Program för Swedish Grand Prix 2019
Nedan visas startlistor och heatlistor uppdelade per tävlingspass.
Saturday 26 January 2019 10:00
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Start list |
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Hylliebadet |
Organizer: |
Svensk Simidrott & Malmö KK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Jan 26, 2019 to Jan 27, 2019 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men
|
Heats 1 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WR |
46.91 |
|
Cesar Cielo Filho |
1987 |
BRA |
BRA |
Rome |
ITA |
2009-07-30 |
|
|
WJ |
47.58 |
|
Kyle Chalmers |
1998 |
AUS |
AUS |
Rio de Janeiro |
BRA |
2016-08-10 |
|
|
ER |
47.12 |
|
Alain Bernard |
1983 |
FRA |
FRA |
Rome |
ITA |
2009-07-30 |
|
|
EJ |
48.04 |
|
Kliment Kolesnikov |
2000 |
RUS |
RUS |
Buenos Aires |
ARG |
2018-10-09 |
|
|
NR |
47.37 |
|
Stefan Nystrand |
1981 |
SWE |
SWE |
Rome |
ITA |
2009-07-30 |
|
|
SR |
47.37 |
|
Stefan Nystrand |
1981 |
SK Neptun |
SWE |
Rom, ITA |
ITA |
2009-07-30 |
|
|
SJ |
49.39 |
|
Isak Eliasson |
1996 |
Helsingborgs S |
SWE |
Stockholm |
SWE |
2016-04-01 |
|
|
MR |
48.73 |
|
Stefan Nystrand |
1981 |
SK Neptun |
SWE |
Uppsala |
SWE |
2008-03-07 |
|
|
SR-S10 |
57.79 |
|
Ludvig Nyrén |
1997 |
Säffle SS |
SWE |
Mexico City |
MEX |
2017-12-04 |
|
|
SR-S14 |
1:00.20 |
|
Tobias Klasson |
2000 |
Säffle SS |
SWE |
Landskrona |
SWE |
2018-07-04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
101 |
1 |
|
Felix Persson |
2000 |
VÄNERSBORG |
1:11.15 |
50m |
S14 |
|
|
98 |
2 |
|
Tobias Klasson |
2000 |
SÄFFLE SS |
1:00.20 |
50m |
|
|
S14 |
|
141 |
3 |
|
Oscar Elfers |
2002 |
HS |
57.66 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
201 |
4 |
|
Robin Falk |
2001 |
MKK |
55.97 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
243 |
5 |
|
Isak Larsson |
2000 |
SJÖBO SS |
55.98 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
97 |
6 |
|
Ludvig Nyrén |
1997 |
SÄFFLE SS |
58.45 |
50m |
S10 - 12 |
|
|
96 |
7 |
|
Sebastian Karlsson |
1993 |
KARLSKRONA |
1:04.11 |
50m |
S14 |
|
|
87 |
8 |
Jonas M. Jørgensen |
2001 |
KVIK |
54.36 |
25m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men |
Heats 2 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
328 |
1 |
|
Gustaf Persson |
2001 |
YSTADS SS |
54.79 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
296 |
2 |
|
Johannes Strömberg |
2002 |
VELLINGE-N |
54.73 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
224 |
3 |
|
Gustav Östlund |
2000 |
POSEIDON |
54.53 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
226 |
4 |
|
Victor Bergstrand |
2000 |
POSEIDON |
54.38 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
155 |
5 |
|
Markus Malm |
1997 |
JÖNKÖPING |
54.43 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
6 |
|
Valdemar Brøns |
2003 |
HOVEDSTAD |
54.55 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
7 |
|
Kyle Buhagiar |
2001 |
MALTA |
54.75 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
204 |
8 |
|
David Falk |
2003 |
MKK |
55.33 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men |
Heats 3 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
198 |
1 |
|
William Lindblom |
1998 |
MKK |
54.25 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
276 |
2 |
|
Anton Mylläri |
2001 |
SÖDERTÖRN |
54.15 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
3 |
|
Rudi Spiteri |
2002 |
MALTA |
54.07 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
300 |
4 |
|
Gustav Frödeberg |
1997 |
VÄSBY SS |
53.85 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
259 |
5 |
|
Jens Christiansen |
2001 |
SK SYDSIM |
53.96 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
6 |
|
Frederik O. Møller |
1999 |
HOVEDSTAD |
54.15 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
250 |
7 |
|
Adam Karlsson |
2000 |
SPÅRVÄGEN |
54.22 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
357 |
8 |
|
Petter S Kolaas |
1999 |
Bergen |
54.27 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men |
Heats 4 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
126 |
1 |
|
John Brolin |
2002 |
HS |
53.63 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
129 |
2 |
|
Dante Vollmer |
2001 |
HS |
53.60 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
3 |
|
Matthew Galea |
1996 |
MALTA |
53.26 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
106 |
4 |
|
William Brand |
1998 |
ESKILSTUNA |
53.20 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
62 |
5 |
|
Leo Badaker |
2002 |
GENTOFTE |
53.23 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
363 |
6 |
|
Sondre Saltnes Urdal |
1999 |
Bergen |
53.56 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
356 |
7 |
|
Trym D Bjerkvik |
2000 |
Bergen |
53.63 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
178 |
8 |
|
Oskar Johansson |
1993 |
KUNGSBACKA |
53.72 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men |
Heats 5 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
124 |
1 |
|
Alexander Löfqvist |
1999 |
HS |
52.91 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
186 |
2 |
|
Emil Hassling |
2000 |
LANDSKRONA |
52.14 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
262 |
3 |
|
Erik Brandt |
1999 |
SÖDERTÄLJE |
51.56 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
248 |
4 |
|
Isak Eliasson |
1996 |
SPÅRVÄGEN |
49.79 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
208 |
5 |
|
Elias Persson |
2002 |
MKK |
51.34 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
375 |
6 |
|
Jonathan Kling |
1993 |
ÖSA |
51.72 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
192 |
7 |
|
Mats Westergren |
1994 |
MKK |
52.57 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
73 |
8 |
|
Peter Vangsgaard |
2000 |
GENTOFTE |
53.17 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men |
Heats 6 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
128 |
1 |
|
Johan Rydahl |
2001 |
HS |
52.89 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
367 |
2 |
|
Uros Djokovic |
2001 |
PARTIZAN |
51.95 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
56 |
3 |
|
Frederik Rindshøj |
1999 |
ALLERØD |
51.52 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
270 |
4 |
|
Björn Seeliger |
2000 |
SÖDERTÄLJE |
49.57 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
90 |
5 |
|
Sebastian Ovesen |
1994 |
KVIK |
51.19 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
368 |
6 |
|
Dusan M. Babic |
2000 |
PARTIZAN |
51.59 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
7 |
|
Alexander Eggers |
1999 |
BIRKERØD |
52.51 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
8 |
|
Anton Borring Andersen |
1999 |
ALLERØD |
53.01 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 1, 100m Freestyle Men |
Heats 7 (7) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
82 |
1 |
|
William Textor Broch |
2001 |
LYNGBY |
52.77 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
157 |
2 |
|
Albin Lövgren |
1999 |
JÖNKÖPING |
51.74 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
3 |
|
Frederik Dalhøj Paulsen |
1998 |
BIRKERØD |
51.43 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
366 |
4 |
|
Velimir Stjepanovic |
1993 |
PARTIZAN |
48.93 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
320 |
5 |
|
Gustaf Dahlman |
1997 |
VÄSTERÅS |
50.35 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
289 |
6 |
|
Olle Sköld |
1999 |
TYRESÖ SS |
51.57 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
162 |
7 |
|
Marcus Holmquist |
2000 |
JÖNKÖPING |
52.49 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
190 |
8 |
|
Linus Kahl |
2001 |
LANDSKRONA |
52.96 |
50m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2019-01-25 20:35:19 |
Datahandling: WinGrodan 2.0 |
Licensed to: Malmö Kappsimningsklubb |
|
|
|
|