 | Drenge 1 Viborg | 1997 | 451 | 9:05.61 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Tobias Alstrup Kjær | 1998 | 1:05.60 | 2:14.03 | 2:14.03 | ||||||
Kasper Levring Andersen | 1998 | 1:04.16 | 2:14.47 | 4:28.50 | ||||||
Emil Houlborg | 1998 | 1:06.71 | 2:21.37 | 6:49.87 | ||||||
Martin S. Jespersen | 1997 | 1:06.13 | 2:15.74 | 9:05.61 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 09:59 |
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 15, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11 |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 |
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Herlev Herrer 1 | 0 | 769 | 3:25.45 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Magnus Westermann | 1995 | 24.13 | 50.59 | 50.59 | ||||||
Thomas Steenberg | 1994 | 24.27 | 51.44 | 1:42.03 | ||||||
Søren Dahl | 1993 | 24.31 | 50.71 | 2:32.74 | ||||||
Jonas Sørensen | 1990 | 25.26 | 52.71 | 3:25.45 | ||||||
2 | Vat-Cph Herrer 1 | 0 | 758 | 3:26.38 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Daniel Skaaning | 1993 | 24.62 | 50.87 | 50.87 | ||||||
Morten Klarskov | 1992 | 24.78 | 51.37 | 1:42.24 | ||||||
Frederik A. Mariegaard | 1994 | 25.12 | 52.75 | 2:34.99 | ||||||
Magnus Jákupsson | 1994 | 24.55 | 51.39 | 3:26.38 | ||||||
3 | Aalborg Herrer 1 | 0 | 717 | 3:30.22 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Daniel Svane Halkjær | 1991 | 26.38 | 54.04 | 54.04 | ||||||
Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 24.82 | 51.72 | 1:45.76 | ||||||
Viktor B. Bromer | 1993 | 24.67 | 51.58 | 2:37.34 | ||||||
Lasse Thor Carstensen | 1994 | 24.92 | 52.88 | 3:30.22 | ||||||
4 | Sigma Herre | 0 | 716 | 3:30.40 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Anton Ørskov Ipsen | 1994 | 26.06 | 53.31 | 53.31 | ||||||
Jacob Lercke Skytte | 1984 | 25.12 | 53.10 | 1:46.41 | ||||||
Claus Lerche Iversen | 1977 | 25.40 | 52.85 | 2:39.26 | ||||||
Andreas Schiellerup | 1993 | 24.49 | 51.14 | 3:30.40 | ||||||
5 | Kvik Herrer 1 | 1996 | 699 | 3:32.06 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Rasmus Härstedt | 1994 | 26.02 | 53.84 | 53.84 | ||||||
Kristian Weber Larsen | 1990 | 25.24 | 52.04 | 1:45.88 | ||||||
Mikkel Hounsgaard | 1993 | 24.68 | 52.33 | 2:38.21 | ||||||
Emil Klingberg | 1987 | 25.75 | 53.85 | 3:32.06 | ||||||
6 | Esbjerg Svømmeklub 1 | 0 | 697 | 3:32.27 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Martin Terp Olesen | 1994 | 26.08 | 53.50 | 53.50 | ||||||
Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 25.04 | 52.99 | 1:46.49 | ||||||
Jacob Carstensen | 1978 | 25.31 | 52.95 | 2:39.44 | ||||||
Anders Møller | 1991 | 25.43 | 52.83 | 3:32.27 | ||||||
7 | Agf Junior Drenge | 0 | 665 | 3:35.63 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Jakob Kornmaaler | 1995 | 26.46 | 55.01 | 55.01 | ||||||
Bo Volf Brøchner | 1996 | 26.03 | 54.17 | 1:49.18 | ||||||
Anton Bromer | 1995 | 25.03 | 52.24 | 2:41.42 | ||||||
Sebastian Friis | 1995 | 25.91 | 54.21 | 3:35.63 | ||||||
8 | Lyngby Herrer | 0 | 655 | 3:36.66 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Daniel Skov Andersen | 1994 | 26.59 | 55.92 | 55.92 | ||||||
Anders Blume | 1990 | 24.76 | 52.58 | 1:48.50 | ||||||
Jakob Klint Axelsen | 1996 | 26.02 | 54.71 | 2:43.21 | ||||||
Jens Peter Träff | 1988 | 25.61 | 53.45 | 3:36.66 | ||||||
9 | Hovedstad Drenge Junior | 1995 | 616 | 3:41.12 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Peter Gjerulff | 1996 | 26.15 | 55.08 | 55.08 | ||||||
Hannibal Steenfos | 1996 | 27.18 | 57.29 | 1:52.37 | ||||||
Kasper Vitten | 1995 | 26.78 | 56.39 | 2:48.76 | ||||||
Kevin Witt Christensen | 1995 | 24.90 | 52.36 | 3:41.12 | ||||||
10 | Herlev Herrer 2 | 0 | 616 | 3:41.16 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Lasse Jørgensen | 1996 | 27.36 | 57.27 | 57.27 | ||||||
Marcus Olesen | 1995 | 25.90 | 53.87 | 1:51.14 | ||||||
Christian Røssel | 1995 | 25.54 | 53.92 | 2:45.06 | ||||||
Mathias Brændholt | 1996 | 26.16 | 56.10 | 3:41.16 | ||||||
11 | Køge Herrer | 0 | 608 | 3:42.17 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Viktor Christensen | 1995 | 26.96 | 54.92 | 54.92 | ||||||
Anders Paaske | 1995 | 25.42 | 54.37 | 1:49.29 | ||||||
Morten Børre Petersen | 1996 | 26.44 | 55.81 | 2:45.10 | ||||||
Magnus Christensen | 1995 | 26.33 | 57.07 | 3:42.17 | ||||||
12 | Esbjerg Svømmeklub 2 | 0 | 603 | 3:42.72 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 27.14 | 57.17 | 57.17 | ||||||
Peter Lund Hansen | 1992 | 26.15 | 55.41 | 1:52.58 | ||||||
Martin Sander Pedersen | 1992 | 25.48 | 54.71 | 2:47.29 | ||||||
Sørin Martin Johannessen | 1991 | 25.98 | 55.43 | 3:42.72 | ||||||
13 | Hils Junior Drenge | 1996 | 587 | 3:44.75 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
Emil Christensen | 1996 | 27.56 | 57.42 | 57.42 | ||||||
Stefan Blidarevic | 1996 | 25.85 | 54.97 | 1:52.39 | ||||||
Sebastian Kempff-Andersen | 1996 | 26.07 | 55.08 | 2:47.47 | ||||||
Jacob Adolfsen | 1996 | 27.05 | 57.28 | 3:44.75 | ||||||
14 | Drenge 1 Viborg | 1995 | 580 | 3:45.62 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Lasse Kammer | 1995 | 27.01 | 56.86 | 56.86 | ||||||
Jacob Severinsen | 1995 | 25.98 | 54.01 | 1:50.87 | ||||||
Rasmus Jørgensen | 1996 | 26.68 | 57.61 | 2:48.48 | ||||||
Frederik M. Mortensen | 1996 | 27.29 | 57.14 | 3:45.62 | ||||||
15 | Drenge Vordingborg | 1995 | 578 | 3:45.85 | ||||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
Jacob Jensen | 1995 | 27.25 | 57.58 | 57.58 | ||||||
Alexander Duus Jensen | 1995 | 26.13 | 54.36 | 1:51.94 | ||||||
Jesper Andersen | 1995 | 27.85 | 58.44 | 2:50.38 | ||||||
Andreas Sandbirk | 1995 | 26.90 | 55.47 | 3:45.85 | ||||||
16 | Triton Drenge | 1996 | 577 | 3:46.07 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 26.25 | 55.28 | 55.28 | ||||||
Mathias Bech | 1996 | 27.63 | 58.13 | 1:53.41 | ||||||
Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 26.15 | 56.35 | 2:49.76 | ||||||
Andreas Sehested | 1996 | 27.18 | 56.31 | 3:46.07 | ||||||
17 | Agf Herrer 1 | 0 | 573 | 3:46.61 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Jesper Jensen | 1996 | 26.48 | 55.69 | 55.69 | ||||||
Jens Glent Abildgaard | 1991 | 26.22 | 55.31 | 1:51.00 | ||||||
David Tørring | 1995 | 26.88 | 56.90 | 2:47.90 | ||||||
Anders L. Mogensen | 1996 | 28.02 | 58.71 | 3:46.61 | ||||||
18 | Gsc Herrer | 0 | 562 | 3:47.98 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
Ditlev Balle | 1996 | 27.52 | 57.49 | 57.49 | ||||||
Jonas Vibsig Berding | 1996 | 26.36 | 56.13 | 1:53.62 | ||||||
Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | 27.22 | 56.30 | 2:49.92 | ||||||
Mads Norking | 1995 | 28.12 | 58.06 | 3:47.98 | ||||||
19 | Vest Elite Herrer | 1993 | 546 | 3:50.25 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
Gøkhan Dagidir | 1995 | 26.61 | 56.27 | 56.27 | ||||||
Oliver Huban | 1996 | 27.61 | 58.45 | 1:54.72 | ||||||
Julian Kressner Læbel | 1992 | 27.23 | 57.11 | 2:51.83 | ||||||
Rasmus Hansen | 1994 | 28.15 | 58.42 | 3:50.25 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 16 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:05.20 2013-06-08 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | 811 | 34.01 | 1:09.10 | |||||
Frem Odense | ||||||||||
2 | Louise B. Dalgaard | 1990 | 701 | 33.71 | 1:12.52 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 664 | 34.07 | 1:13.86 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Julie D. Hald | 1996 | 636 | 35.20 | 1:14.91 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
5 | Frederikke Hall | 1992 | 625 | 35.62 | 1:15.38 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
6 | Maria Grandt | 1998 | 624 | 36.13 | 1:15.39 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
7 | Lise Norgil Damgaard | 1997 | 624 | 35.14 | 1:15.40 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
8 | Anna Wermuth | 1996 | 620 | 35.06 | 1:15.58 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
9 | Anna Puggaard | 1996 | 619 | 35.84 | 1:15.59 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Laura Cebula | 1997 | 601 | 35.79 | 1:16.34 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
11 | Ida Schütt | 1996 | 599 | 36.26 | 1:16.43 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 598 | 35.85 | 1:16.47 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
13 | Thea Schulze | 1998 | 598 | 36.27 | 1:16.49 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
14 | Emma D. Rasmussen | 1996 | 594 | 36.10 | 1:16.66 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
15 | Freja Englund | 1997 | 594 | 35.78 | 1:16.67 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
16 | Signe Nielsen | 1998 | 590 | 35.16 | 1:16.84 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
17 | Sara Krog Christoffersen | 1996 | 587 | 36.35 | 1:16.96 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
18 | Freydis Magnusdottir | 1995 | 586 | 35.65 | 1:16.99 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
19 | Emma Nørgaard | 1997 | 584 | 36.39 | 1:17.10 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
20 | Maria Søe Beith | 1996 | 582 | 36.14 | 1:17.15 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
21 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 582 | 36.26 | 1:17.17 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
22 | Alma Lundin | 1998 | 581 | 36.08 | 1:17.23 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
23 | Sidse Kehlet | 1996 | 579 | 36.02 | 1:17.31 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
24 | Pernille H. Gravgaard | 1997 | 574 | 35.54 | 1:17.53 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
25 | Matilde Schrøder | 1996 | 573 | 37.49 | 1:17.57 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
26 | Julie Leth-Petersen | 1997 | 569 | 36.45 | 1:17.74 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
27 | Ghita Kobbelgaard | 1995 | 559 | 36.41 | 1:18.23 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Anna Boutrup | 1998 | 556 | 37.24 | 1:18.34 | Deltager ikke i finalen | ||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
29 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 552 | 36.44 | 1:18.54 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
30 | Katarina Vogel | 1997 | 549 | 36.69 | 1:18.70 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
31 | Nikoline Marker-Pedersen | 1996 | 548 | 37.83 | 1:18.72 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
32 | Tenna Jensen | 1998 | 541 | 36.99 | 1:19.08 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
33 | Maja Nielsen | 1996 | 540 | 36.90 | 1:19.12 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
34 | Anna C. Lange | 1998 | 538 | 37.53 | 1:19.20 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Bettina Caspersen | 1992 | 538 | 37.10 | 1:19.21 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
36 | Merle F. V. Christensen | 1998 | 529 | 36.99 | 1:19.69 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
37 | Louise G. Riget | 1995 | 518 | 36.25 | 1:20.21 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
38 | Pernille Luise Kellmann | 1998 | 513 | 37.17 | 1:20.46 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
39 | Tania Berry | 1998 | 513 | 37.36 | 1:20.47 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
40 | Silke Meyer | 1998 | 511 | 38.02 | 1:20.58 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Kathrine V. Sørensen | 1996 | 500 | 38.06 | 1:21.17 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
42 | Julie Rath | 1998 | 499 | 36.93 | 1:21.23 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
43 | Clara Lindecrona | 1993 | 489 | 37.98 | 1:21.80 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
44 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | 487 | 38.57 | 1:21.91 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
45 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | 480 | 38.92 | 1:22.31 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
46 | Mathilde Hansen | 1998 | 474 | 39.03 | 1:22.61 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
47 | Veronika Storm | 1998 | 468 | 38.83 | 1:22.96 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
48 | Anna Lund Henriksen | 1998 | 468 | 38.14 | 1:22.97 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
49 | Rebecca Grønlund | 1998 | 467 | 39.89 | 1:23.06 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
50 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | 444 | 39.14 | 1:24.46 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
51 | Sandra Guldborg | 1998 | 441 | 39.37 | 1:24.64 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
- | Natasja Simonsen | 1995 | DSQ | flyb før arm v 50m | ||||||
O.S.L.F. | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:05.20 2013-06-08 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | 898 | 31.75 | 1:06.80 | |||||
Frem Odense | ||||||||||
2 | Louise B. Dalgaard | 1990 | 722 | 33.81 | 1:11.82 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 700 | 33.76 | 1:12.58 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Julie D. Hald | 1996 | 680 | 34.30 | 1:13.28 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
5 | Anna Wermuth | 1996 | 650 | 34.72 | 1:14.39 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
6 | Maria Grandt | 1998 | 650 | 35.30 | 1:14.40 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
7 | Frederikke Hall | 1992 | 646 | 35.44 | 1:14.53 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
8 | Lise Norgil Damgaard | 1997 | 631 | 34.49 | 1:15.14 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
9 | Laura Cebula | 1997 | 624 | 35.49 | 1:15.42 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
10 | Anna Puggaard | 1996 | 622 | 36.15 | 1:15.50 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Freja Englund | 1997 | 621 | 35.18 | 1:15.54 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
12 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 620 | 36.04 | 1:15.58 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
13 | Emma D. Rasmussen | 1996 | 611 | 35.70 | 1:15.94 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
14 | Signe Nielsen | 1998 | 586 | 35.25 | 1:16.99 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
15 | Thea Schulze | 1998 | 563 | 36.18 | 1:18.05 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
16 | Sara Krog Christoffersen | 1996 | 554 | 36.81 | 1:18.45 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 17 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Mathias Andersen | 1991 | 737 | 30.34 | 1:04.84 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Mikkel Hounsgaard | 1993 | 733 | 29.77 | 1:04.97 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Chris Christensen | 1988 | 728 | 31.23 | 1:05.11 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
4 | Emil Klingberg | 1987 | 726 | 30.70 | 1:05.16 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Viktor Christensen | 1995 | 719 | 31.01 | 1:05.36 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
6 | Niklas Hedegaard | 1990 | 714 | 30.91 | 1:05.52 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
7 | Anders Paaske | 1995 | 680 | 30.90 | 1:06.61 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Janus Meinert | 1995 | 678 | 31.18 | 1:06.66 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Kristoffer Moos | 1996 | 676 | 31.35 | 1:06.73 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
10 | Lasse Pittioni | 1995 | 671 | 32.17 | 1:06.90 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
11 | Mads Møller | 1991 | 660 | 31.46 | 1:07.28 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
12 | Lars Merl | 1993 | 659 | 31.06 | 1:07.31 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
13 | Oliver Mirkovic | 1993 | 644 | 32.47 | 1:07.81 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
14 | Mikkel Austmann | 1991 | 633 | 32.01 | 1:08.22 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
15 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | 630 | 31.95 | 1:08.31 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
16 | Jens Peter Träff | 1988 | 629 | 32.02 | 1:08.35 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
17 | Mathias Brændholt | 1996 | 623 | 32.16 | 1:08.56 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
18 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 622 | 32.13 | 1:08.61 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
19 | Christian Jensen | 1987 | 617 | 31.29 | 1:08.80 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
19 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 617 | 32.46 | 1:08.80 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
21 | Kasper Schultz | 1995 | 613 | 32.13 | 1:08.95 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
22 | Jonas Olczyk | 1994 | 611 | 32.06 | 1:09.02 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
23 | Timon Wedekind | 1996 | 603 | 32.64 | 1:09.32 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
24 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | 591 | 32.70 | 1:09.78 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
25 | Mads Hansen | 1995 | 576 | 33.10 | 1:10.38 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
26 | Michael Kjær | 1995 | 570 | 32.51 | 1:10.64 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
27 | Michael Petersen | 1994 | 560 | 33.41 | 1:11.04 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
28 | David Tørring | 1995 | 558 | 32.73 | 1:11.15 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
29 | Sebastian Friis | 1995 | 556 | 32.89 | 1:11.23 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
30 | Sørin Martin Johannessen | 1991 | 550 | 33.02 | 1:11.47 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Esben Norup | 1996 | 538 | 33.88 | 1:12.00 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
32 | Lasse Kammer | 1995 | 530 | 33.36 | 1:12.35 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Christian V. Rasmussen | 1996 | DSQ | tyvstart | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
- | Morten Klarskov | 1992 | DSQ | flyben før arm v 50m | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Emil Klingberg | 1987 | 763 | 29.95 | 1:04.10 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Chris Christensen | 1988 | 760 | 30.35 | 1:04.17 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
3 | Mathias Andersen | 1991 | 749 | 29.81 | 1:04.48 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Niklas Hedegaard | 1990 | 746 | 29.91 | 1:04.58 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Viktor Christensen | 1995 | 732 | 30.76 | 1:04.99 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
6 | Mikkel Hounsgaard | 1993 | 726 | 29.84 | 1:05.17 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Janus Meinert | 1995 | 701 | 30.53 | 1:05.93 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Anders Paaske | 1995 | 683 | 30.93 | 1:06.51 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
9 | Lasse Pittioni | 1995 | 750 | 30.11 | 1:04.47 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
10 | Kristoffer Moos | 1996 | 703 | 30.74 | 1:05.87 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
11 | Mads Møller | 1991 | 676 | 30.94 | 1:06.72 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
12 | Oliver Mirkovic | 1993 | 675 | 31.60 | 1:06.78 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
13 | Lars Merl | 1993 | 667 | 30.90 | 1:07.02 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
14 | Mikkel Austmann | 1991 | 667 | 31.54 | 1:07.04 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
15 | Jens Peter Träff | 1988 | 642 | 31.93 | 1:07.90 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
16 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | 619 | 32.70 | 1:08.70 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 18 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 18, 800m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 811 | 1:03.18 | 2:08.90 | 3:14.93 | 4:20.87 | 8:49.69 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:26.67 | 6:33.17 | 7:41.56 | |||||||
2 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 761 | 1:03.45 | 2:10.11 | 3:17.39 | 4:25.38 | 9:01.08 | ||
Hovedstaden | 5:33.95 | 6:42.66 | 7:51.95 | |||||||
3 | Ida Schütt | 1996 | 746 | 1:03.09 | 2:10.05 | 3:17.36 | 4:25.86 | 9:04.56 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:35.38 | 6:45.23 | 7:55.21 | |||||||
4 | Maj Howardsen | 1997 | 727 | 1:04.60 | 2:13.36 | 3:22.64 | 4:32.58 | 9:09.30 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:41.36 | 6:50.27 | 7:59.71 | |||||||
5 | Anna Boutrup | 1998 | 717 | 1:05.35 | 2:14.77 | 3:25.14 | 4:34.90 | 9:11.82 | ||
Sigma Swim Birkerød | 5:45.23 | 6:54.99 | 8:03.85 | |||||||
6 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 711 | 1:05.82 | 2:14.58 | 3:23.41 | 4:33.23 | 9:13.56 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:43.25 | 6:53.61 | 8:04.41 | |||||||
7 | Julie Lunau | 1995 | 701 | 1:06.65 | 2:16.86 | 3:26.55 | 4:36.47 | 9:16.18 | ||
JGI Svømning | 5:45.95 | 6:55.99 | 8:06.69 | |||||||
8 | Emma Wael | 1993 | 698 | 1:06.20 | 2:15.90 | 3:26.89 | 4:37.61 | 9:16.90 | ||
Svømmeklubben Syd | 5:47.85 | 6:58.17 | 8:08.47 | |||||||
9 | Amalie Østrup | 1997 | 689 | 1:04.35 | 2:13.10 | 3:22.45 | 4:30.58 | 9:19.22 | ||
Horsens Svømmeklub | 5:40.73 | 6:52.83 | 8:06.39 | |||||||
10 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 674 | 1:05.08 | 2:14.99 | 3:25.89 | 4:37.35 | 9:23.36 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:49.07 | 7:00.81 | 8:12.44 | |||||||
11 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 659 | 1:06.80 | 2:17.72 | 3:28.66 | 4:40.60 | 9:27.63 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:52.44 | 7:04.91 | 8:17.53 | |||||||
12 | Lisa Steen Duus | 1997 | 655 | 1:06.66 | 2:17.42 | 3:28.43 | 4:40.25 | 9:28.68 | ||
Sigma Swim Birkerød | 5:52.45 | 7:05.10 | 8:17.82 | |||||||
13 | Jackie Gade | 1998 | 652 | 1:08.54 | 2:20.14 | 3:31.07 | 4:42.61 | 9:29.65 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:54.59 | 7:06.71 | 8:18.93 | |||||||
14 | Julie Oxenvad | 1997 | 649 | 1:06.30 | 2:17.62 | 3:30.11 | 4:42.89 | 9:30.66 | ||
Haderslev Svømme Klub | 5:55.62 | 7:07.71 | 8:20.09 | |||||||
15 | Hannah Nissen | 1997 | 640 | 1:05.44 | 2:15.99 | 3:27.60 | 4:41.00 | 9:33.35 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:54.86 | 7:07.64 | 8:20.75 | |||||||
16 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 632 | 1:07.67 | 2:19.13 | 3:31.70 | 4:43.60 | 9:35.72 | ||
Hillerød Svømmeklub | 5:56.57 | 7:09.95 | 8:23.15 | |||||||
17 | Stephanie Hansen | 1996 | 630 | 1:07.90 | 2:20.43 | 3:32.62 | 4:45.48 | 9:36.13 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:58.12 | 7:10.88 | 8:24.11 | |||||||
18 | Maria Bastiansen | 1995 | 616 | 1:08.14 | 2:19.49 | 3:31.80 | 4:44.49 | 9:40.67 | ||
Farum Svømmeklub | 5:58.13 | 7:12.62 | 8:27.42 | |||||||
19 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 610 | 1:08.04 | 2:19.83 | 3:32.39 | 4:45.89 | 9:42.60 | ||
Korsør Sv & Livr. Klub | 5:59.49 | 7:14.07 | 8:29.36 | |||||||
20 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 601 | 1:07.78 | 2:20.40 | 3:33.65 | 4:47.58 | 9:45.37 | ||
Sigma Swim Allerød | 6:01.76 | 7:16.29 | 8:31.49 | |||||||
21 | Frederikke Elkjær | 1996 | 600 | 1:09.30 | 2:22.14 | 3:35.46 | 4:49.15 | 9:45.67 | ||
Aalborg Svømmeklub | 6:02.57 | 7:17.34 | 8:31.96 | |||||||
22 | Laura K. Westergaard | 1997 | 595 | 1:09.35 | 2:21.75 | 3:34.65 | 4:48.04 | 9:47.39 | ||
Aalborg Svømmeklub | 6:02.08 | 7:17.36 | 8:32.78 | |||||||
23 | Louise Delani | 1984 | 592 | 1:10.36 | 2:25.11 | 3:40.08 | 4:55.09 | 9:48.36 | ||
Hovedstaden | 6:08.41 | 7:22.74 | 8:36.41 | |||||||
24 | Shanna Armstrong | 1998 | 579 | 1:08.91 | 2:22.13 | 3:36.18 | 4:50.25 | 9:52.61 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 6:05.26 | 7:21.76 | 8:38.05 | |||||||
25 | Mette Meyer | 1995 | 577 | 1:10.95 | 2:25.48 | 3:40.81 | 4:55.66 | 9:53.39 | ||
Hørsholm Svømmeforening | 6:10.21 | 7:25.37 | 8:40.40 | |||||||
26 | Rikke Mundt Lohse | 1996 | 575 | 1:10.38 | 2:24.95 | 3:39.82 | 4:55.01 | 9:53.90 | ||
Hillerød Svømmeklub | 6:10.04 | 7:25.32 | 8:40.58 | |||||||
27 | Lise L. Nielsen | 1996 | 568 | 1:09.47 | 2:23.62 | 3:38.96 | 4:54.44 | 9:56.33 | ||
Aalborg Svømmeklub | 6:10.20 | 7:25.88 | 8:41.51 | |||||||
28 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 556 | 1:08.38 | 2:21.67 | 3:35.99 | 4:52.70 | 10:00.85 | ||
Hillerød Svømmeklub | 6:09.31 | 7:26.62 | 8:44.08 | |||||||
29 | Anne Tollerup | 1998 | 544 | 1:10.66 | 2:26.79 | 3:44.03 | 5:00.75 | 10:05.04 | ||
Svømmeklubben S 68 | 6:17.51 | 7:33.80 | 8:50.31 | |||||||
30 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | 540 | 1:11.82 | 2:28.69 | 3:46.34 | 5:03.85 | 10:06.72 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:21.63 | 7:38.41 | 8:53.78 | |||||||
31 | Natascha Zender | 1997 | 538 | 1:10.09 | 2:26.00 | 3:42.12 | 4:59.95 | 10:07.33 | ||
Nyborg Svømmeklub | 6:16.49 | 7:34.74 | 8:52.71 | |||||||
32 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 537 | 1:09.07 | 2:24.34 | 3:41.07 | 4:59.02 | 10:07.74 | ||
Helsinge Skytte & IF | 6:15.98 | 7:34.61 | 8:52.30 | |||||||
33 | Isabella Wolsted | 1998 | 536 | 1:10.95 | 2:28.01 | 3:45.85 | 5:03.28 | 10:08.16 | ||
Frederikssund Svømmeklub | 6:20.10 | 7:36.99 | 8:54.08 | |||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 18, 800m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 811 | 1:03.18 | 2:08.90 | 3:14.93 | 4:20.87 | 8:49.69 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:26.67 | 6:33.17 | 7:41.56 | |||||||
2 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 761 | 1:03.45 | 2:10.11 | 3:17.39 | 4:25.38 | 9:01.08 | ||
Hovedstaden | 5:33.95 | 6:42.66 | 7:51.95 | |||||||
3 | Ida Schütt | 1996 | 746 | 1:03.09 | 2:10.05 | 3:17.36 | 4:25.86 | 9:04.56 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:35.38 | 6:45.23 | 7:55.21 | |||||||
4 | Maj Howardsen | 1997 | 727 | 1:04.60 | 2:13.36 | 3:22.64 | 4:32.58 | 9:09.30 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:41.36 | 6:50.27 | 7:59.71 | |||||||
5 | Anna Boutrup | 1998 | 717 | 1:05.35 | 2:14.77 | 3:25.14 | 4:34.90 | 9:11.82 | ||
Sigma Swim Birkerød | 5:45.23 | 6:54.99 | 8:03.85 | |||||||
6 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 711 | 1:05.82 | 2:14.58 | 3:23.41 | 4:33.23 | 9:13.56 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:43.25 | 6:53.61 | 8:04.41 | |||||||
7 | Julie Lunau | 1995 | 701 | 1:06.65 | 2:16.86 | 3:26.55 | 4:36.47 | 9:16.18 | ||
JGI Svømning | 5:45.95 | 6:55.99 | 8:06.69 | |||||||
8 | Emma Wael | 1993 | 698 | 1:06.20 | 2:15.90 | 3:26.89 | 4:37.61 | 9:16.90 | ||
Svømmeklubben Syd | 5:47.85 | 6:58.17 | 8:08.47 | |||||||
9 | Amalie Østrup | 1997 | 689 | 1:04.35 | 2:13.10 | 3:22.45 | 4:30.58 | 9:19.22 | ||
Horsens Svømmeklub | 5:40.73 | 6:52.83 | 8:06.39 | |||||||
10 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 674 | 1:05.08 | 2:14.99 | 3:25.89 | 4:37.35 | 9:23.36 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:49.07 | 7:00.81 | 8:12.44 | |||||||
11 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 659 | 1:06.80 | 2:17.72 | 3:28.66 | 4:40.60 | 9:27.63 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:52.44 | 7:04.91 | 8:17.53 | |||||||
12 | Lisa Steen Duus | 1997 | 655 | 1:06.66 | 2:17.42 | 3:28.43 | 4:40.25 | 9:28.68 | ||
Sigma Swim Birkerød | 5:52.45 | 7:05.10 | 8:17.82 | |||||||
13 | Jackie Gade | 1998 | 652 | 1:08.54 | 2:20.14 | 3:31.07 | 4:42.61 | 9:29.65 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:54.59 | 7:06.71 | 8:18.93 | |||||||
14 | Julie Oxenvad | 1997 | 649 | 1:06.30 | 2:17.62 | 3:30.11 | 4:42.89 | 9:30.66 | ||
Haderslev Svømme Klub | 5:55.62 | 7:07.71 | 8:20.09 | |||||||
15 | Hannah Nissen | 1997 | 640 | 1:05.44 | 2:15.99 | 3:27.60 | 4:41.00 | 9:33.35 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:54.86 | 7:07.64 | 8:20.75 | |||||||
16 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 632 | 1:07.67 | 2:19.13 | 3:31.70 | 4:43.60 | 9:35.72 | ||
Hillerød Svømmeklub | 5:56.57 | 7:09.95 | 8:23.15 | |||||||
17 | Stephanie Hansen | 1996 | 630 | 1:07.90 | 2:20.43 | 3:32.62 | 4:45.48 | 9:36.13 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:58.12 | 7:10.88 | 8:24.11 | |||||||
18 | Maria Bastiansen | 1995 | 616 | 1:08.14 | 2:19.49 | 3:31.80 | 4:44.49 | 9:40.67 | ||
Farum Svømmeklub | 5:58.13 | 7:12.62 | 8:27.42 | |||||||
19 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 610 | 1:08.04 | 2:19.83 | 3:32.39 | 4:45.89 | 9:42.60 | ||
Korsør Sv & Livr. Klub | 5:59.49 | 7:14.07 | 8:29.36 | |||||||
20 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 601 | 1:07.78 | 2:20.40 | 3:33.65 | 4:47.58 | 9:45.37 | ||
Sigma Swim Allerød | 6:01.76 | 7:16.29 | 8:31.49 | |||||||
21 | Frederikke Elkjær | 1996 | 600 | 1:09.30 | 2:22.14 | 3:35.46 | 4:49.15 | 9:45.67 | ||
Aalborg Svømmeklub | 6:02.57 | 7:17.34 | 8:31.96 | |||||||
22 | Laura K. Westergaard | 1997 | 595 | 1:09.35 | 2:21.75 | 3:34.65 | 4:48.04 | 9:47.39 | ||
Aalborg Svømmeklub | 6:02.08 | 7:17.36 | 8:32.78 | |||||||
23 | Louise Delani | 1984 | 592 | 1:10.36 | 2:25.11 | 3:40.08 | 4:55.09 | 9:48.36 | ||
Hovedstaden | 6:08.41 | 7:22.74 | 8:36.41 | |||||||
24 | Shanna Armstrong | 1998 | 579 | 1:08.91 | 2:22.13 | 3:36.18 | 4:50.25 | 9:52.61 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 6:05.26 | 7:21.76 | 8:38.05 | |||||||
25 | Mette Meyer | 1995 | 577 | 1:10.95 | 2:25.48 | 3:40.81 | 4:55.66 | 9:53.39 | ||
Hørsholm Svømmeforening | 6:10.21 | 7:25.37 | 8:40.40 | |||||||
26 | Rikke Mundt Lohse | 1996 | 575 | 1:10.38 | 2:24.95 | 3:39.82 | 4:55.01 | 9:53.90 | ||
Hillerød Svømmeklub | 6:10.04 | 7:25.32 | 8:40.58 | |||||||
27 | Lise L. Nielsen | 1996 | 568 | 1:09.47 | 2:23.62 | 3:38.96 | 4:54.44 | 9:56.33 | ||
Aalborg Svømmeklub | 6:10.20 | 7:25.88 | 8:41.51 | |||||||
28 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 556 | 1:08.38 | 2:21.67 | 3:35.99 | 4:52.70 | 10:00.85 | ||
Hillerød Svømmeklub | 6:09.31 | 7:26.62 | 8:44.08 | |||||||
29 | Anne Tollerup | 1998 | 544 | 1:10.66 | 2:26.79 | 3:44.03 | 5:00.75 | 10:05.04 | ||
Svømmeklubben S 68 | 6:17.51 | 7:33.80 | 8:50.31 | |||||||
30 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | 540 | 1:11.82 | 2:28.69 | 3:46.34 | 5:03.85 | 10:06.72 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:21.63 | 7:38.41 | 8:53.78 | |||||||
31 | Natascha Zender | 1997 | 538 | 1:10.09 | 2:26.00 | 3:42.12 | 4:59.95 | 10:07.33 | ||
Nyborg Svømmeklub | 6:16.49 | 7:34.74 | 8:52.71 | |||||||
32 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 537 | 1:09.07 | 2:24.34 | 3:41.07 | 4:59.02 | 10:07.74 | ||
Helsinge Skytte & IF | 6:15.98 | 7:34.61 | 8:52.30 | |||||||
33 | Isabella Wolsted | 1998 | 536 | 1:10.95 | 2:28.01 | 3:45.85 | 5:03.28 | 10:08.16 | ||
Frederikssund Svømmeklub | 6:20.10 | 7:36.99 | 8:54.08 | |||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 19, 100m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 708 | 25.65 | 52.61 | |||||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
2 | Magnus Westermann | 1995 | 707 | 24.32 | 52.65 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Sebastian Ovesen | 1994 | 702 | 25.87 | 52.76 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
4 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 701 | 25.66 | 52.80 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 699 | 25.50 | 52.85 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Daniel Skaaning | 1993 | 697 | 25.26 | 52.89 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
7 | Thomas Steenberg | 1994 | 694 | 25.75 | 52.98 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Anders Møller | 1991 | 684 | 25.92 | 53.24 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 676 | 25.76 | 53.44 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
10 | Patrick Hesselberg | 1991 | 671 | 25.95 | 53.56 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
11 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 670 | 26.24 | 53.59 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
12 | Christian V. Rasmussen | 1996 | 655 | 26.14 | 54.00 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
13 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 651 | 25.71 | 54.10 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
14 | Magnus Yde | 1996 | 646 | 26.42 | 54.26 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Lasse Thor Carstensen | 1994 | 638 | 26.18 | 54.47 | Deltager ikke i finalen | ||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Laust Moesgaard | 1996 | 636 | 26.63 | 54.53 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
17 | Alexander Mundt | 1994 | 636 | 26.18 | 54.54 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
18 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 628 | 26.11 | 54.77 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
19 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 627 | 26.44 | 54.80 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
20 | Rasmus Härstedt | 1994 | 623 | 26.48 | 54.91 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
21 | Joachim Blach Kristensen | 1995 | 621 | 26.59 | 54.98 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
22 | Michael Danø | 1994 | 616 | 25.98 | 55.13 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
23 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 610 | 26.44 | 55.30 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
24 | Rasmus Svendsen | 1996 | 608 | 26.14 | 55.37 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
25 | Jens Glent Abildgaard | 1991 | 606 | 26.50 | 55.43 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
26 | Peter Gjerulff | 1996 | 605 | 26.35 | 55.45 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
27 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 603 | 26.47 | 55.52 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
28 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 600 | 26.00 | 55.60 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Martin Nielsen | 1996 | 598 | 26.70 | 55.65 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
30 | Marcus Thøgersen | 1995 | 594 | 26.56 | 55.78 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
31 | Stefan Blidarevic | 1996 | 594 | 26.84 | 55.79 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
32 | Daniel Skov Andersen | 1994 | 591 | 27.58 | 55.88 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
33 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | 591 | 26.84 | 55.89 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
34 | Chris Johansen | 1996 | 586 | 27.10 | 56.05 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
35 | Asger Skafte | 1996 | 583 | 26.74 | 56.14 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
36 | Sebastian Kempff-Andersen | 1996 | 582 | 26.96 | 56.18 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
37 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 578 | 26.48 | 56.29 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
38 | Andreas Sandbirk | 1995 | 578 | 27.46 | 56.31 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
39 | Andreas Sehested | 1996 | 563 | 28.03 | 56.80 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
40 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | 561 | 27.53 | 56.87 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
41 | Rasmus Hasemann | 1996 | 557 | 27.35 | 56.98 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
42 | Nikolai Skelsager | 1996 | 557 | 27.59 | 57.00 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
43 | Lasse Jørgensen | 1996 | 557 | 26.67 | 57.01 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
44 | Asger Terp | 1996 | 556 | 27.75 | 57.03 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
45 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | 554 | 27.33 | 57.09 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
46 | Tobias Edvardsen | 1995 | 551 | 27.29 | 57.20 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
47 | Jesper Jensen | 1996 | 539 | 28.03 | 57.64 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
48 | Lasse Kammer | 1995 | 534 | 27.45 | 57.82 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
49 | Jacob Jensen | 1995 | 527 | 27.56 | 58.04 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
50 | Mathias Bech | 1996 | 524 | 28.14 | 58.18 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
51 | Maxemillian Pedersen | 1996 | 523 | 28.00 | 58.22 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
52 | Rasmus Mohr Nielsen | 1996 | 506 | 28.21 | 58.85 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
53 | Oliver Huban | 1996 | 497 | 28.22 | 59.20 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
54 | Christoffer Beck | 1996 | 471 | 28.38 | 1:00.25 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
55 | Esben Norup | 1996 | 419 | 30.14 | 1:02.68 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 19, 100m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 50.54 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Magnus Westermann | 1995 | 779 | 24.62 | 50.98 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | 778 | 24.69 | 50.99 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
3 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 745 | 25.31 | 51.73 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Sebastian Ovesen | 1994 | 722 | 25.32 | 52.29 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
5 | Thomas Steenberg | 1994 | 716 | 25.22 | 52.42 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 712 | 25.57 | 52.51 | |||||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
7 | Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 699 | 25.39 | 52.85 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Anders Møller | 1991 | 689 | 25.55 | 53.09 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 684 | 26.01 | 53.22 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
10 | Patrick Hesselberg | 1991 | 673 | 26.01 | 53.51 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
11 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 669 | 26.39 | 53.61 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
12 | Christian V. Rasmussen | 1996 | 669 | 25.59 | 53.62 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
13 | Magnus Yde | 1996 | 658 | 25.87 | 53.93 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Laust Moesgaard | 1996 | 657 | 26.10 | 53.96 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
15 | Alexander Mundt | 1994 | 646 | 26.15 | 54.25 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
16 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 643 | 25.81 | 54.34 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 20 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 20, 50m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Emilie Beckmann | 1997 | 710 | 28.10 | ||||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
2 | Christina Munkholm | 1996 | 695 | 28.30 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
3 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 678 | 28.53 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Pernille Juel | 1994 | 676 | 28.56 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Julie Levisen | 1997 | 669 | 28.66 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 667 | 28.68 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
7 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 664 | 28.73 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Kristina Thomsen | 1991 | 661 | 28.77 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
9 | Caroline Erichsen | 1998 | 661 | 28.77 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
10 | Isabella Kjeldsen | 1993 | 655 | 28.86 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Signe Tolstrup | 1995 | 654 | 28.88 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 641 | 29.07 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
13 | Karina Sørensen Gosvig | 1996 | 640 | 29.08 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
14 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 630 | 29.24 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Kristina K Hedegaard | 1995 | 629 | 29.25 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Cecilie Hansen | 1995 | 623 | 29.35 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 621 | 29.37 | ||||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
18 | Julie Schmidt | 1995 | 617 | 29.44 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
19 | Pernille Rasmussen | 1996 | 611 | 29.54 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
20 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 609 | 29.57 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Camilla Dufour | 1996 | 604 | 29.65 | ||||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
22 | Iben Grundtvig | 1997 | 596 | 29.78 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
23 | Anna Wermuth | 1996 | 591 | 29.86 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
24 | Marianne Duijm | 1993 | 584 | 29.99 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
25 | Stine Raaby Jensen | 1995 | 580 | 30.06 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
26 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 576 | 30.12 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
27 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 569 | 30.24 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
28 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 568 | 30.27 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
29 | Kirstine Andersen | 1997 | 564 | 30.34 | ||||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
30 | Cecilie Jensen | 1994 | 562 | 30.37 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
30 | Christina Hvid Edill | 1995 | 562 | 30.37 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
30 | Ida Agerbak Trandum | 1996 | 562 | 30.37 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
33 | Asvatha P. Veerasingham | 1993 | 558 | 30.44 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
34 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 556 | 30.48 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
35 | Kristine Barrett | 1998 | 555 | 30.50 | ||||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
36 | Pernille Christiansen | 1995 | 553 | 30.53 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
37 | Daniella Bender | 1996 | 552 | 30.55 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
38 | Louise G. Riget | 1995 | 552 | 30.56 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
39 | Nicoline Reinstrup | 1998 | 549 | 30.60 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
40 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 547 | 30.65 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
41 | Asta Blanch | 1996 | 543 | 30.72 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Eliana Jørgensen | 1993 | 531 | 30.94 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
43 | Frederikke Dons | 1998 | 529 | 30.99 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
44 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 527 | 31.03 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
45 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 523 | 31.11 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
46 | Stine Mary Vissing | 1997 | 520 | 31.17 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
47 | Julie Rath | 1998 | 512 | 31.32 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
48 | Emma F. Nystrøm | 1996 | 499 | 31.60 | ||||||
Kalundborg SK | ||||||||||
49 | Rikke Glinvad | 1997 | 476 | 32.10 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
50 | Mathilde Olsen | 1998 | 421 | 33.44 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 20, 50m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Christina Munkholm | 1996 | 745 | 27.65 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
2 | Pernille Juel | 1994 | 740 | 27.71 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Emilie Beckmann | 1997 | 733 | 27.80 | ||||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Kristina Thomsen | 1991 | 717 | 28.01 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 698 | 28.25 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 692 | 28.33 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
7 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 690 | 28.36 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Julie Levisen | 1997 | 674 | 28.59 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Caroline Erichsen | 1998 | 692 | 28.34 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
10 | Signe Tolstrup | 1995 | 655 | 28.86 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Cecilie Hansen | 1995 | 652 | 28.90 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Karina Sørensen Gosvig | 1996 | 647 | 28.98 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
13 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 642 | 29.05 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
13 | Kristina K Hedegaard | 1995 | 642 | 29.05 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Isabella Kjeldsen | 1993 | 640 | 29.08 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 623 | 29.34 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 21 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 21, 50m Butterfly Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 |
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Andreas Schiellerup | 1993 | 754 | 24.64 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Søren Dahl | 1993 | 747 | 24.72 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Daniel Steen Andersen | 1995 | 729 | 24.92 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
4 | Magnus Jákupsson | 1994 | 723 | 24.99 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
4 | Morten Klarskov | 1992 | 723 | 24.99 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
6 | Viktor B. Bromer | 1993 | 703 | 25.22 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Søren Holm | 1993 | 684 | 25.45 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
8 | Jacob Severinsen | 1995 | 682 | 25.48 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
9 | Anton Bromer | 1995 | 673 | 25.59 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
10 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 664 | 25.70 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Sebastian Strandberg | 1994 | 656 | 25.81 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Marcus Olesen | 1995 | 647 | 25.93 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Martin Terp Olesen | 1994 | 642 | 26.00 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Lasse Vestergaard | 1991 | 639 | 26.04 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
15 | Rasmus Dufour | 1993 | 638 | 26.05 | ||||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
16 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 637 | 26.06 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
17 | Lasse Schrøder Jakobsen | 1993 | 629 | 26.17 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Julius Skaarup Schmidt | 1988 | 619 | 26.31 | Deltager ikke i finalen | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
19 | Jonas Sørensen | 1990 | 612 | 26.41 | Deltager ikke i finalen | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
20 | Mads Knoblauch | 1993 | 611 | 26.43 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
21 | Marcus Thøgersen | 1995 | 607 | 26.49 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
22 | Patrick Hesselberg | 1991 | 604 | 26.53 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
23 | Christian Wich | 1993 | 599 | 26.60 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
24 | Joel Subirana Sagrista | 1993 | 598 | 26.61 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
25 | Lasse Thor Carstensen | 1994 | 594 | 26.68 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Ralf Dalby | 1995 | 590 | 26.73 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
27 | Mark Bjerregaard | 1994 | 585 | 26.81 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
28 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 581 | 26.87 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Lars Merl | 1993 | 579 | 26.91 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
29 | Rasmus Ejby Nyeland | 1995 | 579 | 26.91 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
31 | Andreas Gerlach | 1995 | 577 | 26.93 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
31 | Rasmus Härstedt | 1994 | 577 | 26.93 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
33 | Claus Hansen | 1995 | 576 | 26.95 | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
34 | Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 575 | 26.96 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
35 | Michael Danø | 1994 | 570 | 27.04 | ||||||
Kolding SK | ||||||||||
36 | Peter Lund Hansen | 1992 | 568 | 27.07 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 565 | 27.13 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
38 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 564 | 27.14 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
39 | Christian Jensen | 1987 | 549 | 27.38 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
40 | Andreas Sandbirk | 1995 | 533 | 27.66 | ||||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
41 | Emil Müller | 1995 | 522 | 27.85 | ||||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
42 | Mads S. Ljungstrøm | 1996 | 514 | 28.00 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
43 | Asger Terp | 1996 | 500 | 28.26 | ||||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
44 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | 471 | 28.82 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
45 | Rasmus Svendsen | 1996 | 453 | 29.20 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 21, 50m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 |
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Andreas Schiellerup | 1993 | 776 | 24.40 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Søren Dahl | 1993 | 755 | 24.63 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Morten Klarskov | 1992 | 753 | 24.65 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
4 | Daniel Steen Andersen | 1995 | 750 | 24.68 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
5 | Magnus Jákupsson | 1994 | 747 | 24.72 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
6 | Viktor B. Bromer | 1993 | 743 | 24.76 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Søren Holm | 1993 | 722 | 25.00 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
8 | Jacob Severinsen | 1995 | 674 | 25.58 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
9 | Sebastian Strandberg | 1994 | 694 | 25.33 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Anton Bromer | 1995 | 692 | 25.35 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
11 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 679 | 25.51 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 666 | 25.68 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
13 | Marcus Olesen | 1995 | 664 | 25.71 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
14 | Martin Terp Olesen | 1994 | 662 | 25.73 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Rasmus Dufour | 1993 | 656 | 25.81 | ||||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
16 | Lasse Vestergaard | 1991 | 639 | 26.03 | ||||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 22, 200m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Josefine Pedersen | 1999 | 662 | 35.55 | 1:16.17 | 1:57.95 | 2:40.72 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Katrine B. Hansen | 1999 | 605 | 37.17 | 1:19.23 | 2:02.58 | 2:45.63 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Julie Pavon Friis | 1999 | 600 | 37.58 | 1:19.66 | 2:02.13 | 2:46.11 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Melanie Degner | 2000 | 593 | 37.98 | 1:20.28 | 2:03.47 | 2:46.75 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
5 | Frederikke Mertins | 2000 | 582 | 37.75 | 1:20.10 | 2:03.38 | 2:47.75 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
6 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 561 | 39.39 | 1:22.32 | 2:05.99 | 2:49.88 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
7 | Malene Bang | 1999 | 555 | 38.82 | 1:23.58 | 2:08.25 | 2:50.41 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
8 | Astrid Ovesen | 1999 | 546 | 39.03 | 1:22.23 | 2:06.59 | 2:51.37 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
9 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 543 | 38.94 | 1:22.25 | 2:07.25 | 2:51.74 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Nikoline N. Norby | 2000 | 538 | 39.73 | 1:23.86 | 2:08.41 | 2:52.22 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
11 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 519 | 39.06 | 1:23.06 | 2:08.05 | 2:54.30 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
12 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 514 | 38.11 | 1:21.94 | 2:08.38 | 2:54.81 | Deltager ikke i finalen | ||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Eva Olsen | 2000 | 511 | 40.00 | 1:24.04 | 2:09.10 | 2:55.16 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
14 | Christina Christensen | 2000 | 502 | 38.51 | 1:23.56 | 2:09.75 | 2:56.24 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
15 | Anne Sofie Sølvkjær | 2000 | 501 | 39.71 | 1:26.03 | 2:10.56 | 2:56.32 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
16 | Johanne Laursen | 1999 | 494 | 41.40 | 1:25.79 | 2:11.92 | 2:57.20 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
17 | Augusta Marie Christensen | 2000 | 486 | 40.63 | 1:26.45 | 2:13.01 | 2:58.19 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
18 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 483 | 39.45 | 1:25.14 | 2:11.46 | 2:58.50 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
19 | Sofie Poulsen | 1999 | 480 | 40.04 | 1:25.94 | 2:12.01 | 2:58.92 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
20 | Stella Krogh Lund | 2000 | 478 | 40.79 | 1:27.05 | 2:14.07 | 2:59.12 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
21 | Marie Eske | 1999 | 477 | 40.02 | 1:25.41 | 2:12.29 | 2:59.28 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
22 | Emma Bjørnholdt | 2000 | 474 | 39.35 | 1:24.58 | 2:12.48 | 2:59.71 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
23 | Sofie Brøgger | 2000 | 473 | 40.62 | 1:26.84 | 2:12.99 | 2:59.79 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
24 | Anna Brandenborg Jensen | 1999 | 470 | 39.99 | 1:25.50 | 2:12.34 | 3:00.11 | |||
Skovbakken Svømmeafdeling | ||||||||||
25 | Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 467 | 41.32 | 1:27.07 | 2:14.11 | 3:00.50 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
26 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 467 | 40.03 | 1:25.83 | 2:12.60 | 3:00.57 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
27 | Sofie Strandby | 1999 | 464 | 41.07 | 1:27.01 | 2:13.77 | 3:00.98 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
28 | Julia Jønsson | 2000 | 463 | 39.85 | 1:25.55 | 2:12.78 | 3:01.10 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
29 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 458 | 40.64 | 1:26.35 | 2:14.78 | 3:01.74 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
30 | Karoline Lehmann | 1999 | 456 | 41.74 | 1:28.43 | 2:14.67 | 3:01.99 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | 453 | 41.52 | 1:27.97 | 2:15.61 | 3:02.41 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
32 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 451 | 42.42 | 1:28.58 | 2:16.12 | 3:02.62 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
33 | Marina Nissen Jakobsen | 2000 | 447 | 41.33 | 1:28.07 | 2:15.68 | 3:03.16 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
34 | Helena Højsted Eriksen | 2000 | 444 | 40.88 | 1:28.31 | 2:16.62 | 3:03.65 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
35 | Elisabeth Lyngfeldt | 1999 | 441 | 40.50 | 1:27.39 | 2:16.30 | 3:04.06 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
36 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 439 | 42.49 | 1:28.93 | 2:16.35 | 3:04.24 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Mathilde Snitgaard | 2000 | 438 | 42.56 | 1:29.45 | 2:16.98 | 3:04.38 | |||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
38 | Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 429 | 41.54 | 1:28.46 | 2:17.07 | 3:05.71 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
39 | Line Refsgaard | 2000 | 425 | 41.81 | 1:29.66 | 2:18.22 | 3:06.34 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
40 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 422 | 41.31 | 1:29.05 | 2:18.15 | 3:06.75 | |||
Durup IF | ||||||||||
41 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | 421 | 41.75 | 1:29.32 | 2:17.36 | 3:06.86 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
42 | Johanna Berthelsen | 2000 | 415 | 42.57 | 1:30.39 | 2:19.25 | 3:07.79 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
43 | Camilla Strandqvist | 2000 | 413 | 41.46 | 1:29.83 | 2:18.75 | 3:08.07 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
44 | Sofie Kornbek | 2000 | 403 | 42.42 | 1:30.26 | 2:19.72 | 3:09.62 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
45 | Nadia Nørskov Vogt | 2000 | 401 | 42.38 | 1:30.16 | 2:20.68 | 3:09.94 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
46 | Anna Bonde | 1999 | 394 | 43.55 | 1:31.85 | 2:21.32 | 3:11.09 | |||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
47 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 381 | 43.73 | 1:32.15 | 2:22.86 | 3:13.23 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
48 | Helene Larsen | 2000 | 367 | 44.49 | 1:33.34 | 2:23.95 | 3:15.64 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 22, 200m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Josefine Pedersen | 1999 | 681 | 35.25 | 1:15.16 | 1:57.08 | 2:39.19 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Katrine B. Hansen | 1999 | 627 | 36.99 | 1:17.84 | 2:00.35 | 2:43.70 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Malene Bang | 1999 | 604 | 38.78 | 1:21.10 | 2:04.13 | 2:45.70 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
4 | Julie Pavon Friis | 1999 | 596 | 37.91 | 1:19.78 | 2:02.47 | 2:46.45 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
5 | Melanie Degner | 2000 | 595 | 37.73 | 1:20.02 | 2:03.42 | 2:46.58 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
6 | Frederikke Mertins | 2000 | 589 | 37.47 | 1:18.95 | 2:02.73 | 2:47.09 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
7 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 581 | 38.19 | 1:20.88 | 2:04.26 | 2:47.92 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
8 | Astrid Ovesen | 1999 | 550 | 39.41 | 1:22.33 | 2:06.86 | 2:50.98 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 23 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 23, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.28 2012-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Victor Bødker | 1997 | 619 | 32.95 | 1:11.23 | 1:50.32 | 2:29.32 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
2 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 607 | 34.55 | 1:13.02 | 1:51.50 | 2:30.36 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Philip Greve | 1998 | 589 | 34.32 | 1:12.51 | 1:52.02 | 2:31.87 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Daniel Christian | 1998 | 586 | 34.58 | 1:13.26 | 1:52.43 | 2:32.12 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Christian Gravgaard | 1997 | 559 | 34.71 | 1:13.39 | 1:54.02 | 2:34.53 | |||
Kolding SK | ||||||||||
6 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 554 | 34.48 | 1:12.86 | 1:53.02 | 2:34.96 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Martin S. Jespersen | 1997 | 543 | 34.26 | 1:13.65 | 1:55.24 | 2:36.04 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
8 | Emil Houlborg | 1998 | 515 | 36.26 | 1:17.26 | 1:57.15 | 2:38.73 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
9 | Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 508 | 36.71 | 1:17.46 | 1:58.78 | 2:39.46 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
10 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 503 | 35.80 | 1:16.07 | 1:57.97 | 2:40.02 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Martin Jungersen | 1997 | 498 | 34.45 | 1:15.03 | 1:57.38 | 2:40.61 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
12 | Magnus Høvsgaard | 1997 | 495 | 35.40 | 1:15.96 | 1:57.86 | 2:40.87 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
13 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 495 | 36.26 | 1:17.30 | 1:59.37 | 2:40.90 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Malthe Bøg | 1998 | 494 | 34.72 | 1:15.51 | 1:57.53 | 2:41.03 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
15 | Rasmus B. Larsen | 1997 | 489 | 35.90 | 1:16.46 | 1:58.70 | 2:41.55 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
16 | Daniel Højme | 1997 | 489 | 37.24 | 1:17.85 | 1:59.32 | 2:41.56 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
17 | Isak Lichi | 1997 | 487 | 35.82 | 1:16.90 | 2:00.08 | 2:41.71 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
18 | Niels Ottosen | 1998 | 474 | 36.10 | 1:17.17 | 2:00.20 | 2:43.21 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
19 | Daniel Haahr Pallesen | 1998 | 472 | 37.11 | 1:18.93 | 2:01.57 | 2:43.41 | |||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
20 | Sebastian Reese | 1998 | 461 | 36.51 | 1:17.66 | 2:00.20 | 2:44.78 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Lasse Sieben | 1997 | 457 | 34.67 | 1:16.35 | 2:00.93 | 2:45.20 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
22 | Lauritz Bech | 1998 | 455 | 36.69 | 1:19.08 | 2:02.51 | 2:45.42 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
23 | Mathias Rysgaard | 1998 | 447 | 36.12 | 1:17.90 | 2:02.59 | 2:46.41 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
24 | Kristian Hermiz | 1998 | 446 | 35.77 | 1:17.14 | 2:00.86 | 2:46.61 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
25 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 443 | 36.94 | 1:20.11 | 2:03.97 | 2:46.99 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
26 | Mathias Wilquin | 1998 | 442 | 36.66 | 1:18.09 | 2:01.79 | 2:47.06 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
27 | Christian Rasmussen | 1998 | 437 | 39.07 | 1:21.89 | 2:04.84 | 2:47.73 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
28 | Mads Johnbeck | 1997 | 433 | 36.26 | 1:19.17 | 2:03.87 | 2:48.27 | |||
Roskilde Svømning | ||||||||||
29 | Toke Cramer | 1998 | 425 | 38.48 | 1:20.62 | 2:04.66 | 2:49.28 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
30 | Emil Rimer | 1998 | 399 | 39.64 | 1:23.49 | 2:07.41 | 2:52.84 | |||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
31 | Marcus Brandborg | 1997 | 376 | 38.00 | 1:23.44 | 2:08.96 | 2:56.35 | |||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
32 | Martin Harder Bruun | 1998 | 359 | 39.33 | 1:24.69 | 2:11.08 | 2:59.03 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 23, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.28 2012-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 678 | 33.63 | 1:10.89 | 1:48.45 | 2:24.85 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Victor Bødker | 1997 | 674 | 31.76 | 1:09.20 | 1:47.37 | 2:25.19 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
3 | Daniel Christian | 1998 | 622 | 33.96 | 1:12.03 | 1:50.70 | 2:29.14 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Philip Greve | 1998 | 572 | 34.25 | 1:12.91 | 1:52.84 | 2:33.34 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Christian Gravgaard | 1997 | 562 | 34.75 | 1:13.24 | 1:53.17 | 2:34.23 | |||
Kolding SK | ||||||||||
6 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 561 | 33.60 | 1:11.87 | 1:52.69 | 2:34.36 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Martin S. Jespersen | 1997 | 543 | 33.20 | 1:11.21 | 1:52.29 | 2:36.03 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
8 | Emil Houlborg | 1998 | 531 | 35.83 | 1:16.18 | 1:56.52 | 2:37.21 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 24 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 24, 100m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.25 2012-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 602 | 30.88 | 1:06.37 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 587 | 30.89 | 1:06.94 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
3 | Emma la Cour | 1999 | 573 | 31.67 | 1:07.46 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 565 | 31.45 | 1:07.80 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
5 | Lisa Schøn | 1999 | 541 | 31.78 | 1:08.76 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 540 | 32.08 | 1:08.81 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
7 | Vera Staun Hansen | 1999 | 540 | 32.68 | 1:08.82 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
8 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 536 | 32.01 | 1:09.00 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
9 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 530 | 32.65 | 1:09.24 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
10 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 527 | 33.01 | 1:09.36 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
11 | Katrine Stampe | 2000 | 520 | 32.90 | 1:09.67 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
12 | Sofie Rasmussen | 1999 | 513 | 32.09 | 1:10.00 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
13 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 510 | 33.81 | 1:10.16 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
14 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | 485 | 32.94 | 1:11.33 | |||||
Rønne Svømme Klub | ||||||||||
15 | Yazmin B. Gürtler | 2000 | 485 | 32.91 | 1:11.34 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
16 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 482 | 33.16 | 1:11.49 | |||||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
17 | Maria Olsen | 2000 | 481 | 34.12 | 1:11.53 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
18 | Amalie Bærentsen | 2000 | 480 | 33.44 | 1:11.59 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Merete Toft Jensen | 1999 | 478 | 32.99 | 1:11.69 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
20 | Mira Mass | 2000 | 477 | 33.13 | 1:11.74 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
21 | Helena Rosendahl Bach | 2000 | 475 | 33.40 | 1:11.83 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
22 | Katrine B. Hansen | 1999 | 473 | 32.81 | 1:11.94 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
23 | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 471 | 33.00 | 1:12.03 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | 463 | 33.34 | 1:12.43 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
25 | Hannah Pilgaard | 1999 | 457 | 33.73 | 1:12.73 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
26 | Nana Hansen | 2000 | 449 | 33.95 | 1:13.18 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
27 | Line Bremer Mortensen | 2000 | 448 | 34.25 | 1:13.23 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
28 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 444 | 34.17 | 1:13.46 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
29 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 441 | 33.29 | 1:13.64 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
30 | Laura B. Rasmussen | 1999 | 425 | 34.17 | 1:14.52 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
31 | Nicoline Christensen | 1999 | 421 | 34.42 | 1:14.79 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
32 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 416 | 35.13 | 1:15.08 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
33 | Katrine Jørgensen | 2000 | 408 | 35.11 | 1:15.58 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
34 | Christine Greisen | 2000 | 390 | 35.23 | 1:16.72 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
35 | Caroline Samuel | 2000 | 388 | 34.74 | 1:16.86 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
36 | Emma Maagøe | 1999 | 380 | 35.48 | 1:17.34 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
37 | Amalie Pedersen | 2000 | 367 | 36.18 | 1:18.24 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
38 | Sofie Strandby | 1999 | 348 | 35.50 | 1:19.68 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
39 | Josefine Bladt Wichmann | 2000 | 343 | 38.38 | 1:20.03 | |||||
Skanderborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Celia Erikstad | 1999 | 328 | 36.44 | 1:21.22 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 301 | 38.29 | 1:23.61 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
42 | Stella Krogh Lund | 2000 | 290 | 40.66 | 1:24.61 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 24, 100m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.25 2012-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 653 | 30.82 | 1:04.59 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Emma la Cour | 1999 | 603 | 31.52 | 1:06.35 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
3 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 586 | 31.08 | 1:06.97 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Lisa Schøn | 1999 | 586 | 32.23 | 1:06.99 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 569 | 31.39 | 1:07.62 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
6 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 567 | 31.26 | 1:07.71 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
7 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 549 | 31.90 | 1:08.45 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
8 | Vera Staun Hansen | 1999 | 547 | 33.24 | 1:08.52 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 25 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 25, 100m Butterfly Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 54.71 2009-04-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 636 | 27.67 | 57.92 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
2 | Nicolas Blanch | 1997 | 592 | 28.07 | 59.32 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 587 | 27.65 | 59.49 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Anton Olsen | 1998 | 563 | 28.29 | 1:00.30 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | Frederik Nerving | 1997 | 562 | 28.08 | 1:00.35 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Johan Müller | 1998 | 557 | 28.43 | 1:00.52 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
7 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 557 | 28.04 | 1:00.53 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
8 | Tom Heilmann | 1997 | 542 | 28.29 | 1:01.07 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
9 | Jonathan Kristensen | 1998 | 542 | 28.19 | 1:01.10 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
10 | Mikkel B. Høgild | 1998 | 536 | 28.91 | 1:01.31 | |||||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Magnus Fallesen | 1998 | 533 | 28.53 | 1:01.42 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
12 | Jens Bach | 1997 | 519 | 28.18 | 1:01.99 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 515 | 28.89 | 1:02.12 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
14 | Victor Bødker | 1997 | 509 | 28.85 | 1:02.39 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Søren Villumsen | 1998 | 506 | 29.05 | 1:02.51 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | 499 | 29.54 | 1:02.77 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
17 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 499 | 29.95 | 1:02.79 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
18 | Sebastian H. Andersen | 1997 | 484 | 29.17 | 1:03.44 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
19 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 483 | 29.67 | 1:03.46 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Bjørn Hansen | 1998 | 472 | 29.98 | 1:03.98 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
21 | Nikolaj Borup | 1997 | 467 | 29.64 | 1:04.21 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
22 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | 466 | 29.18 | 1:04.25 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
23 | Johannes Kjærgaard | 1998 | 464 | 29.71 | 1:04.32 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Mads Hauge Sørensen | 1997 | 458 | 30.30 | 1:04.61 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
25 | Thomas Bech | 1998 | 455 | 30.39 | 1:04.76 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
26 | Rune Holm Skovby | 1998 | 445 | 30.40 | 1:05.23 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
27 | Mads Jørner | 1998 | 432 | 29.91 | 1:05.89 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
28 | Frederik Galving | 1998 | 422 | 30.70 | 1:06.37 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
29 | Simon Juhl Schmidt | 1997 | 421 | 30.41 | 1:06.43 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
30 | Kristian Svenstrup | 1998 | 418 | 31.24 | 1:06.59 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
31 | Lasse Brock | 1997 | 411 | 29.07 | 1:06.97 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
32 | Andreas Harmuth | 1997 | 408 | 31.63 | 1:07.16 | |||||
Bov IF | ||||||||||
33 | Tobias Fournais | 1998 | 403 | 30.71 | 1:07.44 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
34 | Jacob Harboe | 1998 | 400 | 30.82 | 1:07.57 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
35 | Jannik Skov | 1997 | 400 | 30.80 | 1:07.59 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
36 | Toke Cramer | 1998 | 394 | 32.91 | 1:07.91 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
37 | Emil Bæk Hjermitslev | 1997 | 374 | 32.29 | 1:09.10 | |||||
Svømmeklubben Nord | ||||||||||
38 | Tobias Alstrup Kjær | 1998 | 373 | 32.81 | 1:09.16 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
39 | Gustav Palm-Henriksen | 1997 | 347 | 32.07 | 1:10.84 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
40 | Martin S. Jespersen | 1997 | 330 | 33.49 | 1:12.05 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Laurits Mathiassen | 1997 | akut syg | |||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 25, 100m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 54.71 2009-04-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 652 | 27.63 | 57.43 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
2 | Nicolas Blanch | 1997 | 642 | 27.41 | 57.74 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 612 | 27.91 | 58.67 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 584 | 28.04 | 59.58 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
5 | Anton Olsen | 1998 | 576 | 27.90 | 59.85 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
6 | Frederik Nerving | 1997 | 575 | 27.73 | 59.89 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Johan Müller | 1998 | 569 | 28.44 | 1:00.11 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Tom Heilmann | 1997 | 530 | 28.26 | 1:01.55 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 26 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 26, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:01.80 1988-09-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 654 | 30.36 | 1:04.07 | 1:37.82 | 2:10.15 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Signe Bro | 1999 | 647 | 30.81 | 1:04.04 | 1:37.36 | 2:10.59 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
3 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 637 | 31.33 | 1:05.22 | 1:39.06 | 2:11.28 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
4 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 635 | 30.84 | 1:03.83 | 1:37.89 | 2:11.41 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
5 | Rikke Dehn | 1999 | 631 | 31.30 | 1:05.47 | 1:38.56 | 2:11.66 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
6 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 611 | 30.50 | 1:04.66 | 1:39.20 | 2:13.09 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
7 | Freja Gram | 1999 | 596 | 31.65 | 1:04.97 | 1:39.53 | 2:14.18 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
8 | Emilie Heick | 1999 | 592 | 31.46 | 1:04.97 | 1:40.03 | 2:14.51 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
9 | Emily Gantriis | 1999 | 588 | 31.04 | 1:04.68 | 1:40.09 | 2:14.79 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
10 | Caroline Hørlykke | 2000 | 587 | 31.42 | 1:06.47 | 1:41.15 | 2:14.88 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
10 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 587 | 30.93 | 1:05.08 | 1:40.26 | 2:14.88 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
12 | Klara Reeh | 1999 | 586 | 31.71 | 1:05.89 | 1:40.32 | 2:14.95 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
13 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 577 | 30.98 | 1:05.13 | 1:40.66 | 2:15.70 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
14 | Stinne Sørensen | 1999 | 572 | 31.53 | 1:05.90 | 1:41.02 | 2:16.04 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
15 | Astrid Delin | 1999 | 572 | 32.22 | 1:06.94 | 1:41.50 | 2:16.10 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
16 | Christina F. Eriksen | 1999 | 571 | 30.95 | 1:05.43 | 1:40.92 | 2:16.14 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
17 | Klaudia W. Mogensen | 2000 | 560 | 31.97 | 1:06.55 | 1:42.07 | 2:17.01 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Amalie Bærentsen | 2000 | 560 | 32.37 | 1:06.87 | 1:42.48 | 2:17.05 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 556 | 33.18 | 1:07.44 | 1:43.25 | 2:17.37 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
20 | Smilla Lyhne | 2000 | 555 | 31.80 | 1:06.70 | 1:42.53 | 2:17.40 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
21 | Sofie Brøgger | 2000 | 554 | 31.57 | 1:05.99 | 1:42.27 | 2:17.55 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
22 | Johanne Carr | 1999 | 552 | 32.45 | 1:07.14 | 1:43.12 | 2:17.69 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
23 | Clara Schade Cantby | 2000 | 549 | 31.83 | 1:06.25 | 1:42.50 | 2:17.91 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
24 | Sara Sylvest | 2000 | 546 | 31.98 | 1:06.62 | 1:42.74 | 2:18.15 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
25 | Martha Andersen | 1999 | 545 | 32.07 | 1:07.61 | 1:43.45 | 2:18.26 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
26 | Stine Knudsen | 1999 | 545 | 32.11 | 1:07.38 | 1:43.04 | 2:18.30 | |||
Kolding SK | ||||||||||
27 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 540 | 32.22 | 1:07.88 | 1:43.59 | 2:18.67 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
28 | Emma H. Christiansen | 1999 | 540 | 32.28 | 1:08.16 | 1:43.41 | 2:18.68 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
29 | Nina Toft | 2000 | 535 | 32.62 | 1:07.59 | 1:43.61 | 2:19.14 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
30 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 530 | 31.91 | 1:07.50 | 1:44.45 | 2:19.55 | |||
Kolding SK | ||||||||||
31 | Alberte M Hansen | 2000 | 529 | 32.47 | 1:08.12 | 1:44.69 | 2:19.69 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
31 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 529 | 31.77 | 1:07.10 | 1:43.31 | 2:19.69 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
33 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 525 | 32.10 | 1:07.93 | 1:44.19 | 2:19.97 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
34 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 523 | 32.74 | 1:08.24 | 1:44.28 | 2:20.21 | |||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
35 | Stinna Schnabl | 1999 | 522 | 32.49 | 1:08.62 | 1:44.98 | 2:20.23 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
36 | Victoria Wolsted | 2000 | 517 | 32.57 | 1:08.93 | 1:45.73 | 2:20.69 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
37 | Mathilde Christjansen | 1999 | 516 | 32.88 | 1:08.44 | 1:45.02 | 2:20.84 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
38 | Isabella Drest | 1999 | 513 | 33.05 | 1:08.80 | 1:44.98 | 2:21.08 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
39 | Anne Sofie Nielsen | 1999 | 513 | 32.28 | 1:07.79 | 1:44.43 | 2:21.10 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
40 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 512 | 32.81 | 1:07.86 | 1:44.61 | 2:21.15 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Laura Christensen | 1999 | 510 | 33.07 | 1:08.88 | 1:45.26 | 2:21.34 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
42 | Frederikke Asfeldt | 1999 | 509 | 32.81 | 1:08.91 | 1:45.80 | 2:21.41 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
43 | Emma Sand Majlund | 1999 | 507 | 32.37 | 1:08.01 | 1:44.82 | 2:21.67 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
44 | Mira Mass | 2000 | 505 | 33.57 | 1:09.57 | 1:46.13 | 2:21.81 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
45 | Amalie Müller Lindemann | 1999 | 504 | 32.04 | 1:07.55 | 1:45.04 | 2:21.94 | |||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
46 | Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 500 | 33.17 | 1:09.52 | 1:46.42 | 2:22.32 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
47 | Sofie Kornbek | 2000 | 499 | 32.25 | 1:08.63 | 1:46.29 | 2:22.37 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
48 | Anna Sommer Harrits | 1999 | 497 | 32.76 | 1:08.90 | 1:45.67 | 2:22.55 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
49 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 495 | 32.27 | 1:08.86 | 1:46.76 | 2:22.78 | |||
Durup IF | ||||||||||
50 | Amalie Gotthard | 1999 | 494 | 32.66 | 1:09.12 | 1:46.45 | 2:22.89 | |||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | ||||||||||
51 | Victoria Bierre | 2000 | 491 | 33.22 | 1:09.78 | 1:46.42 | 2:23.14 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
52 | Mille Rask Sander | 1999 | 490 | 32.04 | 1:08.00 | 1:46.07 | 2:23.25 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
53 | Helena Splidt-Samuelsen | 2000 | 488 | 32.82 | 1:09.53 | 1:46.75 | 2:23.43 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
54 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 488 | 33.12 | 1:09.59 | 1:46.96 | 2:23.48 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
55 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 486 | 33.43 | 1:10.57 | 1:46.87 | 2:23.69 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
56 | Amalie Bach Nielsen | 1999 | 483 | 33.48 | 1:09.70 | 1:47.20 | 2:23.90 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
57 | Luna Juul Lentoft | 2000 | 482 | 32.89 | 1:08.95 | 1:46.49 | 2:24.09 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
58 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 481 | 33.18 | 1:09.83 | 1:47.44 | 2:24.15 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
59 | Helena Berg Wenk | 2000 | 477 | 32.91 | 1:10.72 | 1:48.45 | 2:24.50 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
60 | Rosemarie Blicher | 2000 | 476 | 32.60 | 1:09.57 | 1:47.57 | 2:24.60 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
61 | Sofie W. Bunten | 1999 | 476 | 33.21 | 1:10.61 | 1:48.76 | 2:24.61 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
62 | Rebecca Hansen | 2000 | 475 | 33.32 | 1:09.94 | 1:47.47 | 2:24.75 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
63 | Camilla Rask | 1999 | 473 | 32.41 | 1:09.40 | 1:47.34 | 2:24.99 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
64 | Thit Bondo | 2000 | 472 | 32.85 | 1:10.16 | 1:48.32 | 2:25.05 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
65 | Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | 472 | 33.62 | 1:10.24 | 1:48.02 | 2:25.08 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
66 | Celina G Winther | 1999 | 468 | 32.72 | 1:09.85 | 1:48.02 | 2:25.44 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
67 | Lykke K. Nielsen | 1999 | 466 | 32.22 | 1:09.24 | 1:47.37 | 2:25.72 | |||
Odder IGF | ||||||||||
68 | Nina Corydon-Petersen | 1999 | 462 | 32.54 | 1:09.89 | 1:48.55 | 2:26.06 | |||
Roskilde Svømning | ||||||||||
69 | Kristine Lønne | 2000 | 458 | 32.77 | 1:09.85 | 1:48.65 | 2:26.49 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
70 | Mia Walter | 2000 | 455 | 32.90 | 1:11.26 | 1:49.73 | 2:26.83 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
71 | Nanna Kibsgaard Madsen | 2000 | 455 | 34.20 | 1:11.84 | 1:50.40 | 2:26.85 | |||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
72 | My Weitling | 2000 | 454 | 33.70 | 1:11.43 | 1:49.72 | 2:26.91 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
73 | Freja Nicholas | 2000 | 454 | 33.20 | 1:10.06 | 1:48.75 | 2:26.95 | |||
Frem Odense | ||||||||||
74 | Luna Donde Feilberg | 2000 | 454 | 35.15 | 1:12.23 | 1:50.18 | 2:26.99 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
75 | Sara Krell Refn | 1999 | 451 | 33.63 | 1:10.79 | 1:49.39 | 2:27.24 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
76 | Caroline Sofie Lund | 2000 | 451 | 33.31 | 1:11.11 | 1:49.45 | 2:27.26 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
76 | Cecilie Baraviec | 2000 | 451 | 32.97 | 1:10.68 | 1:49.61 | 2:27.26 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
78 | Regitze Munch Nielsen | 2000 | 450 | 34.52 | 1:12.47 | 1:50.65 | 2:27.41 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
79 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 446 | 32.44 | 1:09.37 | 1:48.37 | 2:27.81 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
80 | Sarah Andersen | 1999 | 445 | 34.31 | 1:11.76 | 1:50.40 | 2:27.92 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
81 | Mathilde Snitgaard | 2000 | 440 | 33.91 | 1:12.37 | 1:52.06 | 2:28.48 | |||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
82 | Sif Floor | 2000 | 437 | 33.50 | 1:11.59 | 1:50.96 | 2:28.85 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
83 | Louise Sørensen | 2000 | 436 | 34.95 | 1:12.72 | 1:51.68 | 2:28.96 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
84 | Julie Højer Truelsen | 2000 | 433 | 33.36 | 1:11.59 | 1:51.24 | 2:29.32 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
85 | Anne Katrine Jørgensen | 2000 | 428 | 33.71 | 1:12.50 | 1:52.63 | 2:29.84 | |||
Kolding SK | ||||||||||
86 | Helena V. Ellling | 2000 | 427 | 33.55 | 1:12.86 | 1:52.59 | 2:29.96 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
87 | Lea Alberte Olsen | 2000 | 424 | 35.41 | 1:13.33 | 1:52.38 | 2:30.32 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
88 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 424 | 33.82 | 1:11.66 | 1:51.10 | 2:30.36 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
89 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 423 | 34.66 | 1:12.95 | 1:52.03 | 2:30.49 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
90 | Freja A. Skov | 2000 | 411 | 34.40 | 1:13.90 | 1:53.43 | 2:31.89 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
91 | Sofie West | 2000 | 410 | 33.38 | 1:11.94 | 1:52.39 | 2:32.05 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
92 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 409 | 33.73 | 1:12.29 | 1:51.99 | 2:32.17 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
93 | Cecilie Wiuff | 2000 | 400 | 32.81 | 1:11.54 | 1:52.14 | 2:33.24 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
94 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 385 | 34.89 | 1:15.47 | 1:55.82 | 2:35.30 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
- | Cathrine Laura Holten | 2000 | DNS | |||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
- | Josefine Strand Nielsen | 2000 | DNS | |||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 26, 200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:01.80 1988-09-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Signe Bro | 1999 | 677 | 30.42 | 1:02.40 | 1:35.51 | 2:08.65 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
2 | Rikke Dehn | 1999 | 653 | 30.83 | 1:04.06 | 1:37.51 | 2:10.17 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
3 | Josephine Holm | 1999 | 651 | 30.51 | 1:03.81 | 1:37.78 | 2:10.32 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 646 | 30.64 | 1:04.04 | 1:38.03 | 2:10.69 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
5 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 625 | 30.65 | 1:04.36 | 1:38.23 | 2:12.11 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
6 | Freja Gram | 1999 | 617 | 31.14 | 1:04.41 | 1:38.57 | 2:12.70 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
7 | Emily Gantriis | 1999 | 600 | 30.62 | 1:04.36 | 1:39.38 | 2:13.91 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
8 | Emilie Heick | 1999 | 593 | 31.16 | 1:04.70 | 1:39.69 | 2:14.46 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 27 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 27, 200m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Nicolas Blanch | 1997 | 614 | 28.22 | 59.16 | 1:29.64 | 1:59.95 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 611 | 27.60 | 58.73 | 1:29.42 | 2:00.19 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Andreas Mårtensson | 1997 | 605 | 28.70 | 59.05 | 1:30.08 | 2:00.58 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
4 | Anton Olsen | 1998 | 597 | 27.68 | 58.80 | 1:30.54 | 2:01.07 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | William Matras | 1998 | 590 | 28.76 | 59.40 | 1:30.91 | 2:01.56 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
6 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 590 | 28.28 | 59.63 | 1:31.27 | 2:01.60 | |||
Kolding SK | ||||||||||
7 | Simon B. Jeppesen | 1997 | 589 | 28.76 | 1:00.09 | 1:31.56 | 2:01.64 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 589 | 28.18 | 59.06 | 1:30.92 | 2:01.68 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Magnus Fallesen | 1998 | 585 | 27.77 | 58.90 | 1:30.89 | 2:01.89 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
10 | Mads Holm | 1998 | 580 | 28.73 | 59.92 | 1:31.48 | 2:02.25 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
11 | Mathias Rysgaard | 1998 | 578 | 27.87 | 59.69 | 1:31.52 | 2:02.39 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
12 | Nicolai Løwenstein | 1997 | 577 | 28.04 | 59.01 | 1:30.99 | 2:02.48 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
13 | Johan Müller | 1998 | 575 | 28.72 | 1:00.41 | 1:32.76 | 2:02.62 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
14 | Frederik Jessen | 1998 | 574 | 29.08 | 1:00.35 | 1:31.80 | 2:02.68 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
15 | Giano Grillo | 1998 | 572 | 28.23 | 59.47 | 1:30.82 | 2:02.86 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Simon Hansen | 1997 | 569 | 28.40 | 59.69 | 1:31.77 | 2:03.06 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
17 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 561 | 28.77 | 1:00.08 | 1:31.48 | 2:03.67 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
18 | Mikkel Vølund | 1997 | 556 | 28.22 | 59.97 | 1:32.51 | 2:04.03 | |||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
19 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 555 | 29.49 | 1:01.14 | 1:33.01 | 2:04.06 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Jens Bach | 1997 | 546 | 28.76 | 1:01.31 | 1:33.90 | 2:04.74 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Jacob Weberg | 1997 | 544 | 29.60 | 1:01.67 | 1:33.42 | 2:04.92 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
22 | Lars Breum Hansen | 1997 | 542 | 28.92 | 1:00.87 | 1:33.11 | 2:05.03 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
23 | Gustav Bækgaard | 1997 | 541 | 28.38 | 59.78 | 1:32.14 | 2:05.13 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
24 | Anders Aaboe Jensen | 1997 | 541 | 28.74 | 59.58 | 1:32.07 | 2:05.14 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
24 | Christian Bro Sørensen | 1997 | 541 | 28.97 | 1:01.48 | 1:33.61 | 2:05.14 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Frederik H Thomsen | 1997 | 538 | 29.15 | 1:00.46 | 1:33.09 | 2:05.35 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
27 | Peter Mandrup Madsen | 1997 | 538 | 28.62 | 59.87 | 1:32.17 | 2:05.38 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
28 | Mikkel B. Høgild | 1998 | 535 | 28.55 | 1:00.40 | 1:33.44 | 2:05.57 | |||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Nicklas Rasmussen | 1997 | 533 | 28.19 | 59.84 | 1:33.13 | 2:05.74 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
30 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 528 | 29.47 | 1:01.54 | 1:34.38 | 2:06.17 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
31 | Martin Nielsen | 1997 | 527 | 28.90 | 1:00.90 | 1:33.77 | 2:06.26 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
32 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 526 | 29.76 | 1:01.84 | 1:34.78 | 2:06.31 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
33 | Jens N. Nielsen | 1997 | 525 | 28.60 | 59.85 | 1:32.81 | 2:06.37 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
34 | Rasmus Birkedal | 1997 | 525 | 29.04 | 1:00.49 | 1:33.81 | 2:06.39 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
35 | Emil Bæk Hjermitslev | 1997 | 525 | 29.61 | 1:01.71 | 1:33.91 | 2:06.41 | |||
Svømmeklubben Nord | ||||||||||
36 | Christoffer Bjørner | 1997 | 524 | 29.25 | 1:01.75 | 1:34.97 | 2:06.51 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
37 | Jonatan Balladone | 1997 | 522 | 29.18 | 1:01.47 | 1:34.39 | 2:06.62 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
38 | Thor Simonsen | 1997 | 522 | 28.74 | 1:00.57 | 1:33.44 | 2:06.67 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
39 | Søren Villumsen | 1998 | 521 | 28.93 | 1:01.64 | 1:35.01 | 2:06.74 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 520 | 28.35 | 1:00.20 | 1:33.43 | 2:06.80 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
41 | Jonathan Kristensen | 1998 | 520 | 28.42 | 1:00.31 | 1:33.59 | 2:06.82 | |||
Odder IGF | ||||||||||
42 | Emil Toft | 1998 | 519 | 29.40 | 1:01.58 | 1:34.47 | 2:06.90 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
43 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 506 | 29.54 | 1:02.26 | 1:35.56 | 2:07.93 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
44 | Mads Ottosen | 1997 | 505 | 29.71 | 1:02.39 | 1:35.68 | 2:08.03 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
45 | Rasmus Larsen | 1997 | 501 | 29.86 | 1:02.32 | 1:35.86 | 2:08.41 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
46 | Mads Steen Petersen | 1997 | 500 | 30.16 | 1:02.16 | 1:35.82 | 2:08.47 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
47 | Anton Holten Lambert | 1997 | 499 | 29.88 | 1:03.00 | 1:35.47 | 2:08.59 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
48 | Andreas Noer Sejrskild | 1998 | 498 | 29.86 | 1:02.73 | 1:36.03 | 2:08.68 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
49 | Victor Larsen | 1998 | 496 | 29.82 | 1:02.48 | 1:36.31 | 2:08.82 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
50 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 495 | 29.54 | 1:01.76 | 1:35.69 | 2:08.90 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
51 | Mikkel Holm Jensen | 1997 | 490 | 30.20 | 1:03.12 | 1:36.50 | 2:09.34 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
52 | Johannes E. Mariegaard | 1997 | 486 | 29.48 | 1:02.03 | 1:35.76 | 2:09.68 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
53 | Martin Jungersen | 1997 | 483 | 29.52 | 1:02.70 | 1:36.53 | 2:09.94 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
54 | Tom Heilmann | 1997 | 481 | 28.99 | 1:01.92 | 1:36.11 | 2:10.10 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
55 | Tobias Andersen | 1998 | 480 | 30.56 | 1:04.30 | 1:37.88 | 2:10.19 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
56 | Martin Larsen | 1998 | 479 | 30.36 | 1:03.95 | 1:37.87 | 2:10.32 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
57 | Mads Midtbøll | 1998 | 475 | 30.94 | 1:04.77 | 1:38.79 | 2:10.65 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
58 | Oskar Lilleøre | 1998 | 475 | 29.73 | 1:02.77 | 1:37.16 | 2:10.68 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
59 | Rasmus B. Larsen | 1997 | 475 | 29.36 | 1:01.83 | 1:35.93 | 2:10.69 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
60 | Christian Rasmussen | 1998 | 473 | 31.40 | 1:05.17 | 1:39.05 | 2:10.91 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
61 | Jacob Wacherhausen | 1997 | 470 | 30.38 | 1:04.01 | 1:38.31 | 2:11.12 | |||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
62 | Alexander Wildenschild | 1997 | 469 | 29.74 | 1:02.96 | 1:37.38 | 2:11.27 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
63 | Simon Sønderriis | 1997 | 467 | 29.00 | 1:02.62 | 1:37.57 | 2:11.44 | |||
Lyseng IF | ||||||||||
64 | Kasper Levring Andersen | 1998 | 467 | 29.89 | 1:02.72 | 1:36.76 | 2:11.47 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
65 | Alexander Jensen | 1998 | 466 | 30.51 | 1:03.54 | 1:37.57 | 2:11.50 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
66 | Victor Hardenberg Jensen | 1997 | 464 | 29.69 | 1:02.72 | 1:37.02 | 2:11.73 | |||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
67 | Niels Ottosen | 1998 | 462 | 30.43 | 1:03.33 | 1:37.49 | 2:11.93 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
68 | Rune Holm Skovby | 1998 | 458 | 30.68 | 1:04.25 | 1:38.79 | 2:12.25 | |||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
69 | Mikkel Strand | 1997 | 458 | 29.76 | 1:02.27 | 1:36.67 | 2:12.26 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
70 | Jacob Samuel | 1998 | 458 | 30.61 | 1:04.25 | 1:38.63 | 2:12.31 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
71 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | 457 | 30.44 | 1:04.32 | 1:38.51 | 2:12.35 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
72 | Lasse Brock | 1997 | 456 | 30.38 | 1:03.99 | 1:38.50 | 2:12.49 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
73 | Casper Wagner | 1998 | 454 | 30.88 | 1:04.25 | 1:38.60 | 2:12.65 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
74 | Nikolaj J. Jørgensen | 1998 | 452 | 31.59 | 1:04.98 | 1:39.29 | 2:12.89 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
75 | Simon Juhl Schmidt | 1997 | 450 | 29.84 | 1:03.31 | 1:38.56 | 2:13.03 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
76 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 448 | 30.58 | 1:04.52 | 1:39.20 | 2:13.23 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
77 | Rune Dirk Willén | 1998 | 447 | 30.70 | 1:04.71 | 1:39.06 | 2:13.38 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
78 | Kristian Hermiz | 1998 | 445 | 30.51 | 1:03.81 | 1:39.18 | 2:13.57 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
79 | Jacob Harboe | 1998 | 444 | 30.15 | 1:04.23 | 1:39.31 | 2:13.64 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
80 | Martin Bruun Andersen | 1998 | 442 | 30.38 | 1:03.73 | 1:38.32 | 2:13.89 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
81 | Oliver Pedersen | 1998 | 440 | 30.96 | 1:04.87 | 1:39.58 | 2:14.02 | |||
Bov IF | ||||||||||
82 | Mads Due Kristensen | 1998 | 440 | 30.96 | 1:05.19 | 1:40.15 | 2:14.04 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
83 | Oskar Jørgensen | 1998 | 439 | 30.04 | 1:04.63 | 1:39.87 | 2:14.14 | |||
Odder IGF | ||||||||||
84 | Christian Kaul | 1998 | 438 | 29.94 | 1:04.16 | 1:39.71 | 2:14.25 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
85 | Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 437 | 31.71 | 1:06.06 | 1:40.55 | 2:14.32 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
86 | Anders Laursen | 1998 | 437 | 30.91 | 1:05.11 | 1:40.10 | 2:14.38 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
87 | Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 436 | 31.38 | 1:05.36 | 1:40.01 | 2:14.44 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
88 | Mads Andersen | 1998 | 436 | 30.31 | 1:03.98 | 1:39.77 | 2:14.47 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
89 | Frederik Elmann | 1997 | 435 | 30.86 | 1:05.04 | 1:40.11 | 2:14.53 | |||
Kolding SK | ||||||||||
90 | Martin W. Wiftstrand | 1998 | 425 | 31.02 | 1:06.46 | 1:41.45 | 2:15.56 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
91 | Thomas Engdal | 1998 | 417 | 30.86 | 1:05.13 | 1:40.70 | 2:16.49 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
92 | Thomas Kjær | 1998 | 405 | 30.70 | 1:05.96 | 1:41.49 | 2:17.81 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
93 | Mathias M. Trebbien | 1997 | 405 | 29.91 | 1:04.49 | 1:40.70 | 2:17.82 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
94 | Simon Johannsen | 1998 | 373 | 30.85 | 1:05.84 | 1:43.10 | 2:21.67 | |||
Skovbakken Svømmeafdeling | ||||||||||
95 | Victor Kjær Eskildsen | 1997 | 359 | 31.39 | 1:07.30 | 1:45.99 | 2:23.39 | |||
Odder IGF | ||||||||||
- | Adam Hansen | 1998 | DNS | |||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 27, 200m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 721 | 26.71 | 55.56 | 1:24.81 | 1:53.75 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Nicolas Blanch | 1997 | 682 | 26.73 | 55.91 | 1:25.79 | 1:55.84 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Andreas Mårtensson | 1997 | 618 | 28.00 | 57.85 | 1:29.23 | 1:59.74 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
4 | William Matras | 1998 | 607 | 28.61 | 58.56 | 1:29.92 | 2:00.46 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 599 | 27.99 | 58.72 | 1:30.50 | 2:00.94 | |||
Kolding SK | ||||||||||
6 | Anton Olsen | 1998 | 599 | 27.97 | 59.12 | 1:30.64 | 2:00.99 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
7 | Simon B. Jeppesen | 1997 | 582 | 27.61 | 58.58 | 1:30.32 | 2:02.12 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 568 | 28.26 | 59.33 | 1:31.11 | 2:03.10 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 28, 4x200m IM Damer, Finaler |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Gentofte Piger 1 | 1999 | 10:06.70 | |||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Jessica Yu Mortensen | 2000 | 1:13.31 | 2:32.73 | 2:32.73 | ||||||
Signe Bro | 1999 | 1:10.60 | 2:29.75 | 5:02.48 | ||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 1:08.98 | 2:31.59 | 7:34.07 | ||||||
Caroline Hørlykke | 2000 | 1:12.52 | 2:32.63 | 10:06.70 | ||||||
2 | Agf Piger | 1999 | 10:15.36 | |||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Julie Pavon Friis | 1999 | 1:17.09 | 2:35.52 | 2:35.52 | ||||||
Natascha Alexandra Green | 2000 | 1:12.58 | 2:36.54 | 5:12.06 | ||||||
Matilde Kjeldsen | 1999 | 1:11.92 | 2:33.87 | 7:45.93 | ||||||
Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 1:09.21 | 2:29.43 | 10:15.36 | ||||||
3 | Hovedstaden Piger 1 | 1999 | 10:18.82 | |||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 1:13.97 | 2:35.18 | 2:35.18 | ||||||
Vera Staun Hansen | 1999 | 1:12.78 | 2:34.78 | 5:09.96 | ||||||
Emma Maagøe | 1999 | 1:13.62 | 2:39.38 | 7:49.34 | ||||||
Rikke Dehn | 1999 | 1:11.82 | 2:29.48 | 10:18.82 | ||||||
4 | Triton Piger 1 | 1999 | 10:23.38 | |||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Nanna Sonne | 1999 | 1:13.68 | 2:40.23 | 2:40.23 | ||||||
Katrine B. Hansen | 1999 | 1:12.99 | 2:28.89 | 5:09.12 | ||||||
Victoria Bierre | 2000 | 1:12.35 | 2:34.92 | 7:44.04 | ||||||
Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 1:15.97 | 2:39.34 | 10:23.38 | ||||||
5 | Køge Piger | 1999 | 10:31.89 | |||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Melanie Degner | 2000 | 1:17.61 | 2:37.87 | 2:37.87 | ||||||
Astrid Delin | 1999 | 1:15.25 | ||||||||
Yazmin B. Gürtler | 2000 | 6:29.40 | 7:55.12 | 7:55.12 | ||||||
Caroline Samuel | 2000 | 1:12.25 | 2:36.77 | 10:31.89 | ||||||
6 | Kvik Piger 1 | 1999 | 10:32.43 | |||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Sofie Brøgger | 2000 | 1:12.82 | 2:34.45 | 2:34.45 | ||||||
Emily Brophy | 1999 | 1:11.85 | 2:39.49 | 5:13.94 | ||||||
Sara Sylvest | 2000 | 1:13.50 | 2:34.77 | 7:48.71 | ||||||
Sofie Kornbek | 2000 | 1:16.77 | 2:43.72 | 10:32.43 | ||||||
7 | Sigma Piger 1 | 1999 | 10:33.95 | |||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 1:14.34 | 2:35.72 | 2:35.72 | ||||||
Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 1:13.06 | 2:37.48 | 5:13.20 | ||||||
Katrine Stampe | 2000 | 1:13.67 | 2:38.53 | 7:51.73 | ||||||
Augusta Marie Christensen | 2000 | 1:19.69 | 2:42.22 | 10:33.95 | ||||||
8 | Lyngby Piger 1 | 1999 | 10:40.64 | |||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Sophie Amalie Schøn | 1999 | 1:12.33 | 2:36.05 | 2:36.05 | ||||||
Hannah Pilgaard | 1999 | 1:13.47 | 2:41.70 | 5:17.75 | ||||||
Klara Reeh | 1999 | 1:15.42 | 2:41.85 | 7:59.60 | ||||||
Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 1:18.01 | 2:41.04 | 10:40.64 | ||||||
9 | Silkeborg Piger | 1999 | 10:42.48 | |||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Julie Lundorff Larsen | 2000 | 1:18.18 | 2:40.91 | 2:40.91 | ||||||
Klaudia W. Mogensen | 2000 | 1:13.02 | 2:32.54 | 5:13.45 | ||||||
Celia Erikstad | 1999 | 1:18.84 | 2:44.77 | 7:58.22 | ||||||
Sofie W. Bunten | 1999 | 1:20.77 | 2:44.26 | 10:42.48 | ||||||
10 | Stv Piger 99 | 1999 | 10:49.41 | |||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Astrid Ovesen | 1999 | 1:20.07 | 2:41.94 | 2:41.94 | ||||||
Johanne Carr | 1999 | 1:12.75 | 2:33.96 | 5:15.90 | ||||||
Clara Schade Cantby | 2000 | 1:15.38 | 2:41.45 | 7:57.35 | ||||||
Daniella Thea Johansen | 2000 | 1:20.83 | 2:52.06 | 10:49.41 | ||||||
11 | Gentofte Piger 2 | 1999 | 10:55.50 | |||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Nina Toft | 2000 | 1:16.43 | 2:42.88 | 2:42.88 | ||||||
Rebecca Hansen | 2000 | 1:20.61 | 2:47.67 | 5:30.55 | ||||||
Rosemarie Blicher | 2000 | 1:17.70 | 2:46.45 | 8:17.00 | ||||||
Nikoline N. Norby | 2000 | 1:16.12 | 2:38.50 | 10:55.50 | ||||||
12 | Vat-Cph Piger 1 | 1999 | 11:13.84 | |||||||
VAT København | ||||||||||
Regitze Munch Nielsen | 2000 | 1:22.51 | 2:50.55 | 2:50.55 | ||||||
Alberte M Hansen | 2000 | 1:19.23 | 2:43.10 | 5:33.65 | ||||||
Mille Rask Sander | 1999 | 1:19.29 | 2:51.63 | 8:25.28 | ||||||
Laura Christensen | 1999 | 1:22.90 | 2:48.56 | 11:13.84 | ||||||
13 | Farum Piger | 1999 | 11:14.00 | |||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Sarah Sejr Aagaard | 2000 | 1:21.55 | 2:56.21 | 2:56.21 | ||||||
Simone Jørgensen | 1999 | 1:21.23 | 2:51.99 | 5:48.20 | ||||||
Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 1:17.55 | 2:43.04 | 8:31.24 | ||||||
Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 1:21.00 | 2:42.76 | 11:14.00 | ||||||
14 | Sigma Piger 2 | 1999 | 11:42.93 | |||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Luna Juul Lentoft | 2000 | 1:24.85 | 2:55.41 | 2:55.41 | ||||||
Thit Bondo | 2000 | 1:25.00 | 2:53.01 | 5:48.42 | ||||||
Amanda Egerod Lund | 2000 | 1:24.52 | 2:55.64 | 8:44.06 | ||||||
Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 1:24.39 | 2:58.87 | 11:42.93 | ||||||
- | As Piger 1 | 1999 | DSQ | tyvstart | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Lisa Schøn | 1999 | 1:16.71 | 2:38.83 | 2:38.83 | ||||||
- | Nikolajs Små Guldklumper | 1999 | DSQ | ej afslut p ryg v100 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Johanne Laursen | 1999 | 1:24.44 | 2:45.95 | 2:45.95 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:00 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 29, 4x200m IM Herrer, Finaler |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Kvik Drenge 1 | 1997 | 9:05.84 | |||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Frederik Galving | 1998 | 1:04.22 | 2:20.09 | 2:20.09 | ||||||
Oliver Marcus Meng | 1997 | 1:02.73 | 2:16.02 | 4:36.11 | ||||||
Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 1:03.32 | 2:15.30 | 6:51.41 | ||||||
Jacob M. Jørgensen | 1997 | 1:04.69 | 2:14.43 | 9:05.84 | ||||||
2 | As Drenge 1 | 1997 | 9:16.82 | |||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Mikael Thode Sørensen | 1997 | 1:07.98 | 2:19.79 | 2:19.79 | ||||||
Christian Bro Sørensen | 1997 | 1:08.66 | 2:24.61 | 4:44.40 | ||||||
Nicolas Blanch | 1997 | 1:02.18 | 2:11.59 | 6:55.99 | ||||||
Jens Bach | 1997 | 1:06.24 | 2:20.83 | 9:16.82 | ||||||
3 | Esbjerg Drenge 1 | 1997 | 9:24.20 | |||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Simon Vingolf Larsen | 1998 | 1:05.75 | 2:20.00 | 2:20.00 | ||||||
Simon Lundby Pedersen | 1998 | 1:06.68 | 2:21.26 | 4:41.26 | ||||||
Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 1:07.29 | 2:19.15 | 7:00.41 | ||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 1:07.12 | 2:23.79 | 9:24.20 | ||||||
4 | Hovedstaden Drenge | 1997 | 9:31.60 | |||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Jesper Frost Thomsen | 1997 | 1:07.89 | 2:22.73 | 2:22.73 | ||||||
Victor Bødker | 1997 | 1:06.91 | 2:17.98 | 4:40.71 | ||||||
Isak Lichi | 1997 | 1:09.45 | 2:24.07 | 7:04.78 | ||||||
Giano Grillo | 1998 | 1:09.71 | 2:26.82 | 9:31.60 | ||||||
5 | Kalundborg Drenge | 1997 | 9:45.43 | |||||||
Kalundborg SK | ||||||||||
Mathias Rysgaard | 1998 | 1:03.48 | 2:17.64 | 2:17.64 | ||||||
Sebastian H. Andersen | 1997 | 1:06.93 | 2:21.22 | 4:38.86 | ||||||
Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 1:10.95 | 2:29.30 | 7:08.16 | ||||||
Danny Corell | 1997 | 1:11.69 | 2:37.27 | 9:45.43 | ||||||
6 | Køge Drenge | 1997 | 9:45.51 | |||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Gustav Bækgaard | 1997 | 1:07.08 | 2:25.93 | 2:25.93 | ||||||
Rasmus Birkedal | 1997 | 1:07.66 | 2:22.98 | 4:48.91 | ||||||
Mikkel Holm Jensen | 1997 | 1:11.00 | 2:27.63 | 7:16.54 | ||||||
Kristian Svenstrup | 1998 | 1:08.51 | 2:28.97 | 9:45.51 | ||||||
7 | Farum Drenge | 1997 | 9:49.78 | |||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Mads Jørner | 1998 | 1:07.08 | 2:24.71 | 2:24.71 | ||||||
Thomas Bech | 1998 | 1:12.53 | 2:31.16 | 4:55.87 | ||||||
Christian Sejr Aagaard | 1998 | 1:06.99 | 2:26.95 | 7:22.82 | ||||||
Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 1:09.38 | 2:26.96 | 9:49.78 | ||||||
8 | Kvik Drenge 2 | 1997 | 9:50.09 | |||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 1:08.47 | 2:27.04 | 2:27.04 | ||||||
Jon Riedel Pedersen | 1998 | 1:08.63 | 2:25.76 | 4:52.80 | ||||||
Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 1:11.42 | 2:26.82 | 7:19.62 | ||||||
Gustav Palm-Henriksen | 1997 | 1:09.98 | 2:30.47 | 9:50.09 | ||||||
9 | Sigma Drenge | 1997 | 9:54.70 | |||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Jacob Weberg | 1997 | 1:07.22 | 2:21.71 | 2:21.71 | ||||||
Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 1:12.81 | 2:32.21 | 4:53.92 | ||||||
Mads Keis Jepsen | 1998 | 1:08.72 | 2:26.45 | 7:20.37 | ||||||
Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | 1:11.70 | 2:34.33 | 9:54.70 | ||||||
10 | Agf Drenge | 1997 | 10:08.05 | |||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Johannes Kjærgaard | 1998 | 1:09.67 | 2:30.09 | 2:30.09 | ||||||
Toke Cramer | 1998 | 1:15.94 | 2:37.81 | 5:07.90 | ||||||
Jonatan Balladone | 1997 | 1:14.79 | 2:35.46 | 7:43.36 | ||||||
Tobias B. Bjerg | 1998 | 1:07.13 | 2:24.69 | 10:08.05 | ||||||
- | Drenge 1 Viborg | 1997 | DSQ | tyvstart | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Martin S. Jespersen | 1997 | 1:13.65 | 2:28.07 | 2:28.07 | ||||||
- | Farum Miniguns | 1997 | DSQ | afslut ryg på maven | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Lars Breum Hansen | 1997 | 1:05.68 | 2:19.45 | 2:19.45 | ||||||
- | Silkeborg Drenge | 1998 | DSQ | tyvstart | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Martin Harder Bruun | 1998 | 1:14.44 | 2:37.55 | 2:37.55 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:00 |
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 30, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 |
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Sigma Damer 1 | 0 | 784 | 3:49.52 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Pernille Blume | 1994 | 26.74 | 55.26 | 55.26 | ||||||
Sarah Bro | 1996 | 27.41 | 57.73 | 1:52.99 | ||||||
Julie Schmidt | 1995 | 28.68 | 59.36 | 2:52.35 | ||||||
Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 27.56 | 57.17 | 3:49.52 | ||||||
2 | Esbjerg Svømmeklub | 0 | 764 | 3:51.54 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Katrine Holm Sørensen | 1992 | 27.33 | 57.04 | 57.04 | ||||||
Pernille Juel | 1994 | 27.24 | 57.12 | 1:54.16 | ||||||
Sidse Kehlet | 1996 | 27.99 | 58.40 | 2:52.56 | ||||||
Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 27.95 | 58.98 | 3:51.54 | ||||||
3 | Kvik Damer 1 | 1998 | 734 | 3:54.64 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Julie Brøndum Petersen | 1994 | 27.77 | 57.68 | 57.68 | ||||||
Ida Schütt | 1996 | 27.86 | 58.30 | 1:55.98 | ||||||
Hannah Nissen | 1997 | 28.66 | 1:00.33 | 2:56.31 | ||||||
Iben Grundtvig | 1997 | 27.74 | 58.33 | 3:54.64 | ||||||
4 | Aalborg Damer 1 | 0 | 725 | 3:55.64 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Line Jørgensen Bruun | 1995 | 28.86 | 59.27 | 59.27 | ||||||
Louise B. Dalgaard | 1990 | 28.50 | 1:00.43 | 1:59.70 | ||||||
Julie Levisen | 1997 | 27.88 | 57.14 | 2:56.84 | ||||||
Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 28.35 | 58.80 | 3:55.64 | ||||||
5 | Silkeborg Damer | 1998 | 691 | 3:59.38 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Signe Tolstrup | 1995 | 29.92 | 1:00.70 | 1:00.70 | ||||||
Isabella Kjeldsen | 1993 | 28.85 | 1:00.44 | 2:01.14 | ||||||
Line H. Vestergaard | 1996 | 28.27 | 58.54 | 2:59.68 | ||||||
Kalinka T. Mogensen | 1995 | 28.48 | 59.70 | 3:59.38 | ||||||
6 | Sigma Junior Piger | 1997 | 679 | 4:00.83 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Caroline Erichsen | 1998 | 29.19 | 1:00.46 | 1:00.46 | ||||||
Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 28.62 | 59.37 | 1:59.83 | ||||||
Sara Fogh Myrup | 1997 | 29.81 | 1:02.01 | 3:01.84 | ||||||
Maj Howardsen | 1997 | 28.76 | 58.99 | 4:00.83 | ||||||
7 | Hovedstad Piger Junior | 1997 | 666 | 4:02.40 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Amalie Mikkelsen | 1997 | 29.54 | 1:01.25 | 1:01.25 | ||||||
Anna Fixdahl | 1997 | 28.63 | 59.51 | 2:00.76 | ||||||
Maria Grandt | 1998 | 29.45 | 1:00.82 | 3:01.58 | ||||||
Matilde Zaggai | 1998 | 29.36 | 1:00.82 | 4:02.40 | ||||||
8 | Aalborg Damer 2 | 0 | 639 | 4:05.68 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Asta Blanch | 1996 | 29.27 | 1:01.03 | 1:01.03 | ||||||
Frederikke Elkjær | 1996 | 29.71 | 1:02.44 | 2:03.47 | ||||||
Jackie Gade | 1998 | 29.80 | 1:01.34 | 3:04.81 | ||||||
Ghita Kobbelgaard | 1995 | 29.06 | 1:00.87 | 4:05.68 | ||||||
9 | Horsens Piger 1 | 1996 | 635 | 4:06.27 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
Amalie Østrup | 1997 | 29.08 | 1:00.12 | 1:00.12 | ||||||
Signe B. Thomasen | 1996 | 29.62 | 1:01.95 | 2:02.07 | ||||||
Kirstine Feldinger | 1996 | 29.19 | 1:03.30 | 3:05.37 | ||||||
Emma Nørgaard | 1997 | 29.18 | 1:00.90 | 4:06.27 | ||||||
9 | Vat-Cph Damer | 0 | 635 | 4:06.27 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Maria Madsen | 1995 | 28.48 | 59.39 | 59.39 | ||||||
Eliana Jørgensen | 1993 | 29.54 | 1:02.02 | 2:01.41 | ||||||
Rikke Munkholm | 1998 | 28.88 | 1:02.02 | 3:03.43 | ||||||
Kirstine Andersen | 1997 | 29.21 | 1:02.84 | 4:06.27 | ||||||
11 | Gsc Piger 1 | 0 | 629 | 4:07.09 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
Sarah Sannung | 1996 | 30.60 | 1:05.36 | 1:05.36 | ||||||
Line Kjær | 1996 | 28.09 | 1:00.37 | 2:05.73 | ||||||
Thea Hovmand Larsen | 1997 | 28.87 | 1:00.25 | 3:05.98 | ||||||
Ida Agerbak Trandum | 1996 | 28.76 | 1:01.11 | 4:07.09 | ||||||
12 | Stv Piger 97 | 1997 | 621 | 4:08.07 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 29.38 | 1:01.37 | 1:01.37 | ||||||
Kristina Delff Andersen | 1997 | 29.51 | 1:01.88 | 2:03.25 | ||||||
Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 29.51 | 1:02.46 | 3:05.71 | ||||||
Maria Tanderup Hansen | 1998 | 30.25 | 1:02.36 | 4:08.07 | ||||||
13 | Herlev Damer | 0 | 621 | 4:08.11 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Cecilie F. Jensen | 1998 | 29.34 | 1:01.08 | 1:01.08 | ||||||
Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 29.04 | 1:01.03 | 2:02.11 | ||||||
Michelle Icka Christensen | 1995 | 29.82 | 1:02.98 | 3:05.09 | ||||||
Katrine Brahtz | 1995 | 29.81 | 1:03.02 | 4:08.11 | ||||||
14 | Triton Damer | 1995 | 608 | 4:09.86 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Stine Raaby Jensen | 1995 | 29.70 | 1:01.84 | 1:01.84 | ||||||
Maja Nielsen | 1996 | 29.63 | 1:02.66 | 2:04.50 | ||||||
Christina Hvid Edill | 1995 | 29.03 | 1:01.93 | 3:06.43 | ||||||
Caroline Amalie Duus | 1998 | 30.33 | 1:03.43 | 4:09.86 | ||||||
15 | Lyngby Damer 2 | 0 | 600 | 4:10.95 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Helene Vistisen | 1997 | 29.50 | 1:03.45 | 1:03.45 | ||||||
Anna Brandt Nielsen | 1998 | 28.96 | 1:01.09 | 2:04.54 | ||||||
Sif Vange | 1997 | 29.28 | 1:01.99 | 3:06.53 | ||||||
Emilie Elmeros Jersild | 1998 | 30.28 | 1:04.42 | 4:10.95 | ||||||
16 | Gentofte Damer | 0 | 579 | 4:14.01 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Lise Norgil Damgaard | 1997 | 29.82 | 1:02.69 | 1:02.69 | ||||||
Alma Lundin | 1998 | 30.48 | 1:03.35 | 2:06.04 | ||||||
Frederikke Holm Iversen | 1998 | 30.07 | 1:04.70 | 3:10.74 | ||||||
Julie Rath | 1998 | 30.17 | 1:03.27 | 4:14.01 | ||||||
17 | Hovedstad Damer | 1984 | 578 | 4:14.04 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 29.66 | 1:02.19 | 1:02.19 | ||||||
Louise Delani | 1984 | 30.60 | 1:03.50 | 2:05.69 | ||||||
Tenna Jensen | 1998 | 29.13 | 1:02.19 | 3:07.88 | ||||||
Julie F. V. Christensen | 1995 | 30.84 | 1:06.16 | 4:14.04 | ||||||
18 | Gsc Piger 2 | 0 | 578 | 4:14.08 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
Iben Helstrup Jensen | 1996 | 29.85 | 1:02.57 | 1:02.57 | ||||||
Kamilla Larsen | 1996 | 30.06 | 1:03.68 | 2:06.25 | ||||||
Caroline Øhrstrøm | 1995 | 29.01 | 1:01.83 | 3:08.08 | ||||||
Lærke Wilhelmsen | 1996 | 31.04 | 1:06.00 | 4:14.08 | ||||||
19 | Hvidovre Damer | 1996 | 566 | 4:15.81 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
Elina Lynge Wagner | 1996 | 29.41 | 1:01.99 | 1:01.99 | ||||||
Clara Lindecrona | 1993 | 30.29 | 1:04.04 | 2:06.03 | ||||||
Frederikke Dons | 1998 | 29.54 | 1:02.62 | 3:08.65 | ||||||
Mathilde Olsen | 1998 | 30.86 | 1:07.16 | 4:15.81 | ||||||
20 | Nyborg Damer | 0 | 556 | 4:17.44 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Thea Lund Petersen | 1998 | 30.63 | 1:04.56 | 1:04.56 | ||||||
Silke Meyer | 1998 | 31.70 | 1:05.35 | 2:09.91 | ||||||
Natascha Zender | 1997 | 30.20 | 1:02.78 | 3:12.69 | ||||||
Stine Johansen | 1997 | 30.37 | 1:04.75 | 4:17.44 | ||||||
- | Lyngby Damer 1 | 0 | DSQ | tyvstart | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Bettina Caspersen | 1992 | 28.89 | 1:00.51 | 1:00.51 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |
Resultat Løb 31 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 31, 200m Medley Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 681 | 29.37 | 1:05.81 | 1:50.13 | 2:23.38 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 674 | 31.89 | 1:08.88 | 1:51.21 | 2:23.81 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 670 | 29.94 | 1:05.47 | 1:49.88 | 2:24.11 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
4 | Ida Schütt | 1996 | 670 | 31.11 | 1:09.95 | 1:50.79 | 2:24.16 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Sidse Kehlet | 1996 | 659 | 31.04 | 1:08.23 | 1:49.98 | 2:24.95 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 652 | 30.86 | 1:09.99 | 1:52.33 | 2:25.45 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
7 | Christina Munkholm | 1996 | 640 | 30.18 | 1:10.13 | 1:52.68 | 2:26.33 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Iben Grundtvig | 1997 | 634 | 31.60 | 1:09.59 | 1:53.53 | 2:26.82 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Asta Blanch | 1996 | 632 | 32.40 | 1:09.35 | 1:52.80 | 2:26.98 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 621 | 31.35 | 1:08.76 | 1:53.11 | 2:27.83 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
11 | Bettina Caspersen | 1992 | 620 | 32.18 | 1:09.26 | 1:52.78 | 2:27.90 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
12 | Hannah Nissen | 1997 | 615 | 31.75 | 1:09.03 | 1:53.80 | 2:28.32 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Line H. Vestergaard | 1996 | 613 | 32.17 | 1:11.87 | 1:55.11 | 2:28.43 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 608 | 31.79 | 1:09.57 | 1:54.07 | 2:28.83 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Anna Fixdahl | 1997 | 603 | 32.85 | 1:12.49 | 1:55.78 | 2:29.24 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 603 | 31.85 | 1:09.96 | 1:54.83 | 2:29.29 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
17 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 600 | 32.24 | 1:09.29 | 1:54.55 | 2:29.50 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
18 | Isabella Kjeldsen | 1993 | 599 | 31.82 | 1:11.21 | 1:54.59 | 2:29.60 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Anna Wermuth | 1996 | 597 | 32.15 | 1:11.89 | 1:54.23 | 2:29.78 | Deltager ikke i finalen | ||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
20 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 596 | 30.49 | 1:09.97 | 1:55.68 | 2:29.90 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
21 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 587 | 32.08 | 1:11.67 | 1:55.57 | 2:30.62 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
22 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 585 | 32.72 | 1:12.94 | 1:56.51 | 2:30.83 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
23 | Julie Lunau | 1995 | 570 | 32.44 | 1:11.41 | 1:58.17 | 2:32.10 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
24 | Maria Madsen | 1995 | 569 | 33.24 | 1:14.12 | 1:58.94 | 2:32.22 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
25 | Maria Grandt | 1998 | 568 | 33.01 | 1:14.29 | 1:56.36 | 2:32.28 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
26 | Emma Nørgaard | 1997 | 567 | 32.60 | 1:12.43 | 1:55.62 | 2:32.34 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
27 | Cecilie Jensen | 1994 | 564 | 31.90 | 1:12.78 | 1:57.30 | 2:32.64 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
28 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 560 | 32.41 | 1:10.95 | 1:56.70 | 2:32.99 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
29 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 559 | 33.88 | 1:14.76 | 1:56.82 | 2:33.08 | |||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
30 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 559 | 32.30 | 1:13.80 | 1:58.01 | 2:33.10 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
31 | Jackie Gade | 1998 | 556 | 32.41 | 1:12.29 | 1:58.48 | 2:33.39 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
32 | Freydis Magnusdottir | 1995 | 551 | 33.86 | 1:14.93 | 1:55.93 | 2:33.83 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
33 | Maja Østergaard | 1998 | 548 | 33.41 | 1:11.12 | 1:59.12 | 2:34.10 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
34 | Emma F. Nystrøm | 1996 | 544 | 32.42 | 1:12.61 | 1:58.23 | 2:34.44 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
35 | Rebecca Grønlund | 1998 | 541 | 33.00 | 1:14.24 | 1:57.87 | 2:34.80 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
36 | Ghita Kobbelgaard | 1995 | 540 | 33.32 | 1:14.56 | 1:57.56 | 2:34.85 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Kirstine Andersen | 1997 | 539 | 32.27 | 1:13.44 | 1:58.70 | 2:34.93 | |||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
38 | Iben Helstrup Jensen | 1996 | 539 | 33.12 | 1:10.72 | 1:59.49 | 2:34.95 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
39 | Frederikke Elkjær | 1996 | 538 | 32.44 | 1:12.76 | 2:00.29 | 2:35.01 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Signe Nielsen | 1998 | 537 | 32.50 | 1:13.32 | 1:57.55 | 2:35.13 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
41 | Maria Søe Beith | 1996 | 535 | 34.70 | 1:13.51 | 1:57.76 | 2:35.35 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
42 | Nikoline Svensson | 1998 | 534 | 31.92 | 1:12.39 | 1:59.54 | 2:35.41 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
43 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | 533 | 33.04 | 1:14.48 | 1:58.56 | 2:35.56 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
44 | Julie Schmidt | 1995 | 525 | 31.21 | 1:13.00 | 1:59.14 | 2:36.28 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
45 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 520 | 35.28 | 1:16.42 | 1:59.55 | 2:36.79 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
46 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 515 | 34.95 | 1:15.38 | 1:59.80 | 2:37.30 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
47 | Mia Jensen | 1998 | 512 | 32.53 | 1:13.70 | 2:01.32 | 2:37.59 | |||
Delta Svøm | ||||||||||
48 | Amanda Højberg | 1998 | 510 | 33.15 | 1:14.68 | 2:01.51 | 2:37.83 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
49 | Anna C. Lange | 1998 | 510 | 33.91 | 1:18.79 | 2:00.42 | 2:37.89 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
50 | Alma Lundin | 1998 | 509 | 35.00 | 1:16.95 | 1:59.92 | 2:37.96 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
51 | Lise L. Nielsen | 1996 | 507 | 34.19 | 1:15.08 | 2:01.68 | 2:38.12 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
52 | Ida Krogh Gøtzsche | 1998 | 502 | 33.53 | 1:15.47 | 2:01.52 | 2:38.65 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
53 | Hanne Welinder | 1995 | 500 | 34.16 | 1:14.89 | 2:01.31 | 2:38.88 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
54 | Tenna Jensen | 1998 | 500 | 36.33 | 1:17.55 | 2:01.46 | 2:38.89 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
55 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | 499 | 33.82 | 1:16.13 | 2:02.30 | 2:39.02 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
56 | Thea Lund Petersen | 1998 | 499 | 33.47 | 1:15.44 | 2:02.57 | 2:39.04 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
57 | Rikke Munkholm | 1998 | 491 | 33.87 | 1:14.67 | 2:03.16 | 2:39.88 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
58 | Anne Tollerup | 1998 | 484 | 34.01 | 1:16.75 | 2:05.06 | 2:40.58 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
59 | Ida Petersen | 1998 | 479 | 32.73 | 1:13.89 | 2:05.04 | 2:41.18 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
59 | Tenna Holm | 1995 | 479 | 33.39 | 1:15.90 | 2:04.82 | 2:41.18 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
61 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | 461 | 35.87 | 1:21.12 | 2:06.56 | 2:43.27 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
62 | Sandra Guldborg | 1998 | 407 | 37.36 | 1:24.41 | 2:09.83 | 2:50.13 | |||
Kolding SK | ||||||||||
- | Marianne Duijm | 1993 | DSQ | flyb i br v 50m | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 31, 200m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 781 | 29.61 | 1:04.66 | 1:45.10 | 2:16.98 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 770 | 29.05 | 1:05.53 | 1:45.28 | 2:17.60 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Sidse Kehlet | 1996 | 714 | 30.47 | 1:07.38 | 1:48.48 | 2:21.13 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 712 | 31.33 | 1:08.07 | 1:49.46 | 2:21.26 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Ida Schütt | 1996 | 703 | 30.71 | 1:08.86 | 1:49.42 | 2:21.84 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Christina Munkholm | 1996 | 695 | 29.39 | 1:07.78 | 1:49.83 | 2:22.41 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
7 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 684 | 30.53 | 1:08.83 | 1:50.37 | 2:23.13 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
8 | Iben Grundtvig | 1997 | 679 | 30.56 | 1:07.57 | 1:50.80 | 2:23.50 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Asta Blanch | 1996 | 659 | 31.44 | 1:08.38 | 1:51.63 | 2:24.95 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 656 | 30.54 | 1:07.69 | 1:51.15 | 2:25.13 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
11 | Hannah Nissen | 1997 | 646 | 31.44 | 1:07.85 | 1:52.24 | 2:25.90 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 645 | 31.17 | 1:08.68 | 1:52.43 | 2:25.94 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
13 | Line H. Vestergaard | 1996 | 636 | 31.70 | 1:10.76 | 1:53.29 | 2:26.66 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 613 | 31.02 | 1:08.25 | 1:52.81 | 2:28.46 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
15 | Bettina Caspersen | 1992 | 612 | 31.80 | 1:09.76 | 1:52.63 | 2:28.58 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
16 | Anna Fixdahl | 1997 | 600 | 32.20 | 1:11.57 | 1:54.91 | 2:29.53 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 32 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 32, 400m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Pál Joensen | 1990 | 763 | 58.96 | 2:01.08 | 3:01.75 | 4:00.76 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Christian Røssel | 1995 | 682 | 1:01.28 | 2:05.88 | 3:09.48 | 4:10.01 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Daniel Skaaning | 1993 | 676 | 58.75 | 2:02.75 | 3:07.88 | 4:10.69 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
4 | Laust Moesgaard | 1996 | 674 | 1:00.02 | 2:03.66 | 3:08.32 | 4:10.89 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
5 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 670 | 59.82 | 2:03.86 | 3:08.69 | 4:11.46 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
6 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 669 | 58.69 | 2:02.94 | 3:07.47 | 4:11.62 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 668 | 59.47 | 2:02.83 | 3:08.02 | 4:11.63 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 666 | 1:00.28 | 2:04.53 | 3:09.39 | 4:11.90 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Viktor Holm | 1996 | 663 | 1:01.09 | 2:04.50 | 3:09.08 | 4:12.38 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
10 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 651 | 1:02.25 | 2:06.80 | 3:11.02 | 4:13.83 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
11 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 650 | 1:00.62 | 2:06.51 | 3:11.34 | 4:13.95 | Deltager ikke i finalen | ||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
12 | Rasmus Härstedt | 1994 | 649 | 58.25 | 2:03.01 | 3:09.08 | 4:14.16 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Jens Saugmann | 1996 | 648 | 1:00.75 | 2:05.44 | 3:10.23 | 4:14.24 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
14 | Karim Møller | 1994 | 646 | 1:00.66 | 2:05.79 | 3:10.66 | 4:14.55 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
15 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 645 | 1:00.23 | 2:05.68 | 3:10.46 | 4:14.66 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Magnus Andersen | 1995 | 638 | 1:01.26 | 2:05.73 | 3:11.62 | 4:15.53 | |||
Roskilde Svømning | ||||||||||
17 | Martin Nielsen | 1996 | 635 | 1:00.63 | 2:05.94 | 3:11.77 | 4:15.99 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
18 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 634 | 1:01.65 | 2:05.99 | 3:11.50 | 4:16.08 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
19 | Victor Drevskich | 1996 | 624 | 1:00.87 | 2:06.08 | 3:12.42 | 4:17.51 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
20 | Kasper Vitten | 1995 | 623 | 1:01.41 | 2:06.41 | 3:12.28 | 4:17.67 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
21 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 617 | 1:01.95 | 2:07.23 | 3:12.86 | 4:18.45 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Nicolai Pedersen | 1994 | 612 | 1:00.52 | 2:07.38 | 3:14.19 | 4:19.14 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
23 | Jonas Himmelstrup | 1995 | 604 | 1:01.07 | 2:06.56 | 3:13.40 | 4:20.23 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
24 | Tobias Edvardsen | 1995 | 584 | 1:03.10 | 2:10.39 | 3:18.01 | 4:23.26 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
25 | Thomas Birkkjær | 1996 | 583 | 1:03.09 | 2:09.78 | 3:17.67 | 4:23.40 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Joachim Blach Kristensen | 1995 | 582 | 1:03.21 | 2:09.70 | 3:17.54 | 4:23.48 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
27 | Casper G. Kristensen | 1995 | 582 | 1:02.33 | 2:09.56 | 3:16.92 | 4:23.56 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
28 | Hannibal Steenfos | 1996 | 581 | 1:02.50 | 2:10.48 | 3:18.34 | 4:23.67 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
29 | Andreas Sandbirk | 1995 | 580 | 1:03.10 | 2:10.51 | 3:18.45 | 4:23.82 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
30 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | 580 | 1:04.59 | 2:12.06 | 3:19.38 | 4:23.83 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
31 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 579 | 1:01.60 | 2:08.51 | 3:16.49 | 4:23.92 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
32 | Nikolai Skelsager | 1996 | 579 | 1:02.48 | 2:10.08 | 3:17.96 | 4:23.98 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
33 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | 578 | 1:00.76 | 2:07.27 | 3:15.78 | 4:24.16 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
34 | Magnus Lundgren | 1996 | 570 | 1:03.68 | 2:09.88 | 3:17.36 | 4:25.27 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
35 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | 570 | 1:02.07 | 2:09.45 | 3:17.85 | 4:25.37 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
36 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | 564 | 1:04.32 | 2:12.72 | 3:20.43 | 4:26.33 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
37 | Rasmus Hasemann | 1996 | 555 | 1:00.99 | 2:08.71 | 3:18.43 | 4:27.75 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
38 | Peter Birk | 1996 | 554 | 1:01.64 | 2:09.23 | 3:18.08 | 4:27.95 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
39 | Rasmus Christensen | 1996 | 547 | 1:04.07 | 2:12.18 | 3:21.34 | 4:28.97 | |||
Bov IF | ||||||||||
40 | Andreas Sehested | 1996 | 539 | 1:04.96 | 2:14.26 | 3:23.01 | 4:30.39 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
41 | Rasmus Mohr Nielsen | 1996 | 510 | 1:03.14 | 2:11.78 | 3:24.19 | 4:35.37 | |||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 32, 400m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Pál Joensen | 1990 | 830 | 57.27 | 1:57.16 | 2:56.97 | 3:54.17 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | 775 | 57.76 | 1:58.52 | 2:59.24 | 3:59.58 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
3 | Laust Moesgaard | 1996 | 710 | 59.44 | 2:01.87 | 3:05.00 | 4:06.61 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
4 | Christian Røssel | 1995 | 688 | 1:00.21 | 2:03.27 | 3:06.74 | 4:09.22 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 685 | 59.31 | 2:02.81 | 3:07.24 | 4:09.64 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
6 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 662 | 59.74 | 2:03.05 | 3:07.71 | 4:12.46 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 648 | 59.72 | 2:03.62 | 3:08.99 | 4:14.27 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Viktor Holm | 1996 | 632 | 1:00.59 | 2:05.37 | 3:10.79 | 4:16.34 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 690 | 1:00.49 | 2:04.39 | 3:06.53 | 4:08.97 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
10 | Karim Møller | 1994 | 678 | 1:00.01 | 2:04.06 | 3:08.47 | 4:10.48 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 676 | 1:00.52 | 2:04.83 | 3:09.54 | 4:10.75 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Rasmus Härstedt | 1994 | 674 | 1:00.03 | 2:04.07 | 3:08.44 | 4:10.96 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Magnus Andersen | 1995 | 665 | 59.48 | 2:03.82 | 3:08.49 | 4:12.12 | |||
Roskilde Svømning | ||||||||||
14 | Jens Saugmann | 1996 | 653 | 1:00.72 | 2:05.17 | 3:10.14 | 4:13.62 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
15 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 624 | 1:00.00 | 2:04.51 | 3:11.24 | 4:17.43 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
16 | Martin Nielsen | 1996 | 615 | 1:02.28 | 2:09.20 | 3:14.56 | 4:18.77 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 33 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 33, 100m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:01.51 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Sarah Bro | 1996 | 718 | 31.67 | 1:04.90 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Cecilie Hansen | 1995 | 712 | 31.91 | 1:05.08 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Stine Raaby Jensen | 1995 | 687 | 31.82 | 1:05.84 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 665 | 32.39 | 1:06.58 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Amalie Østrup | 1997 | 657 | 32.74 | 1:06.84 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
6 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 643 | 32.71 | 1:07.33 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
7 | Christina Hvid Edill | 1995 | 642 | 33.00 | 1:07.35 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Caroline Erichsen | 1998 | 641 | 33.16 | 1:07.40 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
9 | Pernille Juel | 1994 | 626 | 32.67 | 1:07.94 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Pernille Rasmussen | 1996 | 626 | 32.08 | 1:07.94 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
11 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 618 | 33.24 | 1:08.23 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
12 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 614 | 33.58 | 1:08.35 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
13 | Hannah Nissen | 1997 | 610 | 33.43 | 1:08.51 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
14 | Daniella Bender | 1996 | 605 | 33.30 | 1:08.71 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
15 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 601 | 33.19 | 1:08.86 | |||||
Durup IF | ||||||||||
16 | Caroline Øhrstrøm | 1995 | 593 | 33.08 | 1:09.16 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
17 | Annelouise Dolleris | 1995 | 586 | 33.80 | 1:09.43 | Deltager ikke i finalen | ||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
18 | Isabel Mass | 1998 | 583 | 33.40 | 1:09.56 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
19 | Line Kjær | 1996 | 581 | 33.65 | 1:09.62 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
20 | Stine Johansen | 1997 | 578 | 33.55 | 1:09.74 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Helle Dohn | 1998 | 577 | 33.61 | 1:09.79 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
22 | Sarah Mariner | 1998 | 576 | 33.22 | 1:09.83 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
23 | Katrine Brahtz | 1995 | 576 | 34.19 | 1:09.85 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
24 | Julie Oxenvad | 1997 | 569 | 34.06 | 1:10.10 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
25 | Mathilde Olsen | 1998 | 566 | 33.89 | 1:10.24 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
26 | Matilde Schrøder | 1996 | 560 | 34.48 | 1:10.49 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
27 | Sofie Witthøft | 1997 | 559 | 34.00 | 1:10.52 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
28 | Kristina K Hedegaard | 1995 | 556 | 34.66 | 1:10.64 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Maja Østergaard | 1998 | 556 | 34.52 | 1:10.64 | |||||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
30 | Matilde Zaggai | 1998 | 543 | 34.40 | 1:11.20 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
31 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 541 | 34.33 | 1:11.29 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
32 | Tatjana Hansen | 1997 | 539 | 34.20 | 1:11.39 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
33 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 532 | 34.22 | 1:11.69 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
34 | Julie Lunau | 1995 | 526 | 35.15 | 1:11.98 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
35 | Laura Rimmer Hansen | 1998 | 523 | 35.91 | 1:12.10 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
36 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 517 | 36.01 | 1:12.38 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
37 | Lenette Nielsen | 1997 | 515 | 35.09 | 1:12.47 | |||||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
38 | Helene Grønnegaard | 1998 | 514 | 34.91 | 1:12.55 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
39 | Rikke Glinvad | 1997 | 512 | 35.49 | 1:12.63 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Asvatha P. Veerasingham | 1993 | 508 | 34.84 | 1:12.83 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Tanja Lylloff | 1998 | 496 | 35.62 | 1:13.39 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
42 | Nanna Drewsen | 1998 | 484 | 35.69 | 1:14.00 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
43 | Veronika Storm | 1998 | 484 | 36.10 | 1:14.02 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
44 | Xenia Bonnen Sjøgren | 1997 | 478 | 36.44 | 1:14.30 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
45 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | 477 | 36.55 | 1:14.34 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
46 | Anne Sofie Jørgensen | 1998 | 466 | 35.79 | 1:14.93 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
47 | Frederikke Holm Iversen | 1998 | 450 | 35.97 | 1:15.84 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
48 | Isabella Wolsted | 1998 | 422 | 37.40 | 1:17.47 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 33 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 33, 100m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:01.51 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Hansen | 1995 | 769 | 31.13 | 1:03.43 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Sarah Bro | 1996 | 743 | 31.35 | 1:04.15 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
3 | Stine Raaby Jensen | 1995 | 724 | 31.63 | 1:04.70 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Amalie Østrup | 1997 | 699 | 31.98 | 1:05.46 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
5 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 678 | 31.92 | 1:06.13 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Caroline Erichsen | 1998 | 661 | 32.29 | 1:06.72 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
7 | Christina Hvid Edill | 1995 | 632 | 32.53 | 1:07.69 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 631 | 32.67 | 1:07.74 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
9 | Pernille Rasmussen | 1996 | 685 | 31.71 | 1:05.93 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
10 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 642 | 32.35 | 1:07.36 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
11 | Pernille Juel | 1994 | 636 | 32.61 | 1:07.58 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 620 | 33.11 | 1:08.15 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
13 | Hannah Nissen | 1997 | 614 | 33.28 | 1:08.37 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
14 | Caroline Øhrstrøm | 1995 | 607 | 33.22 | 1:08.64 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
15 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 606 | 33.14 | 1:08.67 | |||||
Durup IF | ||||||||||
16 | Daniella Bender | 1996 | 597 | 33.01 | 1:09.01 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 34 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 34, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Magnus Jákupsson | 1994 | 730 | 28.30 | 57.67 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Andreas Schiellerup | 1993 | 675 | 28.74 | 59.21 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Mads Knoblauch | 1993 | 674 | 29.06 | 59.22 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
4 | Anders Møller | 1991 | 668 | 29.40 | 59.41 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 667 | 30.52 | 59.42 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
6 | Martin Terp Olesen | 1994 | 636 | 29.43 | 1:00.39 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Sebastian Ovesen | 1994 | 634 | 29.70 | 1:00.43 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
8 | Kasper Schultz | 1995 | 620 | 29.45 | 1:00.91 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
9 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 612 | 29.56 | 1:01.17 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
10 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 596 | 30.38 | 1:01.69 | Deltager ikke i finalen | ||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Alexander Mundt | 1994 | 595 | 29.96 | 1:01.74 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
12 | Andreas Gerlach | 1995 | 593 | 29.99 | 1:01.82 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
13 | Marcus Olesen | 1995 | 586 | 30.25 | 1:02.04 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
14 | Sebastian Strandberg | 1994 | 575 | 31.13 | 1:02.46 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Jens Glent Abildgaard | 1991 | 569 | 30.62 | 1:02.65 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
16 | Peter Lund Hansen | 1992 | 565 | 30.19 | 1:02.81 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Robert Asfeldt | 1996 | 540 | 30.37 | 1:03.77 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
18 | Ditlev Balle | 1996 | 537 | 31.34 | 1:03.88 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
19 | Sebastian Vang | 1991 | 531 | 31.80 | 1:04.11 | |||||
Næstved IF | ||||||||||
20 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | 530 | 31.47 | 1:04.15 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
21 | Morten Børre Petersen | 1996 | 530 | 31.57 | 1:04.18 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
22 | Ralf Dalby | 1995 | 519 | 31.82 | 1:04.62 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
23 | Chris Johansen | 1996 | 511 | 30.96 | 1:04.94 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
24 | Asger Terp | 1996 | 511 | 31.14 | 1:04.95 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
25 | Frederik M. Mortensen | 1996 | 503 | 31.70 | 1:05.28 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
26 | Asger Skafte | 1996 | 497 | 31.08 | 1:05.56 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
27 | Maxemillian Pedersen | 1996 | 491 | 31.92 | 1:05.81 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
28 | Christoffer Beck | 1996 | 481 | 32.25 | 1:06.25 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
29 | Lasse Jørgensen | 1996 | 479 | 31.95 | 1:06.35 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
30 | Jacob Jensen | 1995 | 478 | 31.94 | 1:06.39 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
31 | Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 477 | 31.15 | 1:06.46 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
32 | Peter Gjerulff | 1996 | 476 | 32.80 | 1:06.48 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
33 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 447 | 31.99 | 1:07.90 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
34 | Mathias Bech | 1996 | 446 | 32.82 | 1:07.94 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
35 | Mads S. Ljungstrøm | 1996 | 426 | 33.53 | 1:09.02 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 34 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 34, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Magnus Jákupsson | 1994 | 798 | 27.00 | 55.99 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Andreas Schiellerup | 1993 | 782 | 27.81 | 56.36 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 723 | 28.88 | 57.87 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
4 | Anders Møller | 1991 | 700 | 28.75 | 58.48 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Kasper Schultz | 1995 | 690 | 28.68 | 58.76 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
6 | Mads Knoblauch | 1993 | 684 | 28.49 | 58.94 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
7 | Sebastian Ovesen | 1994 | 647 | 29.07 | 1:00.03 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
8 | Martin Terp Olesen | 1994 | 631 | 29.23 | 1:00.55 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Andreas Gerlach | 1995 | 648 | 28.98 | 1:00.00 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
10 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 616 | 29.53 | 1:01.02 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
11 | Alexander Mundt | 1994 | 604 | 29.96 | 1:01.43 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
12 | Sebastian Strandberg | 1994 | 596 | 29.93 | 1:01.71 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Marcus Olesen | 1995 | 590 | 29.73 | 1:01.90 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
14 | Jens Glent Abildgaard | 1991 | 586 | 30.51 | 1:02.04 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
15 | Peter Lund Hansen | 1992 | 546 | 30.09 | 1:03.54 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Robert Asfeldt | 1996 | 536 | 30.27 | 1:03.91 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 35 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 35, 50m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.96 2013-06-11 |
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.65 2012-06-29 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.00 2013-06-11 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Louise B. Dalgaard | 1990 | 768 | 32.54 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 734 | 33.03 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Pavon Friis | 1999 | 651 | 34.37 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Anna Wermuth | 1996 | 650 | 34.39 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
5 | Julie Leth-Petersen | 1997 | 648 | 34.43 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
6 | Lise Norgil Damgaard | 1997 | 637 | 34.63 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
6 | Merle F. V. Christensen | 1998 | 637 | 34.63 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
8 | Anna Puggaard | 1996 | 635 | 34.67 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
9 | Julie D. Hald | 1996 | 630 | 34.75 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
10 | Freja Englund | 1997 | 626 | 34.82 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
10 | Josefine Pedersen | 1999 | 626 | 34.82 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
10 | Signe Nielsen | 1998 | 626 | 34.82 | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
13 | Pernille H. Gravgaard | 1997 | 624 | 34.86 | ||||||
Delta Svøm | ||||||||||
14 | Louise G. Riget | 1995 | 616 | 35.01 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
14 | Natasja Simonsen | 1995 | 616 | 35.01 | ||||||
O.S.L.F. | ||||||||||
16 | Maria Grandt | 1998 | 608 | 35.17 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
17 | Freydis Magnusdottir | 1995 | 604 | 35.24 | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
18 | Laura Cebula | 1997 | 594 | 35.45 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
19 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 593 | 35.47 | ||||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
20 | Rikke Mundt Lohse | 1996 | 591 | 35.51 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
21 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 590 | 35.52 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
22 | Matilde Schrøder | 1996 | 589 | 35.54 | ||||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
23 | Emma D. Rasmussen | 1996 | 589 | 35.55 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
24 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 578 | 35.76 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
25 | Pernille Luise Kellmann | 1998 | 577 | 35.79 | ||||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
26 | Emma Nørgaard | 1997 | 573 | 35.87 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
27 | Clara Lindecrona | 1993 | 569 | 35.95 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
28 | Anna Boutrup | 1998 | 567 | 35.99 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
29 | Alma Lundin | 1998 | 567 | 36.00 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
30 | Ghita Kobbelgaard | 1995 | 566 | 36.02 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Simone Friis | 1991 | 557 | 36.20 | ||||||
IHF Svømning | ||||||||||
32 | Katarina Vogel | 1997 | 557 | 36.21 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
33 | Thea Schulze | 1998 | 555 | 36.25 | ||||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
34 | Julie Lamberth | 1996 | 554 | 36.27 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
35 | Malene Bang | 1999 | 553 | 36.29 | ||||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
36 | Maja Nielsen | 1996 | 548 | 36.40 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
37 | Nikoline Marker-Pedersen | 1996 | 542 | 36.54 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
38 | Kathrine V. Sørensen | 1996 | 541 | 36.56 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
38 | Tenna Jensen | 1998 | 541 | 36.56 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
40 | Maria Søe Beith | 1996 | 523 | 36.98 | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
41 | Anna C. Lange | 1998 | 514 | 37.19 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Mathilde Hansen | 1998 | 512 | 37.25 | ||||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
43 | Silke Meyer | 1998 | 500 | 37.53 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
44 | Julie Rath | 1998 | 499 | 37.57 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
45 | Tania Berry | 1998 | 490 | 37.78 | ||||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
46 | Sandra Guldborg | 1998 | 489 | 37.80 | ||||||
Kolding SK | ||||||||||
47 | Rikke Dehn | 1999 | 478 | 38.11 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
48 | Veronika Storm | 1998 | 475 | 38.19 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
- | Frederikke Hall | 1992 | DSQ | Tyvstart | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 35 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 35, 50m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.96 2013-06-11 |
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.65 2012-06-29 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.00 2013-06-11 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Louise B. Dalgaard | 1990 | 780 | 32.36 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 775 | 32.44 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Pavon Friis | 1999 | 675 | 33.96 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Anna Wermuth | 1996 | 666 | 34.11 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
5 | Anna Puggaard | 1996 | 662 | 34.19 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
6 | Lise Norgil Damgaard | 1997 | 655 | 34.31 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
7 | Julie Leth-Petersen | 1997 | 639 | 34.58 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Merle F. V. Christensen | 1998 | 619 | 34.96 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
9 | Julie D. Hald | 1996 | 652 | 34.36 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
10 | Freja Englund | 1997 | 645 | 34.49 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
11 | Pernille H. Gravgaard | 1997 | 642 | 34.54 | ||||||
Delta Svøm | ||||||||||
12 | Josefine Pedersen | 1999 | 639 | 34.58 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
13 | Signe Nielsen | 1998 | 638 | 34.60 | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
14 | Maria Grandt | 1998 | 631 | 34.74 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Natasja Simonsen | 1995 | 625 | 34.85 | ||||||
O.S.L.F. | ||||||||||
16 | Louise G. Riget | 1995 | 609 | 35.14 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 36 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 36, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 |
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 29.05 2009-04-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Emil Klingberg | 1987 | 765 | 29.16 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Mikkel Hounsgaard | 1993 | 758 | 29.25 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Mathias Andersen | 1991 | 753 | 29.31 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Morten Klarskov | 1992 | 748 | 29.37 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
5 | Niklas Hedegaard | 1990 | 747 | 29.39 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
6 | Lars Merl | 1993 | 731 | 29.60 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
7 | Mads Møller | 1991 | 710 | 29.89 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Lasse Pittioni | 1995 | 697 | 30.07 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
9 | Julius Skaarup Schmidt | 1988 | 695 | 30.10 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
10 | Anders Paaske | 1995 | 690 | 30.17 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
11 | Christian V. Rasmussen | 1996 | 679 | 30.33 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
11 | Janus Meinert | 1995 | 679 | 30.33 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Viktor Christensen | 1995 | 675 | 30.40 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
14 | Kristoffer Moos | 1996 | 669 | 30.48 | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
15 | Christian Jensen | 1987 | 659 | 30.64 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
16 | Oliver Mirkovic | 1993 | 654 | 30.71 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
17 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 638 | 30.97 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
18 | Victor Bødker | 1997 | 636 | 31.01 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
19 | Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 635 | 31.02 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Sørin Martin Johannessen | 1991 | 630 | 31.10 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
21 | Isak Lichi | 1997 | 616 | 31.33 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
22 | Jonas Olczyk | 1994 | 615 | 31.35 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
22 | Mathias Brændholt | 1996 | 615 | 31.35 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
24 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | 612 | 31.41 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
24 | Lasse Schrøder Jakobsen | 1993 | 612 | 31.41 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Lasse Thor Carstensen | 1994 | 610 | 31.44 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
27 | Sebastian Friis | 1995 | 596 | 31.69 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
28 | Lasse Kammer | 1995 | 592 | 31.75 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
29 | Martin Terp Olesen | 1994 | 589 | 31.80 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
30 | Timon Wedekind | 1996 | 584 | 31.90 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
31 | Michael Petersen | 1994 | 580 | 31.97 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
32 | Michael Kjær | 1995 | 576 | 32.04 | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
33 | David Tørring | 1995 | 570 | 32.15 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
34 | Esben Norup | 1996 | 565 | 32.26 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
35 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | 528 | 32.99 | ||||||
Næstved IF | ||||||||||
36 | Claus Hansen | 1995 | 518 | 33.20 | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
37 | Magnus Yde | 1996 | 497 | 33.65 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
38 | Niels Ottosen | 1998 | 477 | 34.12 | ||||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 36 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 36, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 |
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 29.05 2009-04-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Emil Klingberg | 1987 | 765 | 29.15 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Mathias Andersen | 1991 | 765 | 29.16 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
3 | Mikkel Hounsgaard | 1993 | 752 | 29.32 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Niklas Hedegaard | 1990 | 741 | 29.46 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Morten Klarskov | 1992 | 732 | 29.58 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
6 | Lasse Pittioni | 1995 | 718 | 29.78 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
7 | Lars Merl | 1993 | 712 | 29.86 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Mads Møller | 1991 | 704 | 29.98 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
9 | Janus Meinert | 1995 | 707 | 29.93 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Julius Skaarup Schmidt | 1988 | 701 | 30.02 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
11 | Kristoffer Moos | 1996 | 690 | 30.18 | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
12 | Anders Paaske | 1995 | 688 | 30.21 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
13 | Viktor Christensen | 1995 | 687 | 30.22 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
14 | Christian V. Rasmussen | 1996 | 683 | 30.27 | ||||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
15 | Christian Jensen | 1987 | 654 | 30.72 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
16 | Oliver Mirkovic | 1993 | 625 | 31.18 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 37 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 37, 200m Medley Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 595 | 31.25 | 1:10.69 | 1:54.63 | 2:29.92 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
2 | Rikke Dehn | 1999 | 586 | 32.50 | 1:12.67 | 1:57.09 | 2:30.73 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
3 | Johanne Carr | 1999 | 580 | 32.37 | 1:11.18 | 1:55.65 | 2:31.22 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
4 | Eva Olsen | 2000 | 567 | 30.92 | 1:10.76 | 1:56.00 | 2:32.38 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
5 | Klaudia W. Mogensen | 2000 | 561 | 32.93 | 1:12.77 | 1:58.33 | 2:32.90 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Freja Gram | 1999 | 555 | 33.06 | 1:12.49 | 1:59.28 | 2:33.49 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
7 | Sara Sylvest | 2000 | 554 | 33.44 | 1:13.48 | 1:58.55 | 2:33.53 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Sofie Brøgger | 2000 | 554 | 33.20 | 1:12.89 | 1:59.52 | 2:33.59 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 552 | 33.46 | 1:13.34 | 2:00.41 | 2:33.77 | Deltager ikke i finalen | ||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
10 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 548 | 32.62 | 1:11.12 | 1:59.04 | 2:34.09 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
11 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 548 | 33.40 | 1:13.99 | 1:58.62 | 2:34.14 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
12 | Lisa Schøn | 1999 | 546 | 33.02 | 1:15.00 | 2:00.12 | 2:34.26 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Christina F. Eriksen | 1999 | 545 | 32.85 | 1:13.56 | 1:59.84 | 2:34.35 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
14 | Julie Pavon Friis | 1999 | 540 | 35.77 | 1:17.81 | 1:58.84 | 2:34.83 | Deltager ikke i finalen | ||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
15 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 526 | 32.17 | 1:11.93 | 2:00.02 | 2:36.22 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
16 | Sofie Rasmussen | 1999 | 526 | 32.82 | 1:13.18 | 2:00.44 | 2:36.25 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
17 | Nikoline N. Norby | 2000 | 524 | 35.56 | 1:14.95 | 1:59.35 | 2:36.43 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
18 | Vera Staun Hansen | 1999 | 523 | 33.24 | 1:14.37 | 2:00.62 | 2:36.55 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
19 | Victoria Bierre | 2000 | 523 | 33.51 | 1:12.84 | 2:00.06 | 2:36.56 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
20 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 522 | 33.32 | 1:14.60 | 2:00.54 | 2:36.62 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
21 | Melanie Degner | 2000 | 509 | 35.31 | 1:18.17 | 2:01.38 | 2:37.98 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
22 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 505 | 34.93 | 1:13.42 | 2:01.79 | 2:38.36 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
23 | Emily Brophy | 1999 | 498 | 35.31 | 1:14.27 | 2:02.07 | 2:39.11 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
24 | Emma Sand Majlund | 1999 | 497 | 35.11 | 1:17.08 | 2:02.53 | 2:39.16 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
25 | Katrine Stampe | 2000 | 495 | 33.33 | 1:14.69 | 2:03.13 | 2:39.41 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
25 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 495 | 33.41 | 1:16.01 | 2:02.43 | 2:39.41 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
27 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 495 | 34.86 | 1:17.58 | 2:02.43 | 2:39.44 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
28 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 494 | 33.68 | 1:15.11 | 2:03.13 | 2:39.56 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
29 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 493 | 33.21 | 1:16.09 | 2:05.39 | 2:39.58 | |||
Kolding SK | ||||||||||
30 | Yazmin B. Gürtler | 2000 | 489 | 33.51 | 1:15.87 | 2:03.10 | 2:40.03 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
31 | Mira Mass | 2000 | 488 | 34.33 | 1:16.97 | 2:04.76 | 2:40.18 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
32 | Klara Reeh | 1999 | 484 | 34.33 | 1:15.36 | 2:05.54 | 2:40.58 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
33 | Anna Bonde | 1999 | 482 | 34.84 | 1:16.52 | 2:04.33 | 2:40.81 | |||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
34 | Camilla Rask | 1999 | 482 | 33.98 | 1:17.79 | 2:03.33 | 2:40.83 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
35 | Frederikke Mertins | 2000 | 481 | 35.19 | 1:17.97 | 1:59.89 | 2:40.91 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
36 | Emma A Andersen | 2000 | 481 | 36.07 | 1:16.54 | 2:04.46 | 2:40.98 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Stinna Schnabl | 1999 | 480 | 34.26 | 1:16.31 | 2:04.62 | 2:41.11 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
38 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 479 | 34.23 | 1:17.80 | 2:04.16 | 2:41.20 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
39 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 478 | 34.63 | 1:16.66 | 2:03.24 | 2:41.29 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
40 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 474 | 34.36 | 1:15.39 | 2:06.01 | 2:41.78 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
41 | Helena Rosendahl Bach | 2000 | 465 | 34.55 | 1:17.47 | 2:05.83 | 2:42.73 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
42 | My Weitling | 2000 | 463 | 35.73 | 1:16.75 | 2:05.06 | 2:43.02 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
43 | Vibe Tofte Jørgensen | 1999 | 461 | 33.64 | 1:17.33 | 2:08.75 | 2:43.24 | |||
Rønne Svømme Klub | ||||||||||
44 | Marie Eske | 1999 | 459 | 34.25 | 1:20.06 | 2:05.17 | 2:43.50 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
45 | Nicoline Christensen | 1999 | 457 | 34.15 | 1:18.04 | 2:04.20 | 2:43.68 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
46 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 455 | 36.61 | 1:19.07 | 2:06.56 | 2:44.01 | |||
Durup IF | ||||||||||
47 | Hannah Pilgaard | 1999 | 453 | 33.29 | 1:15.59 | 2:05.88 | 2:44.14 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
48 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 452 | 35.33 | 1:20.89 | 2:05.33 | 2:44.35 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
49 | Rosemarie Blicher | 2000 | 451 | 34.25 | 1:18.39 | 2:06.82 | 2:44.47 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
50 | Anna Hertzog | 1999 | 450 | 33.64 | 1:16.00 | 2:05.49 | 2:44.50 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
51 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 450 | 36.02 | 1:18.56 | 2:05.50 | 2:44.54 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
52 | Helena Berg Wenk | 2000 | 449 | 35.89 | 1:19.03 | 2:09.16 | 2:44.73 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
53 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 448 | 36.85 | 1:16.45 | 2:07.48 | 2:44.85 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
54 | Eline Victoria Rasmussen | 2000 | 445 | 36.21 | 1:18.58 | 2:06.67 | 2:45.13 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
55 | Mathilde Snitgaard | 2000 | 443 | 37.34 | 1:21.54 | 2:07.57 | 2:45.37 | |||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
56 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | 443 | 36.70 | 1:19.22 | 2:06.45 | 2:45.39 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
57 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 442 | 35.75 | 1:17.62 | 2:06.44 | 2:45.49 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
58 | Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 439 | 35.88 | 1:16.99 | 2:06.71 | 2:45.93 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
59 | Emma Bjørnholdt | 2000 | 439 | 35.25 | 1:17.84 | 2:04.87 | 2:45.95 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
60 | Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 437 | 34.61 | 1:17.79 | 2:09.22 | 2:46.21 | |||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
61 | Josefine Bladt Wichmann | 2000 | 434 | 36.62 | 1:18.69 | 2:07.45 | 2:46.56 | |||
Skanderborg Svømmeklub | ||||||||||
62 | Maria Olsen | 2000 | 426 | 33.88 | 1:18.15 | 2:09.19 | 2:47.54 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
63 | Christina Christensen | 2000 | 425 | 37.53 | 1:21.71 | 2:07.71 | 2:47.66 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
63 | Sofie Poulsen | 1999 | 425 | 37.22 | 1:23.15 | 2:08.87 | 2:47.66 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
65 | Kristine Lønne | 2000 | 420 | 36.25 | 1:19.18 | 2:11.23 | 2:48.44 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
66 | Freya Ellehus | 2000 | 417 | 34.87 | 1:20.56 | 2:07.40 | 2:48.79 | |||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
67 | Freja Nicholas | 2000 | 414 | 36.52 | 1:20.42 | 2:10.81 | 2:49.18 | |||
Frem Odense | ||||||||||
68 | Katrine Jørgensen | 2000 | 413 | 34.86 | 1:18.92 | 2:09.27 | 2:49.39 | |||
Lyseng IF | ||||||||||
69 | Nana Hansen | 2000 | 412 | 33.69 | 1:19.51 | 2:11.41 | 2:49.44 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
70 | Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 409 | 37.52 | 1:24.36 | 2:11.68 | 2:49.81 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
71 | Cecilie Dalgas | 2000 | 408 | 37.78 | 1:21.68 | 2:12.47 | 2:50.03 | |||
Odder IGF | ||||||||||
72 | Celina G Winther | 1999 | 401 | 35.38 | 1:21.18 | 2:12.46 | 2:50.99 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
73 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 392 | 37.75 | 1:23.57 | 2:13.49 | 2:52.32 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
74 | Daniella Thea Johansen | 2000 | 392 | 35.99 | 1:21.15 | 2:12.64 | 2:52.33 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
75 | Karina Garne Larsen | 2000 | 392 | 37.57 | 1:22.11 | 2:12.99 | 2:52.34 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
76 | Helena Højsted Eriksen | 2000 | 390 | 35.61 | 1:22.57 | 2:10.68 | 2:52.57 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
77 | Cecilie Wiuff | 2000 | 389 | 35.63 | 1:16.38 | 2:11.35 | 2:52.69 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
78 | Sarah Aarslew Jensen | 2000 | 387 | 42.29 | 1:27.71 | 2:14.86 | 2:53.07 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
79 | Johanne A. Christiansen | 2000 | 386 | 38.02 | 1:21.48 | 2:11.68 | 2:53.22 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
80 | Lea Alberte Olsen | 2000 | 379 | 40.17 | 1:25.22 | 2:15.78 | 2:54.26 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
81 | Freja A. Skov | 2000 | 374 | 38.11 | 1:24.73 | 2:16.82 | 2:55.01 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
82 | Nicoline Bredahl | 2000 | 372 | 36.93 | 1:19.71 | 2:15.08 | 2:55.33 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
83 | Line Bremer Mortensen | 2000 | 364 | 34.39 | 1:20.60 | 2:12.55 | 2:56.54 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
84 | Nadia Nørskov Vogt | 2000 | 331 | 40.18 | 1:27.78 | 2:17.91 | 3:02.30 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
- | Johanna Berthelsen | 2000 | akut syg | |||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
- | Johanne Skovgaard Terp | 1999 | DSQ | aflut på mave v 100m | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Natasja Kepp | 2000 | DSQ | afslut ryg p m v 100 | ||||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
- | Sofie West | 2000 | DSQ | flyb før arme v 100m | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |
Resultat Løb 37 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 37, 200m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Rikke Dehn | 1999 | 624 | 32.77 | 1:12.74 | 1:55.49 | 2:27.57 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
2 | Freja Gram | 1999 | 615 | 32.17 | 1:10.69 | 1:54.97 | 2:28.29 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
3 | Klaudia W. Mogensen | 2000 | 603 | 31.99 | 1:12.32 | 1:56.11 | 2:29.27 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Eva Olsen | 2000 | 597 | 31.63 | 1:11.30 | 1:55.32 | 2:29.78 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
5 | Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 596 | 30.98 | 1:10.24 | 1:54.39 | 2:29.87 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
6 | Johanne Carr | 1999 | 571 | 32.37 | 1:11.86 | 1:56.29 | 2:32.04 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
7 | Sara Sylvest | 2000 | 554 | 32.92 | 1:12.63 | 1:59.01 | 2:33.51 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Sofie Brøgger | 2000 | 541 | 32.97 | 1:12.77 | 1:59.79 | 2:34.80 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 38 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 38, 200m Medley Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 621 | 28.44 | 1:02.76 | 1:43.36 | 2:13.58 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
2 | Anton Olsen | 1998 | 608 | 28.59 | 1:02.54 | 1:44.66 | 2:14.50 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
3 | Daniel Christian | 1998 | 604 | 28.43 | 1:03.45 | 1:42.95 | 2:14.82 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Nicolas Blanch | 1997 | 601 | 28.04 | 1:03.80 | 1:43.15 | 2:15.06 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 591 | 29.95 | 1:03.84 | 1:44.01 | 2:15.80 | Deltager ikke i finalen | ||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Jonathan Müller | 1997 | 589 | 28.41 | 1:03.39 | 1:43.43 | 2:15.93 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
7 | Magnus Fallesen | 1998 | 581 | 28.79 | 1:04.50 | 1:46.23 | 2:16.60 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 573 | 30.03 | 1:07.05 | 1:45.92 | 2:17.21 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Andreas Mårtensson | 1997 | 571 | 31.16 | 1:07.14 | 1:47.61 | 2:17.34 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
10 | Mikkel B. Høgild | 1998 | 564 | 29.13 | 1:04.42 | 1:47.43 | 2:17.97 | |||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Simon B. Jeppesen | 1997 | 553 | 28.70 | 1:07.68 | 1:47.70 | 2:18.86 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
12 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 553 | 30.79 | 1:07.30 | 1:46.38 | 2:18.87 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 549 | 29.89 | 1:04.58 | 1:44.58 | 2:19.16 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
14 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 549 | 28.58 | 1:03.77 | 1:47.30 | 2:19.19 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
15 | Victor Bødker | 1997 | 547 | 28.33 | 1:07.70 | 1:46.96 | 2:19.35 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Jacob Weberg | 1997 | 546 | 29.51 | 1:06.16 | 1:47.19 | 2:19.47 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
17 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 540 | 29.45 | 1:04.17 | 1:48.99 | 2:19.98 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
18 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 538 | 29.51 | 1:06.41 | 1:47.00 | 2:20.11 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Nicolai Løwenstein | 1997 | 533 | 29.09 | 1:05.21 | 1:48.00 | 2:20.59 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
20 | Sebastian H. Andersen | 1997 | 523 | 29.56 | 1:07.48 | 1:49.27 | 2:21.45 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
21 | Jens Bach | 1997 | 522 | 29.85 | 1:05.65 | 1:49.50 | 2:21.50 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | 515 | 31.05 | 1:09.25 | 1:49.77 | 2:22.22 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
23 | Malthe Bøg | 1998 | 511 | 28.74 | 1:06.00 | 1:48.05 | 2:22.53 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
24 | Martin Jungersen | 1997 | 511 | 28.39 | 1:07.10 | 1:48.81 | 2:22.56 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
25 | Christoffer Bjørner | 1997 | 510 | 29.97 | 1:07.81 | 1:51.43 | 2:22.60 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
26 | Christian Gravgaard | 1997 | 509 | 30.02 | 1:08.86 | 1:48.15 | 2:22.72 | |||
Kolding SK | ||||||||||
27 | Bjørn Hansen | 1998 | 509 | 30.49 | 1:07.18 | 1:49.60 | 2:22.75 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
28 | Jonathan Kristensen | 1998 | 504 | 27.92 | 1:05.46 | 1:49.60 | 2:23.24 | |||
Odder IGF | ||||||||||
29 | Frederik H Thomsen | 1997 | 503 | 30.67 | 1:07.47 | 1:50.53 | 2:23.34 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
30 | Sebastian Reese | 1998 | 496 | 30.50 | 1:09.94 | 1:49.28 | 2:23.99 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Nicklas Rasmussen | 1997 | 494 | 29.83 | 1:07.35 | 1:51.22 | 2:24.19 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
32 | Mads Jørner | 1998 | 491 | 29.95 | 1:06.47 | 1:50.64 | 2:24.45 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
33 | Mads Ottosen | 1997 | 490 | 30.62 | 1:09.29 | 1:52.26 | 2:24.51 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
34 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 489 | 29.91 | 1:07.58 | 1:50.55 | 2:24.62 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
35 | Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 480 | 31.35 | 1:10.98 | 1:50.92 | 2:25.52 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
36 | Niels Ottosen | 1998 | 479 | 30.94 | 1:11.12 | 1:52.01 | 2:25.64 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
37 | Jacob Samuel | 1998 | 476 | 31.81 | 1:07.82 | 1:52.05 | 2:25.99 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
38 | Rasmus Larsen | 1997 | 475 | 30.25 | 1:08.06 | 1:52.90 | 2:26.09 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
39 | Johannes E. Mariegaard | 1997 | 470 | 30.30 | 1:09.86 | 1:53.84 | 2:26.60 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
40 | Søren Villumsen | 1998 | 466 | 30.72 | 1:10.03 | 1:54.17 | 2:26.94 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Anton Holten Lambert | 1997 | 466 | 30.72 | 1:08.82 | 1:53.52 | 2:27.03 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Lasse Brock | 1997 | 458 | 30.46 | 1:10.13 | 1:53.51 | 2:27.79 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
43 | Rasmus Wegener | 1997 | 458 | 32.40 | 1:09.21 | 1:53.71 | 2:27.85 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
44 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 457 | 31.51 | 1:09.36 | 1:53.85 | 2:27.97 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
45 | Magnus Høvsgaard | 1997 | 456 | 31.81 | 1:07.54 | 1:51.50 | 2:28.05 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
46 | Antonios Karantininis | 1997 | 455 | 29.98 | 1:07.10 | 1:52.82 | 2:28.19 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
47 | Mikkel Holm Jensen | 1997 | 455 | 32.60 | 1:11.50 | 1:54.94 | 2:28.21 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
48 | Johannes Kjærgaard | 1998 | 454 | 29.94 | 1:09.81 | 1:54.29 | 2:28.24 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
49 | Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 454 | 31.22 | 1:12.33 | 1:54.64 | 2:28.25 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
50 | Andreas Harmuth | 1997 | 446 | 32.06 | 1:12.28 | 1:55.61 | 2:29.13 | |||
Bov IF | ||||||||||
51 | Jannik Skov | 1997 | 446 | 31.43 | 1:11.83 | 1:54.40 | 2:29.14 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
52 | Kristian Svenstrup | 1998 | 444 | 30.69 | 1:09.30 | 1:54.58 | 2:29.35 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
53 | Niklas Beyer Hansen | 1997 | 443 | 31.45 | 1:11.22 | 1:53.42 | 2:29.48 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
54 | Mikkel Strand | 1997 | 442 | 30.85 | 1:11.05 | 1:54.56 | 2:29.61 | |||
Randers GF Neptun | ||||||||||
55 | Nikolaj Borup | 1997 | 440 | 29.63 | 1:10.50 | 1:55.90 | 2:29.80 | |||
Delta Svøm | ||||||||||
56 | Marcus Brandborg | 1997 | 437 | 30.73 | 1:12.88 | 1:54.91 | 2:30.12 | |||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
57 | Martin Larsen | 1998 | 436 | 32.04 | 1:09.75 | 1:56.52 | 2:30.26 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
58 | Oskar Jørgensen | 1998 | 430 | 32.14 | 1:11.95 | 1:57.01 | 2:30.97 | |||
Odder IGF | ||||||||||
59 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 430 | 31.71 | 1:12.20 | 1:57.00 | 2:31.03 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
60 | Daniel Haahr Pallesen | 1998 | 426 | 33.51 | 1:15.18 | 1:57.07 | 2:31.39 | |||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
61 | Alexander Ohrt | 1997 | 424 | 31.38 | 1:10.53 | 1:55.91 | 2:31.70 | |||
Kolding SK | ||||||||||
62 | Rune Holm Skovby | 1998 | 419 | 31.30 | 1:12.25 | 1:58.27 | 2:32.29 | |||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
63 | Anders Laursen | 1998 | 417 | 33.92 | 1:16.38 | 1:58.60 | 2:32.49 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
64 | Lauritz Bech | 1998 | 416 | 32.26 | 1:14.83 | 1:55.38 | 2:32.63 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
65 | Mathias Wilquin | 1998 | 411 | 32.91 | 1:14.13 | 1:57.02 | 2:33.30 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
66 | Simon Sønderriis | 1997 | 408 | 30.67 | 1:11.10 | 1:58.65 | 2:33.65 | |||
Lyseng IF | ||||||||||
67 | Toke Cramer | 1998 | 403 | 32.21 | 1:14.75 | 1:58.41 | 2:34.29 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
68 | Nikolaj J. Jørgensen | 1998 | 398 | 33.72 | 1:13.42 | 1:59.69 | 2:34.87 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
69 | Martin Harder Bruun | 1998 | 384 | 34.68 | 1:14.59 | 2:00.39 | 2:36.77 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
70 | Simon Johannsen | 1998 | 365 | 35.04 | 1:15.44 | 2:03.41 | 2:39.48 | |||
Skovbakken Svømmeafdeling | ||||||||||
71 | Thomas Kjær | 1998 | 364 | 34.35 | 1:15.86 | 2:03.14 | 2:39.56 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
- | Mads Keis Jepsen | 1998 | DNS | |||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 38 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 38, 200m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Nicolas Blanch | 1997 | 667 | 27.72 | 1:02.58 | 1:40.54 | 2:10.42 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Daniel Christian | 1998 | 638 | 28.67 | 1:02.90 | 1:41.95 | 2:12.41 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
3 | Jonathan Müller | 1997 | 632 | 28.71 | 1:02.65 | 1:42.17 | 2:12.83 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
4 | Anton Olsen | 1998 | 627 | 28.41 | 1:02.40 | 1:43.10 | 2:13.17 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 620 | 28.45 | 1:03.26 | 1:44.76 | 2:13.69 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
6 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 607 | 29.43 | 1:04.97 | 1:43.16 | 2:14.57 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Andreas Mårtensson | 1997 | 569 | 30.57 | 1:06.91 | 1:47.29 | 2:17.51 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
8 | Magnus Fallesen | 1998 | 563 | 28.93 | 1:04.76 | 1:46.99 | 2:17.99 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 39 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 39, 100m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:01.51 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 603 | 33.24 | 1:08.79 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Victoria Wolsted | 2000 | 589 | 34.45 | 1:09.32 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
3 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 585 | 33.81 | 1:09.49 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Signe Bro | 1999 | 574 | 34.34 | 1:09.92 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
5 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 554 | 34.29 | 1:10.74 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
6 | Victoria Bierre | 2000 | 549 | 34.47 | 1:10.96 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
7 | Caroline Samuel | 2000 | 549 | 34.79 | 1:10.97 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Sofia Zachariassen | 1999 | 548 | 34.95 | 1:10.99 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
9 | Clara Schade Cantby | 2000 | 546 | 34.53 | 1:11.08 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
10 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 541 | 35.38 | 1:11.30 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 516 | 35.25 | 1:12.42 | |||||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
12 | Louise Sørensen | 2000 | 516 | 35.19 | 1:12.43 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
13 | Amalie Bach Nielsen | 1999 | 514 | 35.55 | 1:12.51 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
14 | Emma Maagøe | 1999 | 513 | 35.47 | 1:12.57 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Stine Knudsen | 1999 | 512 | 35.09 | 1:12.64 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
16 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 512 | 35.25 | 1:12.65 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
17 | Nina Toft | 2000 | 503 | 35.47 | 1:13.04 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
18 | Sara Krell Refn | 1999 | 503 | 34.97 | 1:13.08 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
19 | Anna Emilie Hansen | 1999 | 499 | 34.95 | 1:13.25 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
20 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 497 | 35.55 | 1:13.35 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
21 | Emma H. Christiansen | 1999 | 496 | 35.70 | 1:13.41 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
22 | Julia Jønsson | 2000 | 485 | 35.27 | 1:13.96 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
23 | Anna Sommer Harrits | 1999 | 481 | 35.63 | 1:14.13 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Sara Sylvest | 2000 | 479 | 36.19 | 1:14.26 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
25 | Emma A Andersen | 2000 | 466 | 36.97 | 1:14.96 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Emily Brophy | 1999 | 465 | 37.01 | 1:14.99 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
27 | Astrid Ovesen | 1999 | 463 | 36.78 | 1:15.10 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
28 | Laura B. Rasmussen | 1999 | 459 | 36.54 | 1:15.32 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
29 | Nikoline N. Norby | 2000 | 457 | 37.29 | 1:15.44 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
30 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 457 | 36.63 | 1:15.45 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Nanna Sonne | 1999 | 456 | 36.64 | 1:15.50 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
32 | Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 452 | 37.22 | 1:15.69 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
33 | Freja Gram | 1999 | 446 | 36.82 | 1:16.02 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
34 | Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 443 | 36.51 | 1:16.21 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | 443 | 37.00 | 1:16.22 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
36 | My Weitling | 2000 | 440 | 37.33 | 1:16.36 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
37 | Frederikke Mertins | 2000 | 435 | 36.13 | 1:16.67 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
38 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 432 | 37.90 | 1:16.86 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
38 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 432 | 37.28 | 1:16.86 | |||||
Durup IF | ||||||||||
40 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 430 | 37.20 | 1:16.98 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
41 | Celia Erikstad | 1999 | 429 | 38.47 | 1:17.03 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 426 | 38.09 | 1:17.19 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
43 | Frederikke Arentoft | 2000 | 426 | 37.15 | 1:17.22 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
44 | Anna Hertzog | 1999 | 426 | 37.93 | 1:17.23 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
45 | Cecilie Wiuff | 2000 | 424 | 36.83 | 1:17.33 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
46 | Clara Marott Schelde | 2000 | 421 | 37.35 | 1:17.53 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
47 | Anna Mathiasen | 2000 | 415 | 37.93 | 1:17.88 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
48 | Natascha Bonnen Sjøgren | 2000 | 414 | 37.97 | 1:17.95 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
49 | Nicoline Bredahl | 2000 | 412 | 38.32 | 1:18.05 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
50 | Christine Greisen | 2000 | 405 | 38.57 | 1:18.54 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
51 | Maria M. Porsmose | 2000 | 397 | 38.70 | 1:19.05 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
52 | Nanna Kibsgaard Madsen | 2000 | 396 | 38.43 | 1:19.12 | |||||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
53 | Mille Rask Sander | 1999 | 395 | 38.08 | 1:19.17 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
54 | Camilla Strandqvist | 2000 | 393 | 38.38 | 1:19.29 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
55 | Lykke K. Nielsen | 1999 | 390 | 38.21 | 1:19.52 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
56 | Johanne A. Christiansen | 2000 | 381 | 39.86 | 1:20.14 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
57 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 380 | 39.11 | 1:20.21 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
58 | Xenia Huryn | 2000 | 373 | 38.30 | 1:20.74 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
59 | Helena V. Ellling | 2000 | 364 | 39.13 | 1:21.36 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
60 | Line Refsgaard | 2000 | 282 | 43.09 | 1:28.54 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
- | Sarah Andersen | 1999 | DSQ | EFB v 50m | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 39 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 39, 100m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:01.51 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 620 | 32.47 | 1:08.15 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Victoria Bierre | 2000 | 604 | 33.82 | 1:08.75 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Victoria Wolsted | 2000 | 602 | 34.07 | 1:08.80 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
4 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 591 | 33.66 | 1:09.23 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
5 | Signe Bro | 1999 | 586 | 34.47 | 1:09.45 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
6 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 558 | 34.37 | 1:10.58 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
7 | Sofia Zachariassen | 1999 | 555 | 34.38 | 1:10.71 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
8 | Caroline Samuel | 2000 | 552 | 34.61 | 1:10.85 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 40 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 40, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Gustav Friberg | 1997 | 651 | 28.80 | 59.92 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
2 | Mathias Rysgaard | 1998 | 585 | 30.13 | 1:02.10 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
3 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 582 | 30.84 | 1:02.19 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
4 | Lars Breum Hansen | 1997 | 576 | 30.58 | 1:02.41 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 564 | 30.74 | 1:02.85 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 556 | 30.78 | 1:03.13 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 548 | 31.01 | 1:03.47 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
8 | Magnus Fallesen | 1998 | 546 | 30.91 | 1:03.51 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
9 | Alexander Wildenschild | 1997 | 540 | 30.92 | 1:03.75 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 540 | 31.04 | 1:03.76 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Frederik Galving | 1998 | 536 | 31.06 | 1:03.93 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Tom Heilmann | 1997 | 519 | 31.39 | 1:04.60 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
13 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 507 | 31.72 | 1:05.10 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
14 | Gustav Bækgaard | 1997 | 506 | 31.40 | 1:05.15 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
15 | Rasmus Birkedal | 1997 | 499 | 31.67 | 1:05.48 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
16 | Jens Bach | 1997 | 490 | 32.80 | 1:05.86 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Mads Keis Jepsen | 1998 | 486 | 32.41 | 1:06.06 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
18 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | 483 | 32.38 | 1:06.16 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
19 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 476 | 32.68 | 1:06.48 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Jacob Samuel | 1998 | 473 | 32.41 | 1:06.62 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
21 | Laurits Mathiassen | 1997 | 464 | 32.12 | 1:07.07 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
22 | Magnus Høvsgaard | 1997 | 464 | 32.22 | 1:07.08 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
23 | Anton Holten Lambert | 1997 | 456 | 32.85 | 1:07.47 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
24 | Jeppe Krog Poulsen | 1997 | 450 | 33.17 | 1:07.76 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
25 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 446 | 34.06 | 1:07.95 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
26 | Mads Jørner | 1998 | 442 | 33.09 | 1:08.15 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
27 | Christian Kaul | 1998 | 433 | 33.77 | 1:08.61 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Søren Villumsen | 1998 | 431 | 33.22 | 1:08.76 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Holger Boe Krogh | 1998 | 430 | 33.16 | 1:08.78 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
30 | Johannes Kjærgaard | 1998 | 429 | 33.48 | 1:08.84 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
31 | Victor Larsen | 1998 | 423 | 33.66 | 1:09.18 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
32 | Emil Houlborg | 1998 | 419 | 33.43 | 1:09.39 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
33 | Alexander Ohrt | 1997 | 417 | 33.84 | 1:09.51 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
34 | Martin Grønning | 1997 | 416 | 34.36 | 1:09.57 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 407 | 34.02 | 1:10.06 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
36 | Casper Wagner | 1998 | 401 | 33.73 | 1:10.42 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
37 | Tobias Andersen | 1998 | 400 | 34.40 | 1:10.47 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
38 | Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 395 | 34.60 | 1:10.77 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
39 | Mads Andersen | 1998 | 394 | 34.32 | 1:10.82 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
40 | Martin Harder Bruun | 1998 | 334 | 36.56 | 1:14.80 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Mads Due Kristensen | 1998 | 331 | 36.04 | 1:15.08 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 40 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 40, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Gustav Friberg | 1997 | 643 | 28.95 | 1:00.17 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
2 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 639 | 29.29 | 1:00.29 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Mathias Rysgaard | 1998 | 602 | 29.82 | 1:01.48 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
4 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 597 | 30.02 | 1:01.66 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
5 | Lars Breum Hansen | 1997 | 586 | 30.46 | 1:02.06 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
6 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 578 | 30.87 | 1:02.35 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Magnus Fallesen | 1998 | 552 | 30.43 | 1:03.29 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 523 | 31.56 | 1:04.46 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 41 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 41, 400m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 646 | 1:04.34 | 2:13.81 | 3:24.80 | 4:36.61 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Katrine B. Hansen | 1999 | 618 | 1:06.75 | 2:18.51 | 3:30.33 | 4:40.71 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Martha Andersen | 1999 | 604 | 1:07.36 | 2:19.87 | 3:31.86 | 4:42.80 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
4 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 601 | 1:06.54 | 2:19.22 | 3:31.79 | 4:43.37 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
5 | Stinne Sørensen | 1999 | 599 | 1:07.05 | 2:19.45 | 3:32.21 | 4:43.63 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
6 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 597 | 1:06.76 | 2:18.69 | 3:31.30 | 4:43.98 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
7 | Amalie Bærentsen | 2000 | 594 | 1:08.68 | 2:20.87 | 3:33.23 | 4:44.49 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Emilie Heick | 1999 | 592 | 1:07.21 | 2:20.01 | 3:32.66 | 4:44.67 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
9 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 582 | 1:07.93 | 2:21.00 | 3:34.19 | 4:46.31 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
10 | Emily Gantriis | 1999 | 582 | 1:06.65 | 2:19.13 | 3:33.42 | 4:46.40 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
11 | Merete Toft Jensen | 1999 | 570 | 1:09.59 | 2:23.38 | 3:36.52 | 4:48.42 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
12 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 565 | 1:08.70 | 2:22.80 | 3:37.44 | 4:49.22 | |||
Kolding SK | ||||||||||
13 | Smilla Lyhne | 2000 | 562 | 1:07.95 | 2:21.90 | 3:36.41 | 4:49.75 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
14 | Christina F. Eriksen | 1999 | 557 | 1:06.92 | 2:20.59 | 3:35.88 | 4:50.52 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
15 | Mathilde Christjansen | 1999 | 557 | 1:08.63 | 2:22.36 | 3:36.90 | 4:50.63 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
16 | Alberte M Hansen | 2000 | 551 | 1:09.43 | 2:25.21 | 3:40.19 | 4:51.60 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
17 | Caroline Hørlykke | 2000 | 541 | 1:09.10 | 2:22.67 | 3:37.94 | 4:53.40 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
18 | Johanne Laursen | 1999 | 535 | 1:10.83 | 2:25.67 | 3:40.46 | 4:54.53 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
19 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 534 | 1:08.58 | 2:24.69 | 3:40.05 | 4:54.65 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
20 | Frederikke Asfeldt | 1999 | 522 | 1:10.54 | 2:25.80 | 3:42.56 | 4:56.89 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
20 | Stine Knudsen | 1999 | 522 | 1:09.92 | 2:26.27 | 3:43.23 | 4:56.89 | |||
Kolding SK | ||||||||||
22 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 520 | 1:10.08 | 2:25.89 | 3:42.43 | 4:57.35 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
23 | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 514 | 1:09.41 | 2:23.98 | 3:40.51 | 4:58.43 | |||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 513 | 1:10.95 | 2:27.64 | 3:44.37 | 4:58.59 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
25 | Sofie Kornbek | 2000 | 512 | 1:10.23 | 2:27.19 | 3:44.66 | 4:58.92 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
26 | Regitze Munch Nielsen | 2000 | 512 | 1:10.96 | 2:28.07 | 3:44.34 | 4:58.93 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
27 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 511 | 1:11.43 | 2:28.12 | 3:44.89 | 4:59.07 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
28 | Amalie Gotthard | 1999 | 496 | 1:10.27 | 2:27.34 | 3:45.63 | 5:01.95 | |||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | ||||||||||
29 | Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | 493 | 1:11.18 | 2:28.10 | 3:46.17 | 5:02.70 | |||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
30 | Helena Rosendahl Bach | 2000 | 492 | 1:12.23 | 2:30.30 | 3:47.23 | 5:02.91 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
31 | Amalie Müller Lindemann | 1999 | 490 | 1:10.31 | 2:26.61 | 3:44.73 | 5:03.34 | |||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
32 | Nana Hansen | 2000 | 479 | 1:13.00 | 2:31.03 | 3:49.70 | 5:05.44 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
33 | Luna Juul Lentoft | 2000 | 469 | 1:12.54 | 2:30.52 | 3:49.62 | 5:07.59 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
34 | Cecilie Baraviec | 2000 | 467 | 1:12.66 | 2:31.22 | 3:50.10 | 5:08.14 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
35 | Augusta Marie Christensen | 2000 | 457 | 1:13.37 | 2:32.11 | 3:51.59 | 5:10.39 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
36 | Katrine Stampe | 2000 | 456 | 1:15.21 | 2:34.17 | 3:53.67 | 5:10.69 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
37 | Caroline Sofie Lund | 2000 | 447 | 1:12.46 | 2:33.60 | 3:54.84 | 5:12.72 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
38 | Kristine Lønne | 2000 | 439 | 1:12.75 | 2:33.57 | 3:55.32 | 5:14.60 | |||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
39 | Anne Sofie Sølvkjær | 2000 | 433 | 1:16.09 | 2:37.29 | 3:57.86 | 5:16.02 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
- | Laura Christensen | 1999 | DNS | |||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 41 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 41, 400m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 687 | 1:02.44 | 2:11.10 | 3:20.91 | 4:31.01 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Katrine B. Hansen | 1999 | 642 | 1:05.20 | 2:16.60 | 3:27.87 | 4:37.13 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
3 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 636 | 1:05.89 | 2:17.39 | 3:29.15 | 4:37.97 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 632 | 1:06.00 | 2:17.19 | 3:28.64 | 4:38.62 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
5 | Amalie Bærentsen | 2000 | 622 | 1:07.25 | 2:18.41 | 3:30.80 | 4:40.04 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Martha Andersen | 1999 | 606 | 1:07.02 | 2:18.74 | 3:30.98 | 4:42.59 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
7 | Stinne Sørensen | 1999 | 592 | 1:07.68 | 2:19.53 | 3:32.32 | 4:44.69 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Emilie Heick | 1999 | 589 | 1:06.19 | 2:18.49 | 3:32.27 | 4:45.15 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 42 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 42, 400m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 652 | 1:00.18 | 2:06.07 | 3:10.73 | 4:13.70 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | William Matras | 1998 | 651 | 1:01.72 | 2:06.24 | 3:11.44 | 4:13.87 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
3 | Frederik Jessen | 1998 | 649 | 1:01.87 | 2:06.94 | 3:11.72 | 4:14.06 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
4 | Nicolas Blanch | 1997 | 647 | 1:00.98 | 2:06.00 | 3:10.52 | 4:14.43 | Deltager ikke i finalen | ||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Mads Holm | 1998 | 642 | 1:01.43 | 2:07.28 | 3:11.84 | 4:15.04 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
6 | Peter Mandrup Madsen | 1997 | 599 | 1:02.15 | 2:08.19 | 3:14.38 | 4:21.01 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
7 | Johan Müller | 1998 | 595 | 1:02.67 | 2:10.47 | 3:18.18 | 4:21.57 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 593 | 1:03.74 | 2:10.17 | 3:17.05 | 4:21.84 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 583 | 1:02.03 | 2:09.07 | 3:17.15 | 4:23.35 | |||
Kolding SK | ||||||||||
10 | Mikkel Vølund | 1997 | 579 | 1:02.75 | 2:09.34 | 3:16.94 | 4:23.95 | |||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
11 | Simon Hansen | 1997 | 570 | 1:02.40 | 2:10.10 | 3:18.60 | 4:25.28 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
12 | Frederik Nerving | 1997 | 564 | 1:02.62 | 2:10.58 | 3:18.48 | 4:26.30 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 561 | 1:03.56 | 2:11.88 | 3:20.11 | 4:26.72 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
14 | Martin Nielsen | 1997 | 557 | 1:03.68 | 2:11.68 | 3:20.43 | 4:27.32 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
15 | Giano Grillo | 1998 | 553 | 1:03.70 | 2:10.97 | 3:19.40 | 4:27.98 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Christoffer Bjørner | 1997 | 553 | 1:04.88 | 2:14.36 | 3:23.53 | 4:28.05 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
17 | Rasmus Larsen | 1997 | 550 | 1:03.29 | 2:11.08 | 3:19.68 | 4:28.53 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Christian Bro Sørensen | 1997 | 548 | 1:04.19 | 2:12.76 | 3:21.92 | 4:28.85 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Thor Simonsen | 1997 | 544 | 1:02.48 | 2:10.59 | 3:20.16 | 4:29.46 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
20 | Jonatan Balladone | 1997 | 540 | 1:04.61 | 2:13.95 | 3:22.19 | 4:30.11 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
21 | Christian Rasmussen | 1998 | 536 | 1:05.04 | 2:13.10 | 3:21.94 | 4:30.83 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
22 | Emil Toft | 1998 | 533 | 1:03.03 | 2:12.46 | 3:22.86 | 4:31.26 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
23 | Mads Steen Petersen | 1997 | 532 | 1:04.39 | 2:13.02 | 3:22.99 | 4:31.58 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
24 | Frederik H Thomsen | 1997 | 520 | 1:04.23 | 2:13.84 | 3:23.90 | 4:33.53 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
25 | Rasmus B. Larsen | 1997 | 516 | 1:05.76 | 2:13.99 | 3:24.05 | 4:34.23 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
26 | Mads Midtbøll | 1998 | 515 | 1:06.20 | 2:16.59 | 3:26.87 | 4:34.45 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
27 | Nikolaj J. Jørgensen | 1998 | 511 | 1:05.70 | 2:15.20 | 3:25.08 | 4:35.11 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Jens N. Nielsen | 1997 | 509 | 1:05.62 | 2:14.35 | 3:25.31 | 4:35.48 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Mads Ottosen | 1997 | 505 | 1:04.09 | 2:14.49 | 3:26.32 | 4:36.20 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
30 | Andreas Noer Sejrskild | 1998 | 497 | 1:05.95 | 2:17.58 | 3:29.29 | 4:37.70 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
31 | Oskar Jørgensen | 1998 | 495 | 1:06.36 | 2:18.10 | 3:29.68 | 4:38.10 | |||
Odder IGF | ||||||||||
32 | Alexander Jensen | 1998 | 487 | 1:06.13 | 2:16.87 | 3:28.69 | 4:39.60 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
33 | Victor Emil Lundgaard | 1998 | 475 | 1:07.45 | 2:18.63 | 3:30.77 | 4:41.95 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
34 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 472 | 1:07.03 | 2:19.24 | 3:31.68 | 4:42.63 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
35 | Rune Dirk Willén | 1998 | 471 | 1:05.86 | 2:16.81 | 3:29.79 | 4:42.67 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
36 | Oliver Pedersen | 1998 | 469 | 1:06.31 | 2:18.45 | 3:31.02 | 4:43.15 | |||
Bov IF | ||||||||||
37 | Frederik Elmann | 1997 | 469 | 1:06.37 | 2:18.44 | 3:31.66 | 4:43.22 | |||
Kolding SK | ||||||||||
38 | Martin Bruun Andersen | 1998 | 452 | 1:06.73 | 2:19.21 | 3:32.71 | 4:46.57 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
39 | Mads Keis Jepsen | 1998 | 443 | 1:08.42 | 2:21.92 | 3:36.25 | 4:48.67 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
- | Nicolai Løwenstein | 1997 | akut syg | |||||||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 42 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:02 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 42, 400m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 751 | 56.24 | 1:57.05 | 2:59.60 | 4:02.08 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Frederik Jessen | 1998 | 665 | 1:00.89 | 2:04.50 | 3:08.92 | 4:12.08 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
3 | William Matras | 1998 | 659 | 1:00.65 | 2:04.98 | 3:10.04 | 4:12.83 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
4 | Mads Holm | 1998 | 655 | 1:00.77 | 2:05.50 | 3:10.71 | 4:13.31 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
5 | Peter Mandrup Madsen | 1997 | 640 | 1:00.23 | 2:05.13 | 3:10.64 | 4:15.31 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
6 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 615 | 1:01.64 | 2:06.36 | 3:12.43 | 4:18.74 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Johan Müller | 1998 | 606 | 1:01.41 | 2:07.00 | 3:13.47 | 4:19.98 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
8 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 600 | 1:01.72 | 2:07.93 | 3:15.18 | 4:20.78 | |||
Kolding SK | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:02 |
Resultat Løb 43 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 43, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 |
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Gentofte Piger 1 | 1999 | 623 | 4:07.89 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Nina Toft | 2000 | 30.88 | 1:04.79 | 1:04.79 | ||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 29.20 | 1:02.30 | 2:07.09 | ||||||
Caroline Hørlykke | 2000 | 29.75 | 1:02.08 | 3:09.17 | ||||||
Signe Bro | 1999 | 28.49 | 58.72 | 4:07.89 | ||||||
2 | Agf Piger | 1999 | 617 | 4:08.59 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Matilde Kjeldsen | 1999 | 29.86 | 1:01.36 | 1:01.36 | ||||||
Emma H. Christiansen | 1999 | 29.91 | 1:02.38 | 2:03.74 | ||||||
Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 29.68 | 1:01.26 | 3:05.00 | ||||||
Julie Pavon Friis | 1999 | 30.28 | 1:03.59 | 4:08.59 | ||||||
3 | A6 Piger | 1999 | 617 | 4:08.64 | ||||||
A6 | ||||||||||
Julie Kepp Jensen | 2000 | 27.30 | 58.88 | 58.88 | ||||||
Lærke Toft Ruby | 1999 | 29.82 | 1:02.74 | 2:01.62 | ||||||
Mira Mass | 2000 | 30.86 | 1:03.65 | 3:05.27 | ||||||
Malene Bang | 1999 | 30.65 | 1:03.37 | 4:08.64 | ||||||
4 | Sigma Piger 1 | 1999 | 587 | 4:12.85 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 31.01 | 1:04.80 | 1:04.80 | ||||||
Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 29.01 | 1:01.72 | 2:06.52 | ||||||
Anne Sofie Nielsen | 1999 | 30.87 | 1:05.06 | 3:11.58 | ||||||
Cecilie Høgskilde | 1999 | 29.07 | 1:01.27 | 4:12.85 | ||||||
5 | Hovedstaden Piger 1 | 1999 | 573 | 4:14.84 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Emma Maagøe | 1999 | 31.47 | 1:05.97 | 1:05.97 | ||||||
Vera Staun Hansen | 1999 | 30.82 | 1:04.16 | 2:10.13 | ||||||
Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 31.18 | 1:04.45 | 3:14.58 | ||||||
Rikke Dehn | 1999 | 29.16 | 1:00.26 | 4:14.84 | ||||||
6 | Lyngby Piger 1 | 1999 | 565 | 4:15.97 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Klara Reeh | 1999 | 30.23 | 1:02.82 | 1:02.82 | ||||||
Sophie Amalie Schøn | 1999 | 30.06 | 1:04.22 | 2:07.04 | ||||||
Hannah Pilgaard | 1999 | 29.94 | 1:04.45 | 3:11.49 | ||||||
Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 30.16 | 1:04.48 | 4:15.97 | ||||||
7 | Piger Gti | 1999 | 564 | 4:16.14 | ||||||
GTI | ||||||||||
Eva Olsen | 2000 | 30.50 | 1:02.81 | 1:02.81 | ||||||
Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 30.95 | 1:04.55 | 2:07.36 | ||||||
Helena Splidt-Samuelsen | 2000 | 31.42 | 1:05.68 | 3:13.04 | ||||||
Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 30.51 | 1:03.10 | 4:16.14 | ||||||
8 | Triton Piger 1 | 1999 | 561 | 4:16.67 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Victoria Bierre | 2000 | 30.65 | 1:03.90 | 1:03.90 | ||||||
Katrine B. Hansen | 1999 | 29.97 | 1:02.05 | 2:05.95 | ||||||
Nanna Sonne | 1999 | 31.05 | 1:05.35 | 3:11.30 | ||||||
Katharina Nekhorochko | 2000 | 31.26 | 1:05.37 | 4:16.67 | ||||||
9 | Køge Piger | 1999 | 560 | 4:16.74 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Astrid Delin | 1999 | 29.96 | 1:02.78 | 1:02.78 | ||||||
Yazmin B. Gürtler | 2000 | 29.97 | 1:04.46 | 2:07.24 | ||||||
Melanie Degner | 2000 | 30.57 | 1:04.64 | 3:11.88 | ||||||
Caroline Samuel | 2000 | 30.63 | 1:04.86 | 4:16.74 | ||||||
10 | Vat-Cph Piger 1 | 1999 | 545 | 4:19.18 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Phoebe Linde Atkins | 2000 | 30.43 | 1:03.66 | 1:03.66 | ||||||
Josefine Pedersen | 1999 | 31.11 | 1:05.93 | 2:09.59 | ||||||
Alberte M Hansen | 2000 | 31.81 | 1:06.71 | 3:16.30 | ||||||
Emilie Heick | 1999 | 30.16 | 1:02.88 | 4:19.18 | ||||||
11 | Farum Piger | 1999 | 535 | 4:20.64 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Emily Gantriis | 1999 | 30.03 | 1:02.74 | 1:02.74 | ||||||
Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 30.78 | 1:05.12 | 2:07.86 | ||||||
Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 31.62 | 1:07.31 | 3:15.17 | ||||||
Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 31.62 | 1:05.47 | 4:20.64 | ||||||
12 | Kvik Piger 1 | 1999 | 535 | 4:20.71 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Sofie Brøgger | 2000 | 30.66 | 1:03.96 | 1:03.96 | ||||||
Sara Sylvest | 2000 | 31.00 | 1:04.81 | 2:08.77 | ||||||
Sofie Kornbek | 2000 | 31.42 | 1:05.29 | 3:14.06 | ||||||
Emily Brophy | 1999 | 31.60 | 1:06.65 | 4:20.71 | ||||||
13 | Silkeborg Piger | 1999 | 531 | 4:21.31 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Celia Erikstad | 1999 | 31.74 | 1:05.79 | 1:05.79 | ||||||
Klaudia W. Mogensen | 2000 | 28.96 | 1:01.49 | 2:07.28 | ||||||
Helena V. Ellling | 2000 | 31.57 | 1:07.48 | 3:14.76 | ||||||
Julie Lundorff Larsen | 2000 | 32.00 | 1:06.55 | 4:21.31 | ||||||
14 | Gentofte Piger 2 | 1999 | 524 | 4:22.45 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Jessica Yu Mortensen | 2000 | 30.32 | 1:04.02 | 1:04.02 | ||||||
Rebecca Hansen | 2000 | 31.95 | 1:06.55 | 2:10.57 | ||||||
Nicoline Christensen | 1999 | 31.17 | 1:04.80 | 3:15.37 | ||||||
Rosemarie Blicher | 2000 | 31.79 | 1:07.08 | 4:22.45 | ||||||
15 | Lyngby Piger 2 | 1999 | 515 | 4:23.97 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Irene Halck | 1999 | 31.60 | 1:05.35 | 1:05.35 | ||||||
Mia Walter | 2000 | 31.36 | 1:06.26 | 2:11.61 | ||||||
Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 31.30 | 1:06.64 | 3:18.25 | ||||||
Mathilde Christjansen | 1999 | 31.02 | 1:05.72 | 4:23.97 | ||||||
16 | Stv Piger 99 | 1999 | 508 | 4:25.29 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Clara Schade Cantby | 2000 | 31.04 | 1:05.00 | 1:05.00 | ||||||
Johanne Carr | 1999 | 30.50 | 1:04.14 | 2:09.14 | ||||||
Astrid Ovesen | 1999 | 32.05 | 1:06.77 | 3:15.91 | ||||||
Daniella Thea Johansen | 2000 | 32.83 | 1:09.38 | 4:25.29 | ||||||
17 | As Piger 1 | 1999 | 492 | 4:28.12 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Amalie Bærentsen | 2000 | 31.55 | 1:04.69 | 1:04.69 | ||||||
Lisa Schøn | 1999 | 30.95 | 1:04.50 | 2:09.19 | ||||||
Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 33.32 | 1:09.87 | 3:19.06 | ||||||
Ella Christensen Blanch | 2000 | 32.95 | 1:09.06 | 4:28.12 | ||||||
18 | Hovedstaden Piger 2 | 1999 | 488 | 4:28.90 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Lea Alberte Olsen | 2000 | 33.55 | 1:10.00 | 1:10.00 | ||||||
Christine Greisen | 2000 | 32.33 | 1:07.34 | 2:17.34 | ||||||
Luna Donde Feilberg | 2000 | 32.72 | 1:06.50 | 3:23.84 | ||||||
Josefine Strand Nielsen | 2000 | 31.67 | 1:05.06 | 4:28.90 | ||||||
19 | Odder Piger | 1999 | 479 | 4:30.55 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
Helene G. Nedergaard | 1999 | 33.16 | 1:08.93 | 1:08.93 | ||||||
Cecilie Dalgas | 2000 | 31.77 | 1:07.59 | 2:16.52 | ||||||
Lykke K. Nielsen | 1999 | 32.04 | 1:08.09 | 3:24.61 | ||||||
Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 31.37 | 1:05.94 | 4:30.55 | ||||||
20 | Vat-Cph Piger 2 | 1999 | 471 | 4:31.97 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Mille Rask Sander | 1999 | 31.74 | 1:06.05 | 1:06.05 | ||||||
Regitze Munch Nielsen | 2000 | 32.83 | 1:07.96 | 2:14.01 | ||||||
Xenia Huryn | 2000 | 33.18 | 1:09.24 | 3:23.25 | ||||||
Laura Christensen | 1999 | 32.85 | 1:08.72 | 4:31.97 | ||||||
21 | Triton Piger 2 | 1999 | 453 | 4:35.62 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 33.30 | 1:10.45 | 1:10.45 | ||||||
Helena Berg Wenk | 2000 | 32.21 | 1:08.40 | 2:18.85 | ||||||
Sofie Strandby | 1999 | 33.86 | 1:11.83 | 3:30.68 | ||||||
Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 31.11 | 1:04.94 | 4:35.62 | ||||||
22 | Piger 1 Triton | 1999 | 452 | 4:35.74 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Pernille Maj Thorup | 1999 | 31.56 | 1:07.09 | 1:07.09 | ||||||
Martha Andersen | 1999 | 31.31 | 1:05.81 | 2:12.90 | ||||||
Christina Christensen | 2000 | 33.13 | 1:10.92 | 3:23.82 | ||||||
Johanne A. Christiansen | 2000 | 33.63 | 1:11.92 | 4:35.74 | ||||||
23 | Sigma Piger 2 | 1999 | 442 | 4:37.77 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Luna Juul Lentoft | 2000 | 32.86 | 1:08.48 | 1:08.48 | ||||||
Augusta Marie Christensen | 2000 | 33.17 | 1:10.04 | 2:18.52 | ||||||
Katrine Stampe | 2000 | 32.42 | 1:08.47 | 3:26.99 | ||||||
Karina Garne Larsen | 2000 | 34.11 | 1:10.78 | 4:37.77 | ||||||
24 | As Piger 2 | 1999 | 437 | 4:38.94 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Maria M. Porsmose | 2000 | 33.32 | 1:09.80 | 1:09.80 | ||||||
Emma A Andersen | 2000 | 32.84 | 1:07.67 | 2:17.47 | ||||||
Karoline Lehmann | 1999 | 32.45 | 1:08.90 | 3:26.37 | ||||||
Camilla Strandqvist | 2000 | 33.31 | 1:12.57 | 4:38.94 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 44 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 44, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11 |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07 |
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | As Drenge 1 | 1997 | 626 | 3:39.98 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Jens Bach | 1997 | 26.39 | 54.87 | 54.87 | ||||||
Søren Villumsen | 1998 | 27.00 | 56.28 | 1:51.15 | ||||||
Mikael Thode Sørensen | 1997 | 27.19 | 56.17 | 2:47.32 | ||||||
Nicolas Blanch | 1997 | 25.23 | 52.66 | 3:39.98 | ||||||
2 | Kvik Drenge 1 | 1997 | 614 | 3:41.42 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oliver Marcus Meng | 1997 | 26.66 | 54.93 | 54.93 | ||||||
Frederik Nerving | 1997 | 26.60 | 55.90 | 1:50.83 | ||||||
Frederik Galving | 1998 | 27.61 | 58.59 | 2:49.42 | ||||||
Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 24.92 | 52.00 | 3:41.42 | ||||||
3 | Farum Miniguns | 1997 | 603 | 3:42.71 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Philip Greve | 1998 | 26.64 | 55.07 | 55.07 | ||||||
Daniel Christian | 1998 | 26.52 | 55.35 | 1:50.42 | ||||||
Mads Steen Petersen | 1997 | 27.27 | 57.02 | 2:47.44 | ||||||
Lars Breum Hansen | 1997 | 26.17 | 55.27 | 3:42.71 | ||||||
4 | Køge Drenge | 1997 | 550 | 3:49.68 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Gustav Bækgaard | 1997 | 26.41 | 54.64 | 54.64 | ||||||
Rasmus Birkedal | 1997 | 26.49 | 56.22 | 1:50.86 | ||||||
Mikkel Holm Jensen | 1997 | 28.12 | 58.27 | 2:49.13 | ||||||
Mads Hauge Sørensen | 1997 | 28.44 | 1:00.55 | 3:49.68 | ||||||
5 | Kalundborg Drenge | 1997 | 542 | 3:50.77 | ||||||
Kalundborg SK | ||||||||||
Danny Corell | 1997 | 28.96 | 59.91 | 59.91 | ||||||
Sebastian H. Andersen | 1997 | 26.25 | 55.79 | 1:55.70 | ||||||
Mathias Rysgaard | 1998 | 25.70 | 55.40 | 2:51.10 | ||||||
Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 28.04 | 59.67 | 3:50.77 | ||||||
6 | Agf Drenge | 1997 | 538 | 3:51.44 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Tobias B. Bjerg | 1998 | 26.42 | 56.60 | 56.60 | ||||||
Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 29.10 | 1:00.28 | 1:56.88 | ||||||
Jonatan Balladone | 1997 | 27.38 | 57.91 | 2:54.79 | ||||||
Johannes Kjærgaard | 1998 | 26.56 | 56.65 | 3:51.44 | ||||||
7 | Esbjerg Drenge 1 | 1997 | 529 | 3:52.65 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Simon Lundby Pedersen | 1998 | 28.60 | 59.25 | 59.25 | ||||||
Simon Vingolf Larsen | 1998 | 27.12 | 57.38 | 1:56.63 | ||||||
Simon Juhl Schmidt | 1997 | 27.59 | 59.33 | 2:55.96 | ||||||
Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 27.23 | 56.69 | 3:52.65 | ||||||
8 | Bad Boys | 1997 | 522 | 3:53.70 | ||||||
Lyseng IF | ||||||||||
Jonas B. Jørgensen | 1998 | 27.02 | 56.64 | 56.64 | ||||||
Holger Boe Krogh | 1998 | 28.12 | 1:01.16 | 1:57.80 | ||||||
Simon Sønderriis | 1997 | 27.06 | 57.61 | 2:55.41 | ||||||
Mads D. Kristensen | 1998 | 27.85 | 58.29 | 3:53.70 | ||||||
9 | Hovedstaden Drenge | 1997 | 521 | 3:53.85 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Victor Bødker | 1997 | 27.92 | 59.21 | 59.21 | ||||||
Giano Grillo | 1998 | 27.14 | 57.65 | 1:56.86 | ||||||
Isak Lichi | 1997 | 26.57 | 56.46 | 2:53.32 | ||||||
Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | 28.40 | 1:00.53 | 3:53.85 | ||||||
10 | Sigma Drenge | 1997 | 512 | 3:55.17 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Jacob Weberg | 1997 | 28.04 | 58.77 | 58.77 | ||||||
Anders Aaboe Jensen | 1997 | 27.63 | 57.31 | 1:56.08 | ||||||
Mads Keis Jepsen | 1998 | 27.37 | 58.50 | 2:54.58 | ||||||
Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 29.03 | 1:00.59 | 3:55.17 | ||||||
11 | Stv Drenge 97 | 1997 | 501 | 3:56.97 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 28.12 | 59.07 | 59.07 | ||||||
Simon Hansen | 1997 | 26.30 | 55.85 | 1:54.92 | ||||||
Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 28.97 | 1:00.69 | 2:55.61 | ||||||
Rasmus Wegener | 1997 | 28.88 | 1:01.36 | 3:56.97 | ||||||
12 | Esbjerg Drenge 2 | 1997 | 478 | 4:00.63 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Kristian Hermiz | 1998 | 28.69 | 59.76 | 59.76 | ||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 28.64 | 1:00.10 | 1:59.86 | ||||||
Christian Kaul | 1998 | 28.49 | 1:00.98 | 3:00.84 | ||||||
Alexander Wildenschild | 1997 | 28.51 | 59.79 | 4:00.63 | ||||||
13 | Farum Drenge | 1997 | 474 | 4:01.32 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Emil Brohus Nielsen | 1997 | 29.63 | 1:01.97 | 1:01.97 | ||||||
Magnus Grundesen | 1998 | 29.91 | 1:02.96 | 2:04.93 | ||||||
Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 27.70 | 58.84 | 3:03.77 | ||||||
Thomas Bech | 1998 | 27.88 | 57.55 | 4:01.32 | ||||||
14 | As Drenge 2 | 1997 | 472 | 4:01.73 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Christian Bro Sørensen | 1997 | 27.66 | 58.51 | 58.51 | ||||||
Jannik Skov | 1997 | 29.55 | 1:02.05 | 2:00.56 | ||||||
Martin Larsen | 1998 | 29.00 | 1:00.25 | 3:00.81 | ||||||
Sebastian Reese | 1998 | 29.36 | 1:00.92 | 4:01.73 | ||||||
- | Kvik Drenge 2 | 1997 | 4:04.41 | EXTRA | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Jon Riedel Pedersen | 1998 | 28.15 | 58.93 | 58.93 | ||||||
Gustav Palm-Henriksen | 1997 | 29.31 | 1:01.93 | 2:00.86 | ||||||
Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 29.82 | 1:03.45 | 3:04.31 | ||||||
Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 28.09 | 1:00.10 | 4:04.41 | ||||||
- | Drenge Kolding | 1997 | DSQ | for sent holdkapkort | ||||||
Kolding SK | ||||||||||
0 | 51.44 | |||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | 44 | DSQ | ||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |
Resultat Løb 45 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 45, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13 |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 |
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Esbjerg Svømmeklub | 0 | 781 | 8:21.63 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 1:01.60 | 2:07.19 | 2:07.19 | ||||||
Katrine Holm Sørensen | 1992 | 58.85 | 2:00.99 | 4:08.18 | ||||||
Sidse Kehlet | 1996 | 1:02.39 | 2:07.55 | 6:15.73 | ||||||
Pernille Juel | 1994 | 58.75 | 2:05.90 | 8:21.63 | ||||||
2 | Sigma Damer 1 | 0 | 747 | 8:29.06 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 1:00.77 | 2:03.41 | 2:03.41 | ||||||
Sarah Bro | 1996 | 1:01.27 | 2:07.58 | 4:10.99 | ||||||
Maj Howardsen | 1997 | 1:01.04 | 2:06.31 | 6:17.30 | ||||||
Stephanie Hansen | 1996 | 1:02.60 | 2:11.76 | 8:29.06 | ||||||
3 | Aalborg Damer 1 | 0 | 733 | 8:32.44 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Line Jørgensen Bruun | 1995 | 1:01.28 | 2:03.98 | 2:03.98 | ||||||
Asta Blanch | 1996 | 1:03.59 | 2:10.61 | 4:14.59 | ||||||
Jackie Gade | 1998 | 1:03.09 | 2:10.89 | 6:25.48 | ||||||
Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 1:00.45 | 2:06.96 | 8:32.44 | ||||||
4 | Kvik Damer 1 | 1998 | 729 | 8:33.38 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Ida Schütt | 1996 | 1:01.35 | 2:07.19 | 2:07.19 | ||||||
Julie Brøndum Petersen | 1994 | 59.74 | 2:05.79 | 4:12.98 | ||||||
Hannah Nissen | 1997 | 1:03.22 | 2:11.83 | 6:24.81 | ||||||
Iben Grundtvig | 1997 | 1:01.34 | 2:08.57 | 8:33.38 | ||||||
5 | Lyngby Damer 1 | 0 | 675 | 8:46.61 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 1:02.12 | 2:09.58 | 2:09.58 | ||||||
Bettina Caspersen | 1992 | 1:02.84 | 2:13.08 | 4:22.66 | ||||||
Amanda Højberg | 1998 | 1:03.62 | 2:12.14 | 6:34.80 | ||||||
Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 1:01.91 | 2:11.81 | 8:46.61 | ||||||
6 | Sigma Junior Piger | 1997 | 664 | 8:49.47 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Sara Fogh Myrup | 1997 | 1:04.65 | 2:12.87 | 2:12.87 | ||||||
Anna Boutrup | 1998 | 1:02.82 | 2:10.52 | 4:23.39 | ||||||
Lisa Steen Duus | 1997 | 1:04.42 | 2:11.74 | 6:35.13 | ||||||
Caroline Erichsen | 1998 | 1:04.22 | 2:14.34 | 8:49.47 | ||||||
7 | Hovedstad Piger Junior | 1997 | 642 | 8:55.48 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Matilde Zaggai | 1998 | 1:03.89 | 2:13.83 | 2:13.83 | ||||||
Maria Grandt | 1998 | 1:05.15 | 2:14.92 | 4:28.75 | ||||||
Anna Fixdahl | 1997 | 1:03.66 | 2:12.42 | 6:41.17 | ||||||
Amalie Mikkelsen | 1997 | 1:04.43 | 2:14.31 | 8:55.48 | ||||||
8 | Stv Piger 97 | 1997 | 621 | 9:01.39 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Kristina Delff Andersen | 1997 | 1:04.73 | 2:14.63 | 2:14.63 | ||||||
Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 1:04.43 | 2:12.22 | 4:26.85 | ||||||
Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 1:07.66 | 2:17.88 | 6:44.73 | ||||||
Maria Tanderup Hansen | 1998 | 1:06.00 | 2:16.66 | 9:01.39 | ||||||
9 | Horsens Piger 1 | 1996 | 606 | 9:05.82 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
Signe B. Thomasen | 1996 | 1:05.69 | 2:17.95 | 2:17.95 | ||||||
Emma Nørgaard | 1997 | 1:05.25 | 2:15.90 | 4:33.85 | ||||||
Amalie Østrup | 1997 | 1:03.03 | 2:09.88 | 6:43.73 | ||||||
Kirstine Feldinger | 1996 | 1:08.02 | 2:22.09 | 9:05.82 | ||||||
10 | Gsc Piger 2 | 0 | 593 | 9:09.90 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
Kamilla Larsen | 1996 | 1:07.90 | 2:16.59 | 2:16.59 | ||||||
Caroline Øhrstrøm | 1995 | 1:04.04 | 2:14.72 | 4:31.31 | ||||||
Lærke Wilhelmsen | 1996 | 1:07.66 | 2:20.80 | 6:52.11 | ||||||
Iben Helstrup Jensen | 1996 | 1:04.71 | 2:17.79 | 9:09.90 | ||||||
11 | Lyngby Damer 2 | 0 | 583 | 9:12.90 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Sif Vange | 1997 | 1:04.39 | 2:16.60 | 2:16.60 | ||||||
Emilie Elmeros Jersild | 1998 | 1:07.55 | 2:20.98 | 4:37.58 | ||||||
Helene Vistisen | 1997 | 1:05.85 | 2:20.13 | 6:57.71 | ||||||
Nikoline Svensson | 1998 | 1:04.74 | 2:15.19 | 9:12.90 | ||||||
12 | Nyborg Damer | 0 | 568 | 9:17.64 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Asvatha P. Veerasingham | 1993 | 1:06.88 | 2:21.67 | 2:21.67 | ||||||
Natascha Zender | 1997 | 1:04.81 | 2:13.72 | 4:35.39 | ||||||
Thea Lund Petersen | 1998 | 1:07.71 | 2:20.06 | 6:55.45 | ||||||
Silke Meyer | 1998 | 1:07.80 | 2:22.19 | 9:17.64 | ||||||
13 | Hovedstad Damer | 1984 | 533 | 9:29.56 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Louise Delani | 1984 | 1:05.89 | 2:16.29 | 2:16.29 | ||||||
Tenna Jensen | 1998 | 1:08.99 | 2:19.21 | 4:35.50 | ||||||
Katrine Hvid | 1998 | 1:08.79 | 2:21.03 | 6:56.53 | ||||||
Julie F. V. Christensen | 1995 | 1:11.25 | 2:33.03 | 9:29.56 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 46 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 46, 100m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.25 2012-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 738 | 29.50 | 1:02.03 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 688 | 30.20 | 1:03.49 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Emilie Beckmann | 1997 | 687 | 30.06 | 1:03.52 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
4 | Signe Tolstrup | 1995 | 673 | 30.14 | 1:03.94 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 672 | 29.14 | 1:03.99 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 667 | 30.37 | 1:04.15 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
7 | Pernille Juel | 1994 | 663 | 29.50 | 1:04.26 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 656 | 29.88 | 1:04.49 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
9 | Sidse Kehlet | 1996 | 655 | 30.75 | 1:04.52 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Julie Schmidt | 1995 | 654 | 30.03 | 1:04.58 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
11 | Kristina K Hedegaard | 1995 | 644 | 30.51 | 1:04.90 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Caroline Erichsen | 1998 | 639 | 30.71 | 1:05.06 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
13 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 633 | 30.54 | 1:05.26 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
14 | Karina Sørensen Gosvig | 1996 | 619 | 30.62 | 1:05.75 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
15 | Camilla Dufour | 1996 | 616 | 30.95 | 1:05.86 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
16 | Cecilie Jensen | 1994 | 604 | 30.83 | 1:06.31 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
17 | Pernille Christiansen | 1995 | 602 | 31.32 | 1:06.36 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
18 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 595 | 31.23 | 1:06.63 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
19 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 594 | 30.81 | 1:06.67 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
20 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 577 | 31.40 | 1:07.32 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
21 | Asta Blanch | 1996 | 574 | 32.05 | 1:07.45 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Kristine Barrett | 1998 | 573 | 31.70 | 1:07.48 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
23 | Iben Grundtvig | 1997 | 558 | 31.51 | 1:08.09 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
24 | Hannah Nissen | 1997 | 556 | 31.77 | 1:08.17 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
25 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 555 | 31.48 | 1:08.18 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Stine Mary Vissing | 1997 | 547 | 32.14 | 1:08.53 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
27 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 545 | 31.53 | 1:08.60 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
28 | Nikoline Svensson | 1998 | 545 | 31.56 | 1:08.63 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
29 | Cecilie Hansen | 1995 | 542 | 31.58 | 1:08.75 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
30 | Marianne Duijm | 1993 | 538 | 31.43 | 1:08.89 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
31 | Signe Nielsen | 1998 | 526 | 32.12 | 1:09.44 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
32 | Thea Lund Petersen | 1998 | 512 | 33.67 | 1:10.03 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
33 | Emma F. Nystrøm | 1996 | 500 | 32.57 | 1:10.59 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
34 | Kirstine Andersen | 1997 | 500 | 32.26 | 1:10.61 | |||||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
35 | Silke Meyer | 1998 | 496 | 34.01 | 1:10.78 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
36 | Ida Agerbak Trandum | 1996 | 485 | 32.02 | 1:11.32 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
37 | Isabel Mass | 1998 | 484 | 33.62 | 1:11.40 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
38 | Julie Rath | 1998 | 483 | 32.49 | 1:11.45 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
39 | Laura Weinreich | 1998 | 470 | 33.49 | 1:12.07 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
40 | Julie Lamberth | 1996 | 467 | 32.90 | 1:12.23 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
41 | Louise G. Riget | 1995 | 464 | 32.25 | 1:12.40 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
42 | Katrine Hvid | 1998 | 457 | 34.20 | 1:12.77 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
43 | Laura Cebula | 1997 | 441 | 33.27 | 1:13.61 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
44 | Rikke Glinvad | 1997 | 420 | 33.45 | 1:14.80 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
- | Christina Munkholm | 1996 | DSQ | tyvstart | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 46 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 46, 100m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.25 2012-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 1:00.98 2003-08-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 797 | 28.56 | 1:00.46 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 741 | 29.24 | 1:01.95 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 716 | 29.20 | 1:02.66 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Emilie Beckmann | 1997 | 707 | 28.48 | 1:02.92 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
5 | Signe Tolstrup | 1995 | 703 | 29.84 | 1:03.04 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Pernille Juel | 1994 | 691 | 29.28 | 1:03.41 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 685 | 29.51 | 1:03.59 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
8 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 673 | 29.34 | 1:03.96 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
9 | Caroline Erichsen | 1998 | 683 | 29.87 | 1:03.64 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
10 | Sidse Kehlet | 1996 | 667 | 30.02 | 1:04.15 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Julie Schmidt | 1995 | 651 | 30.18 | 1:04.67 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
12 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 649 | 30.33 | 1:04.72 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
13 | Karina Sørensen Gosvig | 1996 | 640 | 30.09 | 1:05.04 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
14 | Kristina K Hedegaard | 1995 | 639 | 30.25 | 1:05.06 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Camilla Dufour | 1996 | 628 | 30.40 | 1:05.45 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
16 | Cecilie Jensen | 1994 | 620 | 30.86 | 1:05.71 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 47 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 47, 100m Butterfly Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 54.71 2009-04-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 780 | 25.41 | 54.12 | Deltager ikke i finalen | ||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Sebastian Strandberg | 1994 | 681 | 27.15 | 56.62 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 679 | 26.63 | 56.68 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Søren Dahl | 1993 | 677 | 26.66 | 56.73 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Lasse Schrøder Jakobsen | 1993 | 664 | 26.71 | 57.09 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Jonas Sørensen | 1990 | 660 | 27.46 | 57.20 | Deltager ikke i finalen | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Søren Holm | 1993 | 655 | 27.37 | 57.36 | Deltager ikke i finalen | ||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
8 | Marcus Thøgersen | 1995 | 652 | 26.21 | 57.44 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
9 | Marcus Olesen | 1995 | 641 | 26.80 | 57.77 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
10 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 633 | 27.14 | 58.01 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
11 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 626 | 27.52 | 58.21 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
12 | Rasmus Härstedt | 1994 | 625 | 27.31 | 58.24 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Ralf Dalby | 1995 | 618 | 26.65 | 58.48 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 608 | 27.70 | 58.80 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
15 | Lasse Thor Carstensen | 1994 | 607 | 27.50 | 58.83 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Michael Danø | 1994 | 603 | 26.94 | 58.94 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
17 | Rasmus Dufour | 1993 | 600 | 27.42 | 59.04 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
18 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 595 | 27.03 | 59.20 | Deltager ikke i finalen | ||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Christian Røssel | 1995 | 595 | 27.77 | 59.23 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
20 | Mark Bjerregaard | 1994 | 590 | 27.25 | 59.37 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
21 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 589 | 28.02 | 59.42 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
22 | Lars Merl | 1993 | 586 | 27.77 | 59.51 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
23 | Kristoffer Moos | 1996 | 581 | 28.05 | 59.69 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
24 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 575 | 28.20 | 59.91 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
25 | Christian Wich | 1993 | 568 | 27.41 | 1:00.14 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
26 | Sørin Martin Johannessen | 1991 | 565 | 27.94 | 1:00.25 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
27 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 559 | 28.36 | 1:00.46 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
28 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 558 | 29.00 | 1:00.48 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
29 | Emil Müller | 1995 | 552 | 28.10 | 1:00.72 | |||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
30 | Andreas Sandbirk | 1995 | 547 | 28.00 | 1:00.89 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
31 | Jens Saugmann | 1996 | 546 | 28.62 | 1:00.94 | |||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
32 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 542 | 28.13 | 1:01.09 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
33 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 531 | 28.30 | 1:01.52 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
34 | Mads S. Ljungstrøm | 1996 | 530 | 29.38 | 1:01.54 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Joel Subirana Sagrista | 1993 | 523 | 28.07 | 1:01.81 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
36 | Jacob Adolfsen | 1996 | 499 | 29.00 | 1:02.81 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
37 | Mathias Bech | 1996 | 469 | 29.42 | 1:04.12 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
38 | Janus Meinert | 1995 | 428 | 29.87 | 1:06.09 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
- | Martin Terp Olesen | 1994 | DSQ | tyvstart | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 47 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 47, 100m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 54.71 2009-04-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Søren Dahl | 1993 | 772 | 25.33 | 54.29 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Sebastian Strandberg | 1994 | 743 | 25.93 | 55.00 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Daniel Svane Halkjær | 1991 | 720 | 26.17 | 55.56 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Lasse Schrøder Jakobsen | 1993 | 686 | 26.54 | 56.48 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 680 | 26.70 | 56.65 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
6 | Marcus Thøgersen | 1995 | 650 | 26.41 | 57.49 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
7 | Marcus Olesen | 1995 | 645 | 26.54 | 57.66 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 641 | 26.79 | 57.77 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
9 | Rasmus Härstedt | 1994 | 687 | 26.10 | 56.44 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
10 | Ralf Dalby | 1995 | 630 | 26.88 | 58.09 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 629 | 27.01 | 58.12 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
12 | Lasse Thor Carstensen | 1994 | 626 | 26.87 | 58.21 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Michael Danø | 1994 | 622 | 26.41 | 58.34 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
14 | Mark Bjerregaard | 1994 | 611 | 27.32 | 58.69 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
15 | Rasmus Dufour | 1993 | 607 | 27.17 | 58.84 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
16 | Christian Røssel | 1995 | 604 | 27.40 | 58.91 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 48 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 48, 400m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Lotte Friis | 1988 | 856 | 1:00.78 | 2:04.44 | 3:08.47 | 4:11.87 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 721 | 1:05.65 | 2:12.93 | 3:20.08 | 4:26.63 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 717 | 1:04.75 | 2:12.35 | 3:20.00 | 4:27.15 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
4 | Ida Schütt | 1996 | 715 | 1:04.59 | 2:12.19 | 3:19.95 | 4:27.38 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 710 | 1:04.27 | 2:11.76 | 3:19.97 | 4:28.04 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
6 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 709 | 1:04.60 | 2:13.01 | 3:20.65 | 4:28.15 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Amalie Emma Thomsen | 1994 | 709 | 1:03.67 | 2:12.06 | 3:21.18 | 4:28.17 | Deltager ikke i finalen | ||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
8 | Julie Lunau | 1995 | 708 | 1:04.63 | 2:12.95 | 3:20.76 | 4:28.20 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
9 | Amalie Østrup | 1997 | 694 | 1:05.43 | 2:14.41 | 3:23.15 | 4:29.99 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
10 | Maj Howardsen | 1997 | 685 | 1:05.57 | 2:14.05 | 3:22.83 | 4:31.18 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
11 | Anna Boutrup | 1998 | 677 | 1:05.12 | 2:14.32 | 3:23.95 | 4:32.33 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
12 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 669 | 1:05.89 | 2:15.61 | 3:24.87 | 4:33.40 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Emma Wael | 1993 | 655 | 1:05.37 | 2:15.27 | 3:25.54 | 4:35.36 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
14 | Lisa Steen Duus | 1997 | 641 | 1:07.51 | 2:19.09 | 3:29.13 | 4:37.25 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
15 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 632 | 1:06.44 | 2:16.41 | 3:27.36 | 4:38.57 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
16 | Julie Oxenvad | 1997 | 630 | 1:07.32 | 2:19.04 | 3:29.63 | 4:38.89 | |||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
17 | Jackie Gade | 1998 | 629 | 1:07.41 | 2:18.49 | 3:29.35 | 4:39.08 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 626 | 1:06.56 | 2:16.36 | 3:27.17 | 4:39.47 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
19 | Stephanie Hansen | 1996 | 605 | 1:07.27 | 2:18.38 | 3:30.53 | 4:42.61 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
20 | Annelouise Dolleris | 1995 | 605 | 1:07.68 | 2:19.81 | 3:30.20 | 4:42.69 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
21 | Maria Bastiansen | 1995 | 605 | 1:07.32 | 2:18.92 | 3:31.29 | 4:42.70 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
22 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 602 | 1:07.96 | 2:19.11 | 3:31.69 | 4:43.17 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
23 | Sara Fogh Myrup | 1997 | 602 | 1:07.99 | 2:19.53 | 3:32.03 | 4:43.22 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
24 | Shanna Armstrong | 1998 | 598 | 1:07.97 | 2:19.32 | 3:31.60 | 4:43.80 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
25 | Frederikke Elkjær | 1996 | 596 | 1:08.05 | 2:19.99 | 3:32.09 | 4:44.17 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Ditte Johansen | 1994 | 594 | 1:07.82 | 2:19.54 | 3:31.94 | 4:44.45 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
27 | Louise Delani | 1984 | 589 | 1:08.21 | 2:21.07 | 3:34.07 | 4:45.14 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
28 | Tatjana Hansen | 1997 | 587 | 1:06.63 | 2:18.45 | 3:31.23 | 4:45.54 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Rikke Munkholm | 1998 | 578 | 1:06.85 | 2:20.76 | 3:34.39 | 4:46.94 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
30 | Natascha Zender | 1997 | 578 | 1:07.01 | 2:18.41 | 3:32.57 | 4:47.03 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 569 | 1:10.06 | 2:23.59 | 3:35.97 | 4:48.51 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
32 | Alma Lundin | 1998 | 568 | 1:07.93 | 2:20.03 | 3:34.75 | 4:48.69 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
33 | Camilla Madsen | 1997 | 567 | 1:09.12 | 2:23.60 | 3:37.27 | 4:48.78 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
34 | Lise L. Nielsen | 1996 | 566 | 1:08.24 | 2:21.38 | 3:35.76 | 4:49.10 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Mette Meyer | 1995 | 565 | 1:08.54 | 2:21.36 | 3:34.98 | 4:49.13 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
36 | Tenna Holm | 1995 | 564 | 1:09.56 | 2:23.26 | 3:36.43 | 4:49.45 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
37 | Laura K. Westergaard | 1997 | 554 | 1:08.26 | 2:21.46 | 3:36.38 | 4:51.05 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
38 | Rikke Mundt Lohse | 1996 | 554 | 1:09.00 | 2:22.97 | 3:37.76 | 4:51.08 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
39 | Iben Helstrup Jensen | 1996 | 553 | 1:10.75 | 2:24.27 | 3:37.92 | 4:51.31 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
40 | Isabella Wolsted | 1998 | 549 | 1:09.40 | 2:24.06 | 3:39.06 | 4:52.01 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
41 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | 546 | 1:09.55 | 2:24.34 | 3:39.69 | 4:52.44 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Matilde Zaggai | 1998 | 541 | 1:07.33 | 2:21.16 | 3:37.27 | 4:53.37 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
43 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 531 | 1:07.67 | 2:22.07 | 3:38.72 | 4:55.22 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
44 | Anne Tollerup | 1998 | 521 | 1:09.64 | 2:25.41 | 3:42.14 | 4:57.16 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
45 | Frederikke Hansen | 1998 | 517 | 1:09.83 | 2:24.91 | 3:41.16 | 4:57.92 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
46 | Rebecca Grønlund | 1998 | 504 | 1:10.02 | 2:26.31 | 3:43.55 | 5:00.35 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 48 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 48, 400m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Lotte Friis | 1988 | 906 | 59.51 | 2:02.00 | 3:04.84 | 4:07.14 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 812 | 1:01.48 | 2:05.98 | 3:11.40 | 4:16.34 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
3 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 770 | 1:03.70 | 2:10.15 | 3:16.17 | 4:20.88 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 744 | 1:03.87 | 2:10.36 | 3:17.23 | 4:23.81 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
5 | Ida Schütt | 1996 | 743 | 1:03.55 | 2:10.31 | 3:17.30 | 4:24.01 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 709 | 1:04.25 | 2:12.49 | 3:20.80 | 4:28.19 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Amalie Østrup | 1997 | 708 | 1:03.83 | 2:12.00 | 3:20.68 | 4:28.24 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
8 | Julie Lunau | 1995 | 696 | 1:04.38 | 2:12.32 | 3:21.40 | 4:29.82 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
9 | Maj Howardsen | 1997 | 709 | 1:03.96 | 2:11.60 | 3:20.08 | 4:28.13 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
10 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 694 | 1:05.16 | 2:14.66 | 3:23.92 | 4:30.06 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Emma Wael | 1993 | 686 | 1:05.43 | 2:14.79 | 3:23.93 | 4:31.09 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
12 | Anna Boutrup | 1998 | 682 | 1:05.03 | 2:14.10 | 3:23.94 | 4:31.66 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
13 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 664 | 1:05.49 | 2:15.51 | 3:25.37 | 4:33.99 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
14 | Lisa Steen Duus | 1997 | 650 | 1:05.85 | 2:15.81 | 3:27.09 | 4:36.06 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
15 | Julie Oxenvad | 1997 | 649 | 1:05.43 | 2:15.95 | 3:26.71 | 4:36.21 | |||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
16 | Jackie Gade | 1998 | 638 | 1:06.54 | 2:16.85 | 3:27.92 | 4:37.68 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 49 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 49, 200m Medley Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 707 | 26.58 | 59.76 | 1:35.97 | 2:07.94 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | 669 | 27.29 | 1:01.64 | 1:39.33 | 2:10.31 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
3 | Niklas Hedegaard | 1990 | 659 | 27.54 | 1:02.48 | 1:38.90 | 2:10.99 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Sebastian Ovesen | 1994 | 650 | 27.14 | 1:00.74 | 1:40.25 | 2:11.58 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
5 | Patrick Hesselberg | 1991 | 633 | 28.62 | 1:02.73 | 1:42.15 | 2:12.73 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
6 | Mads Knoblauch | 1993 | 630 | 28.61 | 1:01.47 | 1:41.61 | 2:12.94 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
7 | Mikkel Austmann | 1991 | 625 | 28.46 | 1:03.14 | 1:40.96 | 2:13.31 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Alexander Mundt | 1994 | 609 | 29.44 | 1:02.82 | 1:42.71 | 2:14.48 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
9 | Oliver Mirkovic | 1993 | 608 | 28.59 | 1:04.01 | 1:43.58 | 2:14.51 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
10 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 603 | 27.99 | 1:05.02 | 1:44.85 | 2:14.88 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
11 | Karim Møller | 1994 | 602 | 29.01 | 1:02.49 | 1:44.53 | 2:14.95 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
12 | Viktor Christensen | 1995 | 602 | 28.66 | 1:05.52 | 1:43.39 | 2:15.01 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
13 | Laust Moesgaard | 1996 | 600 | 29.20 | 1:03.45 | 1:44.39 | 2:15.16 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
14 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | 595 | 28.94 | 1:06.24 | 1:43.38 | 2:15.53 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
15 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 592 | 29.18 | 1:04.17 | 1:44.38 | 2:15.70 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
16 | Christian Røssel | 1995 | 591 | 28.34 | 1:03.92 | 1:45.08 | 2:15.83 | Deltager ikke i finalen | ||
Herlev Svømning | ||||||||||
17 | Nicolai Pedersen | 1994 | 582 | 29.10 | 1:04.58 | 1:44.24 | 2:16.49 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
18 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 578 | 28.94 | 1:06.07 | 1:45.37 | 2:16.81 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
19 | Mads Hansen | 1995 | 568 | 30.20 | 1:06.67 | 1:45.34 | 2:17.63 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
20 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 566 | 29.21 | 1:04.69 | 1:45.79 | 2:17.80 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
21 | Sebastian Friis | 1995 | 564 | 28.71 | 1:07.14 | 1:45.97 | 2:17.90 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
22 | Asger Skafte | 1996 | 562 | 29.05 | 1:04.49 | 1:45.11 | 2:18.09 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
22 | Robert Asfeldt | 1996 | 562 | 29.02 | 1:04.86 | 1:46.00 | 2:18.09 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
24 | Alexander Skov Andersen | 1993 | 558 | 29.23 | 1:04.66 | 1:46.88 | 2:18.43 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
25 | Kasper Vitten | 1995 | 555 | 31.20 | 1:07.13 | 1:46.62 | 2:18.66 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
26 | Ditlev Balle | 1996 | 554 | 29.12 | 1:04.19 | 1:46.44 | 2:18.79 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
27 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | 552 | 29.98 | 1:07.73 | 1:46.74 | 2:18.89 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
28 | Morten Børre Petersen | 1996 | 545 | 29.12 | 1:04.64 | 1:45.60 | 2:19.52 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
29 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 543 | 29.23 | 1:06.20 | 1:47.99 | 2:19.68 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
30 | Daniel Skov Andersen | 1994 | 540 | 29.81 | 1:06.91 | 1:48.34 | 2:19.91 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
31 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 540 | 29.25 | 1:06.75 | 1:46.59 | 2:19.98 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
32 | Timon Wedekind | 1996 | 537 | 30.62 | 1:07.24 | 1:46.55 | 2:20.20 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
33 | Victor Drevskich | 1996 | 532 | 28.98 | 1:07.62 | 1:50.33 | 2:20.69 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
34 | Lasse Kammer | 1995 | 531 | 29.79 | 1:07.93 | 1:48.48 | 2:20.70 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
35 | Thomas Birkkjær | 1996 | 528 | 28.90 | 1:06.09 | 1:48.62 | 2:20.96 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
36 | Michael Petersen | 1994 | 523 | 31.75 | 1:08.86 | 1:46.59 | 2:21.43 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Christian Wich | 1993 | 515 | 28.19 | 1:05.21 | 1:48.13 | 2:22.15 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
38 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 514 | 28.44 | 1:04.60 | 1:49.79 | 2:22.27 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
39 | Stefan Blidarevic | 1996 | 500 | 29.54 | 1:09.35 | 1:50.16 | 2:23.55 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
40 | Rasmus Hasemann | 1996 | 492 | 29.70 | 1:06.07 | 1:48.86 | 2:24.35 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
41 | Chris Johansen | 1996 | 487 | 29.75 | 1:05.36 | 1:50.93 | 2:24.83 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
42 | Emil Müller | 1995 | 483 | 29.83 | 1:06.43 | 1:52.18 | 2:25.29 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
43 | Rasmus Christensen | 1996 | 467 | 31.13 | 1:08.65 | 1:53.50 | 2:26.86 | |||
Bov IF | ||||||||||
- | Frederik M. Mortensen | 1996 | akut syg | |||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 49 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 49, 200m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 1:58.16 1994-09-11 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 800 | 25.86 | 57.51 | 1:33.23 | 2:02.77 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | 794 | 26.57 | 58.85 | 1:34.85 | 2:03.06 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
3 | Niklas Hedegaard | 1990 | 717 | 27.57 | 1:01.25 | 1:37.05 | 2:07.34 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Sebastian Ovesen | 1994 | 684 | 27.18 | 59.87 | 1:38.77 | 2:09.36 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
5 | Patrick Hesselberg | 1991 | 680 | 27.87 | 1:01.55 | 1:39.00 | 2:09.63 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
6 | Mads Knoblauch | 1993 | 655 | 27.69 | 1:00.95 | 1:39.70 | 2:11.23 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
7 | Mikkel Austmann | 1991 | 653 | 28.15 | 1:01.95 | 1:39.66 | 2:11.34 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Alexander Mundt | 1994 | 621 | 28.96 | 1:02.45 | 1:42.24 | 2:13.58 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
9 | Oliver Mirkovic | 1993 | 647 | 27.71 | 1:01.94 | 1:40.78 | 2:11.75 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
10 | Viktor Christensen | 1995 | 635 | 28.83 | 1:04.57 | 1:41.53 | 2:12.57 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
11 | Karim Møller | 1994 | 635 | 28.51 | 1:01.78 | 1:42.16 | 2:12.59 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
12 | Laust Moesgaard | 1996 | 625 | 28.44 | 1:01.97 | 1:42.85 | 2:13.27 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
13 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 614 | 28.35 | 1:01.55 | 1:42.35 | 2:14.08 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
14 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | 596 | 28.79 | 1:06.02 | 1:42.85 | 2:15.45 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
15 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 577 | 28.04 | 1:04.45 | 1:44.59 | 2:16.90 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
16 | Nicolai Pedersen | 1994 | 550 | 29.46 | 1:06.06 | 1:47.07 | 2:19.13 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 50 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 50, 50m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Pernille Blume | 1994 | 781 | 25.76 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 715 | 26.53 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 683 | 26.94 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
4 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 671 | 27.10 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Line H. Vestergaard | 1996 | 659 | 27.26 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Sarah Bro | 1996 | 658 | 27.27 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
7 | Christina Munkholm | 1996 | 656 | 27.30 | Deltager ikke i finalen | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Amanda Højberg | 1998 | 643 | 27.48 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
9 | Pernille Juel | 1994 | 643 | 27.49 | Deltager ikke i finalen | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Iben Grundtvig | 1997 | 635 | 27.60 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Maria Madsen | 1995 | 629 | 27.69 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
12 | Anna Fixdahl | 1997 | 625 | 27.75 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
13 | Line Kjær | 1996 | 621 | 27.80 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
14 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 613 | 27.93 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
15 | Pernille Rasmussen | 1996 | 600 | 28.12 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
16 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 594 | 28.22 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
17 | Caroline Erichsen | 1998 | 593 | 28.24 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
18 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 592 | 28.26 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
19 | Sofia Altoft | 1998 | 588 | 28.31 | ||||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
20 | Ida Agerbak Trandum | 1996 | 586 | 28.35 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
21 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 582 | 28.42 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Christina Hvid Edill | 1995 | 580 | 28.45 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
23 | Frederikke Dons | 1998 | 568 | 28.64 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
24 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 567 | 28.66 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
25 | Annelouise Dolleris | 1995 | 566 | 28.68 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
25 | Mia Jensen | 1998 | 566 | 28.68 | ||||||
Delta Svøm | ||||||||||
27 | Daniella Bender | 1996 | 563 | 28.73 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
28 | Marianne Duijm | 1993 | 561 | 28.77 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
29 | Lenette Nielsen | 1997 | 546 | 29.03 | ||||||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
30 | Clara Lindecrona | 1993 | 542 | 29.09 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
31 | Tatjana Hansen | 1997 | 542 | 29.10 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
32 | Laura K. Westergaard | 1997 | 540 | 29.13 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
33 | Karina Sørensen Gosvig | 1996 | 538 | 29.17 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
34 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 534 | 29.24 | ||||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
35 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 532 | 29.28 | ||||||
Durup IF | ||||||||||
36 | Nina Corydon-Petersen | 1999 | 517 | 29.56 | ||||||
Roskilde Svømning | ||||||||||
37 | Stine Johansen | 1997 | 509 | 29.72 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
38 | Asvatha P. Veerasingham | 1993 | 508 | 29.74 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
39 | Sarah Mariner | 1998 | 500 | 29.88 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
40 | Mathilde Olsen | 1998 | 499 | 29.90 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
41 | Anna Puggaard | 1996 | 497 | 29.94 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
42 | Xenia Huryn | 2000 | 483 | 30.23 | ||||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
43 | Frederikke Holm Iversen | 1998 | 481 | 30.28 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
44 | Mille Rask Sander | 1999 | 479 | 30.31 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
45 | Helene Grønnegaard | 1998 | 462 | 30.69 | ||||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
46 | Freya Ellehus | 2000 | 455 | 30.84 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
47 | Cecilie Dalgas | 2000 | 395 | 32.32 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Katrine Bukh Villesen | 2000 | DNS | |||||||
Durup IF | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 50 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 50, 50m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Pernille Blume | 1994 | 842 | 25.13 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 743 | 26.20 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 705 | 26.66 | ||||||
JGI Svømning | ||||||||||
4 | Sarah Bro | 1996 | 703 | 26.68 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
5 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 701 | 26.71 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Line H. Vestergaard | 1996 | 683 | 26.94 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Iben Grundtvig | 1997 | 664 | 27.19 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Amanda Højberg | 1998 | 645 | 27.46 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
9 | Maria Madsen | 1995 | 641 | 27.52 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
10 | Pernille Rasmussen | 1996 | 637 | 27.57 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
11 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 632 | 27.65 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
12 | Anna Fixdahl | 1997 | 630 | 27.68 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
13 | Line Kjær | 1996 | 622 | 27.79 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
14 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 615 | 27.89 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
15 | Caroline Erichsen | 1998 | 611 | 27.95 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
16 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 597 | 28.17 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 51 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 51, 50m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 693 | 23.62 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Morten Klarskov | 1992 | 675 | 23.83 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
3 | Frederik Siem Pedersen | 1991 | 659 | 24.02 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Daniel Skaaning | 1993 | 648 | 24.16 | ||||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
5 | Mikkel Hounsgaard | 1993 | 641 | 24.24 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 641 | 24.25 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 628 | 24.41 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
8 | Magnus Yde | 1996 | 623 | 24.48 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Thomas Steenberg | 1994 | 620 | 24.52 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
10 | Søren Holm | 1993 | 615 | 24.58 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
11 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 611 | 24.63 | ||||||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
12 | Kasper Schultz | 1995 | 603 | 24.75 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
13 | Jonas Olczyk | 1994 | 600 | 24.78 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
14 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 580 | 25.06 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
15 | Sebastian Kempff-Andersen | 1996 | 573 | 25.17 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
16 | Rasmus Svendsen | 1996 | 571 | 25.20 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
17 | Peter Gjerulff | 1996 | 569 | 25.23 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
18 | Marcus Thøgersen | 1995 | 565 | 25.28 | ||||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
19 | Joachim Blach Kristensen | 1995 | 564 | 25.30 | ||||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
20 | Lasse Schrøder Jakobsen | 1993 | 554 | 25.45 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Michael Danø | 1994 | 554 | 25.45 | ||||||
Kolding SK | ||||||||||
22 | Jesper Jensen | 1996 | 552 | 25.49 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
23 | Sørin Martin Johannessen | 1991 | 549 | 25.53 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
24 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 543 | 25.62 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
24 | Jacob Jensen | 1995 | 543 | 25.62 | ||||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
26 | Andreas Gerlach | 1995 | 543 | 25.63 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
27 | Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 542 | 25.64 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
28 | Rasmus Dufour | 1993 | 541 | 25.65 | Deltager ikke i finalen | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
29 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | 535 | 25.75 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
30 | Peter Lund Hansen | 1992 | 526 | 25.89 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Mads Møller | 1991 | 523 | 25.94 | ||||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
31 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | 523 | 25.94 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
33 | Daniel Skov Andersen | 1994 | 516 | 26.06 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
34 | Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | 513 | 26.12 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
35 | Claus Hansen | 1995 | 510 | 26.17 | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
36 | Michael Kjær | 1995 | 508 | 26.20 | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
37 | Johannes E. Mariegaard | 1997 | 507 | 26.22 | ||||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
38 | Andreas Sehested | 1996 | 506 | 26.24 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
39 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 499 | 26.36 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
40 | Maxemillian Pedersen | 1996 | 479 | 26.71 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
41 | Oliver Huban | 1996 | 477 | 26.75 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
42 | Victor Hardenberg Jensen | 1997 | 476 | 26.78 | ||||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
43 | Christoffer Beck | 1996 | 450 | 27.27 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
44 | Jonas Rohwedder | 1998 | 447 | 27.33 | ||||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
45 | Esben Norup | 1996 | 424 | 27.82 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
46 | Kasper Levring Andersen | 1998 | 406 | 28.23 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
47 | Tobias Alstrup Kjær | 1998 | 397 | 28.43 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
48 | Alexander Jensen | 1998 | 397 | 28.44 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
49 | Gustav Palm-Henriksen | 1997 | 374 | 29.01 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
- | Anders Møller | 1991 | DSQ | >15m u vand eft st | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 51 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 51, 50m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Frederik Siem Pedersen | 1991 | 723 | 23.29 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
2 | Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 685 | 23.72 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Daniel Skaaning | 1993 | 679 | 23.79 | ||||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
4 | Morten Klarskov | 1992 | 668 | 23.91 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
5 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 658 | 24.04 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 657 | 24.05 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
7 | Mikkel Hounsgaard | 1993 | 631 | 24.37 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Magnus Yde | 1996 | 623 | 24.48 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
9 | Kasper Schultz | 1995 | 645 | 24.20 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
10 | Thomas Steenberg | 1994 | 641 | 24.24 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
11 | Søren Holm | 1993 | 620 | 24.51 | ||||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
12 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 619 | 24.53 | ||||||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
13 | Jonas Olczyk | 1994 | 603 | 24.74 | ||||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
14 | Sebastian Kempff-Andersen | 1996 | 583 | 25.03 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
15 | Rasmus Svendsen | 1996 | 576 | 25.13 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
16 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 567 | 25.25 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 52 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 52, 200m Butterfly Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Emma la Cour | 1999 | 582 | 32.27 | 1:08.90 | 1:47.04 | 2:25.89 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Lisa Schøn | 1999 | 518 | 33.86 | 1:12.49 | 1:52.34 | 2:31.59 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 498 | 33.40 | 1:10.99 | 1:51.77 | 2:33.64 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
4 | Sofie Rasmussen | 1999 | 481 | 33.89 | 1:13.74 | 1:54.25 | 2:35.37 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
5 | Katrine Stampe | 2000 | 478 | 34.10 | 1:12.66 | 1:54.67 | 2:35.77 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
6 | Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 478 | 35.34 | 1:15.07 | 1:55.91 | 2:35.79 | Deltager ikke i finalen | ||
Hovedstaden | ||||||||||
7 | Maria Olsen | 2000 | 475 | 34.85 | 1:14.56 | 1:55.71 | 2:36.01 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Merete Toft Jensen | 1999 | 468 | 35.02 | 1:14.64 | 1:56.14 | 2:36.82 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
9 | Amalie Bærentsen | 2000 | 452 | 34.30 | 1:13.38 | 1:54.53 | 2:38.71 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 434 | 34.00 | 1:14.52 | 1:57.53 | 2:40.87 | Deltager ikke i finalen | ||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
11 | Nanna Sonne | 1999 | 421 | 33.61 | 1:13.45 | 1:57.10 | 2:42.52 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
12 | Mira Mass | 2000 | 412 | 36.16 | 1:18.13 | 2:01.18 | 2:43.63 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
13 | Vera Staun Hansen | 1999 | 412 | 35.92 | 1:16.57 | 1:59.15 | 2:43.66 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
14 | Yazmin B. Gürtler | 2000 | 364 | 35.31 | 1:16.82 | 2:02.43 | 2:50.49 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 52 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 52, 200m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Mette Jacobsen (1973) 2:15.60 1988-09-26 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Emma la Cour | 1999 | 606 | 31.60 | 1:07.45 | 1:45.03 | 2:23.94 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Lisa Schøn | 1999 | 530 | 33.78 | 1:12.12 | 1:51.63 | 2:30.46 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Trine Kjøngerskov | 2000 | 518 | 32.13 | 1:09.25 | 1:49.62 | 2:31.62 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
4 | Sofie Rasmussen | 1999 | 494 | 34.03 | 1:12.34 | 1:52.44 | 2:34.03 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
5 | Maria Olsen | 2000 | 480 | 34.47 | 1:14.33 | 1:55.11 | 2:35.47 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Amalie Bærentsen | 2000 | 468 | 34.60 | 1:14.43 | 1:54.82 | 2:36.87 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Katrine Stampe | 2000 | 459 | 34.49 | 1:13.93 | 1:55.93 | 2:37.91 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
8 | Merete Toft Jensen | 1999 | 433 | 35.49 | 1:16.04 | 1:58.97 | 2:40.98 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 53 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 53, 200m Butterfly Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 |
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 |
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 649 | 29.07 | 1:02.41 | 1:35.04 | 2:08.77 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
2 | Jonathan Müller | 1997 | 599 | 29.76 | 1:02.86 | 1:36.97 | 2:12.22 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
3 | Mikkel B. Høgild | 1998 | 558 | 30.08 | 1:04.52 | 1:40.05 | 2:15.37 | |||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Johan Müller | 1998 | 554 | 30.04 | 1:05.55 | 1:41.21 | 2:15.76 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
5 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 552 | 30.59 | 1:04.50 | 1:40.28 | 2:15.87 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 546 | 30.25 | 1:05.06 | 1:40.60 | 2:16.43 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Mads Hauge Sørensen | 1997 | 541 | 31.26 | 1:05.99 | 1:40.97 | 2:16.83 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Simon B. Jeppesen | 1997 | 541 | 28.95 | 1:02.90 | 1:38.79 | 2:16.85 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
9 | Anton Olsen | 1998 | 540 | 29.95 | 1:05.87 | 1:42.20 | 2:16.91 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
10 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 520 | 30.16 | 1:05.29 | 1:42.81 | 2:18.63 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
11 | Christoffer Bjørner | 1997 | 515 | 30.80 | 1:05.70 | 1:42.34 | 2:19.04 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
12 | Frederik H Thomsen | 1997 | 508 | 31.23 | 1:06.37 | 1:42.55 | 2:19.70 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
13 | Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 489 | 30.66 | 1:04.38 | 1:41.08 | 2:21.53 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
14 | Frederik Nerving | 1997 | 483 | 30.08 | 1:05.26 | 1:42.33 | 2:22.06 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
15 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 475 | 31.16 | 1:07.82 | 1:45.21 | 2:22.87 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
16 | Jonathan Kristensen | 1998 | 443 | 31.14 | 1:07.66 | 1:46.14 | 2:26.26 | |||
Odder IGF | ||||||||||
17 | Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | 439 | 31.02 | 1:08.46 | 1:47.01 | 2:26.69 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
18 | Bjørn Hansen | 1998 | 433 | 32.67 | 1:09.48 | 1:47.47 | 2:27.37 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
19 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 410 | 31.38 | 1:08.85 | 1:49.37 | 2:30.03 | |||
Lyseng IF | ||||||||||
20 | Victor Larsen | 1998 | 386 | 32.58 | 1:10.87 | 1:51.02 | 2:33.11 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
21 | Gustav H. Jørgensen | 1997 | 382 | 33.00 | 1:10.77 | 1:51.03 | 2:33.57 | |||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
22 | Mathias Rysgaard | 1998 | 369 | 30.72 | 1:09.02 | 1:51.63 | 2:35.44 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
23 | Anton Holten Lambert | 1997 | 354 | 32.26 | 1:11.41 | 1:53.02 | 2:37.57 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 53 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 53, 200m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 |
Dansk Rekord Senior: Benny Nielsen (1966) 1:57.74 1987-08-22 |
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Jonathan Müller | 1997 | 651 | 29.24 | 1:01.96 | 1:34.85 | 2:08.63 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
2 | Frederik J. Sørensen | 1997 | 650 | 29.04 | 1:02.13 | 1:34.88 | 2:08.72 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
3 | Johan Müller | 1998 | 598 | 29.50 | 1:02.94 | 1:38.30 | 2:12.33 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Mikkel B. Høgild | 1998 | 576 | 29.62 | 1:03.30 | 1:38.30 | 2:14.01 | |||
Vildbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 543 | 29.49 | 1:03.97 | 1:39.69 | 2:16.66 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 532 | 30.21 | 1:04.50 | 1:40.70 | 2:17.61 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Mads Hauge Sørensen | 1997 | 518 | 31.49 | 1:06.06 | 1:42.07 | 2:18.82 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Simon B. Jeppesen | 1997 | 492 | 29.50 | 1:04.47 | 1:42.20 | 2:21.16 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 54 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 54, 100m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:05.20 2013-06-08 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Julie Pavon Friis | 1999 | 638 | 35.26 | 1:14.84 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
2 | Josefine Pedersen | 1999 | 634 | 35.03 | 1:15.00 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
3 | Katrine B. Hansen | 1999 | 585 | 36.48 | 1:17.04 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Malene Bang | 1999 | 567 | 36.81 | 1:17.86 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
5 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 563 | 36.60 | 1:18.01 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Frederikke Mertins | 2000 | 563 | 36.83 | 1:18.04 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
7 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 555 | 37.35 | 1:18.39 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
8 | Melanie Degner | 2000 | 551 | 37.16 | 1:18.60 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
9 | Astrid Delin | 1999 | 544 | 37.13 | 1:18.95 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
10 | Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 516 | 37.76 | 1:20.34 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
11 | Astrid Ovesen | 1999 | 511 | 38.64 | 1:20.59 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
12 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 509 | 38.42 | 1:20.69 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
13 | Nikoline N. Norby | 2000 | 506 | 38.69 | 1:20.84 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
14 | Christina Christensen | 2000 | 497 | 38.59 | 1:21.34 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
15 | Rikke Dehn | 1999 | 497 | 38.40 | 1:21.35 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Augusta Marie Christensen | 2000 | 484 | 39.03 | 1:22.05 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
17 | Elisabeth Lyngfeldt | 1999 | 482 | 38.59 | 1:22.15 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
18 | Nicoline Christensen | 1999 | 466 | 39.00 | 1:23.09 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
19 | Stella Krogh Lund | 2000 | 465 | 40.02 | 1:23.16 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
20 | Anna Brandenborg Jensen | 1999 | 464 | 38.82 | 1:23.23 | |||||
Skovbakken Svømmeafdeling | ||||||||||
21 | Camilla Rask | 1999 | 461 | 39.02 | 1:23.42 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
22 | Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 457 | 38.92 | 1:23.66 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
23 | Marie Eske | 1999 | 456 | 38.97 | 1:23.69 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
24 | Emma Bjørnholdt | 2000 | 452 | 39.15 | 1:23.94 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
25 | Sofie Poulsen | 1999 | 451 | 39.37 | 1:24.00 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
26 | Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 448 | 39.73 | 1:24.17 | |||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
27 | Sofie Brøgger | 2000 | 447 | 39.73 | 1:24.24 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
28 | Sofie Strandby | 1999 | 440 | 39.83 | 1:24.72 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
29 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 437 | 38.79 | 1:24.87 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
30 | Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 437 | 39.29 | 1:24.92 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
31 | Helena Højsted Eriksen | 2000 | 432 | 40.09 | 1:25.25 | |||||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
32 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 431 | 39.34 | 1:25.29 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
33 | Emma H. Christiansen | 1999 | 429 | 39.94 | 1:25.39 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
34 | Klaudia W. Mogensen | 2000 | 427 | 40.17 | 1:25.56 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 424 | 40.16 | 1:25.73 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
36 | Freya Ellehus | 2000 | 424 | 39.71 | 1:25.77 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
37 | Julia Jønsson | 2000 | 421 | 39.54 | 1:25.96 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
38 | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | 416 | 40.11 | 1:26.31 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
39 | Camilla Strandqvist | 2000 | 411 | 40.36 | 1:26.66 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
40 | Astrid Dyrmose Kestner | 2000 | 410 | 41.00 | 1:26.75 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
40 | Mathilde Snitgaard | 2000 | 410 | 40.93 | 1:26.75 | |||||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
42 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 409 | 41.35 | 1:26.76 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
43 | Marina Nissen Jakobsen | 2000 | 405 | 41.10 | 1:27.06 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
44 | Johanna Berthelsen | 2000 | 405 | 42.20 | 1:27.08 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
45 | Nadia Nørskov Vogt | 2000 | 397 | 41.49 | 1:27.65 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
46 | Line Refsgaard | 2000 | 392 | 41.97 | 1:28.06 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
47 | Luna Donde Feilberg | 2000 | 390 | 42.18 | 1:28.16 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
48 | Helene Larsen | 2000 | 385 | 41.35 | 1:28.52 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
49 | Amalie Pedersen | 2000 | 382 | 41.78 | 1:28.82 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
50 | Anne Katrine Jørgensen | 2000 | 375 | 41.15 | 1:29.36 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
51 | Maria M. Porsmose | 2000 | 370 | 42.06 | 1:29.70 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
52 | Pernille Maj Thorup | 1999 | 368 | 42.66 | 1:29.90 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
53 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 367 | 42.60 | 1:30.00 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
54 | Sarah Aarslew Jensen | 2000 | 322 | 45.08 | 1:33.98 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
55 | Lea Alberte Olsen | 2000 | 315 | 45.41 | 1:34.70 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 54 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 54, 100m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:05.20 2013-06-08 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:06.05 2013-06-16 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Josefine Pedersen | 1999 | 648 | 35.10 | 1:14.45 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Julie Pavon Friis | 1999 | 640 | 35.44 | 1:14.76 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
3 | Katrine B. Hansen | 1999 | 621 | 36.00 | 1:15.54 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Simone H. Lauridsen | 1999 | 612 | 35.42 | 1:15.88 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Malene Bang | 1999 | 599 | 36.48 | 1:16.42 | |||||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
6 | Frederikke Mertins | 2000 | 586 | 36.62 | 1:17.01 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
7 | Melanie Degner | 2000 | 576 | 36.23 | 1:17.44 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 560 | 36.67 | 1:18.18 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 55 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 55, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Philip Greve | 1998 | 621 | 32.24 | 1:08.64 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 584 | 33.89 | 1:10.08 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Christian Gravgaard | 1997 | 582 | 33.44 | 1:10.15 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
4 | Isak Lichi | 1997 | 580 | 33.15 | 1:10.24 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
5 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 572 | 33.04 | 1:10.53 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
6 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 564 | 33.29 | 1:10.89 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Martin S. Jespersen | 1997 | 559 | 33.27 | 1:11.08 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
8 | Martin Jungersen | 1997 | 533 | 33.21 | 1:12.21 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
9 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 531 | 34.05 | 1:12.30 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Kristian Hermiz | 1998 | 530 | 33.24 | 1:12.35 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Rasmus B. Larsen | 1997 | 527 | 33.91 | 1:12.49 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
12 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | 515 | 33.89 | 1:13.07 | |||||
Næstved IF | ||||||||||
12 | Niels Ottosen | 1998 | 515 | 33.82 | 1:13.07 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
14 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 513 | 34.55 | 1:13.15 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
15 | Sebastian Reese | 1998 | 509 | 33.80 | 1:13.34 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 506 | 35.06 | 1:13.47 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
17 | Malthe Bøg | 1998 | 504 | 34.40 | 1:13.58 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
18 | Daniel Haahr Pallesen | 1998 | 501 | 34.41 | 1:13.74 | |||||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
19 | Emil Houlborg | 1998 | 499 | 35.58 | 1:13.81 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
20 | Niklas Beyer Hansen | 1997 | 497 | 34.85 | 1:13.93 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
21 | Andreas Mårtensson | 1997 | 497 | 34.58 | 1:13.95 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
22 | Lauritz Bech | 1998 | 489 | 34.21 | 1:14.35 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
23 | Sebastian H. Andersen | 1997 | 481 | 34.57 | 1:14.72 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
24 | Mathias Wilquin | 1998 | 480 | 34.49 | 1:14.81 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
25 | Lasse Sieben | 1997 | 474 | 34.51 | 1:15.08 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
26 | Daniel Højme | 1997 | 474 | 35.73 | 1:15.10 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
27 | Mads D. Kristensen | 1998 | 456 | 35.13 | 1:16.07 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
28 | Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 432 | 36.59 | 1:17.49 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
29 | Emil Rimer | 1998 | 424 | 36.23 | 1:17.97 | |||||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
30 | Marcus Brandborg | 1997 | 415 | 35.65 | 1:18.53 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
31 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 395 | 36.93 | 1:19.81 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
32 | Jonas Rohwedder | 1998 | 387 | 37.11 | 1:20.35 | |||||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
33 | Martin Harder Bruun | 1998 | 372 | 37.77 | 1:21.41 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 55 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 55, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 1:03.40 2006-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Philip Greve | 1998 | 631 | 31.91 | 1:08.29 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 625 | 33.06 | 1:08.49 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
3 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 593 | 32.53 | 1:09.71 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
4 | Isak Lichi | 1997 | 591 | 33.04 | 1:09.79 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
5 | Christian Gravgaard | 1997 | 589 | 32.67 | 1:09.86 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
6 | Martin S. Jespersen | 1997 | 585 | 33.04 | 1:10.02 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
7 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 584 | 32.72 | 1:10.05 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
8 | Martin Jungersen | 1997 | 541 | 32.26 | 1:11.88 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 56 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 56, 800m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 646 | 1:06.16 | 2:16.99 | 3:28.26 | 4:40.42 | 9:31.53 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:53.46 | 7:06.78 | 8:19.37 | |||||||
2 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 637 | 1:07.23 | 2:19.04 | 3:31.24 | 4:43.81 | 9:34.16 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 5:56.57 | 7:09.00 | 8:22.42 | |||||||
3 | Martha Andersen | 1999 | 625 | 1:08.00 | 2:21.10 | 3:34.80 | 4:49.20 | 9:37.90 | ||
Vejle Svømmeklub Triton | 6:02.94 | 7:16.29 | 8:28.86 | |||||||
4 | Eva Olsen | 2000 | 623 | 1:06.91 | 2:17.58 | 3:30.23 | 4:44.39 | 9:38.38 | ||
Ishøj Svømme Klub | 5:59.59 | 7:13.89 | 8:27.76 | |||||||
5 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 609 | 1:07.83 | 2:21.06 | 3:34.70 | 4:49.35 | 9:42.84 | ||
Agfs Svømmeafdeling | 6:03.22 | 7:16.72 | 8:30.17 | |||||||
6 | Alberte M Hansen | 2000 | 590 | 1:09.88 | 2:25.04 | 3:40.49 | 4:55.76 | 9:48.89 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 6:10.32 | 7:23.86 | 8:37.32 | |||||||
7 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 589 | 1:10.71 | 2:26.12 | 3:40.88 | 4:55.02 | 9:49.23 | ||
Svømmeklubben Laksen | 6:09.76 | 7:23.57 | 8:37.16 | |||||||
8 | Emilie Heick | 1999 | 579 | 1:08.73 | 2:22.97 | 3:37.03 | 4:51.41 | 9:52.64 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 6:06.15 | 7:21.71 | 8:37.90 | |||||||
9 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 578 | 1:07.89 | 2:22.26 | 3:38.08 | 4:53.54 | 9:53.13 | ||
Kolding SK | 6:08.93 | 7:24.43 | 8:40.64 | |||||||
10 | Mathilde Christjansen | 1999 | 577 | 1:10.28 | 2:24.62 | 3:39.92 | 4:54.74 | 9:53.47 | ||
Lyngby Svømmeklub | 6:09.88 | 7:24.52 | 8:40.10 | |||||||
11 | Smilla Lyhne | 2000 | 571 | 1:09.14 | 2:23.60 | 3:39.28 | 4:54.76 | 9:55.26 | ||
Thisted Svømmeklub | 6:10.42 | 7:26.63 | 8:42.23 | |||||||
12 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | 568 | 1:10.54 | 2:25.93 | 3:42.05 | 4:57.89 | 9:56.59 | ||
Hovedstaden | 6:13.28 | 7:28.76 | 8:43.57 | |||||||
13 | Laura Christensen | 1999 | 567 | 1:11.22 | 2:26.95 | 3:42.61 | 4:58.92 | 9:56.90 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 6:14.27 | 7:29.64 | 8:44.67 | |||||||
14 | Stinne Sørensen | 1999 | 565 | 1:10.21 | 2:26.94 | 3:43.40 | 4:59.36 | 9:57.55 | ||
Herning Svømmeklub | 6:14.93 | 7:30.66 | 8:45.83 | |||||||
15 | Johanne Laursen | 1999 | 555 | 1:11.67 | 2:26.84 | 3:42.44 | 4:58.19 | 10:00.96 | ||
Holstebro Svømme Club | 6:14.02 | 7:30.06 | 8:45.99 | |||||||
16 | Sara Sylvest | 2000 | 555 | 1:11.37 | 2:27.24 | 3:43.06 | 4:59.60 | 10:01.10 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 6:15.95 | 7:32.37 | 8:48.04 | |||||||
17 | Stine Knudsen | 1999 | 553 | 1:09.18 | 2:23.98 | 3:40.40 | 4:57.11 | 10:01.80 | ||
Kolding SK | 6:14.23 | 7:31.39 | 8:47.59 | |||||||
18 | Frederikke Asfeldt | 1999 | 552 | 1:11.09 | 2:26.61 | 3:42.50 | 4:58.23 | 10:02.00 | ||
Herning Svømmeklub | 6:14.47 | 7:30.84 | 8:47.59 | |||||||
19 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 549 | 1:10.39 | 2:27.12 | 3:43.55 | 4:59.74 | 10:03.08 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:16.47 | 7:32.76 | 8:49.06 | |||||||
20 | Clara Schade Cantby | 2000 | 548 | 1:09.58 | 2:24.72 | 3:40.78 | 4:57.28 | 10:03.56 | ||
Slagelse Svømmeklub | 6:14.24 | 7:31.49 | 8:48.88 | |||||||
21 | Christina F. Eriksen | 1999 | 547 | 1:09.03 | 2:24.06 | 3:40.43 | 4:57.20 | 10:03.99 | ||
Frederikssund Svømmeklub | 6:14.26 | 7:31.38 | 8:48.65 | |||||||
22 | Emily Gantriis | 1999 | 538 | 1:08.92 | 2:24.43 | 3:40.02 | 4:56.44 | 10:07.25 | ||
Farum Svømmeklub | 6:13.32 | 7:31.04 | 8:49.85 | |||||||
23 | Anne Sofie Nielsen | 1999 | 534 | 1:08.32 | 2:22.94 | 3:38.48 | 4:55.83 | 10:08.80 | ||
Sigma Swim Allerød | 6:13.79 | 7:32.46 | 8:51.00 | |||||||
24 | Pernille Maj Thorup | 1999 | 534 | 1:13.30 | 2:30.90 | 3:49.28 | 5:07.50 | 10:08.97 | ||
Vejle Svømmeklub Triton | 6:22.87 | 7:38.47 | 8:54.85 | |||||||
25 | Sofia Zachariassen | 1999 | 533 | 1:09.36 | 2:25.17 | 3:41.37 | 4:58.57 | 10:09.26 | ||
O.S.L.F. | 6:15.48 | 7:33.01 | 8:51.68 | |||||||
26 | Caroline Hørlykke | 2000 | 531 | 1:09.04 | 2:23.97 | 3:41.00 | 4:59.25 | 10:09.82 | ||
Gentofte Svømme Klub | 6:17.65 | 7:36.21 | 8:54.08 | |||||||
27 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 513 | 1:10.79 | 2:26.44 | 3:44.00 | 5:02.47 | 10:17.20 | ||
Hovedstaden | 6:21.53 | 7:41.42 | 8:59.59 | |||||||
28 | Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 511 | 1:12.97 | 2:29.81 | 3:47.79 | 5:05.67 | 10:17.99 | ||
Farum Svømmeklub | 6:23.92 | 7:42.47 | 9:01.92 | |||||||
29 | Amalie Gotthard | 1999 | 502 | 1:11.59 | 2:29.03 | 3:47.93 | 5:07.45 | 10:21.38 | ||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | 6:26.86 | 7:45.87 | 9:04.49 | |||||||
30 | Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | 493 | 1:13.40 | 2:31.40 | 3:50.56 | 5:11.03 | 10:25.07 | ||
Ishøj Svømme Klub | 6:28.91 | 7:48.71 | 9:07.34 | |||||||
31 | Amalie Müller Lindemann | 1999 | 490 | 1:10.38 | 2:27.21 | 3:44.95 | 5:04.16 | 10:26.61 | ||
Svømmeklubben Sønderborg | 6:24.07 | 7:45.23 | 9:05.81 | |||||||
- | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | DSQ | tyvstart | ||||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 56 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 56, 800m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | |||||||
1 | Josephine Holm | 1999 | 646 | 1:06.16 | 2:16.99 | 3:28.26 | 4:40.42 | 9:31.53 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:53.46 | 7:06.78 | 8:19.37 | |||||||
2 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 637 | 1:07.23 | 2:19.04 | 3:31.24 | 4:43.81 | 9:34.16 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 5:56.57 | 7:09.00 | 8:22.42 | |||||||
3 | Martha Andersen | 1999 | 625 | 1:08.00 | 2:21.10 | 3:34.80 | 4:49.20 | 9:37.90 | ||
Vejle Svømmeklub Triton | 6:02.94 | 7:16.29 | 8:28.86 | |||||||
4 | Eva Olsen | 2000 | 623 | 1:06.91 | 2:17.58 | 3:30.23 | 4:44.39 | 9:38.38 | ||
Ishøj Svømme Klub | 5:59.59 | 7:13.89 | 8:27.76 | |||||||
5 | Matilde Kjeldsen | 1999 | 609 | 1:07.83 | 2:21.06 | 3:34.70 | 4:49.35 | 9:42.84 | ||
Agfs Svømmeafdeling | 6:03.22 | 7:16.72 | 8:30.17 | |||||||
6 | Alberte M Hansen | 2000 | 590 | 1:09.88 | 2:25.04 | 3:40.49 | 4:55.76 | 9:48.89 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 6:10.32 | 7:23.86 | 8:37.32 | |||||||
7 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 589 | 1:10.71 | 2:26.12 | 3:40.88 | 4:55.02 | 9:49.23 | ||
Svømmeklubben Laksen | 6:09.76 | 7:23.57 | 8:37.16 | |||||||
8 | Emilie Heick | 1999 | 579 | 1:08.73 | 2:22.97 | 3:37.03 | 4:51.41 | 9:52.64 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 6:06.15 | 7:21.71 | 8:37.90 | |||||||
9 | Freja Hamann Larsen | 1999 | 578 | 1:07.89 | 2:22.26 | 3:38.08 | 4:53.54 | 9:53.13 | ||
Kolding SK | 6:08.93 | 7:24.43 | 8:40.64 | |||||||
10 | Mathilde Christjansen | 1999 | 577 | 1:10.28 | 2:24.62 | 3:39.92 | 4:54.74 | 9:53.47 | ||
Lyngby Svømmeklub | 6:09.88 | 7:24.52 | 8:40.10 | |||||||
11 | Smilla Lyhne | 2000 | 571 | 1:09.14 | 2:23.60 | 3:39.28 | 4:54.76 | 9:55.26 | ||
Thisted Svømmeklub | 6:10.42 | 7:26.63 | 8:42.23 | |||||||
12 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | 568 | 1:10.54 | 2:25.93 | 3:42.05 | 4:57.89 | 9:56.59 | ||
Hovedstaden | 6:13.28 | 7:28.76 | 8:43.57 | |||||||
13 | Laura Christensen | 1999 | 567 | 1:11.22 | 2:26.95 | 3:42.61 | 4:58.92 | 9:56.90 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 6:14.27 | 7:29.64 | 8:44.67 | |||||||
14 | Stinne Sørensen | 1999 | 565 | 1:10.21 | 2:26.94 | 3:43.40 | 4:59.36 | 9:57.55 | ||
Herning Svømmeklub | 6:14.93 | 7:30.66 | 8:45.83 | |||||||
15 | Johanne Laursen | 1999 | 555 | 1:11.67 | 2:26.84 | 3:42.44 | 4:58.19 | 10:00.96 | ||
Holstebro Svømme Club | 6:14.02 | 7:30.06 | 8:45.99 | |||||||
16 | Sara Sylvest | 2000 | 555 | 1:11.37 | 2:27.24 | 3:43.06 | 4:59.60 | 10:01.10 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 6:15.95 | 7:32.37 | 8:48.04 | |||||||
17 | Stine Knudsen | 1999 | 553 | 1:09.18 | 2:23.98 | 3:40.40 | 4:57.11 | 10:01.80 | ||
Kolding SK | 6:14.23 | 7:31.39 | 8:47.59 | |||||||
18 | Frederikke Asfeldt | 1999 | 552 | 1:11.09 | 2:26.61 | 3:42.50 | 4:58.23 | 10:02.00 | ||
Herning Svømmeklub | 6:14.47 | 7:30.84 | 8:47.59 | |||||||
19 | Julie Lundorff Larsen | 2000 | 549 | 1:10.39 | 2:27.12 | 3:43.55 | 4:59.74 | 10:03.08 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:16.47 | 7:32.76 | 8:49.06 | |||||||
20 | Clara Schade Cantby | 2000 | 548 | 1:09.58 | 2:24.72 | 3:40.78 | 4:57.28 | 10:03.56 | ||
Slagelse Svømmeklub | 6:14.24 | 7:31.49 | 8:48.88 | |||||||
21 | Christina F. Eriksen | 1999 | 547 | 1:09.03 | 2:24.06 | 3:40.43 | 4:57.20 | 10:03.99 | ||
Frederikssund Svømmeklub | 6:14.26 | 7:31.38 | 8:48.65 | |||||||
22 | Emily Gantriis | 1999 | 538 | 1:08.92 | 2:24.43 | 3:40.02 | 4:56.44 | 10:07.25 | ||
Farum Svømmeklub | 6:13.32 | 7:31.04 | 8:49.85 | |||||||
23 | Anne Sofie Nielsen | 1999 | 534 | 1:08.32 | 2:22.94 | 3:38.48 | 4:55.83 | 10:08.80 | ||
Sigma Swim Allerød | 6:13.79 | 7:32.46 | 8:51.00 | |||||||
24 | Pernille Maj Thorup | 1999 | 534 | 1:13.30 | 2:30.90 | 3:49.28 | 5:07.50 | 10:08.97 | ||
Vejle Svømmeklub Triton | 6:22.87 | 7:38.47 | 8:54.85 | |||||||
25 | Sofia Zachariassen | 1999 | 533 | 1:09.36 | 2:25.17 | 3:41.37 | 4:58.57 | 10:09.26 | ||
O.S.L.F. | 6:15.48 | 7:33.01 | 8:51.68 | |||||||
26 | Caroline Hørlykke | 2000 | 531 | 1:09.04 | 2:23.97 | 3:41.00 | 4:59.25 | 10:09.82 | ||
Gentofte Svømme Klub | 6:17.65 | 7:36.21 | 8:54.08 | |||||||
27 | Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 513 | 1:10.79 | 2:26.44 | 3:44.00 | 5:02.47 | 10:17.20 | ||
Hovedstaden | 6:21.53 | 7:41.42 | 8:59.59 | |||||||
28 | Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 511 | 1:12.97 | 2:29.81 | 3:47.79 | 5:05.67 | 10:17.99 | ||
Farum Svømmeklub | 6:23.92 | 7:42.47 | 9:01.92 | |||||||
29 | Amalie Gotthard | 1999 | 502 | 1:11.59 | 2:29.03 | 3:47.93 | 5:07.45 | 10:21.38 | ||
Tårnborg-Vemmelev Svømning | 6:26.86 | 7:45.87 | 9:04.49 | |||||||
30 | Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | 493 | 1:13.40 | 2:31.40 | 3:50.56 | 5:11.03 | 10:25.07 | ||
Ishøj Svømme Klub | 6:28.91 | 7:48.71 | 9:07.34 | |||||||
31 | Amalie Müller Lindemann | 1999 | 490 | 1:10.38 | 2:27.21 | 3:44.95 | 5:04.16 | 10:26.61 | ||
Svømmeklubben Sønderborg | 6:24.07 | 7:45.23 | 9:05.81 | |||||||
- | Methea Wissing-Thornberg | 1999 | DSQ | tyvstart | ||||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 57 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 57, 1500m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 |
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Nicolas Blanch | 1997 | 697 | 1:01.40 | 2:07.07 | 3:13.65 | 4:20.56 | 16:25.71 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:26.62 | 6:32.17 | 7:37.70 | 8:43.68 | ||||||
9:49.64 | 10:55.38 | 12:01.36 | 13:07.76 | |||||||
14:14.25 | 15:20.68 | |||||||||
2 | Mads Holm | 1998 | 685 | 1:02.12 | 2:07.97 | 3:14.15 | 4:21.17 | 16:31.58 | ||
Nakskov Svømme Klub | 5:27.94 | 6:34.41 | 7:41.57 | 8:47.83 | ||||||
9:53.47 | 11:00.47 | 12:06.39 | 13:13.22 | |||||||
14:19.92 | 15:26.15 | |||||||||
3 | William Matras | 1998 | 664 | 1:01.28 | 2:07.08 | 3:13.57 | 4:20.45 | 16:41.96 | ||
Gladsaxe Idræts Forening | 5:27.32 | 6:33.85 | 7:40.78 | 8:47.71 | ||||||
9:55.07 | 11:03.21 | 12:11.07 | 13:19.51 | |||||||
14:27.61 | 15:35.59 | |||||||||
4 | Peter Mandrup Madsen | 1997 | 655 | 1:01.30 | 2:07.47 | 3:14.69 | 4:21.97 | 16:46.34 | ||
Horsens Svømmeklub | 5:29.97 | 6:37.92 | 7:45.68 | 8:52.67 | ||||||
10:00.70 | 11:08.71 | 12:16.19 | 13:23.31 | |||||||
14:30.68 | 15:38.55 | |||||||||
5 | Magnus Fallesen | 1998 | 590 | 1:03.29 | 2:13.71 | 3:24.59 | 4:35.78 | 17:22.18 | ||
Herning Svømmeklub | 5:46.43 | 6:56.49 | 8:06.57 | 9:16.50 | ||||||
10:25.36 | 11:34.70 | 12:44.32 | 13:54.35 | |||||||
15:04.07 | 16:13.56 | |||||||||
6 | Christian Rasmussen | 1998 | 587 | 1:06.47 | 2:15.16 | 3:24.22 | 4:33.71 | 17:23.91 | ||
Holstebro Svømme Club | 5:43.15 | 6:52.93 | 8:02.34 | 9:11.95 | ||||||
10:22.34 | 11:32.32 | 12:42.71 | 13:52.67 | |||||||
15:02.84 | 16:13.53 | |||||||||
7 | Christoffer Bjørner | 1997 | 584 | 1:06.04 | 2:15.94 | 3:27.09 | 4:37.96 | 17:25.42 | ||
Gentofte Svømme Klub | 5:48.65 | 6:59.71 | 8:10.00 | 9:21.07 | ||||||
10:31.83 | 11:41.62 | 12:51.92 | 14:01.26 | |||||||
15:10.80 | 16:20.08 | |||||||||
8 | Rasmus Larsen | 1997 | 577 | 1:03.06 | 2:11.19 | 3:20.39 | 4:30.15 | 17:29.63 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:40.12 | 6:51.00 | 8:01.42 | 9:12.35 | ||||||
10:23.62 | 11:34.70 | 12:46.00 | 13:57.45 | |||||||
15:08.65 | 16:20.06 | |||||||||
9 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 572 | 1:05.87 | 2:16.53 | 3:27.70 | 4:39.07 | 17:32.58 | ||
Kolding SK | 5:49.90 | 7:00.80 | 8:11.50 | 9:22.37 | ||||||
10:32.99 | 11:43.37 | 12:53.83 | 14:04.82 | |||||||
15:15.58 | 16:25.66 | |||||||||
10 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 572 | 1:06.39 | 2:17.42 | 3:28.14 | 4:38.96 | 17:33.02 | ||
Søllerød Svømmeklub | 5:49.40 | 6:59.68 | 8:10.30 | 9:21.02 | ||||||
10:31.79 | 11:43.05 | 12:54.09 | 14:04.73 | |||||||
15:15.22 | 16:24.89 | |||||||||
11 | Christian Bro Sørensen | 1997 | 565 | 1:03.32 | 2:11.34 | 3:21.40 | 4:31.79 | 17:37.07 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:42.49 | 6:53.87 | 8:05.58 | 9:17.17 | ||||||
10:29.28 | 11:41.21 | 12:53.03 | 14:05.10 | |||||||
15:16.67 | 16:27.28 | |||||||||
12 | Thor Simonsen | 1997 | 564 | 1:07.64 | 2:18.35 | 3:28.21 | 4:38.95 | 17:37.60 | ||
Søllerød Svømmeklub | 5:49.53 | 6:59.58 | 8:11.17 | 9:22.09 | ||||||
10:33.65 | 11:44.84 | 12:55.00 | 14:06.18 | |||||||
15:17.12 | 16:28.51 | |||||||||
13 | Jacob Weberg | 1997 | 564 | 1:06.21 | 2:15.38 | 3:25.14 | 4:34.87 | 17:37.97 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:44.92 | 6:54.70 | 8:05.03 | 9:15.45 | ||||||
10:26.79 | 11:38.56 | 12:50.79 | 14:03.31 | |||||||
15:15.61 | 16:27.71 | |||||||||
14 | Mikkel Vølund | 1997 | 555 | 1:05.37 | 2:15.42 | 3:24.83 | 4:35.82 | 17:43.64 | ||
Brædstrup Svømmeklub | 5:46.04 | 6:57.71 | 8:09.09 | 9:20.85 | ||||||
10:32.07 | 11:43.52 | 12:56.64 | 14:07.86 | |||||||
15:20.53 | 16:32.76 | |||||||||
15 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | 554 | 1:06.26 | 2:17.86 | 3:29.67 | 4:41.21 | 17:44.29 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:53.59 | 7:05.52 | 8:17.42 | 9:27.95 | ||||||
10:38.41 | 11:48.90 | 12:59.84 | 14:10.82 | |||||||
15:22.44 | 16:34.36 | |||||||||
16 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 551 | 1:06.96 | 2:17.25 | 3:28.72 | 4:39.70 | 17:45.78 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:50.39 | 7:00.62 | 8:10.75 | 9:21.65 | ||||||
10:33.79 | 11:45.12 | 12:56.98 | 14:09.14 | |||||||
15:21.54 | 16:34.06 | |||||||||
17 | Nikolaj J. Jørgensen | 1998 | 550 | 1:06.91 | 2:17.59 | 3:28.96 | 4:40.23 | 17:46.81 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:51.86 | 7:03.18 | 8:14.92 | 9:26.94 | ||||||
10:38.22 | 11:49.83 | 13:01.17 | 14:12.48 | |||||||
15:24.85 | 16:36.41 | |||||||||
18 | Jonatan Balladone | 1997 | 543 | 1:05.59 | 2:17.10 | 3:28.98 | 4:40.81 | 17:50.98 | ||
Agfs Svømmeafdeling | 5:52.91 | 7:04.57 | 8:15.98 | 9:27.34 | ||||||
10:38.51 | 11:50.35 | 13:02.70 | 14:14.27 | |||||||
15:27.30 | 16:39.65 | |||||||||
19 | Emil Toft | 1998 | 535 | 1:06.14 | 2:17.81 | 3:28.84 | 4:41.04 | 17:56.20 | ||
Holbæk Svømme Klub | 5:53.19 | 7:05.82 | 8:19.16 | 9:33.42 | ||||||
10:46.91 | 12:00.29 | 13:12.92 | 14:25.78 | |||||||
15:38.04 | 16:49.83 | |||||||||
20 | Mads Johnbeck | 1997 | 533 | 1:05.77 | 2:17.69 | 3:28.91 | 4:40.43 | 17:57.57 | ||
Roskilde Svømning | 5:51.75 | 7:03.50 | 8:15.61 | 9:27.38 | ||||||
10:39.65 | 11:52.47 | 13:06.92 | 14:19.94 | |||||||
15:34.13 | 16:47.20 | |||||||||
21 | Nicklas Rasmussen | 1997 | 533 | 1:06.03 | 2:15.76 | 3:26.08 | 4:37.11 | 17:57.65 | ||
Vejle Svømmeklub Triton | 5:48.76 | 6:59.52 | 8:12.00 | 9:24.38 | ||||||
10:37.41 | 11:50.33 | 13:04.64 | 14:18.19 | |||||||
15:31.85 | 16:45.65 | |||||||||
22 | Frederik H Thomsen | 1997 | 532 | 1:05.09 | 2:15.00 | 3:25.75 | 4:37.60 | 17:58.18 | ||
Ringe Svømme Klub | 5:50.11 | 7:02.64 | 8:15.43 | 9:28.52 | ||||||
10:41.01 | 11:54.79 | 13:07.43 | 14:20.90 | |||||||
15:34.52 | 16:47.29 | |||||||||
23 | Giano Grillo | 1998 | 531 | 1:05.37 | 2:14.33 | 3:24.28 | 4:34.89 | 17:59.43 | ||
Hovedstaden | 5:45.98 | 6:57.96 | 8:09.96 | 9:22.24 | ||||||
10:35.38 | 11:48.27 | 13:02.52 | 14:16.51 | |||||||
15:31.50 | 16:45.97 | |||||||||
24 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 526 | 1:06.58 | 2:16.37 | 3:27.23 | 4:39.03 | 18:02.72 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:51.74 | 7:04.76 | 8:18.23 | 9:32.15 | ||||||
10:46.91 | 12:00.67 | 13:14.73 | 14:28.37 | |||||||
15:40.95 | 16:52.84 | |||||||||
25 | Gustav H. Jørgensen | 1997 | 523 | 1:07.83 | 2:20.18 | 3:33.11 | 4:46.02 | 18:04.70 | ||
Søllerød Svømmeklub | 5:58.97 | 7:12.19 | 8:25.52 | 9:38.22 | ||||||
10:52.06 | 12:04.70 | 13:17.59 | 14:30.46 | |||||||
15:42.70 | 16:54.90 | |||||||||
26 | Daniel Højme | 1997 | 520 | 1:06.98 | 2:19.15 | 3:32.22 | 4:45.91 | 18:06.56 | ||
Hovedstaden | 6:00.42 | 7:12.93 | 8:25.05 | 9:37.74 | ||||||
10:50.13 | 12:02.93 | 13:16.38 | 14:29.28 | |||||||
15:42.44 | 16:55.70 | |||||||||
27 | Jacob Wacherhausen | 1997 | 499 | 1:07.17 | 2:19.87 | 3:32.77 | 4:47.01 | 18:21.82 | ||
Svømmeklubben Sønderborg | 6:01.47 | 7:15.56 | 8:29.10 | 9:43.02 | ||||||
10:57.01 | 12:11.15 | 13:25.22 | 14:40.58 | |||||||
15:56.14 | 17:10.70 | |||||||||
28 | Rasmus Wegener | 1997 | 487 | 1:08.76 | 2:23.01 | 3:37.80 | 4:52.93 | 18:30.38 | ||
Slagelse Svømmeklub | 6:07.33 | 7:22.11 | 8:36.79 | 9:51.93 | ||||||
11:06.18 | 12:20.62 | 13:34.92 | 14:49.11 | |||||||
16:02.97 | 17:17.21 | |||||||||
29 | Frederik Elmann | 1997 | 479 | 1:09.76 | 2:24.03 | 3:38.62 | 4:54.97 | 18:36.54 | ||
Kolding SK | 6:10.20 | 7:26.18 | 8:40.81 | 9:54.83 | ||||||
11:10.03 | 12:25.21 | 13:39.50 | 14:53.93 | |||||||
16:08.60 | 17:22.92 | |||||||||
30 | Jens N. Nielsen | 1997 | 479 | 1:06.93 | 2:18.84 | 3:31.53 | 4:45.35 | 18:36.58 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:00.35 | 7:14.61 | 8:29.67 | 9:45.41 | ||||||
11:02.63 | 12:19.46 | 13:34.29 | 14:51.14 | |||||||
16:08.40 | 17:22.81 | |||||||||
31 | Oskar Jørgensen | 1998 | 478 | 1:06.64 | 2:18.77 | 3:31.68 | 4:45.13 | 18:37.52 | ||
Odder IGF | 5:58.76 | 7:12.88 | 8:27.11 | 9:42.56 | ||||||
10:58.85 | 12:14.87 | 13:30.24 | 14:47.20 | |||||||
16:04.83 | 17:22.22 | |||||||||
32 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | 455 | 1:08.94 | 2:22.23 | 3:35.65 | 4:50.20 | 18:56.42 | ||
Hovedstaden | 6:07.06 | 7:23.79 | 8:41.49 | 9:58.57 | ||||||
11:15.56 | 12:33.10 | 13:51.22 | 15:08.96 | |||||||
16:25.75 | 17:41.92 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 57 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 57, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 |
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Nicolas Blanch | 1997 | 697 | 1:01.40 | 2:07.07 | 3:13.65 | 4:20.56 | 16:25.71 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:26.62 | 6:32.17 | 7:37.70 | 8:43.68 | ||||||
9:49.64 | 10:55.38 | 12:01.36 | 13:07.76 | |||||||
14:14.25 | 15:20.68 | |||||||||
2 | Mads Holm | 1998 | 685 | 1:02.12 | 2:07.97 | 3:14.15 | 4:21.17 | 16:31.58 | ||
Nakskov Svømme Klub | 5:27.94 | 6:34.41 | 7:41.57 | 8:47.83 | ||||||
9:53.47 | 11:00.47 | 12:06.39 | 13:13.22 | |||||||
14:19.92 | 15:26.15 | |||||||||
3 | William Matras | 1998 | 664 | 1:01.28 | 2:07.08 | 3:13.57 | 4:20.45 | 16:41.96 | ||
Gladsaxe Idræts Forening | 5:27.32 | 6:33.85 | 7:40.78 | 8:47.71 | ||||||
9:55.07 | 11:03.21 | 12:11.07 | 13:19.51 | |||||||
14:27.61 | 15:35.59 | |||||||||
4 | Peter Mandrup Madsen | 1997 | 655 | 1:01.30 | 2:07.47 | 3:14.69 | 4:21.97 | 16:46.34 | ||
Horsens Svømmeklub | 5:29.97 | 6:37.92 | 7:45.68 | 8:52.67 | ||||||
10:00.70 | 11:08.71 | 12:16.19 | 13:23.31 | |||||||
14:30.68 | 15:38.55 | |||||||||
5 | Magnus Fallesen | 1998 | 590 | 1:03.29 | 2:13.71 | 3:24.59 | 4:35.78 | 17:22.18 | ||
Herning Svømmeklub | 5:46.43 | 6:56.49 | 8:06.57 | 9:16.50 | ||||||
10:25.36 | 11:34.70 | 12:44.32 | 13:54.35 | |||||||
15:04.07 | 16:13.56 | |||||||||
6 | Christian Rasmussen | 1998 | 587 | 1:06.47 | 2:15.16 | 3:24.22 | 4:33.71 | 17:23.91 | ||
Holstebro Svømme Club | 5:43.15 | 6:52.93 | 8:02.34 | 9:11.95 | ||||||
10:22.34 | 11:32.32 | 12:42.71 | 13:52.67 | |||||||
15:02.84 | 16:13.53 | |||||||||
7 | Christoffer Bjørner | 1997 | 584 | 1:06.04 | 2:15.94 | 3:27.09 | 4:37.96 | 17:25.42 | ||
Gentofte Svømme Klub | 5:48.65 | 6:59.71 | 8:10.00 | 9:21.07 | ||||||
10:31.83 | 11:41.62 | 12:51.92 | 14:01.26 | |||||||
15:10.80 | 16:20.08 | |||||||||
8 | Rasmus Larsen | 1997 | 577 | 1:03.06 | 2:11.19 | 3:20.39 | 4:30.15 | 17:29.63 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:40.12 | 6:51.00 | 8:01.42 | 9:12.35 | ||||||
10:23.62 | 11:34.70 | 12:46.00 | 13:57.45 | |||||||
15:08.65 | 16:20.06 | |||||||||
9 | Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 572 | 1:05.87 | 2:16.53 | 3:27.70 | 4:39.07 | 17:32.58 | ||
Kolding SK | 5:49.90 | 7:00.80 | 8:11.50 | 9:22.37 | ||||||
10:32.99 | 11:43.37 | 12:53.83 | 14:04.82 | |||||||
15:15.58 | 16:25.66 | |||||||||
10 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 572 | 1:06.39 | 2:17.42 | 3:28.14 | 4:38.96 | 17:33.02 | ||
Søllerød Svømmeklub | 5:49.40 | 6:59.68 | 8:10.30 | 9:21.02 | ||||||
10:31.79 | 11:43.05 | 12:54.09 | 14:04.73 | |||||||
15:15.22 | 16:24.89 | |||||||||
11 | Christian Bro Sørensen | 1997 | 565 | 1:03.32 | 2:11.34 | 3:21.40 | 4:31.79 | 17:37.07 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:42.49 | 6:53.87 | 8:05.58 | 9:17.17 | ||||||
10:29.28 | 11:41.21 | 12:53.03 | 14:05.10 | |||||||
15:16.67 | 16:27.28 | |||||||||
12 | Thor Simonsen | 1997 | 564 | 1:07.64 | 2:18.35 | 3:28.21 | 4:38.95 | 17:37.60 | ||
Søllerød Svømmeklub | 5:49.53 | 6:59.58 | 8:11.17 | 9:22.09 | ||||||
10:33.65 | 11:44.84 | 12:55.00 | 14:06.18 | |||||||
15:17.12 | 16:28.51 | |||||||||
13 | Jacob Weberg | 1997 | 564 | 1:06.21 | 2:15.38 | 3:25.14 | 4:34.87 | 17:37.97 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:44.92 | 6:54.70 | 8:05.03 | 9:15.45 | ||||||
10:26.79 | 11:38.56 | 12:50.79 | 14:03.31 | |||||||
15:15.61 | 16:27.71 | |||||||||
14 | Mikkel Vølund | 1997 | 555 | 1:05.37 | 2:15.42 | 3:24.83 | 4:35.82 | 17:43.64 | ||
Brædstrup Svømmeklub | 5:46.04 | 6:57.71 | 8:09.09 | 9:20.85 | ||||||
10:32.07 | 11:43.52 | 12:56.64 | 14:07.86 | |||||||
15:20.53 | 16:32.76 | |||||||||
15 | Magnus Koch Sonnenborg | 1997 | 554 | 1:06.26 | 2:17.86 | 3:29.67 | 4:41.21 | 17:44.29 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:53.59 | 7:05.52 | 8:17.42 | 9:27.95 | ||||||
10:38.41 | 11:48.90 | 12:59.84 | 14:10.82 | |||||||
15:22.44 | 16:34.36 | |||||||||
16 | Mikael Thode Sørensen | 1997 | 551 | 1:06.96 | 2:17.25 | 3:28.72 | 4:39.70 | 17:45.78 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:50.39 | 7:00.62 | 8:10.75 | 9:21.65 | ||||||
10:33.79 | 11:45.12 | 12:56.98 | 14:09.14 | |||||||
15:21.54 | 16:34.06 | |||||||||
17 | Nikolaj J. Jørgensen | 1998 | 550 | 1:06.91 | 2:17.59 | 3:28.96 | 4:40.23 | 17:46.81 | ||
Aalborg Svømmeklub | 5:51.86 | 7:03.18 | 8:14.92 | 9:26.94 | ||||||
10:38.22 | 11:49.83 | 13:01.17 | 14:12.48 | |||||||
15:24.85 | 16:36.41 | |||||||||
18 | Jonatan Balladone | 1997 | 543 | 1:05.59 | 2:17.10 | 3:28.98 | 4:40.81 | 17:50.98 | ||
Agfs Svømmeafdeling | 5:52.91 | 7:04.57 | 8:15.98 | 9:27.34 | ||||||
10:38.51 | 11:50.35 | 13:02.70 | 14:14.27 | |||||||
15:27.30 | 16:39.65 | |||||||||
19 | Emil Toft | 1998 | 535 | 1:06.14 | 2:17.81 | 3:28.84 | 4:41.04 | 17:56.20 | ||
Holbæk Svømme Klub | 5:53.19 | 7:05.82 | 8:19.16 | 9:33.42 | ||||||
10:46.91 | 12:00.29 | 13:12.92 | 14:25.78 | |||||||
15:38.04 | 16:49.83 | |||||||||
20 | Mads Johnbeck | 1997 | 533 | 1:05.77 | 2:17.69 | 3:28.91 | 4:40.43 | 17:57.57 | ||
Roskilde Svømning | 5:51.75 | 7:03.50 | 8:15.61 | 9:27.38 | ||||||
10:39.65 | 11:52.47 | 13:06.92 | 14:19.94 | |||||||
15:34.13 | 16:47.20 | |||||||||
21 | Nicklas Rasmussen | 1997 | 533 | 1:06.03 | 2:15.76 | 3:26.08 | 4:37.11 | 17:57.65 | ||
Vejle Svømmeklub Triton | 5:48.76 | 6:59.52 | 8:12.00 | 9:24.38 | ||||||
10:37.41 | 11:50.33 | 13:04.64 | 14:18.19 | |||||||
15:31.85 | 16:45.65 | |||||||||
22 | Frederik H Thomsen | 1997 | 532 | 1:05.09 | 2:15.00 | 3:25.75 | 4:37.60 | 17:58.18 | ||
Ringe Svømme Klub | 5:50.11 | 7:02.64 | 8:15.43 | 9:28.52 | ||||||
10:41.01 | 11:54.79 | 13:07.43 | 14:20.90 | |||||||
15:34.52 | 16:47.29 | |||||||||
23 | Giano Grillo | 1998 | 531 | 1:05.37 | 2:14.33 | 3:24.28 | 4:34.89 | 17:59.43 | ||
Hovedstaden | 5:45.98 | 6:57.96 | 8:09.96 | 9:22.24 | ||||||
10:35.38 | 11:48.27 | 13:02.52 | 14:16.51 | |||||||
15:31.50 | 16:45.97 | |||||||||
24 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 526 | 1:06.58 | 2:16.37 | 3:27.23 | 4:39.03 | 18:02.72 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:51.74 | 7:04.76 | 8:18.23 | 9:32.15 | ||||||
10:46.91 | 12:00.67 | 13:14.73 | 14:28.37 | |||||||
15:40.95 | 16:52.84 | |||||||||
25 | Gustav H. Jørgensen | 1997 | 523 | 1:07.83 | 2:20.18 | 3:33.11 | 4:46.02 | 18:04.70 | ||
Søllerød Svømmeklub | 5:58.97 | 7:12.19 | 8:25.52 | 9:38.22 | ||||||
10:52.06 | 12:04.70 | 13:17.59 | 14:30.46 | |||||||
15:42.70 | 16:54.90 | |||||||||
26 | Daniel Højme | 1997 | 520 | 1:06.98 | 2:19.15 | 3:32.22 | 4:45.91 | 18:06.56 | ||
Hovedstaden | 6:00.42 | 7:12.93 | 8:25.05 | 9:37.74 | ||||||
10:50.13 | 12:02.93 | 13:16.38 | 14:29.28 | |||||||
15:42.44 | 16:55.70 | |||||||||
27 | Jacob Wacherhausen | 1997 | 499 | 1:07.17 | 2:19.87 | 3:32.77 | 4:47.01 | 18:21.82 | ||
Svømmeklubben Sønderborg | 6:01.47 | 7:15.56 | 8:29.10 | 9:43.02 | ||||||
10:57.01 | 12:11.15 | 13:25.22 | 14:40.58 | |||||||
15:56.14 | 17:10.70 | |||||||||
28 | Rasmus Wegener | 1997 | 487 | 1:08.76 | 2:23.01 | 3:37.80 | 4:52.93 | 18:30.38 | ||
Slagelse Svømmeklub | 6:07.33 | 7:22.11 | 8:36.79 | 9:51.93 | ||||||
11:06.18 | 12:20.62 | 13:34.92 | 14:49.11 | |||||||
16:02.97 | 17:17.21 | |||||||||
29 | Frederik Elmann | 1997 | 479 | 1:09.76 | 2:24.03 | 3:38.62 | 4:54.97 | 18:36.54 | ||
Kolding SK | 6:10.20 | 7:26.18 | 8:40.81 | 9:54.83 | ||||||
11:10.03 | 12:25.21 | 13:39.50 | 14:53.93 | |||||||
16:08.60 | 17:22.92 | |||||||||
30 | Jens N. Nielsen | 1997 | 479 | 1:06.93 | 2:18.84 | 3:31.53 | 4:45.35 | 18:36.58 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:00.35 | 7:14.61 | 8:29.67 | 9:45.41 | ||||||
11:02.63 | 12:19.46 | 13:34.29 | 14:51.14 | |||||||
16:08.40 | 17:22.81 | |||||||||
31 | Oskar Jørgensen | 1998 | 478 | 1:06.64 | 2:18.77 | 3:31.68 | 4:45.13 | 18:37.52 | ||
Odder IGF | 5:58.76 | 7:12.88 | 8:27.11 | 9:42.56 | ||||||
10:58.85 | 12:14.87 | 13:30.24 | 14:47.20 | |||||||
16:04.83 | 17:22.22 | |||||||||
32 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | 455 | 1:08.94 | 2:22.23 | 3:35.65 | 4:50.20 | 18:56.42 | ||
Hovedstaden | 6:07.06 | 7:23.79 | 8:41.49 | 9:58.57 | ||||||
11:15.56 | 12:33.10 | 13:51.22 | 15:08.96 | |||||||
16:25.75 | 17:41.92 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 58 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 58, 4X100m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Danmark (1900) 3:57.76 2012-08-04 |
Dansk Rekord Senior: STO95 (1900) 4:12.15 2009-04-12 |
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Agf Piger | 1999 | 649 | 4:28.16 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Natascha Alexandra Green | 2000 | 33.97 | 1:09.76 | 1:09.76 | ||||||
Julie Pavon Friis | 1999 | 34.74 | 1:13.85 | 2:23.61 | ||||||
Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 30.54 | 1:05.47 | 3:29.08 | ||||||
Matilde Kjeldsen | 1999 | 28.03 | 59.08 | 4:28.16 | ||||||
2 | A6 Piger | 1999 | 606 | 4:34.34 | ||||||
A6 | ||||||||||
Julie Kepp Jensen | 2000 | 31.76 | 1:05.61 | 1:05.61 | ||||||
Malene Bang | 1999 | 35.98 | 1:15.98 | 2:21.59 | ||||||
Mira Mass | 2000 | 32.79 | 1:10.52 | 3:32.11 | ||||||
Lærke Toft Ruby | 1999 | 29.51 | 1:02.23 | 4:34.34 | ||||||
3 | Gentofte Piger 1 | 1999 | 588 | 4:37.12 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 32.29 | 1:07.69 | 1:07.69 | ||||||
Jessica Yu Mortensen | 2000 | 36.23 | 1:17.01 | 2:24.70 | ||||||
Signe Bro | 1999 | 32.04 | 1:10.64 | 3:35.34 | ||||||
Caroline Hørlykke | 2000 | 29.53 | 1:01.78 | 4:37.12 | ||||||
4 | Triton Piger 1 | 1999 | 572 | 4:39.56 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Katharina Nekhorochko | 2000 | 34.48 | 1:10.64 | 1:10.64 | ||||||
Katrine B. Hansen | 1999 | 36.19 | 1:16.50 | 2:27.14 | ||||||
Nanna Sonne | 1999 | 32.11 | 1:10.57 | 3:37.71 | ||||||
Victoria Bierre | 2000 | 29.66 | 1:01.85 | 4:39.56 | ||||||
5 | Lyngby Piger 1 | 1999 | 561 | 4:41.51 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Sophie Amalie Schøn | 1999 | 34.40 | 1:11.15 | 1:11.15 | ||||||
Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 36.93 | 1:18.49 | 2:29.64 | ||||||
Hannah Pilgaard | 1999 | 32.37 | 1:11.02 | 3:40.66 | ||||||
Klara Reeh | 1999 | 28.82 | 1:00.85 | 4:41.51 | ||||||
6 | Køge Piger | 1999 | 552 | 4:42.90 | ||||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
Caroline Samuel | 2000 | 34.63 | 1:10.74 | 1:10.74 | ||||||
Melanie Degner | 2000 | 36.21 | ||||||||
Yazmin B. Gürtler | 2000 | 3:00.81 | 3:40.72 | 3:40.72 | ||||||
Astrid Delin | 1999 | 29.82 | 1:02.18 | 4:42.90 | ||||||
7 | Sigma Piger 1 | 1999 | 540 | 4:45.13 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Cecilie Høgskilde | 1999 | 33.32 | 1:09.08 | 1:09.08 | ||||||
Gitte Sørensen Gosvig | 1999 | 38.36 | 1:22.93 | 2:32.01 | ||||||
Katrine Stampe | 2000 | 32.95 | 1:10.99 | 3:43.00 | ||||||
Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 29.32 | 1:02.13 | 4:45.13 | ||||||
8 | Hovedstaden Piger 1 | 1999 | 524 | 4:47.86 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Emma Maagøe | 1999 | 34.64 | 1:12.17 | 1:12.17 | ||||||
Rikke Dehn | 1999 | 38.28 | 1:21.86 | 2:34.03 | ||||||
Vera Staun Hansen | 1999 | 32.57 | 1:09.60 | 3:43.63 | ||||||
Sofie Thunø Rasmussen | 2000 | 30.54 | 1:04.23 | 4:47.86 | ||||||
9 | As Piger 1 | 1999 | 522 | 4:48.24 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Emma A Andersen | 2000 | 36.45 | 1:13.83 | 1:13.83 | ||||||
Karoline Lehmann | 1999 | 39.68 | 1:24.34 | 2:38.17 | ||||||
Lisa Schøn | 1999 | 31.81 | 1:08.06 | 3:46.23 | ||||||
Amalie Bærentsen | 2000 | 30.04 | 1:02.01 | 4:48.24 | ||||||
9 | Vat-Cph Piger 1 | 1999 | 522 | 4:48.24 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Mille Rask Sander | 1999 | 39.09 | 1:20.54 | 1:20.54 | ||||||
Josefine Pedersen | 1999 | 35.39 | 1:15.78 | 2:36.32 | ||||||
Phoebe Linde Atkins | 2000 | 32.14 | 1:09.68 | 3:46.00 | ||||||
Emilie Heick | 1999 | 29.83 | 1:02.24 | 4:48.24 | ||||||
11 | Kvik Piger 1 | 1999 | 510 | 4:50.50 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Sara Sylvest | 2000 | 35.12 | 1:12.16 | 1:12.16 | ||||||
Sofie Brøgger | 2000 | 38.47 | 1:21.84 | 2:34.00 | ||||||
Maria Olsen | 2000 | 33.40 | 1:11.54 | 3:45.54 | ||||||
Sofie Kornbek | 2000 | 30.68 | 1:04.96 | 4:50.50 | ||||||
12 | Gentofte Piger 2 | 1999 | 482 | 4:56.02 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Nina Toft | 2000 | 35.60 | 1:13.68 | 1:13.68 | ||||||
Nikoline N. Norby | 2000 | 38.22 | 1:20.99 | 2:34.67 | ||||||
Nicoline Christensen | 1999 | 34.32 | 1:15.32 | 3:49.99 | ||||||
Rebecca Hansen | 2000 | 32.01 | 1:06.03 | 4:56.02 | ||||||
13 | Stv Piger 99 | 1999 | 475 | 4:57.41 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Clara Schade Cantby | 2000 | 35.42 | 1:13.01 | 1:13.01 | ||||||
Helene Larsen | 2000 | 40.62 | 1:28.10 | 2:41.11 | ||||||
Johanne Carr | 1999 | 32.31 | 1:09.87 | 3:50.98 | ||||||
Astrid Ovesen | 1999 | 31.86 | 1:06.43 | 4:57.41 | ||||||
14 | Lyngby Piger 2 | 1999 | 474 | 4:57.77 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Sara Krell Refn | 1999 | 34.93 | 1:13.78 | 1:13.78 | ||||||
Emma Bjørnholdt | 2000 | 39.08 | 1:24.09 | 2:37.87 | ||||||
Irene Halck | 1999 | 34.76 | 1:15.10 | 3:52.97 | ||||||
Mia Walter | 2000 | 30.85 | 1:04.80 | 4:57.77 | ||||||
15 | Triton Piger 2 | 1999 | 472 | 4:58.14 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 34.55 | 1:11.40 | 1:11.40 | ||||||
Sofie Strandby | 1999 | 39.69 | 1:24.32 | 2:35.72 | ||||||
Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 33.74 | 1:14.54 | 3:50.26 | ||||||
Helena Berg Wenk | 2000 | 31.74 | 1:07.88 | 4:58.14 | ||||||
16 | Nikolajs Små Guldklumper | 1999 | 455 | 5:01.77 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Merete Toft Jensen | 1999 | 37.59 | 1:16.59 | 1:16.59 | ||||||
Anne Hjortsøe Pedersen | 1999 | 40.03 | 1:24.13 | 2:40.72 | ||||||
Helena Rosendahl Bach | 2000 | 33.91 | 1:13.45 | 3:54.17 | ||||||
Johanne Laursen | 1999 | 32.81 | 1:07.60 | 5:01.77 | ||||||
17 | Silkeborg Piger | 1999 | 438 | 5:05.61 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Celia Erikstad | 1999 | 36.98 | 1:15.85 | 1:15.85 | ||||||
Julie Lundorff Larsen | 2000 | 38.77 | 1:22.81 | 2:38.66 | ||||||
Sofie W. Bunten | 1999 | 35.33 | 1:17.49 | 3:56.15 | ||||||
Nicoline Bredahl | 2000 | 32.42 | 1:09.46 | 5:05.61 | ||||||
18 | Farum Piger | 1999 | 430 | 5:07.52 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 37.11 | 1:17.81 | 1:17.81 | ||||||
Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 39.52 | 1:25.10 | 2:42.91 | ||||||
Mia Ishøj Nielsen | 2000 | 34.70 | 1:16.33 | 3:59.24 | ||||||
Simone Jørgensen | 1999 | 32.34 | 1:08.28 | 5:07.52 | ||||||
19 | Hovedstaden Piger 2 | 1999 | 428 | 5:08.04 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Nina Leisted Bertelsen | 2000 | 35.43 | 1:14.08 | 1:14.08 | ||||||
Luna Donde Feilberg | 2000 | 40.41 | 1:26.04 | 2:40.12 | ||||||
Christine Greisen | 2000 | 36.87 | 1:20.29 | 4:00.41 | ||||||
Josefine Strand Nielsen | 2000 | 32.29 | 1:07.63 | 5:08.04 | ||||||
20 | Odder Piger | 1999 | 425 | 5:08.64 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
Cecilie Dalgas | 2000 | 37.52 | 1:17.86 | 1:17.86 | ||||||
Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 39.23 | 1:24.87 | 2:42.73 | ||||||
Helene G. Nedergaard | 1999 | 35.39 | 1:18.11 | 4:00.84 | ||||||
Lykke K. Nielsen | 1999 | 31.82 | 1:07.80 | 5:08.64 | ||||||
21 | Piger 1 Triton | 1999 | 414 | 5:11.51 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Johanne A. Christiansen | 2000 | 38.61 | 1:19.88 | 1:19.88 | ||||||
Christina Christensen | 2000 | 39.29 | 1:24.61 | 2:44.49 | ||||||
Martha Andersen | 1999 | 35.82 | 1:18.04 | 4:02.53 | ||||||
Pernille Maj Thorup | 1999 | 33.07 | 1:08.98 | 5:11.51 | ||||||
22 | Piger Gti | 1999 | 402 | 5:14.41 | ||||||
GTI | ||||||||||
Helena Splidt-Samuelsen | 2000 | 39.40 | 1:21.43 | 1:21.43 | ||||||
Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 42.73 | 1:32.13 | 2:53.56 | ||||||
Methea Wissing-Thornberg | 1999 | 33.68 | 1:13.29 | 4:06.85 | ||||||
Amalie Irgang-Dahlin | 1999 | 32.10 | 1:07.56 | 5:14.41 | ||||||
23 | Sigma Piger 2 | 1999 | 365 | 5:24.70 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Karina Garne Larsen | 2000 | 40.83 | 1:22.53 | 1:22.53 | ||||||
Augusta Marie Christensen | 2000 | 40.58 | 1:26.92 | 2:49.45 | ||||||
Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 39.28 | 1:25.46 | 4:14.91 | ||||||
Amanda Egerod Lund | 2000 | 32.60 | 1:09.79 | 5:24.70 | ||||||
- | As Piger 2 | 1999 | DSQ | tyvstart | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 38.00 | 1:18.26 | 1:18.26 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 59 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:03 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 59, 4X100m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.83 2008-08-15 |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12 |
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1993) 3:53.13 2011-06-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Kvik Drenge 1 | 1997 | 604 | 4:05.16 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oliver Marcus Meng | 1997 | 30.37 | 1:02.00 | 1:02.00 | ||||||
Jacob M. Jørgensen | 1997 | 32.71 | 1:08.84 | 2:10.84 | ||||||
Frederik Nerving | 1997 | 27.51 | 1:00.23 | 3:11.07 | ||||||
Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 25.52 | 54.09 | 4:05.16 | ||||||
2 | Farum Miniguns | 1997 | 568 | 4:10.23 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Lars Breum Hansen | 1997 | 30.16 | 1:01.95 | 1:01.95 | ||||||
Daniel Christian | 1998 | 32.81 | 1:09.61 | 2:11.56 | ||||||
Mads Steen Petersen | 1997 | 28.78 | 1:03.53 | 3:15.09 | ||||||
Philip Greve | 1998 | 26.69 | 55.14 | 4:10.23 | ||||||
3 | Esbjerg Drenge 1 | 1997 | 566 | 4:10.47 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Simon Vingolf Larsen | 1998 | 29.87 | 1:01.69 | 1:01.69 | ||||||
Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 32.59 | 1:09.66 | 2:11.35 | ||||||
Simon Lundby Pedersen | 1998 | 28.63 | 1:01.62 | 3:12.97 | ||||||
Simon Juhl Schmidt | 1997 | 27.45 | 57.50 | 4:10.47 | ||||||
4 | As Drenge 1 | 1997 | 562 | 4:11.13 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Jens Bach | 1997 | 32.18 | 1:05.12 | 1:05.12 | ||||||
Mikael Thode Sørensen | 1997 | 33.47 | 1:12.51 | 2:17.63 | ||||||
Nicolas Blanch | 1997 | 26.60 | 57.39 | 3:15.02 | ||||||
Søren Villumsen | 1998 | 26.81 | 56.11 | 4:11.13 | ||||||
5 | Hovedstaden Drenge | 1997 | 549 | 4:12.99 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Jesper Frost Thomsen | 1997 | 33.34 | 1:07.51 | 1:07.51 | ||||||
Victor Bødker | 1997 | 31.07 | 1:06.84 | 2:14.35 | ||||||
Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | 29.39 | 1:02.53 | 3:16.88 | ||||||
Isak Lichi | 1997 | 26.73 | 56.11 | 4:12.99 | ||||||
6 | Kvik Drenge 2 | 1997 | 512 | 4:19.08 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Frederik Galving | 1998 | 30.17 | 1:03.10 | 1:03.10 | ||||||
Rasmus Gutfelt Skalbo | 1998 | 33.01 | 1:10.59 | 2:13.69 | ||||||
Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 30.34 | 1:06.27 | 3:19.96 | ||||||
Jon Riedel Pedersen | 1998 | 28.19 | 59.12 | 4:19.08 | ||||||
7 | Agf Drenge | 1997 | 497 | 4:21.57 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 33.76 | 1:10.20 | 1:10.20 | ||||||
Tobias B. Bjerg | 1998 | 32.50 | 1:11.14 | 2:21.34 | ||||||
Johannes Kjærgaard | 1998 | 28.20 | 1:01.90 | 3:23.24 | ||||||
Jonatan Balladone | 1997 | 27.86 | 58.33 | 4:21.57 | ||||||
8 | Kalundborg Drenge | 1997 | 495 | 4:21.99 | ||||||
Kalundborg SK | ||||||||||
Mathias Rysgaard | 1998 | 29.96 | 1:02.45 | 1:02.45 | ||||||
Sebastian H. Andersen | 1997 | 33.09 | 1:14.06 | 2:16.51 | ||||||
Danny Corell | 1997 | 30.06 | 1:05.29 | 3:21.80 | ||||||
Carl Lykkebo Larsen | 1998 | 28.60 | 1:00.19 | 4:21.99 | ||||||
9 | Bad Boys | 1997 | 488 | 4:23.17 | ||||||
Lyseng IF | ||||||||||
Holger Boe Krogh | 1998 | 32.48 | 1:08.16 | 1:08.16 | ||||||
Mads D. Kristensen | 1998 | 35.88 | 1:15.80 | 2:23.96 | ||||||
Jonas B. Jørgensen | 1998 | 27.37 | 1:00.70 | 3:24.66 | ||||||
Simon Sønderriis | 1997 | 27.30 | 58.51 | 4:23.17 | ||||||
10 | Lyngby Drenge | 1997 | 486 | 4:23.48 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Laurits Mathiassen | 1997 | 32.32 | 1:06.19 | 1:06.19 | ||||||
Lasse Sieben | 1997 | 33.89 | 1:12.36 | 2:18.55 | ||||||
Jonas Nervic Kistorp | 1997 | 27.94 | 1:02.39 | 3:20.94 | ||||||
Tobias Fournais | 1998 | 29.25 | 1:02.54 | 4:23.48 | ||||||
11 | Esbjerg Drenge 2 | 1997 | 483 | 4:24.06 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Alexander Wildenschild | 1997 | 31.01 | 1:03.75 | 1:03.75 | ||||||
Kristian Hermiz | 1998 | 33.24 | 1:12.71 | 2:16.46 | ||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 30.33 | 1:07.68 | 3:24.14 | ||||||
Christian Kaul | 1998 | 28.28 | 59.92 | 4:24.06 | ||||||
12 | Drenge Kolding | 1997 | 459 | 4:28.59 | ||||||
Kolding SK | ||||||||||
Alexander Ohrt | 1997 | 33.43 | 1:09.53 | 1:09.53 | ||||||
Christian Gravgaard | 1997 | 33.29 | 1:11.65 | 2:21.18 | ||||||
Frederik Elmann | 1997 | 32.23 | 1:09.55 | 3:30.73 | ||||||
Jonas Gadegaard Hansen | 1998 | 27.94 | 57.86 | 4:28.59 | ||||||
13 | Stv Drenge 97 | 1997 | 446 | 4:31.29 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 34.35 | 1:11.35 | 1:11.35 | ||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 34.65 | 1:14.09 | 2:25.44 | ||||||
Rasmus Wegener | 1997 | 33.16 | 1:11.38 | 3:36.82 | ||||||
Simon Hansen | 1997 | 25.57 | 54.47 | 4:31.29 | ||||||
14 | As Drenge 2 | 1997 | 438 | 4:32.90 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Martin Larsen | 1998 | 35.05 | 1:10.16 | 1:10.16 | ||||||
Sebastian Reese | 1998 | 35.29 | 1:14.71 | 2:24.87 | ||||||
Jannik Skov | 1997 | 30.37 | 1:06.58 | 3:31.45 | ||||||
Thomas Kjær | 1998 | 29.72 | 1:01.45 | 4:32.90 | ||||||
15 | Drenge 1 Viborg | 1997 | 425 | 4:35.55 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
Emil Houlborg | 1998 | 34.57 | 1:10.13 | 1:10.13 | ||||||
Martin S. Jespersen | 1997 | 36.96 | 1:16.48 | 2:26.61 | ||||||
Tobias Alstrup Kjær | 1998 | 31.50 | 1:08.50 | 3:35.11 | ||||||
Kasper Levring Andersen | 1998 | 28.42 | 1:00.44 | 4:35.55 | ||||||
16 | Farum Drenge | 1997 | 421 | 4:36.55 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Christian Sejr Aagaard | 1998 | 32.29 | 1:06.76 | 1:06.76 | ||||||
Magnus Grundesen | 1998 | 40.61 | 1:25.18 | 2:31.94 | ||||||
Thomas Bech | 1998 | 29.39 | 1:03.63 | 3:35.57 | ||||||
Joachim Frimann | 1997 | 28.66 | 1:00.98 | 4:36.55 | ||||||
17 | Silkeborg Drenge | 1998 | 388 | 4:44.00 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Jens N. Nielsen | 1997 | 35.53 | 1:11.68 | 1:11.68 | ||||||
Martin Harder Bruun | 1998 | 39.53 | 1:23.03 | 2:34.71 | ||||||
Martin Grønning | 1997 | 31.76 | 1:09.93 | 3:44.64 | ||||||
Anders Laursen | 1998 | 29.00 | 59.36 | 4:44.00 | ||||||
- | Farum Drenge 2 | 1997 | DSQ | tyvstart | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Mads Jørner | 1998 | 31.61 | 1:06.20 | 1:06.20 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:03 |
Resultat Løb 60 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 60, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27 |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Aalborg Herrer 1 | 0 | 776 | 7:35.33 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Pál Joensen | 1990 | 55.15 | 1:51.73 | 1:51.73 | ||||||
Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 55.82 | 1:54.02 | 3:45.75 | ||||||
Michael Grønlund Larsen | 1993 | 55.98 | 1:56.50 | 5:42.25 | ||||||
Viktor B. Bromer | 1993 | 53.95 | 1:53.08 | 7:35.33 | ||||||
2 | Vat-Cph Herrer 1 | 0 | 744 | 7:41.78 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Frederik A. Mariegaard | 1994 | 57.20 | 1:56.56 | 1:56.56 | ||||||
Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 56.67 | 1:56.51 | 3:53.07 | ||||||
Morten Klarskov | 1992 | 56.44 | 1:56.85 | 5:49.92 | ||||||
Daniel Skaaning | 1993 | 55.21 | 1:51.86 | 7:41.78 | ||||||
3 | Sigma Herre | 0 | 741 | 7:42.43 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Andreas Schiellerup | 1993 | 55.45 | 1:55.17 | 1:55.17 | ||||||
Claus Lerche Iversen | 1977 | 55.70 | 1:55.02 | 3:50.19 | ||||||
Jacob Lercke Skytte | 1984 | 57.27 | 1:59.38 | 5:49.57 | ||||||
Anton Ørskov Ipsen | 1994 | 53.82 | 1:52.86 | 7:42.43 | ||||||
4 | Esbjerg Svømmeklub | 0 | 736 | 7:43.45 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Martin Terp Olesen | 1994 | 57.52 | 1:56.98 | 1:56.98 | ||||||
Jacob Carstensen | 1978 | 55.92 | 1:54.26 | 3:51.24 | ||||||
Martin Sander Pedersen | 1992 | 56.04 | 1:56.93 | 5:48.17 | ||||||
Anders Møller | 1991 | 54.86 | 1:55.28 | 7:43.45 | ||||||
5 | Kvik Herrer 1 | 1996 | 703 | 7:50.52 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Kristian Weber Larsen | 1990 | 56.10 | 1:55.20 | 1:55.20 | ||||||
Rasmus Härstedt | 1994 | 56.33 | 1:56.52 | 3:51.72 | ||||||
Emil Klingberg | 1987 | 57.25 | 1:59.62 | 5:51.34 | ||||||
Marc Bach Nielsen | 1994 | 57.07 | 1:59.18 | 7:50.52 | ||||||
6 | Herlev Herrer 1 | 0 | 686 | 7:54.56 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Mikkel Austmann | 1991 | 58.08 | 2:00.12 | 2:00.12 | ||||||
Jonas Sørensen | 1990 | 58.16 | 2:01.75 | 4:01.87 | ||||||
Thomas Steenberg | 1994 | 56.21 | 1:55.69 | 5:57.56 | ||||||
Søren Dahl | 1993 | 56.09 | 1:57.00 | 7:54.56 | ||||||
7 | Agf Herrer 1 | 0 | 668 | 7:58.68 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Jakob Kornmaaler | 1995 | 57.74 | 2:00.04 | 2:00.04 | ||||||
Jesper Jensen | 1996 | 58.20 | 2:02.70 | 4:02.74 | ||||||
Bo Volf Brøchner | 1996 | 56.61 | 1:56.72 | 5:59.46 | ||||||
Sebastian Friis | 1995 | 58.56 | 1:59.22 | 7:58.68 | ||||||
8 | Herlev Herrer 2 | 0 | 654 | 8:02.03 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Christian Røssel | 1995 | 57.20 | 1:58.24 | 1:58.24 | ||||||
Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 58.87 | 2:04.44 | 4:02.68 | ||||||
Marcus Olesen | 1995 | 56.30 | 1:59.49 | 6:02.17 | ||||||
Chris Johansen | 1996 | 58.33 | 1:59.86 | 8:02.03 | ||||||
9 | Hovedstad Drenge Junior | 1995 | 647 | 8:03.80 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Hannibal Steenfos | 1996 | 59.64 | 2:03.57 | 2:03.57 | ||||||
Kasper Vitten | 1995 | 58.86 | 2:01.70 | 4:05.27 | ||||||
Peter Gjerulff | 1996 | 58.60 | 2:02.68 | 6:07.95 | ||||||
Kevin Witt Christensen | 1995 | 54.58 | 1:55.85 | 8:03.80 | ||||||
10 | Lyngby Herrer | 0 | 626 | 8:09.19 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Jens Peter Träff | 1988 | 57.42 | 2:00.47 | 2:00.47 | ||||||
Jakob Klint Axelsen | 1996 | 58.31 | 2:00.20 | 4:00.67 | ||||||
Daniel Skov Andersen | 1994 | 1:01.57 | 2:04.82 | 6:05.49 | ||||||
Anders Blume | 1990 | 58.41 | 2:03.70 | 8:09.19 | ||||||
11 | Drenge Vordingborg | 1995 | 593 | 8:17.96 | ||||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
Jacob Jensen | 1995 | 1:00.16 | 2:06.64 | 2:06.64 | ||||||
Alexander Duus Jensen | 1995 | 57.28 | 2:01.02 | 4:07.66 | ||||||
Jesper Andersen | 1995 | 1:02.21 | 2:09.50 | 6:17.16 | ||||||
Andreas Sandbirk | 1995 | 57.61 | 2:00.80 | 8:17.96 | ||||||
12 | Triton Drenge | 1996 | 554 | 8:29.45 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 1:00.26 | 2:09.90 | 2:09.90 | ||||||
Nicolai Pedersen | 1994 | 58.92 | 2:03.45 | 4:13.35 | ||||||
Andreas Sehested | 1996 | 1:02.51 | 2:07.61 | 6:20.96 | ||||||
Mathias Bech | 1996 | 1:01.62 | 2:08.49 | 8:29.45 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 61 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 61, 400m Medley Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 |
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 702 | 1:00.56 | 2:11.31 | 3:29.61 | 4:34.29 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Anton Ørskov Ipsen | 1994 | 674 | 1:03.00 | 2:14.37 | 3:32.52 | 4:38.01 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Mikkel Austmann | 1991 | 634 | 1:04.20 | 2:18.17 | 3:36.65 | 4:43.77 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
4 | Martin Terp Olesen | 1994 | 622 | 1:01.81 | 2:14.69 | 3:39.80 | 4:45.64 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Karim Møller | 1994 | 612 | 1:05.10 | 2:16.03 | 3:42.37 | 4:47.06 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
6 | Christian Røssel | 1995 | 599 | 1:02.97 | 2:20.49 | 3:44.13 | 4:49.20 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Kasper Vitten | 1995 | 596 | 1:07.61 | 2:23.46 | 3:43.57 | 4:49.67 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
8 | Niklas Hedegaard | 1990 | 593 | 1:02.91 | 2:21.38 | 3:42.11 | 4:50.08 | Deltager ikke i finalen | ||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
9 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 582 | 1:04.29 | 2:20.50 | 3:45.04 | 4:51.92 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
10 | Rasmus Härstedt | 1994 | 581 | 1:03.20 | 2:18.37 | 3:45.26 | 4:52.21 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Mads Hansen | 1995 | 572 | 1:06.30 | 2:24.27 | 3:46.05 | 4:53.70 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
12 | Asger Skafte | 1996 | 569 | 1:04.49 | 2:20.94 | 3:46.15 | 4:54.15 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Nicolai Pedersen | 1994 | 568 | 1:06.57 | 2:25.27 | 3:48.72 | 4:54.36 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
14 | Alexander Skov Andersen | 1993 | 566 | 1:05.67 | 2:23.45 | 3:49.96 | 4:54.74 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
15 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 566 | 1:05.10 | 2:25.66 | 3:48.06 | 4:54.77 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
16 | Mark Bjerregaard | 1994 | 563 | 1:02.49 | 2:22.04 | 3:49.39 | 4:55.27 | Deltager ikke i finalen | ||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
17 | Peter Birk | 1996 | 561 | 1:10.84 | 2:25.56 | 3:46.83 | 4:55.56 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
18 | Ditlev Balle | 1996 | 553 | 1:06.68 | 2:22.46 | 3:50.45 | 4:57.00 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
19 | Alexander Duus Jensen | 1995 | 547 | 1:05.24 | 2:24.07 | 3:50.02 | 4:58.06 | Deltager ikke i finalen | ||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
20 | Timon Wedekind | 1996 | 529 | 1:10.75 | 2:29.90 | 3:49.23 | 5:01.43 | Deltager ikke i finalen | ||
Hovedstaden | ||||||||||
21 | Thomas Birkkjær | 1996 | 525 | 1:05.60 | 2:23.66 | 3:53.28 | 5:02.24 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Morten Børre Petersen | 1996 | 495 | 1:06.49 | 2:24.09 | 3:52.82 | 5:08.22 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
23 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 437 | 1:10.23 | 2:40.80 | 4:00.59 | 5:21.12 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 61 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 61, 400m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 |
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Viktor B. Bromer | 1993 | 794 | 58.06 | 2:05.50 | 3:20.98 | 4:23.22 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Anton Ørskov Ipsen | 1994 | 758 | 1:01.24 | 2:10.63 | 3:25.43 | 4:27.37 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Mikkel Austmann | 1991 | 671 | 1:02.75 | 2:14.88 | 3:32.71 | 4:38.44 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
4 | Karim Møller | 1994 | 652 | 1:03.93 | 2:13.37 | 3:38.10 | 4:41.09 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
5 | Martin Terp Olesen | 1994 | 633 | 1:01.66 | 2:14.44 | 3:39.82 | 4:43.93 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Christian Røssel | 1995 | 631 | 1:01.45 | 2:18.36 | 3:41.26 | 4:44.16 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Kasper Vitten | 1995 | 608 | 1:07.04 | 2:22.10 | 3:42.47 | 4:47.71 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
8 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 604 | 1:03.52 | 2:19.32 | 3:42.58 | 4:48.39 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
9 | Rasmus Härstedt | 1994 | 613 | 1:01.12 | 2:15.41 | 3:41.20 | 4:46.90 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
10 | Ditlev Balle | 1996 | 598 | 1:04.63 | 2:16.69 | 3:43.41 | 4:49.35 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
11 | Nicolai Pedersen | 1994 | 594 | 1:04.92 | 2:22.04 | 3:44.95 | 4:50.04 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
12 | Alexander Skov Andersen | 1993 | 589 | 1:04.41 | 2:20.26 | 3:46.32 | 4:50.89 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
13 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 585 | 1:04.59 | 2:24.90 | 3:47.58 | 4:51.53 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
14 | Mads Hansen | 1995 | 576 | 1:06.29 | 2:23.27 | 3:46.18 | 4:52.95 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
15 | Peter Birk | 1996 | 553 | 1:10.21 | 2:25.30 | 3:47.71 | 4:56.90 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
16 | Asger Skafte | 1996 | 546 | 1:04.28 | 2:20.37 | 3:48.00 | 4:58.32 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 62 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:04 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 62, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Lotte Friis | 1988 | 764 | 29.27 | 1:00.60 | 1:32.19 | 2:03.56 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 756 | 29.12 | 1:00.39 | 1:32.07 | 2:03.99 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 722 | 30.35 | 1:02.34 | 1:34.25 | 2:05.88 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
4 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 718 | 30.18 | 1:02.14 | 1:34.45 | 2:06.13 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 714 | 30.02 | 1:02.58 | 1:34.84 | 2:06.40 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 711 | 30.37 | 1:02.65 | 1:35.55 | 2:06.54 | Deltager ikke i finalen | ||
Hovedstaden | ||||||||||
7 | Christina Munkholm | 1996 | 708 | 30.41 | 1:02.80 | 1:34.94 | 2:06.76 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Ida Schütt | 1996 | 692 | 29.98 | 1:02.35 | 1:35.18 | 2:07.69 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Maj Howardsen | 1997 | 691 | 30.74 | 1:02.69 | 1:35.24 | 2:07.74 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
10 | Megan Forslund Hansen | 1997 | 686 | 29.44 | 1:01.99 | 1:35.34 | 2:08.07 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 682 | 30.91 | 1:03.03 | 1:35.85 | 2:08.30 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Amalie Østrup | 1997 | 682 | 29.92 | 1:02.43 | 1:35.81 | 2:08.32 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
13 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 675 | 30.25 | 1:03.33 | 1:36.49 | 2:08.79 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
14 | Julie Lunau | 1995 | 674 | 30.62 | 1:03.16 | 1:36.04 | 2:08.84 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
15 | Anna Fixdahl | 1997 | 661 | 30.08 | 1:02.60 | 1:35.99 | 2:09.68 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Line H. Vestergaard | 1996 | 641 | 30.43 | 1:03.66 | 1:37.41 | 2:10.99 | Deltager ikke i finalen | ||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Maria Madsen | 1995 | 640 | 30.99 | 1:03.51 | 1:37.20 | 2:11.04 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
18 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 636 | 30.63 | 1:03.49 | 1:37.54 | 2:11.34 | Deltager ikke i finalen | ||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
19 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 631 | 31.14 | 1:03.60 | 1:37.39 | 2:11.71 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
20 | Emma Wael | 1993 | 625 | 31.18 | 1:04.10 | 1:37.91 | 2:12.13 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
21 | Ghita Kobbelgaard | 1995 | 624 | 31.04 | 1:04.90 | 1:38.68 | 2:12.18 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 619 | 31.12 | 1:04.54 | 1:38.64 | 2:12.54 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
23 | Maria Grandt | 1998 | 616 | 31.74 | 1:05.67 | 1:39.65 | 2:12.77 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
24 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 614 | 30.87 | 1:04.30 | 1:38.86 | 2:12.90 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
25 | Annelouise Dolleris | 1995 | 609 | 31.06 | 1:04.68 | 1:38.97 | 2:13.25 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
26 | Kalinka T. Mogensen | 1995 | 608 | 30.61 | 1:04.17 | 1:38.60 | 2:13.32 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
27 | Sara Fogh Myrup | 1997 | 606 | 31.90 | 1:05.85 | 1:39.96 | 2:13.44 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
28 | Stephanie Hansen | 1996 | 605 | 31.08 | 1:04.47 | 1:38.98 | 2:13.57 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
29 | Lisa Steen Duus | 1997 | 604 | 31.62 | 1:05.68 | 1:40.71 | 2:13.63 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
30 | Jackie Gade | 1998 | 603 | 31.70 | 1:05.01 | 1:39.58 | 2:13.68 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Frederikke Elkjær | 1996 | 602 | 31.07 | 1:05.29 | 1:39.96 | 2:13.78 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
32 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 591 | 31.47 | 1:05.74 | 1:40.05 | 2:14.59 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
33 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 585 | 31.99 | 1:05.90 | 1:40.72 | 2:15.03 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
34 | Laura K. Westergaard | 1997 | 584 | 32.25 | 1:06.19 | 1:40.57 | 2:15.16 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Tatjana Hansen | 1997 | 583 | 30.68 | 1:04.99 | 1:40.61 | 2:15.20 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
36 | Ditte Johansen | 1994 | 576 | 31.79 | 1:05.45 | 1:40.55 | 2:15.77 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
37 | Iben Helstrup Jensen | 1996 | 575 | 31.93 | 1:05.99 | 1:40.69 | 2:15.83 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
38 | Amalie Mikkelsen | 1997 | 573 | 31.47 | 1:06.28 | 1:41.09 | 2:15.98 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
39 | Amanda Højberg | 1998 | 572 | 31.76 | 1:05.49 | 1:40.44 | 2:16.06 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
40 | Natascha Zender | 1997 | 571 | 31.32 | 1:05.47 | 1:40.50 | 2:16.14 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Mia Jensen | 1998 | 571 | 31.14 | 1:05.00 | 1:39.94 | 2:16.15 | |||
Delta Svøm | ||||||||||
42 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 567 | 30.63 | 1:04.89 | 1:40.80 | 2:16.50 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
43 | Nikoline Svensson | 1998 | 560 | 31.63 | 1:06.41 | 1:41.66 | 2:17.04 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
44 | Tenna Holm | 1995 | 559 | 31.56 | 1:06.12 | 1:41.38 | 2:17.14 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
45 | Maria Bastiansen | 1995 | 552 | 32.43 | 1:07.19 | 1:42.71 | 2:17.69 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
46 | Lise L. Nielsen | 1996 | 551 | 31.38 | 1:05.97 | 1:41.83 | 2:17.81 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
47 | Thea Hovmand Larsen | 1997 | 550 | 31.75 | 1:06.06 | 1:42.54 | 2:17.83 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
48 | Alma Lundin | 1998 | 550 | 31.46 | 1:06.15 | 1:42.40 | 2:17.89 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
49 | Shanna Armstrong | 1998 | 547 | 32.16 | 1:07.06 | 1:42.80 | 2:18.11 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
50 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | 545 | 32.74 | 1:07.78 | 1:43.00 | 2:18.29 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
51 | Rikke Munkholm | 1998 | 542 | 31.60 | 1:06.34 | 1:42.40 | 2:18.56 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
52 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 541 | 31.93 | 1:07.07 | 1:43.18 | 2:18.63 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
53 | Frederikke Dons | 1998 | 535 | 32.66 | 1:07.88 | 1:44.26 | 2:19.11 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
54 | Thea Lund Petersen | 1998 | 533 | 32.88 | 1:08.20 | 1:44.62 | 2:19.28 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
55 | Ida Petersen | 1998 | 530 | 31.45 | 1:07.47 | 1:43.67 | 2:19.57 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
56 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 530 | 32.18 | 1:07.47 | 1:44.15 | 2:19.59 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
57 | Camilla Madsen | 1997 | 527 | 31.87 | 1:06.99 | 1:43.56 | 2:19.82 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
57 | Isabella Wolsted | 1998 | 527 | 31.74 | 1:07.09 | 1:43.80 | 2:19.82 | |||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
59 | Lenette Nielsen | 1997 | 522 | 32.07 | 1:06.73 | 1:42.87 | 2:20.29 | |||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
60 | Rebecca Grønlund | 1998 | 521 | 32.11 | 1:07.88 | 1:44.12 | 2:20.34 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
61 | Anne Tollerup | 1998 | 518 | 32.85 | 1:08.58 | 1:45.13 | 2:20.59 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
62 | Katrine Hvid | 1998 | 495 | 33.83 | 1:10.87 | 1:47.15 | 2:22.81 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
63 | Sandra Guldborg | 1998 | 418 | 33.79 | 1:12.05 | 1:51.34 | 2:31.10 | |||
Kolding SK | ||||||||||
64 | Stine Mary Vissing | 1997 | 391 | 29.87 | 1:02.90 | 1:52.37 | 2:34.49 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:04 |
Resultat Løb 62 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 62, 200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Lotte Friis | 1988 | 851 | 28.26 | 58.18 | 1:28.59 | 1:59.21 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Christina Munkholm | 1996 | 790 | 28.71 | 59.49 | 1:30.64 | 2:02.20 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
3 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 784 | 29.07 | 59.84 | 1:31.03 | 2:02.49 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
4 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 783 | 29.52 | 1:00.56 | 1:31.60 | 2:02.53 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 777 | 28.57 | 59.22 | 1:30.38 | 2:02.85 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Julie Brøndum Petersen | 1994 | 740 | 29.39 | 1:01.45 | 1:33.66 | 2:04.88 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Ida Schütt | 1996 | 690 | 29.73 | 1:02.03 | 1:35.09 | 2:07.81 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Maj Howardsen | 1997 | 689 | 30.21 | 1:02.41 | 1:35.06 | 2:07.90 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
9 | Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 721 | 29.96 | 1:02.09 | 1:34.47 | 2:05.96 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Megan Forslund Hansen | 1997 | 713 | 29.56 | 1:01.75 | 1:34.63 | 2:06.45 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Amalie Østrup | 1997 | 711 | 29.28 | 1:01.62 | 1:34.60 | 2:06.53 | |||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
12 | Julie Lunau | 1995 | 682 | 29.98 | 1:02.24 | 1:35.34 | 2:08.35 | |||
JGI Svømning | ||||||||||
13 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 680 | 30.78 | 1:03.05 | 1:35.76 | 2:08.44 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
14 | Maria Madsen | 1995 | 670 | 29.24 | 1:01.74 | 1:35.47 | 2:09.10 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
15 | Anna Fixdahl | 1997 | 654 | 30.03 | 1:02.67 | 1:36.02 | 2:10.11 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
16 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 639 | 30.76 | 1:03.28 | 1:36.98 | 2:11.14 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 63 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 63, 1500m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 |
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Jens Saugmann | 1996 | 721 | 1:01.46 | 2:06.37 | 4:17.67 | 16:14.52 | |||
Svømmeklubben Syd | 5:23.60 | 6:29.06 | 7:34.53 | 8:39.75 | ||||||
9:44.86 | 10:50.20 | 11:55.49 | 13:00.93 | |||||||
14:06.09 | 15:10.98 | |||||||||
2 | Laust Moesgaard | 1996 | 718 | 1:00.94 | 2:05.15 | 4:15.62 | 16:16.19 | |||
Herning Svømmeklub | 5:21.50 | 6:26.85 | 7:32.88 | 8:38.30 | ||||||
9:43.41 | 10:48.79 | 11:54.34 | 13:00.23 | |||||||
14:05.59 | 15:11.38 | |||||||||
3 | Viktor Holm | 1996 | 708 | 1:01.59 | 2:05.91 | 4:16.99 | 16:20.65 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:22.69 | 6:28.17 | 7:33.74 | 8:38.68 | ||||||
9:44.27 | 10:50.27 | 11:56.44 | 13:02.75 | |||||||
14:09.17 | 15:15.65 | |||||||||
4 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 663 | 59.96 | 2:03.96 | 3:09.29 | 4:15.48 | 16:42.23 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:22.38 | 6:29.48 | 7:37.21 | 8:44.46 | ||||||
9:51.92 | 11:00.09 | 12:08.57 | 13:17.13 | |||||||
14:25.90 | 15:34.44 | |||||||||
5 | Magnus Andersen | 1995 | 662 | 1:02.52 | 2:07.84 | 4:20.14 | 16:42.56 | |||
Roskilde Svømning | 5:27.61 | 6:33.95 | 7:40.73 | 8:48.62 | ||||||
9:56.14 | 11:04.04 | 12:12.04 | 13:20.62 | |||||||
14:28.67 | 15:37.01 | |||||||||
6 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 658 | 1:01.52 | 2:07.71 | 3:15.15 | 4:23.29 | 16:44.81 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:30.47 | 6:38.80 | 7:46.98 | 8:55.60 | ||||||
10:04.59 | 11:12.63 | 12:20.12 | 13:27.36 | |||||||
14:33.93 | 15:40.24 | |||||||||
7 | Victor Drevskich | 1996 | 636 | 1:02.21 | 2:08.56 | 3:16.56 | 4:25.32 | 16:56.18 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 5:34.59 | 6:42.02 | 7:50.30 | 8:58.53 | ||||||
10:07.39 | 11:16.31 | 12:24.74 | 13:33.73 | |||||||
14:42.64 | 15:50.53 | |||||||||
8 | Kasper Vitten | 1995 | 634 | 1:03.52 | 2:11.43 | 4:30.68 | 16:57.29 | |||
Hovedstaden | 5:40.34 | 6:49.39 | 7:57.01 | 9:04.39 | ||||||
10:12.35 | 11:19.32 | 12:26.70 | 13:33.98 | |||||||
14:41.71 | 15:50.12 | |||||||||
9 | Jonas Himmelstrup | 1995 | 625 | 1:02.44 | 2:09.08 | 4:24.33 | 17:02.18 | |||
Sigma Swim Allerød | 5:32.61 | 6:41.04 | 7:49.87 | 8:58.52 | ||||||
10:07.56 | 11:16.97 | 12:26.47 | 13:35.25 | |||||||
14:44.41 | 15:53.79 | |||||||||
10 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 624 | 1:03.08 | 2:10.35 | 4:26.14 | 17:02.83 | |||
Esbjerg Svømmeklub | 5:34.35 | 6:42.54 | 7:51.36 | 9:00.45 | ||||||
10:09.63 | 11:18.74 | 12:27.71 | 13:36.85 | |||||||
14:46.24 | 15:55.46 | |||||||||
11 | Casper G. Kristensen | 1995 | 598 | 1:03.87 | 2:11.57 | 4:27.94 | 17:17.03 | |||
Viborg Svømme Klub | 5:36.93 | 6:45.88 | 7:55.27 | 9:05.13 | ||||||
10:14.88 | 11:24.98 | 12:35.62 | 13:46.32 | |||||||
14:57.41 | 16:07.85 | |||||||||
12 | Magnus Lundgren | 1996 | 596 | 1:08.48 | 2:17.58 | 3:25.42 | 4:34.09 | 17:18.50 | ||
Køge Svømmeklub | 5:42.48 | 6:51.89 | 8:01.06 | 9:10.55 | ||||||
10:20.36 | 11:29.84 | 12:39.70 | 13:49.78 | |||||||
14:59.32 | 16:08.90 | |||||||||
13 | Hannibal Steenfos | 1996 | 576 | 1:04.14 | 2:13.82 | 3:24.01 | 4:33.88 | 17:30.46 | ||
Hovedstaden | 5:44.59 | 6:55.34 | 8:05.88 | 9:16.30 | ||||||
10:26.47 | 11:36.86 | 12:47.28 | 13:58.54 | |||||||
15:10.07 | 16:21.01 | |||||||||
14 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | 509 | 1:05.76 | 2:16.68 | 3:27.26 | 4:39.14 | 18:14.41 | ||
Svømmeklubben Laksen | 5:50.71 | 7:02.43 | 8:14.21 | 9:27.07 | ||||||
10:40.67 | 11:54.99 | 13:10.05 | 14:26.16 | |||||||
15:42.39 | 16:58.23 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 63 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 63, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 |
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Jens Saugmann | 1996 | 721 | 1:01.46 | 2:06.37 | 4:17.67 | 16:14.52 | |||
Svømmeklubben Syd | 5:23.60 | 6:29.06 | 7:34.53 | 8:39.75 | ||||||
9:44.86 | 10:50.20 | 11:55.49 | 13:00.93 | |||||||
14:06.09 | 15:10.98 | |||||||||
2 | Laust Moesgaard | 1996 | 718 | 1:00.94 | 2:05.15 | 4:15.62 | 16:16.19 | |||
Herning Svømmeklub | 5:21.50 | 6:26.85 | 7:32.88 | 8:38.30 | ||||||
9:43.41 | 10:48.79 | 11:54.34 | 13:00.23 | |||||||
14:05.59 | 15:11.38 | |||||||||
3 | Viktor Holm | 1996 | 708 | 1:01.59 | 2:05.91 | 4:16.99 | 16:20.65 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:22.69 | 6:28.17 | 7:33.74 | 8:38.68 | ||||||
9:44.27 | 10:50.27 | 11:56.44 | 13:02.75 | |||||||
14:09.17 | 15:15.65 | |||||||||
4 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 663 | 59.96 | 2:03.96 | 3:09.29 | 4:15.48 | 16:42.23 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:22.38 | 6:29.48 | 7:37.21 | 8:44.46 | ||||||
9:51.92 | 11:00.09 | 12:08.57 | 13:17.13 | |||||||
14:25.90 | 15:34.44 | |||||||||
5 | Magnus Andersen | 1995 | 662 | 1:02.52 | 2:07.84 | 4:20.14 | 16:42.56 | |||
Roskilde Svømning | 5:27.61 | 6:33.95 | 7:40.73 | 8:48.62 | ||||||
9:56.14 | 11:04.04 | 12:12.04 | 13:20.62 | |||||||
14:28.67 | 15:37.01 | |||||||||
6 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 658 | 1:01.52 | 2:07.71 | 3:15.15 | 4:23.29 | 16:44.81 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 5:30.47 | 6:38.80 | 7:46.98 | 8:55.60 | ||||||
10:04.59 | 11:12.63 | 12:20.12 | 13:27.36 | |||||||
14:33.93 | 15:40.24 | |||||||||
7 | Victor Drevskich | 1996 | 636 | 1:02.21 | 2:08.56 | 3:16.56 | 4:25.32 | 16:56.18 | ||
Svømmeklubben MK 31 | 5:34.59 | 6:42.02 | 7:50.30 | 8:58.53 | ||||||
10:07.39 | 11:16.31 | 12:24.74 | 13:33.73 | |||||||
14:42.64 | 15:50.53 | |||||||||
8 | Kasper Vitten | 1995 | 634 | 1:03.52 | 2:11.43 | 4:30.68 | 16:57.29 | |||
Hovedstaden | 5:40.34 | 6:49.39 | 7:57.01 | 9:04.39 | ||||||
10:12.35 | 11:19.32 | 12:26.70 | 13:33.98 | |||||||
14:41.71 | 15:50.12 | |||||||||
9 | Jonas Himmelstrup | 1995 | 625 | 1:02.44 | 2:09.08 | 4:24.33 | 17:02.18 | |||
Sigma Swim Allerød | 5:32.61 | 6:41.04 | 7:49.87 | 8:58.52 | ||||||
10:07.56 | 11:16.97 | 12:26.47 | 13:35.25 | |||||||
14:44.41 | 15:53.79 | |||||||||
10 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 624 | 1:03.08 | 2:10.35 | 4:26.14 | 17:02.83 | |||
Esbjerg Svømmeklub | 5:34.35 | 6:42.54 | 7:51.36 | 9:00.45 | ||||||
10:09.63 | 11:18.74 | 12:27.71 | 13:36.85 | |||||||
14:46.24 | 15:55.46 | |||||||||
11 | Casper G. Kristensen | 1995 | 598 | 1:03.87 | 2:11.57 | 4:27.94 | 17:17.03 | |||
Viborg Svømme Klub | 5:36.93 | 6:45.88 | 7:55.27 | 9:05.13 | ||||||
10:14.88 | 11:24.98 | 12:35.62 | 13:46.32 | |||||||
14:57.41 | 16:07.85 | |||||||||
12 | Magnus Lundgren | 1996 | 596 | 1:08.48 | 2:17.58 | 3:25.42 | 4:34.09 | 17:18.50 | ||
Køge Svømmeklub | 5:42.48 | 6:51.89 | 8:01.06 | 9:10.55 | ||||||
10:20.36 | 11:29.84 | 12:39.70 | 13:49.78 | |||||||
14:59.32 | 16:08.90 | |||||||||
13 | Hannibal Steenfos | 1996 | 576 | 1:04.14 | 2:13.82 | 3:24.01 | 4:33.88 | 17:30.46 | ||
Hovedstaden | 5:44.59 | 6:55.34 | 8:05.88 | 9:16.30 | ||||||
10:26.47 | 11:36.86 | 12:47.28 | 13:58.54 | |||||||
15:10.07 | 16:21.01 | |||||||||
14 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | 509 | 1:05.76 | 2:16.68 | 3:27.26 | 4:39.14 | 18:14.41 | ||
Svømmeklubben Laksen | 5:50.71 | 7:02.43 | 8:14.21 | 9:27.07 | ||||||
10:40.67 | 11:54.99 | 13:10.05 | 14:26.16 | |||||||
15:42.39 | 16:58.23 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 64 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 64, 200m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 707 | 33.22 | 1:08.54 | 1:44.72 | 2:20.07 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 694 | 34.54 | 1:10.68 | 1:46.43 | 2:20.91 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
3 | Sarah Bro | 1996 | 656 | 31.96 | 1:06.54 | 1:42.98 | 2:23.64 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
4 | Cecilie Hansen | 1995 | 642 | 33.95 | 1:10.77 | 1:48.41 | 2:24.67 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Hannah Nissen | 1997 | 636 | 33.91 | 1:10.83 | 1:48.42 | 2:25.09 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Iben Grundtvig | 1997 | 617 | 33.97 | 1:11.24 | 1:49.49 | 2:26.58 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
7 | Laura Glerup Jensen | 1998 | 602 | 33.53 | 1:11.35 | 1:50.21 | 2:27.77 | |||
Durup IF | ||||||||||
8 | Pernille Rasmussen | 1996 | 601 | 34.04 | 1:11.49 | 1:49.81 | 2:27.87 | |||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
9 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 599 | 34.14 | 1:11.38 | 1:49.60 | 2:27.99 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
10 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 597 | 35.40 | 1:13.04 | 1:51.04 | 2:28.20 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
11 | Sofie Witthøft | 1997 | 594 | 34.76 | 1:12.18 | 1:50.77 | 2:28.45 | |||
Kalundborg SK | ||||||||||
12 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 592 | 35.28 | 1:12.65 | 1:51.18 | 2:28.63 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Caroline Erichsen | 1998 | 587 | 35.00 | 1:12.09 | 1:50.20 | 2:28.98 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
14 | Maja Østergaard | 1998 | 585 | 34.90 | 1:12.30 | 1:50.51 | 2:29.16 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
15 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 584 | 34.40 | 1:12.24 | 1:51.10 | 2:29.26 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
16 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 579 | 35.40 | 1:13.32 | 1:51.58 | 2:29.67 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
17 | Matilde Zaggai | 1998 | 569 | 35.50 | 1:13.43 | 1:52.32 | 2:30.57 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
18 | Helle Dohn | 1998 | 569 | 35.53 | 1:13.99 | 1:52.36 | 2:30.61 | Deltager ikke i finalen | ||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
19 | Isabel Mass | 1998 | 559 | 34.12 | 1:11.74 | 1:51.07 | 2:31.47 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
20 | Julie Oxenvad | 1997 | 558 | 36.11 | 1:14.67 | 1:53.62 | 2:31.60 | Deltager ikke i finalen | ||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
21 | Maria Søe Beith | 1996 | 556 | 36.17 | 1:14.42 | 1:53.57 | 2:31.74 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
22 | Sarah Mariner | 1998 | 555 | 34.30 | 1:11.58 | 1:51.58 | 2:31.85 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
23 | Stine Johansen | 1997 | 541 | 35.66 | 1:14.20 | 1:53.26 | 2:33.17 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
24 | Matilde Schrøder | 1996 | 540 | 36.01 | 1:14.20 | 1:53.79 | 2:33.23 | |||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
25 | Mathilde Olsen | 1998 | 537 | 34.64 | 1:12.70 | 1:52.20 | 2:33.49 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
26 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 528 | 35.85 | 1:14.67 | 1:54.54 | 2:34.37 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
27 | Laura Rimmer Hansen | 1998 | 528 | 36.95 | 1:15.89 | 1:55.19 | 2:34.39 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
28 | Caroline Øhrstrøm | 1995 | 525 | 35.32 | 1:12.56 | 1:53.66 | 2:34.71 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
29 | Louise G. Riget | 1995 | 515 | 35.52 | 1:14.59 | 1:54.86 | 2:35.68 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
30 | Rikke Glinvad | 1997 | 514 | 36.44 | 1:15.45 | 1:55.33 | 2:35.75 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 512 | 37.51 | 1:17.08 | 1:56.77 | 2:35.94 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
32 | Xenia Bonnen Sjøgren | 1997 | 507 | 36.70 | 1:16.13 | 1:56.55 | 2:36.50 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
33 | Veronika Storm | 1998 | 497 | 37.63 | 1:18.32 | 1:58.59 | 2:37.55 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
34 | Tanja Lylloff | 1998 | 494 | 36.36 | 1:16.64 | 1:57.67 | 2:37.87 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
35 | Anna Lund Henriksen | 1998 | 491 | 37.03 | 1:16.50 | 1:57.51 | 2:38.11 | |||
O.S.L.F. | ||||||||||
35 | Asvatha P. Veerasingham | 1993 | 491 | 36.74 | 1:16.25 | 1:57.67 | 2:38.11 | |||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
37 | Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 488 | 36.08 | 1:16.24 | 1:57.09 | 2:38.46 | |||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
38 | Hanne Welinder | 1995 | 483 | 37.45 | 1:17.57 | 1:58.35 | 2:39.01 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
39 | Lenette Nielsen | 1997 | 482 | 36.73 | 1:16.34 | 1:57.99 | 2:39.16 | |||
Svømmeklubben SMUT Terndrup | ||||||||||
40 | Ida Krogh Gøtzsche | 1998 | 480 | 37.50 | 1:18.38 | 1:59.73 | 2:39.39 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
41 | Frederikke Holm Iversen | 1998 | 454 | 36.51 | 1:17.39 | 1:59.67 | 2:42.29 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 64 (Finaler) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 05 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 17:54 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 64, 200m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Sarah Bro | 1996 | Sigma Swim Allerød | 32.85 | 1:07.79 | 1:43.15 | 2:17.90 | |||
2 | Cecilie Hansen | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 32.76 | 1:09.24 | 1:45.70 | 2:21.32 | |||
3 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | Herlev Svømning | 33.35 | 1:09.89 | 1:47.12 | 2:23.27 | |||
4 | Hannah Nissen | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 33.72 | 1:10.51 | 1:47.96 | 2:23.68 | |||
5 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 33.72 | 1:10.21 | 1:47.53 | 2:24.80 | |||
6 | Iben Grundtvig | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 33.48 | 1:10.44 | 1:48.57 | 2:25.91 | |||
7 | Pernille Rasmussen | 1996 | Svømmeklubben S 68 | 33.79 | 1:11.41 | 1:49.65 | 2:27.30 | |||
8 | Laura Glerup Jensen | 1998 | Durup IF | 33.18 | 1:10.52 | 1:49.26 | 2:27.37 | |||
9 | Sabrina Wielsøe | 1990 | Køge Svømmeklub | 34.62 | 1:11.06 | 1:48.96 | 2:26.73 | |||
10 | Sofie Witthøft | 1997 | Kalundborg SK | 34.60 | 1:11.17 | 1:49.86 | 2:26.97 | |||
11 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 34.59 | 1:11.38 | 1:50.17 | 2:27.93 | |||
12 | Cecilie F. Jensen | 1998 | Herlev Svømning | 34.82 | 1:11.85 | 1:49.73 | 2:28.38 | |||
13 | Caroline Amalie Duus | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 34.88 | 1:12.49 | 1:51.64 | 2:28.52 | |||
14 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | Sigma Swim Allerød | 34.80 | 1:12.47 | 1:50.66 | 2:28.93 | |||
15 | Maja Østergaard | 1998 | Svømmeklubben Laksen | 34.60 | 1:12.18 | 1:51.08 | 2:30.29 | |||
16 | Matilde Zaggai | 1998 | Hovedstaden | 36.14 | 1:14.93 | 1:55.08 | 2:34.70 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 05 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 17:54 |
Resultat Løb 65 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 65, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Mads Knoblauch | 1993 | 667 | 29.68 | 1:03.02 | 1:35.28 | 2:08.06 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
2 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 653 | 30.61 | 1:03.73 | 1:36.97 | 2:08.98 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
3 | Magnus Jákupsson | 1994 | 647 | 30.12 | 1:02.75 | 1:36.92 | 2:09.35 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
4 | Andreas Schiellerup | 1993 | 626 | 30.49 | 1:02.13 | 1:38.67 | 2:10.83 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
5 | Alexander Mundt | 1994 | 600 | 31.30 | 1:04.91 | 1:39.19 | 2:12.69 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
6 | Kasper Schultz | 1995 | 591 | 31.00 | 1:05.65 | 1:39.81 | 2:13.34 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
7 | Laust Moesgaard | 1996 | 574 | 32.38 | 1:06.53 | 1:40.83 | 2:14.66 | Deltager ikke i finalen | ||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 572 | 31.55 | 1:05.80 | 1:40.77 | 2:14.79 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
9 | Karim Møller | 1994 | 571 | 32.07 | 1:07.51 | 1:41.19 | 2:14.83 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Jens Glent Abildgaard | 1991 | 570 | 31.78 | 1:06.00 | 1:40.93 | 2:14.98 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
11 | Viktor Holm | 1996 | 541 | 32.36 | 1:06.42 | 1:41.87 | 2:17.34 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Chris Johansen | 1996 | 537 | 32.70 | 1:07.69 | 1:43.48 | 2:17.64 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 524 | 31.77 | 1:07.27 | 1:43.47 | 2:18.74 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
14 | Frederik M. Mortensen | 1996 | 517 | 32.59 | 1:07.69 | 1:43.76 | 2:19.40 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
15 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 512 | 32.04 | 1:06.98 | 1:43.25 | 2:19.82 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
16 | Robert Asfeldt | 1996 | 512 | 32.99 | 1:09.01 | 1:45.06 | 2:19.86 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
17 | Ralf Dalby | 1995 | 510 | 33.30 | 1:09.17 | 1:45.58 | 2:20.03 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
18 | Jacob Jensen | 1995 | 486 | 33.61 | 1:09.69 | 1:46.98 | 2:22.34 | Deltager ikke i finalen | ||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
19 | Peter Birk | 1996 | 480 | 32.59 | 1:08.57 | 1:45.73 | 2:22.92 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
20 | Christoffer Beck | 1996 | 470 | 32.59 | 1:08.93 | 1:46.49 | 2:23.90 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
21 | Nikolai Skelsager | 1996 | 467 | 33.23 | 1:09.74 | 1:46.89 | 2:24.17 | Deltager ikke i finalen | ||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
22 | Peter Gjerulff | 1996 | 459 | 34.80 | 1:11.28 | 1:47.12 | 2:25.08 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
23 | Rasmus Christensen | 1996 | 457 | 33.45 | 1:10.00 | 1:47.90 | 2:25.28 | |||
Bov IF | ||||||||||
24 | Mathias Bech | 1996 | 427 | 33.75 | 1:11.24 | 1:49.77 | 2:28.55 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 65 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 65, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:54.75 2009-07-31 |
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Magnus Jákupsson | 1994 | 731 | 29.29 | 1:01.15 | 1:33.65 | 2:04.21 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
2 | Andreas Schiellerup | 1993 | 730 | 28.85 | 1:00.60 | 1:33.39 | 2:04.27 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
3 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 706 | 30.14 | 1:02.29 | 1:34.96 | 2:05.67 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
4 | Mads Knoblauch | 1993 | 683 | 29.42 | 1:02.08 | 1:34.65 | 2:07.05 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
5 | Kasper Schultz | 1995 | 663 | 30.04 | 1:02.97 | 1:36.12 | 2:08.35 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
6 | Alexander Mundt | 1994 | 621 | 30.39 | 1:03.17 | 1:36.96 | 2:11.18 | |||
Helsingør Svømmeklub | ||||||||||
7 | Jakob Kornmaaler | 1995 | 613 | 30.44 | 1:03.93 | 1:37.58 | 2:11.73 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
8 | Jens Glent Abildgaard | 1991 | 595 | 31.81 | 1:05.78 | 1:39.88 | 2:13.05 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
9 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 592 | 31.11 | 1:05.46 | 1:39.62 | 2:13.27 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
10 | Robert Asfeldt | 1996 | 557 | 32.04 | 1:06.04 | 1:41.21 | 2:15.98 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
11 | Ralf Dalby | 1995 | 551 | 32.72 | 1:07.24 | 1:42.30 | 2:16.44 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Chris Johansen | 1996 | 541 | 31.85 | 1:05.96 | 1:42.32 | 2:17.33 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Frederik M. Mortensen | 1996 | 529 | 32.54 | 1:07.74 | 1:43.25 | 2:18.32 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
14 | Frederik K. Mortensen | 1995 | 508 | 32.44 | 1:07.51 | 1:43.75 | 2:20.25 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
15 | Christoffer Beck | 1996 | 482 | 33.62 | 1:09.90 | 1:46.26 | 2:22.70 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Peter Birk | 1996 | DSQ | efb v vend 100m | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 66 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:05 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 66, 4X100m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Danmark (1900) 3:57.76 2012-08-04 |
Dansk Rekord Senior: STO95 (1900) 4:12.15 2009-04-12 |
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Lyngby Damer 1 | 0 | 761 | 4:14.31 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Anna Brandt Nielsen | 1998 | 32.21 | 1:06.82 | 1:06.82 | ||||||
Kelly Riber Rasmussen | 1994 | 32.77 | 1:11.26 | 2:18.08 | ||||||
Jeanette Ottesen Gray | 1987 | 26.40 | 57.47 | 3:15.55 | ||||||
Amanda Højberg | 1998 | 28.02 | 58.76 | 4:14.31 | ||||||
2 | Aalborg Damer 1 | 0 | 736 | 4:17.10 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Cecilie Hansen | 1995 | 31.17 | 1:04.39 | 1:04.39 | ||||||
Louise B. Dalgaard | 1990 | 32.53 | 1:10.54 | 2:14.93 | ||||||
Kristina K Hedegaard | 1995 | 29.72 | 1:04.50 | 3:19.43 | ||||||
Julie Sundahl Jakobsen | 1995 | 27.70 | 57.67 | 4:17.10 | ||||||
3 | Sigma Damer 1 | 0 | 729 | 4:17.92 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Sarah Bro | 1996 | 31.44 | 1:04.94 | 1:04.94 | ||||||
Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 35.47 | 1:15.34 | 2:20.28 | ||||||
Pernille Blume | 1994 | 27.56 | 1:00.94 | 3:21.22 | ||||||
Lotte Friis | 1988 | 27.37 | 56.70 | 4:17.92 | ||||||
4 | Esbjerg Svømmeklub | 0 | 719 | 4:19.09 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 32.83 | 1:06.81 | 1:06.81 | ||||||
Sidse Kehlet | 1996 | 34.46 | 1:14.60 | 2:21.41 | ||||||
Katrine Holm Sørensen | 1992 | 28.22 | 1:00.26 | 3:21.67 | ||||||
Pernille Juel | 1994 | 27.45 | 57.42 | 4:19.09 | ||||||
5 | Kvik Damer 1 | 1998 | 671 | 4:25.12 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Hannah Nissen | 1997 | 32.57 | 1:07.04 | 1:07.04 | ||||||
Ida Schütt | 1996 | 34.75 | 1:15.06 | 2:22.10 | ||||||
Iben Grundtvig | 1997 | 29.30 | 1:04.99 | 3:27.09 | ||||||
Julie Brøndum Petersen | 1994 | 27.77 | 58.03 | 4:25.12 | ||||||
6 | Silkeborg Damer | 1998 | 642 | 4:29.08 | ||||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
Isabella Kjeldsen | 1993 | 33.89 | 1:10.02 | 1:10.02 | ||||||
Line H. Vestergaard | 1996 | 35.37 | 1:16.32 | 2:26.34 | ||||||
Signe Tolstrup | 1995 | 29.46 | 1:03.37 | 3:29.71 | ||||||
Kalinka T. Mogensen | 1995 | 28.43 | 59.37 | 4:29.08 | ||||||
7 | Triton Damer | 1995 | 639 | 4:29.54 | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
Stine Raaby Jensen | 1995 | 31.13 | 1:04.87 | 1:04.87 | ||||||
Anna Puggaard | 1996 | 34.89 | 1:15.01 | 2:19.88 | ||||||
Louise G. Riget | 1995 | 30.62 | 1:07.49 | 3:27.37 | ||||||
Caroline Amalie Duus | 1998 | 29.87 | 1:02.17 | 4:29.54 | ||||||
8 | Sigma Junior Piger | 1997 | 635 | 4:30.03 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Caroline Erichsen | 1998 | 33.39 | 1:09.03 | 1:09.03 | ||||||
Anna Boutrup | 1998 | 35.87 | 1:16.80 | 2:25.83 | ||||||
Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 29.50 | 1:03.71 | 3:29.54 | ||||||
Maj Howardsen | 1997 | 29.39 | 1:00.49 | 4:30.03 | ||||||
9 | Hovedstad Piger Junior | 1997 | 624 | 4:31.63 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Matilde Zaggai | 1998 | 35.07 | 1:12.44 | 1:12.44 | ||||||
Maria Grandt | 1998 | 35.09 | 1:15.97 | 2:28.41 | ||||||
Amalie Mikkelsen | 1997 | 29.35 | 1:04.19 | 3:32.60 | ||||||
Anna Fixdahl | 1997 | 27.95 | 59.03 | 4:31.63 | ||||||
10 | Nikolajs Guldklumper | 1994 | 601 | 4:34.99 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Helle Dohn | 1998 | 33.74 | 1:09.75 | 1:09.75 | ||||||
Emma D. Rasmussen | 1996 | 35.48 | 1:15.89 | 2:25.64 | ||||||
Cecilie Jensen | 1994 | 30.18 | 1:06.09 | 3:31.73 | ||||||
Camilla Madsen | 1997 | 29.79 | 1:03.26 | 4:34.99 | ||||||
11 | Vat-Cph Damer | 0 | 587 | 4:37.22 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Sarah Mariner | 1998 | 32.83 | 1:09.65 | 1:09.65 | ||||||
Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 35.64 | 1:16.46 | 2:26.11 | ||||||
Kirstine Andersen | 1997 | 31.14 | 1:10.45 | 3:36.56 | ||||||
Rikke Munkholm | 1998 | 27.64 | 1:00.66 | 4:37.22 | ||||||
12 | Horsens Piger 1 | 1996 | 580 | 4:38.42 | ||||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
Kirstine Feldinger | 1996 | 35.46 | 1:13.79 | 1:13.79 | ||||||
Emma Nørgaard | 1997 | 36.52 | 1:17.36 | 2:31.15 | ||||||
Amalie Østrup | 1997 | 30.53 | 1:05.80 | 3:36.95 | ||||||
Signe B. Thomasen | 1996 | 29.48 | 1:01.47 | 4:38.42 | ||||||
13 | Nyborg Damer | 0 | 577 | 4:38.80 | ||||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Stine Johansen | 1997 | 33.73 | 1:09.39 | 1:09.39 | ||||||
Silke Meyer | 1998 | 36.90 | 1:18.98 | 2:28.37 | ||||||
Thea Lund Petersen | 1998 | 31.61 | 1:08.23 | 3:36.60 | ||||||
Natascha Zender | 1997 | 29.91 | 1:02.20 | 4:38.80 | ||||||
14 | Hvidovre Damer | 1996 | 571 | 4:39.81 | ||||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
Mathilde Olsen | 1998 | 33.67 | 1:09.60 | 1:09.60 | ||||||
Clara Lindecrona | 1993 | 37.40 | 1:20.30 | 2:29.90 | ||||||
Elina Lynge Wagner | 1996 | 30.86 | 1:08.27 | 3:38.17 | ||||||
Frederikke Dons | 1998 | 29.07 | 1:01.64 | 4:39.81 | ||||||
15 | Gsc Piger 2 | 0 | 569 | 4:40.19 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
Laura Rimmer Hansen | 1998 | 35.25 | 1:12.10 | 1:12.10 | ||||||
Kamilla Larsen | 1996 | 36.72 | 1:19.81 | 2:31.91 | ||||||
Ida Agerbak Trandum | 1996 | 31.70 | 1:08.58 | 3:40.49 | ||||||
Thea Hovmand Larsen | 1997 | 28.30 | 59.70 | 4:40.19 | ||||||
16 | Stv Piger 97 | 1997 | 565 | 4:40.83 | ||||||
Swim Team Vestsjælland | ||||||||||
Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 34.85 | 1:13.34 | 1:13.34 | ||||||
Maria Tanderup Hansen | 1998 | 36.16 | 1:16.75 | 2:30.09 | ||||||
Kristina Delff Andersen | 1997 | 31.41 | 1:09.45 | 3:39.54 | ||||||
Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 29.31 | 1:01.29 | 4:40.83 | ||||||
17 | Gentofte Damer | 0 | 561 | 4:41.47 | ||||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
Frederikke Holm Iversen | 1998 | 35.10 | 1:14.08 | 1:14.08 | ||||||
Lise Norgil Damgaard | 1997 | 33.83 | 1:14.63 | 2:28.71 | ||||||
Julie Rath | 1998 | 31.64 | 1:09.59 | 3:38.30 | ||||||
Alma Lundin | 1998 | 29.98 | 1:03.17 | 4:41.47 | ||||||
18 | Hils Junior Piger | 1997 | 555 | 4:42.53 | ||||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 34.17 | 1:11.03 | 1:11.03 | ||||||
Freja Englund | 1997 | 34.83 | 1:16.47 | 2:27.50 | ||||||
Simone Kronborg Riis | 1997 | 31.80 | 1:10.67 | 3:38.17 | ||||||
Julie Leth-Petersen | 1997 | 30.51 | 1:04.36 | 4:42.53 | ||||||
19 | Lyngby Damer 2 | 0 | 539 | 4:45.24 | ||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
Sif Vange | 1997 | 33.93 | 1:11.05 | 1:11.05 | ||||||
Helene Vistisen | 1997 | 37.48 | 1:23.02 | 2:34.07 | ||||||
Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 30.63 | 1:06.57 | 3:40.64 | ||||||
Emilie Elmeros Jersild | 1998 | 30.39 | 1:04.60 | 4:45.24 | ||||||
- | Hovedstad Damer | 1984 | DSQ | tyvstart | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 34.80 | 1:11.98 | 1:11.98 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:05 |
Resultat Løb 67 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:26 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 67, 400m Medley Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | ||
1 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 1:08.94 | 2:26.34 | 3:52.85 | 4:59.91 | |||
2 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | Hovedstaden | 1:06.42 | 2:26.45 | 3:52.26 | 5:00.59 | Deltager ikke i finalen | ||
3 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 1:10.75 | 2:26.81 | 3:54.84 | 5:03.27 | |||
4 | Ida Schütt | 1996 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:09.34 | 2:30.64 | 3:55.65 | 5:05.82 | |||
5 | Sidse Kehlet | 1996 | Esbjerg Svømmeklub | 1:07.28 | 2:28.45 | 3:54.87 | 5:07.68 | |||
6 | Asta Blanch | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 1:09.58 | 2:26.97 | 3:56.00 | 5:07.85 | |||
7 | Hannah Nissen | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:09.26 | 2:26.10 | 3:56.76 | 5:08.25 | |||
8 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 1:12.62 | 2:34.82 | 3:59.98 | 5:09.10 | |||
9 | Iben Grundtvig | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:11.02 | 2:30.90 | 4:02.82 | 5:12.24 | |||
10 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 1:09.16 | 2:29.45 | 4:02.08 | 5:13.04 | |||
11 | Cecilie F. Jensen | 1998 | Herlev Svømning | 1:12.40 | 2:31.70 | 4:01.87 | 5:14.11 | |||
12 | Isabella Kjeldsen | 1993 | Silkeborg Svømmeklub | 1:10.76 | 2:32.58 | 4:01.54 | 5:15.38 | |||
13 | Sabrina Wielsøe | 1990 | Køge Svømmeklub | 1:09.76 | 2:30.87 | 4:05.49 | 5:17.61 | |||
14 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | Sigma Swim Allerød | 1:12.87 | 2:35.33 | 4:05.93 | 5:18.44 | |||
15 | Jackie Gade | 1998 | Aalborg Svømmeklub | 1:12.94 | 2:35.15 | 4:11.32 | 5:22.80 | |||
16 | Kirstine Andersen | 1997 | Vallensbæk IF Af 1939 | 1:13.93 | 2:38.17 | 4:11.02 | 5:22.83 | |||
17 | Julie Oxenvad | 1997 | Haderslev Svømme Klub | 1:12.60 | 2:35.55 | 4:09.50 | 5:23.32 | |||
18 | Pernille Juel | 1994 | Esbjerg Svømmeklub | 1:06.81 | 2:31.23 | 4:09.20 | 5:24.56 | Deltager ikke i finalen | ||
19 | Frederikke Elkjær | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 1:12.60 | 2:35.33 | 4:14.13 | 5:27.16 | Deltager ikke i finalen | ||
20 | Maja Østergaard | 1998 | Svømmeklubben Laksen | 1:15.00 | 2:35.22 | 4:14.15 | 5:27.98 | Deltager ikke i finalen | ||
21 | Camilla Dufour | 1996 | Hørsholm Svømmeforening | 1:11.33 | 2:34.78 | 4:14.07 | 5:28.84 | Deltager ikke i finalen | ||
22 | Julie Lamberth | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 1:16.18 | 2:44.62 | 4:16.11 | 5:30.64 | |||
23 | Anna C. Lange | 1998 | Esbjerg Svømmeklub | 1:15.81 | 2:45.60 | 4:13.83 | 5:31.93 | |||
24 | Hanne Welinder | 1995 | Odense Svømme Klub | 1:16.64 | 2:44.71 | 4:16.73 | 5:32.41 | |||
25 | Silke Meyer | 1998 | Nyborg Svømmeklub | 1:14.68 | 2:44.30 | 4:14.36 | 5:32.95 | |||
26 | Emma Lyngby Larsen | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:16.46 | 2:41.75 | 4:16.25 | 5:34.42 | |||
27 | Helle Dohn | 1998 | Holstebro Svømme Club | 1:13.15 | 2:38.10 | 4:15.67 | 5:34.68 | |||
28 | Caroline Øhrstrøm | 1995 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:15.55 | 2:39.06 | 4:22.48 | 5:36.66 | |||
29 | Thea Lund Petersen | 1998 | Nyborg Svømmeklub | 1:13.80 | 2:43.19 | 4:20.35 | 5:37.12 | |||
30 | Frederikke Dons | 1998 | Hvidovre Svømme Klub | 1:16.50 | 2:46.83 | 4:26.50 | 5:43.25 | |||
31 | Mathilde Hansen | 1998 | Svømmeklubben Tempo | 1:20.02 | 2:58.26 | 4:31.28 | 5:54.66 | |||
- | Cecilie Jensen | 1994 | Holstebro Svømme Club | DSQ | sv p mave i ve /200m | |||||
- | Iben Helstrup Jensen | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | DSQ | flysp i bryst | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:26 |
Resultat Løb 67 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 18:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 67, 400m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Julie Aglund Lauridsen | 1996 | 835 | 1:04.62 | 2:18.12 | 3:40.91 | 4:46.10 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
2 | Line Jørgensen Bruun | 1995 | 741 | 1:09.30 | 2:25.96 | 3:52.06 | 4:57.69 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Ida Schütt | 1996 | 726 | 1:07.96 | 2:29.44 | 3:53.29 | 4:59.75 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
4 | Sidse Kehlet | 1996 | 722 | 1:06.14 | 2:26.21 | 3:51.72 | 5:00.28 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
5 | Hannah Nissen | 1997 | 703 | 1:08.61 | 2:25.59 | 3:53.82 | 5:03.01 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Anna Boutrup | 1998 | 689 | 1:11.82 | 2:33.69 | 3:57.99 | 5:05.02 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
7 | Asta Blanch | 1996 | 684 | 1:09.55 | 2:27.19 | 3:54.96 | 5:05.68 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
8 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 665 | 1:09.99 | 2:28.30 | 3:56.28 | 5:08.59 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
9 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 651 | 1:08.90 | 2:29.61 | 4:01.45 | 5:10.79 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
10 | Isabella Kjeldsen | 1993 | 649 | 1:09.59 | 2:31.88 | 3:59.56 | 5:11.13 | |||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
11 | Tone Laksafoss Sparre | 1996 | 636 | 1:12.59 | 2:34.45 | 4:02.53 | 5:13.26 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
12 | Julie Oxenvad | 1997 | 630 | 1:11.46 | 2:31.84 | 4:04.58 | 5:14.30 | |||
Haderslev Svømme Klub | ||||||||||
13 | Sabrina Wielsøe | 1990 | 614 | 1:07.59 | 2:26.93 | 4:01.89 | 5:16.90 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
14 | Jackie Gade | 1998 | 583 | 1:12.85 | 2:35.67 | 4:11.23 | 5:22.42 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
- | Anna C. Lange | 1998 | DSQ | afslut ryg på mave | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
- | Iben Grundtvig | 1997 | DSQ | tyvstart | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:53 |
Resultat Løb 68 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:35 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 68, 200m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Pál Joensen | 1990 | Aalborg Svømmeklub | 27.79 | 56.97 | 1:25.75 | 1:53.57 | |||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | Swim Team Tåstrup | 28.23 | 56.42 | 1:25.04 | 1:55.54 | |||
3 | Kristian Weber Larsen | 1990 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 26.93 | 56.16 | 1:26.52 | 1:55.91 | |||
4 | Sebastian Ovesen | 1994 | Slagelse Svømmeklub | 26.81 | 55.82 | 1:25.47 | 1:55.98 | |||
5 | Thomas Steenberg | 1994 | Herlev Svømning | 27.76 | 56.99 | 1:26.77 | 1:56.33 | |||
6 | Jacob Carstensen | 1978 | Esbjerg Svømmeklub | 27.54 | 57.51 | 1:27.12 | 1:56.64 | |||
7 | Claus Lerche Iversen | 1977 | Sigma Swim Birkerød | 27.94 | 57.55 | 1:27.53 | 1:57.24 | |||
8 | Kevin Witt Christensen | 1995 | Hovedstaden | 26.95 | 56.91 | 1:28.11 | 1:57.34 | |||
9 | Anders Møller | 1991 | Esbjerg Svømmeklub | 27.83 | 57.63 | 1:28.14 | 1:57.51 | |||
10 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | Helsinge Skytte & IF | 27.18 | 56.37 | 1:26.72 | 1:57.53 | |||
11 | Patrick Hesselberg | 1991 | Gladsaxe Idræts Forening | 27.45 | 57.35 | 1:28.27 | 1:58.51 | |||
12 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | Swim Team Tåstrup | 28.21 | 58.20 | 1:28.79 | 1:58.61 | |||
13 | Rasmus Härstedt | 1994 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 27.83 | 57.58 | 1:28.28 | 1:58.73 | |||
14 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | Aalborg Svømmeklub | 27.79 | 57.94 | 1:28.96 | 1:59.11 | |||
15 | Bo Volf Brøchner | 1996 | Agfs Svømmeafdeling | 28.34 | 58.93 | 1:29.24 | 1:59.35 | |||
16 | Kasper Schultz | 1995 | Holstebro Svømme Club | 27.09 | 57.47 | 1:28.56 | 1:59.75 | |||
17 | Christian Røssel | 1995 | Herlev Svømning | 28.12 | 58.27 | 1:28.56 | 1:59.77 | |||
18 | Laust Moesgaard | 1996 | Herning Svømmeklub | 28.52 | 58.89 | 1:29.76 | 1:59.78 | |||
19 | Marc Bach Nielsen | 1994 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 28.23 | 58.29 | 1:29.34 | 2:00.63 | |||
20 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 28.16 | 58.72 | 1:29.94 | 2:00.67 | |||
21 | Jakob Kornmaaler | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 27.62 | 57.84 | 1:28.98 | 2:00.76 | Deltager ikke i finalen | ||
22 | Magnus Andersen | 1995 | Roskilde Svømning | 28.03 | 58.78 | 1:30.05 | 2:01.46 | |||
23 | Magnus Yde | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 28.18 | 59.25 | 1:30.11 | 2:01.69 | |||
24 | Viktor Holm | 1996 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 28.58 | 59.01 | 1:30.29 | 2:01.93 | |||
25 | Mads Knoblauch | 1993 | Odense Svømme Klub | 28.00 | 59.33 | 1:30.62 | 2:02.09 | Deltager ikke i finalen | ||
26 | Nicolai Pedersen | 1994 | Vejle Svømmeklub Triton | 28.28 | 58.82 | 1:31.07 | 2:02.39 | |||
27 | Marcus Olesen | 1995 | Herlev Svømning | 27.97 | 59.14 | 1:30.90 | 2:02.51 | |||
28 | Thomas Birkkjær | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 29.01 | 1:00.18 | 1:31.17 | 2:02.54 | |||
29 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | Herlev Svømning | 28.58 | 59.11 | 1:31.00 | 2:02.56 | |||
30 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | Esbjerg Svømmeklub | 28.34 | 59.19 | 1:31.24 | 2:03.19 | |||
31 | Tobias Edvardsen | 1995 | Nakskov Svømme Klub | 29.24 | 1:00.04 | 1:31.61 | 2:03.26 | |||
32 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 28.33 | 59.49 | 1:31.51 | 2:03.30 | |||
33 | Joachim Blach Kristensen | 1995 | Slagelse Svømmeklub | 28.15 | 59.23 | 1:31.08 | 2:03.42 | |||
34 | Nikolai Skelsager | 1996 | Slangerup Svømmeklub | 28.34 | 59.53 | 1:31.62 | 2:03.53 | Deltager ikke i finalen | ||
35 | Peter Gjerulff | 1996 | Hovedstaden | 27.43 | 58.35 | 1:30.40 | 2:03.60 | |||
36 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svømning | 27.92 | 59.38 | 1:32.18 | 2:03.62 | |||
37 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | Svømmeklubben MK 31 | 28.18 | 59.61 | 1:31.85 | 2:03.66 | |||
38 | Andreas Sandbirk | 1995 | Vordingborg Svømme Klub | 28.59 | 59.65 | 1:31.67 | 2:03.77 | |||
39 | Daniel Skov Andersen | 1994 | Lyngby Svømmeklub | 28.79 | 59.53 | 1:31.72 | 2:03.81 | |||
40 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 29.25 | 1:00.42 | 1:32.41 | 2:04.14 | |||
41 | Morten Børre Petersen | 1996 | Køge Svømmeklub | 28.48 | 58.90 | 1:31.00 | 2:04.19 | |||
42 | Rasmus Mohr Nielsen | 1996 | Svømmeklubben Sønderborg | 28.40 | 59.69 | 1:32.14 | 2:04.33 | |||
43 | Asger Skafte | 1996 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 27.94 | 59.21 | 1:31.94 | 2:04.34 | |||
44 | Lasse Kammer | 1995 | Viborg Svømme Klub | 29.27 | 1:01.03 | 1:33.26 | 2:04.45 | |||
45 | Mark Bjerregaard | 1994 | Hvidovre Svømme Klub | 27.72 | 58.73 | 1:31.70 | 2:04.55 | |||
46 | Emil Müller | 1995 | Svømmeklubben Syd | 28.58 | 1:00.20 | 1:32.45 | 2:04.68 | |||
47 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 28.73 | 59.54 | 1:31.85 | 2:04.73 | |||
48 | Frederik K. Mortensen | 1995 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 28.83 | 1:00.27 | 1:32.35 | 2:05.07 | |||
49 | Casper G. Kristensen | 1995 | Viborg Svømme Klub | 28.65 | 1:00.24 | 1:33.21 | 2:05.11 | |||
50 | Frederik M. Mortensen | 1996 | Viborg Svømme Klub | 29.73 | 1:01.82 | 1:34.32 | 2:05.13 | |||
51 | Alexander Skov Andersen | 1993 | Swim Team Tåstrup | 28.75 | 1:00.01 | 1:32.84 | 2:05.41 | |||
52 | Martin Sander Pedersen | 1992 | Esbjerg Svømmeklub | 27.78 | 58.90 | 1:32.16 | 2:05.59 | |||
53 | Hannibal Steenfos | 1996 | Hovedstaden | 28.72 | 1:00.40 | 1:33.33 | 2:06.18 | |||
54 | Victor Drevskich | 1996 | Svømmeklubben MK 31 | 29.11 | 1:00.17 | 1:33.03 | 2:06.20 | |||
55 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 28.37 | 59.76 | 1:33.14 | 2:06.41 | |||
56 | Andreas Sehested | 1996 | Vejle Svømmeklub Triton | 28.67 | 1:00.60 | 1:33.95 | 2:06.59 | |||
57 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | Sigma Swim Allerød | 28.36 | 1:00.24 | 1:33.26 | 2:06.75 | |||
58 | Jonas Himmelstrup | 1995 | Sigma Swim Allerød | 29.11 | 1:01.28 | 1:34.51 | 2:07.41 | |||
59 | Maxemillian Pedersen | 1996 | Sigma Swim Allerød | 28.40 | 1:00.50 | 1:33.53 | 2:07.42 | |||
60 | Jesper Jensen | 1996 | Agfs Svømmeafdeling | 28.39 | 1:00.24 | 1:34.32 | 2:07.48 | |||
61 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svømning | 29.24 | 1:01.30 | 1:34.92 | 2:07.99 | |||
62 | Rasmus Christensen | 1996 | Bov IF | 29.13 | 1:01.75 | 1:35.40 | 2:08.61 | |||
63 | Jacob Adolfsen | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 29.58 | 1:03.05 | 1:37.74 | 2:12.50 | |||
- | Rasmus Svendsen | 1996 | Hvidovre Svømme Klub | DSQ | tyvstart | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:35 |
Resultat Løb 68 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 18:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 68, 200m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Pál Joensen | 1990 | 783 | 26.67 | 54.88 | 1:23.17 | 1:50.63 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | 779 | 26.55 | 54.30 | 1:22.56 | 1:50.85 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
3 | Sebastian Ovesen | 1994 | 725 | 26.35 | 54.85 | 1:24.17 | 1:53.50 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
4 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 701 | 27.11 | 55.89 | 1:25.73 | 1:54.80 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
5 | Thomas Steenberg | 1994 | 699 | 26.56 | 54.76 | 1:24.36 | 1:54.91 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Jacob Carstensen | 1978 | 695 | 27.07 | 56.31 | 1:25.82 | 1:55.14 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Claus Lerche Iversen | 1977 | 666 | 27.03 | 56.05 | 1:26.27 | 1:56.79 | |||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
8 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 665 | 27.40 | 56.99 | 1:27.18 | 1:56.84 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
9 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 695 | 27.40 | 56.50 | 1:26.10 | 1:55.12 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
10 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 677 | 27.66 | 57.22 | 1:27.13 | 1:56.14 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
11 | Anders Møller | 1991 | 665 | 27.12 | 56.46 | 1:26.92 | 1:56.81 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
12 | Patrick Hesselberg | 1991 | 664 | 27.56 | 56.84 | 1:26.97 | 1:56.89 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
13 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 645 | 27.09 | 57.63 | 1:27.65 | 1:58.03 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
14 | Rasmus Härstedt | 1994 | 639 | 27.26 | 56.94 | 1:27.84 | 1:58.38 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
15 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 636 | 27.78 | 57.63 | 1:28.20 | 1:58.60 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
16 | Kasper Schultz | 1995 | 617 | 27.14 | 57.77 | 1:28.57 | 1:59.80 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:53 |
Resultat Løb 69 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:12 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 69, 1500m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Alessia Filippi (1987) 15:44.93 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:46.30 2009-07-28 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:46.30 2009-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Isabella Wolsted | 1998 | Frederikssund Svømmeklub | 1:12.32 | 2:30.38 | 3:48.53 | 5:06.77 | 19:16.19 | ||
6:24.83 | 7:42.07 | 8:59.67 | 10:17.47 | |||||||
11:34.66 | 12:52.30 | 14:09.97 | 15:27.25 | |||||||
16:45.12 | 18:02.13 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:12 |
Resultat Løb 69 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 18:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 69, 1500m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Alessia Filippi (1987) 15:44.93 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:46.30 2009-07-28 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:46.30 2009-07-28 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | 500m | 600m | 700m | 800m | ||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Mathilde Huss-Hansen | 1994 | 767 | 1:05.14 | 2:13.07 | 3:21.60 | 4:30.60 | 17:09.28 | ||
Hovedstaden | 5:39.69 | 6:48.86 | 7:57.75 | 9:06.60 | ||||||
10:15.43 | 11:24.60 | 12:33.43 | 13:42.05 | |||||||
14:51.00 | 16:00.06 | |||||||||
2 | Emma Wael | 1993 | 709 | 1:07.43 | 2:17.96 | 3:29.02 | 4:39.98 | 17:36.99 | ||
Svømmeklubben Syd | 5:51.31 | 7:02.11 | 8:13.20 | 9:24.47 | ||||||
10:35.34 | 11:46.60 | 12:57.29 | 14:08.22 | |||||||
15:18.95 | 16:29.28 | |||||||||
3 | Maj Howardsen | 1997 | 687 | 1:08.58 | 2:20.89 | 3:33.03 | 4:45.78 | 17:48.07 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:58.01 | 7:10.39 | 8:22.00 | 9:34.01 | ||||||
10:43.99 | 11:54.66 | 13:05.90 | 14:17.09 | |||||||
15:28.35 | 16:39.48 | |||||||||
4 | Lisa Steen Duus | 1997 | 661 | 1:08.46 | 2:20.24 | 3:32.66 | 4:44.63 | 18:01.66 | ||
Sigma Swim Birkerød | 5:56.80 | 7:09.73 | 8:22.47 | 9:34.75 | ||||||
10:47.72 | 12:01.11 | 13:13.80 | 14:26.51 | |||||||
15:38.85 | 16:50.99 | |||||||||
5 | Simone Kronborg Riis | 1997 | 649 | 1:08.79 | 2:21.27 | 3:33.60 | 4:46.34 | 18:08.54 | ||
Hillerød Svømmeklub | 5:58.91 | 7:11.65 | 8:24.26 | 9:37.09 | ||||||
10:50.45 | 12:03.66 | 13:15.71 | 14:28.70 | |||||||
15:42.37 | 16:55.88 | |||||||||
6 | Stephanie Hansen | 1996 | 637 | 1:08.05 | 2:19.56 | 3:31.90 | 4:45.34 | 18:15.14 | ||
Sigma Swim Allerød | 5:58.73 | 7:12.32 | 8:25.76 | 9:39.65 | ||||||
10:52.79 | 12:06.14 | 13:20.46 | 14:34.07 | |||||||
15:47.92 | 17:02.28 | |||||||||
7 | Louise Delani | 1984 | 620 | 1:09.16 | 2:22.16 | 3:35.72 | 4:50.13 | 18:25.02 | ||
Hovedstaden | 6:04.94 | 7:19.14 | 8:33.97 | 9:48.82 | ||||||
11:02.90 | 12:17.32 | 13:31.46 | 14:46.00 | |||||||
15:59.75 | 17:13.44 | |||||||||
8 | Shanna Armstrong | 1998 | 610 | 1:10.25 | 2:24.12 | 3:37.99 | 4:52.00 | 18:30.80 | ||
Esbjerg Svømmeklub | 6:06.34 | 7:20.04 | 8:34.39 | 9:48.88 | ||||||
11:03.28 | 12:18.01 | 13:32.71 | 14:47.78 | |||||||
16:02.92 | 17:17.92 | |||||||||
9 | Maria Bastiansen | 1995 | 604 | 1:08.38 | 2:20.35 | 3:32.68 | 4:45.76 | 18:34.96 | ||
Farum Svømmeklub | 5:58.75 | 7:12.70 | 8:27.01 | 9:41.74 | ||||||
10:56.78 | 12:13.12 | 13:29.41 | 14:45.96 | |||||||
16:02.27 | 17:18.94 | |||||||||
10 | Nicoline M. Riisberg | 1997 | 603 | 1:10.51 | 2:24.67 | 3:39.68 | 4:54.25 | 18:35.64 | ||
Sigma Swim Allerød | 6:08.74 | 7:23.00 | 8:37.44 | 9:52.41 | ||||||
11:06.81 | 12:21.66 | 13:36.52 | 14:51.87 | |||||||
16:06.87 | 17:22.19 | |||||||||
11 | Camilla Madsen | 1997 | 581 | 1:10.99 | 2:26.30 | 3:41.34 | 4:56.81 | 18:49.15 | ||
Holstebro Svømme Club | 6:12.69 | 7:28.14 | 8:44.25 | 9:59.91 | ||||||
11:15.63 | 12:31.52 | 13:47.31 | 15:03.24 | |||||||
16:19.52 | 17:35.08 | |||||||||
12 | Natascha Zender | 1997 | 557 | 1:12.50 | 2:30.44 | 3:48.25 | 5:03.55 | 19:05.32 | ||
Nyborg Svømmeklub | 6:19.85 | 7:36.45 | 8:51.66 | 10:08.68 | ||||||
11:25.46 | 12:41.95 | 13:59.19 | 15:16.52 | |||||||
16:33.14 | 17:50.33 | |||||||||
13 | Nicoline Pontoppidan | 1998 | 551 | 1:10.77 | 2:26.64 | 3:43.75 | 5:01.01 | 19:09.16 | ||
Silkeborg Svømmeklub | 6:18.53 | 7:35.76 | 8:53.32 | 10:10.45 | ||||||
11:27.46 | 12:44.88 | 14:02.39 | 15:20.18 | |||||||
16:37.64 | 17:54.38 | |||||||||
14 | Isabella Wolsted | 1998 | 541 | 1:12.32 | 2:30.38 | 3:48.53 | 5:06.77 | 19:16.19 | ||
Frederikssund Svømmeklub | 6:24.83 | 7:42.07 | 8:59.67 | 10:17.47 | ||||||
11:34.66 | 12:52.30 | 14:09.97 | 15:27.25 | |||||||
16:45.12 | 18:02.13 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:53 |
Resultat Løb 70 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:24 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 70, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.28 2012-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Emil Klingberg | 1987 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 31.54 | 1:07.09 | 1:43.29 | 2:20.50 | |||
2 | Chris Christensen | 1988 | Holstebro Svømme Club | 32.71 | 1:09.33 | 1:45.30 | 2:20.63 | |||
3 | Viktor Christensen | 1995 | Køge Svømmeklub | 32.29 | 1:09.18 | 1:45.95 | 2:21.95 | |||
4 | Timon Wedekind | 1996 | Hovedstaden | 32.92 | 1:09.75 | 1:47.55 | 2:25.09 | |||
5 | Niklas Hedegaard | 1990 | Farum Svømmeklub | 32.67 | 1:09.00 | 1:47.26 | 2:25.66 | |||
6 | Mikkel Austmann | 1991 | Herlev Svømning | 33.60 | 1:10.92 | 1:49.20 | 2:26.53 | |||
7 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | Holstebro Svømme Club | 33.50 | 1:10.81 | 1:48.56 | 2:26.93 | |||
8 | Anders Paaske | 1995 | Køge Svømmeklub | 33.52 | 1:10.92 | 1:49.06 | 2:27.13 | |||
9 | Kristoffer Moos | 1996 | Thisted Svømmeklub | 33.33 | 1:10.45 | 1:48.05 | 2:27.50 | |||
10 | Oliver Mirkovic | 1993 | Vest-Brøndby | 33.82 | 1:12.06 | 1:50.69 | 2:28.22 | |||
11 | Jens Peter Träff | 1988 | Lyngby Svømmeklub | 33.93 | 1:11.36 | 1:49.36 | 2:28.84 | |||
12 | Sebastian Friis | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 34.20 | 1:12.44 | 1:50.84 | 2:30.00 | |||
13 | Mathias Brændholt | 1996 | Herlev Svømning | 33.72 | 1:12.62 | 1:51.76 | 2:30.82 | |||
14 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 33.41 | 1:11.24 | 1:50.73 | 2:31.34 | |||
15 | Christian Jensen | 1987 | Hvidovre Svømme Klub | 33.41 | 1:11.89 | 1:51.30 | 2:32.07 | |||
16 | Michael Kjær | 1995 | Thisted Svømmeklub | 34.90 | 1:13.02 | 1:51.75 | 2:32.21 | |||
17 | Mads Hansen | 1995 | Nakskov Svømme Klub | 34.81 | 1:14.08 | 1:53.94 | 2:33.14 | |||
18 | Michael Petersen | 1994 | Esbjerg Svømmeklub | 34.07 | 1:12.62 | 1:52.31 | 2:33.37 | |||
19 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 34.16 | 1:12.84 | 1:51.99 | 2:33.43 | |||
20 | Mads Møller | 1991 | Herning Svømmeklub | 34.50 | 1:13.65 | 1:54.14 | 2:33.88 | |||
21 | David Tørring | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 33.21 | 1:12.69 | 1:53.04 | 2:35.00 | |||
22 | Janus Meinert | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 35.00 | 1:14.34 | 1:54.69 | 2:35.32 | |||
23 | Peter Birk | 1996 | Thisted Svømmeklub | 35.42 | 1:15.11 | 1:54.62 | 2:35.35 | |||
24 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Sigma Swim Allerød | 34.29 | 1:14.54 | 1:54.71 | 2:35.36 | |||
25 | Esben Norup | 1996 | Svømmeklubben MK 31 | 35.67 | 1:15.20 | 1:55.03 | 2:35.75 | |||
26 | Mathias Andersen | 1991 | Hillerød Svømmeklub | 30.09 | 1:16.12 | 2:02.98 | 2:48.99 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:24 |
Resultat Løb 70 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 18:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 70, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.28 2012-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 2:09.68 2010-08-12 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Emil Klingberg | 1987 | 800 | 31.09 | 1:06.15 | 1:41.90 | 2:17.09 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
2 | Chris Christensen | 1988 | 795 | 31.26 | 1:06.13 | 1:41.79 | 2:17.40 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
3 | Viktor Christensen | 1995 | 761 | 31.49 | 1:06.96 | 1:43.12 | 2:19.41 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
4 | Niklas Hedegaard | 1990 | 733 | 31.31 | 1:06.83 | 1:43.78 | 2:21.18 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Timon Wedekind | 1996 | 682 | 32.58 | 1:09.50 | 1:47.22 | 2:24.57 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
6 | Andreas Levin Pedersen | 1995 | 675 | 32.75 | 1:09.17 | 1:46.56 | 2:25.07 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
7 | Anders Paaske | 1995 | 672 | 33.67 | 1:10.03 | 1:47.68 | 2:25.34 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Mikkel Austmann | 1991 | 663 | 33.86 | 1:11.69 | 1:49.24 | 2:25.96 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
9 | Kristoffer Moos | 1996 | 678 | 32.34 | 1:08.37 | 1:45.62 | 2:24.90 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
10 | Oliver Mirkovic | 1993 | 664 | 31.31 | 1:07.31 | 1:46.39 | 2:25.89 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
11 | Sebastian Friis | 1995 | 621 | 33.67 | 1:12.02 | 1:50.37 | 2:29.20 | |||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
12 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 617 | 34.29 | 1:12.32 | 1:51.15 | 2:29.52 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
13 | Jens Peter Träff | 1988 | 602 | 34.13 | 1:11.31 | 1:50.59 | 2:30.77 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
14 | Christian Jensen | 1987 | 590 | 33.57 | 1:12.30 | 1:51.67 | 2:31.79 | |||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
15 | Mads Hansen | 1995 | 568 | 35.32 | 1:13.90 | 1:53.51 | 2:33.64 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
- | Michael Kjær | 1995 | DSQ | Crawlben v 10m | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:53 |
Resultat Løb 71 (Indledende) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:44 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 71, 200m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | Frem Odense | 34.58 | 1:12.94 | 1:51.85 | 2:30.28 | |||
2 | Louise B. Dalgaard | 1990 | Aalborg Svømmeklub | 36.00 | 1:16.32 | 1:57.66 | 2:39.53 | |||
3 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | Vallensbæk IF Af 1939 | 36.74 | 1:17.85 | 1:59.32 | 2:40.42 | |||
4 | Frederikke Hall | 1992 | Lyngby Svømmeklub | 36.67 | 1:17.96 | 1:59.10 | 2:40.96 | |||
5 | Anna Wermuth | 1996 | Odense Svømme Klub | 36.18 | 1:16.55 | 1:59.39 | 2:42.09 | |||
6 | Ida Schütt | 1996 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 37.47 | 1:18.49 | 2:00.73 | 2:42.70 | |||
7 | Julie D. Hald | 1996 | Herning Svømmeklub | 36.25 | 1:17.20 | 1:59.71 | 2:43.10 | |||
8 | Emma D. Rasmussen | 1996 | Holstebro Svømme Club | 38.01 | 1:19.71 | 2:01.80 | 2:43.56 | |||
9 | Anna Puggaard | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 37.84 | 1:20.00 | 2:02.25 | 2:44.07 | |||
10 | Freydis Magnusdottir | 1995 | Ringsted Svømme Klub | 37.34 | 1:20.06 | 2:02.40 | 2:44.95 | |||
11 | Thea Schulze | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 37.00 | 1:18.80 | 2:02.08 | 2:45.16 | |||
12 | Maria Grandt | 1998 | Hovedstaden | 38.25 | 1:21.75 | 2:05.85 | 2:46.13 | |||
13 | Nikoline Marker-Pedersen | 1996 | Vest-Brøndby | 37.14 | 1:18.84 | 2:02.45 | 2:46.30 | |||
14 | Alma Lundin | 1998 | Gentofte Svømme Klub | 36.72 | 1:18.82 | 2:02.51 | 2:46.69 | |||
15 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | Slagelse Svømmeklub | 37.57 | 1:18.43 | 2:01.91 | 2:46.92 | |||
16 | Lise Norgil Damgaard | 1997 | Gentofte Svømme Klub | 37.07 | 1:19.52 | 2:03.03 | 2:47.29 | |||
17 | Bettina Caspersen | 1992 | Lyngby Svømmeklub | 38.12 | 1:20.16 | 2:03.05 | 2:47.30 | |||
18 | Signe Nielsen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 36.55 | 1:19.23 | 2:03.15 | 2:47.58 | |||
19 | Maria Søe Beith | 1996 | Thisted Svømmeklub | 37.23 | 1:19.37 | 2:03.20 | 2:47.80 | |||
20 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | Hovedstaden | 37.59 | 1:20.37 | 2:04.28 | 2:48.68 | |||
21 | Pernille Luise Kellmann | 1998 | Svømmeklubben Sønderborg | 39.43 | 1:23.04 | 2:06.12 | 2:48.86 | |||
22 | Katarina Vogel | 1997 | Sigma Swim Allerød | 38.25 | 1:20.56 | 2:05.10 | 2:49.46 | |||
23 | Anna Boutrup | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 39.21 | 1:22.72 | 2:06.59 | 2:50.14 | |||
24 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | Lyngby Svømmeklub | 39.00 | 1:21.36 | 2:05.19 | 2:50.55 | |||
25 | Laura Cebula | 1997 | Herning Svømmeklub | 37.87 | 1:20.94 | 2:05.44 | 2:50.83 | |||
26 | Julie Leth-Petersen | 1997 | Hillerød Svømmeklub | 38.65 | 1:22.41 | 2:06.53 | 2:50.92 | |||
27 | Anna C. Lange | 1998 | Esbjerg Svømmeklub | 39.36 | 1:22.38 | 2:06.49 | 2:51.25 | |||
28 | Freja Englund | 1997 | Hillerød Svømmeklub | 37.09 | 1:21.14 | 2:05.99 | 2:51.56 | |||
29 | Natasja Simonsen | 1995 | O.S.L.F. | 38.81 | 1:23.34 | 2:08.93 | 2:53.70 | |||
30 | Anna Lund Henriksen | 1998 | O.S.L.F. | 39.81 | 1:24.21 | 2:09.25 | 2:54.17 | |||
31 | Tania Berry | 1998 | Hørsholm Svømmeforening | 38.44 | 1:22.77 | 2:08.40 | 2:54.28 | |||
32 | Julie Rath | 1998 | Gentofte Svømme Klub | 39.76 | 1:25.08 | 2:10.60 | 2:54.67 | |||
33 | Rebecca Grønlund | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 39.69 | 1:23.73 | 2:08.28 | 2:55.14 | |||
34 | Astrid Fly Oredsson | 1998 | Agfs Svømmeafdeling | 39.89 | 1:24.50 | 2:09.67 | 2:55.60 | |||
35 | Tenna Jensen | 1998 | Hovedstaden | 38.96 | 1:23.61 | 2:09.87 | 2:56.25 | |||
36 | Merle F. V. Christensen | 1998 | Hovedstaden | 37.98 | 1:22.42 | 2:09.42 | 2:56.59 | |||
37 | Mathilde Hansen | 1998 | Svømmeklubben Tempo | 40.02 | 1:25.80 | 2:12.21 | 2:57.61 | |||
38 | Kathrine V. Sørensen | 1996 | Vest-Brøndby | 40.70 | 1:26.88 | 2:13.01 | 2:59.15 | |||
39 | Caroline Erichsen | 1998 | Sigma Swim Birkerød | 40.90 | 1:26.44 | 2:13.49 | 3:01.33 | |||
40 | Sandra Guldborg | 1998 | Kolding SK | 40.75 | 1:27.04 | 2:14.87 | 3:02.83 | |||
- | Rikke Mundt Lohse | 1996 | Hillerød Svømmeklub | DSQ | flyb før arm v 150m | |||||
- | Silke Meyer | 1998 | Nyborg Svømmeklub | DSQ | flyb før arm v vend | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:44 |
Resultat Løb 71 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 18:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 71, 200m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:20.53 2013-03-29 |
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | 955 | 33.94 | 1:10.60 | 1:46.13 | 2:22.28 | |||
Frem Odense | ||||||||||
2 | Louise B. Dalgaard | 1990 | 699 | 36.13 | 1:16.86 | 1:57.24 | 2:37.88 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
3 | Anne-Sofie Lindblad | 1997 | 685 | 36.02 | 1:16.75 | 1:57.58 | 2:38.95 | |||
Vallensbæk IF Af 1939 | ||||||||||
4 | Frederikke Hall | 1992 | 682 | 35.65 | 1:15.08 | 1:55.99 | 2:39.12 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Ida Schütt | 1996 | 682 | 36.44 | 1:16.66 | 1:58.04 | 2:39.12 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
6 | Anna Wermuth | 1996 | 652 | 35.89 | 1:16.54 | 1:58.50 | 2:41.59 | |||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
7 | Julie D. Hald | 1996 | 643 | 36.50 | 1:17.15 | 1:59.47 | 2:42.28 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
8 | Emma D. Rasmussen | 1996 | 627 | 37.46 | 1:19.01 | 2:01.22 | 2:43.64 | |||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
9 | Anna Puggaard | 1996 | 646 | 36.30 | 1:17.87 | 2:00.32 | 2:42.02 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Maria Grandt | 1998 | 637 | 37.34 | 1:18.77 | 2:01.35 | 2:42.82 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
11 | Freydis Magnusdottir | 1995 | 631 | 36.75 | 1:18.38 | 2:00.91 | 2:43.32 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
12 | Signe Nielsen | 1998 | 622 | 37.48 | 1:19.03 | 2:01.70 | 2:44.12 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
13 | Maria Tanderup Hansen | 1998 | 608 | 37.90 | 1:19.53 | 2:02.22 | 2:45.38 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
14 | Nikoline Marker-Pedersen | 1996 | 602 | 37.17 | 1:19.52 | 2:02.99 | 2:45.92 | |||
Vest-Brøndby | ||||||||||
15 | Alma Lundin | 1998 | 600 | 36.85 | 1:18.95 | 2:02.04 | 2:46.07 | |||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
16 | Thea Schulze | 1998 | 588 | 36.91 | 1:19.09 | 2:02.73 | 2:47.25 | |||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:53 |
Resultat Løb 72 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 18:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 72, 4X100m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.83 2008-08-15 |
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12 |
Dansk Rekord Junior: A6 Junior Drenge (1995) 3:51.80 2012-07-15 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | Opnået | Status | ||
Klub | ||||||||||
1 | Vat-Cph Herrer 1 | 0 | 761 | 3:46.98 | ||||||
VAT København | ||||||||||
Magnus Jákupsson | 1994 | 27.25 | 56.03 | 56.03 | ||||||
Morten Klarskov | 1992 | 29.33 | 1:03.28 | 1:59.31 | ||||||
Daniel Skaaning | 1993 | 25.82 | 54.98 | 2:54.29 | ||||||
Frederik A. Mariegaard | 1994 | 25.43 | 52.69 | 3:46.98 | ||||||
2 | Aalborg Herrer 1 | 0 | 742 | 3:48.94 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Viktor B. Bromer | 1993 | 28.27 | 57.66 | 57.66 | ||||||
Janus Meinert | 1995 | 30.26 | 1:05.20 | 2:02.86 | ||||||
Sebastian Strandberg | 1994 | 25.59 | 54.91 | 2:57.77 | ||||||
Emil Skovfoged Gregersen | 1992 | 24.13 | 51.17 | 3:48.94 | ||||||
3 | Kvik Herrer 1 | 1996 | 719 | 3:51.32 | ||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
Kristian Weber Larsen | 1990 | 29.48 | 1:00.05 | 1:00.05 | ||||||
Emil Klingberg | 1987 | 29.53 | 1:02.97 | 2:03.02 | ||||||
Rasmus Härstedt | 1994 | 25.98 | 56.03 | 2:59.05 | ||||||
Mikkel Hounsgaard | 1993 | 24.66 | 52.27 | 3:51.32 | ||||||
4 | Herlev Herrer 2 | 0 | 674 | 3:56.34 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Marcus Olesen | 1995 | 29.53 | 1:00.91 | 1:00.91 | ||||||
Mathias Brændholt | 1996 | 30.87 | 1:06.76 | 2:07.67 | ||||||
Christian Røssel | 1995 | 26.76 | 58.09 | 3:05.76 | ||||||
Magnus Westermann | 1995 | 23.96 | 50.58 | 3:56.34 | ||||||
5 | Sigma Herre | 0 | 673 | 3:56.48 | ||||||
Sigma Swim | ||||||||||
Andreas Schiellerup | 1993 | 27.10 | 56.80 | 56.80 | ||||||
Jonas Olczyk | 1994 | 31.33 | 1:09.82 | 2:06.62 | ||||||
Claus Lerche Iversen | 1977 | 26.89 | 57.26 | 3:03.88 | ||||||
Anton Ørskov Ipsen | 1994 | 25.23 | 52.60 | 3:56.48 | ||||||
6 | Esbjerg Svømmeklub 1 | 0 | 669 | 3:56.98 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Anders Møller | 1991 | 29.34 | 59.44 | 59.44 | ||||||
Sørin Martin Johannessen | 1991 | 30.73 | 1:08.13 | 2:07.57 | ||||||
Martin Terp Olesen | 1994 | 25.95 | 55.95 | 3:03.52 | ||||||
Jacob Carstensen | 1978 | 25.98 | 53.46 | 3:56.98 | ||||||
7 | Aalborg Herrer 2 | 0 | 658 | 3:58.20 | ||||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
Daniel Svane Halkjær | 1991 | 29.54 | 1:00.21 | 1:00.21 | ||||||
Lasse Thor Carstensen | 1994 | 32.27 | 1:08.31 | 2:08.52 | ||||||
Lasse Schrøder Jakobsen | 1993 | 25.62 | 55.70 | 3:04.22 | ||||||
Magnus Yde | 1996 | 25.03 | 53.98 | 3:58.20 | ||||||
8 | Agf Junior Drenge | 0 | 625 | 4:02.34 | ||||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
Jakob Kornmaaler | 1995 | 29.55 | 1:00.97 | 1:00.97 | ||||||
Sebastian Friis | 1995 | 30.20 | 1:07.22 | 2:08.19 | ||||||
Bo Volf Brøchner | 1996 | 27.02 | 58.58 | 3:06.77 | ||||||
Jesper Jensen | 1996 | 26.37 | 55.57 | 4:02.34 | ||||||
9 | Hovedstad Drenge Junior | 1995 | 620 | 4:03.02 | ||||||
Hovedstaden | ||||||||||
Kevin Witt Christensen | 1995 | 27.74 | 57.27 | 57.27 | ||||||
Timon Wedekind | 1996 | 32.18 | 1:08.69 | 2:05.96 | ||||||
Hannibal Steenfos | 1996 | 28.31 | 1:02.40 | 3:08.36 | ||||||
Peter Gjerulff | 1996 | 25.62 | 54.66 | 4:03.02 | ||||||
10 | Esbjerg Svømmeklub 2 | 0 | 580 | 4:08.48 | ||||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
Peter Lund Hansen | 1992 | 30.05 | 1:02.77 | 1:02.77 | ||||||
Michael Petersen | 1994 | 32.18 | 1:09.32 | 2:12.09 | ||||||
Martin Sander Pedersen | 1992 | 27.29 | 1:00.11 | 3:12.20 | ||||||
Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 26.80 | 56.28 | 4:08.48 | ||||||
11 | Triton Drenge | 1996 | 565 | 4:10.73 | ||||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
Mathias Bech | 1996 | 32.61 | 1:08.04 | 1:08.04 | ||||||
Nicolai Pedersen | 1994 | 31.71 | 1:08.75 | 2:16.79 | ||||||
Mathias Kristian Pedersen | 1996 | 26.95 | 58.32 | 3:15.11 | ||||||
Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 26.49 | 55.62 | 4:10.73 | ||||||
12 | Gsc Herrer | 0 | 551 | 4:12.70 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
Ditlev Balle | 1996 | 30.85 | 1:03.39 | 1:03.39 | ||||||
Jonas Vibsig Berding | 1996 | 31.36 | 1:09.35 | 2:12.74 | ||||||
Nicolai Møbius Pedersen | 1996 | 28.51 | 1:02.40 | 3:15.14 | ||||||
Mads Norking | 1995 | 27.37 | 57.56 | 4:12.70 | ||||||
- | Herlev Herrer 1 | 0 | DSQ | tyvstart | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Jonas Sørensen | 1990 | 28.54 | 59.10 | 59.10 | ||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:53 |
Resultat Løb 109 (Finaler) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 01 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 14:19 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 109, 100m Frisvømning Damer, Finaler |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Freja Hamann Larsen | 1999 | Kolding SK | 30.13 | 1:01.06 | |||||
2 | Emily Gantriis | 1999 | Farum Svømmeklub | 29.93 | 1:02.42 | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 01 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 14:19 |
Resultat Løb 120 (Finaler) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:01 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 120, 50m Butterfly Damer, Finaler |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Kristina Thomsen | 1991 | 720 | 27.97 | ||||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
2 | Caroline Erichsen | 1998 | 710 | 28.09 | ||||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:01 |